HAAF.LEM'S DAGBLAD 33e Jaargang No. 11977 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG E9 JUNI 1922 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gev. stigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers 10.16. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.577i; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Cosier, Dlrecteur-Hooldrodacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75Iedere regel meer 36 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 14 regels 00 Cta per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 93. Telefoonnr9. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijlterooé, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHLIiZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUM21EE BESTAAT UIT TIEN Bl.ADZLJDBN. EEKbTE SUb Agenda V H e d e a i DONDERDAG 29 JUNI. KinderhuissiogelCircus Caroli, voor stelling, 8 uur. Brongebouw, Tentoonstelling van fiauuel en Nijverüeid, 's avonus cou eert en cabaret in den tuin, »en slotte .▼uurwerk. Grooie KerkOrgelconcert van half 8 Jol half 9. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.305.30 en avonds 810.30 Concert. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest* Bioscoopvoorstellingen. Bloemendaal, Rusthoek, Avondcon- 'eert, 8 uur. VRIJDAG 30 JUNI. Kuulerhuissingel, Circus Caroll, yoorstelling, 8 uur. Gein. vjonceUtzaal, Vrijheidsbond, jopeobaro vorgadering, 7 uur. N.V. Middens'andscreaietbank. Ver gadering aand. Nassauplein 1, 8 1/2 u. Groote Kerk, Concert van Mia Pel- tenburg, L. v. Tnlder en H. Andries- Ben, 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.305.30 en *s avonds 810.30 Concert. Oud-Holland. Verwulft, Strijkorkest. Luxor-theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Alarkt Bioscoop voorstelling, 8 uur. Cinema-Palate, «jroote ÜouttóraAt: Bioscoonvoorsteliiug. 8 uur. 6cala-theater, Kleine Hout-atroal ÏT Bioscoopvoorstelling, 8 uur, Bloemendaal, Chr.-Jlistorische Unie 'Openbare vergadering in de Chr. M. .U. L. O. school, 8 uur. HaarleminerhedeGemeenteraads vergadering, 8 uur. Stadsnieuws CIRCUS CAROLI. „Jonge, jonge, jonge, jonge!" zoo zal clown Fertnando Woensdag avond wel tegen clown Tonny Soss- jnami of Tonny tegen Fernando: Wij kennen hen niert uit efl/kaar! gezegd hebben, „wat is liet circus cweer vol van avond1" Wamt stampvol was liet er. Drin gen bij het biruionkornn om 8 uur en dringen bij het uitgaan om oyer half twaalf. Laat gc-moeg. Maar erkend; pioet women, dat men zidh in die Rrie cn eec half uur geen oogenblik ▼erveelt. Het gebodene verdient inder jdaad „een vol huis" In t' bijzonder de heer Otto Schu mann met zijn in drie maanden ge dresseerde volbloedmerrie „Mas cotte" en de koorddanseres Miss Schaffeur laten bewonderenswaar dige dingen genieten. En dan de heer Caroli zelf. de won derman met den- stal6n huid! Wij voorspeller, het circus Caroli ïiog tal van succesvolle avonden te Haarlem! ELEMENTAIRE VEÏtSTANDS- OEFENINGEN- Do, oeaigo maaudcu geleden opgerichte, jvoreoniging tot bevordering van Elemen- tairo. Vorstandsocfeuing hield. "Woensdag avond in hot Blauwe Kruis een openbaro bijeenkomst, waarop do heer E. P. Schnyt ondorwjjzor aan do buitengewone school alhier, oen voordracht hield over Ele mentaire vorstandsoefeningen voor Bui tengewone en Voorbereidende Soholen. De heer W. Kraak, leeraar in do pae- flagogiek aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers, zette allereerst namens hot bestuur doel en streven der vereeniging Uiteen. De Esarfeinscho