BEBOUWING VAN HET. DAW- TERREIN TE AMSTERDAM, ilcl N. v. d. D. schrijlt: De gemeente Amsterdam is or In geslaagd een ernstige gegadigde voor het Dainterrein te vinden, 't Ie een Amsteruamsclie firma, die Op liet ter rein een gebouw zal stichten dat be- neacn naar dames-modezaak en bo- yen kantoorlokalen zal bevatten. De plannen voor den bouw zijn door een gunstig bekend staanden architect ontworpen en reeds goedge keurd, door de commissies aan wier oorilecl zij moesten onderworpen wor den. Niet alleen wat de architectuur hetreft, maar ook wat aangaat de hoogte, die slechte 25 M. tot aan de gootlijst bedraagt, waarboven een daa van ongeveer 6 M. uitsteekt, kan men er dus zeker van zijn, dat tegenover het Paleis geen hemelhoog leelijk winkelhuis zal verrijzen, maar een ge bouw dat door monumenta.e sober heid in de omgeving passen zal. Men is op het oogenblik met opstel len van, de bestekken bezig en als daar na het werk aan een aannemer ge gund zal zijn, staat niets aan de uit voering in den weg. Het kapitaal voor den bouw en de door de ge meente bedongen erfpachtssom zijn verzekerd. Men mag dus weldra een voor dracht aan den gemeenteraad tege moet zien. Tot zoolang stelt de firma er prijs op, dat haar naam niet openlijk ge noemd wordt. IS HULP AAN WEENEN NOG NOODIC7 De perscommiissie van het Ned. R.- K. huisvestingscomité te 's-Hertogen- bosch schrijft: ia de pers heeft dezer dagen een bericht de ronde gedaan, volgens het welk hel gemeentebestuur van Wee- nen verdere hulp uit het buitenland zou hebben afgewezen. Hoewel in dit bericht speciaal de kindervoeding wordt genoemd, zou de indruk kun- neu gevestigd worden, dat de toestan- den te Weenen dermate veranderd wa1 ren, dat verdere hulpverleening uit het buitenland niet meer gewenscht zou worden, zooals de uitzending van kinderen naar ons land, het in stand houden van Kinderheime te Weenen, het verzenden van Llebesgaben enz., gelijk door liet Ned. R.-K. huisvesllngs comité geschiedt. Dit zou volkomen in tegenspraak zijn met de berichten, die het comité bijna dagelijks uit Weenen ontvangt en die spreken van een steeds toene- menden nood en om verderen steun vragen. liet dagelijkse!) bestuur van het co mité heeft zich dadefijk met de hoog ste autoriteiten te Weenen In verbin ding gesteld, ten einde ten dez« op heldering te ontvangen, en het doet. steunende op de dageliilcs binnenko mende ernstige berichten een krach tig beroep op het Nederlandsche volk om in zijn liefdadigheid voor de cen trale rijken niet te verflauwen en een verdere krachtige hulpverleenIng mo- gelilk te maken. Het bestuur stelt zich voor. het re sultaat van ziin onderzoek in de pers mede te d'eelen. OP GEVAARLIJKE HELLINGEN De heuvelachtige Oostelijke omgeving van Nijmegen blijkt voor veel vreem delingen, die er per flets komen, nog ie weinig bekend dan, dat rij er Steeds even voorzichtig zijn op de hellingen van Berg en Dal naar Beek en Ubbergen. Dit seizoen deden er weer een tiental vreemdelingen, die In volle vaart de hellingen kwamen afzetten, een leelijken val, zoodat zij dik in de doeken huiswaarts konden keeren. Een jonge Bosschenaar keer de deze week niet meer huiswaarts. Hij kwam van Berg en Dal de helling af naar Beek en had -zoo'n vaart en Izoo weinig meesterschap op de remmen, dat hij te Beek bij een draai tegen de ijzeren hekken van een bui ten opsmaJtte. Zwaar gewond werd de jonge man opgenomen en eenige Jiren later was de jonge Bosschenaar dood. FAMILIEPASSEN IN BELGIë. Na ingewonnen informatién bij het Belgische Ministerie van Buitenland- sche Zaken deelt de Consul van Bel gië te Rotterdam aan Reizen en Trek ken mede, dat Nederlandsche onder danen, die in het bezit zijn van een z.g.n. familiepaspoort, daarop door of naar Belgie kunnen reizen. Voor toelating in België mogen op zulk een familiepaspoort voorkomen de echt- genooten en de kinderen beneden 15 jaar. AMSTERDAMS CHINEfEZEN- BUURTJE. De Chineezen-opstootjes in de Bui ten en Binnen Bantammerstraat heb ben weer eens onder de openbare aandacht gebracht dat afgelegen ge