AMSTERDAM—ROTTERDAM (1-1). Zaterdagmiddag heelt in liet Am- «sterdauiöcüei Stadion bovengenoemde .wedptrijd plaats-gehad. Rust kwam met blonken stand. Dadelijk na het begin der tweede helft gaf Formenoy 'aan Rotterdam de leiding 1,01). Eerst in de laatste minuten gelukte het Van der Kluft, uit een strafschop (wegens hands van een der Rotter dammers) gelijk te makeh (11). F KI JEN OORD—WIENER ASSOCIA TION F. K. (1—3). Zondag is te Rotterdam bovenge noemde wedstrijd onder leiding van den lieer Van Zwieteren gespeeld. De eerste aanvallen, schrijft „De Crt.", zijn voor Fêijenoord; tot tweemaal toe moet de Weensche doelverdediger zijn handen uitsteken. Spoedig echter la ten de gasten zien, dat de kracht van het elftal in de voorhoede schuilt. Met een uitstekend sluitend combina tiespel verplaatsen de Weeners den strijd naar de andere helft, waar ter stond alle krachten moeten worden ingespannen, oni de aanvallen te be dwingen. De sasten onderscheiden zich van de Rotterdammers, door den bal, steeds laag te houden, waardoor zij met minder moeite hetzelfde succes iereiken De achterhoede vormt wel het minst sterke deel. Aanvankelijk kunnen de gasten het niet verder brengen dan tot een paar hoekschoppen, die zeer goed genomen worden. Do verdediging der Rotterdammers is nog al actief. Jammer genoeg ls Hulsman onklaar geraakt; hij moet verder als rechtsbuiten medehinken. Toch doet hij nu en dan krachtige pogingen, het Weensche doel in ge vaar te brengen. Na een kwartier lost de middenvoor der Wiener een ver laag schot dat doel treft. (0—1). Feijenoord onderneemt enkele te genaanvallen, maar bepaald gevaar lijk zijn ze niet. Zeven minuten vóór ie pauze ontstaat vlak bij het Ween- jche doel een weifeling na een schot rechts aanioopen en kanjert den bal in het Weensche net (11). De gasten trappen af en voordat men er op bedacht is, hebben zij op nieuw de leiding met een hoog ver schot, dat den doelverdediger verrast (2—1). Na de hervatting krijgen de gakten spoedig een paai' hoekschokken, zon der succes echter. - Het spel is soms gpfld verdeeld, maar dc Weensche aanvalslinle eom- bineert beter dan de Rotterdamsche, die dikwijls te individueel werk laat zien. Eenige mooie kansen om gelijk te maken worden door Feijenoord onge bruikt gelaten. Na een half uur geeft de doelver dediger van Feijenoord den bezoekers een doelpunt cadeau, door den bol kalm in zijn doel te laten rollen. Feijenoord spant zich nu terdege in en zelfs Hulsman maakt het de Weensche achterhoede lastig genoeg. Eenmaal is de achterhoede der gas t.en reeds gepasseerd, als Patterson door te haastig schieten een fraaie kans onbenut laat. Het spel gaaf vrij gelijk op, maar de stand ondergaaf geen verandering meer. Vo«tlialnle«wi AJAX. Het Ajax-elftal zal voor het a.s. sei zoen versterking ondergaan. De linksbuiten van het Woeaper Rapi- ditas, Buwalda, die vroeger ook reeds vooj Ajax ia uitgekomen en toen de links buitenplaats bezette en die indertüd ook in het Nederlandsch elftal heeft gespoeld, heeft zyn goeden vorm weer te pakken en zal z(jn oude plaats by Ajax weer in nemen. Voorts zal de A. P. C.-er Hamel in het elftal opgenomen worden, mdsschen ook Addicks (exA, F. C.), die zich eveneens by Ajax heeft aangemeld. De Spartaan-spelers De Natris en Van Gont zyn eveneens bjj Ajax candidaat gestold; er is in de club een strooming, om De Natris weer in gonade aan te nomen. De Ajax-spcler Van Dort zal voor Vï- i links. Petterson komt snel van tesae (Arnhem) uitkomen. VAN DE LONDENSCHE CONFERENTIE. - HEDEN, NIEUWE MOEILIJK- DE KLOOF, TUSSCHEN DE CEALLIEEROEN WIJDER DAN OOIT? DE INHOUD DER ENCELSCKE TEGENVOORSTELLEN. