Buitenlandsch Overzicht Korporaal Clancy van ne Bereden Politie. DE BALKAN-VULKAAN IN AOTIE. ENGELAND HEEFT ER DESNOODS EEN OORLOC MET DE TURKEN VOOR OVER OM OE ZEEëNCTEN AAN HEN TE ONTHOUDEN. FRANSCHE WAARSCHUWINGEN AAN ENCELAND. ITALIë HOUDT ZICH AFZIJDIG. WILLEN DE RUSSEN DE TURKEN HELPEN? HONCARI JE TOT DEN VOLKENBOND TOECELATEN. De Balkan-vulkaan dreigt ia volle werking te komen. Zal in den oorlog tusschen Griekenland en Turkije ook Engeland betrokken worden, waardoor alle Balkan-problemen aan de orde zul len komen om door liet zwaard be slecht te worden? Hoezeer ook de oude belangente genstelling tusschen Engeland en Frankrijk in het Naburige Oosten moge voortleven, men is be. er over eens en Italië sluit zich er bij aan de Turken de neutrale zönes aan de Dardanellen moe ten eerbiedigen. jat Havas meldt dan ouTs dat de Fran- icht bladen vaststellen, dat de Britsche nota met betrekking tot de positie der Britsche regcering :en opzichte van act Naburige Oosten het eensgezinde ;tandpunt der geallieerden v/eergeeft. £i) stellen eveneens vast, dat de gealli eerden 't cr over eens zijn, da- het onver mijdelijk is Constantinopcl aan de Turken terug te geven. Zij herinneren er evenwel tevens aan, dat, door aan Engeland hun wil kenbaar te maken om het beginsel van de vrijheid der zee- cnglcn te waarborgen en de neutrale zóne te bcschcimen in afwachting van een algemeene vredesregeling, Frank rijk en Italië geen enkelen anderen waarborg hebben gegeven en de Fran- sche xcgeciing er op staat, duidelijk .e maken dat de tot dusver getroffen -maatregelen in geen enkel opzicht de toekomstige vredesvoorwaarden vooruit loopen. De „Echo de Paris'1 stemt volkomen me; de voorzichtigheid van Frankrijk en Italië in, en merkt op dat Engeland niet kan eischen, dit Frankrijk tegen zijn eigen belangen zal handelen, en het geenszins reden heeft te geloovcn dat Frankrijk bereid >s de rol te aan vaarden, welke Engeland het zal toe kennen. De bladen verklaren in dit verband dal het noodig is onverwijld het mis verstand uit den weg te ruimen, het welk uit dc Britsche nota zou kunnen voortkomen, als zou de samenwerking der geallieerden zich eveneens tot een gemeenschappelijke militaire deelne ming in geval van een gewapend con flict uitstrekken. Uit Parys wordt geseind Het Fransche antwoord op de jong ste nota der Britsche regeering zal eenige gewichtige bezwaren inhouden. De Fransche regeering blijft het voor stel tot het houden eener conferentie aanvaarden, doch acht het onontbeer lijk rekening te houden met de wijzi gingen in den toestand, welke sedert den wapenstilstand in 1918 hebben plaats gehad. Indien de conferentie een intergeallieerd karakter aanneem dient Griekenlaud niet te worden uitge- noodigd, daar dit sedert Constantijn's terugkeer heeft opgehouden geallieer de te zijn. Indien de conferentie tus schen dc geallieerden en alle belang hebbende Balkanstaten wordt gehou den, dan dient Bulgarije eveneens te worden uitgenoodigd. Frankrijk heeft bezwaar tegen de toelating van Griek- sche detachementen onder de geallieer de strijdkrachten in de zone der Darda nellen, daar dit een rechts treekscbe provocatie der Turken zou zijn. Men gelooft hier dat de zending van Brit sche versterkingen naar Constantino- pel de Islam overal in opstand zou kunnen brengen. En een agitatie in de Muselmansche wereld zou dc Aziati sche politiek van Sovjet-Rusland be gunstigen. Eenige bladen uiten zelfs de vrees dat dc Russische legers de Tur- keo tc hulp zullen schieten om Con- stantinopel te heroveren, en dit voor uitzicht verklaart volgens hen de jong ste versterkingen der militaire conven ties, welke Polen, Roemenië en Servië verbindt. De Petit Parisien'' bezweert de Britsche regeering verstandig te zijn en een algemeen conflict te verm-J- den. Het blad herinnert er aan, dat Lloyd George Poincaré heefi gewaar schuwd toen er sprake was van mili taire maatregelen in het Ruhrgebied. Dezelfde waarschuwingen, aldus de „Petit Parisien", verdient