LOOSJES'ADRESBOEK HAARLEM'S DAGBLAD Buitenlandsch Overzicht «TERDAG 8 SEPTEMBER 1922 TWEEDE BLAD Beorsoverzicbt DE BESLISSING DER COMMISSIE VAN HERSTEL. AFWACHTENDE HOUDING DER MARKT IN VERBAND MET DE DEFI NITIEVE REGELING DER SCHADELOOSSTELLING. 1—8 Sept. 1922. Kou do vorige week van een betere inaxktstemxning melding worden ge maakt, op de beslissing der Coinons- 61,; van Herstel, deze week moet we der geconstateerd worden dat. op een cr.kele uitzondering na, do markt weder in naar oude lusteloosheid is teruggevallen. Weliswaar is aan Joints'nland een uitstel van zes maan den verleend en zullen de voorwaar den waaronder dit zal pi rats hebben wet geen onoverkomelijke moei!.jkhe ceu oj leveren, daar over de waarLvr ge,i Gel vóóraf ruggespraan zal zjn gehouden, doch men. vraagt zich thans af hoe nu het verder verloop au zaken zal zijn. In den grond der zaak is door het toegestane uitstel aie's veranderd en zal e„rst bij ten iwuwe conferentie, dib T,,(~a z1ch v00i'- >tcit in het najaar ie houden, moe ten hl ijken of aan Duitschland, zoo a! geen vermindering, dan toch een uitstel van eenige beteekenis der te betalen schadevergoeding kan wei den toegestaan. /onder medewerking van Amerika zal echter van een afdoende regeling geeu sprake kunnen zijn en daar deze medewerking hoofdzakelijk zal moe ten bestaan in het kwijtschelden dei- vorderingen die dit land op de ge allieerden heeft, is het niet zeer waar schijnlijk, dat thans betere jesuliaten zuilen worden bereikt, daar Amerika reeds herhaaldelijk heeft te kennen gegeven niet van zijn vorderingen to willen afzien, noch in een verminde ring hiervan te willen toestemmen. Mogelijk zal dit land bereid gevon den kunnen worden mede te werken bi] de plaatsing van een groote inter nationale leening, waarvan bij de ge houden bankiersconferentie teeds sprake was, doch intusschen zijn de toestanden in Duitschland er nut o verbeterd en zou een groote leening tnans zeker niet zoo \eel kans van slagen hebben als eenige maanden goeden. Uit de berichten over de on- deriiaiidelingc-n die door Amerika schijnen te zijn aangeknoopt met i e circulatiebanken van de landen wier valuta geheel of bijna op pari staat, waaronder ook Nederland, ten einde tot stabilisatie der wisselkoersen te geraken, zou men kunnen afleiden dal men in de Unie zou zijn terug gekomen van her eenmaal ingenomen standpunt om zich met de afwikke ling van het schadeloosstellingspro bleem niet in te laten, dooh afge scheiden nog van het feit dat Ameri ka, evenals allo andere landen, be lang heeft bij standvastige wissel koersen en dus daarom hiertoe wel zal willen medewerken, kan men hier uit toch niet de gevolgtrekking ma ken dut dit land door geldelijke opof feringen zul willen medewerken om den toestand in Europa te verlich ten. intuascben wordt de toestand in Duilschlanel met den dag ernstiger. Moeilijkheden bij de grondstoffen- voorziening der industrie, gepaard gaande met vrees voor werkloosheid, gebrek aan werkkapitaal $n het voor uitzicht dat binnenkort tengevolge hiervan de uitvoer sterk zal vermin deren doen de toekomst door de lei dende personen in de industrie som ber inzien. De deze week bekend ge maakte overeenkomst tot levering dei- materialen tot herstel van het ver woeste gebied in Frankrijk wordt gunstig uitgelegd met het oo«- op het contact dat tusschen de Duitsche en Fransche handelswereld verkregen zal worden, waarmede men hoopt een betere verstandhouding tusechen deze beide landen te verkrijgen. De meer dere bankbiljetten die de Duitsche re- gcering tot betaling dezer leveranties za! moeten ^uitgeven, zullen echter aan den koers van de Mark geen goed doen. De weekstaat der Duit sche Rijksbank per 31 Aug. toonde een vermeerdering van de bankbiljet ten in omloop aan van niet minder dan 23 milliard