u o E E l\l Rubriek voor onze Jeugd den naar de buitenwijken gesleurd en daar vermoord. Syids Donderdag zijn er te Smyrna geen Armeniërs meer gezien, tinkelen hebben zich ongetwijfeld verstopt, doch men vreest, dat tot zelfs kinderen toe ver moord zun. De kade, waarop de van schrik Levangm en s:dderende vluch telingen bijeengebracht werden, le verde den ial t tragischen aanblik op, dien men zich kan voorstellen. Van alle kamen klonk het gekerm en de doodskreten van de gewonden en stervenden en allen leden van den honger en de dorst, liet aantal booten en lichters om de vlucntelingen naar de gereedliggende schepen to brengen was onvoldoende en menigeen, die trachtte zwemmen de een der schepen te hereiken ver dronk of werd van de kade af dood geschoten. Verscheidene vluchtelin gen, vooral vrouwen, verloren het verstand. Het is onmogelijk het aantal doo- den vast te stellen, doch de laagste schattingen van de vluchtelingen be- loopen toch nog het cijfer 120-OUu. Tal van Grieken en Armeniërs zijn op de plaats doodgeschoten, onder beschuldiging van hulpverleening aan het Grieksche leger of van het bedrijven van denkbeeldige misda den. De nouding v i Servië. Koning Alexander van Servië heeft een onderhoud met Poincaré gehad, dat twee en half uur heeft geduurd on waaraan de Servische minister van huilenlandsche zaken heeft deelgeno men. Deze zeide na afloop in een in terview, dat een oversteken van de nationalistische troepen naar de Eu- ropeesche kust door Servië als een hoogst gevaarlijken gang van zaken zou worden beschouwd. Servië, zet hij, volgt de gebeurtenissen op den voet en hoewel wij fot dusver nog geenerlei militaire maatregelen heb ben genomen, hebben wij Engeland, en Frankijk toch laten weten, dat Servië door een terugkeer van de Turken in Thracië ten zeerste ver ontrust zou zijn. Vervolgens kondigde de minister aan, dat hij Maandag te Londen Lloyd George en Curzon van de houding van zijn land op de hoog te zou brengen. De Duitsche schadeloos stelling. is iets minder dreigend geworden. Conflicten zullen voorto-opig verme den worden. Uit Berlijn wordt gemeld: Naar uil een officieele bekendmaking blijkt, heeft de rijksbank thans op grond der besprekingen van haren president Havenstein met de BanK van Engeland, zich bereid verklaard, de yesinaandsche soliatkistwissels van- haar onderteekening te voorzien. Daardoor noemt de rijksbank niet al léén de garantie voor de eerste termij nen der aan België te betalen som op zich, maar voor het geheele bedrag ter hoogte van 270 millioen gouden marken. Omtrent de vraag, hoe deze som over de verschillende maanden verdeeld zal worden, is nog niets be kend. Waarschijnlijk zal men over de eerste vier maanden termijnen van 50 millioen en de laatste twee maan den 70 millioen betalen. De oplossing van het geheele pro bleem, waaromtrent de rijkskanselier den rijkspresident rapport uitbracht, wordt in politieke kringen gunstig beoordeeld ofschoon men met een op timistische beoordeeling van den ge heel-en toestand nog moet wachten tot de Belgische regeering officieel haar toestemming zal hebben ge geven. Omtrent de afzonderlijke overeen komsten tusschen de rijksbank en de Bank van Engeland wordt het stil zwijgen bewaard, daar dit interne aangelegenheden der beide banken zijn. De resultaten van de missie van Havenstein wordt door de Duitsche bladen zeer verschillend beoordeeld. Het orgaan van Stinnes, de „Deut sche Allgemeine .Zeitune", zegty dat men tot dusver nog niet weet, op grond van welke onderpanden de bank van Engeland de garantie op zich heeft genomen. Waarschijnlijk hebben de Éngelschen concrete on derpanden bedongen. Het blad 1 er'n- nert ei- aan, dat de Rijksbank inder tijd 50 millioen goudmark uit baar