Lloyd George thans mei be.rekking tot de maatregelen ten opzichte van Constan- tiaopel, daar het oorlogsgevaar duide lijk is. De houding van Engeland. De quaestie van hel Naburige Oos ten werd zoo wordt ons uil Londen geseind volledig besproken en over wogen op de beide ministerraden, die Maandag te Londen gehouden werden, in tegenwoordigheid van vloot-, leger en luchtstnjdautoriieiten. De voor naamste quaesties, waarover werd be raadslaagd, waren de maatregelen, die zouden worden genomen, om de vrij heid der zeeëngten te handhaven, wan neer deze ernstig bedreigd mochtea worden door de Kcmalisten. Men is bezig voorzieningen te tref fen om versterkingen te zenden van al deze drie diensten, en deze zullen, zoo noodig, van Engeland uit gezonden worden, ofschoon van de regeeringen van Australië en N'euw-Zeeland ant woord is ontvangen, dat zij hulp zullen verleenen, wanneer dit mocht worden verlangd. In Engeland zijn reeds ver schillende strijdkrachten gereed. - Een openlijke aankondiging van de maat regelen, die de Britsche regeexiug zou nemen, indien de nationalistische Tur ken een inval zouden doen in de neu trale zóne, die de zeeëngten begrenst, en trachten, den oorlog naar Europa over te brengen, zal, naar men hoopt en verwacht, op zich zelf reeds voldoen de zijn, om alle agressieve bewegin gen van de 2Ïjde der Turksche strijd krachten te voorkomen. Men begreep, dat, nu men te doen had mei de Tu:- ken, die door de ovet winning over <lc Grieken overmoedig waren geworden, het zenden eener waarschuwing door de geallieerden langs diplomatieken weg nauwelijks een voldoende waar borg geacht kon worden, nu een zoo buitengewoon belang als de vrijheid der zeeëngten op het spel stond. Men wijst er op, dat, naar men gelooft, eeni ge der raadgevers van Kemai Pasja er bij dezen op hebben aangedrongen, de neutrale zóne binnen te dringen cn de vijandelijkheden op het Euiopeesche gebied voort te zetten en eenige der verklaringen, die hem worden toege schreven, zijn niet van dien aard ge weest, dat zij vertrouwen inboezemen, dal de nationalistische Turken zich zullen matigen. Derhalve oordeelden de Britsche ministers, dat een ondubbel zinnige mededeeling van het beslui*., beslissende maatregelen te nemen 10 geval de waarschuwing der geallieer den mocht worden in den wind gesla gen, het beste was voor alle betrokken partijen en de meeste kans gaf op het behoud van den vrede. Het is evenwel van belang, dat de actie der Britsche regeering bij het nemen van deze maat regelen niet verkeerd zal worden op gevat. Het zijn drastische maatregelen, met vreedzame bedoeling genomen op een urgent oogenblik, nu de nationalisti sche strijdkrachten, die zich op korten afstand van de neutrale zóne bevin den, door een slecht geadviseerde over ijlde handeling een ernstigen staat van zaken zouden kunnen veroorzaken. I n Londen wordt een oorlog niet verwacht en nog min der verlangd. Naar de bladen mel den, zou Mustapha Kemal hebben ver klaard, dat hij Brillanniö niet als vij and beschouwt. Voorzeker heeft Brit- tannië niet het minste verlangen, vij andelijkheden met de Turken te be ginnen. De maatregelen, door Enge land genomen, zijn enkel voorzorgs maatregelen en men hoopt en gelooft thans, dat Mustapha Kemal zich zal onthouden van een aanval, die den oor log zou verhaasten. Engeland en de dominions. Uit Lornleri wordt gemeld: Het ver zoek van de Engelsche regeering aan de dominions om militairen steun heeft bij Australië en Nieuw-Zee- lund instemming gevonden terwijl Canada en Zuid-Afrika een afwijzen de houding schijnen aan te nemen. Ook Engelsch-Indië is tegen deelne ming aan militaire operaties. Een bekend lid van den Indischen Staats raad heeft in verband hiermede ver klaard, dat Engeland in geval van oorlog 75 millioen Mohamedanen van zich zou vervreemden. Engeland zoekt steun bij Frankrijk. Het Britsche ministerie besloot, dat het Britsche Rijk „zoo noodig" alleen zal handelen. Lord Curzon, de Britsche minister van Buitenlandsche