Rubriek van den Arbeid. koioiiiéii Korporaal Clancy van de Bereden Politie. als van wexkncrnerszijd® In Set klein b. -n-coiifccticbcdrijf stellen Bs en W. voor, de Commiis-e tot Set ontwerpen en berzicn van verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, uit te r.nodigen een verordening te ontwer- pc.i tot wijziging der verordening op de winkelsluiting, waarbij wordt bepaald, dat winkels in Set klein heerenconfec- tiebcdrijf op Zondagen en daarmede ge lijk gestelde dagen zullen gesloten zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 18. Bijzonder onderwijs. B. on W. stollen voor aan het be- ituur der vorecniging ..Groen van Prinstorcr", voor nare lagere school aan de Rozenhagens'raat no. 16, op de vergoeding in de „kosten van in standhouding*5^ beikeld in ark 101 der Lager onderwijswet 1920 over 1922 een voorschot toe te kennen to1 een be drag van 2200. Wordt goedgekeurd. PUNT 10. Schoolhoofd E. Hindriks. B. en \V. stellen voor, den heer E. Hin- driks, hoofd van school no? n, op diens verzoek te ontheffen van de ver plichting lot het geven van geregeld klassikaal onderwijs om de redenen, die reeds in ons blad gepubliceerd zijn.- De heer Poppe vraagt over deze kwestie het woord en deelt mede, den persoon van den heer Hindriks buiten bespreking te zullen houden. De heer Pvppc herinnert aan vroegere bespre kingen, over het ambulantisrue in den Raad gevoerd; o-a. aan de bewering van wijlen den heer Nagtzaam (waar mee de heeren'Boes en Mr? Bruch het eens waren), dat er voor een ambu lant hoofd' geen werk genoeg is en dat het voor den goeden gang van zaken öp school en voor het onderwijs in het bijzonder zeer gcwenscht is, dat ook hel hoofd klasse-onderwijs geeft. De heer Boes heeft met verwon dering van dit voorstel van B.- en W. kennis genomen.- In den laatsten tijd is men er imimers om zuinigheidsrede nen op uit, om de arbeidsprestaties der ambtenaren zooveel mogelijk te verhoogen en het aantal ambtenaren to verlagen. Daarom vindt spr.- 't zeer vreemd, dat Bi en W? thans voorstel len, het werk, dat door één persoon verricht kan worden, door twee perso nen te doen verrichten. Het grootste deel van do kracht van den heer Hin driks, zegt spreker, gaat uit naar zijn bijbetrekkingen. Men had dus tegen hem moeten zeggen, dat hij, wanneer hij zich to zwak voor zijn werk voelt, dan allereerst zijn bijbetrekkingen moest neerleggen. Blijkt het dan, dat de heer Hindriks nóg- te zwak is voor zijn werk, dan zou er voor den Raad aanleiding bestaan, hem een paar jaar te steunen. Spreker geeft den Raad dringend >n overweging, het voorstel van 13. en W. te verwerpen; M'r. B r u|c h, wethouder, verdedigt iiitvocrig liet voorstel van B. en W.- en wijst op de goede hoedanigheden van den heer Hindriks, op onderwijsgebied -Lads tal van jaren. De Minister was het, gehoord den Onderwijsraad, met B. en W. eens, dat het hier een buiten gewoon geval geldt en dat hier rede nen aanwezig waren, aan het verzoek van den heer Hindriks te voldoen, vooral omdat er een groote wijziging in zijn arbeidsvoorwaarden is geko men. Sprekor meent, dat jde Raad over het financieele bezwaar heen zal moeten stappen.- Do heer Boes handhaaft zijn be zwaren en vestigt er de aandacht op, dat de heer Hindriks ook avondwerk verricht en dat dit blijkbaar voor hem <c vermoeiend is, om zijn hoofdbezig heden naar behooren te verrichten. Spreker wijst op het groote financieele nadeel voor de gemeente, als het voor stel van B, en W. wordt aangenomen. Er zal dan weer f 2500 per jaar voor een nieuwen onderwijzer moeten wor den uitgegeven; De heer Poppe is het geheel met den heer Boes eens. Mr. B r li c h vindt het advies, om den heer Hindriks te adviseeren, voor zijn bijbetrekkingen te bedanken, on waardig voor zulk een verdienstelijk ambtenaars Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht; De stemmen 6taken niet 13 tegen 13. Vóór stemden de heeren Loosjes, De Braai, Van den Berg, Kuenen, Heer- fcens Thijssen, Van de Kamp, Van Liemt, Klein, Slingenberg, Bruch, V; d. Ban, Visser en Caslricuio. Tegen stemden