LQOSJES' ADRESBOEK HAARLEM'S DAGBLAD Buitenlandsch Overzicht De Journaliste DINSDAG 12 SEPTEMBER 1922 - TWEEDE BLAD REDEVOERINGEN VAN WIRTH EN POINCARÓ. 'ia Duitschland is men betrekkelijk optimistisch gestemd ter zake van. de ultsch-Belgische onder handelingen. Men verwacht, dat dc Belgische gedele geerden ook in dc Commissie van Her stel een voor Duitschland gunstig stand punt zullen innemen. De Duitsche on derhandelaar Bcrgmann zal waarschijn lijk dezer dagen naar Parijs vertrekken voor de verdere onderhandelingen; Omtrent het einde van de besprekin gen tusschen de Belgische gedelegeer den en de Duitsche jegeerhijr laat de Berlijnsche pers zich :n het algemeen zonder pessimisme uit. Het „Berliner Tageblatt" beschouwt den toestand als ernstig, doch legt er den nadruk op, dat een overdreven pes simisme hier niet op zijn plaats is. De ^Vossische Zcitung'1 zegt o.m.: „Duitschland heeft er in ieder geval door den aard der onderhandelingen door dc ernstige, op deskundige wijze ontworpen voorstellen recht op, dat in België thans geen overijlde beslissin gen worden genomen. De „Germania" zegt, dat bet van de zijde van België slechts bezwaren van formeelen cn juridischen aard zijn, die tot het afbreken der onderhandelingen hebben gevoerd. Het blad gelooft, dat men wel op een bevredigend einde der onderhandelingen kan rekenen. Thans blijft nog de houding van de Commissie van Herstel af te wachten, welke, naar het blad hoopt, aan Belgic de gewensch- te vrijheid van bandelen zal toestaan. De .Germania" constateert, dat van beide tijden een wil om tot overeenstemming *e geraken merkbaar is. De „Lokal Anzeiger" schrijft„De Duitsche regcering kan niet verder gaan lan tot. waar baar uiterste bereidwillig heid om haar verplichtingen na te ko men, kan reiken, co ook het Duitsche economische leven is aan een beperkte capaciteit gebonden. Het blad gelooft derhalve niet juist, dat de onderhande lingen ten slotte op overeenstemming zullen uitloopcn. Aan de „Tag" wordt uit parlemen taire kringen geschreven, dat de Duit sche regcering zich niet door de Com missie van Herstel zal laten overhalen tot aanvaarding van onvervulbare eischen, terwijl do „Deutsche Tageszei- tung" de afwijzing van de reeds zeer vérstrekkende Duitsche voorstellen als zeer ernstig beschouwt en van meening is, dat eventucele nieuwe onderhande lingen noodzakelijk op een minder gun stige basis moeten beginnen. - De „Dernifcre Heu.e" meldt, dat de Belgische gedelegeerden, die Zondag middag uit Berlijn zijn vertrokken. Maandag te Brussel aankwamen. Ook dit blad verneemt, dat de Belgische rc- geëring het vertrek der delegatie niet als een breuk beschouwt doch slechts als een schorsing der on derhandelingen. De reden van het ver trek der delegatie is, volgens de „Der- niëre Heure", tweeledig. Vooreerst was daar het feit, dat de Duitsche regeering de vervaltermijnen van dc schatkistbil jetten, vastgesteld door de Commissie van Herstel, wilde overschrijden en een ■deel dier biljetten eerst over iS maan den wilde laten vervallen. En daar kwam dan nog bij, dat dc Duitsche grootmdus- trieelen aanboden, de schatkistbiljetten te garandeeren,dook alleen op voor waarde, dat Duitschland zijn kolenlevc- ringen aanmerkelijk zou kunnen vermin deren. De Belgische gedelegeerden heb ben evenwel geweigerd over deze kwes tie, die alle geallieerden zou aangaan, te onderhandelen. Verder verneemt he'. blad, dat bij de aangeboden garanties geen sprake was van waarborgen te geven door buiten- landsche firma's. Bcmelmans verklaatde aan de aan het station aanwezige persvertegenwoordi gers, dat hij bet