OM ONS HEEN Stadsnieuws HAARLEM S DAGBLAD 40e Jaargang No. 12042 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DINSDAS 12 SEPTEMBER 1922 HAARLEM S DAGBLAD Agent gevestigd ïers f0.15. Geil- ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek v is (kom der gemeente) 13.571/,. Franco per post door Nederland f8.87'/i. Afzonderlijke nummers lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/,franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 308Z BIJKANTOOR voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wijkeroog, Umulden, Beverwijk ,enz. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.75; iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. BI; abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 14 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie i Administratie Groote Houtstraat 83. Teletoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 DRIEHIJ1ZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 352» DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden: DINSDAG 12 SEPTEMBER. Stadsschouwburg. Het Schouwtoo- nccl ,,De Opgeknoopte die werd Afge- knoopt", 8 uui. Schouwburg Janeweg: „De Roo tte Brug of de nacht van den 13cn November", 8 uur.- Weill—Muller, Modeshow in de bo venzalen, van café „De Kiteon" a 4.15 15.45 n.m. Kamer van Koophandel, Vergade ring Kruisweg 70. 7 uur n.m. Oud-Holland, Verwulft. Strijkorkest. Tea.room Luxor Theater. Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 8—10.30 Concert. KucsthandeJ F. H. Smit/ Groote Houtstraat 69Tentoonstelling van fotografiewerken door Aug. Oepkes, uit Bloemendaal ,106 uur. Cinema Pal ace .FoyerMiddag- en Avondconcert 3 112-5 1/2 en 811 tl Bio scoop voors tellingen. Veisen. Vergadering Gemeente raad, 7 uur n.m. Hoofddorp: Middenstandstentoon stelling. WOENSDAG 13 SEPTEMBER. WeillMuller, Modeshow in de bo venzalen van café „De Kroon", 2.15 3.45 n.m. en 4-15—5-45 a.m. Schouwburg Jansweg„De Roode Brug of de nacht van den 13en Nov." 8 uur Oud-Holland, Verwulft. Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—6.30 en 'b avonds 10.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Hout straat 6g Tentoonstelling van foto werken door Aug. Oepkes, uit Bloemen daal, 106 uur. Cinema Palace. FoyerMiddag- on Avondconcert 3 1/26 1/2 en 811 1. Luxor Theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 's nam< 2.30 en 's avonds 8 uur. - Schouwburg De Kroon, Groote Mark-.- Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Cincma-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 ea 's avonds 8 óur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. No. 3089 JOH. MESSCHAERT. Nóg zie ik hem vóór mij, den zanger Messchaert, in ziin rok en met zijn lage boordje, toonbeeld van Holland)- schen eenvoud, het podium, beklim1 mende in onze concertzaal en met een vriendelijken lach buigend voor het .publiek, dat hem met warm' han.dgc fcla.p_ ontving. Wanneer dan de uit voering aan den gang was en Meo- sohaert opstond om ziin solo te zingen, dan luisterden allen ingespannen toe, om toch vooral maar geen noot te mis sen. Messchaert is vele jaren de meest geliefde zanger- in onze ijonoertzalen geweest. Wanneer iemand' genot heeft kunnen geven aan tienduizenden, hon derdduizenden, genot van het zuiverst allooi, dan js hii het geweest. Toch scheen aanvankelijk de muziek zijn toekomst niet te zijn. Zijn ouders te Hoorn bestemden hem voor den tuinbouw, het bedrijf in d5e streek en zonder den musicus Mey- roos te Arnhem, die zijn buitengewo nen aanleg ontdekte, zou dit groote talent ziju ondergegaan in de verbou wing veJi roode kool. Toch is zijn om- geving nooit vijandig geweest aan de kunst, zooals dat zooveel anderen kunstenaars in hnn jeugd wel overko men ieMesschaerts vader was 'id van een muziek- en za ngver eeniging .