HAARLEM'S DAGBLAD Over de grenzen. 0 0 VERITY Co. MAANDAG 7 AUGUSTUS 1822 TWEEDE BLAD Hes grootscba gebaar van England. De ontmoeting der premiers te Londen. Vroeger of later zoa Ue slap moeten ge daan worden, het was maar do vraag, wio er het eorst too zou kunnen beslui ten. Do oplossing zou het eenvoudigst en het snelst zya geweest, als Oom Sam uit zijn zeer gemokikolyloen leunstoel was op gestaan eu zjjn lange boenen in beweging had gezet. Hy had den groobsten stap kunnen nenien. Maar Oom Sam bleef schijnbaar dutten in zyn gulden Ameri- kaausoho zon lioowel hy scherp tussehon da gesloten oogleden .bleef doorkijken, naar wy mogen aannemen. Zyn debiteur moeht niet failliet gaan, want ook Oom 8am hoopt in de n3asto toekomst weer grooto zaken met hetm te doen. Voorioo- pig echter wachtte hij op John Boll. dio nog rech tut reekseher bij het geval be trokken is. En waarlijk, na eenige moeite met opstaan, heeft John met zyn veel kortero beenen den grootsten stap gedaan, dien hij maken kon, een stap die gemak kelijk allo wereldrecords slaat en dio in de toekomst slechts door Oom Sam zal verbeter^ kunnen worden. Als dezo al thans wat voor do navolging voelt. Voor loop ig heeft hij do oogen wcer dicihtgo- knopen en verklaard, dat hij vooralsnog er niet aan deukt naar een recordverbo- tering to streven. De voornaamste zin uit het communi qué, waarmede de lingelschei prestatie werd wereldkundig gemaakt, luidt als volgt: „Diep overtuigd van de geweldige economische Bchode, die door den be staande n toestand aan do wereld wordt toegebracht, zou Groot Britanniö bereid zijn, van alle verdero aanspraken op Duit- sche sehadevergqeding af te zien, alsmede van alle vorderingen op hare geallieer den, op voorwaarde dat deze stap een deel zal uitmaken van oen algemeen plan, vol gens hetwelk dit grooto probleem in zyn geheel zal kunnen worden behandeld en tot een bevredigende oplossing gebracht," Dit is inderdaad een prachtig gebaar van Engolsuho zijde, maar John Buil gaat nog verder. Waut uit hot bovenataaiiide zou gelozien moeten worden, dat Enge land slechts bereid is, dezen streep door de rekening to halen (voor ditmaal do uit drukking letterlijk en in gunstigen zin op te vatten) wanneer de andere belangheb benden, dus in hooofdzaak Frankrijk en Amerika zouden willen medewerken tot een regeling, die de Engelschen bevredigt. Dus ook zij moeten zich opofferingen ge troosten en do Engelsche nota legt bier ook den nadruk op, wanneer gezegd wordt, dat men niet kan verwachten, dat de toch reeds onder zwara belastingen gebukt gaande Engelsche - burger de last geheel alleen zal dragen. Dat is vol komen rechtvaardig, maar toch stelt de nota nog vost dat „wij in geen geval voordeel willen trekken uit oen minder bovredigendo regeling en onder geen om standigheden meer van onze debiteuren zullen eisehon, dan wy noodig hebben oin onze eigen sehnldoisohers te voldoen." Het is zeer zeker do moeite waanl, om eens na te gaan. welke bedragen hierbij in het spel zyn. Engeland heeft niet min- der dan 3400 millioen pond sterling of on geveer 40 milliard gulden te vorderen. Hiervan komt ten laste van Duitschland 1450 millioen pond, Rusland (en het schrappen van dezo vordering zal in ge dachten al reeds lang door iedcren En- gelsehman godaan zyn) staat nog voor 650 millioen pond sterling bij Engeland in het krijt, terwijl de overige geallieer den tezamen schuldenaren zyn tot een totaal bedrag van 1300 millioen. Daarte genover staat oen Engelsche schuld aan do Ycroenigde Stateu van S50 millioen pond, route inbegrepen. In de eorste plaats wil Engeland dus geheel afstond doen van zyn vorderin gen op Duitschland, wat do Duitsclio schuld uit hoofde der sehadevergoedings- bepalingen met 22 pet. zou verminderen, maar van do 1300 millioen (Busland kan gevoeglijk buiten bespreking blijven) die het op de geallieerden te vorderen hooft, zou het als maximum slechts 850 millioen, zynde de Engelsche schuld aan de Ver- eenigde^Staten. willen