guREirs Oièslid Rubriek voor onze Jeugd VIERDE BLAD Zaterdag 22 Juli 1922 Brieven uit de Hofstad. Bij een stevigen storm in Bet najaar ran igig werd aan het strand nabij Loos- duinen de kleine kruiser Hildébrandt met een flink vaartje op het zand gezet. Hei in iSg2 gebouwde kustpaniserschip had in de haven van Zeebrugge gelegen het was aan een Hollandschen slooper verkocht. Op den weg naar de slacht plaats brak de oude boot zijn tros en nestelde zich op het strand. Dat deed de oude met bijzonder veel overleg, want de stand die werd ingenomen ten op zichte van de zee was juist zóó dat het onmogelijk was dc boot af te krijgen. Met den achtersteven zat de Hildébrandt dicht bij één der hoofden en de voorste ven was schuins naar het duin gericht. Was de voorsteven naar de zee gericht geweest, dan was het misschien moge lijk geweest bij een springvloed door middel van een paar sleepbooten den kruiser los te trekken. Nu was dit on mogelijk, omdat het gevaar dreigde dal men de boot omver zou halen. Achter uit trekken was weer onmogelijk, omdat de achtersteven vlak op den stroombre ker zat. Men heeft toen getracht een geul uit te zuigeu, zoodat de boot bij hoog water misschien gemakkelijker vlot nan komen. W'e dn plan ui voeren, kon zich onmogelijk indenken dat het ooit zou slagen. Heel in de verte in zee lagen een paar baggerzuigers die in <je weken dat zii gewerkt hebben, niet de minste ordering «cbeneu *e maken. Dat plan heefr men opgegeven. Nu is men begonnen aan de onmid dellijke afbraak. Aanvankelijk heeft men al het koper dat in den kruiser aanwe zig was er uitgehaald en vervoerd. In totaal bedroeg dit een dertig duizend kilogram. Met breed-gewielde wagens is dat koper langs het harde zand vervoerd. Daarna is men begonnen de pantserpla ten los te maken. Dit gelukte, maar aan vervoer van die platen viel niet te denken, zoodat men dis eenvoudig in het zand liet liggen, waarin ze wel zul len wegzakken. Ilct is nu het plan den kruiser geheel af te breken en met kracht is men begonnen. Een der mas ten is reeds gevallen en is een speelgoed voor de jeugd geworden. De moeilijk heid van het gansche geval schuilt in het vervoer der stukken, dat uiterst be zwaarlijk gaat. Het zal een groote op ruiming zijn wanneer deze kruiser ver dwenen is, die een ontsiering is voor het strand en een sta-in-den-weg voor de duizenden strandbezockers.- Het denkbeeld is al eens geopperd om een troep straatjongens op den kruiser los te laten, aangezien voor de aforaak- lust van deze niets bestand is. Mis schien zou men het zevental baldadige jongelui dat thans achter slot en gren del zit, op deze boot kunnen internes- ren. Hun vernielzucht konden zij dan bot vieren en zij deden dan een g-oed werk. Misschien zou hun booze verniel- lust wel bekoeld worden als zij een tien uur per dag- met den moker moesten zwaaien. Als de boot heelemaal was ge sloopt, zouden zij weer in de vrije maat schappij kunnen worden losgelaten. Wel licht hadden zij dan geen zin meer in baldadigheid. Nog altijd wordt er druk geredetwist over de befaamde Gevangenpoort; De deskundigen zijn het als altijd niet eens en onderwijl kan het publiek wachten en zich dagelijks aan het gevaar blootstel- Jen. Eindelijk is er nu eens een nuchter- ling opgestaan die geadviseerd heeft om eerst eens de huizenrij af te breken ea dan te zien wat er van de rest is over gebleven. Dit denkbeeld verdient alleszins over weging, al was het alleen al hierom dat wij dan toch heusch een stap verder