Verschijnt dageMiks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1922 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/». Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fO.ló. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave dor N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroosj, IJmuiden, Beverwijk enz. DR1EHIJ8ZERKERKWEG 2, VEL,SEN, TELEFOON 3521 ADVERTENTIENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-ativertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 00 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 i Administratie Grcote Houtstraat 83. DIT NUMMER BESTAAT TIEN BLADZUDKN. EERSTE BLAD Heden: WOENSDAG 27 SEPTEMBER. Café „De Kroon", Groote Markt: Co:.eert 7è—11 uur n.m. Tea-room, Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en s avonds 8—10.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houisuaat 69 Tentoonstelling van dier- studies, door J. F. v. tb Berg, 106 uur. Cinema Palace, Foyer: Middag- en Avondconcert 3I-—51 en 811 uur. Bioscoopvoorstellingen. S p a a r 11 d a m. Vergadering. Ge meenteraad, 7 uur n.m. DONDERDAG 28 SEPTEMBER. „De Kroon", Ledenvergadering der N.-H. Vexeeniging „Het Witte Kruis" afdeel ing Haarlem. 8 uur n.m. Toaroom Luxor Theater. Groote Houtstraat: 'b middags 3.305.30 en 's avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit. Groote Houtslraat 69: Tentoonstelling van dierstudies, door J. P. v. d. Berg, 10—6 uur. Cinema Palace .Foyer: Middag- cn Avondoonoert 3 1/25 1/2 en 811 u. Luxor Theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr Markt Bioscoopvoorstelling 8 uur. Ctneaia-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, Klem» Houtstraat 77 1 Bioscoopvoorstelling 8 uur. Flora Theater, Kleine Houtweg: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bloem endaal. Go m eenteraad Vengadorine 7 uur n.m. Haarlem merli ede. Ge meenteraad. Vergadering 10 uur v.m. OM ONS HEEN Mo. 3095 LEEGE WACHTKAMERS EEN GEZOND KEIOSCOLF DE KWADE VIER ARBEID EN PENSIOEN —DE MENSCH IN DE MASSA VER- CIFTIGE CASSEN. Het wordt vervelend en eentonig, out van malaise te spreken. Maar misschien weet toch niet iedereen, dat die ook heerscht in de geneeskunst: al langer dan een jaar is het onge woon stil in de wachtkamers van ze geneeskundigen in Nederland. Mis- jclrien kan dat, althans in de laatste maanden, toegeschreven worden aan het slechte weer, want de ervaring leert; dat dan de menschen niet naar den dokter gaan. Menige dokter' zegt, •wanneer hij na de koffie over het horretje van de ontvangkamer kijkt en ziet dat het regent en waait: „dat geeft vanmiddag een stil spreekuur". Evenwel is die verklaring natuur lijk onvoldoende. Hebben de men schen geen geld? Heeft de noodzake lijke zuinigheid hen op eens genezen van de vele ingebeelde kwaaltjes, - waarmee zij tegenover vrienden en kennissen, zichzelf en den dokter co- queiteeren en die zij in normale om standigheden koesteren als een dier- baai bezit, omdat het 200 ordinair, zoo jan- en allemannig, staat, recht en slecht een gezond mensch te wezen? Daartegenover staat dan toch, dat joie de chirurgen weinig te doen heb- beu. Hoe zou dat mogelijk kunuen gijn? Operatief ingrijpen blijft toch noodig. Dat laat zich niet tot rijker da gen uitstellen. Er wordt wel beweerd, dat ook hierin mode heerscht, vroeger ln het wegnemen van amandelen, na dat een bezorgde moeder (was het niet de schrijfster Nellie van Kol de uit drukking „adenoide vegetaties" tol het onderwerp van dagelijksdi ge sprek had gemaakt naderhand in bet verwijderen van het wormvormig aanhangsel van den