deelte der hoofdstad, 't welk voor zoo- velen nog behoort tot, het onbekende 'Amsterdam, schrijft de Tel. Do oorsprong van dien naam is be leend: toen de eerste met specerijen geladen schepen uit Bantam terug keerden, was men bezig met den bouw van een houten brug en den aanleg van een nieuwe straat aan den JJkant, en vond toen, in eene voor 'den handel zoo belangrijke gebeurte nis, aanleiding om brug en straat te noemen naai- het land waar-de peper wast,, het sultanaat van Bantam. De volksmond echter, die met dien naam biet recht weg wist, maakte er wel éena Bentheimerstraat van. Toen in 1644 het Nieuwe Waalseiland werd aangelegd, kwam er nog een Nieuwe Of Buiten Bantammeirstraat bij, waar op ter onderscheiding de oude ge noemd werd Binnen Bantammer straat. Er zat in die schepen van Come lis Houtman ook peper en foelie, van waar de namen Peperstraat en Foe- liostraat in de wereld kwamen, en na de stichting van Batavia ook eene Bataviastraat. 't Volk maakte er Ba tavierstraat van, volgens J. leT Gouw, maar A. M. v. Gelder meende daarbij a.an een gevelsteen of een uithangbord to moeten denken. I-Iet patriotten jaar 1795 gaf dan ook aan leiding, dat er door 't heele land 'n macht van Bataven en Batavieren verschenen op de uithangborden van herbaigen, waar men o.a. Bataafsehe Blokjes kon drinken. Maar de Bata vierstraat beslond toen reeds. Buiten Bantammerstraat was Wlengs een Chïneezen-kwariier ge worden, waar do eethuizen, speelhui- zen, logementen, enz. door uithang borden met kabalistische Ghineesche karakters waren kenbaar gemaakt De opruiming door de politie heeft aangetoond hoeveel Mongoolsohe on gerechtigheden er in dat kwartier waren opgehoopt, en welke kostjes ar verorberd werden. Gedroogde tor ren b.v; misschien ook hondenkluif- jes. De kroniekschrijver Valentijm schreef over de Ghineezen in Indië: „Zij houden zeer veel van een weitoe- bereiden hond, die zij met groente en veel scherpe dingen, bijna als wij een kalfschewkel, koken". Men weet dat Chineozen soep koken van vogelnest jes en smullen aan zee, kwallen en haaienvinnen. DALENDE PRIJZEN. Het land goed „Ruijterehove" op den Wouw-- schen weg bij Bergen-op-Zoom, diat enkele jaren geledn voor ongeveer f 90.000 verkocht werd en na het aan brengen van allerlei verfraaiingen, ruim f 120.000 gekost heeft, is thans, aldus het „Hbld.", bij puhlieken ver koop ingezet op nog geen f 40.000. VLEKZIEKTE. Ook te Opheus- den (gein.Resteren) heerseht de vlek ziekte onder de varkens in hevige ma te. Alleen in dit dorp zijn reeds meer dan 300 stuks aan die ziekte bezwe ken en juist do beste en zwaarste varkens. De schade wordt daair op minstens f 20.000 geschat. TWEE KNAPEN VERDRONKEN. Nabij Spiekeroog zijn de 11- en de 12- jarige broeders R. en Steph. ITxik bij het baden verdronken. DOODELIJK ONGELUK. Dins dagavond tegen negen uur is de ko- lendrager Dijkstra in een kolenpark van de kolenbunkers op het stalions- eiuplacement te Maastricht gevallen, tengevolge waarvan hij een ernstige schedelbreuk, bekwam, waaraan hij is overleden. PROFESSOR-STRAATMUZIKANT Te Roermond vertoeven reeds eenige dagen eenige Hongaarsche violisten. De leider is professor van het conser vatorium te Praag; zijn dirie dochters vei-gezellen hem. Zij vormen met hun kwartet een straatstrijikje, dat heel wat ophaalt, aldus bericht het „N. v d, D," WONINCHUREN EN RIJKS BIJDRAGEN. Do Nationale Woningraad heeft een tweetal adressen aan den Minister van Arbeid gericht. Het eerste luidt o.tu. als volgt „Het bestuur van den Nationalen Woningraad heeft de eer het volgende onder uw aandacht te brengen Als gevolg van de huurverhoogingen der laatste jaren treedt het verschijnsel naar voren, dat de huren der oudere woningen, daarmede bedoeld de wo ningen, walke geëxploiteerd worden zonder bijdrage in de annuïteit, rela tief hooger zijn dan de huren der nieu we vereenigingswoningen, hoewel de laatste zonder uitzondering tegen aan zienlijk hoogere stichtiugskosten wer den verkregen en somtijds meer woon- gerief bieden. Ook komt het meermalen voor, dat in. één