Van onzen reizenden Redacteur Een Kaatspartij in Friesland. Baitenlandsefi Overzicht Onze Lachboek VERITY Co. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 26 JULI 1922 TWEEDE BLAD (Nieuwe reek»-) No. 97 dacht. Het is om het spél le doen meer dan om den uitslag. Als je zoo'n vollo tribune langs kijkt, zie je hoe zij allen er geheel en al ,,in" zijn maar zij genieten stil. Soms gaat er op een spannend moment, als het „er om gaat", even een hoorbare zucht van teleurstelling langs al die menschen, wanneer een opslaander buten" s'aat, of de man in het perk een bal laat zitten, maar dat iB dan ook vrij wel alles. Aleen op een verren „bovenslag" dat ig een slag, waarbij oen bal zóó ver uitgeslagen wordt, dat zij door de tegenpartij niet meer te keeren is volg; plaus, maar dat applaus iB dan ook de eenige hoorbare uiting van bewonde ring op een kaatsterrein. Zelfs de laatste bal, die de overwinning aan een der partijen verschaft, wordt met met gejuich of geloei begroet en dit lijkt mij een bewijs van reverentie te genover de verliezers, die ik in waar heid sportief zou willen noemen. Ja, het kaatsen ia een mannelijke, m nobele sport. Ondanks het feit, dat in Friesland op wedstrijden meestal uitsluitend om geldprijzen wordt gespeeld, weet ik geen sport, idtie meer u.it liefde om het spell wordt beoefend dan het kaatsen. De geld prijzen maken de Friesclie kaatsers niet tot professionals; zij zouden niet op wedstrijden kunnen uitko men, als zij weigerden om geldprij zen te spelen. Het is nu eenmaal een al-oude gewoonte, dat er steeds om gold gekaatst wordt. Het Friesche kaatsspel is een volksspel; men maakt er geen verschil tussehen amateurs en professionals. De rijke boerenrixxn kaatst er met en tegen zijm knecht om den prijs van 3 ..gou den Will ems". Misschien zal de knecht bij het. spelen wat meer aan de gouden Willems denken dan de rijke boerenzoon, maar de liefde voor het sped is bij beiden gelijk. Want om de eer van te winnen, daar is het hun beiden gelijkelijk om te doen. Tot koning van een kaats- partij te worden uitgeroepen, dat ls voor eiken Frieschen dorpsjongen liet ideaal! In den optocht na de kaats partij met den zilveren bal het embleem van het ongehoorde koning- 'schap in het rijtuig van het be stuur achter de muziek Franeker of Harlingen door te rijden, dat is voor een Frieschen kaatser de hoogste roem. En de Friezen houden hun kaatskoningen in eere! De namen der 'vroegere koningen leven bij de FtrW zen na jaren nog voort! Wie een maal met den zilveren bad aan zijn hals in het rijtuig achter de muziek heeft gereden, mag zich tijdens zijn leven „onsterfelijk" noemen. Met vreugde heb ik daar in Har lingen nog eens zoo'n ouderwetsere kaatspartij gevolgd. Het opel en de kaatsers, zij hadden beude nog mijn warme sympathie. En toen ik ze daar den bal over het heele veld zag slaan, die vlugge, stoere kerels, toen dacht ik aan liet oude Friesche versje, dat ik vroeger in mijn jongensjaren wel eens na wedstrijden bij een prijsuit- deeling heb hooren zingen: Kreft greate krigere binne de keatsers, Krigel, nei keatsersaerd, krekt bij de bal, Limach as lékken, reddich as wetter Al binne en wer sa, hjir, der, oeral! Kreftige kampers binne de keatsers, Krigel, nei keatseraerd, krékt bij de bal. 1) J. B. SCHUIL. 1) Strijders, groot van ikracht, zijn de kaatsers, Vlot, naar kaatsers aard, stipt bij den tël. Lenig als laken, vlug als water, Al heen en weer, hier daar, overal. Krachtige kampers zijn onze kaatsers. Vlot, naar kaatsersaard, stipt bij den bal. HET CONFLICT TUSSCHEN HET DUITSCHE RIJK EN BEIEREN IS IN EEN ERNSTIG STADIUM CEKOMEN. bliek bevat een reeks noodzakelijke be palingen. De Beiersche regeering kan echter in de kweotie der uitvoering er van, welke haar juridische souvereini- teit direct bedreigt, niet buigen voor den wil der meerderheid. Hier bevindt zij zich in een nood-positie en daarom heeft zij de verordening afgekondigd, zonder de basis der grondwet te verla ten. Zij zal er voor zorgen, dat