Onze Laehüoek Uit de Omstreken Korporaal Clancy van de Bereden Politie. E LONDENSCHE OONF ERENTIE MISLUKT. WAT ZAL DE COMMISSIE VAN HERSTEL DOEN? HET. VONNIS TEGEN DE SOCIAAL-REVOLUTIONNAIREN IN RUSLAND. OVER HET MISLUKKEN DER HAACSCHE CONFERENTIE, Zoo is daa ook de Londensche confe rentie mislukt. Maandagmiddag1 is de conferentie uiteengegaan zonder dat men tot over eenstemming was gekomen. Waarop rij stuitte? Een telegram uit Londen meldt dat Poincaré bezwaar had tegen een moratorium aan Ouitschfand tonder nieuwe waarborgen en onder panden. Na deze verklaring zei de Lloyd George, dat hij niet kon medegaan mei een verdaging van de discussies totdat de onderhandelingen der verschillende landen met de Ver. Staten omrent hc; fundeeren hunner schulden zouden zijn afgeloopen zonder beslissing nopens het moratorium, daar dit gelijk zc staan met een instructie aan d* C. H. om geen moratorium toe te staan. De heele reden van bestaan der cot fcientie was, aldus Lloyd George, het algemeen geloof, dat Duitscbland mo menteel zijn betalingen niet kon voort- ret ten. De Britsche regeering was steeds .an opinie geweest, dat ten aan zien van dezen toestand een beslissing moest worden genomen door de Com missie van Herstel en dat de gealli eerde conferentie niet behoorde te wor den gehouden, voordat de aanbevelin gen dezer commissie bekend waren. Men had over nieuwe waarborgen en pnderpaaden beraadslaagd in de ver onderstelling, dat het moratorium nood zakelijk was. Engeland meende, dat de door cewaarborgcommissie aanbevolen panden en waarborgen volkomen vol- door de waarborgcommissie aanbevolen welke Poincaré voorstelde, af, niet uit leederheid jegens DuitsehlanJ, maar omdat het geloofde, dat men met der gelijke nieuwe maatregelen zijn eigen glazen zou ingooien. Na de bezwaren tegen de controle van mijnen en bosschea te hebben ccngezet, wees hij er op, hoeveel moei lijkheden de Duitsche regeering onder vond bij het overreden van den Rijks dag tot aanvaarding der waarborgen, door de garantiecommissie voorgesteld. De nieuwe maatregelen hadden niet ten doel de Duitsche financiën te sta- biliseeren, doch veeleer om dienst te doen als sancties en de uitbreiding dei buitenlandsche inmenging in het Dur- sclie economische leven moest onver mijdelijk den politieken en economi- schen toestand in Dudtschland beïn vloeden. Dit was de reden, waarom de Brit sche xegeering zich genoopt zag dit standpunt in te nemen. Zij wenschte, dat Duitschland in zoodanige omstan digheden zou komen, dat het in staat zou zijn om behoorlijke betalingen te doen en dat spoedig de tijd zou aanbre ken, dat Duitschland een leening kon sluiten, waardoor groote sommen aaa de geallieerden konden worden ver- Strekt. Met uitzondering van Poincaré ga ven alle gedelegeerden hun instemming met Lloyd George's uiteenzetting e •kennen Poincaré zeide, dat hij met zijn xegeering over den toestand moest be raadslagen. De conferentie werd daar op gesloten. Het is nu de vraag wat de Commissie van Herstel zal doen? Haar beslissing is van veel belang, daar volgens het vredesverdrag zij be voegd is bij meerderheid van stemmen een moratorium aan Duitschland te verleenen. Omtrent de door de Commissie ver moedelijk te nemen beslissing seint Ha- vas uit Londen De Fransche ministerraad zal Woens dag te Parijs beraadslagen over den toestand, ontstaan ten gevolge van het meeningsverschil der geallieerden inzake de instructie, te geven aan de vertegenwoordigers in Me Commissie van Herstel ten aanzien van Duitscb- land's verzoek om een moratorium^ Poincaré zal zijn instructie 'aan Du bois, om zich tegen het verleenen van het moratorium te verzetten, hernietf ,wcn. Het is met onmogelijk, dat dé Bel gische gedelegeerde dezelfde instruc ties ontvangt. Ingeval Engeland en Italië dus op hun standpunt blijven staan, zou dit uitloopen op een staken der stemmen in de Commissie. Daar de Amerikaan- sche gedelegeerde niet meer officieel aan de zittingen deelneemt, zou de stem van Dubois, die de voorzitter i3, den doorslag geven, hetgeen zóu leiden tot een beslissing, waarbij het stand punt wordt gehandhaafd, dat Duitsch land de op 13 Maart vastgestelde beta lingen moet verrichten; Daartegenover zou de Fransche re geering ongetwijfeld de noodige iegelen treffen, indien aan Duitschland het moratorium wer<l toegestaan, zij behoudt zich haar algeheele vrijheid van handelen voor. Poincaré weigerde elke verkiarlng hieromtrent.