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN LLOYD GEORGE EN POINCARé. EEN DUITSCH PROTEST. TEGEN DE FRANSCHE DWANGMAAT REGELEN. DE VERHOUDING TUSSCHEN AMERIKA EN DUITSCHLAND. Heel vlot gaat het te Londen nietl •Trouwens, daar aan de zaak, die valt ,te regelen zoo vele moeilijke kanten zijn, was dat ook niet te verwachten. [Te meer niet omdat bekend was dat tusschen de opvattingen van de Fran- sche en de Engelsche Premiers een bnlzettend groot verschil is. Maar de hoofdzaak is, dat de confe rentie eenig Jtsultaat tzal opleveren.- Het scheen dat het in een goede rich ting ging nadat besprekingen waren begonnen over de Engelsche voorstel len, die tegenover die van Poincaré wa ren ingediend.- Beide Premiers hadden er over ge confereerd en daarna zou de commissie van deskundigen er over gaan beraden. Deze tijding gaf hoop; Maar nu is er weder een kink in den kabel gekomen. Een telegram uit Londen meldt „Reuter verneemt, dat de commissie van deskundigen op het doode punt is gekomen wat betreft het toezicht op de mijnen en bosschen in Duitschland. Die kwestie moet thans "worden onder worpen aan de eerste-ministers. De kloof tusschen de geallieerden is wijder dan ooit. De Franschen dringen er op aan, dat het moratorium moet eindigen op 31 December 1922,- Jtalianen stellen eind 1923 voor, terwijl Engeland en Belgie voorstanders zijn van een langer periode." Het artikel der Engelsche voorstellen aangaande dc Duitsche Staatsmijnen en bosschen lijkt inderdaad het groote struikelblok te zijn. Over dat artikel van de Britsche voorstellen, aldua wordt uit Berlijn aan de N. R. Ct. gemeld, loopen de Engelsche en Fransche opvattingen heel ver uit elkaar. De Franschen „willen een beschikkingsrecht, do En gelschen daarentegen willen niet meer dan toezicht. Ook dit geschil zou piet overbedenlwdijk zijn, als de wor tel niet zoo diep zat. De Engelschen zeggen; Poincaré's formuleering beteekunt een aanslag van Franschen kant op het Roerge bied. Om hei; Roergebied gaat tb strijd en om niets minder. Daarom zijn de Engelschen vast gesloten niet toe te geven. Zij makeri don heel be slisten indruk van menschen, die hun standpunt gekozen hebben en nu, wal er ook van kome er aan willen vasthouden. Indien een formuloermg kan wor den gevonden, die deze quaestie tot oplossing brengt, dan is alles kenn lijk gered. Maar"anders Men zou zeggen aldus wordt in de boven aangehaalde corresponden tie uit Berlijn aan de N. 11. Ct. op gemerkt als de diplomalenkunst niet geheel verloren is, moet eon der gelijke formule gevonden kunnen worden, temeer daar er koortsachtig naar gezochtWordt. Alles hangt van de vraag of Poincaré werkelijk het Roergebied wil of tevreden is met een formuleering, die zijn figuur thuis redt. Dit is do kwestie, die de Engelschen zeer bezig houdt. Zij vra gen- wat bedoelt Poincaré? Wil hij zich tevreden stellen met tegenover do Fransche openbare mee hing een toonbare formule te verkrij pen of zijn zijn bedoelingen werkelijk destructief? Men wij=t er op, dat hij als schrijver leider geweest is van destructieve richting, die de veilig heid van Frankrijk zoclit in de ont laddering van Duitschland. Daaraan '.willen de Engelsche» niet meedoen; wel echter inot de Fransche richting, die Duitschland productuï wil ma ken voor hol; herstel van Frankrijk. Indien Poincaré vasthoudt aan de eerste theorie, zoo wordt hier gezegd, dan is er geen overeenstemming mo gelijk. De Eflfeblschen hebben blijk baar vrees voor de boscli- en mijn- kwestie. Het gaat voornamelijk om het Beiersch bezit. Zal de Beiersche regeering docr Berlijn tot toegeven genoopt 1' worden? Indien dit onmogelijk is en Berlijn vervult het Londensche be sluit niet en de Engelsche regeering heeft net besluit goedgekeurd, dan zou zij gedwongen zijn ook de sancties tot het dwingen van Duitschland goed te keuren. Engeland ziet dit ges aar. boei duidelijk. Dit maakt de regeering des te voorzichtiger. Engeland voelt zich blijkbaar op èen keerpunt in de poli tiek van steeds toegeven. Over de Engelsche tegenvoorstellen, meldt N. A. T. draadloos