HAARLEM'S DAGBLAD iyiten!gnÉcb_Qïsrziclf Ingezonden Stadsnieuws ilglJBACa 7 v&UL! 1922 DERDE BLAD EEN ONTWERP VAN WET INZAKE AMNESTIE IN UITSCHLAND. OVER DE TOETREDING DER ONAFHANKELIJKEN TOT DE DUITSCHE REGEERINC. DEBATTEN IN DE FRANSCHE KAMER OVER DE VERANTWOORDE LIJKHEID VOOR DEN OORLOC. DE EISCHEN AAN DUITSGHLAND GESTELD DOOR FRANKRIJK AANCAANDE DE TE LEVER EN ARBEIDSKRACHTEN, POINCARé AAN HET WOORD. Bij den Duitsclicn Rijksdag is inge diend het ontwerp van wet aangaande het toestaan o&nar amnestie in vciband met het wetsontwerp to. be scherming der Republiek. In het ontwerp, zooals het van den rijksraad komt, wordt vastgesteld, dat personen, die in het jaar 1920, na den 4den Augustus, en in het jaar 1921 mee gewerkt hebben aan een actie van hoog verraad legen het rijk, vrijheid van straf zullen krijgen. Dit geldt echter niet voor strafbare daden, die in 1922 zijn voort gezet, Veider wordt vrijheid van straf toe gestaan aan personen, die door de op bevel van den rijksminister van justitie in het jaar 1921 ingestelde buitengewone rechtbanken veroordeeld zijn geworden wegens handelingen, die met een tegen het rijk gevoerde actie van hoogverraad in verband staan, voor zoover deze han delingen niet uitsluitend op geweld, doch ook op andere niet politieke be weegredenen berusten. Uitgesloten van de vrijheid van straf zijn die personen, die voor het doorvoe ren van de actie van hoogverraad of in verband met deze actie ware misdaden, moord, roof enz. hebben begaan. Hierdoor blijft een groot aanlal z.g. communisten buiten de amnestie, het geen natuurlijk de woc.de hunner partij- genooten in den rijksdag opwekt, De communistische afgevaardigde Rernmele heeft Woensdag zelfs in den rijksdag ge- eischt, dat de rooverhoofdman Max Holz, die het vorige jaar aanvoerder was der communisten in Midden-Duitschland, aveneens amnestie zou krijgen. Nader wordt gemeld dat de Rijks dag besloot het ontwerp ten spoedigste naar een commissie te verwijzen ten einde reeds in de eerstvolgende dagen het ontwerp in tweede en derde lezing te kunnen afhandelen. Wat aanpraat (Je quaestie van aartnomlng van het ontwerp meldt de Berlijnsche correspondent van het Hbld. het volgende Reeds thans kan worden geconstaeerd, dat het bij do stemming, waarbij naar men weet een 2/3 meerderheid noodza kelijk is, spannen zal. In de wandelgan gen van den Rijksdag werd van verschil lende zijden reeds een verwerping en als gevolg daarvan een ontbinding van den Rijksdag met al haar ernstige politieke gevolgen voorspeld. Overigens verluidt, dat ook de stem ming in den Rijksraad, waarbij naar men weet wel de verei-chte meerderheid, n.l, 48 tegen 18 werd bereikt, zeer aan vechtbaar is. De Wurtembergscha egeering zal er ve motdelijk bezwaar tegen maken en zij baseert dat op de volgende feiten: De Wurtembergsche vertegenwoordiger in den Rijksraad heeft, zich vóór de aan neming der wet verklaard, hoewel hij van zijn regeering do uitdrukkelijke op dracht had gekregen er tegen te stem men. Slechts daardoor zou de aanneming mogelijk zijn geworden. Had Wurtem- berg tegen gestemd, dan zóu de wet zijn verworpen, aangezien dan tegenover de 44 vóór- slechts 22 tegenstemmers had den gestaan. Het is een consliiuliequaestic of bij de stemming in den Rijksraad de verte genwoordiger aan de beslissing zijner regeering gebonden is of niet. Naar aanleiding van de debatten, die in den Rijksdag plaats hadden consta teert de correspondent dat, zooals het er thans