Het „Adresboek van Haarlem" Buitenlandsch Overzicht De 22e Jaargang van Stadsnieuws Binnenland HAARLEM'S DAGBLAD VRIJSAG 8 SEPTEMBER 1922 - DERDE BLAD KAN EN WIL AMERIKA EUROPA HELPEN? NANSEN OVER DE ELLENDE IN RUSLAND. KANS OP, EEN |WAPENSTILSTAND IN KLEIN-AZIë, OVER DE WERKING VAN DEN VOLKENBOND. Amerika en Europa Een medewerker van de „Times", dio een langdurig onderhoud heeft cehad met ko.ouel House, den vriend jn vertrouwde van president Wilson en diens speciale vertegenwoordiger bn meingo belangrijke gebeurtenis in Europa, gefcft van dit interview het rolgende in zijn hlad weer: Naar het oordeel van kolonel Hou se is de toestand in Europa uiterma te kritiek. Hij begroet het uitstel aan Duitschland, waartoe vorige week besloten is, als een stap in de juiste richting en hoopt dat alvorens de ter mijn afloopt iets zal zijn gedaan om de hcele situatio op een definitieve en duurzame basis te stellen. „Maar bet moet ineens gebeuren", zei House, „en niet beetje voor beetje. M.a.w. ik zie het nut niet in van een kleine leening' aan Duitschland dan alleen dat zulk een lecning in staat zou zijn om de crisis uit te stellen. Het komt me voor, dal, wanneer de kwestie wordt ter hand genomen, zulks ook fundamenteel moet zijn. Er moet een bedrag worden vastgesteld voor de schadevergoedingen en de voorwaar den van betaling moeten eens voor goed worden geregeld hoeveel kan Duitschland betalen, wanneer kan het betalen en welke waarborgen kan het voor die betalingen geven; en hoven- dien zou dat vergezeld moeten gaan van een inblazen van nieuw leven aan haar financieele aangelegenhe den en van stabilisatie van de mark. Alvorens dat kan geschieden moet Frankrijk een soort waarborg krij gen tegen onverhoedseheu aanval var> de zijde van Duitschland en de Duit- schers zelf, althans de meer vooruit- zienden onder hen, zouden gaarne zien dat zulke waarborgen worden ge geten, omdat ze weten dat dit neter zou zijn voor Duitschland zoowel als voor Frankrijk. Het zou Duitschl irris rehabilitatie eerder mogelijk maken en minder verdenking in Frankrijk veroorzaken. De eenige manier om dit gedaan te krijgen is, voor zoover ik weet, gebruik te maken van den Volkenbond. Op de vredesconferentie werd aan Frankrijk gevraagd om af te zien van bezetting van den linker-Rijnoever, en in ruil daarvoor werd aan dat land een Engel-Fransch verdrag en een Fransch-Amerikaansch verdrag be loofd, waarbij het waarborgen kreeg voor het gevo.) van een onverhoed- schen aanval door Duitschland. f'eze verdragen zijn nimmer geratificeerd. Daarom hoeft, wat veiligheid aan gaat, Frankrijk alleen zun leger om op te steunen, en het is in een bij lan ge na niet zoo gunstige positie als in 1914. Toen had het een sterk en strijd vaardig Rusland als bondgenoot, het had ook Groot-Brittannïë als hond- genoot, welk land later een zeer mach tige geallieerde bleek te zijn; het had Italië en later de Ver. Staten. Thans voelt Frankrijk, dat het op geen vau hen kan rekenen. Daarom L zijn le ger zijn eenige steun. Frankrijks eco nomische toestand maakt het voor het land niet gewenscht om dat leger voor onbepaalden tijd op de been te houden. Er moet iets worden gedaan. Indien men Frankrijk er toe wil brengen om geen drastische maatrege len te nemen moet Frankrijk een soort waarborg hebben. Het heeft geen nut om terug te kee- ren tot de militaire verdragen van 1919, omdat zij onmogelijk zijn. Het eenige instrument, waartoe i..cn zijn loevlucht moet nemen, is do Volken bond. Krachtens een der bepalingen van het Volkcnbondsslatuut zal het zeer goed-mogelijk zijn voor