HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN STERDAQ 10 AUGUSTUS 1922 - TWEEDE BEAD No. 3079 Nacovia. Er ligt een groot gevaar in dat lee-sen kon nagaan: de legging van het sn zich met bestrating gaan be- onderbed, die van het mtegrecrend oeien Ieder plaveisel moet voldoen .deel basalt en de begieting met as- twee voorname eischen; bnlik- phalt. Aan de onderlaag wordt inder- en duurzaamheid en kan'daad groote zorg besteed: die wordt leek wel nagaan, of een wegbedek- gevormd door een dubbele laag oude Dg gelijkmatig is en niet glad, op duurzaamheid heeft hij nu een- aul geen kijk. Er wordt wel be- eerd, dat velen, die deskundigen ge- worden daarvan ook geen be hebben, maar wanneer wij aan deskundigheid van deskundigen twijfelen, komen we zonder eunpunt in de lucht te hangen, al ik mij daarin niet verder verdie- 211 wil. In dit licht dus, namelijk de hetrek- van het leekenoordeel, bekeken te worden, wat ik hier- schrijf van het nieuwste pro- van de Neuchatel Asphalte ompany Nacovia, in welk woord jj haar naam N. A. C. O. terugvin- en met hel Italiaanschc via, dat eg beteekent, ale staart er achter dit heb ik ook aan de heeren en Pronk gezegd, toen zij mij p het kantoor van de Maatschappij, an bet Damrak, ontvingen. Het 16 verklaarbaar, dat deze hee- >n over het concurreerende fabri- aat Asphal tb locks niet ver- zij", waaruit natuurlijk niei dat Nacovia niet beter zou kun- ea zijn. Een principieel verschil tus sen de twee is de naad de fabn- ant van de Asphaitblocks beweert, at die gemakkelijk is voor de paar- en, waartegenover- de makers van stellen, dat er vocht en stol allerlei paardenvuil tusschen die aden raakt, waardoor volgens bet ekende Engelsche geneeskundige tijd- :brift Lancet een epidemische oog- ickte ia ontstaan. Als een ander bezwaar teigen in liet algemeen wordt ge- oeind, dat een weg ongelijkmatig af- in 't midden natuurlijk meer an aan de kanten, terwijl de tegels, «armee gerepareerd wordt, maar m dikte hebben en als derde zou gelden, dat de hoeveelheid als bindmiddel te gering is, acht a tien procent, zoodat asphaitblocks feitelijk dien naam iel zouden mogen dragen. De juist- sid van dit argument werd door ethouder Slingenberg in den Raad toegegeven, maar wij moeten dit vergeten: een goede waakhond niet juist Nero te heeten, het ag ook Cesar zijn! Asphaitblocks Nacovia is Aineri- contra Engeland, zoodat er alle den is om een nuchter Engelsch ge- aan te balen: the proof of the i6 the eating of it. Je weet bij 't eten, of een pudding lekker En zoo verlaat ik dan de negatie- 1 beschouwing, om tot de positieve aarde van Nacovia over te gaan. In '12 is in Kopenhagen een proef met genomen en na den oorlog de Amsterdamsehe afdeel'ing van maatschappij die gaan controlee- n zij vond de Nacovia-bedekking zeer bevredigenden toestand. Datzelfde werd mij verzekerd van ra proefweg, die na het Haagsche egenoongres in 1920 op den Badhuis- t'g te Scheveningen werd aangelegd, interessanter dan het eene en andere is wel, dat op dit oogen- ik zes- a zevnduizend meters Naoo- ia worden aangelegd te Amsterdam xjdat er dus alle gelegenheid was, dit plaveisel in de onmiddellijke abijheid zelf te gaan zien. Op de Nassaukade was een ploeg van de maatschappij daar klinkers (een materiaal, waarover iedere gemeente beschikken kan) waarover heen een laag klmkerpum wordt gestrooid. Dit alles wordt met water en leem duchtig in gewalst, daarover heen een laag basaltslag ge legd en dit alles tenslotte met heele asphaltpap begoten. Dat hiermee dik plaveisel wordt verkregen, spreekt van zelf: het geheel ziet er, dat mag |-een leek wel verzekeren, solide uit, hetgeen ook wel niet anders kan, dat wij hier te doen hebben met eeu viervoudige laag, die door asphalt in nig verbonden wordt. Het oppervlak van den weg ziet er uit als een ge wone asphaltweg, maar