„Sappho" en de directeur TJterm°h- len gaf Johan vioolles. Meyroos vond dan ook bij do ouders a' een tooberei den bodem voor zijn plan, om hem in de muziek verder te doen opleidten, eerst in Keulen op het Conservato rium, toen in Frankfort daar voor al is de weg dien hij gaan zou afgeba kend, omdat hij daar leerling, werd van Stobkhausen, den zangleeraar, die bijna iederen zanger en zangeres uit dien tijd gevormd heeft. Later ring hii zijn studie le München eindi gen. JTii wat; toon 22 jaar. Daniel de Lange wist hem toen te bewegen tot deelneming in een ft capella-koor, dat voornamelijk oud-Nederlandsche mu ziek uitvoerde en waartoe ook andere groote talenten van die periode be hoorden Aaltic- Reddingius, later mevrouw Nofitoewier, Pauline Mnm- /arges, later mevrouw de Haau, Johan Rogmans en andoren- En ioen hij l>e ,'noemd werd tot leeraar aan de mu ziekschool van Toonkunst te Amster dam. waa Messchaert voor Nederland behouden. Hii vestigde zich dus in Amsterdam en nam op veelzijdige manier aan het muzikale leven ded. In de Tele graaf lees ik over dit gedeelte van ziin leven hot volgende: Met Daniël de Lange, Frans Coe- nen en Julius Röntgen stichtte hij het Conservatorium van „Toonkunst". Van 1883 tot 1894 was hij leider van de liedertafel Euterpe", van den wei teer vermaarde kamermuziekavondon yan „Toonkunst" was hij eon trouw medewerker. Op alle muziekuitvoe ringen van eeni ge beteeken is werd1 Messchaert een haast onmisbare ver- *ch iïning en weldra was zijn naam bok ver over onze grenzen bekend, Irad hii op in Duftechland, Oosten rijk, Rusland.... Als leeraar aan de Muziekschool y&n ^Toonkunst cn als hoofdleeraar voor Ten zr.ng aan 't Conservatorium heeft Messchaert veel kunnen doen. Het Conservatorium heeft in dien tijd rijke goede zangkunstenaars opge- verd. waaronder enkelen die het Jot een zekere beroemdheid hebben gebracht en ook van het jongere ge- Blacht zijn er veletn, die, ook nadat Mes6chaert als zanger zich meer cn meer terugtrede sinds 1917 heeft hij in Nederland niet meer gezongen urn hem een degelijke opleiding dan ken. Tot zoover de mededeeling over Messchaerts paed agogische werkzaam heid. Voor ons Haarlemmers en In 't algemeen voor Nederland' is dit het Ibelangriikste niet. Wat wij in Mes- Bdhaert to het bijzonder willen her denken, is zijn buitengewone zang- kruist. Niet opgevat in dien zin van techniek, maar zangkunst, ais gave, komende uit de ziel. Het was niet in de eerste plaats de stem. waarmee Me6 scliacrt zijn hoorders in verrukking braokt. Waarschijnlijk: zijn er in dien tijd en ook nu nog zangers ge weest met grooter regieter, met meer klank in hun stem; de voordracht was het, waarmee Messchaert aller harten won, zijn buitengewoon talent, om in alles wat hij zong den aard van het lied1 on cle bedoeling van clen oom ponist weer te geven, vooral dat onbe schrijflijke, dat niemand in woorden kan noemen, maar dat wij wellicht in de verte kunnen benaderen, door te zeggen, dat het gevoelig en nobel was. Nobel vooral. Als jongere menschen, die hem nooit hoorden, zich een denk beeld willen maken van Messchaerts zang. dan moeten zij mevrouw Noor dewier gaan hooren en zich daarbij voorstellen, dat hii nog meer snaren op Zijn harp had. Mevrouw Noorde wier, Jioe bewonderenswaardig ook, heeft vooral neiging en talent voor het monumentale, Messchatn bezat daarbij "ook nog hei besef van het hu moristische. De „Tranenoichtjes" van Philip Loots bijvoorbeeld, heeft bij gezongen, zooals noodt iemand vóór hem het had weten te doen. Ik noemde Mevrouw Noordewier. Hoe vaak is zij met met hem in orato ria opgetreden. Ook in Haarlem. Dat zijn avonden van het hoogste kunst genot geweest. En als derde in den bond trad dan dikwijls Rogmans op, buitengewoon