rijm En dit is dringend noodig gelijk wij all daarbij de kwestie vac meermalen hebben betoogd. We kun- I hier ter stede aanhangig nen dus slechts hopen dat dit denkbeeld I Van tentoonstellingen krijgen we dit onmiddellijk wordt aanvaard; Het stadhuisplan gaat een beetje op de lange baaneen groep raadsleden heeft verzocht de bespreking ervan uit te stellen tot het najaar bij de behandeling der begrooting en daartegen kan niet veel bezwaar bestaan. Aan uitvoering valt voorloopig niet te denken. Hoe lau- ger de bouw wordt uitgesteld, hoe beter het is, want de financieelc toestand der gemeente ziet er niet rooskleurig uit, al kan men ons melden dat do opbrengst der belastingen zóó goed is dat er een overschot zal zijn. Het zal dringend noodig zijn de gemeentelijke belasting te verlagen, ook al omdat de uittocht der goede belastingbetalers aanhoudt en de 'ntocht uiterst gering is. Trouwens het gaat met het bevolkingscijfer zeer ou- gunstig: het aantal personen dat de stad verlaat is gTOOter dan het aantal dat zien hier vestigt en alleen aan het cijfer der geboorten dat dat der sterfte aanzien lijk pleegt te overtreffen, is het te dan ken dat het totaal-cijfer der bevolking iets blijft stijgen. Ons dunkt, dat dit ver schijnsel wel eens aanleiding mag zijn de autoriteiten om zich de vraag te leggen of hiervoor ook een oor zaak is te zoeken in het gemeentelijk beheer, speciaal van de financiën. Juist van het belasting-vraagstuk hangt hij kans het leven van Den Haag af, omdat jaar weer heel wat. De expositie van het trekpaard is zeer goed geslaagd. Mis schien is de belangstelling dit jaar niet zoo groot geweest als in het vorigs jaar, maar het aantal paarden was ook veel minder en zoodra als van een ten toonstelling bekend wordt dat ze minder is dan een vorigo zakt de belangstel ling.- Toch was dit volkomen onverdiend en wat er geboden werd, was de moeite van een bezoek zeer waard. De Lim burgers en Zeeuwen hebben weer laten zien wat zc konden en aan huldebetoon voor hun werk heeft het niet ontbroken. Een bezwaar aan deze tentoonstelling is het hooge entree-geld. Daardoor wordt de kring van kijkers zeer beperkt. Thans wacht ons een tentoonstelling van de grossiers, die zullen laten wat de prijzen zijn, nadat de winkeliers zeer geslaagde Bi-ba-bo-t toonstelling hebben gedaan wat ze kon den om de sympathie van het publiek te heroveren. We zijn er benieuwd naar en hopen er de volgende week wat van te vertellen. Een vergelijking zal allicht mogelijk zijn en dat de grossiers na de winkeliers komen, opent de gelegenheid a de laatstcn te controleeren. Voor zoover een leek dat kan, want dit heeft de Bi-ba-bo wel geleerd dat winkelier-zijn geen gemakkelijk vak is, HAGENAAR, Lubbert 6 Negerinnctje 6 TTo-tleprinsesjel wjizer. Zen'. 5 Pierewiet 6 Madeliefje 5 Sportman 5|Dal is 5 te Boterbloempje 5 Korenbloem 5 Lente vol r nopje C Prinses M^rrha 0 Bosch nimf 6 C. P. n. 6 Ibolyka 6 Do Schipperm 6 El- zekatje 6 H 6 Risico 6 Sprietel C Schip per 0 Kees de Mopperaar 6 Wip vaa 't Stoeltje 6 Blondje 6 Draaitol 6 De kleine Spoorman 6 Hennie 6 Sjaantje C Thee roos 6 Miehiel do Buy ter 6 Vergeet xuij nietje 6 Napoleon 6 Chauffeur 6 Friso 6 Verpleegstertje 5 Bergprins 0 Matroos 6 Paarlvliuder G 9 6 Edammertje 6 Wil debras 6 Volondamrmor G Oleopatra 6 Li- Punt 5 Visscher 5 Voetballer 5 Boel riep Raadsels Deze raadsels rijn alle ingezonden door jongens en meisjes, dio „Voor Onze Jeugd" lozen. Iedere maand worden onder de beste op lossers drie boeken in prachtband verloot. 