HAARLEM'S DAGBLAD Buitenlandsch Overzicht STEEDS STIJGEND! Rubriek van den Arbeid. FRANKRIJK ZAL CEEN AFSTAND DOEN VAN AANSPRAKEN OP. DUITSGHE BETALINCEN. NIEUWE PUTSCHPLANNEN IN BEIEREN? Nu moet liet besluit van de Commis sie van Herstel inzake het gedeeltelijke moratorium aan Duitschland uitgevoerd worden. Op de toepassing komt het voor een belangrijk deel aan. De besprekingen van de Duitsche re geerders met de Belgische gedelegeer den van de Commissie van Herstel, Dela croix en Bemclmans inzake de van Duitschland geèischte waarborgen voor de schatkistbiljetten zullen Woensdag aanvangen. De eiscben, die de Belgische onderhandelaars met zich zullen breu- gen, worden te Berlijn met spanning te gemoet gezien. Daar van Belgische zijde behalve de beide leden van de Commis sie van Herstel ook nog een deskundige op baDkgebied de onderhandelingen zal bijwonen, zal van Duitsche zijde naar alle waarschijnlijkheid ook de president van de rijksbank, dr. Havenstein, aan de besprekingen deel nemen. In politieke en financieele kringen in Duitschland verwacht men s'echts dan een praclisch resultaat, wanneer - ge grond uitzicht bestaat, dat de onderhan delingen inzake het plaatsen van een leening nog dit jaar zullen kunnen wor den bevat. De „Vossische Zeitung" vermoedt, dit ook in België slechts dan met de moge lijkheid van een verdisconteering det schatkistbiljetten wordt gerekend, in dien nog dit jaar een algemeens regeling van het geheels probleem der schadeloosstelling tot stand komt. Dan zal de regeling der aan België verstrekte schatkistbiljetten worden opgenomen in de algemeene re ling. De panden aan Belgie zullen dan worden opgenomen in het complex der panden, die de garantie zullen vormen voor een internationale leeaing. De voorzitter van de sub-commissie voor de uitvoering- der vredesverdragen, Klotz, heeft een schrijven gericht aan Poincaré, waarin hij verzoekt om nadere uitlegging van het gedeelte van het besluit der Commissie van Herstel, waarin de volgende „ernstige" woorden Voorkomen „eventueels vermindering van do huitenlandscho ver plichtingen van Duitsch land". Poincaré antwoordde, dat de Fran- sche regeering Dubois heeft gewezen op het ongewenschte van deze dubbelzin nige redactie. Dubois gaf de verzekering, dat hij nimmer een reductie beoogde ten koste van de rechten van Frankrijk. Poincaré voegde er aan toe, dal de re geering zich houdt aan de politiek, die hij herhaalde malen in het openbaar heeft uiteengezet. Frankrijk zal geen en kele vermindering van haar vorderingen op Duitschland kunnen toesiaan en zal een vermindering van de lasten van Duitschland slechts goedkeuren, wan neer een algemeene regeling wordt ge troffen, waarbij is inbegrepen de liqui datie van alle intcrgeallieerde schul den, Do regeling van de Inter- geallleerde schulden is niet minder ingewikkeld, dan die der Duitsche schadeloosstelling In ons nummer van Zaterdag gaven we reeds den inhoud weer van dc nota die Poincaré aan Engeland zond, als antwoord op de bekende i Augustus- nota van Balfour. De Engelsche bladen getuigen hun voldoening met de gelegenheid, welke door de beslissing van de Commissie van Herstel is in het leven geroepen, om op adem te komen en in het bijzonder het ieit, dat de solidariteit dei geallieer den is gehandhaafd. Het voorstel van Poincaré in zijn antwoord op de nota van Balfour om een conferentie der ge allieerden bijeen te roepen ter bespre king van het gehecle probleem der scha deloosstelling en der intergeallieerde schulden, wordt in algemeene bewoordin gen gecommenteerd. De „Times" zegt: „Het zou beter zijn geweest indien di: antwoord eerder had kunnen zijn gege ven, indien Poincaré het had kunnen