bouwvereeniging voor een onge veer gelijk type woning een verschil lende huur moei worden gevraagd. Vooropstellend de wenschelijkheid, dat de regeering de huur der (oudere) woningen bepaalt volgens één vast sys teem, van kracht voor alle vereenigin- gen en voor alle woningen, en erken nende de billijkheid, de huurders der oude, goedkoopere, woingen ook iets te doen bijdragen in den last der hoo gere huren van de nieuwere wonin gen, achten wij het toch billijk dat aan de huurverhoogingen der woningen een zekere g-rens wordt gesteld en het lijkt ons de meest juiste weg, dat hiervoor dezelfde maatstaf wordt aangelegd als de Huurcommissiewet stelt v.oor wo ningen van particulieren. De huurders van vereenigingswonin gen behoeven niet in betere, doch mo gen ook niet in slechtere conditie woe den geplaatst dan de huurders van par ticuliere woningen en waar de Regee ring de Huurcommissiewet instelde om ongemotiveerde winsLen van de parti culiere huiseigenaren tegen te gaan en huuropdrijving te voorkomen, komt het ons voor in strijd te zijn met deze op vatting ten opzichte van de vereeni gingswoningen, met huurverhooging verder te gaan dan de Huurcommissie wet toestaat, n.l. 50 boven de huur van 1916. Bereids zijn in sommige gevallen de huren der oude woningen met 100 Yo boven de huur van 1916 verhoogd. Op grond hiervan hebben wij de eer U te verzoeken de huren der oude wo ningen niet hooger te stellen dan 50 boven den huur van 1916, hiertoe slechts geleidelijk over te gaan en even- tueele hoogere huren in het komende exploitatiejaar tot dat peil te verla gen." Aan het tweede adres is het volgende ontleend „Het bestuur van den Nationalen Woningraad neemt de vrijheid uw aan dacht te vestigen op de financieele na- dcelige gevolgen, welke de woning bouwverenigingen ondervinden door de late vaststelling der Rijksbijdragen in de annuïteit, van de voorschotten, welke aan de vereenigingen zijn ver leend, overeenkomstig de bepalingen van de Woningwet. Hoewel de vereenig-ingen tijdig en volgens den eisch voldoen aan haar financieele en administratieve verplich tingen ten opzichte van Rijk en ge meente, verloopt er geruimen tijd alvo rens de verenigingen de beschikking krijgen over de Rijksbijdragen in de annuïteit, welke zij bereids voldaan hebben. Daar de bouwverenigingen het be drag der annuïteit niet geheel uit eigen kasmiddelen kunnen voldoen, zijn zij, in afwachting van de uitkeering der Rijksbijdrage, genoodzaakt het ontbre kende gedeelte op te nomen bij de ge meente of een crcdietinstelling tegen een rentevergoeding van circa 6 per jaan Aangezien de uitkeering der Rijksbij dragen gewoonlijk 624 maanden na de storting der annuïteit geschiedt, zija vele vcreeuigingen verplicht aanzienlij ke bedragen jaarlijks aan rente te be talen. Ingeval de bouwverenigingen de be talingen der annuïteit uitstellen totdat zij de Rijksbijdrage hebben ontvangen, vervallen 'zij In een rentevergoeding aan het Ryk ad 6 per jaar over het bedrag der achterstallige annuïteit. Kortom, welken weg de bouwvereeni- gingen ook volgen, steeds staan zij voor de verplichting rente te betalen, waar door baar exploitatie-uitgaven, respec tievelijk de huren harer woningen, verhoogd worden. Hoewel wij volkomen beseffen, dat de vaststelling der Rijksbijdrage door het Department, van Arbeid steeds tijd zal vorderen, waarmede renteverlies ge paard gaat, vermeenen wij toch dal de vereenigingen niet aausprakelijk mo gen worden gesteld voor de financieele schade, welke uit een te late vaststel ling der Rijksbijdrage voortvloeit en wij verzoeken U een termijn ie bepalen, binnen welken, na ontvangst van de be treffende aanvrage, de Rijksbijdrage zal worden uitgekeerd, met dien ver- 'siande dat, bij eventueele overschrij ding van dien termijn, de bijdrage zal worden vermeerderd met een rentever goeding van 6 per jaar," E BEDREIGING VAN HET GOOI. De hoer Henri Polak schrijft in het Handelsblad: „Nederland hoeft gesproken. Groote en kleine bladen van allerlei aard en richting hebben het vraagstuk van den aanleg van