HAARLEM'S DAGBLAD Van onzen reizenden Redacteur Sport en Weds-triiden Burgeljjke Stand Rubriek van den Arbeid. VERITY Co. DONDERDAG 20 JULI 1922 TWKEDE BLAD (Nieuwe reeka») No. 96 De Vreemdelingen en de Vreem delingendienst in Nederland. Interview met den heer A. S. Hordijk. gwto, ouwe tijdl Wat alle famlli os, die Dultseho dienstmeisjes hebben, weton moeten' Welke vreemdelingen geen en welke vreemdelingen wel een visum behoeven om in Nederland te reizen. De voorschriften voor vreemde lingen. Waarom in sommige streken van Dultschland geen paspoorten aan meisjes worden gegeven. Do vreemdelingendiens.t De identiteitskaarten en de kampen. De criminaliteit en de vreemdelingendienst. Het aantal vreemdelingen In 1920. De Duitsche dienstmeisjes In Nederland. 80 amb tenaren ct? toch een voordcelig saldo. „Och, die goeie, ouwe tijd!" Hoe dikwijls hebben wij die verzuch ting niet geslaakt, wanneer wij in een lange file voor een consulaat stonden, of op een bankje in een „Polizei-amt" in Duitschland op een visum zaten te wachten! Waar zijn de dagen gebleven, dat een Hollander zoo maar, zonder pa pieren, „even naar Duitschland" of naar Engeland ging! Wie dacht er in die ge zegende dagen aan paspoorten of derge lijke stukken? Als „historisch document" werd je wel eens door een familie-lid een oud paspoort vertoond en je glim lachte bij het idee, dat je grootvader vroeger, in dc dagen van Olim, niet an ders dan met zoo'n papier naar het bui tenland kon gaan. Wie zou, 10 jaar ge leden, ooit hebben geloofd, dat er eens ■weer een tijd zou komen, dat een mensch geen voet over de grens zou mogen zet ten zonder een paspoort in zijn zrk? „Zoo iets zou in onzen tijd van inter nationaal verkeer toch absoluut onmoge lijk zijn!" Hebben wij het niet dikwijls gezegd; als wij zoo'n oud, geel paspoort bekeken cn dachten aan de moeilijkhe den, die men in vroeger dagen den rei zigers in den weg legde. En zie, nu zit ten wij al jaren in de possen-misère en •wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat er eens misschien weer een tijd zal ikomeu, dat wij zóó maar, zonder iets, zonder pas of visum, naar Berlijn of Weenen kunnen reizen. Wij weten nu langzamerhand wel, wat wij hebben te doen, als wij naar het bui tenland willen gaan, maar de mcesten van ons weten niet, welke formaliteiten zijn voorgeschreven voor den vreemde ling, die voor konen of langen tijd in ons land wenscht te vertoeven. En toch is bet voor velen van groot belang hier van op de hoogte te zijn, vooral nu het tegenwoordig- bij Hollandsche families al meer en meer gewoonte wordt Duitsche meisjes in dienst te nemen.. Herhaalde lijk is het reeds voorgekomen, dat deze Duitsche meisjes cn dus ook dc fami lies, bii wie zij in betrekking waren moeilijkheden hebben ondervonden, doordat zii louter uit onwetendheid of nonchalance verzuimd hadden op tijd verlenging van het visum aan te vragen. Hoorde ik onlangs nog niet, dat een Duitsch dienstmeisje, dat met va- cantic naar huis was geweest, te Nijme gen door de politie terug werd gewezen, enkel doordat zij vergeten had tijdig ver lenging van baar visum aan te vrageu en do toestemming van verblijf in Hol land op den dag van baar terugkeer ver- loopcn was? Men is aan onze grens voor vreemdelingen zonder behoorlijk pas poort zeer streng, waardoor reeds menige Hollandsche familie, die een Duitsch meisje in betrekking had, gedupeerd is geworden. Wij meenen dan ook, dat velen van onze lezers gaarne iets meer zullen willen weten van de bepalingen en voor schriften, welke voor de vreemdelingen geiden on wij hebben ons daarom ge wend tot den beer A. S. Hordijk, het hoofd van den vreemdelingendienst in /Nederland, die zoo vriendelijk was ons ,op zijn kantoor te Den Haag te ontvan gen en ons op ons verzoek alle wenschie inlichtingen te verstrekken. „Niet alle vreemdelingen," zoo telde dc heer Hordijk, „behoeven een be paalde vergunning om in Nederland 'e -komen. De Belgen, Franschen, Zwitsers, 'Italianen en Denen kunnen zonder visum onze grenzen overschrijden; -het eenige, j.wat zij noodig hebben, is een geldig IP a spoort. Voor deze vreemdelingen gelden