Pers-Overzlclt* Letteren en Kunst Rubriek van den Arbeid. Binnenland Korporaal Clancy van de Bereden Politie. INGEZONDEN MED ED EELIN G EN 60 Cts. Der regel. Aie U het nog niet weet, kimt U er rich toch gemakkelijk van overtuigen, dat Vlctoria-Wator Oberlahnetein een opwekkende drank is. Het is ju iet de onderscheidende eigenschap van .VICTORIA-WATER, dat het dezelfde itImu loerende eigenschap ft**ft als al coholische dranken. Een gevolg van het radidmgèhalte. II prosit, II noriiili.. Vanllle-Crömepadding met den heerlij ken Vanille Roomsmaaken A. J. P.'a FrcmboxeneawB a 7l/j oent per pakje. SCHILDPADKEVERTJE (CASSIDA NEBULOSAjj De Plantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen vestigt de aandacht der landbouwers op het thans veelvuldige voorkomen van het schild- padkevertje op inangehvoitels en sui kerbieten. liet kevertje is plat, ongeveer 5—S m.M. lang en heeft groenachtige dekschilden. Zoowel het kevertje als lar ven vreten gaten in de bladeren- en kun nen hierdoor groote schade aan de plan ten aanr-.chten. De bestrijding geschiedt door het bespuiten der bladeren met Panjsch of Uraniagroen. Met behulp van een pulveiisateur wordt een oplos sing van i op rooo ons op ioo L. wa ter) fijn over de bladeren verdeeld, dus op dezelfde wijze als bij de besproeiing van aardappelen. Aangezien Parijsch en Uraniagroen zeer giftige sloffen zijn, moet cr voorzichtig mee omgegaan wor den. Nadere inlichtingen kunnen verkre gen worden bij genoemden dienst te Wa- geningen en zijne technische ambtena ren en controleurs.- HET NIEUWE STAATSCERECHTS- HOF IN DUITSCHLAND. Het op grond van de wet tot be- soherminrr der republiek ingestelde Stiiat&gereohtshof to Leipzig heeft zijn rerste vonnis gewezen. Het betrof een bezwaarschrift van den ..Bond der Oprechten", onlangs door den Prui- sischen minister van binnen 1 andechc zaken ontbonden. Het vonnis heeft de besliseing van den minister beves tigd. Wellicht zal het hof binnenBbrt moeten beslissen over de quaestie van de schorsing voor drie weken van de „Lokal .Anz.'" naar aanleiding van een daarin verschenen artikel over den atriió tusschen Beieren en het rijk. Grond voor dit schorsingsbesluit b een brief in het blad uit Munchon, waarin beweerd werd, dat de rijksre- geering besloten zou hebben, teneinde toe Ie geven aan den wensch van de Ille Internationale om de Duitsche revolutie nu einid'eliik te doen door zetten. de rechterzijde te ontwapenen. De Russische volkscommissaris voor de landsverdediging, zoo wordt dan verder betoogd, streeft er naar in het buitenland in schijnbaar onderge- sobi'kte ambten en posten voorman nen van dten rooden generalen staf tc .plaatsen. Zoo zou een gedelegeerde van den Moskouschen generalen staf reeds to Berlijn onderdak zijn ge bracht in een spoorwegcommissie. Do wet nu tot bescherming der repu bliek wordt in den brief een zegevie rende etappe genoemd voor de voort schrijdende wereldrevolutie. 'Alleen het Beiersche blok moet nog geruimd worden. Beieren's historische zending bestaat thans erin, de Duitsche een heid te handhaven tegenover het in ternationale front van sovjetlieden en van leuremagnaten. En nu zou het volgens den briefschrijver van de „Lok. Anz." gelukt zijn dr. Wirtk ervan te overtuigen, dat alleen de vormine van een zuivere aifceidera- regeering het uitbreken van de. con trarevolutie kan verhinderen. DE NIEUWE RUSSISCHE SOVJET- GEZANT IN DUITSCHLAND. President Ebert heeft den gevolmach tigde en gezant der Russische regeering te Berlijn, Krestinsky, ontvangen, om diens geloofsbrieven in ontvangst te nemen. Bij deze audiëntie was rijks kanselier Wirth als bestuurder van het departement van Buitenlandsche Zaken tegenwoordig. Krestinsky zcidc in zijn toespraak, met verwijzing naar het verdrag van Rapallo, dat het herstel der vroegere levendige 'handelsbetrekkingen in het belang van den economischen wederopbouw voor beide landen noodzakelijk is. Als een ver dere stap op den weg ter bevordering der wederzijdsche economisch® belangen zou het sluiten van