opcischen. Engeland's grootste schuldenaar is, buiten Busland, Frankrijk met 'n schul van 584 mill. pond. Zoolang Amerika dus haar vordering op Engelen,! blijft handhaven wordt de Fransoho schuld niet verder ge reduceerd dan tot het overeenkomstig aandeel in deze 850 milliopn. Zoodoende wordt Frankrijk 's schuld verminderd tot ongeveer 384 millioen waj een verminde ring beduidt van 200 millioen pond, toch altijd een formidabel bedrag, vooral als het in fraruben wordt uitgedrukt. En als wy dan nagaan, dat het vooral do cri- tieke financieelo toestand van Frankrijk is, dio het vinden van den weg uit het doolhof belommert, dan springt eerst good in het oog, welk een belangrijken invloed deze grootsche daad van Engeland kan hebben op de toekomst van onze dood zieke wereld. Zooala bij allee, is ook hier echter oen „maar". De nota van Balfour betuigt tevens het leedwezen van de Britsche geeriDg dat zij genoodzaakt ie, do geal lieerde regeeringen to verzoeken, rege lingen te treffen, opdat met do (dan vol gens de nota gereduceerde) verplichtingen aan Engeland een begin van uitvoering kon worden gemaakt^ Dit da de stok achter de deur, welker gebruik wy Engeland toch bezwaarlijk kwalijk kannen nemen. Maar men moet niet verwachten, dat do zaa^£ nu maar in een oogenblik zal kunnen wor den geregeld en hoewel het begin van do samenkomst van do bolde premiers Lloyd George en Polncaró mot jen Itoliaansohou Minister van Buitenlandache Zaken Schanzer als Dritto im Bunde, nu defini tief op heden io bepaald, mag men niet UopeD, dat morgen, of Uiterlijk overmor gen do kwestie, die Europa nu al jaren bezighoudt, zal zyn opgelost. Hoen, er zal nog wel eenige tijd overheen gaan voor het zoover is, want vooralsnog gaan do mee magen in Frankryk en Engeland, hoewel niet in tegenovergestelde richting dan toch ook lang nog niet parallel. Tot oen volkomen evenwijdig loopen, zal hot, gezien de verschillende belangen, ook wol nooit komen, maar dat do Engelsche nota zal bydragen tot een beter uitzicht bie dende regeling dan do tegenwoordige, hoeft niet betwijfeld to worden. En daar om moet do wereld Engeland dankbaar zyn. Een bericht uit Washington hoeft roods officieel verklaard, dat Amerika er na de Balfoux-nota niet aan denkt, haar stand punt te wyzigen en dat haar vorderin gen op, do goallieerden dus onverminderd van kracht blijven. Deze verklaring is niet in den vorm van een nota aan En geland, omdat dit laatste land ook haar eigen nota niet naar Amerika zond, maar toe-h heeft zy een niet geringe teleurstel ling gewekt. Er waren inderdaad velen, ook in En geland, die hooptCD, dat de Vereen. Sta ten nu onverwijld het Bngelscho voor beeld zouden volgen en zelfs, zooals wy reeds in den aanvang zeiden, zouden ver beteren. Het ia niet verwonderlijk dat dit niet gobourd is. Do Amerikaauscke pers, d.i. de publieke opinie, heet onafge broken tegen do kwijtschelding geageerd en do regeerimg kan dus bezwaarlyk, na haar hcrhaaldo verklaringen, bedoeld om het Amerikaansche volk gerust to stellen, in het Engelsche schuitje gaan varen. Ook hiervoor is tijd noodig, maar dat het op den duur zoover zal komen is een hoop, die Europa nog niet behoeft los to laten. Want als Engeland den moed °P Ameri ka 's medewerking reeds had opgegeven, zou het waarschijnlijk dezen stap, dio alleen niet voldoende ia, niet gedaan hebben. Intusschenn wijzen Engelsche bladen erop, dat Amerika niet bevreesd hoeft te zyn, daar Engeland niet om een gnnst bedelt en zyn schalden wel zal betalen en dat overigens, ook al l Amerika haar vorderingen annu- Ieeren, Engeland toch nog een zwaarder last zou to dragen hebben. Het is ongetwij feld niet kwaad, dat de Amerikanen oen dergelijke waarheid eens te hooreu krij gen. Maar hoo dit ook zy, voort oopig „speelt" Amerika niet mee. En de on middellijke vraag is, welke houding Frankryk zal aannemen. Europa verwacht vol spanning do voorstellen, die Poin- caró gezegd heeft te Londen te zullen doen, Lloyd