dus precies dezelfde bepalingen, |als voor de Nederlanders, die naar Bel- :gie. Frankrijk, Zwitserland, Italië of 'Denemarken wenschen te gaan. Ook de Nederlanders behoeven enkel een pas poort cn geen visum om die landen te bereizen. Zoolang dat paspoort geldig is, kun nen onderdanen van deze rijken dus in Nederland vertoeven, met uitzondering van do Belgen, die, om langer dan 3 maanden in Nederland te kunnen ver blijven, een Ncderlandsch visum behoe ven, welk visum, met redenen omkleed, kan worden aangevraag-d aan het rijks paspoortenkantoor te Den Haag, Van Imhoffplein ia. Voor de Belgen en de Nederlanders zijn dus de bepalingen s.wederkeerig". Alle andere vreemdelingen behoeven, alvorens in Nederland te wor den toegelaten, een Nederlandscli visum op hun paspoort. Om een dergelijk visum te bekomen, moeten de vreemdelingen zich in het buitenland wenden tot den itbijzijndcn Nederlandschen consul, die alsdan toestemming vraagt aan het Rijkspaspoortenkantoor te Den Haag het paspoort van een „visum van ver blijf" te voorzien. In dringende gevallen cn voor doorreis transito-verkeer kunnen de consuls evenwel eigenmachtig visum voor korten tijd verstrekken. De vreemdeling, die bij een consul een aanvraag doei, moet de reden van zijn verblijf in Nederland opgeven, waarna in den regel bet visum wordt verleend, tenzij tegen zijn persooQ bezwaren moch ten bestaan, dan wel om andere redenen aanleiding mocht worden gevonden het visum te weigeren. Hierbij wordt name lijk rekening gehouden met werkloosheid van Nederlandsche werkzoekenden ea woningnood. Opmerking hierbij ver dient, dat in sommige streken van Duitschland, waar behoefte bestaat aan werkkrachten op het land, in den laat- sten tijd de Duitsche overheid niet gaarne ziet, dat Duitsche vrouwen naar Nederland komen om er als dienstbode betrekking te treden. In zulke geval len is het voor de Duitsche meisjes soms moeilijk een Duitsch paspoort te krij gen en daardoor ook onmogelijk naar Nederland te komen. Een vreemdeling, die in Nederland ver toeft en in het bezit is van een geldig m op zijn paspoort, kan althans ons betreft ten allen tijde en zoo dikwijls hij wil, gedurende den geldig heidstermijn van dit visum Nederland in- ïitreizen. Vreemdelingen in Neder land, wier visum op het punt staat af te loopen, kunnen een verlenging van het m bekomen op het Rijkspaspoorten kantoor te Den Haag, waartoe dan de redenen van deze verlenging moeten wor den opgegeven. Deze redenen zullen be hoorlijk moeten worden gestaafd. Zoo bijvoorbeeld zullen zij, die in betrekking 2ijn, daarvoor een bewijs van den werk gever moeten overleggen. Wanneer deze verlenging schriftelijk wordt aange vraagd, is het wenschelijk dit ongeveer 8 dagen vóór den einddatum van het visum te doen. De kosten van een Ne- derlandsoh visum of van een visumver lenging bedragen sinds 15 Juni zes gulden, cn dus niet meer drie gulden, zooals vóór dien datum. Paspoorten worden door het Rijkspaspoortenkantoor niet afgegeven noch teruggezonden, al vorens de vïsumkosten plus de porto kosten voor aangeteekende terugzending zijn voldaan. Aangezien geldzendingen per niet aangeteekenden brief bij de post- verboden zijn, worden niet aangetee kende brieven, wélke van geld voorzien zijn, onherroepelijk aan dc afzenders te ruggezonden, zonder dat de visumaan- vraag in behandeling wordt genomen. Aanbeveling verdient het het paspoort aangeteekend te verzenden, voorzien van couvert met postzegels, voldoende voor aangeteekende terugzending en het be drag voor de visumverienging ad 6 gulden per postwissel aan het Rijks paspoortenkantoor te Den Haag Van Imhoffplein r2 te zendca met duide lijke vermelding van den naam van den houder van het paspoort, dat wil dus zeggen met den naam van den persooD, voor wien het paspoort is afgegeven. Het lijkt misschien overdreven, dat ik dit alles zóó stipuleer, maar u weet niet, hoeveel fouten er door het publiek steeds worden gemaakt.