een handelsverdrag tusschen Duitschland en Rusland wen- schelijk zijn. De president verklaarde in zijn ant woord dat het 't oprechte streven der Duitsche rngeering is om den economi schen wederopbouw der beide landen naai beste krachten te bevorderen. Het is echter noodzakelijk hierbij de in Duitschland bestaande economische ver houdingen ia aanmerking te nemen. De tegenwoordig in Berlijn verblijf houdende Russische sovjet-commissa- rissen Krassin en Litwinof, hebben zich tc zatnen met den Russischen gezant :e Beilijn per vliegtuig naar Moskou be geven. STAKINCEN IN DUITSCHLAND. Bij de stemming onder het personeel van den lierlijnschen viaductspoorweg, hebben van de 3900 man er 2060 voor staking en 329 daartegen gestemd, ter wijl 35 stemmen ongeldig watcn. De vereischtc meerderheid van driekwart oor de werkstaking is dus verkregen, LANDVERRAAD. Op vermoeden van landverraad zijn door de Duitsche recherche tc Wilhclms- haven gevangen genomen twee perso nen, één uit Dusseldorf on één uit Wil- hclmshafen, die belangrijke diensten de Fransche-regeering omtrent ma rine-aangelegenheden hebben bewezen. Eenige kaarten werden in beslag geno men. E ZEE LIE DENST AKIN G IN DE FILIPPIJNEN. Uit Manilla wordt geseind Vier en zestig schepen, die het ver keer tusschen de eilanden onderhouden, liggen stil tengevolge vau de staking. Gouverneur-generaal Wood heeft eeu verklaring gepubliceerd, inhoudende, dat hij zich niet in de staking zal men gen, behalve ter handhaving der orde of indien de kustwacht of de vuurtoren- dienst gevaar loopt; De kapiteins en machinisten der doui- ne-schepen hebben eveneens het weck neergelegd. ARBEIDSCONFLICT IN DENE MARKEN. Een radiogram uit Ko penhagen meldt, dat een stemming is gehouden onder de arbeiders omtrent een voorstel tot bijlegging van het loonconflict, inhoudende, dat indien de arbeiders besluiten de arbeidsover eenkomst roet ingang van Maart 1923 met een jaar te verlengen, de loonen niet zullen worden gewijzigd. De meerderheid, waaronder de onge schoolde arbeiders, die een der sterk- sto organisaties vormen, stemde vóór de verlenging. WAARSCHUWEN EN REDDEN. „Civis" Mr. Ant. van Gijn) schrijft in de N. R. Ct. o.m.: Op financieel en economisch gebied schijnt men van meening, dat wtïe ja renlang waarschuwden, dat de staats wegen in het moeras zoudo terecht komen en die dat konden doen, omdat ze rekening liielden met de algemoene richting waarin gestuurd werd en de plaats, waar liet gevaar moest dreigen en zich niet lieten be driegen, doordat de bodem, waarop men reed, nog schijnbaar hard was dat die Lieden, die waarschuwden, nu ook inet een handomdraaien de wagen uit het moeras zullen kunnen halen. Men vergist zich echter ten eenon- Inale, als men denkt diat in dit geval redden van wat in levensgevaar ver keert, hetzelfde soort von work üs als waarschuwen, dat er gevaar was. Het ie heel iets anders opmerkzaam te maken op de noodzakelijkheid de ■uitgaven niet zoo sterk ii.it te zetten, omdat er oen oogenbjik moet komen, dat men zooveel niet zal kunnen be talen en. al die uitgaven voot het vervolg plotseling te doen slaken. Het- verzet tegen terugkomen op allerlei onverdedigbare scheutigheden van de Schatkist is nu natuurlijk tienmaal zoo groot als de ergernis ware ge weest, wanneer die schoutigkeden achterwege waren gebleven. Er zijn er velen in den lande, dite in--enen, dat men nu maar eenvoudig ongedaan heeft te maken al wat er in de laatste vier jaren gedaan is met het gevolg, dat onze fmancïeelo en economische toestand allerollndigst is geworden. Men vergeefdat ook liiei de spreuk geldt: „Eén uur van onbe- dachtzaamlmid wordt dikwijls jaren lang beschreid". Evenmin als men •het kwaad, dat gesticht lis door een medicus, die een geval verkeerd inzag on het verknoeid heefi, eenvoudig kan goedmaken door een bekwameren ge neesheer te nemen; evenmin is liet kwaad, dat gesticht wordt door een regeering, voor wie economie en £i- nancierskunst naar het schijnt niet bestonden, ongedaan to maken door haar te vervangen door