voorstaat, het zeer moeilijk is te voorspellen, of de noodzakelijke 2/3 meerderheid te verkrijgen zal zijn, en zou men dit bijna onmogelijk achten. Over de toetreding dar onafhan- kelijken tot de Duitsche Re geer Irtg maakt de „Freiheit", die weder is ver schenen, eenige opmerkingen. Het blad betoogt met nadruk dat de even- lueelc toetreding van de onafhamkeljj- ken tot de rijksregeering slechts een bui tengewone stap in buitengewone om standigheden kan zijn. Maar het is nog zeer de vraag, of hel wel tot dezen stap zal komen. Reeds nemen uit Centrum en Democratische partij de stemmen te gen de toetreding der onafhankelijken tot de regeering toe, en het is zeer wel mogelijk, dat door do schuld van deze partijen de oude politiek van voortwor- stelen zal worden voortgezet. Het Centrum en de Democratische partij mogen de oogen niet sluiten voor den ernst van den toestand, zegt het blad. Onze partij zal zich niet als „quan-. tité négligé able" laten behandelen. De tegenwoordige regeering .valt zoodra onze partij haar de ondersteuning ont trekt. Thans moeten centrum en demo craten kleur bekennen. Scharen zij zich aan de zijde van rechts en verlangen zij de opneming van do Duitsche Volks partij in de regeeringscoalitie, dan zou den de sociaal-democraten daardoor in zoo groote moeilijkheden komen tegen over hun arbeiders-aanhang, dat zij met dezen stap niet zouden kunnen meegaan. De conclusies liggen voor de hand. De „Rote Fahne" is van meening, dat de toetreding der onafhankelijken tot de regeeringscoalitie het vervallen van do overeenkomst der vakvereenigingen beteekent. Geven de onafhankelijken hun invloed buiten het parlement op, dan worden ze tot dezelfde onmacht veroor deeld als de meerdeiheidssocialisten. In de Fransche Kamer zijn debatten begonnen over de verantwoordelijkheid voor der» oorlog. Aan het debat nam ook Viviani deel, die minister-president was toen de oorlog uRbraK. In een rede, die emotievol was, legde hij er den nadruk op, dat, volgens de bepalingen van de democratische grondwet, hij en niet de president van de Republiek verantwoordelijk was voor de stappen, die er in de tragische uren van 1914 genomen zijn hoewel hij en Poincaré het samen volkomen eens wa- Op het oogenblik,- dat Viviani's emotie ten top was gestegen, zoo medlt de re dacteur van ,,De Maasbode" te Parijs, bracht hij zijn hand aan het voorhoofd, wierp het hoofd achteruit en met een van merkwaardige oratorische gestes, waarin deze geweldige spreker zoo stent is, stootte hij uit„Wat doet men met dit debat? Den vierden Augustus 1914 traden Jaurès en De Mun met uitge strekte armen op elkander toe. Vaillant Couturier was aan het front en ik op den gevechtspos 1, dien het vertrouwen van het land mij had toegewezen. Ik smeek mijn jongen collega (zich tot Vail lant Couturier richtend), zijn eed van vertrouwen aan het vaderland te her- De Kamer brak op dat oogenblik in een enthousiasme uit, dat waarlijk aan grijpend was. Poincaré verhief zich van de ministerbank, trad door de zaal en ging naar Viviani toe, dien hij omarmde. De Kamer bleef applaudisseeren. Vi viani, dien dit debat moest herinneren aan de tragische uren, die onmiddellijk werden gevolgd door den dood van zijn beide schoonzoons, die op het slagveld stierven, viel als- uiigeput op zijn bank Een ontzaglijke menigte deputé's kwam hem de hand drukken en geluk- wenschén. Ook de royalisten, die aan Viviani tot nog toe altijd hadden venve ten, dat hij op het oogenblik van het