zeer betreurde, zijn missie naar Berlijn niet ten einde te kunnen brengen en legde den nadruk op de wil der Belgische delegatie tijdens de onderhandelingen aan den dag ge legd om tot overeenstemming te gera ken. Op de vraag, of de Belgische de legatie nadat zij te Brussel rapport z.tl hebben uitgebracht, spoedig weer naar Berlijn zou terugkeereD, antwoordde Bo- •melmans, dat zulks zal afhangen van het verloop der besprekingen te Brussel. De Belgische gedelegeerden Delacroix en Bemelmans hebben verslag uitge bracht aan den premier Thcunis en den minister van Buitenlandsche Zaken Jas- par. Ka dit onderhoud verklaarde minister Jaspar tot vertegenwoordigers van de pers, dat een ministerraad zal worden belegd tot bet vaststellen van de hou ding, die de regeering thans zal aanne men. In regeeringskringen heeft men de hoop nog niet opgegeven, dat Duitschland alsnog aannemelijke voor stellen zal doen, alvorens de Belgische gedelegeerden genoodzaakt zullen zijn, de Commissie van Herstel kennis te ge ven van het mislukken der onderhande lingen. Dit zou vóór den vervaldatum op 15 September a.s. moeien geschieden. In geen geval zal de Belgische iegee- ring de Duitsche voorstellen welke voor dien datum nog mochten worden ge daan, a priori afwijzen. Wc leven weer in een periode van redevoeringen. Er is er allereerst een van den Duitschen Rijkskanselier. Naar aanleiding van de ontvangst van het Oper-Sileziech hulpcomité bij den rijkspresident hield rijkskanselier Wirth een politieke toespraak, waarin hii op den buiten! andeoh-politiekeri toestand van Duitschland, en in liet bijzonder op het achadovergoedings- prableem inging. De diepere beteete- nis van het schadevergoedingsvraag- stuk ligt hierin, zeide de kanselier, de gedachte van den wederopbouw van Europa en van de wereld uit de handen der wraak- politici over te brengen op een gebied, waar nuch tere economische en practische over wegingen op den voorgrond staan. Niettegenstaande de reeds gemaakte vorderingen wordt deze gedachte nu en dan weer op den achtergrond ge drongen. Zoo heeft de Belgische re geering voorloopig een overeenkomst over dc quaestie der verlenging van de tjchaikistwissels onmogelijk gemaakt, daar zij aan de letter van de beslissing der Commissie van Herstel vasthoudt en verklaart den termijn van zes maanden niet te kunnen overschrij den. Wat heeft Duitschland echter aan schatkistwissels, die in Februari het volgend jaar, waarschijnlijk ln den mocilijkatcn tijd, dien Duitsch land heeft door te maken, vervallen Opnieuw hebben hier weer politieke overwegingen de overhand gekregen op de economische. Duitschland en de Duitsche economie kunnen echter slechts dragen wat in economisch op zicht mogelijk is. Totdat deze opvat ting in Europ#zal zijn doorgedron gen moet Duiteohland alles doen wat het kan om met inspanning vair alle krachten van Noord en Zuid als een eensgezinde natie de moeilijke taak meester te worden. De eerste zorg van Duitschland is het probleem vair het behoud der Duitsche natie. Een reda van Polncaré. Te Maux is Zondag de achtste ver jaardag van den fetag aan de Mame gevierd. Po in eer herinnerde in een rede aan de opeenvolgende '«vasies in Frankrijk om geen vreeand juk te dulden. De Msrne is meer dan een Fransche overwinning lret is een der Drachtige daden waardoor de bedreig de beschaving zich tegen den overval der aanvallers met onoverwinlijke kracht wiet te verzetten en den loop van liet lot wist te wijzigen. Frankrijk werd trouwens gesteund door het heldüiaftivo leger van French. Engeland' en Japan hielpen ons het meesterschap ter- zee te be