De viering van Groningen's Ontzet. RHEUMATIEK Rubriek van den Arbeid. EEN ZEGETOCHT DOOR DE STAD. DE AANKOMST 7AN DE KONINGIN-MOEDER. - DE OFFICTEF.T.E De eerste dag van de feestelijkheden to Graïngen werd door prachtig we der begunstigd. Er was roede in don vroegen ochtend voel publiek op de been, dat de loden van do Koninkiyko Familie bij don rond rit door do stad overal geestdriftig be groette. In verschillende deelen van de stad werd de Koningin een bloemenhulde gebracht. Het was een ware zegetocht. Om half elf kwam de Koningin-Moeder aan, die zich dadelijk na aankomst naar hot stadhuis begaf. Daar had dan eon schitterende huldebetooging plaats. Nadat de koninklijke familie zich ©eni gen tüj op het bordes van het stadhuis met de koningin-moeder had onderhou den, zongen 3600 kindoren onder leiding van den heer R. W. Kuiper oen vijftal lie deren, nl. „Het Wilhelmus", ,,Ons Lied" van Friesoo Moolenaar en J. Dykstra, „Zingend Voorwaarts" vnu Wecren en Niorop; „Groningen" van Moolenaar en Dykstra en „16721922" van Moolenaar en Dykstra. Na elk lied gaf de Koninklijke familie, die op hot bordes het gezang der ldcinen aanhoorde, het sein tot he^ applaus. Na afloop werd do dirigent, de heer R. W. Kuiper, aan de hoogc gasten voorge steld en zoowel do Koningin als Koningin- Moeder betuigden hom, dat zy het zingen der kleine kleuters bijzonder mooi had den gevonden. Met belangstelling vernam do Konin gin, dat behalve het „Wilhelmus" slechts liederen van Groningers waren gezongen. Eenige kinderen boden wederom bloemen aan en weer klonken enthousiaste toe juichingen van het opgetogen publiek. Pas was deze zanghulde geëindigd of een tweede huldebetooging volgde. Een stoet van 70 voroenigingen van aller lei aard, sportverenigingen, zang-, mu ziek- en vakverenigingen, waaronder zeer vele christelijke en katholieke orga nisaties, stond in den omtrek van do Groote Markt gereed om op een teeken over do markt langs do Koniniklijko fa milie te defileoreu. Van de 8000 a 9000 deelnemers en deel neemster hadden verreweg de moesten zich met bloemen getooid on ook do vaan dels en banieren hadden oen bloemenver siering. Vooraf ging het muziekkorps Oranje. Onmiddellijk daarachter de af- deeling Groningen van Volksweerbaar heid, welker voorzitter, de heer J. P. Runsiuk, den stoot tot deze demonstratie heeft gegeven, met een vaandeldrager to paard. Na een troop padvinders volgde een groep, voorstellende Karei R&ben- haupt met gevolg: 14 personen (leden der sohietvoreeinging Groningen) to paard. Ln het midden van doze groep werd de geuzenvlag gedragen. En zoo volgde de eeno groep de andere. Tien a twaalf pas van do plek. waartegenover de Konink lijke familie stond, werd met de vaandels het eercsaluut gebracht, en tien passen verder werd do gewone houding weer aangenomen. In een niet te snel tempo werd gemarcheerd op de muziek van ze ven korpsen. Ten atadhiiizo had daarna de off ieieele ontvangst plaats. De Burgemeester, die de aanwezige leden van den raad aan de Koningin voorstelde, hield verder tot do leden der koninklijke familie een toe spraak. Wat hier vóór 250 jaren aan kloekheid en offervaardigheid is betoond, zoo zeïde do Burgemeester onder meer, het ge schiedde niet alleen, noch in de ocr6te plaats uit liefdie voor de eigen stad, maar uit toewijding aan de gemeenschap pelijke zaak dor Vereenigde Provinciën. Juist in dagen van groote zorg als wy thans beleven, is het goed, ons dit to her inneren, Juist nu toch, ovenals vóór 250 jaren, heeft het vaderland meer n0S dan in dagen van voorspoed en blijde voor uitzichten do samenwerking noodig van allen. Daarom is het goed, ons te sterken door de herdenking van hetgeen ouzo va deren in moeilijke dagen door eendracht hebben vermocht. In 1672 dwong de nood der tijden te zoeken naax een middelpunt, waarin zich concentreerden allo vaderlandsche ge dachten. Men vond het. waax men het steeds gevonden had in de meest drei gende gevaren: in Oranje. Wij behoeven niet te