Hotel „Duin en Daal" Baitenlandsch Overzicht Brieven nit Parijs Korporaal Clancy van do Bereden Politie. Closto Moiit'o, 7. Van Sonus (Hof land). f> Do „Coupe Internationale vaii bet IranRi.'he sportweekblad ,,Lc Mi- ny.T lies Fports'' .verd gewonnen door Frankrijk met :2 punten. Italié be haalde 1?. punten, Holland 23 punten, terwijl de Belgen zich r:et wisten te plaatsen. Schaken HET INTERNATIONAAL SCHAAK- TOURNOOI TE LONDEN. Capablanca heeft het internatio naal schaaktournooi te Londen ge- jvonuen. 2 is Aljechin, 3 Vidmar, 4 Rubin stein, 5 Bogoljoebof, 6 en 7 Réti en (Tartakover, 8 en 9 Maroczy en Yates. Voethai SERIEWEDSTKIJUÊN DER G. W H.. G. W. H. I—TRAMVOGELS 11 10-4). iateruagunuuag om 3.3U uur vönu ouuor leiunig van uen heer il. v. Brus sel ue 2e ontmoeting voor de afu. B vau novengenoemae Seriewedstrijden plaats. 'Laana ontmoetten elkaar G. W. li. ITram vogels II. 'i'ramvogels spe len het eerste half uur tegen den vrij etevigen wind hi, doch nemen ter stond na den aanvang het ieder wn de G. W. 11.-voorh-cede over. Hun eerst® aanvallen wórden echter uoor de C. W. 11.-verdediging keurig af geslagen. Na een kwartier spelen» hcObên echt-u- Tranivogela succes, wanneer nl. een voorrei van reents door den middenvoor benul wordt. (0—1). Terstond hierop denken wij G. W. H. gelijk te zien maken, de zeer jmooi aangegeven hal wordt echter nog heel a arm naast het reeus ver laten doel geschoten. Xramvogels 11 daarentegen nemen aan de andere zijde mooi een corner welke even keu rig ingekopt wordt. (0—3). Weinige minuten later vergrooten Trainvo- gois hun voorsprong wederom uit een voorzet van rechts (03) Met 3—0 stand voordeel van Tram vogels II breekt rust aan. Na een vrij korte rust wordt weder aangevangen en krijgt Tramvogels II wind-voordeel, waardoor zo dan ook vrij spoedig het spel geheel in handen nemen. De G. W. H.-achterhoede weet ech ter vrij lang don druk te weerstaan. Tenslotte doelpunten Tramvogels nogmaals, thans wederom uit een keu rig genomen corner. (04). Hoe de G. W. ll.'ers ook zwoegen het gelukt hen niet tegen te scoren. Als het ein de aangekondigd wordt boekt Tram vogels 11 een flinke 40 overwinning op het le elftal der' G. W. H., welk elftal echter wél een tegenpunt ver diend had. Scheidsrechter van Brussel leidde tot aller genoegen. E. D. O.'S SERIE-WEDSTRIJDEN. Het heerlijke voetbalweer werkte na tuurlijk ten zeerste mede om dezen der den dag te doen slagen. In verschillende afdeelingen is men gevorderd tot de finales, die de volgen de week gespeeld worden. In de 3c afdeeling A behaalde Ken- nemers II den eersten prijs door Scho ten III na spannenden strijd met 32 te slaan. O. V. A. I sloeg met 61 Amstel III en veroverde den 3den prijs in deze af deeling. H. G. S. C. plaatste zich. door een 3i-overwinning op Stormvogels IV ia de finale van afdeeling 3B. D. I. O. bereikte den eindstrijd in de 2e afdeeling, door de Stormvogels-re serve met 3o te slaan. Tenslotte wisten Schoten II en Bloe- mendaal in den eindstrijd te komen door resp. Amstel en H. S. V. te slaau. De volgende week zullen dus het goed spelende Blocmendaal met onze II. V. B.-kampioenen om den beker strijden. E. D. O, I—A. D. O. 1 (5—0). Tot nu toe speelde E. D. O. tegen drie sterke clubs, Stormvogels, V. V. A. en A, D. O., resp. 11. 4—0 en 5o! E. D. O. mist in deze a wedstrijd den linkervleugel Perukcl- v. d. Hurk, ter wijl A. D. O. het zonder Roozendaal, Post en v. Es moet stellen. De eerste minuten is A. D. O. sterk in den aanval en ieder verwacht dat E. D. O. zal verliezen. Na een weifelend begin herstel', de E. D. O.