de be scherming van de grondwet krachtig en loyaal wordt uitgevoerd. Haar zal geen verwijt treffen, dat zij achter misdadigers staat. Lercbenfeld stelde er prijs op te ver klaren, dat alle stukken, die betrekking hadden op de achtervolging van de moordenaars van Rathenau aan het rijksgerechtshof waren ter hand ge stelde Het beginsel, dat de tegenstand zich tot hot strikt noodzakelijke moet beperken, heeft er toe geleid, dc werkingssfeer der verordening te beperken tot het ge deelte van Beieren, dat rechts van dei Rijn is gelegen. De Palts valt er bui ten, daar dit land in deze dagen van beproeving den dubbelen band met do rijkseenheid noodig heeft Lerchcnfeld verklaarde ten slotte, dat de tegenwoordige regeering in functie is getreden met de bedoeling een ver zoening met Berlijn tot stand te bren gen. Niemand zal haar het getuigems ontzeggen, dat zij getracht heeft elke persoonlijke scherpte te vermijden en langzamerhand een toestand in het le ven te roepen, waarbij een vruchtbare samenwerking mogelijk zou zijn. Had dit te Berlijn bij de gebeurtenissen, welke op den moord van Rathenau volg den, in het oog gehouden helaas de rijkspresident in deze dagen dan zou de Beiersche regeenng thans niet voor de noodzakeiijkhetd hebben gestaan om zich te verdedtgei. Deze verdediging berust op den grond slag der ware democratie en op de fede ratieve basis van het rijk. Alle bezorgdheid om ia de maatrege len der Beiersche rogeering een zich af koeren van het sedert alle tyden vastge houden principe betreffende do trouw aan het rijk te zien of het begin van afscheiding van het rijk, is ongegrond. Lerchenfeld betreurde het uittreden dor democratische party unt de coalitie eu be tuigde den afgetreden minister van Han del, Hamm, de erkentelijkheid der ro geering voor de door hem bewenen dien sten. De Beiersche regeering heeft een weg betreden, zeide hij, dien zij slechts zal kunnen vervolgen waaneer zij de meerderheid der Beiersche volksvcrtogen woordiging achter zich heeft Hij verzocht hot huis derhalve om to beslissen of het do regeering wilde VAN DE MANDATEN OVER PALESTINA EN SYRlë, DE MOEILIJKHEDEN OM DE MINISTERCRISIS IN ITALIë OP TE LOSSEN. HET VATICAAN EN DE ELLENDE IN RUSLAND. Het conflict tusschen Beieren en hot Dultsche rijk is opnieuw verscherpt. Dinsdagmiddag legde de Beiersche minister-president, graaf Lerchenfeld, in het overvolle gebouw van den Land dag de met groote spanning verwachte verklaring der Beiersche regeering af. Hij betoogde, dat de Beiersche regeering het van het begin af eens was met de rijksregeering, wat betreft de veroor- dcoling van den misdadigen moord op Rathenau en bij het streven om aan de moordpolitiek een einde te maken. Met name was zij bereid, om aan het rijk alles toe te staan, wat voor de handha ving van den bestaanden staatsvorm noodzakelijk is, die onder de huidige omstandigheden de eenige juiste staats vorm is. Zij besefte echter, dat met de geno men dwangmaatregelen alleen het doel niet kan worden bereikt. Het kwaad, dal te zoeken is in den onbevredigen- den economischen en binnen- en buiten- landschen toestand van 't rijk, had dooi een afdoend middel meer bij den wor tel moeten worden aangetast. Slechts een politieke middenweg zou verzoe nend hebben kunnen werken. Helaas is deze middenweg van Ihet eerste oogenblik af tc Berlijn niet gevolgd. Verschillende partijen hebben de ge legenheid gunstig geacht, om haar spe ciale doeleinden te verwezenlijken. Dit heeft er toe geleid, dat de door de rijks- regeering voorgestelde bepalingen even ver naar links zijn doorgeslagen als zekere betreurenswaardige verschijnse len te ver naar rechts zijn gegaan. De maatregelen kregeu liet karakter van een klassenheerschappij en van een streven naar den socialistischen een heidsstaat, welke geen rekening houdt met alle bij de grpndwet gewaarborgde souvereiniteitsrechtcn der landen. Hierna somde de Beiersche minister president de bezwaren tegen de wet op, vooral tegen de politiewet .Er wordt