SuiteénÉc! Overzicht Aldoor bleven clo Engelschoh iii do meer derheid, al was het dan officieel in Deh Ilaag oen draw en in Bilthovon oen in- nings-overwinning. Maandag en Dinsdag spelen de Incog- aiti, een auder zeer sterk Engelseh toer- Blft'al, op het terrein van Rood en Wit tegen de Flamingo's, en Woensdag ou Donderdag is in Den Haag het Nodor- landseh Elftal, waarin nu eindelek Henly eons is opgenomen, hun tegenpar tij. De wedstrijden zullen zeker do moeite waard zijn; wy kunnen elk crickeüief- hebber dan ook aauradon, Maandag o£ Dinsdag aan do Spanjaardslaan eens oen kijkjo to ggan nomen, VOETBAL. EEN GROOT STADION IN LONDEN. Naar „The Times" meedeelt is het thans zeker, da.t de volgende Cup- tinal zal worden gespeeld in Weiri- J>ley, in het Stadion van The Empire Exhibition, welke In 1924 wordt ge opend. Het koloesale werk werd in Januari aangevangen en zal in 13 maanden gereed zijn. Het Stadion zal '125,000 toeschouwers kunnen bevatten, van wie er 35,000 overdekt kunnen zitten. Iets heel bijzonders wordt de enorme weg, die ronclom het speelveld wordt aangelegd, een weg van ruim 20 Meter breedte, waardoor de toeschou wera gemakkelijk hun plaats kun nen hereiken. Thans reeds zijn maatregelen ge troffen om het enorme verkeer, dat hij den volgendon beker-eindstrijd wacht kordt, zoo goed mogelijk te régelen. De Metropolitan Railway zal onaf gebroken treinen laten rijden. Er zijn 120 spoorwegstations in Londen, be nevens alle ondergrond-lijnen, die, zonder overstappen, verbinding zul len geven mot Wembley-Park. Onge acht nog natuurlijk do ontelbare trams en omnibussen, - die geregeld daarheen zullen rijden vanuit alle streken va.n het kompas! DE STORMVOGELS Hedenmiddag zullen do Stormvo gels op feestelijke wijze hun lO-jau-Lg bestaan herdenken door het spelen van een voetbalwedstrijd, waarna een gecostumeerde wedstrijd wordt gehouden. Vervolgens heeft een op tocht plaats, gevolgd door oen recep tie, terwijl 's avonds een groot feest plaats heeft. OVER DEN STRIJD IN IERLAND. DE OPEN IN C DER „UBERSEE WOCHE" TE HAMBURG. DE NOOD IN OOSTENRIJK. Weer een nieuw denkbeeld 1 Thans een van een rechts treeksck ac- coord van Frankrijk met Duitschland. Indien, zoo wordt geopperd, de Com missie van Herstel niet een oplossing zou kunnen vinden, zou de Fransche Re geering haar vrijheid van handelen kun nen hernemen en deze gebruiken om rechtstreeksch accoord met Duitschland te sluiten. Men ziet niet af van het plan ei economische bezetting van de Ruhr, doch men houdt rekening, 200 wordt Paijjs aan het Hbld. bericht, met de 1 gelijkheid dat Duitschland er zelf toestemt en er geeu vijandige nu regel in zal zien. Duitschland zal m„— ten begrijpen dal, wanneer Frankrijk over alle Ruhrkolen beschikt, het tegen over Engeland een betere houding kau aannemen, vooral ten opzichte van de intergeallieerde schulden. De laatste quaestie, zoo schrijft Se nator Jouvenel in de „Matin", zou zelfs den voorrang moeten hebben boven de schadevergoedingsquaeslie. Zij zal een zeer gewichtige beteekenis krijgen bij den a.s. terugkeer uit Washington van den Franschen gedelegeerde Parmentier, die er niet in is geslaagd de Arneri- kaansche regeering te overtuigen. De mogelijkheid eener rechtstreefc- sclie overeenstemming met Duitschland wordt in alle bijzonderheden onderzocht. Men bespreekt met eenige voldoening het feit dat de Duitsche gedelegeerde Fisher reeds een officieuse bespreking met de leden der Commissie van Her stel heeft gehad, die een compromis niet willen overhaasten en geneigd zouden zijn een speciale delegatie naar Berlijn te zenden, indien de Duitsche minister van fiuanciön niet zelf naar l'arys kan komen. De Britsche gedelegeerde, Bradbury, sprak de hoop uit meeningsverschillcn in de Commissie van Herstel te kun nen vermijden. Men veronderstelt dat de Commissie van Herstel de Duitsche re geering zal kunnen voorstellen haar zoek om een moratorium door andere voor Frankrijk aannemelijke voorstellen te vervangen. Een door de persagentschappen ge publiceerde offiricuse nota verklaart ech ter dat Frankrijk- geen compromis in zake een moratorium kan aanvaarden, en