zaken, zal zich heden naar Parijs begeven, om een conferentie te houden met Poincaré, over den pohtieken toestand, alvorens de Fransche Premier ver trekt om eer reis te maken in Zuid-Frankrijk. Britsche persstemmen. In een beschouwing over den toe stand van het naourige Oosten zegt de Evening Standaard: Wanneer er besloten is, dat de inzichten van GrooUBrittannië te kennen zullen worden gegeven met eenige duidelijk heid, geschiedt dit slechts omdat de Kemal istieche Turken eene grove waarschuwing noodig schijnen te hebben. De Pall Mall Gazette schrijft: Daar het vodr Europa van het hoogste be lang is, do ramp van een nieuwen oorlog te vermijden, moeten de ge allieerden er voor zorg dragen, te voorkomen, dat vuuir en zwaard van het eene vasteland naar het andere overslaat." Fransche waarschuwingen tegen het militaire avontuur van Engeland. De Fransche bladen zijn eenstemmig van meening, dat het slot van de Eu- gelsche noia nopens de tc nemen mi litaire maatregelen tegen ds Kcmalis ten in tegenspraak is met den geest en de letter van de tot dusverre door de geallieerden genomen besluiten en ook absoluut is gericht tegen de belan gen van Frankrijk en de geallieerden en in 't bijzonder gevaarlijk moet wor den geacht met het oog op den huidi- gen toestand in het Naburige Oostcu. De bladen beschouwen dc houding van Engeland, die zich niet leent tot een vreedzame regeling van do kwestie, waarnaar toch wordt gestreefd, als in gegeven door het verlangen otn de Turksche macht te vernietigen, tenein de de veiligheid van de bezittingen in het Oosten te verzekeren. Men wijst er evenwel op, dat een dergelijke politiek reeds van te voren tot mislukking is gedoemd en zelfs een tegengesteld ef fect zal teweegbrengen doordien !e Turksche bevolking op deze wijze wordt geprovoceerd. De bladen verklaren in het algemeen, dat het Engeland onmogelijk zal zijn, zich de noodige militaire strijdkrachten te verschaffen voor de bedoelde mili taire actie. Zoo schrijft de „Maiin", dat de Bal kanstaten vóór alles verlangend zijn den vrede te bewaren, die zoo duur is gekocht, en ook dat deze staten vóór alles de verzoenende actie van Frank rijk ondersteunen. De „Petit Parisien" herinnert er aan, dat Engeland aan Frankrijk den raad heeft gegeven, een gematigde houding aan te nemen toen er sprake van was het Roergebied te bezetten en ver klaart, dat het thans de beurt van Frankrijk is, om denzelfden raad aan Engeland te geven. Alle bladen doen een beroep op de vriendschap en het gezond verstand van de Engelsche narie, opdat niets zal worden ondernomen, dar gevaar zou kunnen opleveren. Voorts dringen zij nogmaals aan op het voeren van een gemeenschappelijke politiek, waarvoor steeds door Frankrijk is geijverd, een politiek, welke bovendien door de ge meenschappelijke belangen is geboden. ,Zulk een gemeenschappelijke politiek alleen zal in staat zijn, deze kwestie tot oplossing te brengen. waarbij iedere vertraging steeds ernstiger gevolgen met zich zou medebrengen. Uit Rome wordt gemeld In diplomatieke kringen wordt be vestigd, dat tusschen de geallieerden geen maatregelen zijn getroffen om versterkingen naar Turkije te zenden, ten einde de neutrale zóne tegen de Turksche nationalisten te beschermen. Italië blijft zich strikt neutraal houden en is niet voornemens om deel te ne men aan eenige krijgsverrichting tegen de Turken. De houding van Rusland. Te Moskou had een geheime confe rentie plaats van den revolutionnairea raad onder Trotzky, waarin naar luidt besloten werd, de in het Zuiden aanwezige militaire en marinemacliien gereed te maken voor een aciie, blijk baar teneinde de Kemalisten bij ;o staan. Een Sovjet-legerkorps is, nair men gelooft, gestationneerd aan de Tuxksch-Aziatischo grens en is gereed om den opmarsch naar Constantinopel mee te maken. Vernomen wordt, dat het Russo-Turksch verdrag de Sovjet verplicht, met de nationalistèn samen te werken bij de verovering van de Dardanellen', waarvoor Rusland als Be looning