OVERRIDDEN EN GEDOOD. Tn' redelijk' motief opleveren Voor de ver- de Spaamdammerstraafe te Amster duin is een 81-jarig lcind door de tram overreden. Do kleine was dadelijk dood. DIENST- EN RUSTTIJDEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Op do vraag van den keer Van Braambeek, betreffende het raadple gen van de vakbonden bij ket verlee- nen van ontheffingen der bepalingen van de regeling der dienst- en rustlij - den voor ket spoorwegpersoneel, ant woordde de minister van Waterstaat met een uitvoerige opgave betreffende de stations Coevorden, Delfzijl, Lage Zwaluwe, Nieuwe Schans, Roode- eckool, Zwolle en Zutphen. Uit deze opgave blijkt: lo. dat de gezamenlijke duur van die in een tijdvak van twee achtereen volgende weken vallende diensttijden en gedeelten van diensttijden, voor dit personeel in maximum 114 uren bedragende, in geen enkel geval wordt bereikt, doek steeds aanmerkelijk be neden dat maximum blijft; 2o. dat een verlenging van het dagmaximum in het veertïendlaagsoh maximum een correctief vindt, aan gezien daardoor de diensttijd op an dere dagen op overeenkomstige wijze vermindering ondergaat 3o. dat de verlengingen betreffen bruto-diensttijden, dlat wil zeggen, zonder aftrek van de daarin liggende rust. Zoo ligt in den diensttijd te Coe vorden een rust van bijna vijf uren, zoodat do werkelijke diensttijd niet meer dan 11 uur en S minuten be dt aagt 4o. dat de verlengde diensttijd, ten gevolge van "de ontheffing, aan den een opgelegd vaak een extra vrijen dlag of Zondag voor een ander moge lijk mankt. Aangezien het hier geen ommen uv gen van ateerneenen aard betrof, maar «slechts gevallen van zeer ecnvoudigen aard on deze bovendien spoivxnsch voorkomen, soheen het geheeL onnoo- dig om daarover de vakorganisaties te höoren, te meer daar uit een onder zoek. ingesteld naar aanleiding van de ingediende ontheffiOgsaaiivraag, was gebleken, dat bij de betrokken perso nen tegen deze ontheffingen geen be zwaar bestond. Be Tabakswet. DE LOSSE VERKOOP VAN SIGAREN. Do Minister van Financiën brengt, in do St. Crfc. ter kennis, dat tot verbruik bereide tabak nog tot 1 November 1922 iu bet vrije verkeer niet voorzien van zo- gol8 zal mogen worden verkocht, to koop aangeboden, afgeleverd of ten verknop in voorraad gehouden, voor zoover aanne melijk kan worden gemaakt, hetzij dat daarvan na het in werking tzredon der wet do accijns is betaald -Do inspecteur» der accijnzen zijn tot dien datum bevoegd maatregelen to treffen, waardoor het ver voer van de hierbovenbedoelde tabaksfa brikaten met een door de ontvangers der accijnzen af te geven geleibiljet mogelijk wordt gemaakt. Binnen den hiervorengenoenrden ter mijn blijft de losse verkoop van sigaren ook uit van zegel voorziene verpakkin gen van 25, 50 en 100 Btuks en voor zoo ver wettelijk toegelaten in verpakkingen van 250 stuks, algemeen geoorloofd, mits liet op do verpakking voorkomende belas tingregel, dadelijk nadat die verpakking ledig is," wordt vernietigd door verwij dering van het zogel of althans van dat •gedeelte, waarop de* kleinhaadelsprya voorkomt. Be hienbedoelde sigaren mo gen eokter niet door kleinhamdelarea bui- ten do van zegel voorziene verpakkingen in voorraad worden gehouden. Het vorenstaande geldt ook voor ver koop op markten, enz. en door fabrikan ten, winkeliers die ontheffing hebben ge- vrnugd of verkregen van het bepaalde by art. 23, tweede lid en art. 40 der Tabaks wet, ook al mocht hun in de beschikking, waarbij ontheffing ia verleend, do plicliting zijn opgelegd om sigaren niet anders dan stuksgewijs gezegeld.te ver- koopon of in voorraad te hebben. Be be staande regeling betreffende voormdr- van marktventers en vervoer van ong zegelde tabaksfabrikanten naar en v; de markt blijft tot 1 November 1922 ge handhaafd. Zij die van dozo gunstige bepalingen misbruik- zouden maken, zullen daarvan worden uitgesloten, onverminderd de ver der tegen hen te nemen maatregelen. IN