1. (Ingez. door Apie). 30 lettere vormen samen een spreek woord goed van pas. Zoek nu maar goed naar al do namen: By een wagen hoort een 1 13. Maar ook een 8 11 12 28 34 en ook een 23 7 21. Eerst kyk je even op do 34 2 24 23. Dan kan de wagen 8 22 1 18 22 5 30. Een 27 28 1 26 4 er voor, een 34 24 I ei Da den zin. Dat ie het 23 24 5 26 22 32 38 den rin. Dan kan hy vlug gaan markten. Een 4 24 34 22 33 18 ia eon beslo man. Voor 39 35 38 26 5 39 en 23 30 18 14 22 i 34 38 25 2. Men heoft hom veel te 4 28 39 21 33 39 Soms 22 26 25 34 22 hy je een 34 35 10 of 22 1 39 4. Of geeft jo nare 4 26 2S 39 34 10 18 7 20 2 9 19 26 28 21 34 16 26 by de hand. 6 25 2 3 5 39 ligt in 39 33 9 38 39 4. Daar vindt gy heusch geen 12 18 28 23 15 38 IS Een 3 22 5 10 39 23 24 34 is een aar dig 4 15 19 26. Do 8 22 26 1 2 19 39 vindt gij by do zon. 23 26 7 5 21 noemt men ook wel 36 1 39 22 2S 2 7 39. 12 28 26 4 1 11 27 33 2 38 39 en 18 7 24 9 10 34 7 24 2. 27 25 25 39 haalt ge niet by den bakker. 23 18 24 7 4 en 34 7 10 21. Nu echei ik er uit. Mijn 23 26 24 33 18 22 32 10 zegt die klein guifc Een aap dat is een 26 12 34 21 10 26. 2. (Ingoz. door Sjaantje.) Er is weinig, dat men zonder my eet en toch eet men my my nooit alleen. 3. (lugez. door Johan de Wit). Myn 1ste ie een deel van een schip. Myn 2do ie een lichaamsdeel en myn ge heel is een stad in Limburg. 4. (Ingez. door Vriendinnetje.) Ik ben een nuttig man en wordt met 9 letters geschreven. een werkzaam diertje is. En 1 6 8 oen voertuig 5 4 3 5 6 dagelijks in iedere huishouding gebruikt wordt- 7 5 9 is do zogsman van alle kwaad, 5. (Ingez. door Blondje.) Ik ben een stad in N.-Brabant en beeta uit 14 letters. 2 3 4 5 draagt een hert. 2 3 4 a 6 7 is een adellijk persoon, 8 9 ie een voegwoord. In hen 10 11 12 13 14 staan boomen. 2 3 1 ie een kleedingstuk. 6 Strikvragen. (.Ingez. door Zilverster) 3. Wat is do moeilijkste wetenschap? b. (Ingez. door .Draaitol.) Waarom loopt oen spreeuw en hipt een museh? Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: 1. Aalsmeer. 2. Ezel. 3. Zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergen3. 4. Aardappel. 5. Sprookjes. 6. a. Gerzon. b. Steen. c. In geen geval, d. Een jaar. e. Telegraaf, f. Die stilstaan. g. Een slak. b. Lak. i. tot het midden. j. de dochter, k. Als hy niets anders te eten had. Goede oplossingen ontvangen van: Campanula 6 Tiekie en Piene 6 Bouw meestertje 6 Koning Boko 6 Lentebode 6 Sneeuwballetjo G Neerlandia 6 Jacobus Beekelaar 6 Johan Beakelaar 6 Zeeeter 6 Bibes 5 Beethoven 6 Crocus 6 Pinneblom 6 Mia May 0 Sneeuwklokje 5 Woelwater 6 Koning Salomo 6 Robbert 6 Willem van den B. 6 Klimop 6 Rijstepikkertje 6 Heidebloempjo 5 Apio 6 Lachebekje 5 Namna v. d. Waals 6 Willem III 6 Den- appeltjo 6 Gladoor 6 Controleur 6 Kerst- boompjo 6 Blondkoopje 6 Mandenmaker 6 Timmerman 6 Aster 6 Kosmo9 6 Juffer- 't Groon 6 Zonneprinsesje 6 Pinok- kio 6 Jacob Labeur 0 Zeeroover 6 Urker- tjo 6 Markertje 6 Kuizemuntje 6 Zonne bloem 6 Witte Muis 6 Slaapmutsje 6 Pier Pierkie 6 Koren fee 4 Kabouter 4 Han nibal 4 Riekje Hirdes 6 Poesje 6 Be- b&ngertje 6 J. C. H. Stelleman 6 Aviateur 6 Dirk en Piet Osohatz 6 Karei V 6 Wilde Bob 6 Zwaluw 6 Begonia 3 Ornate® 6 BuitenmAn 6 Vriendinnetje 6 Framboos 6 Abrikoos 6 Wilgenroosje 6 Willem van Wio ben ik als ik U zeg, dat 4 2 5 6 Oranje 5 Goudstarretje 6 Zilvereter 6 do Baloker. Weer twee inzendingen zonder nam. RnilrnLieR JAN' VAN LAN GEVEL D, Gasthuiseln- gel 42, wil een lief poesje weggeven. 