3 Velser Brieven. Stadsnieuws Arr. Reclitliank 40e Jaargang No. 12002 verschijnt dage'iiks, behalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG 27 JULI 1922 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der gemeente) f3.Ö71/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fü.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.577,; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.tf. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wljkerooé, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHLI1ZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 ADVERTENT1ENVan 1—6 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. 1 waalfstuivers-advertentien van Vraag en aanbod van 14 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 16 Cts. a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 Directie c Administratie: Groole Houtstraat 83. [DIT NTJMHER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. BERSTB BLAD Hedenj DONDERDAG 27 JULI. Gebouw „Sint Bavo", Smedcstraat Ledenvergadering der R.-K. Coöp. Bouwvereeniging „St.- Joseph", te Schoten, 8 uur. Hotel-Café „Spoorzicht", Stations plein Onera-avond. Uud-Holland. Verwulft, Strijkorkest. Tea room Luxor Theater, Groo'e Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 'b avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote (Houtstraat 69Tentoonstelling van werken door Gerard van .Vliet, 106 Sur. Bioscoopvoorstellingen, Bloemendaal. Avondconcert in HotébResta.urant „Rusthoek", 8 uur. VRUUAG 28 JULI. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Hout straat: 's middags 3.305.30 en 'a avonds —10.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit. Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van werken door Geraid van Vliet, 10—6 uur. Luxor-theater, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Oinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-theater, r. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Heemstede: Concert in Groe- nendaaJ door de llaarl. Orkest Ver eeniging, 7 uur. Zand voort: Vergadering van den gemeenteraad 7 1/2 uur. Hjill Ogoru: Vergadering van dien Gemeenteraad, 2 um\ Verbetering van den Bre- öerodeweg cn Duinweg. De gemeente houdt geld van 1921 over. Oud zeer. De ledige stoel. Ook het nadere voorstel van. B. en !W. over de verbetering van den Brede- xodeweg en den Duinweg kon geen ge nade vinden in de oogen van den raad. Kostte het vorige voorstel tienduizend -gulden, dit was tweeduizend gulden voordeeliger, maar dan toch nog altijd achtduizend. De storm der bezuiniging die er tegenwoordig waait, was te machtig voor het met zorg gekweekte Jwompje van B. en W. Wat is er al niet over gepraat. Ik iheb risjes raadsleden naar den kant .van het Provinciaal Ziekenhuis zien rtrekken, al maar om. den Brederode- weg te controleeren.- Op Zondag was er soms de Burgemeester en de commis saris van politie met zijn assistenten ;was ook vaak van de partij. Totdat het Weer de wintersche neigingen van de zen zomer kreeg. Toen was er plotse ling niet veel passage meer cn werden de besprekingen over verbetering ook Wat kalmer geveerd. Het kostte geca gebroken fietsen meer, het ongerief voor auto's was gevlogen. Jk zou haast durven verklaren, dat het slechte weer oorzaak is geworden van een mindere uitgaaf voor de gemeente van f 550a. Voor net vier en een half duizend gul- Jen zal nu verbetering worden verkre- jeu, waarmee de raad toonde op zuinige manier goed de belangen van de ge meente te willen behartigen. Veisen is geen Bloemendaal, en de financicele toestand van Bloemendaal zal ook wel Wat beter zijn dan die van onze ge meente, maar het verschil tusschen het