Rubriek van den Arbeid. Korporaal Clancy van öe Bereden Politie. DE AUTOPED. Te 's GravenlKtge overwegen de autoriteiten, meldt het „Vad.", in hoeverre hot gewescht en mogelijk is in de algemeene politie verordening een bepaling op te ne men, waarbij het verboden wordt met een autoped het bekende kin derspeelgoed op het trottoir te irijdon. IN BRAND GERAAKT. In de buurtschap Achter de Vree onder Oldebroek is de 47-jarige weduwe J. K. bij hel stoken van het haardvuur in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Pers-Overzicht OE OPLOSSING DER KABINETSCRISIS Do Nedorlandor zegt, zich i weljjks to baddon kunnen iudenken dat Let uieuwo kabinet vrijwel ecu copie zou rga van het vorig ministerie, alleen vier jaar ouder. Wy hadden gehoopt, scliryft het blad, op moer, nieuwe, frissche krachten. Daar naar vraagt oen volk in zoo zwaren tijd. |)o samenstelling van het Kabinot geeft niet datgene, waarop gohoopt werd. .Do beer Ruys maakto hot zyn vrienden niet gemakkelijk. Dit neemt niet weg, dat wij hot tweede Kabinet-Ruys met vertrouwen en vriend schap tegemoet treden. Wij hopen op recht, dat wü het Ministerie stoods en van ganseher harte zullen kunnen steu nen. Naar zijn program zijn wjj zoer be nieuwd. De Standaard oordeelt dat hot aanblijven van do ministers op twee in het nienwo kabinet zijn voor en te heeft. „Er vóór pleit, dat Ruys uit ervaring weet wat hg aan zgn ambtgenoten hoeft. Er tegen pleit dat het voor dezo ambts dragers wel heel zwaar moet vallen een gansch anderen koers te sturen dan tot nn toe gevolgd werd; gedeeltelijk met eigen hand to mootou afbreken wat met' veel zorg en inspanning werd opge bouwd. Wg zijn niet zender vreezo dat dit nog wel eens tot moeilijkheden aan leiding zou kunnon geven. Want by aan vang, voortgang en oindo zal de werk zaamheid van dit Kabinet in het teoken staan van van gestadig drukken der uit gaven, omdat do inkomsten gedurende den ganschen levensduur van het Minis terie geregeld door achteruit zullen gaan. Intusscheu, wy zgn er van overtuigd dat de formateur dat alios gewikt en gewo gen heeft en dat de argumenten pro meer gewicht in do schaal hebhen gelegd dan die contra." Het Centrum schrijft onder meer: Het Kabinet is evenmin doctrinair, als react-.onnair. En dat het zijn taak zal voortzetten naar dezelfde principicole opvattingen, welke het tot dusverre beleed, sluit allerminst uit, dat het niet al het mo gelijke zou kunnen en willen doen, om de grooie economische en financieeic moeilijkheden te overwinnen. Dit is de hoofdciscli van het oogen- blik, en 'dit verklaart den ernst en den duur der besprekingen, welke aan de oplossing der crisis vooraf gingen. Voor weeldc-uitgaven is het nu geen tijd en ook in nuttige of noodige uit gaven zal hier en daar het nies moe ten worden gezet. Een zware, een zeer zware taak wacht ook thans het ministerie. Sociale rechtvaardigheid, zin voor de werkelijkheid en een gezonde democra tie hebben in de afgeloopen vier jaren de daden van het ministeric-Ruys- Aalberse gekenmerkt. Op krachtige wijze werd aldus de orde gehandhaafd en de vooruitgang gediend. Beide ën de orde èn den voor uitgang achten wij onder dit Kabi net ook in de toekomst veilig, al slaat men nog zoo luide alarm van den kant der socialisten en anderzijds, van dien der conservatieven cn der met hen ver wante liberalen. Van hier en daar. DE KOMST DER DUITSCHE AR. BEIDERS. Op de algemeene vergadering die de vereeuiging voor Nederlaudsche Arbeidsbeurzen te Nijmegen hield, kwam bij de rondvraag ter sprake de bemoeilijking, welke dc Duitsche ar beiders, die hier' komen werken, on dervinden van do zijde van de Neder- landsche arbeiders. Do voorzitter deelde mee, dat do centrale commis sie voor arbeidsbemiddeling in op dracht van den minister to dezer zake een onderzoek instelt. Do afgevaardigde van Terneuzen zeide, dat in het Zuiden des lands hetzelfde feit zioh voordoet met de Belgische arbeidrs. Ilij bracht dit in verband met heb lagere loon, waar voor de Belgen werken. Hij deelde verder mee, dat in