Stapvoets Rijden. Stadsnieuws üit tie Omstreken Sport en Wedstrijden Binnenland 40e Jaargang No. 12022 Verschijnt dage'iiks, behalve op Zon- en Feestdagen SATERDAG 19 AUGUSTUS 1922 nniVN EftlENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent.gevestigd A ^nm der gemeente) f3.671/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fO.lö. Geïl lustreerd Zondagsblad! voorHaarlern en omstreken f0.671/,; franco per post f0.65. Pos. Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velgen, Velseroord, Wijkeroog, ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cta. Reclames 60 Cis per regel. Bij abonnement, aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cta per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Administratie Groote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 DRIEHU1ZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3S21 I Directie IJmulden, Beverwijk enz. DIT NUMMER BESTAAT UXI VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden: ZATERDAG 19 AUGUSTUS. Terrein Busken lluetstraat. Noord- Ho! landsche Tentzending: samen komst, 8 uur. Uu.i Holland, Verwulft, BtryTcorkeet. Tea-room Laxor Theater, Groote Hout straat: 's middagB 3.305.30 en 'a avond* 810.80 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69: Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet. 10—6 11 Hotel Spoorzicht. Stationsplein. Matinee van 2 tot 6 uur. bioscoop voorstellingen. ZONDAG 20 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, WÜsomplein. Het Tooiiee.-Knsemtrie van Rotterdam: „De Tante van Chariey", 8 uur. Schouwburg Jaosweg: Kinder- cn Familievoorstelling van „Dick Troin" 2 uur. Schouwburg Jansweg: „De schoone Thea", 8 uur. Kleine Houtstraat 106: Dal-avond ivan half acht tot elf uur. Kleine Vereenïging, Kleine Hout straat: muziek. Hotel Spoorzicht, Stationsplein: matinée en avondconcert. Muziektent den Hou'Concert H. O. V., 2.30 uur. Den Hout, Van Bruggen, Middag en Avondconcert. Café-Restaurant „Lion d'Or", Kruis- .weg 36, Concert van 811 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Tea room Luxor Theater. Groo'e Houtstraat's middags 3.305.30 en 'a avonds 8—10.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69: Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 1 .uxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoopvoorstelling van 2 uur nam. af, 8ehouwburg De Kroon, Grooto Markt: Bioscoopvoorstelling van 2 uur n.m. Cinema-Palace, Grooto Houtstraat: P oscoopvoors'elling van 2 uur nam. af. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling van 2 uur n.m. af. Bloemendaal. Avondconcert in Hotel-Restaurant „Rusthoek", 8 uur. Zandvoort: Wedstrijd van po litiehonden op liet terrein aan de Kostverlorenstraat bij den Tol, 1 uur. MAANDAG 21 AUGUSTUS. Terrein Busken Huetstraat. Noord- Hollandsche Tentzending: samen komst. 8 uur. Oud Holland Verwulft, Strijkorkest. Toa-roora Luxor Theater, Groote Hout straat: 's middags 3.305.30 en 'a avoads 810.30 Concert. Kunsthandel P. H. 8mit, Groote Hout straat 6q Tentoonstelling van werkoa door Gerard van Vliet, 106 uur. Luxor-thoater. Grooto Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling, 8 uur» Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. w Om de duiten. B. en W. doen feu opzichte van pen sioenen, die na 1 Januari 1920 zyn in gegaan," een voorstel, dat misschien voor anderen dan belanghebbenden niet heel duidelijk is, maar aan do gepensioneer den zalf toch wel do overtuiging zal heb ben gegeven, dat z y er geen schade bjj zullen ljjden. De vraag