zoeken. Oranje is in ons midden. De toekomst is duister en onzeker. Maar Oranje blijft tTouw aan Nederland, ge lijk Nederland aan Oranje. Dat onze Ko ningin met on9 tezamen de grooto ge beurtenis van 1672 hordenfken wil, hot sterkt ons en het moge ons bezieion, in eendracht en in oen goost van opofferen en toewijding je doen voor het vaderland wat onze hand vindt om te doen, „Oranje boven", zoo klonk vóór 350 jaren de dringende roep van het Neder- landsoho volk van den Dollart tot do Schelde. Voor ons ia Oranje veroonzel- vigd met de persoon van Uwe Majesteit. En daarom klinkt het heden allorwego langs onze straten: Lovo de Koningin. Het zjj m\j vergund het uit te sproken, ook in deze zaal: Leve de Koningin God zogene Uwe Majesteit en Haar Huis! Nadat de Koningin had geantwoord met de rede reeds in ons vorig nummer vermeld, onderhielden do leden van de Koninklijke familie zioh eenige oogen- blikkon met verschillende raadsleden, waarna teruggekeerd werd naar het re- geeringagebouw in de Oude Boteringe- etraat. Do Iierdonling in de Martinikerk. In do Martinikerk hield dea middags l»rof. dr. H. Brugtmana van Amsterdam in tegenwoordigheid van de leden der Koninklijke Fauii-lic en vele autoriteiten een rede over de beteekenis vnn den 2Sen Augustus. Na de beteekenis van 28 Augustus 1672 voor Groningen to hebben goochetet, stond spr. stil by de betookenis van dien dag voor Nederland. De Groningers hebben gestreden, aldus spr., voor eigen bohoud. Maar daarnaast en daarboven „Voor 't gemeenebcet van ons vaderlandt". Het is van groot belang, meendo spr., daarop den nadruk to leggen. Want de historische botectoenis van het beleg on het ontzet van Groningen, vnn den 2Sou 'Augustus ligt juist hierin, dat do band Tan Groningen cn Nederland daardoor is bevestigd en versterkt, meer neg, dat in 1672 Groningen voorgoed, en voor im-, »ner is verbonden aan het vaderland. Zoo gezien is 28 Augustus do afslui ting van oen eeuwen lange ontwikkeling, die begintTby do oudste geschiedenis van stad en gewest. Wy staan hior voor dit historisch allermerkwaardigste geval, dat een stad en landschap, die oorspronke lijk niets met elkander te maken hebben toch door den loop der gebeurtenissen verbreekbaar aan elkander worden hecht. Daarnaast zien wy dit gebeuren, dat een stad, die bestemd séhynt, het middel punt te worden van oen groot Friesch ge. bied, dat gebied aan zichzelf overlaat en zich aansluit by een politieke organisatie, waarvan het egenlyk zeer verre staat, den Bourgondisohen staat. Zoo wordt Groningen eigenlijk tegen ai ie historische waarschijnlijkheid, niet de hoofdstad der Friezen, maar een Noderlandsehe stad van groote beteekenis. Dit nu lichtte prof. Bruginiaus toe door in groote trekken de geaahiodenös van de stad Groningen, uit dit oogpunt bezien, te schetsen. De spreker hield hier een korte rust poos, gedurende welke do zangvereona ging Bekker ten gehoore bracht een door inr. A. T. Vos geschreven on door Kor Kuiler geloonzot lied: Daar is in hangen nood der tijden. Prof. Brugmans ging daarna voort met de vermelding van de voornaamste ge schiedkundige gebeurtenissen der stad. Het d® oude prinsenvlag, die het symbool is gewonden van onze onafhan kelijkheid, zoo ging daarna spr. voort. En van den St. Maartenstoren waait he den dan ook do vaderlandschc driekleur. Zy woei daar van dien grijzen toren reeds in het rampjaar 1672. Inderdaad, de dich ter zegt niets te veel: Hoe klopt ons het harte van vreug fon ontzag Wanneer het uw banen begroet. Zy waait nog over ons. Spr. eindigde zyn redo met de hoop uit to spreken, dat zy ook over onze kinderen en kinds kinderen moge waaien, want zjj is, zeide spr., ons dierbaar als het symbool van onze eenheid, van onze onafhankelijkheid maar miot minder van ouzo vrijheid. De eenheid, dio volgens den dichter is ge bouwd op 't stevige cement van kostbaar burgerbloed. Dat is ten slotte ook do beteekenis van den 2Ssten Augustus, dat Groningen mede heeft gebouwd aan de vrijheid en een