Onder Beuishanden. SS. 40e Jaargang No. 12020 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 28 AUGUSTUS 1922 HAARLEM S DAGBLAD A RONN EMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.671/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,; franco per post f0.65. Poot Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentièn van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 16 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, WIJkeroog, IJmulden, Beverwijk enz. DRIEHUIZERKERKWEO 2, VEL.8EIS', TELEFOON 3S21 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD He d e MAANDAG 23 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, Wilsonsplein ftaliaanschc Opera„Tosca", 8 uur. Oud-Holland, Verwulft. Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 'b middags 3.305.30 en 'b avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Hout straat 69Tentoonstelling van foto verken door Aug. Oepkes, uit Bloemen- Taal, 106 uur. Cinema-Palace, Foyer. Middag- en !Avondcono9rt 3.30—5.30 en 811 uur. Schouwburg, Jansweg„Hittepe- iit", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG 29 AUGUSTUS. Oud-Holland, Verwulft Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.305.30 en 's avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F, H. Smit, Groote Hout straat 69Tentoonstelling van foto werken door Aug. Oepkes, uit Bloemen- daal, 106 uur. Ciuema Palace. FoyerMiddag- en 'Avondconcert 3 1/25 1/2 en 811 Schouwburg, Jansweg„Hitteptit", Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Groote Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur* Blauw blauw. De Stedelijke Concertzaal wordt ge schilderd. In donkerblauw. Net of 't een boerderij was in de Beemster of de Purmer. Wij hebben gevraagd, of dat de grondverf was of de definitieve kleun Men zei,,'t is de grondverf, maar hoe het volgende jaar de definitieve kleur zal zijn, staat nog niet vast," De bedoeling is namelijk om het af schilderen uit te stellen tot het oogen- blik, dat het orgel in de zaal zal zijn ge plaatst. Wij hopen, dat het er nooit komen zal. maar zeker niet in een zóó wankleurige omgeving. In het komende winterseizoen zullen toehoorders en uilvoerenden dus inge- blauwd zijn. Maar dringend verzoeken wij aan 't gemeentebestuur „wil het daarna niet blauw blauw laten." „Z: UE, ia-deze bewillegt en het door mij gelieft ten uitvoer gebragt te heb ben, zo verzoek ik dat het UE. nog op houd een veertien daag laater, alzo ik Negen weeken aan de koorst heb gelabe- zeert en nog veel te zwak ben om werk te verrigten." Een aanvraag om de gunning van een mooie aanbesteding? Zoo is 't, maar hoe luguber was het werk waarom het hier ging. Het gold de terechtstelling van eenige ongelukkigen, wier dood een paar weken uitgesteld zou worden, dat "de beul wat koortsig was. Ze zaten in Schooahoven gevangen en de baljuw daar, de heer Goudriaan, had aan den Haarlerrschen scherprechter Jacobus Van Aanholt geschreven of hij bereid was liet vonnis aan de veroordeelden te voltrekken. Natuurlijk was hij bereid beulswerk te verrichten, zoodra zijn krach.en teruggekomen zouden zijn, maar niet voor den prijs, dien men te Schoonhoven placht te betalen. Van Aan holt toont zich min of meer geraakt over des baljuws voorstel wanneer hij dezen rij'i ..medeburger" wij zijn in Sep tember 1796 antwoordt „In UE. Mis- sieve gezien hebbende, dat UE, eenige tielinquante bij UE. hebt zitten, die !