HAARLEM'S DAGBLAD Rubriek van den Arbeid. Lüttersn en Kunst Binnenland ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1822 TWEEDE BLAD BenrsorerzlGlit teE INVLOED DER CONFERENTIE T£ LONDEN DP DE BEURS. BETERE HOUDING DER SUIKERFONDSEN. 411 Augustus 1922. De aandacht was in de afgeloopen ,wcelc ter beurse, zooals begrijpelijk is, geheel in beslag genomen door de berichten die over de conferentie te (Londen bekend werden. Yooraf had reeds het besluit van Frankrijk om de waarde der geliquideerde Duitsche eigendommen niet meer uit te betalen «en ongunstigen invloed op den Mar- kenkoers gehad en liet dit besluit niet veel twijfel omtrent de houding wel ke Frankrijk te Londen zou aanne men. Inderdaad bleek dan ook spoe dig op de conferentie dat de maatre gelen welke Frankrijk voorstelde te nemen re er verstrekkende gevolgen zouden kunnen hebben en volstrekt piet de instemming van Engeland konden verwerven. Frankrijk gaat, Eooals u't de rede van Poincaré bij den aanvang der besprekingen bleek, van de meening uit dat Duitschland wel betalen kan, maai' zijn kapitalen besteedt aan vele onproductieve uit gaven en niet voldoende maatregelen beeft genomen om de verplaatsiug dr r groote vermogens naar bet buiten land tegen te gaan. Teneinde nu bij het verleenen van een moratorium ze kerheid te krijgen dat waarborgen zullen worden vorkregen, dat de schadeloosstelling op regelmatige wij ze zal worden betaald, heeft, blijkens niet-officieèle berichten, Frankrijk voorgesteld aan de surseance van be taling voorwaarden te verbinden die een controle op de Duitsche Rijks bank zouden toestaan verder zou een controle op de uitvoervergunnin gen moeten plaats hebben en zou de handel in vreemde betaalmiddelen on der toezicht der geallieerden uioeten komen Fxtra-be!a?L"ng zou moeten worden geheven op kolen uit het Roer gebied, ter ijl wederinstelling v m een tolgrens in Duitschland zou moeten worden toegestaan. Behalve contro le op de inkomsten uit mijnen en bos- schen verlangt Frankrijk participatie van ten minste 26 in het maat schappelijk kapitaal der Duitsche industrieën. Men heeft al deze maatregelen, die Duitschland geheel onder voogdij der geallieerden zouden stellen, aan het oordeel van een commissie van ex perts onderworpen, waarvan echter de meerderheid niet veel heil van zulk een optreden schijnt te verwach ten, daar gevreesd wordt, dat de groo- te sommen, die voor een grondige controle noodig zouden zijn, een groot 'deel der inkomsten zouden doen weg- 'vloeien. Bovendien verwacht men dat indien de geallieerden voor 26 fin het kapitaal der Duitsche indus- 1 trieën zouden moeten deelnemen, de regeering deze aandeelen zou moeten afkoopen en ter betaling hiervan we der een groot bedrag aan Marken in het buitenland zou moeten verkoo- pen, wat opnieuw een daling in den Markenkoers tengevolge zou hebben. Ondanks al deze bezwaren schijnt frankrijk zijn plannen te willen door- etten, althans er werd reeds gespro- ren over een critiek stadium waarin "Ie onderhandelingen waren gekomen. Éelfs werd de veronderstelling ge opperd dat Frankrijk het op een breuk tusschen de geallieerden zou willen aansturen, ten einde dan alleen die maatregelen die bet ter bekoming *an de schadevergoeding noodig acht, Joor te voeren. Hoogstwaarschijnlijk zal het zoover wel niet komen daar de geallieerden nog te veel onderlinge belangen heb ben, die een eensgeziud samengaan noodzakelijk maken. Bovendien zou zulk een gebeurtenis in Duitschland zeer gaarne worden gezien en zeer Waarschijnlijk het tegengestelde ge volg hebben dan men er van ver wachtte. Uit dit alles blijkt echter wel, dat omtrent de voorwaarden waaronder aan Duitschland een moratorium zal worden toegestaan, nog een groot verschil van meening bestaat en het nog geruimen tijd kan duren voordat men over de juiste middelen die zul len worden toegepast, tot .overeenstem giing zal zijn gekomen. De beurs heeft zich onder deze be drijven zeer kalm gehouden, ondanks een nieuwe inzinking van de Mark, waarschijnlijk op de overweging dat tenslotte de Engelsche zienswijze zal worden gevolgd, daar onder do ge allieerden de