de heeren Peper, Van Ommeren, De Zeeuw, Genitsz, Lamerus, Poppe, Tori, Groenendaal, Weerwolf, mevrouw Van Vliet, me vrouw ifaarschall, Kingma en Boes? PUNT. 20. Stichting N oorder kerk en School. Bj en W, stellen voor, de door het bestuur der „Stichting Noorderkerk en Schooi" gevraagde medewerking to; Vergrootïng en verandering van het «choolgebouw aan de Velserstraat 55 niet te verleenen en om te bepalen, dat niet tot verlaging van het maximum aantal leerlingen per üTasse Tvastgë- steld op 40) zal worden overgegaan. Mr? Bruch deelt mede, dat hij do minderheid van B. en W. in deze kwestie is. Hij verdedigt uitvoerig het standpunt, door hem in dezen aange nomen. Hij beroep; zich op de artike len 73, S6 en 104 der Lager Onder wijswet en meent, dat die voor inwil liging van het verzoek pleiten? Hij meent, dat de gevraagde medewerking niet in strijd is met de Lager-Onder- wijswet. De heer Boes laat allereerst een woord van verontwaardiging hooren, omdat hier pogingen worden gedaan, zeer roekeloos met de jgemeentepen- ningen om te springen. De bestaande lagere school der stichting heeft 7, lo kalen en een gymnastieklokaal; zij voldoet dus aan alle eischen? Boven dien is hem gebleken, dat er in deze school nog overvloei van plaats is» Het begeerea van 10 lokalen in een lagere school noemt hij een onding en verraadt z.- u gebrek aan organisa tie. Spreker hoopt, dat de Raad met groote meerderheid het 'voorstel van de meerderheid van B.- en W. zal aan nemen, waarmee een som van f 174.000 zal worden uitgespaard? Mr. Slingenberg zet uiteen, dat de meerderheid van B. en W; op for- meele gronden afwijzend op het verzoek van de stichting heeft gead viseerd.- Spreker meent, dat de meer derheid zich in deze precies aan de letter der wet gehouden heeft. De gemeente mag niet méér lasten op zich nemen, dan de Lager-Onderwijswet toestaat. Bij deze aanvrage is niet voldaan aan de ia art. 73 der wet omschreven eischen. Spreker acht het goed, thans gelden uit te geven voor een school, omdat het aantal leer lingen in de toekomst misschien grooter zal worden. Hij hoopt dus, dat de Raad het voorstel van dc meer derheid van B.- en W. zal aannemen. De heer Poppe vestigt er de aan dacht op, dat ook in Schoten plannen voor den bouw van een bijzondere school bestaan en dat "dus door Scho- Haarlem in dezen blijkbaar geen overleg wordt gepleegd? Mr. Bxitch Voert nog in tweede instantie het woord en liaaohaaft zijn meening.- Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 23 tegen 3 stemmen, die van de heeren De Braai, Kuenen n Mr. Bruch. PUNT 21. Ambtenaar voor nazorg. B. en VV, stellen voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van den voorzitter en secretaresse der atdeeling Haarlem van de Vereeniging van on derwijzers en artsen, werkzaam aan in richtingen voor ouderwijs aan achterlij ke en zenuwzwakkc kinderen, om, voor- loopig voor een proeltijd van een jaar een ambtenaar voor de nazorg der oud- leerlingen van de Buitengewone School alhier aan te stellen. Op voorstel van den Voorzit ter wordt dit punt aangehouden tot de volgende vergadering. De heeren Poppe c.s. dienen de olgende motie in: „De Raad, enz. besluit een commissie m te stellen, teneinde te onderzoeken, wat te Haar lem kan geschieden voor de nazorg van oud-leerlingen der buitengewone school voor lager onderwijs; deze commissie te laten benoemen door B. eu W. in overleg met do af- deelingen Haarlem van de Vereeni ging van Onderwijzers en artsen bij het buitengewoon onderwijs, van den Bond van Ned. Onderwijzers en de afdeeling Kennemerland van do Ver eeniging van Christelijke Onderwij zers en Onderwijzeressen in Neder land en de overzeesche bezittingen". Ook deze motie zal in de volgende vergadering worden behandeld. PUNT 22. Raadsvergaderingen. Aan de orde komen de motie van den heer M. L? A. Klein, waarin de wen sch el ij kheid wordt uitgesproken, voortaan weer om de veertien dagen te vergaderen, en het advies van B. en W., om deze motie niet aan te nemen. De heer Van Ommeren is het met den lieer Klein eens. Bij meent, dat do middagvergaderingen inder daad te lang duren. De Voorzitter antwoordt in het kort en merkt op, dat de Raad zelf weinig lust in avondvergaderin gen heeft. Wanneer het werkelijk noodig blijkt, meermalen te verga deren, dan zal hij zich daartegen niet verzetten. Het afwijzend prae-advies van B. en W. wordt z. h. st aangenomen. PUNT 23. College van zetters. Vastgesteld wordt de volgende lijst van zetters voor 's Rijks directebelasrin gen: a. (vacature C. J. Cramer); 1. C. J; Cramer, 2A? Konijn Mz., b. (vacature J. W; v; Santé), 1. J. W. v. Santé, 2. J; J. Beccari; c. (vacature L. Modoo). 