Marktnleuws Lettoren en Kunst Familieberichten RnfirieK voor Vragen Sport en Wedstrijden leger ea Yloot StoomvaaiHiericMen Rubriek van d©n Arbeid. Pers-Overzlclit GemeMtl Nieuws ÜE NEDERLANDSCH-INDISCHE LEENINGEN. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende wijziging en aanvulling van de NedeiiandBch-Indische Leeningwet 1921. De strekking van dit ontwerp is om voor liet resteerend bedrag der Nederlandschrlndische leouing 19*21 nen grootere plaatsingsmogelijkhefd te erlangen dan thans bestaat. Krachtens de Nederlandsch-Indi- Bohc Leeningswet 1921 zijn op 10 Augustus en 15 Nov. 1921 tweo lee rlingen aangeduid als Neder- landsoh-Indische leening 1921 A en 1921 B uitgegeven, onderscheiden lijk ten bedrage van 75 milMoen en 56 millioen.De reëele opbrengst van .die beide leeningen heeft bedragen f 130.529.031, zoodat krachtens gemel de leeningwet nog te plaatsen blijft een som van minstens f 119,470.969. Daar de geldmarkt hier te lande voor de uitgifte van vaste-rente dra gend schuldpapier op het oogenblik niet. gunstig is, meent de minister van Koloniën, blijkens de memorie van toelichting, ook met het oog op de behoefte van het Rijk aan aanzien lijke bedragen voor de verdere con solideering van zijn vlottende schuld, dat het goede politiek is 'om niet uitsluitend de binnen]andjsche geld markt diens tb aai' te maken aam de bevrediging ook van de kapitaalsbe- hoeflen van Ned.-Indië, doch de ge legenheid te openen om voor de plaatsing van het nog onuitgegeven bedrag der Indische leening 1921 des- .vereischt een beroep te doen op bui- tenlandsche geldmarkten. Volgens de memorie van toelichting lot het wetsontwerp inzake het aan gaan van een Indische dollarleening in de Ver. Staten van Amerika, lag het destijds niet in de bedoeling om voorhand® gebruik te maken van de nog resteerend® machtiging der Ned. Indische leeningwet 1921. Ofschoon sedert het geheele bedrag van 100 millioen dollar, waartoe de Ncd.-Indische dollarsleeningwet 1922 machtigde, is uitgegeven, beloopt de vlottende schnld van Indië niettemin nog steeds een zeer aanzienlijk be drag: op 29 Juli j.l. ruim 380 millioen gulden waarvan rond f 246 millioen i'u den vorm van voorschotten uit 's Rijks kas. iEr bestaat derhalve ongetwijfeld urgentie tot verdere consolid'eering .van die vlottende schuld. Do mogelijkheid wordt nu geopend om, gelijk in het buitenland gebrui kelijk is, ook op naam gestelde schuld bewijzen uit te geven. HULDEBETOOGING KONINKLIJKE FAMILIE. Uit Groningen meldt men aan 't Hbld.: In een door vertegenwoordigers van Ingeveer 50 vereenigingen van allerlei 1-ard gehouden vergadering is 'besloten Maandag .28 Augustus een huldebotoo- ging te houden voor de leden van hot Koninkljjk Huis. die dan o]> het bordes van het stadhuis zullen zyn, waar zy een aubade van duizenden schoolkinderen zul len aanhooren. De betooging dor vereeni gingen zal het karakter vau eon bloo- meneorso krjjgen. DIEFSTAL EN POGING TOT OP- LIOHTING. Het Vad. meldt: De Rotterdamscihe recherche heeft pro ces-verbaal opgemaakt degon don 23 jarigen W. L. uit den Haag. Deze had zich voor eenigen tijd laten in sluiten in het perceel Obrechtstraat 336 en had toen, behalve andere papieren van waarde, ook een schuldbekentenis gesto len ten name van zekeren J. R. to Ant- .werpen. Toen hy hot adres van dozen wist trachtte hy daarvan gebruik to maken en R. op te lichten. Deze werd aangeschre ven dat hy als een-ige erfgenaam was aangewezen van een overleden familie lid, waardoor zyn overkomst was ge- wenscht R. gaf gevolg aan deze uitnoo- 'diging on werd te Rotterdam opgewacht door bovengen oemden D-, die zich voor notarisklerk uitgaf. Samen zond-en zy naar den notaris gaan, doch aaugozion L. eerst nog naar Gouda moest besloten bei den don volgenden ochtend do zaak af te wikkelen. Des middags verzond L. aan het adres van zyn slachtoffer te Antwer pen een telegram, luidende: Alles in orde, zend cladelyk frs. 1200. De Antwerpenaar 'de zaak niet geheel vertrouwend, ging* by den genoemden notaris informeeren, en deze verklaarde nergens van af te we ten. Het gevolg was, dat de oplichter zyn poging mislukt zag en door de politie in bowaring werd gesteld. In verband met 'den gepleegden diefstal werd hy naar den Haag overgebracht. PURMEREND, 15 Aug.