HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT De Dahüakeuring. Maneiiimei' Halletjes Fers-üverziGiit Binnenland ATEROAG 28 SEPTEMBER 1022 TWEEDE BEAD pE INVLOED DER BALKAN-KWESTIE OP DE BEURS. HET HERSTEL VAN DEN HANDEL MET RUSLAND. GROOTE LEVENDIGHEID IN DE PETROLEUMINDUSTRIE. lö22 Sept. 1922. In de afgeloopcn week hebben we der verschillende politieke gebeurte nissen bun invloed op de fondsen- jUiarkt doen gelc'eu. In de eerste plaats kan hieronder gerekend wor den het gunstige resultaat hetwelk de reis van den president der Duil- Bche Rijksbank naar Londen heelt gehad. Bijzonderheden ove/ de be sprekingen dio de hoor Havenstein niet het bestuur der Bank of Eng land heeft gehouden, zijn niet bekend gemaakt, doch uit het feit dat do Reichsbank zich bereid verklaardo de 6-maands schatkistbiljetten mede te onderteekencn, wordt afgeleid dat de Engelsche circulatiebank na af loop van dien termijn de biljetten zal overnemen onder garantie van de Duitsche Rijksbank. Belgie lv.- daarop met deze regeling genoegen genomen, zoodat thans voor eenig© maanden deze kwestie, die de beurs geruimen tijd in onzekerheid liet, als afgedaan kan worden beschouwd. Nau welijks had echter de markt door Ben vastere stemming van haar te vredenheid over den gunstigen af loop dezer kwestio doen blijken, of de berichten over den ernstigen toe stand in Turkijo deden haar weder een gereserveerde houding aanne men. De dreigende uitlatingen der Engelsche regeoring ten opzichte van een gezamenlijk optredei in het nabije Oosten deden de vree3 post vatten, dat door een onoordeelkundig ingrijpen een nieuwe Balkan-oorlog zou kunnen wolden veroorzaakt. Deze vrees bleek echter spoedig, door de gematigde houding van Frankrijk en Italiè en niet het minst door de vei- zoenende houding van Mustapba Ke- mal, voorloopig ongegrond te zijn, zcodat de markt ten slotte een vrij rustig aanzien verkreeg a. moet dan ook worden geconstateerd dat op do vree3 voor mogelijke verrassingen in het Oosten nog altijd eenige terug houdendheid bleef bestaan. Overi gens bleek men ter beurze, afgeschei den van ds tegenwerkende politieke factoren die tijdelijn de markt on- J;unstig beïnvloedden, wel eenig ver- rouwen in een langzaam herstel der economische wereldtoeBtanden te gaan stellen. Do Duitsche schadever goedingskwestie is thans voor eeni- gen tijd van de baan, zoodat do markt voorloopig niet meer kan wor den opgeschrikt door dreigende sanctie-maatregeleD tegenover Duitsch land, terwijl verwacht mr; worden, dat, wanneer over eenige maanden de besprekingen over de regeling de zer kwestie weder zullen aanvangen, deze in een veel kalmer atmosfeer zullen kunnen plaats hebben dan tot nu toe het geval was, daar nu een ruime periode voor onderlinge bespre kingen is genomen en men vóóraf over de te nemen beslissingen tot overeenstemming zal kunnen komen. Wellicht dat dan ook Amerika bereid fevonden zal kunnen worden tot het erstel van Europa mede te werken, waartoe de pas ingediende resolutie bij het Huis van Afgevaardigden wel eenige hoop geeft. In deze ro solutie wordt aan Harding verzocht om in het belang vaD den vrede en de welvaart der wereld die stappen te doen, welke een goede uitwerking kunnen hebben ten behoeve van het herstel van de politieke en industri- eele rust in Europa. De resolutie zegt, dat de lijd thans gunstig is om het verdrag van Versailles en dc Bfhadevergoedingskwestie opnieuw on der de oogen te zien en dat 't blijk baar beter zou zijn. dat de Ver. Sta ten zich niet afzijdig houden. Of deze resolutie thans alleen met het oog op de a.s. verkiezingen is inge diend, moet worden afgewacht, doch in ieder geval kan deze stap als een symptoon worden beschouwd van den overal heerschenden goeden wil om zoo spoedig mogelijk tot een gunsti ge oploBsiug van de nog steeds alles beheerschende schadeïoosstcllings- kwestie