en in de naaste toe komst zal dit bedrag, in verband met de regoeringsbemoeimg bij de voedsel voorziening nog wel belangrijk wor den oversolireden. De beurs vond onder deze omstan digheden geen aanleiding haar luste loosheid te laten, varen en wil blijk baar eerst afwachten hoe de toeslan- defi zich zullen ontwikkelen. Moge lijk dat enkele lichtpunten die nu en dan door optimistische staatslieden worden aangewezen op den duur zul len blijken werkelijk do kiem van het herstel in zich te dragen.de beurs is de laatste jaren reeds zoo vaak teleur gesteld dat zij er thans de voorkeur aan geeft eorst vaststaande feiten af te wachten en daarnaar haar stand punt te bepalen. Van industrieele fondsen staan te genwoordig Jurgenswaarden in het middelpunt der belangstelling. Te genover de bemoedigende uitlatingen der directie dezer onderneming wel ke mol korte tussehenpoozen plaats hebben, antwoordt de beurs even re gelmatig met een nieuwe daling, ter wijl ook de fluctuaties van den mar- kenkosrs, met het oog op de ruim ICO millioen gulden die deze Mij. in Duit sche bezittingen heeft gestoken, vun diiecten invloed op deze waarden z in. De gewone aandeelen liepen deze week van 32} tot 30 5/8 terug, de aand. G van 34} tot 332, terwijl de 6 %oblig. 77 1/8 tegen 77} noteeren. Aand. Centrale Suiker liepen van 7976 na 73 terug, op den tegenval lenden biefenoogst, waardoor verschil lende fabrieken dit jaa.r niet zullen werken. Overigens waren de variaties in deze afdeeiing Seer gering. Aand. Philips lampen noteeren 240 tegen 209}. De opheffing der staking in de ko lenmijnen en het verloopen der sta king onder de spoorwegarbeiders in de Unie. had voorbijgaand een willige stemming te N.-York tengevolge, daarop volgende reactie i eed echter de behaalde koersverbeleringen g.oo- tendeels weer te-niet, zoodat ten slot te de koersverschillen gering zijn. Comm. Steels noteeren 109} tegen 110 3/8, Studebaker 138 3/8 ex. 4 div. tegen 135?. Gen. Cigar 84 tegen 80?. Am. Smelting onveranderd op 66. Ook van Cultuuraandeelen vallen, niettegenstaande de gunstige rma'c - fers die van verschillende ondeirne- mingen werden gemeld, lagere ko r- sen to constateoren, een gevolg van de teruglooperode suikerprijzen te N.- York cm liet uitblijven van b-rlc'iten over nieuwe afdoeningen in Indië. Aand. Vorstenlanden reageerden van 149} tot 1-45?, H. V. A. van 314} tot 335. Java Cultuur van 294} tot 287, Poerworedjo van 64 tot 62. Van Mi inbouw waarden konden de gewone aandeelen Ooc-t-Borneo van 71 114 tot 86, de pref. van 107 tot 117 1/2 verbeteren, terwijl aand. Redjang Lebong 102 tegen 100 no teeren. De eenige uitzondering op de alge meen heerschende ongunstige stem ming vormden Pet rol éumóand e een sneciaal KoninkFike, dlie op het voor beeld van New York van 437 3/4 tot 457 konden opkomen, om Jaarna we der tot 448 te rea-eeren. Gegevens die deze rijzing kunnen verklaren waren niet aanwezig. Wel werd bekend, dat de onafhankelijke petroleiun-onder- merolngen in do TJnie pogingen aan- iveiiidten tot stabiliseering der petro leum prijzen en tot dat doel de gepro duceerde petroleum wensohen op te slaan en stond tegen over het bericht dat één nieuwe bron der Mex-Eagle is aangeboord, een andere direct bij aanboring zout water gaf, doch dleze berichten kon den de plaats gehad helblbende rijzing niet verklaren, zoodat als steeds, do motieven dor rijzing in het duister liegen Mogelijk ia het, cliat d'e po gingen tot liet vormen van een over eenkomst tot vaststelling der prijzen tussohen de Standard 041 en de Ko ninklijke, waarvan eenigtm tijd gele den melding werd gemaakt, goede vor deringen maken, doch hiervan wordt i natuurlijk niets bekend gemaakt. Te- I genover het bericht dat thans spoedig zal worden overgegaan to; vaststelling der schade aan de Rumeensche