alle le den van den Bond om Frankrijk de waarborgen te verschaffen, die het noodig acht. Indien men dit doet en Duitschland later in den Volkenbond wordt toegelaten op de p'echtige be lofte om den vrede te bewaren, zal de geheele situatie in Europa een aan merkelijke verandering ten goede on dergaan". Kolonel House waarschuwde tegen ongemotiveerd optimisme met betrek king tot de medewerking van Ameri ka. ,,De garanties aan Frankrijk te gen een niet uitgelokten aanval van Duitschland", zeide hij, „moeten wor- den gegeven zender hierbij op Amerika te rekenen althans voor hot oogenhlik en Europa moet dit begrijpen, aangezien wij geen Hd zijn van den Bond en het niet waarschijnlijk is. dat wij het bin- nenkort zullen worden. Ik ben er van overtuigd, dat Amerika eenmaal deel zal uitmaken van de associatie van naties, maar thans bestaan er poli tieke hinderpalen, welke de liuidigo rogeering voldoende schijnt te achten om dien stap thans niet te onderne men. -Indien Amerika toetreedt is het mo gelijk, dat het dit doet niet als een ge allieerde maar als een geassocieerde mogendheid, m.a.w. in verhand met 3o politieke discussie, welke in Ame rika is gevoerd over het convenant, bestaat de mogelijkheid, dat het er de voorkeur aan zal geven om deel te nemen aan den arbeid van den Voi ron bond, zonder zich te verbinden met betrekking tot het convenant". Over de zitting van den Volkenbond wordt nog uit Genève gemeld i De Zwitserschc gedelegeerde Motta verklaarde o.m. Het heeft geen zin om den arbeid van den Volkenbondsraad, die zeer zeker een groot en bewonderens waardig werk representeert, in bijzon derheden te becritiseeren. De oorlog is jinds drie jaar geëindigd, maar de toestand is thans erger dan ooit. Men heeft gezegd, dat de Volkenbond slechts een arbeidsmetliode der volken is. Voor oiij is hij echter een verbond der volkeu, waarin de stemmen der volken zich doen gelden. Zijn werkloos blijven in groote politieke kwesties kan licht als een tce- ken van onmacht worden uitgelegd. Lord Robert Cecil heeft gezegd, dat de Volkenbond alles moet doen of niets. Ik ben het met deze woorden persoonlijk en ook namens mijn volk eens. Omtrent de Oostenrijksche kwestie ver klaarde hij, dat de zitting van den Vol kenbondsraad Woensdag voor hem een verheven symbool is geweest; Hij is er den Raad oprecht dankbaar voor, dat hij zich onmiddellijk met deze kwestie heeft bezig gehouden, welke een der belangrijkste en in verband met den toestand van Oostencijk voor den vrede van Europa een der gevaarlijkste is. De hulp van den Volkenbond moet onmid dellijk plaats hebben, ip elk geval, zeide hij, heb ik er God voor gedankt, dat er een Volkenbond bestaat en heb ik mij gelukgewenscht met alle pogingen, die wij hebben ondernomen ter versterking en bevestiging van den Volkenbond. (Stormachtige bijval.) Na Motta voerde Fxidtjof Nansen he' woord. Hij sprak over den hongersnood in Rusland en verklaarde o.m.: Ex is niet een Vol kenbond, maar de Volkenbond en daar om is het onvoorwaardelijk-noodzakelijk, dat hij universeel is ten einde in Eu ropa hulp te kunnen brengen. Een bewijs hiervoor zijn de confe- nties, die buiten den Volkenbond heb ben plaats gevonden en welker onvol doende uitwerking afdoende is bewezen. Ook den noodtoestand van een zoo be schaafd land als Oostenrijk voerde Nan sen aan als bewijs, dat met zulk een aan eensluiting van enkelen niets kan wor den gedaan en dat allen zich aaeen moe- sluiten, wanneer men werkelijk huïp wil brengen aan de wereld. Nansen ver klaarde uitdrukkelijk, dat hij dit niet alleen zeide als Europeaan