te geraken. Ook kunnen de pogingen' die aller- wego in het werk worden gesteld om den handel met Rusland to hervatten, medewerken tot een spoedig herstel van handel en industrie. Uit Amerika komen berichten dat de Sovjet-re geering met verschillende groote Maatschappijen in Amerika onder handelingen voert om tot wederop neming van den handel tuBBchen Amerika en Rusland te geraken. In Engeland is men, blijkens do over eenkomst met de Anglo-Russian Bank in dit opzicht reeds vergevorderd, terwijl otik in ons land reeds een Mij. is opgericht om de ontwikkeling van den landbouw in Rusland ter hand te nemen Te Parijs werd een conferentie ge houden van belanghebbenden bij de petroleum-industrie in Rusland ten einde te beraadslagen over mid delen om tot een hervatting der ex ploitatie der Russischo olievelden te geraken, alle berichten dio er op wijzen, dat bij de leidende persoon lijkheden in handel en industrie nog genoeg energie is overgebleven om, zoodra de omutandighedtm dit toela ten, mét kracht den wereldhandel wc- te doen opbloeien. Deze week waren speciaal de be richten over de olie-industrie over vloedig. Behalve bovengenoemde con ferentie te Parijs droegen do nieuwe prijsverhooging in de Unie van een halven dollar en de berichten over nieuwe combinaties in controleaan- koopen der Koninklijke Shell er het noodige toe bij om de belangstelling voor oliewaarden te prikkelen. Zoo werd beridht dat de Koninklijke voor meer dan een half millioen dollars concessies of pachtcontracten heeft afgesloten op petroleumvelden in het Rosse district in Texas, welke een der rijkste tot nu toe ontdekte terreinen moet zijn, terwijl verder de Koninklij ke onderhandelingen zou voeren tot overname van de belangrijke raffina derijen der Amerikaan&uho firma Cosden Co., welko een dag. capaci; teit van 20.000.— barrels petroleum hebben. Bovendien heeft de Mij. een dagelijksche productie van 12.000. barrels olie. Tegenover de berichten over afne mende productie in Mexico, heeft de Mexican Petroleum thans verklaart, dat de vooruitzichten voor de Mexi-; caansche petroleumindustrie aantrek kelijk genoeg zijn om een voortgezet te exploitatie te rechtvaardigen. Op al deze berichten was de han del in Koninklijke ook ter beurzo van Amsterdam vrij levendig. Na een aan vankelijke rijzing van een tiental pro centen, moest dit avails editor spoe dig worden prijgegeven op de ongun stige commentaren welk© op den toe stand in Turkije gegeven werden. Zoo dra echter de politieke atmosfeer iets opklaarde werd de rijzing in dit fonds weder hervat, zoodat, na een teruggang van 461 tot 452, <le koers weder tot 463 kon herstallen, waarna den laatsten dag op <le reactie in rijst een teruggang tot 453 3/4 volgde. Op Geoonsolideerden waren de berichten over gebrek aan voldoenden e'ieclri- schen stroom van ongunstigen in vloed op den koers, waarop uiter aard ook de oorlogsgeruchtcm in den Balkan een ongunstigen invloed had den. De koers stelde zich ten slotte op 127 1/2 tegen 135 de vorig© week. Orions noteeren 37 legen 40 1/2. Van Russische oliewaarden waren spe ciaal Pref. Schibaieff die van 31/ tot 33 en Russian Gen. oil die van 83 1/2 tot 100 1/2 kon opkomen, gevraagd. In Rubberwaarden bleven de koer sen ten slotte nagenoeg ongewijzigd. Men wacht hier af of de pogingen der Engelsche rubberplanters om ook zonder medewerking der Nederland- sche Maatschappijen tot productiebe perking over te gaan, succes zullen Stadsnieuws De opening. Er was veel belangstelling voor de tentoonstelling. Under lien aio do openingsplechtigheid bijwoonden werden opgemerkt behalve ue Burge meester en mevrouw Maarschalk; ue weihouder uir. Heerkens Thijseen, du gemeente-secretaris mr. Wesstra, jhr. mr. D. E. van Lennep ,lid van Geu. Staten, mr. Vening Mcinesz, griffier der Staten, de neer Krelage voorzitter en Jhr. Mollérus, secreta