- Het gebeurt bijvoor beeld, dat wij postwissels ontvangen zon der vermelding van den naam van den persoon voor wien een visum wordt aan gevraagd cn soms zelfs uit een heel andere stad dan waar de betrokkene woont. Natuurlijk geeft dat aanleiding tot allerlei moeilijkheden. Wil men heel spoedig geholpen worden, dan doet men het best persoonlijk cp het Rijks paspoortenkantoor te komen. Het kan toor is hiervoor steeds van half 9 tot z uur geopend. In vele gevallen kan als dan. dadelijk het visum worden verleend, dan wel het geviseerde paspoort wan neer het vóór 2 uur 's middags word; aangeboden na half 4 op hetzelfde kantoor worden afgehaald." Tot zoover de Inlichtingen van <3ea heer Hordijk, die zóó duidelijk rijn, dat geen enkele belanghebbende na lezing hiervan meer in twijfel behoeft te ver keer en, omtrent hetgeen hij voor het aan vragen van een Nederlandsch visum of een verlenging daarvan heeft te doem Ik heb de gelegenheid van het bezoek aan den heer Hordijk benut om nog het een en ander omtrent den vreemdelin gendienst en de vreemdelingen in Ne derland te vragen en de heer Hordijk was xoo bereidwillig mij ook deze inüch- "ngen te verstrekken.- De vreemdelingendienst ia opgericht in September 1918. De heer Hordijk de vroegere hoofdcommissaris van poli tie te Amsterdam heeft niet alleen van het begin af aan het hoofd van dezen dienst zoowel van het politioneel toe zicht als van het Rijkspaspoortenkan toor gestaan, hij heeft dezen dienst ook geheel moeten organiseeren, daar e: voor dien tijd niets van dien aard in Ne derland bestond. In bet begin was het toezicht op de vreemdelingen zeer streng en moest zelfs ieder vreemdeling in Nederüand dus ook hij, die reeds lang in ons land verblijf hield voor zijn van een identiteitskaart. Deze identiteitskaarten moesten de vreemde lingen steeds bij zich dragen en op be paalde dagen werd overal in het land door de politie gecontroleerd, of de vreemdelingen werkelijk in het bezit van deze kaarten; Hierdoor was het mogelijk een strenge oontróle op de vreemdelingen te houden. Men wis: precies bij den vreemdelingendienst, hoe veel vreemdelingen in ons land waren en kon dikwijls controleeren, hoeveel er uit gingen en er inkwamen. Verdachte vreemdelingen, die niet van identiteits kaarten waren voorzien, werden door de politie gearresteerd en zoo noodig op gezonden naar de kampen. Met de ophef fing van deze 'kampen en het inkrimpen van dc politietroepen, is ook de bepa ling ingetrokken, dat vreemdelingen ia Nederland van identiteitskaarten moeten zijn voorzien. Door de identiteitskaarten, de heer Hordijk, was het moge lijk zeer stxeng toezicht te houden op de vicemdelingen, en de kampen stelden 0113 de gelegenheid verdachte e.ementen af te zonderen. Dit systeem werkte zóó goed, dat de criminaliteit, die in de laatste oorlogsmaanden onrustbarend was toegenomen, plotseling in October dat is dus de maand na de instelling 1 den vreemdelingendienst sterk verminderde. Sinds de opheffing der „kampen", is het niet meer mogelijk verdachte elementen onder de vreemde lingen af te zonderen, wat te meer te betreuren is, omdat men ze ook niet wanneer zij tenminste geen Duitschers of Belgen zijn over de grens kan zetten. Wij rijn nu wel genoodzaakt om deze ongewenschte elementen te laten iondloopen. Op mijn vraag, hoeveel vreemdelingen in ons land zijn, antwoordde de heer Hordijk mij, dat dit thans, na de af schaffing" der identiteitskaarten, niet meer is op te geven. De heer Hordijk gaf mij echter eenige cijfers van No vember 1920, toen nog geregeld dage lijks de lijsten der vreemdelingen wer den aangehouden. Het aantal vreemde lingen was toen, met inbegrip der kin deren 179-737 en wel 101.401 mannen en 7S336 vrouwen. Van deze vreemdelingen waren 9930 Franschen 4536 mannen en 5394 vrouwen, 74256 Duitschers 42369 mannen en 31SS7 vrouwen, 4S10 Engels ch en 3138 mannen en 1672 vrouwen, en 55975 Belgen 27392 man nen en 28583 vrouwen. De overigen 34766 waren van andere nationaliteit. Na November 1920 is het aantal vreem delingen ongetwijfeld gestegen, vooral nadat zoo vele Duitsche dienstmeisjes in Holland zijn gekomen. Bepaalde cijfers kon de heer Hordijk niet noemen, maar wel wist hij mij te zeggen, dat in een plaatsje als Bussum alleen reeds meer dan 300 Duitsche meisjes in betrekking zijn. Op mijn