en 4fereld- burgcr, maar ook als vertegenwoordiger van zijn land. Ook voor Oostenrijk heeft men, ondanks alle conferenties, niets bereikt. Het voordeel van den Volken bond is, dat hij een permanente confe rentie vormt. Hiervan moet men ge bruik maken. In Rusland zijn meer dan tweo millioen menschep van honger om gekomen en het beeld is zoo donker, dal hij or van afziet om het aar. do vcr- gadorlng voor te hangen. Hij maakt slechts melding van één feit, n.l, dat in Rusland moeders haar kïnderon op- oton on dat er streken zijn, waar men- schonvieech op do markt wordt ver kocht. Nansen hoopt, dat het voorgestelde onderzoek in den Raad aanleiding zal geven om een speciale commissie voor de Russische kwestie in het leven to roepen en dat ook krachtige maatre gelen ter bestrijding der epidemieën ia Rusland zullen worden genomen. Vervolgens sprak Nansen ook .over de kwestie der minderheden. Hij rekende uit, dat ten gevolge van den oorlog 80 millioen mcnschen hun onderdaanschap hebben verwisseld, waaruit de buiten gewoon groote beteekenis dei kwestie blijkt. Inzake de kwestie der ontwape ning betreurde Nansen het, dat het werk der ontwapeningscommissie niet door alle leden van den Raad voldoende wordj gesteund. Juisv hier ligt het lot vau den Volkenbond. Moeilijkheden, welke men niet vermijden kan, zoo verklaarde hij, moet men onmiddellijk ratten, want het stadium der dis cussies over dit vraagstuk is weldra voorbij en men moet tot daden over gaan. Aan het slot der zitting hield gfaaf Mensdorff (Oostenrijk) nog een korte rede. waarin hij verklaarde, dat het bc- list noodzakelijk is om Oostenrijk te helpen, want de wereld kan het niei dulden, dat midden in Europa een haard van anarchie en wanorde zou be staan. Er is kans op wapenstilstand in Kloin-Azië. Uit Ganstantinopel komt namelijk het volgende telegram: „Do FranscheBogelscbe en Ita- liaansohe drogman» hebben aan de regeering te Angora medegedeeld, dat Griekenland er in too stemt om Klein- Aziö to ontruimen, op voorwaarde, dat er onmiddellijk een wapenstil stand wordt gesloten. Indien dit wordt .anvaard, zullen parlementairen in een neutrale zone bijeenkomen om de wapenstilstandsvoorwaarden vast to stellen." Indien de regeering te Angora het voorstel der geallieerde hooge com missarissen te Constantinopel aan neemt era over een wapenstilstand te onderhandelen, zullen de Etneolsohe opperbevelhebber te Constantino pel en zijn Fransche en Italiaanscho col lega's waarschijnlijk de militaire ver tegenwoordiger» der Turken en Grie ken aan de grens van d'e neutrale zone bil Ism id ontmoeten." Te Londen loopt het gerucht, dat koning Conetantijn Athene met onbe kende bestemming zou hebben verla ten. In Engelsche reegeringskringen hecht men er echter geen geloof aan. Bij de besprekingen van het Engel- 6che kabinet van Donderdagmiddag waren aJle leden der regeering aan wezig behalve land! Balfour en minis ter Fisher, die de vergadering vaat den Volkenbond te Genève bijwonen. De regeering is er zeer on gesteld, om haar hulp te verleenen bij het sluiten van een wapenstilstand, doch wens ebt te dien aanzien niet overhaast to handelen. De Fransche regeering ge voelt er echter veel voor, om de voor waarden vaJi een wapenstilstand) te bespreken. De Engelse he regeering is evenwel van meening, dat een bespre king van de voorwaarden van. zulk een wapenstilstand goheel tot do oorlog voerende partijen zelf beperkt dient te blijven. Evenmin wenscht de E11- gelsoho regeering den Turkschen na tionalisten gelegenheid te geven, om concessies nopens -Thraciö of de Dni- danellen