uit Londen. In het algemeen stemmen de over zichten, die de bladen van de Engel sche tegenvoorstellen geven, met el kander overeen, hoewel deze nog niet officieel bekend zijn gemaakt. Gemeld wordt, dat zij tien punten omvatten. Het eerste voorstel behelst, dat de Duitsche rijksbank bevrijd zul wor den van de staatscontrole en onder toezicht der geallieerden zal worden gesteld. Het tweede punt behandelt de maatregelen, welke door de garantie- commissie moeten worden genomen ten einde de Duitsche vlottende schuld te besnoeien. Het derde en vierde punt handelt resp. over de 20 heffing op den Duitschen uitvoer en de douane-ont vangsten pit in- en uitvoer. Gemeld wordt, dat deze kwesties geheel door de experts zijn afgedaan en dat er slechts eenige discussie was van tech- nlschen aard. De „Daily Telegraph" zegt, dat, de Engelsche gedelegeerden voor het overbrengen van de garantie-commis sie der Commissie van Herstel naar Berlijn zijn. De Franschen zijn er te gen, terwijl Theunis als Compromis voorstelde, dat. twee leden van de Commissie van Herstel steeds te Ber lijn aanwezig zullen moeten zijn. Het vijfde artikel bevat voorstellen betreffende de controle van dc Duit sche inkomsten en uitgaven door twee sub-commissies van de Commissie van Herstel. Het zesde artikel handelt over de wettelijke maatregelen door de Duitsche regeering genomen om de kapitaatvlucht te voorkomen. Ge meld wordt, dat omtrent deze punten principieele overeenstemming bestaat. De bijzonderheden er van moeien door experts worden geregeld. De grootste moeilijkheden betref fen de artikelen zeven en acht, welke handelen over de controle der staats mijnen en bosschen in het bezette Rijnland. Gemeld wordt, dat hoewel de Engel sche gedelegeerden erkennen, dat er controle op deze mijnen en bosschen moet zijn, zij niet bereid zijn om in te stemmen met de effectieve contro le, welke do Franschen voorstelden. Er bestaan ook moeilijkheden van wettelijk en aard, welke de experts hebben trachten on te lossen. Artikel negen betreft de maatrege len, welke moeten worden genomen ten behoeve van dc controle op en het in evenwicht brengen Duitsche begrooting door de garantie- commissie in verband met de stabi liseering van (Ie mark. Men zal zich herinneren, dat de garantie-commis sie voorstelde, dat de inkomsten en uitgaven van -her Duitsche xlik zou- lukt het, het vertrouw den worden gecontroleerd döcr twee leden der garantiecomimssie. Artikel tien heeft betrekking op het toestaan van een moratorium nan Duitschland tot het einde van 1922 op voorwaarde, dal de Duitsche re geering do verplichtingen ten opzich te van de Commissie van Herstel na komt. De „Daily Telegraph" zegt, dat voorgesteld wordt, dat de Commissie van Herstel de voorwaarden zal na gaan, welke zuilen worden gesteld voor de volgende periode voor wat be treft de betalingen in baar. Deze zullen worden verkregen uit de heffing van 26 op den Duitschen uitvoer, liet is niet moeilijk om 111 te zien, zegt de „Daily Telegraph", dat deze heffing in goud of do tegenwaar de er van een zeep goede basis zal vormen van de verwachte interna tionale leening.: Over de besprekingen tusschen Lloyd George en Poincaré meldt Havas uit Londen In tegenstelling met beweringen van zekere bladen zijn de besprekingen tus schen Lloyd George en Poincaré nim mer op hevigen toon gevoerd. Die be sprekingen waren voortdurend volko men hoffelijk en vriendschappelijk; Poincaré heeft Vrijdag niets van zijn programma opgegeven.. Hij blijft bij zjjn meening, zonder die in iets te wij zigen, dat het moratorium alleen dan te aanvaarden is, als Duitschland onmid dellijke en productieve panden ver- xhaft. De Engelsche regeering schijnt het principe te hebben aanvaard, maar de panden, die hij in zijn tegenvoorstellen voorstelt, schijnen volkomen onvol doende aan Poincaré. Er is geen enkel definitief