DREIGT DE LONDENSCHE OONFERENTIE TE MISLUKKEN? WET BR1TSCHE KABINET BIJEENCEROEPEN. OOK HET. FRAN8CHE KABINET VERGADERT. WELKE HOUDING ZAL FRANKRIJK AANNEMEN? OVER DEN TOESTAND IN OOSTENRIJK. BEIEREN EN HET DUITSCHE RIJK, EEN 1TALIAANSCHE RE CEERINCSVERKLARINO- (Tegen de verwachting in is de con ferentie te Londen Woensdag niet bij- pengekomen,. De redenen hi ei-van is dat de com missie van deskundigen nog ïTftrt met haar rapport was gereed gekomen. Eerst laat in den avond ging de com missie uiteen zonder tot overeenstem ming te zijn gekomen. Inmiddels verneemt Reuter dat do toestand zeer critielc is en dat, hoewel inen nog niet alle hoop behoeft te la ten varen een mislukking der conferentie geen verrassing zou wekken. Verder verneemt Reuter en ook 'dat is eon bewijs van het critieke van den toestand dat er in verband met net feit dat er geen vooruitzichten be staan op een overeenstemming tus schen de geallieerden, belsoten is te gen heden een zitting van het Brit- sche kabinet bijeen te roepen. De ministers, die met vacantia naar Blders waren vertrokken, zullen in allerijl moeten terugkeeren. Naar verluidt, zullen door het kabinet be langrijke besluiten moeten worden ge nomen. Heden zullen ook de Fransche mi nisters op het Elysée onder voorzit terschap van Millerand bijeen komen. Van het reshltaat van deze beide ka binetszittingen kan veel afhangen. Inmiddels is Woensdag in den na middag het rapport der commissie inzake Poincaré'8 plannen overhandigd. Omtrent den inhoud' er van het volgendel De meerderheid der commissie is tot de conclusie gekomen,- dat de voorgestelde .waarborgen volstrekt geen extra-finan- cieele voordeelen zullen opleveren.- Met betrekking tot het voorstel betreffende geallieerde controle over de Duitsche s taatskolenmijnen en -bosschen, waren de Italiaansche, Japansche en Engelschc gedelegeerden het er over eens, dat een dergelijke maatregel geen 'financieele voordeelen zou opleveren. Op dit punt Staan de Belgen echter aan de zijde yan Frankrijk; Aangaande het Voorstel om een diouanegrens tusschen 't bezette gebied en het overige deel van Duitscniaud in te stellen en om een dergelijke grens Cm. het Roergebied te leggen stemden alle geallieerden, behalve Frankrijk, met de Engelsche opvatting in. Het 'standpunt der meerderheid ir, dat er geen sprake van een werkelijk mora torium zal kunnen zijn, indien tezelfder tijd onder anderen vorm van Duitsch- land betaling wordt verlangd.- De meerderheid was van oordeel, dat indien dergelijke waarborgen zouden iworrlen vereischt, het noa: heter zou zijn, en de bestaande Duitsohe douane organisatie over te nemen, dan een nieuwe in te stellen. Wat betreft het voorstel om 60 der aandeelen in Duitsche fabrieken, speciaal chemische fabrieken, aan den linkeroever van den Rijn door de geallieerden te doen over nemen, werd door alle geallieerden op positie gevormd tegen het Fransche De meerderheid is overtuigd, da: een dergelijke waarborg geen geld zou opbrengen, aang-ezien inen die 60 der aandeelen alleen zou kunnen ver krijgen door de Duitsche regeoring te dwingen de huidige eigenaars uit te eerden ter hand te stellen. De Duitsche den ter hand te stellen.- De Duitsche regeering zou dit alleen kunnen doen door nieuw papiergeld te drukken, waar van het gevolg zou zijn, dat de valuta positie van Duitschland nog slechter zou worden? Het is nu de vraag welke houding Frankrijk zal aannemen. De politieke medewerker van do „Eve- niujg Standard" verneemt iliengaande, dat Poincaré geenszins de aanneming vaa zyn streng program verwaelit. Volgens hem. zou hut Frankrijk'e plan zjju om vast te houden aan drastische voorstellen, die (natuurlijk door Engeland verworpen wor den. Ha deze verwerping zou Frankrijk .verklaren, dat een afzonderlijke actie noodzakelijk is, en op eigen gelegenhedd .trachten, do noodige garanties te ver- jverven. De „Evening Standard'' verneemt van andere Fransche zijde. naaF zy verklaart uit zeer welingelichte bron, dat in geval de overeenstemming niet bereikt wordt, de Franschen zich gerechtigd zouden ach ten, hun eigen weg te gaan. Deze zegsman sprak de nieening