olievel den in oorlogstijd toegebracht, stond die mededeeling dat do Rumeensche regeering overweegt de eenigen tijd geleden opgeheven exportbelasting op petroleum weder in te stelien, ter wijl het aanboren van eenige nieuwe rijke bronnen, geen meerdere vraag naar de betrokken aandeelen tenge volge had. Geconsolideerde noteeren tenslotte 123 tegen 121 1/4, Orione 37 tegen 36. Rubberwaandien bleven prijshou dend. Het voorstel van eenige Engel- sake rubberplanters, om zander mede werking der Indische regeering tot be perking der producti© alleen in de En- gelschc bezittingen over te gaan, had niet veel invloed op de koersen, daar hoewel dit in het voordeel der Indi sche rubber zou uitvallen, het plan zeer waarschijnlijk niet voor uitvoe ring vatbaar zal zijn. AmsterdainRub Oer noteeren 68 l/4 tegen 70 3/4, Ocst-Java Rubber 121 1/2 tegen 115 1/4; Serbadjadi 185 1/2 tegen 193 1/2. In Soheepvaartaandeelen blijven de omzetten zeer gering. Deze week bracht eenig aanbod cle meeste aan deelen op een iets lager niveau. Holl. Am. lijn liepen van 109 tot 108 terug. Kon. Paketvaart van 78 3/4 tot 76. fabaksaandeeïen varieerden slechts enkele procenten, niettegenstaande de invoer van ta/bok, tot dat hoogere invoerrechten zullen zijn vastgesteld, in Duitschland verboden Ï6. Voorbijgaand trad een opgaande be weging in Mexicaansche staatsfond sen in, op liet bericht, dat spoedig de overeenkomst tot hervatting der rente belasting aan het congres ter goed keuring zal worden voorgelegd. vaiv HAARLEM en OMSTREKEN Bij de IV.V. Drukkerij voorheen DE ERVEN LOOSJE8, Gedempte Oude Gracht 88, Haarlem, ls in bewerking LOOSJES' Adresboek van Haarlem era Omstreken i met veel torg samengestelde, zoo volledig mogelijke HANDLEIDING voor ieder die adres-en zoekt in Haarlem en omliggende gemeenten, met aanwijzing van officieele lichamen, instellingen, commiesiën, enz. In deze Uitgave zal tevens de gelegenheid worden openge steld tot het plaatsen van aankondigingen. Firma's en maatschappijen, die op speciale plaatsen in dit boek reflecteerén, wordt beleefd verzocht hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan het Bureau van samenstelling van Loosjes' Adresboek", Gedempte Oude Gracht 88. Telefoon 144. De prijs vun het Adresboek is BIJ INTEEKENING vastge steld op 16.-, welke prijs bij de verschijning van het werk zal worden verhoogd. Adv. Van diversen konden aand. Altras van 41 1/2 tot 46 verbeteren, naar aanleiding van een lioutaaaik apconces sie voor een tijdvak van 20 jaar over een oppervlakte van ruim 3 millioen acres bosch, dooi- de Russische re geering aan deze Mij. verleend. Geld op prolongatie noteert 2 1/2 procent. DE OORZAKEN VAN OE GRIEKSCHE DéBaCLE IN KLEIN-AZIë. DE CRIEKSCHE BEVELHEBBER IN HET.... TURKSCHE KAMP VER DWAALD! DE TURKEN NOG SLECHTS 40 K.M. VAN SMYRNA VER WIJDERD. DE CHRISTENEN ZULLEN DOOR DE TURKEN WORDEN ONTZIEN. DE KANSEN VOOR EE N WAPENSTILSTAND. WELKE EISCHEN ZULLEN OE TURKEN V OOR DEN VREDE STELLEN, ZUL LEN ZIJ OOK DE DAROANELLEN EN KO NSTANTI NO PEL WEER OP* EISCHEN? Toen de eerst gevluchte koning Kou- stantijn weer in Griekenland kwam heeft hij avontuurlijke plannen meege bracht. In het bijzonder wat de uitbrei ding der Grieksche grenzen betreft. Hot Criokscho avontuur togon de Turken is evenwel slecht afgeloopen De Grie ken bleken zwakker dan ze dachten en de Turken waren sterker daD de Grie ken vermoedden. Zoo is de veldtocht voor de Grieken een debacle geworden. De wijziging in het Grieksche opper bevel, waardoor men zich te Athene, naar verzekerd werd, zoo opgelucht voel de nu zou alles goed gaan en de Grieksche terugtocht in een zegevieren den opmarsch verkeeren beeft eeij min of meer verrassend resultaat ge had. De nieuwe Grieksche opperbevel hebber Tricoepïs is sneller dan hij ge droomd had in 't Turkschc