te eischen. Men beschouwt het te Londen als een punt van essentieel belang, dat dc krijgsoperaties in Klein Aziö geen in vloed zullen uitoefenen op een turopeescncii status van Turkije aangezien dit laatste een kwestie is, die nieit tussehen Turken en Grieken, doch tussehen de Turken en de geal lieerden beslist dient te worden. Tn goed ingelichte kringen verklaart men. dat de Engelsche regeoring on der geen enkele omstandigheid zal toe stemmen in dergelijke concessies aan de Turken, vooral niet mot betrekking tot Gallipoli. De Britsche rogeering geeft uitdrukking aan haar besluit, om de Engelsche belangen te beveili gen en beschouwt den vrijdom van de zeeëngten, de handihaviug van Grie kenlands rechten op Thraciö en de bescherming van de Christelijke pjin- derheden afs de drie voornaamste punten van haar politiek. De Britsche oorlogsschepen te Smyrna hebben onder ontvangen, hun bescherming ook tot Nederlandsche en Britsche onderdanen uit te strekken en voorts tot de onderdanen van alle naties, die hulp mochten be hoeven. Tai van Engelsche onder danen hebben Klein-Azië reeds ver laten en hebben de wijk genomen naar Malta ot Cyprus. Di officieel® kringen wordt medege deeld. dat er pogingen zullen worden gedaan om de Engelsche bescherming uit te strekken tot alle vluchtelingen, die tot de christelijke religie behoo- ren, voor het geval de Grieken Styrna mochten ontruimen. Ofschoon een berioht is ontvangen van de Itaüaansche regeering, waar in deze zich bereid verklaart, om de geallieerde deelnemers aan de con ferentie inzake het Naburige Oosten te Venetië op iederen datum na den §den dezer te ontvangen, oordeelt men in politieke Engelsche kringen, dat het zeer onwaarschijnlijk ie, dat een diergelijke conferentie spoedig zal bij eenkomen. Wat de berichten van 't oorlogstooneel aangaat, deze gaan voor de Grieken steeds slechter worden. Havas verneemt, dat in de nabij heid van Oesjak tweo Grieksche ge neraals, diie het bevel voerden over legercorpsen, en vier kolonels gevan gen genomen zijn. Voorts maakten de Turken vierhonderd officieeren en tienduizend man gevangen. De Britsche regeering heeft het Fransche voorsteL aanvaard, volgens hetwelk de geallieerde regeeringen bij Griekenland er op zullen aandringen, om maatregelen te nemen, ter voorko ming van nieuwe slachtingen en brandstichtingen in het door de Grie ken ontruimde gebied van Klein Azië. Uit Londen wordt nog geseind: Wat den militairen toestand in Klein-Azië betreft, schijnt liet, dot de Turksche opmarsoh iets van zijn snel heid heeft verloren Zulks was te verwachten met het oog op het moei lijke terrein en het feit, diat de Turk sche reserves niet onuitputbaar zijn. Men moet echter nog afwachten, of de Grieken thans beter in staat zijn om tegenstand te bieden. De toestand te Smyrna doet geen onmiddclliiik gevaar vermoeden, of schoon honderden vluchtelingen uit het binnenland hier dagelijks aanko men. Het totaal aantal vluchtelin gen, dat hier naar dtó kust is geko men, bedraagt reeds circa 40.000. Zij zijn grootendeels buiten de stad ge concentreerd. Het Griekeche leeer heeft zoo juist een nieuwe versterking ontvangen in den vorm van een versche divisie uit Thracië, bestaande uit 12.000 man. Deze nieuwe troepen zijn te Smyrna geland. De Grieksche minister van Oorlog heeft aan een deputatie van Griek sche officieren te kennen gegeven, dat het leger Klein-Azië alleen zal ont ruimen orudër eervolle voorwaarden. De districten Bauramitch, Bzine, Aivadjik en Biglia aan de Aziatische kust van de Dard&nellen werden dear de Grieksche autoriteiten ontruimd. Er