ÜE. door mij ter executie gcbragl wilde hebben. Maar UE. legt me een ordon nantie voor daar ik int minst niet mee nodig en ook mij daar in geheel niet na hoef te reguleeren, maar hier onder staande heb UE. de Lijst waarna UE. kan informeren, alzo ik wel meerder krijg maar niet minder." Zaken zyn za ken, dacht deze „meester van den scherpen zwaarde", die het zwaard met meer gemak hanteerde dan de pen, en hij verstrekte prijsopgave voor ieder persoon hangen 6 f 24 voor ieder de strop 3 f 12 voor ieder hinde 3 f 12 voor het afnemen ieder 3 fu voor het in de kist leggen ieder 3 f 12 voor het geselen ieder 3 voor het brandmerken ieder 3 Het zou een heele catalogus van narig heid worden indien ik nog meer aan deze opgave ontleende, en wij zien om ï»ns heen akeligheden genoeg, te veel om ons ook nog te verdiepen in die van voorbijgegane tijden. De lezer heeft in- tusschen al bemerkt, dat gemoedelijk heid den beul vreemd washij deed niets voor niet. Het lijk van den gehan gene moest worden afgenomen en in de kist gelegd, twee werkzaamheden die hij afzonderlijk in rekening brengt, zooals de timmerman die uw schilderijen heeft ■opgehangen, bij het opmaken der nota )n allerlei bijzonderheden treedt, die het Totaal tot een aanmerkelijke hoogte zul len opvoeren. Overigens getuigt dit kis ten van al minder ruwe zeden, Eertijds gaf men het doode lichaam van den mis dadiger aan de vogels tot aas, in dezen lijd werd het behoorlijk gekist en be graven. Met het verzachten der zeden gaat een toenemende afkeer van den beul en zijh werk gepaard. Detje Wolff heeft zich in „De Borger", een der toenmalige spectatoriale geschriften, eens bezig ge houden met de vraag „waarom het ge meen eenen afkeer heeft van beulen ea geregtsdienaars". De geestige schrijf ster, die haar volkje kent, meent, dat fc.een rakker, vooral een beul, zijn als het uitvaagsel des menschdoms, met wien de minsten zouden willen eeten, die misschien geene zwaarigheid maaken .louden dat met gaauwdicven te doen, als waren die eerlijker lieden, dan de beul of de dienaars. Door een' gcregts- llienaar, en nog erger, door den beul, aangeraakt te zijn, is een hoon, die geen serlijk man verdraagen kan, ja die bijna terloos maakt, Zo denkt het gemeen; zo denken ook veelen, die 't zeer kwaalijk ncemen zouden, indien men ze onder het gemeen rekende; en zo denken die a'len meerendeels, zonder ie weeten, waar om." Betje daarentegen, die gewoon was bet „waarom" der dingen op te sporen, vindt de verklaring van dezen afkeer In de omstandigheid, dat „het beroep dezer menschen eene zekere haatlijke wreedheid van gemoed veronderstel;, welke hen haatlijk en veragtlijk maakt." Is deze opvatting juist, dan mag het toch opmerkelijk hccten, dat velen in vertrouwen naar den beul gingen om bij hem. baat te zoeken voor hun kwalen. Warén het de bculsche griezeligheden, die haar invloed deden gelden, zooals immers de geheimzinnigheid waarin de kwakzalver zich hult, voor sommigen nog altoos een aanleiding ig om van zijn diensten gebruik te maken? Zooveel :s zeker, men kon door beuishanden het leven verliezen, mar men kon zich even- ,oed onder beuishanden stellen om het te behouden. Van Aanholt gaf zelfs voor, dat hij „gebruik mankende van de kua- digbeeden, tot die bedieainge vereischt w.udende, en van ouds daaraan ver- kcogt, zoveel in zijn vermogen was, dezelve had aangelegd en steeds wilde aanleggen, om te dienen tot nut en welzijn van zijnen Eevenmensch, voor- namentlijk in beenbreuken, ontleedin gen, ontwrichtingen, verlammingen en diergelijke." 