HAARLEM'S DAGBLAD Buitenlandse! Qysrzieht VRIJDAG 30 JUNI 1922 TWEEDE BLAD DE JACHT OP DE MOORDENAARS VAN RATHENAU. EEN DER AAN GEHOUDENEN HEEFT EEN VOLLEDIGE BEKENTENIS AFCELECO, HET AANTAL MEDEPLICHTIGEN IS ZEER GROOT. EEN DUITSCHER OVER DE LEVENSKANSEN VAN DUITSCHLAND, k(nnen nog vele nadere bijzonderheden. Omtrent het optreden van de Berlyn- iche politie, dat heeft geleid tot de ar restatie van een der vermoedelijke moordenaars van Bathenau wordt gemeld, dat deze belangrijke arrestatie het ge volg is geweest van een reeks arrestaties die in de beide laatste dagen hebben plaats gevonden en waarby vele belang rijke bijzonderheden omtrent de samen zwering ac.n het licht zyn gekomen. On der de in de beide laatste dagen gearres teerden bevindt zich ook de luitenant Giinther. Hij wordt verdacht van mede plichtigheid aan den moord. Günther was aanwezig by het smeden van het com plot, wat 'a 0611 Berlyasche voorstad is geschied. Hy heeft de daders met al zyn krachten by de uitvoering van het plan ter zyde gestaaD. Hy heeft een groote rol gespeeld in den Duitsch-nationalen jeugdbond. Ook nog tal van andere reaetionnaire ecuigingen was hy lid. Tijdens den Kapp- putsch verrichtte hy voor Bauer ordon- nanes-dienstei.. By de arrestatie werd een aantal brie ven in zyn bezit gevonden, waaruit bleek, dat hij betrekkingen onderhield met be kende mannen uit de reaetionnaire be weging. Zoo vond "ifi" in zijn bezit brie ven van Helfferich, Ludendorf en van Von Jagow. Ook schijnt hy te hebben be hoord tot de organisatie Consul. Tot de arrestatie vau Teehow heeft ook de arrestatie van den kapitein-lnitennnt Mannfred bijgedragen. Hy werd ontdekt in de Oostzeebadplaats Reerow, waar hy met zyn familie logeerde. Hoe meer verdachten werden gearres teerd, dos te meer draden van het complot kwamen den politie-autoriteiten in han den, zoodat zy ten Blotte in staat waren, juist vast te stellen, wie den moord eigen lijk hadden bedreven. Daardoor kon zy ook de namen der verdachten reeds be kend maken. Het; kwam aan het licht, dat de aanslag uitermate goed was voorbe- D;t bleek o.u. wel uit het feit, dat de samenzweerders eenige dagen voor den moord met elkander hun alibi hadden af gesproken en tevens met elkander waren overeengekomen, wat ZÜ ingeval van ar restatie zonden zeggen. Hun eerste mede- deelingen, welke zy na arrestatie aan de politie doden, klopten dan ook met el kander en brachten de politie aanvanke lijk op een dwaalspoort. Doordat een van do gearresteerden blijkbaar een vergissing beging kreeg de politie echter achterdocht en toen zy de gearresteerden nogmaals aan een gestreng verhoor onderwierp, was zy in slaat hun de leugenachtigheid van hun verklarin gen te bewijzen. Aldus gelukte het de po litie, allengs liet woefsel van. leugens, dat over deze misdaad-king, geleidelijk opzy' to schuiven en tenslotte leidde hot spoor naar een bepaalde groep van personen, dio het nauwst by den moord waren be trokken geweest. Tot deze groep behoorden behalve de gearresteerde Teehow ook Kauer en Vo gel. Daarbij kwam nog, zooals reeds ge meld is_ dat hot do politie mocht geluu- ken den auto to ontdekken, welke door de misdadigere voor uitvoering van hun plan gebruikt was. Omtrent de persoonlykheid van Teehow kan worden gemeld, dat hy de tweede zoon is van een voor den oorlog overleden Berlynsehen rechter. Te Berlyn leeft thans nog do weduwe van den rechter met haar drie zoons. De vrouw heeft een. zeer nerveus en onevenwichtig karakter. Zy gevoelde een groote wrok tegen de re volutie, welke oorzaak van baar rinam- cieelen achteruitgang is