kamp ge komen. Doch niet als overwinnaar, maarals gevangene. Klaarblijkelijk is bij niet goed op de hoogte geweest van de vijandelijke posities, want vóór hij er op verdacht was, bevond hij zich met zijn geheelen staf in gevangen schap Met pTricoepis zijn 500 officiereu en ongeveer 10.000 man gevangen ge nomen en dit échec geeft wel een dui delijk beeld van de wanhopige wanorde die in de Grieksche gelederen heerscht. Vermoedelijk kan men van een Grieksch leger niet meer spreken en is het tot een débacle gekomen. Thans heeft zoo wordt aan 't N. v. d. D. gemeld de regeering- generaal Polymanakos tot opperbevelhebber benoemd, die het prettige werkje krijgt om met dit in ontbinding verkcerenae leger den Turk- schen opmarsch te stuiten. Hij heeft in een legerorder bevel gegeven de streng ste tucht te handhaven, maar dat men te Athene van zijn optreden geen groote verwachtingen koestert, blijkt wel uit het feit dat de regeering haar ontslag ge nomen /heeft» Bij de militaire crisis komt dus nog een miaisteriee'e. Koning Konstantijn zal wel eenige moeite heb ben een staatsman te vinden, die bereid is het schip van staat, dat nu erg schommelt, te besturen. De knappe Grieksche staatsman Veni- zelos is uit Athene onlangs verjaagd. Zullen de Grieken hem terugroepen? Konstantijn heeft Athene nog niet verlaten, gelijk eerst werd gemeld. Maai te Athene zal hij zich niet heel veilig gevoelen. Als de Grieken er toe over gaan hun bittere teleurstelling over de mislukte politiek van den monarch in daden om te zetten, kunnen er leelijke dagen aanbreken voor het koninklijke huis. De eerste «aak van den nieuwen op perbevelhebber zal de bescherming van Smyrna moeten zijn. Naar Reuter ver neemt zijn te Smyrna Grieksche troe pen uit Thracïc aangekomen, en doen de Grieken al 't mogelijke om de stad in staat van tegenweer te brengen. De Engelschen, Fraaschen en Italianen heb ben mariniers aan wal gezet. De Fraa schen en Italianen wekken ook hun on derdanen op vrijwilligerskorpsen te vor men. De Engelsche admiraal heeft ver klaard, dat alle mogelijke maatregelen genomen zijn om Smyrna te beveiligen. Moestafa Kenial heeft voor zijn Turk schc onderdanen een dagorder uitge vaardigd, waarin hij elke aanranding van christenen met den dood strafbaar stelt en dit is voor de neutralen -die zich in de bedreigde stad bevinden wel een geruststelling. Of vóór Smyrna nog slag geleverd zal worden? Het is nau welijks te verwachten. De voorposten van den vijand vertoonen zich reeds dicht bij de stad en een veldslag op dit terrein kan den Grieken geen baat brengen. Bovendien, met een ge- leger, heeft men een zelfbewusten, ze gevierenden aanvaller zelden weerstaan, Alle voordeelcn zijn aan de zijde der Turken. De Kemalisten bevinden zich, welis waar niet met hun hoofdmacht doch: met hun Turkscho voorposten op 40 K.M. ten Oosten van Smyrna. Een vliegende colonne moet de kust der Egeische zee reeds bereikt hebben. Vlak ten Oosten van Smyrna is Baindir be zet. Een andere colonne rukt op Manissa aan, ten Noord-Oosten van Smyrna. Ma nissa ligt slechts op 40 K.M. van de havenstad, die dus uit het Oosten en Noorden wordt besprongen. In deze omstandigheden behoeft Moestafa Kemal geen bezwaar meer te maken legen een wapenstilst: nd en de Fransche regeering heeft niets te ver liezen als zij de Bmsche pogingen, om verder bloedbad 'e voorkomen, on dersteunt. De overwinning van Moestafa Kemal en de bevrijding van Klein-Azië is een onweerlegbaar feit. Griekenland geeft zich zoo is reeds in '1 kort ge meld gewonnen en heef' beloofd Klein-Azië te ontruimen, welke belofte door de tolken der Ceallieerder aan de regeering te Angora is overgebracht. Het heeft dus geen 7in meer de Griek sche soldaten die toch willen heengaan, ,,ovcr de kling te jagen" of in zee ie drijven. De