is Turksche gendarmerie gezonden, om ode orde in dis genoemde districten to verzekeren. Verspreid nieuwe UITSCH BANKPAPIER. Uit Berlijn wordt geseind: Het Pruisische ministerie van financiën heeft de me- dedeeiing gedaan, dat in do laatste 10 dagen voor een bedrag van 23 mil liard M. aan biljetten gedrukt zijn- De rijksdrukkerij levert, dagelijks vooi 2.6 milliard af. In den loop van de maand zal dit 4 milliard per dag wor den, waardoor het gebrek aan geld spoedig verdwenen zal zijn. HÖLTZ. De tot levenslang veroordeelde communïstenleider Höltz is uit de gevangenis van Munster, alwaar hij een hongerstaking was begonnen, overgebracht naar die van Breslau. EEN GIFT VAN OEN ROCKE- FELL ER-STICHTING. Volgens een bericht uit Genève heeft de Rockefeller-stichting aan de gezantencommissie van den Volken bond een bedrag doen toekomen van 90.000 dollar. POOLSCH-DUITSCHE ONDER HANDELINGEN. Te Dresden zijn do Poolscli-Duit- sclie onderhandelingen begonnen. De voorzitters der Duitsche en Poolsche delegatie zijn onmiddellijk begonnen met de besprekingen aangaande het te volgen werkplan. Goed en Actueel, naar do LAATSTE gegevens bewerkt, zal binnenkortverschijnen f 6.00 f 7.50 Prijs bij Inteekening Prijs ria Verschijnen OVER DEN EENMANSWACEN. In ons nummer van Donderdag gaven wij de meening van den heer i\V. A. van de Kamp weer over den eenmanswagen. Hieronder laten wij thans volgen wat ons een ander lid van do raadscommissie voor de tram aangelegenheden, de heer W. Kop pen, over den eenmanswagen mede deelde. Ut ben, aldus de heer Koppen, niet zoo bijzonder met den eenmaxuswa- gen ingenomen, maar zou mij er toch niet tegen willen verzetten als er een serieuze proef werd genomen met wa gens, ouders ingericht dan do tegen woordig in gebruik zijnde, die mij absoluut ongeschikt lijken. Welke veranderingen zoudt tt er dan in aangebracht willen zien? vroe gen wij. Dat kan He nu zoo in eens niet zeg- gc-n, antwoordde de hec-r Koppen, maar in ieder geval zou er voor ge zorgd moeten worden, dat het in de wagens niet zoo tocht en inde tweede plaats zou elk tramrijtuig van een automatisch werkende reminrichthig moéten voorzien worden. Er kan im mers den wagenvoerder iets over komen Dan vind ik het verkeerd, vervolgde de heer Koppen, dat vóór de invoe ring van den eenmanswagen geen overleg tussehen directie en perso neel Is gepleegd, zelts Ss het gemeen tebestuur niet met <15ö ingrijpende verandering in kennis gesteld. En dit had toch moeten geschieden, want jn art. 22 tweede lid der concessie voorwaarden staart: „geen wagens worden in dienst gestold dan na keu ring en volgens toekenfing, welke voor af aan B. en W. ter goedkeuring moe ten zijn aangeboden." Mijns inziens volgt hieruit, dat eenmaal in dienst gestelde wagens zonder goedkeuring van B. en W.: niet mogen worden veranderd, het geen bij den eenmanswagen wèl is ge schied. Indien door de tramdirectie zoo maar veranderingen kunnen wor den aangebracht in eenmaal goedge keurde teekeningen, zouden immers ook door oen architect of een bouw ondernemer veranderingen kunnen gemaakt worden in teekeningen, die reeds door het gemeentebestuur zou den zijn goedgekeurd! Overigens kan ik mij wel aansluiten bij hetgeen de heer Van de Kamp u over de zaak als zijn meenuig heeft medegedeeldfbehalvc dan, dat ik nog wel voor een ernstige proef in de door mij aangeduide richting zou te vin den zijn) zoo eindigde de heer Kop pen, die ons in den loop van het on derhoud nog zeide, het te betreuren, dat de ceintuurbaan nu eigènlijk geen ceintuurbaan meer is en dat do halte Damstraat is