heid van Nederland. Welnu, trotsch op de vryheid en sterk door dio vrijheid, ge voelen wjj ons in staat, om, ficx op ons verleden, met rustig vertrouwen de toe komst tegemoet te gaan." Na deze rode zong de zangvereenigiiug „Bekker": „O Heer, die dacr des hemels tente spreyi", uit Valerius Gedenck- clanck en een door Kor Kuiler goboonzet volkslied, waarna de leden van do Ko ninklijke familie en de andere aanwezi gen het Kerkgebouw Verlieten. By het vorlaton der kerk hield de Ko- ninMjjke stoet oven halt. Een 13-jarig blind moisjo van den brievenbcsteller Beo-heren, dat des voor middags in de kindercantato had meege zongen, wilde zoo gaarne oens do stem van een lid dor Koninklijke familie hoo- ren. De wensoh van de arme kleine word vervuld. Do Koningin sprak eenige har telijke woorden tot het meisje. Er werd nu gereden naar do landbouw tentoonstelling. Op de landbouwtentoonstelling. Ia een der tonton, dio versierd was, werden dc Hooge Gasten ontvangen, waarna do thee werd aangeboden. De Koningin werd over het terrein rondgeleid door den heer Westerdyk. lid der Eerste Kamer, de Koning in-Moeder door den heer H. Walters, voorzitter van den Yeenkol. Boerenbond, do Prins door den heer G. Minderhoud, secretaris van de Gron. My. van Landbouw, en Prinses Juliana doox den heer D. Piers, secretaris van den Veonkol. Boerenbond. Met veel belangstelling werd van het tentoongestelde kennis genomen. Even. voordat de koninklijke familie in het Stadspark kwam, begon het te re genen. Het was ook al bjjna drie dagen droeg geweest. De druilerige regen bleef aanhouden tot kort voor het vertrek der hooge bezoekers. Vóór het vertrek inspootoerden H. M. en Prins Hendrik den kadorlandstorm, onder commando van kapitoin De Jonge, welke, evenals by de aankomst, een eere- waeht vormde. Voordat H. M. den trein instapte, onderhield zjj zich nog even met den Commissaris dor Koningin, terwijl Prins Hendrik afscheid nam van Jlir. Mr. J. Hora Feith. Terwijl de menigte vóór het station en op het perron het „Wilhelmus" zong. zette de trein zich om 7 uur 20 min. in beweging. De dag eindigde met een schitterend geslaagd vuurwerk en oen verlichting van den Martinitoren, dio met zjjn dui zenden eloctrisohe gloeilampjes een too- veraehtig schouwspel opleverde. EERE-DIPLOMA JOURNALISTEN KRING. Ingevolge opdracht van het bestuur van den Nederlandschen Journalisten Kring heeft de heer Chris van Geel te Amsterdam het ontwerp vervaardigd van een diploma, dat zal worden uit gereikt aan den eere-voorzitter en de eere-leden van den Kring. De clichó's voor du diploma (dat een afmeting heeft van 75 hij 35 c.M.) zijn gemaakt bij de firma Dirk Solina- bel; de druk, in goud en zwart, is uil gevoerd in de drukkerij Jacob van Campen, beide te Amsterdam. Hei diploma zal worden uitgereikt aan de heeren Air. L. J. Plemp van Duiveland, Charles Boissevain, Mr. R. Macalester Loup en P. A. Haax- man Jr. Tevens heeft het Kringbestuur be sloten, eveneens het eere-diploma aan te bieden aan het Kuyperhuis, ter ge dachtenis aan Dr. A. Kuypcr, die vroe ger voorzitter en eere-voorzitter van den Kring is geweest. Ook zal een exemplaar worden aangeboden aan het Nederlandsch Persmuseum te Am sterdam. Op dit laatste exemplaar zul len de nainen worden vermeld van de vroegere, thong overleden eere-leden van den Kring. De uitreiking van deze ecre-diplo ma's zal binnenkort plaats hebben. Het einde der lm- en export- tentoonstelling. Het Haagsche Corr. Bureau meldt nog het volgende: Zaterdagnacht is een bestuurslid van de lm- en Exporttentoonstelling gearresteerd, verdocht van verduiste ring. V anweg© het bestuur van de Neder- landsche lm- en Exporttentoonsteliing te Sclievemngen, ue heeren bkeve en Hamburg, wordt liet volgende mede gedeeld: Dat liet bestuur ten gevolge van de fiuuncieele mislukking der tentoon stelling niet volledig aan zijn ver plichtingen kan voluoen is juist. Het bestuur- heeft gemeend uaarom de ten toonstelling eerder le moeten sluiten dan men