gedeelte van den Brederodcwcg in Bloe mendaal en dat in de gemeente Veisen is wel een beetje erg groot. Wij zullen zien wat het nu wordt. Over den algemeenen toestand vin de wegen in de gemeente was de wet houder van openbare werken nóg al tevreden, tenminste wanneer hij dien ging vergelijken met andere gemeen ten. Anderen waren het niet met hem. eens. Het was in alle geval van den ■wethouder voorzichtig dit standpunt in te nemen, er hoeven dan van hem ook geen voorstellen tot algeheele verbete ring te worden verwacht. Verbetering van den berm van den iWbkerstraatweg is voorshands ook nog niet te wachten. Er is een plan om diea berm, te betegelen, het zou al uitge voerd zijn, als de kosten niet tc hoog waren, misschiea weet du comm-'ssie voor openbare werken er wat op. Onze voorjaarsveemarkt is ter ziele. Daar hoeft geen ach cn wee over ge roepen te worden want het is geen ge meentebelang dat die markt blijft be- staan. Op de laatste markt waren er zoo weinig beesten, dat tegen een uur of elf geen markt meer te bekennen fwaSi Anders is het met de najaars- markt, daar is genoeg te doen. Het adres aan den minister van Wa terstaat over de opheffing van den .tramdienst HaarlemAlkmaar werd pog wat aangedikt. Er zijn menschen die alleen in Santpoort zijn gaan wo nen omdat er een tramverbmding is, zei de heer Netscher. 't Is sterk, maar '.-waar. De heer Vermeulen oogstte een suc cesje omdat de wethouder ook meende dat het standpunt van Gedeputeerden, die hebben beslist dat voor aanvulling [van leermiddelen en banken bij uitbrei ding der scholen geen geld beschik baar gesteld mag worden, onjuist is. [Evenwel besliste de raad, die het geval [blijkbaar niet erg belangrijk vond, dat geen geld gegeven zal worden. De heer Vermeulen zoekt het nu hoogcr op. Onze gemeente doet met de groote ge meenten mee waar het op overhouden -van huishoudgeld over 1921 aankomt. [Wel loopt het bedrag niet in de millioe- nen, zooals in Rotterdam, maar het is toch nog genoeg om ondergeteekence een gerustcn ouden dag te bezorgen, n.l. f 110.624.70. De heer Fischer is benoemd tot keu- zingsveearts. De vreugde daarover was niet onvermengd. Wel wilde men den heer Fischer ^n deze functie, maar men had bezwaren tegen de kosten. Daar [komt dan nog bij dat het behandelen van de gemeente-paarden niet tot hel ■werk des heeren Fischer zal hooren, tenminste als de instructies door den xaad niet zoodanig vastgesteld wordea dat het omgckeeide waar is. Die instructies zijn intusschen nog niet behandeld, want ze moeten eerst naar georganiseerd overleg, de wet wil het, en al was op het genieentehuis daarover heen geloopea, de heer Net scher was er als de kippen bij om daar de aandacht op le vestigen. De rondvraag die het einde zou ge worden zijn van een kalme vergade ring, als alles normaal was verloopen, bracht een door den heer Vermeulen gelanceerde vraag, over een vergade ring van den raad in April. In die vergadering, herinner ik nnj goed, is door den heer Tusenius ge vraagd of er waarheid was in de ge ruchten dat aan de leening bezwarende voorwaarden waren verbonden, die den raad niet bekend waren; De heer Tu senius zeide zulks van een ambtenaar te hebben gehoord^ wilde echter in de raadsvergadering den naam van den ambtenaar niet noemen, wel aan den burgemeester persoonlijk. Nadat echter de heer Tusenius daarmede eenigen tijd had gewacht, is hem door den burge- meester een brief gezonden met ver zoek den naam alsnog mede te deelen, waarop voor de daaropvolgende verga dering in een der gemeentebladen werd medegedeeld dat bij den burgemeester nog geen mededecling als bedoeld was ingekomen. De (heer Vermeulen was op die vergadering niet tegenwoordig, en daar de zaak nog altijd niet uit de wereld is geholpen stelde hij de vraag in de vergadering van Dinsdag of de heer Tusenius al aan den voorzitter medegedeeld had, wie de ambtenaar was.