vraag aan den inspecteur van den vreemdelingendienst te Haar lem, of hij mij het aantal Duitsche dienst meisjes in onze stad kon opgeven, kreeg ik ten antwoord, dat dit niet wel mogelijk is, doch dat het aantal zeer zeker de 1000 aanzienlijk overschrijdt. En hoevelen zijn er dan nog in de buitengemeenten. In onze straat kijk je verrast op, als je een dienstmeisje Hol- Imfdscli hoort sprekenHet zal nog noo dig worden, dat groenteboeren en sla gers een cursus op de Berlitzschool gaan volgen. Na ons onderhoud was de heer Hor dijk zoo vriendelijk mij in het gebouw van den vreemdelingendienst op het Van Imhoffplein rond te geleiden. Dat er bij dezen dienst bard gewerkt wordt, bleek mij o.a. uit het zeer uitgebreide archief. Dagelijks komen er gemiddeld 400 aan vragen voor visums binnen, wel bewijs, dat het vreemdelingenverkeer in land nog altijd zeer groot is. W: men vergete niet, dat de Belgen, Fran schen, Zwitsers, Italianen en Denen geen visum behoevcu om in ons land te ko men. De vreemdelingendienst is na 't in trekken van dc identiteitskaarten aan merkelijk ingekrompen. Toch werken er nog tusschen de 50 a 60 ambtenaren aan den vreemdelingendienst, wat niet belet, dat deze dienst één van de weinige in ons land is, die een flink batig saldo op levert; Zesiig ambtenaren en een voor- Ideelig saldo, het is zeer zeker een unl- icum.- Toch" zullen er weinigen ïn 'den lande zijn, die idit batig saldo niet gaarne cadeau zouden geven, als daar mee de vreemdelingendienst zou kun nen worden opgeheven. Want het zou een bewijs zijn, dat wij eindelijk weer in normaler tijden leefden en het niet meer noodig zou zijn, dat zoovele vreemde lingen zes gulden „entree" voor een be zoek aan Nederland behoefden te beta len, En omgekeerddat ook de Ne derlander weer vrij ea „onbelast" naar het buitenland zou kunnen reizen. En dat de paspoorten weer „historische do cumenten" zouden zijn geworden. Maar dit rullen misschien pas onze achterkleinkinderen beleven. ■J, B; SCHUIL, ZEILEN. ONE TON CUP. De heer JL J. schrijft one:' Na afloop van de verleden jaar ge houden wedstrijden om de One Ton Cup zullen er niet velen zijn geweeet. drie er van overtuigd waren, dat wij in 1922 wederom op dezelfde plaats zou den samenkomen om een jxiging te wagen ln dezelfde klasse dezon wis- selprijs te veroveren. Toen toch was de algemeene opinie, dat de G 1/2 meterklasse nooit populair zou wor den en dat de wedstrijden om de One Ton Cup, die vroeger jaren, toen hij nog in de 6 meter klasse werd ver zeild. tot de belangrijkste in Europa behoorden, langzamerhand het aureool dat hem omstraalde geheel zou verliezen. Men verwachtte, dat de van verschillende zijden op Frankrijk uit geoefend en drang tot gevolg zou heb ben, dat zij den beker ln de tegen woordige 6 moterklasse zou overbren gen. Voor d'eze klasse koestert men thans de grootoio internationale be langstelling. Slechte de Cerole de la Voile de Paris te Ptarijs heeft de macht om hot reglement te verande ren. Zij houdt echter halsstarrig aan de 6 1/2-meterklasse vast. Deze is een Fransche klasse en daar gewild. Er wordt nog steeds in bijgebouwd. Tal rijke wedstrijden worden er in geva ren. Het is daardoor begrijpelijk, dat de Franschen, wier wateren voor <le- 'cLasse geschikt zijn, met, leede oogen aanzien, dat zij er niet in kun nen slagen, voor deze jachtjes ook in het buitenland belangstel ling te wek ken. Door de zoo bekende One Ton Cup in deze klasse te handhaven, ho pen rij, dat men ook elders voor dit tvpe jachtje iets zal gaan v«ien.