'sMans procureur, J. P. Kucncn, kon het wel netjes zeggen het was liefde tot den naaste, die den beul tot genezen drong. Maar dokter Kragtingh, de officieele vertegenwoor diger der medische wetenschap, die na mens Deken en Assesoren van het Col legium Medicum sprak, vroeg of het noodig was „zijn vak te doorloopen, om het tegenovergestelde ad oculum te de- monstreeren. Is de rude kragt, om de beenderen eens veroordeelden misdadi gers te vermorzelen, niet geheel iets anders, als het konstmaalig herstellen en vervolgens geneezen van een gebro ken been? Is het wreede officie, om iemand door de koord te komen verwor gen, een bewijs, om eenen door ongeluk verstikten, volgens de regelen eener gezonde Heelkunde, weder te konnen herstellen? En, volgt uit het vermogen om het eerste te koenen doen, <lc kun digheid, om het laatste tot heil des Lijders te konnen verrichten?" Hier bevinden wij ons midden in den strijd tuaschen den beul, die heelmeester wilde zijn, en de heelmeesters, die hem als zoodanig niet wilden erkennen hier is een episode uit den altoosdurenden strijd tusschen kwakzalverij en gepa tenteerd beroep. De Haarlemsche scherprechter, aan wie door het chhur- gijnsgilde allerlei moeilijkheden in den weg werden gelegd, wendde zich met een verzoekschrift tot burgemcesteren en het Collegium Medicum diende Hare Edele Grootachtbaren van bericht en raad. Oï zij dan „ook reflecieerende op des suppliants zwaar Huisgezin, en de duurte der noodzakelijke Levensmidde len, mitsgaders dat des suppliants ge woon inkomen van zijne bedieninge, daartoe alleen mei toereikende is, gelie- te verklaren, dat de konste door hemgeëxerceerd zijnde, niet eij- gentliik en directe behoord tot de konste der Chirurgie". Daar komt de aap uit de mouw, meenden de raadgevers, cn zij zeiden 1 „hij verlangd van UwEdGr. Achtb., dat Hoogstdezelve om zijnen wille zullen verklaren, dat de voornaam ste Heelkundige bewerkingen en hand- greepen niet van het departement der chirurgijns binnen deeze stad, maar van den scherprechter zijnWelk mensen met gezonde hersenen zou met zulk eene absurditeit durven voor den dag komen." Burgemees teren van Haarlem toch zeker niet! Men ziel, er heerscht aninro&Ueit, die verklaarbaar is. Want deze btail- kwakzalver had „de chirurgijns binnen deze stad, en dat nog verder gaat, de chirurgie in 't algemeen In een „verachtüjk daglicht" ge niaalst. Waardig kamen de genecs- beeren op voor hun zaak: „dat de Chirurgie in 't algemeen, en dus ook de kundigheid van Haarlems Heel- artzen tot hiertoe dien trap vsn vol komenheid nog niet bereikt hribben, dat door dezelve alle uitwendige ge breken. in allfi gevallen, bü alle lij ders, altijd konnen geneezen worden, mcontestabeh Dit is misBchien voor de volgende eeuwen bewaard." „Maar", aldus stellen zij tegenover deze gulle, schoon - voorzichtig uitge drukte erkenning hunner menigmaal gebleken onmacht, „hoe zou een wezen, dat van alle voorbereidende en rechtstreekse kundigheden, om de chirurgie tot nu der Lijderen te ko men oefenen, geheel gedestitueerd is, zo als wij durven verklaaren dat de suppliant waarlijk is; hoe zou zulk eeu wezen in staat zijn, om den Liider de noodigo hu-'p te bieden!" Natuurlijk ie hij daartoe onmachtig, zijn wij geneigd uit