minder ge lijkmatig; hier en daar zijn zelfs de stukjes basaltslag nog zichtbaar. De bedoeling is namelijk deze: een weg te krijgen, die door de twee stoom walsen eerst en daarna door het ver keer zelf nog eens wordt gewalst. Dit kan de Nacoviabaan gedaan krijgen want de Massaukade is een zeer druk bereden hoofdweg en nu al, terwijl de weg nog maar gedeeltelijk open gesteld was, kwamen er zwaie vrachtauto's voorbij, die een grooten druk uitoefenen. Iu het begin is ue Nacovia nog wat week. op een pas opengesteld gedeelte waren duidelijk de indrukken van automobielbanden te zien. Langzamerhand wordt de weg harder, maar zooals de direct" verzekerde, elastisch blijft die altijd. Hoe het met de garantio staat, is niet precies te zeggen. De gemeente Amsterdam wensclit .dat in een be paald jaar al de .evcringseontraclen die zij met de maatschappij heeft, ai loopen en heeft dat tijdstip op 1928 bepaald, waardoor dus voor oude ge deelten een langen- en voor nieuw gelegde stukken een veel korter ga- ranue-termijn bestaat. De maatschap pij wil niets liever, dan een proef met Nacovia leveren in Haanqpi, even als nu met de aspha. tb lokken ge schiedt. Laat men aan, zegt de direc tie, de resultaten vergelijken. Billijker wensch is wel niet denk baar. Natuurlijk moet in Haarlem rekening worden gehouden met de kosten, maar af en toe moeten irn- toch straten vernieuwd worden en nu eenmaal een vlak plaveisel ge probeerd wordt, mogen wij immers verwachten, dat de tijd van keien voorgoed vooibij is en Haarlem ein delijk eens komen zal tot een moder ne wegbedekking, die bijvoorbeeld in de binnenstad van Arnhem ai sedert jaren is aanvaard. Do Geldersche hoofdstad is toch niet voornamer dan Evenmin behoeven wij m Haar lem, gelegen onder de rook van. de hoofdstad, boerscher uiterlijk Arnhem te hebben! Wij zijn niet co quet, maar toch ook niet gesteld op grootvaders jas. Er is nog een derde mededinger, de heer Troupin, die wei het eenvou- idigste procédé van de drie heeft, na melijk om aan gewone keien den pumigen kop op machinale manier af te slaan en daardoor een even ge lijk vlak te verkrijgen als asphalt- wegen hebben. Ais dat gaat (en ik mag als ieeik zeker niet beweren dat 't niet- kan) dan is zijn materiaal ze ker het sterkste. Juist dat keien zoo'n lang leven hebben, bezorgde hun de gunst, waarin zij zoolang in Haar lem stonden. En trouwens ook elders maar wij behoeven ons om andere Haarlem er uit zal zien en of wij eindelijk langs moderne wegen zullen kunnen loopen en rijden naar andere moderne instellingen, die we al lang bezitten, een ferme gasfabriek, een flink slachthuis, een beste waterlei ding. een mooi museum, vermaarde scholen en een mooie e cctricche cen trale, die we helaas, uit vrees voor denkbeeldige gevaren in de toekomst, zonder eenig voordeel aan een com- ninatie die ons wel nadeel kan ople veren, hebben verpatst. Maar laat ik niet afdwalen. Voldoet het procédé ïroupin ook aan de eischen van stroefheid? Hij verzekert van ja en liet kan gemakkelijk binken, laat hrm ook maar een proefbestrating leggen. Nacovia heefl die verdiensto zonder twijfel. Toen ik Maandag op de Nas saukade was. had het juist geregend en de plasjes logen nog op het nas opengestelde gedeelte. Met den voet j zoo vaak heb ik hier en daar geaoclut naar glibberige plekken, maar te vergeefs, zij waren niet te vinden. Het verkeer op dit gedeelte weg ging er dan ook onbekommerd over heen: paarden voor een zwaren wagen, voetgangers, auto's en de slagersjongen, die uoor zijn 6lordig rijden altijd de meeste kans van slippen heefi maar nie mand verloor zijn rechtstandige hou ding. De stroefheid van dezen weg maakt hem zeker heelwat aangena mer, dan bijvoorbeeld de Kalverstraat bij regen. ik hoop hiermee een verhaal over Nacovia gegeven tc hebben, dat er van een leek mee door