dat Poincaré, ondanks de geruch ten, handhaaft wat hij in Londen heeft verklaard. Men spreekt van een nieuw© ban- kieisconferentie, welke nieuwe beslui ten voor de intergeallieerde conferentie in November zou voorbereiden, en het mogelijk zou maken tot December ern stige besluiten uit te stellen. De „Oeuvre" schrijft Dit zijn wellicht de voorteekenen van grooto veranderingen in onze politieke orienteering en in het Europeesche stelsel. Men is er door getroffen. Over den strijd In Ierland het volgende Het offensief van de ongeregelde Ier- iche troepen tegen Dublin is totaal mis lukt, want dat dc geslaagde aanval op 'Dundalh deel uitmaakte van een veel grooter plan, dat de verovering van Du blin beoogde, staat nu wel vast. De in- leiding tot dit offensief werd gevormd door den aanval van de opstandelingen op 't postkantoor te Dublin, waordoor tij poogden wat hun echter niet ge- lukt is de stad te isoleeren en de te legrafische verbinding tusschen Ierland sn Engeland te verbreken.- Dublin was de prijs van hun verwoede aanval op Dundalh,. Dr-ogheda, Grec- nore en andere strategische foiten in dit gedeelte van Ierland, maar deze. plannen zijn mislukt. Wel wisten de re bellen zich meester te maken van Dun dalh, maar de icgeeringstroepen verza melden zich dadelijk te Drogheda, sloe gen den aanval op die plaats af en hebben nu ook de opstandelingen weer verdreven uit Dundalh.- Daags te voren waren er Vrij'staatsche vliegers boven cleze stad gekomen, waar ze geschre ven waarschuwingen lieten vallen aan de rebellen om geen schade aan open bare particuliere gebouwen te veroor zaken, want dat dergelijke buitensporig heden zwaar zouden worden gestraft. E- werd op deze vliegers geschoten en een hunner beantwoordde dat vuur met zijn machinegeweer. Een poging van de ongeregelde troe pen die Dundalh bezet hielden om Nar- vau te veroveren, werd afgeslagen en van het troepje vau honderd aanvallers werden er zestig gevangen genomen. Het schijnt dat Collins er alles op zet om met geweld deze nieuwe uit barsting vau verzet in het Oosten van het eiland te fnuiken eh dat de natio nale troepen daarin geslaagd zijn. Col- Jmgs acht den eigenlijken strijd in Ier land thans feitelijk afcreloouen en mea verwacht nu alleen nog maar dat de op standelingen, naar 't heet onder leiding van De Valera, zich in het gebergte zul len verstrooien in kleine troepen en een i vrijbuiteres guerilla zullen gaan voeren, 'die het intusschen de voorloopige Ier- sche regeenug nog lastig genoeg kan maken. Bij de plechtige opening van de „Ubcrseewoche" te Hamburg 1 neeft de burgemeester, uj. Dies- 161, iu een rcue in net staunuis 1 tot don rijiiSpresiacnt er op gcVria uai cle hoop, uat üet ue Duiiscue pUOUCiL zoa gon.ikIten ue tegeiioteliin- geu te verzoenen en den muit en ue aigunst te overwinnen, met ver zeiuijkt ia. Hetgeen intuscnen geen reden mug zijn om te wanhopen. Eenis toch liet inzicht rijpen, aldus dr. Diestel, dat Duitschland een noodzakelijke factor is in hel cultureele en econo mische leven.Duitschland vraagt geen medelijden, doch een zakelijk onder zoek van zijn economische verhoudin gen, waaruit het inzicht moet voort komen, dat de herstelquaeetie niet op de tot dusver gevolgde wijze kan voortgaan. Tenslotte wees de burge meester op het voortduren van de Duitsche volkseenheid en op hol feit, dat Hamburg zijn groot» taak ten op zichte vau het rijk beseft en deze ook zal vervullen. In zijn antwoord' legde president EJrert den nadruk er op, dat de een heid van liet Duitsclio rijk ook in de toekomst geen starre centralisatie zaï beteckeuen, maar berusten zal op do uir v crmueruju-i'-e siuucuuoorigueid van de DdHsene stammen 111 hun veeisoortigen aard. Hier in itaumurg, waar de polsslag v au net wereldverkeer merkbaarder is dan ergens anders in Duuocüland, zai men de hoop begrijpen, uat ue wet van den were.deconomisclien sa menhang van alle volken met zal toe laten,- dat een groot volk- het recht op bestaan en leven wordt ontzegd.'De organisatie van deze „Uherseewoche" bewijst, dat Hamburg alle krachten neen ingespannen om do wereld op. nieuw kond te doen, djit Duitschland bereid is deel te nemen aan den we deropbouw van de wereldeconomie. Door orde en rustel oozen arbeid moet Duitschland zich de economische grondslagen scheppen voor zijn her stel, hetgeen gelukken moet, indien m de wereld eindelijk inensctielijkheiu en gezond verstand zegevieren over haat en geweld- De nood in Oostenrijk. Ia do „Petit Parisien" geeft Duncan een ©verzicht over de prijsstijgingen in Oostenrijk sinds einde juli, welke door de nieuwe waardevermindering van de kroon veroorzaakt zijn. Het sociale gevaar van een dergelijken koersval is niet te overzien cn bedreigt het land met een „economisch, bolsje wisme".