goudvoorraad naar de bank van En geland heeft doen overbrengen. Plet is heel goed denkbaar, dat behalve dit goud, nog andere waarden aau- wezig zijn. De garantie van de bank van Engeland geschiedt daarom uit sluitend op de basis van reeële Duit sche waarden. De hei-verzekering der Rijksbank bij de bank van Engeland heeft daar om slechts een formeel karakter. De Rijksbank had even goed zelf de wis sels kunnen garandeeren. In elk ge val zijn Duitsche onderpanden be schikbaar gesteld. Deze onderpanden vormen echter do laatste reserves van het Duitsche economische levên. Hei blad blijft bij zijn meening, dat het bij den huidigen stand van zaken uitgesloten moet zijn om voor de be talingen in contanten op rekening van de schadeloosstelling dergelijke offers te brengen. Het voorstel der rijksregeerin gblijft ook in zijn nieu wen vorm onaanneembaar en niet vatbaar voor besprekingen. Do „VoiTSÉj ts" daarentegen noemt de overeenkomst eon belangrijke ontspan ning In den bultenland- sohen politieken toestand van Dultschiand. Het blad betuigt zijn instemming met de Londen«che overeenkomst, on der voorbehoud, dat deze ook werke lijk een duurzame oplossing van de kwestie der schadeloosstelling en een grondige herziening van de Duitsch- land opgelegde lasten moge opleve ren, en verklaart, dat tot dit doel l et bijeenroepen van een wereldconfe rentie zoo rr.ogö'ijk nog in den loop van dit jaar beslist noodzakelijk is. In elk geval verwacht het van. de overeenkomst oen zekere stabilisee ring van den tn arken koers. Deze overeenkomst l eleekent een* zware nederlaag voor de Duitsche despera do-politici, zoowel voor de Duilsch- nationalen nis voor de communisti sche agitatoren. Bovendien is het voor den aan grootheidswaanzin lijdenden heer Stinnes zeer Inilzoam om, eens te zien. dat de regeering-Whrth in het buitenland niet zoo oncredielvaanlig wordt geacht als in zijn blad, de „Deutsche Allgemeine Zeitung" wordt voorgesteld. Er zijn nog ofii cieele Duitsche handteekeningen, die ook dan nog haar waarde hebben, wanneer zij, zonder toestemming van den heer Stinnes of zelfs tegen diens wil worden gegeven. Het „Berliner Tageblatt" verneemt dat men de politieke oplossing van liet .geheele probleem in politieke klingen niet als ongunstig beschouwt al.moet men ook een al te optimis tische beoordeeiing van den stand van zaken zoolang uitstellen, totdat de Belgische regeering formeel haai goedkeuring heeft gegeven. Uit Brussel wordt geseind: Tegeii Maandagavond had minister Jaspar, den Duitsclren zaakgelastigde Landsberg bij zich ontboden. Hij gaf hem zijn verwondering te kennen, dat de Duitsche regeering niet had geantwoord op de sommatie der Bel gische regeering betreffende de ter mijnen van 15 Aug. en 15 Sept. Dins dagmorgen kwam Landfcberg mee- dcelen, dat de Duitsche rêgec-ring het voorstel, te Berlijn door de Bel gische leden der Commissie van Her stel gedaan, had aangenomen. De Duitsche regeering zal, zei hij, haar handteekening plaatsen onder de schatkistbiljetten die tusschen 15 Ja nuari en 15 Juni 1923 aan België be taalbaar zijn. De Rijksbank neemt op zich, de betaling van de 270 millioen goudmark, die deze schatkistbiljet ten vertegenwoordigen, te garandee ren. Do Belgische regeering zal deze dus kunnen verdiseonteeren. Versproid nUuwi ONLUSTEN IN BULCARiJE. Bij de onlusten te Tirnovo tusechen agrariërs en aanhangers van liet i stitutioneele boe der burgerlijke par tijen werden ruim 200 personen ge wond. De partijen van het bloc wil den een openbare vergadering houden waarop de agrariërs een tegen-demon stratie organiseerden. De minister van Binnenlandsche Zaken ging de samenkomst der agrariërs bijwonen. Hij deelde mede, dat, toen de agra riërs onderweg vernamen, dat