medenemen naar de conferentie van Londen. Wij constateeren echter met vreugde, dat het feit alleen, dat het antwoord thans is afgekomen, aan duidt, dat er een nieuwe wending is gekomen in de Fransche ideeën in een waarlijk opbouwende richting, Deze wending moet zeer worden aangemoe digd van Engelschen kant." De „Daily Chronicle" herhaalt, dal de betaling door Duitschland van de schadeloosstelling niet alleen afhangt van de behoeften van Frankrijk, maar ook van de betaalkracht van Duitsch land, Het blad verklaart, dat er in dit opzicht middelen beslaan om de verbe tering der vooruitzichten tusschen dit oogènblik en November a.s. tc bevorde- ien, indien de Europeesche staatslieden zich willen bepalen tot de strikt finan cieele zijde van het vraagstuk en den raad van de beste zakenlieden willen aanvaarden. De „Manchester Guardian" schrijft „In een passage, welke niet al de aan dacht heeft gehad, welke ze verdien de, wordt in de nota van Balfour uiting gegeven aan de bereidwilligheid van dit land om met voorbehoud van de billijke aanspraken van de andere dee- len van het Britsche rijk onder be paalde voorwaarden van al de rechten op de Duitsche schadeloosstelling af stand te doen, alsmede van al de aan spraken op terugbetaling door dc ge allieerden.- Deze voorwaarden zijn slechts, dat het afstand doen van den kant van dit land deel zal uiimaken van een algemeen plan, waardoor dit groo te probleem kan worden opgelost en een bevredigende regeling gevonden, Maar wat in de nota van Balfour wordt genoemd een bevredigende rege ling i$ een regeling, welke alle oorza ken voor een oorlog moet wegnemen, op straffe van een economische verlam ming van Europa. Daarom moet de re geling zoodanig zijn, dat het bedrag en de wijze van betaling der schadeloos stelling wordt vastgelegd op een basis, welke het Duitsche crediet zal herstel len, den Europeeschen handel stabili- secren en een einde maken aan de he vige fluctuaties van de mark." Het incident te Obercaase1. heeft heden ernstige gevolgen. Naar aan de „Vossiseho Zeitung meld wordt, werd de inoord op de beide Belgisc-he soldaten voorafgegaan door een twist in een café, welke twist wel licht met de misdaad in verband staat. Te 3 uur 's nachts zag een politic-be- jambte van Dusseldorp nog licht in café to Obercassdl. Hjj vond hier een tal burgers en twee Belgische militairen. Toen hu do aanwezigen aanmaande om te vertrekken, ontstond een woordenwisse ling. waarop een Belgisch sergeant hand tastelijk werd tegenover de buffetjuf frouw en den kastelein. Do inmiddels ge alarmeerde Belgische wacht arrestoerde enkoio personen. Toen do bewuste politie agent oen uur later in oen andere wyk patrouilleerde, werd hjj door een Belgi sche patrouille ingerekend, aangezien do sergeant, met wien hjj do woordenwisse ling had gehad en een Belgische post, die hem to hulp was gekomen, dood waren gevonden De Duitsche zaakgelastigde heeft offi cieel namens de Duitsche regcering zjjn leedwezen betuigd met den moord op de beido Belgische militairen te ObercasselJSjj verklaarde dat zjjn regeering ten zeerste verontwaardigd was over den dubbelen moord, die 'n laffe daad wa3. De zaakge lastigde verzocht verder aan min. Jaspnr om do condoleantiebetuiging der rijksregec- rïng aan de familieleden der beide slacht- offers te willen overbrengen. De Duitsche regeering zon alles in het werk stellen om hot opsporen der daders te vergemak kelijken, terwijl 7Sg op den Belgischen eisch in zake schadevergoeding z den, zoodra zü van het resultaat gerechtelijk onderzoek in kennis zou zijn gesteld. Te Obereassel zijn eenige autoriteiten als gijzelaars in hechtenis genomen. De militaire autoriteiten hebben den