een regeering, die van een en ander goed op de hoogte is. Zelfs een gouvernement, sa mengesteld uit de knapste, doorzicht- rijlksto en karaktervolste ministers, die wij -in de laatste 50 jaren hebben gehad zouden waarschijnlijk nog in geen tien jaren kunnen herstellen wat iLn oen tijdperk van vier jaar van bo demloos en onwetenschappelijk opti misme aan onze staatsfinanciën en onze economische verhoudingen üb be dorven. Men kan er van op aan, dat wie het ook zijn, die zich met de moeilijke taak belasten om te trachten to red den wat te redden is, zij, indien niet binnen een paar jaren het budget sluitende ia èn de belastingen zijn verlaagd, van hen, die den wagen in 't moeras hielpen rijden, to hooren zullen krijgen; „ziet ge wel, gij kimt het ook niet". Ofschoon de kans op die ongemeens onbillijkheid kleiner is, wanneer de pogingen tot herstel ondernomen wor den door personen, die, ruim gespro ken, tot denzelfden kring behooren, als zij die do zaken bedierven, men aal toch de lioogst onbillijke kritiek op „de herstellers" zeker wel te hooren krijgen. Om deze hij voorbaat voor zulke ori- taek hij hun, toch al hoogst ondank baren, arbeid te behoeden, üs het dus wenschelijk om zeer sterk op den voorgrond te stellen, dat ook in het financiie el-economische, on wellicht daar nog meer dan eldeae, geldt: dat or een onafzienbare afstand i3 tus- ischen „goed houden wat goed is" en „herstellen wat bedorven is"; en ook: dat er gansch andere kennis en kwa liteiten noodSg zijn om te waarschu wen voor naderend gevaar dat bijna niemand wil zien dan om te redden uit gevaar dat niemand meer ontken nen kan. INTERNATIONAAL VAKVERBOND VAN MUSICI. Op initiatief van het bestuur van den Nederlandschcn Toonkunstcnaarsbond heeft te Keulen een bespreking plaats gevonden van vertegenwoordigers der toonkunstenaars-vcreenigingen uit de voornaamste landen van Europa. De bespreking had ten doel om te komen tot herstel van oen internationaal ver bond van toonkunstenaars, gelijk voor den oorlog bestond. Men heeft een motie aangenomen wel ke de noodzakelijkheid uitspreekt een alle nationaliteiten omvattende internatio nale van musici te vestigen. Zoolang de internationale nog niet officieel be staat, zullen de vertegenwoordigde na tionale oiganisaties elkander wedcr-kce- rig steunen en voorlichten. Tot het verrichten van,<len voor-arbeici is een commissie benoemd, waarin zit ting hebben de heeren Fautli (Duitsch land), voorzitter, Deutschcr (België) en Olman (voorzitter van de Nederl. Toon kunstenaars Bond), secretaris. Het se cretariaat der commissie is in Den Haag gevestigd. Aan de bespreking hebbeu afgevaar digden uit België, Duitschland, Enge land, Frankrijk, Italië, Nederland en de vier Scandinavische landen deelgeno men. Uit Oostenrijk was schriftelijk in stemming betuigd met het doel der be spreking. Da salarissen der hoogere spoorweg ambtenaren. Samenwerking tusschen de Vakcentrales. De diamantindustrie. HET 8P00RWECBE DRIJF. Het Christelijk Sociaal Weekblad „Pa trimonium" heeft een belangwekkend artikel over het spoorwegbedrijf, waar aan het volgende i3 ontleend „De vraag klemt; hoe moet het te kort, zooal niet verdwijnen, dan toch een paar millioen worden gereduceerd? Kan er bij de Spoorwegen in voldoende mate worden bezuinigd, zonder te rakea aan de loonen en salarissen van het per soneel? Nu is wel is waar, sedert de vaststelling van de thans geldende 53- larisregeling het leven eenige procenten goedkooper geworden. Maar gezien de feitelijke hoogte van de meeste loonen behoeft aan de verlaging van de prijzen geen argument ontleend te worden. Ook bij eenigszins verlaagde prijzen hebben breede groepen van spoorwegpersoneel nog slechts een bescheiden levensstand aard. Kan er daarom. in voldoende mate bezuinigd worden zonder de loonen, al- Ihans van de lager bezoldigden, te ver minderen, dan moet dit geschieden. „Maar de vraag is, of het kan. Het standpunt van den Raad van Commis sarissen kunnen wij, zoolang wij niet over veel meer overtuigende gegevens