hij bij zijn vertrek uit Sofia door aanhan gers van de burgerlijke partfj was be- leedigd, de agrariërs de leiders van die partijen, die zich in denzelfden tein bevonden, aanvielen, hun baar- en en snorren afknipen en hen wilden ophangen. De minister voorkwam het laatste door den verontwaardigden agrariërs te beloven, dat de regeering terstond bij het parlement een wetsvoorstel zal indienen voor de vervolging van de burgerlijke leiders, op grond, dat zij verantwoordelijk zijn voor Bulgarije's deelneming aan den oorlog. DE IERSCHE QUAESTIE. Engeland en Ierland. Gosgrave deelde in het parlement van den Ierschen Vrijstaat mede, dat er een wets-ontwerp zal worden inge diend ten einde de grondwet em het verdrag met Engeland in werking te doen treden. Gosgrave zeide, dat de overeenkomstig het verdrag tot stand gekomen Grondwet gelijkwaardig is aan alle andere Grondwetten van het Britsche rijk. De excessen der S'nn ."ainors. Zaterdag ging in het graafschap Cork een kleine afdeeling soldatem, bestaande uit zes man en hun com mandant, een mijn verwijderen, die geplaatst was om eon brug in de lucht te doen springen. Toen men er mede bezig was, bleek, dat onder do mijn een bom wae bevestigd en nauwelijks was de mijn onklaar gemaakt, toen de bom sprong. Alle zes soldaten wer den aan stukken gereten, terwijl de commandant levensgevaarlijk werd gewond. DE VOLKENBOND EN ONT- WAPEN.'NC. Uit Geneve wordt geseind: Lord Robert Cecil en De Jouvenel zijn het met elkander aens geworden, in zake een compromis met betrek king tot de verhouding van de ont wapening en de garantioverdragen. In de Echo National publiceert Tar- dieu een stuk over de houding der Ver. Sialéu in zake de oorlogseebul- den der geallieerden aan de Unie. Herinnerend aan de verwijten tegen het kabinet-Clemenceau, dat zou heb ben vergeten deze schuldkwestie tij dens het vredescongres van Versail les te regelen, schrijft Tardieu: In Maart 1919 was de verdeeling van de oorlogslasten tusschen de geallieerden op de agenda van een der commissies der vredesconferentie geplaatst, Twee etmalen later zond de regeering der Ver. Staten een nota aan de Europea- sohe Entente-regeeringen, waarin zij verklaarde zich te verzetten tegen el ke discussie over de schrapping, con solideering of vermindering van deze schulden. Amerika zou geen Entonte- regeering die dergelijke plannen voed de, langer voorschotten kunnen ver- leenen. Daar alle betrokken regeeringen verder voorschotten dringend noodig hadden, hebben zij zegt Tardieu berust in deze houding van de Unie. DERNBURC CVER EEN CELD- LEENiNC. De bekende Duitsche oud-ini nisier Bernhard Dernburg bespreekt in het „Berliner Tageblatt" de mogelijkheid en de doelmatigheid van een binncn- laiujgche goudlccning voor Duitech- Iand. Hij verklaart zich tegen de voorstellen van de vakvereenigingen ten opzichte van het invoerverbod van luxe artikelen etc. en hij waar schuwt voor overdreven verwachtin gen als gevolg van de maatregelen te gen de valutaspeculatie. Hij ziet met recht in den val van de Mark een ge volg van de steeds geringer wordende koopkracht van het Duitsche wette lijke betaalmiddel. Dernburg verklaart zich voor een nieuwe valutaleening betaalbaar in goudmarken en met een goud mark- rente. Deze leening kan echter slechts dan resultaat hebben, indien zij belasting vrij blijft en indien zij slechts 3 rente behoeft op te brengen. Het schijnt, dat het resultaat van de Hrvtv- gaareche goudrente den Duitschen financiers de oogen geopend heeft voor de eenige onder de lioerschcr.de geldverhoudingen. resultaatbeloyende leeningpolitiek. Raadseloplossingen Nagekomen raadsels ontvangen van: Pauwtje 5, Wilgenroosje 5, Zwaluw 5 Pierewiet 5, Heideprinsesje 5 Poesje 5 Behangertje 