Wederwaardigheden van zes „Cyclisten" in België en Luxemburg. Buitenlandsch Overzicht Onze Lacbboek VERITY Co. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAQ 29 AUGUSTUS 1922 TWEEDE BLAD Rubriek voor Vrouwen. GESTREEPT. GOED. Bloemen, strepen on ge draalde figuren, Stropen voor onze kamers, Een vuurschermpjo. Sedert eenigen tijd houdt de mode iiah bezig mot strepen strepen in al lerlei breedten en in allerlei kleuren. Ben tijdje geleden wanen de bloemen in trek, groote, kleine, soons een heele weide vol op een meter goed, dan weer een enkele in stijlvolle deftig heid en over een tijdje bemoeit de grillige modo zich misschien met al lerlei gedraaide figuren. Ja, nu lijkt ons dat, alsof het je voor de oogen zal gaan schemeren, maar als het een maal zoover is, woijdt het weer mooi gevonden, omdlat de mode zioh met kleur en model meestal aoo bij de tee- kening van het goed aanpast, dat er voor iemand met een goeden smaak altijd wel wat moois te vinden is. Dat blijkt nu ook weer met de stre pen wat zijn er smaakvolle bij, maar wat zijn er some Leelijbe, zoowel van klem- als van makelij. Ook kan een minder mooi patroon zooveel beter lij ken wanneer het goed verwerkt is, of een leelijk model kan vaak 200veei ophalen door den aard der stof. En niet alleen is dat met bet ge streepte goed bij kleeren tegenwoor dig, maar ook ettelijke andere dingen, die er van gemaakt worden, zijn van den smaak afhankelijk. Sommige vrouwen hebben de ge woonte om, wanneer ze iets moois uien, er dadelijk groote lappen van te koopen, can die dan op alle mogelijke manieren to gaan verwerken. Zoo krijgen van een aardig, gestreept stofje de korte overgordijntjes voor de ramen een beurt, een divankussen, een divankleed en soms het tafelkleed ook Dat is 'n gevaarlijke liefhebberij en vooral met nogal opzichtige natronen zooals bloeanen of strepen 't duizelt je er tenslote van en van de mooie tee- ïcening ia niets meer tc bekennen, want het is alleen' maar onrustig en hinderlijk. Veel beter is het dan, om, als de huisvrouw graag gestreept goed gebruikt, verschillende soorten te 11e men, zoowel wat kleur als wat breedte betreft, en dan natuurlijk in tamelijk gedekto kleurendan kan het heel wat lijden voordat het leelijk wordt. Vierkante of rechthoekige kussens leenen zioh prachtig voor zoo'n streep, met de ronde gaat het natuurlijk niet, behalve bij de oylindervoraiige, de zoogenaamde „woreten", die er weer heel goed voor zijn. Mooi-geborduur- de zijden kussens zijn er den laatsten tijd weer veel minderwel worden de strepen er* soms nog op cewerkt, maar dat gaat dan met die diuiine kunstwol op een of andere fantasio- fitofhet effect wordt heel anders. De zijden kussens passen tegenwoordig niet meer bij de eenvoudige, beknopte inrichting van eeu modern huis. Veel aardiger is het zwarte kussen met strepen van hei-oranjedit liehoeft niet met zooveel omzichtigheid behan deld te worden, wat, nu er heel vaak geen bepaalde salons meer worden in- eericht, een niet te onderschatten voordeel 13. De strepen van dit zwart- met-or.mje-kussen zijn bedoeld in de breedteriohting, maar ze kunnen ook In de lengte loopenvooral voor een zeer breede of een ongelijke streep is dit laatste mooier. Het ideaal voor zoo'n moderne ka mer, waarin de ruimte Tn eea tal be perkt is, is natuurlijk een electmch verwarmingstoestel, maar zelfs al wo ren de haardjes zelf billijk in prijs ge noeg dat ieder er zich een zou kunnen aanschaffen, dan zijn zij in het bran-* den totih nog te duur en daardoor voor de beurs van de moeeten nog ni et be relkb&ar. Vulhaarden worden dan ook veel gebruikt, maar bij menigeen staat deze in de woonkamer en is er in de eetkamer een gewone kachel, die in den zomer naar den zolder ver huist. De sohooTBteon-openiug is meest al allesbehalve mooi,-en daarom moet daar iets voor of in komen te staan, dat die opening bedekt. De vuur- eohermpjes van vroeger passen ook al niet meer in de nieuwerwetsche omge ving, en ai zijn er dan ook heel aar dige te krijgen, veel voordeeliger ie het voor menschen met een bescheiden beurs om er zelf een te maken. Daarvoor koopt men een paar ronde withouten