flnbriek voor Vragen Kerft en 8ebool FamilleiberlGbteo Letteren en Knnst Sport en Wedstrijden Gemengd Nieuws Binnenland Verder vraagt de heer A. Meiland i eervol ontslag als lid van het Burger lijk Armbestuur -wegens lioogen leef tijd. De voorzitter dlankt den floer1 Meiland voor wat hij voor het Bur gerlijk Armbestuur gedaan lieeft. In zijn plaats wordt benoemd de heer A. Stokman te Zuid-Schalkwijk, nu-. 1 van de voordracht van B, en W. De voordrachten voor het College van Zetters van s' Rijks directe be lastingen worden als volgt samenge steld: Vacature J. C. Dijksen: 1. J. C. Dijkeen, 2. J. W. van den Berg. Vacature J. P. van Warmerdam: Jl. J. P. van Warmerdam, 2. C. Petri. Mot ingang van 1 October wordt eervol ontslag verleend aan mevr. C. de Vlieger-Van Weizen, als onderwij zeres aan de 0. L. school te Halfweg. De burgemeester zegt, dat B. en W. zich zullen wenden tot den Inspec teur van het L. 0. met de vriag, of aanstelling van een nieuwe vaste kracht nog noodzakelijk wordt ge acht, daar nu een Katholieke schooi geopend wordt en dus een kleiner aantal leerlingen op de O. L. school verwacht kan worden. Op een adres van de afd. Haarlem en Omstreken van het Centraal Ge nootschap voor Kinder-, Herstellimgs- en Vacantiekolonies om subsidie wordt afwijzend beschikt. Op de [vi'aag van B. en W. om een opgave van de kinderen uit de gemeente, die door de afd. worden uitgezonden, is n.l. geen antwoord ingekomen. Besloten wordt ingevolge art. 13 der L. O.-Wet aan T. Henstra een derde van de tramkosten te vei'goe- den die hij moet betalen voor zijn kind, dat een U.L.O.school in Haar lem zal gaan bezoeken. Door do afd. Haarlem van den Me- taalbónd is een adres ingekomen om afschaffing van de bedrijfsbelasting. Dit, adres zal bij de begroeting voor 1023 behandeld worden evenals een adres van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michael" om subsidie voor de Politieedhool te 's Hertogenbosch. Naai' aanleiding van de oolc in ons blad vermelde curculaire van Ged. Staten omtrent d,e jaarwedden vain gemeente-ontvangers wordt het sala ris van den gemeente-ontvanger van. i 2700 met ingang van 1 Januari 1923 gebracht op f 1200—f 1800 met vier tweejaarlijksche venhoogingen van f 150. In de Algemeene Politieverorde ning wordt in verband met stand plaatsen voor woonwagens een wijzi ging aangebracht. B. en W. zullen in 't vervolg aan woonwagens de stand plaats aanwijzen; bij overtreding volgt een straf van hoogsten f 25 boet te of 6 dagen hechtenis. De heer Van den Berg liet een klacht hooren over woonwagens te Schalkwijk. De paarden doen scha lde aan het gras en er is weinig poli tietoezicht. De voorzitter antwoordt dat B. en ;Wdrie plaatsen voor standplaats op het oog hebben: de loswal aan de 'Ringvaart bij Schalkwijk, een stuk grond achter de algemeene begraaf plaats en een terrein in de nabijheid van de belt achter de school. Maar leen definitief besluit is door B. en W. Jiog niet genomen. De verordening tot het heffen van jrediten voor gebruik van gemeente grond ondergaat hierna eenige wijzi ging. Het kohier voor de bedrijfsbelas ting 1928 wordt voorloopig vastge steld op f 3288. Voorts wordt besloten eenige ge meentewon ihgen onderhands te ver huren. Grenswijziging. Daarna wordt in geheime zitting be handeld het ontwerp van wet tot grenswijziging der gemeente. Na heropening der zitting deelt de voorzitter mede, dat de Raad accoord gaat met het rapport der commissie. Slechts een kleine wijziging is aange bracht Rondvraag. i De heer Stork vraagt hoe het staat inet de Vleeschkewringswet. De voorzitter antwoordt dat het College van B. en W. daarmede druk bezig is. B. en W. zijn meer tot elkaar genaderd. Zij zijn in contact gen-eden met het .Slachthuis te Haar lem en waarschijnlijk zullen B. en W. spoedig met nadere voorstellen ko men. In den loop van deze maand zal in een raadsvergadering de Vleesch- keuringswet opnieuw aan de orde [worden gesteld. De heer Stokman vraagt een onder zoek in te stellen naar de bruggen ,van het Penningsveer. De toestand "wordt daar