VREESELLJKE POSITIE. Men meldt aan de „Rott." uit Papendreeht dd. IS Aug.: Gisterenmorgen had alhier een droe vig ongeval plaats. Bo 20-jarige J. d. H. uit Bo-rdrecht, die 3ehilderswerk ver richtte aan do woning van N. aan de veerpont, wilde op* het dak klauteren. Bo man is daardoor met ZÜU boenen op do eleetrische draden gekomen en doordat er oen sterke stroom op stond, kon Ly zo er "iet meer van af trekken. Beerljjk word h\j daardoor aan xijn beenen ver wond. Hevig gillend riep ky om hulp, en toen men aan kwaan snellen, sloegen de vlammen hoog uit do leiding, waar door de draad brak. Daardoor kon hij er zijn boenen weer af krijgen doch daar do man vermoedelijk bewusteloos was, viel bjj van oen aanzienlijke hoogte op do ateenen. lievig bloedde hy uit verschil lende wonden. Do ongelukkige werd per auto naar het Ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Be tóestand is van dien aard, dat voor zyn leven wordt gevreesd. gamenwsrting van het Spoorwegpersoneel. Op uitnoodiging van den ,,B. A. N. S." (Bond van Ambtenaren in dienst der Nedcrlandsclte Spoorwegen), kwa men Vrijdagmiddag te Utrecht bijeen do vertegenwoordigers''van de Ne'der- landscho vereeniging van Spooav en Tramwegpersoneel, den R. K. Bond vim Spoorwegpersoneel, ,,St. Ra- faël", den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, den Protest. Chr. Bond van Spoorwegpersoneel en den Bond van Ambtenaren in Dienst bij de Nc.derlandsche Spoorwegen, ter be spreking van de maatregelen, welke eventueel gemeenschappelijk zullen kunnen wordengenomen tegen de voor het personeel dreigende verslechtering in loon- en arbeidsvoorwaarden. De samenwerking kwam 'tot stand 'op den volgenden grondslag: „Do hoofdbesturen der vijf organi saties van Spoorwegpersoneel ontken nen, dpt dc ongunstige bedrijfsuitkom- 8tc-n der Spoorwegmaatschappijen een slecthtering, zooals die. Ie. door loonsverlaging voor het werkp I aatspersoneel 2e. in een brief van den Raad van Commissarissen der Nedorlandsohe Spoorwegen, door vermindering der wedden; 3e. door het voorgenomen uitstel der pensioe nregel ing; 4e. door de reeds in werking gelre den en thans bekend gemaakte nieu we poging tot aanzienlijke uitbreiding de arbeidstijden van elke groep het personeel, tot uiting komen en dat die verslech teringen dus niet door het personeel kunnen aanvaard worden. Zij besluiten daarom in gemeen over leg gezamenlijk den strijd togen au aangekondigde terugduwing va.n het personeel te zulten voeren en zijn bé- reid, het verzet van haar leden daarte gen, indien zulte te zijn-ar tijd noodza kelijk mocht blijken, daadwerkelijk tot uiting te brengen." Een comité werd samengesteld, be staande uit de volgende personen: P. Moltmaker, N. Nathans, G. Joustra (Ned. Ver.), F. Nievard, H. Timmer mans (St. Raphael), P. de Haan (Neu trale Bond), L. Willemsen (B. A. N. S. en A. v. d. Ivooy (Prot. Chr. Bond). ONTSLAG VAN MILITAIREN. Namens eenige militairen, die met ontslag worden bedi-eigd, hebben, zoo meldt Het Vad., de hoeren mr. W. Francken en inr. H. P. Marchant, ex- ploiten aan den Staat der Nederlan den en den Minister van Oorlog be- teeksnd, waarin o,n. wordt aangezegd dat bedoelde militairen uitdrukkelijk protesteeren tegen toepassing van palingen in strijd met punt 3 van het Kon. Besluit v-an 23 Fete. 1912 no. 54, hetwelk geen recht geeft ontslag te verleenen bij het overcompleet gera ken of pensioengerechtigd zijn, in het bijzonder tegen eventueel ontslag vóór het verstrijken van hun than.-) loopende verbintenis; en dat zij bereid zijn de Uit hun dienstverband voort vloeiende werkzaamheden te verrich ten en mitsdien hun diensten aan den Staat der Nederlanden aanbieden. EEN STAKINC IN HET BOUW BEDRIJF? In verband met het besluit tot loons verlaging van de federatie van zefl- standig werkende groepen in het bouw bedrijf, heeft, naar ,,De Tel." meldt, de plaatselijke federatie van bouwvakarbei ders met ingang van Maandag a.s. de staking geproclameerd voor alle ledeu, werkzaam, in een der groepen, indien het besluit tot loonsverlaging niet vóór of uiterlijk op heden, Zaterdag-, zou wor den herroepen, DOOR GAS BEDWELMD. Ia het ziekenhuis te Vlissingcn is overleden J. de W., uit Souburg, die Maandag, be dwelmd door gas aangetroffen werd. Do man is niet bij kennis geweest. