40e Jaargang No. 12011 Verschijnt dage'iiks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 7 AUGUSTUS 1922 HAARLEMS BLAD •tBONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen inden omtrek waar een Agent.geves.tigd ia (kom der gemeente) 13.67'/,Franco per po9t door Nederland 18.87'/,. Afzonderlijke nummers 10.16. Geïl lustreerd ZondagBblad, voor Haarlem en omstreken 10,57'/,; franco per post 10.66. Post Giro 38810. Uitgave dor N.W. Lourens Coster, Directeur-Hooldredacteur J. C. PEEREBOOM, Teleloon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Vclsen, Velseroord, Wijkeroog, Umuiden, Beverwijk, enz. DRIEHU1ZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3S2 ADVERTENTIENVan 1—5 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaallstnivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. b. contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Direotie en Administratie Groote Houtstraat 83. Redactie 600 en Administratie 724 nummer bestaat uur ACHT BLADZIJDEN, EERSTE BLAD Heden: MAANDAG 7 AUGUSTUS. Stadsschouvvburg, Wiisonsplein Het Rotterdamsch Tooneel„De Hofslach ter, 8 uur, Schouwburg Jan&weg„Het meisje van Mantmarti-e", 8 uur. Oud-Holland, Ver wuift, Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Hout straat: 's middags 3.805.30 en 's avonds 810.30 Concert. Kunsthandel i'. H. Smit, Groote Hout straat 69 1 Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 uur. Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 8 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, Wilsongplein: „Za ken zijn Zaken", 8 uur. Schouwburg Janaweg„Het meisje van Mouti»wtre". 9 uur. Oud-Holland, Vorwulft, Strgkorkost. Tea-room Luxor Theater, Groote Hout straat: 'a middags 3.305.30 en 's avonds 10.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 uur. Luxor-theater, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur.- Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur, Oinema-Palaco, Groote Houtstraat: jioscoopvoorstelling, 8 uur, Scala-'-heater, Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Stijl- en la&lfouien. Nu en dan, wanneer wij wijzen op slecht Nederlandsch, wordt ons wel de opmerking gemaakt, dat dit klein geestige vitterij is, die wij maar lie ver achterwege moesten laten. 'Mis schien zal dit ook wel gedacht, zoo niet gezegd worden, wanneer wij de aandacht vestigen op een heel leelijkc uitdnxkking die telkens weer in Raadsstukken voorkomt, namelijk het woord „meerdere", elaafsclio navol ging van bet Duiteche „mahrere", tor- wijl bet Nederlatndöche woord eenvou dig „meer" is. Natuurlijk is 't veel gemakkelijker, wanneer iedereen maai' zoowat in zijn taal rondknoeit en ons bespaart liet zeker veel tijd en verdriet, als wij al dn'e kleine en groote flaters laten schie ten. Maar zoo wij niet gezamenlijk op de zuiverheid van onze taal passen, raakt zij al heel gouw vervormd tot een wonderlijk hutspotje van galli cismen, anglicismen, maar vooral germanismen die hot en haar achter eikaar worden gezet, alsof de zinsdee- len spoorwagens waren, die naar be lieven aan elkaar kunnen worden vastgehaakt. Wie aan zijn nationali teit hecht, moet. ook tegen taalbederf Waken. Twee klassen van medemenschon geven zich daarvoor niet de minste moeite: de kooplui en de ambtenaren. Aan de eersten is dat nog te verge ven: zij letten vooral hierop, of hun correspondentie begrepen zal worden en trekken zigli van den vorm niets aan. Maax onze ambtenaren moesten