0, die domme Jas. Jan zyn liefste weDseh was een voet bal. Toen by met do „Naamkaartje;-wed strijd" een verlanglijstje mocht kiezen, had hy maar één wensch, die werach i „Een voetbal". Moyrouw Blomberg-Zeeman gaf hem maar. Toen moest iederoen hem zien. Grootmoedor, (die daar juist logeerde; werd uit haar middagslaapje gewekt, om do vootbal te zien. Vader sloeg zijn han den in elkaar van verbazing. Toen hy genoeg bewonderd was, vroog Jan of hy maar naar buiten mocht om to trap- Toen hy naar buiten ging waar schuwde Moeder: „Voorzichtig zyn!" ,Ja Moe!" was hot antwoord. iVeg was hy. Nu maar trappen. Eerst ging het g°e|h Maar een goodo Junioris hij heelemaal niet! En daa^ trapt hij zoo maar in de groote ruit van de laarzenwinkel van den bekenden schoe nenwinkelier meneer Huizing. Bink-le-le- le king-el-leking-pats; boem wat een le ven! Nu maar aan het loepen; hy vroeg zich zelf af of hy achtervolgd werd of niet. Neen gelukkig niet! Nu trapt hy weer.... O, wee! De hoed van den No taris vliegt het hoofd af! „Loelyke kwa jongen" roept de Notaris! „Ti Kon het niet helpen meneer" roept Jan op zyn beurt. „Ja, dat zullen we gelooven!" roept do Notaris. Nu maar weer aan 't loopen. Nu weer een schop. O, over het bleekveld yan vrouw Bakels- „Wascli al maar weeT lekkertje® over, vrouw BakeJs!" roept Jam lachend. Zoo nu maar weep eon scliop. „Het water inl" roept Jan. Gelukkig dat hy zwemmen kon. Zoo nu heeft h>j de bal weer. Maar toen hy aan do wallekant kwam, wat zag hy daar? Vrouw Bakels, meneer Huizing, en de No taris. Cu vrouw Bakels geeft u hem nou klappen dan zullen ik en de Notaris hom wel vast houden?" roept Meneer Hui zing woedend uit. ,Au. au, au!" schreeuwt Jan. ,Zoo ga het nu maar aan jo Moeder klikken, hoor?" zegt vrouw Bakels. Druipnat en „Au, au!" roepend druipt hy af. Mevrouw Blomberg-Zeeman vond het ook niet prettig dat Jan met een nat pak thuis kwam. Maar het was een goede les voor hem geweest dat hy niet zoo wild moest wezon. Plezier hoeft hy van zyn voetbal nooit moer gehad, na dio keer. En toen hy een volgende maal oen verlanglijstje mocht kiezen stond er ook c één wensdh op; dio wenscih was: oen kaart van de voetbalc3ul/f„Bu F. C." VOETBALJONGEN, 8 jaar. Koninginneweg 98, Haarlem. S. Nu is Jan in hot 2o elftal een hoelo goede middenspelcr. JAN VAN~DÉ MARKT door W. B.-Z. „O!" zei de een en herhaalde de ander. De jongens wilden gTaag een partijtje met jullie spelen. Kan dat?" vroeg me neer Bosohwyk. „Dat zél wel gaan!", zei Jan. Je kon dadelijk merken, dat Jan de lakens uit deelde. Wélke II willen?" vroeg de onder en vingers giagen omhoog, 'f!. Meneer num een hasl t zyn beurs. „Zie beurt het aantal raden. De 31, die er het dichtst bij rijn, worden de speler-, Bin nen een paar minuten ba-I hot lot beslist. Guus Berg keek we! wat zuinig, hij was afgevallen. „Laat Berg scheidsrechte Jan. Gans glunderde. „Kunnen we onze jaa- n in dio schuur neerleggen?" vroog Toorenop. „Leg ze hier maar in 't gras daar liggen ze veilig." zei meneer. Toorenop smoesde wat met Frits Tcr- ipoorten en heel stiokum. zonder dat de onderwijzer het zelfs merkte, verdwenen zc met hun opgerolde jas in de schuur. Do reden hiervan was, dat ze ieder oen zak met lekkers bij zich' hadden en zc von den hot wat sWotend om die heerlijkhe den daar opeu en bloot neer te leggen. „Als jo meedeelt, krijg je geen van al len wat," zei Frits. Beken maar, dat die gestreepten ook wel wat lusten," fluisterde Jan Tooren op. In een hoekje