meerderheid aan den kant van Engeland staat, welk stand punt ook door do beurs, onder de tegenwoordige omstandigheden, als het meest verkieslijke wordt geacht. Overigens heeft men in de laatste ja ren wel geleerd dat door het houden van conferenties aan den werkelijken toestand niet veel veranderd kan wor den, zoodat men reeds bij voorbaat ook aan den uitslag van deze confe rentie niet bijstei' veel waarde hecht. Het waren deze week opnieuw Jur- j gens-waarden die onder de binnen- landsche industrieele aandeelen het meest onder aanbod te Jijden hadden. Bij de groote belangen welke deze on derneming in Duitschland heeft, wordt gevreesd, dat door de voortdurende daling van de Mark, de inkomsten zoo gering zullen worden, dat van be taling van eenig dividend zelfs op do oreferente aandeelen geen sprake zal kunnen zijn. Do gewone aand. lie pen van 42 1/4 tot 40 3/4 terug, dc oreferentc aand. B van 40 tot 36, de aand. O van 39 tot 36, terwijl do 6 obligaties verder van 77 tot 75 3/4 in zakten. Aand. Gouda-kaarsen waren jp de overweging dat deze Mij. uit haar groot aandeelenbezit in Jurgens voorloop'g geen inkomsten zal kunnen trekken, mede aangeboden en zakten van 56 tot 55 in. Aand. Centrale Sui ker konden ondanks do betere sui- reiberichten niet verboteren cn no- teeren 83 tegen 84 1/2, terwijl aand. 'Pliilips lampen van 248 1/2 tot 244 reageerden. Am. Industrieele aandeelen wa.ren in navolging van New York ineereu- deels lager op de a larmeer entte be richten van den stand der staking in de kolenindustrie en van. de spoorweg arbeiders. De regeeringsherniddeling schijnt niet het gewenschte gevolg te hebben, daar de mijnwerkers - op de oude loonen, in afwachting van de beslissing der te benoemen bemidde- lingscommiasie, niet aan bet werk wenschen te gaan, terwijl bet kolenge- brek, vooral voor de groote fabrieken, nijpend dreigt te worden. Aand. Stu- debaker liepen van 138 tot 136 terug, Comm. Steels noteeren 104 tegen 104 '1/8, Am. Smelting 62 tegen 62 3/4. Voor Cultuurwaarden trad in den loop der week plotseling een betere tendenz in op het bericht, dat de Visp een groote partij suiker uit oogst 1923 tegen 13.25 voor superieur beeft afgestaan. Daar er op gerekend wordt, dat door allerlei bezuinigings maatregelen, zooale lagere loonen, goedkoopere machinerieën en lagere rijstprijzen, de kostprijs belangrijk zal kunnen worden verminderd, zal, wanneer een prijs van 13.25 gehand haafd kan worden, een flinke winst marge kunnen worden behaald. Nu de markt steeds gedrukt gaat orider slecht politiek en handel snieuwe, vormde dit bericht een welkome af wisseling in de eentonige reeks van ontmoedigende berichten, hetwelk de beurs direct door een rijzing van eenige percenten in de voornaamste fondsen beantwoordde. Later bleek echter, dat het publiek geen fust ge voelde op de hoogere koersen te koc- pen, waardoor de markt weder ieta reageerde om ten slotte weder op te loopen. Aand. Vorstenlanden kwamen ten slotte 07) 148 terecht, tegen 14ÖVè de vorige week, aand. H. V. A. notee ren 342 1/2 tegen 337 1/4, aand. Java Cultuur 282 tegen 280. Poerworedjo 64 1/4. In Mijnwaarden waren de omzetten zeer miniem. Zelfs aand. Redjang Lc- bong lagen verlaten en reageerden van 100 tot 98. Van Petroleumaandee- len kon aanvankelijk de rijzing in Geconsolideerde worden voortgezet op de voortdurende stijging van de Lei, doch op groot aanbod in Koninklijke Olie op den gang van de onderhande lingen te Londen, verslapte ook de belangstelling in Consols, die, na van 114 1/4 tot 127 te zijn opgeloopen, tot 125 1/4 reageerden. Koninklijke wa ren, niettegenstaande berichten over het aanboren van een nieuwe bron bij de Mexican Eagle, van Parijsche zijde aangeboden, waardoor de koers van 413 tot 404 reageerde. Orions noteeren 38 tegen 39 1/4. I11 rubberwaarden ging zeer weinig om en in den loop der week reageer de de koers van A'dam Rubber, op het uitblijven van stimuleerende .be lichten van 61 1/2 tot 60 1/2. Oost Ja- Rubber noteeren 108 tegen 105, Ser- badjadi 178 tegen 180. Ook voor scheepvaartaandeelen wae de belangstellin, zeer gering en on der totaal gebrek aan