Zeouwsch-Vlaan- deren conferenties zijn aangekondigd met landbouw organisaties en direc ties van suikerfabrieken. De afgevaardigde van Enschedé deelde mee, dat aldaar een 2000 Duit- schers voor lage loonen komen wer ken, waardoor vele Nederlandsche arbeiders zijn gedupeerd. De afgevaardigde van Nijmegen meende, dat de verkeerde toestand hoofdzakelijk is te wijten aan het groote a-ntal perBonen in heb grens gebied, 'die zonder papieren over de grens komen en hier onder den loon- srandaard komen werken. Een stren ger optreden tegen deze personen zou z. i. zeer gewenscht zijn. De Duit sche regeering heeft een verordening voor klem grensverkeer uitgevaardigd maar van Duitsche zijde wordt hier aan slecht de hand gehouden. De Duitschers komen hier voor een lut tel bedrag binnen, terwijl de Neder- lanüseho arbeiders liet volle bedrag .voor een pasvisum moeten neertelden. Bij de verdere uitvoerige discussie over deze kwestie maakto do secreta ris, de heer Ant. Eolmer, de opmer king, dat in dezo zaak de-loonkwestie sterk op den voorgrond treedt, zoo dat men bij het uitspreken van een oordeel zeer voorzichtig moet zijn. INSTITUUT VOOR ARBEIDS WETENSCHAP. Het Tijdschrift voor Sociale hygië ne meldt Naar aanleiding van een besluit, dat in den Pruisischen Landdag door alle partijen is genomen," heeft het ministerie voor Volkswelvaart een ge schrift uitgegeven voor Arbeidswe tenschap en Bedrijfshygiéne. Het wetenschappelijk onderzoek van liet individueel menschelijk prestatie vermogen en de beroepskeuze is het eerst in Amerika in het groot in toe passing gebracht en zou daar tot ver meerdering der productie en tot ver betering der kwaLitei* van den arbeid geleid hebben. In Duitschland hebben 30 groote firma's op het gebied der metaal- en electrische industrie te Ber lijn zeer gunstige ondervindingen op gedaan met wetenschappelijke metho de tot het uitkiezen van geseliikt leer lingen-materiaal. Het bovenbedoelde geschrift verzet zich er tegen, dab ondernemers op eigen gelegenheid een psycholoog aan stellen, om een schifting onder hun personeel toe te passen, welke met hun belangen overeenkomt. Daarbij werkt iedere psycholoog naar een ei gen systeem. Er ontbieekt de comple- teeréudo werkzaamheid van den bio loog en den physioloog, die weten schappelijke metingen van functies toepassen en den ongeschoolden beider, wiens werk geheel automatisch moet verloopen, van den denkenden kwaliteitsarbeider onderscheiden kan. Het bedoelde staatsinstituut arbeidswetenschappen en bedrijfshy giéne is als een centrale instelling ge dacht, die clko onderzoekingsmetho de en het daarmeo verkreg-. resul taat nader toetst en harerzijds op grond van het erkregen materiaal het juiste systeem 'traeht te vinden. De leiding van het instituut zal aan dr. Lipmann te Berlijn worden opge dragen. DE FUSIE A. N. V. EN N. V. V. Op liet tweojaarlijkscb congres van den G'entralen Bond van Xed. po3t-, telegraaf- en celeïoonporscnool, te Den Haag gehouden is, zoo. meldt de Nieuwe Et-, met algemene stemme de volgende motie aangenomen: Het congres, enz. gehoord de bosproxlijgen nuRrer: de fusie A. X. V. en N. V. V. stelt zich op het standpunt dat eenheid en machtsvorming dringend noodig is spreekt als zijn meening uit, <iat een fusie alleen dan mogelijk is, wanneer een vakcentrale kan worden gevormd op een basis, welke geen gegronde aanleiding geeft voor het lidmaat schap van den Bond te bedanken, ol niet tot die organisatie toe te tre- deu rekent er op, dat het bondsbestuur na nauwkeurige omschrijving van program, organisatievorm en contribu- tieregeliug alle samenstellende deelen en leden der organisatie in de gele genheid zal stellen in woord en ge schrift do eventueele cenheidspogin- gen te behandelen voor en aleer een besluit door een congres zal worden genomen gaat over tot de orde van den dag. WACHTGELDREGELING VOOR DE SCHOEN. EN LEDER. INDUSTRIE. Met het oo£ op de vrij groote werk loosheid te s-Hertogcnboseh stellen B. en W. voor een wachtgeldregeling voor de schoen- en leder-industrie