kan. Het pro cédé bfehoort ook in Haarlem een kanis te hebben, niet ten pleziere van do heeren van de Neufchatel Asphalte Company, maar in ons eigen, welbe grepen Haarlemsch belang, daar wij nu eindelijk. maar dat heb ik al J. C. P. Beursovsrzlcht 1118 Aug. 1922. .welko houding dient aangenomen te Do conferentie te Bonden is zonder den. Niettegenstaande op rekening van resultaat geëindigd en de beurs heeftden op 15 Aug. vervallen schadevcrgoe- thans rekening te houüeu mot de toestan- dingstormijn een soin van oen half mil- den die uit het mislukken dezer confe- lioeu ponj sterling door Duitsohland reutie zullen voortvloeien. gestort, had dit feit volstrekt geen op een hooger niveau, waardoor A 'dam Rubber van 58 5/8 tot 87 kondon opko men. Oost Java onveranderd op 108. Ser- badjadi van,178 tot 1841/4. In 80heepvaartaandeelen bljjven de af faires tot een minimum beperkt. Eerbgo vraag van zeer weinig beteckenïs doet de koersen spoedig eeuige procenten oploo- pen terwyl daarentegen het geringste aanbod diroct lagere koersen tengevolge heeft. Deze week kwamen Holl. Am. Lyn op zu mi ging. Voetangels en klemineö zijn op dit terrein zéker geen onbeken de artikelen. De financieele kwestie is op dit mo ment de overheerscheude, dat moet zo zijn voor ieder ernstig politicus. Dat wil niet zeggen, dat er geeu andere kwesties zijn, die belangrijk geacht moeten worden, maar de iinancieelo werpt haar donkere schaduw op al de andere. Bij haar oplossing heeft heel liei volk bijzonder belang, met 112 terecht togen 110 1/4. Kon. Boot van alleen de financiers en de~ zakenmen- 471/4 op 50. Scheepvaart Unie van 873/4 schen, maar ook do kleine man en da nik meo bezig, zoodat ik het Naco-I gemeenten niet te bekommeren, wat ia-procédé in zijn verschillende pha-lons aan 't hart gaat is de vraag, hoe Hoewel ook de beurs in geen enkel op zicht kan woten boe in do naaste toe komst de politieke verhoudingen zich zullen ontwikkelen, heeft zy het bericht over de breuk tusschen do goallieerden morkwaardig kalm opgevat, \va licht eon aanwijzing kan wordcu gezien dat naar haar oordeel nog niet gownn. hoopt behoeft to worden aan do ïuoge- lykheLd vau een oplossing die alle par- tyeu kan bevredigen. Weliswaar stonden •ooruaamste belanghebbenden in het conflict te Londen tamelijk scherp tegen over elkaar, doch hierbij moet niet het oog wordeu verloren dat de zaken da zoo laag slepende zijn gohoudeu reeds zoo dikwijls door hot doen vat wodorzijdsche concessies slechts zeer ma, igo resultaten zyn bereikt, dat thans ge streefd moet worden nnar middelen dit handel en industrie zoo spoedig moge lijk uit de onzekerheid moeten helpen, waaronder zij reeds eenige jaren gebukt gaan. Dat Fruukryk in dit opzicht doro opvattiugcu huldigt dan Engeland vindt zijn verklaring in de verschil lende belangcu dio deze beide landen ver- tegouwoordigou. Frankrijk moet al zijn aatregelen iurichten naar het doel om >o spoedig mogolyk de groote sommen, dio het aan het herstel van het verwoeste gebied heeft teu koste golegd terug tc ontvangen, terwijl 't ook voor 't sluitend maken der begrooting en hot herstel van zijn wisselkoers een versterking der geld middelen dringend noodig heeft. Enge land daarentegen heeft meer belnug bij ipoedig herstel van den handel en jaarne afzien van de betaling van schadevergoedingen indien het hiermede neer normale toestanden kon bereiken. Bij het streven dezer beide voornuam- •to belanghebbenden om ieder op hun wijze het gestelde dool te bereiken kon, asthoudendheid die elk der par tijen ditmaal aan den flag legde, oen con flict niet uitblijven eu is in den grond der zaak de» toestand ongewijzigd geble- vou. Toch schijnt, te fiordeoleu naar do dan uitlatingon der betrokken staatslieden, voor oen definitievo breuk nog geen vroos te bestaan. Voorloopig wordt de boslissing