latjes, twee dikke zwarte lampekap-kralen en een lapje breed goed, liefst een donker patroon, voiie of een ander dun weefsel. Voor de meeste vuurschermpjes zal 1,25 Al. wel voldoende zijn. Een meter wordt voor het schermpje zelf gehouden, de 25 c.M. wordt aan reepen geknipt en deze om de stokjes geiwonklen. Aan lederen stok wordt aan het eindig een kraal gemaakt door een spijker dooi de kraalopening in de stok te drijven natuurlijk moet er een flinke kop aan zitten anders schuift de kraal die als versiering voor een pootje dienst moet doen, er weer af. Van bordpapier worden nu „lat ten", ieder van 4 c.M. breedte gesne den. Het goed wordt er omheen ge zoomd, liefst een beetje ruim, zoodat de twee reepen bordpapier even ver van elkaar liggen als de stokjes lang zijn. Ook we! aardig staat het om langs den bovenrand een klein hoofdje te maken, als de hoeveelheid! stof het tenminste toelaat. Het goed wordt op de latjes ge spannen, dus do houtjes zijn dan in vertioale richt in» de reepon bordpa pier in het goed in horizontale. Het beste gaat dit met kleine spijkertjes, en het goed zelf met punaises. De latjes, die zoo aardig omwoeld zijn, komen vooraan te staan en van het spannen is niets te zien. Op zichzelf staan kan dit Unvou- dig schermpje uiet. Loopt het zolde- ringetje van het achoorsteengat af, dan kan het scherm tussahon dit en de vloer geklemd worden is dit niet het geval, dan slaat men twee kramme tjes op zij van, voren in de openingen en bevestigt het schermpje hieraan met twee bandjes van de stof. Wij willen niet zeggen, dat dit nu zoo'n buitengewoon degelijk meubel tje is, maar het beantwoordt aan het doel, is gemakkeiij-.k te maken en staat aardig. Tenslotte moet men nog bedenken, dat het streeniesgoed, dat hiervoor ge bruikt ie, niet past voor het bekende lampckanie van een vierkanten lap; do strepen vallen niet mooi neer over het rondo pendeltje. E. E. PEEREBOOM. IL Vierde dag. Den volgenden morgen probeerden verschillende Clervansche mechanici hun kracht en kunde op een fiets, die niet meer mee wou, doch hun kracht was grooter dan de kunde, want uit elkaar ging vlug genoeg, doch het in elkaar zetten leverde de zonderlingste moeilijk heden op. Na veel dalen en klimmen bereikten we ten slotte toch Wilwerwiltz en daarna het tweelingdorpje Ober- en Nïederwilz. Oberwilz was volgens eea juffrouw mehr stattiscb, wat evenwel nog niet stattisch genoeg bleek oin er boter en melk te kunnen krijgen. Ook de jamkeuze was beperkt tot appeljam èf appeljam. Na een stevigen maaltijd ging dc weg makkelijk af langs het dal der Süre, waar vele gelegenheden to'. zwemmen zouden zijn geweest, als wo maar niet zoo'n haast hadden gehad om er te komen. Bij een tunnel hielden we vanwege een band halt ca reden eenige dc nog resteerende 2 K.M. naar Esch sur la Süre, voor velen slechts eeu naam, voor degenen, die 't gezien hebben, een onvergetelijk dorpje. Van de rotsen af zegent het Bild der Mutter Gottes het haast uitgestorven dorpje met z'n ar moedige straatjes, vervallen huisjes, waarin je haast geen levend wezen ziet en dat als vergeten daar ligt in 't Luxem- burgsche land. Om 8 uur eerst trokken we op en de lucht, reeds lang- dreigend, ontlastte zich in dikke druppels en een gezegend buitje deed de laatste loodjes zwaar en daardoor ook warm worden. Tenslotte moesten de lantaarns op en weldra reden we in 't donker Ettelbrück door en zagen Luxemburg bij nacht. Om ruim tien uur bereikten we eindelijk Diekirch en rolden na veel gezoek het Hotel des Ardennes binnen, waar niet alleen een strijkje (wat ze in België weinig schijnen te kennen) ons binnen- nooddc, maar ook de familie van „daar hei je ze", de man met 't ruiten pak, als van dp G. G.-scrie en vele anderen. Het hotel was keurig-Hollandsch inge richt (je kon er thee krijgen), maar ont zettend lastig om er den weg iu te vinden.- Om van jc kamer op het terras te komen, moest je na allerlei gangen driemaal buiten om, dan nog eens i binnen, dan nog eens vragen en dan nog begrepen ze 't woord „terras" niet. Diekirch als plaatsje valt erg tegen en bezit zeldzaam vervelende schoenenjuf frouwen. Het was de eerste plaats van onze poste-restante, doch we waren in dit opzicht niet fortuinlijk, met z'n zes sen vingen we één, zegge één brief kaart! V ij f d e d a g. Na den volgenden morgen Diekirch bekeken te hebben en een lawine van briefkaarten over de verschillende fam.