vraag' zakten de koersen op eenig aanbad eenige per centen in. Aand. Heil. Am. lijn rea geerden van 112 3/4 tot 110 1/4, Java- Chin a-Japan noteeren 70 tegen 71 1/2, Ivon. Boot 49 tegen 49 3/4. Scheepvaart Unie 78 3/4 tegen 88 1/4. Comm. Marine reageerden van 16 7/8 tot 14 1/2. In tabaksaandeelen konden de koer sen meerendeete iels opkomen op be schouwingen in de financieele bladen die tegenover de mindere opbrengst der tabak in de toekomst ook een lageren kostprijs tegemoet zien, Aand. Dedi Batavia noteeren 249 112 tegen 240 1/2, Deli Mij. 185 1/2 tegen 182 1/4, Sensmfealh 279 tegen 265, Am. spoorwegen waren, in navol ging van N. York waar de koereen op den ongunstigen stand der spoor wegstaking reageerden, hier eveneens aangeboden, waardoor de koereen van 1 tot 2 inzakten. Geld op prolongatie noteert 2 Van hier en daar. JEF. DENIJN. Jef Denijn heeft zicht laten inteivie- wen, meldt de redacteur van de Maas bode te Brussel. En luistert, wat de grijze beiaardier met echt-Vlaamschen liumor zooal over zidizel'f verteld heeft. Ondervraagt naai- zijn curriculum vitae, gaat Denijn aan 't lachen. „Ik? Ik was in mijn jeugd de groot ste „vagebond'» die er onder do zon liep. Meer dan eens hebben mijn lee raren gezegd, dat „uit mij nooit iets goeds zon groeien". Ik heb heel wat broeken versleten op do banken van het Instituut Schepers en het St. Rom- bouts-colloge te Turnhout. Er wa.ren^ maar twee vakken, waar door ik mij compleet interesseerde: wiskunde en geschiedenis. lri 1880, toen ik de rethorioa verliet, wilde ilc ingenieur worden, doch mijn vader, die klokkenist was van St. Rombouts te Mechelen en van St. Ja ak-op-Goudenberg te Brussel werd blind en Icon zelf zijn taak niet meer waarnemen. Hij zond zijn besten leerling naar St. .Taak te Brasse en ik moest heon op den SI. Rombouts vervangen. Ik beken, dat ik niet gerust was toen ik voor het eerst den toren .beklom om te spelen. Ik braclit het dan ook niet verder dan tot een paar beschei den melodietjes. Geleidelijk kwam het mij voor als een plicht, dat ik het werlc van mijn vader zou voortzetten. Ik zegde vaar wel aan mijn studies voor ingenieur en begon mij te perfectionnoeren in het klokkenspel, „Het is nu" on Denijn zegt 'het met een zekeren trots van 1851 af, dat do Denijns de klokken van St. Rombouts doen zingen. Op Paoscli- dag 1887 gaf ik mijn eerste officieel concert". „Zijt gij", vroeg de interviewer, „door het beklimmen der 407 treden van den St. Rombouls-toren niet ver moeid, wanneer ge dianv boven in het klokkenhiris, tusschen de sterren, aan komt'" De grijze beiaardier lachte opniouw: „Gij hebt mij nog niet goed bekeken, geloof ik. Ik denk niet aan vermoeie nis, Ik kom boven, zet mij aan het khmer .en speel" DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE SiUAKfcNINDUSYRlt. Naai' aanleiding van do voorstellen der patroons inzake werkLjaverleii- ging en verlaging van loon, zonu, naai' wij in „ae Sigarenmaker" lezen, het Hoofdbestuur van den Ned. Siga renmakers- en Tabaksbewerkonbunu aan do patroonsorganisaties een qchii'ijven.Het zegt daarin dat noch loot eene, noch het andere voorstel -zijne instemming heeft en gaat dan voort: Loonsverlaging kan o.i. onze indus trie niet in die mate helpen dat daar van hot gevolg zal zijn een toeneming van de werkgelegenheid. Het zal dus alleen tot resultaat hebben een ver- seclilOring van de positie dergenen, die nog het geluk hebben te kunnen werken. uw voorstel tot verlenging van aen werktijd heeft bovendien nog dit ge volg dat er vergrootmg van ue pro ductie zal plaats hebben waardoor de werkgelegenheid voor de werklieden nog meer zal worden ingekrompen dan nu al reeds het geval is. Prac- tieck bezien sluit de verlenging van den werktijd in, dat de loonsverlaging die gij wenschti in te voeren, hetzij geheel lietzij voor een den!, wordt ge neutraliseerd door de werktijdverlen ging (aannemende dat de gedeeltelij ke werkloosheid niet met het aantal uren der officieel© wtrktijdver.en- ging wordt uitgebreid) en dit dan gaat ten koste van een aantal werklieden die daardoor weer overcompleet wor den. Practised bezien heeft dit dus tot gevolg