ris der Kamer van Koophandel en eewgen loden van den raad. Nadat de oncierscueidcne speechen waren gehouden, werd met groote be langstelling het tentoongestelde be zichtigd. De ontvangst ten Stadliuize. Om half vijf had in de hal van het stadhuis de officieele ontvangst door het gemeentebestuur van Ilaarl3iu plaats. De hal hood weder het gewo ne stemmige aspect docxr de aange brachte planlenversiering als steeds hij dergelijke ontvangsten. Ondor do aanwezigen merkten wii op: den Burgemeester, den hier Maarschalk met ue wethouders mis. Heerkens Thijssen, Bruch en Slln- genherg en den gemeente-secretaris mr. Wesstra. Verder don Commissa ris der Koningin, Jhr. mr. dr. Röell. Van de leden van den raad warcn aanwezig mevr. Wrlckea Macdonald en do heeren Boes, Van Lieint, v. d. Kamp, Van Ommeren, Wolzak, Klein, Kingma en Remalda. Ook worden nog opgemerkt voorzitter en secreta ris der Kamer van Koophandel en Fabrieken, de beer Krelage en Jhr. Mollérus. De Burgemeester, de heer Ma a r- schalk, die allen welkom heette, richtte zich in de eerste plaats tot de Ned. Dahliavereeniging. In een voor den tuinbouw alicron- gunstigsten tijd, nu vier j'aar gele den, toen de uitvoea- naar het buiten land totaal stilstond, hebt ge, zc-dde spr., met een vooruitzienden blik toch gevoeld, dat liet noodig was een band voor do Dahlia-kweekers te vormen, omdat u begreep, dat uwe bloem een toekomst zoude hebben en goede lei ding bij cultuur van en handel in die bloemen niet mocht ontbreken. Ge hebt ingezien dat liet_ in het be lang van den Tuinbouw zoude rijn, dat voor de cultuur der Dahlia's een richting word aangegeven ter aan moediging van het verkrijgen \an goede verscheidenheden, opdat wan neer de handel weder zoude herleven onze kweekers, hunne reputatie ge trouw, vooraan zouden staan, ook op het gebied der Dahlia-cultuur. En het blijkt nu, dat u goed hebt gezien. Onze Dahlia's hebben hun naam in het buitenland gevestigd. De certificaten uwer vereeniging heb ben groote waarde. Aan haar komt eer toe om Neuerlandsche Dahlia's in het buitenland to hebben bekend gemaakt, zij oogsten ju den vre.mde do algemeen e bewonuoring. Ja, zij Zijn zoifs li. M. ouzo Koningin per luchtvaart naar Kopennogen nage reisd, om aJa vriendelijke tolken van het Vaderlan;, Haar pad in den vreemde te sieren! Het verheugt mij, ging spr. voort, ook bijzonder hier liet bestuur oer Haurl. Hahdolsvereeniging te mogen begroeten en ook de Uommisiie die zien belast heeft met de regeling eer Etalageweek en ik wil nog eens een woord van dank tot u richten voor de moeite die u zich hebt getroost om do gemeente zulk een feestelijk aan zien te geveni Door uwe samenwerking toch en ook door bij uwe etalages gebruik te maken van de Dahlia's, kan .leze week niet alleen een feestvveek, maar ook een bloemenfeosl worden ge noemd, waardoor Haarlem alweer toont de bloemenstad bij uitnemend heid te zijn. Door uw optreden in deze dagen hebt go getoond, hoe goed 't is elkander na te streven, maar ook bevordert ge door het instellen van deze feest week de belangen van vele anderen en het bezoek aan deze gemeente. Ten slotte bracht spr. dank e allen die tot het organiseeren van de feestwoek hebber, medegewerkt. Hij eindigde met den wensch dat de Haarlemsche Handelsvereniging mo- gei. blijven bloeien en dat de tentoon stelling en de winkelweek mogen slagen. Namens de Ned. DahUa-vereeniging bracht de heer E. Th. Witte dank voor hei gesprqkene en liet gemeente bestuur voor dó ontvangst. Spr. reide dat Haarlem als dc bloemenstad be kend is en dat Haarlem tot middel punt van dte bloementeelt is. Hij drukte den wensch uit dat de samenwerking tusschen de Dahlia vereeniging en Tuinbouw- en Plant kunde steeds een goede mocht blijven en bracht nogmaals dank aan 't ge meentebestuur voor de hartelijke ont vangst, aan de Iloarl. burgerij en aan de winkeliers