belofte om KleiD-Azië vrij willig en zonder verderen tegenstand te ontruimen, houdt natuurlijk verband met een verzoek om wapenstilstand. De hoogc commissarissen der Geallieerden te Konstantinopel hebben een formeel verzoek tot het sluiten van een bestand tot Moestafa Kemal Pasja gericht en ia- dien het voorstel der Geallieeideu wordt aanvaard, zullen de opperbevelhebber der Engelsche troepen te Konstantino pel en zijn Fransche en Italiaansche col lega's waarschijnlijk besprekingen hou den met de Turksche en Grieksche mi litaire vertegenwoordigers aan de grens van de neutrale zóne, in Ismid. Maarzal zoo seint men nader aan 't N. v. d. D. Moestafa Kemal de ontruiming van Klein-Azië door de Grieken als eenige voorwaarde stellen? Zal hij zich door deze ontruiming be vredigd voelen? Of zal hij, onder den indruk der jongste overwinningen, ver der gaan en, zich wel bewust van zijn macht, Konstantinopel opeisrhen? Nu de Geallieerden zich als bemiddelaars opwerpen, kan hij de Geallieerde ooi hierover aanspreken. En wat zal gebeu ren als hij niet alleen Konsiantinope!, maar ook Adrianopel en Gallipoli op- eischt, en het volledig gezag van deo Sultan over de zeestraten htrsteld wil zien? Moestafa Kemal Pasja weet zeer goed dat de Geallieerden, die te Kon stantinopel de macht hebben, ten slotte slechts zeer zwak staan. Fransche solda ten zullen zich niet licht tegen de Tut- ken in ht^ geweer werpen en dc Italia nen en Britten zullen huiverig zijn voor elke militaire verwikkeling. Men mag welhaast verwachten dat de besprekin- zullen op de zeer vèr gaande eischen van Moestafa. Dc Britsche ministerraad is Donder» dag in bijzondere zitting bijeengeroepen om over deze netelige kweste te be raadslagen. Over de genomen besluiten is cvca* wel nog niet veel uitgelekt. De „Daily News" schrijft, dat de Turken behalve Klein* Azië ook Thracie reeds op- elschen en wijst op het gevaar, dat de Balkaa* staten aldus in vijandelijkheden be trokken worden. De „Daily Telegraph" zege in een hoofdartikel over de Levant, da' het her stel van het Turksch gezag in Thrac gelijk staat met een weder opleven van de Balkanquaestie. Niemand gelooft, dat de Kleine Entente een teiugk-ci der Turken in Europa zuil duldec. De vr-|- heid der Dardanellen en de vernietiging van de macht van de Halve Maan 2ija volgens het blad de kestbaa sie vruch ten van den oorlog. Uit Parijs wordt geseind De Fransche regeering is gekant te gen het te Londen besproken plan om een speciale intergealla erde conferentie of den Oppersten Raad biieee. ie roepen om een voorloopige overeenstemming der geallieerden over de quuestie van het Naburige Oosten rot sun 1 te bren gen voor de conferentie te Venetië, met medewerking der Grieksche en Turk sche vertegenwoordigers. Men neemt Parijs aan. dat de gebeurt'-n.ssen het bijeenkomen der conferentie van Ve netië wel eens onmogelijk zouden kun nen maken, doch het zou op het ©ogen blik nutteloos ziin haar doi>- een in- tergeallieerde biieenkoms; te vervangen, want de meeningsverschillen .usschea mogendheden zouden langs normalen diplomatieke© weg kunneu warden ge regeld. Men wezt a- Pa-ijs dat Londen het handhaven der Grieken in Thracië en het huidige regiem der Dardanelles wil verdedigen, en men is weinig ge neigd mede te werken aan de voor den vrede noodlottige Bmsche politiek. De „Matin" publiceert eet* cainea- vatting van documeu-en van het Britsche opperbevel te Konstantinope:. waarin de Engelschen beschuldigd worden de toe- bereidselen der Grieken voor de bezet ting van Konstantinn.