hunne verantwoordelijkheid beter voelen. Als het woord: „de taal is. gansch het volle" juist is (en dat ge- looven wij) dan moet de Regeering van dat volk niet zulk slecht Moder- land-sch laten drukken, als zij nu dik wijls doet. E«n Belgisch Ingenieur over AsphaltMoiken KRABBELS In het weekblad ,.de Kantoorboekhan del" vestigt een belanghebbende er dc aandacht op, dat de omslag van de Schoolschriften bijna altijd blauw is en vraagt, waarom er niet liever een se rie bloemen of dieren op zou worden af gebeeld, met een korte beschrijving er b'j. Inderdaad, waarom niet? Zulke omsla gen zouden voor de leergierige jeugd leerzaam zijn en het oog (dat immers ook wat hebben moet) heelwat meer ver heugen, dan dat saaie blauw. De belanghebbende biedt aan, om ze voor iemand die de nieuwigheid aan durft te maken. Zijn denkbeeld is dus niet zonder zelfzucht, maar daarom niet minder goed. Stadsnieuws NIEUW SYSTEEM BESTRATINGS- WERK SYSTEEM TROUP1N. Do steenhouwers firm a V. H. J. Troupin propageert een nieuwe soort bestra ting, door haar in 192Ü op hot Haag- sche wegencongree reeds geëxposeerd. Toen reeds betuigden vele deskundi gen daarmee hun bijval. Ook uit bet buitenland zijn aanvragen om inlich tingen ingekomen. Het materiaal be staat uit speciaal bewerkten natuur steen, aan den bovenkant vlak ge maakt met do machine, de kanten rondom blijven ruw, om met dc ce- mentspecie tusscheniu een goed, sterk geheel to vor een wordt geplaatst op een bed van beton van ongeveer 15 c.M. en met zeer sterke specie daarop en ook onderling ver bonden. De slijtage is miniem, de bestraling. Is geruischloos en niet glad. Ofschoon het rapport van den in genieur Blondeel in 1914 verschenen ia, werd het leggen van asphaltbl uk ken blijkbaar tengevolge van den oorlog, die aan de Belgische autori teiten wel andere zorgen versohafte, jaren uitgesteld. Daarmee verliest na tuurlijk de inhoud van het rapport zijn waarde niet. Hij begint met over Amerika deze opmerking te maken, dat de wegen in dat landi aan de elsohen voldeden totdat de automobiel verscheen toen werden het wegen net zelf, de onderlaag en de bedek king onvoldoende en moest naar an dere middelen worden omgezien. Wij komen hierop terug, omdat ook in Nederland een toestand geschapen is, die maatrege'en noodzakelijk maakt. Voorloopige bepalen wij ons dus tot het rapport-Blondeel, waarin herin nerd wordt aan vroegere officieel© rapporten, hiertoe strekkende, dat de verschillende methoden van asphalt- foekleeding bijna alle dezelfde bezwa ren opleveren verandering naar de weersgesteldheid (instabilité climate- rlquo) en gebrek aan samendrukbaar heid (manque de compression). Deze bezwaren verdwijnen bij de asphalt biokken. Hoe zich de fabricage daarvan ontwikkelde laten wij rusten. Een vam de eerste en belangrijkste eischen van het moderne plaveisel is, dat het behoorlijk vat geeft aan paardenhoeven en het slippen van automobielbanden tegengaat in dat opzicht leveren asphaltbiokken groo teren waarborg dan een andere as phaltbedekking op door de aanwezig heid van voegen en de korrelige op pervlakte. „Het is betrekkelijk geluid loos" ("relativement insonore), daar het onder de ijzers der paarden of het rollen van voertuigen weinig ge druiscli veroorzaakt." Om deze eigen schap is het in vele plaatsen gelegd in de omgevine van kerken, scholen, hospitalen. De blokken zij-n samen geperst en nemen geen vocht op, on der den invloed- van de warmte en het verkeer hebben