- lieleden te hebben uitgestort, reden we om 11 uur naar 't Mullerthal. Onderweg dineerden we in La Roche .te, een dorp je, waarvan do naam de vele rotsen al aanduidt. Het maal in Hotel de la Poste viel niet mee en de te ijverige hotellier rustte niet voor we toegegevcu hadden om het park te bezoeken, wat per slot nogal meeviel. In een vloeiend Fransch, gelijk de explicateur in de Haagschc Gevangenpoort, werden ons de liefelijkheden van la Rochettc opgesomd, benevens eenige zeker niet onverdien stelijke aanwijzingen over 't Muller thal. De weg hierheen was makkelijk en vlug bereikt en de hotellier uit La Rochette bleek gelijk te hebben gehad met aan te raden er niet langs te fiet sen, doch er even te blijven en te wan delen. Het eenige wat je van den weg af kunt zien, is de waterval en al is die mooi, toch lang niet het mooist of be paald typeerend voor de streek. Bij het hotelletje zat ook weer de man met het ruitenpak, die we maar niet kwijt konden raken. De wandeling door 't bosch naar den Eulenburg gaf een voorproefje van wat we den volgenden dag zouden te zien krijgen. Boven op de heuvels stonden de rotsen op elkaar gehoopt met nauwe spleten of instortingen tot doorgang, alsof in den oertijd de kracht van het water de steengevaarten ha<l verplet terd. Vreemd idee, dat zóó hoog vroeger de zee is geweest en dat dit toch zoo was bleek den volgenden dag uit de versteende vormen van visschcn, die we in de rotswanden zagen. Boven op den Eulenburg dronken we koffie en vertel den elkaar op ongelooflijk griezelige ma nier het toch al dood-enge verhaal van Berend den Zwerver en inbrekersverha- lcn, waarbij ze „koekoek" riepen. De avond bracht nog een verrassing, want in de kamers, waar wij ons goed geïn stalleerd hadden, lagen kleine kinderen te slapen cn een kaars verlichtte een ge zellig interieur van overal verspreide kleeren en m den donkeren gang rolden wij over de vele onzicht bare voorwerpen, die per slot onze ba gage bleek te zijnJa, 't logies was veranderd" en nu gingen we met twee dienstmeisjes op stap naar een andere gelegenheid om te logeeren, die zich eerst in een provisiekast ontpopte. Doch dit bleek een vergissing. De bedoeling was een zolder plus twee daaraan gren zende kamers. Een praalbed met keu rige kanten gordijnen cn zelfde kanten dekbedden, was voor twee meisjes be stemd en een dito kinderledikantje het had veel van een wieg -voor '1 andere meisje, in casu mij, omdat ik de kleinste was. Een waschtafel, buffet, wandelstok cn strooien hoed voltooi den de entourage. De juffrouw van 't geval was dood-vriendelijk en hoewel dan primitief, was 't er zeer schoon (voor België een opmerkelijk iets), zoodat 't voor iemand, „die aardig, netjes en niet duur" van het Mullerthal wil genieten, m zeker aan te bevelen gelegenheid is. De Woensdagmorgen van den zes den dag werd gewijd aan een wande- van ruim drie uur door de bos- schen. De natuur had zelf grootendeels een pad aangewezen, slechts hier en daar door menschenhanden geholpen en zoo kon je uren loopen met 't idee door oerwouden te dwalen en je phantasie de meest onbegaanbare wegen te laten gaan. Wo wandelden door het lichte groen, waar de zon haar stralen spe lend doorjoeg en over, dóór en in de rot sen, die de meest verschillende namen droegen. De Hólle bijvoorbeeld was een nauwe spleet, waaruit vochtige dampen opstegen, pikdonker en uitloopend op een klein, laag gewelf, waar heel ver vandaar een flauwe straal van het dag licht doordrong. Na den terugtocht een duur etentje in 't prieel van het hotel en we trokken weer verder. De weg werd vlak en we volgden de Süre, die de grens met Dtntschlaad vorm: en wier oorsprong we als een klein beekje bij Esch hadden gezien en die hier als een flinke rivier door de wijnbergen stioomdc. De hanen renden over den weg met druiven iu hun bek als toonbeeld van het Drui venland. Even voorbij dc samensmelting van Süre ca Moezel drinken we koffie op een haverveldjc, cn kwamen om onge veer 9 uur in Gtcvcnmacher aan, cca dood-ongezcllig dorp met even onge zellig hotel du Commerce. Dood-cngo kerels zwierven over 't pleintje rond en 's nachts verbeeldde ik me, dat een dron ken vent.onder ons venster behalve on verstaanbare dingeD, JïoüXndisches Vieh" riep.