blinden darm, toen heele families van oordcel wa ren, dat de deftigheid hun voor schreef, zich van dio overtolligheid te laten ontdoen. Ook dat is evenwel onvoldoende, 0111 ue malaise in de operatieve ge neeskunst te verklnren. Laat ons dan maar weer onze toevlucht nemen tot een algemeenen term en spreken van een gezondheidegoif, zooals vrij ge sproken hebben van een luiheids-, hitte- en andere golven. Er wordt wel niets mee verklaard, maar zooals Mephisto in Goethe's Faust ail gezegd heeft „wanneer begrippen ontbre ken, komt wel te juister tijd een woord op den voorgrond.1' liet kan ook zijn, dat het genees kundig beroep in dezen tijd door te vee! personen uitgeoefend wordt. Men zegt, dat Haarlem de meeste doc toren heeft: zeven en zeventig op een bevolking van acht en zeventig dui zend zielen, dus één op de duizend. Dat is te veel, in 't algemeen wordi gerekend een op de vijftienhonderd of achttienhonderd. Het totaal van de practijk zou dus over te veel medici verdeeld worden. Anderen zeggen daarentegen, dat daar waar overvloed van geneeskundigen bestaat, kleine ongesteldheden grooter aandacht den, dan waar allen een drukke prac tijk hebben. Of moeten wij het ergens anders toeken? Lorand in zijn boek „Jong olijven en oud worden" betoogt, dal de menschen zichzelf ziek maken door ihun verkeerde manier van leven, waaruit dus volgen zou, dat zij lang zamerhand wijzer worden ten opzich te van de vier vijanden der gezond heid, die onlangs door een hygiënist aldus werden opgesomd: vleesoh, al cohol, tabak en de gemakkelijke stoel. Op dit ietwat grimmige vonnis ga ik niet verder in. Voorloopig zal de deur van het abattoir wel niet gesloten kunnen worden, het alcoholgebruik neemt eer toe, dan af, uit het tabaks gebruik hoopt de Nederlands-die Re geering langs een ongelooflijk slechte wet millioenen binnen te halen en in de Etalageweek hebben wij gemakke lijke stoe.en in soorten voor de ra men van de meubelmagazijnen zien Staan. Hebben do menschen dan misschien weer liefde voor den arbeid gekregen in het besef, dat ingespannen werk noodig is voor het onderhoud van geest en lichaam. Als wij rondkijken, lijkt het er nog niot veel op. Zeker, de malaise ontneemt werk aan velen, die het graag zouden hebben, maar ver coring van noi bögrip „pen sioen" neemt in kracht eer toe dan af. Wat zou men zeggen van een zee man, die zoo weinig liefde voor zijn vak gevoelde, dat aij nauwelijks uit-" gevaren alweer snakt naar de veilige stille haven, waar zijn schip gemeerd wordt en hij zelf van boord kan gaan om thuis te rustenEn toch is dat de houding van millioenen menschen, die zicli verbeelden, dat zij pas geluk kig zuillcn zijn zonder arbeid, zonder inspanning en zonder zorg. Maar 't is een dwaling. Arbeid oefent hersens en ©pieren en liouat ze dus lenig, want organen die niet gebruikt worden, verstijven - en gaan ten slotte teloor. En de zorg 1 Die verlaat den mensch nimmer, van hel oogenblik tif, dat hij zijn persoonlijkheid beseft, tot aan het oogenblik, waarop hij voor goed de o>ygen sluit. Men zegt lot zichzelf: „als ik dit of dat had of was, zou ik geen zorg meer hebben". IJdele waan. Het is mogelijk, dat een bepaalde vorm van zorg verdwijnt, maar het is ook zeker dat er een andere voor in de plaats komt, gelijk do wandelaar, den oenen keisteen ontwijkende, zijn voet stoot tegen een anderen. Het is den mensch eenmaal ope-eleed, strijd voeren met zichzelf en daarin te overwinnen. Dat houdt hem eezond naar Lichaam en ziel. Daarom zijn ook niet de op- aewektsten, die niets omhanden heb ben, mnar die, binnen redelijke gren