- De heer Tusenius meende, nadat hij later met verschillende personen over deze zaak had gesproken dat de ia- lichtingen, hem. door bedoelden ambte naar verstrekt, wel juist waren ge weest. Wat in zich sluit echter dat aan de leening wel voorwaarden waren ver bonden. De verwarring was echter ont staan doordat de leening met de be zwaren, zoo zag de heer T. de zaak, niet is doorgegaan, maar vervangen door een leening zonder bezwarende be palingen. De bedoeling van den heer Vermeu len was blijkbaar om zuiverheid te bren gen in de atmosfeer van den raad, die in den laatsten tijd soms met onweer be zwangerd is. De burgemeester vestigde nog eens de aandacht op een andere kwestie met den heer Tusenius, daar deze een amb tenaar had hooren te rehabiliteereu, toen een desbetreffende oommissie had uitgemaakt dat de lieer T. onjuiste din gen over dezen had gezegd, verder dat liet beter was dat de heer T? op dezen weg niet voortging. Gevolg van een en ander was dat dc hoofden nog al verhit raakten en de, discussies tusschen den- burgemeester cn den beer Tusenius over de vraag van den heer Vermeulen, die op een dergelijke uitkomst zeker niet had ge rekend, werden gesloten zonder dat er iets was bereikt, zonder dat iemand iets wijzer was geworden. Alleen de heer T. had een reprimande te verwerken. In het raadsverslag staat woordelijk wat de burgemeester over de zaak tegen den heer T. heeft gezegd. De huizen die met rijkspremie in deze gemeente worden gebouwd, zijn niet te buur, maar te koop. Dit was de klacht van enkele raadsleden die meteen nog op andere handelingen van de bouwers wezen,, welke in strijd geacht werden met dc verleening der rijkspremie. B. en W. kennen midde len ter bestrijding van dit euvel en zul len niet nalaten die toe te passen. De vacature-Mevr. Kécrebüa is nog steeds niet vervuld. Waarschijnlijk zal in de volgende vergadering van den raad de heer L.- Poortenaar den raads- zetél beklimmen.- Voor een klein jaar. VELSENAARj Ben leek zou overigens niet kunnen be grijpen, dat de nieuw-ontgal egde baan te Heemstede reeds op 1 Augustus in ge bruik kan worden genomen, want or vait nog hooi wat aan to doen. Doordat do ai ouwe tramlijn nabij bet raadlliuis een nieuw aangelegde weg volgt en eerst weer voorbij de stichting Meer en -Bosch op den uru bestaamden weg komt, is een belangrijke verbetering verkregen. Do weg van het Kerkplein langs de Btiuhting was voel te smal voor het druk ke verkeer. Nog meer zal do toestand ver beteren, indien het houten huisje wordt gesloopt. Op onze vraag, wanneer do elecirixi- eatio verder wordt doorgetrokken, kon men ons van do zjjde der directie nog geon antivoord geven. Die plannen han gen nog to zeer m de lucht en honden ten nauwste verband met de verbeeding er wogen. We gaan evenwel den goeden kant op! HOE STAAT T MET het verleggen van het eind punt dor eioctrische tram in Heemstede? onze lozers weten, wordt er in [e hard gewerkt aan het omleg gen der baan voor de electrisohe tram naar het nieuwe eindpunt der tram aldaar. Sinds eenige weken rijdt de stoomtram uit Bennebrook zoolang weer door naar het Raadhuis; gaat vandaar weer naar hot Wilhelminaplein om keert dan weer terug uaoj hot Raadhuis plein, oin daar dan reizigers voor Ben- nobrook onz. op to nomen. Dit is ovenwei slechts een tijdelijke maatregel, want met ingang van 1 Augus tus rijdt de electrisölie tram door naar het uiouwe eindpunt aan de Van Merlonbrug. Het tarief blyft voor de reizigers