eigenaar laten arresteeren. van het café, waar do vermoorde sergeant den avond had doorgebracht, alsmede den zoon van den eigenaar, die in den loop avond bedreigingen tegen de beido sol daten ha,] geuit en do beide politiebi ambten, die zich in het café bevonden. Vorsprsid nieuws BETEKEN EN HET DUITSCHE BUK, Weer Putschplannen? In oen telegram uit München lezen De besturen der groote en economische en socialo bonden, welke in nauwe rela tie staan met de Beierscho volkspartij, publiceeren oen verklaring, waarin er op wordt gewezen, dat de opwinding onder hot Beierscho volk over de Berlijnscho overeenkomst tusschen Beieren en het rijk door reehts radicalen zal worden mis bruikt om wederom te spelen met de ge- ■lachte van een putsch. Zij verklaren, dat hun veroenigingen de putschpogingen der radicalen met a^0 middelen zullen be strijden en verhinderen. Te Miinchen liepen in de laatste dagen herhaaldelijk geruchten omtrent voorne mens van reohts-radicale zjjdo om een putsch uit te lokken. Deze geruchten win nen na de verklaring van bovengenoemde vereenigingen aan waarschijnlijkheid. De sociaal-democratische „Münchener Post" meldt, dat in de laatste dagen lieden ge kleed in do draöht van de bevolking van Ópper-Beieren te Bosenheim zijn aange komen. Te oordeelen naar hun dialect z\jn deze lieden geen Beieren. Zij eisdhen te worden ondergebracht ~ia de slaapzalo" van hot Real gymnasium en toonden kwartieringsbiljetten en oproepingspapie ren, die door generaal Von Möhl zijn go- teekond. Do „Münchener Post" protesteert een oproep tegen deze gebeurtenissen spoort alle republikeinen aan om strengste discipline in acht te nemen alleen do aanwijzingen van hun leiders op te volgen. DE NOOD IN RUSLAND. Fridtjof Nansen is te Berlijn aangeko men om de hulpverleening voor de Bus- sisoho hongersaoodgebieden to organisee- ren. Do Amerikaansche Belief Adminis tration heeft op grond van voorbarige berichten over een goeden oogst baar hulpwerk ingekrompen en daarom hooft de Sovjet-regoerïng zich opnieuw tot Nansen gewond ten behoeve van het ver krijgen van steun uit het buitenland. De meest gotoisterde gebieden zijn dit jaar do Jiruu, het gebied van Odessa, en een gedoolto van het Wolga-gobied, speciaal do Tartanrscho republiek. DUITSCHLAND EN DE MISLUKTE VREDESACTIE VAN HET VATICAAjN. Uit Berlijn wordt gemeld: De parlementaire commissie van on derzoek van den rijksdag publiceer^ he den het resultaat van haar onderzoek no pens do pauselijke bemiddeling ia 1917. Na onderzoek der aeten van het daparto- raent van Buitenlandsohe Zaken en het rijksarchief, alsmede na het hooron der toenmalige leiders van den slaat, ver klaart de commissie o.a. dat bij het be gin der pauselijke actie een serieuze vre- deamogeijjkheid bestond. De Duitsche re geering heeft bij de formeelo behandeling van do vt odes actie van den Paus fouten begaan. De vraag, of do pauselijke vre- desactie alleen door de vertraging van do door Curie gowensohte verklaring van Duitschland ove^ de ontruiming van Bel gië is verijdeld kan, zoo wordt verklaard, dc hand van de beschikbare docu menten niet worden uilgomaakt. DB ONRUST IN OPPEB-SILEZIE. Uit Kattowitz wordt geseind: De Poolscho commissie voor do afba kening van do Opper-Silezische grens is door oen troep Duitschcrs belecdigd, zon der dat de politie tussehenbeide kwam. Het aantal BETALENDE ABONNéS van nam gedurende do maand Augustus 1922 met 126 «oe. - Augustus is de stilste maand van het geheele jaar. - CIJFEBS ZIJN ook hier weder WELSPREKENDER DAN WOORDEN Toen twee leden van de Poolscho com missie in hun anto wegreden, werd er door Duitsche schildwachten op hen ge schoten. „DEUTSOHLAND, DEUTSOHLAND ÜBER ALLES". De rijkspresident heeft in een verorde ning bepaald, dat in overeenstemming met zijn manifest van 11 Augustus 1922 het lied „Deutachland, Deutschland fiber allee" als nationale hymne voor de rijks- veer geldt. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Een Hamburgsch schip met wapens in beslag genomen. De Engelsche torpedojager „Doon" heeft Zaterdag bij de Westkust vau Ier land een schip aangehouden en opge bracht, da» uit Hamburg onderweg was naar de Iersche Westkust met een lading apenen en munitie. Het schip ia naar de haven van Cork gebracht en later van daar naar Dublin waar hot ter beschik king van de voorloopige regeering van den Iorschen "Vrijstaat zal worden gesteld. Gemeld wordt, dat het schip Hamburg verliet met een lading, die werd beschre ven als van algemeenen aard. Do mari tieme autoriteiten te Cork ontvingen venwel een afwijkende beschrijving van do lading en zonden dus een torpedoja ger uit. die het sohip opwachtte en in beslag nam. HET VRAAGSTUK DER SCHADE VERGOEDING. Uit Parijs wordt geseind: De Luiborsat, senator voor hot departement Aisne en oorzitter van de algemeene coöperntievo 'oroeniging voor het herstel van de ver woeste gebieden, welke vereeniging recht heeft op een sohadeloesstellingsbedrag ,-an 13 milliard francs, hoeft dezer dagen ,n een plaats nabij Mainz oen ontmoe ting geha<j met Hugo Stin nee. Bij deze gelegenheid zijn door beiden verschillen de contracten geteekead binnen het ka der van do overeenkomsten van Wdesba- den en Berlijn voor de levoring van ma terialen voor hot herstel. Lubersat koes tert de beste verwachtingen van de re sultaten. die door het voeren van direct» onderhandelingen tusschen do betrokke nen uit de verwoeste gebieden en de Duitsehe producenten kunnen worden be- HET IN CEDENT TB OBEROASSEL. De districts-president van Dusseldorp heeft aan de Belgische autoriteiten de medewerking dcr speciale politie van Es sen aangeboden voor het opsporen vau öe moordenaars en hij heeft een som van 100.000 mark uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen kan verstrekken, welke tot arrestaties kunnen leiden. De burgemeester van Obereassel. die met verlof afwezig was, is onmiddellijk teruggekeerd en heeft aan de Belgische autoriteiten zijn leedwezen betuigd. Hij verzocht, aanwezig te kunnen zijn bij de begrafenis der slachtoffers. Met het oog op doze hulpvaardige houding van de Duitsche autoriteiten en op het feit, dat het zoo goed als vaststaat, dat ëe schul digen zich onder de gearresteerden hevin. den, zjjn de waarnemende burgemeester en de commissaris van politie, die als gij zelaars waren gearresteerd, weer in vrij- heia gestold. De Belgisoho pers constateert met vol doening, dat van een provocatie met voorbedachten rade geen sprake kan zijn en dat hot gebeurde het govolg is van en persoonlijke twist tusschen den Bel gischen sergeant en eenige bezoekers van het wachtcafé, dat tegenover de kazerne i9 gelegen. De staat van beleg te Ober eassel blijft voorloopig nog gehandhaafd. Van hier en daar. BUITENLANDSOHE ARBEIDERS IN DE CRENSSTREKEN. Op de vragen vaji den heer Her- nana. betreffende te werk stellen van buitenlandsche arbeiders in de grens streken van ons land, hebben de ministers van Justitie en Arbeid het volgende geantwoord: De maatregel, dat voor het afgeven van een visum een verklaring vau een arbeidsbeurs wordt vereisoht, dat geen geeohifete arbeidskrachten hier te lan de beschikbaar zijn, is voor wat be treft metselaars, timmerlieden en stu- cadoore in het begin van het jaar 1922 buiten werking gesteldzulks geschiedde evenzeer met betrekking tol het afgeven van passen voor grens verkeer in het bewakingsgebied der tweede divisie