- 1922.-, Kaas. Aanvoer 61 stapels kleine, f46 f 50 per so K-G. Boter. Aanvoer 747 K.G., prijs f2.35 a f2.40 per K.G.- Vee. 702 runderen, waaronder zijn 085 vette en 76 stieren. 25 paarden, f 200 f 230 per stuk. 127 vette kalveren, f1.50 f 1.70 per K.G.- 170 nuchtere dito, f 10 a f 40 p.- stuk; 426 vette varkens, f 1 h f1,07 p. K.G. 44 magere dito, f 28 f48 per stuk.- 70 biggen, f 16 f28 per stuk.- 753 schapen en lammeren.- Vette lcoeilen, prijshoudend', fo.90 f 1.40 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend, f 125 f275 pet stuk. Melkkoeien, prijshoudend, f 175 f400 per stuk. RIKA HOPPER. Voor hot volgend seizoen zullen mevr. Rika Hopper en de hoor Jacques van Hoven, niet aneer ver bonden zyn aan de N.V. Toonoelvereeni- ging directie Herman Heyermans. Iu den loop vau hot komende seizoen, zal mevr. Hoppor haar doori omstandigheden in het vorig seizoen uitgestelde jubileum geven, in de rol van Maslowa, in „Opstanding" naa-j. een geheel nieuwe bewerking van «en jong Eranschmanj, Antoino Gurry, nnnr <len roman van Leo Tolstoï, in do .vertaling van haar zelf. UIT ANDERE DAGBLADEN. Getrouwd: 15 Aug.: Mr. .T. Oppenoorth en H. A, P. Uirsch, Bussum. A. Oostra en T. Nieuwendyk, Amsterdam. Bevallen: 14 Aug.: BoerlageClausing z., BusSlun. 8. Spêyer-Seliryvor, D., Am sterdam, BonBartel- d., Amsterdam. Overleden: 30 Juni: F. J, van Bree, 88 j-, Deli (Sum.) 15 Aug.: M. E. Dekker, gob. Jacobs. 72 j. Naardon. VRAAG: L Myn gouden regen" vol bladluis on ziet er uit, alsof hy dood gaat. Wat is or togen te doen? 2. Myn azalea heeft den gehoelen zorneT In don tuin gestaaD. Wannoor moet baar bin- ncnltalen en hoe haar vordor behandelen? ANTWOORD: 1. Kleine boompjes bo- spuit men mot aftreksel van tabak, bj) voorkeur 's avonds om zo dan 's morgens weer met schoon water na te spuiten. Kunt u er ,n®b 60 waterleiding by dan flink doorspniten, vooral aan do onder zijde der bladeren, 2. Uw azaloa kunt u begin September binnen brongen en dan by voor.kcur dicht by 't raam, opdat zy zoo veel roogolyk licht ontvangt. Zorgen dat ze niet te droog wordt doch hiermede wordt niet bedoeld to voel water. VRAAG: Heeft mevrouw het recht onl het meisje over oon maand den dienst op te zeggen, als het meisje nu en dan pijn in de maag heeft, maar niet bedlegerig is? De dokter ziet er geen gevaar in, voor 't overige doet 't meisje al haar werk. ANTWOORD: Mevronw kan altijd op zeggen, als zy maar den behoorlijken op zeggingstermijn in acht neemt. Wordt het meisje per maand uitbetaald, dan kan zy per maand worden opgezegd. VRAAG: Een vaste werkster is tweo dagen werkzaam by een mevrouw. Nu gaat mevrouw één van do tweo dagen *61. Is zy nu verplicht, dien vacantiedag aan haar werkster uit te betalen? ANTWOORD: Ja, dat i8 gewoonte. Athletïekdag Blauw Wit. Voor den jaarlijkschen Athletiekdag van Blauw Wit, welke 27 Aug. zal wor den gehouden, bestaat veel belangstel ling.- Inderdaad beloven de verschillen de nummers dan -ook wel interessant te worden. Uit Ckarlottenburg en Frank fort komen teams aan de wedstrijden deelnemen. Verder de speer- en discus- werper Baltus uit Dortmund en de pols stokspringer Hofmeister .Voor de wed strijden hebben o.a. ingeschreven de vereenigingen Vlug en Lenig (D.;& Haag). Haarlem, Rapiditas (Gronin gen), Ajax, A. A. C., A., V. A. C. Aan den snelwandelwedstrijd 10 K.M. zul len deelnemen Aug. Sohotle, Gubbels, Arraloon en Minnes aan den koppel- wedstrijd 10 K.M. o.a. v. d, WelP» de Boer. BOKSEN. Het boksongeval met dood6lïjken afloop. Over het noodlottige ongeval dat Zondag den dood van den amateur D. Romme ten gevolge had, verneemt „De Tel." nog, dat deze zaak bij de justitie in onderzoek is en dat de scheidsrech ter, de heer Grone, reeds is gehoord. Het blad vermeldt nog dat alle deel nemers aan de wedstrijden voor den aanvang der partijen geneeskundig zijn onderzocht, zooals het reglement fvan den Ned. Boksbond voorschrijft; LAWNTENNIS. Kampioenschap van Nederland. De eindstrijd vdn het kampioenschap heeren-enkelspel tusschen Nauta en Timmer, die te Hilversum niet beëin digd werd (6—4, 157, ,6—3, &-;11). zal Zaterdagmiddag 26 dezer opnieuw gespeeld worden te Noordwijk. EngelandNederland. De 'landen-wcdstrijd. Engeland'Ne derland, oorspronkelijk vastgesteld op 2022 September is definitief bepaald op Maandag 25 en Dinsdag 26 Sep', op Ide harde banen der Roehampton L; T,- C. VECHTDIJK vertr. 