- Het blad publiceert uitvoerige ver. klaringen van Senator Douset over zijn reisindrukken in Oostenrijk. Dousse: betoogt, dat het Ooslenrijksche platte land in geenen deele den aanblik toont van een noodlijdende streek. Overal heerscht levendige werkzaamheid. De toestand der arbeiders in de steden is echter betreurenswaardig. Wellicht af gezien van de bankbedienden, lijden al len in den waren zin des woord s hon ger. Reeds vóór zijn aankomst te Weenen heeft Dousset kunnen vaststellen, dat de bevolking door al te groot sociaal ouderscheid, sterk in klassen verdeeld is. Het platteland heeft zich volkomen onafhankelijk van de hoofdstad ge maakt. Do beweging tot aansluiting bij Duitschland is niet het gevolg van een politieke of nationale beweging, doch deze oplossing wordt gezocht om red ding te brengen in den huldigen toe stand. Hierdoor laat het zich ook ver- klarcu, dat enkele provincies volgens het oude voorbeeld van de successie- staten er veel voor voelen ihet zelf beschikkingsrecht op te eischen.- Ge lukkig is dit tot nog toe niet geschied. Dousset ziet slechts twee mogelijk heden voor Oostenrijk. Of er bevinden zich niet voldoende vaderlandslievende Oostenrijkers om zelf -het werk der reorganisatie te doen en de huidige slechte toestand zal dan tot een pseudo- bolsjewisiische omwenteling leiden, die de spoedige bezetting door buitenland- sche mogendheden tot gevolg zal heb ben, of, en dit wenscht hij van gan- sclier harte, de bevolking zal alle krachten inspannen om aan het regiem der arbeiders-, boeren- en soldatenraden een eind te maken en de huidige rcgee-i line:, die overiarens da beste La. dia Oostenrijk lean' Hebben', Eet volle ver trouwen schenken cn door eigen kracht een genezing mogelijk maken. Het ls echter ook noodig, dat men snel, zeer snel handelt, daar anders de grootste" gevaren dreigen.- V«psgsrald nieuws DE FRANSCHE SCHULD AAN AMERIKA. Dit Washington wordt gemeld: De besprekingen tusschen (le verte genwoordigers van het departement van de Schatkist en den Franschen gedelegeerde Parmentier met betrek king tot do betaling van de Franscüe schuld aan Amerika maken geen vor deringen. De Amerikaansche uitnoodtgmgen aan Frankrijk om een gedelegeerde te zenden ter bespreking van de fund-ee- rmg der schuld was verzonden iii de meening, dat deze gedelegeerde de bevoegdheid zou bezitten om uiteen 10 zeilen, boe Frankrijk aan zijn ver plichtingen denkt te voldoen, terwijl Parmentier slechts oijfers kon over leggen, welke betrekking hebben op Frankrijks financieele positio, doch w-elke ook uit andere bron verkrijg baar waren. De conferenties, welke eenige we ken duurden, eindigden met het te rugroepen van Parmentier naar Pa rijs. Parmehlier beloofde, einde Sep tember naar Washington te zullen tc- rugkeeren. INTERNATIONAAL METAAL BEWERKERSCONGRES. Uit Boedapest wordt bericht, dat het internationaal congres voor me taalbewerkers waaraan ook Neder- landsche vertegenwoordigers deelna men', een motie heeft aangenomen, waarin verklaard wordt dat de metaal bewerkers zich aansluiten bij de twee de Internationale, iedere samenwer king met Moskou van de hand wijzen en waarin een groet wordt gebracht aan de Russische vakgenooten, van wie men overtuigd is, dat zij geen aanhangers zijn van het bolsjewisti sche stelseL INTERNATIONALE REGELING VAN DE EMIGRATIE. De 13e zitting; van den Raad van Be heer van het Internationaal Bureau van den Arbeid heeft dezer dagen op uit- noodiging van de Zwitsersche regee- ring te Interlaken plaats -gehad. Een