spoorweglijnen Ln het Gooi behandeld en zich met bijna volkomen eenstemmigheid uitgespro ken tegen de bestaande plannen. Do Bond Heemschut, de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, de Vereeniging tot Bescherming van Vogels, de Wiel rij dersbond en ta l van andere organisaties, welker doel is de schoonheid van ons land .te behouden en te vergrooten, hebben de plannen veroordeeld, evenals verschillende ver enigingen van wetenschaippél ijken aard gedaan hebben. Vele gezaghebbende mannen in den lande hebben hetzelfde gedaan. De meeste gemeente-besturen in het Gooi zijn tegenstanders van den aan leg dier lijnen. Van alle openbare uitingen over de zaak waren negen en negentig pro cent contra. Doah dat deert don betrokken mi nister niet. Doof voor de stemmen, die allerwege weerklinken, gepantserd tegen alle vertoogen, ontoegankelijk voor argumenten legen de zoogenaam de noodzakelijkheid der gewraakte plannen, gaat hij onverdroten voort met de voorbereiding tot vernietiging van hetgeen dezer dagen door een journalist genoemd werd de tuin der Amsterdammers. Twe© spoorweg-ingenieurs (waarvan één de lijnen hielp ontworpen), een burgemeester (wiens plannen tot jam merlijke vernieling van het Spanders- woud door den spoorweg-aanleg be vorderd werden) en eein ambtenaar van het boschbeheer hebben verklaerd dat er maar weinig natuurschoon vernietigd zou worden, en op grond daarvan acht de minister zich gerech tigd, het doodvonnis over het Gooi uit te spreken. Zijne Excellentie heeft bij de secre tarieën der gemeenten, over welker gebied de lijnen zullen loopen, de stukken betreffende de onteigening der voor den aanleg noodige terreinen ter visie gelegd,. Dit is de eerste stap tot het ten uit voer leggen van het vonnis. Tegen eiken stap, ten behoeve van den aanleg dezer noodelooze spoor weglijnen, die tientallen jaren lang enorme verliezen zuilen opleveren, die door de belastingbetalers goedge maakt zullen moeten worden tegen eiken maatregel tot verwezenlijking der voorgenomen moedwillige verme iing van het weinige, dat er in de om geving der hoofdstad nog aan natuur schoon te vinden is, moeten contra maatregelen genomen worden. Hetgeen nu gedaan kan en moet worden is, dat allen, die bezwaar heb ben tegen deze spoorwegplannen, vóór het einde der maand deze schriftelijk kenbaar maken aan den minister allen, personen zoowel als corpora ties". OVERREDEN. Een arbeider uit Buiven geraakte te Dldam onder een zwaarbelaten wagen met hout. De raderen gingen hem over het lichaam en in levensgevaarlijken toestand ie hij naar het ziekenhuis te Didam ver voerd. De man is .gehuwd en vader van een groot gezin. EEN HULDE AAN MULTATULI'8 WEDUWE, Ten vorige jare werd op een door de Vrijdenkersvereeniging De Dage raad te Den Haag gehouden Multatuli- avond aan de toen aanwezige weduwe van Eduard Douwes Dekker, Mevrouw M. Hamminck Schepel het eere-lid- maatschap der vereeniging aangebo den. De officieele aanbieding van dit be wijs, door bijzonder omstandigheden vertraagd, heeft thans plaats gehad. De heeren Havers, Born en Babbe, vormend het bestuur van De Dageraad hebben ach begeven naar de woning van de weduwe van Douwes Dekker, waar de heer Havers het woord heeft gevoerd. Spr. zeide, dat ten opzichte van MuL tatuli de tijd van verguizing eener- zijds en grenzenlooze vereering ander zijds voorbij is en de zedeiïjke wam- deering voor Mhiltatuli's arbeid steeds nader komt Spr. bood haar een gecalLigrafeerd bewijs van eere-lidmaatschap aan, in gouden lijst vervat. Zeer onder den indruk, dankte de nog krasse 82-jarige dame voor dit blijk van belangstelling. Zij deelde daarbij mede, dat zij, in dien mogelijk nog gaarne nagelaten correspondentie zou uitgeven, w.o. ook die gevoerd tusschen „Dek" en wijlen F. Domela Nieuwenhuis. Rubriek van den Arbeid Van hier ©sa daar. BEDROG BIJ WERKLOOZEN- STEUN. Men selirijft uit Tilburg aan de „Maasbode" De officier van Justitie te Breda heeft de aandacht dar gemeentdbe- sturen in zijn ressort gevestigd op het feit, dat er bedro? plaats heeft bij het