volledige bewegingsvrijheid in de Zwarte Zee zou ontvangen- Geen militaire actie van Amerika. Uit Washington wordt gemeld, dat de Vereenigde Staten niet zullen deel nemen aan een even'ueele militaire ac tie tegen Turkije, doch zich zullen be perken tot de redding van de vluchte lingen uit Klein-Azië. Bulgaria's verwachtingen. Een medewerker van de „Temps" heeft den heer Petkof, den Bulgaar- schen zaakgelastigde te Pariis, ge vraagd naar het standpunt, dat zijn land ten opzichte van den Grieksch- Turkschen oorlog inneemt. De heer Petkof antwoordde, dat de regeering te Sofia vast besloten is haar koelbloe digheid te bewaren en deu toestand niet te compliceeren. Toch mee goed te doen op dit oogenblik nog eens te herinneren aan het recht van Bulga rije op een uitgang aan de Aegeischo Zee, welke het in art. 48 van het ver drag van Necully is beloofd. Een Bul- gaarsche uitgang aan de Aegeische zee is, door de onderteekenaars der te genpartij, tot een verbintenis van in ternationale beteekenis geworden. Het gaat er niet om het verdrag van Neuil- ly te wijzigen, doch slechts om het toe te passen. Niet alleen Bulgarije's han del en economische omwikkeling maar zijn geheele toekomst hangen er van Het is een quaes'.ie van leven eu dood, N artsen dringt op interventie aan. In de Volkenbondsvergaderinjj heeft Nansen een beroep op den Bond ge daan ten behoeve van de Griek sche en Anneensche vluchtelingen. Verder drong hij aan op interventie van den Bond in het Grieksch-Turksche con flict. Besloten werd aan Nansen de vrije hand te laten inzake de hulpverleening. Uit Grickschc bron wordt gemeld do ollende in Smyrna: De waarschijnlijke reden, waarom de Turken zich de beide eerste dagen na bezetting van Smyrna rustig hiel den, was de richting van den wind, waardoor de brand zich toen tot de Turksche wijk zou kunnen uitbreiden. Den derden dag werd de brand moed willig aangestoken. Verscheidene Ame rikanen, die te Athene uit Smyrna aan kwamen, verklaarden dat zij geregelde Turksche soldaten vele van te voren verlaten en geplunderde woningen za gen binnen gaan met lappen in ben zine gedrenkt en dat spoedig daarna dc vlammen uit de woningen sloegen. Het plunderen geschiedde op zeer uit gebreide schaal. Tapijten, kleeding- stukken en alle draagbare artikelen werden weggenomen, terwijl het inwen dige der huizen geheel en al werd vernield. Het plunderen was blijkbaar door de Turksche militaire autoriteiten toegelaten, want een Amerikaansche instelling werd bij uitzondering ge spaard, doordien aldaar de Turksche wacht de plunderaars kon bewegen om heen te gaan, door hun mededeeling tc doen van bevelen, van superieuren ontvangen. De ramingen van het aantal omge brachte personen verschillen zeer veel. De hoogste is 400000. hetgeen moeilijk is te gelooven, omdat dan de helft van de geheele bevolking der stad. de tal rijke vluchtelingen inbegrepen, zou zijn omgebracht. Niettemin komen alle ver halen van de vluchtelingen overeen, dat Smyrna in een lijkenhuis is veran derd. Vele straten zijn dermate bezaaid met verminkte lijken, dat zij wegens den stank onbegaanbaar zijn- De moorden werden systematisch ge pleegd. Volgens de verhalen maakten de geregelde en ongeregelde troepen op straat jacht op personen, v?n wie zij vermoedden, dat zij rijk waren. Deze personen werden uitgekleed en daarna in groepjes omgebracht. Talrijke Christenen, die hun toevlucht in ker ken hadden gezocht, kwamen in Je vlammen om van de in brand gesto ken kerkgebouwen. Oudergewoonte werden vele meisjes ld haar familie omrukt en naar het binnenland vervoerd.. De vaders en broeders, die zich tegen de ontvoering verzetten, werden in koelen bloede ver moord. Gedurende eenigen tijd sloegen de Turksche soldaten alle discipline den wind. Vele te Athene aangekc- vluchtelingen, hadden Vrijdagmor gen sedert Dinsdag niet gegeten. Hun toestand is rampzalig. Velen bereikten het Amerikaansche schip, waarmede zij werden vervoerd, zwemmende en wer den naakt aan boord getrokken