van het Soendaplein of van den Hout naar Hoomatede ongewijzigd; dus zij die van hot Soendaplein naaj de Van Merlonbrug in Heemstede ryden, blijven oent en de passagiers, die van den Hout naar hot nieuwe eindpunt rijden, tien cent betalen. Ben geheel nieuiv tarief en nieuwe kaartjes worden ingevoerd voor reizigers, dio op het Raadhuisplein in Heemstede wensohon in te stappen met de bedoeling om naar Bennebroek enz. to rijden. Die reizigers moeten op het Baadttniiaplein aan den conducteur tien oonts betalen en ontvangen oen kaartje, waarop aan de aohtenzjjde te lezen staat: )rDit biljet kan als betaalmiddel dienen voor ecu aan- sluitondon rit naar Bennebrook of ver- dor on komt in mandeling v»n don vracht prijs voor dien rit". Waunoer dus reizigers, die op hot Raad huisplein zjjn ingestapt, aan do Van Mer lonbrug ia de stoomtram stappen voor oen rit bijvoorbeeld naar Hillegom, dan worden de op die wijze betaalde tien cen ten afgetrokken van den prijs voor de reis HeemstedeHülogom, evenwol al leen togen afgifte van het nieuwe tien cents-kaartje. Do stoomtramreizigers uit de verschil- MÊf lende dorpen naar I 3 stappen op hun gewone kaartje over in de electrische rijden daarop naar het Raad- HET BEZOEK AAN DE STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Het bezoek aan deze instelling neemt steeds toe, ook in de zomer maanden. Het aantal bezoekers be droeg in: Januari 1103 Februari 2840 Maart 8399 April 3030 Mei 3030 Juni 3127 Ook bet aantal uitgeleende boeken ,-ordt steeds grooter, zoodat de direc teur, de beer Rutgers von der Loeff, de commies de heer Benraadt en ook de beer Bruggemans dan ook niet over gebrek aan werk te klagen heb ban. Zij doen dit evenwel met veel lust, de heer Benraadt zit tot 's avonds laat te cateloeiseeren. Des voor- en namiddags ie het be zoek bet grootst; tusschen 12 uur en half twee niet bijzonder. Zondags loont bet evenwel de moei- niet. Het aantal bezoekers bedroeg op de Zondag-en: 2 April 4, 9 April 11, 23 April 11, 30 April 6, 7 Mei 5, 14 Mei 4, 21 Mei 0, 28 Mei 4, 11 Juni 3, 18 Juni 0, 25 Juni 7, 2 Juli 5, 9 Juli 15, 16 Juil 7. Met Paschan en Pinksteren was de leeszaal gesloten. VERBOUWING VAN HET CYMNASIUM. Naar wij vernemen rijn de plannen voor verbouwing van bet gymnas. in vergevorderd stadium; aoodat de aanbesteding spoedig kan worden ver wacht. Het nieuwe gedeelte ip geheel in modernen stijl ontworpen door den heer Buys tijdelijk architect aan Openb. Werken. OVERCOMPLEET nETMTTPTgTTÏV HTt. SONEEL. Door de centrale incaeseening en de aan schaffing van machines zjjn thans een 18-fcnl ambtenaren van do vaste forma tie ovoreoiaplcot. Dit zjjn voornamelijk gold-ophnlors en klerken. Ij, verband met het ontslag van tul van losao ainbtenn- waarvan sommige permanent werk viasto ambtenaren verrichtten, kon doze plaatsen door voornoomdo va3te ambtenaren van andere bodrjjven laten bezetten. Bovendien zjjn eenige klerken nog bozig met liquidatie der voormalige iucsufio-afdeelingen der bedrijven. Eén geidophuler, welke in het bezit was van zwemdiploma's is geplaatst als onder-op zichter aan do niouwo bad- en zwemin richting; terwijl weer een ander geplaatst word in een portieravacature. Daar noch noch losse ambtenaren worden oan- benut men hot overig gedeelte rvo-pcTSoneel voor zieken, verlof- en als tvjdelyko hulp in buiten- gevallen. 