zen, hard werken. Dit zullen velen een belachelijk ouderwetsch stand punt vinden. Zij mogen mijnentwege liun e-ang gaan. Maar juist is het standpunt toch. De mensch als individu, zoo is dus de strekking van Lorands waarschu wend boek, haalt zichzelf allerlei na- riehci i op den hals, die hij zou kun nen vermijden. De mensch als deel van de massa, doet nog veel erger die zoekt ijverig naar middelen, om aan zijn medemensch niet alleen zijn gezondheid, maar zelfs zijn leven te ontnemen. In vroeger jaren had het Amerikaanse!» volk vele gebreken, dio het nog niet verloren heeft, maar liet voerde althans geen oorlog, liet was door zijn eigenaardiee 1 br ein? als afzonderlijk werelddeel on door zijn sterken Statenbond niet tot oorlog •red won gen en kon zich lastige buren, Mexicaaneche roovers en zoo, met een klein politieleder gemakkelijk van het lijf houden. Het oude Europa heeft, het jongere Amerika in zijn strijd betrokken, ik betreur dat niet, want anders zouden wij wellicht allen onder den Pruisischen hiel zijn ge raakt. Maar helaas, wie met den af- sohuweliiken Mars kennie heeft ge maakt. schijnt er toe gedoemd, hem to blijven verafgoden. Niet als Cincin- natus hebben de Amerikanen, terug- koerende van de overwinning, onmid dellijk weer den ploeg door de lang verwaarloosde vore gestuurd zij hebben zich neergezet, om te peinzen over vlootuitbreiding en nieuwe mid delen tot verdelging ofschoon oe we reld heel andere dingen noodig- had. In eeu van de Amerika-msche tijd schriften, „The Gasrecord" wordt meegedeeld, dat tweehonderd schei kundigen, bijgestaan door 2000 assis tenten. in voortreffelijk ingerichte la boratoria bezig zijn, vergiftige giassen te ontdekken en te vervaardigen. Op een schiereiland van aoht. mijten lang en twee mijlen breed, werkt dit le- pertje in 300 vaste en een aantal tijde lijke gebouwen aan zijn hcleche taak. Luister naar de sombere opsom ming van wat daar kan worden afge leverd por dag Vijtlg ton chloor, zee en twintig ton phosgeeu. vijftien duizend kubieke me tem kooloxvde, vijf en dertig dui zend bommen en even zoovele grana ten. waarin al die heerlijkheden kun nen worden geborgen. Met uitzonde ring van chloor liggen nu 1400 ton vergiftige gassen gereed, die tien jaar bruikbaar zijn. Gij zegt, jawel, maar tegen die be staan maskers en andere verweer middelen." Gij vergist u. Voor een van die oorlogsgasten bestaat geen bruik baar masker. Een is voldoende. Men kan maar eenmaal sterven. Voortaan zullen Legere en bij geval ook ongewa pende burgera, door zoo'n gas eenvou dig worden vernietigd. Waar liggen die legers en die buir- gers. waarop de Vereenigde Staten het in geval van noodzakelijkheid ge munt zullen hébben' Tegen de Mexi canen kan het niet gaan. Daar schopt Amerika even met zijn laars naar en het is dadelijk stil. Moet de Japanner vergast worden Die gelijkheid is al grooter. Maar er be staan nog andere perspectieven. Het kan gemunt zijn op de oude wereld. Mare is zoo'n duiveische verleider, dat hij den Yankees in kon blazen. Euro pa te veroveren, zooale dit vroeger Amerika overwon. Dr. Gerrib, die het artikel uit „The Gasreoord" In de Wetenschappelijke Bladen van September vertaalde, voegt er Ironisch bij„het spreekt vanzelf, dat bij een zoo uitgebreide bestudeering van de eigenschappen van gassen ook wel ontdekkingen worden gedaan, dlie voor de vredce- industrie van belang zijn. Inderdaad. Laat ons hopen, dat d-ie gevonden en toegepast zullen worden óórdat de vergittige gassen als een groene nevel doe doods zullen trekken over het land I Ben ik afgedwaald van de leeec