*De kans is o.i. vrijwel nihil. De Noorsche landen hebben reeds een paar jaar geleden te kennen gegeven, dat zij er niet in laten bouwen. Engeland heeft slechts één scheepje. H-iland cirie, waarvan er nog nooit een aan een wedstrijd heeft deelgenomen en niet voldoet aan de bepalingen van het re glement voor do One Ton Cup, om in deze wedstrijden te mogen uitko men. De „Oranje 1" te niet geschikt voor den golfslag van de Solent, zoo dat alleen de „Oranje 2" overblijft. Zii werd verdeden jaar door de firma Wed Brouwer en Zoon te Zaandam gebouwd naar teekeningen van den heer H. W. de Voogt. Een prima schip, dat a lie eigenschappen bezit om de Cup voor ons land te winnen. Men zal zich herinneren, dat het ver leden jaar noodt slechter dan tweede is binnen gekomen. Door omstandig heden was de 'bemanning toen nog niiet voldoende met het vaartuig be kend en wae het niet genoeg ingezeild. Dit jaar zal Mr. Carp haar varen met de heer en Wernink, den stuurman van verleden jaar, en Kan of Jhr. Ben- them. van dan Bergh als bemanning. den heer Kan na, hebben ellen Is op de Solent gevaren en zijn dus niet geheel onbekend met den eigen- aardiigen Solent-stroom Voor buitenlanders levert de stroom in Engeland altijd de grootste moei lijkheden op. Do vorige maand hebben do Haarlemsohe jollenzeilers te Burn- ham op de Crouch er steeds mede te kampen gehad en ook than,-, zal het aan de bemanning van de „Oranje 2" moeilijkheden opleveren. Wij zullen echter hopen, dat zij thains overwon nen worden. Noch de Bumham Cup, noch de Coupe Chalbanne zijn in Haarlem terecht gekomen. Voor o.cOne Ton Cup bestaat nog de kans. Ook de „Oranje 2" komt uit onder de vlag van de Haarlemsche Jacht Guib. De voorzitter ,do heer C. W. de Visser, hoeft de leiding van dezen tocht op rich genomen. De „Oranje 2" heeft eenige kleine wijzigingen ondergaan. De belang rijkste is, dat het roer ongeveer een decimeter naar achteren is verplaatst. Verder is de broek van de fok geno men. Doordat deze laag op het dek staat, bleef er altijd water in hangen, wat niet bevorderlijk voor een goeden gang is- Door de groot® breedte kwam de uitgewaaide wind aan den ver keerden kant togon het grootzeil, waaridioor cit vóór steeds kilde. Mei. heeft een gedeelte van de achterbaan laten afnemen, zoodat de wind thans vrijer kan uitwaaien. Engeland is noe steeds in hel -rit van den Cup. Dit land zal hem \ve- fdèróm met de „CordeKa", die hem verleden jaar wijlt te behouden, ver- dedfegen. Oorspronkelijk werd over wogen, de wedstrijden niet op de So lent te loten varen, doch op du Theems. Wanneer er op de Solent^cen weinig wind staat, is het spoedig een natte boel aan boord. Wordt de wind sterker, dan moet de wedstrijd al dauw uitgesteld worden. Dit deed rich verleden jaar een paar keer voor. Tegen de Theems deden rich ook over wegende bezwaren voor. Men besloot daarom .aan de Oude baan vast te houden. Buiten de landen van verleden jaar. ieder land heeft het recht met cén jachtje uit te komen hebben Zwit serland' en Italië ingeschrevenDo volgende nationaliteiten zullen dus aq,n den start verschijnenEngeland, Frankrijk. Holland, Italië, Spanje on Zwitserland. De kans, dat Italië komt, schijnt echter gering te zijn, zoodat het tusschen vijf landen zal worden uitgevochten. Volgens het reglement moeten er evenveel wedstrijden worden gevaren, als er landen hebben ingeschreven. In dit geval dus vijf. Wint één land drie wedstrijden, dan zijn zii afgoloo- pen en is dat land winner. Heeft eeh- ter geen land in de eerste vijf wedstrij den drie keer gewonnen, dan vallen de landen, die nooit één zijn aange komen, uit. Zii 'worden voortgezet tusschen de winners uit de eerste se rie. totdat één land drie overwinnin gen heeft behaald. Men begint niet op nieuw. De overwinningen, in de eer ste viif wedstrijden behaald, blijven gelden. In het ongunstigste geval zal men dit jaar dus elf wedstrijden moe ten varen. LUCHTVAART*! LBU WS. L C. A. E. Hot secretariaat, van de L 0. A. R. meldt one, dat do voorzitter van het al gemeen bestuur, gonoraal b. d. C. J. Snij ders teruggeikocrvl is van een reis naar Frankrijk, welke hjj ondernamen had, ten. einde de Franscho autoriteiten en spe ciaal de vliegkr-ingen te intereeseeren voor de plannen van de L C. A. reeds kan gezegd worden, dat Zjjce cellentie uitstekende resultaten heeft ia reikt, mode dank zjj do voortreffelijke! OBjistentie, die de heer Labouchére, At» taché Militaire Honoraire bjj do Ncder- Iaiulscihe legatie to Partje, hem ter zake verleend heeft. Zoo togdo o.a. do Minis ter van Marine allen stoun too on achtte dezo o.m. do uitzending van eenige wa tervliegtuigen zeer waarschjjnlyk. Gene raal Dames nil, dirocteur de 1'Aeronaut i- que Militaire meende, dat