1. L. Modoo en H. Franken Jr. - ._yBenoemingen. Benoemd ïêordcftl tot leden der commissie van bchejr voor den Stadsschouwburg do aftreden de heeren Jhr? A, W. G? van Riems dijk, Dr. J. F. M. Sterck «n J. B. Schuil; tot tijdelijk leerares in de lichamelijke oefening mevrouw B.- jSchcopers— Geuer, te Heemstede; tot definitief leer&ar in de Nederlandsche taal do heer P.- H. Grein er, te Bloemend aal; tot definitief leeraar in de Fransche taal en letterkunde de heer J, R.- H. de Smidt; tot definitief leeraar in hot teekenen de heer J. H. Pfersich; tot tij delijk leeraar in scheikunde do heer G. J? Tiessens; tot tijdelijk leeraar ia de lichamelijke oefening dc heer Th. J« H. van 't Lam; tot tijdelijk leeraar ia de Nederlandsche taal en letterkunde de heer VV» J, A. de Leeuw, allen aan de ie H. B. S. met 5-j. c.; tot tijdelijk leeraar in de scheikunde Dr. W. J. Bruining, te Leiden; tot tij delijk leeraar in de wiskunde Ir. A. P. Potma, te Haarlem; tot tijdelijk leer aar in de Fransche taal en letterkunde de heer A. Jackson, allen aan do ize H? B.- S. met 5-ji c.; tot tijdelijk leeraar in de plant- en dierkunde Dr. B. H. Danser, to Am sterdam; tol tijdelijk leerares in do Spaansche taal mevr. J. L. van Sluijs Baxbiers; tot tijdelijk leeraar in de Russische taal de heer B. Raptschins- ky; tot tijdelijk leeraar in de Maleische taal de heer A. Bakker, allen aan dc H. B. S. met 3-j/ c. cn daaraan verbon den Hoogere Handelsschool met 2-j? c.; tot onderwijzer aan de school voor U. L; O. de heer J. N. Mazee, te Haar lem.- Rondvraag. De heer Peper klaagt oyer do weinig tegemoetkomende houding van sommige ambtenaren bij Bouw- en Woningtoezicht tegenover daklooz© menschen. Een gezin, dat slechts een inkomen van f 27 per week had, wilde xoen aan een woning helpen met ceu huurprijs vau f 8.35 per week, dus boven de draagkracht van het gezin. Het weigerde daarom die woning. Door middel van een dame werd het gezin daaix>p een pakhuis ruimte de Lange Molenstraat ter bewoning aangeboden, dio daarvoor evenwel absoluut onvoldoende was, omdat, alle noodige comfort ontbrak; er was «al leen maar een waterkraantje. Het ergste was evenwel, dat die dam® een waarborgsom van 1' 25 cisclite, om daarvan eventueel© reparaties te doen verrichten. Spreker noemt dit niet anders dan sleutelgeld. I-li] ver zoekt aan li. en W., te willen bevor deren, dat door de ambtenaren van Bouw- eu Woningtoezicht wat min der onverschilligheid tegenover dak- loozen zal worden betoond. De heer Slingenberg ant woordt, dat B. eu W. van die waar borgsom van f 26 niets afwisten; na tuurlijk zouden B. en W. dit niet goedgekeurd hebben. Er was in die dagen geen andere keus, dan het pak huis. Daarmee was liet gezin tenmin ste tijdelijk geholpen. Spreker, meent evenwel, Hat dit gezin geen reden heeft om te klagen, want het woont nu niet mec-r in dit pakhuis, maar heeft oen noodwoning aan de Ilooi- markt gekregen. Mir. Slingenberg had liet eerlijker van den lieer Peper go vonden, als hij dit aan zijn betoog had toegevoegd. De V 0 o r z i tj e r was het met dit laatste geheel eens. De heer Peper merkte op, dat het niet zoozeer d&arom ging. Zijn bedoeling was, om 1 rider vrien delijke houding vau ambtenairen bij Bouw- cn Woningtoezicht te cr it hee ren. Zij mogen, zei hij, hun booze luim niet op dakloozen botvieren. Spreker bad zich ook geërgerd aan „een staaltje" van de geringe regeer kracht der burgerlijke autoriteiten". Op het Phoenix-terrein ligt