die door hun etala geweek aan de keuring zooveel luister ter bijzetten. De heer W e ij b u r g sprak na mens de Haarl. Handelsvereeniging en namens de andere zustervereni gingen woorden van dank voor de ontvangst. Burgemeester zeide spr., dit gebeu ren is voor ons van dc allergrootsti beteekenis; wij zien daarin 'n nieuw leven in onze bedrijven en een er kenning van ons ernstig streven om maatregelen te beramen om wat ople- EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Als ilv niet wist, dat mijn vriend Charivarius het onaangenaam \ir,dt, dan zou ik met de noodige plechtsta tigheid zeggen: „deze aagen staan in liet teeken van de winkelweek", want zi.Uo afgezaagde, tot doodvervelend :oc herhaalue, driemaal dertigdui zend maal herkauwde, tot op dm dr. ai toe afgesleten uitdrukkingen, kunnen alleen door een deftige vo. r- diacnt nog ten schijn van beteeke- ms krijgen. Daarom doen vele spie kers zoo deftig. Zo gebruiken nis ar altijd en altijd weer de woorden <.n den zinsbouw van andere mensenen. Dus laat bi dit verfoeilijk „teek. n" achterweg© en zeg er liever van, dat Haarlem tijdelijk wel Dahliaar- lem, of Etalaarlem hcetcn mocht, tot 28 September aanstaande toe. Of, wil men liever naar de voor naamste aanstichters van dit feest Weijburgaarlem of Lasscliuitaar- lem ..-en zegt, dat Donderdagavond Lourens Coster van zijD voetstuk af gestapt is en te midden van de ont zaglijke menigte, die op de been was, een vroolijk dansje gemaakt en daar bij met bronzen stem gezongen b' efl: Geef me ook een ruiker dahlia. Dan maak 'k mee wat kabaüa Duns huilen perk en palia Met eene fri's che Amalia,- Of opgewekte Eulalta. Tot de eerste zonnestralia De Haarlemmers, die den oudfn heer al zooveel jaar daar in zijn kaf tan met de letter A in de hand. on bewegelijk op zijn voetstuk hebben zien staan, waren over dit onver wachte optreden (ik wil zeggen aftre den) heel verwonderd en toen hij lion (de brave is nooit een prima danser geweest) met zijn bron- zeil voeten op de teenen trapte, heb ben zij om de politie geroepen en zijn er een inspecteur en vier agenten ver schenen, die hem weer naar zijn voet stuk hebben terlig geloodst, onder be dreiging, dat zij hem am.ers zouden vervolgen wegens overtreding van de verkeersregeling, daar hij dunste in do verboden richting. Dit bracht Lou rens zoo aan 't schrikken, dat hij van pure benauwdheid weer onbe weeglijk op zijn voetstuk is gaan staan. Maar, zooals ik zei, voor de waar heid van dit verhaal sta lk niet in. De menschen beweren in dezen ti:a zoovéél dat niet wnar i3 straks be weren ze nog, dat er een Breuk in de dulbia's gekomen is. Maar heei 2eker weet ik dat zeven en zeventigduizend, negenhonderd negen en negentig Haarlemmers op do zoek zijn naar den volzin van ne gen en dertig letters, die uit even zoovele etalages in de Zijlstraat bij e'Jtaar moet worden gezocht; do eeni ge van de 780CO zielen in Haarlem, die niet meedoet, is de man, die den volzin gemaakt heeft en nauwelijks 's avonds ter ruste durft gaan, uit vrees, dat hij het woord in zijn droom hardop zou uitschreeuwen, juist ter wijl een var. de energiekste zoekers onder zijn raam passeer*. Mijn vriend Van Stuiteren heeft mij in vertrouwen gezeed Jat hii juist, een nieuw goudeh horloge op dit oogenblik zoo best zou kunnen ge bruiken. „Waarom juist oen gou den?" heb ik gevrSagd, is zilver of nikkel voor jou stand niet goed ge noeg?" „ls de eerste prijs van de Zijlstraat-prijsvraag dan niet een g ouden - horloge? vroeg hij. „Aha, wringt de schoen daar?" vroeg ik. „Ga din maar op zoek. Negen en dertig etalages, negen en dertig Iet- hebben, ln welk geval ook de Holland-' sohe Mijen van de te verwachten prijs verbetering zouden profit eer en. Am sterdam Rubber noteeren 76 3/4 tegen 75 3/4. Dost Java Rubber 127 1/2 tegen 125 1/2, Serbadjadi 195 tegen 190 1/2. In scheepvaartaandeel