Vervolg jtadsnienws Uitgaan Burgerlpe Stand Amsteruamsehe Bears Binnenland Eigen Telegrammen van Haarlem's Dagblad Telegrafisch Weerfeer-icM Sport en Wedstrijden ïhsrmomstersiaitö Letteren en Kunst Buitenland Is hiet Keel stelen, maar evenals slaat op den ondcr- verjnringsrecht, wat dertig jaar onbelem- ebroik dc gemeente toch eigenaar zt.tn. In al'O geval, men zal onderzocht worden dc bezwaren. an veTertiil! lakkelijk va i dei UHP1DEN. Gelicht. Dc met 420 gezonken lichter Helena Geertruida, sehipp "Wreaie! is Donderdag met behulp bokken gelicht. Het werk was a: men door het Bureau Wijsmuller te IJ muidei: HEEMSTEDE. In de Raadhuisstraat alhier ge raakte het 4-jarig zoontje van spelenderwijze onder een voertuig en kreeg een der achterwie len over het lichaam. Na door Dr. Droog te zijn verbon den is liet jongetje per poïitie-rijwiel brancard naar zijn woning overge bracht. Den bestuurder van 't voortuig treft in dezen geen schuld. JUBILEUMTENTOONSTELLING. Heden houdt de Onderlinge Tuinlie- den-Vereenigiri£r „Aerdenhout en Om streken" ter herinnering aan haar 12 1/2-jarifr bestaan een tentoonstel- line in liet gebouw voor Christelijke ■Belangen aan den Voorwee. De zaal ziet er keurie uit, talrijke inzendineen zijn meekomen o u. u aparte hoek van de iirma Van Dort en Zoon. bloemstukken on vasen van verschil lende bloemisten. 5 prachtiee potten van de Haarleinsdie kunststeenfa briek eeheol opgemaakt inet prachti ge dahlia's, twee heel mooie kransen van G. Baljet en van de firma Van Dijk en Plant. Dan enkele rotspar tijen van de heeren K. Heere en A. Koper. In een der hoeken der zaal staat een proote spiegel versierd met Salinenea dahlia's van de fa- Van Empelen en Zbon. De groenten en fruitafdecline is collectief bijeen gebracht. door de leden, bovendien is ter opluistering nog een collectie vruchten van den lieer A. S. Berg. in gezonden. Het geheel maakt werkelijk een bee! goeden indruk en zal zeker wel druk bezocht worden. Hedenmiddag werd de tentoonstel ling geopend. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij B. v. Kampen, Haemstedplein 4, twee velgen van een" auto met binnen en buitenban den. Bransteeweg 84, een bril in étui. Verdonkschot, Binnenweg 43 eeö por- temonnaie met inhoud. Rusman Dood weg, een kip. Bureau v. pol., Boeken- irodestraat 9, een huissleutel. Bureau v. pol. Raadhuis een Schoolrapport. terrein acliter liet in aanb'ouw zijnde R.K. Lyceum aan den Zijl weg te Overveen, was langste inschrijver de aannemer J. Verwer te Hr.arlem, voor f 22.625. AANBESTEDING. Heden werd in het bureau Kruisstraat 3, alhier, namens het Ministerie van Water staat, aanbesteedhet verwisselen van veertien ijzeren deuren van de oude Noordzeesluizen te IJmuideo en het uitvoeren van herstellingen aan deuren, behoorende tot de werken van het Noordzeokanaal. Raming 21.000. Hoogste inschrijvers .11 N. En gelhart en 11. Engelhart te Velscr- oord voor 29.975, laagste inschrijver was D. Stada te LTmuiden, voor 20.460. DE ETALAGEWEEK. Een zeer doeltreffende regeling is getroffen ge wonden voor de verdeeling der aange vraagde dahlia's. Het aantal deelne mers aan de etalageweok is sedert Donderdag verdubbeld. De rcgelings- commissie verzoekt den deelnemers, vooral bijzonder werk te maken van de verlichting en de vlaggen uit ie steken. De straatvereenigingen berei den velschillende maatregelen voor; de Kinisstraat- en Kruiswegvereeni- ging heeft een etalagewedstrijd uitge schreven; zal aan beide straten eenige versiering laten aanbrengen. De Jans straat- en de Janswegvereenigingen hebben eveneens een etalagewedstrijd uitgesch reven. RENNEBROEK CEMEENTF.RAAD, Vergadering van den gemeente