-ploeg zich en is van riu af in de meerderheid. De K efte was niet te passccreu, de backs Sparreboom en Boeree werkten subliem, terwijl de middenlinie, de v. d. Laan's met Perukel Sr., prachtig voedde. Is het dan nog verwonderlijk dal de sterke Overgangsclub tegen de schot- vaardige voorhoede het onderspit moest delven? Tanis was uitstekend op dreef en liet v, Brussel drie maal visschen, ter wijl S. v. d. Laan en Gerritsen het vijf tal goals vol maakten. liet talrijke publick genoot ten zeer ste van het uitstekende spel der rood- FNGEZONDEN KBDEDEBLDÏQHN 5 '60 Cfa ter regel. Speeiile inrichting ïoor feestelijke gelegenheden HERDENKING 10-JAR1C BESTAAN DER IJ. V, V. „STORMVOGELS". PI.in. 2i uur betreden beide ploegen nl. eeu Stormvogels XI en Mjchels Oude Garde het veld. Het terrein is feestelijk met vlaggen getooid en veel publiek ia aanwezig. De heer De No bel als voorzitter sprak de elftallen toe en bood aan het einde Blinkhoff Sr. die reeds van de oprichting ai meespeelt een bloemstuk, aan. Uver den weustnjd zunen we niet uitwijden- De veteranen waren c alle iinien zwakker en reeds met rust was de stand 3—0 voor het stormvo gel-team. in de pauze werd een oostumeerde voetbalwedstrijd gehou den, die veel lachsucces nad. Eenige keurige prijzen waren hiervoor be- schikbaar gesteld. Wij vermelden den heer Gieske ais jockey, welke den hen prijs won. Daarna werd de voetbalmatch voort gezet, die eindigde in een 4—1 neder laag voor ruicneis Ouae Gaa ae. Toen spelers en bestuur zien naar de rijtuigen begaven voor de rondrit door ae stad, weru den heer Micheis een bloemruiker aangebouen. Met mu ziek voorop begaven de leden zich naar de receptiezaal. Hier waren veie felicitaties binnen gekomen. Ook ve.e bloemstukken van zusterveroenigm- gen o.a. van Quick (Den Haag), li. C. H. „Haarlem", den liaarlemschen Voetbalbond. 's Avonds in „Thalia" vereenigden zich alle leden en donateurs. In de openingsrede v5h den voorzitter her dacht deze kort het ontstaan, en tot bloei komen van de U. V. V. „Storm vogels". Hierbij, haalde hij de spreuk aan: „In het heden ligt 't verleden, in het nu wat worden zal". Daarna werd de heer J. Micheis gehuldigd als pen ningmeester der vereeniging. Een mooi gouden horloge met inscriptie werd hem ter herinnering aangebo den. Mevrouw Micheis ontving een bloemstuk. Een langdurig en 9pontaan applaus loonde aan dat de heer Micheis in breeden kring gewaardeerd wordt. Hierna werd een cabaret-program ma uitgevoerd dat zeer in den smaak viel. Het gebodene was dan ook van zeer goed gehalte. Vooral Billy Poor had groot succes. Na afloop der car baret-voorstelling begaf men zich naar hotel „Cycloop", waar het feest met! eon geanimeerd en gezellig bal b ten werd. De IJ. V. V. Stormvogels kan met voldoening terugzien op deze in alle deelen uitstellend geslaagde herden king. BE QUICK IN HONGARIJE. Uit Zagreb wordt van Zondag aan de Tel. gemald: De Nederland/Scha Voetbalclub „Be Quick" uit Gronin gen speelde gisteren tegen H.A.S.K. De wedstrijd eindigde met een gelijk spel (11). Vandaag werd gespeeld tegen Grad- janska, welke wedstrijd dooi- de Hol landers met 42 word gewonnen. OM DEN BISSGHOPSBEKER. H. B. C.—D. O. N. K. (Gouda). Zondag is op bet N. V. C.-terrein :e Noordwijk de fiuale gespeeld om boven- genoemden beker. Al spoedig blijkt bet spel van H. B. C. een klasse hooger, tocb weet Vester een gevaarlijken aanval van D. O. N. K. te onderbreken, terwijl even later Lafeber ecu voorzet van v. Baal o verkopt. Een fraai schot van A. Mooren kopt Bulman in eigen doel, waardoor H. B. C. de leiding heeft. Dit succes is echter van korten duur, want als J. Vester eens een zekere kans beeft onderschept, zet Nieuwenbuizen fraai voor en Faai sooort onhoudbaar (11). H. B. C. blijft dan sterker, maar D. O. N. K, verdedigt goed. Tocb is H. B. C. niet onfortuinlijk, als bij een door braak J. Faai rakelings naast schiet. Binnen de lijnen maakt D. O. N. K. dan bands, die Frits Mooren benut (21), waarmede gedraaid wordt. Direct in de 2de helft valt H. B. C. weder aan, maar Minper in het D. O. N. K.