5 De kleino Spoorman 6 Zeemeeuw 3 Piene en Tiekie 4 Matroos 3 Liua Punt 4 Voetballer 4 Visscher 4 Boel de Bakker 4 Lentebode 5 Sneeuwballetje 5 Neerlandia 5. Brlevsnbus Brieven aan de Bedactio van de Kin der-Afdeeling moeten gezonden .worden aan Mevr. BLOMBERG-ZEKMAN, v. d. Vinnestraat 21rood. (In de bus gooien, zoudoi aanbellen). ZWALUW. Nog wol gefeliciteerd mot zusjes verjaardag. Had ze er al be sef van, dat 't feest voor haar wasl PAUWTJE. Wat voor feest gaan jullie vieren! Ik hoop voor je, dat het zonnetje dan ook vertegenwoordigd is. Knap, dat je dat moeiljjke raadsel toch gevonden hebt. HEIDEPRINSESJE. Louk, dat je er weer bent. In de vacantia heb ik Ien gemist. Gelukkig maar, dat ze weer aan komen zetten, 'k Ben bljj voor je dat je zoo heerlyk genoten hebt. Die, tent heeft maar prachtig diensten bewe zen. Jullie hadden met die nichtjes en tante wel een heele familie. Maar 't was zeker hoo ineer zielen, hoe moer vreugd. Leuk, dat je nog in oen trekschuit hebt gezeten. Ben je vandaag by grootmoeder geweest! Wel gefeliciteerd met haar verjaardag. Als het je to lang duurt, eer je raadsels komen, zend ze dan nog maar GLADOOR. Zoo, kom jij ook weer boven water. Nu dat doet me plezier. Je hebt wel een afwisselende vacantia ge had. Kenden de menschen je nog in Wormerveert BEHANGERTJE. Dat was aan 't eind van den zomer nog een goed ge slaagd schoolreisje. Misschien heb jo het voetbalveld wel zien liggen waar Jan de Markt zijn match spoelde. Ik vond het flink van je, dat je niet in de erlèiding wou komen bij het IJsco-wa gentje, omdat jo het moedor beloofd hadt, Dat auto-tochtje vonden jullie zeker het allerheerlijkste van den heerlijken dag. POESJE. Vast wol gefeliciteerd mot je verjaardag. Hoe oud ben je nut De olgende week krijg ik zeker een grooten brief over al de prettige dingen, die er op jo verjaardag gebeurd zijn. MEVB. v. d. L.—D. Mjjn dank voor kaart. :t Is een goed werk, dat U op U genomen heeft. In 't leven van dat soort kinderen wordt vaak zoo weinig goede muziek gehoord. De dagelyksche plichten zijn er anders wel weer door ver zwaard. Dat went ook wel weer. MANDENMAAKSTERTJE. Dus de luciferskuustjes hebben je uit je schuil hoek gelokt. Heb je de kieken al gekre gen! En zijn ze goed uitgevallen! Hoe heet jullie club! Leuk, dat jo ondorwy- tot secretaris is benoemd. Wat voe- jullie nu van den wintor uit! Is de Japansche naaidoos in gebruik genomen! Nu, tot de volgende week! LINA P. Als je dit leest, hoop ik dat Wout zijn prijs in ontvangst heeft genomen. Nu schrijft hij mij zeker wel eens gauw, of hy er mee in zijn schik was. 't Is je weertje niet, hè. Ga jo toch alle dagen naar de naaischool! PIENE en TIEKIE. Is do knippery het borduren goed geslaagd! En hoe het met Piene's buikje! Speelt hèt niet meer op! ZEEMEEUW. Wat is do uitkomst van "je eerste raadsel? Jo hadt moeten beginnen met te" vermelden, hoeveel let ters het bevatte. Je tweede raadsel is goed. MATROOS. 'k Ben bljj, dat jo er weer bent, Dus jij bent in dien tusschen- tijd een knappe fotograaf geworden. Wat zal die oude tante blij geweest zyn met haar portret. Heb je ook mooie kiek jes van de omgeving genomen! BLONDINE. Ja hoor, 'k herinner e het dichteres je nog heel goed. Het doet me genoegen, dat jo zoo'n prettige acantie achter den rug hebt. Hoe is de school-kiek uitgevallen! 