en had, in sympalie met de houding der geheele markt, tijdelijk eenige vraag een her stel van enkele procenten tengevolge, doch op het uitblijven van berichten over verbetering in de vrachten ging dit herstel spoedig weer verloren, zoo dat de koersen, vergeleken bij de vo rige week, geen noemenswaardige af wijkingen vertoonen. Holl. Am. Lijn noteeren 110 7/8 tegen 109 1/2, Kon. Boot 49 tegen 47, Scheepvaart Unie 85 1/2 tegen 82 3/4, Mij. Nederland 116 3/4 tegen 115 1/4. Op tabaksaandeelen had de ongun stige afloop der eerste najaareveiling hoegenaamd geen invloed op de koer sen, die nagenoeg onveranderd ble ven. üeli Batavia noteeren 244 tegen 240, Deli Mij. 184 1/2 tegen 180. Suikerwaarden waren, op de voort durend terugloopende noteering voor termijn-suiker te N. York en de daar mede samenhangende lagere prijzen van Java-suiker, aangeboden, waar door de koersen der voornaamste auii- deelen eenige procenten in koers te rugliepen, welk verlies echter tegen het eind der week pp een licht herstel der suikerprijzen te N. York grooten- deels weer werd ingehaald. Vorstenlanden noteeren ten slotte 143 1/4 tegen 146, Java Cultuur 286 tegen 294 1/2, H. V. A. 333 3/8 tegen 339. ters en de volzin begint met een B. Wat wil je meer!" Maar van Stui teren is wat lui uitgevallen en wou van mij een tip hebben. Daai heb ik geen plezier in. Ieder voor zich en 't iidïloge voor den knapste of doo ik zelf ook niet mee? Toen hij aanhield neb ik liem gezegd: „nu goed dan, ik zal je wat zinnen opnoemen, die met een H. beginnen en negen en dertig letters tellen. Luister goed. Dit is er een. Beter hard geblazen dan den mond gebrand". Hij telde de let ters en zei: „dat zijn maar 34 letters. Vijl te kort". „Maak je daarov-r goen zorg". zei ik. „dan schrijf je den zin maar zoo: „Beeter hardt ge- bfaazen dun den mondt gebrandt, Net negen en dertig". „Denk jij, dat do samensteller van den volzin zulk slecht NederJandsch schrijft?" vroeg hij verontwaardigd. „Die niet", zei ik, „maar jii, de Hollandsche taal, Stuitortjo Ja eenmaal jo» fort mei. Maar Ms deze zin je niet be valt, dan heb ik nog wel andere: Bomans en Bruch ziin beste bestuur ders. Daar zitten vier B.'s in, jo krijgt er cum laude mee". „Maar dat zijn maar 32 letters", zei liij, „en die ziin is bovendien zoo onplezierig voor de twee andere wethouders". „Kaai ik liet helpen, dat die twee andere heeren niet Blingenberg en Beerkens Thijssen heeten? Zet er dan bovenst tusschen: Bomans en Bruch zijn bovenst beste bestuurders, precies negen en dertigl" ,,Je houdt me voor de gek", zei van Stui teren, „en wat heeft dit allemaal met dit feest te maken? Natuurlijk moet do volzin toepasselijk wezen". ..Al tijd tot je dienst," zei ik. welwillend als gewoonlijk. „Deze zal jo dan be ter bevallen: Dahlia's zijn de mooiste herfstbloemen in de stad. Op zijn koj> af 39 letters". „Bahlia's?" vroeg hij. „Ze heeten toch dahlia's! „Maar domme Stuiter", zei ik, de zin moet immers met een B. begin- In Mijnbouwaahdeelcn bleven de koersverschillen beperkt. Oost Borneo: noteeren voor de gew. aandeelen j 85 1/2 tegen 84. Redjang Lebong kon den van '104 3/4 tot 107 1/2 verbeteren. De bevredigende afloop der schat kistbiljettentransactie tusschen Duitechland en Belgie had een licht herstel in den Markenkoers tengevol ge. De hierop zoo sterk reageerende koersen der Jurgenswaarden konden, geholpen door baisse-dekkingen hier van profiteeren. De gc-w. aandeelen verbeterden van 32 tot 39J, de pref. A. van 49 tot 58. Ook aand. Gouda-kaarsen, welke Mij. een belangrijk bedrag Juzgens-aan- deelen bezit, konden in koers verbete ren en wel van 40 tot 57. Overigens ging in binnenlandsche industrieele aandeelen zeer weinig om. In .Am. industrieele aandeelen wa ren de variaties zeer gering. Berich ten die in een of andere richting van invloed op de koersen konden zijn. wei-den