een zeer ernstige inbreuk gemaakt op de poilitioneele souvereiniteit der lan- den. De Beiersche regeering heeft alle grondwettelijke middelen te baat geno men om aan de wetsontwerpen het eeu- zijdig karakter te ontnemen en is daar bij met haar concessies gegaan tot dc uiteiste grens, waartoe zij volgens haar overtuiging kon gaan. Zij ziel niet over het hoofd, dat de wetten in den loop der onderhandelingen belangrijke wij zigingen ten goede hebben ondergaan, maar op de voornaamste punten zijn de door de Beiersche regeeiing gedane voorstellen van de hand gewezen. Beieren heeft met zijn bezwaren te gen deze wetten in het algemeen, en tegen de politiewet in het bijzonder, helaas geen succes gehad. Met name heeft Beieren bij de verschillende lan den niet den noodigen steun gevonden. Daarbij heeft de vergiftiging der atmosfeer, zooals die door allerhande intriges, ook door die welke aan het licht zijn geko men in het proces tegen Leoprechting, is geschapen, blijkbaar een niet onbe langrijke rol gespeeld. Daarbij uitte spreker de beschuldi ging, dat de gezant van het rijk ie München, graaf Zecb, zijn inlichtingen over Beieren betrok van iemand die in Franschen loondienst is en het zich tot taak heeft gesteld, wantrouwen tc zaaien tusschen Beieren en het rijk. De Beiersche regeering moet tegen deze verkrachting van haar rechten ten sterkste protesteeicn. Zij acht de be strijding dezer wetten ntet afgedaan met de aanneming ervan door den rijks dag. Zij beschouwt dezen strijd veeleoi als een strijd om de levensbelangen van de afzonderlijke staten, welke niet kau worden gestaakt ten gevolge van een meerderheidsbesluit van den rijksdag. De troostelooze toestanden van bet rijk had de rijksregeering er toe moe ten brengen, om zich tot taak te stellen het geheele Duitsche volk samen te brengen cn alles te vermijden, wat twee spalt had kunnen veroorzaken. In zoo verre treft haar een zware verantwoor delijkheid. De wet tot bescherming van de repu- Zyn rode wer«] door de Volksparty met groote instemming begroet, maar dooj- de socialisten herhaal de! fik gestoord door •umoer en interrupties. Nadat de -ersdhillende partyen haar verklaringen hadden afgelegd, werj de door de Beier- sdhe Volksparty ingediende motie ver trouwe n aangenomen mot de stemmen der Beiersche Volksparty, de boerenpartij de middenpartij. Onder protest der so cialisten werd vervolgens de zitting tot he den verdaagd. Dan zal de interpellatie de zaak-Leoprechting worden gchoo den. Do socialisten in Beieren zyn thans met de onafbankelyken aan 't spreken over liet vormen van een ar beidsgemeenschap oin zich te stellen te genover de Beiersche regeering. Het oordeel dd Duitsche pers over de verordening vaa Beieren inzake de wet op de bescherming dor republiek, een inbreuk op de rijksgrondwet. Alleen de Duitsch-Nationale bladen zyn het mot do Bedoren eens. Vreemdelingen vluchten uit Beioren. Sedert Zondag is een fonneele vlucht van vreemdelingen uit Beieren begonnen welke Dinsdag nog is toegenomen. Alle naar bet Noorden vertrekkende treinen zyn overvuid. Men hoort er alle Duiteohe dialecten en vele vreemde talen spreken. Zomiengusben, dio voor Augustus plaats hebben besproken in de hotels, annulee- ren hun aanvragen telegrafisch. De voor ernstige binnenlaadseho gebeurte nissen maakt Beieren toj oen land, dat dooj alle niet-Beiensn wordt gemoden, waaneer het zoo voortgaat of wanneer de toestand een nog ernstiger karakter aanneemt, zal Beieren spoedig bjjna ge heel door de vreemdelingen verlaten zyn. Do houding der rijksregeering. 