uit, dat in een dergelijk geval do Britsehe regeering ten slotte de wenschelijkheid zou inzien, om zich bij do Fransche actie aan te sluiten en dat ten slotte veel betere resultaten verkre gen zouden worden. De Fransche zegsman van do „Evening Standard" wijst opnieuw op het feit, dat Duitschland thans ovornl kanalen aanlegt spoorwagon en stations bouwt, nieuwe ad ministratiegebouwen opricht op de meest kostbare wijze en nieuwe schepen in de ,vaart brengt, terwijl Engeland on Frank rijk .zich van al deze dingen moeten ont houden en gehukt gaan onder zware be lastingen. De Frans oho avondbladen zjjn zeer ont- etomil over Sec dreigement door Lloyd George in een gesprek met Engelsche journalisten geuit omtrent een vermoedelijke breuk in de Entente Zy zeggen dat hy' dezen „truc" te vo- ïen reeds te Cannes on Genua had uitge haald. Toen hij in deze stad echter de uit werking daarvan te Londen bomerkte, heetto hy den vorsproiders van het be- xieht te liegen. Dozo zouden hem belas terd bobben. Zyn toeleg nu was blijkbaar Foinearó aanstonds na zyn wakker wor den by lezing der Engelsche bladen to laten schrikken. Daartegenover stellen Verscheidene Fransoho bladen, dat het go- heele volk achter Poincaré staat en hy hiertegenover gehouden is. De Tomps betoogt, dat Lloyd George de openbaro meenitig togen Frankrijk op hitst door middel van het door do Brit- tche rogooriug gccon troleerde Beuter- ageutseliap en het blad zegt, dat dit on- uoodag zou zyn als de grooto meerderheid dor Bngelsolio openbare meeuing zjjn tuoening deelde. De Tomps betoogt verder, dat Lloyd George op deze wijze een ver foeilijken dieuBj; bowyst aan Duitsehlaud, dat hy schijnt te verdedigen, maar dat de Fransehen zich daardoor naot laten intimideeren. De Debate verwacht dat Poincaré voet by stuk zal weten te hou den en niettemin aan Lloyd George de volle verantwoordelijkheid zal weten te laten voor een eventueele breuk. Het „Journal des Débats" lioopt, dat Poincaré nïiet zwichten zal voor den Engelse-hen .drang. Zelfs voor het geval i' rankrijk, diat niet langer op betaling kan blijven wachten, zich genoodzaakt zou zien alléén zekere maatregelen te nemen, wil dat niet zeggen, betoogt het blad, dat het daarom de heele Entente verbreken jwil, al beduidt die Entente niet veel meetr, als ze slechts misbruikt wordt ais ontoelaatbaar middel 0111 pressie uit te oefenen, telkens wanneer de Fransche vitale belangen op het spel slaan. Wanneer het daarom tot een breuk mocht komen, moet z.i. Poincaré alsnog zijn plan publiceeren, dat een complete oplossing van de moeilijk heden bevatte door verband te bren gen tusschen de Duitsche betalingen en de intergeallieerde schulden, om dat daaruit blijkt, dat de schuld van de breuk niet bij Frankrijk ligt, maar bij Engeland, dat door de nota van Balfour aan de mogelijkheid van een afdoende regeling oen eind gemaakt heeft. De minister van Buitenlandsche Zaken in Oostenrijk, Grimberger, heeft voor een aantal buitenlandsche journalisten een rede gehouden over üe toestand in Oostenrijk en over do reconstructie van het land dat zich in een zoo crilieken toestand bevindt. De minister zei de, dat het aanne men van het verdrag van St. Germain geschied was in liet geloof, dat de hulp, die volgens dit verdrag zou wor den gegeven spoedig zou komen. Ten gevolge van intcinationale complica ties werd die hulp vertraagd, waar door de Oostenrijksclie republiek in middels eigen wegen moest zoeken om zich te helpen. Deze hulp stelde aan Oostenrijk de grootste eischen, die Oenig volk zich ooit gesteld zag. Daar in weerwil van de maatrege len, die de gedelegeerden van den Volkenhond van Oostenrijk hadden verlangd en die derhalve werden uit gevoerd, de credieten, door het huï- tenalnd toegezegd, uitbleven werd de Oostenrijksclie regeering gedwongen van het volle nieuwe zware offers te vragen. Alzoo wordt een plan uitge voerd voor financieele hervorming, waarbij nieuwe belastingen, een nieu we binnenlandsche leening en vermin doring van het ambtenaarspersoneel benevens de stichting van een nieuwe nationale bank een groote rol spelen. Door die nieuwe belastingen en de