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit zijn met in gang van 16 September benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te lïaamsdonksveer J. Vrijer, en te Amstelveen H. F. van Beukering beiden thans in gelijke betrekking respectievelijk te Zwartsluis en te Lemmer. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de Urde van Oranje- Nassau dr, L, F. de Beaufort, hono rair conservator bij het Koninklijk Zoologisch Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam, wonende te Amersfoort, lid en secretaris van de Staatscommissie voor de Visseherij- inapectie. FAMILIEPASSEN VOOR BELCIc. Het Belgische gezantschap deelt me de, dat voor Nederlanders familie- passen waarop de man. de vrouw en kinderen beneden de 15 jaar vermeld zijn, geldig zijn voor België. Deze passen dragen uitsluitend den naam van familiepassen en hebben geen anders bestemming zooals, bij vergis sing, in sommige bladen medegedeeld Mej. J. C. Anient slaan Mevr, Wijs man en Mevr. Scheitema met 7—5, 1—6, 6—4. Mevr. v. Gulick-Job .en Mevr. Straub Jansen slaan Mej. N. Resting en Mej. C. van Beugen Bilk met 86, 6—1. Mevr. v. Gulick-Job en Mevr. Straub- Jansen slaan Mej. R. Pelerin en Mej. M. Dekker met 61, 86. 'Heeren Enkelspel: Joker slaat A. J. v. d. Steur met 6-A 10—8. A. W. P. Buys slaat C. Gocdewa- gen met 100. Jhr. J. C. Mollerus slaat T. Lief- tink met 60, 6—1. Mr. A. S. van Niorop slaat J. Over- wïjn met 97, 6—3. J. J. Laan slaat J. Straus met 6—1, 6—0. M. Pb. Wijn slaat L. Ileslenfeld met 63, 6—1. A. Kerkhoven slaat C, Havdebeek met 6-O, 6-1. Tin Verkley slaat Dr. J. van Blois met 64, 5—7, 6—2. D. Tierie slaat P. de Graaf met C—0, 8—6. J. Nielsen slaat A. F. Kramer met 6—1, 6—1. S. de Hartogh slaat II. F. Meyer zu Schlochteren met 61, 7—9, 62, VOETBAL. De vergadering van „Haarlem". Het bestuur van „Haarlem" was, zoo als onze lezers welen, afgetreden, dus was de vereeniging bestuurloos. Zeer veel geruchten zijn er sindsdien over „Haarlem" gegaan, o.nx. over het heen gaan van verschillende spelers. Vrijdagavond is een buitengewone ver gadering gehouden voor het kiezen van een nieuw bestupr. De leiding was in handen van den eere-voorzitter, den heer J. J. vau den Berg. In zijn openings woord zei de heer Van den Berg, dat het hem leed deed, onder zulke omstandig heden deze vergadering te nioeten lei den, maar hij was er van overtuigd, dat de goede geest in „Haarlem" was te ruggekeerd. Dat de heer Van den Berg daarmee niet te veel had gezegd, is in de verga dering gebleken. Acht van de negen be stuursleden werden herkozen. De functie van penningmeester bleef vacant tot de te houden jaarvergadering in September, Het bestuur werd als volgt samenge steld E, H. J. Hartog, voorzitter; J. A. J. Paulen, secretarisM, Houlkooper, vice-voorziiter; G. Spiekórman, terrein commissaris. Als commissarissen wer den gekozen de heeren A. Maas, B. Sieshaar, J. P. van Balen Blanken en G. Lerabeck, Niet herkozen werden de heeren A. J. Schalekamp en A. Tijsseling. Aan beide heeren werd voor de vele werkzaamhe den, door hen voor „Haarlem" gedaan, door den voorzitter dank gebracht. De heer H. N. Visser, die in bet buitenf land vertoeft, kon wegens drukke werk zaamheden geen bestuursfunctie meer waarnemen. De heer v. d. Berg richtte eenige woor den tot het nieuwe bestuur en hij sprak den wcusch uit, dat het den bestuurders gegeven móge zijn, om „Haarlem" het rechte spoor te houden. Den leden verzocht hij, zich steeds aan de zijde van het bestuur te schaTen, dan kon het niet anders, of „Haarlem" was weer de goede ;lub van voorheen. Toen nam het nieuwe bestuur zitting. De nieuwgekozeu voorzitter deelde mede, dat de First Vienna Footballclub uit Weenen deze maand in Haarlem, zaï aankomen en waarsohijnlijk op 3' Au gustus tegen Haarlem zal uitkomen* U. D.