begaafd met 'n schitte rend geluid, vol glans en la-acht, een stem, zooalB die geen tweemaal in ton halve eeuw, in een klein land als het onze, wordt gevonden. Messchaert, Noordewier, Rogmans, deze drie na men spreken van een bloeiperiode in onze muziek, die nooit te voren cn ook niet naderhand ie overtroffen. Helaas, twee van do drie zijn niet meer. Alleen mevrouw Moordewier bleef over om ons met stem en voor dracht in verrukking te brengen. Messchaerts veelzijdigheid was ver wonderlijk. "Wat hii deed to Bach's Mattlrtus Passion, zullen wij nooit vergeten, evenmin zijn optreden in zoovele oratoria van Handel en to de lieflijke, groote composities van vader Hay dn, de nooit volprezen „Sohep ping" en de „Jaargetijden". Maar ook to het kleinere lied was hij een meester, daarbij had hij Julius Rönt gen als medewerker gevonden en sa men hebben zij hier en in 't buiten land talrijke liederavonden gegeven. Te Haarlem lieten deze twee kunste naars zich meermalen op de soirees van den heer Joh. Steenman, den bekenden Haaxlemschen violist, hoo ren. Toen woonde Messchaert al te Wiesbaden, waar hij zich gevestigd luid voor zijn gezondihead. Hij werd daarna leeraar aan het conservatorium te Frankfort, als opvolger van Stock Tiau&cn en later aan de Kpnigliche Hoohschube te Berlijn. Maar telkens kwam hij naar Nederland ovór om zich le doen hooren. Zijn gezondheid noodzaakte hem toen wel eens, thuis te blijven en in die periode vermin derde ook de stem. Maar wat hein in» het bijondor onderscheidde, de le vende. treffende voordracht, ls hem tot ziin laatste optreden in liet open baar bijgebleven. Na 1917 heeft hii in ons land niet meer gezongen. Zoo be houden allen, die hem hoordlen, de schoonste herinnering aan dezen Meeeter-Zanger. die de goddelijke gave, hem geschonken, aan zijn me demensehen gebracht heeft. Messchaert heeft zijn eervolle plaats in de geschiedenis van de Nederland ache muziek voorgoed verkregen. Wii hebben den secretaris van dc Haarlemeche af deeling van Toonkunst naar ziin herinneringen gevraagd. „Messchaert", al due de heer O reet D. Ernrib, „was altiid een zeer een voudftg man. Aan niete to zijn optre den naar bulten.kon men den grooten kunstenaar herkennen. Hij sprak wei nig en nooit over zijn successen. En toch, elke partij, düe hij bij „Toon kunst" zong, was onvergetelijk, phe- nomenaalzoo iets hoorde men nooit weer! Over andere kunstenaars sprak hii ook nimmer. De laatste 15 jaar was hij zeer bezorgd over rijn gezond heid, die niet al te beet was. Hij ont hield zich van veel, dronk hoogstens een kop thee of een glas water. „Ik leef als een vogeltje!" heeft hii mij dan ook eens gezegd. Hij was zeer vatbaar. Als iemand in een tram, waarin Messchaert had plaats geno men. niesde, don kreeg hij het dade lijk te pakken. Als hii dan ook maar even wat mankeerde, telegrafoordc hii zijn medewerking aan een concert af. En wanneer hij kwam, vertrok hij dadelijk na afloop en ging naar bed1. Hij zong voor den eersten keer op „Toonkunst" op 26 Januari 1888 in de „Messias"; vervolgens op 12 De cember 1891 in „Die Jahreszeiten" op 27 April 1893 in die Groote Kerk bij de „Matthaus Paeeon" (welk een prachtig ooncert was datop 23 De cember 1893 to „Aohiüeus"op 7 Ju ni 1902 in „Die Schopfung"op 20 Februar 1903 in „Elias" en op 19 Fe bruari 1904 in „Odysseus"." De indruk van dit laatste concert was bij den heer Emrik nog zóó Ie vendig. dat hii niet goed begriipen bon, dat Mesechaert na 1904 niet meer bij „Toonkunst" opgetreden was. Ook de heer Joh. Steenman had niets dan woorden van lof over Mes schaert en zijn kunst. „Hij was", zei de heer Steenman, „een buitengewoon vriendelijk en beschaafd man, die leefde voor zijn gezin, dat dan ook zeer gelukkig was. Hij heeft 25 jaar lang aan mijn