0 de vele mutaties op oen betrak- koljjk groot corps hoopt men het over- impleot in eventueel passende vacatu is to kunnen plaateen. De dotaohoering doj- ovor-ajjude ambte- ireu geschiedt door do afdooling sociale (kon dor gemoeute-soerctarie. HET NIEUWE POST» EN TELEGRAAFKANTOOR Men Is thans druk bozig met den verderen bouw van hot nieuwe Post kantoor. De onteigende huizen in do Zijlstraat zijn al gesloopt en de bouw van den vleugel die daar verrijzen zal, is begonnen. Wij geven nu nog eens de teekening van dezen gevel In de Zijlstraat. Zooals men ziet, zal daar de nu bestaande gevol doorgetrokken worden. Aan het olndo komt een toren, die veel tot verfraaiing van het gebouw zal bijdragen. HAARLEMSCHE BOUW- ASSOCIATIE. In aansluiting aan hetgeen wij in ons nummer van Woensdag aangaande de Haariemsche Bouwassociatie meldden, kunnen wij thans nog mededeelcn van een bestuurslid der associatie vernomen te hebben, dat de associatie niet is op-, geheven en de werklieden thans in aangenomen werk werken. De ploegen zijn kleiner, maar, zoo zeide het be- ituurslid, het werk gaat met" dezelfde snelheid voort. Wij vroegen, door welke oorzaken de associatie in moeilijkheden is geraakt. Dit was, zoo deelde het bestuurslid ons mede, aan verschillende omstandighe den te wijten. De associatie moest vaak. wel eens zes weken, wachten op betaling door de bouwvereeniging, waarvoor zij arbeidde en daar zij zelf over kapitaal kon beschikken, moest zü dan haar leveranciers weer la ten wachten tot het dezen begon te ver drieten en zij weigerden, verder te le veren.- Dit gaf natuurlijk groote stag natie. Voorts is er een staking in het hout bedrijf geweest, die ook oponthoud heeft gegeven en dan was het werken op termijnen bijzonder schadelijk. Vol gens dit systeem werd nj. eerst een nieuwe termijn van f40.000 uitbetaald, wanneer een zeker deel van het werk, bijvoorbeeld de gehecle balkenlaag, ge reed was. Er werd dan met man en macht gewerkt om dat eene deel klaar te krijgen, terwijl het in het belang van het werk was geweest, in dien tijd an dere onderdeelen te doen uitvoeren. Op deze wijze ging er hij de men schen ook de lust tot werken af. Op onze vraag of er werkelijk f 50.000 te kort is, werd geantwoord, dat dit niet met zekerheid is te zeggen en dat het nog wel f 10.000 kan meevallen. Van de zijde der crediteuren werd ons nog het volgende medegedeeld. Dat de zaak misgeloopen is moet o.m. geweten worden aan het feit, dat de bouwassociatie niet in staat was, een werk te leiden. Daarbij komt natuurlijk heel wat kijken waarvan een werkman, al is hij dan ook een bekwaam vak man. niet op de hoogte is. Zoo is cr nu op de verschillende werken nog heel -wat hout over, dat overbodig is. Er werd maar raak besteld, zonder b.v. te letten op de vereischte maten. Was een plank te lang, dan werd er maar een stuk afgezaagd. Bovendien werkte het verkeerd, dat het bestuur niets, de leden alles te zeg gen hadden. Achtte het bestuur het noodzakelijk, dat er arbeiders, die op een gegeven oogenblik „te veel" waren of die om de een of andere reden niet voldeden, ontslagen werden dan beslis ten de leden dat geen ontslag zou gegeven ivoren. Zoodoende kreeg de bouwassociatie, aldus onze zegsman, iets van een philantrppische inrichting, waar nu niet bepaald door allen „hard gewerkt" werd. Maar- nu zijn de toestanden veel -ver beterd. Overbodige personen zijn ont slagen, een geschikt persoon, ook tot de bouwassociatie behoorende, is door de commissie van crediteuren belast met het toezicht op de verschillende werken en de commissie is thans zeer tevreden over den gepresteerden arbeid; zij ondervindt van de associatie alle mogelijke medewerking. Aan de arbeidsloonen is niets ver anderd er wordt een minimumloon f45 uitbetaald, dat door het aan genomen werk, kan stijgen tot f 55- ARiB EIDERS WON IN GEIN. Aan de finna Jac. Bakker en Go aannemers te Haarlem, word opgedra gen het bouwen van 120 artxudore- woningen to Alkmaar voor de vejeeni- eing „Roohdale" aldaar.. VERDUISTERING AAN EEN BANK. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaken van den chef en den boekhouder van het bijkantoor Haarlem van de thans gefailleerde N.V. Amsterdamsch Fondsenkantoor. Den chef J. H. V. was verduistering van f 3500 ten laste geleed- Boven dien had hij inet den boekhouder G- H. L. geld uit de bas ee-nomen, om daarmee voor eigen rekening te specu- leeren. Daarbij hadden "rii aanzien lijke bedragen verloren, zoodat de kas voor ongeveer f 90.000 benadeeld werd. Om dit bedrag zoolang moge lijk te bedekken, had de boekhouder in de boeken moeten knoeien. De chef V. werd veroordeeld tot S maanden gevangenisstraf, de boek houder L. tot 7 maanden, beiden, met aftrek der preventieve hechtenis, die ingegaan is op 17 Februari. De eiseli was tegen Y. een jaar en tegen L. ook 1 jaar, beiden ook met aftrek. Een bende fietsendieven. Vier jongelieden hebben in de af- geloopen maanden verschillende rij wieldiefstallen gepleegd. Te Schoten werden rijwielen bemachtigd en ook te Haarlem. Daarbij zagen ze er zelfs niet tegenop om in te breken. J. J. G. werd veroordeeld tot vier maanden. A. J. M hl. tot 5 maan den, A. F. v. S. tot 4 en 2 maanden, J. F. B. tot 4 maandenelk met aftrek der preventieve hechtenis. Een clement vonnis. E. A. K. die bij de N.V. H-in, hand schoenen en vellen stai en tegen wien het O. M. 3 maanden gevangenis straf geëisckt had, werd veroordeeld Lot 1 maand, met aftrek der preven tieve hechtenis. Ecklaagde werd on middellijk in vrijheid gesteld. De president zeiPas nu op, dat ie geen oneerlijke dingen meer doet, want dan kom ie er niet zoo gemak kelijk af. TB WATER. Woensdag viel een tweejarig kind speler.de in het water van den Heorensirgel en dreef dade- iiik naar het midden. De heer T. J. Nieuwenhuis zag hel gevaar, waarin het kind verkeerdehii sprong dade lijk gekleed te water en wist de kleine to redden EEN WONING GEKREGEN. De inboedel van A. F. H., in de Lange Begijnestraat, die gerechtelijk op straat was gezet, is daar thans ver dwenen. Het gezin heeft een noodwo ning aan de Slachthuisetraat gekre gen. Nai CENTRALE INCASSO. a zal mot ïuguug 1 1 Augustus de inoasscering van het "Wa terleidingbedrijf eveneens door bovenge- noeauden diensttak geschieddenwaardoor wederom eenige geldophalere overcom pleet worden. PERSONALIA Voor het M. U. L. O.-diploma B. zijn geslaagd: A. Buk, L. H. van Honk, G. L. van der Mey, J. Voet, allen te Bloemendaal en R. Hoekendijk te Heemstede. Voor diploma A: M. G. van Hens bergen, Haarlem; W. G. Klijn en Zwaantje Kruiderink, te Heemstede; J. S. Hennes, J. Storm, J. M. Dijkstra, allen te Bloemendaal; J. Visser en A. J. Vermeulen, beiden IJmuiden. Voor handteekenen L. O. slaag den te 's Gravenhage de heeren M. Beumer en J. Docts, beiden te Haarlem. Een actie van het Spoorweg personeel. DE LOONSVERLAGING VOOR HET WERKPLAATS-PERSONEEL. Op ons nieuwsbord in de Groote Houtstraat 93 plaatsten we vanmor gen reeds het bericht, dat het ir, de Nederlandsche Vereeniging van Spoor en tramwegpersoneei georga niseerde personeel naar aanleiding van de mededeeling der direc'ie, dat over de geheele linie een loonsverla ging moest worden ingevoerd, Zondag 13 Augustus te Utrecht een meeting met straatdemonstratie zal worden ge houden. De Nederlandsche Vereeniging zou zich togen deze loonsverlaging verzet ten. Naar aanleiding van dit bericht hebben we ons hedenmorgen gewend tot een der bestuursleden van de NederlamÏBche Vereeniging. Deze deelde allereerst mee, dat Vrijdag avond in Haarlem op twee plaatsen, namelijk in den schouwburg aan den Jansweg en in het gebouw „De Cen trale", voor het spoor- en tramweg personeel een openbare vergadering