spreekkamere der doctoren naar de verschrikkelijke slagvelden der toe komst? Neen toch! Had Lorand niet gelijk, toen hii zei, dat de mensch zijn eigen bestaan bederft? Gelijk in veel uitgebreider zin, dan hij in zijn boek rel bedoelde. Ts de menscbheid dan gek geworden, dat zij deze aarde, die zoo goed en zoo mooi kon zijn, met alle geweld •ergiftigen wil met de kwade dampen •au eerzucht, heersohsuoht en afgunst? J. C. P. Stadsnieuws Het ïooneel DROOMSPEL VAN AUGUST STRINDBEKG. "Willem Royaards komt Vrydag- in Stadsschouwburg met „Droomspel"! Allen, die nog iets voor het toonccl voelen, zullen dit bericht zeker met vreugde hebben vernomen. Royaards heeft de moeilijkheden om dit work de provincie t-j kunnen spelen, weten op te lossen door er afzonderlijke decors voor te laten schilderen. Wie Droomspel kent, het werk, dat aan de regie byna onmogelijke eischen stelt, zal begrijpen, wat dit bot.eokent. Het moet een arbeid op zichzelf zjja geweest, dit stuk ook voor de kleinere tooneolon opvoerbaar te maken. Wjj kunnen Royaards dan ook niet dankbaar genoeg zjjn, dat hjj dit werk ter willo van do provincie heeft verricht en wij mogen verwachten, dat het publiek Vrijdag in grooten getale op komt. Onze Stadsschouwburg moet dien avond stampvol zijn! Dit niet alleen daardoor Royaards te bewijzen, hoe het op prijs wordt gesteld, dat hij ook hier het groote werk brengt, maar vooral om hem aan te sporen hiermee door te gaan. Als er ooit reden was om Royaards te toonen, hoo wjj in Haarlem zijn pogingen waardeeren ook in de provincie het aller beste te brengen, dan is het nu! Ik wil er hier nog op wijzen, dat de opvoering inzen Stadsschouwburg behalve cenige wijzigingen in dc décors geheel zal z\jn als te Amsterdam, dos ook met de muziek van Regnick. Ook om het zeer bijzondere werk Angust Strindberg, dat Royaards ons thans brengt, mag een groote belangstel ling worden verwacht. Het is do droom van een dichter, die Strindberg hier geeft, maar een droom, die op dc werke- Iijkhoid berust. ,,Mg dunkt," zoo spreekt Indra's doch ter tot don dichter, „dat we vroeger al oens ergens gostaau en dezelfde woorden gesproken hebben 1 „Daar kun jo licht uit opmaken, werkelijkheid is!" antwoordt do dichter. „Of droom!" zegt Iudra. „Of gedicht!" is dos dichters ant woord. Ook de toeschouwer zal dit voor zich zelf -moeten opmaken. Hg zal uit dezen droom, die byua geheel „symbool" is, dc werkelijkheid naar voren moeten bren gen. Geniaal kan men dezen droom van Strindberg noemen I In zijn voorwoord .Herinnering" noemt hij het schrijft Willem Royaards o.a. in de door hem zelf verzorgde vertaling: „In dit spel heeft do auteur in nauwe aansluiting aan zjjn vroeger droomspel .^Naar Damascus" getracht om het vrij wel onsamenhangende, inssr toch schijn baar logische van het droomleveu dichter lijk vorm te geven. Alles kan gebeuren; alles schijnt mogelijk en zelfs waarschijn lijk. Tijd noch ruimte oxcisteoren; aan doodgewono werkelijkheid worden do ruotiovon ontleend, waarop de vorbccl- dingverder spint: oen mengelmoes van herinneringen, doorloefdbeden, verdicht- onwaarschijnlijkheden en improvi saties. Do personen splitsen zich ver dubbelen zich, worden weer tot één, ver vluchtigen, nemen nieuwe vormen aan, verdwijnen en koeren terug. Een enkel be wustzijn ochter is het blijvende in alles ir allen; het is dat van den droo- mer, voor wicn geen geheimen, geen ge moedsbezwaren, geen gebondenheden door wet of geweten blijken te bestaan. Hij veroordeelt niot en spreekt niet vrij, hü doet alleen verslag! Wie is in dit werk de droomert Wij kunnen wel