beschikken niet zonder meer deelen. Toch zeggen wij hiermede volstrekt niet, dat aan alle loonsverlaging zal zijn -e ontkomen." En dan wil het blad het personeel voor één fout waarschuwen, waaraan sommigen zich, naar de meening van .Patrimonium" schuldig maken, ..Op „dc hoogeren" moet het dan maat worden gevonden, zegt meu. En dan wijst men op de salarissen der directie leden, op dc bekende „zeven procent", iz. Natuurlijk is hel uoodzakelijk, dat entueel ook de „hoogeren" een offer brengen. Dal is zelfs uit psychologisch oogpunt bijzonder gcwcnscht. Ook op ethisch-socialc gronden zouden wij het afkeuren, indien de verlaging alléén be perkt bleef tot het lagere en middel bare personeel. Maar zóóveel weten wij wel van dergelijke groote bedrijven, dat ten slotte de salarispost voor het hooger- ontwikkelde en leidende personeel klein is, vergeleken met het aanzienlijke totale bedrag, dat voor arbeiders, lagere ca middelbare ambtenaren betaald moet worden. Wie geon behoefte heeft aan de magogische voorstellingen, wie de waar heid wil dienen, moet dit aan het perso neel zeggen." „De Tijd" ontleent aan „Het Vader land" het volgende staatje van de sala rissen der hoogere spoorwegambtenaren: Bij de spoorwegen zijn werkzaam on geveer 51.000 personen, die in 1921 on geveer 112 millioen guldens hebben ver diend. Na ruwe schatting kan dit bedrag al dus ingedeeld worden 2 Directeuren a f30.000 is f60.000, 0.054 pCt.; 11 Hoofdambtenaren a f15.000 is f 165.000, 0.146 pCt.200 eerstaanwe zende Ambtenaren en hunne adjuncten k f/joo is f 1.500.000, 1.3; pCt.; 5000 Mid- bare Ambtenaren i f 3500 is f 17.500.000. 15-7 pCt.; 46.000 lagere ambtenaren, be ambten en werklieden a f2000 is f92.000.000, 82.75 pCt. van 't geheel. Uit het bovenstaande 3taatje blijkt duidelijk, dat op een tekort van ruim 30 millioen met bezuiniging op den sala rispost der bedrijfsleiders wel iets, doch zeer weinig te bereiken is, teekent „De Tijd" hierbij aan.- EEN BRIEF VAN HET N. V. V. „Het Volk" schrijft Naar aanleiding van een voorstel van het N. A. S, om een vervolg-vcrgade- ring te houden op de vergadering, die onlangs plaats had ter bespreking van eventueele samenwerking tusschen de vakcentrales, zond het N. V. V. aan hei bestuur van het N. A. S. een brief, waar in o,a. wordt gezegd „Ons bestuur besloot zijn vroeger in genomen standpunt te handhaveu, n.l. dat bij zulk ecu samenwerking ook dc confessioneelc Vakcentralcn moeten zijn betrokken, terwijl als grondslag zou moeten dienen, de door ons ontworpen punten, welke reeds in 1921 aan de andere Vakccntralen werden toegezon den. Uit uw schrijven d.d. 28 Juli blijkt ons dat een zoodanige samenwerking, welke voor de aibeidcrsklasse van belang zoo zijn, niet mogelijk is, zoodat het uit schrijven ccner nieuwe vergadering, zooals door u voorgesteld, van ons be stuur niet te verwachten is. - Wij zullen derhalve zelfstandig de actie, welke door ons Verbond reeds on geveer twee jaren tegen de algemeene reactie en vóór een behoorlijke onder steuning der-werklooze arbeiders wordt gevoerd, niet kracht voortzetten." DE CRISIS IN DE DIAMANT INDUSTRIE. Antwerpen on Amsterdam, In „De Diamantbewerker", het orgaan van den Antwerpschen Diamanlbewer- kersbond, deelt de heer Van Berckelacr, de voorzitter van deze organisatie, mede, dat het bestuur van den A. D. B. aan den minister van Nijverheid medege deeld heeft, dat het de crisis in de dia mantnijverheid beschouwt als te zijn ge ëindigd en dus de steun uit het crisis- fonds een einde nemen kan. Aan dez» mededeeling knoopt de schrijver een be schouwing vast, waarin hij er op wijst, .dat de diamantbewerker wat van crisis weten, doch dat thans in Antwerpen de huidige crisisperiode als voorbij wordt beschouwd. „Hij is nu voorbij, die rampentijd, aldus de heer Van Berckelaer. Zonder het minste leed zeggen wij hem vaar wel. En met een gelukkig gevoel zien wij hem aanstalten maken om er ook in ds andere centra vandoor te gaan. In het andere groole centrum onzer nijverheid, in Amsterdam, gaan steeds meer