legden zc de bundeltjes 'log als de wind namen zc hun plaatsen op 't veld iu. Even kletsen o\ ei de standen. Toorenop moeet mid-voor. Spelers en toeschouwers waren er da delijk in. Dat was werken tegen die ge- streepten. Do schooljongens trapten al gauw met den moed der wanhoop. Jan een reus op 't veld. „Wel wat woest," vond meneer. Maar de jongens, vooral do buitenstaanders vonden hem 'n reuze-kei. Meneer Boschwyk keek eens 3p zyu horloge. Al ruim een kwartier zo bozig. Zijn jongens hadden .geen goaltjo gemaakt en de tegenpartij reeds 4. Hot spel was te ongelylt. Het getal kijkers groeide steeds aan. Jongens, die van do fabriek kwamen bleven aan den weg staan en dan klonken er woordcn aanmoediging voor de geetreepten. By iedey nienw goaltje was h©t een ge jubel van belang. Daar kwam by, dat de schooljongens doodvermoeid raakten. Me neer Boschwyk ging naar den scheids rechter en beval hem nu ma3r te fluiten, als sein van ophouden. „Nog even", smeekte Toorenop. „Neen jongens, friech je even op. Breng je garderobe weer in orde en dan 2al de tram wol in aantocht zyn. Me dunkt, we er allen van overtuigd, dat de club Jan nog eenmaal kampioen zal wor- Hoeral" riepen de schooljongens, ter wijl ze met do zakdoeken over de warme gezichten wieven. „Hoera!" riepen de gestreopten. Op jongensmanier met een gezwaai en een „merrie" werd afscheid genomen. Het geklingel der stoomtram was reeds hoor baar, toen do jongens bij de lialto stonden. (Wordt vervolgd.) bad LENTEBODE. SNEEU WBALLETJS NaERLANDIA. Dat rogentiUitj* - geclyk wel thuis kunnen b;y- jolüe uit wfljva. Gefeliciteerd BrisvenÈcs Brieven aan de Redactie van de Kin- der-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevr. BLOMBERG—ZEEMAN d. Vinneetraat 21rood. (In de bns gooien, zonder aanbellen.) FINNEBLOM. Geniet je heerlijk in je vacantie? En heb je het leuk ge had in Nijmegen? Of ben je er soms nog? Nog wel gefeliciteerd met je overgang? Had jo een goed rapport? CROCUS. Jo hebt nu mijn oordeel er je opstel zeker al gelezen. Hoe is het met do fiots-rydery. Niemand r nver gereden? Je spatbord heeft dus als bel dienst gdaan. Moeder is er ook nog' goed afgekomen. Tegenwoordig ben alleen maar veilig in huis. Is het been nog pijnlijk? 'fc Gebeurt wel eens, dat ik de raadsels anders laat drukken dan jullie opgeven. Meestentijds maak ik zc beetje eenvoudiger. Ik moet ook aan myn kleintjes denkeD. BEETHOVEN. Dat vraagteoken betrof niet jou, maar de naamlooze, die je kwam. Gezellig hè, zoo samen met vader en moeder aan den wandel. (BES. Je bent Zondag maar fyn uitgeweest. Je hebt in den trein goed uit je oogen gekeken. Zoo kwam het Boldoot- boekje ook nog van pas. met ie tweede zweiu-aïploma. Heb je ob- s regen en kou toch gezwommen? Brrr! Vast wel gefeliciteerd met v.uiers verjaardag. Komt tante nog over? -"k Weet wel, dat ik Zondag heel vee' Ru- briekertjes gezien heb. L:open jullie soms in de Veerstraat? KONING BOKO. 'k Ga nog niet uit. Do volgendo tnaand jas. Ik hoop, dat jo altijd de Rubriok zoo pittig zult blij ven vinden. BOüWMEESTERTJE. Maak je braaf pret in Utrecht? En ben je* ook al in Bunnik geweest? Op wat voor fiets heb jo in Soest gereden? Zonder banden", za del en ketting? Daj was een wonderfiets. OLEOPATRA. Dat was wol heel jammer, dat je de bedriegertjes en de kettingbrug niet hebt bezocht. Hoe kwam daf zoo dat het park gesloten wa= VOLENDAMMEB. Jy hebt gei.obea daar in hot Haagjo. Hot zonnetje schoen natuurlijk exua mooi, omdat jy meeging. Op dien