binnenlandsche leaning zal het even wicht in de begrooting worden ver kregen, terwijl de nieuw te stichten bank voor de fundeering van de kroon zal zorgen. De stichting dezer bank beteekent een keerpunt in den toe stand. Thans echter verlangt Oostenrijk te weten hoe het staat met de toegezegde credieten, die voor het buitenland in het minst niet een weldaciigheidska- rakter dragen, doch zuiver een beleg ging voor de geldschieters. Oostenrijk biedt meer dan voldoende waarbor gen. Bovendien staan de politieke kalm te van het volk en liet feit, dat er in Oostenrijk minder poLitieke opstoot jes voorkomen, dan in andere 'anden er borg voor, dat de politieke ontwik keling van Oostenrijk op rus li gen weg verloopt en dat liet buitenland zich dus uit dien hoofde geen zorg behoeft te maken. Inzake de besprekingen met Beieren. te Berlijn bosschen het Duitsche Rijk en Beieren over de ten uitvoerleg ging van de wet tot bescherming van de Duitsche Republiek en de intrek king van de bijzondere verordening der Beiersche Regeering kan het vol gende worden gemeld; De Beiersche delegatie, beotaande uit minister-president LerchCzfeld, Seliweyer, minister van binnenland sche zaken en Guertner, minister van Justitie, is Woensdag om 8 uur te Ber lijn aangekomen. IvorLna de aankomst van de dele gatie werd graaf Lerchenfeld door rijks president Ebert ontvangen. Ver volgens hadden de gedelegeerden een eerste onderhoud met den njkskanse- ier in het gebouw van de r "kskanse- larïj, terwijl om Ti u. de Beieren een gemeenschappelijke bijeenkomst met de vertegenwoordigers van de rijksre- geering hadden. Deze .bijeenkomst werd bijgewoond door rijkskanselier Wirth, Radbruch rijksminister van justitie. Koester' rijksminister van binnenlandsche zaken, Schmidt, rijks minister van voedselvoorziening, die hedenochtend uit Beieren te Berlijn was teruggekeerd. Van Beiersche zijde waren, behal ve de gedelegeerden, ook von Prager, de Beiersche gezant te Berlijn ver schenen. Gessier, de rijksminister van verdediging was niet aanwezig, en bevond zich nog in Beieren, liet voor zitterschap in. deze conferentie werd door den njkspresident waargen© men. De verschillende vraagstukken, die opgelost dienen te worden, zijn reeds in de bijeenkomst besproken. De toon der discussie was kalm. M011 besloot de verschillende vraagstukken eerst aan hot oordeel der bevoegde minis ters te onclerwerpen. Te dien einde zouden de betreffende ministers niet hun raadgevers en hun medewerkers hedenmiddag om vier uur. vergade ren. De juridische vraagstukken zullen worden behandeld in een bijeenkomst, die door den rijksminister vair justitie en zijn Beierscken collega zol worden bijgewoond. De beide ministers van binnenlandsohe zaken zullen van hun kant de verschillende kwesties die hun departementen betreffen, bespre ken. Zoodra de verschillende commis sievergaderingen een resultaat zullen hebben opgeleverd, zal een tweede algemeen© vergadering plaats vin den. In do Italiaansche Kamer. iverd door Faota ©en regeeriiigsver- klaring voorgelezen, waarin' hij zeide, dat .daar de nieuwe regeering in poli tiek en parlementair opzicht op de zelfde wijze ia samengesteld als die vorige, de regeeringsvcrklaring sleohta kort zou zijn. Het kabinet hand haaft het programma, dat in de laat- e Kamerzittingen ip uiteengezet. Alle vraagstukken, welke voor het land van belang zijn, staan in ver band met de beide hoofdkwesties, na melijk de financieele em de binnen- fandsche politiek. In de eerste plaats moet de begroo ting in evenwicht worden gebracht door een politiek van strenge bezui niging op de uitgaven. Alle niet strikt noodzakelijke en vooral alle impro ductieve uitgaven zullen geweigerd worden Het belastingstelsel zal lier- zien worden, teneinde een billijker vcrdeeling van de fiscale lasten te verkrijgen, en de ontvangsten daar, waar dJit mogelijk is, te vergrooten. De minister van d'e Schatkist zal na de vacantie een schema voor de in te voe ren 'bezuinigingen, dat reedö is vast gesteld, bekend maken. Facta voegde hieraan toe, dat de buitenlandsohe politiek wat liet her stel van Europa betreft maatregelen moet