'By het Rijkskabinct, dat Dinsdag den geheel en dag daarover beraadslaagde, was men meerendeels van meening, dat de ver ordening der regeering te Munch en rechts geldigheid bezit en een saboteering be duidt der Rijkagrondwet. Naar verluidt, zal con definitief besluit eeest genomen worden, wanneer alle mogelijkheden tot onderhand ei-en mot de Beiarsuhe rogeering z\jn uibgoput. De Vorwarts hoopt, dat de Ryksrcgee- riag vry ™n alle zwakheid zal handeion, zooals de door Laar bezworen grondwet en hot aanzien van het Ryk vereiechen. De quaestie der Duitsche scha* deloosstelling is; nog niet veel nader tot een oplos sing gekomen. De Commissie van Herstel heeft SNUGGER. Is meneer Jansen thuis? Er wonen hier twee heeren Jan sen, meneer; welken bedoelt ut Ik bedoel dien, die een zuster te Amsterdam heeft! EEN TROOST. Gaat (in een hotel roept, nadat hij herhaaldelijk vergeefs heeft gebeld, naar buiten): Krijgt ineti dan hier niemand van bet personeel te zien Kamermeisje; Een beetje geduld, mijnheer, bij uw vertrek ziet u z© al len. besloten om het vraagstuk van een aan Duitschland «e verlecnen mora torium, niet te bespreken voor de bijeenkomst der premiers te Londen. Zij wenscht de verantwoordeliik heid voor een desbetreffende beslis sing niet te dragen en laat deze aan de regeeringen over. In haar mid den heerscht meeningsverschilEn geland, Italië en Japan ziju vóór een moratorium, Frankrijk en Bel gië er tegen, doch, zooals gezegd, zij heeft de bespreki uitgesteld tot na de bijeenkomst te Londen. Men verwacht, dat de bijeenkomst te Londen tien dagen zal duren. Men zegb Jat Poincaré een vast omlijnd programma heeft, en wel in den volgenden zin vermindering van de Dui'sche schuld, indien de gealli eerde schulden worden geannuleerd, en verstrekking van een internatio nale leening, waarvan de verwoeste gebieden in Frankrijk de prioriteit zullen krijgen. In geen geval zou hij toestemmen in een vermindering der beze'-ting van het Rijnland. In verband met de rogeeringscrisis ia Italië wordt oen uitstel der bespre kingen <e Londen niet onmogelijk ge acht. De politieke crisis in Italië duurt voort. Orlando deelde aan dea koning mede, dat hij er niet in kon sla gen een kabinet «samen te stellen. Naar verluidt, werd de opdracht des na middags gegeven aan Bonomi, terwiil ook Meda, de leider der popolan, wordt genoemd. Laatstgenoemde zal echter waarschijnlijk om particuliere redenen de opdracht weigeren. Hoewel de mislukking van Orlando'» pogingen om een kabinet te vormen te leurstelling baart, heeft zij den stand zaken opgehelderd. Het kabinet- Facta viel, doordat het de fascisten niet binnen de perken van de wet wist te houden. Orlando trachtte een kabinet samen te stellen met inbegrip van de rechte--- zijde, die vrijwel aan den kant der fas- staat. De popolari en reformis ten, die samen in het parlement over ramen beschikken, willen niet deelnemen aan een regeering, waarvan de uiterste rechterzijde deel uitmaak:, omdat zulk een kabinet niet beter dan zijn beide voorgangers zou kunnen op treden tegen de woelingen van de fas- waaraan zoowel het volk als de groote meerderheid van het parlement m einde wenscht te zien gemaakt. Nader wordt uit Rome geseind De koning heeft heden, op raad van Kamer-president Nicola, de vorming het kabinet aan Bonomi opgedra gen. Bonomi verklaarde, zich naar den ch van den koning te schikken, doch behield zich nog .een definitief antwoord voor. Over de mogelijkheden van een nieuw kabinet-Bonomi zijn de meeningen vaa politici nog verdeeld. De fascisten tuut* er vijandig tegenover. De liberale Gio- litlianen dringen er op aan, dat <fe volkspartij, die het kabinet-Facta ten val bracht, zelf tracht de crisis op te lossen. Daarbij wijzen zij voortdurend Medea als den meest gcschiklen man aan. Uit de laatste berichten blijkt, cat Bo nomi ook op ernstige moeilijkheden stuit, omdat de grocp-Giolitti zich te gen hem verzet. Bovendien is de tegenstand van 700.000 fascisten licht te onderschatten. Vermoed wordt, dat Bonomi d:n koning heden zal vragen om van z jr opdracht ontslagen te worden. Maximilian Harden heeft thans, voor het eerst sedert den op hem gepleegdcn aanslag, een inter view toegestaan aan een vertegenwoor diger van de „Dernière Heure". Hij was nog niet geheel hersteld, en ont ving den journalist in zijn ziekenka- „Ik ben hier reeds zeventien dagen." zei Harden. „Den laatsten lijd gaat liet mij iets beter. Maar voor hoelang? Wanneer