onderwijzers, de heeren van Riet en Schuyt, hebben don. Btoot gegeven tot de oprichting der ver- eenigiug. Zij hebben vele leenmiddelon ontworpen, waardoor het kind, vooral het achterlijke kind, een zoodanige ontwik keling kan worden bijgebracht, dat het yerdero onderwijs niet meer kans op goede resultaten gevolgd kan worden. De heer E. P. Schuyt gaf allereerst een historisch overzicht van het onderwijs aan zwakzinnigen. -'n Honderdtal jaren geleden wend aan dit ouderwijs vrijwel geen aandacht besteed. De Fransehman Dr. Séguin was één der eersten, die op .dit gebied werkzaam was. In ons land be gint men thans in te zien,dat men met het: „maak alles aanschouwelijk" op de buitengewone school op den verkeerden Weg is. Bij het zoeken naar 'n ander sys teem, zyn do heeren van Riet en Sohuyt pa een vijftal jaren practisobe toepas ping gekomen tot 'n sorie leermiddelen. Bproker besprak vervolgens eenige psy- jefliologiaclio vorsulijjuselen, die bij het kind zijn waar te nemen. Indien in hot bowus-bzyn verschillende voorstollingen gelijktijdig aanwezig zijn, onttrekt iodere pieuwe voorstelling kracht aan de an- flero. Het jonge kind heeft nog geen oog voor het samengestelde, maar slechts voor hot eenvoudige. De aandacht van het kind hecht zich soms aan 'n enkel punt. Dr. van Wayenburg heeft hierover proeven gedaan met gemengde dierplaten (b.v. de kop van 't otce dier en 't li chaam van 't andere.) Het bleek, dat de meeste kinderen het dier benoemden naar den kop. Bjj het jonge kind werken de prikkels niet tegelijk en de sterkste prikkel boeit de aandacht. Het is moeilijk een kind te leeren aan rerschillendo dingen tegelijk opmerk zaamheid te sahonkon. Door de ontworpen leermiddelen wordt aangeleerd: gevoel, ▼oor kl enmesh ting en localisatóe. In vele opzichten komt het systeem met dat van Monte9sori overeen. Spr. besprak vervolgens de ontwikke ling van hot hoor- gezichtsvermogon bij bet kind. Pas laat leert het kind met zyn gezichtsorgaan de voorwerpen localisee- ren. Waarnomingeu betreffende pas ge opereerde blindgoborenen geven hierom trent aardige resultaten. Het eerst komt 1 het gevoel voor: boven en onder, vout en achter; pas lator het weten van: links en rechts. Door eonvoodige verstandsoefeningen komen do kinderen tot scherp waarne men. Prooven by vele kinderen in Haar lem en don Haag hebben de nuttige wer king der leermiddelen bevestigd. De hoer Sohuyt gaf vervolgens een toelichting bij de verschillende, in de zaal tentoongestelde leermiddelen. Het verschil van dit systeem met het- Mon- tesson-stclsel is, dat de onderwyzer het leermiddel bepaalt en niet de keuze aan het kind wordt gelaten. De voordracht van den heer Sohuyt werd door de vry talryke aanwezigeu met belangstelling aangehoord. De leermidde len zyn Zaterdagmiddag a.s. van 2S uur nog te bezichtigen in bet gymnastieklo kaal der Buitengewone School. RAADSSTUKKEN. B. en W. stel len voor de rekening en verantwoor ding der Stads-Apouieek voor 1931 sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 17.118.25 goed te keuren. B. en W. stellen voor de reke ning van de veieenigmg „Kindervoe ding" van 1 Oct. 1921 tot 31 nlaart 11*22 goed te keuren tot een bedrag van f 6.028.13. B. en W. stellen voor de Begroo ting van de bewaarschool gevestigd in liet vroegere Barbara Gasthuis goed te keuren in ontvangst m uit gaaf tot een bedrag van i 7.496, en het subsidie uit de gemeentekas te bepalen op f 5.801.26. B. en W. stellen voor aan de Eerste-Hulp-Vereeniging „Snelver- band" te Haarlem ter beschikking te stellen voor aankoop van naam platen en verbandmiddelen een be drag van f 200. B. en W. deelen mede dat door wijlen den heer Gideon Huet te l'arijs aan het Frans Hals-Museum zijn ge legateerd twee aquarellen van Johan nes Bosboom (18171891). Zij stellen voor dit legaat voor de gemeente te aanvaarden. Voor de benoeming van hoofd van school no. 25 te de volgende voor dracht ingediend: 1. de heer P. Kion, onderwijzer aan school 110. 