geweest. Van een eenvoudige burgervrouw was zy langzamerhand een fanatieke aan hangster van de meest rechteoh-raziioale politiek geworden, Daarbij kwam dat zÜ zich gemakkelijk liet beïnvloedt^ door haar drie zoons. Haar tweede zoon Ernst, de gearresteerde, zou aanvankelijk een technische opleiding ontvangen. Hy had I;venwei gelegenheid, zich in zyn vrijen tyd met de politiek in te laten en toonde zich vooral actief tydene den Kapp-putseh toen hy zelfs een machinegewoer-afdee- Ling onder zyn bevel had. De geschiedenis van deze familie is .zoo meidt de Telegraaf-correspondent in zooverre interessant, als ook hieruit weer blijkt, hoe een eenvoudig burgerge zin door de omstandigheden tot een uiter. ste kan overslaan en tot een fanatieke haat tegen de republiek kan worden ge bracht. De oudste broeder van Ernst is by oen bank werkzaam, de jongste bezoekt nog een middelbare school. De rijkskanselier werd ua de arrestatie van Teehow onmiddellijk daarvan in ken nis gesteld. Hy had aan de polltie-auto- riteilen verzocht, hem steeds van alle voorkomende gebeurtenissen op de hoogte te houden en betuigde zyn tevredenheid met het werk, dat door de politie tot dus verre in het belang van de opsporing der misdadigers ia getlaam. Een dar daders befaer.de. De moordenaar Ernst Teehow, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij erkent aan de geheele voorbereiding van den moord op Bathenau te heb ben medegewerkt. Hij heeft den auto bestuurd), waarin de moordenaars za ten. Omtrent de arrestatie van Ernst Teehow wordt gemeld, dat hij door zijn eigen oom bij de Berlijusche po litie werd aangegeven. De jonge Te ehow ontmoette zijn oom op net sta tion te Frankfort a. d. Oder. Dezliail in de buurt een landgoed. Het opge wonden uiterlijk van deu jongen man viel zijn oom op, die hem met vragen in verband met den aanslag op Ra- tiienau overstelpte. Daar hij hierop geen bevredigend antwoord ontving, stelde liij de po.itie er mede in ken nis. De moord en a air ontkent de mis daad te hebben gepleegd en beween, den auto slechts voor proeftochten te hebben gebruikt. Andere verdachten. Uit Dusseldorp wordt gemeld, dat aldaar een zekere Kaudenz is gear resteerd, die als ingenieur in de la- brieken van Boehler werkzaam was. Men verdenkt hem er van, een dei beide andere moordenaars van Rathe- nau te zijn. Deze verdenking is üi hoofdzaak goiiaebeid op de golijlvo- ills, welke zijn naam met dien van een der moordenaars vertoont, en op liet feit, dat Kaudertz zich op den dag van den moord niet te Duhaeldorp be vond. en eerst den volgenden dag is teruggekeerd. Toen do namen der moordenaars gepubliceerd werden, schijnt hij gezegd te hebben, dat hei voor hem lioog tijd werd, te verdwij nen. Te Dusseldorp heersclite naar aan leiding van een en ander een zeer op gewonden stemming. De menigte stroomde samen rondom den wagen, waarmede Kaudertz naar het Polizei- praesidium zou worden overgebracht. Slechts met de grootste moeite slaag den de beambten er in, te voorkomen 1 'dat hij door de menigte werd gelyncht Zij wezen er op. dat het nog niet ze ker is, of de gearresteerde inderdaad medeplichtig aan den moord is en dat hij thans nog slechts onder verden king staat. Over de vervolging der twee nog niet gearresteerde moordenaars van Rathenau verklaart de Oberregie- rungsrat dr. Weiss, dat men zulke uit gebreide maatregelen voor de aan houding der daders heeft genomen, dat succes zeker schijnt. In bet be lang van de achtervolging kunnen natuurlijk op het oogenblik nog geen nadere mededeefmgen worden ge daan. Kaai' thans is vastgesteld hadden de drie