van de Kon. ilare- ohauseee (Limburg en Gelderland, ten zuiden van de Waal). Op mijnwer kers was bedoelde maatregel niet van toepassing. TJit het ter zake voorloo pig ingesteld onderzoek is niet geble ken, dat dor tewerkstelling van Duit sche arbeidens Neder landsclic arbei ders. die hetzelfde werk kunnen ver richten, worden ontslagen cn als werkloozem ondersteund. Voor wat betreft mijnwerkers kan worden me degedeeld, dat bij de Staatsmijnen nog steoaè behoefte bestaat aan geschoolde sleepens, terwijl de cijfers van de Ar beidsbeurs te Heerlen over de werk loosheid onder de bouwvakarbeiders over de maanden Juni, Juli, en begin Augustus eenige vermindering aan wijzen- Intussolion stellen de minis ters tor zake een nader onderzoek in, van de resultaten waarvan zij zioh voorstellen nadere mededeelinger, te doen. >oals we reeds gemeld hobben is in Drente een staking uitgebroken onder de arbeiders die te werk gesteld zijn bij de werkverschaffing in Dren te. De staking omvat 2500 man. Thans hebben de Nederl. Christ. Landarbei dersband en de Nederl. Roomsch- Kath. Landarbeidersbond aan de af deel ings&esiuren geschreven, dat zij met leedwezen hebben vernomen, dat ook door hunne leden wordt deelgeno men aan de. staking. Dat optreden heeft de hoofdbestu ren van de Christelijke en Katholieke Bonden aanleiding gegeven deze zaak ernstig onder de oogen te zien en zij, zonder te ontkennen dat er grieven kunnen zijn, deze slakine een onge oorloofde daad achten, wijl ten min ste met de leiding van de organisaties overleg dient, te worden gepleegd. Dit klemt te meer waar hier geen gewone arbeidsovereenkomst bestaat, doch een van overheidswege in het le geroepen werkverschaffing als steun in den nood. Zij deelen dan ook mede. noch moreel, noch financieel eenigen steun aan deze actie te kun nen verleen en. EEN UNICUM. Onder dit opschrift lezen wij hl Het Volk het volgende ..Door de directie van de Metaabui- zenfabriek „Excelsior"' te Schiedam werd op Donderdag 24 dezer aan het personeel meegedeeld', dat met ingang van 1. September de loonen 10 pet. verlaagd zouden worden. Daags daar na belde de directie den bestuurder van den Alg Ned. Bond van Metaal bewerker», Spanning, op en deelde dezen mede, dat de kwestie der loons verlaging geheel organisatorisch "be handeld zou worden. Hel gevolg wae, dat 's middags een conferentie plaats had. waar Spanning de directie in overweging gaf, de loonsverlaging die aangekondigd was, niet in te voeren. Hieraoji werd gevolg gegeven en on middellijk het bestuit door aanplak king in de fabriek bekend gemaait. Wanneer toch loonsverlaging moet komen, zal de directie de vooretellen, die zij meent te moeten doen, schrif telijk aan de organisatie doen toeko men. Zoolang echter door het perso neel niet b bcsliet, zal geen verlaging worden ingevoerd. sVii mcenen te mogen opmerken, dat hier wederzij:!soh een houding is aangenomen, die tot voorbeeld ken dienen WERKTIJD VERLEN CIN Q OF LOONSVERLAGING IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Aan de gecombineerde besturen der Textielorganisatie is door de geza menlijke werkgeverebonden eon brief gezonden waarin zij mededleelen, dat de omstandigheden in do Textielin dustrie van dien aard zijn, dat de werkgever» genoodzaakt zijn, in de naaste toekomst tot een belangrijke loonsverlaging over te gaan, tenzij de arbeiders bereid mochten zijn. met een verlenging van den werktijd ge noegen tc nomen, in welk geval de tegenwoordige weekloonen. bij een volle werkweek voorloopig gehand haafd zouden kunnen worden. Met het oog op hot bovenstaande verzoe ken zii vóór 15 September te verne men of de organiscaties bereid zijn tot een zoodanige verlenging