oorspronkelijk van plan »v as, om niet met nog meer verlies te wer ken. Wat de afwikkeling dei zaken betreft, heeft het zich tot ecu hier ter stede gevestigd advocaat gewend, die zich met de liquidatie zal belaften. Dat het bestuur „voortvlucutig" zou zijn en verdacht zou worden van „ver duistering", is te eenenmale onwaar. Ook is er geen beslag gelegd op nog aanwezig goed. Wel hebben heden on bekenden, na de sluiting van het ge bouw, op schandelijke wijze in het privé kantoor van het bestuur huisge houden, doch de van belang zijnde stukken zijn ongeschonden ttru.gi vonden. Het bestuur heeft naar aanleiding van deze vernieling een klacht hij de politie ingediend. Van dezelfde zijde bericht men ons verder, dat de lieer S. na Zaterdag avond door do politie te zijn gehoord, weer huiswaarts kon gaan en Zon dagochtend wederom gehoord is. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. De afdeeling Noord-Holland van den Nederlandschen Bond van Ge meente-ambtenaren hield Zaterdag middag een algemeone vergadering in de Roode Leeuw. Voorzitter was de heer Th. C. P. M. Kolfschoten, bur gemeester van Edam. Besloten werd tot het voeren eener salai ieactie, in verband met de sedert kort verschenen jaarwedderegeling voor de burgemeesters en secretaris sen in Gelderland; hierover zal liet ge voelen van het hoofdbestuur worden gevraagd. Behandeld werd de agenda der op 6 September a-s. te Deventer le hou den algemeene Bondsvergadering. Verschillende voorstellen en amende ment zullen aan de Bondsvergadering worden gedaan. Tot afgevaardigden naar die Bondsvergadering werden gekozen de heeren C. Bergman, secre taris van Haarlemmerliede c.a. en W. P. Costerus, ontvanger van Edam. OPZIENBARENDE CENEZINC VAN EEN POLITIE-ACENT. Bedlegerig, kon zich niet verroeren, zichzelf niet voeden, of in bed omkee- ren. Als hopeloos door doktert opgege ven. IK GENAS HEM IN VIER WEKEN. PROBEER MIJN BEHANDELINC CRATIS. Weinig lijders aan Rheumatiek kunnen erger zijn dan de agent van politie D. JOHANNES, Stationstraat, Velsen, was. Zijn geval was na een vierjarig iijden (waarvan 4 maanden in een ziekenhuis) ernstig geworden, dat zijn dokter alle hoop had opgegeven hem in het leven te houden. Rheumatiek in armen en bee- en, en heeft het hart aangetast. ALLES OPGEZET EN TOTAAL VERSTIJFD. En nu? Zie wat hij schrijft „Ik kan u gelukkig melden dat van het oogenblik dat ik uwe middelen ge bruikte, ik geen pijn of iets meer voel. Ik ben de ziekte totaal kwijt, waaraan ik «er jaar had geleden en ongeveer vijf maanden totaal stijf had gelegen, en wel in die mate dal ik gevoed moest worden en mijn huisdokter geen hoop r had dat ik in het leven zou bly- MIJN CRATIS AANBOD. Laat ieder lijder die dit leest om een gratis 10 dagen voorraad dezer merk aardige behandeling schrijven. Het geval van den heer Johannes bewijst dat er geen te ernstig is om door deze Be handeling genezen te worden. De heer Arthur Richards, in wiens privé labora torium zij gevonden werd, zegt„Ik zal rusten alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiek, Jicht, Knobbeljicht, Ischias, of eenige andere Urinezuurziekte de gele- genhcid gegeven heb mijne Behandeling - gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven." HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig uw naam en adres met de .-oorden „Gratis Voorraad" per 12'A ts. briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling, tezamen met ver klarende Brochure en de beschrijving van meerdere wonderlijke genezingen, u per keerende post franco zal bereiken. AdresseerMr. Arthur Richards, Room 502, Cromwell House, High Hol- born, Londen, W. C. 1, Engeland. Porto naar Engeland Briefkaarten 12K cent. Brieven 20 cent.