- De morgen van den zevenden dag bracht ons, niettegenstaande de 40 K.M. en niettegenstaande de spijkers uit bergschoenen, die bij bosjes op den weg liggen en bij even groote getale in onze banden binnendrongen, in be trekkelijk korten tijd in Luxemburg. De stad is met Nijmegen te vergelijken; het ligt alleen veel hooger en dat geeft iie uitzichten op T dal beneden. De binnenstad met nauwe straten, winkels, die allen bazaars blijken en waar we 't Athenaeum de Lierfrauen Kïrche en 't fiere ruiterstandbeeld van koning Willem II zagen, konden we niet bewon deren, doch de buitenstad is veel groo- en ruimer gebouwd; hier uitsluitend zijn dan ook de groote hotels, van welke we in Hotel Staar als diner vleesch en aardappelen zonder groente opgedischt kregen. Het minder mooie stuk Luxem burgLonglicr, zouden we met den trein gaan en nu maakten we voor 't eerst kennis met de moeilijkheid om in Bel gië je fiets mee te krijgen. Om een half uur van te voren aanwezig te zijn en daarvóór kaartjes gekocht, bagage in ontvangst genomen, inkoopen van bo ter, brood en pruimen gedaan te heb ben (terwijl één de kas houdt en de koorden der beurs stevig dicht trekt) ca om dan nog tijdig de fietsen in den waggon en jezelf in een coupé tc krijgen, is alles met elkaar een gewel- dig-drukke bezigheid. In Arlon stapten we over, kwamen om 8 uur in Longlier aan, reden in 15 minuten naar Neuf- chateau en installeerden ons daar in het door de Belgische Touringclub op gegeven, hoogst ongezellige hotel. Het plaatsje is als uitgestorven, maar ziet er naar uit beter en ook drukker dagen gekend te hebben, want er zijn veel groote huizen en eea geweldig groot Kantongerecht, maar nergens een ster veling to zien. Op eenige stoelen voor een café'tje wenschten we een kop koffie te drinken, „Mais non messieurs, pas de chaud", veraontwaardigde zich de juf frouw. „Wat dan?" vroegen de joa- gens. „Kop chocolade", zeiden we, ver getende dat dit ook „chaud" is cn een nieuwe verontwaardiging barstte los. Het was een mooie gelegenheid om de woordenrijke juffrouw aan den praat te houden en zij vertelde dan ook meer van den strijd tusschen de Belgen en Boches, die ook hier gewoed had. „Daar was gevochten en dhèr, op dien weg waren twintig menschen gefu silleerd. Waarom? Wel, omdat de Duit- schers beweerden, dat 't franc-tireurs waren, maar dat was een leugen." We zeiden niets, al waren 't franc-tireurs geweest, wat dan nóg? Maar we keken met eerbied het stille plaatsje aan, dat in z'n straten en z'n huizen meer aan historie en meer aan leed van den we reldoorlog borg dan 't meest welvaren de dorp in ons eigen land. B. M, C. Nj U1TSCHE DESKUNDIGEN ZULLEN VOOR DE COMMISSIE VAN HERSTEL TE PARIJS DEN TOESTAND VAN DUITSCHLAND UITEENZETTEN, OPLOSSIN G VOORCESTELD. De Commissie van Herstel vergaderde Maandagmorgen en zal ver moedelijk niet voor Woensdag een be sluit nemen over het verzoek van Durtschland om een moratorium. Waa neer Duitschland gehoord wenscht te worden, kunnen zijn vertegenwoordigers zich Woensdag aanmelden. Uit Berlijn wordt geseind 1 De mededeeling der Commissie van Herstel, dat zij bereid is, vóór haar be slissing inzake een moratorium eerst nog vertegenwoordigers van de Duitsche ic- geering te hooren, heeft hier geen ver wondering gebaard. Men verwachtte wel, dat de Commissie van Herstel nog een bespreking zou 'willen voeren over de toegezegde leveringen van kolen en hout door de Duitsche producenten. Men was feitelijk slech's verrast door den spoedi- gen datum, welke voor deze bespreking is vastgesteld. De tijd, welxen men voor de volledige uitwerking van het plan inzake deze leveringen noodig had gemaakt, is nog niet verstreken, en het is de vraag, of het plan vóór het ver trek der Duitsche gedelegeerden gereed zal zijn. In ieder