is, of de wijziging van do Pensioenwet, die op 1 Juli in wer king kwam, aan do gemeente geld zal kosten en daar hebben B. en W. bezwaar tegen. Het nieuwe artikel „heeft de eigenaardige strekking", schryven B. en W., ,<lat zoo een gemeente geen of slechts geringe verhooging toekende, do be trokkene (zoo zijn aanspraken op of na 1 Januari 1920 zjjn ingegaan) zya Bjjks- loen verhoogd zal zien tot het op de we basis te berekenen bedrag. Hoeft de gemeente in ruimere mate gebruik ge maakt van do by de wet van 29 Mei 1920 toegekende bevoegdheid, dan zul in ver schillende gevalle^ do verhooging van het Kjjkspensioea achterwege blijven. Het behoeft geen betoog, dat bjj deze toepassing do toeslag welke ten laste der gemeente komt, een voordeel is voor het Bykspensioeuf onds. Dit is het haakje, waar de lamp aan hangt. Wie zal eT betalen? He^ is 't te genovergestelde van wat wij een combat de gé ii ér os i té, een wedijver in edelmoe digheid plegen te noemen maar het ge meentebestuur heeft gelijk- Hier is een van die gevallen, waarin wjj zeggen: „pas op den Haag! Rijden met zware motorrijtuigen. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben, naar aanleiding van zoeken om maatregelen te nemen ter voorkoming van vernieling door hot ver keer geantwoord, dat de provincie dit niet kun regelen, omdat de (Rijks) Motor en Rirwielwet dat doet. Aan 't slot van hun uitvoerige beschouwing verzoeken z\j, dat de- gemeenten wegen en bruggen zoodanig zullen verbeteren, dat die be stand zijn tegen hei, moderne verkeer. Dit is een modern standpunt, waarover de eigenaars van zware vrachtwagens ïioh zullen verheugen. Maar God. Staten vorlieaen één ding toch uit het oog: niet alleen aan wegen en bruggen brengen «vare vrachtauto 's schade toe, maar ook aan gebouwen. Men leze daarover hef geestig artikel van onzen medewerker, tien heer Knappert. 111 dit nummer. En daaraan kan het verzoek van Ged. Sta ten niets verhelpen of moeben de bouwvoorschriften in de toekomst v den verscherpt, de huizenbouw dos veel duurder gemaakt, ten bate van de zware vrachtwagens? Zoover zullen Ged. Staten toch wel niet willon gaan. En daarmee zouden de eigenaars van nu bestaande huizen ook niet geholpen zijn. Dit is wel zeker waar: het moderne vervoer belemmeren, verhinderen om niet te zoggen afschaffen, zou bekrompen oudbakken zijn. Wij moeten met onzen tijd mee. Maar excessen, overdrijving, roekeloosheid mogen on moeben voorko men worden.Niet door onmogelijk te hand haven strafbepalingen omtrent gewicht van wagon en lading, maar door het voorschrijven van luchtbanden; daarmee wordt de eigenaar van den vrachtwagen zelf in de zaak betrokken eu zal ep zijn eigen belangen ter dege passen, waardoor hij metoen straten, bruggen, woningen zijus ondanks spaart. keu." In Den Haag en elders waren daartegen reeds maatregelen geno men, en in navolging daarvan wilde» inen ook in Haarlem aan deze recht matige klachten tegemoet komen. Burgemeesters hadden dus een con ceptverordening opgesteld „ten ein de de voorzegde Diligences het draven door de stad te beletten", uit overwe ging „van de Ongelukken en Soh-aden, welke daardoor aan de Gebouwen, Stralen en Riool en dezer stad! tc dug- ten zijn." Die gemoedelijke diligences, wie had gedacht, dat zij eenmaal zouden beschouwd zijn en bestreden, a!e de sioopers der openbare wegen en der gebouwen De raad zou nog verder gaan dan het Dagelijk6oh Bestuur. Bij de „deli beratie" werd uitvoerig de vraag be sproken, of men „het Draven alleen binnen deze stad zoude beletten of mede tot