- Ook indien de stem van Dubois niet den doorslag zou geven, zou, wanneer de Belgen en de Franschen in gelijken geest stemden, het staken der stemmen de verwerping van het moratorium be duiden, daar de noodige meerderheid niet zqp zijn bereikt en door de gelijk heid van stemmen de toestand zou blij ven zooals hij is; Zooala de redacteur van de Maas bode uit Brussel meldt, werd Maan dagmiddag aan de „Soir" het volgen de geseind aangaande een verklaring Poincaré aan «enige Fransche journalisten ge daan We zijn tot geon overeenkomst ge raakt over de instructies, welke aan !e commissie van herstel moeten ge- even worden. Ieder zal doen wat hij vil. In alle geval zal een moratorium niet toegestaan worden. Tegenover de Engelse he weigering om onze eisehen in te willigen, staat, dat elk nu in zijn iKoitie blijft en zijn vrijheid van han delen handhaaft. De fVansche regee ring zal voor aanstaanden Donderdag de situatie onderzoeken. Wii weigeren, zeide Poincaré nog, te Londen ieta te onderteekenou, dat Frankrijk zou beroovc-n van zijn vrij heid van handelen. Over de houding der Belgische gedelegeerden had Poincaré niets dan lof. Het was met tranen in de oogen, seint nee dc cor ■esDondent. dat Poincaré one ver klaarde, dat er vpor net oogeiiblik geen mogelijkheid bestaat, de discus sies voort te zetten, dat zou vernede rend voor Frankrijk 74in. Inmiddels heeft de CommisMe van Herstel vergaderd. Met algemeen© stemmen is besloten aan de Duitsche regeering een schrijven te richten, waarin wordt gezegd ,,In strijd met de verwachtingen ge uit in haar schrijven van 13 Juli is de Commissie niet in staat u vóór 15 Augustus haar beslissing bekend te maken op uw memorandlum van 12 Juli. Zij zal u haar beslissing zoneter verwijl doen geven over de kwestie van den vervaldag van 15 Augustus, welke opgeschort blijft totdat de be slissing is genomen." Omtrent het vonnis tegen de sociaal- revolutlonnairen wordt nog het volgende uit Moskou be richt ,Het hoog rcvolutionnair tribunaal, den 7cn Augustus vonnis wijzende in de zaak tegen 34 leden der sociaal-re- volutionnaire partij, welke beschuldigd aren van een reeks contra-revolution- naire handelingen, gericht op omver werping der sovjet-macht en vernieti ging der door de arbeidersklasse be haalde revolutionnaire overwinning, heeft het contra-revolutionnair karakter dezer partij, die haar socialistische roe ping in dienst van de belangen der bourgeoisie stelde, vastgesteld. Voorts acht het tribunaal bewezen de deelne ming der sociaal-revolutionnaire partij aan een aantal contra-revolutionnaire opstanden en teroristische daden de lei ders van hei proletariaat Lenin, Trotzki en Wolodasski, aan verschillende be- roovingen van subsidies van de En tente, Het tribunaal besloot twee der be klaagden vrij te spreken en zestien hunner te veroordeelen tot langdurige gevangenisstraffen. De overigen wer den tot doodstraf veroordeeld. Omtrent een aantal hunner (o.a. Semjonof en Lydia Konoplewa) werd besloten, ge- hun oprecht berouw hen bij het presidium van het -al-Russische centraal uitvoerend comité voor algeheele ont heffing van straf voor te dragen. Den 8ea Augustus heeft het presi dium van het al-Russisch centraal uit voerend comité het vonnis van het tri bunaal behandeld en besloten aan het erzoek om gratie voor de personen, welke berouw van bun daden hebben getoond, te voldoen. Ten opzichte der tot de doodstraf veroordeelde personen besloot het presidium het vonnis te be vestigen, maar de uitvoering ervan uit te stellen. Wanneer de partij