6, alhier, 2. de heer G. ten Napel en 3 de heer J. Atema, beiden hoofd eener O. L. school te Velsen. Zondagssluiting Confectiebedrijf. Naai- aanleiding van ingekomen adressen stellen B. en W. voor ue rechtsgeleerde commissie uit te 1 oodi- gen eene verordening te ontwerpen tot wijziging der verordening op de winkelsluiting, waarhij wordt nepaatu dat winkels in het zoogenaamd k.em- heeren-confectiebeuMjf op Zondagen en daarmede gelijk gestelde dtigen zu: ien gesloten zijn. PERSONALIA. Benoemd tot hoofd aau een der open baro lagero scholen te Zaandam do hoer J. H. A. Waage. Onzo stadgenoot da 1 heer Jut Haak is benoemd tot leeraan- aan het Am- sterdajnsoh Lyceum te Amsterdam. Voor het* eindexamen .\'ed. Ind. Adm. dienst is geslaagd de heer P. Ferwerda van Haarlem. DE VERDUISTERING. Nader is te melden, dat W. C. P. J., die zich bij de Haarlemsche politie aanmeldde met de inededeeling, da1 hij zich schuldig gemaakt had aau verduistering van 50.000 aan de Jus t-itie is overgegeven. Een nader on derzoek wordt ingesteld. J. woonde te Oude Wetering en was daar kassier van de afdeeling van de Raiffeisenbank 'e Utrecht. De verduisteringen moeten over verschillende jaren loopen. TENTOONSTELLING VAN HAN DEL EN NIJVERHEID. In navolging van anders steden hebben Haarlemsche winkeliers nier ter stede een tentoonstel ling georganiseerd van Handel en Nijver heid, .lie in het Brongebouw, gedurende 6 dagen zal worden gehouden. Men hcoft deze reclame expositie royaal ingericht, voor do nooöige attractie rs gezorgd, kortom het welslagen er van zal met liggen aan de wjjze van ineen zetten door de organisatoren. Woensdagmiddag te half 2, toen de tentoonstelling nog niet toegankelijk was voor hot publiek, liad in het byzyn van exposanten en eenige offieicele genood.ig- den, de opening plaats met en rede van den vertegenwoordiger van hot Interna tionale Reclamebureau te Haarlem, deu lieor P. v. Loeneu, die releveerde hoe Haarlemsche winkeliers die reeds lang zulk oen expositie hadden gewenscht, de liandon ineen geslagen hadden en hot plan tot uitvoer hadden geDracnt. Spreker' hoopte, dat do tentoonstelling aan het doel zal beantwoorden, namelyk een uit breiding van handel cn njjverheid, in het algemeen. Nadat door de aanwezigen staande het „Wilhelmus van Nassouwe" was gezon gen, hebben wy oen kjjkje genomen op de expositie. Sommige exposanten waren pas gedeeltelijk met hun stands klaar, (welke tentoonstelling is Toltooid by de opening?) het geheel was echter zeer in- terossaut. Alles i6 er reclame, zooals van zelf spreekt, maar de manier, waarop doze wordt tentoongespreid was heel dik wijls zoor smaakvol en amusant. Te veel is er oiu te beschrijven, maar oen bezoek is de tentoonstelling alles- eins waard. Behalve die zyn er venschil- leude attracties, 's Avonds is er b.v. oen cabaret in de kleine zaal, waar Harry Hort, de bekende humorist en oen trio musici do noodige afwisseling brengen, torwyl in den tuin een harmonie-gezel schap muziek doet hooren. De exposanten hopen, dat het weer mee helpt. Het bezoek op Woensdagavond