van de daar behandelde vraag stukken is een internationale regeling van dc -emigratie en het systeem, dat door den dienst voor Emigratie van het Internationaal Bureau van den Arbeid gevolgd zal worden om overeenstem ming te verkrijgen tusschen de 54 sta ten, die lid zijn van de Internationale Organisatie -van den .Arbeid, betref fende internationale emigratie-verorde ningen. Er werd besloten- dat de volgende -raagstukken het eerst bestudeerd zul len worden I. Gelijke behandeling, voor nationale en buitcnlandsche arbeiders II. Beperking van financieelen steun in immigranten door landen waar ge ïmmigreerd wordt; III. definitie van het Woord „emi grant". Een dergelijke studie eischt echter veel vollediger en meer uniforme gege vens dan op het oogenblik beschikbaar zijnde vraag hoe die gegevens ver kregen kunnen worden, zal op de 4e Internationale Arbeidsconferentie be sproken worden. Deze conferentie, die 8 October te Genève gopend wordt, heeft ten minste eenmaal per jaar plaats en wordt bijgewoond door 4 af gevaardigden vau de leden der organi satie, 2 van hen vertegenwoordigen hun regeering, de 2 anderen, de arbei ders en de patroons. Het Bureau heeft reeds een brochure aan de regeeringen gezonden, waariu de moeilijkheden uiteengezet* worden, ondervonden bij het verzamelen van de statistische gegevens betreffende emi gratie en waarin een voorstel gedaan wordt voor een internationale overeen komst, waarbij de Staten zich verbin den om op vaste tijden en volgens een uniform systeem gegevens over emigra tie aan het Internationaal Bureau van den Arbeid te zenden. Het Bureau heeft ook een rapporL in bewerking over de Methoden tot het ■erzamelen van statistische gegevens betreffende emigratie en immigratie. Hierin wordt een overzicht gegeven van de verschillende systemen, die op het oogenblik in 35 landen toegepast wor den en een critiek er op van interna tionaal standpunt. EEN VALUTA-OORDEEL DER DANZICER RECHTBANK. Mert schrijft uiit Danzig aan liet Handelsblad: In Duitschland staat de rechter op 'het standpunt, dat een buitenlander het recht heeft schadevergoeding te vorderen, indien zijn vordering in marken niet intijds door den Duit- schen schuldenaar wordt betaald en als gevolg von do waardedaling der mark de schuldeischer op den dag der betaling een geringer bedrag aan eigen geld voor het Duitsche geld kan inwisselen dan ijet geval zou zijn geweest, indien de schuld op tijd zou betaald zijn. De grondslag voor dozo uitspraak vomit de theorie, dat Duitsdh geld in het buitenland het karakter draagt van een soort goederen, waarvan de prijs door den wisselkoers bepaald wordt. Daalt do wisselkoers, respec tievelijk de prijs, ged-urendo de perio de, die verstrijkt tusschen den over eengekomen betaaldag en dten dag van betalingdian ontstaat voor dien buitenlandfcchen scl luideischer een schade, waarvoor hij vergoeding k-an vorderen. Daarbij nceant de rechter aan, dat de schiuldenaw het D'tiilache geld dadelijk na onvangst in eigen geld zou hebben omgezet. Het bij brengen van bewijzen), die tot die ge volgtrekking kunnen leiden, is daar om noodzakelijk. De schuldeischer moet aanneembaar weten te maken, dal hij met het Duitsche geld zooda nig zou hebben gehandeld, dat hij nu in het bezit van eigen geld. zou zijn tgeweest en dat hem dit geldl lont- lireakt, omdat hij het 'Duitsche geld niet intijds ontvangen heeft, als ge volg van liet in gebreke blijven van den schuldenaar. In tegenstelling met het boven staande is de Danzlger handelsrecht tea* van oordeel, dat Duitech geld ook in het buitenland geld blijft en der- halva daar nÏAt hat ka.KflM.Ar diranjzt Van éeri short "goederen. Het wordt niet voldoende geacht, dab eischer duidelijik maakt, dat Irij liet Duitsche geld dadelijk na ontvangst aan zijn bedrijfskapitaal, diat nog steeds uit geld van het eigen land bestaat, ziou hebben toegevoegd.. De zeer gewron gen redeneering geoft dan verder aan, waarom zulks niet voldoende is. Het is namelijk de vraag, of met dat toe gevoegde kapitaal latei* winst behaald of verlies geleden zou zijn. Indien, do soliu ld eischer het op tijd betaalde Duilcche geld