uitbreken van den oorlog, de order heeft gegeven om de Fransche troepen 10 K.M. achter de grens te doen terugtrek ken. Van alle kanten gingen stemmen op om de korte redevoering van Viviani te doen aanplakken. Een voorstel daar omtrent gedaan, zou Donderdag in be handeling komen. Inzake ontwapening nam, zooals wij reeds meldden, de Vol kenbondscommissie voor de ontwape ning, die te Parijs bijeen is, met alge- meene stemmen een door lord Robert Cecil voorgestelde resolutie aan. De ■tekst er van luidt Geen enkel voorstel tot vermin dering der bewapening kan effect heb ben, wanneer het niet algemeen is. In de tegenwoordige omstandighe den kan geen enkele regeering de ver antwoordelijkheid voor een tverminde- ring der bewapening op groote schaal op zich nemen, zonder van den anderen kant een even voldoenden waarborg re ontvangen voor de veiligheid van het land. 3e. Een dergelijke waarborg kan slechts verkregen worden door een alge- meene, defensieve alliantie van alle be trokken landen, een alliantie die deze landen verplichten zou tot het verleenen hulp voor het geval een van hen zou worden aangevallen, tenzij de ver plichting tot hulpverleening beperkt is tot landen, die in hetzelfde werelddeel gelegen zijn. 4e. Voor het geval dat om historische, geografische, of andere redenen een land speciaal risico loopt, aangevallen te wor den, moeten speciale maatregelen getrof- n worden voor zijn verdediging. Se. Er is overeengekomen, dat alle voorafgaande resoluties afhankelijk zijn van een vermindering der bewapening volgens een van te voren vastgestelde schaal en van het in-het-leven-roepen een krachtige organisatie, die in staat is om een dergelijke schaal tot ermindering vast te stellen en te hand haven .- De Kamer heelt met 445 tegen 29 stem men beslist, dat de rede van Viviani over al in den lande door aanplakking zal worden bekend gemaakt. De Kamer zette de behandeling voort van de interpellaties over do veranwoor- delijkkeid van den oorlog. Nu bestoog Poincaré de tribune en las oen verontwaardigden brief voor, gericht aan don afgevaardigde Courtal door een arbeider van Clemont Ferrand, die in den oorlog ie verminkt, en die daarin vraagt om een einde te inaken aan de versprei ding van propaganda geschriften tegen Poincaré. De Kamer juichte hem langdu rig toe. Vervolgens overgaande bot do debatten; zelf, verweet Poincaré aan do commu nisten, dat zjj een deel der verantwoor delijkheid van de Duitschers weg willen nemen en op Frankrijk afwentelen. Hq toonde aan_ hoe Duitschland in En geland, de Ver. Staten, en zelfs ju Frank rijk een campagne trachtte te voeren, zoo als het in het eigen land hooft gevoerd, ten einde do verantwoordelijkheid voor den oorlog van zioh af te worpen. Briand interrumpeerde en wees op het ulbimatuin, dat aan Duitschland word ge steld, toen Von Simons te Londen de kwestie dor verantwoordelijkheid tracht te op te rakelen. De leden van de Duit sche nationalo vergadering aanvaardden boen de verantwoordelijkheid van Duibsch. land, zooals do Duitsche onderhandelaars het hadden gedaan b(j het verdrag van Veieailles. Poincaré bracht voorts in herinnering, dat toen hjj aan het bewind kwam op het tijdstip, dat Frankrijk nog vol was van den afstand van oen gedeelte van den Congo zijn eorsto daad getuigde van verzoe ningsgezindheid tegenover Duitsehlaiid, boen hij n.l. de ratificatie van het. ver drag van 1911 verkreeg. De politiek van Frankrijk wus do politiek van een nauwe Europeescho