Van onzen reizenden Redacteur Vuilverbranding. 40e jaargang No. 12010 Verschijnt dage'ijks, behalve op Zon- en Feestdagen zaterdag 12 augustus 1922 RONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.671/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f0.16. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omatreken f0.571/,; franco per post f0.6ö. Post Giro 38810. Uitgave der H.V. Uouren9 Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, Umuideii, Beverwijk enz. DHÏEHL1ZERKERKWEG 2, ADVERTENTIEN Van 1—5 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Ct» per plaatsing, elke regel meer 16 Cts. contant; buiten bat Arrondissement dubbele prijs. Directie en AdmiuiatratieGroote Houtstraat 93. Telefoonr.rs. Redactie 600 en Administratie 724 VELSEN, TELEFOON 352 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Üpiiüd Hod ZATERDAG 12 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, Wilsonsplein; „De Bibliothecaris", 8 uur. Schouwnu.g Janswug: „Het meisje yau Montmartre", 8 uur. Terrein Busken Huetstraat. Noord- Hoilandscke Tentzending: samen komst, 8 uur. Uiid-Hollaud, Ver wuift, Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Hout straat: 'b middags 3.305.30 en 's avonds 610.30 Concert. Kunsthandel IA H. Smit, Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van weiken door Gerard van Viret, 106 uur, Bioscoopvoorstellingen. ZONDAG 13 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, Wilsonsplein ^Vriendinnetje", 8 uur. Schouwburn Jansv. „Het meisje yan Montmartre", 8 uur. Café Dreefzicbt (voormalige Buiten- societeit)- 's avonds dubbel mannen- kwarlet Euterpe". Kleine Ver&eniglng, Kleine Hout straat: muziek. Hotel Spoorzicht, Stationsplein: matinée en avondconcert. Muziektent den Hout: Concert H. O. V., 2.30 uur. Den Hout, Van Bruggen, Middag en Avondconcert. Café-Restaurant „Lion d'Or", Kruis- .weg 36, Concert van 811 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds S10.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69Tentoonstelling van werken door Gerand van Vliet, 10—6 uur. Luxor-theater, Groote Houtstraat 13y, bioscoopvoorstelling van 2 uur nam. af. Schouwburg De Kroon, Groote Markt: Bioscoopvoorstelling van 2 uur n.m. Cinema-Palace, Groote Houtstraat: u oscoopvoors'elling van 2 uur nam. af. Scala-theater, Kleino Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling van 2 uur n.m. af. Bloemen d a a L Avondooncea-t in Hotel-Restaurant „Rusthoek", 8 uur. MAANDAG 14 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opera Italiana: „La Bohème", S uur. Schouwburg Jansweg: „Het meisje van Montmartre", 8 uur. Terrein Busken Huetstraat. Noord- Hollandsche Tentzeil ding: samen komst, 8 uur. Oud-Holiand. Verwulft, Strijkorkest. Taa-roein Luxor Theater, Groote Hout straat: 'b middags 3.305.30 en 's avonds S-10,30 Concert. Luxor-theater, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling, 8 uur, Cinema-Palaco, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur, Scala-Theater, KL Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. (Nieuwe reeks.) No. 98 De poëzie en de proza van een vuilnisbelt. De mikkende vuilnisman. Het productieve vuil van vroeger. Vuilverbranding.. De vuilnisvloot van Am sterdam. Voor- en nadeelen van vuilverbranding. De slakken". De vuil verbranding' als warmtebron. De kosten. De vuilverbranding in Leiden. Het oordeel van den heer Boorkoel over vuilverbranding voor Haarlem. De overgangstoestand in Amsterdam. bilisatie hun plicht hebben gedaan. Wart is 't geen opoffering, olken dag weer je heole leven lang het vuil van een ander te moeten opruimen? Wat zouden wij beginnen