over het al of niet vcrloenen van een moratorium aan de commissie van herstel overgela ten, terwjjl indien deze coiiunissio niet tot cen (lefinit.ef resultaat kan komen '.verwacht wordt dat de kwestie aan don volkerenbond zal worden voorgelegd. Niettegenstaande deze bljjveudo onze kerheid en ondanks een nieuwe inzin king van de Mark heeft do markt in do afgcloopen week eeu flink weerstands vermogen getoond, hetgeen ook voor een groot doel moet worden toegeschreven aan de houding dor buitenlaadsehc beur zen, speciaal Louden en N. York naar welke plaatsen onze beurs zich bij voor keur orionteert, indien zij, gelijk in hot onderhavige geval in twijfel vorkeert vloed ten goede op do markenkoers. In tegendeel, op grond v&n het telkens der opnieuw uitgeven van nvillioenen marken zonder dekking, zakte de koers verder tot f 0.21 3,4 iu. Bovendien dit bedrug reeds eenigen tijd gereed ge houden ou moet worden beschouwd als latftsto termijn welko Duitsohl hot toestaan van eon moratorium kan be talon. Een gunstige uitzondering op de alge meen heexschendo lusteloosheid die na tuurlijk voor eeu groot deel ook aan den vacautietijd moot worden toegeschreven, vormde dezo week de suikermarkt, waar op borichten vau nieuwe afdoeningen vnu suiker uit oogst 1933 tegen f 14.25 goc-do kooplust bestond op grond v overweging dat de productie-prijs do meesto ondemomingen voor dezen oogst onilor de f 10 zal komen te liggen en ulzoo oen flinko winstmarge zal laten. H. Y. A. konden in den loop dor van 343 1/2 tot 345 1/2 (na 350) verbcte- rcu. Vorstenlanden van 148 tot 153 latei terugloopend tot 1471/4, Java Cultuui van 283 tot 289. Poerworedjo van 64 1,4 tot 6f>- In ollowaardcn wus de belangstelling x>r hot hoofdfomls aanvaukolijk slechts atig, doch op het voorbeeld van Lon- 3n en N. York kou do koers in deu loop sr week iets aantrekken waardoo. Kou. Olie tenslotte op 416 3/4 terecht kwamen, 404 de vorige weck. De houding der Ruinoensohe olie waarden was teleur stellend. Op grond van de terugloopeude wisselkoersen van de Lei en den franc wa- doze fondsen aan eenig aanbod onder- ig, waardoor Geconsolideerde van 125 1/4 tot 117 en Orion van 38 tot 35 1/2 terugliepen. De tabaksafdcolung liet aanvankelijk •ogere koersen voor de voornaamste fondsen zien, voornamelijk te danken aan baisse-dekkingen en beschouwingen in de Cinnnciecle bladen dio vóór do toekomst logeren kost-prys in het vooruitzicht stellen, op grond van lagere looneu rysfcpryaen. Later zakton do koersen 1/2. Mij. Nederland van 115 3/4 op 1151/4. Marinewaarden konden op hot voor beeld van N. York ieta in koers verbe teren. Van biunenlandsche industrieels aan-1 deelen valt als voornaamste byzonder-1 beid een nieuwe daling in Jurgens-waar den te vermelden, die op de voortduren de daling van de Mark opnieuw aangc- ooden worden, waardoor de gewone aan- Jeelen van 40 3/4 tot 315/8 de pref. B. 1/4- op 341/8 terugliepen. Aand. Gouda kaarsen noteerden 555853. Aand. Philips lompen konden van 248 1/2 tot 350 verbeteren. Aand. Centrale Sui ker liepen, ondanks de gunstige suikerbe- ri oh ten van 83 ^ot 80 terug. Am. industrieele aandeelen waren prijs houdend op bemoedigonde berichten over den stond der staking in de mijnen en by de spoorwegen. Comm. Stoels noteeren 105 tegen 104. 