moordenaars de laatste voor bereidingen en afspraken in een pen sionaat in de Friednchstrasse getrof fen, waai- zij gemeenschappelijk één kamer bewoonden. Ka den aanslag zijn zij in het pension teruggekeerd en hebben van daar uit hun vlucht on dernomen. De personen, wier medeplichtigheid aan den moord op Rathenau is vast gesteld en die door het Berlijusche polizeipraesidium zijn opgespoord en gearresteerd, zijn: lo. de koopman Riohard Schuit uit Berlijn, 2o. de koopman Franz Diestel uit Berlijn, eigenaar der automobielgarage, waai de voor den aanslag gebruikte auto mobiel was ondergebracht, 3o. de gymnasiast Herd Tecoow uit Berlijn, 4o. de student Willy Gunther uit Berlijn, :kï. de gymnasiast Hein Stu- benrauch uit Berlijn. Gord Teehow ie de broeder van den inmiddels gear resteerden doder Ernst Werner Te ehow. Gerd Teehow, Giinther en Stuben- raucli waren de ontwerpers van bet plan. Schutt en Diastel wisten van den moord af en hebben daarbij mee geholpen. Naar gemeld wordt, is de kapitein luitenant Tillessen. broeder van den moordenaar van Erzberger, naar de politie-gevangcnis te Berlijn overge bracht. Het zou liem gelukt zijn, z.jn alibi gedurende den tijd, dat de moord op Rathenau plaats had, afdoende te bewijzen. Hij wordt echter nog vastge houden, daar wordt verondersteld, dat hij den aanslag op Scheidemann heeft gepleegd, of althans dien heeft begunstigd. Nieuwe complotten ontdekt. Omtrent de verbreiding der politie ke geheime organisaties is teHamburg belangrijk materiaal ontdekt, dat in verband staat met den moord op Ra thenau. In don laatsteii tijd waren te Ham burg herhaaldelijk dynamietaansla- gen gepleegd, o.m. op het gebouw van het communistische blad. Het on derzoek der Hamburgsche politie heeft uitgewzeen, dat er een organi satie bestond onder aanvoering van den voormnligen officier Warnecke. Warnecke stond in verbinding met den organisator van de geheime V6r- eeniging C te München, kapitein Kil- lmger. De geheel® afdeeling van War necke, welke bestond uit een storm- compagnie uit officieren gevormd en andere gevecktaaf deelingen, was een onderdeel van de organisatie C. Uit het onderzoek is gebleken, (lat er een afzonderlijke springstof- en moord commando bestond, waartoe ook de moordenaars von Rathenau behoor den. Behalve Rathenau moesten er neg ongeveer twaalf Jeodeche persoon lijkheden worden ver moord, die leidende posities 'bekleedden, waar onder de hoofdredacteur van hei „Ber liner Tageblatl" Theodor Wolff en de Hamburgsche bankier Max Warburg. l>e opdracht voor de vei moording van War burg was reeds vers-rekt, waarom de po- j litie Dinsdag een vergadering van de Uebersee Club verbood, waarop W:u- I burg zou spreken. Dien dag was het on- I derzoek nog niet ver genoeg gevorderd# Een lid van de afdceiing van War necke had reeds opdracht gekregen naar Borlijn te gaan om als chauffeur de auto te besturen, van waar uit de moord op Rathenau is gepleegd, He- plan kwam niet lot uitvoering, daar de betrokken persoon geen rijbewijs be rat. Ook de aanslag op Scheidemann is het werk van deze organisatie geweest. Door de mededeelingen van ce Ham burgsche politie en haar samenwerking de Berlijnsche politie is men o; het spoor gekomen van de moordenaar: van Rathenau. Naar de „Vorwarts" meldt heeft Helfferich aan het hoofdcommissariaat politie ioo.ooo mark aangeboden behoeve van de vervolging der moor denaars van Rathenau en de Duitsch- nationale partij 200.000 maric. Het aan bod is van de hand gewezen. Het wetsontwerp tot be scherming dor republiek. Het wetsontwerp tot bescherming der republiek is