ik uit het ziekenhuis kom, zullen „zij" ongetwijfeld opnieuw be ginnen." Harden verklaarde, zeer nauwkeurige inlichtingen te bezitten omtrent de identiteit van den moordenaar. Het is een ecrste-luitenant, die in den oorlog met het ijzeren kruis werd gedecoreerd, en te zamen met zijn medeplichtige tachtigduizend mark voor den aanslag heeft ontvangen. Hij schrijft den aan slag toe aan intriges der nationalisten, maar, aldus Harden, ik zeg niet, dat Zoo heb ik er weer midden tusschen gezeten, tusschen de Friesche kaats en thousiaisten. Op do tribune te Har lingen zaten zij overal om mij hceu en het was mij, of ik er nooit weg was geweest. Ik hoorde zelfs dezelfde na men: Relfricb, Reitsnxa, VIietstra, Ant-uia, Kooistra, Yetsinga; ik zou bij na zijn gaan twijfelen,of dc tijd daar in het Noorden van ons land in die 25 jaar ook vooruit was gegaau. Ja, zelfs in het uiterlijk was er niets ver anderd bij dat publiek. Zij zaten daar met dezelfde gezichten, dezelfde hoe den, dezelfde petten, dezelfde oor ijzers, dezelfde jassen, het was alles precies als vroeger. Onmiddellijk voel de ik er mij weer thuis en ik sprak over den ouden Jan en den jongen Jan. over Piet Yetsinga, over Mein- dert Kooistra en Sybrcn Kooistra en Wybre Kooistra en Tjeerd Kooistra, alsof 25 jaar geleden gisteren was geweest. Niemand vond het vreemd, dat ik sprak over het verleden, als was het het heden. Leven bij dc Fne- zen al die namen der oude kaatsko ningen niet voort, al staan zij dan ook niet in de geschiedboeken opge- teekend'Z Ja, wel is het oude kaatsspel de nationale zomersport in Friesland. Dat heb ik weer duidelijk gevoeld daar te Harlingen to midden van al die kaats-enthousiasten. Toen ik daar de Friesche kaatsers in het veld zag, vlug, lenig en krachtig, toen verwon derde het mij, dat dat al-oude kaats spel nooit over de grenzen van Fries land is kunnen komen. Want dat Friesche kaatsspel, waarvoor men nietis noodig heeft dan een enkel klein, hard halletje, Ls wel een volks spel bij uitnemendheid. Men behoeft maar éénmaal een kaatspartij in Friesland te hebben meegemaakt om te weten, hoe zeer dit spel de liefde heeft van een groot deel van bet Friesche volk. Er zijn er honderden, die stil-gespannen onaf gebroken heel zoo'n wedstrijd volgen, van 's mohgens tien tot 's avonds ze ven, acht uur toe. Geen oogenblik verlaten zij het veld. Het Meino, har de balletje houdt heel dén dag hen vast. Geen slag willen zij misken; zóó zijn zij „er in", dat z j dikwijls na jaren nog het verloop van een mooie, spannende partij met verrassende ze kerheid weten te vertellen. Het Friesche kaatsspel is voor een publiek minder opwindend dan het voetbalspel, liet wordt meestal ge speeld in „parturen" van drie, een enkele maal ook in parturen van twee. Er zijn bij het kaatsspel dus niet meer dan zes personen in het veld. Toch zijn er weinig spelen, die voor een oningewijde zo moeilijk to volgen zijn als het Friesche kaats spel. Eén van de redenen, waarom dit spel buiten Friesland eigenlijk nooit populair is kunnen worden, zal dan ook wel liggen in de moeilijkheid der spelregels Is het bijvoorbeeld niet jeen der voordeelen van de voetbal sport, dat een toeschouwt: nie's van de finesses van het spel behoeft te weten om een wedtrijd te kunnen volgen? „De blauw-witten moeten den bal daar in dat net tusschen die palen links trappen en dc roodbroeken tus schen de palen rechts! Voila tout!" Meer behoef je iemand niet te vertel len. Al had hij ook nooit van zijn leven een voetbal gezien, aan die een voudige explicatie heeft hij voor heel den wedstrijd genoeg. Hij behoeft niets te weten van „hands, off-side of penalty, van spil, voorwaarts, backs of half backs, van koppen, drijven, overgeven of overnemen, van rechter wing of linker wing, als hij maar op dit eone ding let. of die bal in het linker of het rechter net vliegt, dan Ó- hij Maar! En als hij maar oen hei l kiein beetje sportief gevoel heeft, zal de bal hem oplichten cn medevoeren, dan zaJ hij wanneer