der so- ciaal-revolutionnaircn inderdaad haar geheime terroristische ca intrigecreude actie tegen de sovjet-regecring staakt, zal het vonnis niet ten uitvoer worden gelegd. Wanneer die partij echter ook in de toekomst de methoden van gewa- pendéfl strijd tegen de sovjet-macht za! voortzetten, dan zal dit onvermijdelijk leiden tot het voltrekken van het dood vonnis aan de veroordeelden." Het uitvoerend comité der 3e Inter nationale heeft een oproep tot de arbei ders van alle landen gericht, waarin het schrijft, dat het zich solidair voelt met het vonnis door het hoog tribunaal in de zaak tegen de sociaal-revolutionnai- ren gewezen en onderstreept, dat de re volutionnaire arbeiders-regeering geen politiek van wraak kent en zich uitslui tend laat leiden door overwegingen van revolutionnaire doelmatigheid. Even eens verklaart het uitvoerend comité zich solidair met het besluit van het al-Russisch centraal uitvoerend comité om de voltrekking der doodvonnissen op te sohorten.- In eenige Moskousche bladen is op genomen een interview met iKrassin over het mislukken der Haagsche conferentie. Krassin schrijft deze mislukking toe aan de onmogelijkheid voor Engeland Italië openlijk op te komen tegen de niet met de werkelijkheid rekening hou dende positie van Frankrijk en België. De financieele catastrophe van Duitsch land dringt het Russische vraagstuk naar het tweede plan terug en eischt absoluut overeenstemming tusschea Engeland en Frankrijk. Ten opzichte der allernaaste vooruit zichten voor een mogelijke overeen komst met Engeland, kon Krassiu geen enkele mededeeling doen, daar omtrent eenige belangrijke punten de zer overeenkomst nog niet de defini tieve goedkeuring der sovjel-iegeeriug verkregen is. Wel kon Krassin in het algemeen verklaren, dat de handels relaties met het Westen zich gestadig uitbreiden; Niet alleen de invoer, ook de uitvoer neemt toe. Ten opzichte der concessies valt na Den Haag een af wachtende houding te constateeren. Het verdrag van Rapallo, verklaarde Krassin verder, heeft helaas niet de gunstige xesultatea opgeleverd, die en kele optimisten er van verwachten. Ten deele is dit een gevolg hiervan, dat Duitsche handelskringen al te zeer bie- aarzeien en weifelen. Het sluiten van het verdrag had tengevolge dat door de Entente, vooral door middel na- rer financieele organisaties, een zekc- drang op Duitschland wordt uit geoefend. Daardoor werden handelsrelaties zelfs bezwaxender dan vóór de sluiting •an het verdrag van Rapallo. Op hc: oogenblik is Duitschland alles behalve zelfstandig. Het kan en wil niets doen zonder toestemming der Entente. Er hebben zich in verband hiermede geval len voorgedaan, waarin Duitsche la- dus trieelen zeer voordeelige concessies, dn zij vóór de sluiting van het ver drag van Rapallo zeker zouden hebben toegestemd, geweigerd hebben. Wat de uitvoer van graan betreft, verklaarde Krassin dat die uitvoer dit jaar nog van weinig beteekenis zal zijn; Krassin is een voorstander van het vor- van groote graanvoorraden in het binnenland en niet van een geforceer- den uitvoer; desbetreffend contract is gesloten tus schea Curtis Bro'.sn en Sir William Bcriy. De Engelsche uitgaaf zal ver schijnen bij de fiima Cassells, waarbij Sir Berry groote belangen heeft; Te verdachten is, dat gelijktijdig ook ver talingen in verschillende Europeesche talen zullen verschijnen. GRIEKENLAND EN DE KLEINE ENTENTE. De volgeudc conferentie der Kleine Entente, die te Praag gehouden zal worden, zal zich ook bezighouden met de kwestie der toetreding van Grieken land lot de Kleine Entente. De Joego slavische regeering beveelt de opne ming van Griekenland aan en ook de Roemecnscho .xegeering ,staat avel wil lend tegenover dit plan? DE UITZETTING DER DUIT- SCHERS UIT DEN ELZAS. De uitwijzing der Duitschers uit den Elzas heeft, naar gemeld wordt, zon der incidenten plaats gehad. De Duit schers, die aanzegging hadden gekre gen, dat zij het land moesten verlaten, zijn onmiddellijk daarop vertrokken; Geen