Donderdag in de bijeenkomst der minister-presidenten der verschillen de Duitsche staten met de rijksregeering uitvoerig besproken. Daarbij hebben levendige discussies plaats gevonden, waarbij vooral de Bei- ersche regeering zdoh tegenover de rijks regeering stelde. De conferentie sprak zich uit om de uitgevaardigde verorde ningen in wetten om te zetten, welke langs den grond wettel ijken weg moeten worden behandeld. Bij meerderheidsbesluit verklaarden de ministers rich er voor, dat de rijks raad, de grondwettelijke vertegenwoor diging der landen, afziet van de tijds ruimte, welke voor de behandeling van wet ter bescherming der republiek is voorgeschreven. De wet zal daarom reeds de volgende week bij den rijks- worden ingediend. De besprekingen der minister-presidenten worden heden. Vrijdag, voortgezet. De rijksregeering en de partijen, waarop zij steunt, zijn nemens deze wet zoo spoedig moge lijk door den rijksdag te doen behande len. Opmerkelijk is, dat niet alleen de so cialistische partijen, maar 00 kde demo craten voor het ontwerp zyn in zijn te genwoordige verre strekking. Van socia listische zijde wordt er nog steeds op aangedrongen, dat de rijksregeering •oor het geval, dat het wetsontwerp liet met de voorgeschreven tweederde meerderheid wordt aangenomen, het par lement ontbindt en nieuwe verkiezingen uitschrijft. Tegen de organisatie G. De rijksregeering heeft besloten thans et alle kracht op te treden tegen de organisatie C. Zij heeft in overeenstem ming met den rijkspresident een nieuwe uitzonderingsverordening uitgevaardigd, welke een aanvulling vormt van de op 24 Juni afgekondigde verordeningen. De verordening stelt straffen op het be schimpen en belasteren van slachtoffers moordaanslagen. Voorts wordt het nen van geheime organisaties met geld streng gestraft. Deze maatregelen krijgen het dringen de karakter van een verordening, zonder de wet ter bescherming van de republiek af te wachten. Omtrent de bepalingen van dit wetsontwerp wordt gemeld, dat 't deelnemen aan organisaties en samen- zweriosjen mei <Lracoiiisclie straffen wordt bedreigd. Het lidmaatschap van organisaties, welke de gewelddadige uit den weg ruiming van leden der regeering en het gewelddadig omverwerpen van de grondwet beoogen, zal met den dood of levenslange tiyjhthuisstraf worden ge straft. Personen, die in gebreke blijven samenzweringen aan te geven, hoewel :r kennis van dragen, worden (nei zware tuchthuisstraffen bedreigd. Personen, die geldmiddelen ter be schikking stellen van geheime organisa ties, zullen gestraft worden met volle dige confiscatie van hun vermogen. Vergaderingen, die zich richten tegen den republikeinschen staatsvonn, als mede desbetreffende persuitingen, zul len verboden zijik Tdch een Sortnewonde-feest ta Potsdam. Aan de „Vorwarts" wordt het volgen, de gemeld over een Deutsch-Voiksch feest te Potsdam Ondanks het verbod vond in Potsdam een Sonnewende-feest plaats, dat werd bezocht door aanhanger» van de Duitsch- nationale partij en van den Deutsch-Vol- kischen bond Schutz en Trutz. Er -.ver den ophitsende redevoeringen gehouden, die grooten bijval vonden. Enkele natio- -gerinden stonden op een tafel, met de vingers geheven voor het afleggen van eea eed, brachten een „hoclv'-ge- roep uit op de vermoording van Rathe nau en zongen „Wij willen geen Joden- regeerigzoo mbge het allen Joden ver gaan I" een tafel niet ver van de muziek stond een man met een vol glas in de hand en riep „Ik drink op den moord op Rathenau." Toen de politie een twin tigjarig koopmanszoon wilde arresieeren werd deze door een man in huzaren