éénen dag heb je meer gezien dan anders misschien ;n een maand. De volgende week wil je zeker wel weer? EDAMMERTJE. Wat denk je van je rapport? En van je overgang? Krijg jo i volgende week vacantie? PAABLVLINDER. Jammer van je brief! Ik kan me begrijpen, dat jo geen moed haót hem weer over to scbrjjven, ik wil wel gelooven, dat je heel voel genoten hebt. COSEMO. Het doet me plezier jon gen, dat je het zoo nanr je zin hebt. Als pu maar wnt zonierscher wordt, dan moeten er nog rozen op je wangen komen. Vaart het bootje fyn? Moeder komt zeker iedere week. LINA P. Jc was nog niet te Iaat. Prettig, dat dc bloementuin zoo mooi rordt. De re-gen was wel vervelen^ voor de mtE5chen_ maar vast goed voor do planten. Wat wordt je toch oen knappe naaister! Is de blouse vocr Wout klaar gekomen? Als je het zoo graag doet. zal je hc-t vast ook wel heel netjes doen. VOETBALLER. We zullen maar hopen, dat het Zandvoortsche reisje spoe dig door kan gaan. Op zoo'n gurea dag had je er toch niets aan gehad. Is het portret goed uitgevallen? Ja, echt aar dig van die mevrouw om jullie allemaal mee te vragen naar Artis. MATROOS. Jongen, laten we nu maar denkeD, wat hot au geregend heeft, regent het in de vacantio niet meer. Ik hoop, dat al je heerlijke plannetjes nog vervulling gaan. Neem je jas maar ee. Beter verlcm»-: da,-, om verte BOREN FE 1.. 'i in-ig altijd wel i een schriftvelletjo schrijven. Zyn do repetities canr wensch gegaan? KABOUTER. Voot zoo'n kleinen peuter is het wel een beetje gevaarlijk door de stad te fietsen. ALBADA. In do va'a.-tio geef ik een nieuwen wedstrijd. Dus tot zoolang moet je wachten. Dat was een prettig schoolerisje. Waarom mochten die twee kinderen niej mee? Tie standbeelden hebben je Vaderlandsehe Geschiedenis weer eens opgefrïseht, hè. Hoe is het met Zomertakje? Hst Oaderhoekje. MEVR. K. 'k Wensch U en de uwen heel veel genoegen en vooral mooi weer. Ik feliciteer Kees met zyn overgang. Juist dat „op 't kantje af" zal misschien efD spoorslag zyn tot harder werken. Zeer be nieuwd ben ik naar den uitslag Pinu overgang. De waterfeesten in de Zaan waren eenig, hè. Als U thuiskomt, hoop ik een poosje uit to gaan. Veel groeten voor de jo-ngens. MEVR. v. d. L. Uw zoon haalt me aardig op de hoogte. Uw bezoek in L. is dus van aangenomen aard geweest. Heer lijk hè, zoo'n eenvoudige, rustige levens opvatting. Ik wensch U veel genoegen op Uw reis. W. BLOMBERGZEEMAN, v. <L Vinnestraat 21r. naarlem, 22 Juli 1922. RUBRiBK VAM ROKL Dl RAKKHR. DE KANAAJJTUNNEL. Natuurlijk is liet maken van een tunnel onder liet Kanaal tusschen Ca lais en Dover uit technisch oogpunt geen kleinigheid, maar de technische bezwaren zijn er toch niet in de eer ste plaats aansprakelijk voor, dat de verwezenlijking van dit grootsche plan zoo lang moet duren. Gedurende den laats ten tijd is het onderwerp weer bii de twee meest geïnteresseerde par- kiien ter sprake gekomen, maar zoo wel Frankrijk als Engeland en het laatste land vooral, hebben nog steeds hun bezwaren, die vooral van militai ren aard zijn. Groot. Brittannïë is een machtig rijk, maar Engeland en Schot and samen, zijn in vergelijking met andere groote Europeesclie staten maar een betrekkelijk klein stukje grond. Het immense voordeel is het feit, dat het eilanden zijn. Van dit na tuurlijke voordeel lieeftEngeland reeds tientallen jaren lang profijt getrok ken door het niet invoeren van een ■conscriptie-stelsel. Welke staat zal het, in haar hoofd krijgen in een rijk met 35 millioen