—H. F, C. Voor den vri/endscbappelijken wed strijd tegen U. D. verschijnt H. F. C. waarschijnlijk met het volgende .elftal Doel: Kreek. Achter: Nes Kervel én Ben Verwey. Midden; Lanvp, Kuipers en Tatt- crelle. Vóór; Cohen Tervacrt, Miezérus, E, Reydon, Van Beekum en N. Bouvy. Zwang en W. Reydon zijn verhinderd. Sprt en Weflstrpen LAWNTENNISWEDSTRIJDEN TB ZANDVOORT Ondanks het slechte weer werden Vrijdag de vastgestelde wedstrijden gespeeld; de laatste echter eerst tegen acht- uur 's avonds. De uitslagen waren: Heeren Enkelspel: Mr. Van Sleeden 6laat Mr. J. Eskens met 6—0, 60. 2e ronde: M. Wetselaar sLaat N. Biezeveld met 62, 64. J, van Buren slaat A. W. P. Buys met 6—2, 4—6, 7-6. J. G. Wijn slaat E. J. Verroen met 62, 6—3. J. W. Bruese Jr. slaat W. van Gu- lick met 64, 64. J. Bierenbroodspot slaat B. van Gel drop Mecklens met 6—2, 61. Mr. P. Bijleveld slaat Mr. A. S. van Nierop met 16, 64, 61. H. G. Eilers slaat H. A. Kiene met 6-2, 6—4. Open I-leeren Dubbelspel. J. J. Laan en Mr. P. Bijleveld slaan M. de Vries van Buren en M. Waren- dorf met 62, 60. A. v. d. Meulen en J. van der Steur slaan Jhr. J. C. Mollerus en Jhr. C. M. Mollerus met 26, 6—2, 62. C. Goedewagen en Mr. Van Steeden slaan C. W. Zahn en K. van Wely met 6—2, 6—0. Joker en M. Wetselaar slaan A. .Koek)roven en P. de Graaf met 63. 6-3. Joker en M. Wetselaar slaan J. Bierenbroodspat en D.. TSerie met C—1, 4 -6, 6—1. Gemengd Dubbelspel: Mej. C. van Beugen Bik en J. W. Bruase slaan Mej, N. Resting en J- van Olst met fi—2, 62. Mej. J. Redéker en J. Huumink slaan Mej. J. Krnieeman Aretz en A. F. Lat oer mot 75, 26, 75. Mej. D. Steinmetz en Dr. E. Krans slaan Mej. A. Fleck en H. Larsen met 6—4. 3—6—1. Open Dames Enkelspel: Mej. P. Veltman slaat Mevr. P. Straub-Fideldy met 60, 6—3. Mej. P. Veltman slaat Mej. C. Bert- iBougeni Bik met 119, 63. Mej. J. Redoker slaat Mej. C. Bert- ling met 6—2, 75. Mej. J. Redeker slaat Mej. ,T. Kru- semon Aretz met 0—6, 62, 6-4. Open Dames Dubbelspel. Mej. J. E. C. Krusenmn "Aretz en GEMEENTERAAD. Vergadering van den Ruud der ge meente Haarlem op Woensdag 23 Augustus '1922 dés namiddags ten 1 1/2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 uur, in do Statenzaal (Prinsenhof). Aam de orde zal worden gesteld! 1. Medëdeelingen en ingekomen stukken. 2. Henstemming over voorstel B. en W. inzake het gebruikmaken, van de ijetelling van liet geven van onder wijs in een vaste klasse door een schoolhoofd. 3. Voorstel B. en W. tot goedkeu ring der begroeting, dienst 1923, Stadsapotheek, 4. Voorstel B. en W, tot vaststel ling kohier steaatbelasting, die.net 1921. 5. Voorstel B. en W. tot aanvaar ding van een geschenk. 6. Verzoekschrift Bestuur EGaarLem's Muziek korps om vacantie voor de or kestleden, met prae-advies van B. en W. Voorstel B. en W. verleenen bij drage in het wachtgeld van den voor- maligen Directeur van het vaccinatie bureau. 8. Voorstel B. on W. verleenen sub sidie aan den Ned. R. K. Politiebond St.-Michael". 9. Voorstel B. en W. tot wijtaiging Raadsbesluit van 28 Juli 1920 No. 27 tot verhooging van pensioenen. 10. Voorstel B. en W. inzake ver haal van premie, door ambtenaren verschuldigd voor weduwen- en wee- zenpensioen. 11. Voorstel B. en W. tot verhuur van grond enz. ondier Lisse. 12. Voorstel B. en W. tot beschik baarstelling gelden voor het maken van een loswa-l nabij dc Dnvenvoorde- straat. 13. Voorstel B. en W. tot overdracht in grond liabij die Leldsohevaart. 14. Voorstel B. en W. tot het in Ima ger beroep uitlokken van een beslis sing omtrent de weigering tot het ver leenen van medewerking aan de Haar lemsolie Sckoolverecniging tot den bouw van een school. 