omvatten, welke geleidelijk tot dat herstel voeren. Het is onmogelijk, zeide hij, het vraagstuk van die schadeloosstelling af te scheiden van idlat der (internationale isühullden. Daarom moet begrepen worden dat het herstel der verschillende staten op het Europeesohe continent de hoofdizaak is, en dat liet onmogelijk is te streven naar het welzijn van een staat, wanneer de nalbuurataten met een noodlottige crisis worden be dreigd-. Daarom zal Italië op de conferentie te Londen zich aan deze beginselen houden.. Verspreid fiSeyws HET VRAAGSTUK DER WERKLOOS HEID LN ENGELAHD. Do „Tirnos" meldt, dat do Engelsche ministers, dio zidh in hoofdzaak bezig houd 011 mej; het verdere onderzool: van het vraagstuk der werkloosheid, (tydens het reees va^ het Lagorhuïs. Rod.) te Londen blyven_ teneinde het onderzoek te bespoedigen en zoo spoedig mogelijk tot besluiten te komen. Twee commissies behandelen het vraag stuk der werkloosheid. De eene, waarvan Lloyd George voorzitter is, onderzoek de uiecr algemeono kanten van het vraagstuk en staat bekend onder den naam van .commissie inzake handel en politiek". l)e andere commissie, waarvan Sir Alfred Mond als voorzitter optreedt, houdt zich r in het bijzonder bezig met relief- -m(Witregelen. Een ondonzook wordt ingc- stekt naar den toestand van den Brilsehon handel in alle deelen dor wereld, en waar hy is achteruitgegaan zullen speciale po gingen worden gedaan om don toestand erhelpeu. Ook wordt de mogelijkheid het scheppen van nieuwe markten overwogen en bijzondere aandacht ge wijd aan do ontwikkeling van de kolo- GENERAAL SMUTS OVER HET TOE KOMSTIGE BESTUUR VA,N RHODESIA Haar de „Times" uit Boelouayo ver neemt, heeft geniaal Ssnuts op een te zyner eer gegeven banket een indrukwek kende redevoering gehouden, waarin hy met kraeht betoogde, hoozeer de eenheid alle rassen noodzakelijk is voor de ontwikkeling van Zuid-Afrïka. In den loox> van zyu rede herinnerde imuts aan do korj geloden gevoerde on derhandelingen met do Chartered Com pany en met de Britsche regeering, en hy •erklaarde ton slotte, dat de bowoners a.u Rihodesia het zelf in do hand hebben een eigen verantwoordelijke regeering te krygen of zich aan te sluiten bij do Zuid- Af rikaausche Unie. De Unie hoopt in bokle gevallen, aldus de premier, hartelijke vriendschapsbe trekkingen mot Rhodesia te onderhouden. ENGELAND EN DE KANAAL TUNNEL. Naar uit Londen nan de „Tomps" wordt gemeld, heeft s'r Arthur Fell, de fitter van de Lagerhuis-commissie den Kanaaltunnel, dozex dagen aan Olinmiberlahi een verzoekschrift o\ erhau- idigd, 'dat goteekend was door 217 Lager huisleden van alle partyen, waarin aan de regeering wordt gevraagd, een datum 'ast te stellen voor de besprekingen over do kwestïo van het aanleggen van öcd tunnel onder het Kanaal. HET RUSSISCHE STAATSBUDGET. Uit Kopenhagen wordt gomekl: Vol lens een draadloos bericht uit Moskou '(inklaarde do volkSoommi&sie voor fiuau- iicn aan een vertegenwoordiger der Ts- wostya, dat het deficit van hot staats budget over het twoedo kwartaal van 11)22 130.000 gouden roebels bedroeg. Do financieele commissie zal in do toekomst het budget zonder deficit kunnen opma ken. In het buitenland is in de eerste helft van dit jaar voor SO millioen gou den roebels gekocht geworden. DE TAALTOESTANDEN IN HET GROOTHERTOGDOM LUXEM BURG. In een persgesprek heeft, nuat „Ilct Laatste Nieuws'' van Brussel mededeelt, Reuter, de Luxemburg- sctie staatsminister liet volgemie ver teld over de taaltoestanden in het groot-hertogdom Luxemburg: „Onze offieieele taal, d.w.z. de taal die in de Staatsstukken wordt gebe zigd Is liet Fransch. Docli de Grond wet heeft aan het Duitsch en het Fransch gelijke rechten verleend. Do spreektaal is het Luxemburgsch, een dialect als ge wilt, waarin ge veel Duitsch, Fransch, Vlaamsch en zelfs Italiaansch vïMt. Maar meest Duitsch Hot Luxemburgsch heeft zijn eigen grnmmatika en er is zelfs wel het een en het ander in die taal geschreven. Maar als geschreven taal is het niet ouaer dan een jaar of zeventig. Toch hebben de Luxemburgers bij yoor- beeid hun eigen volksliederen, in liet Luxemburgsch. Een