15 Aug. van Rot terdam naar New York. HOLL. OOST-AFRIKA LIJjN, HEEMSKERK (uitr.) arr. 14 Aug. van Port Natal te Delagoabaai. HOLL. BBJTSCH INDIE Lijn. HOOGKERK (uitr.) paset 16 Aug. Perim. HOLL. OOST-A^IE LIJN. SEMBILAN (uitr.) vertrok 14 Aug. van Hongkong. JAVA PACIFIC LIJN. TJIKARANG, van San Francisco n. Java, arr. 13 Aug. te Kobe. STOOMVAART MIJ OCEAAN". AO HIT/LES, van Japan naar Rotterdam pass. 11 Aug. Sagrcs. PATROOLUS, van Batavia naar Am sterdam, pass. 14 Aug. Sagres. HOLL. AMERIKA LIJN. LOCHKATRINE arr. 13 Aug. van Rot terdam te Seattle. RIJNDAM, vertr. 15 Aug. van Rotter dam naar New York. Do Tol. publiceert eenigo bepalingen van het by Kon. besluit vast te stollen 'euwe reglement van krygstnéht: Artikel 8. De militair zal zich ten allen tijde behoorlijk gedragen en overeenkom stig do waardigheid van den, militairen itaiLd bij voo.Tkeur zich gehool onthouden /an het gebruik van sterken drank en derhalve ook in den omgang met burger- ingezetenen oen voorbeeld van ordelijk heid zyn, van goed zedolyk gedrag, hulp- ■aardigheid en ïaensehlievendlieid. Hy geeft het voorbeeld in het betoo- nen van eerbied voor de Koningin, de leden van het Koninklyk huis en alle overheidspersonen. Artikel 17. Uit hoofde van zyn wezen van de krijgstucht en do beginsoleu van de krygstucht, voortvloeiende uit de bij zondere positie en verplichtingen, is het den militair niet geoorloofd: a. zich aau to sluiten of op eenigerlei wyze steun te verieenen aau groepen of vereenigingen van personen, wel'ker doel of handelingen in stryd zijn Dlet hot we- van do krijgstucht of het behoud van de krygstucht; b. zich aan te sluiten of op eenigerlei wyze steun te verieenen aan groepon of voreeni-gingen van personen, ton aanzien waarvan do minister van marine of van oorlog heeft bekend gemaakt, dat aan sluiting of steurnverieoning door militai- in stryd is met de belangen van de krygstueht; doel te nemen aan optochten of bo toogingen van welken aard ook indien de commandoerende officier of plaatse lyko militaire autoriteit zulks om rede nen, ontleend aan de belangen vau de krygstucht, verboden heeft; d. aan boord van een oorlogsvaartuig, in de kazerne of in een, onder oenigo an dere benaming tot huisvosting of verblyf van militairen aangewezen inrichting der zee- of landmacht, zonder toestemming van den commandeerenden officier of anderen militairen chef vergaderingen te houden, inteekenlysten te laten rond gaan, bijdragen te vrage© of inzamelin gen te doen van welken aarj of tot welk doel; e. deel te nomen aan openbare of an dere vergaderingen, wanneer de comman doerende officier of plaatselijke militai re autoriteit het bijwonen daarvan door militairen om redenen, ontleend aatt de krijgstucht, verbodon heeft. ATtiltel 20. De militair zal zoomin bui ten als in togenwoord iglieid van zyn m doren zich door onwilLighoid, lydelyk ver zet °I °P andere wijze onvergenoegd be- toonen over den dionst in het algemeen of over dienstbevelen of dichtvoorschrif ten, noch door morren of op andere wyze ontevredenheid, feitelijk of lijdelijk ver zet ornlor zyn kameraden aankwecken of daar too aanleiding geven of aansporen. Hjj zal, ook waar het betreft verrich tingen, welke niet uit eeuig dienstbevel of dienstvoorschriften voortvloeien, willig en naar behooron modewerke, alles wat kan bijdragen lot een w dige vertegenwoordiging van Nederland of van de vloot en het loger of oenïg derdeel daarvan. Van hser en daar. DE WERKLOOSHEIDSVER ZEKERING. De Minister van Arbeid beeft de volgende missive aan ne genieenten gezonden over werklooze vaste en