15. Voorstel B. en W. beschikbaar stelling gelden voor den bouw van een bijaondc-re school aan de Leidsoiie- straat. 18. Voorstel B. en W. tot wijziging van het huishoudelijk reglement der Commission tot wering van schoolver zuim. 17. Voorstel B. en W. tot toeken ning van een vergoeding ingevolge art. 100 der Lager Onderwijswet aan twee bijzondere scholen. 18. Voorstel B. eu \]jf tot overplant ing van eeai onderwijzer naar school no. 26. 19. Benoeming van: a. een tijdelijk 1 eeraar in Staatswe tenschappen. Ie H. B. S. met 5 j.c. b. een tijdelijk leeraarin plant- en dierkunde, 2e H. B. S. met 5 j.c. c. een tijdelijk leer aar Ln stenografie H. B. S. met 3 j. c. enz. een tijdelijk leeraar aan den Cur sus tot opleiding van lioofid-ond'erwij- zerstessên). e. leeraren aan de gemeentelijke avondschool voor nijveiiheideonder f. een tijdelijk leeraar in boekhou eken aan de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs. g. een tijdelijk leeraar in de Nedsar- laniclsche taal aan de gemeentelijke avondschool voor nijveiihelcltsonder- wiie. h. onderwijzend personeel aan de Vervolgcursussen no. 3 en 4,. Vervolg Stadsnieuws HAARLBMSGHÏÏ TOONEELCLUB. Het bestuur dor Haarloniaelie Tooneel club doolt ons mede, tot bot inzicht te zijn gekomen, dat bdt onvermijdelijk is, de opvoeringen van deze club gedurende den komenden winter te schorsen. lioeds gedurende bet speelseizoen 1921/'22 beeft hot bestuur a.ï. to kampen gehad met eon tekort aan geschikte krachten voor de mannenrollen cn is daardoor niet in 9taat gewéest, die stuk ken op te voeren, dio bet bestuur ge- wenscdrt had. Bovendien zijn een paar verdiensteljjko medewerkers naar elders vertrokken en bieden ziek steeds minder nïouwo spelers aan. Daarbij" komt dat do gemeenteljjko belasting op publieke vermakelijkheden ook op do TLaarleanscke Tooneolelub vau toepassing is verklaard en bot bestuur dus verplicht zou zijn do contributie met 20 pet. te verhoogen. ïntussehon hoopt bet bestuur op oen grootoa toevloed van gesohikto spelers, mot ijver eu toewijding bezield, zoodat de llaarlemseho Toonoelclub, al is het dan ook na een tijdperk van godwongon rust, een nieuwe bloeiperiode zal kunnen in- Tofc zoover de mededeelingen van. bot bestuur. Velen zullen zekor met leedwezen dit besluit vernemen. Do voorstellingen van do llaarlemseho Tooneelclub waron goed en vielen zeer in don smaak van bet pu bliek. Zij waren dan ook druk bezocht. Do Haarlemsohe Tooneelclub werd 121/2 jaar geloden door Dr.G. Nolst Trénité opgericht. BLOEMENDAG VOOR DE H. O. V. Men verzoekt ons te mekten J.)o Haarlifuneohe Orkest Vereeniging zal oo 31 Augustus (Koninginnedag), met toestemming va^n B. en W., een bloemendag houden, teneinde het nog resteerondo te kort aan te vullen en de burgerij ©n de bezoekers dier concerten in don Hout en der volksconcerten in de stedelijke muziekzaal, in de gele genheid te stellen, van hunne belang stelling in het orkest te doen blijken. Daarvoor zal eohter de medewerking van zeer vele jonge dames noodig zijn. Zij. die voor dit gOödts doel de Or- keetvereeniging willen steunen wor den vriendelijk, maar dringend ver zocht zicli, met opgaaf van woon plaats en leeftijd, spoedig schriftelijk aan ts melden bij den heer Ph. K. Solióuw. Verlengde Wouvcnnan- straat 82. Het kan ook per telefoon (1308) of persoonlijk geschieden. EV. LÜTHERSCHE GEMEENTE. Wij lezen in de Kerkbode Hiertoe in staat_ gesteld door een feestgave van den jubileerenden bis schop van Haarlem, kon onze diaconie Maandagavond' 11. voor de behoeftige leden der Gemeente een extra uitkee r-in g van levensmiddelen houden.. STENOGRAFIE. Voor bet examen Onderwijzer Stenografie Nederlandscb te Den Haag slaagdo o.a. de beer F. H. Sohxaidt, te Blocuiendaul. Voor bot exa- ondorwijzcr Stonografio Duitsch te Den Haag slaagde Mej. M. E. Róssing to Haarlem. OPGESPOORD. Do politie beeft nog uegen jongens van 1116 jaur opge spoord, die mode schuldig zijn aan het vernielen van do leeet van den timmer man Van F. op