van den werktijd medo te werken. DE AMBTENAREN EN DE NIEUWE PENSIOENWETTEN. Het lid der Barste Kamer heeft aan den minister van Financiën de volgende vragen ge daan: Ie het juist, dat de ambtenaren, die op den datum van inwerkingtreding der nieuwe pensioenwetten reeds ge keurd waren en op erond van die keuring ontslag aangevraagd en ver kregen luidden, verder pensioen aan gevraagd, doch nog niet bekomen had den, volgens ministericele opvatting verplicht zijn zich opnieuw te laten keuren en de heele prooodure nog eens yan voren af aan te beginnen? Is de minister niet van mèening dat. indien het resultaat van do-ze nieuwe keuring anders mocht zijn dan dat van de eerste, de betreffende personen daardoor in groote ongele genheid kunnen komen, aangezien zij hun betrekking opgaven en daarin veelal reeds vervans-en zijn? Wat zal te hunnen opzichte geschieden? En zoo men uitgaat van de onder stelling, dat dit niet zal voorkomen on deze tweede keuring slecht» plaats heeft om aan de letter dor wet to vol doen, hebben wij dan hier niet te doen met een totaal nultelooze tijd en geld verspilling? VAN DE STAKENDE SIGAREN MAKERS TE LEIDEN. De werkloozc- sigarenmakers, die inwege de gemeente Leiden in staat zijn gesteld tot het verrichten van productieven arbeid, bestaande in het maken van zoogenaamde Senoritas- sigaron. doch die gestaakt hadden.' om dat zij den 8 1'2-urigen arbeidsdag of de 48-urige werkw. niet wilden prijs geven. terwijJ de minister een 10-uri- gen arbeidsdae of 55-urige weekweek voor de aldus te werk gestelde sigaren makers had voorgeschreven, zullen heden Maandag weer aan het werk gaan. Hun eisch hebben zij laten val len. Met betrekking tot eenige andere kwesties zal van gemeentewege wel licht een ooncessie worden gedaan. Binnenland BELLADONNA-VERG1FTIGING OOK TE ROTTERDAM? Te Amsterdam en 's Gravenhage hebben, zoo als men weet, voor korten tijd gevallen van vergiftiging met bel ladonna en borooving daarna veel opzo.en verwekt Omstreeks half één Vrijdagmiddag trof oen agent van politie in de Nieuwe Plantage te Rot terdam aldus meldt de „Msb." man in bewusteloozen toestand Na eenige minuten kwam de (man echter hij, om dan weder het be wustzijn te verliezen, wat zich telkens herhaalde. De agent bracht hem toen naar den politiepost op den Oudedijk Wijl de man daar in z'n verdooving terug viel, stelde men zich in verbin ding met den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst, die den patiënt per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerde. Zaterdagmor gen eindelijk was hij in staat, de po litie eenige inlichtingen te geven. Het bleek to zijn een in een hotel aldaar tijdelijk verblijvnde stuurman. De man was met twee hem onbekende vrouwen de stad in geweest en had in verschillende cafés' iets gedronken. Op een gegeven moment had hij het bewustzijn verloren. Men moet hem toen aan z'n lot hebben overgelaten, zoodat hij waarschijnlijk den gan- schen nacht en den volgenden dag heeft rondgezworven om ten laatste in de Nieuwe Plantage terecht te komen. Dat men hier met een opzettelijke vergiftiging en berooving te doen heeft, is wel zoo goed als zeker. Toen de stuurman z'n portefeuille nakeek, vermiste hij f 600. VERDRONKEN. Een 6-jarig dochtertje van den heer Kuiper, ma chinist op den zandzuiger „Amster dam", liggende in de nieuwe haven te Den Oever op Wieringen, viel Vrij dagmiddag van de loopplank en ver- tdween ito de diepte. De vader sprong het na en wist zijn kind weder boven te brengen, maar alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, waren vruchteloos. DOODELIJK ONGELUK Zaterdag morgen geraakte de voerman J. v. V., te Mgen bekneld tusschen een kermis wagen en