5tudebaker 1361/2 tegen 136. Am. Smel ting 62 tegen 62. Am. Spoorwegen konden, in navolging van N. York iets in koers verbetereu, of schoon door de teruyjloopende dollar koers de rijzing hieT tot fracties beperkt bleef. Van Indische trammen valt een vaste stemming voor pref. Madoera te vermel den, dio van 73 1/2 tot 75 konden opko men. Aand. Probolingo verbeterden van 70 7/8 tcrt 85. Geld op prolongatio blijft goedkoop on liep bot 2 pet. terug, na 1 3/4 pet. Pers-GverzicM DE KABINETSCRISIS. De Haagsche briefschrijver van ,,De Standaard" schrijft: Niet over het feit, dat die bezuini ging zal moeten komen, maar wel er het nog belangrijker feit, hoe zij zal moeien warden uitgevoerd, dient, men het eens te zijn voor men een Kabinet formeert en zich daar als één man om schaart. En dan is bet verstaan, dat er, nu de Kamer- clubs over het schema van den heer Buys gehoord zijn, aanmerkingen en bezwaren komen van verschillenden aard. Ieder Kamerlid heeft ook weer zijn eigen kijk op de dingen, zijn kwesties, waarvoor hij zich interes seert; de belangen, die hij met voor liefde bepleit. Nu eischt de noodzaik van hel land, dat men het dus aller eerst onderling eens wordt over de gewenschte scheiding tusschen het noodzakelijke en het gewenschte. Is nen het daarover binnenskamers eens geworden, dan kan in de toekomst de vreca voor ongewenschte strubbelin gen nagenoeg uitgesloten zijn. Wij weten niet, in hoeverre het werkprogram van den heer Ruys zich in details over bet „hoe'' der door allen als noodzakelijk gevoelde bezui- -- nigmgen uitlaat. Dat is trouwens ook eenige proeenten in, waardoor ten- een zaak die zich in dit 6tadium a/ller- slo'tt-e Doli M(j. op 189 terecht kwamen,minst voor publieke bespreking leent; togen 185 1/2 do vorige week, Doli Bat. daartoe zal volop gelegenheid zijn als My. 25S tegen 2-19 1/2, Scnembak 28C tc-straks het Regeeringsprogram ie ge- geu 277 1/2. j publiceerd en in de Begrootingsstuk- In niyn.bouwwaardeu ging zeer weinig ken nader is toegelicht. Er zal, in en om. Ook Borneo-waardeu waren aangc- buiten de Kamers, nog gelegenheid boden waard/oor de preferente aandeelen zijn daarover te spreken. Maar voor van 110 tot 105 1/2 terugliepen do gewone hen, die mede de verantwoordelijk- va„ 731/2 tot 6S. BodjangLobong j heïd voor de Kabinetsformatie zullen noteeren 1031/2 tegen Op grond van Let feit dat verschil lende Bubbermaatsohappycn er in ge slaagd zyu met groote Amerikaansche afnemers langloopende contracten af te sluiten, die weliswaar voorloopig geen uitzicht op groote winsten laten, doch moeten dragen, is dat „hoe"' der be zuiniging-en reeds nu van zeer over wegend belang. Vergissen wij ons niet al zeer, dan legt men onzer zijds hierop ook sterk den nadruk. Zoo beheerscht nu niet de financiee le kwestie in het algemeen, in het va althans den kostprijs zullen dekken,1 ge, de formatie van hel Kabinet, maar bracht eenige vraag, voornamelijk voor 1 komt met nadruk de vraag naar vo- dekkingsdweleïudeu do meesto fondsen ren van het hoe en bet waar der be- arbeider. Wij moeten met inspanning van alle krachten zien te ontkomen, dat ons land den weg opgaat van an dere landon, waar de waarde van het geld als niet geacht wordt. De man, die in de naa6te toekomst met kracht (ie teugels zal weten te grijpen en te houden, die niet alleen zal durven zeggen, waar hot op staat» maar die het mes er in zal durven zotten, die man zal niet populair wor den in den gangbaren zin van het woord, maar zijn naam zal straks in onze parlementaire geschiedenis prij ken als van een, die zijn laud en vo k donkere en kommervolle tijden on schatbare diensten heeft bewezen. Da gunst der groote massa, die niet ver der ziet dan haar neus lang is en dik wijls voorgelicht wordt op een wijze, die gespeend ie aan aile begrijpen van den ernst van het oogenbiik, z moeten derven, maar hij vïnde daar voor in de plaats den dank en waar deering van allen, die iets van den ernst der tijden verstaan. Zoo kan, wat in deze vacantiemaand achter de schermen wordt verricht, van vèel beteekenis zijn voor de toe komst van land en volk. Men maakt zich van zekere zijde nog al druk over de vraag, of en wie van de tegen- i woordige Ministers zullen blijven In het nieuwe Kabinet, dat de lieer Ruys zich denkt. Zeker is het, dat ook dan enkele van de huidige bewindslieden door andere zullen worden vervan gen. Of dit