- EEN HOLLANDSCHE OPLICHTER TE WEENEN GEARRESTEERD. De correspondent van de Tel. le Berlijn meldt: Zaterdag werd hier een Nederlan der gearresteerd die zich noemde dr. E. M. van Lier. Hij wordt beschuldigd van het onrechtmatig uitoefenen der geneeskunde. Bovendien zou nij zich schuldig hebben gemaakt aan oplich terijen. Hij" moet zicli hebben uitgege ven voor vertegenwoordiger van een N'ed. comité voor hulpveileening aau Weensche kinderen en zag kans een Woensche bank voor een aanzienlijk bedrag op te lichten. Hij zou namelijk hebben beweerd, bij een bank 111 Ne derland een deposito van 17.030 gul den te hebben staan, dat hij de bank aanbood voor 130 millioen kronen. Ook een aantal Weensche advocaten zou het slachtoffer zijner oplichterijen zijn geworden, evena's de Berlijnsche hotehnaatschappij en nog eenige an dere Berlijnsche ondernemingen. Voorts zou hij te Berlijn het plan tot liet oprichten van een dollarloterij hebben gelanceerd. EEN" ELECTRISCHE FIETS Dat is het nieuwstehet electro- motorrijwieL In het „Motorrijwiel" staat er de volgende beschrijving van: „Het rijwiel is van gewone construc tie het frame heeft twee horizontaio buizen, waardoor het- in kracht heeft gewonnen. De bovenhuis is aan de achterzijde iets naar beneden gebo gen terwijl het zadel lager is aange bracht dan dit bij gewone rijwielen het geval is. De voorvork is van het gewone niet voerende type. De electrische energie, die het ve hikel moet voortbewegen, komt uit twee series accumulatoren, die ter zijde van het achterwiel in smalle kisten zijn aangebracht. Dc motor heeft een sterkte van 310 paarden kracht, terwijl do overbrenging naar het achterwiel plaats heeft door mid del van een ketting. Tusscben de bovenhuizen is een soort versnellïngsmecanisme aange bracht, waardoor 't mogelijk is de machine in twee standaard tempo's te doen loopen. De laatste is 10 li. 12 K.M., do hoogste 20 a 25 K. M. waarmede de maximumsnelheid is be reikt. Do behandeling der machine is uit den aard der zaak zeer eenvoudig men schakelt in, rijdt weg en verzet het snelheids-handle naar gelang men langzaam of sneller rijden wil. De rem op het voorwiel wordt met de band bediend, het achterwiel kan met den voet- worden geremd. Verder is de machine van aluminum voetrusten en een electrische lamp voorzien. Dit electro-motorrijwiel heeft na tuurlijk een aparte roeping te vervul len. Het is geen machine voor toeris me, althans niet voor toerisme over grooto afstanden, omdat de batterij slechts beperkt stroom levert, n.l. voor ongeveer 100 K. M. Als dienst motor in de stad en voor kleine tochten heeft deze machine echter haar voordeelen._ Ze is zeer eenvoudig, behoeft weinig, terwijl de snelheid, die ze ontwikkelt, ruim voldoende is en die van oen.gewoon rijwiel overtreft. Bovendien is de gang geheel geruischloos. Dit laatste kan men ook een nadeel DTERENMT SH ANDELI'NG. J. D. te Delfzijl, sloeg een halsstar rig paard, dat niet 1 rekken wilde, niet een stuk hout voor den kop. Het paard viel dood neer. Tegen D. is proces- verhaal opgemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELINCEtf k 60 Ct3. p«r regel. EEN GE VA ATU.TJKE GRAP. Men meldt aan de Nieuwe Ct. uit Arnhem Eenige Arnhemsche jongelieden, onder wie de 18-jarige A. v. A.t ver toefden eemge weken seleden te Loosduinen. 14 Augustus gingen zij per rijwiel stroo in koopen voor lig- ginc in die tent Toen zij nnar de tent terugkeerden, meende een aan den weg staande boerenknecht dte jongens eens bang te moeten maken en schoot met een tweeloops geweer, geladen met kruit en proppen papier, welk papier hij vooraf Ln slootwater had gedrenkt, in de richting der fietsende jongens, iet het gevolg, dat v. A. in den lin- êrarrn werd getroffen. Hij stelde zich onder geneeskundige hulpeen prop papier werd uit zijn arm verwijderd. 19 Augustus werd de tweede prop verwijderd. J.«. Weena dag trad tetanus in en moest hij he dennacht worden opgenomen in het St.