was vry groot, 's Middags dreigde er een klein incident. Aan de verlichting van de stand der firma B. kwam kortsluiting waardoor een begin vau brand ontstond. Alleen een kleed verbrandde, maar spoe dig werden de vlammen gedoofd- Brand weer was spoedig aangerukt, doch be hoefde gelukkig geen, dienst meer te doen. De staf der brandweer was aaa- I wezig. OLASSICALE VERGADERING. In de classical e vergadering der classis Haarlem, dóe Woensdag gehouden is, zyn in hot bestuur alle aftredenden herko zen, namelyk Ds. P. E. Barbas als prao-, ses en Dr. J. Weener als lid; verdor do heeren J. W. Plentrop, A. van Poelgeest, G. W. 0. Vunderink en E. G. Duyvia. VLEBSGHHOU WEB-IJ. De Leeron Hurtog en Van Leeren zyn in het perceel Koningstraat 37 een nieuwe slagery en gros en en detail begonnen, 't Huis waar vroeger reeds een slagery in gevestigd was js opnieuw geschilderd en gerestau reerd, tevens is er een nieuwe electrische machine geplaatst. De nieuwe winkel geeft een zeer helderen en noyalen indruk. BESMETTELIJKE jZIEKTEN. In do week van 18 tot en met 24 Juni kwamen voor te Haarlem 1 géval van typhus en 2 gevallen van diphthentis e Beverwijk l geval van roodvoik. WAARSCHUWING. De commis saris van politie te Leiden waar schuw' tegen Machiel Englander, M jaur, koopman, die gedurende den laateten tijd verblijf hield te Leiden en het liet voorkomen flinke zaken van verschillende personen te doen. Hij koopt goederen, waarvan betaling achterwege blijft. VAARDIGHEIDSPROEVEN. - On danks het minder gunstige weer is Woensdag ruim 90 van het totaal aantal deelnemers aan de vaardigheuls- proovcn opgekomen, teueiiido don voorgeschreven niarsch af 'o leggen. Dank zij den getroffen maatregelen is geoo der jongens uitgevallen. Er werd 15 K.M. geloopen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijPypea Gen Jouberte'raat 66, kralen beursje. Spoel, Laan van Roozenburg 3, Heem stede, Duitsch bankbiljet. Sjoerd, Magdalenastr. 3 A rood, bruine cein tuur M. v. d. Vlist, Scnalkwijkerstr. 11 D, groene ceintuur. Mevr. De Ruyter, Schouwtjeslaan 51, etui met po'looden G. Molenaar, Haarlemmer liede, Kerkweg A 129, oorknopje. G. Kraan, Burgwal 37, regenjas. A. Bijs ter, Lombardsteeg 3, rokspeld. Stad huis, le afdeeling, wandelstok. STOFBESTRUDING. Naar wy vernemen zal in den Hout do Kleine Houtweg alsmede het verlengde van dien weg, de Hildebrandlaan, eerst daags geteerd worden. De omwonei*<len( en vooral de wandelaars, zullen zeker deze tijding met heel veel genoegen ver nomen. Vóór de regen gevallen was, was do toestand daar beslist onhoudbaar door liet vele stof, dat telkens wend opgejaagd. KantonsjerecM UITSPRAKEN. J. K. overtreding Motor- en Rijwiel reglement f 3 subs. 1 week tucht school. M. W. J. idem idemH. B. W. idem 2 subs. 1 week tuchtschool. C. G. S. idem idemW. J. v. E. idem 2 maal 2 subs. 1 week tuchtschool, voor elke boete. Th. W. overtreding Motor- en Rijw. wet 10 subs. 4 we ken tuchtschool. J. V., overtreding Alg. Pol. verord. Haarlem 2 subs. 1 week tuchtschool. H. v. d. W. het hangen aan rij- of voertuigeu op s'ra- ten of wegen 3 subs. 1 week tucht school. 