vakgenooten aan den arbeid." Naar aaulciding hiervan schrijft do heer Henri Polak in het Weekblad van den A. N. D, B. „Voor de Belgische vakgenooten ver heugt het ons, dat op deze wijze over hen geschreven kan worden. Doch betreffende de Nederlandsche is Van Berckelaer wel wat al te optimis tisch. Zeker, het aantal werkenden is hier wel gedurende eenige maanden ge stegen, doch het bereikte nauwelijks de helft van ons ledental. En sinds twee weken is het weder dalende. Er werken alweer zoo wat 150 man minder dan vóór veertien dagen. Voor ons is de crisis niet uit. Zij i. nog geen oogenblik uit geweest. Zi) was slechts een weinigje geluwd; en nu wordt het alweer andersom. Het begint zeer de vraag te worden, of de crisis hier wel ooit een einde nemen zal of wij ooit de Amsterdamsche diamantnijver heid haren vroegeren omvang zullen zien herkrijgen." DE STAKINC N DE RIJNSLEEP- VAART. Do Duitsche soliiforiieitsstaking ge deeltelijk opgeheven. Uit Duisburg wordt aan „De Tel," ge seind Het bestuur van den Duitschen trans- poitarbeidersbond deelde aan de Rot- terdamsckc stakingsleidiog mede dat dc bijzonder ernstige economische toestand in Duitschland en de bedreiging met verbreking van de tarieven door de werkgevers, de gedeeltelijke opheffing van de solidariteitsstaking noodzakelijk maken.- Dicntcngcvolge zal het Duitsche Riju- slecpvaartpersoneel weder Duitsche schepen van en naar Nederland sleepen. Geen opheffing tier staking. Aan „liet Volk" meldt men uit Rot terdam, dat er geen sprake is van op heffing der staking. DE WERKLOOSHEID, Men schrijft aan „Het Volk" 1 Ook in den gemeenteraad van West stellingwerf kwam de werkloosheid, waarmee deze gemeente nog al vrij veel tc kampen heeft, ter sprake. Vanuit de kringen der betrokkenen zelf was aange drongen op productieve werkverschaf fing of op 't vaststellen cener steun regeling. Door raadsleden van verschillende ge zindten werd de nijpende toestand er kend en bevestigd. Verschillende mid delen werden aan de hand gedaan, hoe wel bleek, dat deze materie niet zoo ge makkelijk tot een afdoende oplossing is tc brengen. Vrijwel was men 't er over eens, dat er geholpen moet worden.- SLAPTE. Wegens slapte is een gedeelte van het personeel der firma Daggers, schoen fabrikant te Veendam, Zaterdag ontslag aangezegd. BOUWARBE1DERSBOND. In de gemeente Appingedam is een afdeeling vaiï den modernen Bouw- arbeidersbond opgericht, HET EXCUUS VAN DEN P. C. B, „Het Seinlicht", het orgaan van den Protestant Chriistelijtaeai Bond van Spoorwegpersoneel bevat het vol gende excuus aan de directie der Ned. Spoorwegen: ,,ln No. 21) van ons bted is geplaatst oen artikel onder het hoofd: „Dc na derende storm». Bijna aan het slot van dit artikel lezen wij: „Wil men bezuinigen, ons best. Maar dan moet op andere wijze door den Augias-stal der spoorwegen den bezem worden gehaald en desnoods in rotte wonden het mes gezet worden. Onder onze lezers zijn er weinigen, die zooals dc beide Directeuren een „bijbaantje" genieten van „vertegen woordigers" te zijn eemyr N. V. „Het Spoorwegbouwbedrjif1(Maatseh n ppij tot het vervaardigen, vervoeren en handelen in bouwmaterialen en aan verwante artikelen) om op die wijze hun inkomsten nog een weinig te kunnen vermeerderen, doch geheel moeten bestaan van de bezoldiging die ze ontvangen als ambtenaar of ar beider in het spoorwegbedrijf". Dit stukje moest nooit geschreven zijn omdat daaruit een beschuldiging kan gelezen worden die Wij niet voor onze rekening wenschen te nemen. Wij hebben geen enkele reden oin don directieleden in deze ook maar iets ten laste te leggen. Het wordt dan ook ten zeerste door ons ltetreurd, dat in 011s blad geschre ven is in dezen geest waardoor, zeer tegen onzen wil, grievende gedachten zijn opgewekt. Het Dagelijksch Bestuur", HAGEL IN AUGUSTUS. Woensdagmorgen omstreeks elf uur ontlastte zich boven Ede en omstreken een vrij lievig onweer, gepaard met een groote hagelbui; de hagel, waar bij steenen, grooter dan knikkers, heeft voel schade gedaan aan de veld