oen terrein aan do Haao- brockstrnat. DIERENMISHANDELING. De po litie hooft Vrydag proccs-vorbaal opge maakt tegen twoo bestuurders van een mot een paard bespannen wagon wegens dierenmishandeling, namelijk tegen T, M. op de Kloverlaan, wiens paard oen wond de borst en tggon L. M. op don Scho-'' terweg, wiens jaard oon wond aan de schoft had. HET JUBILEUM VAN DEN HEER TH. J. F. CORSTENS. Do heer Corstens, die Vrijdag zijn 40-jarig jubileum als ambtenaar vier de, heeft, in den loop van den dag nog veer veel blijken van belangstelling, bestaande uit bloemstukken, per soonlijk bezoek en brieven en tele grammen ontvangen. Hedenmorgen werd de jubilaris opfj zijn kantoor nog gecomplimentoei u namens do firma Joh. Enschedé en Zn. en door deputaties van het perso neel der verschillende afdeelingen bij die firma. Kiïinïek voor Vragen VRAAG: Hoe laat begint üe hon- dendemonstralie te Zanctvoort? ANTWOORD: Te I uur op het ter rein aan de Kostverlorenstraat nabij den Tol. Buitenland RAADSSTUKKEN. B. on W. Stollen voor te 'besluiten voor (Je gemeente ton geschenke te aanvaar den van het bestuur der Vereeniging tot uitbreiding der verzameling vau kunst en oudheden op hot Frans Halsmuseum, twee schilderijen te plaatsen in dat mu- en voorstellende: lo. De Verzoeking St. Antoaius, door Hendrik "Mandjjn (begin 16e eeuw), en 2o. Een gezicht op de Stad Haarlem, door .Rejjer Claeez. &uyeker( I7e eeuw). - B. eu W, stéllen voor te beslui ton: Aan- dan Noderlandschen R.-'K. Poli tiebond „St. Michaël", tot, dekking de kosten van oprichting eu instandhou ding der vanwege dien bond te 's-Her- togenhoscih gevestigde politievakseüioól, voor het tijdvak 1 Juli tot 31 December 1922, oen subsidie toe to kannen vi voor hot ju-"1, 1923 een subsidie toe te staan van f 50 en 3e Op hot .verzoek voor het bezit van het vanwege dien bond uit. te reilcen diploma aan do be trokkenen een toelage te verstrekken, af wijzend te beschikken. B. en W. doen den raad een voor stel inzake een bijdrage van d'e me©nte in de storting in het algemeen burgerlijk pensioenfonds voor leera ren bij het M. O., opdat deze opnieuw aanspraken voor pensioenverzekering voor hun weduwe en weezen kunnen verwerven. De billijkheid eis-cht h. dat de ge meente voor hare rekening neemt bet bedrag, dat sedert 1 Juli 1919 (rasp. 1 Januari 1920) door de ambtenaren zou verschuldigd zijn, zoo de wettelijk© regeling inzake d'e pen&ionneering van weduwen en weezen op hen van toepassing was geweest. Een voorbe houd moet alleen worden gemaakt voor het personeel van het lager on derwijs. Sedert 1 Januari 1920 n.I. heeft het Rijk de peneioensbijdragen voor dat personeel voor zijn rekening genomen. Mocht het Rijk ertoe beslui ten, ook voor de onderwijzers die na toetreden, de -bijdragen voor we duwen- en weezenpensioen over het tijdvak van 1 Januari 1920 tot 1 Juli 1922 te vergoeden, dan zal h.i. deze vergoeding in de plaats moeten ko men van hei door de gemeente te stor ten bedrag. Voorts leek het hun gewenscht, den termijn van verhaal eenigezins langer te stellen, clan dien waarin de ge meente d-e bijdrage aan het Rijksfonds heeft te betalen. Het zal velen moei lijk vallen, de over het tijdvak van 1 October 1913 tot 1 Juli 1919 verschul digde bijdragen binnen 4 jaar te vol doen. Zij zouden daarom den termijn, binnen welken do gemeente het be drag zal terugvorderen, wenschen te stellen op 6 jaren. Jn dien zin worden den raad voor stellen gedaan. B. en W. stellen voor te benoe men tot tijdelijk leeraar in de plant en dierkunde aan de 2c I-Ioogere Bur- gorsohool met 5-jarigen cursus alhier voor den cur3US 1922—1923: den hieer G. A. van Schaak. DE DUITSCHE BETALINGEN. De Britsche regeering heeft aan het Duitscne gezantschap te Londen Don derdag- het volgende, gemeenscnappe- Lijke antwoord der geallieerden ge zonden op d© Duitsclie nota van '14 Juli; „Ten opzichte der betalingen in baar die van Duitscliland op grond der pa ragrafen 