hij sympa thie voor de roodbroeken heeft zijn hart voelen stilstaan, telkens wanneer de bal voor hun goalpalen zweeft, zal hij opgelucht weer kunnen adem halen, als hij hem met een schuiver naar den blauw-witten kant ziet verhuizen. En als hij nog jong genoeg is, zal hij heesch en zonder stem thuis komen en enthousiast ver tellen, dat de roodbroeken het met 5—1 gewonnen hebben, en ieder - zelfs zijn grootmoeder, die nooit een goal paal heeft gezien zal hem, aJs hij het haar uitgelegd heeft, volko men begrijpen. Maar zoo eenvoudig is het bij het kaatsspel nietdaarvan moet men wer kelijk de regels kennen, wil men er iets I van begrijpen. Maar kent men die een maal, dan is het een werkelijk genoegen Feuilleton uit het Engclsch van FRED. M. WHITE. (Geautoriseerde vertaling). 25) Als Avory niet vermoord was, zou hij Gihnour hebben kunnen identificeercn met den zee-officier, die jaren geleden gedetacheerd was geweest op dc vloct in de Chineeschc wateren. Om dit nu te bewijzen, had Ellis niets anders tot zjjn beschikking dan een plaat, gescheurd uit een hem onbekend, geïllustreerd blad. Natuurlijk zou hij er wel achter kunnen komen, welk blad het ge weest was, maar het zou toch wel eeni- gen tijd duren, voor hij het wist. Op eens herinnerde hij zich het visite- kaartje, dat hij in het zwart houten kistje gevonden had. Hij nam het weer ter hand en bekeek het nogmals nauw keurig. Het kaartje kon er nog niet lang in gelegen hebben, want terwijl dc andere papieren reeds geel van ou derdom waren en hier en daar bevlekt, was dit kaartje helder wit. Waarschijn lijk had Avory het dus nog niet lang in zijn bezit gehad. VVic weet, of Avory niet een bezoek aan Greencoru Street dit mooie spel, waarbij alles op vlug heid, behendigheid en Macht aankomt, te volgen. Het eenige, dat me* voor het Friesche kaatsspel noodig heeft, is een klein, hard balletje. Anders niets 1 Dit balletje moet door den „opslaander" in een perk, dat door 2 man wordt ver dedigd, worden geslagen; de tegenpartij moet zorgen, dat de bal niet ia het perk blijft „zitten", zooals de Friezen het zoo aardig uidrukken. Dit zijn de „groote lijnen" van het spel en hierin komt het dus eenigszins met het tennissen overeen. Een bal, die „buiten" of „vóór" de grenslijnen van het perk do krite op den grond komt, geldt evenals bij het tennissen als „verloren" en kost dus punten aan den opslaander; een bal, die na den eersten „stuit" niet uit het perk wordt geslagen, „zit" en betee- kent dus verlies voor de partij, die het perk moet schoonhouden. Verder gaat de overeenkomst tusschen kaatsen eu tennissen echter niet. De punten-bere- kening is geheel anders en ook de re gelen voor het spel wisselen van den opslag en den uitslag, zijn geheel ver schillend. Het zou mij te ver voeren en voor de lezers ook weinig belang rijk zijn de regelen van het kaatsspel hier uitvoerig weer te geven. Mochten er misschien jongelui in Haarlem zijD, die het spel willen leeren kennen, daa ben ik gaarne bereid om hen hierbij te helpen en hun de spelregelen te leeren. Ik houd van het Friesche kaatsspel, dat de mannen lenig, vlug en sterk maakt en dat om te zien veel mooier en aesthetischer is dan het voetballen, al mist dit nationale Friesche spel dan ook de opwindende spanning van het oogenblik, zooals de uit Engeland ge ïmponeerde voetbalsport. Ik zou het toejuichen, wanneer de Hollandsche jongens dat al-oude, gezonde Friesche openluchtspel dat door de eenvou dige middelen zich ook zoo bijzonder eigent voor volksspel nog eens gin gen beoefenen. Ik ben er zeker van, dat als zij er éénmaal mee begonnen, zij al heel spoedig even enthousiaste en hartstochtelijke kaatsers zouden wor den als ik het in mijn jeugd ben ge weest. Jaren geleden heb ik op Borneo als militaire commandant te Benka- jong, het Friesche kaatsspel aan mijn soldaten geleerd en het was opmerke lijk. hoe zéér het onmiddellijk hun volle liefde had. Europeanen zoowel als Ja vanen deden er aan mee en het was alleen uit gebrek aan de