in te voeren. De uitkooring zal bedra gen voor gehuwde arbeiders die 3 of meer kinderen beueden dc 1G jaar te verzorgen hebben, 75 pet. en voor de overige gehuwden en kostwinners 70 pet. van de loonen, die daar volgens het collectief contract gelden en voor niet-leden van oen door de overheid gesubsidieerde werkloozen- kas rep. 70 en 65 pet. te betalen voor 1/3 door oe geineei.te, voor 1/3 door het Kijk en voor 1/3 door de werkgevers. Ongehuwde arbeiders, die niet kostwinner ziju, zullen geen wachtgeld krijgen. UIT DE Si GA REN IN DUSTRIE. Naar Het Volk verneemt, hebben onderhandelingen met do Spaansche regie, aangaande voortzetting van de aauruaak der Senoritas signien iu ver schillende plaatsen van ons land, tot het resultaat geleid, dat de z.g. groo te order kan worden uitgevoerd. Hierdoor is werk voor dc betreffen de arbeiders tot eind October. Uit de Pers In ,,de Il.K. Vakbeweging" een artikel over de werkloosheid in den komenden winter. Het periodiek doet >.m. opmerken: Het meest doeltreffende middel om de ellende van de dreigende omvang rijke werkloosheid te lenigen, is na tuurlijk productieve werkverschaffing. Daarover bestaat geen verschil van meoniug. Dit oordeel heeft klaarblijkelijk ook in regeeringskringeu burgerrecht, want het Rijk verstrekt grooto som men aan subsidie voor gemeentelijke werkverschaffingen. Zijn wij goed geïnformeerd, dan is thans een complex van oinvaugrijke plannen aanhangig, waaraan het Rijk ■1 a 5 millioen subsidie zou moeten verstrekken, en zoowel in Groningen als in Oost- en West-Noordbrabant- en in Zuid- en Noord-Holland, 'aan groote groepen landarbeiders en grondwerkers werkgelegenheid zou verschaffen. Ais hier bovendien een gelegenheid bestaat om door deze werken nieuwe blijvende arbeidsgelegenheid te schep pen, dan is dit bij de sterke stijging onzer bevolking wel do meest doel treffende methode van werkverschaf fing. Voorts zal men van Overheidswege zoo weinig mogelijk moeten bezui nigen op ae uitvoering van productie ve werken. Voorts betoogt het blad, dat veel op indirecte wijze kan worden gedaan aan de bevordering der werkgele genheid in ons land. Ter bevordering onzer eigen werk gelegenheid zal het goed zijn, zegt het, meer dan in normalen tijd aan te sporen, bij niet al te groot prijs verschil zooveel mogelijk uitsluitend producten van onze eigen nijverheid te gebruiken. Hier moge van Overheidswego een goed voorbeeld worden gegeven. Dat is hoogst gewenscht, ook al zal dan hier en daar met een sleur of een waan of anderzias gebroken moeten, worden, waar deze uit het buiten land goederen doet betrekken, die evengoed en tegen dcnzelfdcii prijs in Nederland vervaardigd kunnen wor den. Dan zal het ook ernstige overwe ging verdienen-, van rijkswege de Thans ingestelde exportgarantie, waarover zeer wordt geklaagd, zoo veel doenlijk te vereenvoudigen, en of niet verder kan worden gegaan door met eredieten levenskrachtige on dernemingen te steunen, die door tij delijke rinancieele moeilijkheden ver loren dreigen te gaan. De Staat heeft zulk een alzijdig1 be lang bij de ongerepte instandhouding er industrie dat hier niet gemak kelijk te veel kan worden geholpen. Hier hangen het voorkomen van uit- gav.en voor werkloosheid en behoud van inkomstenbronnen ten nauwste samen. OVER EEN DREIGEND CONFLICT IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Naar aanleiding van heb bekende schrijven van de verbonden fabrikan- tenvereenigingen, waarbij de bestu ren der arbeidersorganisaties worden uibgenoodigd, ten aanzien van verlen ging van den werktijd on venninde- viug van de stukloonen, medewerking te willen verleenen, bevat „De Tex tielarbeider" orgaan van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" onder het opschrift „Een belangrijk besluit" een hoofdartikel van het hoofdbestuur, waaraan het volgende is ontleend „Door het hoofdbestuur is besloten, dat zoo spoedig mogelijk in de betrok ken afdeelingen ledenvergaderingen zullen worden gehouden, waar liet schrijven der fabrikantenverenigin gen zal