namelijk sinds langen tip, /.eer groote mest hoop; de omwonende ondernemers van industrieën wei-pen er telkens al len mogelijken afval neer, tot gioot gevaar van de gezondheid der bevol king. Op dit terrein woont nog een gezin met 4 a 5 kinderen. Aan «pre ker was verzekerd, dat het gemeente bestuur van dien wantoestand, die al langen tijd bestaat, op de hoogte is. De heer Slingenberg ant woordt, dat ook een communistische regeering hierin geen verandering zou kunnen brengen, want het Phoe nix-terrein behoort thans niet aan de gemeente, maar ig tot 1932 in erf pacht gegeven. Het gemeentebestuur staat daar machteloos tegenover. Hoogstens kan men nog eens trach ten te beproeven, dat dit vuil daar wordt opgeruimd. Overigens verbaast spreker er zich over, dat de heer Pe per, die zooeven het sleutelgeld af keurde, het opneemt oor dit gezin, want dat is tegen betaling van f 100 uit een goede woning en uit vrije be weging naar deze omgeving gegaan. Dit voegde de heer Peper er niet bij, zei spreker, die nog meedeelde, met zulk can gezin geen medelijder, te kunnen hebben. De heer Peper begrijpt toch niet, dat er geen wetsartikel bestaat, dat aan Hef gemeentebestuur liet reehf gceit. om ïii te grijpen. Die toestand mus daar niet langer bestendigd blij ven. Do heer S 1 i u g e n b-e r g zal nog een» óverwegen, wat er aan te doen V»- 11e heer Groenendaal vraagt, wonneer nu eindelijk de bewoners \an dc W66tergracht ook eens electrisch licht krijgen. Er ligt nog altijd te dier zake een motie-Roest, waarin aan B. en W. prae-advies gevraagd wordt. Do he-or Hoerkens Thijssen merkt op, dut geen electrisch licht kan aangebracht worden in woningen waarin muntgasmeters slaan. Djt zou de gemeente door den dubbelen aan leg voel te veel gehfi kosten. De heer Groenendaal wenscht toch een prae-advies van B. en W. De heer Hearkens Th ij s s en zal deze zaak gaarne nog eens bestu- deeren. De heer Groenendaal dringt op spoed aan. De heer Boes betuigt zijn inge nomenheid met de verbetering aan de Schoterbrug bij het viaduct. Toch keurt hij hot af, dat niet alle ruimte voor do verkeersverbetering benut is eu er nog een grasperkje is aange bracht. De heer Slingenberg ant woordt, dat de Raad de teekouingen, waarop ook dit grasperk voorkomt, heeft gezien eu goedgekeurd. De heer Van den Berg zegt, dat in do Amsterdamscbe politiever ordening een artikel staat, dat het De Voorzitter antwoordt, dat het werpen van voorwerpen op straat ook hier strafbaar 16. Hij- zal er gaar ne tpe meewerken, dat de agenten streng zullen letten op het wfcrpen vau bananenschillen op straat. De heer Kingma deelt uw veel boeren van buiten ondeugdelijke melk in de stad brengen. Hij vraagt Itoe het staat met de door d« ring ton aanzien van de melkvoorzie- ning te nemen maatregelen. De Voorzitter za. uier op nader antwoord geven. Hij adviseert, in en; geval de. melk te koken. De hoer Van Liemt klaagt over den stank vaji nel water in onze grachten. Hij herinnert aan de vraag, door Mr. Romans te dien aanzien tot de Regeering gericht en vraagt, of er door de Regeering geen sterkere urang op Rijnland kan worden uitge oefend, opdat de Haarletnsche bevol king vau deze plaag verlost wordt. De Voorzitter antwoordt, dat al zoo dikwijls drang op Rijnland uit geoefend is. Hij is evenwel bereid, nog eens „met drang op maatregelen aan te dringen". De heer \ran Liemt geeft in overweging, een adhaesie-beluiging met de door Mr. Bcmans gestelde vraag tot de regeering te richten. De heer Groenendaal merkt op, dat in ieder geval hier en daar wel eens gebaggerd kan worden. De heer Visser, die wegens het rumoer in de raadszaal moeilijk te verstaan js, bespreekt den Incasso dienst en vraagt, weer op de meter- kaarten te willen vermgjrjpn, hpeveel werpen van bananenschillen op straat strafbaar stelt. Vooral op het asphalt, men verschuldigd is. ziin die schillen zeer gevaarlijk. Hij vraagt, of hier ook niet zulk een ar- Te tien minuten over half zi tikel bestaat. wordt de vergadering gesloten. Van hSer en daar. HET AMSTERDAMSCHE WERK LIED ENRECLEM ENT. Verschenen