zonder den vuilnisman? Denkt u er eens even in, mevrouw, dat kjj uw straat ecu enkele week oversloeg, om van oen maand nu maar niet eens te spre ken? Waar zoudt u bljjven met al uw asch, uw ouverbraudo cokes, uw koffie dik, uw fcheeblaren, uw groente-afval uw oud papier, uw vodden, uw.... vult u verder zelf maar in! Weet u wel, dat al het afval van Amsterdam van één enkel jaar in volle wagens geladen één aaneen- sluitende*'wagenstoet van Amsterdam bot Marseille zou kunnen vormen? Werkelijk, zyu minder nuttige beroepen datt dat van vuilnisman! Ej- is eeu tijd geweest, dat het vuil voor de stad rendabel was. Die tijden sehyuen echter voor goed voorbij te zjjn! Do belt is hot sorteereu niet meer waard. Do kosten zjjn te hoog om het sorteeren looneiid te maken. Er zyn jaren geweest, dat alleen het gesorteerde vuil aan de ge meente Amsterdam 70 a 80.000 guldon opbracht- Nu zou deze _.handel in oud roest" oen gemeente slechts geld kosten, omdat aau arbeidsloon meer zou moeten worden betaald, dan voor het gesorteerde vuil ontvangen zou worden. Ook aau „compost" mest bereiding, wat vroeger aan sommige gemeenten zoo als o.a. aan Groningen veel voordeel opleverde, valf na de invoering van kunstmest niet meer te denken. „Produc tief" is hot vuil dan ook sinds enkele ja ren niet meer en de eonige vraag ia dan ook tegenwoordig voor de gemeenten: hoe raken wy het vuil op de beste en minst kostbare wijze kwijt? De groote steden Amsterdam, Rot terdam en Den Haag hobben de op lossing gevonden in het verbranden, in het buitenland was men ons hierin reeds lang voorgegaan. De meeste groote steden ju Engeland en Duitschland had den reeds jaren huu vuilverbrandingsfa- brieken, toen men liier in Holland pas over verbranding begon to denken. Het voornaamste bezwaar was wel gelegen in do lioogo kosten en de pr&ctyk heeft be wezen, dat het verbranden zeker niet de goedkoopste wyze van vuilverniefciging is. Redenen van hygiëne hebben echter don doorslag gegeven. Het vuilvervoer in open wagens en open schuiten, zooals dat vroeger in een stad als Amsterdam plaats had, loon op den duur niet gehandhaafd blyveu. In een stad ale Amsterdam is het iiiet zooals in kleinere steden mogelijk om alle vuilniswagens bot de belt te laten rijden. De afstanden zjjn daarvoor to groot. Men was, dus wel ge noodzaakt hot vuil op bepaalde plaatsen in schuiten over te storten. Men behoeft volstrekt nog geen medicus te zijn om de nadoelen vau een dergelijk verVoer vooral op winderige dagen en in tijden van epidemie in te zien, daargelaten nog hot onsmakelijke en oaaesthetische gezicht van oen vuilnisvloot in do grach ten vau eeu moderne stad. Het is te be- grypuii, dat energieke mannen als M. A. van der Perk en A de Groot in Rotterdam en Amsterdam als directeuren der Stadsreiniging met kracht hebben geijverd voor de vuilverbranding en het is dun ook m de eerste plaats aan deze directeuren te danken, dat onze twee Het is de aangename kant van ons be- j roep, dat het vol afwisseling is. De eono week op de fiots langs den BÜn, 3e vol gende week „op de Bussen jacht" in Den Haag, een paar dagen later naar Fries land voor een kaatspartjj en nu op weg naar Oberammergau met de notities vau een bezoek aan een vuilnisbelt en een inrichting voor vuilverbranding in mijn zak! En het opmerkelyko is, dat alles voor een journalist belangrijk wordt, zoo dra hij er maar „zijn neus in steekt". Zelfs eon vuilnisbelt! Ja werkelijk, het is zool Tot vóór mijn professionoelo ouderzockingen heb ik hot (vuil nooit verder gevolgd, dan tot aan den vuilniswagen. Ik had slechts één zorg, dat hej vuil steeds op tijd ons huis werd uitgedragen. Een