diadelijk in eigen geld had ingewisseld en aan zijn bedrijfs kapitaal toegevoegd, dan zou hij het met dit kapitaal tezamen weder heb ben omgezet en andere waarden daar voor hebben ingeruild. De opbrengst van 't Duitsche gold, uitgedrukt in 't eigen geld,zou clan dorhalve niet meer in zijn bezit zijn geweest. Het zou ver bruikt zijn en de schuldeisober moet daarom verder kunnen aantoonen, dat hij door dlit verbruik een winst zou hebben behaald die hem nu is ontgaan omdat de betaling van het Duilsche geld niet op tijd heeft plaats gehad. .Dit laatste bewijs zal wel zoo goed als nooit kunnen worden geleverd. Dientengevolge werd ook de eiech tot schadevergoeding ben bedrag.© van Mk. 10.0IX), ingediend door een Duit sche firma, omdat haar schuldenaar oen in 1913 betaalbaar bedrag van Mk. 167 eerst in 1920 had voldaan, Met eenige voldoening geeft een Danziger „Landxrerichtsdirector" in een artikel ove rdit onderwerp al6 zijn oordeel te kennen, dat de bovenstaan de theorie waarschijnlijk de dam zal worden, die dergelijke valutaprocos- sen zal tegenhouden. want het bel wijs isHioehniét té leveren. Natuurlijk zou een eisch tot schadevergoeding moeten worden erkend, als de schuld eischer kon bewijzen, dat hij het Duitsche geld dadelijk in eigen geld zou hebben omgezet en daarvan rent zou hebben getrokken. Dat het eigen geld dus nog aanwezig en niet inge ruild zou zijn. Maar ook dit gevaar is niet groot. DE MODERNE LUCHTVAART. De Engelsche pers toont groote be langstelling voor dc proefnemingen welke het Fransche departement voor luohtvaart den laatsten tijd heeft laten nemen met nieuwe militaire vliegtuigen. Die proeven betroffen het vliegen op groote hoogte, het afleggen van groote afstanden zonder tusschenlanding en het medevoeren van een aanzienlijke lading, drie eigenschappen die in oorlogstijd vooral van belang- zijn. Een groep nieuwe en bijzonder snelle bombardements-vliegtuigen is dezer da gen te Parijs opgestegen naar een aan gewezen doel op een afstand van circa 650 kilometer, zweefde daar op groote hoogte over heen en keerde toen weer naar het punt van uitgang terug, zonder tusschenlanding. Er isnu ook een nieuw groot vlieg tuig* aan de Fransche luchtvloot toege voegd, dat, behalve zijn lading born- nen; een voldoende hoeveelheid brand- .tof kau meevoeren oin 18 uur aan één stuk te vliegen en dat, op groote hoogte vliegende, een gemiddelde snelheid van 160 K.M. haalt. Zoo'n vliegtuig kan 1600 K.M. afleggen naar een ver ver wijderd doel, daar bommen werpen cn dan weer, zonder tusschenlanding, naai* zijn basis terugkeeren. Van Parijs uir zou 'het Berlijn gemakkelijk kunnen be reiken en zelfs een punt ten Oosten Warschau en dan weer naar Parijs terugvliegen, of het zou over heel En geland en Schotland tot aan de Far Oër kunnen vliegen en weer terug. En zulke afstanden behoeven niet eens 6en record te zijn. Volgens deskundigen is het best mogelijk vliegtuigen te bou wen, die heel hoog vliegende, twintig uur' aan één stuk kunnen vliegen met een snelheid van 300 K.M. en méér per uur. In de Vereenigde Staten neemt men nu ook proeven met vliegmachines, voor van een motor van 600 P.K., die met een snelheid van 200 mijl per uur, dat is ruim 320 K.M., kunnen vliegen. Ook Duitschland interesseert zich zeer voor de ontwikkeling van de luchtvaart techniek. Men weet, dat er geregeld ge vlogen wordt tusschen Moskou en Ber lijn en een bericht uit Moskou maakt nu melding van een Duitsch bestuur baar luchtschip, bestemd voor het ver voer van passagiers en goederen, dat bestemd is om dienft te doen tusschen Moskou en Nisjni-Novgorod en in de bekende Zeppelinfabriek te Friodrichs- hafen zal binnenkort begonnen worden met den bouw van dc grootste Zeppelin die ooit gemaakt is en dat voor de Ver eenigde Staten bestemd is. Tc München is onlangs, met goedvin den van de in ter-geallieerde commissie controle, een tentoonstelling ge opend van vliegtuigen en vliegtuig-mo toren, en volgens .dien correspondent- van de „Daily Mail" is er onder de ten toongestelde vliegtuigen ook een oor logsvliegtuig. AMERIKAANSCHE OUD-STRIJDERS IN FRANKRIJK. Een delegatie van het