vervallen, die van veel gemaJk was voor de bewoners van de Oostzijde van het Spaarne, vooral voor het Amsterdamscbfi kwartier. Dat de veranderingen in den loop van de ceintuurbaan zijn gebracht zonder er het gemeentebestuur in te kennen acht de heer Koppen in 6trïjd met het Raadsbesluit van 21 October 1908, inhoudende dab „wagens die den dienst HaarlemBloemendaal of omgekeerd onderhouden. dc Ceintuurbaan of een gedeelte daar van niet mogen berijden, tenzij met uitdrukk eli j k e vergun ning van B. en W. en onder door dat college te stellen voorwaarden. E. LOERAKKER. Op 84-jarigen leeftijd is overleden de heer E. Loerakker, die meer dan 25 jaren het ambt van ouderling bij de Gereformeerde kerk te Haarlem bekleedde. De overledene was ia den kring zijner gemeente een zeer geziene per soonlijkheid, die met groote trouw en toewijding zijn ambt, dat vooral in den eersten tijd van de doleantie veel opoffering vroeg, vervulde. De laatste jaren was de heer Loerakker bedlegerig. Zijn belangstelling voor den gang van zaken bleef echter tot het laatste. De begrafenis is bepaald op Maandag 11 dezer op de alg. be graafplaats aan de Kleverlaau alhier. De kerkeraadslcden zijn uitgenoo- digd den overledene de laatste eer te komen bewijzen. D8. W. RINGNALDA. In de morgengodsdienstoefeniiig de "Wilhelminakerk hoopt Zondag 10 dezer Ds. Ringnalda, emeritus predi kant van de Gereformeerde kerk al hier, 00 to treden ter herdenking zijn 40-jarig ambtsjubileum. AANRIJDING. Donderdagmid dag reden door verkeerd uitwijken op het KlokJuiisplpin een paar rietsers tcgeu elkaar, met het gevolg dat van een, die een gtoote mand met krui denierswaren op de fiets had, alles over de strvat rolden. Een paar voor bijgangers hielpen de zenuwachtige jongen zooveel mogelijk te redd-n. For. paar flcoschen waren verbrij zeld COMMISSIE VOOR TRAMAANGE- LEGLN'HEDEN. Dinsdagavond a.s. te 8 uur verga dert ten Raodhuize de commissi" voor de tramaaugelegenlieden. De agenda vermeldt: Wijziging dor tramsporen in het Kenauparij eenmans wagens opheffing haltes Rozenstraat en Dam straat wijziging dn de tramlijnen het rijden met twee volgrijtuigen op do lijn Soendaplein'Den Hout. HET VERKEER IN DE LANGE VEERSTRAAT. Bij de bouwwerken van Vroom en Dreesmann werd een kelder gemaakt. Daarom was het rijver-keer in een deel der Lange Voorstraat bij de Ane- gang tijdelijk afgesloten. Nu is de onderbouw gereed en het verkeer de Lange Veerstraat hersteld. Het 1 volg is dat de Korte Veerstr. voortaan ook weer in één richting bereden mag worden. LOUIS BOUWMEESTER 80 JAAR. Maandag 18 September zal Louis Bouwmeester, die zooals wij meldden, onlangs den 80-jarigen leeftijd heeft bereikt, optreden in den Stads schouwburg alhier. Opgevoerd zal worden „do Koopman van Yinetië". Er zullen pogingen in 't werk wor den gesteld om een commissie te vor men om den tachtigjarigen tooneel- speler te huldigen. Bestellingen enz. worden tevens gaarne aangenomen door den Boekhandel de ERVEN LOOSJES Groote Houtstraat 100 Haarlem Tel. 784 Vraagt di Adrertentietarieven bij den Uitgever: JOH. P. KOPPEN Langendijkstraat 18 Haarlem Tel. 3401 Adv. UITSPRAKEN. H. K. zonder beroep, wonende to Vo- leiidam. diefstal, 1 jaar gevangenisstraf niet aftrek der preventieve" hechtenis. ZAAK J. J. BRINKMAN. Hedenavond te 7 uur zou de heer .1- J. Brinkman, firma Schoos, zijn zaak in manufacturen, damesconfecue enz., reeds vole jaren gedreven in het per ceel Anegang 25, m datzelfde perceel heropenen. Het is hetzelfde huis en toch weer niet hetzelfde, want het is geheel gerestaureerd, wij mogen bijna wel