accoord tot stand gekomen. In tegenstelling met de beweringen van zekere kranten heeft Poincaré aan hankelijk verzocht, het moratorium aan Duitschland te weigeren, overeenkom stig de houding van Louis Dubois, in de commissie voor de schadevergoe ding, maar volgens het verdrag" kan de commissie een moratorium bij meer derheid van stemmen toestaan, niette genstaande het verzet tfan Frankrijk; Gezien de bedoelingen van de geal lieerde regeeringen, was de Fransche regeering verplicht, het moratorium te dulden, maar zij vraagt, en blijft vra gen, waarborgen. Anders zal zij haar vrijheid van handelen hernemen.- Reuter verneemt, dat de Engelsche nisterraad, welke Zondagmorgen bijeenkwam, met algemeene steramen zijn algeheelen steun toezegde aau Lloyd George inzake de besprekingen over de kwestie van het moratorium en besloot om hem in alles de vrije hand te geven. Berlijn wordt gemeld dat de Duitsche gezant te Parijs Zaterdag avond aan de Fransche Regeering een ta heeft overhandigd, waarin gepro testeerd wordt tegen de Fransche dwang maatregelen. In deze nota spreekt de Duitsche re geering haar leedwezen uit over het dat de Fransche xegeering niet tegemoet is gekomen aan den der Duitsche regeering om de kwestie der compensatiebetalingen uit te stel len tot de algemeene besprekingen over het moratorium; De Duitsche geering verklaart, dat de maatregelen der Fransche regeering niet hun grond slag vinden in het verdrag van Versail les en in de met de Duitsche regeering gesloten overeenkomsten, met overeenkomst van 10 Juli 1921, terwijl zij ook niet door het volkenrecht den gemotiveerd; De nota geeft dan een opsomming van dc punten, waarop de dwangmaat regelen in strijd zijn met de bestaande verdragen. Aan het slot der nota wordt gezegd De Duitsche regeering heeft met haar nota van 12 Juli slechts de wijziging voorgesteld van een bestaand verdrag en daarmede slechts de conse quenties getrokken uit een toestand, die as ingetreden onafhankelijk van den wil der Duitsche regeering en in strijd met de Duitsche belangen. Het feit, dat de Fransche regeering het verzoek om uitstel met dwangmaat regelen heeft beantwoord zonder den vervaldag der Duitsche verplichtingen af te wachten, wordt door de Duitsche regeering als een groot onrecht ge voeld en zij protesteert tegen de dwangmaatregelen en verzoekt om de opheffing er van. Indien de Fransche regeering op haar standpunt blijft slaan, stelt dc Duitsche regeering voor een arbitrale uitspraak uit te lokken. In een tweede nota protesteert de Duitsche regeering tegen de uitwijzing- an Duitsckers uit Elzas-Lotharingca. {£ij verklaart, dat deze uitwijzing in trijd is met het volkenrecht en de hu maniteit. Er is geen verband te zien tusschen de compensatie-betalingen en de uitwijzing. De geldsommen, die de uitgewezenen mee mogen nemen, ko men in waarde overeen met 2Vi pond terling of 11'A dollar. De uitgewezenen worden dus als bedelaars op straat' ge zet. De nota eindigt met de woorden De Duitsche regeering;" protesteert met allen nadruk tegen de getroffen en in uitzicht gestelde maatregelen der Fransche regeering.- Over de varhouding tusschen Amerika on Duitschland wordt uit Berlijn gemeld Sedert eenige dagen vertoeft te Ber lijn de New-Yorksche advocaat voor •internationaal recht en handelszaken, Malcolm Summer, die herhaaldelijk door de Washingtonsche regeering met het uitbrengen van adviezen over in ternationale economische vraagstukken belast werd en aan wiens Duitschland door de Engelsche bladen het karakter van een geheime missie is gegeven Summer verklaarde aan een vertegen woordiger van de pers, dat Hoover's plannen er op gericht zijn, alles in het werk te stellen opdat in Duitschland, alsook in de geheele wereld, de over blijfselen van den oorlog verdwijnen cn het economisch herstel ter hand wordt genomen. De Amerikanen bereid aan