heel enkele maql is het mjj gebeurd, dat ik met zekeren weemoed naar den em«ct voor onze deur heb gestaard, wanneer ik bovenop een Voorwerp zag liggen, dat mij eens boel dierbaar was geweest en ik bedacht, dat het nu den weg opging van al hej vuil! Een lauwerkrans, die jo herinnerde aan een mooien, gelukkigen avond in jo lo- .Ven, oen oude uniformjas, waarop je eer ste „ster" had geblonken, een versleten koffer, die 20 rei sen met ïe Fad meege maakt, je zag ze met een smartelijk ge voel in de kar verdwijnen en je voelde even heel duidelijk, dat alles vergankelijk is op deze aardel De krans, do uniform, de koffer, ze waren vaii af dat oogenblik „vuilnis" geworden. Ach, hoeveel, wat een historie heeft, .wordt niet iederen dag door don vuilnis man weggereden 1 Ik heb dat gevoeld toen ik op het terrein van de vuilver branding te Amsterdam de schuiten met vuilnis zag aankomen. Wat al herinnerin gen aan vreugde en smart lagen daar niet door elkauder! Een wieg, een ka potte jeneverflesoli, eeu schemerlamp, een dolkmes, een kinderuuutsje, oen hoogo hood, oen oud, in elkander getrapt sta- tiebed, een onooglijk-vieze raatras overal is stof voor poëzie, zolfe op een ^vuilnisschuit"! Wie is de poëet, die do ode aan do vuilnisbelt zal dichten? Ik echter waa niet gekomen om do ly riek! Ik was er in mijn functie van jour nalist om uit het vuil copy to halen voor onze krant. Aau my was slechts do pro- zaisüho taak opgedragen om aan myn le zers te verlelle,! „wat or gebeurt mot hot ,yuil van een groote stad." Het begin, do emmc, en de vuilniswa gen, kennen wij allen. Wy zien zo byna dagolyks in onze straton. Wat daa volgt, 38 voor de moesten van ons: torra incog nito. Want tot de vuilnisbelt, de plas sen en de verbrandingsovens volgen wij onze dierbare oude voorwerpen liever niet. Wy laten ze verder al ie hej dan soms noode aan do zorgen van den .vuilnisman over. De vuilnisman! Hoe dikwijls wordt liy niet door velen van het -publiek mis kend! Want is het niet altijd wcer de „putjesschepper" vau Amsterdam, die als de maatschappelijk meest begunstigde op de proppen verschijnt, als men het over do hooge loonei» van gemeente-arbeiders heeft? Maar nadat ik den weg heb ge volgd van al het vuil, zal ik voortaan in myn leven dezen nuttigen mensch in eero houden! Ja, ik zou voor hem een stand beeld willen oprichten evengoed als voor den soldaat en tfon matroos, die in de mo- grootste steden thans naast Den Haag "en Leiden model-inrichtingen voor vuilverbranding bezitten. Do heer De Groot heeft "hl 111 de g®l®" genheid gesteld de fabriek in Amsterdam te bezichtigen. Oorspronkelijk was hot myn bedoeling deze uitvoerig in ons blad te beschryven, maar hoe interessant opk, heb ik ér va„ afgezien, omdat ik in tech nische bijzonderheden zon moeten afdalen, aie voor de meeste lezers waarsehynlyk weinig belangrijk en zonder de noodïge foto's ook misschien minder begrijpelijk zouden zijn. Vau meer belang Ijkt het my hier iets mee te d'eolen van de ondervin dingen en de resultaten der vuilverbran ding in Amsterdam en vooral in Lelden, omdat daaruit een conclusie voor onze stad kan worden gotrokken. De vuilverbranding is zeer kost baar, vooral door de byzondor groote slytage, waaraan de machi nes door het onverbrandbare en ruïneuze vuil als glas, blik enz. te lyden hobben. Wel is waaj levert de vuilver branding een groote hoeveelheid ver- braudingsslakken op, die voor ophoogen van wegen, steenfabricage en beton ge bruikt worden, maa, de opbrengst hier van is by lauge na niet voldoende om de hooge kosten ook maar eenigszins te dek ken. Zoo bedraagt do productie aan slak ken in Amsterdam