door de Amerikaansche matrozen. Alle be schikbare plaatsen zijn te Athene door vluchtelingen bezet. Het leed van deze ongelukkigen is des te grooter, omdat de algemeene verwarring families 'verstrooid raakten, ouders van Sun kinderen, mannen van hun werden gescheiden, terwijl het lot diex kinderen en vrouwen onbekend is. Het onderhoud en do huisvesting van de vluchtelingen leveren een ern stig probleem op voor de Grieksche re gcering, ook omdat er gebrek mondvoorraad is. De metropoliet van Smyrna vermoord. De Grieksche bladen bevestigen, dat de metropoliet van Smyrna, Chrynos- tomos, als slechtoffer van zijn overtui ging is gevallen. De metropoliet van Ephesus heeft nog bijtijds kunnen vluchten aan boord van een vreemd schip. Hij bevestigt de vermoording van Chrysostomos en verklaart, dat men den ongelukkige eerst den baard heeft uitgerukt, waarna men hem doodde en zijn lijk door de straten sleepte. Pest ts Smyrna. Te Smyrna is pest uitgebroken ten gevolge van de afwezigheid van sani taire maatregelen voor dc verzorging der vluchtelingen. Er zijn reeds een twintig slachtoffers. Een Grieksche missie naar West-Europa. Volgens de bladen te Athene is de Grieksche regeering voornemens, een diplomatieke missie naar West-Europa te zenden^ Ontbinding van het Grieksche psrloment? De Grieksche regeering moet voor nemens zijn het parlement te ontbin den en nieuwe verkiezingen te doen houden. ner, reaujaror en uaner Devonoen,; werd de trein onderweg door aanhan gers der regeering opgehouden, die do oud-ministers arresteerden. Geduren de de geheele reis hadden betoogingeu piaats. De oud-ministers bevinden zich than a in Tirnovo, waar zij door troepen worden bewaakt. Binnenland V9»pi«ld nieuws HONGARIJE IN DEN VOLKEN BOND. Hongarije is met algemeene stem men tot den Volkenbond toegelaten, DE AANSLAG OP HARDEN. Do Mecklenburgsche overheid heeft medegedeeld, dat de cerste-luitcnaut Ankermann, die er van verdacht wordt den aanslag op Maximilian Harden ge pleegd te hebben, zich in de nabijheid Wismar in Mecklenburg ophoudt. De overheid in Mecklenburg heeft di rect de noodige maatregelen voor zijn arrestatie genomen en het signalement van Ankermann gepubliceerd. FRANKRIJK EN DE ONTWAPE- NINC. In de commissie voor de ontwape ning heeft De Jouveaél het standpunt Frankrijk uiteengezet, n.L dat het de vermindering zijner bewapening af hankelijk maakt van het sluiten van het vVaarborgverdrag, Hij adviseerde te beginnen met verdragen, welke zich tot bepaalde staten_ beperken, zon der de onderstelling van een algemeen verdrag uit te sluiten. Het spreekt van zelf, zoo zeide De Jouvenel, dat twee groote naties, die zich veilig gevoelen achter haar militaire grenzen het ge vaarlijk achten om haar waarborgen ie geven aan jonge staten, welker leven nog onzeker en slecht georganiseerd is. Hierin steekt stellig een gevaar voor een groote natie, maar ik verklaar na mens mijn land te 3preken, welks ge voelens en tradities ik ken, zoo besloot hij, indien ik zeg, da't dit juist moet geschieden, daar het de zwakken be treft, en het de plicht der sterken is hun tc hulp te komen. Na het onderhoud tusschen Lord Ro bert Cecil en De Jouvenel verklaarde dc Britsche gedelegeerde te hopen tot overeenstemming met. den Fransohen gedelegeerde te komen. Besloten werd de resoluties naar de redactiecommis sie Te verwijzen om een eenvormigan tekst te zoeken. DE ACTIE TOT HULPVERLEE NING AAN RUSLAND, Het hoofdcommissariaat vanhetNan- sen-comité deelt 'mede, dat op 19 Sept. te Genève een congres zal worden ge houden van de onder leiding van dr. Nansen werkende ve *seniginS' tot hulp verleening. Ongeveer 40 organisaties tullen daaraan deelnemen. D*. Nansen zal rapporteeren over het verrichte werk cn het plan omwikkelen van den in de eerstvolgende maanden te ver richten arbeid. Inzonderheid zullen alle deelnemers worden verzocht bun krach ten te richten op de oplossing van het probleem van het economisch herstel. UIT BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeldDaar een groep var. aanhangers van het blok der oppositie tegen den minister van binnenlandsclie zaken had betoogd bij het vertrek van den trein nanr Tirnovo, waarin zich eveneens de oud ministers Malinof, Theodorof, Da- ONTPLOFFINCEM TE OLDEN- BROEK. Men schrijft aan ae N. R. Ct.: Met het oog op wetenschappelijke proefnenuigen voor geluidabepsiing worden dezer dagen in de legerplaats Oldebroek groote massa's ontplof- fingBstoffen tot explosie gebracht. Dezo proefnemingen, welke onder lei- dn-ff van prof. Van Everdingen, di recteur van het Meteorologisch Insti tuut in De Dilt, plaats hebben, wore den genomen op verzoek van de in ternationale commissie voor de lie- studeering van het geluid. Deze proeven hebben oen zuiver wetenschappelijke strekking en 1*0 oogen dus geen militaire doeleinden, maar de artillerie verleent daarbij baar hulp. De ontploffingsstoffen zijn afkomstig van Duitsche, Belgische. Engelsche en Fransche mijnen, wel ke tijdens en na den oorlog aan onze kust zijn aangeepoeld en door de ar tillerie werden g-d monteerd. jieze stoffen, welke tot zelfontlading kun nen overgaan, en dan gevaar opleve ren door ongewilde explosie, moeten worden opgeruimd. Daarbij kunnen ze dienst bewijzen voor wetenschappelijke waarnemin gen. Vrijdagavond kwart over neger had de eerste ontploffing plaats Toen is in de heide op 4.5 K.M. af stand van het kamp een hoeveelheid van 1000 K.G. tot ontploffing go- bracht, die in wijden kring de bevol king van de Vcluwe heeft opgeschrikt Niet alleen in de ïiaastbijliggende dorpen Heerde en Epe, is de slag waargenomen, maar ook in Apel doorn, Barneveld, Deventer en iaar- tussehen gelegen plaatsen. Schade is nergens veroorzaakt, ook niet in de legerplaats Oldebroek, waar geen ruitje gesprongen is. Er ligt nog 10.000 K.G. ontploffings stof, welk® op een kalruen dag 'iefst met hooge lucht voor de tweede proefneming tot ontploffing zal wor- dci% gebracht DE PLUIMVEE-ZIEKTE De ziekte onder het pluimvee te Landsmeer en Den lip duurt i'Og steeds voort, zij het in niet erge mate. Gestadig sterven neg enkele lieren, zoo schrijft het Hbld. Men heeft, met medewerking van do betrokken gemeentebesturen, tweo groote vaten creoline laten komen, welk© tegen den geringen kostprijs van 25 cent por liter verkrijgbaar is gesteld en waarmede de pluimvee- hokken ontsmet wonden. Hiervan wordt druk gebruik gemaakt. Ook is bij publicatie nog eens her innerd aan liet verbod om doode die ren in do sloot te werpen. Daar dit algemeen gedaan werd, waren juist die slooten een bron van besmetting. Thans echter komt dit euvel niet meer voor. Ten slotte hebben de gemeentebe sturen van Landsmeer en van l'pen- dam aan den Minister van Landbouw kostelooze inenting verzocht van res pectievelijk 10.000 en 20.000 eenden en kippen. In verband hiermede hebben reeds twee ambtenaren van den \ee- artsenijknndigen dienst een bezoek aan Ilpendam gebracht en daar oen ondorhoud met den burgemeester ge had. De beslissing van den Minister wo-dl nu afgewacht. Inmiddels hieerscht te Buiksloot ook dezelfde ziekte onder het pluimvee. Ook daar heeft men het plan tot in enting van de dieren als beste red middel. DE G-ESTOLEN RUBENS. Tijdens de afwezigheid van den heer F. S. K. te Enschedé, i&, zocels wij reedb meldden, bii hem ingebroken en o.m. een schilderij van Rubens, voor stellende het hoofd van Johannes den Dormer, gestolen. Uit een reeds vroe ger ingesteld onderzoek is gebleken, dat dit schilderij tijdens den oorlog door Duitschers in Frankrijk word go- stolen en daarna in handen van den heer S kwam. Naast de oenctandie- heid dat opvordering en beslaglegging namens de Fransche regeering te ver wachten was, werd het schilderij eeni ge maanden geleden voor f 15000 te gen inhraakschade verzekerd. Door dein commissaris van politie te En schede is thans een belooning van f 250 uitgielooüdl, voor het verstrekken van inlichtingen, die. tengevolge heb ben, dat het gestolen schilderij weer terecht bomt. Feuilleton Naar het Engelsch van OTTWELL B1NNS. 67) Bent u daar blij om? Ja zeker, Clancy.