zal worden belegd, waar dc twee hoofdbestuursleden Nathans en Jou- stra het woord zullen voeren over de 10 pet. loonsverlaging, die met in gang van Augustus voor het per soneel der Centrale "Werkplaats zal worden ingevoerd. Onze zegsman deelde mede, dat de Nederlandsche Vereeniging, waarin de helft van het personeel georgani seerd is, tot het meest ernstige ver zet beerid is, maar dat nog afgewacht dient te worden, wat de vier andere organisaties (St. Raphael, Prot. Chr. Bond, Neutrale Bond en de Bond van Nederlandsche Spoorwegambte naren) in dit geval zullen doen. Hij herinnerde er aan, dat eenige maan den geleden op een congres van ,,St. Raphael gezegd was, dat ook déze organisatie strijd zou gaan voeren, wanneer inderdaad de bedreiging met loonsverlaging werkelijkheid zou wor den. Voor werktijdverlenging alléén wilde deze organisatie geen scherpe actie gaan voeren. Van de zijde der Nederlandsche Vereeniging is men nu voornemens, St. Raphael aan deze woorden te herinneren. Verder herinnerde de zegsman aau de opvatting van het hoofdbestu r van den rrot. Christ. Boud van Spoor- en Tramwegpersoneel, om tot een oplossing van deze kwestie te ge raken. Dat hoofdbestuur wil name lijk (men zie ook elders in dit blad), dat een commissie van terzake des kundigen zal worden benoemd, om een onderzoek in te stellen, op welke wijze buiten dc bezoldiging our kan worden bezuinigd. Ook wil bet, dat in deze commissie aan do vertegen woordigers van het personeel het recht van mede beslissing w orde ge geven. J£n indien tot loonsverlaging moet "worden overgegaan, wenscht dit. hoofdbestuur, dat dit dan tncr zal beginnen bij de „werkplaatsers". doch van boven af, dus bij het sala ris van de directie. Onze zegsman vond dit geen slecht denkbeeld en was er dan ook nie'- tegen, als dit dan maar niet den werkelijken s'rijd, als die noodig mocht blijken, zou tegenhoud. liet hoofdbestuur der Nederland sche Vereemging is tot samenwerking met de andere organisaties bereid on der geen enkele andere voorwaarde dan (leze: dat er geen gewone vak vereenigingsactie worde gevoerd. Men wil niet meer praten en schrij ven tot in het oneindige, zonder meer, met het gevolg, dat het personeel toch weer in de verslechteringen berust. Te voren moet vaststaan dat men geza menlijk tot het einde toe zal gaan, namelijk samen tc vechten tegen den aanslag op het levenspeil van hei- spoorwegpersoneel. Tot zoover onze zegsman van du Nederlandsche Vereeniglug. Hij ves tigde er nog eens de aandacht op, dat de vergaderingen van Vrijdagavond uitsluitend bestemd zijn, om de 10 pet. loonsverlaging voor het perso neel der Centrale Werkplaats (dat ongeveer 1500 man bedraagt) te be spreken. Evenwel zal oox de kennis geving van de directie, over de wen- schelijkhcid van een loonsverlaging over de geheele lime, aan een bespre king worden onderworpen. Ons werd tenslotte de verzekering gegeven, dat hc tramwegpersoneel niet bij deze actie betrokken is. ALEXANDRA. Vrijdag 28 Juli wordt do film „Alexan dra", naar eon boek van jlir. A. W. G, van Riemsdijk in de Ciuoma Palace ver öoond. De pers heeft dit werk zoor guiv stig beoordeeld. ANTIREVOLUTIONNAIRE KIES- VEREENIC1NC „NEDERLAND EN ORANJE". Er zal een ledenvergadering plaats hebben op Vrijdagavond in ..Si.-Ba vo". Daar zal een opwekkend© rede van den oud-voorzittcr. den heer A. Gravcstein. burgemeester van Urk, gehouden worden. A. HAYE. Te Haarlem is in dra ouderdom van 61 jaren overleden de hoer Arend Haye, hoofdcommies bjj de groot boeken van de Nationale schuld tc Am sterdam. De begrafenis zal plaats hebben Zater dagmiddag 2.15 op Wester veld,

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1