-Elisabethsgesticht te Arnhem, waar hij Zondagnacht aan de gevolgen is overleden. Door den veldwachter van J.ooadui- nen is proces-verba al tegen, den boe renknecht opgemaakt, ten eerste we gens het dragen van een verboden vuurwapen, en ten tweede voor liet zwaar lichamelijk letsel toebrengen door schuld. VERDRONKEN, ondag is te Katwijk A. Smit, werk zaam aan de gasfabriek in Den Haag, die met eenige kameraden per fiets naar Katwijk was gegaan om daar te viesohen, bij de brug over het ka naal naar No-ordkvijk te water gere den en verdronken. Zijn lijk is later met een net opgehaald. Smit laat een vrouw en 9 kinderen aohter. MINISTER VAN KARNBBEEK. De minister van buitenlandsche zaken,jlir. nir. dr. Van Kamebeek, is Maandagmiddag van zijn verbluf in het buitenland in Den Ilaag terugge keerd. HET KONINKLIJK. BEZOEK AAN AMSTERDAM. Het Hbld. meldt, dat 't Koninklijk bezoek aan Amsterdam vermoedelijk zal gebracht n orden in de tweede helft van October of in het begin van November. DOODGEVALLEN. Te Barneveid is Zaterdagavond de J-jarige boerendochter E. B. ln haar woning van de trap gevallen en spoe dig daarna overleden. LIJKEN AANGESPOELD. Zaterdagmiddag zijn aan het strand te Wassenaar twee lijken aange spoeld, een nabij do Soheveuingsohe en een nalbij de Katwijksohe grens. Beide lijken waren niet herkenbaar zo verkeerden in verregaanden staat an ontbinding. ERNSTIGE BOTSING. Op den Rotterdlaxneohenweg ter hoogte van de Zweth le de heer Doerber, Oosten rijker van geboorte, wonende te Rot terdam ,met een motorfiets met groo te snelheid tegen een bespannen voer tuie gereden. Hij kreeg een gecompli ceerde beenbreuk en werd inwendig zwaar gewond. In bewusteloozon toe stand ie hij naar h,et ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd'. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. BURGEMEESTER DE GUSELAAR Vrijdag 1 September ie het 12 1/2 jaar geleden, dat jbr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, het amibt van burgemeester te Leiden aanvaardde. NOG EENS DUITSCHERS, DIE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS VERDRINGEN. Een paar dagen geleden maakten wij melding van een correspondentie uit Overijsel in Het Volk, waarin ge klaagd werd over den stroom van Duitschers, die in ons land komt en de gevolgen van dien toevloed van buitenlandsche werkkrachten voor den Nederlandschen arbeider werden uit eengezet. De correspondent vroeg aan het slot van zijn mededcelingen of or niet bepaald zou kunnen worden dat alleen die Duitschers doorgelaten worden, die in het bezit zijn van een bewijs van de arbeidsbeurs. Verder gaf hij als zijn meening, dat de arbeidsbeurs eerst dan zou mogen bemiddelen, wanneer vaststaat, dat er een tekort aan Hollandsche of in Hol land wonende Duitscihe arbeiders be staat. s ,Wij gelooven inderdaad aldus thans een inzender in dat blad dat door het toepassen van deze, door uwen correspondent aanbevolen maat regelen, een einde te maken is aan den toestand, dio steeds meer de Ne- derlandscbe arbeiders bedreigen BIJ HET ZWEMMEN VER DRONKEN. Zondag Ls .met zwemmen aan het stille «strand te Soheveningen verdron ken oen tienjarige jongen uit Den Haag. die zich te ver in zee gewaagd had. De vader van den jongen zat aan het strand. Twee leden der vrij willige reddingsbrigade, die naar het knaapje zochten, hebben een 'ji zwart badcostuum «ekleeden man in de diep te zien verdwijnen, zoodat vermoed wordt, dat nog iemand verdronken is. IN HET HOL VAN DEN LEEUW. Bij de politie te Ticl kwam zich een handelsreiziger uit VoonarKtaail entwaardigd beklagen over laster praatjes, welke omtrent Item werden verspreid, 11.I. als zou hij in Maas en Waal de oplichting hebben gepleegd in verband met het innen van tabaks- belasting. Men informeerde bij den Officier van Justitie naar hem, die aanhouding gelastte .ter conlrontee- ring met benadeelden" in Maas en Waal. Bij fouilleering bleek, dat hij in het bezit was van een zeer uitge breide coClocüe sleutels van verschil lend maaksle. Vervolgens kwam nog een klacht van een ingezetene uit Tiel binnen, meldende dat de man bij hem 14 dagen kost en inwoning had geno ten en was vertrokken zonder be taling. Ook werden koperen bordjes met hot woord „Tabaks-vergunning" gevonden. Een en ander gaf dus veel te denken, zegt het „N. v. d. D." Men