't Was wel pech, dat het juist zoo legende. Ilc be loof je, dat ik nooit boos zal zijn, als je me eens een koertje niet schrijft: Als je jong bent, moet jo alleen maar brieven schrijven, als je het prettig vindt. Knap zeg, dat je al zoo flink kunt handwerken. BOUWMEESTERTJE. In de vacan te hebben voel pennen ook rust genomen. En dat kan ik me best begrypeu. En nu nemen ze het werk weer op en verneem ik alle vacantie-genoegens. Dat was dus sen Bijn-reis zonder pas en zonder mar ken. Je kunt er wel een raadsel van ma ken. Wat heb je groote toekomstplannen. Leer maar, wat je leeren kunt jongen. Wat we in ons hoofd hebben, kan nie mand ons ontnemen. INKTVISOH. Toen ik naar jo raad sels keek, dacht ik: ,",Die Inktviseh is wel twee cijfers beter gaan schrijvenMaar toon ik je briefje zag, verdwenen die tweo cijfers even gauw, als ik ze je had toegedacht. In Hoogovcen heb. je natuur lijk niets aan do edelo schrijfkunst ge daan. Breng je me nu de volgende week op jo vliegenden Hollander een brief op zijn mooist geschreven? BUURMEISJE. 'k Was heel big met jo briefje. En wat ben jij vooruit gegaan met schrijven! Weet je nog wel, dat je eerste briefje met potlood was ge schreven en nu schrijf je zoo dapper met inkt. Je hebt nu niet meer om 11 uur vrg hè! Dien onderwijzer ken ik niet. De volgende maand ga je zeker naar dans les. En ik denk op Woensdagmiddag. Is't niet! Denk je nog vaak aan het mooie Apeldoorn! SPARTAAN. 't Doot mo plezier, dat Jan van de Markt in jo smaak" is ge- alleu. Je hebt maar een heerlijke va- cautie gehad. En wat heb jo het met het weer getroffen. Bij welke juffrouw zit je nu! Ga je het volgend jaar van school! En dan naar de H. B. S.ï Of 't Gymna sium! Nu nog maar jo besto beentje voor gezet. Het kan wel zijn, dat jc orief niet aan myn adres is gekomen. Heb je nu geen last meer van malaria! Het wordt nu wel herfstachtig, maar een Spartaan heeft zeker nog geen last van de kou en die lacht er natuurlijk om, als de buren in de kachel porren. ANANAS. 'k Vind hot prettig, dat oeder weer Haarlem's Dagblad leest en jij zoodoende weer tot do Rubriek bent teruggekeerd. DUIMBLIESJE. Leuk, dat jij er, ook weer bent. Jo hebt wol heel wat lief leed ondervonden. Zjjn allen nu weer gezond! W. v. d. L. Je hebt mo den Gids van Haarlem zoo mooi beschreven, dat het net was, alsof hij voor iny lag, en ik er rustig in kon bladeren. Daar kan stad dus trotsch op zijn. Vertel me n volgende keer eens iets over je zelf. SNEEUWBALLETJE. Ik vind het ook prettig, dat jullie met zooveel genoe gen weer aan den wedstrijd beginnen. Zijn er al plannen gemaakt! Als moeder meehelpt, dan zal het we! goed worden. De' zwemschool zal in dezo regenachtige Septembermaand wel niet druk bezocht zijn geworden. Knap, dat jo al in groote bassin mocht. PAARLMOERVUNDEB. Het kan best nog een beetje zomer worden. Waar is die Mode-academie? Wat zal je nu keurig werk leveren voor den wedstrijd! Zoodra ik weer wat plaats heb, komt er vervolgverhaal. Leuk, dat vader en moeder ook meeleefden met Jan van' de Markt. Je raadsel is goed. ROZEROOD mag haar schuilnaam houden. LATHYRUS. Ik dacht wel, dat mijn oude getrouwe Lathyrus, als ze uitge rust was van do vacantie-pret, tot ons terug zou keeren. Prettig, dat Ali flink wordt. En hoe is 't met jou! In de vacantie wat sterker geworden! Oplossingen vai de Kunstjes net lucifers en knoopen. Nummer I. De 24 lucifers worden met 8 vermeerderd en nu moet men in 4 rich tingen 9 tellen. De figuur wordt nu aldus: Nummer ET: We hadden 31 lucifers in 12 kwadraten gelegd. Nu moesten er 8 afgenomen worden en 6 kwadraten over blijven. De figuur moet er nu zoo uitzien: Nummer Hl. De kunst is nu om te zorgen, dat van A naar B en «van A naar a van A naar D telkens 13 knoopen geteld worden. De slimme knecht nam een parel van B en legde die by A. Toen stal hy een parel by C en een by D. Probeer het zelf maar eens, dan zul je zien, dat het uitkomt. EXXXXXXX Nummer IV: Van 17 lucifers waren 6 kwadraten gemaakt. Nu moesten er 5 weggenomen worden en 3 kwadraten overblijven. Kyk, toen werd het zooi Nummer v. We hadden van 24 Iuei- fers 9 kwadraten gemaakt. Er moesten 