i3 een voordraalit van B. en W. van Amsterdam tot vereen voudiging van het werkliedenregle ment cn tot toekenning van medezeg gingschap aan de werktiedenorgani- saties. Omtrent den grondslag van het ontwerp-regtlement, dëelien wij het vol gende mede: Do Gemeenteraad blijft volgens het ontwerp-reglemeut zelf alles bepalen, wat hij met betrekking tot dë rechts positie en de arbeidsvoorwaarden ter regeling aan zich wil houden. Hij kan het reglement ten allen tijde naar zijn foedvinden wijzigen, d'us ook uitbrei- en. Gel'ijk hij echter reeds in het oude reglement velerlei ter nadere uit werking overliet akn B. en W., doet hij dit in het nieuwe reglement we der, alleen op grootere schaal, doch verbindt hieraan thans de voorwaar de, dat B. en iW. dienaangaande over leg plegen met de werklieden-organi saties. Dc grondslagen, waarop het overleg tusschen beide partijen iri een centrale commissie zal plaats hebben, worden voorts door den raad' vastgesteld. Komt in die commissie geen overeen stemming tot stand over een voorge stelde nieuwe regeling, dan zal in den regel de bestaande rechtstoestand voorshands ongewijzigd gehandhaafd blijven. Evenwel kan het voorkomen, dat één van beide partijen zich daar bij onmogelijk kan neerleggen. Zij beeft dan uitdrukkelijk een stemming uit te lokkeu, waarbij dat gemis aan overeenstemming zal kunnen blijken. Geschiedt dit, zoo behoort de raad hier van jtennis te krijgen, teneinde desge- wenscht, de regeling zelfstandig te kunnen vaststellen. De mogelijkheid zal zich edhter kunnen voordoen, dat de raad in gevallen, die zij van min der beteekenis acht, de zauk, welke haar wordt voorgelegd, niet wenscht te regelen. Ook kan zij besluiten, de regeling ervan aan B. cn W. over te laten. Er zijn gevallen, waarin dit laatste reeds van tevoren ais vaststaande kan worden aangenomen, bepaaldelijk ook met betrekking tot regelingen, die 51 dit reglement uitdrukkelijk aai de Centrale Commissie zijn op gedragen. De^o gevallen kunnen worden verzameld op een lijst, welke in verloop van tijd naar de behoeften van de practijk kan worden aange vuld of gewijzigd. Wat krachtens de gemeentewet uitdrukkelijk tot de be voegdheid van B. en IW. bclhoort, zal aan die bevoegdheid niet kunnen wor den onttrokken, indien bij het overleg dat erover is gevoerd, de gewenschte overeenstemming niet mocht worden verkregen. In tusschen blijft vaststaan, dat, al de zaak betrekking hebben. In dit val zullen die gelden nog eerst bij den Raad moeten worden aangevraagd. Zij kunnen dan door hem worden toe gestaan of geweigerd; in het eerste ge val onder aanwijzing van de middelen tot dekking der uitgaven. De mogelijkheid .bestaat ongetwij feld, dat nog geruhnen tijd zal ver- loopen, voordat het wetsontwerp op den rechtstoestand der, ambtenaren wet zal zijn geworden en daarna in gevoerd. De Koninklijke besluiten, welke tot uitvoering van die wet zullen uitge- viardigd moeten worden, zullen daar na, zonder twijfel, nog langen tijd kunnen uitblijven. Zoolang kan, na.tr hel inzien van B. en W., in onze Gemeente, niet meer met het bestaande „georganiseerd overleg" wordt voortgewekt, noch met de organisaties der -werklieden, noch met die der ambtenaren. Het i.s dan ook de bedoeling van B. en W. zoodra het aangeboden ont werp door den Raad zal zijn aangeno men, eveneens de herziening van het .georganiseerd overleg" met de amb tenaars-organisaties voor te bereiden in gelijken göest. GEZAMENLIJK VERWEER TEGEN LOONSVERLACINCEN. In verband met de vanwege de B. 4. N. S. ondernomen pogingen tot sa menwerking tusschen de spoorwegor ganisaties en die van overheidsperso neel, een en ander met het doel om gezamenlijk verweer te bieden tegen eventueele loonsverlagingen en ande re verslechteringen, zond 'het Bestuur van het Nat. A rb e ids- Secret axi a at op 9 Augustus het volgende schrijven aan het hoofdbestuur van den Bond van Ambtenaren in dienst der Nederland sche spoorwegen (B. A. N. S.): „Met groote vreugde nam ons be stuur kennis van eenige mededdelin- gen in de pers, met betrekking tot een