gemiddeld 600 a 700 M.3 per week, waarvoordo gemeente 90 cents per M.3 gelevord tot aan de schuit ontvangt. In het geheel wordt dus aan slakken ongeveer 585 a 600 guidon por week ontvangen. Het plan bestaat om een eigen steenfabriek aan de inrichting te verbinden, zoodat dam. do slakkeu door de gomeente zelf zullen worden verwerkt. Te Leiden werd voor de slakken onge sorteerd in tLen laatsten tyd slechts 40 ets. per ton ontvangen, maar het is ook gebeurd, dat men ze nauwelijks kwyt kon rakoa en ze voor veel minder soms zelfs gratis heeft moeten opruimen. Een tweede voordeel is de „warmte bron" die de vuilverbranding oplevert. Zoo levert do oververhitte stoom van de verbrandingsfabriek te Amsterdam een derde van 60 energie van de electrisdhe ceutrale Noord en die van Leiden 10 pet. Je electrisehe centrale te Leiden. Deze financieele voordeelen zijn echter gering, wanneer men bedenkt, dat de fabriek te Amsterdam meer Jan 2 mil- lioen, die te Leiden welke laatste vódr den oorlog is gebouwd 254.000 guidon heeft gekost en de fabrieken aau perso neel respectievelijk 230 en 12 man ver is chen. Om financieel voordeel zal men dan ook zcker nooit tot vuilverbranding over behoeven te gaan. Volgens don heer Fch- die my te Leiden ro-ndgelcïddo, de eenige, maar dan ook belangrylc- xeden voor vuilverbranding do hy giëne. Toch meende do heer Fehmers niet, dat mea to Leiden tot vuilverbranding zou zyn overgegaan, als men te voren de practyk had gekeud. Volgens dezen des kundige was hot voor een stad als Loidern of Haarlem veel te duur on alleen te motiveeren, wanneer Jo stad geen vol doende terrein bezat om hot vuil kwyt te raken. Omdat ook in Haarlem indertijd de kwestie vau vuilverbranding te berde is gebracht, heb ik by deu heer Boerkoel go- jnformeerd, hoe hy voor onze stad over eventueele vuilverbranding daeht. De hoer Boerkoel achtte het voor Haarlem niet wenschelyk. „De fabriek in Leiden oor dou oorlog gebouwd. Een derge lijke inrichting zou in dozen tyd voor een stad als Haarlem, die meOf vuil na melijk heeft dan Leidon, zeker wel 3 maal duurder z®11- De kosten zouden dan véél jer worden. Wy hebben te Haarlem het wegvoeren van het vuil voot den tyd van 10 jaay verpaaht. De pachter trans porteert het vuil in schuiten van ons vuil- nisterxeia naar boeren in den omtrek, dio voor ophoogen van land en demping slooten gebruiken. Daarvoor betalen wy 32000 gulden per jaar, dat is dus 16000 gulden minder dan do vuilverbran ding aan Leiden kost en véél minder dan ons zou kosten. Bovendien acht ik vuilverbranding om hygiënische redenen niet noodig en durf my hierop beroepen oen autoriteit als professor Saltet. Het is immers niet mogelijk al hot vuil te verbranden. Ook nu nog moet mGn 111 steden als Amsterdam veel vuil onver- brand laten. Alleen in steden, die geen ruimte hebben voor hun vuil. zooals het geval was to Brussel, Wieebaden en Rot tendam, zyn inrichtingen voor vuilver branding bepaald noodzakelijk geweest." Ook van den heer de Groot vernam ik, dat niet al het vuil verbrand wordt en nog tal van schuiten vuil in de piaseen van Landsmeer worden geledigd. Voorname lijk is het 't onvorbrandbaro vuil zooale ijzeren ledikanten, blikken bussen, em- s, trommels, enz. dat naar de plassen gaat en ook groenteafval, dat zich bijna niet laat verbranden. Over het algemeen verkeert men in Amsterdam trouwens nog in een overgangstoestand. Het sys teem van gesloten wisselbakken, die leeg van de sckuiten op de wagens worden ge- hesohon om later gevuld wcer in de schui ten te worden geladen, ie nog niet ge heel ingevoerd. Vandaar dat men nu in Amsterdam nog Open schuiten met vuil evenals