mot zekerheid ze.ggen Strind berg zclfl Als in bijna al zijn werk, staat Strindberg mlddon in dat droomspel, is lig het, dis voortdurend tot ons spreekt. Do klachten van Indra's doehter, die tot de aarde afdaalt om de menschen to lee-' ren kennen, klachten, die als „Leitmo tivs" telkens in den droom terugkeeron; „Het ia niet gemakkelijk een mensch te zjjn!" en „Het is jammer voor do men- scheDlkomen regelrecht uit Strind berg'» hart. EeedB dadelijk, in het begin, in Indra's stem herkennen wy Strind berg's geluid, wanneer bij zegt: „Der menschen moedertale heet klagen!" In den „officier", die zich beklaagt over de onrechtvaardigheid van het leven en ua verlost te zijn uit de gevangenis apathio jaren wacht op de liefde, die niet komt, in deze kinderlijke ziel, ont vankelijk voor alle illusie, herkennen wy evenzeer iets van Strindberg als advocaat, die ondergaat in het materieele en dus de harde werkelykhc-.d vertegen woordigt. Het is Strindberg zelf, die de dochter van Indra door de menschcnwe- reld geleidt en haar niets dan verdriet ellende op haar weg doet vindeii. Heel deze droom van mc-nsohenleed, is de droom van den pessimist Strindberg. Niets is moeilijker dan oen schijn baar onsamenhangenden droom na te ver tollen. En dubbel moeilijk wordt liet,: wanneer het do droom van een dichter omdat men er dan het meeat devolle, het dichterlijke aan ontneemt. Toch wil ik in dit voor-artikel iets den inhoud mededeelen om hierdoor het werk, dat Vrijdag wordt opgevoerd, mogelijk wat nader tot het publiek te brengen. De eigenlijke schoonheid kan u alleen Royaards toonen, die u het woord 1 de verbeelding van den dichter geeft. In Droomspel beleven w(j den droom van Indra's dochter, het godenkind, dat naar de aarde is afgedaald om de men schen te leeren kennen. Op haar ronddo- Iiugen op de aarde vindt Indra's dochter uiet3 dan leed. „Het is jammer van de menschen!" zoo klinkt aldoor weer haar droeve klacht. „Elk van hen is lief en goed, zoolang hij alleen is, maar ze zjjn niet bij elkaar, of ze maken ruzie en worden tot ware duivelen!" Leed vindt Indra's dochter bij den officier, die jaren lang tevergeefs op zjjn liefste wacht en als hji in zijn liefde bedrogen is, het geluk in den „roem" gaat. zoeken, om het ook daar niet te 'aden, leed vindt zy by den advocaat, by wien zy do harde realiteit van het al- ledags-leven leert kennen. By hem onder vindt zij, dat het lieflijkste ook het bit terste is; de liefde, het leven tusschen en vrouw, het „eigen thuis" „Het erschrikkeljjk moeilijk gotrouwil te hot is moeilijker dan al het an dere! Je moet er een engel voor zijn!" klaagt Indr3"s doehter e.n heel dat tafe reel tusschen die tweo samenlevende, el kander pijnigende menschen is een nacht merrie, die alleen In het brein van den schrijver van Doodendaus geboren kon worden. Leed vindt zjj evengoed op Schaamoever, waar de menschen wonen, e in den modder leven en kwalen te irbergen hebben, ais in „Jubelbaai", lar de menschen Edith zoo'n pyn doen, omdat zy leelyk ïb, leed vindt zy zoowel by de nrmo kolendragers,* voor wie het loven één voortdurende hel is, als by den ryke, die blind is en zya zoon moet ver liezen, leed vindt zy zelfs by de jong gehuwden, die op het oogenblik van hoog ste zaligheid het vóórvoelen van het einde doet vertwijfelen en daarom willen sterven. Waarom de menschen zoo lijden moe tent Zij zelve weet het niet. Het ge- het levensraadsel, ligt verborgen achter een gesloten ijzeren deur, die geen iterveling vermag te openen. Het is één de best geslaagde gedeelten van het stuk, wanneer die gesloten deur einde