worden besproken. Wij zullen daar ernstig beraden wat te doen, maar gezien de ontstemming die nu reeds tengevolge van deze aankondiging onder dc textielarbei ders is ontstaan, mag nu wel reeds gezegd worden, dat zoo goed als ze ker een weigerend antwoord zal wor den gegeven. Welke gevolgen dit zal hebben is thans nog niet te zeggen. Dc moge lijkheid is niet uitgesloten, dat deze aanval der fabrikanten op onze ar beidsvoorwaarden tot een conflict in onze industrie zal leiden. Onze organisatie zou daarbij dan met 3500 leden betrokken zijn. Komt het zoover, dan zullen wij daarbij zeer zeker in financieel opzicht den steun noodig hebben van de gehcele moderne arbeidersbeweging in ons land. Ons hoofdbestuur meent echter, dat het noodzakelijk is, dat ook de tex tielarbeiders zelf toonen bereid te zijn al liet mogelijke te doen om in dezen strijd zoo sterk mogelijk te staan cn heeft daarom besloten een extra fi nancieel offer van de leden tc vragen. Zoo spoedig mogelijk zullen onzo afdeelingsbesturen per circulaire na der worden ingelicht. Wij vertrouwen dat onzo bondsle den met hot hoofdbestuur den ernst van den aanval der fabrikanten zullen beseffen en hun volle medewerking zullen verleenen teneinde dit besluit van het hoofdbestuur door te vooren". RecMszakeu iie moord te rfottenlam. De Rechtbank behandelde Donder dag de zaak tegen den 19-jarigen kantoorbediende C. B. en zijn broe der, den 24-jarigeu student J. 13.. be klaagd van den moord op Haring Blazer, gepleegd op 3 Februari van dit jaar op den EssckeriburgsSngel te Rotterdam. Toen op den mond van den 3en Februari de 23-jarige koopman H. Blaazer uit de Leeuwenlaan met een schotwond aan het hoofd Op den lis- schenburgsingel werd gevonden, ver moedde men nog niet, dat zulk een sehsatibneèlé geschiedenis aan d-/«:i moord verbonden zou ziiij. Dank zij het naarstig speuren van den uitne mend en politieman, den inspectnir N. Klaasseu werd de zaak reeds tein- ge dagen later tot klaarheid ge braelit. Het bleek, dat de gebroeders P. B. uit den weg ruimden, wijl hij wist. dat de kantoorbediende C. B. bij zijn vroeger en patroon f loOO had gcsl-> len. Blazer werd dien avond van huis gelokt en door een revolverschot in het hoofd gewond. Eenige dagen later was hij in het ziekenhuis c-.er leden. De student Johan B. was i aai Keulen gevlucht, doch werd aldaar gearresteerd. Aan het verslag in de Telegraaf van de behandeling van dezo zank ontleenen wij het volgende: Hot verhoor van be klaagden. Na voorlezing van de acte van be schuldiging werd begonnen met het verhoor van den kantoorbediende C. B. Deze bekende, wat hein bij dag vaarding ten laste was gelegd. Toen hij op 5 Maart 1920 i :i do firma F. en W. van Dam moest over werken, heeft hij de kluis geopend, daaruit eon ijzeren geldkist genomen, die geld voor de ze-gelkas bevatte en na deze kist met een sleutel 'e heb ben geopend, er voor f 1505 bankpa pier uit gestolen, L w. een biljet \un f 1000, een biljet van f 200. een biljet van f 100. een biljet van f 00, een bil jet van f 10, benevens ccnigo i!ver bons. Met Blazer is bekl. hun dijk goed bekend, omdat hij hij hem steeds wapenen kocht voor zijn wa- penvarzameling. Intiisschen WOs Bla zer op de hoogte gekomen van den diefstal bij van Dam, omdat hij hckl. zeer veel geld zag uitgeven en li>j dat in verbond bracht met dc vermissing van geld op beklaagde» Kantoor. Uit vrees, dat Blazer het zou uitbrengen, iieeft bekl. hem f 1300 van het gesto len geld geleend. Blazer beloofde hem in termijnen terug te botab-n en levens rente te voldoen. Doch daar aan heeft hij nooit voldaan. Wel heeft hij nu en dan uleir.e bedragen teruggegeven. Beklaagdies broer J. was ooit op de hocgte van den dieffeftl, Toen deze laatste kort Dij kas wét, lvecft hij zijn broer gevraagd woef iets derge lijks te doen; doeii bekl. beschouwde d,at aanvankelijk als con grap. Toni nam het plan om de firma Davidson cn Spier te berooven moer en meer vasten vorm aan. Op 30 Januari wer den daarvoor revolvers en maskers gekocht en werd Blazer