8 lucifers weggenomen worden en 2 kwadraten overblijven. Zie hier:. Nummer YL De boer had 52 eieren in vierkante kist gedaan, 8 in de hoeken i 5 ertusschen, zoodat er in iedere ry 21 getold konden worden. De knecht peu- :elde er 4 op, maar zorgdo wel, dat do boor toch in iedere ry 21 eieren kon tel len. Nu zag de kist er zoo uit. 9 3 9 3 3 9 3 9 21 Den volgenden dag nam hy er weer 4 maar zorgdo tevens dat het getal 21 bleef bestaan. Toen zag de kist er zoo uit. 10 I IO i I IO I IO 31 Nummer VII. We hadden van 18 luci fers 6 vierkantjes gelogd. Nu moesten er 3 lucifers weggenomen worden en wel zoo. dat er 4 vierkantjes over bleven. Het'figuur wordt nu zo'o: Nummer Vj.il. Van 15 lucifers moesten 4 afgenomen worden en er moest een overblijven. Men legt nu het woord oen. Kjjk zoo. Ik ontving vele oplossingen, waarin hier en daar nog al eens een foutje zat. De boste inzendingen heb ik daarom mee laten loten voor het boek. Deze inzendin gen waren van: Controleur 14 j., Kerst boompje 12 j., De Schipperin 14 j., Apol lo, De kleine Spoorman, 10 jaar, Manden- maakstertje, Duinrooske, 13 jaar, P. W. Portgens, Woelwater 12 j., Piet Spaan der 9 jaar, J. Draaisma, Gladoor, Zee- moeuw, Johan de Witt, Piene, Blondkop- jo 7 j., Blondine, Bouwmeestertje, Lathv- i, Lentebode, Sneeuwballetje, Neerlan dia, Boukenootje, Th. Lodewjjk, Lente koningin, Wilgenroosje en Ribes. PIET SPAANDER, oud 9 jaar, Kam persingel 36, is do gelukkige pryswinner, Piet moet me ma-ar eens gauw schrijven, welk boek hy graag had. Woensdag 27 September mag hy by my zijn prye ko men halen. De Sint Nleolaaswedstrjjd Met dank vermeld ik ontvangen speel goed van MEVB. S., en een collectie aar dige ornamentjes van COBBIE DE GROOT. Wie een paar spellen wil op knappen, mag ze bij my komen halen. Nieuweling is: EVA LAMEBIS, oud 10 jaar, Huize Elvira, Aerdenhout. Rog een paar kunstjes- Ik zal jullie nog een paar kunstjes leeren, waar je op een xegenaehtigen dag veel plezier meo kunt hebben. Je neem' eenige briefkaarten formulieren, je weet wel, waar nog geen postzegel opzit. Nu trek je daar eenige lynen op, zoodat de kaart er ongeveer zoo uitziet. met behulp van ladders. Een man wist nog bijtijds een kind te grijpen, dat door een vallende vrouw op den arm werd gedragen. Een'andere man, die op een vensterbank was geklommen* stak daar op zijn gemak een pijp op, totdat men hem van zijn vreemde zit plaats verloste. LOON IN RUSLAND. In Sovjet-Rusland zijn, ten gevolg» van het gebrek aan vakkundige krach ten in de verschillende cedrijven en len gevolge van de minimale waarde der Sovjetroebel, de Ioonc-n tot fabel- acntige hoogte gestegen. Zoo ontvan gen ingenieurs, scheikundigen e. d. 2 a 3 milliard Sovjetroebel per maand Dat heeft geleid tot hevige protesten van de zijde der arbeiders. Om deze laatsten nu te kahneeren. heeft de Sovjetregeering een decreet afgekondigd, waarbij bepaald wordt, dat het maandsalaris van speciaal vakkundige krachten niet meer dan ann millioen Sovjet-roebel mag bed ra- Dit blijft een diep geheim u neem je een citroen en knypt die uit. Hot sap gebruik je ®ls inkt. Onder de lynen schryf je b.v. Dit blyft een diep geheim. Op een andere kaart schryf je: wacht je tyd af, of: 't Zit er niet aan, enz. Je deelt de kaarten uit en vraagt aan het gezelschap om met inkt op de regels oen vraag te zetten, die straks door de macht van het vuur zal beantwoord ien. Daarna neem je moeders thee lichtje en verwarmt do plek onder do streep. In bruine letters komt je ant woord voor den dag. Jo kunt ook azyn als inkt bezigen, dan worden de letters rood. Ik weet zeker, dat het heele gezelschap je aanziet als een wondennensch. een knnstje met geliKJe legt 3 cen ten op tafel en vraagt aan het gezelschap „Wie kan die middelste cent uit het mid den wegdoen, zonder hem aan te raken!" Ze kjjken je natuurlyk in de hoogste verbazing aan. Met een beetje hoens po- •-gedoe treedt jo nader en neemt een der buitenste centen die je naar den an deren kant verlegt. De middelste is nu uit het midden vandaan, zonder dat jo hem hebt aangeraakt. w. blomberg—zeeman. Haarlem, 20 Sept. 1922. v. d. Vinnestraat 21 rood; Gemengd Nieuws EEN ZWARE TOCHT. In den hevigen storm, welke Zater dagnacht op het Kanaal woedde, had den dc kapitein van een Londeneche bark en diens vrouw een gevaarlijk avontuur. De bark, de „Dibney", had een lading graan in bestemd voor Dover: doch op de hoogte van North Foreland kwam het schip midden in den storm. Hooge zeeën spoelden over het dek, de touwen knapten af en de boot begon in het duister van den naolit naar de kust te drijven. De ka pitein en zijn vrouw sleepten alles wat maar branden kon op het dek. drenkten het in petroleum en staken den brand er in als een noodsignaal voor de menschen aan de kust. De vrouw van den kapitein stond hf.ar man moedig ter zijde bij dien gevaar lijken arbeid, terwijl het schip door de hooge golven heen en weer werd Seworpen eri het dek gedeeltelijk lank Btond. De noodsignalen wei-den ten slotte opgemerkt door den kapitein van een motorboot uit Ramsgate. Na ver schillende vergeefsche pogingen slaag de deze er ten slotte in, langszij do bark te komen, waarvan men alle opvarenden in uitgeputten toestand aantrof. De kapitein van de motorboot zette zich aan het roer van de bark doch erd nog tweemaal door de golven van het roer weggespoeld, terwijl hij er maar nauwelijks in slaagde, te ver hinderen, dat hij over boord werd ge slagen. Het gehikte hem echter de bark veilig voor anker te brengen. EEN TRIBUNE INGESTORT. Bij de onthulling van een stedelijk gedenkteeken door generaal sir Ian Hamilton, elke Zaterdag te Asliton- under-Lyne plaats vond onder aan wezigheid van 30.000 belangstellenden gebeurde een ernstig ongeluk, waarbij een twintigtal personen verwondin gen opliepen. Een houten platform, vanwaar men een goed gezicht op het gedenkteeken. had, kon het ge wicht van al diegenen die er op w a ren geklommen niet langer dragen en stortte in. Op dat oogenblik bevonden zich on geveer 50 personen op deze geïmpro viseerde trbune. De meesten hunner vie.en naar beneden over een afstand van 20 voet. Tal van gewonden, on der wie vele vrouwen, moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Eeni ge hadden beenbremken opgeloopen, terwijl anderenvan hoven tot beneden onder de builen en schrammen zaten. Een aantal mannen en jongens had zich weten te redden door zich vast te grijpen aan uitstekende steenen van den muur van het huis, tegen welks gevel de tribune was opgetrokken. Zij weiden uit hun netelige positie gered EEN CEBOUW INGESTORT. Uit Hamburg wordt nog gemeld: Met betrekking tot de instorting van het in aanbouw zijnde magazijn Kar- stadt te Wandfibeck wordt nog ge meld, dat slechts een deel van bet ge bouw is ingestort, dat achter het oude warenhuis stond, en één verdieping had. Toen de steunbalken werden weg genomen, stortte het gebouw ineen. Eenige werklieden sprongen van de stollingen en konden zich zoodoende redden. Tot dusver zijn twee dooden en vier zwaar gewonden geborgen. Twee arbeiders "orrien nog ver mist. TWEELINGEN. .laenlang zijn in de Surrey-doklccn te Londen twee arbeiders, broers en tweelingen, die op elkaar geleken als twee druppels water, bij het vervoer van graan werkzaam geweest, schrijft de „Evening News". Thans zijn deze mannen 63 jaar en daar ze resp 45 cn 48 jaar in dienst zijn gewhebben ze pensioen gekregen. Iedereen in do nabijheid kent Phil en Bill zoo heeten ze of worden zo in de wandeling genoemd, man.