daarvan is erg krijgshaftig en spreekt van de on afhankelijkheid die wij ons nooit zul len laten afnemen, het andere is gemaakt ter gelegenheid van de op stelling van den eersten spoorweg. Maar een taalstrijd, zooals meu dien ln België kent, hebben wij hier nooit gehad",. GEEN DEELNEMING AAN HET INTERNATIONAAL POST- EN TELECRAAFCONCRES TE BERLIJN. Volgens de „Matln" heeft de onder minister van posterijen aan de Fran sche beambten verboden te gaan deel nemen aan iet internationaal vakcon gres, dat den 17en dezer te Berlijn ge houden wordt, of liever hij heeft ver boden dat er verloven zullen worden verleend, die een deelneming aan dit congres en aan den daaraan verbon den wedstrijd in telegrafeeren moge lijk zouden maken. De oorzaak daar van is, dat door de Duitsche gasthee- ren voor de c^hgresbezoekers diverse feestelijkheden en uitstapjes worden voorbereid, en de Fransche regeering het niet gewenscht acht dat, terwijl de verhoudiilg tusschen beide landen zoo gespannen is, Fransche ambtena ren aan dergelijke, feesten, door Duit- schers aangeboden, deelnemen. DE TOESTAND IN ITALIë. Volgens berichten uit Rome, zijn ln de provincie Livorno verschillende socialistische organisaties ontbonden uit vrees voor fascistische represail les. Ook het socialistisch be;tuur in Verona is afgetreden. In Napels heb ben een aantal „arditi" (aanhangers van d'Annunzio) het kantoor van den Matrozenbonu bezet. Volgens de Epo ca zijn in Milaan 72 bekende socia listen, waaronüec cle afgevaardigden Serati en Trevers, op dc lijst der fas cisten geplaatst ais tegenstandeys die uit den weg behooren te worden ge ruimd, HET PROCES DER REVOLUTiON- NAiR-SOGIALISTEN fN RUSLAND De bladen te Moskou melden vol gens een Belga-teiegram, dat zeven van de revolulioimair-mcialisusche hoofden, onder wie Gotz, Donsky en Ratner zullen worden ter dood ver oordeeld. De anderen zullen tot ver schillende gevangenisstraffen worden veroordeeld. ONTWAPENING IN JAPAN. De Japansche minister van Oorlog onfwikkelde een plan voor gedeelte lijke ontwapening volgens het welk het Japansche legertmet vijf divisies zal worden verminderd, terwijl de diensttijd met 40 dagen wordt ver kort. DE ACHT-URENDAG IN ZWEDEN. De Zweedsclie kamers van koop handel hebben hun oordeel over tien 8-uren-wei'ltdag uitgesproken. Zij zeg gen, dat de productie in evenredigo mate met de vermindering van den werktijd ie afgenomen. De verkorting van den werktijd heeft geen aanlei ding gegeven tot groolere arbeidslust of grootero inspanning. De desbetref fende ®et heeft bijgedragen tot ver mindering van de productie, DE PRESIDENT VAN HET HOM- GAARSCHE PARLEMENT TREEDT AF. De president van de Hongaarsche Nationale vergadering, Gaal, die op een conferentie der regeeringspartij tegen de verhooging der grondbelas ting had gestemd, doch geen steun vond, kondigt zijn uittreden uit de partij aan en verklaart, zijn presi- dentsfunctio in de Nationale Verga dering te willen neerleggen. Men ver wacht niet, dat dit tot een rustige splitsing in do Bethlen-partij zal lei den. Binnenland AUTO-ONGEVAL. Dinsdagavond tegen halftien ree'd een bewoner van hut Park de Kievit metjujn Adler-uutc naar huis op den Leidsdien Straat weg, even voor de Kasteellaan, nabij Lousduinen, toen uit die laan een au- dere auto van den heer R, snel den hoek omreed eri ter verlichting van den weg zijn electriseh zoeklicht ont stak. Door het plotselinge schelle licht, aldus deelt het Vad. mede, verblind, zag de bestuurder van den Auler- auto de heer v. D., niet meer en even min, dat er voor hem een bodewagen zonder eenigo achter?evlichting, Jn zonder «enige achterveriichting, in dezelfde richting reed als hij. Een botsing was hierdoor onvermijdelijk en door den scliok vielen de 3 perso nen van den bok van den bodewagen; twee er van bekwamen lichte kwetsu ren, die door dr. Koppescbaar van Wassenaar werden verbonden. Het achtergedeelte van den auto was ern stig beschadigd. Hoewel dit ongeluk dus betrekke lijk goed afliep blijkt er alweer uit hoe fataal de to sterko verlichting op een oogenblik kan werken. Wanneet men uit de verte de groote zoeklich ten van