3 en 4 van do economische bepalingen van het vredesverdrag ge vorderd worden, zijn de geallieerde regeeringen van plan om de betaling van 2 milHoen pond, die den loden Augustus verschuldigd was, binnen vier weken van dien dag af te vor deren. Van dien dag af zijn zij van plan de overeenkomst van 10 Juni 1921 op tc zeggen en stappen te doen om afzonderlijk met de Duitsch© re- geering overeenkomsten te treffen over de regeling van alle saldi, die hun, op grond der economische bepa lingen toekomen. Deze overeenkom sten zullen aan do Commissie van Herstel worden voorgelegd, die er zich accoord moe moet verklaren". Hierbij teekent het Wolff-Bureau aan: Uit de nota blijkt, dat geen be talingen bij overleg in baar gevorderd worden voor half September. AFGEVAARDIGDEN DER ;COM- MISSIE YAN HERSTEL NAAR BERLIJN. Havas seint uit Parijs: De Commissie van Herstel heeft met algemeen© stemmen besloten Sir John Bradbury, lid der commissie en Mau- clerc, voorzitter der garanliecominis- sie, te verzoeken naar Berlijn te gaan ten einde van de Duitsch© regeering eenige onmisbare inlichtingen te ver- ktijgen. DE ARBEIDSGESCHILLEN IN AMERIKA. President I-Iarding verklaarde In het Amerikaansche Congres een onder zoek inzake de leiding der steenkool industrie noodzakelijk en beval de be noeming van een commissie aan, -tot het uitbrengen van advies inzake loo- nen en arbeidsvoorwaarden. Uit fle Omstreken MOBILISATIE IN HONGARIJE? Uit Parijs wordt gemeld: Het „Journal des Débats" heeft het volgende telegram uit Boedapest ont vangen De Hongaarscho regeering heeft voor zes maanden de drie jongste lich tingen gemobiliseerd onder voorwend sel haar militair onderwijs te geven ter verdediging van die rust in het binnenland en gevallen van moord. Men kan geen verklaring vinden voon1 diit besluit den? Hongaarsche re geering, juist in de drukke periode van de landbouwwerkzaomheden. GEOOTE AL&EMEENE STAKING. V. D. meldt uit "Weenen: Naar de Neue Freie Presse uit Boedapest meldt is in 't golieele land een staking uitgebroken. Bjjna allo industrieën on bodrjjven liggen Stil. EEN PANIEK TE DUBLIN. Uit Londen wordt van Vrydag gemeld: Vau 's nachts tot het aanbreken van den morgen werden de bewoners van Du blin ontsteld door een zwaar geweervuur eu hot geweld vau een Lewisgoweer. On geregelde troepen deden een aanval op de door d© Vrijstaten» bezette kazerne van BeggaTslntsh. Do bevolking in deze wjjk vluchtte verschrikt uit haar bedden om eon schuilplaats te zoekon, Kogels drongon in de slaapkamers door, doch do bewoners bleven oj> wonderbaarlijke wjjzo vry van kwetsuur on en den dood. Do Vrystaters beantwoordden hot vuur krachtig en Bloogen do aanvallers af. De Vrjjstaters leden onkelo verliezen, INTERNATIONAAL POST- CONCRES. Te Berlijn is Vrijdag het tweede in ternationale congres begonnen van het persone©! van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel. Het congres is zeer druk bezocht. In de ecste vergade ring is met algemeene stemmen een motie aangenomen om te pr^testeeren tegen het feit, dat de Fransche regee- ring aan enkele Fransche gedelegeer den passen heeft geweigerd. VELSEROORD. Euphonie, Deze vereeniging geeft Maandag a.s. weer een concert in „Ti- voli". Om de nieuwe tent zijn een paar honderd eleetrische lichten aangebracht, wat een schitterend effect zal geven. Nooit weer oorlog. De meeting >or bovenstaand doel is op Zondag i.f Augustus niet doorgegaan. Het ligt in de bedoeling Zondag 3 Sept. voor de mee ting te bestemmen, zooals den vorïgen keer werd vermeld zal die plaats hebben in den tuin van Tivoli. Men verwaent; een duizendtal belangstellenden, daar ook de afdeelingen Haarlem, Amster dam, Beverwijk (en waarschijnlijk do afd. Zaanstreek) vertegenwoordigd zul-1 len zijns IJMUIDEN. - Chr. Gc r. Kr k'. In de Chr. Ger. Kerk 1e Umuiden hoopt men a.s. Woensdagavond half 8 in een bijzonderen dienst, het nieuwe kerkorgel in gebruik te nemen, gele- 'erd door