entente, ten einde niet alleen met Engeland en Rusland, maar ook met de Triplo Alliantie in nauw contact te blijven. Hij somde de verschillende stappen op ui den Frauschen gezant te Weenen om de medewerking van alle mogomdhoden te verkrijgen voor de oplossing der vraag stukken, welke aan Europa waren gesteld. Poincaré herinnerde er vervolgens aan, dat de weigering in 191t om de Fransche financieels markt voor Oostenrijk open te stellen, niiet, van hem was uitgegaan, doch van Do Selves. Oostenrijk stelde toen de ratificatie van het Fransch-Duit- selie verdrag afhankelijk van het open stellen dier mankt. Hij behandelde ver volgens de beweringen met betrekking bot Isvrolsky en verklaarde, dat die ge zant niet den minsten invloed heeft uit geoefend op het optreden van Frankrijk, dat een toenaderingspolitiek met geheel Europa voerde. Hij herinnerde aan de pogingen van Frankrijk om het Balkanconflict van 1912 te localiseereu, en wees erop, dat de Schön zelf erkende, d&t Frankrijk to za- men met Duitseliland pogingen in het werk had gesteld om den vrede te hand haven. Poinearé besprak daarna do gebeurte- ssen van 1914. Hij herinnerde eraan, dat de Fransche regeering zoo weinig op oorlog bedacht was, dat hij mot Viviani naar Rusland reisde,, en dat zij eerst op de Oostzee de ernstige gebeurtenissen ver namen. Hij las vervolgens zjjn brief aan dien koning van Engeland voor, waarin hjj do reden der krachtige toebereidselen van DuitsehJand giete en verklaarde, dat, wan. neer Engeland, Frankrijk on Rusland krachtig den indruk van eenheid zouden geven, or groote kans zou zjjn op het be houd van den vrede. Fxankrjjlc deed al hot mogelijke om Europa en do wereld, voor een catastrophe te besparen. (Lang durige toejuichingen). Spreker herinnerde vervolgens aan do verklaring van Do Schön, waarin deze beweerde, dat Fransche vliegtuigen boven Duitschland zouden hebben gevlogen, op ■»ket oogenblik, dat Frankrijk zijn troepen j had doen terugtrekken. 'Hij las de schan delijke voorwaarden voor, welke Duitsch land voor de neutraliteit van Frankrijk stelde, oun. de uitlevering van de vestin gen aan de Oostgrens. Duitschland wacht te zelfe het antwoord van Frankrijk niet af en verklaarde Frankrijk don oorlog. Spreker herinnerde er aan, wolk schitte rend antwoord (Je koning Van Belgiö en zÜu volk hebben gegeven op de infame Duitsche voorstellen. Bij deze woorden juichte de geheele Kamer den Belgischen gezant toe, die in de zaal aanwezig wae. Uit Berlijn wordt gemeld dat do eisehen door Frankrijk aan Duitsch land gesteld aangaande de te leveren Duitsche arbeidskrachten hierop neerkomen, dat gedurende tien jaar twaalfduizend Duitschers zouden worden te werk gesteld '-bij de regu- Jatiewerken van de Rb6ne. Zij zouden in speciale kampen worden onderge bracht. Het werk, dat men hen zou willen opdragen, 20U in bet algemeen van dien aard zijn, dat het de aanwezig heid van vele werkkrachten op een be- paaldo plaats vereischt, hetgeen men beter acht, dan da» de Duitschers op verschillende plaatsen in kleine groe pen zouden moeten arbeiden. Wat do loonregeling betreft, zou de Duitsche staat aan de gezinnen der ar beiders het loon uitkeeren, terwijl de Fransche slaat de werklieaen zal voe den met levensmiddelen, die Duitsch land anders toch uit den vreemde zou hebben betrokken. Bovendien zal de Fransche staat voor „zakgeld" voor de Duitsche arbeiders zorgen. Vorepreld nieuws REPUBLIKEINSCHE STRAAT NAMEN. De Lubecksche gemeente raad