1. C. L. P. 2. J. K. 3 M. G v. M. 4. W. B. 5. A. J. de N. 6 J. G. F. 7. A. F. S. op de straten voet bal spelen ieder 1 subs. 1 dag hech tenis voor sub 1, 2, 3 en 5 en 1 week tuchtschool voor sub 4, 6 cn 7. B. P. V., het me1 een voertuig te Haarlem een straat in de verkeerde richting in rijden f 3 subs. 1 week tuchtschool. W. li. overtreding IJkwe1 1 Bubs. 1 week tuchtschool. J. H. H. B. over- iling Veiligh. wet f 5 ubs. 5 dagen hechtenis. Spri en weustrpeu bok JJK KORVEK. - Do laatste berichten omtrent den heer De Korver luiden gunstiger. De patiënt is weer- tot bewustzijn geko men. WIELRENNEN. DE TG OR DE FRANCE. I)e tweede étape van den Tour de Fiai-.ce, le HavreCherbourg (364 K.M.) werd gewonnen door Bellen- ger. PAARDENSPORT. EEN NEDERLANDSCHE OVER WINNING IN ENGELAND. Te Aldershot, bet Engelsche militai re kamp, zijn internationale wedstrij den gehouden, waarbij ook voorkw am een atetandswedstrijd van Aldershot niuir Windsor. Winnaar hiervan werd luitenant Knel van de Nederlandsche buiaren. Binnenland UIT DB STAATSCOURANT. By Kon. besluit is benoemd in de orde van Oranje-Nassau met zwaarden, tot officier-majoor van den staf van het wa pen der artillerie D. de Kreulk, lioofd der IVdo afdeeling van het departement van oorlog. By Kon. besluit ia benoemd tot or- ficiex in de Orde van Oranje-Nassau H. Th. Müuller, wn. lioofdvoorstaader wer Evangelische Broedergemeente in Snri- By Kon. besluit zyn benoemd: tot raadsheer m het gerechtshof te 's-Gravenhage mr. G. van 3!ooten Azn., thans president van den Krijgsraad voor do landmacht te 's Gravenbage.- tot rechter in de arrondissementsrecht bank te Maastricht, Mr. L J. M. Mast boom, thans griffier by het kantonge recht te Yenlo. DE VERDUISTERING BIJ DE ORANJEBANK- Naar de ,,Rsb. verneemt, zou uit het voorloopige onderzoek in de be scheiden van de Oranjebank te 's-Gra- venhago zijn gebleken, dat de verduis teringen reeds een bedrag van twee millioen zouden te boven gaan. terwijl niet uitgesloten is, dat dit beclr&g nog overtroffen wordt. De di recteur die reeds vier weken voortvluchtig is, zou in Amerika vertoeven. VOETBALLEN OP ZONDAG STRAFBAAR GESTELD. De gemeenteraad van Resteren heeft voetballen op Zondag strafbaar gesteld, zoo meldt de Tel. STEUN AAN ONTSLAGEN PER SONEEL. De directeur der .Arbeidsbeurs tp Utrecht besloot, naar de Tel. ver neemt, na een conferentie met den Neutralen Bestuurdersbond, het ont slagen spoorwegpersoneel te behan delen als werkloozên der 2e klasse, waardoor aan gehuwden een uitkee- ring van f 12 per week plus f 1.35 voor ieder kind zal worden gegeven. Aan ongehuwden, niet bij ouders in wonend, zal f 9 per week worden uit gekeerd. Ongehuwden, die bij hun ouders inwonen en geen kostwinner zijn. Ontvangen ©oen uitkeoring. Deze regeling zal 26 Jimfi fngnam en dus eenige dagen terugw'ericenda kracht hebben. VOORWAARDELIJKE TER BE SCHIKKINGSTELLING. Ingediend is oen wetsontwerp tot invoering van het voorwaardelijk stellen ter beschikking van de regee ring en van de voorwaardelijke piaat- smg in een tuchtschool, benevens eemge wijzigingen in de wet van 12 Februari 1901. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat men tijdens den wereldoorlog, toon de stijging der cri- mina-iteit een gebrek aan plaats ruimte veroorzaakte in de gestichten, de ondervinding heeft opgedaan, dat verschillende jeugdige personen, die ter beschikking van de regeering wa ren gesteld, doch in wier op.oeding voorloopig niet van regeermgswege werd voorzien, in de vrije maatschap pij zich konden verbeteren. Deze ervaring is een practisch ar gument Yoor de invoering van het voorwaardelijk stellen ter beschikking van de regeering. Reeds herhaaldelijk is voorts gewe zen op de leemte, die de Kinderwet ten vertoon en, omdat daarin de mo gelijkheid, de plaatsing in een tucht school voorwaardelijk op te leggen, slechts zeer beperkt bestaat. Daar de Kinderwetten beheerscht worden door de gedachte