houden. België bleef onwankelbaar stand houden, de Bussen ondernamen ren welkome afleidende beweging, Servië klampte zich vast aan zijn overweldigden bodem en weldra werd do oorlog algemeen met Italië, Roe menië, Polen ,de Tsjecho-Slowaken, de Portugeezen, de Zuid-Amerikanen en tenslotte Amerika. AJlen wilden de naties bevrijden van het Gerinaun- sche imperialismehet ia duidelijk, dat zij dit niet deden om er oen nieuw imperialisme voor in de plaats te stellen. ..Nooit heeft Frankrijk er aan ge docht onn misbruik te maken van het prestige der overwinning om een ver overingspolitiek te voeren. Het- weet, dat ieder vaderland: verplichtingen heeft, tegenover andere naties. Als het deze verwaarloosde om zich te verzetten tegen het algemeen voort schrijden der menschheid, zou het beslist het slachtoffer worden van deze onzinnige poging. Neen. neen, er Ss geen Fransch imperialisme en er za! er geen zijn, maar laat ons wachten tot de zoo duur gekochte vrede werke lijkheid wordt. Wij hebben ons bij anderen aangesloten om te beletten, dai Duitschland andore volken neer drukte. Wie zou kunnen beweren, dot (19 vrede nieuwe oorlogskiemen bevat of dm terugkeer bevordert van een offensieve onrechtvaardigheid? Duitschland heeft ons het in 1871 ge stolen Elzas-Lotharingen teruggege ven, maar het vernielde onze steden, het verwoestte het platteland. Wij willen niet uitwijden over een verge lijking dor offers van de geallieerden en wij stemmen er gaarne in toe onze Verliezen aan menseheidevens niet te laten gelden, die niettemin het zwaar ste waren. „Ieder geallieerde deed op zijn plaats alles wat zijn plicht was. Dit is voldoende om niemand het reoht te geven zich in de eerste plaats aan te matigen bij de overwinning, maar op Franschen grond werden de eerste ge vechten geleverd, hii diende vier jaar tot slagveld. Sedert vier jaar put Frankrijk zich uit om, alleen, de schade in zijn noordelijke en ooste lijke provincies fce herstellen. Is dit billijk? „Frankrijk gaf een nieuw bewijs van zijn geduld en zijn gematigdheid door zich er van te onthouden, de za ken ie overhaasten ,na het besluit der Commissie van Herstel, die overigens het bedrag der aanstaande verval-ter- mijnen op de vroeger vastgestelde cij fers handhaafde. Anderzijds zou Frankrijk onwelwillend gehandeld hebben als het de combinatie had ver worpen, door België voorgesteld, dat er alleen belang bij heeft 'd'e waarbor gen voor zijn betalingen to bepalen ingevolge ziin recht van voorkeur. Bel gië verzekerde, dat het niet zou iraeh teu een verkapt moratorium >:i te stel ion en aldus het heden te ontlasten ten koste van de t>ekonist. Als Duitsch land zich zou nitlrekken aan de r»cli matige aanspraken van Rdfië, zou Vel zich in een toestand brengen van in gebreke zijn en dan zou ons slechts overblijven gebruik te maken van de vrijheid, die wij niet vervreemd heb ben en niet zullen vervreemden. „Maar het ernstige vraagstuk der schadevergoedingen is slechte ver daagd. daar het zich aan het eindie van het jaar opnieuw zal voordoen. Moge men het eindelijk ln zijn ge heel ter hand nemen en in de alge- meene regeling die intergeal lieerde leeningen opnemen, waaraan men ons voorbarig herinnerde. Laten wij echter, om niemand op een dwaal- te brenecn, scherp d'oen uitko men, dat wij vóór alles voornemens zijn onze schuldvordering op Duitach- land te innen. Als men ons verwijt, dat wij met teveel nadruk eischen wat ons toekomt eu te uitdrukkelijk onze rechten willen uitoefenen, dan herhalen wij, dat wij niet van onze aanspraken zouden kunnen afzien, zender den ondtergang van Frankrijk te weeg te brengen, die de ergste ramp zou zijn voor heel Eluropa. Wij moe ten uit den voorloopigen toestand komen en Duitschland moet goed schiks of kwaadschiks zijn verplich tingen nakomen. Wij stellen er even vee! prijs op als anderen owi de soli dariteit van Europa te handhaven, maar die solidariteit eisoht het heil van Frankrijk. Als men ons niet helpt ons te henstellen, dan zullen wij - ons zeiven helpen. Laat ons elkaar bij hel slagveld van de Mame zweren, dat wij recht zullen krijgen." Het gaat met de Grieken steeds slechter.