de voegen een neiging om zich aaneen te sluiten, waardoor de opneming van schadelijk vocht en do verdamping die daarop volgt, belet wordt. Het is een goeïd vastgesteld feit, dat asphaltbiokken, die onder goede omstandigheden vervaardigd zijn en tien a twintig jaar geleden gelegd, met de miiiste teekenen van ontbinding (desegregation) vertoornen wegens de oxydeerende werking van lucht en water. Een zaak van groote bcteekenis is, dat op een bestrating met een gelijk oppervlak het trekken gemakkelijker is en de inspanning dus geringer is. „Deze vermindering van den prijs van hot transport, ge voegd bij de Lagere kosten van het on derhoud van het plaveisel, is een be langwekkende factor voor elk open baar bestuur." Wij vertalen deze pas sage iu haar- geheel, omdat er ook nog een andere conclusie uit getrokken kan worden, waarop wij straks terug komen. Asphaltbiokken kunnen zonder moeilijkheid) worden opgenomen om herstelling mogelijk te maken van riolen, water en gasleidingen en an dere ondergxondsche werken. £ij kim nen opnieuw in even goede conditie als bij den aanvang worden gelegd. Wanneer het uitnemen der blokken met zorg geschiedt, zal de afval onbe duidend zijn. AI deze gunstige opmerkingen vis schen wij uit het vers! ag-Blondeel op tussohen meer speciaal technische be schouwingen, waarmee wij ons niet behoeven bezig te houden, Na een opsomming van wegenv die met as phaltbiokken zijn geplaveid,- voegt de rapporteur er aan toe „al deze wegen blijven in zeer goeden staat en hebben tot dusverre niet de minste herstel ling vereischt. wanneer niet, hetgeen zeldzaam is, de fundeering bezwijkt." Wij haalden in ons vorig nummer deze opmerking reeds aan. Hoogst waarschijnlijk is de bodem in Ame rika veel vaster, dan die van Neder Land. Nog een andere opmerking betreft Detroit, de stad van Fond, waar na tuurlijk een zeer groot automobiel- verkeer bestaat en waar auto-vracht wagens soms een last dragen van tien ton, tienduizend kilo, „maar de wiel banden ziin van caoutchouc. Overal kunnen asphaltblokken ge legd worden ook langs tramrails, waar zij weinig Blijten. Ingenieur Blondeel komt tenslotte tot de oon- oluaoie, dat de bedekking met asphalt biokken door haar veelvuldige voor doelen en matigen prijs tot groote ontwikkeling geroepen is. Ofschoon wij uit den aard van de zaak eenigszïns öcepitisoh behoareu te staan tegenover aanbevelingen, die een fabriek van haar eigen producten geeft, is er zeker geen aanleiding te twijfelen aan de optei nine; van - zen Belgischen ingenieur, die voor zijn Regeering naar Amerika werd uitgezonden, om daar een onderzoek naar de waarde van asphaltbiokken in te stellen. Daar ook deze brochure wel bij de stukken voor de Raads leden, zal liggen, mogen wij verwach ten, dat het voorstel om tot een proef neming over te gaan, in de Raads vergadering van Woensdag wel niet veel verzet zal ontmoeten, al zal waar schijnlijk wel gevraagd worden naar de kosten, die B. en W. bij hun toe lichting niet opgeven. Wel wordt van tien elf gulden per vierkanten meter gesproken, maar hoe groot de geheele oppervlakte is, die geplaveid j zal worden, vernemen wij niet. llier zij herhaald, dat over den bo dem een goede overeenkomst dient te worden gemaakt en dat het leggen van asphaltbiokken om het Stadhuis heen in onzen tijd van zuinigheid achterwege dient .te blijven. Het Raadsstukje gewaagt van geraas en gedreun in het Stadhuis, maar wij doen opmerken, dat verreweg de mees te bureaux