heeft, op voorstel van de sociaal democraten besloten, verschillende aan bet koninklijk huis herinnerende straatnamen te veranderen in „repu- blikeinscbe straatnamen. De burger- lijko partijen stemden tegen dit voor stel. De zitting eindigde met een woeste scène de communisten „be stormde»" de in de zaal «taande borst beelden van Von Moltke en Bismarck, welke daarna op Btraat werden stuk geslagen. RIJKSPRESIDENT EBERT. Rijkspresident Eberi is weer naar Freuaenstadt vertrokken, aar hij tot herstel van zijn gezondheid eenigen -ijd denkt door te brengen. HINDENBURG TEGEN MOOR' AANSLAGEN. Hindenburg laat door de Telegraph Union een verkla ring verspreiden, in welke hij den po- litieken moord veroordeelt. Ook een politieke moord blijft steeds 'n moorc, regt de veldmaarschalk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie don inzender niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek stelt ae Redaatio zich niet aansprakelijk. VEILIGHEID VAN ZEEBADEN. Met groote belangstelling volg ik idien groei en bloei der Zandvoortsehe Reckliji gsbrigade en aangenaam trof mij het bericht in uw Wad, dat de ge- wen6chte veiligheid bii de zeebaden wederom verhoogd is door het plaatsen van eenige kastjes met reddingsmidde len. Bravo! we zijn op den goeden weg. Haar tooh kan die veiiigihedd nog hooger opgevoerd worden, het belang van de badenden ,vaai de exploitanten der zeebaden, van de badplaats Zand- voort eischt dit en bii onderling over leg en met eenige^ goeden wil is meer- dere veiligheid-zeker te bereiken. IX beschermng van de badenden is groo- tendeels toevertrouwd aan de goede zorgen van badman en badvrouw en nu komt bel me voor, dat hun dienst tijd, gewoonlijk van 's morgens half neg, «lot 's avonds zeven uur. te l»mg ia! Over het algemeen bestaat bij ht-rC die zoo'n veramtwoordeJijken, zenuw spanrienden arbeid verrichten als bic- zicht houden, soms bij geoefenden, maar meestal bij ongeoefende zwem mers en zwemsters, geen behoorlijk rust,uur. En tr-1- is zulk eon volkomen rustuur,gebruiken van den maaltijd thuis, géén weelde, geen overdaad en goed uitgerust zijn zal aan de waak zaamheid ten goede komen. Het Kur- haus te Zand-voort heeft de baden ge sloten van half een tot half iwee. La- ton de exploitanten der zeebaden in gezamenlijk overleg dit goede voor beeld volgen. Waar een wil is, daar is ook een weg. A. J. MEIJERINK, Secretaris Ned, Bond tot het red den van drenkelingen. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Het departement, Haarlem dor Maatschappij tot nut van het Alge- meen, hield Donderdagavond een ver gadering in zijn gebouw "n de Lange Vee retreat. Eenige belangrijke punten stonden op de agenda. Allereerst deelde de voorzitter, de heer J.C. Tad erna, mede dat door het bestuur in ontvangst ia genomen de som van f 125.000, de koopprijs van liet voormalig gebouw, der maatschappij aan de Zijlstraat. Hot Bestuur stelt voor met deze gelden eerst af te lossen de hypotheek op het gebouw Bange Veerstraat en de restee- rehde f 100.000 od eoliede wijze in obligation te beleggen. Deze effecten zullen bij de Cs'lederl. Bank m on en bewaargeving worden gegeven. De vergadering vereenigdc zich met dit voorstel. Vervolgens werd behandeld de be groeting voor het komende vereeni- ginssjaar. De inkomsten worden ge raamd op f 9733, de uitgaven op f 7733, zood&t een batig saldo van f 2000 is te verwachten. De subsidie aan de Vereeniging K. en O. werd' verhoogd tot f 150. Tot. leden van de