een internationale tafel plaats te nemen om middelen voor het herstel van het economisch leven geheele wereld te beramen. Het vervul lingsprogram /van ihet kabinet-Wirth- Rathenau bad in dc Vereenigde Staten écn atmosfeer van vertrouwen gescha pen, De plechtigheid van Vrijdag in den Rijksdag zou er zeker in. Amerika toe bijdragen het vertrouwen in de tegen woordige regeering tc versterken. Ge- kaansclie financieels wereld en van de openbare meening te winnen, dan zal men ook voor de leeningen van Ame rika aan Duitschland en Europa een markt kunnen vinden. De thans plaats hebbende onderhan delingen te Londen volgt Amerika met groote aandacht.- Ieder compromis, dat een pauze om op adem te komen geeft, zal Amerika zeer welkom zijn. Verspreid nieuwe DE COMMISSIE VOOR DE INTEL- LECTUEELE SAMENWERKING. De correspondent van de Tel. te Genève melat: In de zitting van 4 dezer besprak de Commissie voor de Inteüectueete Samenwerking de middelen ter be vordering van wetenschappeijke be richtgeving en de samenwerking bij het doen van onderzoekingen. De commissie oordeelt samenwerking op dit terrein van het grootste belang. Op het gebied der wetenschappelijke onderzoekingen is samenwerking het beste middel om de geesten tot elkaar brengen en op die wijze kan veel voor de bëVordering vn den univer- eeelen vrede en de beschaving wor den gedaan. Dc commissie ontveinst zicli echter niet, dat deze samenwerking moet voortkomen uit de wetenschappelijke genootschappen zelf, en dat zij zich met de werkzaamheden dier genoot schappen niet kan bemoeien, al is zij gaarne bereid zooveel mogelijk haar steun en medewerking te verleenen. Zij heeft verder besloten aan een ha- rer leden, den heer Milikan, te vra gen, een financieel plan van leeningen en credieten te ontwerpen ter bevor dering van wetenschappelijke onder zoekingen. Bovendien heeft de com missie den heer Rulfini verzocht, een rapport voor te bereiden betref fende een te sluiten internationale overeenkomst over het piizJertzoek naar en de 'bekendmaking van archeo logische monumenten. Wel is waar bestaat er reeds samenwerking op dit gebied tusschen sommige landen maar er bestaat nog geen enkele in ter nationale overeenkomst voor een juiste verdeeling van dit werk en de vóór en nadeelen die er aan verbon den ziin. In haar laatste zitting heeft de commissi© de middelen 'besproken ter bevordering der inter-universi- taire relaties; zij heeft ook haar aan dacht gewijd aan het vraagstuk van den mtellectueelen eigendom, en wel in het bijzonder op het gebied der we tenschap. Tenslotte heeft zij' stilge staan bij het vraagstuk betreffende de methoden waarlangs de samenwer king van alle geleerden der wereld bon wonden gébruikt ter bevordering van de bekenulimaking der uitvindin gen omtrent verstikkende gassen en de ontwikkeling van den ehemisohen oorlog- Dit vraagstuk was haar ter behandeling toegezonden door de Tij delijk Gemengde Commissie voor de Beperking der Bewapeningen, Wat betreft die inter-univeirsitaire samenwerking, zoo is de oommis sie van oordeel, dat het zijn nut zou kunnen hebben, aoodra de omstandig heden het toelaten, een internationaal congres te houden van alle universi teiten. zoowel officicele als vrije m alle landen, teneinde de belangheb benden over de mogelijkheid van in- teliectueole samenwerking te raadple gen. Eon euheommisdie bestaand© uit do heer-en Castro, Destrée, Mri.i; ban. Murray, de Reynold en Ruffim wordt belast met de voorbereiding.van een zoodanig congres. De heer Bergson heeft de idee ont wikkeld-, dat de wetenschappelijke eigendom niet voldoende beschermd werd en dat deze zelfs niet eene werd eikend. De uitvinding en die toepas sing kunnen beschermd worden door octrooien, maar de idee, de uitvin ding zelf wordt niet beschermd Een subcommissie bestaande uit de hee ren Destrée, Milikan, Ruffini, Torre®- Quevelo