raad op Donderdagavond 8 uur, on der leiding van den burgemeester, jden heer M. J. Tilman. Aanwezig alle leden. Ingekomen is een aanvrage van de vereeniging „Het Groene Kruis" om een jaarlijksche subsidie. B. en W. advisee ren afwijzend te beschikken, omdat het Witte Kruis in de gemeen te alles doet. -Aldus wordt besloten. Verder is ingekomen het bekende schrijven van Ged. Staten betreffende vermindering van de salarissen derge meenteontvangers. B. en W. stellen voor het salaris van den ontvanger te liandhaven, daar de seeretar.s, die tevens ont- vanger is, toch al een zeer klein sa laris geniei. De heer Bakker zegt, dat werkzaamheden van den ontvanger toch zullen verminderen. De voorzitter zegt, dat als dit het geval won It tvoorloopig is het niet zoo), B. en W. dan met nadere voor stellen kunnen komen, want het ligt op hun weg, de gemeentefinancien zoo zuinig mogelijk te beheeren. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Hot -gemeenteverslag over 1921 wordt goedgekeurd. 41s leden der commissie tot nazien dei- rekening over 1921 worden be noemd au heeren Van A a 1 s t en - Huismans, met onderschcidcn- lijk 7 en 6 stemmen. Het volgende punt is: aanbieding der gemeente-begroeting over 1923. De begrooting zal gedurende twee weken bij de leden ter besludeerïng circuleeren. Bij de rondvraag vraagt de beer Zeestraten hoe bet staat met twee woningen, die afgekeurd en nu ,weer bewoond zijn. De voorzitter zegt, dat eerst nog advies van de gezondlieidscom missie moet gevruagd K'ordeu. De ter mijn van zes maanden, vastgesteld bij de vorige onbewoonbaarverkla- ringen, is nog niet verloop em. In de volgende vergadering kan d.in wor den uitgemaakt of de bewoners er uit moeten of niet. Er i e al verbetering aangebracht in één dor bedoelde .wo ningen. De heer Van Aalst klaagt dat c-t gas tegenwoordig zoo slecht is. De voorzitter zal er met den directeur der gasfabriek over spreken Ingekomen is een verzoek van bet Armbestuur, van gemeentewege f 2.50 per week ondersteuning toe te ken nen aan het noodlijdend gezin van T an de Reep. Het Armbestuur geeft zelf ook f2.50 maar dat is niet vol doende B. en W. stellen voor, aan bet verzoek te voldoen tot 1 Januari 3923. Na dien datum kan de zaak, zoo noodig weer ter sprake worden gebracht. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten. ONZE TtJOINCZAAL. Maandag zal onze Tijdingzaal, Groo- te Houtstraat 93, gesloten zijn, om dat Dinsdag, ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal, de por tretten van ale 100 Tweede Kamerle den tentoongesteld zullen worden. De ze portretten in pastel zijn door onzen teekenaar de heer H. J. Weeaeling vervaardigd. AANBESTEDING^ Bij de ge houden an «besteding van het uitvoe ren van grond- en ophoogingswerken enz. voor den aanleg van een oefen- aan d«5© uitnood iging. VEERT1C JAAR AAN DE BRANDWEER. Onder zeer veel blijken van belang stelling beeft de heet Joh. G. Martin, thans lid van den staf der Haarlemsen! Brandweer, Donderdag den dag her dacht, waarop hij veertig iaar geleden als vrijwilliger van Spuit io werd aan gesteld. In den loop van den dag ontving de jubilaris zeer veel bloemstukken, o.a. van den staf der Haarlemscbe Brand weer, van de officieien en onderoffi cieren der Brandweer, van de Vrijwilh- gers-Compagnie, van <ie vereeniging „De Tien", van de Laaderbngade en van particulieren. 