-vel aan te moedi gen. Een Turksche Inval In Mesopotamia. Een officieel bericht van het Britsche departement van Koloniën meldt: Dezer dagen rukten 200 man ongeregelde Turksche troepen op naar Rania waar zij hulp kregen van dr. naburige Koerdcnstammen. Op 31 Aug. ontstond een gevecht met een kleine colonne Koerdische en Assyrischc soldaten, ge steund door een compagnie Siks en een Indische batterij. In verband met de onbetrouwbare houding der Koerdische soldaten werd besloten terug te trek-. demoraliseerd ,op de vlucht geslagen gen over een wapenstilstand stranden ken. Aan Engelsche zyde wtxdcn twcf haarlemmer Halletjes EEN Z M'ERD AG AVONDPRAATJE. „liet zal wei een poosje duren vóór dat u kan worden geholpen", zei de deurwaarder van een kantongerecht ergens in een Nederlandsche stad tot jemnnd die zich wegens een kleine o\ ertreding had te verantwoorden. De belanghebbende vond de uit drukking „geholpen" een beetje vreemd m dit geval. II ij was er niet tuk op voor uen kantonrechter te versoiiijnen en vond, dat ueze hem het best zou hebben geholpen aoor te zeg gen: „och, gaat u maar heen, ik heb \un de hoeie vervolging aigezien". Maar daarop, dat begreep hij wel, was geen kans. Dus deed hij een tweede vraag aan den deurwaarder: „hoe hoog zou cle boete wel wezen'/" „Och", zei de deurwaarder en haal de onverschillig zijn schouders op, „u krijgt het tarief'/. Dit scheen den beklaagde opnieuw een vreemde uitdrukking. Krijgen? Zou hu wat krijgen? Het klonk, als of hij voor zijn moeite om naar het kantongerecht te komen, een beloo ning zou ontvangen overeenkomstig een bestaand tarief! Enfin! Hij wachtte gedu-'dlg. De kantonrechter „hielp" hem na een paar uur wachtens, aan een veroor- deelend vonnis en binnenkort znl hij dc aamnuning „krijgen", om eens netjes cn gauw zes gulden boete te betalen. „*t Is maar", zei hij, „wat je helpen en krijgen noemt. In 't da- golijksch leven heb ik daar een vroo- lijkor indruk van. Er is een geliefkoosd gezegde: ao .krant brengt de leugens in 't land. Als rijmpje is het heel aardig cn bovendien allitereert het mooi met leugens en land. 't Heeft maar één gebrek; dat het niet, waar is. Dc krant weert cle leugens uit 't rand ziedaar do waarheid. En dat is ook heel eenvoudig aan te tooncil. Wanneer een courant van daag een onwaarheid berichtte en morgen weer een en overmorgen nog een, dan zou ze op den vierden dag niet meer geloofd worden en zes maanden later, door gebrek aan le zers, het bedrijf moeten staken. De krant heeft er dus het grootst© be lang bij, zoo precies mogelijk te ver tellen wat er gebeurd is. In vroeger eeuwen, toen er nog geen nieuwsbladen bestonden, al thans de couranten nog maar heel weinig verspreid waren, werden de gebeurtenissen overgebracht van mond tot mond en waren daardoor onbetrouwbaar, want iedereen liet wat weg of maakte er wat bij on zoo ontstond er langzamerhand een vei- haal dat niemendal leek op wat er werkelijk gebeurd was. Dat is nog altijd zoo. Hlet ls nog niemendal veranderd. De taalt van de couranten is, wanneer zij de fantas tische verhalen hooren, om er do waarheid van te onderzoeken. Wie daarover nu een rijmpje maken wil, kan het volgende gebruiken: De menscken in hun onverstand Verspreiden praatjes door hei. land. Waarna een goed geleide krant. De waarheid meldt, d' onwaarheid bant. Ja, zegt de lezer, dat kun je nu wel zeggen en eht klinkt heel aardig, maar kom eens met bewijzen. Welnu, ik ziü eens een verhaaltje ten beste geven, waaruit het duidelijk blijkt. Eerst het fantastisch verhaal, zoo als de menschen het aan elkaar ver tellen. Er bestaat ergens, ik ben vergeten waar, een woningvereeniging, die verschillende zaken verbiedt. Zoo mag je er geen waschgoed te drogen han gen, geen kippen of konijnen hou den. Men zect, dat de architect die ze bouwde, een theoretische communist ijs. Wat gebem-t er! Op den Koningin nedag hijscht een van de bewoners aan een stok, die op zijn huis staat, een vlag, de vaderland«che driekleur. De architect komt er voorbij. Mijn heer" ,zegt hij tot den bewoner, „die