kleine kaarts- ballen, dat men na mijn vertrek er mee is opgehouden. Een kaatspartij te volgen is voor de liefhebbers «en werkelijk genot. Het kaatsspel is om te zien veel mooier dan het tennissen, omdat de spelers na den eersten „uitslag" niet meer ann het perk gebonden zijn, maar met den bal bet heele veld mogen be strijken. De kleine kaatsbal, die een voudig met de band en dus niet met een racket, een bat of nap ui1 het perk wordt teruggeslagen, moet door de tegenpartij weer „00 ver mo gelijk worden teruggekaatst en het beurt dikwijls, dat de bal eenige ma len over het heele veld heen en weer vliegt, voordat zij voor goed >,zit". Dit terugslaan vraagt niet alleen een goed geoefend oog en kracht, het eischt ook behendigheid en groote vlugheid, omdat de spelers soms het 1 alve veld in de grootste snelheid moeten afloopen om den bal te kun nen keeren. De spelregelen zijn zoo, dat het bijna nooit met zekerheid is .0 zeggen, welke partij het zal win nen, waardoor do spanning meestal tot het laatste moment blijft. Het spel mist echter zooals ik reeds schreef het opwindende van 't voetbalspel omdht h«t door het punten-systeem, ovenals tennissen, geleidelijk ver loopt en men nooit de spanning heeft van „zal ie d'er in gaan of niet", een spanning, dio aan een voetbal wedstrijd de groote bekoring geeft voor het publiek. Hij het kaatsspel brengt elke bal weer opnieuw zijn eigen verrassing. Er is een groot verschil in het pu bliek bij een voetbalwedstrijd en dat van een Friesche kaatspartij. Eerlijk gezegd wint het publiek vau zoo'n kaatspartij in Friesland al is het uiterlijk misschien wat meer provinci aal en .jboersch" het in beschaving cn manieren. Op het Friesche kaats- veld hoor je nooit het bijna dierlijk geloei en gehuil van het voetbalveld. Men keurt niet af en men moedig» et aan, men schreeuwt niet tegen de spelers cn nog minder tegen den scheidsrechtermen speelt nooit hoor baar mee. Maar denk niet, dat er op een kaats veld geen spanning of en- I thousiasmo is bij hot publiekalleen uiten dezo zich anders. Do Friezen I volgen den bal met ernstige aan gebracht en daar den dood gevonden had waarna men hem naar Hampstead Heath vervoerd en in een van de vijvers geworpen had. Zoodra deze gedachte bij Ellis had post gevat, ging hij nog eens alles na, wat hij in Greencoru Street gezien had. Op een eenzaam plekje achter no. 17 kon de misdaad heel goed bedreven zijn, zonder dat er een haan naar kraaide. De tijd, die genoemd werd, was 8.30, en daarmee was waar schijnlijk half negen 's avonds en ntct 's morgens bedoeld, 's Avonds was de wagenmakerij natuurlijk gesloten, en passage was er absoluut niet. Hoe meer Ellis er over peinsde, hoe meer hij er van overtuigd werd, dat hij in Green- corn Streel een voor hem belangrijke entdekking zou doen. Iemand moest no. 17 voor iets gebruikt hebben, want anders zou dat adres niet op het kaartje geschreven zijn. Ellis begaf er zich dus een oogenblik later weer heen. Bij de herberg op den hoek bleef hij even staan. De leegloo- pers stonden nog tegen den muur ge leund. Hij wenkte een van hen, en de man kwam dadelijk naar hezn toe. Wou u me iets vragen, meneer? zei hij. Ja, Peter, zei Ellis. Wil je soms een halve kroon verdienen? Als je pre cies doet, wat ik van je verlang, maak ik er misschien wel een poud van. Groots genade, meneer, meent u dat werkelijk? zei Peter met dronke- manstranen in de oogen. Ik snak naar een glaasje bier. Dat krijg je niet, voordat je gedaan hebt, wat ik van je verlang. Je weet toch wel, wie ik ben, Peter, en ook dat je van mijn woord op aan kunt? Ja, u bent die meneer, die voor dc kranten schrijft, die kennis van Bul Avory." Juist, Peter. Nu, je moet me be loven geen druppel tc drinken, voordat ik met je klaar ben. Daarna mag je voor mijn part de rest van de weck een stuk iu je kraag hebben. Je moet voor mij het hoekhuis, no. i7> bet oog houden, den geheelcn dag cn den avond er bij. Denk je, dat je dat doen kunt? Zoo niet, vraag het dan aan een van je