lijk op last van den' rector-m3gnificu met geweld wordt opengebroken en .me beviudt, dat er niot» achter verborgen u Ook hier is Strindberg weer zelf aan het woord, maar na is het de satyricus Strind berg, die in een goestigen, snydend-scher- pen dialoog tusschen de dekons der facul teiten de „officieele wetenschap" gee lt en striemt. Aan den dichter, den dichter, die het best nog weet (te leven Op vleug'len boven d'aardo zwevend... openbaart Indra's dochter ten slotte hot geheim. Het is de strijd tusschen het goddelijke en het nnrdscho iu den mensch, die hem zoo lijden doet. Het leed alleen kan den mensch bevryden. En het daarom dat de liefde hem het meeste lij den doet, do liefde met haar tegenstrij digheden van hoogste vreugde en wreed ste ontgoocheling, van het zoetste en het itterste. Aan het slot stygt Indra's dochter weer ten hemel, een deel van dc schuld en het leed der menschen, dat haar geofferd Is. met zich mededragend. Zy weet nu, wat het is een mensch to zyr. Want op de aarde heeft zij de ganscho smart van 't leven loeren kennen. J. B. SCHUIL. DE ETALACEWEEK. Muziek in do Clerst-aat, Op initiatief van de heeren H. T. A. Okhuysen en C. J. Stolwijk, heeft Dins dagavond een muziekkorps onder leiding van den heer J. C. J. Scholte in de Gier straat muzikale wandelingeu gemaakt. Als altijd trok dit veel belangstelling van het publieker heerschte een zeer ge zellige toon en alles had een ordelijk verloop. De pret duurde van 8 1 Deze gebeurtenis heeft bij die hee ren het plan doen rijpen, een Gier. straat-Vereemgm^ op te richten. Bin nenkort zal daartoe een vergadering worden uitgeschreven, SLUITING ETALAGEWEEK. Ho- denavond to S uur zal in de Bovenzalei van De Kroon do officieele sluiting de Etalageweek plaats vinden. Eeu de clamator, een soubrette en een conferen cier zullen hierby optreden. Houders deelnemerskaarten hebben gratis DE TECHNISCHE HERZIENINC DER L. O.-WET. Op een te Amsterdam gehouden veé gadering van dc afdeeling der Ned," Vereeniging van .Staatsburgeressen is een motie aangenomen, waarin de vei- gadering haar groote verontwaardiging uitspreekt over het ontwerp van wet tot technische herziening der L, O.-wét. HOOFDEN VAN GEMEENTE WERKEN iN NOORD-HOLLAND. Dezer dagen heeft dc Bond van Hoof den van Gemeentewerken in Noord-Hol land zijn najaarsvergadering alhier ge houden, onder leiding van den voorzit ter, den heer L. C. Dumont. Na huishoudelijke werkzaamheden en verdere besprekingen hield de voorzit- een korte causerie over eenige be langrijke bouwwerken te Haarlem, deels wel, deels niet uitgevoerd. Daarna brachten de leden een bezoek aan het Frans Halsmuseum, waar het gebouw en de schilderijen werden be zichtigd, onder leiding van den direc teur, den heer Gratema. Des middags bezichtigden zi, de zv. om school en den woningbou-.v in het KIc- erparkkwartïer. VOOR DE ZOOVEELSTE MAALI Dinsdagmiddag waren dc stratenma- kers van gemeentewege weer bezig om de verschillende gaten en kuilen in den Wagenweg, veroorzaakt door de zware raclitauto's, te herstellen. gang. NED. HEItV. KERK. Dinsdag vergaderde de Ring Haarlem ouder leiding van Ds, van I'aassen. Het heele bestuur trad af. Herkozen werden Ds. v. Paasscn, quaestor; Ds. Weener, scriba; Ds. Blauw, quaestor en gekozen tot vicc- praetor Ds. de Vrijer. Ds. Lekker- kerker hield een voordracht over „de Gezangen tot 1787". HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENICINC. In de laatst gehouden bestuurever- saderinsr ie het bestuur samengesteld als volgt: A. Koolhoven, voorzitter, Mr. M. van Toulon van der Koog, 2e voorzitter, B. L. Baron