der op» oeding, dieni een zoo uitstekend gebleken opvoe dingsmiddel als de voorwaardelijke veroordeelmg er niet in te ontbreken. Dat deze beide wijzigingen bezuini gen kunnen brengen, behoeft volgens do regeering geen uitvoerig betoog. £n het streven naar bezuiniging ook in de materie der strafrechtelijke Kinderwetten is aan dit wetsontwerp niet vreemd. Echter mag de bezuini ging geen afbreuk doen aan de wer king der Kinderwetten. Door de thans voorgestelde wijzi gingen zal de toepassing van uiter aard kostbare en meer ingrijpende maatregelen beperkt worden. Ten slotte is nog voorgesteld een wijziging met de strekking, het inwin nen der adviezen van het algemeen college voor sommige ge.a'ien facul tatief te stellen. Deze wijziging zal bezuiniging brengen door inperking der administratie. Bovendien zal zij een spoedige en Vlotte werking der Kinderwetten be vorderen. Gemengd üicaws DE SPOORWEGRAMP TE BERLIJN. Woensdag zijn in de verschillende lijkenhuizen nog elf personen, die bij de spoorwegramp tussclien Ge- sundfbrunnen en Schónhauser Allee werden gekwetst, aan hun wouden overleden, waardoor het aantal doo- den thans 40 bedraagt. EEN HOOGE BOETE. Een ra diogram uit Berlijn meldt, dat de rechtbank te Ketnpten twee perso nen, waaronder het oud-lid van den bo?ronbond Gamdorfer te zamen tot 5,£00,000 mark boete heeft veroor deeld wegens verboden Invoer van Zwitsers cite goederen tijdens de re volutie, 1 Buitenland IN IERLAND. 0 strijd te Dublin. Een hevige stryd ving Woensdagmor gen vroeg aan lusschen de rebellen en de behooren tot het oorspronkelijke de/, behooren tot het oorspronkelijke Ieïsche republikeicsche leger. De re bellen, aangevoerd door Rory O'Connor, weigerden op de sommatie van de voor loopige regeering het sedert April door hen bezette gerechtsgebouw van Dublin te ontruimen. Zij werden daarop door 700 a 800 man regeeringstroepen bele gerd en hevig beschoten, zelfs met mor tieren. De belegerden, vermoedelijk 300 h 400 man sterk, verzeten rich hardnek kig en schoten van achter verschanste vensters en uit de kelders hevig op de belegeraars. Tegen den avond was de strijd nog hevig gaande en onbeslist. Omtrent de aanleiding meldt een com muniqué van de voorloopige regeering het volgende Verleden Zaterdag wer den twee firma's te Dublin in naam tTan dön leider der ongeregelde troe pen, die wederrechtelijk het gerechtsge bouw bezetten, opgevorderd om tegen Dinsdag een zekere som gelds te be talen. De eiscli werd gesteld met een beroep op de onwettige boycot, die op Belfast wordt toegepast. Toen de regeering die poging tot geldafpersing vernam, gaf zij last tot arrestatie van ieder persoon, die mocht beproeven het gevraagde geld af te dwingen. Twee dagen later ver nam de regeering, dat dezelfde perso nen een inval hadden gedaan in een groote auto-garage van een Dublinsche firma. De regeering gaf terstond aan haar troepen bevel om die firma te be schermen. Het bevel werd uitgevoerd en de leider van den inval gearresteerd en in de gevangenis gezet. Eenige uren later werd luitenant-ge neraal O'Connell, adjudant-chef van den staf der regeeringstroepen, terwijl hij ongewapend op straat wandelde, door een gewapende bende opgelicht en Is gevangene naar het gerechtsgebouw ge- braoht. De regeering gaf nu last tegen deze rechtstreeksche uitdaging van haar gezag krachtig op te treden. Haar troepen omsingelden het gerechtsge bouw en eischten de ontruiming daar van, alsmede de overgeving van alle mu nitie cn bezittingen er binnen. Daar aan werd binnen