hunner heeft slappen gedaan om uitstel ie verkrijgen. De uitgewezenen zijn hoofdzakelijk handelaars, die in Straatsburg en elders in den Elzas be langrijke handelshuizen bezitten. De Engelsche koning heeft het vol gende telegram gezonden aan de we duwe van Arthur Griffith „Met diep leedwezen verneem ik den dood van den heer Griffith. Ik geef u de vei zekering van mijn diep medege voel in deze, en ik bid u, dat ondanks zijn ontijdigen dood, Ierland spoedig weer den vrede cn de welvaart deelach tig moge worden, waarvoor hij heeft gearbeid." Verspreid nieuws KOLENSCHAARSCHTE IN CANADA. De regeeringscommissie, die be noemd is om den toestand inzake de kolenvoorziening te onderzoeken, welke door de Amerikaansche stakingen is ontstaan, zegt in haar rapport, dat Ca nada in een ernstigen kolennood kan geraken, wanneer de staking niet spoe dig eindigt. De commissie bezocht de Vereenigde Staten en vond den coni- aris voor brandstoffen. Hoover, be reid, om het tekort aan te vullen, voor zoover de toestand dit zou toelaten, tevens ontving zij aanwijzingen, dat, zelfs indien de staking spoedig mocht eindigen, de kolenvoorziening Canada gedurende de eerste maan den ernstig beperkt zou moeten wor den. DE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. De spoorwegdirecties hebben; zoo wordt uit Washington gemeld, na het onderhoud met president Harding, ver klaard, lijnrecht gekant te zijn tegen ëèn herstel der ancienniteitsrechten van het stakende werkplaatspersoneel. Een resolutie zegt dat zij Harding's voor tel aanvaardden, dat de stakers naar hun oude baantjes terugkeeren, indien deze vacant zijn, of nieuwen arbeid er langen, zonder dat dit voor de spoor wegdirecties medebrengt dat zij afstand doen van hun beginselen betreffende de ancienniteitsrechten, en dat, indien er zich later quaesties inzake deze rech tten mochten voordoen, zij aan den spoorwegarbeidsraad zullen worden on derworpen.- LLOYD CEORCE's „MEMOIRES". Lloyd George heeft het auteursrecht van zijn „memoires", zoowel voor de Engelsche als voor de Amerikaansche uitgave, voor 90.000 verkocht. Het KONINC ALFONSO NAAR OBER- AMMERCAU? Uit Miinchen wordt gemeld Koning Alfonso zal zich, volgens be richten in de bladen, in de tweede helft van Augustus naar Opper-Beïeren be- om de Passiespelen *e Ober- ammergau bij te wonen. NIZJNI NOWCOROD EEN OOODE STAD. Na vele jareu zijn de kooplieden uit Ooet en West weder voor liet eerst bij eengekomen in die scliilderadhtige plaats, waar de Oka in de Wiolga valt, om een bezoek te brengen aan de be roemde jaarmis van Nizjni Nowgo- rod, 7.0o wordt aan de „Times" door een der correspondenten van bei blad geschreven. De jaarbeurs werd op 1 Augustus door een vertegenwoordiger der sov- jetregeering geopend. Reeds geruimen tijd te voren was een omvangrijke advertentiecampagne op touw gezet en de sovjetbladen haddien opdracht hun steun te verleenen, waarvan zij zich met bekwaamheid kweten, doch er gebeurde een vreemde vergising. Een map van de „Iswestje", een betrouw baar en ervaren correspondent, was op verzoek der regeering naar Nizjni Npwgorod gezonden om de toebereid- weien te beschrijven en lo wijzen op de giootschheid van de taak der sovjet- regeering. Hij vas er, naar hij schreef op voorbereid een treurig schouwspel te zien, maar hclgeen hij zag overtrof zijn meest pessimistische verwachtin- :n. Van het station begaf hij zich naar dc terreinen der jaarbeurs. Hij liep tien, twintig, een half uur, straat in, straat uit er was niemand te zien, zelfs geen hond. Geen huis was intact. Aan alle ontbrak of het dak, of de deur en de ramen het waren skeletten van huizen. Geheele wijken lagen zelfs geheel in puin, van de enkele inwoners, die de correspondent ten slotte ontdekte, kon hij geen ver klaring krijgen van deze verwoesting, welke vermoedelijk een gevolg was van het wanbeheer door de sovjets. „Iswestje" plaatst onder het ar tikel de opmerking, dat deze schande weldra algemeen bekend zou zijn, als de