inwoners oen landing te beproeven. Een krachtige vloot is niet alleen Engeland's beete, maar ook de eenig noodzakelijke verdediging. Daarom is het geen wonder dat de Engelschen aarzelend staan tegenover het tunnelplan, daar zij hiermede hun insulaire positie ©enigszins prijs geven. Terwijl het tevens niet te ver wonderen zou zijn als zij, gezien de ervaringen van den laatsten tijd, niet meer al te zeker zijn van den steun der Ieren in geval van oorlog. Toch, als er nog eonige waarheid i3 ln het spreekwoordde aanhouder wint, zullen de voorstanders van den tunnel hun plannen nog wel uitge voerd zien. Want er zijn al wat projecten ge maakt. De pionier was de Fransche Ingenieur Mathieu, die in 1802 voor stelde, Engeland en Frankrijk door fen onderzeeschen straatweg te ver binden, die met olielampen verlicht fcou worden. In de periode tusschen 1835 en 1856 stelde weer een Fransch- man, Thome de Gamond, een nauw keurig onderzoek in naar de gesteld heid van den zeebodem in het Kanaal, reoen kwamen de Engelsche inge nieurs. Isambart Brunet, Robert Stephenson en Joseph Locke en zet ten de studiën van hun Fransclien ponfrère voort, gevolgd door sir John Hawskhaw. In 1875 was men zoover gevorderd, °at kon vastgesteld worden dat een ROEL DE RAKKER: (Daily Sketch. Londen Tiij heeft zich met een hamer op haar duim geelagen Ik heib Wat. haar jongen uitgelegd... Door den hamer met beide handen vast te houden. krijtlaag beide oevers zonder een en kele verbreking verbond. Hiermede stond de uitvoerbaarheid van het grootsche plan vast. Thans werden in beide landen vcr- migingen gesticht om de plannen te bevorderen en Dieuwe ingenieure ver vaardigden een nauwkeurige kaart van den Kanaalbodem, een schitte rend stukje werk op het gebied der hydrografie en geologie. In 1882 maakten de Franschen zelfs een aan vang met het werk en een tunnel van 1940 meter lengte, die te Sangatte aanving, werd geboord. Op 26 Fe bruari 1883 reed een treintje met zes kleine wagens de bestuursleden der Fransche vereeniging door dit stukje tunnel. De Engelschen hadden even min stilgezeten en tegen het eind, van 1882 kon het publiek een tunnel van 2 K.M. lengte onder de zee bezoe ken. Dit was echter nog sleahte een be gin, want de totale lengte van den tunnel, zooals deze toenmaals werd geprojecteerd ,zou 60 K.M. bedragen, waarvan 39 onder zee, 14 onder de aarde en 7 onoverdekt. De kosten van het werk werden voor den oorlog op een half milliard franken geraamd en men dacht het in 4 of 5 jaar te kun nen voltooien. Zullen wij in deze eeuw van wonderen nog de gelegenheid krijgen onder zee van Frankrijk naar Engeland te reizen Het lijkt niet on mogelijk. EEN HISTORISCH SCHAAK SPEL. Te Londen is onlangs een stel schaakstukken geveild, dat aan Na poleon 1 heeft toebehoord. Aan de eene zijde stellen de stukken voor den keizer, zijn officieren en zijn oude garde, aan do keerzijde Frederik den Groote en zijn reuzen van grenadiers. De overlevering wil, dat deze schaak stukken vervaardigd zijn "ufit het torons van op de Engelschen verover de kanonnen. EEN ZACHTE WENK. U kent de geschiedenis? Zij moet waar gebeurd zijn. Een boodschap-,,fietser", die niet bepaald vermaard was voor zijn snel heid, kreeg zeer tot zijn verbazing van zijn patroon een toegangsbewijs tot de wielerwedstrijden in het Stadion. Toen hij den dag na de wedstrijden op het kantooi* terugkwam, werd hem metfegedeeldi, dat het toegangsbewijs hem was gegeven, om hem te toonen tot welke snelheid een naensch