op zekeren afstand van de Groote Markt en de aangrenzende straten gelegen zijn; het spijt ons te moeten zeggen, dat wij die toch ook wel in het Raadhuis venrkeeren, den ijselijken hinder van rumoer en ge dreun niet zoozeer hebben opgemerkt. Hoewel het niet rechtstreeks met dit onderwerp te maken heeft, kan hier gewezen worden op het feit, dat de groote vernieler van wegen de auto vrachtwagen is. Juist dezer dagen hebben wij iemand ontmoet, die door zijn vak en door de omstandigheid, dat hij als vlijtig mo torwielrijder onze wegen goéd kent, daarover -een oordcel had, waaraan eenige waarde mag worden toege kend. Hij zei, dat ile meeste van onze groote wegen zeer slecht zijn en dat repai-oeren niet baat, omdat onmid dellijk daarna de zware vrachtwa gens die toch weer vernielen. De weg bijvoorbeeld van Amsterdam naar Utrecht gaat zlendea-oogen achteruit, dto tusschen Haarlem en Amsterdam is zoo goed als onbruikbaar, evenals die tusschen Den Haag en Rotter dam. Op onze vraag, of beperking van het gewicht van de vrachten misschien haat zou brengen, antwoordde hij met de wedervraag, hoe het wegen in de practijk moet geschieden en welke politie-agent van enkel aankijken kan uitmaken, hoe zwaar do vracht wel is. Torenhoog© opstapeling van ieege kisten kan heel licht zijn, een voor het oog geringe bolasting met kisten met metaal te zwaar. De vervoerders trekken zich van de vraag, of de we gen door te zware vrachten bescha digd worden, weinig aan. Zij betalen de herstellingen niet, daajr draaien de belastingschuldigen voor op. „Het eenig afdoende middel zou zijn een algemeen voorschrift om luchtbanden te gebruiken, jlaardoor worden vervoerders wel voorzichtig in het beperken van de vrachten, om dat zij anders hun dure handen te snel verslijten, terwijl overtreding van liet voorschrift gemakkelijk kan worden geconstateerd". Al wordt van asphaltbiokken verze kerd, dat zij ook zware vrachten dra gen, zonder van gedaante te veran deren, het spreekt van zelf, dat zij nog langer zullen duren, wanneer de vrachten minder zwaar zijn. Boven dien kunnen wij niet aannemen, al slaagt de Haarlemsche proef ook nog zoo goed, dat alle Nederlandsche we gen binnen een paar jaar met as phaltbiokken geplaveid zullen zijn. OP HEETERDAAD BETRAPT. - in den nacht van Zaterdag o^ Zon doe, ongeveer drie uur, zagen een hoofdagent en ecin agent van jxilitie twee personen komen uit het perceel „Kledn maar Dvlpper", dat nu als pakhuis dienst doet, van de firma van N. in de Barrevoetestraat. Bij de na dering van dfe politie vluchtten de bride peracmen naai- twee verschillen de bonten. Zii werden door de agen ten achtervolgd, er werd zelfs nog een schot achter hen gelost, maar zii wis ten te ontkomen. Onmiddellijk daarop zijn de agen ten met een rechercheur naar het ge noemde perceel teruggegaan. Hier bleek, dht nog een derde persoon was achtergebleven, d>i© onder zijn kiGe ding een nieuw beerenoostuum ver borgen had. Er werd door de politie dadelijk een nader onderzoek ingesteld. Als re sultaat hiervan zijn in den loop van denzelfden nacht en van den Zondag nog een vijftal personen aangehou den. allen verdacht van diefstal met braak.Zij werden aan de justitie over geleverd AANRIJDING. Zaterdagmorgen, ongeveer twaalf uur. had op het KJokhuisplein een aanrijding plaats tusechen twee wiel- riidereA B. en een onbekend ge bleven persoon. A. B. kreeg een toe val, kwam te vallen en geraakte be wusteloos. Hij werd binnengedragen bij den koster van de Groote Kerk, waar de heer Holzhaua de eerste hulp verleende. Met de brancard van den heer Mathot werd B., die voort durend) bulten keimis bleef, naar het St.