vroeger door de grachten kan zien varen. Eerst waaneer alle wa gons van het nieuwe systeem zyn waarvoor thans opdracht is gegeven zal het vorvoer goheel in gesloten bak ken plaats hebben on zal aau don voor- naainsten eisoli, waarom tot vuilverbran ding is overgegaan, zijn voldaan. Dan aki zyn bereikt, wat de heer do Groot zich als direeteUj. van de stadsreiniging to Amsterdam tot eerste doel hoeft gesteld: aan do hoogste eisehen der hygiëne passend vuiltransport on vnilvernietiging. J. B. SCHUIL. Stadsnieuws HAARLEMMER HALLETJES. l>oor een fout van den opmaker is in een klein gedeelte van de oplage verwarring ontstaan in de Haarlem mer Halletjes. In die exemplaren ge lieve men Let gedeelte, dat begint in de 4de kolom, 18de regel van onder en eindigt met den Öden regel van boven in de zesde kolom, te lezen onmiddellijk achter de laatste woor den van cl© tweede kolom„deze laatsten geen eigen inkomsten heb ban" ln het overgroute gedeelte van de oplage is. de volgorde nog verbeterd kunnen worden. STEEDS ERNSTIGER ONTSTEM- MSNG ONDER NET SPOORWEG PERSONEEL. Men schrijft ons vanwege de Neder], Vereen, van Spoor- en Tramwegper soneel 't Gaat er op lijken, dat de directie der Spoorwegen met alle geweld een zeer ernstig conflict, waardoor ons geheele economische leven in de war zal worden gebracht, wil uitlokken. Werd in het najaar va het vorige jaar, de diensttijd van zeer belangrij ke groepen van het personeel niet on belangrijk uitgebreid en is nu ondanks het afwijzend advies van den Loon- raad het loon van het personeel op uurloon met 10 verlaagd, terwijl een algemeene loonsverlaging reeds aangekondigd is, wordt thans weer een schrijven van de Directie gepu bliceerd, waarin een arbeidstijd ver lenging voor rangeerders, seinhuis- wachters en ambtenaren op de sta tions van niet minder dan 12 en 18 uur per week wordt aangekondigd. Als men nu weet, dat aan het Spoorwegpersoneel in November 1918 de achturige arbeidsdag is toegezegd, dan l.an men begrijpen, dat het per soneel door deze herhaalde nieuwe verslechteringen wel in een stemming van verzet moet worden gebracht. Niet alleen, dat de loonen binnen kort voor het overige personeel waar schijnlijk zullen -vorden verlaagd, ook zal een zee@groote verlenging van den arbeidstijd plaats vinden. De geest onder het spoorwegpersoneel van alle categorieën wordt dan ook bij den dag verbitterder en het zou ten slotte geen verwondering moeten wekken als" dit tot spontane uitingen van verzet zal leiden. Laten wij hopen, dat de spoorweg arbeiders voor alles de leiding van hun iganisaties zullen blijven vol gen, opdat geen chaos zal uitbreken. Breekt d ze, ondanks het optreden der organisaties toch uit, dan bomt. dit geheel voor de verantwoording spoorwegdirectie en de regeering, die door de onophoudelijke aankon diging van nieuwe verslechtingen het personeel tot wanhoopsdaden moet drijven. Tot zoover dit stuk. Wy hebben dit stuk ecu dag laten lig gen, om de gelegenheid te hebben, het bestuur van de Nedorl. Vereenigmg nog eens naar den stand van zaken te vragen. Daarbij vernamen wy ten kantore van de NoderL Yeroeniging alhier, dat de amb tenaren op de stations, voor wie de Di- ^Che thans een verlenging van deu werk tijd van 12 a 18 uur per week heeft aan gekondigd, ambtenaren zyu belast met den uitvoerenden dienst op de stations. Tusschen den treinenloop door doen zij andoren arbeid en dat is, zegt do directie in haar toelichting niet zoo byzonder in spannend. Zy kunnen dus ook nog wel wat lallger werkeu dan uu. Over do arbeiders-rangeerders verna men wy uit dezelfde bron, dat het waar sehynlyk in de bedoeling ligt, do ran geerders