geval zullen zij echter Woensdag in het bezir van dc plannen zijn, voor zoover deze aan uitgewerkt zijn, en kan dc aanvulling eventueel naar Parijs geseind worden. Nader wordt ons uit Berlijn geseind Staatssecretaris Schroder zal als lei der van de Duitsche delegatie naar Pa rijs gaan om Woensdag door de Com missie van Herstel tc worden gehoord. Hij zal worden vergezeld van een aan. tal deskundigen van het ministerie van Financien en dat van Handel. Schroder heeft tot dusverre de meeste onderhande lingen inzake de kwestie der schadever goeding bijgewoond, terwijl hij ook aan wezig was op de conferenties te Cannes te Genua. Staatssecretaris Bergmann zal in-offlcieel tc Parijs aanwezig zijn. Op dc departementen van Financiën werd met koortsachtigen ijver gewerkt aan de gedetailleerde uitwerking van de nieuwe Duitsche voorstellen met be trekking tot de leveringen van hout en steenkool. De ontwerpen zullen heden, Dinsdag, in den kabinetsraad definitief hun beslag krijgen. Daarna zal Schroder er zich mede naar Parijs begeven. Een oplossing? „De Temps" doet het volgende voor stel Men verleent voorloopig geen mora torium doch komt overeen, de geheeie kwestie der schadevergoeding en der intergcallieerde schulden zoo spoedig mogelijk, doch nadat de Amerikaanschc verkiezingen hebben plaats gehad, in een conferentie te behandelen. In den tusschcuvijd zou dc Duitsche rijksbank aan de Bank of England of een andere buiteniandsche bank, door gemeenschap pelijk overleg aan te wijzen, telkens zoo veel goud overdragen, overeenkomende met 50 millioeu goudmark voor Au gustus, 50 millioen voor September, 50 millioen voor October en misschien Co millioen voor November. De bank, die dit goud zal ontvangen, opent voor hetzelfde bedrag als dat van de ontvangen goudstortingen een crediet aan dc Belgische regeering, die krach tens haar prioriteit op de Duitsche be talingen van dit jaar recht heeft. De Belgische regeering maakt van dit cre diet naar eigen goeddunken gebruik. Zoo komt men dan tot dc eerstvolgende geallieerde conferentie. Als deze tot overeenstemming zou geraken, zouden de goudoverdraohten der rijksbank in de oplossing begrepen zijn. Wordt er geen oplossing bereikt, dan blijft het gedeponeerde goud eigendom der bank, die aan Belgic het crediet heeft ver strekt. De „Temps" meent, dat op deze wijze geen der partijen te kort wordt gedaan, ook Duitschland niet, daar de Duitsche rijksbank blijkens haar bankstaat van 15 dezer reeds het initiatief heeft genomen om ruim 50 millioen goudmark bij de Bank of England te deponeeren. Duitschland zou dan dc hoop kunnen koesteren, dat de geheeie kwestie ia November definitief geregeld zal wor den. De Duitsche gedelegeerden zou den zich Woensdag voor de Commissie van Herstel over dit denkbeeld kunnen uitspreken. Qst voo -stel van Cox. De belangstelling welke te Londen is gewekt door het voorstel van gouverneur Cox, om Hoover tot Amerikaansch ver tegenwoordiger in de Commissie van Herstel te benoemen, wordt nog ver groot door een uit Parijs ontvangen be richt, volgens hetwelk de Dnitsche re geering- aan Sir John Bradbury tijdens diens verblijf tc Berlijn zou hebben la ten weten, dat Duitschland accoord zou gaan met een financieel onderzoek ee controle door Amerikaansche vertegen woordigers optredend namens de Com missie van Herstel. Van den heer Vanderlip, die op het oogenblik te Londen vertoeft, wordt ge zegd, dat de rijkskanselier hem als een „agreeable controller" zou hebben ge noemd. Over deze kwestie ondervraagd, verklaarde Vanderlip, dat het hem niet mogelijk scheen om één persoon tot ontvanger voor een bevolking van fo millioen aan te stellen. Bovendien zijn het gewoonlijk de crediteuren en niet de debiteuren die den ontvanger benoemen. Andere vooraanstaande Amerikaan sche persoonlijkheden, die op het oogeu- blik tc Londen vertoeven, leggen er eveneens den nadruk op, dat indien de •oorgestelde bemiddeling van Amerika OjNOE WILDE ZELF C P. IÏTEK. Iemand hield een' lezing ove,r „de inenseh". Hy betoogde dat men het ver schil tusscheu mensoh en dier niet beter lean waarnemen dan aau bet feit, dat d« mensoh stools volmaakter wordt, tc.