gevraagd of hij meedeed. De President, Mr. van Romondl: Dus toen bestond nog niet het p'an Blazer uit den weg te ruimen. Bekl.: Jawel, ik was toen reeds van plan Blazer te. dooden, omdat hij mij dreigde den diefstal bij van Dam uit te brengen. De President: Het komt mij meer voor, dat Blazer uit den weg geruimd feuilleton werd, ómdat hij niet mee wilde dóen aan den bankroof bij Davidson en Spier en hij daarvoor te gevaarlijk werd. Beklaagde zet zijn verklaring voort en zegt, dat Blazer destijds nog niet definitief geweigerd had om deel te nemen aan den bankroof. Op 2 Fe bruari van dit jaar is liij naar Bla- ter's woning gegaan, want deze was van plan een bioscoop op Katen- drecht te beginnen. Ilij zeide toen. dat hij deelnemers wist, die hun geld in deze onderneming wilden steken. Tevens besprak hij met hem den voorgenomen bankroof bii Davidson en Spier. Beldaagldes broer J. zou uit Leiden overkomen, wanneer Bla zer toestemde. Hij zou dan telegra fisch gewaarschuwd worden. Daar Blazer noch ja, noch neen zeide, stuurde C. g?en telegram naar J., die uit eigen beweging naar Rotter dam kwam, daar hij niet wist wat er aan de hand was. Met zijn broer werd hij liet toen eens, dat, als Blazer niet in die zaak meeging, hij maar uit den weg ge ruimd moest worden. Afgesproken werd toen, dat .T. hem van huis zou lokken in de Leeuw en laan, onder voorwendsel, dat men de personen ontmoeten, die het geld voor de bioscoop zouden geven. Blazer was dien avond niet thuis. Intnaschen ging bekl. een dorde revolver koo- pen. Bij de derde, maal was Blazer thuis. Beid. was op den Ooolaingeil ent zag zijn broor alleen terugkomen. Tc kwart over acht kwam Blazer en ging men op weg naar den Malenluirger- weg en vandaar naar den Essenbui g- singel. Blazer liep tusschen de beide beklaagden in. De afspraak was, dat wanneer J. zou bukken. C. zou schie- ten, waarop J. het tweede schot zou lossen. Alles gebeurde volgens af spraak. Toen J. bukte, zag C. iets staan, daarom wachtte hij; maar liep nog een oogenblik door en laar- na schept C. zijn revolver af. Hij schoot vanaf de heup direct op het hoofd van Blazer. J. heeft daarop ook geschoten, want kort nadat C. ge schoten had, hoorde men een tweede schot. Blazer viel onmiddellijk nier. Men versnelde den pa?. Onderweg gaf C. alle wapenen, die hij bij zich had, nï. drie brownings en een cylin der revolver, aan J. Langs den koitst mogelijken weg ging men naar lijn 1Ü en per tram naar huis. J. vertrok den zelfden avond naar Leiden. Aon het slot van zijn verhoor houdt C. B. vol. Blazer vei moord te hebben, om dat hij hem bedriegd had en niet om dat iiij geweigerd had mee te doen aan den bankroof. De verklaringen van J. B. stemmen in hoofdzaak overeen met die win zijn broer. Aanvankelijk studeerde lnj voor zendeling, maar later ging hij in de Oostersclie talen studeeren. Een kennis van hem, was' bekend met een bankbediende bij Davidson en Spier en van deze relatie kreeg hij allerlei bijzonderheden over le si tuatie van dit, kantoor, o.a. over de plaats van de telefoon. Uit eigen be- wegir is hij den 3en Februari naar Rottei a gekomen en hij erkende, zijn broeder met betrekking tot Bla zer te hebben gezegd: „Nou moet liij uit den weg". 0j> dit oogenblik, dat Blazer vermoord werd. wist dezo be klaagde, naar hij voorgeeft, niet goed nicer wal hij deed cn had hij een ge voel of hij slaapwandelde. Het requisitoir. Nadat dan nog eenige getuigen zijn gehoord is het woord aan den Officier van Justitie nn-. de Visser tot het nemen van zijn requisitoir. Spi- begint met hulde te brengen :.an den inspecteur Klaass-n. Dezo heeft op simpele aanwijzingen het kluwen niet alleen ontward, maar nog gr ou ter misdaden tevens opgespoord. Spi. brengt hier in het openbaar hulde aan het doorzicht, de kalmte en de bekwaamheid van dezen politieman, waarop Rotterdam trotsch kan zijn. Tevens werd ontdekt dat men op Ainerikaansche wijze een hank wilde beirooven, met auto's, revolvers m maskers. Dit complot was reeds in een vergevorderd stadium gekomen. Twee