losse transportarbeiders: De reglementen voor de weriuoo zenkassen dei- gieeubsiaieerde tians- portai'beidersvereenigingen maken ten aanzien van de bedragen der un- keeringen en de wijze van berekening daarvan, de controlemaatregelen en de waclitdagen onderscheid tusschen „vaste" en „losse" transportarbei ders. Zij geven geen definitie omtrent deze beide groepen, noch wordt er be paald, wanneer een arbeider, als „vast" arbeider werkloos ge worden, onder- de reglementaire bepalingen voor „losse" arbeiders komt te vallen. Het eerste komt mij niet noodzake lijk voor ,doch hot tweede dient vast gesteld te worden. Een arbeider, als „vast" arbeider werkloos geworden, moet m.i. als zoo danig beschouwd blijven en dus blij ven vallen onder de bepalingen vooi „vaste" arbeiders in de kasreglemen- ten vastgesteld, tot hij ,,los" werk gaat verrichten. Is dit laatste het geval, dan zal men de uitkeeringsbe palingen voor „losse" arbeiders op hem moeten toepassen, omdat het bil lijk is dan met het verdiende loon rekening te houden. Uitreiking van een loonboekje zal derhalve dadelijk moeten plaats hebben. Ook de aanmel- dingsbepalingcn en de wachtdagenre- geling voor „losse" arbeiders moeten dan dadelijk gelden. Daarna zal hij verder steeds als „los" arbeider moe ten worden beschouwd, totdat hij weer een „vaste" dlenstvertrinteni: heeft aangegaan. In verband mot het bovenstaande heb ik de eer u mede te deelen, dat het mij, na daaromtrent gepleegd overleg met de Cbnimissic van Advies voor de Werkloosheidsverzekering, wensclielijk voorkomt, dat. 111 de re glementen voor de werkloozenkassen Tn het transportbedrijf bepalingen worden opgenomen, regelende den overgang van wenrioozo „vaste" naar de „losse" arbeiders, weshalve lk den besturen dier vereenigingen in overweging heb gegeven, de navol gende bepalingen in het kasregleincnt op te „Ingeval een arbeider met vast dienstverband lïjaens zijne werkloos heid Jossen arbeid aanvaardt, zijn dadelijk alle in «Ut reg.ement opge nomen bepalingen voor arbeiders zon der vast dienstverband op hem van toepassing, waartoe behoor en ue be palingen, ten aanzien van de locn- boekjès, de berekening der wachida- geii er. uer uitkeeringen, da controle, maatregelen enz. Een zoodanige arbei der zal eerst dan opnieuw als \-~- arbeidcr worden aangemerkt, nadat hij weder een vast dienstverband heeft aangegaan, waaronder voor de toepassing van deze oepalmg wordt verstaan een dienstverband, waaruit hij sh-chta met ten minste een orzeg- termijn van een week kan worden ontslagen". DE STRIJD IN DE RIJNSLEEP- VAART. De Rotterdamsclie correspondent van do Tel. meldt: Over het conflict in het Rijnsleep- vaartbedirijf in Duitschland verne men wij hier ter stede het volgende: De Duitjülie organisaties in hel sleepvaartbcdrijf hebben, gelijk reeds is gemeld, met de betrokken arbeiders vergaderd over de uilspraallc van het scheidslg'ereqht, waarbij de arbeids voorwaarden voor de maand Augus tus werden geregeld. De voornaam ste havens bij de kwestie betrokken zijn Duisburg, Keulen en Mannheim. Naar wij vernemen zijn de loonsvoor- stellen te Duisburg aangenomen en to Keulen en Mannheim verworpen. Duisburg is evenwel de voornaamste haven, zoodat de mogclijlkheid hier groot iïs, dat over het loon geen con flict zal ontstaan. Daarnevens is er echter de moeilijk heid van den toeslag bij d;e vaart, der Duitsche schepen in het buitenland. Tot heden had bijv. bij reizen naar Hólland ieder lid ecner bemanning per dng in Holland vertoevende f 3 toeslag onder aftrek van 5 mark van zijn loon. Thpns zou echter bij het verhoogde markenloon wel de toeslag van f 3 bohouden blijven, doch 40 van het markenloon worden gekort; in plaats duo 5 mark ongeveer 150 mark. Met deze beslissing van het scheidsgerecht gaan de arbeiders niet alleen in Keulen en Mannheim, maar ook in Dufeburg niet accoord. Komt er dus in deze kwestie vóór Woens dag geen overeenstemming dan wordt de Duitsche vaart naar het buiten land stopgezet. Wijl echter op de loonsovereenkomut wel wordt ingegaan, mag worden verwacht, dat wat don toeslag