hield den handelsreiziger in verzeker de bewaring. HET PURMER EEUWFEEST. Het 300-jarig bestaan van den polder do Purmer, werd Zondag in ic Ned. Herv. Kerk te Purmer herdacht met een rede van den predikant ds. W, Korovaar. OPLICHTERIJ. Reeds eenigen tijd geleden kwam het den kassier van de assurantiefir ma D. H. aan do Wijnhaven te Rot terdam verdacht voor, schrijft Het Volk. dat telkens nota's werden aan geboden, waarop bedragen moesten worden uitbetaald voor geleden scha de, door peraonen, die zich voor het loket zenuwachtig gedroegon. Na overleg met de directie, controleerde de kassier de aangeboden nota's rnet de boeken en kwam tot dé ontdek king. dat de namen die er op stonden, gefingeerd waren. De politie werd gewaarschuwd, die na een nauwkeu rig onderzoek den kantoorbediende H. C. A. arresteerde. Deze-had: do nota's geschreven en ze overhandigd aan andere personen, die ze dan moes ten innen. De ontvangen bedragen verdeelden ze dan. Werd de kwitan tie aangeboden, dan gaf de kassier deze steeds ter controleoring aan bo- vengenoemden A., die zo parafeerde, waarna uitbetaling plaats vond. Op die manier was ten nadoele vr r. de firma H. een bedrag van f 1000 ver dwenen. Behalve A. werden nog ge arresteerd Wégens medeplichtigheid de xoomijsventer E. F. J., de expedi tieknecht M. F. V., de houtbewerker C. D en de los-werkman EL A. H. Zij hadden de valsche nota's voor A. geïnd. Van hier en daar. gaat. En de regeering zou hierbij geen nieuwen weg inslaan. Zij" toch heeft reeds voor de litografische bedrijven de maatregelen, die uwe correspon dent wenschelijk acht, voorgeschre ven. Er komt geen Duitsche litograaf, steendrukker, chemigraaf of fotograaf het land binnen om bier te gaan wer ken, wanneer niet vaststaat, dat er geen werklooze Hollandsche arbei ders bij de arbeidsbeurs ingeschre ven staan. De regeering gaat daarbij als volgt te werk. Wanneer door een Duitschen arbeider een jiaspoort aan het Pas poortenkantoor te 's-Gravenhage aan gevraagd wordt, informeert genoemd kantoor bij den Rijksarbeidsbeurs, of er Hollandsche werklooze arbeiders ingeschreven staan. De Rijksarbeidsbeurs wendt zich tot de arbeidsbeurs in de litografische be drijven (deze bedrijven beschikken n.l. over een eigen, door het Rijk, erken de arbeidsbeurs) met de mededeeling, dat door eenen Duitschen steendruk ker, litograaf of chemigraaf, die in dienst kan komen bij firma dio of die, toelating tot ons land gevraagd is en verzoekt meile te deelen of van die zelfde vaklieden als werkloos bij de beurs staan ingeschreven. Is dat het geval, dan wordt den be trokken Duitscher bericht, dat bij geen paspoort krijgen kan, terwijl aan de firma, die van plan was hem te engageeren, bericht wordt dat hij Hol landsche werklieden kan krijgen en dus niet aan Duitschers verlof gege ven kan worden hier te komen wer ken. De Rijksarbeidsbeurs gaat daar mede zelfs zoover, dat zij het Rijks- paspoortenbureau dezer dagen ver zocht aan een Duitschen arbeider, die reeds een paar jaar hier werkt er. om bepaalde tijden zijn paspoort moet laten vernieuwen, een nieuw paspoort te weigeren, omdat in het beroep wat deze Duitscher uitoefent, werklooze Hollandsche arbeiders staan inge schreven. Wanneer dus de regeering boven uiteengezette maatregel voor alle be drijven ging toepassen, waren wij van hot dreigend gevaar af." NEUTRAAL OVERHEIDS PERSONEEL. De plannen tot reorganisatie van bet C. N. O. P. (Comité van Neu traal Overheidspersoneel) nemen vas- teron vorm aan, schrijft de Telegraaf. De commissie tot reorganisatie heeft reeds rapport uitgebracht. De bedoe ling ie den voorzjtter van het Alg. Ned. Vakverbond ook voorzitter van hot C. N. O. P. te maken, zoodat de band tusschcn C. N. O. P. en A. N. V. versterkt zou worden. Do secre taris van het A. N. V. zal niet langer belast worden met het secretariaat van het C. N. O. P. Men wil op het congres van het A. N. V. in October a.s. te houden, een nieuwen secretaris voor bet gereorganiseerde C. N. O. P. kiezen. Het bureau van het gereorganiseer de C. N. O. P. zal ondergebracht wor den in het gebouw van het A. N. V. in De:i Haag, zoodnt een zoo nauw mogelijke samenwerking verkregen wordt ter beharüginj van de be'&ngen van het personeel in Overheidsu.enst en van dc particuliere werknemers. Hieronder volgen de voornaamste bepalingen uit het ontwerp-nieuw C. N. O. P.