- nie mand weet, wanneer hij er een ziet, te zeggen of het Phil of Bill is; want de gelijkenis der tweelingen maakt af zonderlijke herkenning onmogelijk. Toen het tweetal nog jong was, bond hun moeder Phil een blauw en Bill een rood lintje orn den hals; andere bad ze hen niet kunnen onderschei den. Herhaaldelijk is het later voor- gekomen, dat de directie van de «lok ken Phils safaris aan Bill en Bill's loon aan Phil uitbetaalde. Ze zijn er niet minder goede maatjes om geble ven, zelfs wanneer de ©en overwerk ha/I verricht. Bill's dochter vertelt, dat wanneer haar vader en "haar oom naast elkaar staan, ze den een niet van den ander kan onderscheiden. Ook hun stemmen zijn precies dezelf de De eenige manier, waarop ze hen uit elkaar kan houden, is hen te la ten loopen, want papa Bill stapt niet oo veerkrachtig u's oom Phil. BEIEREN EN DE VREEMDE LINGEN. De Beieische reseering heeft naai te „Vossische Zeitung" meldt, ten :inde den uitverkoop van het land ie voorkomen, aan de autoriteiten op dracht gegeven om aan de verorde ningen in zake de toelating van vreem delingen streng de hand te houden. Buitenlanders mogen zich „alleen in het land ophouden, wanneer zij er 'n dWingande reden voor hebben, maar niet meer voor plea&arreisiee. Het ver blijf in Beieren moet tot het uiterste worden beperkt. Dit geldt ook voor die buitenlanders, die reeds van een Duitsche autoriteit in het buitonland een voorloopige vergunning hebben gekregen om naar Beieren te gaan en nu eerst aankomen. Buitenlanders die bovenmatig voorwerpen van dage- lijksch gebruik opkoopen of op pjidere door hun optreden in strijd han delen met de verordeningen, zullen onverwijld uit Beieren v, orden gezet. EEN HfTTECOLF IN AMERIKA. Terwijl in het Westen van ons we relddeel, in Frankrijk en ook hier te lande do koele ochtenden den nade renden herfst wederom aankondigen in Savoye en in de Jura valt hier on daar zeis al weer sneeuw breidt ach od het oogenWik over a'e Vcr- eeniede Staten een warmtego'f uit. Uit Chicago worden zelfs talrijke gevallen van zonnesteek gemeld en to New-York is het zoo warm, dat dui zenden bewoners de nachten in dc open lucht in de parken doorbrengen of wel op de stranden van Coney Island. Sport en Wedstrijden^ ZWEMMEN. INTERN. WEDSTRIJDEN TE DEN HAAG. Op Zondag 8 October-zal in do over dekte zwem- en badinrichting „De Re gentes" aan do Wei marstras t lo 's-Gra- venhage, de internationale ontmoeting NederlandFrankrjjk plaats hebben. Het bestuur van den N. Z. B. ïceft nu een commissie gevormd, bestaande u:t een tweetal van syn leden cn drie be stuursleden der Haagsehs Zwem- cn Po loclub om een eu sndcr nader te regelen. Het ligt in do bedoeling om er e«;n uit gebreid zwemfestijn van te maken en zoo doende den Fransehen gasten de gelegen heid te bieden zich in diverse nummers met onze landgenooten te meten. Het is thans reeds zeker dat de Fran- schcn behaivo in den waterpoiowodstryd, zullen uitkomen in heb nummer 100 M. snelzwemmen, vrije slag cn met een vijf tal zullen deelnemen aan de estafetten-: race over 250 M. letteren en Kunst emile yep.haerex herdacht Men meldt uit Brussel aan de Tel.: Zondag is te Itoisin "in Henegou wen, waar Emile Verhaeren lauden tijd heeft gewoond, in «ie villa il- lou Qui Bique een monument ont huld Ier nagedachtenis van dc ge sneuvelden eu van de burgerliike slachtoffers uit die gemeente. On Kr de namen der oorlogsslachtoffers op den gedenksteen vermeld, is ook op genomen dc naam van den dichter, die gedurende den oorlog door een trein werd overreden en gedood, liet Kamerlid Louis Piórard voerde bij de onthulling van het monument het woord namens de Amis de Verhaeren.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 15