studenten van Chrislelijken hui ze, die op 's Rijles kosten studeerden, waren er in betrokken. Dat het bij voorbereidingen is gebleven, is te danken aan het ingrijpen der i e- clierclie. Men bracht dit complot cck in verband met den moord, die in den trein had plaats gehad. Steeds, als men oen diefstal op liet spoor komt, kun deze verband hou den met vroegere misdaden. Doch bij deze beklaagden is daar niets van gebleken. Wat nu de motieven betreft doet het voorkomen, aLsof hij onder bedreiging van Blazer, die van het eerste misdrijf afwist, lot allerlei an dere misdaden overging, zelfs tot berooving en brandstichting. Ware het zoo, dan zou C. to beklagen zijn. Maar wist C. dan niet, dat Blazer bij het uitbrengen van dit misdrijf ook schuldig zou zijn? Dat is niet aan te nemen. Integendeel! Hot initiatief lot de bankberooving ging von C. uit en Blazer weigerde mee te doen. En daarom neemt spr. niet aan, dat C. onder de bedreiging van Blazer hem uit den weg ruimde. Wat het aandeel van J. betreft, dat is spreker voorals. nog raadselachtig. J. zegt, dal hij de sensatie van doo den wilde ondergaan. Spr. vindt hem daarom een hoogst gevaarlijk indi vidu, al verklaart men hein iu som mige opzichten een ontoerekenbaar fantast. Men zal op deze gronden iets kunnen voelen voor een voorwaarde lijke- veroordeling, ware hit i'-iet. dat J. in koelen Llóed mede ontwer per was van de bankplannen. C. heeft een ander karakter. Ilij gaat nog trotsch op zijn daud tn is voor de maatschappij een gevaarlijk individu. Wal de juridische zijde be tref t, is hier sprake van mededader schap. Samen namen zij Blazer mede sainen schoten zij, al heeft hel schot van .1. niet getroffen. J. is dus mede dader. Gaat men daar niet mee ao coord, dan is J. door liet afmilen van Blazer en het geven van hel ko ken medeplichtig. Wat de strafmaat betreft, moet men rekening houden met het feit, dat beklaagde geen mid del heeft ontzien om hier fantasti sche plannen uit te voeren. De moord was sloclits een schakel in een keten van misdaden. Spr. weel, slechts wei nig verzachtende omstandigheden m te voeren. Spr. eisoht tegen C. B, een govan. genisstraf voor den tijd van 12 jaar, togen J. B. een gevangenisstraf voor den tijd van zes jaar. Dc verdedigers van bekl. ulciltch oplegging van een geringer straf- gemengd nieuws HET BOM M ENGE VAAR TE PARIJS. f Nadat men eenige dagen geleden in 'orsclittlende straten van Parijs roedi acht a tien "bommen had gevonden, evenwel nog te rechtertijd, voordal deze helsche machines tot ontploft i»g waren gekomen, heeft men Woensdag naar de „Times" verneemt, wederom een helsche machSn©'ontdekt in het station van de Métro bij het I.ouvro. De bom was in een bruin papier ge wikkeld en was op een bank ge plaatst. Een vrouw nam het pak op. Ook deze hom ontplofte niet, doch bij onderzoek in het laboratorium vcor springstoffen kwam men tot do con clusie, dat de bom bij den geringsten schok zou zijn gesprongen. Er zij hier aan herinnerd, dat, den SOsten Augustus een bom ontplofte in een ander station van do Métro. Of schoon de persoonlijke ongelukken zich tot dusverre tot 6en doode bob ben beperkt, blijven deze bommen na tuurlijk voortgaan een onophoudelijk eai ernstig gevaar te vormen voor het Parijsche publiek. Sedert Januari, dus in een tijdsver loop van acht maanden, zijn door go- noemd laboratorium reeds 5000 hom men, granaten e. d. helsche machines onschadelijk gemaakt en sedert 1 Sep tember j.l. zijn "bij dit laboratorium uit het gebeele land niet min dor dan 600 bommen gedeponeerd EX-KEIZER WILHELM EN HINDENBURG. De buitenland scha pers maakt met' ding van een onlangs bekend gewon den brief van Hindenburg aan Jv izej Wilhelm II, naar aanleiding van diens vlucht op Nederland.sch gebied- Hij zegt daarin: „Allurhoogste, machtigste en aliergenadigste keizer, koning en Héér. Naar aanleiding van het besluit van Uwe Majesteit om zich naar het buitenland te begeven, welk besluit Uwe Majesteit den 9den No vember genomen heeft op het eenslui dend advies van aJ Uwe