-doel, is in conditie. De voorhoede van H. B. C. komt echter gedurig terug en H. Leuven benut een fraaie kans (31), terwijl even later door fraai sa menspel van Karei Delissen en C. War merdam de laatste er 41 van maak'. H. B. C. beeft dan een gewonnen spel. De tijd verstrijkt en op bet laatste oogenblik krijgt- D. O. N. K. een pe nalty te nemen, die onhoudbaar ingezet wordt (42), waarmede het einde komt, en H. B. C. vöor een jaar eigenaar is van den fraaien beker, die kap. Looüaards onder eenige toepasselijke woorden aan de H, B. C.'ers uitreikt.- DE FINANGIEELE NOOD VAN OOSTENRIJK. DE TOESTAND IN HET OOSTEN. Thans is een stadium van afwachten ige treden I De Commissie van Herstel zal niet jor een tiental dagen een beslissing kunnen nemen, daar baar naar Berlijn gezonden delegatie pas aan bet einde van deze week zal terugkeeren. Of van dat bezoek aan Berlijn, dat naar bet heet is ondernomen in overeen stemming met den uitdrukkelijken wil der Duitscbe- en Fransche Regeeringen eenig succes is te wachten? Do Duïtsche bladen waarschuwen tegen een lichtvaardig op timisme. De „D. A. Ztg." zet uiteen dat bet voorkomen van een breuk in de Entente ook in Duitscbland's belang is en bec\ daarom groot gewicht aan de Dinsdag beginnende besprekingen, wier uitkomst intusscben ten nauwste verband houdt met de volmachten der twee afgezanten. Ilct „Berl. Tagebl." verwacht een gunstigen loop van zaken, als de ver handelingen gericht zijn op het votum van een moratorium voor langen duur. Het spreekt vanzelf dat daarbij geen sprake kan zijn van Poincaté's „produc tieve panden", wier politieke strekking onmisbaar is. De „Voorwaarts" vertrouwt dat de rijksregeering met den besten wil om tot een spoedige overeenstemming te geraken, nogmaals het bewijs zal le- veren, hoe onwaar de beweringen over Duitschland's onwil zijn, maar tevens zal aantoonen, dat Duitsohland wegens zijn economische ontreddering met in staat is te betalen en dat de methode, van Franschen kant aanbevolen, dezen Feuilleton noodtoestand slechts ion nadeele van de Geallieerden kunnen verergeren. In afwachting van wat gebeuren zal, gaan er in de Fransche pers steeds meer stemmen op, die aanraden een Duitschland rechtstreeksche entente met te zoeken. De „Petit Parisien" bevat een arti kel, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd vau een ontspanning en een overeenstemming (une détente en une entene) usstchen Frankrijk en Duitsch- land, en waarin wordt gezegd dat rijks kanselier Wirtk 2ich vergist ten opzich te van de gevoelens der Franschen, die noch den dood noch de ruïne van Duitschland willen en er niet op staan de bezetting van het Rijnland te handha ven. De wensch naar een Entente met Duitschland is geenszins geïnspireerd door het oogenblikkelijk meeningsver- schil met Engeland, doch door bet be grip voor de noodzakelijkheid eener in- dustrieele samenwerking. Het blad „La Journée Industrielle" dringt op deze samenwerking aan, en legt den nadruk op de noodzakelijkheid de oude politiek te lalea varen en. nieu we feiten te scheppen. De „Figaro" schrijft eveneens over het nut eener overeenstemming met Duitschland, doch het „Journal" bevat een artikel van den oud-minister van Oorlog Lefréve, die wantrouwen aan raadt. Hij zegtMen moet blind zijn om niet te gelooven dat Duitschland geen nieuwen oorlog zal voeren, daar het thans op Rusland kan rekenen om revanche te nemen. Het is nu van belang welke tfo houding van Duitsch land zal zrjn< (Jit Berlijn wordt geseindEen pers bureau meldt, dat op buitenlandscho za ken en op de departementen van finan ciën en economische zaken hard wordt gewerkt aan de voorbereidingen voor de aanstaande onderhandelingen met de vertegenwoordigers der commissie van herstel. De kwestie der panden, die de Fransche regeering met hel oog op eventueel moratorium zal eischen, wordt door de rijksregeering zeer ernstig over wogen. De rijksregeering staat echter op het standpunt, dat als panden slechts voor werpen in aanmerking kunnen komen, die het economische prestatievermogen van Duitschland niet nog