betreft, de Duitsche werknemers- en werkge versorganisaties elkander wel zullen vinden. DE STAKING AAN DE RIJWIEL- FABRIEK ADEK TE AMSTERDAM. Door den Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond is met ingang van Vrijdag 18 Aug. 0.6. voor de rijwielfabriek Adek de staking geproclameerd. Aanleiding hiertoe is gelegen in het feit, dat. do directie een loonsver laging van 3040 op de tarieven en uurloonverlaging van 2530 wil doorvoeren. De arbeiders verklaarden zich bereid een verlaging van 10 te aanvaarden. Het personeel is ge heel georganiseerd in den Modernen Metaalbewerkersbond. E MALAISE IN DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE. Namens de werkgevers en werkne mers in het schoen- en lederbedrijf te Lichtenvoorde is een adres gezonden aan den Minister van Binnenland- sche Zaken, waarin er op wordt go- wezen dat genoemd bedrijf in die ge meente in een jammerlijken nooótoe stand verkeert, welke zich afteelcent in het bijna geheel stilliggen der fa brieken en als gevolg daarvan in een sinds maanden bnerschende en steeds grooter wordende werkloosheid. Deze noodtoestand is veroorzaakt en handhaaft zich door de abnormale concurrentie van het buitenland, met name vaar Duitschland dat vrij en on belemmerd zyn producten over onze grenzen invoert en daardoor een pro ductiet ««erken der ter plaatse be staande labrleken onmogelijk maakt. Redenen waarom adressanten ten dringendste verzoeken zoo spoedig mogelijk een invoerlio'.emmering van schoenen en leder te stellen, als aan gegeven in het adres van werkgevers en werknemers in het schoen- en leder bedrijf en van de Kamer van Koop handel te Waalwijk. HET RECEER1NCSPROCRAM. In de N. R. Crt. is opgenomen een artikel van mr, R. J. H. Patijn. Schrijver zegt in het begin er van: „Zijn de gerudhiten, die in omloop zijn, juist, dan is de stand van zaken betreffende de Regeeringsei-isia de vol gende. Het zittend Kabinet zal, in hoofdzaak ongewijzigd, aan het be wind blijven, indien het er in slaagt een program samen te stellen, waar voor de steun is te verkrijgen der drie rechtsche fracties. Tot voor weinige dagen was men het nog niet geheel eens geworden. Met name de invloed rijke leider der anti-revolutionnaircn, de heer Colijn, stelt cischen ten aan- van bezuiniging tot zoodanig be drag, dat zeer ingrijpende wijzigingen in administratie en wetgeving noodig zouden worden. Hij wil daaitbij niet met algemeene toezeggingen en for mules genoegen nemen, doch vooraf een vast accoord tot stand gebracht zien ten opzichte van maatregelen, die in een niet te ver verwijderde toe komst liet evenwicht van het budget aarborgen". Hij maakt verder de opmerking, dat indien het zittend kabinet modkt aan blijven en bet dien kant opgaat als de heer Colijn wil, wij dezen eigen- aardigen toestand zullen krijgen, dat de Regeering om lvaar nieuwe pro gram, n.l. een ingrijpeaid bezuinigings plan, aannemelijk te maken tot scher pe kritiek van haar eigen tot dusver gevolgd beleid zal moeten overgaan. Hoeft zij daartoe den moed, zooveel te beter, oordeelt schrijver. Het zou van karakter getuigen, indien zij zich tot een eerezaak rekende te herstellen, wat onder hare leiding in het honderd ls geloopen. Men vraagt zich echter met eenige zorg af, gaat hij voort, of men door aan te nemen, dat zij zicth aldus in het boetekleed zal steken, nog blijft binnen hetgeen in ons parlementair leven feitelijk mogelijk is te achten. Het gevaar is groot, dat het Kabinet bezwijkt voor de verleiding om, ten einde zich zelve schoon te wasschen, de zaken minder zwart voor te si/ellen dan zij in werkelijkheid zijn. Ge schiedt dit dan komt er van een be zuiniging op voldoende" schaal niets terecht. Want alléén indien aan het volk de oogen worden geopend voor den noodtoestand, waarin het Land verkeert, zal het bereid zijn de offe.rs te brengen, zonder welke herstel van het financieel evenwicht ondoenlijk is. Uit dezen hoofde ware het verkiese lijk geweest, dat een formateur ware aangewezen, die vrijer tegenover het verleden staat dan Jhr. Ruys de Bee- renbrouck c.s. Nu de