winst of verlies beteekent, zal de toekomst moeten leeren. Het is zeker gan&oh niet zonder beteekenis, welke personen deel uitmaken van hel Kabinet. Het is o. i- ook niet zonder beteekenis, hoe, d.w.z. door welke groep, de zetels worden bezet. Daar over valt echter later altijd nog te piaten en ook wisseling van personen behoort nooit tot de onmogelijkheden, maar voor ons lijkt hans van het al lergrootste gewicht op welke basis men wil bouwen en hoe men wenscht te bereiken, wat algemeene gevoeld wordt, dat bereikt moet worden. Niet onverschillig kan het zeker zijn, wie de mannen zijn, die het be stek zullen hebben uit te voeren, maar allermeest vereischt de saamstelling van dat be6tek alle ernst en nauwge zetheid. Het is mogelijk, dat de heer Ruys slaagt in de formatie, het ook mogelijk dat bij tot de conclusie komt, dat de taak beter aan andore handen is toevertrouwd. Hij heeft in ieder ge val de eerste slappen gédaan, om m dezen tijd getrokken te krijgen de lij nen voor e politiek der naaste toe komst. En dat daarbij wel eens ge- aarzeiü wordt, dat men wel eens tast en zoekt naar de juiste wegen en mid delen, naar de meest rechtvaardige oplossing naar alle zijden, behoeft niemand te verwonderen, die in dezen tijd niet ziende blind is. Kerk en School NED. HERV. KEltK. Beroepen te Zevenbergen ds. H. van Wessel, te Weesp. Aangenomen het beroep to Kam pen door ds. A. van der Kooij, te SciKionrewoerd. G-EiREF. KERKEN Bedankt voor het beroep te IJselmonde ds. K. Win kelman, te Eindhoven; te Tholen ds. B. Meijer te Icrseke; te Nijemirdum ds. D. B. J. van der Meulen ie Ocwter- m eer, DOOPSGEZ. GEMEENTEN. Be dankt voor het beroep te Ytens en Baard (Fr.) ds. A. Vis te Witmarsum. Haarlemmer Halletjes ZATERDAGAVOND PRAATJE Allo steden en dorpen hebben zoo ets bijzondere. Haarlem... wat zou andere hebben dan de Haar- emmer Halletjes en Bloemend'aal de kruidnoten en Vel de vermaarde Velser ponten en Sandvoort het zeestrand en, och ja, le eeuwige ruzietjes in den winter, lie al langzamerhand weer op komst en Heemsted e het boscli v-an Groe- icndaal en liet Res Novapleine waar eder huis met een bloem versierd is, oodat de bewoners, als elfen, kunnen 'erzekeren. dat zij wonen in de tulp 4 de hyacinth of de roos.... Maar nu ®eft dit vriendelijke dorp Heemstede weer iets veel -aardigers gekregen, want in een verzameling nieuwe die daar als eon afzonder lik dorpje bij elkaar zijn gaan staan, laar vinden we in dö gevels van de luizen rijmen en spreuken, alsof het «stuur van de bouwverecniging, of bouwmeester (weet ik wie!) aan bewoners en de vooitbiignngera hun Netlerkindsohe dichtkunst zou leeren! Jammer alleen, dat zij tot verder gekomen zijn dan Nioolaas tots, want Beets is, in zijn verzen u luist nooit zoo bijzonder sterk ge- ?«st en al was dat. zoo niet, hij was niet de eenige poëet in ons nuch- vaderland De bedoeling is natuurlijk goed ge- |eest. \Js de bewonere 's morgens hun dagtaak gaan en zich deze hize lessen in den geest prenten, zul- 'n zo daar ze.ker van profiteered je, dat iemand nog pedlant kunnen blijven, nadat, hij op een de woningen in de Bodboom-Tous- golezen heeft Veel leer ik steeds, dat ik niet wiet, Aog meer, waarin 'k me had vergist. Maar oen beetje ontmoedigend voor mensohen is het wel. Het m j n'et bedoeling wezen, dat e.tf eerst veel leert eTI daarna li1 bij zich daarin vergist i 't Zou voldoende wezen, om je van het leeren af te schrik bar nederig blijven onder al dat efir- Hat heeft de dichter willen zeg gen. Vandaar zijn waarschuwing op een van de andere gevels Veracht een laag en vleiend woord, 't Komt niet dan uit verachting voort. Wat is dat eigenlijk een laag woord? Ik zou het niet precies durven zeggen. En waarom geen vleiend woord? Mag ik bijvoorbeeld niet tot den bouwmeester zeggen, dat zijn werk er aantrekkelijk uitziet? Toch