hot werk te latcn doen van de arboidersrangeerders zoodat deze laat sten (moest jonge krachten) langzamer hand overbodig zullen worden. Tenslotte de seinhuiBwacliters. Hier voor wordt niet meer opgeleid. Men zal waarschijnlijk de ouderen pensioneeren cn de anderen langer laten werken. Of dit in 't belang van do veiligheid is, meen de men teu kautore der N.V. te mogen betwijfelen. ln 1917 toch zeide-de direc tie ten opzichto van het seinhuis „onder do kap" op 't station alhier, dnt dit zoo'n belangrijke post was> waeh- ters daar niet langer dan 8 uur mochten werken. Verder vernamen wy, dat de Noderl. Voreen. is ingegaan op het verzoek van den B. A. N. S. om oen vergadering te beleggen tot bespreking van een gemeen schappelijk actieplan. Doze vergadering zal 18 Augustus te Utrecht gehouden worden. Vooj. de demonstrate te Utrecht vaai a.s. Zondag heeft men groote verwachtin gen. Vrijdagmiddag was bekend, dat al leen uit Haarlem 800 man aan deze de monstratie zouden deelnamen. Zondag morgen te 9.24 vertrekken de Haarlem- sche deelnemers van 't station alhier. Het muziekcorps „Exeehóordat hoofdzakelijk uit spoor wegmannen be staat, zal dc demonstratie opluisteren. VOOR DE OOSTERKERK. In Haarl. Pred.biad deelt ds. Van Paas- sen mede, dat door hem van de liqni- dateuren van de ontbonden „Veroeni- ging tot verbreiding der Waarheid" 9000 is ontvangen voor den bouw der Öosterkers. „J. J. CREMER". - De lieer A liamann heeft bedankt als secretaris der Kon. Letter!. Vereenijnu Cromer". Als blijk van erkentelijk heid voor de vele diensten aan „Cre- mer" bewezen, werd de heer Hamnnn benoemd tot lid van verdienste, liet secretariaat is voorloopig opgedragen 'jian den heer K. Bakker. vTACOB VAN LENNEP". Thans is door do Haarlemsoho Toomeel- vereouiging „Jacob van Lennep" defi nitief opgericht eeu dilettanten orkestje onder leuling van den heer Willy Ver steeg. Het stelt zduh teu doel, de door de Voreenigiug te houden tooneeluitvoerin- gea, cabaretavonden en gezellige bijeen komsten dioor zyn medewerking op to luisteren. Besloten werd ook op verzoek aaD richtingen op of uitvoeringen ten bate der weldadigheid welwillende medewer king to verleeiicn. Sfc. RAPHAèL. Naar wij vernemen zal de afd. Haarlem van Sb. Raphael vermoede lijk de volgende week een vergade ring beleggen. PERSONALIA. De minister van waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter bij het aanbrengen en 'nwalsen van een deklaag van basalt op den rijks weg ArnhemPruisische grens den heer G. van der Plas te IJmuiden. PLUIMVElETENTOONS TELLING Naar wij vernemen is de heer J. H. van den Broeke benoemd tot keur meester van het pluimvee op de landbouwtentoonstelling te Alkmaar op 13, 14, 15 en IC Sept. a.s. LEGER DES HEELS to de tehui zen voor dakiooze mannen, vrouwen en kinderen aan het Spaarae, wei-den in de afgeloopen week venstrekt: 1932 porties voedsel en 483 nachtver blijven. BURGERWACHTEN. Tot alge meen secretaris van de Federatie van Burgerwachten iu den kri-j „Amstel- land Oost" is benoemd de heer W. H. J. Vilsterman te Haarlem. GEVONDiEIN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijJ. de Koe, Lang-e Hofstraat 1 rood. band van kimdterwaeenP. Cornet. Berckheyde- straat 30 zwart, 'grijze dameshand- eohosnen Do Korte, Ten Catestraat 20, Hondenhalsband met penning; B H-artos", Berckjheydeeiraai 26, grijze handschoenGetueenterei n i ging bruine hond:: A Gigengack, Nieuwe Groenmarkt 7, kinderportemonr.aie L. Weyken Ruóten'hui-gerlaan 46, zab- spiegeltje en portret tenA Boese, Burteljorisstraat 12, dameetaschje met abonnement; J. Huibsris, Smedestraat 15 rood, windscherm van auto; Ken nel Fauna, Parklaan 119, katjes (2 zw. en 2 gi-.). Het Filmkjjkspel L u x o r-T h e a t e r. Een uitgebreid programma met veel afwisseling wordt hier vertoond. Het programma opent met een reeks van prachtig gekleurde natuuropnemin- gen. „Een man vol moed" is een aar dige klucht, een film vol onmogel.jke avonturen, waar echter smakelijk om gelachen wordt. De H. A. P.