dat de „gelijk gebleven" po sitie van hen die aan net werk blijven, wordt betaald door lien die tengevol ge daarvan werkloos worden (en) or blijven. Uwe pogingen, zoo nu en dan in Den 1-laag bij de autoriteiten aan gewend, tot het verkrijgen van maat regelen die den too. land in het be drijf wat kunnen verbetoren, sluiten toch ook in dat daarvan de werklie den voornamelijk door wat meer werkgelegenheid te scheppen ook eenig voordeel zouden gemeten. Door worktijdverlonging wordt dit tevoren al waardeloos gemaakt. Uwe methode om telkens, wijl de machtspositie die de fabrikanten in nemen daartoe aanleiding geeft, ,met voorstellen lot loonsverlaging to komen onder het motief dat dit tot verlaging van den kostprijs zal mede werken, schept een toestand waarin de afnemers, winkeliers en consumen ten, telkens en maar weer opnieuw hopen of) een teraggang in den prijs van liet product. Wij vragen u met nadruk met deze methode te breken. Op deze wijze voortgaande suggereert gij den afnemer in een voor het ge- heele bedrijf verkeerde richting. Daar. wij tot taaie hebben zooveel mogelijk die belangen van onze leden, zoowel van de werkenden als van de werldoozen, te behartigen, kunnen wij aan werktijdverienging niet onze goedkeuring hechten. Hieruit volgt, vanzelf dat verlaging van liet arbeids loon, dat door u met verlenging van den werktijd synoniem is gesteld, met onze goedkeuring niet kan worden in gevoerd. Wij hebben moreel niet het recht er toe mede to werken dat posi tieverslechtering voor h.et eenc deel der werklieden wordt Geneutraliseerd ten koste van het andere deel. DIENSTTIJDEN SPOORWEG PERSONEEL. De directie der Ned. Spoorwegen zond onderstaanden brief aan den Mi nister van Waterstaat: „Wij hebben de eer er de aandacht van uwe Excellentie op te vestigen, dat in 1920, bij de indeoling van het personeel van den dienst van het ver voer onder de betrokken artikels van d'e tweede afdeeling van het A. R. I- in verband met de omstandigheden en den spoed, waaronder en waar mede die indeeling moest geschieden, er te weinig rekening mede gehouden is, dat van toepassing van art. 86 eerst dan sprake raag zijn, indien de arbeid het uitgesproken karakter van onafgebroken of inspannenden arbeid bezit, zoodat gevallen waarin de werk zaamheden onmiddellijk verband hou den met do elkaar met tusschenpoo- zen opvolgende goederen- en reizi gerstreinen, ni welke tussclienpoozen bijkomstig werk opgedragen worai om ieegloopen te voorkomen en ge vallen waarin door traagheid of on beholpenheid voortdurend gewerkt moet worden 'om ut- opgedragen taak te voleindigen, buiten bei'eik van art. 86 vallen. Wij vermeenen dat, zonder t. o. v. het, personeel aan de billijkheid tekort te doen, niet langer onder aid. 86 moeten worden gerangschikt: a. het personeel, werkzaam op de kantoren der stationschefs; b. het personeel der herstel-^ en vraclitgocderenkantoren, behoudens de hoofden van sommige dier kanto ren ©n de comptabele ambtenaren; c. de ambtenaren op de groote sta tions, belast met den perrouuienst, voor zoover de treindienstleiding be rust. in handen van afzonderlijk daar voor aangewezen ambten aren; d. de rangeerders werkzaam op de personen-emplacementen der groote stations uitgezonderd Amsterdam C.S. en Utrecht (C.S.) Een overzicht van de kantoren, pos ten enz. welke onder art. 86 '/.ouden blijven vallen, is bijgevoegd. Wij verzoeken Uwe Excellentie hier aan wel Uwe goedkeuring te willen hechten". In art. 86 is bepaald: „a. een diensttijd mag niet meer bedragen dan tien (10) uur; b. in een tijdvak van twee (2) ach tereenvolgende weken inog de geza menlijke duur van de daarin vallende diensttijden en gedeelten van dienst tijden niet meer bedragen dan negen tig (96) uren voor personeel uitslui tend of in hoofdzaak werkzaam op de kantoren van de in artikel 85 onder a. genoemde personen, zes en negen tig (96 uren voor personeel uitslui tend of in hoofdzaak werkzaam op andere kantoren of belast met ander dan dagelijksch' onderhoud van rol lend materieel en honderd twee (102) uren voor het overige personeel'V INTERNATIONAAL CONGRES VAN CHRISTELIJK P. T. EN T.