uniform en zijn aanhang bevrijd. On danks het uitdrukkelijk verbod werd om half twaalf 's nachts op de weide een vuur aangestoken. De toeschouwers wer den door woorden als „Jelui moet de iumpenregeering niet vreezen, gaat naar buiten op de weide", aangespoord om naar buiten te gaan. Er werden „swastika-liederen" en .Heil dir im Siegeékranz" gezongen, ter wijl eea parademarsch om het vuur werd uitgevoerd. Onder deze personen bevon den zich 50 a 60 soldaten der rijksweer. Het I. V. V. en de moord. Het Internationaal Vakvereenigings- verbond te Amsterdam heeft aan het be- van het Algemeene Duitsohe Vak- vereenigingsverbond bet volgende tele gram gezonden „Diep geschokt door het bericht van den laaghartigen moord op minister Ra thenau, geven wij u, ook namens het ge organiseerde wereldproleianaat, de ver zekering van ons gevoel van afschuw en verontwaardiging over deze bekro ning van de in Duitschland hand over had toenemende misdaden der monar chistische kringen. Wij spreken het ver trouwen uit, dat de vereenigde arbeiders klasse thans zoodanige maatregelen zal treffen, dat de reactie in Duitschland voor goed wordt vernietigd. In naam van alle tot het Internationaal Vakvcr- eenigingsverbond behoorende arbeiders garandeeren wij u onzen kradhtigen steun en hulp bij het zuiveringsproces, dat in Duitschland noodig is." Niet „Hlndenburgplatz", maar „Rathenauplatz". In den gemeenteraad van Neurenberg ontstond een voor een deel zeer leven dig debat, dat twee uur duurde en aan het slot waarvan een voorstel der onaf hankelijke socialisten werd aangenomen om den „Hindenburgplatz", die in 1917 dezen naam kreeg, van naam te doen veranderen, daar Hindenburg zich als werktuig van de nationalistische reactie liet gebruiken. Aangenomen werd ver der het voorstel der aociaal-democraten, het plein in het vervolg „Rathenauplatz" te noemen. Tegen stemden de demo craten, de Beiersche Volkspartij en de Duitsoh-nationalen, De demonstraties. Uit Nordheini 1 Bij de demonstratie, welke plaats vond voor de bescherming der Republiek, trok een groot aantal demonstranten naar den Gesundbrun- een door de Zuid-DuitsChe Orde voorgenomen opvoering der Hermann- schlachl te verhinderen. Daarbij kwam jiet tot ernstige buitensporigheden en botsingen. In den loop daarvan werd het hotel Zur Sonne beschadigd. Uit Hamburg By het einde der naar aanleiding van den moord op Rathenau gehouden demonstration drong een .ntal jonge lieden de Bismarckschool zoomede het Lyceum binnen, waar zij de portretten der legeraanvoerders en an dere schilderijen naar beneden haalden uit de vensters op straat wierpen. Een zwart-wit-rood vaandel, dat zich op het Lyceum bevond, werd verscheurd. Verder drongen demonstranten in de gebouwen van de uitgevers der Elmsho- ner Nachrichten, waar eveneens vek portretten naar beneden gehaald cn cp straat geworpen werden. Tenslotte weid het personeel van verschillende banken en winkels gedwongen zidi te verwijde ren en de eigenaars, dc zaken te slui ten. De m de Bismarckschool aangerich te schade moet inzonderheid door het vernielen van vele voorwerpen in d duizenden loopen, Breitgcheidt, een der be'eekende fi guren uit den Duitscben Rijksdag, lei der dor onafhankelijken, is door de Telegraaf geïnterviewd over de buitenlandsche politiek van Duitschland. AJWreerst zei Brei'-scheidt. dat de Haagsche conferentie niet liij voor baat tot miBlakking gedoemd be hoeft te zijn. We stapten van het onderwerp Haag sche Conferentie ea Rusland af, om meer in he< bijzonder Duitschlands po sitie te bespreken. En toen kreeg ik de merkwaardige uiting te