wordt met het 'onderzoek van d'it vraagstuk belast, waarbij zij alle personen en instellingen, die hierbij steun kunnen verleenen, en wel inzonderlijk het Internationaal Bureau voor den Literaiven en In- dustrieelen eigendom, den Internatio nalen Raad voor Onderzoekingen en de Confederatie van Intellectueele Aihbiidera zal ra-ajdlplqyon- Botreffendte het vraagstuk dier ver stikkende gassen en het nut van een beroep op de geleerden met het oog op een publicatie over deze gassen, hebben eenig© leden der commissie, die hiervan op de hoogte zijn, ver klaard, dat zulk een beroep geen en- kol nut zou hebben, omdat or geen gevolg aan gegeven zou worden en men geen enkel middel bezit om een dergelijke enquête doeltreffend te doen zijn. Daarom heeft d© commis sie .besloten aan de Tijdelijke Gomeng- de Commissie méde te doelen, dat zij tot haar spijt niet de methodes aan de hand kan doen, waardoor over de ge heele wereld de samenwerking der geleerden kan worden ingeroepen voor de publicatie van uitvindingen met betrekking tot verstikkende gassen en de ontwikkeling van den chemi- schen oorlog. DE PRESIDENT VAN ARGENTINIË TE BRUSSEL. Alvoar, de president der Argentijns olie republiek, is uit Parijs te Brussel .aange komen. Hy bracht een officieel bezoek den koning, kardinaal Mercier, burgemeester Max. HET CONFLICT IN DE AMERIKAAN- SCHE MIJjNINDUSTRIE. Volgens bericht uit Cleveland is commissie van mijneigenaars en mijnwer kers onderhandelingen begonnen over het voorstel tot bet verkrijgen ran een op lossing van het - conflict in do mjjniu- HET INTERNATIONAAL MIJNWER KERSCONGRES. Het internationale niynwerkenscongres Frankfort is Vrydag gesloten. In de slot zitting ia me^ algemeene stommen een motie aangenomen, waarin hot congres verklaart voor vermindering van do ge dwongen Dnitsche kolcnleveranties op te komen. AANVAL OP HET POSTKANTOOR TE DUBLIN. Bonter seint did. 12 deoer uit Londen: Rebellen hebben he* hoofdkantoor der poaterjjen te Dublin aangevallen. Zy over weldigden de bewakers en staken het ge bouw in brand. De nationalisten wisten eohtcr spoedig wede, in 't bezit van gebouw te komen. DE BANKIERSCONFERENTIE. Naar de Chicago Tribune" meldt heeft do Commissie van Herstel beeloten de Internationale Bankieraconferentie te verzoeken binnenkort weer to Parye bij een te komen. EEN BEROEP VAN HORTHY OP DE GROOTE MOGENDHEDEN. Uit Boedapest wordt aan het Hbld. ge seind: Met het oog op den moeüjjkon oeonomisehen toestand ia de Rijksbestuur der Hor thy voornemens oen beroep op de groote mogendheden to doen, waarin hy dezen zal verzoeken Hongarije zoover mo gelijk tegemoet te komen. EEN POOLSCHE LUCHTVERKEERS- LÏJN. Uit Warschau wordt "boricht, dat bin- m een maand do oerste Poolsche lueht- verkeerelyn wordt geopend. Zy zal eener- zjjds Warschau met Dantzig verbinden, anderzijds van Warschau naar Lamberg en het Poolsche petroloumgebiod worden doorgetrokken. De vervoerkosten bedra gen anderhalf maal de prys van sneltrein le klas met Blaapwagentoeslag. De lyn krygt late, aansluiting met Krakau, Boe karest en Moskou. DE DUITSCHE HANDELSOVEREEN KOMST MET ITALIË. By de onderhandelingen, te Rome ge voerd, heeft de Duitsche regeering zich verplicht tot maandelyksehe levering 232.000 ton kolett en tot het geven van faciliteiten, voo, den uitvoer van Duit- he ertsen naar Italië. ARTHUR CRIFFITH. f Arthur Griffith, de president van het Dail Eireann, is ten gevolge van een hartverlamming overleden. Nader wordt gemeld, dat Griffith eenige dagen geleden een aanval van influenza had gekregen. Door een inge wandsziekte verergerde zijn toestand. Woensdag onderging hij een operatie, welke geslaagd scheen, daar hij zich weder normaal gevoelde. Vrijdag deden zich complicaties voor en Zaterdag morgen kwam de dood, die groote ont roering veroorzaakte te Dublin, waar men meende, dat zijn ziekte niet ern stig was. UITZETTING VAN DUITSCHERS UIT ELZAS-LOTHARINGEN. De Fransche nota over de uitzetting uit Eizas-Lotharingen van 300 Duit- sclfers, is te Berlijn aangekomen; De regeering heeft haar in onderzoek ge nomen. De uitgezetten mogen ienkcl handbagage meenemen en als geld niet dan tienduizend mark of de te genwaarde daarvan voor een echtpaar en vijfduizend mark voor ongehuwde personen. Het geheele persoonlijke vermogen en huisraad der uitgezetten is in beslag genomen.