niet bekend, zoodat in navol ging van N. York de noteeringen na genoeg ongewijzigd! Hieven, met op den laatsten diag eenigo teruggang op do berichten over duur geld in Ame rika. Comm. Steels bleven 109 tegen 110 1/8. Studebaker 131 tegen 135 1/2; Am. Smelting 64 1/2 legen 66. De deze week bekend geworden nieuwe emis sies der Holl. en Staatsspoor, waarbij do 7 obligaties zullen worden afge lost, hadden een daling voor deze waarden tot 100i ten gevolge. Geld op prolongatie noteert 3 nen!" Nu werd hij in ernst boo6. „Loop naar de maan en keer hier nimmer woer terug. Dat is ook pre cies 39 letters". „Heel goed uit gerekend", zei ik. „maar de zin be gint ook niet met een B." Maar hij was al verdwenen, hetgeen mij best te pas kwam, want ik moest voor eigen rekening langs de Zijl at r aat-etal ages om de laatste hond aan 't werk te leggen en zes en dertig letters (drie had ik er al gevonden) op te halen. Die kans laat ik mij niet ontgaan. En met do andere vijf dui zend drie honderd een en dertig me dedingers, die op dat oogenblik in da Zijlstraat op zoek waren, mengde ik mij ra 't gewoel. Natuurlijk is liet den deelnemers aan de etalageweek in de Zijlstraat minder om dü© lettere te doen, dan wel om de Haarlemmers te noodzaken, hunne etalages duchtig te bekijken en vooral, om er ook wat uit te koopen, gedachtig aan wat de dichter zei, wel iswaar met een kleine variatie „Gij, dio als kooper binnengaat, „Komt steeds op tijd en nooit te laat. Behalve natuurlijk wanneer die winkels dicht zijn. En wat er uitge stald ie, daar en in andere straten is do moeite en de kosten van het koo pen waard. Zoo dacht ik dan, rond wandelend, aan dé ware woorden van (Goethe, natuurlijk alweer met een naesenden variant „Greif nur hin-?in ine volle Laden Leben, „Und wo Ihr 'a packt. da ist 's interessant.'- Of vertaald In keurig Nederiandech „Grijp vrij dan toe in 't volle winkelleven, „En wat ge ook pakt, het is interessant," ving te brengen in de gemeente en onze zaken op te heffen uit den stil stand waarin ze door de ulgemeene malaise zijn geraakt. Het is u bekend, dat wij een onge kend moeilijken tijd ln het winkel bedrijf mede maken door de geringe koopkracht, zeer hooge Lcdrijfson- kosten en de drukkende belastingen. Hetzij mij nog vergund u onzen bij zonderen dank te brengen voor uwe medewerking die de commissie voor de etalageweek van u mocht onder vinden. Spr. liet daarop volgen, dat do bur gemeester met het plan van <ie etala geweek groote instemming had be tuigd en dat dit de commissie moed had gegeven do zaak wat ruimer op te vatten dan aanvankelijk het voorne men was en dat 't haar, dank zij den moreelen en zakeljjken steun van B. en W. en den finantieelen steun van Bankinstellingen, particulieren en col lega's mogelijk was haar plannen uit te voeren. Do mooie bloemenzuilen die uw college heeft doen plaatsen ging spr. voort, gaven cachet aan onze eta lageweek en hebben veel bijgedragen tot het succes. Ik wil, eindigde spr., bij dezen nog openlijk dank brengen aan het Bu reau van openbare werken en aan allen die bebben meegewerkt tot het slagen van onze etalageweek en ik hoop zeer dat na afloop zal kunnen worden getuigd, dat Haarlem oen week van opgewekt leven heeft moe- gemaakt tot voordeel van ons win kelbedrijf in de gemeente Haarlem. Daarna werden ververschingen ge serveerd. Bekroningen Dahlia keuring. Do volgende bekroningen werden toegekend: J. G. Ballego, groep Dahlia's, ver guld zilveren medaille, zilv. plaquette Gr. Houtstraat Vereeniging, kleine gouden ined. Berg, Dennenheuvel", groep Dah lia's, verguld zilveren medaille. Bloemist Winkeliers Verconiging. bloemwerken podium, gouden medail le, eereprijs V. Z. gem. Haarlem, kleine gouden medaille, uitg-^oofd door O. Marras. Grafkrans. D. Bruidegom, groep Dahlia's, klei ne gouden medaille, med. Z. K. H. Prins Hendrik, bronzen