vruchten. GEEN OORLOGSSCHIP BESCHIKBAAR. Naar aanleiding van het bericht om trent een nitnoodiging van de Spaan- scho regeering tot het zenden van een Noderlandsch oorlogsschip naar Gue- taria, ter bijwoning van het 4de eeuw feest. van de eerste reis om de aarde, meldt men aan de N. llott. Grt. dat voci- liet 'bijwonen van d'it feest geen oorlogsschip beschikbaar is. EEN EIGENAARDIGE CLUB. Te Gorinchem bestaat een olnlb genaamd de „Tachtig Kilo Club". De leden zijn mannen van middelbaren leeftijd, die door hun lengte of corpulentie minstens 80 kilo vegen. Reeds verle den jaar op den verjaardag van de Koningin, heeft de club deelgenomen- aan de volksspelen in de afdeeling wedloop met hindernissen en toen niet weinig hilariteit verwekt. Dit jaar organiseert de club op den verjaardag van de Koningin zelf fees ten. Het programma zal o.a. vermei- Feuilleton Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 28) Montaua keek, toen ze verder klaar stónden om weg te trekken, naar dc twee pakken en van de pakken naar liet meisje; daarna nam hij <jr zelf een op den rug en het andere met zijn ge weer aanwijzend gebood hij: En jij neemt dat op, Blldngton. Je hebt het hier gebracht en nu neem je het maar weer mee terug ook Ter wijl E.kinston het pak opnam, sprak h j weer: jij gaat vooruit en niet tc langzaam, begTepen. Je zult wel ver standig genoeg zijn je eigen spoor veer te volgen en ik behoef je zeker niet te vertellen, wat ik je aan zou raden. Ik zal de achterhoede vormen 1 en,- zoowaar ik hier sta, 3la je gekke! streken uit gaat halen, krijg je den kogel. Nu op weg! En op deze manier, uitgeput, dood- met wanhoop vervuld, gingen1 de vluchtelingen terug nhar hot kamp1 vanwaar zo gekomen waren. Het was' bijna donker en do eerste sterren wa- ren ol zichtbaar aan den pikzwarten hemel, toen ze in het gezicht van de tenten kwamen. Er brandde een groot vuur, en scherp afgeteekend tegen dien ro^en gloed waren de gestalten vuil de twoo halfbloeden duidelijk zicht baar. Jean an Anton zijn blijkbaar te rug, merkte Montana op, hoewel hij van het meisje geen antwoord kreeg, zo zullen jullie wel gewist hdbben. Een oogenblik later verbrak luid hon den geblaf, waarschijnlijk door hun aankomst veroorzaakt, dc stilte; Mon tana Joe lachte triomfantelijk: Zij hebben de honden. HOOFDSTUK X. Een geheimzinnige geschiedenis. De sterren waren nog aan den he mel zichtbaar en de ontzettende stilte van het Witte Noorden heerschte nog, niet gestoord door levende wezens, toen Ference Clancy zichzelf alweer voor de slede 6pando en verder ging 'op zijn avontuurlijken tocht. Zijn ver wachtingen waren nu hoog gesrprin- non. Met een klein beetje geluk zon hij aan hef. einde van dezen dag- marscli tegenover het Eikingtonkamp zijn, in een positie, die hem zou ver oorloven tot verdere daden over te gaan. Die gedachte kwarn als een in geving en onwillekeurig verhaastte fijj zijn pas, zoodot hij ail gauw zoo snel verder ging, dat zijn krachten spoedig uitgeput raakten. Hij hield zijn vaart nu .een beetje in, omdat hij begreep, dut hij zich wat speuren moest om tegen Inet einde van den dag over al zijn It rad) ten to kun. non beschikken. Drie uur nadat hij zijn vorige kamp had opgebroken, begon de dag door te breken, de sterren verbleekten aan den hemel en het werd schemerachtig. Het w36 bijna een geestenwereld', waardoor hij zich met gebogen schou ders voortbewoog. Overal' lag do witte sneeuw op de aarde en zelfs het bevro ren meer do boomen en boschjes wa ren er volkomen mede bedekt. Het kraken van de snreuwschoenen en het knarsen van de slede waren de eeni ge waarneembare geluiden, behalve wanneer in het bosch weer een bevro ren boom doorknapte; en deze gelui den deden als het waro de ontzagwek kende stilte nog meer uitkomen, Hoe wel Clancy aan de eenzaamheid ge wend was, begon deze volkomen rust toch indruk op hem te maken. Het ge luid dat door zijn eigen bewegingen veroorzaakt werd, was haast to be schouwen als een indringen in een dooden wereld. Maar toen de winterzon doorbrak, verdwenen