's Middags hield de heer Martin een receptie, die druk bezocht weid. De ju bilaris had daartoe de benedenzaal van zijn perceel in de Schagchelstraat smaakvol doen inrichten. Onder hartelijke en van veel waar deering getuigende woorden werden den beer Martin tahijke geschenken overhandigd; o.a. een gouden vul potlood van den staf, een vulpen van de Ladderbrigade, een slaand rookgarni- tuur en een zilveren sigarettenkoker met inscriptie van de officieren en on derofficieren. Het kader der Vrijwil- liges-Compagnie vereerde hem een si garenkoker met inscriptie op een gou den plaatje in den vorm van het in signe der Compagnie. Verder droeg het feest een intiem karakter. CONCRES VOOR OPENBARE CEZONDHEIOSRECELINC. Hedenmiddag 1 uur werd het 27ste Ned. Congres voor Openbare Gezond heidsregeling in het Brongbouw opend. De voorzitter, Dr. N. M. Joseph J i t t a, opende het congres met een woord van welkom tot de aanwezigen, onder wie o.a. de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem. De V zittar herinnerde er aan, dat men het vorige jaar het congres een paar maanden had uitgestald, in de hoop dat de nieuwe wet op de besmettelijke ziekten in dien tijd gekomen zou zijn. Gelukkig lieeft men niet langer ge wacht, v. ant die wet ie er nu nog niet Hij deelde mee, dat het aantal be smettelijke ziekten in ons land gedu rende 1917 vrijwel tot staan is geko men. Er is op dit gebied een periode van rust aangebroken. Ook de gevaar lijk© uitheemsche ziekten zijn niet over onze grenzen gekomen. Maar daarom moet men in ons land toch op zijn hoed© wezen, want allerlei be smettelijke ziekten dreigen over onze grenzen te komen, speciaal uit het Oosten. Dit alles is een gevolg van den wereldoorlog, die achter ons ligt, een oorlog, die zoo ontzettend veel kwaad heeft veroorzaakt. Eeri depres sie heeft zich van velen meester ge maakt; dit voert tot excessen op ver schillend gebied. Men leeft nu maar het liefst in een roes en wil alle leed uit de gedachten verdrijven. De Voorzitter besprak uitvoerig de hypnose en suggestie, die tegenwoor dig overal zooveel aanhangers vin den. Laat men daarmee toch voorzich tig -wezen, want al zijn er weliswaar enkele geheimzinnige dingen, die niet te verklaren zijn, maar zeer dikwijls is er bedrog in het spel. Nadoelen voor de gezondheid zijn te vreezen. Spreker verklaarde liet 27ste Ned. congres voor openbar© gozondbeidsre- geling voor geopend. (Applaus). JUBILEUM. Heden herdacht mevrouw \Y'. J. van Dooremalen onder grootc belangstel ling den dag, dat rij 25 jaar aan het hoofd heeft gestaan van haai runder en varkensslachterij in de Korte Ba- gjjnestraat alhier. Ds jubilaresse heeft van familie en vrienden talrijke mooie bloemstukken en geschenken ontvan gen. De winkel was met groen en bloe men versierd, NIET DUUR GEKOCHT. Er wordt geklaagd over de dure tijden. Ook o\cr de dure huizon. En terecht. Maar alle huizen zijn toch blijk baar niet duur meer. Op ©en veiling hier ter stede zijn ten minste twee huizen in de Mm- nebroederssteeg, nrs. 13a en 13 b, elk niet grooter dan 30 M2.. te zamen verkocht voor f 920. Gemiddeld f 460 voor één huis! Dht is toch niet te duur! HAARLEMSCHE ZEI LV ER BEN I- GING. De club tocht naar Do Kaag om deel te nemen aan de wedstrijden van de Leidsche.Zeil- en Motorclub zal, indien t weer zich maar cenigezins herstelt, toch doorgaan. Eenige "boot jes vertrekken waarschijnlijk reeds Zaterdagmiddag. Andere gaan des Zondagsmorgens per sleep. Ons wordt meegedeeld, dat de H. Z. uitgenoodigd is door de Z. Z. V. om uit te komen op de door hen uit geschreven wedstrijden op 4 Septem ber. Er zal gevolg gegeven worden GEREI". ZANGVEREENIGING. Nader deelt man ons mode, dit do Goref. Zangvereonigiag „Hosanna" zal bljjven voortbestaan. Wel heeft do directeur, do heer J. Seheffer, bedankt maar liet be stuur gaat nog gewoon door en ztd een ander in zjjn plaats benoemen. SYNAGOGEDIENSTEN. NED. ISRAEL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavond b(j den ingang te 61/2 uur. Ocbteuddieiist te S uur. Middagdienst te 11/2 uur. Avonddienst Werkdagen: Selichoth: Ochtenddien sten: Zondag to 7 uur. Anders te 6.45 uar. Vrjjdags daags voor Nieuwjaar te 61/2 uur. Middag en Avonddiensten te 7 uur. Talmoed Torah: Sabbath: 121/211/2 uur. Werkdagen: Gedurende oen half uur na de Middag- en Avonddiensten. Do Middag- en Avonddiensten op do werk dagen, alsmede Talmoed Torah, worden iu het Gomeentegobouw gehouden. Bedevaarten: Zondag 17 Sept.: Be graafplaats Akendiun S J/211 Uur. Be graafplaats Rijksstraatweg 8 1/212 1/2 uur. GodBd. voordracht: Zondag 17 Sopt. Begraafplaats Akondam to 9 1/2 uer. Be graafplaats Rijksstraatweg 111/2 u VERTROUWELIJK 1 Onlangs hebben wij gewaarschuwd tegen bloemisten, die hun circulaires aan de Nederlandsche clientèle Duitschland lieten drukken en ook vandaar verzonden, zoodat noch de Nederlandsche drukker, noch de Ne derlandsche Postèrijen er eenig pro fijt van hadden. Daaraan maakte c!e post een de. Maar nu ia er wat anders op ge vonden de circulaires worden nu uit het buitenland als brief naar ons land gezonden, dus in gesloten en veloppe, zonder firmanaam, maar wel met het woord „Vertrouwelijk'' er op gedrukt. Wij hebben zoo'n vertrouwelijk schrijven voor ons liggen, afkomstig idt Innsbruck. Of de Nederlandsche Posterijen deze nieuwe ontduiking verhinderen kan, weten wij niet, maar wel kunnen wij onzen lezers op het hart drukkenKoopt niet bij firma's, die uw geld wel willen ontvangen, maar het hunne niet in hut eigen land besteden. DROOMSPEL. De Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" heeft, teneinde a-n de vele aanvragen om ook te Haarlem „Droomspel" op te voeren, te vol doen, eenige décors van dit stuk, die door bijzonder groote afmetingen, slechts op de allergrootste tooncelcn geplaatst konden worden, geheel nieuw en in kleinere afmetingen laten vervaardigen, waardoor het thans mo- ;elijk geworden is, dit werk van itrindberg ook iu den Stadsschouw burg te Haarlem op te voeren. HA ARLEM. BEVALLEN: 13 Sept.: C. Be'.terman -Bottelier, d. A Verzij ibergli— Ides, 14 Sept.: E. de NieuweFaas, z. H. Wensveen—Huisman, *z. M. T. DrogtropWeeterhovon, z. 15 Sept. C. WindtSchutte, z. M. KosterBakker OVERLEDEN: 13 Sept.: F. H. Ben- raadt, 71 jaar, Santpoorter straat. W. J. Bruining, 27 jaar, KinderhuSssm- gel. 14 Sept. M .HeerfGiledn, 71 jaar. Oranjestraat. G. Besamusca, 68 j-, Scheepmakers dijk. BLOEMEND AAL. Ondertrouwd: W. Th. Gerrcts cn J. A. J. Soróc. Geboren: 1.1. z. van W. M. van der Scheer en L. Lo Poole. Overleden: A. M. Muller, 65 j., D. Haagmans, 59 j., A. H. Staalstra, 89 j. HOLLANDSCHE HANDELSBANK Opemingsikoereea van Vrijdag 15 September 1922. 5 pet. Nederland 1919 94 3/4 -. 5 pet Nederland 90; 6 1/2 pet. Nederland 100 7/86 pet. Nederland 100 1/4. Deli Bat. 236; Deli Mij. 182; Se tt embah 270. Amsterdam Rubber 76 Néd. Rub ber 44. Gevv. Dordt 430 Gec. Holt. Olie 136, Kou. Pettol. 460. Vaart 108 Kon Boot 47 Nwe Boot 45 Paketvaart 75 Unie 81 '1/2 Rolt. Lloyd 111; Nederland 114; Noord'zee 27 1/2. Studebaker 135Cigars 64Steels 111Erie 16 1/4Unions 160. Kol. Bank 118; Did. Bank 91; Gert. Handel 124 Gew. Guit. 145; Actions 119 H. V. A. 338Java Cult Camp. Argent. 