vanwege uwen bond ondernomen po ging tot samenwerking der organisa ties van spoorwegpersoneel en die van personeel in openbaren dienst, be- oogende een gemeenschappelijk ver weer dezer tegen loonsverlagingen en andere verslechteringen. Het zij vergund uw bestuur officieel te doen weten, dat de bij onze lande lijke vakcentrale aangesloten Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel en die van Personeel in Openbaren Dienst door ons bestuur zijn geadviseerd menwerking met uwen bond te aan vaarden, waartoe trouwens voornoem de bonden reeds hebben besioten, van welk besluit hun besturen u bereids kennis gaven. Wij spreken bij deze den wensch uit, dat het uwen bond zal mogen geluk ken een zoodanige samenwerking tot wordt over een regeling, die de raad Island te brengen, welke inderdaad de aan de vaststeling door partijen in de j mogelijkheid zal scheppen tot een ge- Centrale Commissie heeft overgelaten,meenschappelijk en daadwerkelijk op- tusschen haar overeenstemming he-1 treden der belanghebbende organisa- reikt, deze toch niet tot uitvoering ties en tot een krachtig en doeltref- zal kunnen komen, indien het doen fend verweer tegen alle vers'.echterin- van uitgaven eruit voortvloeit en de gen, welke den belanghebbenden groe- hier\oor benoodigde gelden niet zijn pen van personeel der Ned. Spoorwe- te vinden uit de door den Raad vast- gen worden opgedrongen, gestelde begrootingsposten, welke op Ons bestuur, doordrongen van den ernst der positie, waarin de bel hebbende organisaties in dezen rijn geraakt, nam voor eenige weken terug liet initiatief tot het bijeenroepen van de besturen der m ons land bestaande vakcentralen, voor een samenspreking welke ten doel had: na te gaan. of er in verband met de algemeime reactie, zooats deze o.a. tot uiting komt op het terrein der werklooshcidsveizorging en anderszins ,mede naar aanleiding van de aangekondigde loonsverlagin gen voor de arbeiders der mijnen en het personeel der spoorwegen, een ge meenschappelijk optreden der vakcen- traien dient te worden overwogen en zoo mogelijk ook tot stand ge bracht. Helaas, liet N. A. S., de landelijke rakcentralo der onafhankelijke vak beweging, moest ontwaren, dat de be sturen van de overig© vakcenfralen weigenien tot een zoodanig optreden te geraken. Omdat ons bestuur wist te handelen in den geest van de belanghebbenden in het bijzonder, doch niet minder in het duurzaam belang van de Neder landsche arbeidersklasse, deed het op nieuw een poging om tot c-en gemeen schappelijk cn daadwerkelijk optreden der vakcentralen te komen. Beseffende den ernst van -;w pogen, meende ons bestuur het tot zijn plicht te rekenen, uw bestuur geluk te wen- schen met de door uwen bond onder nomen mobilisatie, met liet uitgespro ken doel naar wij vertrouwen om alle middelen, zelfs de scherpste gemeenschappelijk te doen aanwenden als verweer tegen de aanvallen op het levenspeil van het personeel der spoor, wegen. Bij dit pogen kan uwe bond op de grootst mogelijke .medewerking en krachtigen steun van het N. A. S. re kenen". Te Rotterdam zijn Woensdag de be sprekingen tusschen de commissie tot regeling van loonen en arbeidsvoor waarden in het Rijns! eep- en scheep vaartbedrijf en den CentraJen Bond van transport-arbeiders begonnen. Het stakende Rijnsletepvaartperso- neel, aangesloten bij de Nedeii, Fede ratie van Transportarbeider», heeft Dinsdag te Dordrecht de volgende mo tie aangenomen; Gehoord een uiteenzetting ever den stand der stalring in hot Rijns! eop- vaaxtbedrijf; kennis genomen hebben, de van 'het telegram van het stakings comité aan de Ruhr, waarin verlangd wordt de staking uit te breiden, ook der riviersleepvaaxt voor de 3tad, waardoor vooral te Rotterdam do kracht der staking belangrijk kan wor d'en versterkt; van oordeel, dat het in het hriang is an de betrokken stakende arbeiders, dat onder geen voorwaarden meer ver gunning tot het wegsleepen van sche pen mag worden gegeven en dat. do staking over de gansche elieepvaart op den Rijn (ook de sleepvaart voor dn stad Rotterdam) dient te worden