raadgever^ bevestig ik hiermede.dat ik, wat mij betreft, de»verantwoordelijkheid daar voor aanvaard, zooals ik reeds de ge legenheid had te verklaren. Uwe Majesteit liep gevaar te nor den gevangen genomen door dc rebel len en aan Uwe buitcnlandschc en binnenlandsche vijanden te worden overgeleverd. Een dergelijke gebeur tenis moest tot eiken prijs aan liet va derland worden bespaard. Om die re den heb ik U op 9 November uit naam van al Uw raadslieden aangeraden naar Nederland uit te wijken. Ik ge loof ook thans nog dat onze raad g<v reclitvaardigd was". BELASTING OP VERMAKELIJK HEDEN. Alle theaters in Brussel, met uit zondering van de, Opera on allo blon- copen en music-halls zijn. gesloten, ah protest tegen de belasting op de ver makelijkheden die door den staat, de gemeente en de provincie wordt ge heven en die van 20 tot 30 van de totale ontvangsten bedraagt. Er is in het Palais d'Eté een verga dering gehouden van belanghebben den waar 4000 inenschen bijeen waren en waar oen motie aangenomen werd, waarin aangedrongen word op een herziening van de wet en in overwe ging werd gegeven liever een luxe- belasting in te voeren. Wanneer de belasting gehandhaafd blijft, zullen alle theaters eai biosco pen in 't gehcele Ir. tv' '•.-.irden geslo ten. Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 64) „En inijn vader zou je kunnen ver tellen, wat je zoo graag wilt weten. Hij kent die heele geschiedenis, hoewel lnj mij die nooit verteld heeft.Hot weinige dat ik weet Vertel mij dat dan", zeide hij dringend. „Ik zou zelfs dat weinige, dat je weet, zoo heel graag willen hoo ren, Mollie", Maar het meisje schudde het hoofd. „Neen, lieveling, neen! Ik weet niet alles en daarom zou het misschien kunnen zijn, dat ik ten onrechte kwaad van iemand spruit. Bovendien is het een geschiedenis, die mijn va der je moet vertellen, die hij ge wenscht had je tc vertellen, nadat je op dien eersten avond ons Icarnp ver laten had en daarom moet ik hot aan hem overlaten het geheim voor je te ontsluieren". Enkele «ogenblikken zweeg ze en staarde in het vuur, toen riep ze hartstochtelijk uit: ,,Jc moet cr nie geen verwijt van maken, Ferenoe. Ik heb een voorge voel, dat je, wanneer ik-je ook maar iets ervan vertel, nooit de geschiede nis van mijn vader zult hooreu. En dat wilde ik toch zoo graag!" Op zijn beurt staarde Clancy in 't vuur en hij overdacht hoe ontzettend in de kans was, dat hij ooit Elking- ton zou hooren sjirekc-u. Hij sprak die gedachte echter niet uit, want hij wil de Mollie niet ongelukkiger maken dan ze al was. „Uitstekend, Mollie. Ik zal wach ten tot je vader me alles kan vertel len. Ik heb nu a! zoo lang gewacht, dat een paar woken langer of korter er niet op aan komt." Het meisje antwoordde niet en sa men stonden ze daar, terwijl de duis ternis om hen heen toenam, naar de Vlakte te turen, waar het nu, aange zien de wind geheel was gaan liggen, dóód»!ijk stil was. Men had het ge luid van oen stemvork wel twintig meter ver kunnen hooren, een uitroep zoowat een mijl en een geweerschot wel over tweemaal dien afstand. En plotseling werd die ontzettende stilte onderbroken door een langgerekt ge jank. Het geluid herhaalde zich eeni ge malen, het meisje rilde en kroop dichter naar Clancy toe, Wolven, zeide hij. Die zijn op buit uit, waarschijnlijk een of ander rendier. I iemand zijn, Ference 1 Dar is wel waarschijnlijk, lieve ling. Maar daar moet je niet te vast Nauwelijks had Ilij deze uitlegging weer gehaald had, gingen ze sainen gegeven of heel ver weg kJonk eenweer naar hun post terug en liepen geweerschot. I nu voortdurend op en neer. Er ge- Groote hemel!, fluisterde Clancy. I beurde echter niets en ook klonk geen j op vertrouwen. Het. is veel waarschijn- Hoorde je dat, Mollie enkel schot meer. Toen het geheel J Ik hoorde iets, zeide ze, dat donker geworden was, tuurde Clancy klonk als het afschieten van een ge-over dc door de sterren beschenen J vlakte, maar hoe hij ook keek, hij Dat meende ik ook, antwoordde kon nergens eenige beweging ontdek- hij. Het