liooren, dat Frankrijk in zijn beleid tegenover de Duitsche Republiek ten deele gelijk had, al giDg men in Parijs dan ook somwijlen te ver. Duitschland is inder daad jammer genoeg nog lang niet in alle opzich'en te vertrouwen en de verhalen bv. van geheime bergplaat sen van wapenen zijn heel wat minder uit den duim gezogen, dan velen ge lieven voor te stellen. D© nationalis tische, chauvinistische strooming, met alle gevaren van dien, bestaat en be trouwbare republikeinen zijn de Duit- schers in meerderheid niet. Of een herst©l der monarchie zal plaats vin den en wanneer? Met eenige zekerheid dienomtrent een voorspelling te doen gaat moeilijk aan. Ook al blijf ik er bij, dat au fond de republikeinsche ge dachte slechts warm leeft in de harten van een minderheid, toch hoeft daaruit nog niet te volgen, dat de republiek zich niet zou kunnen handhaven. Het is nog niet zoo gek om op dit punt eens een vergelijking tc inaken niet Frankrijk na '71.Ook daar was de meer" derheid, al of niet uitgesproken, mo narchistisch gestemd, doch dezelfde moeilijkheden, waarmee de Fransche monarchisten te kampen hadden, doen zich voor de aanhangers van ccn herstel van de monarchie in Duitsch land voor. Wie moet Keizer worden t Een Hohenzollern en wie van hen of iemand uit een der andere Duit sche vorstelijke familiesDaarover al lereerst bestaat reeds de grootst mo gelijke oneenigheid. een oneenigheid, aie niet zoo gauw tot eeu allen bevre digende oplossing gebracht zal kunnen worden en waar dan bovendien nog bij komt, dat mep tot het herstel van den monarchalen regecringsvorm in meer dan twintig stafa 1 zou moeten overgaan, wat ook niet zoo een, twee drie t© doen ware. Neen, al genieten de republikeinsche denkbeelden nog maar een vrij zwakken aanhang de kleine burgerij, wier politiek inzicht niet zeer groot is, rodeueert aldus, dat het onder een Keizer in Dui'sch- land toch zoo goe ging en thans nu we een Republiek hebben ons land in een benarde positie verkeerteen joedige ommekeer verwacht ik niet. _aar nog eens, niets is moeilijker dan over dergelijke, met zoovele dikwijls nog onbekende factoren samenhan gende mogelijkheden, te profeteeren. Wat nu onze verhouding tot de Franschen betreft, het valt niet te loochenen, dat, al moge ze niet totaal ongegrond zijn, de bezettingspolitick veel kwaad bloed zet en ons heel wat geld kost. Ten aanzien der schuldvermindering, ge loof ik, dat Frankrijk op den duur zal moeten toegeven, maar door het. op treden van Engeland tegenover do Fransche politieu zij» hier jammer ge noeg in dit opzicht lo vroeg gunstige verwachtingen bij de menschjn ouge wekt, die thans echter tot de ontdek king komen, dat Lloyd Geoigo boei mooi pra'en heeft, maar tenslotte zijn Fransen© vrienden ook nog niet to*- in keer brengen. Intusachen is, dank zi» die critiek juist /an Engelsche zijd< cp hetgeen Parijs doe', do geprikkol do stemming van ee groot doe! «let Duitsche burgerij tegenover Frankrijk RUBRISK V&H ROtL Dl DE PRINS VAN WALES. In den loop der vorige week is Prins- Edward, oudste zoon van den Engel- schen koning, officieel Prins van Waies en door zijn familie om een onnaspeurlijken reden David ge noemd, van zijn reis naar Britsch- Indie en Japan weer in zijn vaderland teruggekeerd, na 8 maanden te zijn weggeweest. De Prins van Wales, die dezer dagen 28 jaar is geworden, is zonder eenigen 'wijfel de populairste niet alleen der koningszonen, maar van allo Engelschen. De oorlog heeft het Engelsche vorstelijk gezin in het algemeen een grooter populariteit be zorgd, dan het tevoren genoot. We herinneren slechts aan