gevaarlijk,; er zijn gaten in den weg. Dan vestigt spr. de aandacht oip den slechten toestand .van de opritten aan beide zijden van de Nieuwe Sluis. Spr. meent, dat Rijnland die oprit ten onderhouden moet. Er zou eens met Rijnland te onderhandelen zijn. De voorzitter antwoordt dat B, en W. een onderzoek zullen instellen. Op een derde vraag van den lieer Stokman betreffende het vaststellen van een maximum-snelheid voor mo itorrijderu te Penningsve'cr antwoordt do voorzitter dat hij meent, dat dit gedeelte niet in de bebouwde kom ligt.. Maar B. en W. zullen de zaak onderzoeken. Hierna sluiting. VRAAG: Eenige jaren terug lieeft iemand van zijn vader, die infcusschen overleden is, een som golds geleend togen *eker proeent. Doze rente is elk jaar bo- [taald, zonder overlegging van kwitantie. Moet deze persoon by oen erfeniedeo- ling nog kwitanties overleggen? Zoo ja, ftvor hoeveol jaar? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Als do goldne- mer kwitanties kan overleggen van drie op elkander volgende rentebetalingen, wordt lijj goaehj; de voorafgaande ook te' 'hebben voldaan en moot do scliuMeiscJier- I'geldigever bewijzen dat dio niot betaald .worden, VRAAG: Myn zoon workt roods drie jaar op Donderdagavond nan een kegel- club, uu behoeft hy plotseling 4 we ken lang niot moer te holpou, terwijl er nergens over gesproken was. Hoeft myn zoon nu nog recht op uitbetaling van zyn, geld over die vier weken? ANTWOORD: De vraag is of by voor onbepaaldon tijd iu dienstbetrekking word genomen zoo ja, dan had er oen, op zegging met in achtneming van twee tus- schentyds vallende loonbetalingtenuynen moeten zyn geschied en als hy nu weder na die 4 weken heeft geholpen heeft hy reobt op die bussebenliggende 4 weken loon. Vraag: a. Kan eon gehuwde vrouw, zonder toestemming van haar echtgenoot een buitenlandsche reis ondernemen? b. Mag zy dan haar minderjarige kin deren met zich meenemen? c. Hoeveel tyd nceint het verkrijgen van een buitenlandsch pasvisum in be slag? d. Kan men in Haarlem gratis rechts kundig advies inwinnen? ANTWOORD: a. nnbuurlyk. b. Natnurlyk. c. Daj, valt ract juistheid te zeg gen. Over 't algemeen niet langer dan drie dagen. d. Wanneer U work olijk onvermogend ia om de kosten van een advies te beta len zal ieder rechtskundige U gratis zyn advies 'verstrekken. VRAAG: Zondagnacht 1 u. 20 heb ik een jonge moedor mot ©en kinj van 8 maanden by my in huis genomen, daar haar schoonmoeder haaT de deur had ge wezen,. terwyl haar man daar wordt op gehouden, 1; Mag die schoonmoeder deze vrouw met kind om 11 uur 's avonds do deur wijzen 2. Mag _die schoonmoeder haar zoon, den man van die vrouw ophouden? Zy zyn wettig getrouwd. 3. Hoeveel kostgeld kan ik voor moeder eu kind per week vragen? 4. Haar man verdient f 24 a 25 per week. Op hoeveel geld heoft zijn vrouw nu per week recht, om in haar onderhoud, en dat van haar kind te voorzien? 5. Haar man wil het gevraagde koet- geld niet betalen eu wil zyn vrouw geen geld ui bk oer en voor haar onderhoud. Waar moeten wij of zijn vrouw ons dan vervoegon, om beslag op zijn loon te la ten leggen? ANTWOORD: 1. als de zoon on schoon dochter behoeftig zyn, moet de moeder en sehoonmooder naar haar vermogen bij dragen in de levensonderhoudskosten maar is niet verplicht ze in huis te houden. v 2. Wie zy houden wil kan zy houden. 3. Geen; daar go vrijwillig vrouw en kind in huls naaant is de man niet vol gens do wet verplicht om U daarvoor te betalen. -4. De vrouw kan iu rechte als haar man baar niet bij zich hebben wil of hebben kan een uitkooriug vragen voor zich en bna,, kind van 10 hoogstens maat de rechter bepaalt het bedrag. 