er geen bezwa ren zouden bestaan togen het mededingen van <»n Fr&nsch escadrille, tcrwjil de beer Laurent Eyna, Sous-Secrétaire il'Btat de l'Aéronautique et des Trans ports Adrians, zich voornam rijn invloed bjj de verkeersmaateohAppüen aan te ven- om hen te bewegen vorkcorsvliogtui- naar do I. C. A. It. te zenden. Ook lijj bereid statistieken i,n te zenden betreffende het luchtverkeer in Frank rijk. Met een vertegenwoordiger van „Farinan1werd do mogelijkheid boepro- ken van het doen vcrtoonen van de in ons land weinig bekende gljjbooten. I>e Compagnie des Messageries (Aérieancrs beloofden een groot verkeersvliegtuig to sullen «enden. Generaal Snijders had ook een onderhoud met den heer Loth, die be reid bleek de cablo-Loth te komen do- monstreeren. HAARLEMMERMEER. Bevallen: M. Tolenaare-van Gcctdcren, d.; M. C. Persoon-Jansen, z.; K. C. Huiskons-Kaslander. z.; II. M. van Meel-Boer, 2.; C. J. Schel li- ven Groningen, z.W. Roubos-Mall- paard, z.; A. Joron-Smit, d.; G. van der Fange-Slegers, <1-, A. B. A. Hoo- gervorri.-Leunemburg'h, d.; H. Splint- ter-Oufisoren, z.; G. Kramenburg- Mollcman, z.; A .T. 1-Ieeren-Geleijn, dochter. Overl eden: Cornelia van der Wel, 89 j-, weduwe van Cornelia Ycl- lekoop. Protesten tegen de loonpolitiek van'de Directie der Nederlandsche Spoorwegen Het standpunt van het N. A. S. E HOUD INC DER R.-K. SPOOR WEGAMBTENAREN. Zondag iueld de vakafd. ambtena ren van den Ned. R.-K. Bond van spoor- en tramwegpersoneel St. Ra phael in het Haageohe Koflieuuis te Utrecht een algemeene vergadering onder leiding van den heer II. J. C. Venings, te Amersfoort. 1 lie nouding en ue acue van St. Ra phael besprekend ten opzichte van gebeurtenissen in de spoarwegwerelü, wees de voorzitter er op hou nu cn de directie én ook de regeerhig hel tekort willen dokken door verin inde- ring der personeeluitgaveu, aldus de gevolgen van de economische crisis op de eer6te plaats op de arbeiders afwentelend. Mocht echter een deug delijk onderzoek naar de rekening 1921 uitwijzen, dat loonsverlaging als allerlaatste instantie noodzakelijk ia tot dekking van liet tekort, laat men dan beginnen van bovenaf en niet al leen de laagstbezoldigden aanpakken. Uitvoerige besprekingen naar aan leiding van den toestand en van een voorstel der aid. Groningen om de pensioenregeling niet te koppelen aan de bedrijCsuitkomsten brachten dit re sultaat dat ten sterkste werd stelling genomen tegen do houding van de directie en do regeering in zake de loonpolitiek bij do spoorwegen, het welk in een algemeen protest werd uitgedrukt. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter herkozen. Als bastuursle- den werden gekozen resp. herkozen de heer en D. H. Brinkman, J. Ro llings, J. Manssen en A. WiöweL EEN MOTIE VAN HET STATIONS- PERSONEEL. Dinsdag vergaderde te Utrecht Vak- afdeeling III (stationspersoncel). De vergadering herkoos tot voorzitter don heer H. v. d. Mark. Naast verschillende zaken van groepsbelang werden uitvoerig be sproken het adres van den Raad van Commissarissen en de aan liet werk- plaatepersoneel opgelegde loonsverla ging. Hei resultaat der besprekingen werd samengevat in onderstaande motie: Vakafdeeling III van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel St. Raphael, ondersteunt ten krachtigste het door het hoofdbestuur aan den Minister raad uitgebracht» protest, dringt er op aan, dat ten aanzien van het beheer en de bezuinigingen bij dc spoorwegen zal te werk worden gegaan. als aangegeven in het adres door het hoofdbestuur aan den Raad van Ministers gericht. uruigl er bij nm hoofdbestuur op aan, ue actie tegen loonsverlaging zoo krachtig mogelijk door te zetten. LOONSVERLAGINGEN. Do Tel. meldt; Mede naar aanleiding van de aan gekondigde loonsverlagingen voor de arbeiders der mijnen en die der spoor wegen, besprak liet dageiijksch be stuur van het Nat. Arbeids-Secreta- riaat (N. A. S.) do sterk tot uiting ko mende reactie. Besloten werd aan de vergadering van hel algemeen bestuur N. A. S., welke zal worden gehouden op Vrij dag 21 Juli e.k., voor te stellen, de noodige stappen to doen om niet de belanghebbenden tot oen