de ontzaggelij ke belangstelling, die het huwelijk van prinses Mary in Februari j.l. wekte. Maandenlang was dit huwelijk het on derwerp van gesprek. En het feit. dat de 1 ruigom een Envelschman was deed het enthousiasme ten top gen. Hoewel Engeland zich nog niet in de „splendid isolation" van de dagen van koningin Victoria teruggetrokken* heeft (later onder Edward VII weer verlaten) wordt tegenwoordig meer "dan ooit een stelselmatigj campagne gevoerd om het Engelsche volk te overtuigen van de superioriteit van den Engelschman boven alles wat van het vasteland komt. En toen de prinses met Lord Lascelles trouwde, was de algemeene opinie, da' iedere Engel sche edelman een beter echtgenoot voor haar was, dan welke vreemde ling'' ook. Maar nu is de Prins van Waies te rug en ook hij zal ongetwijfeld bin nenkort gaan trouwen. Dat huwelijk is- nog veel belangrijker, want de bruid zal eerlang koningin worden. Talrijke geruchten over huwelijksplan nen en uitverkorenen «'.oen de ronde. Over buitenlandsche prinsessen ook, doch de meeste over Lady Rachel Ca vendish, een Engelsche van lagere rang, door wier aderen echter ook nog een tikje koninklijk bloed stroomt, Uit de bladzijden der geïllustreerde bladen staart Lady Rachel den nieuws gierigen Engelschen lezer onbewogen aaD, als een spinx. Misschien is het hermelijn der koningin haar toekomst ook wel niet, maar wel mag aangeno men worden, dat do prins een Engel sche bruid naar het altaar zal leiden. Want dat wil do publieke opinie. Een ROEL DE RAKKER: (Daily Sketch. Londen.) Ik heb zoo'n Zoo, wat is Huh Biiif Kalm .verdriet. er dan ge- huh - Jan nou beurd? tje snif. ventje. En huil je Niets. Hij daarom I is een hoofd Wat heb je grooter geantwoord T dan ik. Engelsch blad bracht zelfs dezer da gen, blijkbaar als bewijs, dat het ook attent bleef op geruchten, een betui ging van eerbied aan do toekomstige bruid en voegde erbij tenminste als zij Engelsch is". Het chauvinisme bloeit in Engeiand als nooit te voren en het doet den vreemdeling niet al tijd aangenaam aan. Maar er is ongetwijfeld reden voo» de populariteit van den troonopvol ger. Hoewel een voorzichtige regee ring hem tijdens den oorlog zooveel mogelijk van het front trachtte weg te houden, wis1 hij meerdere malen aan deze bewaking te ontsnappen om naar de vuurlinie te gaan. Een aardige anec dote uit dezen tijd is een bewijs voor de gemoedelijkheid waarmee hij op treed1, het groote geheirn van zijn po pulariteit. In de loopgraven ontmoette hij een jong luitenant en bracht een tijd in diens gezelschap door, zonder dat de luitenant wis1, wie zijn metgezel was. Later ontmoette zij elkaar eens te Lon den en de prins zijn makker uit de loopgraven herkennende, vroeg hem om mee te gaan en met zijn familie kennis te maken. Het aanbod werd ge accepteerd en de verbazing van den luitenant, toen hij bemerkte wie ,,my people" waren, kan de lezer zich in denken. De Prins- van Wales wordt be schouwd als de wereldkampioen „handscliudder". Deze titel heeft hij op zijn beide wereldreizen behaald. Op zijn eersten tocht, door de Ver eenigde Staten en Canada moest hij zelfs na eenigen tijd met zijn linker hand de talloozo kennismakingen be zegelen, omdat zijn rech'-er door de uitbundige Amerikaansche methode buiten gevecht was gesteld. Dit is een van de zeer vele redenen, waai om het ambt van troonopvolger niet benijdenswaardig is. BUITENLANDSCHE HUMOR. In Zwitserland zijn om zuinigheids redenen de roode petten van de sta tionsbeambten dooF een eenvoudiger soort vervangen. Het is een typisch staaltje van gebrek aan inzicht van vroegere