opdiracht aan den tegenwoordigen premier eenmaal beeft plaats gehad, is het in ?s Lands belang misschien het beste, dat. hij slaagt. Mislukking van zijn pogingen zou waarschijnlijk wrijving tusschen de fracties der rechterzijde in liet le ven roepen terwijl bij de tegenwoordi ge samenstelling van de Tweede Ka mer een hecht aaneengesloten recht- sche meerderheid do eerste voorwaar--- de is voor het verwezenlijken van een bezuinigingaprogrom. In de hveedo plaats geeft schrijver te kennen, dat hot echter niet hoofd zaak is wie achter de ministerstafel zullen plaats nemen, doch wat mannen, die daar zitting zullen heb ben, tot stand brengen, in dit opzicht zou, z.i. als het juist mocht blijken, hoopgevend zijn het bericht, dat mén onderhandelt niet over een vage be- zuinigingslouze in het algemeen doch over een volledig en in bijzonderhe den uitgewerkt program ten aanzien van de maatregelen, noodig oni tot krachtige inperking van uitgaven te geraken. Want, zegt hij, te ontken nen valt niet, dat het verbazend moei lijk zal zijn, op de StaatsbegrOOting do 120 a 150 millioen te schrappen, die daarop thans te veel voorkomen. Na dan die moeilijkheden nader uit eengezet te hebben, verklaart schrij ver, dat het waarlijk geen overbodige weelde voor het kabinet is, om er zicth vooraf van te vergewissen, dat ko zijn nieuwe program ook inderdaad op de medewerking der.meerderheid kan rekenen. Deed men 'dit niet, dan zou' vermoedelijk reeds het eerste ingrij pende wetsontwerp afs eèn knuppel' in het hoenderhok werken en liep het, naarmate men verder kwam, zeker spaak. Zal besluit schrijver de regc-e- ring slagen bij den nieuwen koers, dien zij nu blijkbaar wenscht uit te gaan? Men kan het van hart® hopen en tooit bezorgd zijn', wanneer men zich rekenschap geeft van de moei lijkheden, die te overwinnen valR-n. Een bedenkelijk element ln den toe stond is, dat bij de jongste verkiezin gen weliswaar door alle partijen ov. de noodzakelijkheid van bezuiniging is gesproken, doch dat slechts enkeie Kamercandidaten zeer enkele van rechts en zeer enkele van links ge noeg karakter hebben l>etoond om ronduit aan de kiezers te verkond%eii: dat men zich zware offers aad moeten getroosten. Het! staat vriezen, dat de natie hierop nog geenszins is voor bereid. Laten at degenen, die zich bewust zijn van het gevaar, waarin ons land verkeert, doen wat in hun macht is om tusschen het huidige oogenblik en dat, waarop in de Kamer de begroo- tings-debatben zullen worden gehou den, ons volk met feiten en cijfers van den ernst van den toestand te doordringen. Aangezien de regeering in de eerste plaats op haar politieke geestverwanten moet kunnen 6teunen, heeft in het bijzonder de rochtsche pers in dit opzicht een roeping te ver vullen. Ons volk is verstandig genoeg om to heseffen, dat bij voortgaande verarming der natie speciaal ook de arbeiders en de klein© burgerij him vvelvaait. zullen inboeten en dat mits dien een gezond financieel beleid op den duur een zeer -vezenlijk bèlang is van de minst gegoeden. Maar het groote puibliek heeft om den financieelen toestand van het land te begrijpen andere voorlichting noo dig dan die, welke in de latere jaren aan de arbeidens werd verstrekt. Er ie dingend behoefte aan werkelijk zaak kundige en tevens populair geschre- en artikelen in de bladen, die de tal rijkste groepen van onze bevolking bereiken. In afwachting van de dingen, die komen zullen, kan men zich voorloo- pig slechts verheugen in het feit, dat bij de formatie van het kabinet <io fi nancieel© quaestie blijkbaar al liet andere beheerseht. Alléén langs dien weg kunnen wij misschien nog hei moeras geraken. Mogen regeering en volksvertegenwoordiging de wijs heid deelachtig worden, die noodig is om ons Vaderland voor verdere king te behoeden. DE VERDWENEN CANABEESCHE M1LLIOINAIR. Er hebben te Que bec twee arrestaties plaats gehad in verhand met de verdwijning van den miliïonair Ambrose J- Small uit To ronto in December 1919. Het zijn een auto-monteur en een vrouw Hun houding geschiedde naar aanleiding van de verklaring van een