deze gevoelens geheel en hij wist, dot cr nog andere levende wezens behuive hij zelf in deze sombe- den een optocht, gymnastische oefe- mngen en gecosiitmecrde voetbal match door T. K. C. (Taohlig Iülo Club) tegen Unitas 1. liet batig saldo van dezen match zal ten goede komen aan de kinderherstellings- cn vacan- tiekolonies aldaar, zoo meldt het HblcL DE SPRAAK VERLOREN. Een heer uit Markelo, die bij familie te Wierden logeerde, kwam dezer dagen bij het ontwaken tot de ontdekking, dat hij zijn spraakvermogen geheel verloren had, meldt de „Msb." De ont boden geneesheer vroeg hem of hij op de ren of andere manier ook een schrik gekregen had. Hij schroei daarop op een lei, dat hij 's nachte een angstige droom had gehad, n.L dat zijn broer, die ernstig ziek is, ge storven was. De geneesheer was van meening, dat hij tengevolge van de zen droom zijn spraak zou vertoren hebben. BRAND IN DE PLANTAGE KERK- LAAN TE AMSTERDAM. De brandweer heeft den geheelen nacht van Woensdag oj> Donderdag de puinhoopen natgehouden. Het smeult nog op verschillende plekken. Donderdagmorgen vroeg is de mo torspuit ingerukt; eenige manschap pen waren toen nog met een paar stra, len bezig met blusschen. VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. De verjaardag van de Koningin- Moeder is Woensdag op het Sanato rium Oranje Nassau's Oord tt>- Wage- ningen met opgewektheid gevierd. Des middags vea-eenigdcri patiënten en verplegenden zich met den directeur- geneesheer dr. A. Baklïuijzon Schul, in de versierde groote conversatie zaal, waar de heer Schul een toe spraak hield over de beteekenis van dezen dag, speciaal voor het Sanato rium, de stichting van de Koningin- Moeder. Een telegram van geluk- wensclx werd verzonden. Voor dezen dag was het menu wat het diner betreft, eenigszins uitgo- bitrid, terwijl er des avond? muziek was, waarbij de patiënten enz., wer den onthaald. BANKIERS EN KLASSIEKE TALEN. De N R. Crt. doelt mede: Naar aanleiding van de plannen van den aftredenden minister van onder wijs tot beperking van de klassieke opvoeding, hebben een aantal bankiers te 'e-Gravenhage een waarschuwend woord gericht tot de Tweede Kamer en tot den minister. De minister achx, gelijk bekend, de klassieke opvoeding voor aanslaande juristen overbodig, stelt voor, de wettelijke waarborgen voor heit bestaan van een gymnasium steden met 40.000 of minder inwo ners uit de wet tc schrappen en wensclit aan de gymnasia niet langer een afzonderlijke inspectie te waar borgen. Bovengenoemde bankiers wenschen de klassieke opvoeding, weükc door het aanhangig wetsont werp in haar bestaan wordt aange tast, niet prijs te geven. Zij vorklaren met nadruk zioli te verzetten legen iedere inikrimping van het onderwijs in het Latijen en Grieksch in Neder land en tegen iedere maatregel, die tot gevolg zoude jiunnen hebben een deel van ons volk van de voordeden der klassieke opvoeding te versteken. l>e onderteek-en aars van dit schrij ven zijn: E. Edersheim, jhr. mr. V. A. Six, mr. S. P. C. L. Meyer Wiers- ma, mr. R. A. Beqthera Sypkens, fl- D. Pierson, jhr J. A. G. Sandberg, A. Hogerzeil, mr dr. W. M. Westermaa, jhr. mr. P. H. Gevaerts, mr. W- E. K. Furnée, W. M. Scheurleer, C. W. Luneingh Scheurleer, mr. A. Die- raer Kool en mr. F. del Gampo gen. Camp. BETERE BEWAPENING DER GRENSKOMMIEZEN De Ambte naar meldt, dat de grenskommiezen eerlang betere bewapening zullen krij- m een wapenmagazijn ie op dracht gegeven tot het leveren van re volvers. GOEDKOOP DUITSCHLAND. De medewerker van het HJbld. G. Nijpds .schrijft didl 2 Aug. uit Maia» trioh-t Mag ik mijn ooLlega, den W.