-wjjl de toestand van het dier altijd dezelfde blijft. Dö ezel tot voorbeeld nomend ein digde hy dit deel van zjjn betoog met de volgende woorden: Dames cn heeron, nooij, is er een ezel geweoet, die beter was, en nooit zult u een betere waarao men_ dan zooals u hom thans ziet. Hot applaus was onbedaarlijk. Wat, rook jij niet meer Noen, ik heb het rooken opge» geven. Waarom? Het begint zoo'n vrouwelijke zwakheid te worden! door de regeering der Ver. Staten zou worden aanvaard, dit toch niet dc taak jor één persoon zou zijn. Iets in den geest van een financiccle en economische controle-commissie die in samenwerking me; de Commissie van Herstel zou optreden, wordt genoemd als zijnde het plan, dat het minst op verzst de Vereenigde Staten -zou stuiten. Met betrekking tot de vraag, of Frank- rijk zijn goedkeuring aan hei bewusts voorstel zou hechten, verklaren zekere te Londen vertoevende Amerikanen, dat bij besprekingen tusschen leden van net Fransche kabinet en leidende Amerika nen te Parijs gebleken is, dat talrijke vooraanstaande Fransche persoonlijkhe den er ongetwijfeld veel voor voelen dat de geallieerden om de medewerking van Amerika en de neutralen verzoeken. Nitti over de geweld-politiek- De vroegere ItaJiaansche minister president Nitti ochrijft in het „Berli ner Tageblalt" dat de Fransahe zaken wereld en vooral de Fransche metaal nijverheid, de hoofdoorzaak is van den ölechten vrede. Nu den oorlog moest Duitschland meer dan vier-vijfden van zijn ijzererts afstaan. Enkele be palingen van liet vredesverdrag van Versailles hadden sleohts de ondermij ning van de Duitsche ijzerindustrie ten doel, zooals bijvoorbeeld het afstaan van do mijnen in het Saargebïed aan Frankrijk, en dc voortdurende drei ging van een bezetting van he: Ruhr- ed, waardoor de s'.eenkoolnijver- heid wordt bedreigd. Het afstaan van een deel van Opper-Silezie aan Polen kwam op hetzelfde neer-, als wanneer d© naar New York gekomen Italianen, Duitscliers en Ieren van do Amerika nen de stad New York eischten. Met de verbrokkeling van Opper- Sileziê tegen het resultaat van de volksstemming in, heeft de Entente een ernstig© schending van het ver drag begaan. Men wilde nu aan Duitschland, be halve liet ijzererts, ook nog zijn steen kool ontnemen en het aldus van zijn economisch evenwicht beroovcn. In Mei van dit jaar moest Duitsch land in Engeland 720.000 ton kolen koopen en met ponden sterling beta len, en 52.000 ton in het Duitsche Suaj gebied, dat gedwongen is betaling in Fransch geld aan te nemen. Terwijl in Duitschland gebrek aan steenkool is, komen er dagelijks aan biedingen uit België van cokes, dit uit Duitsche steenkool gewonnen i*. Nadat men zich van het ijzererts heeft meester gemaakt, komen de ko lenmijnen aan de beurl. Nitti besluit zijn artikel met to zeg gen, dat de Amerikaansche democru- ïn die van de heele wereld hun moreel aanzien verliezen en hun eco nomische welvaart, wanneer ze niet een einde maken aan der© domme po litiek van geweld. Duitschland's economische toestand. Op een vergadering van spoorweg personeel te Londen heeft de Engcl- sche arbeidersleider Thomas gezegd, dat ds leden der Britsche vakvereenigingea gehoor moesten geven aan den oproep der Duitsche vakverccnigingen, om een Europeesche catastrophe te vermijden. Fimmen over de hulp-actie van het I. V. V. De op het oogenblik te Berlijn ver toevende secretaris van het Interna tionaal Verbond van Vakvereenigin- gen, Edo Fimmen heeft tegenover ver tegenwoordig erg der socialistisch© pers de volgende verklaringen gedaan: Hij herinnerde er aan, dut op de onlangs te Amsterdam gemeenschap pelijk. met vertegenwoordigers der 2e Internationale alsmede niet gedele geerden der Weensche Arbeidsgemeen schap gehouden conferentie een com missie is ingesteld om den 'interna tionalen economischen toestand to onderzoeken, waarvan het resultaat Feuilleton uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. (Geautoriseerde vertaling). 53) „En dan ia e.