hotelhou der te Montreal, in wiens hotel een man en een vrouw verleden jaar Oc tober verblijf hadden gehouden, die met achterlating van een koffer ver dwenen waren. Eerst zes maanden la ter besloot de hotelhouder den koffer na te kijken. Hij vond er toon een comprouiittoorenden brief in op grond waarvan de vrouw, die in zijn hotel als mevrouw Gray hod gelogeerd, ge arresteerd werd door den particulie ren detective, die de zaak-Smal 1 be handelt. Volgens dien detective had zij hem verklaard, dajt zij met Gray, den man met vrien zij in het hotel gelogeerd had, en Small naar Montreal was ge gaan, Small sclieen onder den invloed van een krachtig bedwelmend middel te zijn en was naar den kelder van een leegstaand huis gebracht. Men was er evenwel niet in geslaagd, <l?t huis terug te vinden. Small was men herinnert het zich wellicht verdwenen na een bedrag, gelijkstaand© met bijna twee en een half miHioen gulden, te hebben ont vangen voor den verkoop van eenige schouwburgen. Zijn secretaris Dough ty, die korten tijd later eveneens v-as verdwenen, werd bijna een jaar later1 gearresteerd en tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het stelen -au effecten ten nadeele van Small. Men kon hem echter de ontvoering an zijn patroon niet bewijzen. EEN SPAANSCH ZILVERSCHIP. - Een gezonken Spaansch galjoen, vermoedelijk de „Almirante de Flo- rencia", het zilversdiip van de be roemde „Armada", de groote Vloot, die in 1588 door koning Philips II van Spanje tegen Engeland werd uit gezonden, wordt nu, nadat het een tijdlang gerust heeft, opnieuw door duikers doorzocht. Hel galjoen moet 30 millioen zilver- realen" (een „reaal" was ongeveer 30 cent waard) aan boord hebben. Met stukjes en beetjes is or sinds 1661 aun het bergingswerk gearbeid, maar telkens verloor men het schip weer uit liet oog. In 1910 werd liet wrak in 60 voet water en met 27 voet slijk bedekt, te ruggevonden. Later werd het in zoo verre „vrij" gemaakt, dat duikers op sommige plaatsen op hel dok er van konden loopon, terwijl hot op andere plaatsen slechts niet ongeveer 3 voet modder bedekt was. Muntstukken, kanonnen, zwaarden eu een groote hoeveelheid bijzonder hard eikenhout zijn bij verschillende gelegenheden reeds door duikers bo vengebracht. Dezer dagen zijn weer nieuwe belangrijke vondsten gedaan door de duikers, waaronder de vrou welijk© duiker mies Margaret Navlor. Het bergingswerk staat onder ding van kolonel Foss, die van mea ning is, dat het zal gelukken, de over blijfselen van het schip, zij het in ge deelten, boven water to brengen. INGEZONDEN MEBEDEEL1NGEN h 60 Cta per regel. fêméSffi O0n zakje A. J. P'o Gra- «ABC» nadlnesaue in iede* pakje A. J. P'» Amandottjospuddlno. Tijdelijke Reclame. STAKING VAN LANDARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Uit Cassel wordt gemeld: In Middcor DuitiKvklaod is een algemeene staking der landarb- i<lers uitgebroken. ST .FNGE BESTRAFFING VAN STAK'F-v DE ITALIAANSCHL STAATSBEAMBTEN. De Italiaan- 6che itgeering heeft strenge straffen aangekondigd tegen de verkeersbe- ambten. die aan stakingen hebben deelgenomen. Bij de spoorwegen al leen zullen 50.000 man wegens deel neming .»an de jongste algemeen© staking, gestraft worden niet uitsld van bevordering of zelfs ontslag. STOOMBOOTVERBINDING MET OOST-AZIë. Uit Berlijn wordt ge meld. De Hugo Stinneslijn te Ham burg zal ©en stoomibootverbinding met Oost-Azie instellen, waarbij de havens Singapore, Hongkong, Shanghai, Ko be en Yokohama zullen worden aan- gedaan. Het eerste stoomschip zal ver moedelijk op 1 November van Ham burg vertrekken. Het zal voorloopig eeu maandelijksahe dienst worden. DRAADLOOZE TELEGRAFIE. Uit Stockholm wordt gemeldEea vertegenwoordiger van de Marooni- maatsckappij is op het oogenblik io Stockholm, in verband met het aanbod van de Marconi-maalschappij op do Zwecdsche westkust een radio-station voor den transoceaandienst te bouwen. Een vertegenwoordiger van de Ameri can Radio Corporation was hier vooj korten tijd met hetzelfde doel. EEN GOEDKOOPE GENEES. KRACHT. Uit den steenachtigen bo. dem bij het