29Poerwaredjo 61. NEDERLANDERS TE SMYRNA CEDOOO? Omtrent den dood van het Neder landsche echtpaar de Jongli, verneemt de Daily Mail nader van een Engelsch koopman uit Smyrna, dat de identiteit van de getroffenen nog niet vast staat Zeer waarschijnlijk zijn dc slachtof fers de heer Oscar de Jongh en zijn echtgenoot©, die in de Eugelsche krin gen te Smyrna zeer bekend waren. Een broeder van den verelagene, de heer Henri de Jongh is mei een En- gelsche gehuwd, nl. miss Purser, doch ter van mr. Jldward Pureer, die jaren geledjn verbonden was aan den Rrit- sohen Aid in-Smyrna spoorweg. De heer Henri de Jongh is verbonden aan „Egypt and Levant Steamship Company". GEHEIME JENEVERSTOKERIJ De N. R. Ct meldt: De politie heeft te Plet Gijzenhrug in ©en saxuur van L. v .d. B. een Inval gedaan op ver moeden dat er een geheime jenever stokerij was. Dit vermoeden bleek ge- grond.Drie Amsterdammers, die daar bezig waren met het stoken van jene ver. trachten zich door uit het raam te springen aan de handen van de po litie te onttrekken. Een hunner wist te ontkomen. De twee anderen zijn igerekend. Het toestel is in beslag genomen. last inet de zaken rakende de drank bestrijding, welke' vacature is ont staan door het aan jhr. Op ten Noort te Ede verleend eervol ontslag, niet worden voorzien, maar zullen door ©en wijziging in het ambtsgebied, de werkzaamheden worden verdeeld tus- schen de beide andere inspecteurs van genöemden dienst Rfjkstoezlcht op de Spcorwe;en De onder voorzitterschap van dr. C. Lely door den minister au V. a- tarstaat ingestelde comrnissio welke te onderzoekeu had, welko wijzigin gen en vereenvoudigingen in ver band met *ie nieuwe spoorwegover- eenkomsten, in het Rijkstoezicht op de spoorwegdiensten konden worden aangebracht heeft hare werkzaamhe den beëindigd. Binnen enkele dagen zal haar op port aan den minister worden in gebracht. Naar de „Tel." verneemt, komt Let rapport tot de conclusie, dat het staatstoezicht in zijn tegentvoordigen vorm niet kan blijven gehandhaafd, doch tot meer eenvoudige proporties dient te worden teruggebracht. Zoo zal het aantal rijksinspecteurs der spoorwegdiensten dat thans 20 ho draagt, tot een 5-tol worden terug gebracht. Het secretariaat dei- scheidsgerech ten zal wederom als voorheen bij de spoorwegmaatschappijen komen, ten ge\olge waarvan een 10-tal ambtena ren bij den Raad van Toezicht over compleet komen. Voorts ligt liet in de bedoeling den Raad van Toezicht, die thans ge vormd wordt, door een 5-tal leden en een secretaris, zoo om te vormen, dat liij komt onder een eenhoofdig bestuur, onder wiens bevelen recht streeks de chefs der afdeelingen zul len werken. De ton gevolge van de nieuwe spoorwegovereenkomsten zeer ver minderde werkzaamheden hij den Raad van Toezicht wettigen voorts niet meer een zoo groot aaptal amb tenaren als thans bij dat college werkzaam is. Het is te verwachten, dat binnen kort velen hunner op wachtgeld zul len moeten worden gesteld. ERNSTIG ONGEVAL BIJ EEN MILITAIRE MANOEUVRE. Uit Valkenburg meldt men aan bet N.. v. d. D.Bij een militaire manoeuvre re den wielrijders, niettegenstaande er op het waarschuwingsbord stond, dat een gevaarlijke helling was, van den Cauberg af, met rijwielen zonder re men. De voorste wielrijder kwam v moedelijk door een keltingdefect vallen en de achter hem rijdende troep viel over hem heen. Twee militairen zijn met hersenschudding stervende opgenomen. Van de gewonden zijn cr vier ernstig gekwetst. Omtrent dit onge'uk verneemt TelegToaf nog het volgende: I11 de Roode Kruiskiiniok te Valken burg zijn opgenomen A. IJ. de Groot (Schiedam), Spaffenburg (Den Haag), die zwaargewond ia en Bastiaan Vonk (Rotterdam) bij wien een hersen schudding werd geconstateerd. Op last van den behandelenden arts mogen zij geen van drieën vervoerd worden. Dr. Keffer van het Roode Kruis was spoedig ter plaatse. Vijftien mili tairen werden verbonden. De oorzaak van het ongeluk is niet met juistheid aan te geven, daar de meeningen hieromtrent uiteen loe pen. Waarschijnlijk heeft het geval zich als volgt toegedragen. Een