meer zouden verzwakken. Dit is trouwens ook in het belang der entente, want elke verminde ring van prestatie-vermogen van Duitschland kan met een vermindering der prestaties voor het herstel worden gelijk gesteld. De Duitsche regeering zal zich boven dien niet kunnen vereenigen met maat regelen, die de soevereiniteit van Duitschland zouden aantasten. Deze overwegingen zullen bij de aanstaande onderhandelingen als basis voor het Duitsche standpunt dienen. Aangaande het geschil tusschen Beleren en hot Duitsche Rijk wordt gemeld Schwcyer en Gurtler," de naar Berlijn gezonden Beiersche ministers, hebben Zaterdagochtend een eerste onderhoud met den rijkskanselier en met eenige rijksministers gehad. De besprekingen, die onder voorzitterschap van Wirth werden gevoerd, duurden tot twaalf uur middags, Schweyer, de Beiersche minister van Binnenlandsche Zaken, overhandigde ,den rijkskanselier een brief van graaf Lerchenfeld. Hierin geeft de Beiersche minister-president een overzicht van de jongste politieke gebeurtenissen te München, gebeurtenissen, die het zen den van deze nieuwe delegatie noodig hebben gemaak.t Graaf Lerchenfeld hoopt, dat men er thans in korten tijd in zal slagen het definitief eens te worden. In den loop van den middag heeft Radbruoh, de rijksminister van justitie, een onderhoud gehad met zijn Beierschen collega Gur - ler. Na afloop van dit onderhoud zou een nieuwe algemeene bijeenkomst plaats vinden. De besprekingen hebben over het algemeen een gunstig ver loop. Zondag zou een nieuwe bijeen komst onder voorzitterschap van den rijkspresident plaats vinden. Over den financleelen nood van Oostenrijk wordt uit Weenen geseind De buitenlandsche politiek van Oos tenrijk staat waarschijnlijk ivoor een keerpunt. De Oostcnrijksche bondskan selier, dr..Seipel, heeft besprekingen ge voerd met de te Weenen vertoevende vertegenwoordigers der Entene, waarbij de bondskanselier wees op het besluit, dat bij de besprekingen te Londen is ge nomen. Hij gaf te kennen, dat door de nieuwe verwijzing van de kwestie van het ver- leenen vau financieele hulp aan Oosten rijk naar den Volkenbond een nieuwe vertraging in de stichting van een nieu we Oostenrijksche enxissiebank zou ont staan, hetgeen den binnenlaadschen toe stand van Oostenrijk zekerlijk nog meer zal verscherpen. Het Oostenrijksche pro bleem mag niet langer als een finaD- cieele kwestie worden beschouwd, do:h dit vraagstuk is thans een politiek pro bleem geworden, dat in verband met den toestand der geheele wereld' beschouwd dient te worden. Allereerst betreft deze kwestie de buurstaten van Oostenrijk, die mede de gevolgen van den financieelen nood van Oostenrijk ondervinden. De Oostenrijk sche regeering heeft zich genoodzaakt gezien, met deze buurstaten voeling te gaan houden, zij heeft zich daarbij reeds met de regeeringen te Berlijn, Rome en Praag in verbinding gesteld. De bonds kanselier dr. Seipel zal zich naar Praag begeven om met den Tsjecho-Slowaac- schen premier, dr. Benesj, den toestand van Oostenrijk, te bespreken. Maandag avond vertrekt de Oostenrijksche bonds kanselier van Praag naar Berlijn, waar hij door den rijkskanselier zal worden ontvangen. Hit Adranopel wordt aan het Ber liner Tageblalfc geseind, dat de toestand in het Oosten, na het mislukken van de conferentie van Londen, nog meer gespannen is dan voorheen. Te Athene volgt do eene kabinets raad op de andere, Generaal Hadj'a- nestis, de Grieksche opperbevelheb ber, en generaal Exadantylos, de lei der van net hoofdkwartier, zijn naar Athene ontboden. Do lichting 1923 is ondey do wapens geroepen. De no ta van de Entente nopens de autono mie van Klein-Azië wordt door het Grieksche kabinet als waardeloos be schouwd, omdat zij niet als een col lectieve nota der Entente-staten kan wörïïen EesöTïoïiwïl Men moeht in E01 Oosten, dat Engeland, voor het geva' Frankrijk nieuwe sancties tegenover Duitschland mooht