te roepen, rnnar waarom hebt ge ®ooveel woorden noodig om dit te bewijzen. Want er staat nog veel meer in dit belangrijk rapport der Haarlemsche geneeshee- ren, dat ik echter stilzwijgend moet voorbijgaan- Ook zonder dat 'k daar aan nog meer ontleen, zult ge :ntus schen gevoelen, hoe ver wij van de dagen van Jacobus Van Aanholt af staan. Hoezeer wij sedert gevorderd rijn in het vermogen cm het kaf te scheiden van het toren. H. E. KNAPPERT. Stadsnieuws Muziek Muziekveeeniging „Voor waarts". Festival In het park van het Brongebouw. Ter gelegenheid van haar vijftienjarig bestaan had de muziekvereeniging „Voorwaarts" op Zaterdag een festival op touw gezet, waaraan zes korpsen deelnamen. Het programma vermeldde eerst de samenkomst van al de-deelnemers op het Kennemerplein en gezamenlijke uitvoe ring van den feestmarsch „Don Qui- chote", van A. Zwart. Daarna muzikale wandeling door de stad naar het Bron gebouw, waar het festival zou plaats vinden. Daar kwamen dus, benevens de feestvierende vereeniging, op beurt de zes deelnemers aan het woord. Een zevende gezelschap, n.l. „Apollo", van Zaandijk, was uit oorzaak van onge steldheid van den directeur, niet ver schenen, wat op een manier wel jam mer was, want de opgave van de num mers die dit korp zosu spelen, beloofdo heel wat belangrijks. Maar er was no? genoeg, want alles bijeen is er Zater dagavond in de Bron nog al wat afgetoe- terd. Vanzelf sprekend waren de ver schillende prestaties zeer ongelijk, we hoorden lagere afdeelings-vereenigingen it anderen die in de „Eerste" cn in de „Excellence" zitten. Ieder korps zette nochtans zijn beste beentje voor om zich op dit gezellig vriendenconcert in ami- calen wedijver van zijn beste zijde ie toonen. Iedere vereeniging had daartoe de gelegenheid met twee vrij gekozen nummers. Spaarndam, dat zich de weelde van twee muziekkorpsen kan veroorloven, was met beiden vertegenwoordigd; zoo wel de „Spaarndamscbe Kunsikring", directeur P. P. Wit, als „Crescendo", di- eur F. H. Dekker, lieten zich op be vredigende wijze hooren. „Excelsior", Haarlem, directeur J. H. J. Mulder, maakte vooral goeden indruk met „Le val de l'Aniblève", van Belle- flamme. Het belangrijke nummer van Sam VJessing, „Boertige optocht", bleek een eenigszins zware opgaaf voor „Oefe ning kweekt Kunst", uit Bloemendaal, directeur H. W. Hófmeester, maar met „Ouverture Franfaise", van Renaud, dat toch ook hooge eischen stelt, wist het korps een verdiend succes te verwerven. Laurens Janszoon Coster", het korps onzer Haarlemsche typografen, onder leiding van den heer J; H. J. Mul der, haalde een mooien slag thuis met ecu gelukkige uitvoering van „Les Triumvirs", van Beaudonck. De reeks werd gesloten door onze Haarlemsche „HarmonieCrescendo"r Dc heer H. W. Hofmeester slaagde er in uitnemend verzorgde executie te lei den van de „Scènes piltoresques", van Massenet. Daarna nog dc „Fremers- berg" wellicht op verzoekt een pit tige slotmarsch, en toen kon de dans- pret beginnen. Wij wenschen de feestvierende ver eeniging „Voorwaarts" geluk met haar goed geslaagd festival, en onder leiding van haar directeur, den heer S. A. van den BroekeL een lang en vruchtbaar voortbestaan* JOS. DE KLERK* DRANKBESTRIJDING. De afdee- ling Haarlem vail dc Ned. Vereeniging tot afsohafifng van alcoholhoudende dranken zal deelnemen aan dc straat- betooging voor geheelonthouding, die zooals wij reeds meldden, de afdeeling