- PERSONEEL. Te Salzhure en Oostenrijk in een internationaal congres van het Chris telijk F. T. en T.-personeel gehouden. Aan het communiqué dat men one van diit congres zendt onWeoneu wij het volgende in naam van het voouibereidhigsco- maté, gevormd door de Nederland/ sohe organisaties, werd hel Congres door dien heer Mennes geopend. Als vertegenwoordiger van het In ternationaal Vakverbond woonde de heer Serrareris, Utrecht, het congres bij. Tot voorzitter van het Congres werd de hoer O. Paul uit Weeneu gekozen. H.et Congres bestond uit vertegenwoor digers der Duiteohe, Italiaaneche, Oos- tmriiksche en Nederlandsche organi saties. De Belgische en Hongaarsohe organisaties die verhinderd waren het Congres bij te wonen, hadden hun instemming betuigd. AUle gedelegeerden verklaarden zich voor do oprichting van 'een Internationale Federatie van het Christel ijk P. T. T.-personeel en een oom missie werd met die belianid'e- ling van het ontwerp-statuten bulast. Naar aanleiding van de mededee- ting, dat in eenige landen eon streven is waar te nemen tot het doen exploi- teeren der overheidsdiensten door Ipaaihouhoren ondernemingenheefft het Congres een resolutie aangeno men, waarin het zich tegen elke ex ploitatie der overheidsdiensten door kapitalistische groepen verklaart. Het bestuur der Christelijke P. T. T.-Internationale, werd samenge steld uit zeven personen. Het voorzit terschap werd aan den heer Krat-of iel (MVnchen), opgedragen, tot 2den voorzatter werd de heer Verziohi (Rome) benoemd. Het secretariaat zal waargenomen worden door de Ne derlandsche Katholieke Organisatie, terwijl de heer Fónteyn (Nederl. Christ. Bond) als penningmeester zal fungeeren. De heer O. Paul (Weonen) werd tot 2den secretaris gekozen; de .ertegenwoordagera van tie Belgische en van de Honguarsche Organisaties zullen als commissaris in het bestuur plaats nemen. DE BOUWVAKUITSLUITING IN NOORD-BRABANT. Donderdagmiddag ziijln to Tilburg bespre tcingen gehouden tuB6ohen de arbeidersorganisatie en de zuidelijke bouwvakpatroons. Na zeer lang confereeren, waarbij door de organisatie werd vastgehou den aan den looneisch vaai 74 cent per uur voor de vaklieden e>n 64 oent voor de niot-vaklieden, deden, zoo meldt Het Volk. de patroons tenslotte het voorstel, van resp, 73 en 62 cent uurloon. De arbeidersbestuurdere verklaar den. dat over het looncijfer der niet- vaklieden nog wel viel te praten, doch dat men ten opzichte van_ de vaklie den persisteerde bij den eisCh van 74 cent, zuoaJs pok de landelijke regeling luidt. Voor de niet vaklieden stelden zij tenslotte 63 cent voor. De patroons zullen dit voorstel in hun afdeelingen bespreken en in het begin der volgende week mededoeling van hun besluit doen. DE LOONSVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. 3>e Haagsche correspondent van de Tel. spreekt het bericht van de Tijd, dat wij in deze rubriek in ons vorig nummer opnamen, 'aan gaande een voorloopige opschorting van de plan nen tot verlaging van het loon van het spoorwegpereoneeltegen. COMMISSIE VOOR WERKVER SCHAFFING. Dooi- den Vlissingsöben Bestuur- dersbond is een adres aan den raad aldaar gezonden waarin met het oog op het eteede grooter aantal w,erk- loozen gevraagd wordt tot invoering eoner steunregeling over te gaan of tot verschaffen van productie-ven ar beid; voorts hierover geregeld over leg tuschcn B. en W. en de yakcen- tralen te plegen, zooals indertijd dooi den raad is gewenscht, en ten slotte instelling eener commaesie voor werk verschaffing. NED. VEREEN. VAN FABRIEKS ARBEIDERS. Op 4 Augustus was het 15 jaar ge leden. d'ait onze Nod.. Vereen, van Fabrieksarbeiders werd opgericht. Van 2 root© beteekeni» is wel het feit, zegt de Strijd, dat deze vereenigdng, die in 1913 slechts 613 leden telde, haar ledental dermate heeft weten op to voeren, c(at dit thans bijna 20.000 bedraagt. De bond is daardoor een dor grootste organisaties gewordten, welke deel uitmaken van het N- V. V. HEHMSTSDE. TERAARDEBESTELLING. Vri jd agmiddiag te één uur had op de Jigemeene begraafplaats alhier, do teraardebestelling plaats van liet stof felijk overschot van den hoer J. C. B&nder C. C.zn., in leven orgel- en pianohandelaar, mede-oprichter er» bestuurslid van het Christelijk Ly ceum en van de Christelijke M. U. L. O.