uitgebreid. ONTSLAG BIJ DE KON. VER. TAPIJTFABRIEKEN. De directie van de Kon. Ver. Tapijt- fabrieken te Rotterdam heeft aan het personeel medegedeeld, dat het door werken met twee ploegen door de bui- tenlandsche concurrentie niet meer mogelijk is en tot overproductie zou leiden. De firma is daarom genood zaakt het geheele personeel van do cocosweverij met ingang van 31 Augus tus te ontslaan. Later zal worden be kend gemaakt of men met een dag- ploeg zal Kuimen blijven werken en wie daarin zullen worden opgenomen. GROOTE BRAND TE TANDJONG- BALEI. De Sumatra Post bericht: In den nacht van 13 op 14 Juli heeft te Tandjong-Balei een vreeselijke brand gewoed, die 21 kedelis in do asch legde en aan een negenjarig Chinees meisje het leven kostte. Het complex huizen dat een prooi der vlammen werd, had een uitge strektheid van pl.m. 50 meter, een diepte van eveneens phm. 50 meter. Het waren 6 Chineesche smederijen, verder autoverhuurderijen, reparatie werkplaatsen benevens enkele woon huizen. Van de vijf verbrande auto's waren er vier eigendom van tengkoe Madjid en een van den heer Leidelmeyer. Do schade moet de f 60.000 overschrijden, terwijl zoo goed als niets verzekerd Toko Touber bekwam zware water schade, terwijl de ramen erg ver schroeid ziin. De toko was wel ver zekerd. Een geluk mag men hot roemen, dat er geen wind stond, daar anders geheel Tandjong-Balei een prooj der vJammen zou zijn geworden. Later vernamen vii nog, dat de brand een tweede slachtoffer heeft ge- eischt, en wel een Klingalees, die zes huizen verder van de plek waar do brand woedde vandaan woonde, en van angst is doodgebleven. Feuilleton Naar het Engelsch van OTTWELL B1NNS, Dat geloof ik ook, zeide Mollie, mot behulp van dien schurk. Schurk of geen schurk Het eten is klaar, Eikington, klonk plotseling Montana's stem, kom gauw mee aanzitten. Verdere besprekingen waren nu toch onmogelijk geworden; het meis- ie en haar Vader gingen dus naar miten eu namen hun gewone plaats bij het vuur in. Toen de maaltijd af- geloopen was keerde Mollie weer naar de tent terug en haar Vader wilde haar juist volgen, toen Mon tana hem terughield. Een oogenblik, Eikington, zoo'n haast heb jc toch zeker nog niet om te gaan slapen. Ga maar weer kalm zit ten. Er zijn een paar dingen, die ik je noodzakelijk moet wagen. Het gaat hier om een bepaald pa pier, begon hij, den man, dien hij aansprak, een wenk gevend. Je kent dat papier zeker wel, nou daar ia het ons om te doen. Je bedoelt het papier over de Clancy-Elkington goudmijn} Dat is het. Maar ik heb het niei, antwoord de Eikington. Wat zeg jeriep Dubosc uit, met een woedenden blik opspringend. Ga weer zitten, Jean!, zeide Mon tana op bevelenden toon. Geef El- j kington tenminste een kans om de zaak uit te leggen. Dubosc wilde zich toch nog verzet- ten en weer sprak Montana: Stel je nou niet zoo aan, Dubosc! Ga zitten,! zeg ik je. Eikington loopt immers toch niet weg. De halfbloed ging mopperend weer zitten en Montana sprak weer tot Ei kington: Die vlieger gaat niet op, zeide hij ruw, hoewel der uwheid verzacht werd 1 door de stille wenk, welke ermee ge-1 paard ging en die alleen gezien werd aoor dengeen, voor wien zij bestemd was. En ik zou mijn kaarten nou maar weggooien als ik jou was, want ons kan je heusch niet voor den gek houden. Maar het is do waarheid, zeide Eikington. Ik heb het heusch niet, ik heb het verloren. Dat ia niet waar, zeide Anlon. Je kunt me fouilleeren, als je j daar lust in hebt Dat zuilen we dan ook maar zoo vrij zijn om te doen. En je dochter net zoo goed. Dus voor den dag ermee als je jezelf een hoop ongemak wilt be sparen. Hier is heusch geen bedrog in 't epel. Noch mijn dochter, noch ik heb ben het papier. Maar ik ken den weg tot in de kleinste bizonderheden uit mijn hoofd en ik weet zeker, dat ik er je zoo wel naar toe zou kunnen bren gen. Zou je dat werkelijk kunnen! Ja, ik herinner me de verschil lende aanwijzingen duidelijk. Dan zul je wel zogoed zijn, ze hier te willen herhalen, ol ik schiet Houd je mond, Dubosc! kwam Montana tusschenbeidc. Ik ben hiar op