- Smyrr.a Is nu in handen der Turken. Op verzoek der Grieksche xegeering hebben de geallieerde Hooge Commissa rissen dc geallieerde vertegenwoordigers te Smyrna gemachtigd, bijstand te ver- leenen bij de övergeving der stad aan de Turken. Zij stemden hierin toe, ten einde ecu ramp als een slag in de stra ten van Smyrna zelf te voorkomen. Naar men verneemt, heeft Moestafa Kemal om een bijeenkomst verzocht met verte genwoordigers der geallieerde consuls .e Smyrna. Blijkbaar was de militaire ontruiming door de Grieken voltooid, alvorens de Turken, voorafgegaan door afdeelingen cavalerie, de stad binnentrokken. Naar men gelooft, hebben de Grieken een voldoende hoeveelheid eigen schepen be schikbaar gehad, om al het mogelijke te doen voor het vervoer der vluchtelin gen. Van Britsche zijde zullen genees middelen, tenten en kleedingstukken, voor zoover voorhanden, ter beschik king worden gesteld van Grieksche vluchtelingen, die er behoefte aan heb ben. De „Sunday Times" betoogt nadruk kelijk, dat, hoe trotsch de Turken ook rpogen zijn op hun Klein-Aziaiische suc cessen, hun overwinning hun niet het recht geeft, nieuwe eischen te stellen. „De kwestie van Constantinopcl, de zes engten en T-hracic blijven zooals zij waren, en het geeft bevrediging te ver nemen, dat^het besluit der Britsche re geering, de internationale regeling verzekeren, ongeschokt blijft, ondanks het gedonder der kanonnen in Anatolië. I-Iet blad voegt er bij „Zelfs dc Turken jgs-s.' u J'. iixs UW van HAARLEM en OMSTREKEN Bij de IV.V. Drukkerij voorheen DE ERVEN LOOSJE8, Gedempte Oude Gracht 88, Haarlem, is in bewerking LOOSJES' Adresboek van Haarlem en Omstreken een met veel lorg samengestelde, soo volledig mogelijke HANDLEIDING voor ieder die adressen zoekt in Haarlem en omliggende gemeenton, met aanwijsing van officieele lichamen, instellingen, commission, eni. In deze Uitgave zal tevens de gelegenheid worden openge steld tot het plaatsen van aankondigingen. Firma's en maatschappijen, die op speciale plaatsan in dit boek reflecteeren, wordt beleefd verzocht hiervan too spoedig mogelijk kennis te geven aan het „Burean van samenstelling van Loosjes' Adresboek", Gedempts Oude Gracht 88. Telefoon 144. De prijs van het Adresboek is Did INTEEKENING vastge steld op 16.—, welke prijs bij de verschijning van het werk zal worden verhoogd. Adv. zullen de Britten meer respecteeren, om dat zij geweigerd hebben, hunne begin selen te verzaken en economische wan orde te doen ontstaan, en omdat zij standvastig blijven met betrekking tot Constantinopel eu de zeeëngten. De Britten dienen erkende internationale be langen." De geallieerden troffen maatregelen tot bescherming der neutrale zones aan den Bosporus en de Dardanellen. De Kcmalistische (Turksche) regez- ring heeft een nota aan de geallieerde* doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de door de Grieken in Anatolië aangerichte verwoestingen. Volgens een Excbange-bericht heef: een opgewonden Turksche menigte een aanval gedaan op een vreemdelingen- wijk te Constantinopel. De vensters van Fransche