zijn met 2 paarden bespon- nen wagen, de disselboom drong den man in de borst. Na enkele uren is de ongelukkige overleden. Hij laat een jonge vrouw met 2 jeugdige kinderen achter. GEMASKERDE BANDIETEN TE LOSSER. Men meldt uit Enschedé aan „De Courant"Zaterdagnacht te ongeveer i uur, toen de landbouwer Wermer, te Hooge Boekei, gemeen-c Losser, zich nog niet ter ruste had be geven, kwamen door de voordeur 2 ge maskerde personen binnen,waarvan ecu met een revolver dreigde. W.. die juist bezig was een kjj te slachten, bleek niet een van de bangsten te zijn. want hij ging de indringers met een mes :e lijf, waarop deze een revolverschot los ten, en op dc vlucht sloegen. Bij de verdere achtervolging buitenshuis, werd W. in een zijner beenen gescho ten. De cordate landbouwer, dia van de bekomen schotwond niet te veel hinde ondervond, spande het paard in en be gaf zich naar dr. LaDgelaan te Glaner- brug, die een verband legde. De in middels gewaarschuwde marechaussée organiseerde direct in vereeniging me; gemeente-veldwachters een inspectie tocht in de buurtschap, doch zonder re- sul taat^ De oplossing van de Kabinets crisis. WEDER EEN KABINET-RUTS? Het llbld. verneemt, dat de audiëntie, door de Koningiu gisteren aan minister Buys de Beercnbrouok verleend, geen verband hield met de Kabinetscrisis. Het bezoek van den tgdeljjkcn voor zitter van don Ministerraad aan bet hoofd van don Staaj gold het vaststeken regelingen, die uiteraard bjj de slui ting vaa het parlementaire jaar en de daarop volgende opening van de Statcn- Grtieroal moeten worden getroffen al* de Koningin, zooais thans, verhinderd is persoonlijk daarbij aanwezig te zjjn. Omtrent do Kabinetscrisis verneemt het blad dat op de hoofdzakea overoen- stomm:ng tusschen de drie rc-ehische par tijen is bereikt cn minister Buys de Beo- reabrouck de hom verstrekte opdracht tot vorming van een Kabinet zal km non vervullen. Hij zal echter hoogstwaar schijnlijk eerst enkele dagen voor sluiten van hot parlementaire jaar daar mee gereed zijn. DE ELECTROCUTIE VAJ7 HET GOOI. Vrijdag heeft do Provinciale Commis sie van Advies voor Woningbouw en Stadsuitbreiding in Noord-Holland een i bezoek aan bet Gooi gebracht, ten einde zich een oordeel te vormen ia hoeverre de ontworpen electrische spcor- en tram» Ijjnen het natuurschoon van 't Gooi zon den aantasten. In eenige auto's hoeft di commissie, die op enkelen na in piece was opgekomen, de geprojectoerdo banen gvvolgd, welke tocht telkenmale onder broken werd, teneinde op belangrijke punten een uitgebreid onderzoek iu ta stellen. Het goheele Bosch van Bikber- gen b.v. werd te voet- afgelegd. Do com missie. waarin tal van autoriteiten op technisch en bouwkundig gebied zitting hebben, zal oon rapport van hare bevin dingen opmaken en een brief richten tol don minister van Waterstaat. DE PALEISKOEPEL EEN WRAK? In verband met de-restauratie van klok en klokkenspel in den koepel van het Pa leis op don Dam te Amsterdam schrijft (prof.) v. d. K(locs) in „Bouwstoffen „lk" ben by en in d-en klokkeioren go- weest en 't kwam mjj voor een vronhopig geval te zjjn. Het gehesle gebouw, het werk van een geëerd kunstenaar, is uit het oogpunt van constructie oen opeen stapeling vaa fouten en an één groot wrak. Het is ongeveer twee en een halve eeuw oud en in dien tjjd meermalen go- brekkig opgelapt, doordien da oorspron kelijke bouw van dien aard dat af doende herstelling onuitvoerbaar is zon de,. afbreken. 't Zou m.i. zoer in 't belang van 't gebouw zijn, wanaeer het zoo spoedig mo gelijk aan de gemeente Amsterdam oj b|j haar in onderhoud kwam." DE REIS VAN DE KONINGIN NAAR SKANDINAVré. 