vlaggestok behoort niet aan u, maar aan de vereeniging en er mag alleen aan gevlagd worden, wanneer er iets voorvalt betreffende de vereeniging. Haal dus die vlag omlaag!" „Mijnheer", antwoordt de bewo ner, „die vlaggestok staat op hel huis dat ik gehuurd heb dus heb "k die stok mee gehuurd en ik denk er niet over de vlag naar beneden te halen". Daarna eindigde het gesprek. Maar niet de zaak. Lang niet. Want er is een vergadering van de vereeni ging uitgeschreven en 't zal er duch tig op los gaan". Dit is het verhaal van 't publiek, zooals ik het gehoord heb. Na on derzoek blijft daar het volgende van over. De opzichter van dc vereeniging in quaestie ziet de Nederlandsche vlag aan den stok wapperen. 1-lij gaat naai- den bewoner toe en zegt: me neer, dit is geen vlaggeetok, maar een wimpelslok, hij zal dus zoo'n zware vlag niet kunnen dragen!' Men praat daar nog een beetje over. De zaak is hiermee uit. Geen verga dering zal cr over worden gehouden, het tragisch, conflict tussohen de na tionale vlag en den communistische» architect bestaat dus niet. de man speelt er geen rol in, heeft de vleg misschien niet eens zelf gezien. Laat ons er dus ook geen tijd meer aan besteden en praten over een an der onderwerp. In een van onze grootste bladen heb ik onder elkaar twee berichten gevonden. Het. eene betrof een ten toonstelling in de Olyinpia Hall te Tonden .van nationaal voostel. „Een menseli heeft weinig rioodig" zoo ver klaart deftig liet tentoonstellings-co- mité, „maar dat weinige möet dan ook smakelijk zijnZelfkennis is maar alles en behalve de Engclschman zelf weet iedereen dat er slecht gegeten wordt in Engeland. Alleen vleesch is sioed. De rest, groenten, aardappe len, is ver tonedten het middelmatige. Laaf dus dat comité zijn gang maar gaan. Misschien helpt het oen beetje. Vlak onder dat boric1,4 komt liet verhaal, dat een juffrouw, een oudo vrijsterstaat er bii (ik weet niet waar om) één maaltijd per dag voldoende vond. Ze heeft dat dertig iaar volge houden en ie toen bezweken. Bij de lijkschouwing is door een dokter uit gemaakt, dat de oorzaak van den dood is geweest een aandoening van de hartspier ai» gevolg van te weinig eten Het tentoonstellingscomité zal mis schien zeggen, dat het weinige dat de vrijster at. niet smakelijk genoeg R oeweest. Hier blijf ik buiten. Je kunt het op zoo'n afstand niet goed beoor- deelen en de juffrouw is nu eenmaal dood en begraven. Maar de tijdsbe paling van dertig jaar is de merkwaar digheid van het geval. Dertig jaar lang heeft ze volgehouden, één maaltijd per dag te eten. Dertig jaar. Als de pleohtige dokter met zijn hartspier- verklaring zijn patiënten die con ver keerde gewoonte hebben, dertig jaar in 't leven houdt, dan is hij stellig eer. knaope medicus. Het zou interessant geweest zijn, om te weten, hoe oud de juffrouw was toen zij stierf. Ons lichaam is name lijk wel bewonderenswaardig, maar niet a! te sterk. Wij kunnen dus zeker eerstdaags een mededeeling tegemoet zien, dat de heer X. 11a zestig jaar niet zijn zwakke oogen te hebben getobt, daaraan tenslotte is overleden. Tegenwoordig: vinden wij bijna lederen dag berichten dat zwemmers geprobeerd tobben, het Kanaal over te zwemmen, maar daarin niet ge slaagd zijn. I)o een wordt zeeziek, de ander komt in een tegenstroom en wordt teruggediv ven, een derde heeft tekort aan kracht, oen vierde krijgt niin in ziin OOgcn en zoo meer. Er is ook een vrouw l>ii geweest, die de taak evenmin heeft kunnen volbren gen. Deze dame zij alle goeds to ego- wenscht, maar het spiit mij toch niet, dat zij het groote stuk niet heeft kun nen voltooien, Wat zou het geklon ken hébben in de wereld, dat een vrouw tot standi had gebracht,Wat man nen niet hadden kunnen volvoeren. Het eenige bolwerk waarachter wij ons tegenover de vrouw nog kunnen