van Heecke- ren van Walien le secretaris, M. C. van ZHnten (Eeralid) 2e secretaris, J. A. J. Sybratuii penningmeester, \V. Aiphenaar, H. van den Berg, Mevr. B. Frensel WegenerKoopman, Jhr. F. Tedirtg van Berkhout Jr., A. H. Woyburg. terwijl ale administrateur is aangesteld de heer Ph. K. Schouw. Verlengde W-ouw-ermanstraat 82. Den Gen October a-s. zal het eerste leden conoert pleats hebben, waarvoor het programma binnenkort den leden zal worden toegezonden Zii, dio nog als leden wensohen toe te tredcu. kunnen zich bij een der be stuursleden. of bij den administrateur aanmelden. Op de 18 Iadenooneorten zuilen zich steeds solazen doen hooren, wat ook het geval zal zijn op de verschillende buitengewone concerten, welke gege ven zullen worden. Verder staan 14 populaire concer ten op liet programma, ook wordt de eerste matinee gegeven. Zondag 1 Oc tober. Wii vertrouwen, dat weder evuna's vorige jaren «en druk gebruik gemaakt zal worden van deze uitvoe ringen, waaruit dan ook zal blijken, hoe hot bezit van onze uitstekende Orkest Vereeniging door Haarlems ingezetenen op prijs wordt geeteld. Uitgaan EERSTE ABONNEMENTSCON CERT. Op het eerste der door het Concert bureau Han© Au gust in hier ter i4ede georganiseerde Abonnemento-concer- ten Donderdag 12 October in oen Schouwburg Jansweg ml optreden de Finscho zanger Olh Suolahti met rijn eigenaardig snaren-instrument de Cait- te-fe. De ..Maafibodo" schrijft over Suo lahti en dit InstrumentEen verruk kelijk instrument, de CanteleDe to nen zijn van het paurete goud, vol cn donkerder noe dan de harp. Eu Suo lahti is een toovenaarwat hii aan toonechakeering, timbre-verand er ing, nuanceering en expressiviteit uit dat zingende, trillende instrument weet te halen, grenst aan het legendarische. 1-Tet Vaderland schrijft: Suolahti is virtuoos op dit instrument, dat hij kan laten zingen in krachtige tonen en fluisterende geesten -stemmen. Nu eens klinkt de muziek als harpspel, dam weer ais een hemelsch carillon van wondorteoro schoonheid. Onzen muziekliefhebbers staat dus een eigenaardig muzikaal genot te wachten. ROODE-KRriS-DAG. aar men ons meldt, loopeu er ge nichten over ce aanstaande Roode ixniiacoilecle op 30 September, welke met de waarheid in strijd zijn.. Men vermoedt, dat de te verkrijgen gelden in de alle rei-ret e n'aata voor honge rend Rueland en verder voor buiton- landschc nooden bestemd zullen wor den. Dit is geenszins het geval. I)e gelden, die. naar het hoofdbestuur hoopt, ruim zullen toevloeien, worden uitsluitend bestemd) voor binnenland- solie hulp. Nederlandsche nooden. in één woordvoor den arbeid van liet Nederlandsche Roode-Kruis hier te lande. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donder dag 28 September 1922, des namid dags van 2—3 uur, door den heer George Robert Programm a: 1. Choralvorspiel „Ruu Konim der Heiden Heiland" J. S. Bach 2. Zesde Sonate, F. Mendelsohn Bartlioldy Choralvariationen, Fuga, Finale. 3. a. Intermezzo, b. Melodia, Max. Roger 4. Introduction et ARegro moderato, J. Guy Ropartz 5. a. Clair de lune, b. Lobet den Herren, Sigfrid Karg. Elert. Uit ttü umstrehen SCHOTEN. Electriciteit. Het eleotri- iir gaat ook in onze gemeente geleidelijk door. De eene straat na de andere wordt aangesloten aan het net. Thane is men bezig in de Genexaal- Botha en de Dr. Leijdaetraat de voe- diDgskabels te leggen. HEEMSTEDE. -- Dammen. Dinsdagavond gaf dei lieer B. H. M. Stevens in het R. K. Vereenigingsge- bouw eeno simultaanseance ter gele genheid van het 5-jarig bestaan der damclub „St. Bavo". De voorzitter de heer