invoeren, .Grie kenland vergunning zal geven naar Konstantinopel op te nikken. De correspondent van het Tage- blatt seint verder, dat in het Oosten de houding van Frankrijk nergens wordt goedgekeurd. Algemeen staat men op het standpunt, dat Frankrijk zijn eigen graf graaft. Er heerscht thans in het Oosten een groote sym pathie voor Duitschland. Do Kema- liatisohe troepenconcentratie nabij Is- mid wordt voortgezet. De Zuid-Slavi sche bladen voroordeelen de Griek sche militaire «oorbereidingen. Zij be weren, dat Griekenland door zijn hou ding het evenwicht in den Balkan bedre'gt en eischen compensaties. Verspreid esïeuws EEN SOCIALISTISCHE INTER- PARLEMENTAIRE UN TE? De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt, dat de socialistische Belgische parlementsleden besloten hebben, dat zij zich, voor het geval de Volkenbond op ijn aanstaande al gemeene vergadering zou weigeren de Duitschers toe te laten, uit de be staande interparlementaire unie terug zouden trekken teneinde een afzon derlijke interparlementaire unie te vormen, alleen bestaande uit socia listische parlementsleden der ver schillende landen. UIT ZUID-AFRIKA. Op de bijeenkomst te Johannesburg van de oommissie voor do mijn-induB- tno met vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers in de goud- en kolenmijnen, is men het eens geworden over de oprichting van een verzoeningsraad. De commissie voor de mijnindustrie werd ingesteld in Maart, na den opstand aan den Rand, om de beste wijze van exploitatie van de mijnen te bespreken. DE STAKINGEN IN AMERIKA, Uit New-York wordt gemeld: Naar verluidt, hebben bemidde laars aan de besturen der BpooTweg- mannen een compromis voorgesteld ter regeling van de staking in de werk plaatsen, waarbij het werk van sta kers en nieuw-aangenomen arbeiders zal zijn verzekerd, gedurende de begin periode van de hervatting yan het werk in de kolenmijnen. HONGARIJE EN 02 VOLKEN BOND. Volgens een draadloos N. T. A.-be- rioht zou de Hongaarsohe regeering voor Hongarije toelating tot den Vol kenbond hebben verzocht. DE GRIEKEN IN KLEIN-AZIë. Volgens bericht uit Athene zou de Grieksche regeering het voorstel van de Geallieerden betreffende het be stuur over Indië afwijzen en de maatregelen toepassen waartoe reeds vóór de nota der Geallieerden beslo ten was. DE SALARISVERHOOGING DER DUITSCHE RIJKSAMBTENAREN. De „Vossische Zeitung" berekent, dat de verhooging van de salarissen der rijksambtenaren in 'Duitschland met 38 de rijksschatkiBt komt te staan op 125 milliard papiermark. FASCISTEN IN PARIJS? Een Belga-telegram uit Rome meldt onder voorbehoud het bericht van de „Popoio d'Italia", dat te Parijs de kern zou zijn gevormd van een afdeeling der fascistische partij die, volgens het blad, tot taak zou hebben de belangen en de geestelijke onafhankelijkheid van de Italianen in Frankrijk te beschermen.- KROONPRINS RTJTPRECHT VRAAGT PENSIOEN. Uit Berlijn meldt V. D.: Kroonprins Rupprecht van Beieren mankt aanspraak op pensioen als General Oberst" van liot Duitsche leger. ONTSLAG VAN RE GE ERIN CS- AMBTENAREN IN ITALIë. De Italiaan sche regeering heeft we gens deelneming aan de jongste al gemeene staking 60 telegraafbeamb- ten, 1H spoorweglieden ontslagen en 50.000 spoorweglieden van de lijst voor salaris verhooging geschrapt. EEN „VAARWEL" VAN GRIFFITH. Uit Londen wordt gemeld Een „Vaarwel" aau het Iersehe volk, tijdeus zijn leven geschreven, toen hij bedreigd werd door de rebellen, is ge vonden bij het testament van Arthur Griffith, het overleden hoofd van den Ierschen Vrijstaat.