Engelscho regeeringeu dat onze stationsbeambten geen roode petten dragen, die kunnen worden af geschaft. (Punch). EEN KROKODILLEN-KWEEKERIJ. Wij hebben in deze rubriek langza merhand het bestaan gesignaleerd van een groot aantal merkwaardigheden. Een crocodillen-wiekerij i- zeker nie1 de minste daarvan. In California leven 8000 van deze lie ve diertjes in een groot park, waarin zich eenige waterreservoirs bevinden-. De bezoeker kan daar crocodillen zie die in het park heen en weer wagge len, anderen slapen op de gazons/Er zijn er van alle leeftijden en alle groot ten het grootste exemplaar luiste- naar den naam van Joe en moet 200 jaar oud znn, terwijl de kleinste, pas uit het ei, het formaat hebben van de ook hier bekende groene hagedis. Joe is afgericht en laat kinderen op zij a hoornachtige» rug door het park rijden. Maar waartoe dient deze kweekerij 1 deze krokodillen worden aan menage rieën en dierentuinen geleverd. Bo vendien maakt men van hun gelooi- den huid allerlei voorwerpen. Het moet een winstgevend bedrijf zijn. OVER COMPONISTEN. John O'London'8 Weekly vertelt het een en ander over de snelheid, waar mede eenige groote componisten, hun beroennie werken geschreven hebben. H&ndel schreef den „Messiah" in 23 dagen. Het copieeren van het manus cript (276 bladzijden) in dit kort tijds verloop zou alleen al een buitenge woon zware taak zijn. In Handels tijd bestond er nog geen vloeipapier en brieven werden gedroogd met zand. Deze omstandigheid levert nog een aardig bewijs van de snelheid van de zen compouis*. Men heeft namelijk op de bovenzijde van sommige manuscrip ten nog sporen van dit poeder gevon den, waaruit af te leiden valt dat het eerst geschrevene nog niet droog was, als Handel reeds de heel bladzijde had beëindigd. Mozart componeerde overal. Zelfs als hij biljart speelde of zich op andere wijze vermaakte, schreef hij nu en dan zijne inspiraties neer. Maar hij was vooral druk bezig, wanreer hij zich in de open lucht bevond of op reis was en hij was dan ook nooit zonder pa pier en potlood. Beethoven zwoegde over zijn manus cripten. Zijn beroemde schetsboeken leveren hier het onomBtootelijk bewijs van. Inspiratie was- bij hem op zonder linge wijze gecombineerd met bijna pijnlijken arbeid en aarzelende over- Xajf Haydn word1 verteld, dat hij zich zeer zorgvuldig kleedde, alvorens zich tot werken te zetten. De meest spontane en vruchtbare van allen was wellicht Schubert. Hij sliep zelfs met zijn bril op zijn neus, om zoo noodig midden in den nacht gereed te zijn, zijn gedachten op pa pier te zetten. Hij bracht zelden ot nooit veranderingen aan. Mendelssohn werkte, evenals Mo zar«, alles eerst in zijn brein uit, om het vervolgens in keurig schrift aan 't papier mede te deelen. Chopin was zeer besluiteloos. Hij was hooit geheel tevreden en veran derde eindeloos in zijn manuscript, om tenslotte in veel gevallen toch weer zijn eerste lezing te behouden. EEN NIEUW BEROEP. De zeevaar'- is een groeiend beroep. Langen tyd zijn de functies vrijwel beperkt gebleven tot kapitein, stuur lieden, machinisten, timmerman, kok» maar met de zeepaleizen van den mo dernen tijd en de attracties, die zij den passagiers bieden, kan het hier niet bij bljjven. Zoo ving onlangs een dezer paleizen met zwembassin, palmen'uin enz. de reis naar Amerika aan, toen de kapi tein op een ronde door het scliip een onbekende figuur in uniform ont moette. „Hoort u ook t©t de bemanning I" vroeg de verbaasde commandant. „Ja meneer." „Wat is uw rang!" .,Ik ben de tuinman, meneer.'-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5