5. Zoodra de vrouw een scheidingspro cedure tegen haren man aanvangt op grond van zyn weigering om haar by zich te hebben kan zy van den rechter oen uitkeering vragen, voor dat bedrag rechtsmaatregelen uemon; eerder niet. VRAAG: Wanneer men een huis koopt, waarvoor dc houwer uit 's Ryks schat kist een bijdrage voor den bouw heeft ontvangen, lcomt deze promie dan ten goede van den kooper, of moet do laat ste bij het sluiten van den koop het pre miebedrag aan het Rijk terugbetalen, zoodat do bouwer do door het Rijk be taalde premie als winst kan beschouwen? Moet dozo premie soms van de koopsom worden afgetrokken? ANTWOORD: 1. Dé kooper heoft met do verleendo premie niets te maken; er kunnen met den bouwer verkooper bij zondere voorwaarden zyn overeengeko men betreffende de verleende faciliteiten tor bevordering van don bouw: 2. Neen; als regel is de bouwer vry in het verkoopen en verhuren. Financiëele Berichten DE „NEW-YORK" EN DE „NA TIONALE", Omtrent de overdracht van de Ne- dferlanidSobe poitefeujille dier New- York Life Insurance Cy. aan die Na tionale Leven&verzoketringfoaitk te Rotterdam ontleent de N. Fin. en Kap. 't volgende aan een circulaire, die de ,,New-York" aan haar polis- houders lieeft doen toekomen „Het zal u bekend zijn, dat de Le- veneverzefceffing-Maatsahapyii „New- York" sedert 1918 geen nieuwe ver zekeringen in Nederland meer afsluit en serflert dien d'atum slechts het in (Nloderland bestaande bedrijf afwik kelt. De „New-York" heeft daarmede den weg ingeslagen, die thans door de groote vooraanstaande Aiöenikjaan ac-he maatsohappijisfn algemeen ge volgd wordt, In die tegenwoordige tijdsomstandigheden voert 'beperking van het bedrij'fs,gebied tot yersleve- nïng van het 'bedrijf zelve. „Daar echter de vaste onkosten, verbonden aan de zelfstandige afwik keling van zulk een portefeuille steeds drukkender worden, naarmate het aantal verzekeringen afneemt wat op den duur van invloed zou kun nen zijn en de uit te keer en winstaan deel en, waaibij de polishouders zoo groot belang hebben is door de Le- vensveraelkering Maatschappij' New- York met de Nationale Levensverze kering Bank een overeenkomst getrof fen, waarbij, ondor voorbehoud van goedkeuring door de polishouders, de afwikkeling der Nederïandsche zaken van de „New-York" aan de „Natio nale" wordt overgedragen, Deze over dracht van dte Nederiandsohe porte feuille van de New-York" aan de „Nationale" geschiedt uitsluitend, in het belartg van de poliiafliouders van de „New-York". Omtrent den waarborg voor do po- Lishoudera wordt in het formulier, dat ter teekemine bii de circulaire is inge sloten, door hou verklaard - lo. toe te stemmen in de overne ming van de verplichtingen dloor de INationale en 2o. do „New-lork" van alle ver- pjMohtingen rrjdt) betrekking tot de polis te ontslaan. Op oen desbetreffende, aan. de Am stordamsche directie der „New-York" gerichte vraag, heeft dezrj dan ook ge antwoord, dat do „Nrv«v-York" „z.Ji uit Europa terugtrekkende, daar ook geo fir.rncieele beringen meer wensekt te ioopt-n" en dat daarom „van een borg blijven door haar voor de richtïge nakoming door de „Natio nale" van de met haai: gesloten over eenkomst geen sprake kan zijn." Aanvaardt men dus de overdracht, d/'an is ode verbinding met (le „New- York" geheel verbroken en bestaat er uistl'uitend een relatie tusocheii den polishouder en de Nationale Levens verzekering Bank. P. HELLÖTRÖM. Den lOdou Juli is te Paramaribo overleden de lieer P. Hell- ström, predikant der Ev. Broedergemeen te aldaar. NED. HERV. KBRIC. Beroepen to Elburg op de Veluwo dr. H. A, Heyer te Vlaardingen. Bedankt voor het beroep te Uitwierda ds. H. H. Brutiheroa Aeveringa te Mid- delstnm. GEREF. KERK. Aangenomen het beroep te Nnmansdorp-Klaaswaal de. J. Vessenx te Stad a/h Haringvliet. UIT ANDER DAGBLADEN. Getrouwd: 11 Aug. Ir. G. J. Wally en M. E. H. Roelofama, den Haag. 14 Aug.: C. R. van Vloton en jkvr. B. J. J. van Spengler, Habtem. Bevallen: 12 Aug.: L. Paoerel-Karper, z., Amsterdam. 