George hoeft reeds verklaard al het mogelyko te zullen doen om tot overeenstemming te geraken, hoo zwaar dio taak ook moge zyn. By de beschouwing van de Engelsche politiek tegenover Duitschland, die on getwijfeld van een eenzijdig Nederlandech standpunt bekeken het meest in onze lijn ligt, wordt door velen gemeend, dat men te Londen gaarne nit vriendelyk- heidsoverwogingen Duitschland alles zou kwijtschelden, al9 Frankryk maar niet recht hiertegen in ging. In dat verband is het niet ondienstig eons aan te halen, wat de Engelsche minister van Financiën in de afgeloopon week in het Lagerhuis als zyn meeniag uitsprak. Dezo mooning kon veilig geacht worden, die van de En gelsche regeeriug te zyn. Sir Bobert Home zei ongeveer: Volgens myn mee ning kan Duitschland een zeer aanzien lijk bedrag aan schadeloosstelling betalen. maar het moet uitstel hebben. Niemand wil, daj Duitschland bankroet gaat, maar cvenmin dat het aan de gevolgen van zyn optreden ontkomt. In het kort stolt Engeland zich dus op het standpun^ dat bet afstam! doet van zijn eigen vorderingen om den ondergang van het Duitscho ryk aan bolsjewismo of reactie te voorkomen, een ramp dio con ontzaggelijk gevaar voor geheel Europa zou beteebenen. Maar tegelijkertijd er kent het de rechtmatigheid van de Franscho eisohon, hoewel Lloyd George in do heden aangevangen besprekingen den bondgenoot zal trachten te bewogen de voorwaarden dor betalingto vergo- makki^jken door bet verleunen van een uitstel. P. W. P. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Cricket Ssderlandacüe Cricketbond HAARLEM—V. R. A. Eerst© klasse. Zoowel V. it. A. alt» liaagiem, liad- deu voor dezen wedstrijd eeaige in vallers. Bij V. II. A. ontbraken o.a. Hisgen en ilüickm-, terwijl Haarlem Schotsman gn Do lluig uuste. V". R. A. ivon den toss en stuurde de huisclub naar do mat. Precies hall twaalf openen Van der Lee en Bi es- haar. Van dSr Lee mag mot den 3en bul weea- terugkeer en naar liet clubhuis, want Van der Chija had zijn heelo wicket uit den grond gewerkt. (1—0). I-lealy laat een paar keurige off-sïa- gen zien, maai- speelt dan een bal van denzelfden bowler in zijn wicket. (2—12). Met A. Maas in, komt er een goede stand. De captain begint kalm aan met een paar single*, zoodat zyn col lega van de tegenpartij besluit, de bowlery to veranderen. De Meijere wordt aan 't bowlen gezet, en als dat niet helpt, gaat Hamburger zelf bowlen, 't Geeft echter allemaal niet veel. Van der Chijs werd met eenig ontzag behandeld, maar èn De Meije re èn Hamburger koeten een flink aantal runs. Eigeman gaat dan aan dein tribunekant slowbowlen, met al rijn fielders op leg. En hij heeft suc ces als Eilers Bieshaar achter het wicket inpikt voor 13. (343). Dan komt W. Maas in, en deze zet met zijn broer een stand op, die eerst op 103 gebroken wordt. Eigeman wordt een paar maal afgestraft, ook Van der Chija probeert liet tevergeefs. De laatste over vóór de lunch wordt Schut geprobeerd, wat geen resultaat oplevert. Dan wordt er geluncht. Totaal 76, waarvan Arnold 46 n.o. Na de lunch guan Van der Chijs en Eigeman weer bowlen. Maar de lunch blijkt geen invloed te hebben op de batsmen en langzaam maar zeker rijst de score. Tegen de 100 wordt A. Maas wat vrijer, wat al gauw tengevolge heeft, dat Eigeman zijn midstump raakt, waardoor de captain het clubhuis weer mag opzoe ken. Hij scoorde 55 runs. Groeneveld slaat direct. Van der Chijs voor 3 en voor 2, maar is dan eveneens bowled Eigeman t5109). Ook Schmeinck legt er het hout op, maar speelt voor zichtiger. W. Maas wordt te wild. loopt op Eigeman vooruit, maar mist en Eilers gooit den bal in zijn wie ket, zoodat de jongste der Mazen voot 29 verdwenen is. Dan komt er met Brakel op de mat een vrooHikfoogen- blik. Eigeman kost in één. over 13. waarna Hamburger gauw zelf den bal overneemt. Van der Chijs stuurt op 143 Brakel voor 11 terug, en 3 runs later wordt Lanting door Ham burger geoleand. Als dan ook Schmeink door den V. R. A.