den gestelden tijd geen gevolg gegeven. Ook werd omsingeld de Fowler Hall, van waar uit de inbeslagneming van par ticuliere bezittingen werd geleid. Ten slotte ontkent de voorloopige regeering, dat Britsohe soldaten met haar troepen samenwerken. Tot zoover het communiqué, De rebellen hadden den aanval ver wacht, want Dinsdag tegen middernacht vingen zij aan op de rivierkade vlak te genover het gerechtsgebouw loopgraven aan te leggen. Zij werden evenwel ver rast door het verschijnen van eenige ge pantserde auto's van de regeeringstroe pen, waarop dc rebellen zich haastig in het gebouw terugtrokken. Toen tegen 3 uur 's morgens het gerechtsgebouw aan drie kanten en van den oever der rivier was omsingeld door regeerings troepen, werden de rebellen gesommeerd het gebouw te verlaten. Zij kregen écn uur lijd, maar gaven geen antwoord, waarop om 4 uur het gebouw van den oever der rivier werd beschoten met één 5 twee mortieren, machinegeweren en infanterie vuur. De rebellen beantwoord den terstond het vuur en maakten ook gebruik van machinegeweren. Het 'hevig vuren schrikte de geheele bevolking wakker. Het publiek snelde naar buiten cn sloeg op een afstand den lievigen strijd gade, ondanks het ge vaar van verdwaalde kogels. De naaste omgeving was door de regeeringstroe pen afgezet, wier actie van uit het stad huis werd geleid. Tol acht uur 's mor gens werd aanhoudend hevig geschoten daarna verminderde het vuren, maai werd later weer met volle kracht hervat en zoo ging het den geh&clen dag. Te gen den middag werden af en toe ont ploffingen gehoord van granaten door de belegeraars uit een paar kanonnen op het gebouw afgeschoten. De Fowler of Orange Hall werd in den middag door regeeringstroepen in genomen en een te zelfder tijd uitge broken brand werd spoedig gebluscht. Afgaande op de berichten omtrent het aanhoudende schieten, zou men een- ken, dat er talrijke dooden zijn gevallen, maar voor zoover tegen den avond be kend was, werden in de omliggende stra ten niet meer dan een 15-tal dooden en gewonden opgenomen, het meerendcel nieuwsgierige toeschouwers. De verlie zen door dc rebellen binnen het gebouv. geleden, zijn natuurlijk niet bekend. De strijd is nog onbeslist. De rebellen voelen zich tamelijk veilig binnen het stevige gerechtsgebouw. Zij tarlea blijkbaar dc belegeraars om het ge bouw le bestormen of in puin te leggen. Voor deze beide middelen om de rebel len te verjagen, schrikt Collins blijkbaar nog terug. Nader wordt geseind De leden der republikeinsche garde, die zich niet in dienst bevonden, wer den in den loop van den dag onder de wapenen geroepen. Overal verlieten groepjes mannen hun werk om zich bij hun troependeel te voegen. Daarna be gon' een reeks aanvallen op de regee ringstroepen. Het vuurgevecht breidde zich langzamerhand over het groon'.e deel van de stad uit. EEN VERKLARINC VAN CHURCHILL. Minister Winston Churchill verklaarde ir. het Lagerhuis, dat de operaties te Du blin niet het gevolg zijn van de jongste AGENTEN VCOR IN DE OMSTREDEN 8PAARNDAM J. B. KOELMAN, Dijk 161. HILLECOM JOHS. SLAGBOOM, Haven 74, HOOFDDORP: C. STROOM ER, Parklaan 13. HALFWEG C. DE BLOOIS. ZANOVOORT S. BURRY, Hulsmanstraat 2. VELSEN Bijkantoor Driehulzsrkerkweg 2. VELSEROORD J. WOORDT, rg Kortenaerstraat 17. BEVERWIJK: C. HENCER l 5 IJMUIDEN 1 J. P. JUNG P verklaring der Engelsche regeering,. dooh in verband staan met het anarchis tisch* optreden der opstandelingen van Rory O'Connor. De voorloopige regee ring draagt de geheele verantwoordelijk-! beid