jaarbeursbezoekors zouden komen. In weerwil van dit alles, aldus de „Times.", verklaren de Moskousche djladen, dat alles goed gaat, dat de opening van de jaarbeurs indrukwek kend was, dat er omvangrijke zaken gedaan zouden worden ofschoon de jaarbeurs, zoo voegen zij er aan toe, natuurlijk niet met de vroegere kan worden vergeleken. De Russische industrie was vernietigd en is eerst in het begin van haar wederopbouw. De autoriteiten hebben buitengewone maatregelen genomen ter bescherming van bezoekers en goederen en er zijn daartoe uit Petrograd en Moskou spe ciale politie afdeelingen heengezon den. Volgens een officieele opgaaf der sovjetregeering zijn er 146 firma's in geschreven ,die aan de jaarbeurs deel nemen, doch hiervan schijnen slechts 31 particuliere ondernemingen te zijn en de overige coöperatieve vereem- gingen of departementen der eovjet- rêgeeririg. Verder zijn er ongeveer 100 kleinhandelaars en volgens de jong ste berichten bedraagt het gewicht der aangevoerde goederen slechts 8000 ton, zoodat, voegdt de „Times" er bij, de handel in weerwil van de sovjet propaganda nog niet zeer veel betee- kent. STAATSMONOPOLIE IVOOR GRAANPRODUCTEN IN NOOR- WECEN? Het Britsche gezantschap te Ghris- liania heeft de mededeeling ontvangen, dat onlangs in het Noorsche kabinet een voorstel is ingediend voor het ia- stellen van een staatsmonopolie voor alle graan- en gemalen graanproduc ten, welke geïmporteerd! en verkocht zijn in Noorwegen. Dit monopolie zou den aankoop van al het Noorsche graan door den Staat noodzakelijk maken. Het graan zou door den Staat tegen een standaardprijs aan alle koopers geleverd worden en de Staat zou het gemalen product aan- koopen bij de handelaars tegen detail prijzen. Verder zou de Staat alle bin- nenlandsche vraohten betalen. Het plan is niet, om dit monopol'e te vestigen als een onafhankelijke maat- sehappij, maar als een Staatsdeparte- ment, met een bcgrooting, die door het Storting moet worden goedgekeurd. PLANNEN TOT VERBETERINC VAN DE RH6NE EN DE SPOOR- WECVERBINDINC MET ZWITSER LAND. Het program van minister Le Troo quer tot wederopbouwing van Frank rijk met behulp van Duitsche arbeids krachten en Duitsel; materiaal, bevat een belangrijk hoofdstuk, dat in het bijzonder aan de ontwikkeling van de Rhone is gewijd. Het plan, dat 2.665 millioen frs; zou kosten, omvat niet slechts do construc tie van een hydro-clecirisch krachtsta tion. doch tevens de verbetering van dc Rhóne en de uitbreiding van den waterweg naar Straatsburg. Voorts zijn plannen voor den bouw van een groot dok te Chalon, in het departe ment van Saöne en Loire voorbereid, waardoor de commercieele ibet rekkin gen tusschen het centrum. Noord-, West- en Oost-Frankrijk zouden wor den bevorderd. Ten slotte zou de reeds lang ontwor pen spoorweg, dwars door Frankrijk, waardóór Nantes met Genève zou wor den verbonden, via Tours, Nevcrs, Cha- en La Faucille, worden ten uitvoer gebracht. Een groot deel dezer lijn is reeds voltooid, zoodat Zwitserland eeu meer rechtstreeksche verbinding met het centrum van Frankrijk en de zee zal 'krijgen dan thans via Lyon en Ma- VERDACHT. „Man't zei mevrouw, „ik geloof niet, dat je veel van die sigaren rookt, ilio ik jo op je verjaardag gegeven hob!-' „Neen," zei meneer, „ik wou ze bewa ren, tot onze jongen gaat loeren rookenl" „Ik zou toeh wel eens willen weten," sprak eon koeman tot oen collega, „hoe jjj er in geslaagd bi ut in een paar jaar rjjk te worden!" „Kun jo een geheim bewaren?" luidde de wedervraag. „Natuurlijk! „Nu; ik ook!" HEEMSTEDE. Over Hongarije. Men schrijft ons: Woensdagavond zal in de Geref. Kerk te Heemstede (Koediefslaan) oen bijeenkomst gehouden worden, waarin het woord zal voeren Ds. K. Terenezy uit Hongarije. Ds. Brouwor nooint (le vertol king op zich. Verschillende belangrijke mededeel ingeu en verhalen zal do Hon- gaarsche predikant over ztiu 'an<l on zijn kerk ten gehoore breivgeD. Ook zullen oen paar ddakonessen uit Boedapest enkele liederen zingen