- Want, had ik ;"c toen alles verteld, dan was je je eigen weg gegaan en dan zou je Dulrósc niet achter me aan gestuurd hebben. Wan neer jc dat niet gedaan had, zouden Mollie en ik geheel de slachtoffers ge- worden zijn van die twee schurken, Montana Joe cn Auton, die waarschijn lijk bij het hoeren van mijn naam aan den schat gedacht hebben. Zonder jou zouden we er nu beiden niet meer zijn «n Waar is Anton?, viel Clancy snel in dc rede, Dat weet ik niet. Ik weet alleen, dat hi; dood :s en als ik goed begre pen heb, heeft Dubosc hem vermoord terwijl ik bewusteloos was. En nu denkt hij, dat dc geest van Anton hem achter volgt cn dat ze, zoodra het donker is, achter hem komt zetten en hem ui>- daagt. Toen ik uit mijn bewusteloozen toestand ontwaakte, ontdekte ik dat. lt ben bijna op het punt geweest zelf gek tc worden door de ongerustheid over Mollie en den angst een gevangene -e zi.m in handen van een volslagen krank- zinnige. zeide „bijna", maar ik weet zc cr oen da* geweest is, dat i'< volkurnen in dc war was; ik weet dat 'k midden in een sneeuwstorm Dlotsdine tot de ontdekking kivam, da* ik aller lei onzin liep uit te kramen. Twee maal heb ik getracht Dubosc te ont vluchten, maar dat merkte hij altijd. Hij dacht voortdurend aan me; over dag, wanneer we kampeerden, bond hij ine vast en 's nachts, wanneer we reisden om aan Anton's aandacht te ontsnappen, maakte hij me aan >'e slede vast, zooals je zag. En zoo heb ben we dagenlang hier rondgezworven, zonder dat ik ook maar vermoeden kon, waar we heen trokken en ik was nu zoo ongeveer der wanhoop nabij. Ik voélde, dat ik het niet vel langer vol zou kunnen houden cn ik wist, dat Dubosc me, wanneer ik in elkaar zou zakken, liever mee zou sleuren dan op te houden. Toen je hem aanriep, wist ik heelemaal niet wie je was, maar je kwam in ieder geval ala een reddende en gel.- Hij wachtte even, alsof hij eenig antwoord verwachtte en ging toen ver der „Je kent nu de geschiedenis, Clancy. Ik hoop, dat je me mijn han delwijze niet kwalijk neemt? Een oogenblik aarzelde Clancy, maar het was slechts om naar Mollie El- kington tc kijken en toen hij baar aan zag, antwoordde hij uit den grond van zijn hart Niet in het miDst, mjjuheer El- kingion. Je hand cr op. inijn jongen. Zij schudden elkaar de hard en na een poosje vroeg de oudore man: Eu wat gaan we nu doen? De korporaal keek naar Dubosc, die in slaap gevallen was en antwoordde toen: Allereerst mijn pliert vervullen en dien moordenaar naar can politie- Dost brengen. En dan Wel, zeide Clancy. Dan zal ik me uit de politie koopen, want het za! ja ren duren voor ik voldoende zou ver dienen om om Lady Clancy te onderhouden op oen wijze zooals haar toekomt, hè? Glancy lachte: Toen ik me bij de Bereden Politie verbond dacht ik nog niet aan de mogedijkftetd van een Lady Clancy. Neen, dat geloof ik graag. Als je drie gulden per dag verdient, denk je nog niet hard aan trouwen, ant woordde de ander lachend. En daar na Dan denk ik gebruik te maken van het deelgenootschap dat u mij aangeboden hebt, mijnheer en hier terugkomen om naar het goud te zoe ken dat er zeker is. Deelgenootschap! Het goud be hoort jou meer toen dan mij. Als je wilt zal ik je commanditaire vennoot worden cn je het noodige gold voor de expeditie verstrekken. Maar aan deze zijd© van den Poolcirkel krijg je me niet meer. Clancy laahte. Een dergelijke rege ling vind ik prachtig. U verstrekt rae liet geld en dan zal ik het goud wel vinden, dat mijn vader vroeger ge vonden heeft. En dan zal lk binnen twee jaar wel in staat zijn Mollie te vragen mijn Twee jaar! John Elkington lachte oni iets, dat Clancy op dat oogenblik niet begreep, maar het werd hein duidelijk toen zo op hun reis naar het Zuiden het Fort Malsun aandodn. Daar kwam, een paar dogen na hen, Père Molineau. eeu bekende zendeling in het hooge Noorden, aan; en na een vroolijken maaltijd, waarbij de priester