-school aan den Dreef :e Haar lem. Voor deze plechtigheid bestond zeer groote 'belangstelling. Opgemerkt werden verschillend© deputaties, o.a. van het Ohr. Lyceum, de Ohr. M. U. L. O., afgevaardigden van den Ned. Bond van Orgelhandelaren (de af deel ing Haarlem was vertegenwoor digd door den heer J. Koster)verder eenige predikanten en een groot aan tal leden van het personeel van ma gazijnen, kantoren en werkplaatsen dér Naajulooze Vennootschap C. C. Bender's Piano- en Orgcllhandel te Amsterdam, Arnhem, Leiden, Rotter dam en Hiliegersberg. Aan den ingang der begraafplaats sloot het talrijke pereoneel zich ach ter dien stoet aan. De lijkbaar, die door een 7-tal kransen was gedekt, werd door een deputatie uit het per soneel grafwaarts gedragen. Verschillende personen voerden het. woord. Namens het personeel de heer Nederl&ndphen Bond Van Orgelhan- deiaren d'e heer A. C. Golttecbmeding, uit Amsterdam.; namens de Christe lijke M. U. L CV-school de heer C. ten Boom verder door den heer J. N. Voorhoeve, uitgever te Den Haag Ds Blaauw, namens hel Christelijk Lyceumdie hoeren D. Rot, uit Apel doorn :V;m Woerdie, uit Amsterdam en Van der Steur, uit Haarlem, en een broeder van den heer Bender. Na het zineen van een gemeen schappelijk Gezang dankte eetn schoonzoon van den overledene, Dr. Voorhoeve, geneesheer-directeur van. het Homoeopathisch Ziekenhuis te Utrecht, voor de betoonde laatete eer. MUZIEKUITVOERING IN GROE NEND AAL. Het was Vrijdagavond voor- muziekliefhebbers in Groénen- danl weer c-en avond vol kunstgenot. Onder 'het loof der mooie beuken klon ken weer heerlijk de klanken der mu ziek van de Haark-msake Orkestver- eerriging. Begunstigd door liet mooie weer werd door het g-root aantal men- schen, dat was opgekomen volop geno ten. Mochten bij een vorig Concert, en kele ontevredenen naar liu-is zijn ge keerd, doordat ze v&el last tijdens de uitvoering hadden oiulei-vonden van bet rijvorkeer, nu dient wel een woord van lof, dat deze klachten niet meer kunnen worden gemaakt. De rijweg van den Heerenweg af was gedurende de uitvoering gesloten voor het rij- verkeer, en op den weg en daarachter voor het publiek een flink aan tal banken geplaatst, waarvan geen plaats onbezet is gebleven. Alles had keurig en ordelijk verloop. Een woord van hulde aan onzen Burge meester Jhr. van Doorn, die weer te ruggekeerd is van verlof, is hier zeker op zijn plaats. Vele muziekliefhebbers zijn hem dankbaar voor deze uitste kend getroffen maatregelen bij die uit voering van dit concert. Van het be gin tot het einde zagen wij hem weer zelf actief deobiemeu aan alle regelin gen. De heer Gerharz was dan ook wei zeer ingenomen met de rust die heersdhte tijdens deze uitvoering. EXAMEN BOEKHOUDEN. Voor het diploma bo e'kl iouden-M er cunus aagde onze plaatsgenoot de lieer J. Bijman, werkzaam ten kantore van Notaris Mr. Boerlage, alhier. BLOEMENDAAL. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Spaarling, Rus- tenbur-cherweg 10, Bloemendaal, een gummi zakje ink. toiletbenoodigd,he den; G. van Eek, Bosch laan 3, Bloe- mcndaal, twee zwembroeken en een handdoek; van Galen, Noordertuin- dorpiaan 9a, Over veen, eenig rijwiel- gereedschap; L. Boorsma, van Stol berglaan, Aexdenhout, een zweep; D.' Toebes, Bentveldweg 24, Acrdenhout, een ceintuur; L. van Soest, Ooster de Bruinstraat 77, Haarlem, een vulpen; wed. G. van Itessel, Tuindorplaan 12 Ovcrveen, een broche; aan het bureau vau politie te Overveen, een padvin- dershoed, een glacé handschoen, een wollen sjaal, oen paar motorhand- schoenen, een houten pijp, een pakje inh. eenige haakpennen, een kam,wiel tje, een beschreven briefkaart zonder adres, een ceintuur van een regenjas, een klein gouden plaatje, een honden zweep, een ceintuur van dameemantel. VELSEN. Loonsverlaging. Zaterdag 29 Juli jl. werd door de di rectie van de Rubberfabriek „Hol land" to Velsen aan het personeel be kend gemaakt dat op Maandag 14 Aug. a.s. ingaande de loonen met 10 verlaagd zullen