en Enge"- sche winkels werden verbrijzeld en vele personen gedood. De politie scheen machteloos te zijn. Vredesonderhandelingen? De Italiaansche zaakgelastigde te Parijs heeft op de Quai d'Orsay een nota zijner regeering overhandigd, waar in de Fransche regeering wordt uitge- noodigd met haar en de Britsche regee ring in overleg te treden om vertegen woordigers te zenden naar een bijeen komst, waartoe eveneens vertegenwoor digers van Griekenland en Turkije wor den uitgenoodigd en die te Venetië zal worden gehoud n, ter bespreking van den toestand, door de jongste gebeur tenissen in Griekenland in het leven geroepen en van dc mogelijkheid om de grondslagen te leggen voor vredespreli- minairen tussohen Griekenland en Tur kije. De Fransche regeering zal het Italiaan sche voorstel zorgvuidig overwegen zoo wordt uit Parijs geseind. We herinneren er aan, dat volgens dc „Daily Telegraph" de wapenstilstands voorwaarden der Kemalisten de volgen de zijn ic. Algeheele aanvaarding van het na- tipnalistische pact (hetwelk de terugge ving van Adrianopel inhoudt). se. Schadevergoeding voor de in Ana tolië aangerichte schade en bedreven wreedheden. 3e. Onderhandelingen tusschen de Grieken en Turken alleen met uitslui ting van de geallieerden. 4e. Autonomie voor de Dodecanesus, 5e. Waarborgen voor de veiligheid der Turksche minderheden in Macedonië. Verspreid RISGWS DE FINANCIEELE NOOD IN u.MNA. Het woord voerend in een bijeen komst van notabelen, zeide Reiosch, de vroegere Amerikaansohe gezant in China, dat indien do ChineeBche fi nanciers het initiatief wilden nemen voor de uitwerking van een practische politiek, zij ongetwijfeld konden re kenen op internationalen steun. Men was tot het besef gekomen, hoe zeer China een financiecle ineenstorting nabij was. lteinech telde een tus- schentijdsche lecnmg van twee mii- lioen goud-dollars per maand in het vooruitzicht voor den duur van tien maanden om do regeering in de pe riode van het ontwerpen van een grondwet een kans te geven. Intiw- schen moest een financieele commis sie een stelsel van hervorming der in komsten uitwerken met medewerking van binnenlandsehe en buitenlandsche bankiers cn aan het consortium eci, lecning voorstellen, terwijl de verte genwoordiger van 't consortium met de financieele commissie zou moeten samenwerken. Thans diende China bijstand to worden verleend om een financieele ramp te ontgaan. De be lastingbronnen van China zouden on- der de nieuwe wetgeving, zoodra een grondwet zou zijn ingevoerd, veelvul- uiger zijn dan die van eenig ander land, de Voreenigde Staten met mede- gerekend. DE MOORD OP DR. WALTER RATHENAU. Uit Berlijn wordt gemeld De procureur-generaal heeft den be klaagden inzake den moord op Rathenau de aanklacht op sohrift doen toekomen. Ernst Techow wordt beschuldigd van moord. Hans Techow, Usemann, Stein beck, Niedrig, Warnicke, Güather en Sa lomon van medeplichtigheid aan moord. Schütt en Dietel van begunstiging ea Plaas en Voss van „het niet aangeven van een dreigende misdaad". De aanklacht is 50 pagina's groot. De beklaagden zullen binnen een week moe- verklaren of zij eventueele bezwa- hebben. Als deze formaliteiten ver vuld zijn, zal het tijdstip der behande ling definitief worden vastgesteld. □E VOLKENBOND. De derde commissie van den Volken bond heeft een begin gemaakt met de bespreking van de kwestie det ontwape- De Fransche gedelegeerde De Jouvenel heeft daarbij een verklaring namens de Fransche regeeriag afgelegd, die vrijwel overeenkomt met de Fransche die wij in ons vorig nummer heb ben opgenomen.