het Grondgebied der stad zoude uitstrekken." Het laatste durf de mien tenslotte niet aan, maar wel werd aan het ontwerp de bepaling toegevoegd, dat de daarin voorkomen de voorschriften „mede op de volge- ladene Bleek era- on Vragtwagens toe passelijk (zouden) zijn." Waarop „hoeren Burgemeesteren verzoet zijn, hieraan de vereischte Executie te ge ven De zaak was dus al heel gauw-be slist. Vijf diagen na de raadsvergade ring zonden burgemeesteren een af schrift der verordening aan Gedepu teerden en nog in dezelfde maand la zen de ingezetenen, dat de overheid bepaald had „dat alle Diligences, Postwagens e# volgeladen Bleekcrs- en Vrachtwagens voortaan de stad stapvoets zullen moeten doorrijden, uitgezonderd bij het op- en afrijden van Bruggen.". En de straf op de over treding gesteld, was niet gering. Een boete van f 12 voor de eerste maal, voor den tweeden keer en vervolgens een boete van f 24 of „bij onvermo gen" gevangenis van 1 tot 3 dage1'. Het ging dus voortaan stapvoets door onze stau. De ruiten rinkelden niet langer, de rost werd niet meer verstoord, tenzij dan in de onmiddel lijke nabijheid der bruggen, en, wat in eer zegt, de maatregel voorkwam schade „die te duchten was." Ik houd het er voor dat men het vernielend vermogen der vrachtwagens te hoog aanploeg, en dat eeu goed bezette di ligence althans voor do gebouwen geen gevaar was. Die gebouwen staan nog overend. Maar een vrachtauto is geen diligence en zij is geweldiger üan een nleekerswagen. Wie dit ver schil m t' oog houdt, is geneigd te glimlachen bij de gedachte, dat men uen modernen vrachtwagen zou uit- noodfigen stapvoets te rijden. Wat is .er nu aan een vrachtauto die niet rent! Maar wie de taal der steenen verstaat de vernieling onzer open bare wegen ziet. Wie de scltade opmaakt, toegebracht aan algemeen en bijzonder eigendom, op bescher ming waarvan hij meent recht te heb ben. Wie de geweldenaars „rnir niehts, dir nielits" ziet dra ven als gold het het behoud van het lieve vaderland, vraaigt zitch al' of het geen tijd wordt hun eenige bescheidenheid te ieeren, in afwachting van de asphaltblokken waarop ze hun kracht kunnen pro- beeren. Door langzamer te rijden? Waarom niet? Het is immers niet al leen het gewicht, dat het kwaad ver oorzaakt, maar niet minder de snel heid waarmee het zich verplaatst? De sleutel in de deur van mijn muurkast trilt alweer. De kandelaar wordt opnieuw onrustig. Ik leg de pen maar vast neer. H. E. KNAPPERT. Saxa loquuntur, de steenen sprekenl 2e spreken, de een gelegd op den ander en geworden met elkander lot een grootsch gebouw,- van de macht van den menschelijken geest en hieraan dacht de bouwmeester van de Votivkirche te Wee- nen, toen hij deze woorden tot zijn lijf spreuk koos. Maar, losgewoeld door den tijd en tot een steenhoop afgebrokkeld, prediken ze de vergankelijkheid van alle werk met menschenhandcn gemaakt en gezeten aan den voet van een bouw val hoort ge hen vertellen van oude tij den, zoo ge althans een geoefend oor be zit om de taal der steenen te verstaan. Steenen kunnen spreken van vele dingen. Van ruw geweld, van oorlogsge weld, en dan roepen ze om schadever goeding, zooals de puinhoopen in Frankrijk. Maar ook van vreedzaam ge weld, van veikeersgcweld en dan via- gen ze beleefd maar dringend om be scherming bij de wet. Simpele straat- steenen zijn het, die niet langer ver zwijgen kunnen, dat zij stuk gereden en vermorzeld worden door vrachtauto's, die den grond gestadig onder onze voeten doen dreunen. Nu houden ook de stee nen, waarvan onze huizen