-aanvoer- dar wordt gebowld, is de zaak vrijwel belleken. Horst, e.n M. Mn os honden het nog even uit, maar de eerste is al gauw te laat op Van der Chijs. wat weer palen gerinkel ten gevo'ge heeft, zoo dat Haarlem voor 165 aan den kant zit. Ondertusschen is dit een fraai to taal. Wel was de aanval van Y.R. niet sterk, maar voor het Hharlem- team is 165 runs een heele weelde Men was dan ook tamelijk «©rust voor de komende gebeurtenissenim mers het goede Ixmlen van Sahmednk en Healy.... Maar men vergat, dat zelfs de beste bowlera nog een team noodig hebban, <M een klein beetje kan en wil fielden. En het bleek al gauw het fieidten was misère. Wel werd Loibry de Bruin ,die met T leeser opende, door Rchmemk geoleand, maar met De Koster in begon het eerst goed. Beide hatsmen spelen nogal vrij, vooral Leeser slaat erop. Arnold verandert aan beide rilden de bowlery. Van der Lee en Brakel gaan bowlen. Dan gaat Haarlem vangen missen. Leo ser wordt een keer gemist, en dat is duur geweest. Do Koster krijgt tot tweemaal toe een leven, waarvan het eerste al zeer eenvoudig was. Einde lijk op 64 Schmeink en Healy bow len alweer doet Horst een goede vang. welke Healy aan een wicket helpt, en De Koster doet retareeren. Eigeman is 2 runs later gecleand dool- denzelfd'en bowler, maar dam zetten Hamburger en Leeser weer een stand van 40 runs op. Haarlem hielp zelf goed mee, en forceerde verschillende overthrow's, waarbij de captain liet, voorbeeld gaf, door nu en dlam, zander noodzaak, keihard in te gooien, wat meestal een extra run tengevolge had. Etimdtelijk is een snelle bat van Bra kel. Hamburger te machtig, em voor 18 kan de freehitter retireeren. Een 6 in de tribune op Schmeink was de grondslag van zijn score. Van der Chijs keent in, maar gaat na een paar runs alleronnoozelst run out, d<*»dat .hij niet oplette, toen de bal vrijwel in- eens in 't wicket werd gegooid. Van der Linde en Hamburger aijn echter niet te scheiden, en de eóue run na de andere komt op het sooringbord. Leeser heeft al aardig wat. runs, en staat nu vrij zeker te spelen, na een gelukkig begin. Zonder varder wicket- veridee passeert V. E. A. het totaal en een oogenblik daarna heeft Leeser zijn honderd vol, wat hem een harte lijk applaus van het publiek bezorgt. V.R.A. wil dan heelemaal uit bat- tem, waarvoor dat noodig is, begrijpt niemand. Van der Linde verdwijnt op 182 op het bowlen van Schmeink. De Meyei-e wordt door A. Maas, die anderhands is gaan bowlen( I) ge- cleamd, en zelfs de oenturyman laat zich verschalken, gevangen door W. Maas op zoo'n „onderzeeër". Eilers is nog 't slachtoffer van Sohmeink. als het totaal tot 192 is aangegroeid. V. R. A. wint dus met 27 runs. De volledige soore» luiden Haarlem le innings: Van dier Lee, bowled v. d. Chija 0 Bieshaar e Eilers Eigeman 13 Healy bowled v. d. Chijs A. Maas bowled Eigeman 55 W. Maas et. Eilers. Egoman 29 G. Groeneveld bowled Eigeman 6 J. Sohmeink bowled Hamburger 26 Brakel bowled v. d. Chijs 11 Lanting c Eilera, Hamburger 2 K. Horst bowled1 v. d. Chijs 5 M. Maas not out Extra's 13 V. R. A. 1ste innings: k. J. Leeoïr c W.Maas M.Maas 106 C. A. Lobrv de Bruin bowled Schmeink 5 W. de Koster c Horst, Healy 15 Eigeman 'bowled Healy 2 Hamburger bowled Brakel 18 J. v. d. Chys run out 8 J. v. d. Linden c Subsitute Schmeïmk 23 J. L. F. die Meyero bowled A. Maas 4 C. Eilers bowled Sohmeink 1 W. Schut not out 0 G. Meyera d.n.b. 0 Extra's 10 192 Bowlingcijfere o. m. m w. 'Bjealy 17 0 57 2 Schmeink 19.1 4 59 3 Van der Lee 3 1 3 0 Brakel 12 3 29 1 A. Maas 7 0 34 2 V. O. C.—V. V. V. - V. O. C. wist dezen wedstrijd met 21 runs op de eerste innings te winnen. V. O.- C. 141, V. V-. V. 120. HERMES—H. C. C. Deze wedstrijd werd door H. C.- C. et 85 runs op de eerste innings ge wonnen. H. Cj C. 204 voor 9. Hermes (De CrtL STAND EERSTE KLASSE. a te a k H. C. C. Ck 1 a S.s 0 h a Gelijk verlor inn. 0 a -J a 9 0 9 0 0 O 18 laarlem 8 0 6 0 0 2 12 V. V. V. 0 6 0 0 3 12 V. R, A; 9 0 4 0 0 5 8 V. O. C, 7, X O 0 4 7 R. en W. 9 1 O 7i 5 H.D.V.S; 9 0 '3' 7 2 Haartemsche Brafeettond. HAARLEM III A—C. V. H A. Haarlem 67 Wesselink 10, Paulen 15, Mok 13 n. o. v. Ekeren 11.