Haarlem van den Ned. Gehoelonthou- dersbond van voornemen is op Zater dag 2 September te organ boeren. REDDINCSBRiCADE VOOR DRENKELINCEN. Een demonstratie op Koninginnedag. De voorgenomen zwemwedstrijden voor leden der Haarlemsche Reddings brigade en voor leden der Politiecorp sen van Haarlem en omstreken zullen gehouden worden op Koninginnedag in hot Z.B. Spaarne aan de Schalkwij ken grens en aanvangen des middags te 2 uur. Begonnen zal worden met de Politie wedstrijden, gek'eed in uniform, over afstanden van 100 en 150 M. Daarop volgen d© wedstrijden gekleed zwem men voor dame6 en lieeren leden der brigade over afstanden van 230. 300, 500 en 600 M. Het gemeentebestuur heeft ming gegeven tot het houden der wed strijden die ten doel hebben leden en politie te bekwamen voor het reddings werk. De wedstrijden zullen goed te volgen zijn van den Schalkwijkerweg af. Voorts brengt het bestuur ter ken nis van de loden, dat op Zondag 3 September, aanvangend te 10 uur in de gemeentelijke zweminrichting aan de Houtvaart brigade examen zal plaats hebben voor diploma A. Dit examen is alleen toegankelijk voor lo den der (brigade. EXAMENS HOOFDAKTE. Haar lem. Geëxamineerd 14 candidaten. Ge slaagd de dames: A G. Klaver, Heem stede; J. H. Lagoweg, Heemstede; G. Soesan, Amsterdam; A. M. Smits, Ein- men; G. Nix, Haa-rten; J. M. Groenen dal, Amsterdam. HET AVONDCONCERT. Op Donderdag 31 Aug. a.6. geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging haar laatste avondconcert van dit seizoen in do stadstent in den Hout. Ingezonden Vsn Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender H. O. V. Zoo zal dan op a.s. Donderdag 31 Augustus, de bloeanendas gehouden worden, ten bate van de Haarlemsche Orkest Vereeniging, die haar, naar zij hoopt, in staat zal stellen, het nog iK-staand'e tekort te dekken. Door de krachtige medewerking der propaeandacomirrissie en de zeer op prijs gestelde medewerking der tiers, ie reeds een belangrijk deel van het te kort verkregen de rest zal, naar wij vertrouwen, de bloemendag aanbren gen. Bloemen, de zinnebeelden van ach ting en genegenheid die de H. 0. V. gaarne het publiek aanbiedt en waar voor ze in ruil een offertje vraagt, naar teders draagkracht en vermogen, maar een offertje, gegeven uit dank bare genegenheid voor alles, wat Ger- harz' ikapel voortdiured te genieten geeft. De bloemendag heeft vooral ten doel om de getrouwe bezoekers van de concerten in de stedelijke muziek zaal. in de gelegenheid te stollen, van hunne belangstelling in het or kest te doen blijken. Als de burgerij en de groote ruasaa van het volk ieder hun offertje bren gen, dan is het succes van dezen bloe mendag verzekerd. Lever dus op. dien dag' het bewijs, dat Gerharz' heerlijke uitvoeringen niet alleen worden toegejuicht, 1 ïaar dat men ook gaarne bereid is, om fi nanoiesl de H. O. V. te steunen. De commissie, die zich met de voor bereiding van dezen bloemendag heeft belast, heeft ze in korten tijd op goe de en degelijke wijze geregeld. De burgerij werkte krachtig mede, getuige de prachtige en elegante re clame-uitstalling in de Faajn on het gratis door de firma Met en Meylink geleverde drukwerk. Wij zijn daarvoor deze firma's zeer dankbaar. Wat ons nog ontbreekt, dat is een groot aantal jonge damee, verkoop stors dor bloemen. Kam, jonge dames, help ons nu Breng nu ook een offertje door uw tijd en uw verkoopkracht te geven voor dit, voor de H. O. Y. zoo be Iangrijk doel. Gij kunt u aanmelden bij de Faam, Lange Veenstraat, of bij den heer lange Voorstraat, of bij den heer Schouw, Verlengde Wouwercnanstraat 82. Ook per telefoon 1308. De heerlijke uitvoeringen der Haar lemsche Orkest vereen ig mg zullen ar u dankbaar voor loonen. H. v. d. BERG. Koersen tet fceienmltiaag 12 nor (Medegedeeld door Bankvereeniging de Nationale te Haarlem) Maandag Biljetten van tot 0.15— 0.20 0.12- 0.20 Kronen O.OVa— 0.01 Francs (Fransch)... 