zijn gebouwd, zich niet langer stil; de beweging plant zich voort langs de muren en een oogeit- blik ondergaat ge den indruk van een aardbeving. Ge legt de pen neer, want schrijven is onmogelijk. De vrachtauio nadert. Als een plotseling opgestoken, geweldig gedreven wind, die aan een onweer voorafgaat, zoo kondigt het monstrum zich aan. De sleutel in het slot van de muurkast begint te trillen, waar door de kandelaar op uw schoorsteen mantel ook onrustig wordt en neiging vertoont naar den rand af te schuiven: bet schijnt u toe, dat hij zijn beide ar men omhoogstrekt om zich aan de lijst van den spiegel vast te houden. Inmid dels laat de boekenkast achter uw rug een klagend geluid hooien en die tegen over u „minder week, en niet zoo ligt Ban 't weenen", kraakt, als braakte z j een vloek uit over de verstoring van i haar rust. De onrust stijgt naarmate de geweldenaar uw huis nadert. Daar raakt hij in een kuil, die hij zelf ge graven heeft, hij veert er uit en de rui ten rinkelen en Goethe, die op uw schrijf tafel naar buiten staat te kijken, fronst het voorhoofd en keert tenslotte zijn rug toe aan een wereld, die zijn Faust mi:- kent, eeu wereld van hardloopers. Het rumoer heeft nu zijn hoogtepunt bereikt, ge neemt de pen weer op, in afwachting van het oogenblik, dat de rust zal zijn teruggekeerd, en onder het geleidelijk afnemen van het dreunen, herinnert ge u dat „kleine Tongemhlde", dat ge vroe ger zoo graag hoorde spelen, omdat het u „das Herannahen, Voriiberzieheu und allmalige Entfernen der Parade einer Schaanvache", in klank bracht. Maar dit was heusch geen parade, dit was ver- keersiioodzakelijkheid, terwille waarvan ge u gehavende muren en gescheurde plafonds getroosten zult. Zoo vragen de steenen dan om be scherming tegen de geweldenaars cn toen onze raadsleden in hun laatste ver gadering:, bij de behandeling van punt 12, toonden den ernst van den toestand te begrijpen, zoo goed als Gedeputeer den, hebben zij weinig vermoed dat de zaak waarom het hier gaat, reeds hon derd jaar geleden in den gemeenteraad aan de orde was gesteld. Ze werd intus- schen heelemaal anders opgelost en ik vermeld dit hier alleen om te doen zieti, hoeveel eenvoudiger destijds de toestan den waren. Maar de overeenkomst is evenzeer treffend en dat de geschieden-s zich wel eens tot in bijzonder'-eden her haalt, blijkt ook uit de kennisgeving, die burgemeesteren in Augustus 1822 he ten aanplakken. Klachten over het dreunen door de wagens veroorzaakt! In d'e raadsver gadering van den 23sten Augustus communiceert de hoer President na mens heeren Burgemeesteren, dit bij H. E. A. tclag'Nt ingèko-non rijn ottr de geweldige dreuning, welke de thans rijdende Diligences vcroorza- ONZE DAMRBUR1EK. Wegens ongesteldheid van onzen medewerker kan deze week de Domrubriek niet worden opgenomen. PERSONALIA. Tot lid van het College van Collec tanten der Ned. Herv. gemeente al- hiei, Is door Kerkvoogden benoemd, zoo meldt Haarl. Predbld. de heer J- W. Breet. Het Filmkijkspel Luxor Thoater. Onder begeleiding van aardige, toe passelijke muziek wordt in dit thoater weer 'n uitgebreid programma afgedraaid Als eerste nummer enkele aardige ge kleurde opnemingen uit het wereldbeken de Voleudain. Dc tweede film is iota voor hen die van detective romans houden, namelijk eeu film mot als hoofdpersoon Sherlock Holmes. Na dezen 2-aeter weer de H. A. P.