- Bondskanselier Seipl hield in de Oos- tenrijkschc Kamer eeu rede over de be handeling der Oostenrijksche kwestie ter Volkenbondsvergadering. Hij liet zich hoopvol uit over de verwachting, dat de Volkenbond Oostenrijk zal helpen. Stadsnieuws FLORALIA-TENTO ONSTEL LINC. 3e prijzen werden toegekend aan J. Visser. Ella v. Dorp, B. v. d. Velót. A. v. d. Wouw er, T. v. d. Putten, H. Aapol. EJli Lichtenberg, L. Verdel, Jo Schouten, S. W. Trost, H. Reusz en Rathonv, A. v. Beek Vollehoven, P. Andre, Nelly de Quasteniet. H. v. Veen, Betsy Slot, N Roosje», L. v. d. Weyden. J. Burggraaf, J. Beumer, M. v. d. Aar, C. Neunink, B. v. d. Horst, W. Bosnia, Hs^y Seyts, Mary van Ga len, H. Vroom, G. Wilde, Aart v. d'. Vlies, E. Loerakker, Piet Meuring, Johan Vrouwings, Marie Kuipenaars, Cor Meyland, P. Swaanswïjk, H. Costers, G. Nachtegaal, W. Ooster- veid, Marie Jansen, Jan Groeneveld, W. Gigengaok, C. v*xl. Laan, Lena Krouwel, Anna Perdon, Ada Nor man, Sophia Bruyns, L. Silvis, M. v. Son, J Duister, J'. Kolkman en Lden- tje Kollerie. Een bestuureprijs werd toegekend aan A. Reedijk, H. v. Hofwegen, M. C, Wijkhuizen, A. v. Zutjhen, C. Hommers, I). Mij riders, v. Vredten, W. Ncderkoorn, Molly Bouman, Mathias Foeken. Jansje ter Maat, Henk Kuipor, C. v. d. Klugt, J. A. Nilant, C. v. Bourgondiën, Han van Zuylen en Koes v. Driel. Da cultuurprijs werd toegekend aan M. Oosterhagen DE TELEFOON. Aan de „Amsterdammer" ontlec- nen wij het volgende aardige Huize- Rijm van Chartvarius: O, telefoon, ik haat jel Ik haat je als de heil Rrrrring 1 Jij, die mijn kamerrust verstoort met jouw vervloekt gebol 1 Rrrrring1 Je staat daar in een hoekje, Maar eischt subiet gehoor, Rrrrring 11 Want ren 'k niet dalijk op je toe, daa bel je nijdig door. Rrrrring 11 Bon 'k boven aan het scheren, Waar 'k kin en wangen krab, Rrrrring 1 Dan keep ik m'in mijn tronie, en ik struikel op de trap. Rrrrring 11 „Verkeerd (weer!) aangesloten!" Dat 's aües wat ik hoor Rrrrring1 Dan zeg ik. nee, dat zeg 'k je niet daar ben 'k te netjes voor. Rrrrring 11 Wie maar wat heeft te vragen, Valt ruw in elk gesprek, Rrrrring 1 En staat daar lomp, onaangediend in mijn intiem vertrek RrrrringI De èferste beste kletskous, d'Onmogelijkste vlerk, Rrrrring 11 Die haalt je kalm per telefoon, floep! midden uit je werk. Rrrrring I Hij 's veilig, dus waarom niet? En, krijg ie 't in z'n kop, Rrrrring Dan belt ie op een gooien dag de Koningin eens op. Rrrrring 11 De telefoon verleert jo Manieren en fatsoen. Rrrrring Want op zoo'n grooten afstand hoef je niet beleefd te doen- Rrrrring1 Ik noem maar niet meer grieven Vanwege plaatsgebrek, Rrrrring 1 Ik zwijg dus van het. eeuwigdurend wachtwoord: „In gesprek!"? Rrrrring Ik zwijg ook van den toestand, Dien j'elken dag doorleeft, Rrrrring 11 - Gott strafe 't telefoongebroed dat juf geen aassem geeft. RrrringRrrringRrrring Bah! 'k Smijt den horen neder Op 't toestel met een kwak. Maar 'k hou mijn telefoon toch maar, want 'k vin 't een groot gemak. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug1 te bekomen bijM. Kuntze, Camphuisstraat 8, broche met haar Vcrzijlberg, Zuiderstraat 26, fantasie- broche L. Hens&u, Kinderhuissungel 7 zw„ griiz© oeintuurA. Klaus, Brou wersvaart 134, bruine ceintuur; I. Kleeser, Leliestraat. 