14 Aug.: SchrlkkerNauta z., Amsterdam. JEF DENIJN. Do Mechelse bevolking heeft Zaterdag avond Jof Denyn, den bekenden beiaar dier, die 35 jaar geleden als zoodanig in dienst trad van de st.ad Mecihelen, met een betooging gehuldigd. Denyn werd daarna iu do stodeljjke feestzaal door het college van burge- moester en. wethouders toegesproken, waar hom onder moer een zogoklok werd overhandigd, welke binnenkort haar plaats in den Meoholsen beiaard zal vin den. Op de klok leest men het opschrift: „Ter eere van Jof Denyn, 35 jaar beiaar dier, God zy dank werd tot beter samen spel gü hergoten door Marcel Miekiels te Doornik 1922." Vervolgens namen het woord de hoer St-armer, Engeland, Branidte Bnys> officieel gedelegeerde van de Ne- derlandsche regeering. Dohez, Malmedy Rice, Ver. Staten, en Meyl, Nederland. Zondag werd in het KoninMyk Athe neum een merkwaardige tentoonstelling van beiaardkunst geopend, welke plech tigheid gopaarg ging met de uitvoering van de cantate „Klokkenspel", woorden en muziek van dx. A. van Wosthreenen uit Arnhem, seerotaris van de Noderland- sclio Vercenjginig voor kloppenapel. Des middags werd Denyn ten atadhuize ont vangen in tegenwoordigheid gan den Amorikaansehen gezant, de Nederiand sohe en Franscho afgevaardigden en werd de nieuwe school voor beiaardiers ge opend. Om 3 uur begon in den Stadsschouw burg het eerste congres voor beiaardfcunst met oen Nederlandseho, Engolsche en Franscho rede van den voorzitter Van Doorslaer, Brandts Buys bracht namens de Hollandseho boianrdsliefhebbers hulde aan de durvers, d'o het congres en de ten toonstelling op tonw wisten te zeggen en sprak vervolgens over Noord-Nederland- sche klokkenspelen en Noord-Nederland- seko klokkenspelkunst. OPENLUCHTTHEATER VALKEN BURG. Wy lezen in het Hbld.: Het Openluchttheater te Valkenburg heoft Zaterdagavond de première van Shakespeare's Macbeth, gegeven, met spe ciaal aangebrachte eloctrisehe en toorts verlichting. Het ruime amphitheater was dicht bezet; velen stelden zich mot een staanplaats of een geïmproviseerd zitje tevreden. De bedryveh volgden elkaar snel op. Do fantastische verlichting gevoegd by do onzichtbaar aangebrachte gekleurde lampjes in de gewelven der grot, verhoog den liet tooveraohtig effect, waardoor vooral de heksenscöneS buitengewoon slaagden. Over het spel in hot algemeen kan slechts worden getuigd dat het bui tengewoon in don smaak van het talryke publiek viel, dat ademloos hoeft zitten luisteren sn genieten. Het applaus aan het einde bereikte dan ook deu vorm van een ovatie. VOETBAL. SERIEWEDSTRIJDEN G. W. H. V. V. A.—S. N. S, (3—2). Maandagavond 7 uur werd do eerste ontmoeting voor do bovengenoemde serie wedstrijden gespeeld op het terrein der G. W. H. aan do Zaudvoortsehelaau. Hoer ontmoetten elkaar V. V. A, on S. N. S. Terstond na den aanvang ontwikkelt zac-h een mooi vlug, tegen elkaar opgaand spel ■S, N. fl, ig iets spoediger ingespeeld dan I'. V. A. en weet ocnigen tyd in do meer derheid te komen. Ten slotte heeft S. N. S. succes en passeort zij den V. V. A,- doolman keurig (01). Als na een zeer korte rust weder aan gevangen wordt, neemt V. V. A. terstond het spel ia handen. Het duurt echter go- ruimen tijd eer V. V. A, uit een corner géi ijk maakt (1—1). S. N. S. ziet in, dat beter aangepakt moot worden, wil zy zegevieren en zet haar beste beentje voor met hot gevolg, dat zy spoedig de leiding hcrneemt (12) Dit doelpunt wordt beantwoord met een schot van Voges (22). Hard wordt thans om het winnende punt gestreden, V. V. A. is echter een weinig in do meerderheid. Ten slotte heeft V. V. A. eenige minuten vóór het einde woderom succes door toedoen van Voges, welke speler zyn vereenigóng hiermede tevens de overwinning bezorgt. SCHAKEN. Het internationaal schaakteurnooi te Londen. In de tiende ronde won de Nederlan der Enwe van Atlcins. BOKSEN. EEN DOODELIJK ONCEVAL. De Rotterdamtschc amateur-bokser D. Romme, die Zondag in het circus te Scheveningen tegen den Hagenaar B. Hijzelendoorn bokste en door een maag- stoot knock out werd geslagen, is aan de gevolgen in het ziekenhuis overle den. Omtrent deze bokspartij verneemt hei Hbld. nog nader Romme uit Rotterdam was in de eer ste ronde reeds in de minderheid en ging knock-down, In de tweede ronde was ongeveer een minuut gebokst, toen den Rotterdammer door 'onvoldoende dekkiug door Hijzelendoorn een paar hoeken werden loegebracht. Rommen viel tegen de touwen, waar door de val werd gebroken. Bij den negenden tel trachtte hij zich op te rich ten, doch dat ging niet. Dr. Ophuysen eu dr. Exalto onderzochten hem on-nid- dcllijk" en zagen na dit "eersté onder zoek den toestand donker in. Rommen werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij inmiddels is overleden; Do onmiddellijke doodsoorzaak staat nog niet vast; Nader meldt men aan de N. R. Ct., dat volgens het door dr. J. II.