com pagnie wielrijders, deelnemend aan de plaats hebbende manoeuvres, reed den gevaarlijken Cauberg af, niette genstaande het waarschuwingsbord van den A. N. W. B. De voorrijder, waarschijnlijk ver leid door het langzaam dalend begin- gedeelte, reed door tot hij bij een bocht gekomen, het gevaar besefte, waarna hij een teeken gaf. Door de vaart kon de troep niet teer inhouden en reed de eerste man tegen een met een paard bespannen wagen. Het paard sdjrok, zwenkte en intussohen was alles reeds een chaos van menschen en rijwielen. Door de vaart, de wegversperring en de rem- looze rijwielen was geem stoppen mo gelijk. Alles ging over elkaar en het ongeluk, was gebeurd. De min of meer lichtgewonden zijn per trein naar (Maastricht vervoerd. BEZUINICINC. Naar het Haagschu correspondent tiebureau verneemt zal in de vacatu re van inspecteur van do volksgezond beid, voor wat betreft den dienst bo- ONWEER. Te Oostzaau is Woensdag een geweldige plasregen, jevolgd door een buitengewoon zwa ren donderslag gevallen. Het bleek spoedig, dat de bliksem in de groote Ned. Ilerv. Kerk was ingeslagen. Men zag vlammen uit de luigaten van den toren komen. Gelukkig is er geen brand door ontstaan. Bij onderzoek bleek echter op ver schillende en zeer verwijderde plaat sen vernieling aangericht, b.v. bin nen in den toren, bij het orgel, on der den preekstoel, aan de muren. Aan den buitenkant van den 1 ct- ren zijn stukken hout weggeslagen. WERKLOOZ EXDEMON STRATIE. Te Rotterdam demonstreerden een naar honderd werkloozen. Nadat de politie bij het stadhuis hen had uit- eepgejaaed, kwamen de werkloozen in de Lange Torenstraat in botsing met de hereden politie. Toen uit hun midden een paar schoten in de lucht gelost worden, is het restant van de demonstranten met de blanke sabel verjaagd, meldt de N. R. Ct. Een bankwerker, die met een steen in de hand stond, heeft eon sabelslag over het hoofd gekregen en is bi het poli tiebureau aan de Lange Torenstraat ve rbonden. OP DE ZAKELIJKE BELASTING HET BEDRIJF. Men meldt uit Arnhem aan de Tol. Tn een bespreking tusschen het col lege van B, en W. van Arnhem en een commissie van leden der Geldersche Industrieele Club over de zakelijke be lasting op het bedrijf, we.den bemid delingsvoorstellen gedaan, welke door bufffie partijen overwogen zullen wor den. De wethouder van Financiën stond niet onsympathiek tegenover 't plan om de belasting billijker te maken en near te gelegener tijd zelfs op te hcf- fen. MOTOR-ONGELUK. - Het slacht offer van het motorongeluk bij de tramremise te Doorn, de heer Brink man, directeur eener steenfabriek te Eist, is aan zijn verwonding in het ziekenhuis te Utrecht overleden. DÓODELIJKE MISHANDELING. Zaterdag werd zekere De Jong te Geertruidenbcrg bij een vechtpartij levensgevaarlijk mishandeld. Tirana is hij aan de gevolgen overleden. DéBACLE VAN HET CRIEKSCHE LECER. BERLIJN (draadloos). Volgens een bericht uit Angora is 2/3 deel vaa het Grieksche leger krijgsgevangen ge maakt. Drie Grieksche legercorp: bestaande uit 12 division, zijn totaal in de apn gehakt, terwijl 5 divisieconx- mandanten, onder wié Tricoupis, met hun staven zijn gevangen genomen. EEN BUFFERSTAAT TUSSCHEN GRIEKENLAND EN TURKIJE? BERLIJN (draadloos). Volgent berichten uit Sophia deelde Riza-Jasja, voorzitter van het Turksche kabinet aan de journalisten mede, dal Turkiji het oostelijk deel van ThsaciË lot aan de Mariza en Bulgarije het westeliji deel moet ontvangen, om op deze wijz: een bufferstaat in het leven te roepen tusschen Griekenland en Turkije. De Turken zijn voornemens Oost-Tliracië autonoom te verklaren. Ten aanzien der zeeëngten willen de Turken geen moeilijkheden