- Hetem bowlden 2.35, Fortgens S27. C. V. H. A. 66, Drees 21 n.o. Bierbooin i. v. Daalen nam 422, Sasburg 433. Voor de 2de maal scoort HI A 11. Het em nam 24. Fortgens 76. C. V. H. scoort de benoodigde runs voor 1 wicket. Oldenburg 11 n.o. Kwan- tes 10 n. o. Totaal 27.- v. Daalen o12, Sasburg o12: C. V. H. A wint dus op de 2de innings met 15 runs. HAARLEM III B—C. V. H. A.- Deze wedstrijd werd op Donderdag en Vrijdagavond gespeeld. Haarlem won met 65 runs op de iste innings. C. V, H. 21, waarvan Bierboom 13, Lamp 59. Bergman 312, Haarlem 86 voor 6, Te- kclenburg 40 n. o. Nagtzaam. 17, He- tem nam 136, Fortgens 441 Haarlem stuurde 6. V. H. nog eens in, maar toen de tijd om was waren er 3 wickets neer voor 41, Fortgens 17.- Lamp nam O9, Bergman r8, Te- kelenburg 110, Nagtzaam o2, v. d. Lyke 1—6. - HAARLEM III B—'AVOS B. Gewonnen door Haarlem III B' met innings en 36 runs. Avos scoort eerst een totaal van 5 runs. Lamp na m 32 en Bergman Haarlem antwoord met 86, Schaap to, v, d. Lyke 12, Kleefslra 26 n.o,- Teke- lenburg 16, Ekstra's 14, Hj C. KI ere k. 335, Brauckman 19, Kroot Jr. 120, J. Klerk Chz. tS, Avos scoort hierna 45. Chr. Klerk 16. Lamp 218, Bergman 0—5, Tekelen- burg 36^ Schaap 112, HAARLEM II—V, R. A. II Gewonnen gegeven door V. R. A.- II. R. W; ID—AVOS A Gewonnen door R. W. III met 113 R< W. 217, Avos 104. 1 Gricketn ieu ws. HAARLEM NAAR NIJMEGEN! Woensdag en Donderdag speelt een Jiaarlem-comDinatie, bestaande uit tl C. B.-spelers, en aangevuld met enkele AVOSer- en C. V. H. menschen, tegen Quick te Nijmegen een tweedaagschen vriendschappelijken cricketwedstrijd» Bowlingcijfeib O. M. R. W. Van der Chijs 27.3 8 48 4 Eigema/n 21 7 54 4 De Meyere 4 0 18 0 Hamburger 8 1 24 2 Schut 1 0 4 0 Dobry de Bruin 3 1 4 0 Onze Lacbhoek AL TE GOEDHARTIG. De veldwachter van het dorp was eet» bijzomler vriendelijk en goedhartig man. Op zekeren dag ontmoette de burg© eest hem. Hy was blykbaar zee- go» haaat. Waar ga jo zoo vlag naar toe, Mul ler! vroeg do burgervader. Och burgemeester, antwoordde de veldwachter, er zitten drie lui 111 he: ar restantenhok. Zy willen graag whisten en ga ik oven een vierden inan halen! Toen ik dezen hond van u kocht, 14 u, dat hy zoo goed was voor ratten! Wat zou dat! Hy raakt zo niet tuin! Nu i a hy dan niet goed voor ratten f (België). Vart Bever (België). Do Bun*' ne (België) en Kaufmann (Zwitser land). De demi-finalea worden hedc-n. Maandag, verreden. Feuilleton uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Geautoriseerde vertaling). 35) Dat kan ik u precies zeggen, me neer. liet was Woensdagnacht/dat meneer Gilmour mtj om een anderen sleutel vroeg. Het was al erg laat, en hij wilde zijn huishoudster liever niet uit haar bed bellen. Voor ln geval van nood houden wij er een stel du plicaatsleutels op na, maar als we er een geven, moeten we di&n eigenlijk den volgenden dag al weer terug heb ben. Dat is de regel hier. Meneer Gil- jnour vroeg mij echter den sleutel te mogen honden, totdat hij een nieu wen had laton maken, en daar ik be greep, dat het erg lastig voor hem zou zijn, er geen te hebben, stemde ik er maar in too. Wat zal meneer blij 'zijn, dat do sloutel gevonden is! Geeft u hem mij maar, dan zal ik zorgen, lat meneer hem Maandag krijgt. Ellis aarzelde even. Hij wilde voor niets ter wereld den sleutel terugge ven, daar hij hoopte, rich daarmee nog eens den toegang tot Gilmours- flat to verschaffen. Gilmour moest bovendien ook liever nift te weten komen, wie don sleutel gevonden had daar iiij dan op zijn hoede zou zijn. Het beste was, to probe eren, den nacht portier door een fooi over te kalen, Gümour niets van zijn bezoek te ver tellen. llij keek den man eens goed aan. Naar liet hem voorkwam, was deze niet vies van een borreltje cn zou een extra pond zeker wel goed kun nen