een auto ziet, is men eenigs- 2ins geprepareerd en het Is dan usan ce, dat automobilisten voor elkaar de lichten dooven, maar hier zit de moei lijkheid in het snel om een hoek gaan met groote lichten. In dit bijzondere geval kwam bovendien nog de. fout van den vrachtrijder om zonder ach terlicht te rijden op een avond als Dinsdag, toen duisternis en regen het uitzicht zeer bemoeilijkten. OVERRIDDEN. Op den Leidsclien Straatweg te Leiden is Dinsdagmid dag een zoon van de weduwe de B. uit Rijswijk, die, op zijn rijwiel ge zeten, zich aan een electrische tram vasthield, door een uit dc andere richting komende tram gegrepen en overreden. Met ernstige verwondin gen is hij naar Academisch Zieken huis vervoerd, waar hij dos nachts is overladen. VOOR DEN OUD-1NDISCHEN MI LITAIR. De opening van dc in richting voor den oud-Indïschen mi litair te Nijmegit-n is bepaald op Za terdag 19 dezer. DRANKBESTRIJDING, r-. Op de te Den Haag gehouden algeniuene vergadering van de Gereformeerde yereemging voor drankbestrijding werd medegedeeld dat de vereen ig mg thans 93 afdeelingen telt en dat het aantal leden is gestegen tot 4i65. NEB. HEIDE-MAATSCHAPPIJ. De Nedoiiandscüe Heide Maatschap pij zal 15 September te Nunspeet haar algemeene jaariijksche vergadering houden. De agenda vermeldt o.ra. een inleiding over werkverschaffing en kolonisatie, door den heer G. van Leasen, en mededeelingen omtrent het Pinetum op Schovenhorst. Na afloop van de vergadering zal een bezoek worden gebracht aan do Leuvenumsche bosschen en den vol genden dag maken de leden een ex cursie naar het landgoed Staverden van den hoer F. B. s'Jacob en het Pi netum op Schovenhoret van dr. J. Th Oudemanj*. VUURBOLLEN. Naar aanleiding van den Dinsdag avond te Doetinchem waargenomen vuurbol schrijft het Meteorologisch Instituut in de Bilt: Electrische vuurbollen zijn bij zwaar onweer dikwijls waargenomen. Hun grootte wisselt tusschen die vari een ui en een hoofd. Zij zijn meestal vele secouden lang zichtbaar, bewo gen zich langzaam zwevend en ver oorzaken zelden schade, niettegen staande het geweldige geluid bij uit- eenbarsting. De Fransche natuurkun dige Planté heeft reeds lang geleden getracht het verschijnsel op kleine schaal na te bootsen, maat zoowel zijn experimenten als theorie (verdun de luchtmassa in een sterl? geladen veld, nl. tusschen wolk en aarde) zijn niet overtuigend. Volgens W'alter zou men hier met een waterbal te doen hebben. Dezo hebben een lading van hetzelfde tee ken als de omgeving en worden dus steeds afgeslooten: een electriscli geladen zeepbel vertoont in een gelijknamig veld soortgelijke be wegingen. Zoolang men het verschijnsel niet op groote schaal kan reproducec-ren, za! de verklaring onbevredigend blij ven. DE VOORSTELLINGEN VAN EEN PHYSIO-TELEPAAT EN MAGNETI SEUR VERBODEN. Op groote aanplakbiljetten en pej. ad vertentie ia do dagbladen was bekend ge maakt, dat de physio-telepaat en magne tiseur „prof." H. Spoelstra Woensdag- rond en enkele volgende avonden een anco zou geven in een zaal van bet Pa is voor Volksvlijt te Amsterdam. Toen echter Woensdagavond het pu bliek aan den ingang van de zaal ver soheen, werd modogedeeld, zoo lezen in do N. R. CL dat de séance niat kou plaats hebben, omdat do burge- mocster van Amsterdam de vereisch-te ergniining voor hoj honden van de voor stolling heeft geweigerd. Om er voor te waken, dat de séance inderdaad niet zou doorgaan, werd de ingang van de zaal door twee politieagenten bewaakt. Desgevraagd verklaarde „prof." Spoel- sfcm dat het, do eerste maal wae, dat het geven van een séance hem wordt belet. Op verscüiallendo plaatsen in ons land i3 hy reeds opgetreden, nooit is dit hem door lutoriteiten veiibinderd. Hy meende, dat He burgemeester van Amsterdam do vergunning geweigerd hoeft, omdat hy het optreden van den heer Spoelstra die openlyk verklaart, alle ziekten te go- ïzeu (dus ook organische ziekten) he rbouwt als onbevoegd uitoefenen va-n de geneeskunde. Over liet aiet toestaan van do vergun ning was de heer Spoelstra zeer ontstemd, vooral ook, omdat de afwijzende beschik king eerst des middags 4 uur is afgeko- de