de firma A. S. J. Dekker te Goes. Het orgel zal bespeeld wor den door den heer D. Klut te IJinui- den. Als sprekers zullen optreden Ds. B. G. Croes en Ds. W. Hendriksen' an Amsterdam. „Uit het pclïtie-rapporl. Dinsdag- •ond waren weer een paar jongetjes va a jaar op stap; ze kwamen gelukkig weer denzelfden avond terecht. Aan het politie-bureau werden ge bracht twee marine-matrozen van H. Ms, Zeeland, die de orde hadden verstoord: 1 het café van S. Terzake van zedenmisdrijf is voor den oemmissaris geleid een groenten* handelaar uil Beverwijk, zekere H. IL De politie te Jan Gijzenvaart heeft aan het bureau gebracht H, V., bekan te Amsterdam, wegens het plegen niet nader te noemen handelingen. met een vierjarig meisje. J. G. V. deed aangifte vavi mishandc* ling en vernieling contra K. K. Door de jrolitie te Wijkeroog is aan gehouden J. O., sigarenmaker te Am sterdam. verdacht van rijwieldiefstal. J. L. gaf kennis aan de politie van het feit dat hij, toen hij eenige baldadi ge jongens vermaande, door dezen met steenen is gegooid. Aan hel bureau is gebracht door <ia politie te Velseroord, B. M.. verdacht huisvredebreuk. Gevonden voorwerpen. Duif (ge merkt 7444 N. 6/21), rozenkrans, Lips- sleutel, koperen kruis van rozenkrans,, hondenpenning no. 48s, mesje, gouden broche met steen (deze is .terug te be komen bij den secretaris van den heer "remer, Duin en Kruidberg). BEVERWIJK. 'Brand, De biand in het pakhuis van den heer Wicherink was Vrijdagmiddag nog niet gebluscht. Voortdurend werd met een spuit nog water gegeven. Tel kens kwamen hier en daar weer rook wolken te voorschijn. HEEMSTEDE Een baandeh Jn de etalage van den heer S. J. v. Rooden is tentoongesteld het vaandel der afd Heemstede van den R. K. Land en Tuinbouwarbeiders „St., Deus Dedit", vervaardigd door de firma E. Luckx en Zoon, kvmstbor- duurinricliting te Haarlem, naar een ontwerp van den heer Jan Wiegman alhier. Ket is een mooi arlistielc werk. - Op paarsfluweel'en ondergrond staat bovenaan met kloeke lettors do naam der vereeniging. Daaronder is' op symbolieke wijze het karakter van den bond uitgebeeld. In het midden de Zon. Op het veld, waarin dc zon hare stralen zendt, de voornaamste bloemsoorten uit deze streek. Boven aan is eene versiering van klimop bladeren, als beeld van onverbreek baarheid. Onderaan de spreuk ,,Ik plant, God zal wasdom geven." Het vaandel zal tot Zondagmiddag ten toongesteld blijven, waarna er'des' middags op het Sportpark mede voo„ den Bisschop zal worden gcdemcnl streevd. Gouden ech t- p a a r. Onze gemeente ia dezer dagen een gouden bruidspaar rijk. Op den •25en Augustus a.s. zullen de heer C. Eyk&l en mej. J- van dor Ben, wo nende Camplaan 40, den ,dag herden ken, waarop zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. Het gouden echtpaar zal op dezen dag ongetwijfeld vete blijken van be langstelling en genegenheid ont\ an- gon van familie, vrienden en beken den: Burgerlijke Stand WIJK AAN ZEE EN DUIN. Ge< trouwd L. Braam met R. van DesseL J. W. A. Koster met M. Pleeging. Bevallen B. do Vries—Langenberg, d. G. KruithofSchouten, z. K.- Wal- gienTimmermans, z. BEVERWIJK. Ondertrouwd J.- v. Balen qn K. Cornelisse. G. J. Timmer en K. J. Koops, Gehuwd P. P.- Wijdeman met C. M- Bakker. Bevallen T. TeunisscnVan Nes, <L A BakkerGoudsblom, d. G. Tol— Heijnïs, z. J. Half—Affourüt, d. W» I KoornVan Velhtuijsen, z. I-I.- M. A* SchelvisSpTengers, d.- Koersen tot Menmidilag 12 uur (Medegedeeld door de Nationale BankvereenigiDg to Haarlem) Zaterdag Biljetten Marken (rood) Marken (groen) Kronen Francs (Fransch)c.. Francs (Belgisch)... Pond Sterling Dollars Cheques Berlijn Weenen Parijs Brussel Londen. New-York (Cable) Amerik, Bankpapier. van tot 0.22— 0.26 0.92— 0.26 O-O'/io— o.o»/„ 20.30-20. GO I 19.80—19.60 11.45—11.52V, 2.52— 2.60 0.19— 0.22'/ 0.035— 0.060 20.30—20.60 1 19.30—19.60 11.48—11.51 2.66— 2.58

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 2