24, roode cein tuur S. L. Hagen, Brecstraat 12 rood gele ceintuur; C. Heibrink, Gasthuis laan 38. postduifT. v. Eginoud, Brouwersplein -19, glasenijder; M. Wildschut, Allanstraat 72, gaspennin tron A Donsen, Emostraat 17, haax- sjwldC Baas, Fabriciusstraat 37, Do- bermann met panning; H. Frembeck, L Voorstraat 32, bruine jongensjas; G. Pik, Hoofmanstraat 32, kinder- iasie; P. Punt. Emostraat 7, kippen; C. Wezelman Lange Margarethastraati 13. pennenlappen H. Barren, Drosse s' raat 14 c., danieeportemonnale, (bruin)P. Nieuwenliuis. Wagenweg 46. damesportemonnaie (zwart); EL Ptrinsen, Bssenstraat 24 M„ porte- rnonnaie met rozenkrans; Pijpers, Gen. Joubertstraai 66. bruine porte- monnaieZijlbergen, Zuiderstraat 26, RiemP. v. Aalst, Morinnestceg 16 rood. ring met sleutels: B. Apetz, Palmstraat 5 rood, kinderschoen en Feuilleton Naar liet Engelsch van Mrs. C. N. WILLIAMSON. Plotseling boog Joan Ames zich over Lucille heen en zei, terwijl ze haar beide handen greep: „Meen je liet werkelijk? Houd je mij niet voor den gek? O, met liefde zou ik vijf jaar van mijn leven willen geven, om, al was het maar voor een korten tijd iemand van gewicht te zijn!" Lucille schrikte van de heftigheid, waarmee Joan dit zei, en roor con oogenbük kwam de gedachte bij haar op. of ze er wel verstandig aan zou doen, zulk een spul te spelen, maar dadelijk daarop lachte zij om haar eigen dwaashuid. Wat voor kwaad kon zij er mee, en zou het niet wreed zijn, nu nog Joans hoop dén bodem in' te slaan? De grap zou immers maar een paar weken of hoogstens een paar maanden duren. En ky. om er iemand achter dc waarheid, wel nu, dan stak er immers nog geen kwaad in. i.Ilc meen het in ernst", "zei ze, ter wijl zij Joan recht in het gelaat zug, maar haar stem klonk niet zoo op gewekt en zorgeloos mow. „Het :s nio- gelijlc dat we er door in ongelegen heid' zullen geraken, maar dat moe- ten,wo er op wagen". „Weet je, wat ik zou kunnen doen", zei Joan haastig, „in mijn hut blij ven, totdat ik zeker ben, dat er nie mand aan boord is, die jou kent". „Zoover ik weet, gaat er geen een van mijn kennissen met die boot mee". „Dat treft prachtig. Je behoeft na tuurlijk niet bang te zijn, dat een van je vrienden met de Monnehraska gaat Daar is de boot te leelijk voor en wat mijn kennissen betreft, die zijn alle maal te arm en zouden zelfs in de verste verte niet over een reis naar Europa kunnen denken. Ja, ik geloof, dat wo het wagen kunnen. En als zich in Engeland complicaties moch ten voordoen, wel. dat zou de zaak nog slechts interessanter voor ons ma ken. O, ik ben builen mezelf van blijdschap over zulk een heerlijk voor- uitzichtl" „Ik zal je, dunkt mij, mijn erediet- brief meegeven", zei Lucille pein zend. „Ik ben meerderjarig, dus kan ik aan net zooveel geld komen, als ik wil, zonder er oom om te vragen. Dat gedeelte van het programma zal dus geen moeilijkheden opleveren". „En jij dan?" vroeg Joan. „Ik heb niet veel overgespaard, niet meer dan honderdvijf tig dollar, maar ik meen de, dat ik liet daarmee wel wagen kon. In Europa is het leven veel goed koop^ dan hier, en ik was vrni plan, er met mijn pen wat l)ij te verdie nen". Lucille dacht eenigo oogenhlikkeni na, toen snelde zij naar haar slaap kamer en kwam even later met haar beurs terug. Zij ging weer naast Joan op den vloer zitten, schudde haar portenioimaie in haar salioot leeg en begon het geld te tellen. Als ik de rekening hier betaald heb en Thérése, mijn kamenier haar loon gegeven heb (want natuurlijk kunnen noch jij noch ik haar mee nemen) zal ik ongeveer tv\ ee honderd dollar over hebben. Ik weet, vrees ik, met veel van de waaide van geld af, maar mij dunkt, dat ik tot ik in Lon den ben, hieraan wel genoeg zal heb ben. Daar moeten we een plaats af spreken, waar we elkaar kunnen ont moeten en dan kun jij mij een deel van den credietbrief govcn. Er zal meer dan genoeg voor ons beiden zijn, vooral omdat ik niet veel noodig zal hebben. Ik verheug me er al op, voor arm te zullen doorgaan. Na