verleonen van steun aan werkloo- zen. in zoover, dat werklieden, on danks hot feit, dat zii werk hebben, toch 7-ioh als werkloos aangeven en daarvoor gaan stempelen. Dit schijnt doör sommige werkge vers in de hand te worden gewerkt door den werknemers het verlof te geven, noodig om, dikwijls vrij ver, elders ln de gemeente te gaan stem pelen, terwijl het zelfs schijnt voor te komen, dat uitdrukkelijk dit verlof om te gaan stempelen door den pseu- do-werklooze wordt geéiecht en door den werkgever wordt toegestaan. Daar deze bedriegerijen ook hier ter stede door den Gem. Dienst voor werldooeheldsveraekering eu Arbeids bemiddeling opgespoord rijn, en tot heden alleen terugstorting van het frauduleus ontvangene geëischt werd, zullen ln den vervolge tegen bedrij vers van zoodanige bedriegerij van wergevera en werkneniersaijde, zoo streng moeelijke maatregelen getrof fen worden. Een en ander op verzoek van voornoemden Officier van Justi tie. UIT HET LOOD GlETERSBED RIJF. De Gronmtrscbe oorrespondent van Het Volk schrijft Naar ons wordt medegedeeld be sloten de georganiseerde werkgevere in liet loodgieterSbèdrijf met ingang van Maandag j.l. eene loonsverlaging in te voeren ten -bedrage van 4 cent per uur. Tot voor kort bestonden in dit be drijf een tweetal contracten, één voor de georgan iaeerdan en één voor de. ongeorganiseerde werkgeversde in houd was vrijwel gelijkluidend. Het eerste contract eindigde begin Januari, het tweede einde Maart. Een poging van de zijde der werknemers-organi satie om te komen tot de afsluiting van een hernieuwde cotleoti eve* over, eenkomst m'islulrte door de tegenwer king der patroons. Zonder eenig overleg ontvingen de werknemers in dienst bij een 15-tal patroons de mededeoling, dat het uurloon met 4 oent werd verlaagd: Het bestuur der afdeeling Groningen van den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond heeft inmiddels getracht met de werkgevers contact te krijgenzon der nadere bespreking zal deze ver laging niet geaccepteerd worden. Karktuieuws GROENTBNMARKT. Op de al hier geltouuen groenteninarkt, den löen Augustus werdeu aaugevoerd: Appelen, f Ü.12f 0.10 per pond. Peren f 0.22—f 0.Ü3 per pond. Aardappelen f ü.12f U.03 per Kg. Roodekool f Ü.10—f 0.06 per stuk. GrotJiiekool f 0.Ü7f U./.u per stuk. Savoyekool f 0.10f 0,05 per stuk. Uien f 0.20—I 0.10 per Kg. Salade f 1.60—1 1 de 1Ü0 Krop. Wortelen f 0.08f 0.06 per bas Heerenboonen f 0.08f 0.05 per Kg. Snijboonen f 0.15f 0.12 per Kg. Andijvie, f 2.60—f 0.90 per 100 strui ken. Postelein, f 0.55f 0.50 per mond. Spinazie f 0.20—f 0.10 per mand. Kervel, f 0.04—f 0.03 per bos. Selderij, f 0.10f 0.02 per bos. Rabarber, f 0.12—f 0.10 per bos. Komkomuiers, f 0.05f 0.03 per stuk Pieterselie, f 0.04f 0.03 per bos. Sport en Wedstrijden ATHLETIEK. VIJFKAMP VOOR OFFICIEREN. De Vijfkamp voor officieren, die Woensdag te Amersfoort is begon nen, gaat, wegens de geringe deelne ming niet door. Het viertal ingeschre ven officieren zal nu vermoedelijk in den vijf kamp voor onderofficieren op 23, 24 en 25 dezer deelnemen. VOETBAL, SER1EWEDSTRIJDKN DER G.W.II. XKAMVOuELS iS. N. S. 1 (1—0). Woensdagavond vonu op iict terrein uer G.W.n. de 2o wedstrijd \oor de aid. A. van bovengcnyenuie serio-wed- stnjden plaats. Scheidsrechter was u van Orde. Bij Tramvogels blijkt spoedig, dat zij ongeoefend zijn. Na een keurig staaltje voetbal vau den Tramvogel» rechtsbuiten denkt men, dat hij zal scoren, maar dit mislukt, rloe neido partijen ook zwoegen, vóór rust ziet geen van beide kans, te doelpunten. Na een zeer korte rusl wortli we der aangevangen en is S. N. S. het eerst aan het woord. Ook deze voor noede kan er echter niet in slagen het doel te vinden. Eindelijk, nauut de tweede speelhelft een kwartier oud is, ziet de Tramvogels-middenvoor, kans om te doelpunten. (1—0). Hier mede schijnt hei dat de Tramvogels al haar kruit versboten hebben. Als scheidsrecher C. v. Orde, die tol aller genoegen leidde, het einde aankondigt, hebben Tramvogels een zwaar bevochten magere 1—0 over winning behaald. Kerk en