verdedigen, <mzc grooferc 'lichaams kracht zou voorgoed gevallen zijn. Overigens wil ik wel mededeeTen, dal de leden van de krans ook het Kanaal met hebben overgezwommen. Weliswaar dachten wij er geen oogen- blik aan. om het te probeeren. Dit is een eigenaardige tijd. Wan neer je iets moeilijks niet kunt uitvoe ren word ie toch vermeld. Gelukkig, dat het niet altijd bekend wordt Ais ik voor ieder ding dat ik niet heb kun nen volbrengen, in de courant ge noemd werd, zou ik tot vervelens toe in 'le bladen zijn afgedrukt. Dezer dagen is de vacantie geëin digd zoodat op een paar achtcraan- komers 11a, iedereen weer aan 't werk is. Behalve de menschen, d'ie al tijd vacantie hebben.. Zoo een heb ik gekend, lnj is pas onlangs gestorven Hij was een eenige zoon. Toon hij op üen leeftijd kwam, dat een kind met andere Kinderen gaat spelen, deed hij dat niet, omdat zijn oud'era hern voor' can buitengewoon zwak en gevoelig kind hielden, llij was uat heelemaal niet, zij maakten hem zoo. Aldus begon zijn leven, zoodra hij zich ergens van bewust werd, met vacantie. Vacantie van het kinder spel. Toen het oogenblïk aanbrak, dat hij naaischool zou moeten gaan,begrepen zijn vjuler en moeder, dat hij daar voor veel te teer was- Aanraking met die ruwe jongens zou zijn gezondheid, die toch al zot» zwak was, beweerden zij, heel gauw totaal bederven. Dus kregen zij een verklaring van den huisdokter: Jon Piet kon om redenen van gezondheid onmogelijk naai school. Zoo kreeg hij een jaar vacan tie© vóór hij nog een voet in de school gezet had, hetgeen zelfs voor dezen aan vacantia rijken tijd als een merk waardigheid zou kunnen gelden. Maar toen het jaar om was, begre pen dc ouders, dat hij toch wat loc- ren moeit, kozen dus een huisonder wijzer voor hem uit, een met een heel zachte stem, opdat hij den zwak ken Jan Piet toch vooral niet aan 't schrikken zou maken. De salon werd voor leskamer ingeruimd. Nu cn dan luisterden de ouders aan dc deur (naar binnengaan durfden za niet, om Jan Piet niet te sioren) en dan hoorden ze niets en knikten elkaar tevreden toe: welk een stil en rustig man was de huisonderwijzer! De waarheid kwam hierop neer, dat de huisonderwijzer sliep. Jan Piet had alweer vacantie. Natuurlijk had hij van dcao lessen oj, zijn lijd ook weer vacantie, om zoo te zeggen vacantie in liet kwa draat Het spreekt van zelf, dat bij van tijd tot tijd vacantie iiod voor allerlei denkbeeldige ongesteldheden. Toen de huisonderwijzer eindelijk vertrok, omdat zijn leerling volleerd •hoette, kreeg Jan Piet een lange va cantie om uit te rusten, ook om nar; zijn ouders de gelegenheid te_geven te bedenken, wat hij wel zou moeten worden. Daar zij evenwel niets kon den bedenken, dat geschikt was voor een 7.00 zwak lichaam, werd hij niets. Daarmee kreeg hij dus groote va cantie. Kort daarop raakten zijn ouders door de tijdsomstandigheden hun vermogen en door humoer daarovei hun leven kwijt. De familie kwam bij een et» beraadslaagde, over dc toe komst van Jan Piet. Het w as evenwel duidelijk dat hij alleen geschikt was voor vacantie en daarom legden zij hoewel brommend en met tegenzin, botje bij botje en stuurden Jan Piet op een goedkoop dorp in de kost. Wanneer iemand maar stevig vol hardt in niets uitvoeren, zijn er altijd wel familieleden, die hem financieel daartoe in staat stellen. Nu is Jan Piet na een vacantie van 60 jaar onlangs gestorven. Hij was de incarnatie der vacantie. Do tienurige noch de achturige arbeidsdag hebben zijn belangstelling opgewekt, hij had altijd vacantie.j^et dus verklaar baar, dat zijn familieleden die nu niet meer voor hem behoeven hij tf spijkeren, alleen in de vacantie af en toe aan hem denken. Als ze aan T werk zijn, past zijn nagedachtenis zoo niet in hun hersenen. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5