-Elisabeths Gast/huis vervoerd, waar hij zijn bewustzijn terug kreeg on bleek, dat hij overigens geen letsel bekomen had. AANGEHOUDEN Op verzoek van den commissaris van politie alhier is deor de politie te Gouda aangehouden M. C. K-, ver dacht van veiduitkering van een hand kar. Verder werd op verzoek van den commissaris alhier door de Amster lamsche jx>litie aangehouden A. K., verdacht van diefstal van een heeren- oostuum, dat hij had beleend bij de Bank van leenong te Amsterdam. EXAMEN HOOFDAKTE, Geëxami neerd 15 candidaten. Geslaafd de hee- ren: J, Bijl, Rotterdam; C. Koppenal, sterdam; B. J. Lempke, Watergraafs- Swier, Enkhuizen; P. den Toom, Am- setrdam; B. J. Lempke, Watergraafs meer; J. G. van dc Nes, Haarlem; J. Polak, Amsterdam; H. Oostlander, Am sterdam. ORGELBESPELING ip de Groote of 8t. ISavokerk te Haarlem, op Dinsdag Augustus 1922, doe namiddags van 23 uur, door den Leer J. C. van Apeldoorn, Bussum. Programma. L Fantasie über Martin Luther's Cho ral: „ein feste Burg 1st unser Gott". Ma«6tc®o, Andante. Allegro moderato. W. Ruöniek. 2. Prière pour les Trépassée, J. Guy Roparte. 3. Benediction nuptiale. C. Saint Saens. A Ave Maria. A. Hensclt- 5. Song of a Horo. R. Vol kunt nu. PERSONALIA. Voor het examen EngeJscli L O is geslaagd mej. li. J. v. cl. Peet te Be verwijk. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October aan eerste-luitenam op non- activiteit H. L. Warnier, van het wa pen der infanterie, op verzoek, eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend. OVERTREDING DRANKWET. Tegen V. J. B. en tegen P. H., bierhuishouder, beiden alhier, i6 pro cesverbaal oj>gemaakt wegens overtre ding van de Drankwet. Een aantal flesachen bier en sterke drank zijn in beslag genomen. JUBILEUM JOII.. VAN ARE. Heden, Maandag, herdacht de heer iloR. van Ake het feit, dat hij gedu- s-ende 12 1/2 jaar als bediende aan de Sociëteit „Trou moet Blijcken" bonden was. Met eenige hartelijke woorden bood hem hedenmorgen de kastelein van de societeit,de heer Michel, namens zich zelf en het personeel, als aandenken een zilveren potloodhouder en eenige kleinere geschenken aan. Vanavond zou den jubilaris door de Hoofden van de sociëteit gelukge- wensqht worden. Uit de Omstreken Hl LIE GOM. Postcheque en gi rodienst. De postcheque en giro dienst gaat langzaam maar zeker voor uit. Het postkantoor alhier heeft thans 74 rekeninghouders. De ver- keerscijfers over Juli varen: gestort op postrekeningen 05107.55, uitbe taald vogenss cheques f 30.531.55, bijgeschreven wegens stortingen 69.348.30, en wegens overschrijvin gen 46.753.961/2, afgeschreven we gens over chry vfnge 11 f 43.891.071/2 en wegen cheques 24.709.70. Naar het concours. De Harmonie kapel alhier zal deelnemen aaö het concours te Alkmaar, he'geen gehouden wordt op 6. 13 en 20 Au gustus. Brands to ffen. De levering van brandstoffen voor de gemeente is besteed. Ingeschreven is voor 40.000 K.g. gietcokes door Mr. M. Koek voor J 30, J. Schoonderbeek f 29.76, M. van Breemen te Haarlem f 28.60 per 1000 K.g. oen biljet on geldig. 17.500 K.g. belg'sche antraciet M. van Breemen 46.70, J Schoonder beek f 46, M. Koek 44 en een biljet ongeldig. 7500 stuks lange Friesche turven M. van Breemen j 16, M. Koek 15 en een biljet ongeldig. 