- W.- van Ophuysen ingestelde medische onder zoek Rommen's dood een gevolg zou zijn van zijn val in den ringj LUOHTVAARTNIEUWS, DE VLIEGTOCHT OM DE WERELD. Uit Londen wordt gemeld: Majoor Blake eax zijn metgeziellen, -die Id'en vliegtocht om de wereld doen, zijn te Calcutta aangekomen. Een nieuw wa tervliegtuig is daar nu klaar om den tocht voort te zetten en het oude toe stel zal ter plaatse verkocht worden. De moesson heeft het voortzetten van den tocht ernstig belemmerd, maar Blake is vol vertrouwen in den goe den eind-afloop. Hij wil den tocht thans met de meeste snelheid voort zetten om vóóir den wintter te Van couver te zijn. Heden zouden de vlie gers naar Burmah vertrekken. EAST LONDEN. Wy lozen in het Maand-BuH&tnn van de Commissie voor den NederlandscJi Zuid-Afrikaan schon Handel: Ofschoon als havenplaats vierde in rang iu de Unio, kan East Londen bogen op het bezit van oen rivierhaven waar by hoogwater schepen van 8000 ton binnen kunnen loopen en langs welker kaden vaartuigen tot 20 voet diepgang een vei lige ligplaats vinden. Op de plaats, waar de Boffalori- vior in den Indisch en Oceaan loopt, ver heft rich do stad op een uitgestrekt pla teau ougoveer 200 voet boven den- zee spiegel. De monding van de rivier wordt beschermd door golfbrekers cn aan beide zyden landwaarts in strekken zich de kaden uit. Dio langs do East Bank zyn aan den voet der Btad gelegen, ongeveer een halve Engelseihe mjjl van de kust, waar de rivier 750 voet breed is. Zy heb ben een lengte van ruim 5000 voet. Een spoorlijn loopt langs de haven on stolt de sohepen iu staat rechtstreeks in goede renwagons te lossen, De kade aan den an deren oever van dc rivier, do West Bank, is 850 voet lang. Het spoorwegverkeer met dat gedeelte van het haven-eaiplace- incnt vindt plaats over eon brug over de rivier. Bon achttal stoomkranen van 3 tot 50 ton, vier hydraulische pn dertien elektri sche kranen beliooren tot do uitrusting van de haven en daartoe moeten vorder gerekend worden twee sloopbooten en der tien lichters, terwijl twee baggermachi nes van groo'to capaciteit d'eu toegaug tot do haven open houden. Do palchnls- en audero opslagruimte beslaat ongeveer 250.000 vierkante voet. Een aanzienlijke uitbreiding van de ha-, venworken moest tengevolge van den oor log uitgesteld worden. Zy sluit den aan log in van e©a buitenhaven van een uit gestrektheid van 70 Eng. akker, waar zelfs d© grootste schepen binnen kunnen loopen om hun lading te lossen. In 1920 déden 447 schepen East Londen aan, waarvan 436 in het kust? en 11 in jiej; overzeevorkocr. In het knstverkeer werd er 29.5S7 ton goederen en van over- zoo 242.057 ton gelost. Uitgeklaard zijn in genoomd jaar 443 schepen, waarvan 436 in het kust- en 7 in het overzeeverkeer. De waarde van do goederen, in 1920 te Bast Londen aangevoerd, was 10.129.635 pond sterling (totale aanvoer in de Unie 105.927.107 pd. st.) en d'e van de uit ge noemde haven uitgevoerde goederen 6.492.979 pd. et, (totale uitvoer, gou,} en diamanten niot medegerekond, 36.487.954 pd. st.). Behalve als havenplaats, ontwikkelt East Londen zich meer en meer als lust oord, waartoe niet weinig bijdraagt bot aangename klimaat, zoowel iu don zomer, •als in den winter, en het schilderachtige van de rotsachtige kust. Daarbij biedt, de Buffelrivior, welker oevers meer land waarts in schatten aan groen vertoonen, 'gelegenheid tot watertochtjes, welko niet weinig tot do ontspanning van bezoekers bijdragen. Do Orient Boach is voornamelijk do plaats, welke gewijd is aan zeebaden. Er strekt zich oen fraai strand uit, waarvan verschillende wogen leiden naar een rui me esplanade. De publieko gebouwen van East Lon den, zooals het stadhuis met Jdokketoren, de