'Do Minister van Buitenlandscho Zaken de heer Van Karnebeek, die naar men weet H. M. de Koningin op haa^ rois naar Denemarken zal vergezellen zal zich daartoe heden, Maandagochtend a.s. naar Het Loo begeven. De Koninklijke trein ertrekt vanmiddag te half v(jf naar De nemarken. ONDERSCHEIDINGEN. (Vervolg.) in brons aan J. Diederüc, kommies te water iste klasse te Amsterdam; W. M. Bouterse, kommies te watei ste klasse te Rotterdam; J. C. Sonncveldt, snbontvangcr dei accijnzen te Fijnaart in goud, me; de gekruiste zwaarden aan den vaandeldrager J, J. Berends (a)" van het adc regiment infanterie; den adjudant-onderoffïcier-pikeur IL W. van der Horst (a), van het 3de regi« ent veld-artillerie in goud, aan den opzichter iste klasse B. Kabel, vau de Artillerie-Inrichtingen in zilver, met de gekruiste zwaarden, aan de adjudanten-onderofficier A. H, van Helden en M. van der Heide, onderschei denlijk van het regiment jagers en van het regiment grenadiers den adjudant-onderofficier L. Gie» sing (a), van het 6de regiment infante rie, gedetacheerd bij de Koninklijke Mi litaire Academie; den vaandeldrager L. M. J. Straalman, an de Vilde Infanteriebrigade den sergeant-majoor tamboc; J. S. C, Poppezijn, van het regiment grenadiers; den adjudant-oaderofficier-siandaard- drager \V. B. Elshof, van het Ilde regi ment huzaren den schrijver iste klasse K. R. P. de Voogd den adjudant-onderofficier G, van den End, van het 3de regiment vesting-ar tillerie den sergeant J. C. Broekhuizen, van het 4de regiment vesting-artillerie, ge detacheerd bij de commissie vr. 11 proef neming den adjudant-onderofficier-magazija- mccster J. H. T. Koelman (a), van het' regiment genietroepen; den adjudant-onderofficier A. v. Rijk, van dc isle compagnie hospitaalsoldaten; den militairen apothekersbediende W, Ephraim, van het personeel var den ge neeskundigen dienst der landmacht den leservc-adjudant-onderofficier G. Vos, van het 19de regiment infanterie; in zilver, aan den bureelchef P. van der Velden, van de centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting H. Krcmer, huisvader in bet Christe lijk militair tehuis te Ede in brons, met de gekru'r.ie zwaar den, aan den korporaal-kok J. vV. van Smirrea, van het 18de regiment infante;ie, gede tacheerd bij de Cadettenschool in brons, aan de Rijksvverkliedcn 1L A. van Nim- wegen, J. Zwaagstra, W. van Bclkum en M.- J. de Vos, onderscheiden":.!k van do artillerie-magazijnen tc Willemstad, van de artillerie-magazijnen te Utrecht, van het garnizoenskleedmgmagjzijn re Utrecht cn van het Rijksmagazijn van geneesmiddelen te Amsterdam aan den werkman II. Mannie, van do genie te 's-Hertogenbosch in goud, met de gekruiste iwaarden,- bij bevordering, aan den opperwachtmeester te paard J. v4 Wijk, van de 3de divisie Krninklijfeo marechaussee in zilver aan de opperwachtmeester rcspccti> velijk te paard en te voetA. Uytcr- schout cn W. M. Donker, onderscheiden lijk van het depot en van de :s;c divisie Koninklijke marechaussee in brons aan de marechaussees respectievelijk' te paard en te voetK. van Toledo cn Q. van Rie, onderscheidenlijk van het depot en van de 2de divisie Koninklijko marechaussee In goud aan W. J. E. Scholten. baas 2de klasse bii de Nedcrlandsche Spoorwegen te Zwolle wpl. E. E. E. Lammens, stationschef bij de Spoorweg Maatschappij Mediolen Terneuzon te Sluiskil (gemeente Neuzen) ill Zilvor aan: D. G. Struyk Sr.. oud Sluismeester bii de Koninginnenslu® te Vreeswijk; .T. II. Reaper, sluiswachter, tevens havenmeester bij de Zuid-Willems vaart te 's-Hertogenboech C. W. Hcnzel, machinst bij de Ne derlandsclic Spoorwegen te Rotterdam D.P. (a) Sedert eervol uit den militairct dienst ontslagen,

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7