worden. Wan neer liet personeel hier geen genoe gen mee neemt, zal de fabriek na ge noemden datum worden gesloten. Het personeel is in overleg gegaan met de organisatie, de Ned, Ver. van Fabrieksarbeiders. Op een vergade ring werd besloten een bespreking met den werkgever aan te vragen. Deze vond echter geen termen aan wezig een bespi'eking te houden. Nog maals is op het een en ander aange drongen met hel resultaat dat lieden morgen een conferentie met de direo. tie en het hoofdbestuur van genoem de organisatie zou plaats vinden. Concert „de Eendracli F'. Hedenavond geeft de harmonïeka- pel ,de Eendracht" van do papierfa briek een c.lieert op het Doelenvela te Alkmaar, ter gelegenheid van het jubileum van het stedelijk muziek korps aldaar. Raadsvergadering. Do eerstvolgende raadszitting zal niet op 15 maar op 23 Augnstua worden gehondi Het toekennen van vergoeding aatt de Ohr. school voor eo/i bovental ligen onderwijzer' (1920), wordt goed*- gekeurd.Vastgesteld wordt de zesde suppl. begrooting 1922 111 ontvangst en uitgaaf op f 11139.54 1/2. De gemeenterekening 1921 wordt in handen van een comnu;<ae gesteld ter onderzoek (gewone dienst imleelig slot f 5951.67 1/2, buitengew. dienst batig slot vau f 73618.66), d'e reke ning armbestuur gaal denzelfden weg .nadeelig slot van f 665.44 1/2). Mede gedeeld wordt dat er geen lokaal be schikbaar >9 voor de worst el vore enl- ging D. O. K. en B. en W. dus het raadsbesluit waarbij een lokaal werd! toegezegd, niet kunnen uitvoeren. Na een langdurige discussie staken de otemmeu over liet voorstel van den heer Van Helden'om het, laads- besluit te handhaven. Onder dc ingekomen stukken zijn goedgekeurde raadsbesluiten. O.a is de verordening op de straatbeIa-..ti 11 g goedgekeurd. De heer J. van Lingen vroeg en. verkreeg eerv. ontslag als hoofd van de O.L.S. met dank voor de langduri ge diensten (40 jaar) aan de gemeente bewezen. Enkele subsidie-aan vragen voor 1922 werden afgewezen, voor .1923 uitgesteld tot de begrootteg voor dat Do E&perantovereeniging krijgt (op haar adres) een lokaal als dat beschik baar is Be subsidie-aanvrage van het comi té voor nijverheidsonderwijs aan melsjee werd (voor 1922) afgewezen. Voor 1923 zal afgewacht worden of rijkssubsidie -wordt gegeven. Op voor stel van den heer T i j s s e n zal de muziektent van d-e commissie, -die er thans eigenaar van i&. worden over genomen in eigendom, beheer en on derhond, terwijl aan B. en W. werd' overgelaten de details te regelen. Op voorstel van den burgemeester we rel een verzoek van de oudere commAseie der O. L. S.. om f 50 be schikbaar te stellen voor het vertoo- nen der schoolfüin. uitgesteld tot de 'begroeting voor 1923. Daarna werden, in besloten zitting belastingzaken be handeld1. IJ MUIDEN. Uit liet politierapport. Aangehouden is P. R. die gesignaloerv stond in het AJg. Politieblad. R. is over- gobraoht naar Beverwijk. Procesverbaal is ongemaakt tegen B G. K. wegens overtreding van art. 117 dol politieverordening, (leunen tegen ramen enz.) cn het opgeven van een valsohea naam. Aangegeven werd dat van de K.W 151 twee geraonstexdon z(jn gedeserteerd Mej. L., Prins Hendrikstraat, deed aangifte van vermoedelijke verduistering van f 51 door haar gewezen knech^ 11. W. Wegens openbare dronkenschap ia procesverbaal opgemaakt togen P. V. Aan eenige werkzoekenden is nacht- verblyf verleend. Een juffrouw in de Pres, StejjuotT, vroeg politie-assistentie omdat b(j haat een ruit was ingegooid. In verband hier mede is door de politie aan het bureau gebracht een matroos die in zeer overe spannen toestand verkeerde. Ba-Ldad'glieid. Behalve het geval on der de politieberichten genoemd zpu de- dagen in IJniuulcu heel wat ruiten gesneuveld. Bij mej. T._ Bik- en Arnoldkade, word door de 8-,jarige G. B, een ruit inge worpen. Verder klaagde H. S. da^ de ruiten m z(jn soliuurl.je achter de Vissaherjj- school zjjn stukgegooid. Ook werd hyzeli door de jongens bekogeld. Het ergste is echter huisgehouden in 'de ambaehtséclhool. DaaT zjju niet minder dan ij f tig ruiten stukgegooid, in 't ge-, heel reeds negentig. Op het terrein bij de ambachtsschool