medaille. Carlée, groep Dahlia's, modaiYe H. M. de koningin, groote gouden me daille, bronzen medaille. J. Dominions, groep Dahlia's, bron zen medaille. Glasbergen, groep Dahlia's, verguld zilveren medaille. J. Groen, groep Dahlia's. Hornsveld (Burbankia) groep Dah lia's, gouden medaille algem. veree niging voor bloembollencultuur, ver guld zilv. med. Koper, groep Dahlia's, zilveren me daille. J. Krieet, groep Dahlia's, verguld zilveren mcdallië Rromdijk (Keukenhof) groep Dah lia's, kleine gouden medaille.. Kroon, groep Dahlia's, verguld zil veren medaille. Lam, groep Varens, kl. gouden me daille, verguld zilveren kruis. Lcmkee Zonen, groep Varens, groote gouden medaille, verg. zilv. plaquette, Alg. vereeniging v. Vreem delingen Verkeer. v. Meerdink (60 soorten) (Buiten Twist) groep Dahlia's, zilveren me daille. L. van Mierlo, groep Dahlia's, bron zen medaille. Gebr. den Older, groep Dahlia's zil veren medaille. G. J. Scheffel, groep Dahlia's. ■Tac. Spaargaren, groep Dahlia's. Thijssen (Goor) groep Dahlia's. W. Thoolen I-Izn., groep Dahlia's bronzen medaille. Fa. W. Topevoort, groep Dahlia's, verguld zilveren medaille, v. Veen, gestapelde zonnewijzer, eer volle vermelding. Vereeniging van oud-leerlingen, De coratieve groep, zilveren medaille. C. van Vianen, groep Dahlia's, zil veren medaille. G. Wouters, groep Daldia's. De Wildt <fe Romkes, groep Dahlia's verg. zilveren med. der Ned. Dahlia Ver. S. Weyers, groep Dahlia's, bronzen medaille. Fa. van Waveren (Stamhuis) groep Dahlia's. Zilveren medaille. De wisselbeker werd toegekend aan J. G. Ballego te Leiden voor de nieu we Dahlia Mr. H. C. Dressclhuys. Pakt natuurlijk in den zin van lcoopen en betalen. En oonkmt, niet op i aarreken taff, want door heeft de eigenaar van de zaak, die zelf op kor ten termijn betalen moet, goen bood schap aan. Hoe is in de laatste jaren dit gezon de beginsel overal doorgedrongen! Wie kan zich nog verbeelden, dat het ooit andere was. Vroeger heb lk daar wol eens dezo vergelijking over eemaakt: „<!e oude Batavieren zouden er toch ook nooit over gedacht hebben om een ?cit da delijk af te veven en in ruil daarvoor over een iasr een schaap to ontvan- eon? Vanzelf werd dit denkbeeld, terwijl lk daar zoo wandelde, in een rijmpje omeeset. Dahlia's, mooie et.v en electrfeoh licht stemmen lemend dodelijk poëtisch. Op de Markt in de stad stond oen kloek Batavier,- Vergezeld door een vriendliik, wat sikkerie dier* 't Wao een geit. En daar nadert mot stevigen stap, Een collega-Bataaf, in een cUervel, met kap, En die zei,,'k heb een schoani© wel over de hand'. Dat lekker aou erazen op jouw bloembollenland, 'k Weet 't toch_wel héb jij niet van je moeders versterf? Een heel aardig terrein met een huis en een erf 1" „Dat is waar." zoi de ander. „kijk. dio ruil staat me aan". „Deo te beter," zei de eon, „duo die zaak is gedaan." En fluks groep hij het touw van de vriencliike geit. En maakte tot heengaan zich town» bereid. „Hel. mede-Bataaf!" riep de ander nu snel. „Dat iii dezen ruil wilt. begrijp ik nu weL eervolle vermeldingen. De volgen-Je eervolle vcrniekiiiigeo werden toegekend Heenk'e Ijzerhandel, U.varienv Firma Bouhuis, Scheventiigen. Firma Vioi'bergcn, Oudewater. Fa. J. van der Stècn, Utrecht. Firma FJèui.i.-'.ic, Haarlem. Firma Van Baaien, Rouerdam.- Firma Swaanswijk. Haarlem. N. V. Conservcnfabrkk Holiandio. Haarlem. Moj. Willy Mees. 