algemeen optreden te geraken. Ernstig zal wor den overwogen, ol de overige Vak- centralon door het N. AS. zullen worden uitgenoodigd tot een samen- spreking, om na gepleegd over leg een plan de campagne vast te stellen, het welk dan zal dionen als basis voor een gemeenschappelijk optreden. Van hier an daar. LOONSVERLACING VOOR SCHILHFRS. Voor de schilders te Heerlen en om geving zal ingaande 1 Augustus een loonsverlaging ingaan van 5 Ook de loonen der bouwvakarbeiders zul len eerstdaags verlaagd worden. DE STAKINC TE ROTTERDAM. Dc staking aan dc Ketting- en An kerfabriek aan den Kcileweg duurt voort. De arbeiders hebben het voor stel der directie, om vier weken de loonsverlaging op te schorten, ten ein de gedurende dien tijd te onderhan delen, verworpen. DE UITSLUITING IN HET N00RD- BRABANTSCHE BOUWBEDRIJF. Uit Oosterhout wordt aan „Het Volk" geschreven, dat daar en in de omgeving van een uitsluiting niets bakond is. ONTSLAC VAN RIJKSPERSONEEL. Behalve eenige losse werklieden zul len ook enkele leden van het vaste personeel, verbonden aan 's Rijks constructiewerkplaatsen te Delft, uit den. dienst worden verwijderd. Eenige werklieden en wel zij, die tot de physick minder sterken behoo- ren, kregen aanzegging om zich aan een keuring te onderwerpen. Feuilleton uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Geautoriseerde vertaling). 201 --Ja, dut is to zeggen, bij den eer sten schipper-, die opgehaald werd, koesterde wij nog geen bepaalde ach terdocht, hoewel men kon constalee- reu, dut de man eigenlijk niet door .verdrinking om het leven gekomen was. Den tweeden keer riep de poli tie mijn hulp in en toen was mijn 'meening, dat er mi'sdaud bij in het spel was eoweest, en nu heb ik zekér heid. Avory was reeds dood, toeai men hem in het water wierp. Ik zou dit wetenschappelijk kunnen bewijzen. Ik wil u nu liever nog niet precies eeggen, wat qr heeft plaats gehad, 'doch over een paai- dagen hoop ik mijn verslag uit te brengen. Maar wacht even, u kunt mij misschien met iets helpen. U hebt dien Avory goed gekend, niet waar? Hebt u ooit opge merkt, dat een van zijn handen niet normaal was? Neen, zei Ellis. Ik durf wel met zekerheid zeggen, dat aan geen van zijn beide handen iets mankeer de. Het waren stevige, gebruinde han den met korte vingers en breede top pen. Do professor wendde riah om en Ellis volgde hem naar het koffiehuis, waai; de lijkschouwing had plaats gelhad. Dc adjunct-inspecteur van po litic, die hij het onderzoek tegenwoor dig was geweest, was er nog. De pro fessor fluisterde hem iets in, waar op hij de heeren naar de schuur bracht waar het lijk van den ongelukkigen Avory lag. Bekijkt u zijn handen nu eens nauwkeurig, zei de professor tot El- lis, cn zeg mij dan, of u er iets bij zonders aan ziet. Ellis boog zich over den doode heen en bekeok de handen aan alle kan ten. Even latei- kwam hij weer over eind en zei: Ik heb gezien, wat u bedoelt. De spieren van de rechterhand 6chijnen eenigszlns samengetrokken, en er is een litteeken op de palm, dat wel wat van eau oude brandwond heeft, maar zou een brandwond de spieren zoo sterk hebben kunnen doen optrekken? Nee, eei de professor, onmo gelijk. Voor het oogenblik wil ik er liever niets meer over zeggen. U zult er echter weldra meer over hooren. Aleen wil ik u vertellen, dat bij do twee vorige slachtoffers dezelfde af wijking .was. Dit deel ik u evenwel in vertrouwen mee. U moogt er dus in uw blad geen melding van maken. Dat zou ik toch niet gedaan heb ben, zei Ellis. Ik ben u in tusschen zeer verplicht, professor, dat u mij dit alles verteld hebt en u zult er geen spijt van hebben. Het zal mij waar schijnlijk bij mijn werk ook van veel nut zijn. .Alleen vind ik het jammed1, dat u mij nog niet zeggen kunt, waar door het litteeken ontstaan is. Ik ben nog niet geheel zeker van mijn zaak en wil er dus nog liever even meo wachten, meneer Ellis. Wat we echter beiden moeten doen, is, te zorgen, dat de schurken geen lont gaan ruiken. Misschien hebt u wel op gemerkt, dat de lijkschouwer het. den dokter met rijn vragen niet moeilijk maakte, en dat do dokter niet zei, dat hij water in