-coarant, on de gekleurde Damesrubriok. Het nummer „Bigorno als Tramcon ducteur" heeft veel succes onder do lachers en is ook werkelijk een aardig stuk. Daarna, vóór de pauze, nog een va riété-nummer, een paar handige gooche laars, die o.a. op geheimzinnige manier geld uit de lucht grijpen, 0111 hot daarna weer even spoedig te doen verdwijnen. Ook na de pauze staat or een tooaeol- nummer op het programma, the Hoinz Company, oen flink stel acrobaten, di door huu keurig uitgevoerde, gyranni tische oefeningen het sportieve gedeelte' van het pnbliek in verrukking brengen. Vervolgeus het bioseoopniunmer „Apen- jacht" en als slot do hoofdfilm „Do Bruid van Ajmand do Gautier", spannend drama in 5 acton. Hot is wer kelijk de moeite waard deze film te be- wonderen, het prachtige spel vnn de hoofdpersonen, vooral yan „De Bruid", deed ons geheel in dit mooie filmwerk meeleven. Zooals men ziet een programma met groote verscheidenheid, dat eiken avend uen volle zaal verdient te trekken. De Kroon. Loon Kantor, in New-York, heert reeds ,n zyn pniste jougd vriendschap geslo ten met Gina Ginsberg, die hij o.a. togen een paar straatjongens beschermt. Als hy zyn verjaardag viert, weet zyn moe- der, die Leon zielslief heeft, het van haar oian, Abraham Kantor, na voel togen- strubbelingen gedaan te krygen, dat deze aan Leon een viool van vier dollar ten geschenke gtelt. Leons moeder begrijpt, dat hiermee de droom van baar leven vervuld wordt; zy had namelijk hej-, voor- gevoel, dat Leon nog eene oen groot mu sicus zou worden. Haar droom bleek niet ijdel te wezen; Leoa wordt inderdaad oen voortreffelijk vioolkunstenaar, die reeds op 23-jarigen leeftijd een zegetocht door Europa houdt en o.a. aan het Italiaausohe hof een con cert geeft. Dan komt evenwel de wereldoorlog, waarin tenslotte ook Amerika betrokken wordt. Als het vaderland vrijwilligers oproept, aarzelt Leon niet lang en meldt zich voor den militairen dienst aan. Te voreji geeft Leon in oen groote zaal voor ten een concert, waaruy aan de bijvals betuigingen sobiej geen eind konrt. Als hij vijftien maal teruggeroepen is, geeft hy aan den algomeenen wensoh van publiek gehoor en speelt onder adem- looze stilte zijn successtuk „Humores- que". Na afloop van dit concert wordt hem door een theater-directeur een tract voor vijftig concerten aangeboden, tegeu een honorarium van tweeduizend dollar per concert. Leon weigert even- wed dit 8chittereod aanbod en antwoordt: „Ik heb reeds een contract voor mijn vaderland geteekendl" Na voel wederwaardigheden (Leon raakt gewond en kan een poos niet spe len), komt alles ten slotte goed nit en worden Leon en Gina een gelukkig echt paar. Dit mooie stuk wordt deze week in „De Kroon" verfilmd. Het maakte Vrijdag avond bij het talrijke publiek reeds die pen indruk. De muzikale illustratie is als altijd in orde. Het Scala-Theater. „Het Circus Bellini" is het hoofd nummer dat nu in dit theater vertoond wordt. Het is de levensgeschiedenis van een meisje uit een circus. Bij dat circus zijn ook twee acrobaten. Alberto en Ri- cardo. Beiden beminnen het meisje; z:j wil daar evenwel niets van welen, manr houdt van Alberto als van een goed ka meraad. Als Ricardo het meisje lastig valt, komt Alberto aan en slaat hem neer. Denkende dat hij dood is, vluchten Sybille en Alberto samen. Zij treden op als vader en dochter in variété's. Op een dag maakt Sybille kennis met Hu- bert Vendai, een student, dien zij al eens meer in het circus van haar vader gezien had. De kennismaking wordt voortge zet. Later laat Hubert haar aan haar lot over. Sybille besluit nu ook Alberto te verlaten en zich van het leven te beroo- ven. Dit weet deze te verhinderen en ze leven weer verder als