-corres pondent te Berlijn, er even op wij zen, dat mijn waarschuwing over hot goedkoops Duitschland sleohts be doeld was voor landgenootan met reis lust en daarheen, die zich m.a. niet moeten laten afschrikken door veriiar len dat het daar thans even duur zou zijn als in Holland Over hoe duur het in Duiteohlaiid en Berlijn thans gewonden is voor marken-renteniers en arbeiders, wilde en kon ik hét niet hebben. Wat ik bij kort bezoek aan het Rijnland bemerk te en schreef is, dat het in de buurten, waar ik en mijn kerm heen hier met guldens gaan reizen, spotgoedkoop is. Zóó goedkoop, dat, zelfs als nuen dB mark niet rekent op den t< genwoordh- gen koere doch op dien van enkele maanden geleden, op circa een cent, dus. het nog spotgoedkoop blijft. Een van mijn familieleden studeert i:i Aken en betaalt thans, na de Ia-ab ste duikeling van de mark. 4000 mark re dood fiche streken aanwezig waren. Hij zag verschillende sporen in de j sneeuw, hier was een plek waar eon groote lynx had liggen wadhten op een I ongelukkig konijntje, daar was hot spoor van een marter en een eindje I verder- Icwaim, hij aan het spoor van een slimme vischmarter. Tweemaal 1 zag hij hermelijnen en eenmaal sloop I een vos, die hom blijkbaar aan zag ko- men, weg in de schaduw van de boo- inen. De kleine polsdieren die twee dagen gelecffcn door den storm in hun holen gedreven waren, werden nu na het lange vasten door den honger er toe gedreven om veer op voedsel uit te gaan; en hun tegenwoordigheid in een wereM ilio verder dood scheen, had een opwekkenclen invloed op Clancy. Hij had zelf eten noodig, vleesch vooral, om het meel en de boonen, die hij zoo in overvloed had, aan to vullen; en onder het voortgaan hield hij oogen en ooren wijd open, want hij liegroep, dat nu ook het groote witd. gekweld door don honger er op uit zou trekken. Rendieren en elanden, dat waren do dieren, die hij noodig had en waar hij naar uitkeek, terwijl hij in geregeld tempo voortging. Vroeg of laat zou hii ze wel ontdekkön, als ze hom niet het eerst zagen, en op de slede lag dan ook zijn geweer ge- reetl om dadelijk gebruikt te kunnen worden, aio hot noodig moóht blijken. Dit zou echter nog geruimen tijd duren Wel zag hij op een oogenblik een grijze gedaante opduiken tus schen de hoornen en gedurende een enkele seconde een paar rendierhorens .en twee groote oogen, die hem nieuws gierig aanstaarden. Maa,r voordat hij zijn goweer nog zöFfs ma,ar teir hand had kunnen nemen, schoen het dier als 'het war® in den grond te verdwij nen. Hij deed geen enkele poging het te volgen, want hij wist, dat het ren dier een van de enelet loopeinde dieren uit de wildernis was en het zou noo- del-oozo moeite zijn en onnoemelijk veel tijd kosten, zou hij trachten hot to volgen. Een haflf uur daarna edi tor had hij meer geluk. Hij bewoog zich voort langs den oever van het meer steeds in de schaduw der hoo rnen, voortdurend op den uitkijk en zoo zag hij plotseling ren pad dat dwars door liet bosch liep en dat dui delijk de vereóhe sporen van elands- lioeven droeg. Een blik op de dichtst- nahijzijnda boomen zeide hem, dat de bast eerst kort geleden afgeknaagd I was en in minder dan geen tijd maak te hij de leidsels van de slede los, schopte zijn sneeuwschoenen uit en ging met het geweer in dc hand hot bosch in. Dc wind bewoog do toppan van dc boomen en hij ging do rich ting in, wnarvam do wind kwam, want hij wist, dat de eland dat ook zou doen cn zoo kwam hij al heel gauw aan een plek, waar een ande* spoor, dat wat hij volgde, kruiste, Zonder twijfel was hij hier vlak in d« nabijheid van een verzamelplaats van elanden, kenbaar door liet wirwar van spoiren en paden, die de in kud den lovende^ elanden maken, wanneer de sneeuw in aantocht is. Zoo'n ver zamelplaats strekt zich dikwijls mijlen en mijlen ver uit en do groote bees ten, die zich onmogelijk in de diepe sneeuw- kunnen bewegen, trekken langs de reeds te voren uitgeholde pa den en voeden zïdk gedurende den ge heelen winter met de bast, en de lage takjes van da boomen aan weerszij den. Zoo blijven zij in liet leven, wanC andere zouden ze in do dikwijls twee meter diepe sneeuw zeker omkomen. Clancy beschouwde nauwkeurig da verschillende sporen Langs een blijk baar nieuw pad liepen sporen van hoe ven, die nog zoo versch waren, dat ze nog niet eens bevroren waren en van boom tot boom verder gaand, volgde hjj dit vereche spoor. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6