-courant en de Damesrubriek zijn als altijd zeer gewilde en werkelijk aardige film?. Hierna zien we als extra nummer enkele aardige kieken van den Strand- wgdstrijd te Zandvoort. Als volgend nummer gaat de komische 2-acter „Het Reddende Engeltje", een film. waar niets inzit, maar die toch aan den eisch, om de menschen aan het lachen te brengen, uitstekend vol doet. Dan komt er een leerzaam stuit je, nl. de constructie van een vlieg machine, dat ons een aardigen kijn geeft op de nieuwe „vliegtuigindus trie". Als slotstuk vóór de pauze krijgen we een tooneelnummer name lijk Miss Pitrof aan de trapéze. Het is werkelijk powonderenswaard te zien, hoe keurig deze dame aan het zweefrek werkt. Na de pauze als ex tra tooneelnummer een interessant staaltje van de boetseerkunst. In een oogenblik tijd wordt door een kun stenaar een zeer gelijkenden kop vanj Leoncavallo gemaakt, .terwijl tevens een uamo niet een goede stem een stuk van den beroemacn componist ten beste geeft. Na nog enkele goed gelijkende koppen van andere beken de kunstenaars te hebben gemaakt, wordt er weer begonnen aan dc a' werking van het filmprogram. We- zien eerst x>og het gekleurde nummer „Japansohe kunstwerken", en dan komt hel hoofdnummer „De schaduw aan het venster", een prach tig gespeeld drama in 5 acten met in de hoofdrol den bekenden lilmacteur William Russell. Keurig spel wordt er gegeven, waarin de vrouwenlist weer eens een groote rol speelt. Verder is ook het muzikale gedeelte goed verzorgd, zoodat we hee! voldaan huiswaarts zijn gegaan. De Kroon. Alleen zij, die van lachen houden, 'kunnen we aanraden, deze week naar Do Kroon te gaan, want het geheele programma etaat in het toeken van den lach. En aangezien we nog in de „kermasweek" leven en veel men schen due vermaak zooken, mogen we met recht vorwadhten, dat het film huis op de Groote Marlet in den wa ren zin dat woord? bestormd zal ■worden. Om in den trant van de kermis dagen te blijven, kunnen we zeggen: gaat dat zien en gaai dat hooren! Want niet all eon 0111 de koddige geestigo filmbeelden moet gelachen worden, maar vooral om dc meester- lijk-liumorfriischc explicatie van den heer Wessch, die bijvoorbeeld in den komisch en twoe-actor „Het is oil' orde" in zijn volle kracht je. Het hoofdnummer heet „De ge< schaakte bruid"; het is een Wild- West-verhaal in vijf acten, waarin Tom Mix de hoofdrol vervult. Men weet eigenlijk niet goed, wat méér van hem te moeten bewonderen; zijn kunstvaardigheid in het schieten, zijn behendig paardrijden, of zijn bruta len, vermetelen moed, waardoor hij alles overwint wat hem 111 den weg komt. Een beschrijving van het ver haal te geven, is niet goed doenlijk, omdat het eigenlijk geen verhaal is Het heele stuk is een aaneenschake ling van dolle en overmoedige wed rennen te paard, vechtpartijen tus schen de bergen en ontvoeringen, maar het slot is toch een huwelijk tusschen Tom Mix en Janet. Vooral door de jongelui onder de bezoekers wordt zóó smakelijk en aan stekelijk gelachen, dat het een lust is, een paar uur in de Kroon door te brengen. Ook het wereldnieuws is weer in teressant, evenals de natuurbeelden. De kijkjes in Acht«r-Indïë zijn zeer mooi. Binnenland GEMEENTELIJKE EXPLOITATIE STOPGEZET. Men méldt aan het Hbld.: Ten einde de werklooslic-id