3 Balen van 2000 stuks vuurmakers: J. Schoonderbeek 10, M. van Bree men 7.60. 6 5-Jarige vestiging. He. den Maandag wordt kerkelijk en fees telijk herdacht het feit dat de eerw. zusters van het gezelschap Je zusMaria-Joseph zich 100 jaar gele. den hier te lande en )aar geleden zich hier ip het Maria-Ges'ickt ves tigden. HAARLEMMERMEER. Inbraak. Zaterdagnacht is ingebroken bij den landbouwer T. aan den Spaarawouder- weg alhier. De dief stelde zich tevreden met een nog in uitstekenden s:aat ver- keerend rijwiel Van den dader geen spoor. Nieuwe dienstregeling. Teneinde den Zondagsdienst bij de Ned. Poste rijen en Telegrafie zooveel mogelijk te beperken, zal aan een of meer hulp kantoren in deze gemeente, te beginnen met Abbenes, de morgendienst op Zon dag worden opgeheven. Ook in de ver schillende besteldiensten zullen belang rijke wijzigingen worden aangebracht. Te Nieuw-Vennep is de middagbestel ling reeds komen te vervallen, waarvan gevolg was, dm aan ecu kuIpboUc ontslag moest worden verleend. Brand. Vrijdagmiddag ontstond alhier brand in een schuur van den vee houder d. H; aan den HUlegommerdijk alhier. Dadelijk weid getracht de twee zich in het gebouw bevindende koeien in veiligheid te brengen. Een der beeiten bekwam echter zulke ernstige brandwonden, dat '1 niet in 't leven kon worden behouden. De schuur brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Gedaagd. De heer K. Speets, hoofd van de Hervormde School te Nieuw-Vennep, is geslaagd voor de akte Engelsch L.O. Onvoorzichtig I Een wielrijder beging Zaterdag nabij Aalsmeer de on voorzichtigheid zijn fiets onbeheerd te gen een gebouw neer te zetten. Toen de man weer wilde wegrijden, kwam hij tot de onaangename ontdekking dat 't kar- jetje verdwenen was. ZANDVOORT. De zee elscht weer slachtoffers. TWEE MANNEN VINOEN DEN DOOD IN DE COLVEN. EEN ECHTPAAR BIJNA VERDRONKEN. Op liet strand tusschen Zandvoort en Bloemendaal heeft Zondag gedu rende geruimen tijd een groote emo tie geheerscht. Aangelokt door het prachtige zo merweer waren zeer veel menscheen per spoor, tram, auto, fiets en te vetai zoowel naar liet Bioemeiidaalsche als naar het Zqndvoortsche strand ge trokken, om te genieten van de rein ste en heerlijkste buitenlucht, die men zich denken kan, en om te zwemmen of te baden. Zoover het oog reikte stonden langs den duinrand de tentjes dicht naast elkaar en overal op het strand en tu-sschen de helmplanten zag men vroolijke groepjes menschen zitten. Er werd genoten naar hartelust, zoowel op het officieele ab op het zoogenaamde „vrije" gedeelte. Als al tijd vermaakten die kinderen zich met het maken van figuren in het zand; ouderen lieten zich rustig en heerlijk door de zon beschijnen, ter wijl veel menschen in de zee zwom men en baadden. Dit laatste is het echtpaar G. van B., uit Haarlem, dat met een paar kinderen ln de nabijheid van het Bioe meiidaalsche strand kampeerde, bijna noodlottig geworden. Blijkbaar niet denkende aan den gevaarlijken on derstroom, door den Oostenwind ver oorzaakt, waartegen zelfs geoefende zwemmers gewaarschuwd worden, waagden man en vrouw zich steeds verder. Niemand dacht nog aan gevaar. Maar plotseling werd de alom heerschende vreugde verstoord door den doordringenden kreet van een knaapje: „O, mijn moeder verdrinkt!" Terzelfder tijd klonk ook angstig hulpgeroep uit de golven en werden oen paar handen smeeltend in de hoogte gestoken. Van a'l© kantan kwamen menschen toeloojjen, angstig vragend en ang stig zoekend. Wie