School EEN WERELDCONCRES VOOR OPVOEDING, In de Vereenigde Staten wordt een krachtige actie onuernomen <Jm tol internationale samenwerking te ko men hij de bevordering van hel geven van onderwijs en opvoeding aan een zoo groot mogelijk aantal personen in de verschillende landen. Deze actie wil de analphabeteu van de wereld doen verdwijnen en kennis versprei den op wetenschappelijk en technisch gebied en de moreele ontwikkeling bevorderen om de burgers der ver schillende landen op een hooger ze delijk peil te brengen. Een daartoe strekkend wetsontwerp (Keyer-Gillett- bill) is thans bij liet congres in be handeling. In 1914 heeft de Atnerikaansche commissaris van Onderwijsraden po gingen aangewend om een wereldcon gres voor opvoeding in den Hang sa men te roepen, dat zich zou* moeien' bezighouden met een zoo groot moge lijke uitbreiding van het onderwijs. De wereldoorlog kwnni echter deze plannen dwareboomen. De secretaris van de „New Englnn I Education Lcnge" in de Vereenigde Staten heeft thansmedegedeeld dat pogingen in het werk worden ge steld om in Zwitserland, Nederland of Zweden een wereldcongres voor op voeding doen samenroepen. Naar men verwacht,- zullen deze pogingen succes hebben. Letteren en Knnst HET BEIAARD CON GRES. Over het eerste beiaard congres dat te Meoheleu ia gehouden, meldt de cor respondent van de Tel. nog Bij de openingaaitting in den stadsschouwburg hield de heer M. Brandts Buys (Velp) een rede, waar in hij een overzicht gaf van de klok kenspelen en bc/iaairdkunst. Spr. aloot zich daadbij aan bij hel documenten-materiaal der door zijn zorgen ingerichte Nederlandsche afdeeling van de Beiaard-tentoonetel- lang Het aantal klokke napelen in Ne derland. dot in het 'begin van de 16e eeu w niet meer dan tien bedroeg, was omstreek» 1600 tot 62 gestegen. Dat waren nog maar kleine spelen, de z.g.n. vóórslagen Toch hadden in dien tijd Veere. Zienkzee en Middelburg reeds twee spelen. Alkmaar en Amsterdam drie. Utrechts zelfs vijf. Het aantal klokken steeg hier en daar zelfs tot twintig. In vele plaat- een werden deze beiaarden tweemaal per dag bespeeld. Het versteken der trommels. d.L de verandering van de melodie op het half-automatisch kla vier, had gewoonlijk tweemaal per maand plaats. Tot in de 18de eeuw waren er ln Nederland nog goede beiaardiersechte yirtuooen, die gaame allerlei fuga's en variaties speelden. De ovenheid wa» er op be dacht hun kunst te doen voortleven. De stadsbesturen zorgden voor dl© op leiding dar leerlingen. Maar dan begint de vervalperiode. In de 18de eeuw gingen verscheidene beiaarden verloren of werden ver kocht, o.a. die van de Bakeneeser- kerk te Haarlem, van de Saathal te lelden en van de O. L. Vrouwekerk te Maastricht. Daartegenover staan voor die pe riode slechte aanwinsten te Helmond, Nijkerk en Schiedam. Later valt weer eenige belangstelling waar te nemen onder invloed van J. P. Beije, doch men liad toen meer oog voor de his torische rijde van het vraagstuk dan voor de practische. In de 19de eeuw duurt het verval dan ook voort. De Munttoren moest zijn handiklavier missen, evenals de Rotterdamsche beurs en verscheidene andere torens Het aantal speel-dagen werd voort durend schaarscher en het „verete ken" geschiedde met steeds grooter tussch e npoozen Hattum behield b.v. 25 jaar lang hetzelfde speelwerk! En met de beiaardkunst was het al even slecht gesteld als met dte instru menton. Het „beieren" werd aan de organ is ten opgedragen, die het eenvoudig als een corvee beschouwden, omdat de kunsttraditie verloren was gegaan en de klokkenspelen nagenoeg onbruik baar waren geworden. Daarbij kwam nog. dat met het „vereteken" ge woonlijk de stadshorlogemaker werd belast, die dat werkje, waar hii eeen verstand van had, dan weer zoo goed koop mogelijk overdeed aan.... iemand die er meestal weinig meer van kende. Zoo zijn er op het oogenblik nog gemeenten ln Nederland, waar dat ,,'beieaen" is gegund aan „een schoen maker. een rijwielhersteller en een loodgieter I" Sedert 1900 is er echter veel verbe terd en de dalende lijn is thans defini tief gekruist door de stijgende. Het begin van dlie herleving ai dus besloot Buys zijn voordracht valt in de jaren, toen Denyn's roem voor liet eerst tot in Nederland doordrong. Maar de groote stoot werd gegeven door zijn bezoeken aan ons land, het eerst in 1913 en daarna tijdens den oorlog. Daarom, meester Denyn, kunnen wij zeggen.