voor een deel te bestrijden kocht de gemeente Emmen in 1920 een groot complex af- gegraven veengrond (dalgrond) in het Amsterdamsche Veld en liet dit ontginnen tot goeden bouwgrond. La ter werd dit gemeentelijk grondbezit nog uitgebreid door aankoop en ont ginning van gronden aan de zooge naamde Dikke Wijk. De aanleg van deze terreinen, dl» reeds bij aankoop f 1250 per H-A. kostten, kwam ver boven de raming van eveneens f 1250 per H.A, voor een deel kostte het ontginnen zelfs ruim f 3300 per H.A. naar de wetlv vin financiën mededeelde. Die abnor maal hooge ontginningskosten kun nen Voor een groot deel geschreven worden op rekening van dc omstan digheid, dat men genoodzaakt waa soms 900 arbeiders te plaatsen op een terrein waar niet meer dun 100 moes ten werken. Hoe een en ander echter ook zij, de gronden hebben de ge. meente veel meer gekost dan goeder ouden bouwgrond waard ia. De exploitatie in eigen beheer van het Auisterdarnsche Veld leverde hef vorig jaar goede resu.tateu op, mede doordat men het ruiine aarüuppelge- wa stegen hoogen prijs verkocht doch de resultaten van dit jaar en de vooi> uitzichten voor de naaste toekomst zijn zoo slecht, dat het langs dein weg op den duur niet zal gaan. In de Donderdagavond gehouden raadsvergadering wer over de vraag: verltoopen, verhuren of verder eigen exploitatie lang en breed gediscus sieerd, de fractie der S. D. A. P. be pleitte voortzetting der exploitatie toi de .eerste'drie bedrijfsjaren om wa ren, doch de meerderheid ging daar mee niet accoord. Voor directen ver koop was men hiliverig wegens den te verwachten lagen verkoopsprijs eb het groote tekort daardoor voor at gemeentefinanciën ontstaan, waarom met 13 tegen 6 stommen heslotesi werd tot openbaren verhuur vooi den tijd van 3 jaren. Berekend werd dat op grond van de kosten van aankoop ep ontginning de nuur per H.A. 1 moeten oedragen, noch in de omgeving wordt de grond voor f 150 per ll.A. verhuurd en het ls zeer de vraag of voor hei groote complex tegen dien prijs zelfs liefhebbers zuilen zyn. Voor ue toen reeds zoo zeer geruineerde gemeente- financièn wordt het gemeentelijk grondbezit dus allicht nog een groote schadepost. DE VOORGESTELDE SAMEN- WERKING VAN RIJKSPER SONEEL. Het bestuur van den Fed. Bond van Personeel in Openbaren Dienst heeft aan het C. N. O. P. een schrijven toegezonden, waarin de etap van den B. A. N. S. om alle organisaties var Rijks- en Spoorwegpersoneel van alle richtingen bijeen te roepen en een plan van samenwerking voor te leg gen, van harte wordt toegejuicht. Het bestuur der federatie beeft zich daarom bereid verklaard aan een eventueele samenwerking mee te doen. Deze samenwerking is volgens dc federatie beslist noodzakelijk om te komen tot een zoodanig daadwerke lijk verzei, waardoor invoering van in uitzicht gestelde verslechteringen voor beide personeelen niet zal kun nen geschieden. MOTORONGELUK Te Zaandam kwam Vrijdagmiddag de heer J. Henneveld, opzichter l>ij do artillerie- inrichtingen, toen hij van de Stations straat de Westzijde wilde inrijden, in botsing met een van den tegenover- gestelden kant komende automobiel mei hei gevolg dat de heer H. door den soliok van zijn motor viel en zich zoodanig verwondde, dat liij per brancard naar de gemeentelijke klif nick moest worden vervoerd KRANIGE VROUW De koning der Belgen heeft de zilveren medaille van de Kroonorde toegekend aan de vrouw van J. Bons, schipper te Gad- zand, die op 30 September 1921 met gevaar van eigen leven een m<m red de. die op het strand bij opkomend water lag Ie slapen cn groot gevaar liep te verdrinken.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1