bruggehoofd van de Elisa» bethsbrug te Boeda ontspringt sedert langen tijd een warme bron, waarvan het. water door de plaatselijke bevol king met succes tegen allerlei kwalen wordt aangewend. Bij fundeeringswerk de brug begon het water met zoo danige kracht op te spuiten, dat het eerst beteugeld moést worden, eer do werkzaamheden konden worden voort gezet. Tot het vorige jaar was het ge bruik van het bronwater voor ieder vrij, toen zijn balneologen het echter, gaaa onderzooken. Het bleek, dat de bron per dag circa 40.000 liter water geeft, dat sterk radioactief is en daarom als geneesmiddel voor nierziekten en ge combineerd met karisbader zout ook maagziekten beschouwd wordt. Het gevolg hiervan is geweest, dat da stodelijke .overheid de bron is gaan; exploiteercn en bij '1 buggehoofd een paviljoen heeft laten bouwen, dat dui zenden dagelijks bezoeken. Er zal nu een vaste drinkhal worden gebouwd, Bij de exploitatie van de bron doet zich het gebrek aan flesschen zeer sterk ge voelen. Er is in Hongarije maar één glasfabriek, die slechts literflesschen kan leveren. De flesschen, die men noo. dig heeft, moeten uit Tsjecho-Slowa- kije komen en dat kan niet in verbaud met de valuta. Er worden reeds onder handelingen gevoerd met een Engelsch consortium over den uitvoer van het water naar Engeland en ce koloniën. BOMMEN NAAR EEN TREIN WORPEN. Dezer dagen zijn North Bergen, in New Jersey, drie hommen geworpen naar een personen trein. De ruiten van dri© rijtuigen werden verbrijzeld en tien passagiers werden gewond. IN* EEN RAVIJN GESTORT. D© ,Intraii6igeant" verneemt uit Turijn, dat. verscheidene Franschen, die een tocht maakten door het dal van Aoste. bij hot bestijgen van liet fort van Bard in een ravijn zijn gestort. Het. aantal slachtoffers zou twaalf bedragen. EEN SLUWE OPLICHTER. Aan den „Lokal Anzeiger" wordt uit Offenhurg een interessante complica te uit de zaak-Killinger berieht. Toon het proces tegen V011 Kil lin ger aan den gang werd door een deel der pers meegedeeld, dat do vroegere oppasser van den beklaag de, llabensclilag geheeten, getracht had, zijn voonnaligen superieur uit do voorloopigc hechtenis te laten ont vluchten. Tlians is tegen Rabenschlag editor een proces aanhangig wegens bedrog, en daarbij is de juiste toe dracht dor zaak aan het licht ge« komen. De nu eerst 22-jarige Rabcnschlag, was na de ontbinding der marine brigade Elirhardt. in zijn woonplaat Elberfeld teruggekeerd, >ar U-ger hem een onderzoek wegen- Andver- raad werd aanhangig gemaakt, daar men hem er van verdacht, Duitsche wapenen aan de Entente te hebban uitgeleverd. Na de arrestatie van Von. Killinger, op grond van l.ulpvorleo- ning bij den moord op Erzbcrger, ver trok llobensohlag naar Offenhurg en kreeg op zijn aandringen van lioager- liand verlof om Killinger in de gevan genis op te zookon en hem levens middelen te brengen. Hij stelde zich toen in verbinding met eenige personen, voornamelijk hooggeplaatste militairen, en het ge lukte hem om, onder het„vabcho voorwendsel, dat hij geld not dig had voor do lichamelijke en geestelijke verzorging van zijn vroegerm supe rieur die mensehen voor 1S.<XX) mark op te lichten. Tegenover d»e oud-offi- eieren sprak hij «ook van zijn plioht, om Von Killinger uit de voorloopiga hechtenis te bevnjden. E ij beschouw den dit plan evenwel als dwaasheid, vooral daar ze de zekerheid hadden, dat Killinger zou worden vrijge sproken. Anderzijds bood Rabcnschlag ih-iXj officior van Justitie te Offenhurg zijn diensten aan als spion voor het opr sporen van hen, die do moordenaai-3' van Erzberger in het buitenhuid meb geld steunden. Hij leverde den offi cier o.m. „geheime stukken van da organisatie C.". welke hij, Raben- selling, eenvoudig zelf vervaardigd* om er het geld voor te innen. De offi^ cier liep er ten slotte in en gaf ded falsaris geld. Met een derden brie! kwam het bedrog evenwel uit od daarop werd Rabenschlag wegens bei drog, valschheïd in geschrifte en opt lighting gearresteerd. Do rechtbank te Offenburg hceC hem thans veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7