- Het is alles uw werk ge weest Na deze voordracht braoht. de con gres-voorzitter, dir. Van Doorslaer, hulde aan den heer Brandts Buys, voor de wijze, waarop deze de Neder landsche afdeeling der Beiaard-ten toonstelling heeft ingericht Wij zien daaruit, zeide spreker, dat de Neder landsche regeering „the right man in the right place" heeft gevonden, toen zii Brandts Buys tot haar gedelegeer de naar dit congres benoemde. In de opefnin gszittlng werd ver der neg het woord gevoerd door den heer William Rice den schrijver van het hl 1914 verschenen boek over „Carillons of Belgium and Holland", dat Amerika's belantfsteMing voor de beiaard-kunst heeft gewekt. De heer Rice deelde een en ander mede over die vele voordrachten, die hii daarna in de Vereenigde Staten heeft gehouden orn deze oude kunst der Nederlanden in de nieuwe wereld bekend te maken. In Maart 1922 weivj het eenste carillon te Toronto aangebracht. Daarop volgde Glouces ter Massachusetts) en op het oogen blik is er slechts een vijftal beiaar den in de Vereenigde Staten, doch vele kerken hebben reed» een klok kenspel beeteld en anderen zullen stel lig volgen. Ook dat is te danken aan Denyn, door wiens spel en beiaard-inrichting de stoot werd gegeven. Koloniën VERBLIJF IN DE BUITENBEZIT TINGEN. Het Soer. Hbl. schrijft: •Eenige maanden geleden deelden wij mede, dat uit bezuinigingsoverwegin gen door het legerbestuur beslist is geworden, dat officieren, die in de buitenbezittingen in garnizoen zijn, als i-cgel vier jaren daar zullen moe ten verblijven alvorens voor overplaat sing naar Java in aanmerking t» ko men. Vroeger was deze termijn drie jaren en dit was toch reeds lang ge noeg, omdat in zoon langdurige pe riode voor vele officieren het eigen lijke contact met het leger verloren gaat en hij bij terugkeer er eenigezine vreemd voorstaat om weder in een grooter verband te dienen. Speciaal voor de officieren van ge zondheid was deze termijn van vier jaren veel te lang te achten, omdat het voor een arts dringend noodig is, dat hij geregeld eens met collega's mondeling van gedachten kan wisse- !len en er gevaar bestaat, dat hij, ja ren achtereen als medicus op eon een zamen post verblijf houdend, een beet je uit zijn vak zal geraken, hetgeen noch voor hem, noch voor zijn pa tiënten een aanbevelenswaardige toe stand Ia Blijkbaar heeft, 7olgeris de Prean. Bode, het legerbestuur deze ongo wenschte omstandigheid ook spoedig ingezien; althans er is nu ten aanzien van de officieren van gezondheid be paald, dat miiitaire dokters na con tweejarig verblijf op eenzelfden poet weer voor overplaatsing naar Java in aanmerking kunnen komen. Voor gewesten evenwel, waarin een groot hospitaal gevestigd ie, zal na een tweejarig postenleven overwogen kunnen worden, den officier van ge zondheid voor zekeren tijd aan dat hospitaal te verbinden, om dan op nieuw te worden uitgezonden dan wel naar Java te worden overgeplaatst- Voor de d-okters dus een alleszins to» te juichen maatregel, dien vorenge noemd blad echter ook uitgebreid zou willen zien tot officieren, die op Java kinderen op de H, B S. of dergelijke scholen hebben, teneinde hun in de gelegenheid te stellen hun kinderen weer eens een tijd bij zich thuis te hebben en ontslagen te zijn van de zware lasten, die het in den kost ge ven van grootere ktndaren meebrengt. Leger en Yloot HET BURGERPERSONEEL IN HET LEGER. In de legerorders wordt o.m. mede gedeeld, dat van heden af bij het D. v. O. niet meer wordt aangehouden het register van „sollicitanten voor burgerbetrekkingen", bedoel in V. B. U. blz. 302; de, op ongeregelde tijden als bijlagen van de legerorders ver schijnende beschikkingen, houdende aanvulling van de sollicitantenlijst, zullen