Amerikaansche Legioen, de vereeniging van Amerikaan sche oud-strijders uit den grooten oor log, vertoeft in Frankrijk, om er do oude slagvelden te bezoeken. De dele gatie is ook door Maginot, den minis ter van Oorlog, ontvangen, die haar een maaltijd heeft aangeboden. De minister heeft bij die gelegenheid een toespraak gehouden, waarin hij bekende Fransche inzichten betreffende de verwezenlijking der vredésbepalingen nog eens opnieuw heeft uiteengezet. Nadat de minister tot de delegatie gezegd had, dat het hem toescheen alsof door haar aanwezigheid de Amerikaan sche oud-strijders nogmaals hun solidari teit met Frankrijk en hun gehechtheid dit land wilden bevestigen, stelde hij de vraag En jyaarom trouwens, zou den wij thans uw sympathie moeten ont beren e minister vervolgde Zoo er ooit een volk blijk van vredelievende gezindheid gegeven heeft, dan hebben wij het xecht te zeggen, dat het 't Fransche volk is. Wij, overwinnaars, zonder dat wij de' aanvallers zijn geweest, wachten sedert vier jaar te midden onzer bouwvallen op een rechtvaardige vergoeding van de schade, die de oorlog ons veroorzaak', heeft. Door een wonderlijke en wreede paradox schieten wij, sedert vier jaar, aan Duitschland do sommen voor, die ons verschuldigd zijn voor ons herstel en de betaling van onze pensioenen.- Wij hebbea dat goed gevonden, terwijl wij, kenden „anë^a' da'a'f wïj cfé sterks tén waren",- verlokt Sad den kunnen worden, tot geweld onze toe vlucht te nemen, in plaats van voortdu rend te wijzen op ons recht *en een be roep op de rechtvaardigheid to doen. Welk volk lieeft er ooit, in den loop der geschiedenis een dergelijk voorbeeld ge geven? Maar de wereld en in do allereerste plaats onze bondgenooten, moeten be grijpen, dat deze toestand, waarin wij ge bracht zijn, niet kan voortduren. Men mag toch niet van een volk eischen, dat het zich er bij neexlegt, dat zijn over winning de oorzaak wordt vau zijn on geluk en zijn ondergang. Wij, vervolgde Maginot, zijn geen oorlogszuchtig volk. Meer dan anderen zijn wij hartstochtelijk aan den vrede gehecht. Wij hebben in dit land inder daad te veel geleden van den oorlog. Wij hebben te veel er van geleden in onze genegenheden, in ons vleesch, in onze belangen, dan dat wij niet alles zouden doen om den terugkeer van den ver- schrikkelijken geesel te vermijden. Wij hebben slechts één gedachte aan hen, die na ons zullen komen, de beproevin gen en de rampen te bespareu, die onze generatie gekend heeft. Maar wij willen niet sterven, wij hebben niet willen ster ven in de uren van de Marne en Verdun, en dat niet om er thans ïi berusten te sterven onder de lauweren van dc overwinning. Wij willen- wat toekomt, wij vragen, dat men ons de middelen verzekert om te leven en dit land op te heffen/Iets anders vragen wij niet en wij zullen niet meer eischen. Welnu, zoo besloot Maginot zijn toe spraak, dit moet gij, onze vrienden, onzen ouden wapenmakkers zeggen, wanneer gij in uw eigen groot land zult zijn te ruggekeerd. minister van karneeeek in zwitserland. Minister van Karnebeek is to Wongen in hot Berner Oberland aangekomen in gozclseliap van talrijke Nodorlandscho porsoonl ykli edetk. IN KOKEND WATER GEVALLEN. De 15-jarige E. Viseer, uit Egimond aan Zoo, werkzaam aan de inmaalcfabriek te Alikmaar,die het ongeluk had in een ketel kokoud water te vaJlou, is aan üe gevolgen ovorleilen. DOODGEVALLEN. Te Schiedam is het zeven-jarig zoontje van den lieer C. J. v. D., uit het raam van do eerste ver dieping in don tuin gevallen. Het kind wend dood opgenomen. WERKVERSCHAFFING. Donder dag zijn ongeveer 10Ö0 arbeiders uit Etn- mon te werk gosteld bjj het graven van hot afwateringskanaal te Coevordon on by het werk aan de verdioping van do ver lengde Hoogeveensehe vaart. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Te Naardcn is op don Amersfoortschen straatweg een zoontje van W. de R. van 6 jaar, dat spelende met kinderen in hot Bosch van Brodius komemde, onver wachts den weg overstak, door een auto mobiel overreden. Het knaapje was on middellijk dood. VERDRONKEN. Hot zoontje van E. do Vries te Anjum is by de ouderlijke woning in een put gevallen on verdronken TRAP VAN EEN PAARD. Do land bouwer B. te Doetinehem, kreog zoo'n trap van zyn paard., dat zijn kaak op somimigo plaatsen versplinterd wae en do halsslagader bloot kwaiu te liggen. In ernstigen toestand is B. naar Arnhem ver- VAN DEN TRAMWAGEN GESPRON GEN. Donderdagavond is J. G. v. d. Kleut, oen kastelein, die lo Arnhem op hot aohterbalcon vau de electriseho tram Velp stond, op den Volperwog ter hoogte v-au de Boi'laau van don in volle aart zijinlen wagon gesprongen. Hy iel metjiet hoofd op de steenen en word met verbrykelden schedel opgenomen. Een tramcontroleur had hom nog gewaar schuwd niet van dien wagen te springen, j TEGEN EEN TELEFOONPAAL GE REDEN. Donderdagavond is do heer Do W., uit Terborg, ouder Doetinehem, met zijn motor in vollo vaart togen een telefoonpaal gereden. Hy kreog een sche delbreuk. Zyn toestand ia zocr ernstig. het landbouwbedrijf. In oen lodenvergadlering van do Ver. van Ned. Akkerbouwers, to Rotterdam gehouden werd eon studiecommissie be noemd, die in verband met de slechte vooruitzichten yan het landbouwbedrijf, zal nagaan, welke algemoene maatregelen genomen kunnen worden in het belang van deu landbouw. ORATIE GESCHONKEN. De N. R. Ct, schrijft: Naar oris titans een onzer Russi sche medewerkers meldt, heeft het presidium van de al-Russische uit voerende commissie den Nederlander Hanmsen en den Rus Sinocfjef, van de firma Nobel, die door de revolutio naire rechtbank te St. Petcreburg ter dood veroordeeld waren, toch nog gratie geschonken. Het bericht uit Finsoh-Zweedsche bron, dat liet von nis al voltrokken was, schijnt dus voorbarig te zijn geweest. MOTORDIEVgN GESNAPT. Dezer dagen, schrijft het Hbld., kwam dè karrenverhuurder en kruier Buyen in de Spuistraat te Amster dam tot de minder prettige ontdek king, dat 's nachts uit zijn bergplaats een motorrijwiel was ontvreemd. De dieven hadden ook de complete uit rusting, tot den motorjekker loo, me degenomen, De deur stond open, maai* sporen van hraalc waren er piet, zoodat vermoedelijk van een valschen sleutel gebruik was gemaakt. Toen de diefstal bekend was, bleek, dat een paar burgers 's morgens circa zes uur, twee jongemannen met een motorrijwiel hadden zien loopen. Zij hadden er niet veel acht op geslagen, daar zij meenden, dat het ©en ge woon geval van „panne" was, maar zij konden toch een vaag signalement geven. De politie werd gewaarschuwd en 'deze stelde dadelijk een uitvoerig on derzoek in, Een aantal pakhuizen van bekende opkoopers werd door zocht, met het resultaat, dat het mo torrijwiel met alles wat er bij be hoorde, de jekker incluis in goedö conditie werd gevpnden bij een be- De man had er natuurlijk geeri idéé van gehad, dat het karretje van dief stal afkomstig zou kunnen zijn, maar de politie achtte het toch maar heter, hem wegens heling te arresteereu. Nu do motor eu de heler waren ge vonden, viel het niet zeer moeilijk; ook de daders op le sporen. De eer st© werd spoedig gepakt hij bekende dadelijk volledig; de tweede liet zich wat langer zoeken en toen hij eenmaal binnen was, trachtte hij zich van den domme te houden, maar hij viel door de mand. 1-let drietal, bekenden van de poli tie, zal ter beschtkkuig van de justi tie worden gesteld. DE CELDERSCHE VALLEI. Tengevolgo_van het besluit der ge meent© LeuscTen om ten behoeve van den aanleg van een electriseho gelei ding ©en leeiiing van f 50.000 aan te gaan, wordt thans de Geldersche val lei, voor zoo ver het de S*, ïclitsclie zij de betreft, geheel geëlectrificeerd. Do gemeenten Ede, Woudenberg en Hoogland bestemden mede f 300.000, f 45.000 en f 40.000 voor dit doel. Do kabel naar VeenendaaL wordt door getrokken. Ook Wijk bij Duurstedo alsmede twee stations der N. S. krij gen electrisch licht. De raad van do gemeente Renswoude heeft mede liet nut van electrificatie ingezien en de uitvoering daarvan bevorderd. COLLECTE NED. ROODE KRUIS. Door deh minister van Bïnnenland- sche Zaken zijn de burgemeesters uit- genoodigd de collecte welke door het Roode Kruis op 30 September u.t». zal gehouden worden, zooveel moge lijk te steunen. WAARSCHUWING. De burg© meester van Ubbergen