in haar landstaal. Dit is gewenaahto gelegenheid! voor vele pleegouders vau Hongaarschc kinderen om wat meer van het laud en do zoden te hooren hunner tijdelijke gasten. SCHOTEN. Woningbouw. Op het bouwterrein tuasohen de chocoladefabriek beschuitfabriek aan de Benviljocn- straat worden zee woonhuizen en een pak huis gebouwd. HAARLEMMERMEER. Schandelijk. De ongehuwde arbei der S, kwam Zondagmiddag te Hoofd dorp in ergerlijk beschonken toestand tbuis. Hij ging als een woesteling te keer, wierp alles in huis omver en ver brijzelde eenige ruiten, zoodat zijn hoogbejaarde ouders, die hem niet tot bedaren konden brengen, angstige oogenblikken doorleefden, 's Avonds werd hij door de politie uit de woning gehaald en in het arrestantenlokaal op gesloten. Ceen prottigc gewaarwording. Da arbeider d. V. zette Zaterdagavond zijn rijwiel tegen eeu woning aan den Lei- muiderdijk alhier en begaf zich eenige oogenblikken naar binnen. Toen de •man weer «rilde wegrijden, kwam hij tot de onaangename onidekkng, dat de banden van zijn rijwiel doormidden waren gesneden en het voorwiel in elkaar was getrapt; Verder lagen ver schillende goederen, die zich in een pak op de fiets bevonden, vernield op den grond. De politie werd met het gebeur de in kennis gesteld en maakte tegen den vermoedelijken dader proces-ver baal op. Werkverschaffing. De burge meester van deze gemeente heeft, met het oog op de in dezen polder werk zaam gestelde vreemde arbeiders, een beroep gedaan op de medewerking va& de landbouwers, om de werkwillige in gezetenen, die in het landbouwbedrijf 'oor het onderhoud van him gezin een behoorlijk loon willen "verdien en, daar» toe in de gelegenheid te stellen. Personalia. Tot tijdelijk onderwij zeres aan de openbare lagere scho no. 5 te Nieuw-Vennep, is benoemd mej.- A. Dragt, te Nijetrijne bij Woi- ega. SANTPOORT. Ds. G. Roos. In de zitting der Algemeene Synodo der Ned. Algemoene Synode der Ned. Herv. Kerk rapporteerde Ds. Bongcrs, over oen ver zoek van Ds. G. Roos te Saodpooxt dat de Synode een sehrjjven richtte tot do GedeputeerdeStaten van Noord-Holland over zjin positie als predikant aan do Provinciale Ziekenhuizen. Besloten word de stokken betrekkelijk deze zaak too «enden aan het Provinciaal kerkbe stuur van Noord-Holland. ZANDVOOBT. Wedstrijd met Pcü- t'ehonden. De Koninklijke Nederlandsohe Politiehondenveroeniging heeft op Zon dag 20 Augustus wedstrijden georgani seerd op een terrein aan de Kostverlorvn- srraat (het vroegere Wandelpak). Niet alleen doen veel Zandvoortache dresseur» met hun honden mee, ook van elders zjjn eet aantal honden ingeechroven. Daar hot terrein bij uitstek geschikt is om de scherpzinnigheid der dieren op de proef te stellen, beloven deze wedstrijden, ook voor niet-deskundigpn zeer interessant te orden. Oranjefeest. Evenals op 2 Augustus organiseert Zandvoort's Feestcommissie op 31 Augustus een volksfeest. Do gelden daarvoor hoopt ze te vinden door hot laten cireuleerea van lijsten on der badgasten en burgerij, terwijl voor schoolreisje naar Amsterdam de Ge meenteraad subsidie gaf. Hot programma luidt: A. 's Morgens 8 nur Aubade van den •atertoren. B. 10 uur. Voetbalwedstrijden tusschen elftallen gevormd uit leerling tusschen 8 n 13 jaar van dc verschillende Zanid- oorteclïe scholen. C. 's Middags 2 uur. Volksfeosteu om fraaie prijzen. 's avonds 8 uur. Kinderbal mot at tracties onder leiding van den heer G. H. Hofman, gevolgd door Groot Bal in 't Groot Badhuis. Toegang tot dit bal heeft ieder, die roor minstens f 2.50 op de lijsten teekout. VED3EN. Bouwpremies. Do volgen de bouwpremies zjju toegestaan in dc ge meente VeLsen: aan P. Bari en J. 0. Dunnebier f 7700 voor 14 woningen, aan Ohr. Duijn f 1075 voor 2 woningen, aan M. v. Rooü f 3000 voor 6 woningen, aan P. Schweitzer en H. A. Jansen f 10165 voor 19 woningen. Arbeidsbemiddeling, Als werkloos ingeschreven op 12 Aug; 1922.