gebruiken. Om je do waarheid te zeggen, zei hij lachend, wist ik al, dat meneer Gilmoyr Woensdagnacht pas laat was thuis gekomen. Hoe zag bij er uit? De portier grinnikte. Alsof hij gevochten had zoo iets, meneer, zei hij. Hij had een oud pak aan, dat vol modder zat, en in zijn humeur was hij ook niet, hoe wel hij zijn best deed, er een grapje van te maken. Hij had natuurlijk het land, dat ik hem zoo" zag. want meneer Gilmour is andere altijd even deftig en afgemeten. Hij knijpt do kat In het donker, denk ik, zei Ellis, maar hoor eens, portier, je moet me een pleziertje doen. Zeg niet tegen meneer Gümour dat ik hier geweest ben en dat ik den sleutel gevonden - heb. Ik wil een erapje met hem uithalen. Hier heb je vast een pond. Als de grap gelukt, krijg je er nog een, maar mondje dicht Wlelrüdun Da Werelikampiaeostliappsii ta Liverpool. MOESKOPS IN DE DEMI-FINALE Aan de Tel. werd Zaterdag uit New Brighton gemeld: Begunstigd door fraai weder en bij gewoond door een talrijk publiek wer den lieden de series voor het sprmt- kampioeneöhap en die voor het kam pioenschap achter motoren verreden. Moeskops behaalde in zijn serie zon der moeite de overwinning en komt dus Maandag in de denri-finale. Lee- ne werd vierde in z'n serie en kan zich alleen nog plaatsen voor den halven eindstrijd door de repeebage te win nen. Aan de wedstrijden namen deel drie Australiërs, drie Belgen, twee Fran- schen, twee Hollanders, twee Italia nen, een Deen, een Engeledbmnn, een Amerikaan en een Zwitshr. Er werden vier series gereden, waar van de eerste twee aankomenden in de demi-finales geplaatst worden. De niet-geplaatsten in de series rij den een repeebage. De winnaar hier van komt eveneens uit in den halven eindstrijd: Het verloop was ais volgt: Eerste serie: 1 Moeskops (Holland) 2. Paulain (Frankrijk), 3. Bergamini, (it&liè), 4. Ohrt (Amerika). Moeskops won met 1/2 wiel. Laatste 200 M. 13 2/5. De Italiaan en Amerikaan wa ren ver achter. Tweede serie.' 1. Balley (Engeland), 2. Degraeve (Belgie). 3. Schilles (Frankrijk), 4. Halpin (Australië). Na een gesloten finish met 10 c.M. gewon nen. Alleen Halpin was ver adhter. Laatste 200 Meter 12 3/5. Derde serie: 1. van Bever (België), 2. Moretti (Italië), 3. Kauifmann (Zwitserland), 4. Horder (Australië). Er werd blijkbaar stemming gemaakt tegen den Zwitser. Van Bever liep weg na 500 M. en won op fraaie wijze in et 4 lengten. Horder joeg later Kauf mann naar den kop, die daarna werd geslagen door Moretti. Laatste 200 M. 16 4/5. Vierde serie: 1. Spears (Australië), 2. van Bunne (Belgie). 3. Ellegaard (Denemarken), 4. I-een© (Holland). Deze serie werd vier maal onderbro ken door bandbreuk van Spears voor de laatste 200 M., waardoor overgere den moest -worden. De eerste serie van den wedstrijd achter motoren over 50 K.M. werd ge reden tUBSchen den Belg Vanderstuytt en de-n Fransckman Ganay. De Belg leiddo vanaf den start met 50 M., toen 10 ronden voor het einde Ganay een energieken aanval waagde, maar juist op het oogenblik brak de rol van Na- so's motor en Ganay werd met 1/2 baan geslagen. De tweede serie van den wedstrijd achter motoren werd gewonnen door den Zwitser S^ter. De Hollander Dickentman was tweede met 1 1/2 ronde achterstand, de Franschman Lavalade derde met drie banen ach terstand. Lavade kreeg vijf ronden voor het einde bandeaipech en ver speelde daardoor de tweede plaats. In de finale over 100 K.M. komen de drie rijders, diie de snelste tijden maakten, ml. Vanderetuyft 44 min. 40 sec.. Ganay 45.32 en Süter 46.04. Dickentman reed de 50 K.M. in 46.54 en werd diis uitgeschakeld. In die eerste serie van de repechage voor het sprdntkaanpioenschap be haalde Leene de overwinning, döch in den eindstrijd van de repechage werd hij geslagen door den Zwiteer Kauifmann, die rich door deze over winning qualificeerde voor de halve oindstriikien, waarin nu uitkomen Moeskops (Holland». Poulain (Frank rijk), Baile (Engeland). Moretti (Ita lië). Spöara (Australië). Degraeve