L. J. Flori? opende de bijeenkomst; en herdacht dfc geschiedenis van de 5 jaren, die voor een damclub, in een plaats na bij een stad, die zooveel aanloklce- lijks biedt, niet altijd rooskleurig wa ren, maar sprak er toch zijn genoe gen over uit, dat, trots de moeite die het gekost heeft de club over een flink lG-tal bad le beschikken. Spr. heette allen welkom, maar in het bijzonder de heer B. If. M. Ste vens, oud-lid cn thans eere-lid der club, die aitijd bereid bleef St. Bavo ter ziide te staan, en nu weer van Rot terdamnaar Heemstede was gekomen om het eerste lustrum te vieren. Daarna werd aan den -seance be gonnen. Er waren 17 deelnemers. Op vele borden bleek den strijd spannend te worden, wat plijt voor het goede spel der spelers, die voor een groot deel uit leden van St. Bavo bestonden. Door den heer Stevens werden 9 partijen gewonnen en 8 verloren, n.m. tegen de heeren X. v. d. Berg en J. v. Berkum uit Haarlem, en L. J. Floris, J. Stevens, 1'. Veen, J, v. d. Zwan, J. v. Wees en J. Draijer. Dé 6 prijzen werden na afloop on der dc winnaars verloot. Tijdens een korte pauze reikte de heer Stevens de pnjzen uit aan de winnaars van de competitie- en pro bleemwedstrijden 1921—1922. Door de Voorzitter werd aan den lieer B. H. M- Stevens een cadeau aangebo den voor het vele werk, aan St. Bavo gedaan, aan den heer F. Broekman werd een bloemstuk aangeboden voer zijn lidmaatschap van de oprich ting af. Na afloop der seance werden onder eenige toepasselijke woorden de prij zen aan de winnaars uitgereikt. Gasdemonatratie. Men schrijft ons De waschdae een pleizierdag-. Dit ie Din&aa? bewegen mc-t den nieuwsten waschketel. Weinig water, weinig zeeppoeder, weinig zeen cn weinig gas en oe wasch gereinigd zonder eenige moeite. Dat waren de enthousiaste woorden van dén demonstraieur en dat ze waarheid bevatten hebben de talrijk aanwezige dames met eigen ooeen kunnen aanschouwen. Het programma dat eiken dag va rieert. was dezen middag gevrijd aan dc kunst van „koekjes bakken". Wat waren ze fijn en lekkerI De- dames waxen vol belangstelling. De specu laas en de andere koekjes werden 3oor allen geproefd en geroemd. Na de demonstratie werd 'n tulband verloot. De vele tentoongestelde artikelen, trokken aller aandacht. Het was wederom een gezellige middag waar veel gezien en geleerd iis. Thans, Woensdag verhuist de De monstratie naar 't Katholiek Verecni- gingsgebouw. L.iten we honen, dat daar het succes niet mineer is zoodat al de moeite en zorgen niet tevergcef6ch zijn en de Heemstedeuaren op de hoogte komen van de vele nieuwe dingen op gas- gabied en leeren hoe gas te gebrui ken-. BLOEMENDAAL. Geslaagd. De heer T. Popma, onderwijzer aan de Openb. school voor M. U. L. O., heeft met gunstig gevolg het cah'di- daatsexamen afgelegd in de Ger- maansehe letteren. HAARLEMMERLIED E c.a. - Ge- meenteraad. Vergadering van don gemeenteraad van Haark-mmerlicdo Spaarnwoude, op Donderdag 28 September 1922, vourmiddags xo uur Agenda Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Benoeming 3 leden Burgerlijk Armbestuur. 3. Verzoek H. Molenaar om eervol ontslag als hoofd der O. L. school to Spaarnwoude. 4. Verzoek W. K. Slik om éervol ontslag als correspondent der Ar beidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering. Benoeming Commissie van on derzoek Gemeente-rekening, dienst 1921. G. Aanbieding rekening Burgerlijk Armbestuur, dienst 1921. 7. Benoeming Commissie van on derzoek Begroetingen, dienst 1923. 8. Benoeming leden Commissie van bijstand voor de gomccriTe-bedrijvca.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1