vergunning was reeds een week geleden aangevraagd en daardoor een betrekkelijk groot bedrag voor reclame noodeloos is uitgegeven. Nadat hem bekend was geworden, dat de burgemeester de séance vorboden had, heeft do hoer Spoelstra nog getracht ver gunning te krygen voor hot voranderen van de aangekondigde séance in oen le zing, doch ook daarvoor kon hy geen ver arming van den burgemeester krijgen. ai-J.INKEZEN EN KWARTJESVIN DERS. Tenvyl de Ghineezen te Amster dam naar de loods der maatschappij „Ne derland" vervoerd werden, had een niet srmakölyk incident plaats. Onder het spoorwogviaduet nabij deu Oosterdoksdyk zaten eenigo kwartjesvinders mot een hunnor slachtoffers te spelen. De brug geopoud en een der arrestairlen- 's dor politie, die gevuld was mot Ohineezen moest daar ter plaatse wachten Natuurlijk hielden de kaartspelers met hun spel op. Do brug werd gesloten en de auto verdween, wat een roden was voor de heeren om hun praktijken weer te hervatten. Ze letten er niet op, dat van de andere zijdo de tweede arrestanten-1 kwam aanzetten, dio een nieuwo ploeg zonen van het Bomelscho Byk in de j Bamammerstrateu ging halen. Do man schappen van dezen wagen hadden de rtjesvinders iu de gaten. De auto reed snel over de brug en stond plots vlak voor het groopje valsche spelers stil. Voor ze wisten wat er gebeurd was werden ze in don auto geduwd; ook het slachtoffer, ongeveer f 100 had verloren, nam in hot voertuig plaats. Voor hot bureau War moesstraat werd gestopt. Daar werden de hoeren in bewaring genomen on word do zaak verder afgewikkeld. SCHEEPJE GEZONKEN I11 den nacht van Dinsdag op Woensdag trof een Miippersgezin, bestaande uit man, vrouw on 4 kinderen, waarvan het jongste 11/2 paar Is. en 't. gezin verblijf hield in een met schelpen ge laden vaartuig aan de Ilaxingkade te Scheveilingen, het ongeluk, dat het dor het zinken van het vaartuig van alles is beroofd. De menschen zijn jmet moeit© gered en dooi- de zorgen an d'en Hoofdinspecteur van politie, den heer Zimmerman, in het Tehuis voor onbehuisden aan den Steynloan onder dak gebracht. Het is het gclin Talene. De Hoofdinspecteur hield voor het zoo zwaar beproefde gezin eene kleine inzameling. Een beroep wordt gedaan op liefdadige menschen 0111 het weder aan het noodige te helpen. LADING IN BRAND Uit Londen meldt V. D., dat de Hollandsche stoomboot Mont Blanc op weg van Hamburg naar de Zwarte Zee, Em- den binnengeloopen ie, omdat de la ding in brand was geraakt. EEN NEDERLANDER IN P.USLAN, TEE DOOD VEEOORDEELD. $£en geirijft uit Helsingfors aan „N. B. CL"; Tenvyl de processen tegen de geest» lijken 011 sociaal-rcvolutioniiaireu iri West Europa sterk do aandacht getrokken heb ben, is do ter dood veroordeeling van tweq ambtenaren van de bekcude firma Nobel ia Nederlander Wieher Harmaen 011 dei Bus Sinofjef vrijwel onopgemerkt voor bijgegaan. Toch verdiende ook .lit proccv de aandacht, daar beido veroordeelde! achtenswaardige mannen zyD, dio ninl m0er godaan hebben dan do belangen dei1 firma, by wie zy in dionst waren, zoo good mogolyk behartigen. Het uitvoerend bowiud heeft zich dau ook met de zaak bemoeid en gelast het vodd-ï uicj ten uit- voor te leggen en de processtukken in to: zenden by het hooggerochtehof, ook al zouden Harmsen en Sinofjef geen cassa tie aautoekenen, wat intnsschen wel ge- sohiod is. De advocaten der veroordeelden wyzen in dit verzoek op tal van onregel matigheden ia de behandeling der zaak en mot name op oen onjuiste kwalifi catie van de ten laste gelegde handelin gen volgens hot nieuwe strafwetboek. DE KONINGIN-MOEDER De, Koningin-Moeder is Woensdag voor eenijgen tijd naar Arolsen vertrokken. DE MINISTER VAN OORLOG. De minister van Oorlog, ad interim ,van marine, is tot liet begin van da volgende maaud met verlof naar het buitenland vertrokken. DE ENGELSCHE POST VOOR NEDERLAND. De Kamer van Koophandel te Nijmegen hooft aan den Minister van Waterstaat eien adres -gericht waarin wordt verzocht hot daarheen to leiden, dat de post voor Nederland reeds gedurende de \aart Bn- golaud-Nodorland aan boord wordt gesor teerd, hetgeen da bestelling by aankomst hier to