séances voor kamer muziek meegewerktvoor dén eer sten keer (toen heette dit nog „mati nee museale") in 1886 in de boven zaal van de Sociëteit Vereeniging en voor het laatst in 1913." J. C. P. Veertig jaar op de tram. Op Zaterdag zeülien September zal het veertig jaar geleden zijn dat de bekende conducteur van de „gele" tram, P. Broertjes, werkzaam werd gesteld bij de Haarlemsche paarden tram, zaliger nagedachtenis. ■Wij hadden bij die gelegenheid 4:raag zijn portret „in de krant ge zet", maar daar wilde Broertjes niets van weten. Hij is altijd een vijand geweest van „aan den weg timme ren", deel maar gestaag en beschei den zijn plicht. „En dan nu in eens m'n kop in de krant, nee hoor, daar moet ik niets van hebben!" zei hij (toch rijn wij nog in de gelegenheid geweest, zooals onze lezers zien, Broertjes „in de krant" te zetten: bij staat op het plaatje bij zijn oude paardentram) „Trouwens, dit is toch ook eigen lijk geen jubileum Kijk u eens: dit was een jubileum!" zei Broertjes en hij haalde een gou den horloge uit zijn zak, knipte de kast open en liet ons de inscriptie zien: 1882 16 September- 1907. j.Toen, in 1907, was ik vijf en twintig jaar bij de paardentram. Tften heb ik dit horloge als aandenken gekregen; nog negen anderen hebben ook zoo'n horloge gehad. Maar nu zijn wij vijf- li en jaar verder en in dien tijd ben ik van patroon verwisseld. Is dat nu een jubileum? Ik vind van niet! Zoo kan iemand ook wel jubdleeren, als hij veertig jaar timmerman is ge weest, maai- in dien tijd ilc weet niet hoeveel patroons heeft gehad! Maar *1 is wóar, dat ik 16 September veer tig jaar in Haariem „op de tram" zal gestaan hebben, eerst als koetsier op de paardentram en toen als conduc teur op de Noord-Zuidhollandcr. En dat feit zal ik dan ook wel in eigen kring gedenken. Maar ik vind het geen aanleiding om er „drukte over to maken". Daar heb ik nooit van ge houden. zeg altijd maar met De Genes tet: „Sprekers, hoorders, denkers, daders Vindt ge in soorten, rijp en groen. Zeldzaam vindt ge wèl vereenigd: Spreken, hooren, denken, doen." „Als ik De Genestet noem", ver volgde Broertjes, „moet ik ook altijd aan mijn 25-jarig jubileum denken: toen kreeg ik van een dame de gedich ten van De Genestet cadeau, 'k Heb ■nóg eens een boek gekregen van een beer, die vaak met do tram reed. Hij bod op jhet voorbalcon (ik wa6 koet sier, dat weet u wel) wat met me staan praten en daarbij had ik een aanhaling gedaan tot de Camera Obscura. „Hé," zegt-ïe, „hoe weet j ii dat" Ik zeg: „Ja, 'k heb de Camera Obcura wel gelezen, maar ik heb 't boek helaas niet in m'n bezit!" Een paar dagen later kreeg ik het van hem. Aardig, vindt u niet?" „Ja, bij die paardentram was het heel anders dan tegenwoordig," ging Broertjes voort. „Wij hebben nu een werktijd vana dit uur, soms iets langer. En vroeger kwam een zieke als t* ware ten laste van het perso neel. Als er iemand ziek was, moest een gezonde, die een vrijen dag had, zijn dienst waarnemen. Nu is er voor zulke gevallen reservepersoneel. Ik ben onlangs een heele poos ziek ge weest maar geen van de collega's heeft er hinder van gehad. Al die ver beteringen hebben wij toch maar te danken aan de electriciteit! Ik moet dan ook zeggen, dat de behandeling, die wij bij de electrische tram onder vinden, mij toet ts legengevallen.