werd geregeld gevootbald, maar zulks 13 nu verboden. De jongens hebben blijk baar de afwezigheid van den concierge een goede gelegenheid gevonden om hun wraakzucht bot te vieren, 't Is niet al leen laf( maar do politie zou goed doen met eens flink tegen deze vernielers op te ■treilen. Een pak rammel met een gummi- stokje zou hier op z'n plaats z(jn en ze ker den solirik er omder brengen. Gevonden voorwerpen: blauwe ceintuur ot ge-sp, damesparaplu ie. K 4 n <1 e r e 11 o t. Deze ver- eenisriiiH zal Woensdag 16 Augustus 's middags 3 uur een kindervoorstel ling te „Thalïa"-theater geven. BEVERWIJK. ONTSLAGAANVRAAG. Blijkens het raadsverslag heeft de 'heer J. van Ltegen, hoofd dea- O. L. S. na ©en diensttijd van veoitïgjaar ontslag ge vraagd tegen 31 Decern bei- a.s. Het af scheid van den heer Van Lingen zal zeker niet ongemerkt voorbijgaan. DE MUZIEKTENT. Het is in de raadszitting zoover gekomen, dat dc gemeente de muziektent in eigendom heeft gekregen. De burgemeester ves tigde er de aandacht op, dat het niet spelen in de tent (waarover heel wat te doen is geweest, ook in de plaatse lijke blaadjes) niet lag aan het ge meentebestuur maar aan een geschil tusschen het comité dat de tent in gendom, had en het muziekkorps. STRAATBELASTrNG. De veror dening op de straatbélasting is („ein delijk" zei de burgemeester) door Ge deputeerde Staten goedgekeurd. Men zal nu wel met lang meer op de aan slagbiljetten hoeven to wachten (al was dit wachten niet met ongeduld). Raadsvergadering. Af wezig de heer Steen voorden. De vol gende dubbeltallen voor het college van zetters wei-den opgemaakt1. J. Braun en J. L. Lang en dijk, 2. Th. J. Cornelissen en N. Brantjes. Tot leden van de adviescommissie d. werkloosheidsverzekering wer den benoemd' de heeren Th. Nuijens •m J. Spanjaard. Goedgekeurd weiden zonder stem ming ontheffing bouwverordening R. K. Kerk, vaststelling vijfde suppl. begroeting 1922 en wijziging contract levelling ekctrisch© energie. Bij punt 6, wijziging steunregeling aan uitgetrokken werldoozen, vraagt de heer Van Helden of in andere plaatsen ook tegenkanting van den minister wordt ondervonden. Do Voorzitter wijst op het schrijver, van Ged. Staten, waarna de verandering wordt goedigokcurd als Siezen, uit Rotterdam; namens den door den minister aangegeven. DE ECONOMIbijnk oriTWSKKE- LING VAN SURINAMfc. In het jongste nummer van de Eco nomische Berichten bespreekt de heer C. van Drimmeleii, oud-agent-aviie- raal voor de immigratie en oud-lid van den Raad van Be=tuur in Sun name, de economi-che ontwikkeling van die kolonie. Twee oorzaken geelt de schrijver op, waarom Suriname niet heeft inede- geduatt aan. de snelle economische ontwikkeling van Zuid-Amcrika. In de eerste plaats, dat het land, drie eeuwen geleden in hezit is genomen door een volk van Noord-Êuropeesch ras, ongeschikt voor c-en blijvende vestiging tusschen de keerkringen, en dus genoopt door minder ontwikkel de rassen voor zich te laten werken. In de tweede plaats is het fout ge weest heil te zoeken in liet mono-cul- tuur-systcem. De plantagekolonie zag haar welvaart afbangen soms van één enkel uitvoerproduct, terwiji aan voortbrenging voor eigen gebruik niet werd gedacht, de behoeften van bui tenaf moesten worden bevredigd. De bevordering van liet kleiu-land- bouwbedrijf heeft in den laalsten tijd gelukkig verbetering gebracht. „Hot klein-bedrijf, dat vroeger slechte ecri bescheiden bestaan ople verde, omdat er zelden voldoende af zet voor de producten was, werd plot, seling een loonend bedrijf, ontwikkel de zich, aangemoedigd door do hoogo prijzen der landbouw voortbrengselen, tot een bron van voortbrenging, waar voor het aloude plontagebedrijt moest onderdoen. Rijst b.v., waarvan voorheen bijna voor eon waarde van IJ millioen gul den 's jaare werd ingevoerd, js toen een artikel van uitvoer geworden, zoo ook mats en nog andere producten, waarvan het aantal bij voldoende vraag onbepaald te vermeerderen zou de zijn. Overtuigend is in die periode geble ken, dat de ontwikkeling van Suri name moet worden gezocht in de eer»

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5