vaste Commissie van Bestuur voor de Kinderleeszaal werden benoemd de daan es mej. M. Nneuwenhuizen Kruseman en mej. B. v. d. Heuvel Riinders en de heeren A. J. G.raftdifk, J. D. Rutgers v. d. Loeff en J. J. Verwiinem. Deze commissie zal zelf eeo reglement ontwerpen. Naar aanleiding van de besprekingen in de vorige vergadering, deelde de voorzatter mede. dat het bestuur nog maals de -vraag heeft overwogen of zal moeten worden overgegaan tot ophef fing der school voor volwassenen. Op voorstel van het bestuur wordt beslo ten de school meer dan t.lians aan zijn dioel te doen beantwoorden. Nadat de heer J. Wildschut verslag hall uitgebracht als afgevaardigde op d'e algemeens vergadering te Amster dam, werd de vergadering gesloten. KBETNE GIDS VOOR HAARLEM. De N.V. Haanlemsche Drukkers- en Uitgeversmaatschappij voorheen Gebr. Nobels heeft uitgegeven „De kleine gids voor Haarlem en Ometreken". Het aardige boekje geeft in be- knopten vorm tal van nuttige inlich tingen en bevat o.m. dienstregelingen en informaties betreffende gemeente lijke en prövinoiale instellingen, be zienswaardigheden, ve rmakel ijkheder «DSRlfiK VAN RÖSL DS RAKKSt*. OF LU liAAiiiN VANGST. Op veel plaatsen van de wereld jvorden naaien gevangen, maar de be woners van Aituraiu, een euand m ae Suiie Zuiuzee, zijn vermaard om de bijzonder methode, die zij er op na houden. Hel is voor hen eigenlijk meer een spurt aan een bedrijf en ze hebben gaanaeweg zulk een vermaard beid gekregen, dat tourisien 't eiland je speciaal bezoeken om deze gevaar lijke sport bij te wonen. la ae koraalrotsen bevinden zich veel holen en grotten die den haaien een welkome schaduwrijke schuil plaats zijn, wanneer de overdadig heete zonnestralen het zwemmen in open vvatei "iidragelijk maken. De inlanders weten dit natuurlijk en .wanneer de zee volkomen kalm is, roeien zij naar de met water gevulde holen en duiken daar mei de uiterste voorzichtigheid. In do eene hand heb ben zij een stevig touw met een lus aan het uiteinde. Zoodra zij een haai te zien krijgen, die zijn kop in den koelsten hoek verborgen houdt, zwem men zij achter het dier en trachten d6 lus over de staart van het gevaar lijke dier te doen glijden. Daarop haasten zij zich terug naar de opper vlakte, zwaaien zich in de boot en hun metgezellen halen den haai naar boven, die spoedig met bijlen en mes sen gedood wordt. Eenige uren later doet het dorp zioh tegoed aan haaicnvleesch en de vin nen worden gedroogd en naar China gezonden, waar zij als een bijzon dere lekkernij geëerd worden. Hierbij vergeleken is het beroemde zout op de staart van een vogel Ij 2 nog zoo vreemd niet. NAAR DE WILDERNIS TERUG. Zoo nu en dan lezen wij van men- Bchen, die genoeg hebben van de zorgen van onze hedendaagsche we reld en besluiten terug te gaan naar de wildernis waar hun voorvaderen in de zooveelste macht hegomun zijn. Maar dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan, wat ieder die do wildernis een beetje kent, zal toegeven. En an ders is daar het geval van den Ame- rikaanschen student, die om een wed denschap aannam, 14 dagen lang zon der eten, drinken, kleeren of wat ook mee to nemen, in de bosschcn te blij ven. J Inderdaad kwam hij 14 dagen later ,»P do afgesproken plaats terug en irschte zijn winst op, tevens verkla- endo dat al het geld van de wereld jiern niet zou bewegen, zijn kunststuk .Ie herhalen. Hij was in een bekla- genswaardigen toestand, vrijwel uit gehongerd en bijna doodgemarteld ROEL DE