's-tiravenhagc. Haarlemsche Ivut.st Steenfabriek» v.h. De Hoogeberg, Haarlem. BOND VAN PROVINCIAAL PERSONEEL. De Algemecnc Boad van Pro vinciaal personeel in Nederland zal Zaterdag 14 Oct. u.s. Ie Haarlem zijn gewone jaarvergadering houden. DE TROONREDE. In de Maasbode van Vrijdag, avond vinden wij een artikel \an baron Van Wijnbergen over de Troon rede. Hij doet opmerken dat er z-i. reden tot voldaanheid is in zooverre als uit de rede spreekt het voorne men tot herstel van het verstoord evenwicht tusschen 's lands inkom- I sten en uitgaven, ook door liet ach terweg© laten van anders nuttige uit gaven. Echter wil de heer Van Wijn bergen niet verzwijgen dat z.L ca Troonrede meer had kunnen geven dan zo deed. „En dan bepalen we ons tot twee punten, zegt hij, vooropstellend, dat in deze de "minste overdrijving reeds schadelijk wezen kan, wil het ons toch voorkomen, dat. gelet op de hui dige samenstelling der Staten-Gene- raal, ook uit de bewoordingen dei Troonrede meer bad kunnen bliiken het bestaan van een rechtsdi, van ec-n christelijk kabinet. En wanneer dan ooit het Utrechtsch Dagblad schrijft: „Hoe kan men terugverlan gen naar de kernachtige taal, de zelfbewuste kracht van Dr. Kuyper". aau kunnen wij dat beamen, onder opmerking nochtans, dat het beter geweest ware, indien die waarde©- ring van Dr. Kuyper ook in die krin gen tijdens diens leven, speciaal tij dens diens ministerschap tot uiting eekomen was. In de tweede plaats, had de Troon rede meer positief kunnen zijn. Het verstoorde financieele even wicht zal toch niet alleen tloor het nalaten van uitgaven kunnen worden hersteld noodig zal ook zijn ver meernering van inkomsten. En laar- om had verwoedt mogen worden dui delijke uitspiaak, dat al.crvoouiaara- ste bronnen van volkswelvaart ons landbouw, industrie en handel in bijzondere mate behartigd -uilen worden. Dat de behartiging van de iand- bouwaangelegenheden „voorshands" zal worden toevertrouwd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, wijst er op, dat in deze het laatste v.oord nog niet gesproken Is. Te vven- schen ware het echter gew eet, '"at ten opzichte dezer allerbelangrijkste zaak een definitieve, en dan bevre digende oplossing rC'.ds nu gevonden was. zeker in de huidige omstaniTg- heden waar het toch voor geen tegenspraak vatbaar is, dat ons gai:- sclio volk zoozeer belang heeft bij ecu bloeieuden land- en tuinbouw, bij een krachtigen boerenstand. Eindelijk; verschillende takken van handel en industrie worden meer en meer met ondergang bedreigd, voor zoover zo niet reeds ten onder ge gaan zijn. Bescherming of steun zal moeten worden verleend, wil men de groote nadeeligo gevolgen voorko men. die zich, niet alleen in den kring der rechtstreeks belanghebbenden, maar ook, en in niet gering© mate, in al'e geledingen de" maatschappij, zullen doen gevoelen. Uitstel is 1 ier niet mogelijk. Ook omtrent deze zaak had de Troonrede eenigermate ge ruststelling en bevrediging kunnen en moeten schenken". ONZE DIPLOMATIEKE VERTECEN- WO 0 RDICERS IN SKAND1NAVI». De corr- van 't „Hbld.", die de ieis der Koningin in Skandinavië heeft medegemaakt, coiicbiUeit. boe ec-o/l wij aan de Skaltdinavisclie hoven ver tegenwoordigd zijn. Een aardig staaltje, zegt hij, hoorde lk in Stockholm. Onze gezant daar, baron Sweerts d- Landas V. ybo- gn En ik ga daarop ln. met het meeste plezier.. Maar waar is ie schaap nu? breng 't beest dan eens hier 1 Toen zei zijn collega: „je vat me niet goed. Dat schaap in cr een, dat geborer nog moet, Kom terug in een jaar en je krijgt het. Adieu Maar zijn makker riep lui-F ,aJv voüa votro jeu!" (1) (Want hii leerde op de m.u.l.o. Fraiifch, Engelsoh en Duisch), Van die vreemde manieren ben ik vast niet thuis Hier hoort boter bij visch. in dit vriondlijke land, Betaalt iedereen ieder ander contant 1" Daarop raakten ze aan 't vechten, maar de man van hot schaap Een stevige rekel en een listige aap. Behield do overwinning en ging weg met ce geit. Daar heeft heel Batouwe veel kwaad van gozeicL En word naderhand, ja het was werkelijk een dlni Do stam pa pa van onze jaar rekening. Het hoeft duo eeuwen geduurd, zoo als men ziet. Maar w© zijn wijzer go- worden En nu heet het terecht Jantje Coniantje. Gdd in je handje. FIDELIO. (1) Is dat jc be reeling!

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5