zouden het zijn? Zouden zij moeten verdrinken? liet zoontje, dat den bovengenoem de u kreet eoelaakt had, liep handen wringend van wanhoop langs den zee kant en keek al maar naar vjader en moeder, die daar met den dreigen den dood worstelden. Wilde dan niemand zijn ouders hel pen? Sommigen wilden wel, maar de drenkelingen waren ver weg en zij kenden het gevaar, als zij zich zoo ver waagden. Maar daar kwam gelukkig hulp! Jan de Groot, een stoere, 20-jarige jongeling, als hadknecht in dienst van den Bloe- mendaalschen strandpachter, den heer Dijkhuis, sprong hoewei het ongeval gebeurde op honderd meter afstand van het Bloemendaalsche strano onverwijld ln een roeiboot en roeide mét bewonderenswaardig groote krachtsinspanning en met een vasten slag naar de drenkelingen, die steeds verder Zuidwaarts afdreven. Duizenden oogen volgden in groote, spanning dezen strijd tusschen leven en dood. Zou die flinke jong-kerrel nog juist bijtijds bomen, 0. zou ïnj laat komen? In deze paar minuten, die wel uren geloken, werden deze vragen door ieder gedaan. Gelukkig, hij naderde steeds meer. Nog een paar slageai en reeds greep liij de vrouw hij de armen en terwijl het bootje bedenkelijk overhelde, trok hij de drenkelinge, die bijna bewuste loos was, in minder dan geen tijd in zijn boot. Toen roeide de dappere jongen naar Van B. en wist ook de zen, zij hiet met veel moeite, in zijn boot te trekken. Een derde zwommer, die zich blijk baar eveneens in gevaar voelde, ver zocht aan De Groot, hem eveneens in de boot op te nemen. Maar De Groot ziende den toestond, waarin het echtpaar \erkeerae, wierp hem snel een reddingsboei toe. nam hem zoo op sleeptouw en roeide in allerijl naar het strand terug, waar vele man nen tot over do knieën in het water goreed stonden, om de boot op het droge te trekken. Dadelijk werd de vrouw, die geluk kig nog teekenen van leven gaf, op het strand gelegd en do eerste hulp geboden. Van B., die zeer ontdaan was, werd naar zijn tent geleid, waar hem eveneens hulp geboden werd. Inmiddels was er een groote men- schenmaasa om mejuffrouw Van B., die bet zeer benauwd bad, gaan staan, zoodat de Bloe- mendaalsche politie, die assistentie verleende, slechts met de grootste moeite een klefne ruimt* kon open houden. Tenlotte werd de vrouw naar haar tent gedragen, waar zij verder behan deld werd. Hierbij werd gebruik ge maakt van de verbandkist der Bloe- m en da al sche politie aan het eind van den Zeeweg. Spoedig was ook dok ter Hadding aanwezig, die met den inmiddels ontboden dokter Varekamp de vrouw mei een zuurstof-appa raat verder behandelden. In dien tusscher men te lefonisch de hulp vam den heer L. Holxliaus, te Haarlem, ingeroepen. Deze was zeer spoedig mei een auto tei- plaatse. Door een achttal mannen werd me juffrouw Van B. langs de duinhelling oeu zeer moeilijk en zwaar werk naar boven gedragen, waarna zij met haar man door den lieer Hola- haus naar het Sint Elizabeths' Gast huis werd vervoerd. Aan den badknecht Jan de Groot komt ecu warm woord van hulde toe. Zonder zijn krachtig en onvervaard f optreden waren gewis twee menschen verloren gegaan. De commissaris van politie, de heer Lovink, verzoekt ons, te wijzen op het groote gevaar, dat bestaat hij het baden en zwemmen in zee, ais ©r een Oostenwind waait, waardoor de on derstroom blijkbaar zeer sterk wordt Ook verzoekt hij het publiek, bij een dergelijk ongeluk de taak van de po litie ntot noodeloos tc verzwaren en op een