- De boodsohap luidde als volgt „Zeg het Iersehe volk vast te houden aan het Verdrag. Het is zijn nationale behoefte en economische oplossing. Groeten aan het Iersehe volk, mijn vrienden en collega's. Arthur Griffith." Particuliere torrsspondeolle vin Haarlem'! nagbiad. Barija, Augustus. Het was een mysterieuse zomernacht zoel ®n drukkend. In de verte miauwden twee amoureuze katten en 't leek syrenengezang, zoo liefelijk. En wij zaten bijeen iu makke lijke stoelen en rookten wat en droomden' wat. Het eenige wat aan 't deoorum on tbr alt, was. een zanger, die op eenigetn afstand de serenade van Tossolli had moeten zingen om aldus een zuivere wedergave van het 2e be drijf van Maurice Donnay's „Amants" te hebben. En hoe het toen eigenlijk kwam, weet ik niet (misschien was het de zang van de ver liefde katten), maar een onzer, een jong ka pitein bij het ...de regiment infanterie, be gon brutaal hardop te droom en als ik Ja, wat zou hij al niet voor schoone en ro mantische daden verrichten, wanneer hij een erfenis kreeg. En na ons te hebben vergast' op zijn verhaal hoe hij als een moderne Ar- tagnan de wereld zou veroveren, kwam een ander aan de beurt,' wiens ideaal het zou zijn, wanneer de erfenis daar was, om een coöperatieve volksgaarkeu ken te openen of een verbeterde uitgave van Fred er ik van Eeden's Walden te stichten. Toen kwam dan de advocaat aan 't woord, d'Le over eenige dagen een zaak zal hebben te bepleiten, welke op dit oogenblik heel Frank rijk bezig houdt. Ziehier dan, ontdaan van alle potjeslatijn, citaten en aanhalingen van ettelijke paragraphen uit diverse wetboeken 1 coden, d e geschiedenis van deze weekI Vreemdelingen beweren wel eens, dat de groote luxe bij ons Franschen, alleen maar in de romans en in de bioscoop-verhalen be staat. Dat is niet waar. Ik zelf heb eens, het was in Nice, rondgedwaald in die geweldig luxueuse omgevingen, zooals men alleen maar in Amerika of in betere gewesten mogelijk zou achten. Het was bij baron De Chevarrier. Hij was een zonderling; een van zijn grootste genoegens was, om geweldige garden-parties te organiseeren en festiviteiten aan te rich ten, dolle carnavalsfeesten te houden, waarbij hij zelf altijd een en al uitbundigheid en vroolijkheid was. Ik zou hem daarvoor niet een zonderling noemen, wanneer ik niet wist, dat er eigenlijk geen grooter neurastheoicus op de wereld bestond dan juist DeOhevarrier_ Wanneer hij aan iemand een briefje schreef, hetzij een uitaoodiging voor een van zijn fees ten, hetzij een zakelijke aangelegenheid, dan droeg het epistel steeds het vreemde motto: ik wil sterven, maar de moed ontbreekt me. Wees dit feit reeds er op, welk een zonder ling deze schatrijke celibatair was^ nog een andere omstandigheid duidde op zijn riekte. Waar hij hier in Parijs en in Nice en in Biaritz een huis had, kocht hij zich ook in elk van die drie plaatsen een grafkelder. De Chevarrier was in zijn villa in Nioe en riep, waar hij zich ziek voelde, een apotheker bij zich, een zekeren Ango en hij stelde de zen tegen een hoog salaris als ziekenoppasser aan. Ango verzorgde, zoover mij bekend, rijn meester met de meeste zorg. En dat was dik wijls heeil moeilijk, omdat De Ohevarrier met den dag moeilijker en meer onhandelbaar werd. De oppasser heeft me zelfs verteld, hoe hij eens tusschen beiden had moeten komen, toen de rieke in een onverklaarbare woede een bediende begon af te ranselen met een zweep. Een anderen dag liep De Ohevar rier ineens met een geopend scheermes op zijn ziekenoppasser toe, met heb doel hem te vermoorden. Ango wilde toen zijn dienst ver laten, maar de baron smeekte hem, te zullen blijven. In dien tijd 'de geschiedenis speelde zich twee maanden geleden af maakte De Che varrier kennis met Georges de Kolovrat, ge boren in den Kaukasus. Deze Rus, die zich als Iteeraar in Nice [vestigde, is een jonge man van buitengewone talenten. Niet alleen dat hij twee-en dertig diverse ta-len en dialecten kent, een kennis van de litteratuur heeft, welke zeer opmerkelijk is, maar hij is teveus een musicus van buitengewone begaafdheid. Om u maar even een voorbeeld te geven: De Kolovrat is een leerling van Vidor. en hij be haalde den eersten prijs in de compositie klasse van het Parijsche conservatorium. Dc Chevarrier