opwcipen, mits de inter- geallieerde commissie haar zetel van Constantinopel naai; Galhpoh ver- legt, DE AMERIKANEN TE SMYRNA. WASHINGTON (Reuier). Ad mi- raai Bristol, de Amerikaansche com missaris in Turkije, meldt, dat 14 Ame rikanen te Smyrna worden vera De commandant der torpedovloot heeft bericht gezonden dat dc brand ;s begonnen op Woensdagavond in hel Armeensche kwartier. Alles stond nog in lichte laaie toen hel bencht werd ver zonden, dus waarschijnlijk Donderdag avond. Zoowel de Artpeensche .als de Europeesche kwartieren zijn tot den grond toe verwoest. De oorlosschepen zijn dicht bepakt met vluchtelingen. HET BRITSCHE ESKADER IN ZWEDEN. STOCKHOLM (draadloos). Het Britsche eskader, bestaande uit 5 krui sers en 9 torpedojagers, bemand met 3076 koppen, is Donderdag te Stock holm aangekomen. Prins George was ten koninklijken paleize uitgenoodigd aan de lunch, ter wijl koning Gustaaf een tegenbezoek brachTltan boord van den kruiser Dehli, E BELGISCHE EISCHEN. BERLIJN (V.D.) De Duitsche regee ring heeft nog geen besluit over de Belgisch© nota genomen. Volgens een telegram uit Parijs zou Bradbury de Belgische delegatie een compromis-voorstel hebben gedaan, bevattende de aanvaarding van de door de Duitsche regeering aangebo den waarborgen. Dit voorstel zou reeds bij de Duitsch© regeering zijn ingekomen. De Berlijnsehe bladen melden, dat de reis van von Havenstein hiermede in verband staat en dat de Rijksbank geen verdere etappen zal doen voor den terugkeer van Havenstein. Naar de soci aal-democratische par- lementsdienst verneemt geschiedde de uitzending van Havenstein op ver zoek van Engel sche regeeringskrin- gen. DE BRAND TE SMYRNA. Volgens de „Ghicago Tribune" zijn bij den brand reeds duizend personen om het leven gekomen. Ongeveer zes tig duizend personen zijn dakloos. De schade bedraagt meer don zestig mil- lïoen dollar. naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 September, medege deeld door het Kou. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763.1 111.M. te Toulouse; laagsto 741.6 m.M. tc Karlstadt. Verwachtingen tot den avond van 16 Septemberkrachtige, later afne mende Noord-Westelijke tot Weste lijke wind, meest zwaarbewolktaan vankelijk nog buiig en koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM DE KOLENPRODUCTIE IN DUITSCHLAND. BERLIJN (draadloos). Naar de bladen melden werd de nieuwe rege ling betreffende het overwerk reeds in 92 der mijnen ingevoerd, zoodat de kolenproductie aanzienlijk is gestegen. Koersen tot (Medegedeeld door Bankvereeniglng t Biljetten Marken (rood) Marken (groen) Kronen Francs (Fransch)... Francs (Belgisch),.. Pond Sterling Dollars Chèques Berlijn YVeenen Parijs Brussel Londen New-York (Cable) Amerik. Bankpapier. ran 0.18— 0.29 0.18— 0.22 o.o'/,— 0.07, 19.55-19.777, 18.45—18.67'/, 11.40-11.60 2.60- 2.677, 0.16— 0.18»/, 0.0'/,— 0.07, 19.66-19.75 18.45—18.66 11.42'/r11.45 2.58— 2.59»/, „VOORWAARTS"—GEM. WERK LIEDEN HEEMSTEDE". (3—1). Qd het terrein der G. W. H. vond bovenvermelde "ontmoeting plaats. Met gelijken stand 0—0 werd van speelhelft verwisseld. De G. W. H.- voorhoede ie daarna het eerst in den aanval en heeft al spoedig succes. •(0—1). Slechts kort genoten de G. W. H.'ers van de leiding, want de Voor- waarts-linkBbinnen bracht de partijen op gelijken voet. (1 1). Het wordt tenslotte een 31-overwinning voor Voorwaarts. KENNEMERLAND. Zaterdag 16 September opent de H. C „Kennemerland" het' seizoen met het speley van twee vriend- schr.npcliike wedstrijden op het ter- rem aan de Zandvoortscbélae.n, nann- lijk Kennemeriand IVoorwaarts 1 Kennemerland IIVoorwaarts II. Vorige stand 755 m.M. Sland .van heden 763 m.M. Achteruit. OPGAVE VAN JOH. M. SCHWIIDT .Opticien HAARLEM BARTELJORiSSTR. 