het oogenblik bezig een kruisver hoor af te nemen. En als ik er mee klaar ben, kom jij misschien nog wel eens aan de beun. Dubosc moest zich alweer onderwer pen en ©en oogenblik lieersckte er vol maakte stilte, die geheel onverwacht onderbroken werd door een geluid als of er gemorreld werd aan het sluit stuk vau een geweer. Anton sprong onmiddellijk overeind en tuurde in de duisternis. Wat was dat 1 Bij behoefde niet lang ap antwoord te wachten, want van uit dc duister nis aan den oever van het meer kwam plotseling het knetteren van een vlam. terwijl bijna tegelijkertijd een geweer afgeschoten werd en een kogel over hun hoofden suisde en in een boom terecht kwam. Dubosc sloop omzichtig naardc tent, waar de geweren bewaard werden, greep er een, deed er daarna de hoes af en sloop toen de duisternis in onge veer in de richting, waarvan de scho ten kwamen. De anderen verwijderden zich juist van het vuur toen er al weer geschoten werd en nu uit twee gewe ren uit tegenovergestelde richtingen en toen nog eens van uit de boomen aan dc rechterzijde. Er werd met iets goworpen, dat zijn doel miste en toen over de platgetrapte sneeuw van het karnp verder gleed tot vlak bij het vuur, waar het in zijn volle lengte in den gloed zichtbaar was. Een vischspeer, riep Montana uit, toen ging hem plotseling een licht op. Het zijn die ellendige Kogmollocks. Die zijn gekomen om de honden terug te halen. Dit verklaarde volkomen de geheim zinnige nachtelijke schoten en Anton lachte onverschillig. Om dë Kogmol locks geef ik niet veel, maar dat zc ge weren bij zich zouden hebben, dat had ik Een voortdurend werd er van de duisternis uit op hen geschoten, ter wijl Montana en Anton een beschut ting zochten in de duisternis, wild© Elkmgton, die aan Mollie dacht» naar de tent terugkruipen, maar hier kwam Anton tusschenbeïde. Neen, neen, mijnheer. Neem een geweer en schiet; dat is de eenige ma nier. Hii stopte den ander een geweer in handen, terwijl hij sprak en ook een handvol patronen; onderwijl deeLde Montana zijn bevelen uit. Let op het bosch, Eikington. Die kerels zouden wel eens kunnen probeeren ons in den rug aan te vallen. De Eskimo's gingen voortdurend door met vuren, maar zij konden slecht mikken, want zij hadden goed-1 koope geweren, die ze van walviscli-1 vaarders gekocht hadden en die veel te hoog schoten. De aangevallenen; beantwoordden de schoten slechts bij tusschenpoozen, zoodra er maar de geringste kans bestond op iets be paalds te kunnen mikken, maar voor zoover ze konden nagaan, werd er aan beide zijden niemand geraakt. Toen sprong Montana ineens in de hoogte en viel daarna languit neer. Ik ben geraakt, riep 'hij uit, zich weer oprichtend- Erg? vroeg Anton cn mikte op ccn neergehurkte figuur, die tegen de sneeuw afstak. Tenminste, ik geloof, dat ik er leelijk aan toe ben, antwoordde Mon tana, maar ik geloof toch nog wel, dat ik zal kunnen schieten. Anton kroop naar den gewonden man en onderzocht hem, toen ging hij terug naar Dubosc en voerde een ge sprek met hem onder het vuren door; toen hij uitgesproken was, begaf Du bosc zich naar de plek, waar de hon den vastgebonden lagen en begon ze voor de slede te spannen. Wat ga je nu uitvoeren? vroeg Eikington, dezo toeberidselen ziende en in geen enkel opzicht begrijpend, waar deze voor dienden. We gaan er zoo vlug mogelijk vandoor, antwoordde Dubosc grijn zend. Dat zal ik dan even aan mijn dochter zeggen, zeide Eikington. Doe dat, antwoordde de halfbloed Eikington keerde zich om en begon naar de tent te kruipen, toen hij een slag met een geweerkolf op hot hoofd kreeg, die hem geheel bewusteloos maakte, cn terwijl Anten weer op de Kogmollocks begon te vuren, l>ond Du bosc den Amerikaan op do slede. Toen kwam Montana Joe lusschcnbcide. Zeg, kerels, jullie laten me toch niet aan mijn lot over? Geen van de beide halfbloeden ant woordde; maar terwijl het schieten van de inboorlingen toenam, school Anton nog eenige malen zijn geweer af, liep toen naar de honden en zett* hen aan; Moosh! moosh! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6