lande zeer zou bevorderen. Pers-u «meal E KABINETSCRISIS. Nu het schijnt dat de samenstelling van het kabinet nog wei eenigen tijd zal uitblijven, vestigt de hoefijzer- redacteur van het Hhld. de aandacht op twee verbeteringen, die dunkt hem noodig zijn gebleken. Hij schrijft De eerste is deze: dat Waterstaat nu eens niet weder een ingenieur aan hot hoofd lcrijge. Dat departement draagt toch een zeer oneigenlijkem naam-, het behoorde ministerie van Verkeer te heeten. Wamt het heeft alle verkeersmiddelen onder zich Spoorwegen, Post. Telegrafie,Telefoon Luchtvaart, de Rijkswegen, en óók, maar waarlijk niet uitsluitend, da vaarten en kanalen, de dijken eh sluizen en al wat des waterstaats is. Er is dan ook volstrekt geen reden waarom juist een ingenieur hoofd van dit departement zou moeten zijn. Dat 13 ook niet altijd zoo geweest. Van 1901 tot 1905 b.v. was de heep De Maroz Oyens, een spoorwegman, minister van Waterstaat, en van 1908 tot 1909 was het mr. Bevers, een' rechtsgeleerde. Nu is, vooral in de ja ren van 1901 tot 1905, uit de zaak kundige critiek die de heer Van Fo- reest toen op de Waterstaatswerken in de Tweede Kamer leverde, herhaal- deliik gebleken dat er in dien hoek heel wat te bezuinigen ward. Onze ingenieurs zijn knap en duur. En daar er onder hen een sterk esprit de corps te heerschei! pleegt, zal do thans 200 hoog noodige 'bezuiniging kwalijk zijn te wachten zoolang het departement telkens weer bestuurd wordt door iemand die zelf een lid ia van dat knappe maar duurwericende corps. Te minder daar er geen Forees- ten meer in de Kamer zitten, Wij zou den dus wel cenige aandacht willen vragen voor dit punt. Een and'ere wenschelijkheid dunkt ons de vereeniging onder één dak van de voormalige afdeelingen Arbeid en Nijverheid. Diegenen, die, gelijk ,,I)e Nieuwe Courant", in 1918 hebben ge waarschuwd tegen het isoleeren van Arbeid tot een afzonderlijk departe ment, hebben vermoedelijk wel gelijk gekregen. Wij hebben althans her haaldelijk het gevoel gehad, dat do gestie van Arbeid anders zou zijn geweest indien men daar in voortdu rend en nauw contact met de Nijver keid ware göblevcin. Wij, zouden daarom wenschen, dat, nu het depar tement van Arbeid eenmaal "bestaat, althans de afdeel i ng Nijverheid uit Landbouw daarheen zou worden over gebracht. Met de eischen der praktijk an de industrie zou Arbeid dan beter ■eregeld rekening kunnen li ouden. En nu wij toch op mogelijke ver- schikkingen aan 't speculeeren zijn, willen wij meteen gewagm van een in Jandbouwkringen reeds vaak ge- uiten wensch: een afzonderlijk de parlement van Landbouw. Wij voelen zeer weinig voor het telkens weer vormen van nieuwe de partementen. Dat brengt altijd weer niouwe bureaux nieuwe generale sta ven van ambtenaren en... nieuwe mi nisters mede. En dat wil zeegenhet tegendeel van bezuiniging. Maar het wel begrijpelijke verlangen uit lond- bouwkringen ware zonder vorming van een nieuw ministerie te bevredi gen, wanneer men de zooeven aange geven afpeil ing van het i'.genwoor- dige departement van Landbouw nog maar wat voortzette... totdat .-.Héén do Landbouw overblijft. Indien, met Nij verheid. ook Mijnwezen overging naar Arbeid en als de afdeel ing Han del werd gevoegd bij de zeer belang rijke welke men aan Buitenlandecho Zaken reeds heeft (waartoe twee af deel ingen Handel?) dan zouden Land bouw en Visscherij vanzelf n >g over blijven. En dan ware aan de tand- bouwverlangens vrijwel voldaan. Sport en Wedstrijden AUTOMOBILISME EEN AUTO-RENBAAN IN NEDERLAND. Men .schrijft ons: Het mag als bekend worden ver ondersteld, dat in Den Haag sinds eenlgen tijd pogingen worden aange wend om tot de stichtine van ©en autó- renbaan te komen. Het i» de innige wensch van de initiatief-nemers, dat bedoeld etablissement op zoodanig* wijze zal worden aangelegd, dat op het terroin eveneens plaats is voor een permanent tentoonstellingsgebouw en verdere open ruimte, waarop exposi ties op allcrhand gebied. wijders sportdemonetraties tot baar recht ko men. De voorbereidende maatregelen zLin P» in zooverre gevorde-d. d»»

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7