- Wat een moeilijkheden gaven in den tijd van 'de paardentram niet sneeuw en vorst! Dan moest er met de hand zout en zand op de rails gestrooid worden en dat moest allemaal door hebrijdend personeel gebeuren Zoo zicüi in het verleden verdiepend kwam Broertjes op de -laatste rit van de paardentram: „Wat was düt een drukte, die laat ste rit, nu vijftien jaar geleden! ('t Was 9 of 11 Mei, dat weet ik niet juist meer, maar wel" weet ik nog goed dat op Luilak de eerste eiectri&che tram heeft gereden), ledereen wilde nog eens voor het laatst, 't was om hali 20 's avontb. van Den Hout naar 't ■staition rijden. Het regende passa giers! En toen heeft de di ree tem mereer Jager Gerlings, afscheid van ons genomen. De leden van het personeel, die boven de 55 jaar waren konden niet meer bij de electrische aahgenomen worden. Van die wel mee zijn gegaan, zijn er nu twee over leden. De anderen zijn nog in functie. Eén is er 'uitgevallen die was als koetsier bij de paardentram geweest en werd bestuutoer op de electrische, maar hij kon zioli niet aor possen aan den nieuwen toestand ea zocht na korten tijd een andere betrekking." Broertjes heeft zich blijkbaar wel kunnen aanpassenwant nog altijd vervult hij kalm en opgewekt zijn dienst, zooals hij ook zooveel jaren trouw als koetsier bij de paardentram zijn plicht heeft gedaan. Wij herin neren ons den koetsier Broertjes uit dien tijd ook nog wel: altijd beleefd, altijd k'aar voor een praatje, al ver loor hij daarbij zijn paard ook-nooit uit het oog. Menigeen reeft op het voorbalcon van de tram bij hem ge staan en met belangstelling toege zien,- al hij een nieuw paard reed, jen nog wordt hij wel eens aangespro ken door paardenkenners en paarden vrienden: „Weet je nog we', hoe las tig die zwarte was en hoe koppig die bruine?" Nog een aardige herinnering tot het verleden haalde Broertjes op. Men zal zich herinneren, dat in vroeger jaren mevrouw Visser van Hazerswoude zeer dikwijls dooi" de stad reed in een panier me; twee paarden en een palfrenier achter op. Zij vond het dan aUijd onaangenaam als er door de koetsiers van de paar dentram „overmatig" werd gebeld. Dezen dachten daar dan ook altijd aan, ais het rijftuig van mevrouw Visser van Hazerswoude in de buurt was eu uit dankbaarheid zond rij met St. Nicolaas elk jaar aan alle koet siers en conducteurs een cadeautje. Tot haar dood (al bestond toen de paardentram al lang niet meer) heelt mevrouw Visser deze vriendelijke at tentie volgehouden. Onze lezen-, weten het nu: P. Broer tjes, de oudste (in dienstjaren toet in leeftijd) bij de Haarlemsche tram, jubileert de volgende week. Zaterdag 16 September is het de dag! Wij praatten met den aanstaanden jubilaris nog wal door over vroeger dagen, den lijd van de paardentram en hoe deze v.uik op den lioek van de BarteljorLsstniat en Groote Markt uil de rails raakte. Dat a wam omdat de wissel bij een bepaalden wind, vol zand stoof; dan moesten de passa giers er tot en trachtten conducteur en koetsier den wagen weer op de rails te krijgen, tens ijl de passagiers in een kring stonden toe te zien, zóó dicht bij den wagen dat je ze soms op de teenen trapte. Menschen die aan de lijn woonden, vroegen altijd om precies voor hun deur te stoppen, want vaste haltes bestonden nog niet. Er waren er, die zelfs niet uitstapten, wanneer de tram toch een huis of vier vijf vóór hun deur ophield. Maar aan vriendelijke menschen, die met bet trampersoneel meeleefden, ontbrak het niet. Twee en twintig jaar Jang heeft de oude heer Beels aan de tien conducteurs, tiesi koetsiers, hun chef en den lijn- veger geld gegeven voor den aankoop van kolen voor den winter; op initia tief van Ds. Swaan zorgden eenige families in de nabijheid van het eind punt, bij de Hazepaterslaan, voor koffie voor liet pereoneel omstreeks half elf in den morgen. En 's mid dags zorgde daarvoor een dame in de buurt: „ik zie de kan nóg" zegt Broertjes, 't was zoo'n ouderwetsche, met een kraantje, waar vijf liter in kon." En voortgaande vertelt hij, dat de w agons van de paardentram zoo heel anders waren dan dié van de electri-' sclie. „Allebei de balcons open en toch waren er toen weinig zieken onder het personeel." Aan het shit vroegen wij hem: „zegt u ons eens, wij