- nog iets, ging Croot voort.» Men heeft zich er over ver wonderd, dat ik op zekeren avond Gilmour te Kuip ben gekomen, hem ongemerkt mijn huis heb binnenge laten en hem in staat heb gesteld, an dere kleeren aan te trekken. Ik moet toegeven, dat dit niet in den haak was maar, zie je, inspecteur, ik kende hem nog van vroeger, toon hij officier machinist was en zich in den dienst onmogelijk gemaakt had. Later ont moette ik hem inCanada en hielp hem daar aan een baantje. Ik waa in dio dagen telegrafist en wist daar door iets van de Morse Code af. Gil- iiii,ur was ook tijdelijk bij de telegra- ph'e werkzaam en kende de Code dus cok. Od den avond van mijn dochters Verjaardiner hooide tk plotseling het bekende getik. Gilmour liet mij weten, dat hij erg in do knoi zat en smeekte mij, hem te hulp te ko- Hten. Ik zocht een excuus, om de eetkamer een oogenblik tc kunnen verlaten en bracht Gilmour onge merkt naar mijn slaapkamer. Dnarop naaide ik uit de komer, die altijd in nuiln Ihuis voor Btem in gereedheid was. rijn smoking ©11 braoht hom die. Er w» geen tijd, om aan Gilmour te vragen, wat er toch aau de hand was. cn later wilde ik, uit een ge voel van kieechihcid, er iievor niet weer over beginnenliet wae mis schien wel wat onvoorzichtig van me, maar ik denk ciat je in mijn geval eveneens gehandeld zou hebben. Na tuurlijk; heb ik daardoor eenigszins dc verdenking op mij geladen, dat ik iets met id'ie diefstallen op dc Theems te maken had, maar als de politie zich getroosten wil, de zaak gioncig te onderzoeken, zai zij bemerken, dat ik er nooit iets mee uitstaande heb gehad." Lock begreep, dat alles, wat Croot zei een opeenvolging van leugens was, maar tegelijkertijd bewonderde bij hem om de handigheid en slimheid, waarmee hij schijnbaar openhartig, de hulp, die hij Gilmour verleend had, bekende. De inspecteur twijfelde er geen oogenblik aan,.of Croot was minstens even schuldig (jan de diefstallen als Gilmour, maar als Croot zich bij een mogelijk verhoor even handig zou we ten vrij tc pleiten als nu, zou er geen jury te vinden zijn, die hem zou wil len vcroordcelon. Ik dank u zeer, meneer Croot, zei Lock, voor al de inlichtingen, die u mij gegeven hebt. Het zal mij heel wat moeite besparen. U zult wel dra meer van de zaak hooren en waar schijnlijk wel verzocht worden, de identiteit van het lijk van meneer Gil mour vast te stellen. Daarop vertrok Lock bij zichzelf overtuigd dat hij in zijn loopbaan nog zelden zoo'n sliromen, brutalen mis dadiger was tegengekomen, als Croot was. Ik vrees, zei hij, toen hij Rust even later in het villatje van den Ma joor ontmoette, dat Croot zich er netjes zal weten uit te draaien, en daarop vertelde hij, wat er tusschen hem en Croot was voorgevallen, Die man is een geboren acteur, ein digde hij zijn verhaal, en laf is hij zeker niet. Gelukkig, dat er tenminste aan dio diefstallen een eind is geko men. Gilmour is dood, en we zouden er niet veel aan hebben, al kwam Croot voor eenigeai tijd in de doos. Ik zal blij zi]n, als dit niet ge beurt, mengde Majoor Langley zich in het gesprek. Het zou voor zijn aange nomen dochter zoo vrecselijk„zijn, als haar pleegvader in hechtenis werd ge nomen. Croot besprak ondertusschen met Vera zijn voorgenomen vertrek naar Canada. Hij wist, dat hij het aan Rust te danken had, dat hij den inspecteur zoo mooi had kunnen troeven en bij was er niet weinig trotse h op, dat hij, om zoo to zeggen, Lock het gras voor* do voeten had weggemaaid. Hooi- eens, kindlief, zei hij tot Vera. Ik ben nu eindelijk besloten, binnen oen maand naar Canada terug te gaan. Mjjn longen hebben mij den laatsten tijd erg geplaagd en de spe cialist, dien ik er over geraadpleegd heb, heeft mij geraden, naar een dro ger klimaat te vertrekken. Tot nog toe had ik er maar niets van tegen jo ge zegd, omdat ik jc niet wou verontrus ten, maar nu kan ik het niet langer uitstellen. Dan is er nog iets, dat ik j vertellen wou. Majoor Langley heeft een fortuintje gehad Eemge aandee- len, die hij bezat, en die tot nog toe waardeloos schenen, zijn opeens heel veel waard geworden. Hij is daardoor in staat, het Moat House weer van aiii terug te koopen. O, hoe heerlijk! riep Vera-uit. Ik vond het altijd zoo vreeselijk voo Pat, dat zo in zoo 11 klein huisje moest wonen, vooral omdat zij mij