is dat vleiend. Was Beets zelf, toen hij deze rijmpjes schreef, in ccin zwart gallige bul of heeft degene die ze uit zocht, dat in een zwaartillende stem ming gedaan Anders begrijp ik deze verzuchting niet recht Ach, hoe moeilijk is 't, den luiden Ooit hun wansmaak te beduiden. Mogelijk is dit een zachte wenk, om geen leelijke meubelen in deze aardige huizen te zetten. Overigens, wat is wansmaak? Het kan gebeuren, dat daarover in een gezelschap van tien menschen, tien verschillende meenin gen bestaan. Gelukkig dat Beets dezen tijidi niet meer beleefd heeft, nu er om de zes weken een nieuwe richting in de kunst verschijnt, die alle andere rich tingen uitmaakt voor wansmaak. Dit rijm zal dan ook, vrees ik zoo, de be woners meer in verwarring brengen dan een ander Lof verdienen en ontvlieden, Is het werk van wijze lieden. Ik been dus nu gewaarschuwd. Als ik toevallig den architect vau dezo woningen ontmoet, eu hem zeg „mijnheer, ik heb deze huizen aan de Camplaan gezien, wel mijn compli ment." dan draait hij zoo pardoes op zijn hakken om en gaat vlieden. Nlaar ik hartelijk hoop, zal hij dau niet van mij denken wat ik geschreven vind op een van de andere gevels Wat stervling zal zijn hareens kwellen, Met al de zotten op te tellen? Neen, hel is geen fout, het moet niet hersens wezen, maar li arsons. Zoo en niet anders heeft Becta hel gewild. En ofschoon hij in het midden laat, wie die zotten zijn, stellig worden daar bij de volgende twee soorten gere kende Die altijd drinkt kan nooit iels smaken, Die nimmer denkt, roert steeds de koken. Wat in dezen zin smaken beteekent, weet ik niet, of het moest proeven zijn, maar da" zitten wij in onze maag (toepasselijke term) met dc ka ken waarop - gerijmd moet worden. Als het nog wat hielp (maar dist doet liet niet, want het staat er eenmaal hecht en weldoortimmerd op) dan zou ik dezer, variant in overweging ge- Die altijd drinkt, kan nooit iets proeven. Die nimmer denkt, loopt steeds tc ■enocccn. Op gevaar af van te wordcu aauge- jUeken voor een d'ie niet denkt, moet ik erkennen, dal ik niet begrepen liob wat dit beduidt: Waag nooit uw scliat of hoogen staat. Aan 't geen een armer man u raadt. Arm in wat? Het zijn juist een- voudigsn, ede vaak zeer goede raad gevingen zouden hebben, wanneer men die maar van hen aanvaarden wou. Dat erkant immers de dichter zelf, wanneer hij rijrat- Een klein talent, gekweekt met vlijt, Braveert den nijd, verduurt den tijd- Juist, maar nu zal ik het er ver der bij laten. N'iet dat er geen andere opschriften op de huizen van Hcera- stedeg Belang voorkomen! Maar Fide- lio, t' zij met verecliuldigden eerbied gezegd, is uw boodschapjongen niet en wanneer gij ze alle wilt lezen, gaat gij zelf maar op stap naar de Camplaan te Heemstede. liet zal 'u naar ziel en lichaam goed doen, want een wandeling in onze schoon? dreven is een zeer gezonde zaak. Maar zou het niet jammer zijn, wanneer het hierbij blijven moest? Kunnen wij niet nog wat verder gaan en op bepaalde gebouwen in vers maat aanwijzen, wat daar al of niet in gebeuren mag of moet. Zou bij voorbeeld op een bureau van politie niet uitstekend passen: Hier trekt men 't zwaard niet uit de s'chêe, Of sticht er fluks den vrede mee. Ofschoon de bescheidenheid verbiedt, den naam van den dichter te noemen, mag wel gezegd worden, idat zijn naam met oeri F. begini. Er zijn nog wel nicer vaderland- sche poeëten, wier werk aan den ge vel van huizen mag worden geschil derd. Zou bijvoorbeeld bet volgende niet voortreffelijk passen op het kan toor van een gemeente-ontvanger? Heb je van de Zilvervloot wel ge hoord, De Zilvervloot van Spanje? Die had er veel Spaansche matten aan boord En appeltjes van Oranje. J. P. IIEIJE. En waarop slaan de volgende twee regels van een zeer bekenden vader lander? Barst los, bezielt u, heiige Do lofzang