hooren wel eens de opmerking onder het oudere per soneel: „alles en alles bij elkaar ge nomen, zouden wij den vroegeren toe stand graag terug hebben, de goed; koopere prijzen van huur, levensmid delen en alle6 tegenover het lagere loon van toen"; hoe denkt u daar "zelf overt" Broertjes is het daarmee niet eens. Hij wenseht die dagen niet terug. Lie ver kijkt hij in de toekomst, dan in het verleden. Laat ons hem toewenschen. dat de toekomst hem nog een aantal jaren van goede gezondheid brengt, waarin hij dus zijn werk flink zal kunnen blijven vervullen. GEZOND HEI DSC ON CRES. Voor het Geïondheidscongres, dat hier Vrijdag ea Zaterdag gehouden wordt, :s een commissie voor ontvangst benoemd, die bestaat uit dé heeren Joh. de Breuk cn Mr. J. J. H. Noback. In het programma van Vrijdagnamid dag is eenige wijziging gekomen. Dit luidt nu 4>4 uur vertrek uit het Bron- gebouw per extra-tram naar het Stad huis, waar het congres -officieel door het gemeentebestuur ontvangen wordt te s'A uur vertrek naar Stoop's Bad 8*uur orgelconcert in de Groote "Kerk, aangeboden door het gemeentebestuur ir concert op de Groote Markt, even eens aangeboden door het gemeentebe stuur. Dit de Omstreken HILLEGOM. Onderwijs. Mej. G. H. N. Groeneveld, onderwij zeres aan openbare school voor ge woon en uitgebreid lager onder vijs (hoofd de lieer \V. A van der Wal) heeft tegen 1 November eervol ont slag gevrèagd. Tweemaal afkondigen. De verordening op de keuring an waren is in deze gemeente te vroeg afgekondigd volgens den inspecteur voor de volksgezondheid, die zich be roept op artikel 10 dei- Warenwet en het besluit van 5 Augustus 1920, Staatsblad no. 685. De verordening moet daarom ingetrokken worden cm haar direct daarna weer aan le ne- Gemeenteraad. Vergade ring van den gemeenteraad van Bil- lcgom op Vrijdag den 15en September, des namiddags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling vau de notulen eer vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van vier leden der Dislrihutiecommissie, wegens perio dieke aftreding. 4. Aanbieding verslag Volkshuis vesting, over 1921. 5. Aanbieding Gemeenteverslag, .er 1921. 6. Verzoek mej. G. H. M. Groene veld, om eervol ontslag als onderwij zeres aan de openbare school voor G. en U. L. 0. (hoofd de heer W. A. van der Wal). 7. Verslag en rekeningen Gasbe drijf 1921. 8. Voorloopige vaststelling Gemeen te rekening, dienst 1921. 9. Aanbieding begrooting Gasbedrijf dienst 1923. 10. Aanbieding Gemeentebogrooting dienst 1923. 11. Verordening op de keuring van waren in d-e gemeente Hillegom. 12. Verzoek van de Gymnastiek- en Schermverecniging „Kracht iVc Oefening" te Hillegom, om subsidie tot de gemeentekas. 13. Verzoek van „Het Groene Kruis' om een subsidie uit do gemeentekas. 14. Beschikbaarstelling van gelden voor uitbreiding van de St Joseph- school Hoofdstraat no. 133. 15. Aanbieding straatweg Hoftuin door dc N. V. Mercator. VELSJEX. Raadsstukken. Naar aanleiding van 'oen schr.jven van den insjiccteur van het nijver heidsonderwijs stellen B. en W. voor eenige wijzigingen aan te brengen in de aantallen wekelijksche lesuren der verschillende leeraren aan de Nijver- h ei usa vormschool. In dc- volgende raadsvergadering is een benoeming van een nieuwen leeraar in de na tuur- en werktuigkunde te wachten. Jn verband met de opening van den nieuwen cursus van de nijvcr- heidsavondschool voor ambachtslied u moet voor een der klassen van school D. een onderdak worden gezocht. Nu de bewaarschool de R. H: B. S. niet meer herbergt, stellen B. en W. voer bedoelde klas in een der lokalen van do openbare bewaarschool onder te brengen. B. en W. bieden thans voor de tweede maal ter voetstelling aan de AGENTEN VOOR IN DE OMSTREKEN 8PAARNDAM J. B. KOELMAN, Dijk 161. HILLECOM