verzoekt te be richten; liet wielrijdend publick wordt herinnerd aan het gevaar, ge legen in het zonder goeuo remmen afdalen der wegen van Berg en Dal naar Beek eu van Hengstdal naar Ubbergen. Grootere of kleinere onge vallen, waaronder zelfs met d 00 de lij ken afloop, komen door eigen onvoor zichtigheid en het niet Ietten op de waarschuwingsborden 'bijna dagelijks WEER GEVONDEN. Een gouden broche, door mei. K. L. te Midwolde (Gr.) in 1904 verloren, is thans bij het bewerken 'van eeri stuk land teruggevonden, aldus bericht het ,,N, v. d- D." IN WAANZIN. Een conducteur van de I-I. T. M. dienstdoende op een der Schevenitigsche lijnen, heeft, zoo ,eldt de N. Ct., in een vlaag van waanzin zijn vrouw, In do Hasselaar- straat den hals afgesneden. Gemengd Nieuws EEN AVONTUUR OP DE- ROTSEN. Twso vacE-ntiereizigers uit Path, hebben dezer deugen een onverkwik kelijk avontuur beleefd bij c-en uit stapje aan de kust van Somerset. De twee jonge-* mannen wandelden _vn Müiehead naar Ilfracoinibe, toet] ze plotselm? merkten, dat die rloed to vlug- opkwam dan dat ze nog om de steile rots heein konden, aan wier voet zij liepen. Terue konden ze evenmin. De eenige uitweg was een beklimming van den loodrechten rotswand. Daar mee 'begonnen ze dan "ook, en op 20 voet hoogte bereikten ze een uithol ling, waar ze even konden uitrusten. I>aar schijnen ze. door de duisterjiis 1c zijn overvallen, en aangezien ze niet wisten hoever de vloed zou komen, besloten ze nog ©ens oen poging te wa gen om die kustwacht te bereiken, ot 250 voet boven de zee. Ze moesten vrijwel loodrecht om hoog klimmen, terwijl de golven don derend om hen bruisten. Opeens gleed een van beiden uit. en sul de een heel eind de helling ar, en ongetwij feld zou hij in zee gevallen zijn, in dien hij niét in zijn val in een spleei van dc rots gegrejK-n had, waardoor zijn tuimeling werd gebroken. Daar bleef hij hangen tusschen hemel en aarde. De ander een vroegere padvinder, nam toen een Icoen besluit. Helpen kon hij zijn geaol toch niet, en daarom werkte hij zïoh zoo gauw hij kon ver der tegen do helling op en ging hulp zoeken bij do kustwacht. Er word toen een dik touw langs de rots neer gelaten, nadat de redders eerst zich hadden begeven naar een pant. 80 voet gelegen boven de plek waar de arme toerist met den neus op de rota en de boenen in de lucht hing. iie on gelukkige kon het touw onmogelijk om zijn schouders bevestigen, en toen werd het touw opgehaald en maakte men er boven een glijlus in, wa-r de toeriet één voor één zijn armen instak.. Toen was het leod geleden, en trokken' zijn redders hem voorzichtig en lang zaam de helling op. Aldus vertelt de „Daily Telegraph". 3 „DWANG" VAN DEN ECHTGE NOOT. Mou herinnert Heli nog wol hot pxooes tegon oen echtpaar, dat te recht stond wegens liet verzonden van to- legratnwion in zalco wedrennen, waarvan, hot uur vau afzending opzettelijk vroeger, was gesteld om het te doen voorkomen, dat zjj verzonden waren voór do uitslag' bekend was. Daarbij kwam do vraag aau -do ordo ofi hier gold do aloudo wettelijke bepaling, dat een vrouw geacht werd onder dwang van haar u|an to handelen indien zy oojt daad ploegde in zyn tegenwoordigheid. Dezer dagen is voor don politierechter' van West London weder 'een beroep op doze bepaling gedaan, en met succes. Er stonden een vontor en zyn vrouw terecht wegens diefstal en heling van oen porto- nonnaie vau een klant, die doze in het halletje van hot eolitpaar had laten lig gen, Uit het getuigenverhoor bleek, dat do vrouw de portemonnaie aan haar man. had overhandigd, die hot voorwerp in ean fruitmand had gelegd- Ondervraagd ontkenden beidon, de jportamor.vaio to hebben. Na-tnens (lo vrouw werd .voor dot» politierechter aangevoerd, dat een vrouw, die een diefstal pleogde ill tegenwoor digheid van haar man, verondersteld werd onder zyn dwang te handelen. De magi straat zcide dit te betwijfelen, daar do oerste daad, hot wegnemen, door dj vrouw zelve was verricht, maar hy wilde ?.\jn bwjjfel to haren voordeele doen strek' Kc-n en haat* ontslaan, De man kreeg 49 shilling boete.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 12