Atbletlek HOLLANDWEST-DUITSCHLAND. Aon do Crt. ontloeiwn wc de volgends uitslagen van bovengv-noomdo wedstrjj- ilon- die Zondag in Enschedé gehouden 7-ijn: 100 M. hardloopon. (Nd. record 10.8 sec. J. Gryseels Jr.): Broos (U. V. V., Utrecht), 10.8 sec., eu Iloubcn (Crefeld), 10.8 gec., 3. Kempkes (Rapitlas, Gronin gen), 11.2 sec. 400 M. hardloopon. (Ned. record 51.4 sec. J. Gryseels Jr.): 1. Gcrz (Cobleaz), 51 sec.. 2. Most (Bochem), 51.4 sec.; 3. Bo ven* (Den Haag), 52.2 sec. 800 M. hardloopan (Ned. record 1 min» 58.6 sec., A. Paulen): 3. A. Psulen, 2 min. 2 1/2 sec.; 2. Schatman (Giitcreloh/ 2 min. 3.4 sec.; 3. v. d. Knaap (Den Haag), 2 min. 9.2 sec. 1500 M. hardloopen (Nftd record 4 min. 17.S sec. Jacq. Keyset): 1. A. Paulen 4 min. 13 sec. Record verbetering; 2. TJfer (Bonn), 4 min 17.7 sec.: 3. Güchor Drie gen4 min. 22.4 sec. 5000 M. hardloopen. (Ned. record 16 min. 10.2 sec., Jacq. Keyser). 1 Valpert (Cassel), 16 min. 7.0 sec.; 2. TTfer (Bonn), 16 min. 41) Bec.; 3. J. Zeegcrs (Amster dam), 17 min. 30 sec. 4 maal 100 M. estafetteloop. (Ned. re cord 44.3 sec., Vlug eu Lenig, Den Haag). 1. Honben-Crefeld, Essolin-Akan, Most- Bochem, Zomer-Keulen, 43.6 sec.; 2. Broos-Utrecht' Ch. Boven «Den Haag, H. v. Rappard-Den Haag, O. Kcmpkes-Gro-. niugen ,41 sec. Ned. record geslagen. 110 M. hordenloop. (Ned. record 16 sec. O. E. v. Rappard). 3. O. E. v. Rapj-ard (Den Haag), 16,5 sec.: 2. I'aalus, Giessen, 16.7 9ec.; 3. Dab ma (Ósnabnlek), 16.S sec. Discuswerpen (Ned. record 40.78 >L, H. G. Bakker), 1. Paul us, 37.05 H.; 2 Hoffmeister, Munster, 36.05 M.; 3. H. G. Bakker, Amsterdam. 35 M.; 4. M. Keyser, Zwolle, 34.35 M. Speerwerpen (Ned. record 53.92 M.. M. v. d. lénde). 1. Hoffmeistor. Müuster, 52.55 M., 2. Haver, Düren, 49.98 M., 3. G. W. Sohild, Amsterdam, 48,82 M.; 4. M. v. d. Linde. Ede, 48,35 M. Verspringen (Ned. record 6.90 M„ A. E. Heijnnemau). 1 Broos, Utrecht 6,53 M.; 2. G. Kompkes, Groningen. 6.39 M.; 3. Dahms, Osnabrüok, 6.17 M.: 4. Esselen, Aken, 6.15 M. Hoogspringen. (Ned. record 1.80. W. Boet). W. C. Best, Amsterdam, 3,80 M.; Quast, München-Gkkdbacb, 1.80 M.Sepr ter, Dusseldorff, 1.70 M-; W. R. v. d. Kuyp, Amsterdam, 1,65 M. Polsstokhoogspringen (Nod. record 3.511/10 M.. M. J. M. de Keysor); H. Luure, Groningen 3.30 M.; Baltus, Dort mund," 3,50 M.: Hartman, Keulen. 3.20 M. Duitschland totaa] 62 1/2 punten. Hol* laad totaal 49 1/2 punten. Motorwielrüden. MOTORWEDSTRIJDEN TE ZAND- VOORT. Naar „Dc Crt." verneemt, bestnat ta Zandvoort het voornemen om tegen het einde der maand op het strand motor wedstrijden over 1 K.M. te houden. B«j de K. N. M. V; is reeds toestemming aangevraagd.. hoor. De portier beloofde, dat hij zwijgen zou, als het eraf, en Ellis beeaf zioh naar de Chilb, zeer ingenomen met zichzelf en vol hoop voor de toekomst. Hij begreep best, dat Gilmour liever dien portier om een sleutel gevraagd had, dan zijn huishoudster op te bel len. Dezo zou cr immers nu 200 tu>o- d!ig een eed' op kunnen doen, dat me neer Gilmour dien avond en nacht niet uit was geweest. Natuurlijk zou de portier hein ook kunnen verraden, maar misschien hoopte hij, dat deze. die niet altijd even helder was, later niet meer zou weten, welken nacht hij hem den duplicaatsleutel gegeven had. Toen Ellis de eetzaal van do Club binnenkwam, vond hij er Patricia Langley an Geoffrey Ru6t reeds op zich wachten. Van Vera was echter geen spoor te zien. Patricia vertelde hem, dat Vera haar vader, die nog steeds aan huis gebonden was, niet A-Ueen had willen laten «lunchen. Zij hoopt© echter in den loop van den middag rog te komen golf spelen. Hoewel het Ellis natuurlijk speet. Vena niet te zien, moest hij zichzelf erkennen, dat het aan één kant wal goed was, want nu kon hij moer vrij uit met Rust en Patricia praten. Heb je Patricia al naar haar va der gevraagd Rust 1 begon bij da delijk. Zeilen DE KAAG3VEEK. Na het slechte weder van den eer sten dag brak gelukkig een heldere morgen aan. De wind was in kracht