goede kamera den, hoewel cr bij Alberto een dieper gevoel bestaaL. Steeds worden ze achter volgd door de gedachte aan den misdaad op Ricardi. Later ontmoet Sybille Hu bert weer en gaat met hem mede met achterlating van haar kind. Alberto vindt dit kind terug en komt weer bij het circus. Het is een heele opluchting voor hem als hy tot de ontdekking komt dat Ricardo nog steeds ieett en nu direc teur van het circus is. Het slot is dal Alberto dood is en de moeder haar kind terugvindt. Een goed gespeeld nummer met uitstekende explicatie van den heei Van Heel. Vermelding verdient nog dat in dit stuk een variélénummer voorkomt, „De twee Benno's"; Wat zijn dat een paar acrobaten en hartelijk wordt er gela chen. Vóór de pauze zagen we twee kluchten, elk in 2 acten, n.l. „Pumps en Co." en „Kareltjc Argusoog". Vooral om het eerste wordt danig gelachen. Alles bijeen een prachtprogramma; LEGER DES HE1LS. in de tehui zen voor dakloze mannen, vrouwen kinderen aan liet Spaarne, werden in afgeloopen week verstrekt 1904 porties voedsel en 476 naahtverblyven. DOUCHE-BADEN. In het douche-badhuis aam deai Soho- teremgel zijn in den afgeloopen week 810 baden gènpmen. In dat aan liet LeicLscheploin 573 en in dat aan den Koudenhorn 314. zichten bij de terugkomst vertelden vol doende,- dat de jongens en meisjes ge noten hadden. Had de bekende harmo nica-speler van Velseroord, de heer Zwa nenburg, op de boot voor muziek ge zorgd, bij Rozenstein zorgde „Wilhel- mina" voor eenige vroolijke marschen. Met genoegen kan het bestuur van „Kin. dergeuol" op dezen dag terugzien. RingrIJden. Behoudens toestem ming van B. en W. wordt hier, evenals het vorige jaar, een ringrijdenj gehou den en wel op 13 Setember e.k. Voor dn oude volksvermaak zal ongetwijfeld gron te belangstelling bestaan* Dö. ROOS. De N. R. Ct. meldt Ds. V. Roos te Santpoort, die dat jaar den 70-jarigen leeftijd zal berei ken, heeft tegen 31 December a.s. eer vol ontslag gevraagd aio predikant der provinciale ziekenhuizen te Sant poort en Bakkutm. SCHOTEN. Woningbouw. Een dezer dagen zal te Haarlem een vergadering worden gehouden om te komen tot de oprichting van een coöperatieve woningbouwvereniging. Het plan is te Schoten aan de F'ora- straat 27 burgerwoningen te bouwen. Winkelsluiting. Door B. en W. is voor alle winkels onthef fing verleend van de verbodsbepaling betreffende de winkelsluiting op Woensdag 30 Augustus. -Dien avond mogen de winkels openblijven tot el» SANTPOORT. „Klndorgenot". Het reisje van bo vengenoemde vereenïging naar den die rentuin te Amsterdam, mag als zeer ge slaagd beschouwd worden. Het weei werkte bijzonder mee en de vroolijke ge VELSEN. Ned. Herv. Kerk. Haarl. Pred.bld. meldt: Ds. W. Kroeze hoopt Zondag 3 Sep- seroord, na des voormiddags beves- tember zijne intrede te doen te Vet- tigd te zijn door Ds. Eggink. IJMUIDEN. LOONSVERLACINC IN HET VISSCHERIJBEDRIJF? De rccdersvereeniging heef*, aan de organisaties der arbeiders in het vis- scherijbedrijf een brief gezonden, waarin wordt voorgesteld om in verband met de slechte tijden, van 1 Mei31 October op de trawlers niet met vier maar met drie matrozen tc varen. Op die wijze, wordt betoogd, kunnen de loonen die bestaan, worden gehandhaafd. De organisaties hebben daarop ge antwoord dat een dergelijk voorstel niet te aanvaarden is, dat men er zich ten sterkste tege n zal verzetten. In het ant woord wordt er de aandacht op gevestigd dat inkrimping van personeel de werk loosheid zal vergrooten en dus toch de minderen zal treffen. Men wijst er ver der op hoe