do longen van den doodo gevonden had, hetgeen tocil het geval had moeten zijn, als de man eenvoudig door verdrinking ge storven was. Ik ben, om geen arg waan op te wekken, ook niet al te uit voerig geweest bij het noemen van dc reden, waarom ik de jury vroeg, haai- uitspraak te willen verdagen. Denkt u, dat een van de mede plichtigen in de gelagkamer aanwo- zig was, professor? Ik geloof Ket niet. De beide vóri ge lceeren fs alles z»o als van een leien dakje gegaan, dat do moorde naars mijns jnziens. niet liet minste idee hebben, dat de politie argwaan koestert. Eu u denkt dus, meneer El- lis, dat deze moorden ui verband staan met die diefsüüleu op do Ik ben er vast van overtuigd, zei EBis, hoowol ik u niet het minste bewijs kan geven, dat het zoo is. As u mij uw udrófl zoudt willen opgeven, hoop ik u editor spoedig iets meer te kunnen mcedeelen. Mag ik u er mis schien voor opbellen, of heeft u het dezer dagen to druk? Professor Pliülipson reikte Jack El- lis zijn kaartje over en zei, dat hij hem, zoo noodig, ten allen liide van dienst wilde zijn. Daarop gingen de heeren ieder huns weegs. Ellis keerde naai' Wapping terug. Er was nog van allerlei voor de be grafenis in orde te brengen en daar door zou hij de eerste paar dagen niet goad met zijn onderzoek kunnen voortgaan. Later hoopte hij echter zijn verloren tijd weer in te halen. Toen de begrafenis voorbij was, zei hij tegen Ada Avory: Je moest, dunkt me, nu weer naar je dienst te ruggaan, maar is er soms nog iets, wat ik voor je doen kan? Neen, meneer, u hebt alles ge daan, wat u kon, zei het meilsje mot tranen in de oogen. U bent meer dan vriendelijk geweest en ik weet niet, hoe ik u er ooit voldoende voor zal Jninnen danken. Maar mag ik u nu soms de boeken en papieren geven, die mijn vader heeft nagelaten? Er; zijn ook die papieren bij, waar hij indertijd eens tegen u over gesproken hoeft en die hij beloofd had, dat hij u geven zou. 0, zeker van dien jongen matroos, die in de Giineesclie Zee gestorven was. Ik was het al weec vergeten. Ja, juist, meneer. Het was een vreemde jongen, die al rijn vrijen tijd zat te krabbelen, maac ik weet na tuurlijk niet, of u er iets aan hebben zult. Ik heb alles bij elkaar in dit zwarthouten kistje gedaan, dan kunt u het zelf uitzoeken. Ellis nam het kistje naar zijn ka mers te Wapping mee en keerde meer uit nieuwsgierigheid dan omdat hij verwachtte er iets van zijn gading hij te zullen vinden, den inhoud op zijn tafel om. Er was een dik manus cript bij, met een ongeoefende liand geschreven. liet waren voor het groot ste gedeelte korte, niet onaardige schotsen over het zöfevolk. De jonge matroos moest een groote opmer kingsgave btoctcn hebben. Zijn spel ling en taalkennis lieten echter vpel te wenschen over. EUis bleef meer dan een uur ln de lering er van verdiept. Toen stond hij op, verkleedde rich en verliet zijn woning. Een half uur later zat hij op het bureau van inspecteur Lock. Ik ben blij, zei Lock, dat pro fessor Phillipson u gedeeltelijk in vertrouwen genomen heeft. Hij heetl mij ook van het oen en ander op de hoogte gebracht, uil als ik mij niet vergis, zullen wij binnen enkele uren van hem hooren, op welke wijze Avo ry om het leveli te gekomen, cn ook dio twee andere schippers. Wacht even, zei Ellis, lk zou graag een logische gevolgtrekking maken. Ik weet met, wie die twee an dere waren, maar ik zou zeggen, dat zij beiden bewakers van vrachtschui ten of iets van dien aard moeten ge weest zijn. Gaat u voort, zei Lock glimla chend. Tot nu toe liebt u den spij ker op den kop geslagen, maai' dat bewijst nog hiel veel. Misschien nlot, maar, naar hot mij voorkomt, wijst het er op, dat zij uil den weg geruimd werden door een van de bende, dia de diefstallen op de Theems pleegt. De slachtoffers hadden misschien een van de dieven herkend, net als liet geval was met Avory. Avory verbeeldde het zich ten» minste, viel Lock hem in de rede. Hm, weet Je dat wel zoo zeker. Lock? Ik betwijfel het. Ik geloof, dat hij gelijk had, toen hij in-meneer Mark Gümour den officier van d® „Sharktooth" herkende. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5