- 3 letterzetters, 2 timmerlieden, 3 mandenmakers, !8 kuipers, 2 zeilma kers, 1 broodbakker, 6 kantoorbedien den, 3 zeevisschers, 1 vuurwerker, 4 bankwerkers, 2 melaaldraaiers, 1 voor- slaandcr, 1 smid, 1 koperslager, 2 lood gieters, 2 stokers, 6 machinisten, 73 losse arbeiders. Samen 126 werkloozcn, Lijst van onbestelbare brieven enz., waarvan de afzenders onbe kend zijn. Brieven binnenland Drukkerij de Amsterdammer, Amster dam; Mej. M. de Maan Hugenholtz, Ara- an; Pepsodent Comp., Amsterdam. Brieven buitenland: Simon Holt, Trier; Madame Marie van Vnre, Antwerpen; Briefkaarten binuenlaad: Mej. E. Hie rin g, Amsterdam; A. J. Sahonist, Am sterdam, Mej. J. de Kleine, Wormervcer, Mej. A. Kremer, Amsterdam; K. Schipper Amsterdam. Zonder adres briefkaarten buitenland: Engelhart Therese, München, Alma Gi- berby, Dusseldorf. 2e helft Juli: G. Dab, Wykeroog, J. Stavieman, Melkloan. Briefkaarten binnenland: H. Sloten, Amsterdam, Briefkaarten buitenland: E. Emanuel, Copenhagen. HA ARLEMME RLIEDE GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad op Maandagavond, onder leiding van den burgemeester, den heer L. Simons. Aanwezig alle leden. Onder de ingekomen stukken is een mededeeling dat de verhoogde uitkee- ring ingevolge de wet van 24 Mei 1897, bedraagt f6340,77. Feuilleton 37) De korporaal boog zich voorover en met een schok ging de slede vooruit. Nog ééris keek MoHie Elkintgon om naar het Kogmollock-dorp. De flikke rende stralen van het Noorderlicht stierven weg, maar ze kon nog juist de bulten zien, die de iglo's vormden en zij rilde bij het idee wat er met haar in een van die hutten gebeurd zou kunnen zijn. Toen keek ze naar de forsche ge bogen gestalte van Clancy, dia daar voor haar uittrok en er kwam een nieuw gevoel, dieper dan dankbaar heid alleen, bij haar op, een gevoel, dat haar ondanks de felle koude een gloeiende blos naar het gelaat joeg. HOOFDSTUK XIII. Clancv doet een vraag. Twee volte uren zwoegde Clancy voort langs den rand van het boseh, totdat lrii aan een kleine onderbre- king in dc boomeurij kwam, waar een paar zwartverkoolde boomstronken, die scherp tegen de sneeuw afstaken, bewezen, dut een groote brand rich een breed e gang door het bosoh ge baand had. Toen keerde hij zich om en stond enige oogenblikken stil. Waar gaat u heen? vroeg het meisje, de stilte onderbrekend. Hij wees naar een open spoor in dte sneeuw „Ik volg mijn eigen spoor in omgekeerde richting, op het oogen blik. Wij winnen op zoo'n manier tijd uit, maar ik wou dan graag eens met u spreken. Niot juist nu, zeide hij vlug, toon ze den mond opende. Nlu hebben wo geen tijd. Het is noodza kelijk, dat we zoover mogelijk van dat dorp verwijderd zijn, voordat de dag aanbreekt. Zou het u niet wat verlichten, asl ik meehielp de slede te trekken? Als u er toe in staat is, begon hij weifelend Dat bon ik zeker, viel zii in. En ik zal me veel meer op mijn gemak voelen als ik iets uitvoer. Clancy knikte en maakte toen zonder verder iets tc zeggen de bespanning langer, zoodat ze, tichter elkaar loo pend, samen 7/mdon kunnen trek ken, en toen hij hiermede klaar was, liepen zo op een afstand van onge veer twee meter van elkaar. Clancy vooraan. NTu was het mogelijk te pra ten en de korporaal deed verschillen de vragen, die hem na aan 't hart lagen. Vertel me eens, wat er toch voor gevallen is in uw kamp aan het meer? Waarom vielen do Kogmol- locks u aan? En waar is mijnheer Elkington Ik weet beeleinaal niot, waar mijn vadier is, antwoordde Mol lie ont roerd. Ik heb eeu flauw vermoeden, diat ik hem in de slede za- waar mede Anton en die Jean Dubosc voor die KomoLlocka vluchtten. De andere man, Montana Joe, werd gewond. Dat weet ikIk zag liem. Hij stierf terwijl ik tegen hem praatte. Hij kon geen -voldoende uitlogeing ge ven daarvoor was de tijd te kort en ik kan heelemaal niet begrijpen, waar om de Kogmollockft het kamp toch aanvielen. De l^kimostamtmeai zijn meestal nogal ongevaarlijk, hoewel er zeker gevallen bekend zijn, waar bij juist deze stam wanneer ze getart werd in woede ontstoken was en on der elkaar schijnen ze