bibliotheek, de markbgebouwou. de electrisoh© eentrale, enz. zyn van beschei den afmeting, maar up-to-date. Dc stad hoeft eon electrisoh tramnet en mag ook door haaT parte- en plantsoen-aanleg op gelyke lijn gesteld worden met andere moderne steden. SPOORWAGENASSEN MET KOGELS. Sir Hemy Thornton, een Amerikaanscti ingenieur, (lie directeur is van de Engelsche Great Eastern Spoorweg Mij., heeft een methode ontdekt om ook de assen van spoorwagens op kogels te laten loopen, waarvan vermoedelijk niet alleen een groote besparing in het krachtsverbruik, door verminderde wrijving, doch ook groot gemak voor de passagiers zal worden verkregen. Proeven hebben bewezen, dat een wagen, wegend 27 toD, die op gewone assen nauwelijks door zeven man kon worden verplaatst, zoodra hjj van kogelassen was voorzien, door één man kon worden weggeduwd. Men verwacht een kolenbespanng van 30 o/c. De groote moeilijkheid is geweest een staalsoort te vinden, die sterk genoeg was zonder te broos te zjjn. DE „ADRIATIC" TE NEW- YORK AANGEKOMEN. - Uit New-York wordt gemeld: De „Adri- tic"is in vrjj goeden staat aangekomen, ondanks de ontploffing, Kapitein Davis verklaarde de oorzaak van de ont ploffing niet te kennen, die in de kolenstapelplaats is ontstaan, waarin ongeveer dertig ton geel koper was geworpen. Een passagier, die het eerst de plek des onheils na de ontploffing betrad, heeft verklaard dat hfj hoorde hoe een electricien, die later aan zjjn wonden overleed, uitriep: „Het is m\jn schuld, ik stak een lucifer aan, in plaats van eloctrisch liebt to ge bruiken." GEVECHT TUSSCHEN RIJKS- WEER EN POLITIE. - Dezer dagen is in Hannover een hevig straatgevecht geleverd tussohen soldaten van de rjjksweer en Schntz- polizei, waarbjj burgers en gepeupel zich niet onbetuigd lieten. Aanleiding j was de verbaliseering van een fietsenden rijksweersoldaat door een agent van van politie. De soldaat vond steun bij kameraden, van het een kwam het ander en weldra werd hevig gevochten, waarbij de burgers tegen de politie party trokken. Versterkingen der Sohupo, op lastauto's aangevoerd, werden door de menigte met joelen en gefluit begroet, terwijl de strjjd steeds verwarder werd. Vele arrestaties moesten worden gedaan, vóór het ge lukte de orde te herstellen. EEN FILMONGELUK. - B« het opnemen van een film in de na- byheid van New York is dezer dagen een ernstig ongeluk gebeurd. Een .actrice zou zoo luidde een gedeelte van het onderwerp tot boven op een bus achtervolgd worden. Wanneer de bus onder een spoorwegbrug door reed, zou zij zich aan de pijlers vast klampen, zich optrekken en aldus kunnen ontkomen. Daar do actrice zich niet in staat achtte een dergelijke halsbrekende toer te verrichten, werd een man aan genomen, die in dezelfde kleeren als de actrice en als deze geschminkt, haar rol op dat moment zon overnemen. Op het critieke oogenblik echter faalde hy; de bus reed onder de brug door en by viel op de straat te pletter. DE WINTER IN AUGUSTUS. - Vrijdag heeft Londen een temperatuur ?ehad, die slechts een paar graden hooger was dan op Kerstmis zoo schry ft een vertegenwoordiger van de „D a i ly C h r." 's-Morgens was er mist. Tegen 12 uur flauwe zonneschyn,'s-middage was het donker. In de vroege ochtend uren wees de thermometer te Green wich het vriespunt. UIT DE BELGISCHE IJZER- INDUSTRIE. Uit de Belgische yzerindustrie komen berichten om trent het weder in bedrijf stellen van verschillende hoogovens. ZWAAR ON WEDER IN BRUNS- WIJK. In den Vrijstaat Bruns- wyk heeft een onweder gewoed, dat byna even groote schade veroorzaakte als het onweder, dat laatst in Sak sen voorkwam. Te Barum werden houten huizen en groote schuren uit elkander geslagen. Te Borssum wer den schoorsteenen en daken losgerukt, Te Osterodo, Clausthal en Badde- cbenstedt overstroomden de beneden verdiepingen der huizen. De kabels der sterkstroom en telefoonleidingen zyn byna overal gestoord en in ver schillende streken is meer dan do helft van den korenoogst vernield. HAVEN-AANLEG IN PALES TINA. Da regeering van Pales tina heeft den bekenden