19.80-19.66 Francs (Belgisch)... 18.80—18.65 Pond Sterling 11.40-11.471/, 2.50- 2.I71/, Chèque» 0.14— 0.171/, 0.01/.- o.ov, Parijs 19.80-19.65 Brussel 18.S0-18.65 Londen 11.42—11.46 New-York (Cable) 2,551/1— 2.561/, Amerik. Bankpapier. Burgelijke Stand HAAKLEMMEBMFKU. Bevallen: L. Dubsorvan de Mik, z., H. 8. van Groenigenvan Buvjten, z., II. Vonk— Otter, z-, 0; Bor6jevan der Haak. a Ondertrouwd: Th. It. van Gameren 25 j. en N. M. de Vries 20 j. Gehuwd: C. Mecnderinck 26 j. en M. A. van Djjk 18 j. Overleden: Jan "Willem van Nieuwaal, 83 j., geh. met A. van Daalen. Binnenland Het einde der lm- en export- tentoonstelilnfj. HET BESTUUR VERDWENEN. ROEKELOOS BEHEER DER EXPOSITIE. liet Haagsch correspondentiebureau meldt: In het gebouw van de geëindigd© Ned. lm- en ExjKirt-teri toonstelling te Scheveningen hebben ziclx sedert Vrij dag verschillende pereonen vervoegd teneinde betaling ie verlangen van hun toekomende gelden. Men vond er echter niemand van het bestuur meer aanwezig, terwijl ontdekt werd dat vele goederen aan inzenders toebe- hoorende waren verdwenen. Bij de politie is een aanklacht inge diend tegen het he6tuur, dat voort vluchtig schijnt te zijn, .wegens ver duistering. Er is beslag gelegd op de boeken. Nader meldt het Haagsch correspon dentiebureau: Bij do politie zijn nog diverse aan klachten tegen het bestuur van dc lm- en Export-tentoonstelling ingeko men. Gebleken moet zijn, dat de lei ding zeer roekeloos was. Meermalen bleef heel den nacht door het electri- sche licht van de reclamepijlere bran den, wat enorme electriciteitsrekenin- gen ten gevolge had. Ook de fLnan- cieele controle schijnt onvoldoende ge weest te zijn. Groote bedragen werden aan diners en auto's besteed: ver schillende leveranciers dezer luxe-ar tikelen wachten echter nog steeds op vereffening der rekeningen. Ook zou gebleken zijn, dat het bestuur nog chèques op de Rotterdamsche Bank vereeniging afgaf, toen zijn tegoed aan deze bank reeds verdwenen was. .„jii restaurateur te Scheveningen, die een dergelijke chèque ontving waarop bovendien f 30 voor fooien aan de kellners voorkwam, heeft die f 30 wel uitbetaald, maar kon aan de bank de chèque niet gehonoreerd krijgen. Gistermiddag geleek het kantoortje van 't expositiegebouw een ruine. De grond was bezaaid met betaalde en onbetaalde nota's en rekeningen, met privé correspondentie, officieele be scheiden enz. Sinds eergisteren was dooi- verschillende personen maar- meegenomen wat waarde had, zoodat van de boekhouding zelfs de blanco vellen papier weggeroofd zijn. De al dus vernielde boekhouding, was boven dien gedeeltelijk vertreden en be smeurd, wijl ieder maar toeliep in liet voormalige secretariaat. Dit zal het politie-onderzoek, dat uitmaken moet, hoeveftl er ongeveer in kas moet zijn bij den penningmeester der tentoon stelling, zeer bemoeilijken. Het groot boek is verdwenen, althans de blanco Kaden ervan. De