RAKKER: (Daily Sketch, Londen.) Waarvoor, Voor ventje Haarlem's Dagblad, papa. Onze Mama zegt. Wat? papagaai. dat ze gehoord heeCt..... door muskieten. Er mag veel te zeggen zijn voor een dergelijke natuurleven, maar alvorens wij ei' too over kunnen gaan, moeten wij eerst onze leefwijze en natuur langzaam aan veranderen. Tot wij zoover zijn is het wijzer om maar door te blijven tobben en zelfs onze belastingbiljetten op den koop toe te nemen, PINGPONG. Tafeltennis, of ping-pong is een van die spelen, die als epidemiën komen en weer verdwijnen. l)e voor'eekenen wijzen erop, dat wij aan een nieuwe pingpong besmetting toe zijn. Niet da' wij wat op het spel zouden willen afdingen integendeel. Vrij zeker zul len wij zelf ons er op lange winter avonden weer mee gaan vermaken, ons afvragende waarom wij het zoo lang gelaten hebben. Neen, als do huisvrouw alle breekbare artikelen achter slot heeft gezet en het karpet juist een goede s'ofbeurt heeft gehad, is ping-pong een aardig spel, dat han digheid. snelheid van handelen cn blik en zelfbeheersching van zijn beoefe naars vergt. De oorsprong van bet spel ligt even als de reden van het ontstaan van ieder nieuwe ping-pong rage in het duister. De EngelBthen eisehen het op als uitvinding van twee studenten te Oxford, die het in eenigszins eleinen- tairen vorm zouden hebben £i»3poeld met deksels van sigarenkistjes als ra quets, champagnekurken als oallea en een rij boaken als net. Zij bedachten al spelende het legiement in dien eersten ping-pong .wedstrijd in de tachtiger jaren. Spionnen die deze bi storisohe gebeurtenis blijkbaar heb ban afgezien en afgeluisterd (wat het geleidelijk gr jolende reglement bo treft) noemden het tafeltennis en ver vingen de kurken door kleine elastie ken ballen. Eerst daarna,waarschijnlijk toen de verwoesting binnenskamers hiertoe dwong, werd de celluloid bal, die thans nog in ee-e is, geïntrodu ceerd. Met dezo verandering werd de naam van het pelgossima. In 1899 kreeg een der nog gering in aantal zijnde beoefenaars, de klank-na bootsende inspiratie ping-pong. Alsof do wereld op die vondst had gewacht (what'sin-a-uame) werd het omnicide! lijk een rage. Sindsdien is bet spel met periodieke epidemische uitbar stingen gehandhaafd. ROLSCHAATSEN Over epidemiën gesproken, rol- scb aati en-rij den doet voor ping pong in dit opzicht niet onder. Hoewel nog steeds een aantal jongens te Amster dam op Spui en Damrak, in den regel ieder op één Bchaats, het verkeer on veilig maken, om van hun eigen leven niet te spreken, kan hieruit geen spoe dige herleving van een rolschaatsen- rage worden verwacht. Maar vroeger of later zal die toeli wel weer komen. De eerste epidemie overviel do we reld in 1879. Zij duurde tweo tot drie jaar en was even plotseling weer ver dwenen. Maar in 1907 kwam zij terug en heel Europa ging letterlijk aan den rol. Gebouwen aan de modesport ge wijd, vlogen als paddestoelen uit den Ïrond. Do ondernemers maakten in orten tijd, .vooral in het buitenland. fabuleuze winsten. En weer duurde het niet langer dan diie jaar, want in 1910 was het weer alB met een toover- slag uit. Ën van de tallooze dienaren van koning Rolschaats resten slechts de jongens van Spui en Damrak. Maar zijn koninkijk zal wel terugkeer en. vroeger of later. EEN WEERZIEN. Toevalligheden bestaan niet alleen in romans. Werkelijkheid is soms vreemder dan fictie. Een barbier te Atlantic Oity (Veree- nigde Staten) meende, terwijl hij een klant hot baar knipte, een