norit lie merken, dat het haar hinderde, mij hier in haar plaats te zien. Maur va der, bent u van plan, mij met u nu. naar Canada te nemen en denkt u er altijd te blijven wonen? Ik deuk er wel voor goed heen te gaan, maar dikwijls een zomer in En geland door te brengen. Jou neem i'« niet mee, omdat ik weet, dat je veel liever hier wil blijven. Ik heb de noo- dlge informaties naar Jack Ellis inge wonnen en van alle zijden gehoord, dat hij als een degelijk, solied mensch bekend staat. Hij schijnt reeds aardig wat te verdienen en bovendien zeer goede vooruitzichten te hebben. Jou geluk gaat mij boven alles, en daar om heb ik besloten, mijn toestemming tot je huwelijk met Ellis te geven. Ik denk er over, een aardig huis voor Je in deze buurt te koopen en liet te laten moubileereu. Dat is dan mijn trouw- cadeau. Je kuftt, voor ik vertrek, op een ochtend in alle stilte trouwen. Nu hoe denk je daarover? Vera zag hem aan met tranen van dankbaarheid in de oogen. Wat was hij toch goed! Zou er nog zoo'n tweede pleegvader bestaan? En zeker wa« het, dat, wat Croot ook op zijn kerfstok mocht hebben hij zich ten opzichte van Vera niets te verwijten had. Hij had haar lief, als of zij zün eigen dochter was en bij had steeds haar welzijn op het oog gehad. Hoe zal Ik u ooit voor zooveel goedheid kunnen danken? zei Vera met bewogen slem. Kom, koin, dank vraag ik niet, zei Croot lachend. Ga maar gauw- naar Patricia toe en vertel haar van je plannen. Zoek maar met Jack Ellis een huis uit, dat jullie lijkt, Iaat het naar je smaak meubilceren en stuur me de rekeningen. Ik ga vanmiddag voor zaken naar Manchester. Waar schijnlijk blijf ik een week of drie weg. Maak in dien tijd alles maar jn orde, want nu ik besloten ben, naar Canada te gaan, zou ik liefst zoo auw mogelijk vertrekken. Vera begaf zich naur Patricia Lang ley, nog heel «maal opgewonden door wat zij gehoord had, terwijl Croot zich in zijn bibliotheek opsloot, Om nog eens goed te overleggen, hoe hij de zaak het best zou opknappen. Al gaf hij aan Majoor Langley de volle som, die deze van hem verlangde, dan nog hield hij genoeg over, oiu op goeden voet in Canada te leven. Hu was met van plan, ooit weer ia Engeland te rug te kome». Hoe minder hij in de toekomst met Majoor Langley en zijn vrienden te maken zou hebben, hoe liever het hem zou zijn. Natuurlijk zou hij bij Vera's huwelijk tegenwoordig moeten wezen, maar dat zou, ais, hij het Vera verzocht, lieél eenvoudig en zonder eenigo feestelijkheden kunnen plaats hebben. Dadelijk daarna wilde hij Engeland den rug toekecreu. Hij l>ehoefde, dat wist hij, niet bang tc zijn, dat de anderen ooit iets van zijn wandaden aan Vera zouden vertellen. Ik ben cr prachtig door heen ge rold, zei hij tot zichzelf, terwijl hij een sigaar op stak, en ik ziü wel oppassen, dat ik mij ooit weer in zoo iets begeef. Vera vertelde Patricia Langley al les, wat haai- pleegvader gezegd had, en deze luisterde ademloos toe. Hoe heerlijk voor je. Vera! riep zij uit. lk ben toch zoo blij! Stuur maar gauw eeo telegram aan Jack en vraag, of hij nog vanavond komt. Ik zal ter eere van jullie een lekker sou peetje kluur maken. Jc hebt toch ze ker wel gehoord, wat een fortuintje vader te beurt is gevallen? Ja, dat heeft vader mij al ver teld, zei Vera onschuldig. Wat zal je gelukkig zijn, als je weer m je oude huis woont. Ik vond het altijd zoo'n akelig idee, dat ik er eigenlijk jou plaats innam, cn toch liet je mi] dat nooit voelen en waa altijd even lief voor mij. lk hoop, dat ik heel dicht in de buurt een huis zal kunnen vin den, want het zou mij spijten, als ik je niet zoo dikwijls mi. i zou zien als nu. Ik zal vader natuurlijk ook erg missen, maar hij heeft mij beloofd, dat hij vaak over zal komen. Als je eenmaal met Ellip ge trouwd bent, Vera, zei de Majour la chend, zal je niet zoo'n behoefte meer aan ons hebben, maar denk eens hoe eenzaam ik mij zal gevoelen, als Pat met Rust gaat trouwen. Dat zal wel meevallen, rei Geof frey vroolijk, want we zoeken na tuurlijk lets in de buurt en komen u misschien nog meer opzoeken dan o lief zal zijn. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5