beschreven vellen werden uitgescheurd en lagen op den grond. De politie heeft op al de pape rassen beslag gelegd. Verschillende personen komen me- dedeelingen doen over het zeer slechte beheer der expositie. De bestuursleden controleerden elkander volgens die opgaven niet, ook ontbrak een contro le- of waarborgcomini&sie. Den 23sten dezer is door het bestuur aan den belangrijkste crediteuren een brief gezonden waarin het verklaart, tengevolge van tegenslag, door slech te opkomst etc., in de onmogelijkheid te verkeeren, de looj>ende schulden in haar geheel dadelijk te betalen. In dit schrijven verzoeken zij eenig uit stel, omdat bij een eventueel faillisse ment de crediteuren er zeker slechter bij zullen varen. Het bestuur deelt in dit schrijven echter niet mede, waar het adres van het secretariaat thans is. Zelfs de politie is nog niet op de hoogte van dit adres, wijl het bestuur verdwenen is, zonder de loopeode za ken te regelen of eenig adres achter te laten. KAMERS VAN KOOPHANDEL. De minister van Binnenlandse!^ za ken zond aan Gedeputeerde Staten der provinciën een schrijven waarin dc aandacht van dat cillege wordt ge vestigd op het bepaalde in art. 12 der wet op de Kamers van Koophandel, krachtens hetwelk de Kamei ver plicht zijn aan het algemeen bestuur adviezen of inlichtingen te geven over die aangelegenheden van handel eu nijverheid, waarover haar oordeel of inlichtingen gevraagd worden. Even als voor het algemeen bestuur geldt aldus de minister het boven staande ook voor dc provinciale en gemeentebesturen, welker gebied go- heel of ten deelc met dat der Kamere samenvalt. Verzocht wordt de gemeentebestu ren met een cn ander in kennis te stellen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn met ingang van October benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen In de 5de divisie te Amsterdam J. J. A Pha/f, thans inspecteur der registratie en domeinen in de &7stc divisie te Winschoten in de 5de divisie te Amsterdam J. J. A. Phaff, thans ontvanger der registratie en domeinen te .Oldeborn- koop. DE ONTPLOFFING TE WOERDEN Aangaande de reeds in ons vorig nummer vermelde ontploffing te Woer den lezen wij nog in het Hbld. de volgende bijzonderheden Vrijdagmiddag, ongeveer half vyfj was de chef-monteur van de machine fabriek te Rotterdam aanwezig in de machinekamer van de nieuwe Che- mische^ Wasschcrij bij bet Rijks-Cen traal Kleeding Magazijn te Woerden. Deze wasscberij moet op 1 Septembe* aan het Rijk worden opgeleverd. Dt. chef-rnonteur was bczij een laatsta controle te houden om te zien of al les goed functioneerde. In de machi nekamer lag juist een vat benzine. De monteur gebruikte, om de bui zen te onderzoeken, zuurste." uit een cylinder, hoewe in zijn instructie» uitdrukkelijk was vermeld, dat kool zuur moest worden gebruikt. Zoodra druk werd gegeven, kwam de zuur stof in aanraking met de benzinedam pen, die vlam vatten. Het vat benzine vloog met een hevig-.n slag uit elkaar. De wachtmeester Banning die voor de deur stond, werd dooi de uitspui tende benzine geheel overstroomd en onmiddellijk stond hij geheel in vlam men. Hij had de tegenwoordigheid vac geest id een nabijzijnd waterreservoir te springen, waardoor hij zijn leven redde. Zijn lichaam was met ernstige brandwonden bedekt. De brand liet zich intusschcn zeer ernstig aanzien en de angst van de omstanders was te grooter, daar nog een vat benzine in de nabijheid lag. Dit vat is gelukkig niet ontploft. Me» de eigen brandweer van het Centraaf Magazijn werd, onder leiding van dec kapitem-chef van het kledingmaga zijn, het vuur nog vrij spoedig ge- bluscht. De schade viel ten slott» mee. De werkman Renessc, die in de ma chinekamer aanwezig was, kreeg, evenals de monteur, lichte brandwon den. Dr. P. O. Verkerk, die genees kundige hulp verleende, achtte den toestand van den wachtmeester niet levensgevaarlijk. VAN HET DAK GEVALLEN. 