toegenomen en tevens van het Zuiden naar het Noordoosten geschoten en de zon ver toonde zich meer regelmatig over da vloot van vaartuigen, dio van da „Eenzaamheid" tot den inond dor Lee- do voor anker lag of in bonte menge ling over de plassen kruiste. Het was goed zeilweer en de pessimisten, die meenden dat slecht weder en Kaag- week steeds identiek zijn, kregen on- gdijk- Om kwart voor tien viel het eerste startschot en wol voor de Schelde jol- len, welke zich in oen flinke deelne ming mochten verheugen. De uitsla gen waren: Ja ©n het schijnt haar ook on gelooflijk toe, niet waar. Pat, dat haar vader heelemaal naar het Moat Housë zou kunnen ge loopen zijn. Dat begrijp ik, zei Ellis, wal, je vader lieeft immers sedert zijn riekte nog nooit een stap alleen gedaan, is liet wel, Pat? Opeens begon Patricia hevig te blo zen. Tweemaal opende zij d'en mond, om iets te zeegen, en tweemaal sloot, zij hem weer. Eindelijk zei zeIk had vader beloofd, er met niemand over te zuilen spreken, maar misschien ia het nu toch maar beter, dat ik jullie ln vertrouwen neem. En daarop ver telde zij aan Ellis en Rust wat er op dien Zondagmiddag gebeurd! was. Het is zeker vreemd, zei Rust, dat Iemand, dio nauwelijks zonder hulp kan eten. op eens de kracht zou hebben gehad door de kamer te loo pen. Ik geloof. Pat, dat het het beste zal zijn, diat je bij je thuiskomst je va der vertelt, wat Vera gezegd heeft. Misschien zal hij dan alles opbiechten. Maar kom,laten we nu gaan lun- ohen. Het was bijna vier uur, voor Vera op de golfclub kwam. Patricia was reeds naar huis gegaan, daar zij voor haar vadere thee moest zorgen. Als ie nog iets bijzonders van Vera hoort. Geoff, zei ze bij het afscheid- nemen, kom' Itet mij dan nog even vertollen I Vera zag er bleek en afgetrokken uit. Zij had geen aangenamen dlag ge had. Groot was knorrig, omdat hij van den dokter nog niet naar kan toor mocht ,en Vera had het moeten ontgelden. Hii wilde haar geen mi nuut uit zijn ooger. laten en had haar morgens gezegd, dat zij dtien dag bij hem thuis moest blijven. Na de lunch echter toen hij zag, dat zij cr bleek en lusteloos uitzag, was hij op eens van gedachte veranderd en had haar 'bevolen een flink eind te gaan wandelen. Vera was echter niet dade lijk gegaan, maar toen rij bemerkte, dat meneer Crooti er werkelijk op stond, dat rij gaan zou. had zii toege geven. Zij gevoelde rich den laatsten tiid niet meer geheel en al op haar gemak met haar vader. Het was, alsof zij begreep, dat er iets broeide. Het geheimzinnige bezoek van don Ma joor had haar zenuwen ook zeer aan gegrepen. Toen zij de verauda van het Club House op kwam, vond zij HU la en Rust er op rich wachten. Jack, zeide zii. heb je nog met Patricia gespreken Ja, maar zij begrijpt cr ook niet veel van. Zij hoopte, dat jij ons nog meer bijzonderheden jou kunnen ver tellen, en vroeg, of va een van allen vanavond nog aankwamen. Me dunkt, dat het 't beate zal rijn ais ik straks oven naar haar toega. zei Vera. Ja, doe dat," zei EElis. Ik moet zoo dadelijk met den trein van 5.15 weg. Wat zijn jou plannen, Geoff5 O, ik weet het nog niet maar ik denk er over, tot Maandag hier een kamer in het hotel te nemen. Tot riene dan, zei Ellis. Tob maar niet té veel, Vera, en beloof mij, dat ie met niemand dan met Pat over geheim7ürmigen bezoeker cn je ver- oedens zuit spreken. Ook nirt tegen vader? Groot e hemel, neen, vooral niet tegen hem. begon EUis, toen beet hij rich op de lippen, dat hij zich zoo versproken had- Vera keek hem verschrikt aan. Wat was er toch met haar vader, dat hij buiten alles moest gehouden worden? Ilaar angst en onrust kwunen wetr in hevige mate terug. Ellis zag het en legde, om haar te kalmeeren, rijn hand even op haar arm. Kom(, kom, zei hu je moet je niet zoo agiteeren. Onthoud, dat wat en ook gebeuren mogc( ie steeds op mij zult kuunen rekenen. Stort je hart maar eens bij Pat uit, dlat zal je goe<J doen. (Wórdt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5