vele vroolijke, maar ook heel ernstige ge schiedenissen verteld had, vroeg John Elkington plotseling; Père Molineau, wat is de grootste gift geweest, die u ooit hier in het Noorden voor het sluiten van een hu welijk gekregen liwbt! Vijf en zeventig guidn, antwoord de de priester, maar waarom vraagt u dat? Omdat ik van plan ben u voor hetzelfde doel onmiddellijk vijf en twintighonderd te betalen Even zag Père Modineau verbaasd op, maar toen hij van het bicwen de gezichtje van Mollie Elkington naar hot verbaasde gelaat van Clancy keek, begreep hij er alles van. Mijnheer, ik zou dolgraag zoo n groote gift ontvangen, want mijn werk hier in het Noorden lijkt veel op een spons, die in plaats van water geld opslorpt. Elkington lachte. Uit wat u ons vanavond verteld heeft, begrijp ik, dat uw werk hier aardig wat geld aan kan en ik gun het u graag. Toen sprak hij tot den korporaal Ik ken het reglement van jullie dienst niet, Ference, maar. enfin, je hebt ge hoord wat Pere Mo'.ineau gezegd heeft. Geloof je ook niet, dat hij die vijf en twintig honderd gulden ten volle ver dient? Voor een dergelijko scm, sprak de priester glimlachend, mag zelfs het reglement van do Bereden Politie wel wijken. Qlancy lachte om zijn verlegenheid te verbergen en haalde do eenige be paling uii het reglement aan die In zich herinnerde, -dat op dit geval sloeg: Getrouwde mannen worden niet aangesteld. En aangestelde mannen mogen ze ker niet- trouwen, hè? Dan moeben we maar doen, zooals ons goeddunkt, vooral, omdat je toch je ontslag neemt. Laat het maar aan mij over om dat met je meerderen te regelen. En als u hei niet doet, dan plaatst u mij in een heel moeilijk geval, zeide Père Molineau. Glancy keek Molie aan en sprak toen zelf lachend: Neen, Père Molineau, ik wil u van een dergelijke gift niet beroo- ven. Morgen krijgt u het geld I Den volgenden dag bleek liet, dat de priester zijn geld dubbel an diwars verdiend had, want toen hij de popie nen in orde maakte en do korporaal zijn naam opgaf, hield liij plotseling op met schrijven. Sir Ference Clancy I Wei, dan heb ik jaren geleden aan u een brief over uw vader gestuurd. Over mijn vader 1 riep Clancy uit. Maar ik heb nooit een brief u over mijn vader ontvangen. Maar ik heb hem toch werkelijk tien jaar geleden geschreven. Clancy keek hem verbaasd aan. Maar tot voor kort had ik nooit van u gehoord. Noch van mijn vader sinds hij verdwaalde! Hij was verdwaald, maar ik vond item. Ik nam hem mee naar mijnj huisje aan de rivier, want hij was heel zwak en ik daaht wel dat hij gauw zou sterven. Ik stond hem in zijn laatste oogenblikken bij en zorg de daarna dat hij begraven werd. Ook schreef ik. Maar nu ik me goed her-. inner gingen er dat jaar door een on geluk met de slede een groot aantal brieven verloren. Maar over zoo'n be langrijke zaak had ik nog eens moe ten schrijven. Dat is een groot plichts verzuim van mij geweest, waarvoor ik uw vergeving inroep. Clancy keek naar het gebogen hoofd van den priester, die duidelijk ge bukt ging onder wat hij zichzelf als een groote fout aanrekende; toen sprak hij ontroerd: Er kan hier geen sprake van vergeving zijn, Père Mo- Hneau. Den een of anderen dag zal ik bij u aankloppen en zal ik u vragen mij het graf van mijn vader te wijzen. Dat zal ik zekerEn go zr.lt, wel kom zijnl En toen dienzelfden avond Ference Glancy en zijn bruid samen naar het Noorderlicht stonden te kijken, doed Mollie haar eerste verzoek. Ference? Ja lieveling. Wanneer je naar Père Molineau gaat, wilde ik graag meegaan. Mag ik? Natuurlijk, antwoordde hij ont roerd. Misschien zal hij het weten, dat wij twee en daar aan zijn graf zul len staan! Dat geve God. En toen twee jaar later de dag kwam dat ze beiden gebogen stonden bij het kleine houten kruisje, dat Pèro Sloli- neau daar neergezet had, waren zo niet bedroefd, want zij waren er in hun hart van overtuigd, dat do ge storven sir Ference alics wist en alles begreep. EINDE-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6