7/ Rijsw ijk (Z.-H.) is Zaterdagochtend de loodgïeterspatrooTi Donkelaar uit De» Haag in de Bleekeralaan van het dak van een der in aanbouw zijnde wonin gen gevalkan In zeer zorgwekkender toestand ia hij naar het ziekenhuis de gemeente 's-Gravenhage vervoerd. DOOR EEN PAARD DOODGESLA GEN. Men meldt aan de „Rotterd.' Vrijdagmorgen had de landbouwer L. B. te Mijnsheerenland het ongeluk, bij het vangen van eén jonge paard een trap van het beest te krijgen. Toen hem hem te hulp kwam, bleek hij reeds overleden te zijn. Hij laat eer vrouw met C kinderen achter. GRENS-AVONTUREN. Een O. W.-er uit Almelo, vroeger klein turf- schippertje, thans wonende in een groot heerenhuis is, schrijft Hef Volk, met zijn dochter naar Duitschland ge weest. Natuurlijk moesten de noodige herinneringen uit Berlijn mee naar huis gebracht worden. Toen men echter te Bentlicim kwam om de grens te passeeren maakten do douane-beambten aanmerking op een zijden jumper die in het bezit was der dochter. Deze sloeg er zich goed door. heen en beweerde, dat zij do jumj>ei reeds in Holland had gedragen, waar op zij kon pasöfteren. Hierop kwam pa aan dc beurt. Al les, tot de portefeuille toe werd onder zocht. Toen-bleek dat onze 0. W'.-er vooi 40.000 mark in Berlijn had gekocht waarvan de nota's in zijn bezit wa ren, op een waarvan voorkwam de zijden jumper. Pa werd beboet voor 120.000 mark, terwj'I alles wat in rijn bezit was, ook een bedrag aan geld van f 70 in be slag werd genomen. DE ONTVANGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF DER P. T. T. Do redactie van het Tijdschrift voor Posterijen en Telegrafie schrijft: „Het totaal van het le halfjaar var 1922 is 7.164.S86 beneden dc raming gebleven. Daarvan komen 5.5S6.15S ten laste van den postdienst, f 1.129.073 komt op rekening van de Rijkstelegraaf, 421.387 op die der Te lefonie en 28.368 bleef do Postcheque en Girodienst bij de raming ten ach ter. Het laatste bedrag is niet onrust barend. Uit dit onderdeel van den dienst is voor 1922 een winBt ver wacht van 100.000, waarbij de totale exploitatie-ontvangsten geraamd zijn c p f 3 403.700. Zal de opbrenst van het 8de halfjao; gelijk worden aan die van het le, dan levert de chèque- en girodienst in 1922 nog een winst op van ongevce: een ton. Wordt, hetgeen men verwacht, bo waarheid, ai. dat de centralisatie van dezen dienst 300 ambtenaren zal uit sparen, dan zal naar mate deze amb tenaren elders werkzaam worden ge steld, het batig saldo vermeerderen. Gaan wij vergelijkenderwijs te werk, dan blijkt de postdienst 20 pet., de telegraaf 24 pet. en de telefoon 6 pet- beneden de raming te zijn ge bleven. Hoe het zij, vast staat thans, dat, wanneer Let 8e halfjaar geen meer inkomsten brengt, het Staats bedrijf aan het einde van het dienst jaar weer zal staan voor een tekort, dat voor de nadeelige saldi der laat ste jaren weinig onderdoet."

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1