dikwijls om kleinigheden op bloeddorstig© wijze te vechten. Zij hadden er nu zeker aanlei ding toe, antwoordde het meisje. An ton en Duborc zagen een hondfensjwn op het meer en zij verlieten het kamp met het doel dit te bemachti gen. De man die erbij liep, wn« een Kokmollock en Dubosc schoot hem dood en stal do honden. Clancy floot zachtjes voor zicih heen. En gisteravond werd u annj^vallen Het staat vast, dat de stamgenooten van don vermoorde gehoord hadden wat er gebeiurd -was en het spoor van de moordenaars gevolgd: hehben tot aan uw. kanvp. Ik was er al" zeker van dat ze erg overstuur en opgewonden Ibadden moeten zijn om u aan te vak len en ik ben bang, diat 7,0 het ons misschien nog wel lastig kunnen ma ken, als ze uw vlucht ontdekken. Ten zij die oude vrouw mij herkend heeft aan mijn uniform, zuilen de Eskimo's zeker geen onderscheid maken tus schen mij ©n de mannen die bun ont vlucht zijn en dan zullen ze waar schijnlijk ons spoor vOlgen. En als ze eenmaal1 op gang zijn, komen ze ver bazend vlug vooruit. Hij hield op met spreken en keek den iveg langs, dien zij gekomen wa ren. Het koude schijnsel van het Noor derlicht was van den hemel verdwe nen en in de sombere poolnacht zag de weg dien zij gingen met zijn ver koolde boomstronken aan weerazijden er grauw en spookachtig uit, terwijl •hij dieper in het bosch één groote zwarte plek vormde. Maar hen zelf uitgezonderd, was er langs het heele spoor geen levend -wezen te zien en voor zoover ze konden zien was de heele wereld om hen heen veriaten. Zij hadden eigenlijk onderzoekers op (ten vreemde planeet kunnen zijn. waar verdere levende denkende we zens niet bestonden; en het leek haast onmogelijk wanneer men hen zoo voort had kunnen zien zwoegen, ang stig hot aanbreken van den dag tege- moetriende, strijdend en worstelend tegen de elementen, dat ze ooit nog in -veilige haven terecht zouden ko men. Kleine gedaanten in de groote uit gestrektheid zoo trokken ze voort om to ondervinden, dat zelfs de anders zoo vijandige natuur hen nu een dienst zou bewijzen. Want met bet aanbreken van den dag was de wind opgestoken en met de wind kwam de sneeuw. Clancy had reeds eenigen tijd te voren het plan opgevat, dat zij, wanneer rij het meer bereikt hadden goed zouden doen een vuur te stoken te ontbijten, want in het Noorden is het voor den menach noodig, voor al wanneer hij al zijn energie en kracht moet gebruiken, veel te eten. Het meer was nu te zien, ze waren er nog elechts oen paar honderd meter van verwijderd, maar do storm, die earet de sneeuw voor hen had doen opdwarrelen, joeg hen de harde scher pe vlokken in het gelaat cn hij wist dat ze zoo niet langer verder konden gaan, dat ze zouden moeten kampee ren, in ieder geval uren, zoo niet dagen lang. Dit feit echter vergrootte zijn onge rustheid niet, want hoewel het hen ophield, zou de snpeuw hun toch goe de diensten bewijzen, want niet alleen dat hun spoor zeker binnen een half uur geheel uitgewischt zou zijn, maar ook zou ze de woedende .KogmoJlocka weer naar hun iglo's terugdrijven. De zekerheid hiervan verheugde hem cn terwijl hij zich nog eens extra inspan de om tegen de sneeuw op to kunnen trekken, riep hij tegen hot meisje: We zullen moeten kampeeren. Na enkele minuten bereikte liij een plaats waar een hoogte eenigszins te gen den storm een beschutting bood; hij ging wat dieper het bosch in, om wat droog hout te verzamelen, maakte een vuur, gooide een deken over eeri paar lage boomen heen bij wijze vati scherm om 't vuurb eter te doen bran den en begon toen het ontbijt klaar te maken. Toen ze zoover gekomem waren, kon Mollie Elkington niet meer helpen erf ze zette zich neer op de stele en staar de peinzend in het vuur. Van tijd toè tijd keek Clancy haar ook nadenkend aan en terwijl hij een stuk rendier- vleeedh klaarmaakte, hielden ver; chitlende problemen, die op weg vaT het Eskimodorp bij hem opgekomen waren, hem bezig. (Wordt ver\'olgd)

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6