in staat is, wanneer hij er zioh ernstig op toe legt. En het hielp. Een triomf voor het aanschouwelijk onderwijs. VERBODEN! Verboden toegang I Verboden te rooken 1 Verboden op het gras te loo pen Verboden papieren neer te wer pen I Verboden I Défendul Verboten! Not allowed! Overal wordt in het tijdperk, dat men het meest over vrij heid als ideaal spreekt, de persoon lijke vrijheid aan banden gelegd. Mis schien het meest in Duitsclvland. Maar wij weten er ook van en Frank rijk en Engeland en... O ja, in Servië staat in de spoorwagens te lezen, dat het verboden is, in de ruiten te kras sen met diamanten. In Griebsche ho tels vinden de reizigers bordjes, die bun verbieden in de karn ere te zin gen en de deur haid achter zich dicht te slaan, wanneer zij thuis komen. Blijkbaar een rumoerig aangelegd volk, die Grieken. Maar het sterkste staaltje levert waarechijnlijk een post kantoor in Saksen waar een aankon diging hangt, dat het verboden is.... den hoed af te nemen. DRAADLOOZE TELEFONIE. De draad'looze telefonie is bezig de wereld te veroveren. Daar behoeft niet meer aan getwijfeld te worden. Er rijdt nu al tusschen Hamburg en Berlijn een trein, die ten gerieve van zakenmensehen van antennes voor draodloozo telefonie voorzien is. De draadlooze orkesten zijn op deze plaats al eerder gememoreerd, dc nieuwste uitbreiding op dit eebied is een draad loos concert in restaurants tijdens het diner. Een sierlijke kelk in den vorm van een grammofoonhoorn ^ridden op ieder tafeltje en hot orkest zelf mijlen ver weg. De „technische grappenmakers", ails wij hen zoo mogen noemen, heb ben zich natuurlijk ook reeds van de uitvinding meester gemaakt. Wij le zen met meerdere of minder Bccptis me van honden, die een ontvang- toestelletje op den rug hebben waar door op grooten afstand nog de „stem van den meester" hen kan te reiken. van huisvrouwen, die tijdens hun winkelen kunnen hooren of baby huilt terwijl een vioe-versa-iastallaiae hen in staat stelt baby's ooren met kalmeerend wiegeliedje te streden- Zoodat wij iets dergelijks zullen krij gen: Slaap kindje, slaap. (Juffrouw eem el blauw lint), Daar buiten ja breed soort loopt een schaap. Nee een lichter kleur blauw, Een schaap met witte hoeveol zegt u? voetjes, Dat drinkt er o aan de kas betalen? zijn melk, Enzoovoorts. Arme baby. Het is jammer dat deze grappenma kers een zoo belangrijke uitvinding, zoo gauw reeds hebben geannexeerd. De ernstige onderzoekingen worden er niet, door bevorderd. DE DIEPTE DER ZEE. Een Amerikaanach ingenieur heeft een methode uitgedacht waardoor het mogelijk is, nauwkeurig de diepte der zee te bepalen door het geluid. Het in strument van dezen uitvinder zendt geluidgolven naar den bodem der zee en uit het tijdsverloop tusschen de ver zending en het hooren van den echo, kan de diepte nauwkeurig worden ast gesteld. SCHLJ NROOKEX. Eenige jaren geleden verbood Mae terlinck's dokter hem langen tijd het rooken. De beroemde schrijver kwam hierdoor in groote consternatie, want hij rookte veel en graag en schreef zijn beste werk onder het genot van een pijp. Wat moest bij doen? Gehoorzamen aan het medische bevel ten koste van zijn werk of ongehoorzaam zijn en zii xi gezondheid in de waag- schaal stellen? Maeterlinck nam zijn pijp weer op, stopte hem met z'n meest geliefkoosde tabak, maar stak de ta bak niet aan. Zijn hereens vonden de inspiratie terug. Zoo sterk is de men- 9ehelijke verbeeldingskracht.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 11