voor deze operaties. Zij heeft z:ch inzake deze aangelegenheid nog niet met de Brnsche regeering in verbinding gesteld en heeft eiken steun van Brit- sche troepen afgewezen, behalve wat de verstrekking van uitrustingsstukken be treft. DE MOORD OP RATHENAU. Officieel wordt medegedeeld, dat, nadat dc- Berlijnsche politie reed» Dinsdag de auto heeft gevonden, wel ke door de moordenaars van mi uls ter Rathenau is gebruikt, het Berlijn- sclie Polizei-praesidium er thans in geslaagd is, den moord in zijn gehee- lcn omvang op te helderen en de Iden titeit der daders vast te stellen. Het zijn: lo. Ernst Werner Techow, 21 jaar oud, te Ber'ijn woonachtig, 1 M. 78 groot, donkerblond, hear ge scheiden, volle lippen, geen baard, ronde km, gezonde bruine' gelauts- kleor, flinke gestalte. 2o. Hermann Fischer, ook genaamd Vogel, bijge naamd „Pecheur", woonaentig to FlOha in Saksen; niet ouder dan 25 jaar, 1 M. 75—1 M. 78 groot, lichtblond hoog voorhoofd, bruine oogen, ha viksneus, energieke mond, glad ge schoren gezicht, flinke gestalte. 3o. Kauer, ook genaamd Körner, even eens niet ouder dan 25 jaar, 1 M. 73— 1 M. 45 groot, blauwe oogen, geen baard, puntige kin, breed gezicht, hruine gelaatskleur, krachtige hrco de gestalte. De» drie daders behooren tot do or ganisatie Consul en hebben vroeger deel uitgemaakt van de brigade Ehr- hardt. Kauer, ook genaamd Korner, was gedurende de Kapp-putsch lid van dc wacht 1x1 or Kapp's kanselarij. Men heeft de daders r:og niet gear resteerd. Zij hebben zich uit Berlijn verwijderd, doch daar zij, voor zoo- ven- de pohtie kon nagaan, niet ovct groote geldmiddelen beschikken en ook geen passen bevitten, is het waar schijnlijk, dat zij zich nog in Duitsch land bevinden Techow is Zondagavond inet den D-trein naar Iialle vertrokicen. De beide anderen zijn vermoedelijk Dins dagmiddag uit Berlijn vertrokken en hebben zich naar Norden aan de Deonsche grens begeven. Een aantal personen, die aan den moord medeplichtig zijn,werden reeds door de Berlijnsche politie gcarres teerd. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Rijwieldiefstal. Van Dinsdag op Woensdag ziju ten nadcele van if. G. van Lierop te Vo gelenzang twee rijwielen ontvreemd door opensluiting. ZANDVOORT. Openbare vergade ring Vrijzinnig-Democraten. Zaterdag 1 Juli, 's avonds te 8 uur, spreekt de hee: Ketelaar in „Ons Huis" in een openbare vergadering over de aanstaan de verkiezingen. Rondgang door het dorp. Door het slechte weer gedwongen, stelde Zand- voort's Muziekkapel den rondgang door het dorp uit tot Vrijdagavond a.s, tc S Past op uw kinderen! Woensdag drong in een huis aan de Zandvoortsohe laan, waarin alleen drie kinderen, meis jes van 5, 6 en 12 jaren, thuis waren, iemand binnen. Hij deed zeer vriendelijk tegen die kinderen en ging toen weer weg. Wel werden ditmaal geen strafbare daden gepleegd, maar toch is een waar- sohuwing aan dc ouders, extra op hun kinderen te passen, wel op zijn plaats. Diefstal handkar. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd eca handkar, onbeheerd staande op het ter rein naast School D, en tocbehoorendc aan P. M., te Haarlem, ontvreemd. VELSEN. Vergadering A. R. Kiesvereeniging. Voor oen goed bezette zaal trad Dinsdagavond op de heer J. Schou ten, lid der Tweede Kamer. In een duidelijke rede wekte spreker de aan wezigen op om te stemmen op do enndidnten dor A. R. Partij. Door den heer Schuit werden eenige vragen gesteld welke do lieer Schouten be antwoordde*

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1