-reglement. Naam en zetel: Het Comité draagt den naam: Comité van Neutraal Overheidspersoneel; vormt een onder deel van bet A. N. V. en is gevestigd te Den Haag ten kantore van het A- N. V. DoelHet heeft ten doela. het be hartigen van ue algemeene belangen van Overheids- en Semi-overheidsper- soneel in den meest ruimen zinb. het bevorderen van de oenheid ouder de aangesloten organisaties door cen tralisatie en fusie een cn ander in overlegd met het bestuur van he' A. N. V. Deelneming: Alle organisaties van Overheids- en Semi-overheidsperso- neel, aangesloten bij het A. N. V., maken van rechtswege deel uit v. n het C. N. O. P. (seen organisatie kan tot het C. N. O. P. toetreden, indien zij niet aangesloten is bij het A. N. V., en als regel minstens twee maal per maand een orgaan uitgeeft. BestuurHet "bestuur bestaat uit zeven leden, die met uitzondering van den voorzitter .1 don secretaris moeten worden gekozen uit de hoofd besturen der aangesloten organisa ties. Voorzitter en secretaris werden in' functie gekozen. Van de overigo be stuursleden treedt jaarlijks een der de gedeelte af. De aftredenden zijn terstond herkiesbaar. HET CONFLICT IN DE BOUW VAKKEN TE AMSTERDAM. Het Hbld. schrijft Het conflict in de bouwvakken tua schen de Federatie van samenwerken de groepen en de Plaatselijke Federa tie te Amsterdam duurt nog steeds voort. De stakers beginnen de werk willigen af en toe op gewelddaihgo wijze lastig te vallen.Vrijdagavond zijn eenige arbeiders, na all. ,p van het werk, in een politiebureau moeten vluchten om aan de handen der sta kers te ontkomen cn Maandagmorgen is een arbeider op hot werk „Roch dale" bij de Lu tui astraat dermate af geranseld, dat hij een paar ure:, be wusteloos bleef. „Veel onzer mannen", zeido de lieer Drewes, secretaris van do sa menwerkende groepen, „zijn pootige kerels, die zich maar niet zoo lr.ten afranselen en hun mannetje wel zul len staan. Wij willen het daar echter niet op aan laten komeu. Van moord cn doodslag moeten wij niets hebben. Daarom hebben wij onze leden toe stemming gegeven niet te werken zoolang het conflict nog duurt". Het gevolg is, dat than:, de werken, welke in uitvoering rijn bij de samen werkende groepen, vrijwel geheel stil liggen. Enkele arbeiders zijn ech ter aan den gang gebleven, omdat zij zich niet wensrhen te laten terro- riueeren. Van de zijde ...ju-- is gezegd, dat de samenwerkende groepen het loon van 67.50 tot 60 per week had den verlaagd, na een bespreking met den Minister van Arbeid, die er op zou hebben aangedrongen de loonen geleidelijk te brengen op 45 per week. Do verlaging van deze maand zou daar dan het begin van zijn. „Dat is natuurlijk allemaal onzin", zeide de heer Drewes„wij hebben nooit met den Minister gesproken. Het eenig doel van do verlaging is om den bouw loonend te maken. Le den, die daar niet aan willen mede werken, kunnen wij niet gebruiken. Deze staking heeft geleerd, dat er een groote schifting onder onze leden zal moeten worden gehouden. TOONKUNSTENAARS EN DE VALUTA-CCNCURRENTIE. De Nederlandsche Toonkunstenaars- Bond, afdeeling Arasterdam, hield jl. Vrijdagnacht een zeer drukbezochto spoedvergadering, ter bespreking van het vreemdelingenvraagstuk. De afd.-voorzitter, dc heer A. Biet, besprak in een uitvoerige rede den toestand, zooals deze oj) het oogen blik is en zooals die na 1 September o.k. verwacht wordt. Verschillende café- cn restaurant- bezitters probeeren valuta-kapels in Holland te hnlen Aan eenige direc teuren is het gelukt, dank zij de me dewerking der Hollandsche consuls

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7