lidteekeu op diens hoofd *e herkennen. Het bleek zijn broer te zijn, die hij in twin tig jaar niet bad gezien. BEROEMHEDEN. Het Engelsche litteraire weekblad John 0' London's Weekly heeft een aardige s'atistiek gemaakt op orgi- neeleu grondslag. In hot Britsoh museum bevindt zich de grootste bibliotheek der wereld, bestaande uit ongeveer 4 millioeu boe ken, gecatalogiseerd in een duizendtal gidsen. Om nu een lijst van beroemd heden samen te stellen heeft het blad in deze catalogie nagegaan hoeveel boeken er in het museum zijn, die over bepaalde personen handelen, vermeer derd met 't aantal dat zij zelf geschre ven hebben. De volgende lijst van 60 beroemdheden was daar het resultaat van: 1 SbakeBpeare, 2 Lutlier, 8 Ci cero. 4 Goethe. 6 Dante, 6 Aris'oteles, 7 Homerus, 8 Virgi'ius, 9 Horatius, 10 Napoleon, 11 Cervantes, 12 Milton, IS Scott, 14 Dickens ,15 Charles 1,16Pla- 10, 17 Schiller, 18 Vui'aire, 19 Tolstoi, 20 Bunyan, 21 Byron, 22 Euripides, 24 Sophocles, 24 Julius Caesar,, 25 Mo lièe, 26 Petrarebus, 27 Plutarchut, 28 Hippocrates, 29 Tacitus, 30 Pope, 31 Wagner, 32 Lodewijk XVI, (itid- smith, 34 Galen, 35 Xenophon, 36 Swift, 37 Dumas, 38 Swedenborg, 39 Aeschylus, 40 Lividius, 41 Terencius, 42 Tennyson, 43 Aesopus, 44 Aristo phanes, 45 Defoe, 46 Victor Hugo, 47 Cromwell, 48 Tasso, 49 Calvijn, 50 Wes- lye, 51 Gladstone, 52 Plautiis, 53 Ba con, 64 Chaucer, 55 Burns, 56 Willem III, 67 Johnson, 58 Rousseau, 59 Lode wijk XIV, 60 Koningin Victoria. Natuurlijk kan zulk een statistiek niet veel waarde hebben, omdat er grootj beroemdheden zijin over wie be trekkelijk weinig ia geschreven, terwijl anderen, dlie minde, aanspraak heb ben op onsterfelijkheid, veel van zich hebben doen schrijven. Zoo missen wij Beethoven, terwijl wij wel Wagner aantreffen en Hugo de Groot, het zij in aHo nationale bescheidenheid gezegd, heeft bijv. meer recht on een plaats dan Gladstone. Maar dat is natuurlijk ook in de eerste plaate een Engelsche statistiek. Zoo zijn er nog meer tekort komingen. Alle levenden worden ge mist. hun Ibdographieon zijn nog onge schreven. hun oritioi zwijgen nog. En- zoo voorts. Maar ale statistiek op een bibliotheek, die de grootste ter wereld kan worden genoemd, ls deze lijst toch wel intoreseant. En tevens om ons de grootheid van het oude Griekenland nog eens voor oogen te brengen. GOEDE TIJDING. De Daily Mail verieltEen am man van het platteland in Vlaaxiderec bezocht dezer dagen na vele jaren Ant werpen en informeerde daar of eer obligatie in de leening 1903 welhch) in den loop der jaren met een priji was uitgeloot. Na onderzoek bleek dat het bewusb stuk in 1907 was uitgeloot en dat ei een prijs op was gevallen van 200.00C franken. Amerika zal hier wat tegenover moe ten stellen, om liaar reputatie op b houden. DE FINANCLEELE SITUATIE De New Britain Herald heeft ge tracht de fina-noieele situatie van dl wereld in enkele woorden te verkla. ren Amerika zal Duitschland het geld leen en oan de geallieerden te betalen, Amerika te betalen om Duitsche leren te koopen om Duitschland rijk genoeg te maken om zijn schulden te betsier/. TROTSKY, Tc Petrograd ia een geldprijs be schikbaar gesteld voor den man. <li< dit jaar het meest voor Rusland doet, Trotaky heeft een mooie kans om t< winnen .door het land te verlaten. (Punch.) TE VEEL GEVERGD. Photograaf„Nu even vriendelijk kijken". Somber slachtoffer: „Dan moet 9 den markenkoera eens zien."-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9