21 15 September Hoogste gisteren F. 57 Laagste hedennacht F. LO Heden 12 uurF. 56 INGEZONDEN MEDEOEELINCEN a 60 Cts. per regel. Vaste Betrekking Volledige opleiding in korten iijd tot Onderwijzer (es). Gratis inlich tingen onder No. II. U. 53S Alg. adv. bur. D. Y. ALTA, Groningen. Victoria-Water Oberlahnetein is niet wrang of scherp als gefabri ceerde en zoogenaamde kunstmatige minerale wateren, doch pétillant, smakelijk en opwekkend. MESSCHAERT'S VERASSCHING. De correspondent van de N.R.Ct, to Zurich, chrijft dd. 12 Se ut. Het zijn er maar zeer weinigen ge weest, die den grooteh meester de laatste eer bewezen hebben. En wel was aangrijpend, die sobere bruin houten kist, onder bloemen bedolven in de wijdsche stilte van de hoogea erematorium-halle te zien. In onbe- wotgen smart- zat in de eerste rij ban ken de weduwe met haar beide doch ters. Stil school een kleine gemeente vrienden en leerlingen op den achtergrond. Het klonk als een ver troosting in dit drukkend zwijgen,toen een klein a-capella-koor het echoone lied aanhief: ..Wenn ich einraal muss scheiden". Twee sprekers voerden het woord: Zij lieten voor een wijle den mensch cn den kunstenaar Hesechaert voor ons herleven. De jongeman, wiens broze gezondheid streefde naar het rustige tuindersleven. terwijl andera- zijds zijn fijne geest ademde naar het geestelijke ambt. Hoe uit deze fijne en teedere gevoelens de zanger werd, die in zijn kunst het volmaakte nabij wist te lcomen. Tot op het laatst was hij de onvermoeide werker, de altijd hulpvaardige leermeester, de bemin nelijke mensch, onvergetelijk voor wien het geluk had hem van naderbij, vooral in zijn idealen, to leeren ken nen. ,Es 1st vollbracht!" klaagde de heenliike stem van Bona Durigo in Baoh's aria. Heeft de beroemde zan geres ooit met ddeper bewogenheid dit woord gezongen als nu, bii het heen gaan van dezen meestor in balling schap. Cello en orgelspel voerden dit afscheid op tot een daad van hoogste ontroering. En bij het wegruisoben van de laatste tonen gleed ook de so bere houten kist in het verterende vuur. DE TOESTAND VAN l.ENIN. a een zitting van de Sovjet van Moskou deerde de voorzittei Kame- nef mede, dat Lenin weer geheel her steld is van zijn ziekte. Hoewel hij weer in staat is om te werken, zul len zijn vrienden niet toestaan, dat hij nu reeds aan het werk griaL Men wil Lenin hierdoor de mogelijk heid verschaffen om weer heelemaal op krachten te komen. HET ARCHIEF-VAN Y/RANCEL. De politie te Sofia heeft het archief van de vertegenwoordigers van Wran gel's leger in beslag genomen, «..er in een groot aantal compromitteer©»* de documenten werden gevonden, DE VOLKENBON». Ontwapening. In de derde commissie van de Vol kenbondsvergadering hebben bespre kingen over Jict vraagstuk der ont wapening plaats gevonden. Op voorstel van den Franschen ge delegeerde De Jouvenel besloot de commissie, aan den Volkenbondsraad ta stellen, een ontw erp-garan- tieverdirag aan de verschillende re geeringen te zenden, opdat deze uien- aangaande liaar opmerkingen zullen kunnen maken. Da toelating van Hongarije. Na den Hongaarschen minister an Buitenlandsche ZAken gehoord le hebben, besloot de politieke subcom missie, aan de commissie een gun stig rapport uit te brengen in 'ake de toelating van Hongarije tot den Volkenhond. Hongarije zal vermoedelijk dit jaar nog worden toegelaten. Do negers in Amoriks. Ken neger-delegatie ts uit Ameri ka no ar Genève vertrokken on» en Volkenbord te verzoeken een ro'f- etandigen staat te mogen stichten.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 2