was opgetogen over deze kennis making. Zelf minnaar van muziek, goed on derlegd in diverse wetenschappen en veel ge reisd hebbend, waren de bezoeken van den geleerde een ware |verkwikking voor hem en er ging don ook geen dag voorbij of de riekt moest ervan verzekerd zijn, dat de bezoeker den volgenden dag zou terugkomen. De Ohevarrier monterde weer heeJemaal op en hij bracht hert zelfs weer zóó ver, dat hy over feesten begon to denken. Op een da.', dat De KolOvrat hem kwam opzoeken, sbeldi De Chevarrier zijn vriend voor om geregel o een uur per dag te musiceeren. Hij geleid(L zijn bezoeker tóen aan de deur e® zei hen. plotselingIk wil u mijn universeel erfge naam maken. Zeer on dei' den indruk van deze mededee- ling, besloot de geleerde om eerst den raad van zijn moeder te vragen, of hij dit genereu aanbod inderdaad mocht aannemen. Er Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 42) -- Dat zal niet veel verschil maken. Het is beide ongeveer driehonderd- vijfhg rnijj, mompelde hij. Wat ik misschien zou kunnen doenis het mc-isje erheen brengen en don zelf terugkomen om naar Elkington te zoeken. Vooruit wist hij| echter al, welke bezwaren Mollie Elkington naar vo ren zou brengen. Zij zou zeggen, dat liet veel to laat werd, dat in de we ken, die noodzo kei ijkerwijs moesten verloopen, voordal hij op onderzoek uit kon gaan, haar Vader waarschijn lijk reeds long of door de halfbloe den vermoord, of achtergelaten was in de sneeuw eiL zoo ellendig omge komen. Wat hij van Dubosc wist, to- sterkte hem in die mcening. De man was reeds een moordenaar en zou waarschijnlijk in dit opzicht niet al te nauw zien, terwijl Anton als het er op aan kwam, er niet voor zou terugdeinzen, tot drastische maat regelen over te gaan; dat had hij reeds bewezen, want van hem was het plan indertijd uitgegaan om Clancy in do wildernis te laten omkomen. Do twee halfbloeden zouden er zeker voor zorgen. Elkington zoo gauw mo gelijk kwijt to raken. Door hebzucht gedreven zouden ze zeker tot het uiter ste overgaan oin den Amerikaan te dwingen'zijn geheim te vertellen; en wanneer ze eenmaal het geheim in handen hadden, zou het geen nut heb ben nog te trachten hun slachtoffer te redden. Hiervan was de korporaal zeker en van welke zijde hij de zaak ook be keek, altijd kwam hij weer terug op hetzelfde punt; het meisje, en toch zou het noodig zijn hun beider leven te wagen, om tenminste te pogen mijn heer Elkington uit de handen van de halfbloeden te redden. Het risico, dat zij liepen was enorm groot eh Clancy rilde bij de gedachte, wat misschien het meisje te wachten stond in deze onherbergzame wildernis, waar over al de dood op haar loerde, waar de honger hen met onhoorbare schreden achtervolgde, waar de ontzettende koude in hun ondervoede lichamen een gemakkelijke prooi zou vinden. Hij zelf had deze gevaren meer dan eens onverschillig onder de oogen ge zien en zelfs nu zou hij zich nog ge makkelijk over alles hebben kunnen hcenzetten, ware hij slechts alleen ge weest, maar de gedachte aan 't meis je ontzenuwde hem blijkbaar. Hij wist dat de vervolging, waarop het meisje zeker zou stuan, neer zou komen op het wagen van twee levens, oin er een te redden en toch wist hij dat de kans gewaagd moest worden, Peinzond keek hij naar de sluimerende gedaan te hij het vuur. Haar gelaat was voor hem verborgen door den bonten deiten maar op dit oogenblik stelde hij het zich voor, zooals hij liet de eerste maal in het maanlicht gezien had: beeldschoon met oogen, die het eene oogenblik van verontwaardiging kon den schitteren, het andere oogenklik van bedwongen lachen konden tin telen; en als hij er aan dacht hoe ze onverschrokken getracht had een ren dier-stier tot zich te lokken, wist hij, dat al was ze nu, zooals trouwens de meesten van haar sexe, terneerge drukt door de treurige gebeurtenissen, er in haar toch een geestkracht was, die haar zou heipen alle gevaren