zeggenraeuw gebouwd, onder leiding van den heer J- P- A. Nelis- sen, aannemer alhier, die ook de teekeningen voor de binnenbetimmc- ring heeft geleverd. Toen wij een kijkje kwamen ne men in de nieuwe zaak, toonde de heer Brinkman zich bijzonder tevre den over leider en werklieden, die in goede samenwerking alles in den tijd van negen weken gereed hebben ge maakt. Het geheele perceel is voor de zaak ingericht en geelt een indruk van de gelijkheid, eenvoud en goeden smaak. Een aardige bijzonderheid is ook, dat j deze ingrijpende restauratie alleen ia gebruik gemaakt van Nederlandscb fabrikaat Er is oen lichtkoker aangebracht, zoodat men op de eerste verdieping (vroeger was daar het magazijn maar nu dient deze verdieping ook voor winkel) een overzicht heeft over den winkel gelijkvloers. De geheele zaak en de etalages worden verlicht door de modernste electri8cbe ornamenten met de nieuw ste Pbilipslampeu en veel spiegels geven aan alles diepte en een vrooiijk aanzien. Het licht voor den lichtko ker valt in door een mooi stukje glas- in-lood van Bogtman, ook de etalages zijn gedeeltelijk van glas-in-lood voor zien. Bovendien is centrale verwarming aangebracht. Do zoo bekende zaak van den heei Brinkman is nu dus geheel ingericht, volgens de eischen van den moder nen tijd. Vermelden wij tenslotte nog, dat ook do afdeeling confectie (die vroeger, door gebrek aan ruimte, niet voldoen de tot haar recht kon komen) thans belangrijk is uitgebreid en evei aan do eischen des tijds voldoet. HEROPENING HAARLEMSCHE JEUGDKERK. Men deelt ons mede, dat a.s. Zondag te ioJ4 uur in de Waa!- sche Kerk èBegijnchcf) zal spreken dc heer G. A. Bargcr. secretaris der N. C. S. V. Deze samenkomst is bedoeld voor jongens en meisjes van 1418 jaar. Met nadruk wordt er nog eens aan herinnerd, dat zij die jonger en ouder zijn dan dezen leeftijd, niet verwacht worden. optreden als pers- en propagandacom- missie en terrem-commissir werd in dier voege aangenomen, dat boven deze commissi een centrale commis sie zou komen te staan welke uit drie leden za, worden samengesteld. Een voorste! van Haarlem om ook de diistrictebesturen als scheidsrechtcr- commissie te doen optreden werd ver' worpen. Het voorstel van Amsterdam, be- Het voorstel van Amst$rtLm, be treffende een gesloten seizoen, werd niet aangenomen, wel werd cene be paling aan het reglement toegevoegd, dat de Bond in het tijdvak 1 Juni tot 15 Augustuh geen wedstrijden zal vaststellen. Een tweede voorstel van Amsterdam inzake identiteitskaarten werd door het bestuur aangehouden ter nadere bestudeering. Verder werd het voorstel van Haarlem, om te bepalen, dat aan bondsbcstuursledcn geen geldeliike vergoeding mag wor den betaald, verworpen, daar de ver gadering van meening was, dat het ongewenscht zou zijn, voor eventuee le gebeurtenissen, den bond op dil punt reglementair te binden. HET PROCRAMMA VOOR ZONDAC. Westelijke afdeeling. Eerste klasse. Haarlem: R. C. H.V. O. C. Den Haag: H. B. S.—D. F. C. Overgangscompetitie. Dordrecht: O. D. S.S. V V, IJmuidcn: StormvogelsSpartaan» Zaandam; Z. F. C.Excelsior. Oostelijke afdeeling. Eerste klasse. Deventer: U. D.Heracles, Zutphcn: Be QuickQuick» Tiel: TheoleEnschedé. Noordelijke afdeeling. Eerste klasse. Leeuwarden: FrieslandFxisia. KORFBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAC. Westelijke afdeeling. Eerste klasse A. Den Haag H. K. V.Excelsior, Overgangsklasse A. Amsterdam: SwiftHaarlem. Koog a. d- ZaanK. Z.D. V. D/ Overgangsklasse B. DelftD. K. C.