- DE DUITSCH-AMEBIKAANSCHE ONDERHANDELINGEN. President Harding heeft William Day, rechte, in het opperste gerechtshof do Voreenigdo Staten, benoemd scheidsrechte, bij de Duitseh-Ameriknan- van de Ameri-sche commissie voor de schadeloosstelling EEN VREEMD GEVAL. het Braziliaansche Ziekenhuis, Ra, de Vaugirard te Parijs, is Woensdag onder geheimzinnige omstandigheden overleden de Nederlandsche voerman Huttiög, zoo werd aan do Engelsche bladen geseind. Zondag was een po litieagent te hulp geroepen in ver band met een twist tusschen Hutting en een vrouw. Na het vertrek van den agent vond een buurman Hutting stervende op den vloer liggen. Hg. werd naar het hospitaal vervoerd waar bij overleed zonder bjj kennid te zijn geweest. De agent verklaarde Hutting een oorveeg ie hebben toe gediend,- maar verder niets te hebben gedaan. Er waren geen getuigende vrouw was gevlucht. Een lijkschou wing is gelast. SCHEEPSRAMP. Uit Stettin wordt gemeld, dat een motorzeilscbip' van Krupp bjj het Gjedfer-rif aan de Zweedsche kust aan den grond is geraakt, lek is gesprongen en kor£ daarop is gezonken. De kapitein en acht mau der equipagozgn verdronken De choleraepidemie in Rusland. Do Izwestia bericht, de de cholera epidemie in Zuid-Oost Rusland zich steeds uitbreidt. In het Dondiatrict zijn in de laatste week van de Juli maand 1800 ziektegevallen vastge- steM in het Koebano-Tsjernomorytki- district 1789, in Odessa 391 en As trakan 49 gevallen. Te Omsk, Bar naul en andere steden van Siberiö neemt de ziekte steeds toe. Afgaande op mededeelingen van het volkscom missariaat van gezondheid z\jn van 1 Januari tot 25 Juli 27.345 ziekte gevallen vastgesteld, waarvan in Oe- kraine 15.000, in centraal Rnsland 5.200 en in het Kankasnsgebied 1034 gevallen. BEIEREN EN DE DUITSCHE REPUBLIEK. Bij de onderhandelingen tusschen de Duitsche rijksregeering en de Beier sche regeering werd overeengekomen, dat de Beiersche regeering de 24 Juli uitgevaardigde verordening uiterlijk iS dezer zal intrekken.- TURKIJE WIL MOBILISEEREN TECEN DE CRIEKEN. Naar uit Konstanlinopel wordt ge meld, heeft de Porte aan de commissa rissen der Entente vergunning vraagd om drie divisies te mobüisee- teneinde Konstantinopel tegen eeo aanval der Grieken te kunnen verde digen. Gemengd Nieuws HET TEGENGAAN VAN DE DRANKSMOKKELARIJ. Uit Washington wordt gemeld, dat de Britsche regeeriDg, in verband met het voorstel der Vercenigde Staten om samen te werken tot het tegen gaan van den invoer van sterken drank uit de Engelsche bezittingen in Ame rika, heeft medegedeeld, dat zjj zich haar antwoord moet voorbehouden tot zjj het oordeel heeft ingowonnen van de koloniën die bg de zaak betrokken zijn. EEN AARD BEVING IN KLEIN- AZIc? Uit Müncben wordt aan hei H.bld gemeld: Het station voor seis- mografie alhier registreerde gister morgen 9.24 een hevige aardbeving, waarvan de haard 1900 K.M. ten Z.O. van Milnchen, waarschijnlijk in KJein- Aziö te zoeken is- DREIGENDE STAKING TE BERLIJN. Er dreigt een staking in de Berlgnsche metaalindustrie. Heden Maandag zal onder do arbeiders een stemming worden gehouden. Een Kroonjuweel tier Tsaren familie De Independence Beige meldt, dat de douane te Arlen aan het postkantoor aldaar een juweel van buitengewoon hooge waarde in beslag heeft genomen dat in strijd met de douane-bepalingen verzonden werd. Het juweel is oen prachtige smaragd in den