en vermoeienissen moedig en standvastig te dragen. Het heeft niet het minste nut haar tc waarschuwen, fluisterde hij, naar haar kijkend. Ik weet dat liet toali niets zal geven, want ze zal toch zeker willien gaan. Hij kwam echter ten slotte tot de overtuiging, dat het beter zou zijn, haar op de gevaren te wijzen, en ze haar zoo ernstig mogelijk te doen voorkomen. Hij zou niets verzwijgen, noch de duisternis, noeh de koude, noch de mogelijkheid van den honger dood, ©n als ze dan nog verkoos te gaan, kon hij er niets meer aan doen. En als de dreigende gevaren daarna misschien tot werkelijkheid zouden warden, dan zouden tenminste het mei&jo en hij samen sterven. Het was een schrale troost, maar toen hij een maal tot deze conclusie gekomen was, werd hij kalmer, gooide nog een sta pel takken op het vuur en ging lig gen slapen. Nog tweemaal ontwaakte hij in do eerstvolgende uren en deed dan tel kens wat hout op het vuur. Het meis je, zonder twijfel uitgeput door haar ondervindingen en de vermoeienissen van den vorigen naöht, lag nog in dazefde houding, waarin hij haar het laatst gezien had, hoewel do pels nu heelemaal bedekt was met een dun laagje sneeuw. De wind huilde nog door de toppen van de hoornen en dreef de harde sneeuwkorrete in vla gen voor zich uit; toen hij voor den tweeden keer ontwaakte, maakte hij aan de toenemende duisternis, dat de pooldag ten einde spoedde. Hoewel hij in het geheel niet hongerig was, hak te hij een stuk af van het bevroren elandövleesch on zette dat met die boonen in een pot aan den rand van het vuur, ter bereiding van het avond maal; daarna ging hij weer liggen. Ditmaal sliep hij slechts kort en toen hij voor de derde keer ontwaak te was de wind bijna geheel gaan lig gen. De sneeuw had opgehouden te vallen en tueachen de hoornen door zng hij enkele Sterren schijnen. Hij keek haar zijn gezelschap: Mollie El kington zat overeind en schudde do sneeuw van haar pelsjas. "Wakker, riep hij vroolijk uit, op springend. Ik hoop dat u goed gesla pen hebt. Beter dan ooit vroeger in een voeren bed, antwoordde ze glim lachend. Prachtig! Hij laohte. Nu zullen we maar eens gaan eten, het maal zal wol bijna klaar zijn. Hij keek in den pot, zette hem in de gloeiende asch en terwijl het meisje opstond en de sneeuw verder van zich afschudde hield hij zichzelf onledig met, de een voudige toebereidselen voor het maal. Geen liotelkostjeszeide hij lachend, terwijl hij een metalen bord met den stamppot voor haar zette. Ik hen bang, dat ik niet voor veel af wisseling zal kruinen zorgen, maar het is tenminste voedzame kost. Tijdens den maaltijd werd ar weinig gesproken, maar toen alles afgeloopen was, liep Clancy naar den rand van het hosch, keek in het rond en epralc toen; Het weer leent er rich nu uit stekend toe om op weg te gaan, maar ik zou het toch zeker wenschelijk vin den,' dat we eerst wisten, welke rich ting wo uit moesten. Ik Naar mijn vader, viel het meisje hem ongeduldig in de rede. Ja, juist aan hem denk ik. Hij bevindt zich nu juist niet in een zeesr. henijdenswaandigen toestand, indien hij werkelijk, zooals u vermoedt, door Dubosc en Anion ontvoerd is. Wij moeten natuurlijk iets doen, maar u moet eerst volkomen op de hoogte zijn van die gevaren, die aan een diergelij ken tocht verbonden zijn. In het kort, zonder ze ook in het minst maar te verkleinen, zette hij haar de gevaren van een toch zonder bekend' doei, de bittere koude, liet on toereikende voedsel en het schrikbeeld van den dood door honger en ont bering. Het meisje zat doodstil te luis teren, haar oogen aandachtig op zijn gelaat gericht, en toen. hij klaar was, vroeg ze slechts: En u bent niet bang Voor mijzelf neen. Ik ben gehard in de wildernis en heb dezelfue ge varen reeds meermalen geloopem Maar ik bon bang voor u. En ik ben bang A'oor mijn vader, Aves het vlug gegeven antwoord. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 16