—H. B. S. (D.). Len Haag; Vitesse fH.)Velox. Oostelijke afdeeling. Eerste klasse A- Nijmegen: NoviomagumE. K. C. Ai EXAMEN HOOFDACTE. Haar lem. Geëxamineerd 11 vrouwe!, en drie manne). candidatengeslaagd do dames M. E. Breukeïaar, IJmui dcn J. Steenhuiizen, W. J. G. Arz- baeli en Ch. G. E. Blase, Amster dam, en de heerei. J. H. Muller, IJmuiden: M. Klokman, Heemskerk, en W. van der Vlies, Heemstede. Do examens zijn afgeloopen. VOETBAL. Sportvereeniging „De Tramvogols' Zaterdagmiddag speelt het eerste elf tal der Tramvogcls, op haar terrein aan de Zandvoortschelaan een vriendschap- pelfjkeu wedstrijd tegen het Tocring-e'.f- tal der Stormvogels uit IJmuiden. Ge zien de plaatsen in de afd. B. der Za terdagmiddagcompetitie waarop deze beide elftallen het afgeloopen seizozn eindigden, n.l. op de ie en ae plaats, verwachten wij hier een spannende ont moeting. Voorts speelt het tweede elftal der Tramvogels eeu ontmoeting op het ter rein der G. W. H., ook gelegen aan de Zandvoortschelaan tegen .Voorwaarts" Beide wedstrijden vangen aan on 3-3o uur namiddag, VOETBALNIEUWS. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Wij lezen in dc Tijd: Eenige dagen geleden vergaderde het bestuur van den F.H.V.B, als mede de afgevaardigden der diistric- ten ter bespreking der reglements wijzigingen. De voornaamste wijzi gingen werden met algemeene stem men aangenomen, o.a. een voorstel van D. H. u. om de waarborgsom re glementair vast to leggen op f 25.00. Dc voorstellen van Haarlem en Zaan dam om de districtsbesturen to .doen Eerste klasse B# Almelo DovaA. K. C.- JAARBEURS OP HUISHOUDELIJK GEBIED. Voor de Jaarbeurs op Huishoudelijk Gebied, welke van 22 September t)t 2 October a.s. onder dc auspiciën van do Ned. Vcrecniging van Huisvrouwen afd. Amsterdam, in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam zal worden gehou den, heeft Mevrouw C. de Vlugt Flentrop de benoeming als eere-presi- dcnle aanvaard. Verschillende attracties zullen hei be zoek veraangenamen. Het bekende orkest van de firma Goul- my en Baar, dat onlangs ook te Kopen hagen op de Nederlandsche Tentoon stelling zulk een succes had, zal uit 's-Hertogenbosch overkomen voor hef geve nvan 3 concerten. Onder leiding van den heer J. G» Martin wordt een das ingestudeerd, ge- aDamd „De Huisvrouwen-vereeniging ia woord en beeld"; De organisatie van een baby-wedstrijd is tevens in voorbereidingdeze heeft, naar het bestuur hoapt, wel kans va» slagen. Een geheel nieuwe bebouwing natr het echte jaarbeurs-systeem wordt thans in het Paleis opgemaakt, zoodat iedeco exposant een eigen kamertje heeft. De dames zullen zich dus ongestoord door exposanten op de hoogte kunnen latcu stellen met het nieuwste op huishoude lijk gebied. HET ONGELUK OP DE STADION- BAAN. Naar de Tel. verneemt is do gang maker Ullrich, die eenigen tijd gele den op de Stadion-wielerbaan door een ernstig ongeval getroffen werd, thans ir zooverre hersteld, dal hij het ziekenhuis te Amsterdam zal ver laten om verder bij een particulier waar ook zijn echtgenoote tijdelijk verblijf houdt, verder verpleegd K worden. DE CARANDEERINC DER SCHATKISTBILJETTEN. Men meldt uit Bazel aan de Tel.: Zwiteersche bladen melden, dat in! Parijschs politieke kringen verluidt, dat de Duitsche regeering door tus- schenkomst van een groote Duitsche particuliere bank te Amsterdam Ne- derlandfidhc banken heetf gepolst en dafr deze zicli niet ongeneigd hebben, verklaard om een deel der schatkist biljetten te garandeeren, voor het ge val Engelsche banken zich eveneens bereid verklaren om harerzijds een dorde der schatkistbiljetten te garaty de-eren.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9