ingenieur Palmer opdracht gegeven, plannon tot voltooiing der havens van Jaffa en Haifa voor te bereiden. DE ENGELSCHE HAVENAR BEIDERS. Op een byeenkomst te Cardiff heeft Bevin, de secretaris van den algemeenen bond van haven arbeiders, aangedrongen op het aan nemen van de jongste soheïdsrechter- lyke uitspraak, waarby loonsverla ging voorzien wordt. Anders zou men komen te staan voor een industriee- len strijd, die onder de huidige eco nomische omstandigheden niet ge rechtvaardigd was. De vergadering nam een motie aan, waarbij <1° uit spraak aanvaard werd en wees ver tegenwoordigers aan voor den ge- mengden raad van werkgevers en werknemers. EEN AANSLAG. Uit Alexan dria wordt gemeld: Op Brown, den directeur van de tuinbouwkundige afdeeling van het ministerie van land bouw, zyn door vyf man van een hinderlaag uit schoten gelost, toen hy met zyn kinderen naar het station Kaïro reed. De palfrenier werdgedood. Brown en do kinderjuffrouw zyn slechts licht gewond. Brown meent, dat de aanranders studenten waren. DE LAARDER BRTNIC BEDREIGD? Men scliryft. aan liet N. -v. d. D. uit Laren (N.-H.) Het fraaie geboomte op dc Laarder Brink is aangetast door een nog niet beken-do plantenziekte. Ia de toppen van de versohillendc reuzeaiepen is ile verwoesting reeds daidolyk waar te no men. De vernielingsoorzank is waarseJiyn- lyk eon L na cot, dat evenals de beruchte danoensohoerder bast en spint doorboort on rondo gaten veroorzaakt. Hot is to ho pen. dat een voorbehoedmiddel om den Brink van Laren, hot sieraad van dit Gooiselio dorp, byna oonig in Nederland, zyn prachtige loofboomen te doon be houden, gevonden worden. BRAND. Gisternacht is, naar de Dordr. Crt. meldt, brand uitgobrokeu in hot pand Zeehaveulaan 63, to Dordrecht, van do'1 Bohoouhandelaar W. H. P. Do !drie belendende panden, die voor een deel in. hout vraron opgetrokken, zijn mede geheel uitgebrand. Vier gezinnen zyn hierdoor dakloos geworden. De oor zaak van den brand is niet bokond. De inboedels waren verzekerd. FRANSCHE ONDERSCHEIDING. Mr. B. n. Vos, te 's-Gravenhage, dir. der N. V. „Nationaal Grondbezit", lid van den Rykswoningraadi voorzitter van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren in Nederland, is, naar aanleiding van de rapporten van don volkswoningbouw on •baksteenbouw, benoemd tot officier de, l'instruction publique^ HET ONTSLAG DER ONDEROFFI CIEREN. Volgens do TeL is vanwege hot depar-, teinent van oorlog telegrafisch aan de eorpsconunandantcn meegedeeld, dat mi litairen met 35 voor pensioen tollende dienstjaren slechts dan op 16 dezer mo gen worden ontslagen, indien op dien da? tum hun verbintenis eindigt. Dogenen, wier contract piet is afgeloopon, mogen niet worden ontslagen- Het blad voegt hieraan toe, dat van goon der hier bedoeld© militairen de dienstverbintenis eindigt, zoodat goen en kel onderofficier zal worden ontslagen. ERNSTIG FIETSONGELUK. Zom dagochtend reeds oen 20-jflrig jong< da-gochtoud reed een 20-jarig jong- fiets den Holleweg to Boek af. Hij raakte zyn stuur kwyt en kwam ouder aan den weg togen een paal van de electrisehe ge? leiding. Zwaar gewend is hy in can na? hygelegon villa bïnnengobracht, des na middags is hy daar overleden. VERDRONKEN. Te Lo-pik (Utrecht) is 't 2-jorig dochtertje van S. uit Willige Langeruk in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en janurei.'yk verdronken. DROEVTG. To Emmer-Compascuum dreigde Zaterdag oea brug wachter, die beschonken thuis gekomen was, zyn dochter met een mes- Hot 1£ jV-ig meisje nam verschrikt de vlucht eu sprong uit angst, toen de man haar ook buiten ver- volgde, te water. Zy werd lev-loos opge? hoald. Do vader is gearresteerd. MOORDAANSLAG. Do Maasbode meldt: Zondagavond verkeerde do 45-ja- rige D. de P. te Sliedrecht onc'er cc-n in- vloeg van steiken drank. Nadat hy oerst verschillende ruiten hud ingeslagen gaf hy zekeren V. een klap tegen het hoofd. Do 18-jarigo zoon van V. zag dit, ging een groot broodmes halen en 6kak P. in zyn liukerzyde. Hevig bloedend zal te de man in elkaar. Per brancard is Ly naar