derhalve voortaan achterwege blijven. Gegadigden voor burgerbetrekkin- gen moeten, om voor aanstelling tot bungerwerkman in aanmerking te kunnen worden gebracht, in den ver volge zich laten inschrijven bij het orgaan der arbeidsbemiddeling pir- beidsbeurs als anderzins) in hunne woonplaats; zij, die den wensch koe steren om in een andere gemeente (garnizoensplaats) te werk te worden gesteld, kunnen door bemiddeling van de arbeidsbeurzen c.q. corresponden ten dei- arbeidsbemiddeling in hunne woonplaatsen, worden ingeschreven bij do organen der arbeidsbemidde ling ln de plaatsen, waar zij 1 "werk stelling begeeren. De commandanten van korpsen en hoofden van inrichtingen, die reeds gerechtigd zijn om burgerwerlclieden aan te stellen (behoudens de op dio autoriteiten rustende verplichting om te blijven binnen de grenzen van een eventueel vastgestelde formatie en om rich desnoodig tevoren te ver gewissen. in hoeverre voor bezoldi ging van nieuw aan te 6tellen werk krachten geld beschikbaar is) zullen voortaan bij het aannemen van werk Lieden hun keruce doen uit de aldus ingeschreven gegadigden en daarbij hel volgende in acht moeten nemen: a. Bij liet doen van de keuze moet zooveel mogelijk aan gewezen mili tairen van het leger in Nederland of van de Koloniale troepen de voor keur worden gegeven,mits de betrok kenen overigens voldoen aan de in ad Art. 4van het Arbeidsreglement gestelde elschen. b. Voor aanneming in de betrek king van magazijnkinecht der artille rie geldt als eisoli, dat de betrokkene drie jaren legerdienst heeft vervuld bij het wapen der artillerie, hetzij hier te lande, hetrij in Indié. c. De arbeidsbeurzen te Arnhem, Apeldoorn, Zeist, Amsterdam en Utrecht belasten zich voorlooplg met de behandeling van aanvragen ora burgerpresoneel, zeuoodigd resp. voor het garnizoen Éde, het reniontedepot te Millingen, de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, het onderdeel van de luchtvaartafdeeling te Schiphol en de politietroepeai te Nïeuwersluis. Werklieden, die voor het beklceden van 'n vaste functie worden aangeno- rriem, moeten ten minste één jaar, bij voorkeur twee jaren, als tijdelijk werkman met een telkens te verlengen dienstverband van zes maanden, op proef worden werkzaam gesteld. Gemenpfl Nieuws LOCOMOTIEF IX EEN KEUKEN. Te Peterborough is een locomotief van de Great Northern Railway „op hol seslaüén". De locomotief reed door een stootblok en vervolgens door een huis, bewoond door e<-n spoorweg beambte. De machine kwam in de keuken tot staan. De vrouw van den beambte lag in een kamer boven de keuken te bed en viel met 'bed en al door, den vloer midden tusschen de ru'né, door de locomotief veroorzaakt. Zii liep ver scheidene kneuzingen op. Een 10 ja- rlg dochtertje kwam eveneens tus schen de Duinhoopen terecht, maar bleef ongedeerd. De machinist en stoker van de loco motief waren nog juist bijtijds van de in bewesarig zijnde machine ge sprongen en kwamen met den sohrik vrij. GEHEIMZINNIGE POSTDIEF- STALLEN. Gd de lijn Liverpool—Euston zijn uit postzakken, bevattende de mail uit Canada, een 100-tal aangeteeken- de postpaketten gestolen. Welke de inhoud der pakettén was, is onbekend. De zenl-Lnean waren hcofbsakelijik afkomstig uit Montreal. Ottawa en Hame l ton en waren per ss. Regina" over den Oceaan vervoerd. Gebleken is, dat de postzakken, na aankomst te Euston, vier uren lang op het station aldaar zijn blijven lig gen, alvorens zij naar Mount Picas aait verder werden vervoerd. Andere wer den zij gewoonlijk met den postwa gen van Mount Pleasant meegeno men. Te Euston bleken 5 van de wik ken geopend te zijn. Het. is echter niet uitgemaakt, of dit te Euston zelf of onderwee geschiedt, is. EN.GELSGKE VULKA ANBB- KIJMMERS TN AFRIKA. Twee Bngelschen. de gob roeden Choriey .rijn te Kampala in de Eh- geleche -bezetting Oeganda (Afrika) aangekomen ter uitvoering vnn hun plan om de nog niet gedoofde vulca- nen van de Mfumbire-bergen, in bet hart van donker Afrika, te beklim men.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7