vorm van een peer, 4'/* c.M. lang en 2V2 c.M. breed, op ouderwet- scbe wijze geslepen en georneerdmet 20 briljanten, welke op oud geeisel- leerd zilver gemonteerd zgn. Het ge heelejuweel is als een hanger gemaakt, terwijl het bovenstuk een enorme brü- lant is van 5 bg 8 m.M. Het juw^l zou afkomstig zijn van de familie Romano f of een oudere voorname fa milie. Dit is ook uitgemaakt door het parket, dat een onderzoek instelde. De beschrijving was naar alle groote steden van Europa gezonden. Het juweel was door de afzenders bg de douane aangegeven voor een waarde van 180.000 francs. AANSLAG OP EEN MUNITIE- TREIN. Naar uit Parijs wordt gemeld, is er een misdadige poging gedaan om een trein, welke 30 ton gasgranaten van bet Britsche leger kamp te Duinkerken naar St. Peter Brouck moest vervoeren, te doen ont sporen. Bjj eenbocht had men namelijk groote stukken ijzer op de rails ge legd, maar daar de trein op dat punt slechts langzaam reed, kon de machi nist nog tijdig genoeg stoppen en een ramp voorkomen. Jge&btszaken HET VEROORZAKEN VAN EEN BOSCHBRAND De rechtbank te Heecrenveen hééft, zoo meldt het N. v. d. B., eein boerenknecht uit Hem- rik, die door het wegwerpen van een brandenden lucifer aldaar een boecli- brand veroorzaakte, veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Binnenland DE STAKING TE LISSA BON.- Ofschoon de staking aan het afnemen is, zijn er Vrijdag nog verscheidene bommen geworpen. Er zgn geen slacht offers gevallen. De jongste arrestatie in verband met den moord op Rathenau. Omtrent de arrestatie van Ernst von Salomon te Frankfort a/Maiu onder verdenking van medeplichtigheid aan den moord op Rathenau wordt nog gemeld, dat Salomon onder den naam Erich Schroder optrad. Hg had op zich genomen om te zorgen voor do besturing van den auto, van waaruit de moordenaars bun misdaad vol voerden. Hij is de zoon van een Kriminalinspektor to Franfort a/Main engenootzijn opleidingaan decadetten- school te Lichterfelde. Hy behoorde tot het vrijcorps Maerker, stond later bij de Baltische troepen, diende tgdons den Kapp-putsch onder denkapitein- aviateur Berthold te Haarburg, waai hg togen de republiek streed. Daarna maakte hij deel uit van een vrijcorps tegen de communistische troepen in het Roergebied. In 1920 was hg lid van de Selbstscbutz in Opper-Silezië. [Hg beheerde ook het verbond van nationaal-gezinde soldaten. Kon. Instituut van Ingenieurs. Naar de Ingenieur meldt, zal het Kon. Instituut van Ingerieursop Vrijdag S September a.s. het75-jarig bestaan herdenken, ter gelegenheid waarvan het eigen gebouw te 's-Gra- venhage zal worden ingewijd. Herstellingsoord spoorweg personeel. Do Vereeniging tot stichting en exploitatie van een Herstellingsoord voor Spoorwegpersoneel, exploiteorend „Huize Villandry" te Nijmegen, zal ta Utrecht haar derde lustrum eenigszins feestelijk herdenken. Op 19 dezer zal een vertegen woordiger van de vereeniging door het gemeentebestuur te Utrecht ont vangen worden, waarna ten 2 uur in de groote zaal van Park Tivoli receptie gehouden en <leu leden en geaoodigden een kunstmiddag zal worden aange boden. Des avonds zal in don tuin een concert gegeven worden, toegan kelijk voor spoorwegpersoneel, gezins loden en geaoodigden. Verder zal de vereeniging een ge denkboek uitgeven, waaraan vooraan staanden van zustervereenigingen, vak organisaties enz. bijdragen geleverd hebben. DE OUDE TRUC. Een winke lier in gouden en zilveren werken aan de Kinkerstraai te Amsterdam is dupe geworden van een paar op lichters, die een ouden truc toepasten, meldt bet Hbld. Een man kwam in den winkel en zeide een gouden> ketting te willen koopen. De winkelier legde enkele exemplaren op do toonbank. Terwijl de aspirant-kooper nog aan bet uit zoeken was, kwamen twee andere mannen den winkel binnen en zeiden

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7