f linken afstam! u- staan. Zeer dankbaar was de commissaris gestemd jegens een pa.n- van Bloe mendaal komend© automobolisten, die dadelijk op verzoek van een paar Zandvoortsche politio-agcnten stop ten, hun auto ter beschikking stelden ©11 verder alle mogelijke medewer king verleenden. Ongeveer op denzelfden tijd ging langs het strand de mar©: „Er zijn twee mannen bij Zandvoort verdron ken!" We spoedden ons derhalve naar Zandvoort ©n vernamen daar het vol gende: Ter hoogte van dc villa d© „Bran- daris" was een Amsterdomseh gezel- scliuji arm het baden. Twee van hen S. B., rijwielhersteller, en C., dood graver. beiden uit Amsterdam waagden zich ©veneens te ver in ze©, volgens bet politierapport en vele an dere ooggetuigen zelfs duizend meter. Plotseling voelden zij geen grond meer onder hun voeten en schreeuw den, terwijl z.j steeds vorder wegdre ven, luid om hulp. Ecm. kellner van het Grand Hotel, de Zwitser Frossard, aarzelde geei: oogenblik, deed een zwemgordel om en sprong in zee. reeds tame lijk dicht tot de draaidingen gena derd, toen zij plotseling m diepte verdwenen en niet meer bo.en kwa men. De kranige redder, aan wien eveneens een woord van buide toe komt, trachtte nog te duiken, maar werd hierin door den ,mgo< oei verhinderd. Hij moest dus zijn pogin gen opgeven ©n weer naar het strand terug zwemmen. Hij was van de in spanning zóó vermoeid, dat hem hulp geuoaen moest worden. De twee echtgenooten en de kinde ren van de twe© verdronkenen zaten radeloos aan het strand, liet pudbiiek, dat zeer met hun lot begaan was, bleek cok hier voor de politie zeer lastig te wezen. Het drong steed? meor op, zoodat het tenslotte met eenig geweld op zij geduwd moest worden. De commissaris van politie deelde ons hedenmorgen meat. v j nog steeds niet gevonden zijn. Hij vermoedt, dat zij door den onder stroom thans in de richting van IJmuiden zijn gedreven. Zondagavond zijn nog een paar mannen met bootjes op zee naar de lijken gaan zoeken, maar moesten onverrichter zake te rugkeeram Aan den commissaris werd door een paar menschen meegedeeld, dat zij oj> vrij grootem afstand van het ongeluk eenige pleuier-motorbootjes op zee opmerkten. Zij maakten uit hun houding het beurtelings heen- en-woer varen en etil liggeci op, dat de bemanningen het ongeluk za gen en hulp wilden bieden. Tenslotte zijn ze evenwel weggevaren. De commissaris verzoekt aan de be manningen van deze motorbootjes, zich op .zijn bureau te Zandvoort be kend te willen maken, teneinde hem eventueel inlichtingen te verschaffen. Alsdezeetrekt... Wanneer er een oostelijke wind waait, trekt de zi* vóórdat zwem mers en baders hét zelf weten, zij zij afgedreven en kunnen alleen met ce grootste moeite het veilige strand weer bereiken. Twee menschen zijn daardoor Zon dag verdremken, twee anderen nog ternauwernood gered. We hebben aan dc Zandvoortsche politie gevraagd, of de menschen Zondag gewaarschuwd zijn. Het ant woord luidde als volei: leder, die van de politic vergun ning krijgt, om buiten paai 64 (ten Noorden) cn buiten paal 68 (ten zui den van Zandvoort) met een tent te kampeeren, onjvangt daarbij tevens de waarschuwing, dat het roer ge vaarlijk is, om daar in zee te baden. Tot zoover de politie. Men moet op dagen dat de zee trekt e«i aantal waarschuwingsborden op het strand plaatsen wie zich dan in zee waagt, kent het gevaar en is voor wat hem overkomt zeil verantwoor delijk.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1