het Ziekenhuis vervoerd, alwaar hy is ge? operoord. Zyn toastany is levensgevaar? lyk. De dader is naar Dordrecht overge bracht. LEK GEWORDEN. Vaz Dias meldt uit Cuxhaven De Ho! landsche 6leepbcot „Atlan tic", dlie met 2 lichters van Odense op wag- was naar Rotterdam, moest r.aar Cuxkaven terugkecren, daar een der lichtere op aee ra vaar lek wts geworden D«se zal in Cuxhaven worden gere pareerd. BOND VAN ARBEIDERSWONING? BOUWVEBEENIGINGEN. In een vergadering van het bestuur van den bond van arbeidorpwoning- bouwvereenigingen in Nederland is tot secretaris van dien bond benoemd de heer J. W. Duye, te Zaandam. Het daeel iiksoh bestuur is nu als volgt samengesteldK. R. van Staal, te Goudia. voorzatterJ. E. W. Duys, Zaandam, secretaris; Dalmeyer, Sant poort .penningmeesterC. Lambek, Utrecht, 2e voorzitter en li. Lansink, Zwolle, 2e secretaris. OVERREDEN. Te Delft werd Zaterdagavond op den Roterdamschen weg nabij den overslag het O-jarige Weensche knaapje Bruno Kottek dloor een woest rijdende automobilist overreden en gedood, 't Kind «vas acht dagen te voren tot heretel van gezondheid hier te lande gekomen. IN EEN PUT GEVALLEN. De ruim 69-jarige vrouw S. Douma te Oosterbierum is bij het waterschep pen voorover in den put gevallen en verdronken. a TELEFOON MET LONDEN. Met ingang van heden zal, zooals reedb is gemeld, de gelegenheid wor den geopend tot het voeren van de ge sprekken tussohen de aangeslotenen aan de locale telefoonnetten te Am- sterdam, Rotterdam etn 'ts-Gravcn. hage en de openbare spreekcellen cLi et- plaatsen eenerzijds, en de aangeslo tenen en openbare spreekcellen te Londen anderzijds. De prijs van een enkelvoudig ge sprek van drie minuten bedraagt f 6 voor gesprekken gewisseld tusschen d'es avonds 9 uur 20 en dies morgens 8 uur 20 is verschuldigd het drie-vijf de gedeelte van dat tarief. Dringende gesprekken zijn niet toegelaten. Ove rigens gelden de gewone mtcniatiouar le verkeersregelen INBRAAK BIJ DEN AMSTERDAM SCHEN PROCUREUR-GENERAAL. Wy lezen iu do Telegraaf: Zaterdag werd door toevallige omstan digheden ontdokti dat oj- ingebroken was ten huize va„ den procureur gc ueraal by bet Gerechtshof mr. A. A. Baron van der Féltz, Ruysdaelkade 9 t?;"ver het oude Polderhuis, te Amsterdam. Het huis was ty del ijk onbewoond, daar de bewo ner en zyn familieleden de vacantio te Utrecht doorbrengen. Van die j-olegeu- heïd hebben inbrekers gebruik gemaakt om bun slag to slaan. Dc wijze waarop zy het huis binnengedrongen ziju is vrij wel analoog met dio, waarop toegang 'weid vorsobnft tot het perecel van den hoer Hulsmaan aan het Vricriusploin. Ook ditmaal worg een ruit aan do achter zijde ingedrukt, zoodat de inbrekers vrjj Spol hebbeu gehad. De verschillende ka mers drogea dan ook do sporen, dat do inbrekers hot staat vast, dat er meer dan één geweest is alles op hun gemak hebben doorzocht. Kr zat systeem In hun wijze van wer ken. Er werd begonnen met dc beneden kamers. Kier wend niets gevonden. Bo ven werden eenige deuren van kaaicrs en kasten geforceerd. Do inhoud der kasten wer^ oveT dc-n gron.1 verspreid; er zyn feekeDeu dio er op wyzen dut dit met alles behalve zachte hand geschiedde. Ta fellinnen, kleodingstukken, alles bedekte den grond, toen de politïo van hot bu reau Stadhouderskade versoheen om een nader onderzoek in to stellen. Telegrafisch werd de procureur-gene raal van het Hof van de inbraak ver wittigd. Hij kwam onmiddellijk over. Bjj iuvcntarisccring stoldo by vast, dat 'n partijtje tafelzilver uit het buffet ont vreemd was. De waarde hiervan is niet zoo bijzonder groot. De andoro sieraden' waren door dc familie meegenomen. Het is vooralsnog een raadsel, hoe do inbre kers iu deu tuin rijn gokornen. Doze zaak wordt door do politie op. verzoek van den procureur-generaal met do grootsto geslotenheid behandeld. In te genstelling met andere gevallen worden ons door do politie geen inlichtingen ver strakt. Er zyn roderen aan to nomen, dat do inbraak des Zaterdags op klaarlichten dag is gepleegd.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7