drie of vier maanden (want langer zuilen wij, vrees ik, de verwisseling niet kunnen volhouden) zal ik precies we ten, hoeveel van de complimenten, die men mij als de rijke Lucille .Chandler maakte op waarheid ge grond waren, en ook hoe de men- schen in werkelijkheid over mij den ken". „Ja", zei Joan met een zucht. „Over clrie of vier maanden zal de droom voor goed voorbij zijn, maai- daar wil ik met over tobben. Al het heerlijke moet nog beginnen". „Dat is zoo", stemde Lucille toe, HOOFDSTUK IL Ikwangheterop, Een eenvoudig gekleed meisje met een aardig profieltje, lange donkere wimpers en een overvloed van mooi, rossig, krullend haar, stond bij een loket van ecu Bankierskantoor haar beurt af te wachten. Er stond nog een heel rijtje mcnsclien voor hear, maar zij had den tijden werd dus niet ongeduldig van het lange wachten. Niemand nam veel notitie van haar. In Denver had zij bekend gsetaan als een schitterende schoonheid, maar hier scheen men niet bijzonder getrof fen door haar uiterlijk. Zij was den Torigen avond in Lon den aangekomen en dadelijk op oen pension uitgegaan. Dien morgen had zij boven op autobussen gereden en nu en dan in een taxi en had ouder gewoonte heel wat geld uitgegeven. Daar zij niet veel meer over had, be sloot zij naar het Bankierskantoor te gaan, waarhoen Joan, volgens af spraak, een blief aan haar geadres seerd, zou sturen, om daarin te mel den, waar Lucille haar vinnen kon. De St. Dunstau moest al eenige da gen aan zij ii, dus zou er zeker een brief op haar liggen wachten, meen de Lucille. Zij was reeds geheel en al gewend geraakt aan haar aangeno men nauui en zonder de minste aar zeling informeerde zij dus bij den klerk, of er ook een brief voor juf frouw Joan Ames was. De jonge man haalde een stapeltje brieven uit een loketkast eai keek het op zijn doodegemak 11a, waaiop hij juffrouw Ames meedeelde, dat cr niets voor haar gekomen was. Dit was zeer vreemd, want hoewel de Monnebraska twee dagen eerder dan de St. Dunstan vertrokken was, moest de laatste, die een snelvarende boot was, ongetwijfeld reeds eenige dagen geleden zijn aangekomen. Toen zij zich reeds gereed maakte, het kantoor to verlaten, bedacht zij zich eu keerde nog even terug. „Ik hoopte hier een brief van een vriendin te vinden", zeide zij, „maar misschien heb ik haar niet cocd be grepen en bedoelde zij, dat ik haar hier persoonlijk zou ontmoeten. Weet u ook, of juffrouw Lucille Chandler van Denver hier al geweest is?" on zij zag, terwijl zij het vroeg, den klerk vriendelijk glimlachend aan,. De jonge man scheen van ha ai- vraag te schrikken en keek zijn chef tttui, alsof hij van deze hulp ver wachtte. Daarop wisselden de beide mannen een voeizeggenden blik. „Bedoelt u juffrouw Chandler, do erfgename?" vroeg de. clief. De werkelijke juffrouw Chandler antwoordde, dat zij deze inderdaad bedoelde. De chef schraapte zijn keel en vroeg toen voorzichtig; „Is u familie van haar?" „Neen", zei Lucille, wel wat ver wonderd over dezo vraag. „Zij is maar 0011 kennis van nnj. Ze moet een paar dagen geleden met de St, Dunstan zijn aangekomen". Het werd opeens doodstil in Let kantoor. Iedereen hield op met pra ten. Couranten werden uit de hand gelegd en zelfs dp pennen hielden op over het papier te krassen. ,,Dc St. Dunstan", begon de klerk, op aarzelenden toon, „fs nog niet aangekomen". „Dan is ze töcli erg Iaat. Is er no® geen bericht wanneer ze er zal we-. Zp.n?" „Tot mijn leedwezen moet ik 11 mcedeelen, 'dat zij verleden week} Dinsdag, toen wij zoo'n ergesr storm gehad hebben, vergaan is". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5