JOHS. SLAGBOOM, Havon 74. HOOFDDORP C. STROOMER, Parklaan 13. ZANDVOORT S. BURRY, Hul&manatraat 2. VELSEROORD J. W00RDT, Kortenaorstraat 17. i IJMUIDEN: J. P. JUHC Ertfcchedéstraat 21. instruct ièn voor het personeel van den vlecschkeuringediensi. Enkele wijzi gingen in den oorspronkelijken tekst worden voorgesteld. Aan de toelichting tot de agen da voor de raadsvergadering van Dinsdag a.s. ontleenen wij nog het volgende: De minister van onderwijs vindt het gebouw van de voormalige tuchtschool niet ongeschikt om te worden benut voor Rijks Hoogere Burgerschool. Mej. P. Adrian! heeft ontslag verzocht als onderwijzeres aan school D, met ingang van 1 November. B. en W deelén mede dat het fiet senrek dat indertijd gemaakt is ten dienste van de H. B. S., nu aan de H. B. S. zal worden verkocht voor f 50. Naar aanleiding van e n vraag van den heer Tusenius in de raads- yerg. van 27 Juni 1922, deelen B. en W. mede dat de ingenieur van den Rijkswaterstaat heeft toegezegd te zullen medewerken tot het liestraten van een gedeelte voetpad in de Ka naalstraat. De heer Baarda maakt.; in de raads vergadering van 16 Mei een opmer king over het toezicht op de gebou- wer. v an de tuchtschool. B. en W. dee len rfiede dat voorziening hierin is ge troffen door het Min. vun Financiën. B. en W. hebben aan den Minister van Binnenl. Zaken verzocht de steun- regolirig voor uitgetrokken Noordzee- visschers met een maand te verleu gen. (was 9 Sept. afgeloopen). Het aantal in de gemeente wonende werk- looze Noordzeevisschers wordt ge schat op 31, hiervan vallen 7 nog on der do steunregeling. D. de Wilde, onderwijzer aan school D, heeft overplaatsing" verzocht naar school G, (vacature A. Hibma). 13. en W. hebben esr geen bezwaar te gen. De rekeningen 1921, die Ier vast stelling aangeboden worden hebber de volgende cijfers: Gemeente: gew. ontvangsten f 3.633.845.801. ujtg. f 3.522.721.10)-, batig saldo f 110.624.70, buitengew. ontvangsten 2.506.155.08. totgaver f 2.419.29G.70J, batig saldo f 8G.85S.37L Openbare werken: Debet f 4S.0GS.15i, credit f 1.900.761, verlies f 46.167.39. Grondbedrijf, gew. ontvang sten f -43.353.58 uitg. f 43 353,58, saldo nihil, Luilengew. ontv. f 33.069.98, uite. f 35.069, 9S. saldo nihil. Reinigings-en ontsmet- tingsdienst: debet f 29.509.56), credit f 6.049,55, verlies f 23.460.01). Schaalatmbestuur: ontv f 1 41'8S5,i5 R.-K. Burg. Armbestuur) ontv. f 20.909,95, uitg. f 20.763,66, sa! do f 116,29. Gezondheidscommissi e- ontv. f 1.901.25, uitg. f 1.514,23, batig «ildo f 387,02. K Commissievan toezicht e' 1 nderwij s: ontv. f 410,uitg. f 198,27 batig saldo f 211.73 Voor dc benoeming van een com- missie van advies in het geschil met, den heer Mollevanger over het r»etu len van oen bedrag voor het drukken der kohieren van den Hoofdei:jken Omslag 1920/'21 bevelen B. en W aan de heeren J. Th. Ruigrok. en F. II. M. van de Griend, beiden te Haar lem, de heer Mollevanger heeft als deskundige aangewezen den heer F. van der Wal, te Amsterdam. Voor leeraar in de practische scheeps- werktulgkundc aan de visscherij* school wordt aanbevolen L. M. L.uvoo. Do volgende heeren worden voorve- dmzwi ter benoeming tot tijdelijk leeraar aan de handelsavondschool te IJmulden: J. H. de Groot (Handelste kenen, boekhouden en Duitsch). W. Réhes (Engelsch), S. van der Werf (Engolsch Handelsrekenen on boek houden' F. de Vries (handelsrekem n en boekhouden), T. van Popfa (hart- delsrekonen en boekhouden), C. E. Coppée (Nederl. taal). SCHOTEN. Buurtveroenlging ,.0<v lojiflostraat". Men srihrjjft ons: Maan- dagavond hield do bovengenoemde ver. ocntging haar jaarvergadering die oen r.ecr gezellig verloop ha/1. Besloten werd om ook hot volgend jaar 31 Augustus wederom een feest )e

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1