de kolenwerkers door de ma chinale los-inrichtingen worden gedu peerd en nu nog een loonsverlaging van 2050 voor deze arbeiders wordt voorgesteld. Men vestigde onze aandacht op het gevaar van het varen met drie matrozen, op een der drie wachten kan dan maar wacht worden geloopen door één man. Het bestuur der organisaties spoort de arbeiders aan tot eeu krachtigen strijd. ZANDVOORT. Mijn aangespoeld. Weer is een mijn aangespoeld, ditmaal bij paal 63. De strand wachter, de heer Ter Mes, waar schuwde dadelijk de Marinewerf te Am sterdam, die heden (Zaterdag) komt, het gevaarlijke ding te demonteeren. Van Vrijdag- op Zaterdagnacht stond voort durend een politie-agent op post, om ieder op grooten afstand te houden. Diefstal. Aangifte werd gedaan van diefstal van eenige zilveren voorwer pen, gevonden op de Belt en tijdelijk in eeu schuur daar opgeborgen. Past op de kinderen. Weer werd dc politie gewaarschuwd, dat iemand tracht kinderen mee te lokken naar de duinen, door hun chocolade te beloven. Daar reeds eenige malen verdachte personen onze gemeente bezochten cn trachtten slachtoffers te maken, wat hun ook één maal gelukte, geve ieder zijn kinderen nog eens een extra-waarschuwing, niets van onbekenden aan te nemen of met hen mee te gaan. HAALEMMERMEER. Personalia. Ter voorzie ning in de vacature, ontstaan dooi- bel aan mej. A. Vellekoop als onderwij zeres aaiï de openbare lagere school to Nieuw Vennep niet ingang van 20 Augustus a.s. verleend eervol ontslag, werd tot tijdelijk onderwijzeres aan genoemde school benoemd mej. A. P. van Wijk, te Haarlem. Veteranen wedstr ij d. Op Zondag 27 Augustus a-a zal van wege de voetbalvereeniging V. V. H. op het nabij het station te Hoofddorp gelegen terrein een veteran en we stripj? worden gehouden. Mannen van pl.m. 60 jaar- oud, die nog nooit ge voetbald hebben, zullen in het veld verschijnen om hun krachten te too- nen en te laten Hen dat ook hun be langstel ling in deze sport welverder kan strekken dan als toeschouwere de wedstrijden gade te slaan. VOETBAL. Om den Bisschopsbeker. Zondagmiddag wordt op het N; V. C. terrein te Noordwijk de finale gespeeld om den Biscbopsheker, tusschen H. B, C., van Heemstede en D, O. N. K., van Gouda. BOKSEN. DE BEGRAFENIS VAN D. ROM.ME. Op de 'begraafplaats Crooswijk te Rotterdam, is onder buitengewoon veel blijken van belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den bokser D. Romme, die Zon dag j.l. overleed na een wedstrijd in het circus te Schevciringen. Reeds vroeg in den morgen had zich oe>n zeer groote monsohenmaeea verzameld in de nabijheid van do wo ning van den overledene in de Hugo de Grootstraat en toen om 2 uur zich de droeve stoet formeerde, kon deze nauwelijks door de talrijke belang stel I011 don heen. Op het kerkhof was dc schare zóó talrijk, dat 30 agenten noodig waren om met zochten drang mint baan te maken. Dt den stoet was ook Hijzeldoom, waarmede de overledene liet laatst in het strijdperk kwam. Tevens werd de lijkwagen gevolgd door vertegen» woordigere van bokecorporaties uit het geheete Jand. Er waren buitengewoon veel bloemen en kransen, die in een apart rijtuig in den stoet werden meegevoerd. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Van Baerle namens hei foesurji van den Neó. Boksbond, den Rotterdamechen Bokebond en do vereenïging Boxing te Delft den heer heer Zunderdorf namen» de Ha-agsche Sportvereeiii- gingenAssencSorp namens de Rot- terdamsche boksers; Van Li en den na mens de Voetbalvereeniging Hollarr dia. waarvan do overledene lid was De heer v. d. Dek dankte namens de familie voor de bewezen eer. (Tel.) SCHAKEN. HET INTERNATIONAAL SCHAAKTOERNOOI. TE LONDEN. In die veertiende ronde speelde de (Nederlander Euwe reinis© met Bo- goljubov. CRICKET. f HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. NED. CRICKET BOND. Eerste klasse. HaarlemV. O. C. H. C. C.H.D.V.S. Tweede klasse Weet. Haarlem II—V. V. V. II (V.V.V«,« terrein). Amsterdam C, C.Vleermuizen. Tweede klasse Oost. P. W.Quick B. OM DEN TELEGRAAF-BEKER Rood en WitV. V. V. WIELRIJDEN. EEN -INTERNATIONALE KOP PELWEDSTRIJD TE AMSTERDAM. Naai- de Tel. verneemt, zal de di rectie van het Stadion op 24 Aug. een internationalen koppelwedstrijd orga- niseeren, waarschijnlijk over 80 K.M LUCHTVAART NIEUWS. DE REIS OM DE WERELD PER VLIEGTUIG. Uit Londen wordt gemeld Majoor li lake is ernstik ziek gewor dten. Hii is in het hospitaal te Calcutta opgenomen om voor appendicitis ta worden geopereerd. De pogin« om den vliegtocht om de wereld te volbrengen zal worden voortgezet door zijn makkers, entter leiding van kapitein Mc. Milten. Majoor Blake wil het echter niet op geven en hoont zich te Vancouver weer bij de anderen aan te sluilgfl. EEN VERLATEN HOLLANDSCH KIND TE BERLIJN. Uit Berlijn meldt men aan de Msb.: Zondagochtend werd te Berlijn een driejarig meisje, dat zonder geleide ronddwaalde, door 'n beambte van de wacht der Rijksdrukkerij „opge bracht'. Met veel moeite elnagde de beambte er in uit de mededeelingen van het kind op te maken, dat het uit Amsterdam afkomstig is, terwijl de moeder zich ergens in Duitschland moet ophouden. Het kind is in het weeshuis in de Alte Jaltobstrasse on dergebracht. SLAAPZIEKTE. De zoon van den heer B. te Blerik, die eenlgen tijd aan slaapziekte leed, is thans overle den. DE STAATSMIJNEN. Verschenen is het verslag van den hoofdingenieur der^Slaatsimjnen over 1921. Het volgende is er aan ontleend: De steenkonmprodactie van da Lim- burgsche mijnen onderging geduren de het jaar 1921, vergeleken hij het voorafgaande verslagjaar, 'n vermin dering van nog geen Met inbe grip van het 111 de wasscheryen ge wonnen kolenslik nam ae prouuctte echter, vergeleken met die van het vorig jaar, toe. De staatsmijnen te zomen producee- ien 83.151 ton of bijna 5 meer dan het vorig jaar; de productie der geza menlijke particuliere mijnen daaren tegen bleef 102.616 ton of bijna 5 bij het vorig jaar ten achter. De productie van alle particuliere mijnen te zamen bedroeg 52 die van alle staatsmijnen te zamen 48 van de totale productie aan steenko len. Op do productie deden,, behalve de staking bij de Domaniale mijn, mede 'n nadeeligen invloed gelden de moei lijkheden, welke de mijnindustrie on dervond hij den afzet van hare pro ducten. Het gemiddeld aantal in dienst der verschillende mijnen werkzame arbei ders steeg mot ruim 9 Het onder- grondsch personeel bedroeg ruim 8 het bovengrondse!» personeel ruim 11 meer tlan in 1920. BEZUINICINC. Naar aanleiding van het bericht dat minister Ruys een commissie zou heb ben ingesteld om de regeering van advies te dienen over bezuinigings maatregelen van algemene strekking, meldt het Haagsche Corr. Bureau: Van de „instelling van een commis sie" kan moeilijk sprake zijn. Het geldt hier onderling overleg tusschen verschillende departementen, dat op de gebruikelijke wijze wordt bevor derd door do aanwijzing van verte genwoordigers van die departemen ten. Tallooze dergelijke interdeparte mentale commissies zijn werkzaam en gewoonlijk met veel succes.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1