was aan don anderen kantken. Niets deed zich voor cn zoowel van de vlakte, daar tusschen de boo-1 het geweer als de wolven waren stil. men. I Tenslotte wendde Olancy zlcli tot het Maar wie kan het zijn? vroegmeisje. Mollie, haar oogen glinsterend van op We hoeven hier verder onzen winding, terwijl het bloed haar naar de wangen steeg. Dat weet ik niet, begon Olancy. Maar Daar heb je weer oen schot, en naar het geluid te oordeel en toomt het dichterbij. J'a! zeide hel meisje. Ja! O, Fe renoe, als het de slede eens was I tijd niet te verknoeien, Mollie. moeeten nu maar naar het kamp te ruggaan, 'Wat denk je, dat er gebeurd ia? vroeg het meisje fluisterend. Hebben de wolven de slede Dat is, dunkt mij, al heel on waarschijnlijk, viel Clancy begrijpen- Die gedachte was al na het eerste de wat er In haar omging, in do rede. schot hij Olancy ojjgtókomen, maar j Behalve wanneer ze dol zijn van den hij trachtte het meisje te bemoedigen. I honger vallen ze zeidon inenschen i Dat 16 niet heel waarschijnlijk,aan, vooral geen men schei), die gewe- j zeid» hij. Wellicht een of andere 1 ren bij zich hebben. Als zij zich wer- pelsjager, of een Indiuan, misschien1 kolijk meester gemaakt, hadden van een Eskimo, die WeerE'en twee!den man dien wij hebben hooren scbis- driemaal. Wie het ook is, moet wellen, zouden we wel géhoord hebben, erg in de benauwdheid zitten, anders'hoe ze om den buit vochten. Ik ver zou hij zij'n munitie niet zoo roeke-1 moed, dat de reiziger, wie het dan loos gebruiken. Ik moet mijn geweer'ook geweest is, een kamp ojigcslagen krijgen. j heeft en dat de wolven tóen afgetrok- Hij rolde terug naar het kamp, het ken zijn. i meisje ging mee en nadut hij zijn ge-1 Dus dan moet er hier vlakbij lijker dat het een Indiaan of de een of andere pelsjager is, dun dat het de man is, dien wij volg.-n. Je moet goed bedenken, dat het al vier dagen gele den is, dat we het spoor kwijt raak ten I Ja! Maar ook zij moeten toch wel gedwongen zijn geweest te kampeeren. Dat is natuurlijk waar, maar ook Ls het zoo goed als zeker, dat zij bij j de eerst© de beste gelegenheid weer verder getrokken zijn en dut zij het kamp waarschijnlijk onmiddellijk na het ophouden van den storm verlaten hebben, mogelijk midden in den nacht In ieder geval kunnen wc niets meer doen, voordat We iets hooren. We kunnen er in de duisternis niet op uit trekken om te zoeken Tiaar den een of anderen reiziger, die gedwongen is geweest een paar wolven te schieten en die waarschijnlijk best in staat is Ivoor zich zelf te zorgen. Morgenooh- tend is het een andere zank. Dan kun nen we hem vinden, en dat, hoop ik van harte, want dun zullen we mis schien onzen mondvoorraad aan kun nen vullen. Toen hij uitgesproken had tuurde hij aandachtig in de duisternis en Mollie vroeg haastig: Wat »6 er? Zie je iete Ference t Neen. Ik keek alleen maar, of ik soms het vuur van den reiziger zag. dat was alles. Bij ©en gewonen gang van zaken zal iedere man, tenzij hij zijn doel bijna bereikt had, op dozen tijd van den dag een kamp oj>. laan. I Tenzij hij, zooails de mannen, die wij volgden er de voorkeur aan geeft, des nachts te reizen. Ik geloof niet, dat veel inenschen dat zullen doen, antwoordde Clancy. I nog steeds turend. Kom, lieveling er gebeurt nu toch niets en daarom moes ten we maar bij het vuur gaan zitten. Aarzelend keerde Mollie Elkington naar het kamp terug. De geluiden, die zij geboord baddien, deden bij haar do% sinds lang vervlogen hoop weer ople ven dat ze, de enorme afstanden ten spijt, haar vadèr nog eens zou tegen komen. Ook Clancy koesterde dezelfde verwachtingen, maai- hij ba<l ze op zettelijk tegenover het meisje verzwe gen zoolang hij er niet volkomen ze ker van was. Een uur later, toen Mol lie Elkington gerust sliep, sloon zijn geweer meenemend, uit, 't kamp. Hij ging aan den rand van de popu lieren staan en tuurde in de richting van de bosscheu. Hij zag niets, hij hóórde niets en toch koerd© hij niei I naai- het kamp terug. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6