kornuiten, en dan krijgt die de be- kioning." Neen, meneer, ik zal het zelf wel doen. Ik sta hier toch den ganschen dag en avond, net zoolang als de her berg epen is. Als ik even wegga, zal ik wel vragen, of John of James tttct zoolang voor me waarnemen. Heel goed. Als je iemand in het huis ziet gaan, blijf dan wachten, tot hij er weer uitkomt, en volg hem dan. Vertel mij later, hoe de man er uitziet, en als je hem kunt bijhouden, ook waar hij woont; maar je krijgt geen cent vooruit. Peter zuchtte diep. Hij had veel liever al dadelijk iets gehad, maar een pond in de toekomst was ook niet te versma den. Hy bleef net zoo lang op wacht staan, tot de herberg gesloten werd, en ging toen naar het vuile slaaphuis, waar hij gewoonlijk den nacht door bracht. Het was op den tweeden dag na Ellis' gesprek met hem, dat Peter zich naar de woning van Jack begaf, vol verlan gen naar de belooning, die zeker zijn deel zou zijn. Ik kom u er alles van vertellen, meneer, riep hij opgewonden uit. Ik heb hem gezien, zoowat een half uur geleden. Juist toen ik even wat wou gaan eten, zag ik hem uit no. 17 ko men. Ik kan me niet vergist hebber^ want er staat geen huis naast. Hij sloeg dc hoofdstraat in en liep langs den To wer, en ik hem achterna. Het was een echte meneer, om te zien. Eindelijk kwamen we in Great Bower Street, cn daar ging hij een kantoor binnen. Werkelijk? En van wicn was dat kantoor? Verity en Co. stond er boven dc deur, meneer, zei Peter, Heb ik een pond verdiend, meneer? Dat zullen we nog eerst moeten zien, maar in ieder geval zal ik het je geven, was Jack's antwoord. HOOFDSTUK XV. Achter de deur. Een gedaante kwam nit de duisternis te voorschijn en sloop omzichtig over het stuk braakland naar het huis op den hoek van Grecncorn Street. Dit gebeurde ongeveer acht en veertig uur, vóór Ellis naar aanleiding van het telegram van Lock het bericht over den bontdiefstal in de Daily News ge lezen cn daarna een tweede bezoek aan Greeneom Street gebracht had. Het was een donkere avond, en het motregende. Over de Theems hing een dichte mist. De persoon, die het stuk land overstak, ging zeer omzichtig te werk, totdat hij aan de met planken versterkte deur van het hoekhuis kwam. Hij keek naar alle kanten uit, om zich te overtuigen, dal <r niemand in de buurt was, haalde toen een sleu tel uit zijn zak en stak dien in een gleuf tusschen de ruwe planken. De deur schoof daarop met planken en -al op zijde en gaf een donkere gang te zien. Zoodra de man binnen was, schoof de deur weer op geheimzinnige wijze dicht, en werd dc gang opeens helder verlicht. Deze leidde naar een vrij groote, vierkante kamer, die op een tafel en twee of drie stoelen na, geheel leeg scheen. Voor de gebroken ruiten waren aan den binnenkant zware, gegrendelde lui ken, zoodat, toen ook de kamer ver- licht was, geen enkel lichtstraaltje naar buiten kon doordringen. De binnengekomene zette zijn slap pen, kastoren lioed af en trok zijn over jas uit, nadat hij een cachenez, die hij tot aan zijn oogen toe om zijn gelaat gewikkeld had, had losgemaakt, ea vertoonde nu de gelaatstrekken van Mark Gilmour. Hij scheen op iemand te wachten, want hij luisterde telkens, of hij nog niets hoorde. Eindelijk ver nam zijn oor een krassend geluid bui ten. Hij draaide het licht weer uit cn liep naar de straatdeur. Hij sielie fluisterend een vraag, kreeg op fluis terenden toon een antwoord, en liet, nadat hij door op een knopje te druk ken dc deur weer geopend had, zijn be zoeker binnen. Toen de deur weer dicht en he; licht aagedraaid was, ging Gilmour Jac Aircy, want deze was het, voor naar de kamer. Airey scheen niet geheel en al op zijn gemak. Hij wierp nu en dan ang stige blikken op den man, die hem als werktuig gebruikte. Blij, je te zien, Joe, zei Gilmour, heb je alle inlichtingen, die ik noodig heb, weten te verkrijgen? Waar ben je gisterenavond geweest? In mijn bed, mompelde Airey, eea tikje malaria, mijn oude kwaal. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5