ruisch' deze eiken rond, H ELMERS. U raadt het niet? Hoe is het moge lijk? Natuurlijk op het Proveniers huis, waai un tlaurleinsche Oikest- Vereeniging haai' repetities houui. De boom, die daarvóór staal, is wel geen eik, maar een kastanje, maar- met zulke kleinigheden kan een dichter- iijku geest zich niet ophouden. Het volgende past voortreffelijk op een badkoetsje van het Zandvoortsche strand: Ileil u, onmeetbare zee! U groet ik, o schuimende golven. B. Ph, DE KANTER. Maar wij behoeven ons volstrekt niet tot de openbare gebouwen te be perken. Zouden do volgende dichtre gelen niet. zeer goed op het kantoor van een wijnkooper passen? Het vaart een sclieepken wclbe- vracht Al op den blonden Rijn, Die oolijke, vroolijke schipper Die brengt ons gevaren den wijn. Hij brengt ons den wijn Van den Rijn, Den edelen, Rijnsclien wijn. WILLEM ZUIDEMA. F.n wat er nu volgt op de deur van een bakkerj Wie bost, bruin, brood en bakt, blijft blij een brave bakker, Maar wie de wicht niet weegt, een rekel en een rakker. (Ook van, den dichter hm—. F.) Het is merkwaardig, hoe mild de dichtkunst is teu opzichte van muziek en vogels. Dit zijn waarlijk ondei- werpen, dio een dichter kunnen be hagen. Niemand minder, dan de vorsi der dichters Bilderdijk en zijn na zaat, de man die nota bene wel eens „de stroeve Potgieter" wordt ge noemd, leverden zonder het te weten treffende opschriften voor de onder neming van een vogelhandelaar Wanneer mijn Lize wederkomt, Wat schenk ik haar op trouw? Een sijsjen, dat verrukklijk zingt En huppelt in zijn kouw. BILDERDIJK. Wat leid ik toch een leven, Het Prinsjeii van de buurt! Mijn stok is bruin gewreven. Mijn kooi is glad geschuurd. En ik kan klontjes krijgen, Voor 't praten en voor 't zwijgen, Ai Lorretjen Kaporretjen, Ivapoe, kapoe, kapoe, Houd mij je bekjen too. POTGIETER. En voor een muziekhandel leen ik bij Nicolaas Beets alweer, die immers schrijft: Liefde lokt een zoet geluid Uit de dwarse herdersfluit, Lacht de lieve vrede. Klinkt do schorre krijgstrompet NIC. BEETS. Maar Beets heeft ook oolijke tonen op zijn harp. Heeft hij het niet gehad over cen boertje van Heemstede, en zouden wc dus niet op de woning van alle ongetrouwde boertjes in dat dorp deze dichtregelen schrijven: Daar kwaui een boertje getogen Van Heemstee naar de Glip, Zijn hoedje stond in zijn oogen En treurig hing zijn lip. Meteen kwam Neellje van Gelder, Zij ging dalzelfde pad. Haar kousjes waren zoo helder. Haar jakje zat zoo glad. NIC. BEETS. Want hev einde was goed: die twee kregen elkaar. Maar ik moet eiudigen. Waarop zouden we in dezen tijd. nu ieder er op uit is, den oorlog in besohakfd Europa af to schaffen, het i avoigen- de gedicht aanplakken Toch niet op het hek van zekere villa in Doorn? Speel op. Jan KLiassen, speel uw jvoppespeL Maar geen gewone poppen volken, vorsten. Die groote poppekast bevalt mij wel. Hoe heet het spel. dat zij nu spelen dorsten „Oorlog en Vrede!" vang. Jan Klassen, aan Uw poppeopol van duivels en hansworsten, „Oorlog en Vrede", met een lach, een traan. Staan duizend groote kinderen te kijken, De groote poppekast, 't zal heerlijk gaan. HENDRIK C. MULLER. Maar laat ons niet mot soldaten en kanonnen eindigen. Tot slot dan nog eeu gediohtje, dat gewhreven had kunnen zijn, op dea»n trocsteloozen zomer. Maar '1 ia tientallen jaren oud. De hemel is zoo troosteloos grije, Het wil niet dagen... De wind zingt in de boomen een wijs Van klagen.... Ik hoor de dropïen nedaigaan, In 't neevHg duister. Voor 't open venster blijf ik staan En luister. Zoo stil is 't overal om mij heen. Op oWnkre wegen.... Alleen het trooetelooB geween Van regen. W. G. VAN NOUHUYS. Waar zullen wij dit vers bezorgen f Wat is 't adres van 't weer? Misschien Dyserincks Weerhulsje op de Groote Markt? FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5