MEM Rubriek van den Arbeid. Het college van EL en W. gaat zicE Jaarna beraden. Na eenge oogenolik- k.-;i van beraad zegt de Voorzit ter namens B. en W. stemming over iedere motie te ontraden. B. en W. weten nu de bedoeling van den raad 011 zullen zich daar nuar gedragen. Alles zal dan in den geest van den raad geschieden. De heer Pop«r wenacht zijn mo tie te handhaven. De motie-Peper wordt verworpen met 7 stemmen voor. Vóór stemden de leden: Kingina, Groenendaal, Peper, Van Ommeren, Lomórus, Tork en Keerwolf. De heer Van de Kamp die den wensch uitdrukt, dat B. en VV. alles pillen aanwenden opdat van Den Haag uit spoedig een beslissing komt trekt zijn motie in. De heer P o p p e maakt eenige op merkingen over den incassodienst. Men had ziah van dien dienst alles voorgesteld zegt spr., maar er us niete van terechtgekomen. Feitelijk is er niets veranderd. Men had gedacht, dat die dienst een economisch sy steem zou worden; maar dat is niet geschied. Hem is bekend dat een win kelier vier dagen een verschillende quitantie is vertoond. Op het Bureau van den dienst is 'n kolossale achter stand. Er was gezegd dat het perso neel met 14 man kon worden vermin derd, maar dezen zijn allen weder teruggenomen. Quitantiën blijven dagen lang lig gen en lijsten worden niet afgewerkt. XiOODera gaan in verschillende wij ken. Waarom de stad niet in bekoorlij ke wijken verdeeld en in iedere wijk dan 'n looper die daar alles afwerkt en In die wijk voor alles verantwoorde- li ik is, indien dcui toch die ongeluk kige incaseo-dienst er moet zijn? Het opnemen is heel sleoht eeregcld. Dat maakt, dat grootc bedragen moeten worden betaald en daarvan is een ge volg renteverlies voor de gemeente. Zooals de dieriet nu is is de besparing nihil en is hei aantal loopers hetzelfde gebleven. De conclusie van spr. is, dat deze dienst op de meest ongelukkige manier te ingericht- Hij dringt aan op een re organisatie van dezen dienst cu drukt den wensch uit. dat er zoo spoedSg mogelijk een ophaaldienst komt. De Voorzitter zegt dat naar zijn meening de heer l'oppe meer nut met zijn opmerkingen sticht in dien hij deze doet in een vergadering van de financieele commissie met de beelrijfscommissieu, die togen de vol gende week Donderdag is uitgeschre ven. Daarbij zullen dan ook ambtena ren tegenwoordig zijn, die dan die aanvallen kunnen weerstaan, en naar Bpr. hoopt, weerspreken. De heer P o p p e antwoora. dat hij aiet B. en W. to maken heeft en dat dij voor den dienst verantwoordelijk zijn. Hij moet dus de opmerkingen in het openbaar doen. De v o o r z i 11 e rU hadt ze eerst in de commissievergadering cu daar na in het openbaar kunnen doen Naar aanleiding van een mededee- ling van den heer Poppe dut hij de volgende week des Donderdags niet kan vergaderen zegt de voorzitter dat dan op een anderen datun zal wor den vergaderd Daarna wordt de vergadering geslo ten. Binnenland Bet invoerrecht op Sigaren. Een wetsontwerp is ingediend tot wij ziging van het invoerrecht op sigaren. By de wet van 6 Mei 1921 werd zoo merkt de Memorie van Toelichting op een in voerrecht op sigaren vastgesteld van 30 pet. van de waarde, ten eindo de Neder- landsche sigaron-industrio een billijke compensatie te geven voor do nadeelen baar door de invoering van den tabaks accijns berokkend. De beteckenis dezer zoinpensatie is door do enorme daling der waarde van de ingevoerde Duitscho siga ren grootendeels verloren gegaan. Zy is te herstellen door naast het waar- lerecht alternatief een specifiek recht te stellen van f 15 per 1000 9igaren, met dien verstande, dat dit laatste recht ver- ichuldigd zal zjjn. indien 30 pet. der vaarde minder bedraagt dan f 15 per 1000 stuks. Het cijfer van f 15 komt on geveer overeen met 30 pet. van do waar de van Duitscho sigaren, zooals dozo was tijdens de invoeriug van voormelde wet. Art. 1 van het ingediende wetsontwerp itrckt hiertoe. Bg de vaststelling van een miuimura- recht voor sigaren, moet rekening wor den gehouden met de bepalingen van de waardewet 190G, ingevolge welke, bij te lage aangifte der waarde, meerder in voerrecht, verhoogiug van invoerrecht i-C. geen kosten van de beslissing van de commissie van beoordeeling of van den rand van beroep voor de invoerrechten verschuldigd zijn. Een voorgesteld artikel 2 strekt tot uit sluiting van do door den invoerder ver schuldigde meerdere rechton enz. voorzoo- .ver li- verband houden met't feit, dat si-1 garon tegen minder dan f 50 per duizend* der Sfalenleden door de kanalen tér plaatse te gaan zien en zich te o tuigen van den noodtoestand. Thans, na zooveel regen, ie do wa terstand der kanalen te Ureterp 58 c.M. en te Zevenhuizen 32 c.M. neden peil. Om met volle ladingen te kunnen varen, moeten de Beliepen over Drach ten gaan en een omweg van een dag tijdverlies maken, om de aardappe-' len bij de fabrieken te brengen. moet dus worden ingegrepen. Voor productieve werkverschaffing vormen deze in desolaten toestand verkeeren- de kanalen, een uitgezochte gelegen heids stuks ton invoer worden aangegeven. Im mers bij een aangegeven waarde van t 50 por 1000 stuks is het minimumrecht ver schuldigd. Een ontworpen art. 3 heeft ten doel te voorkomen, dat sigaren van een mindere waarde dan f 50 por 1000 stuks ter ont duiking vau hot hiervoor verschuldigd minimumrecht te zamen in een partij worden aangegeven met sigaren van hoo- gere waarde. HET STAATSTOEZICHT OP DE SPOORWEGDIENSTEN. Verschenen is bet verslag van do com missie, ingesteld bjj beschikking van den Minister van Waterstaat van 12 Octo ber 1921, Afd. Spoorwegen. Deze commis sie word ingesteld, ten einde tc onder zookon of en in hoevorre do voorschrif ten betreffende het Staatstoezicht op de Spoorwegdiensten en de praktijk dier voorschriften wjjziging behoeven in ver band met de veranderde verhoudingen, welke zijn ontstaan door de nadero over eenkomsten tueschen den Staat en de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en de Hollandsch IJzeren Spoorweg-Maatschappij, bekrachtigd bij de wet van 28 Juli 1921. Wat de personeelbelangen betreft, merkt het verslag op dat daar het geheel der om de vijf jaren vast te stellon per- soneelvoorsehriften tot stand kon komen door onderhandeling tusschen Directie vereenigingon, waarbij van hoogerband niet wezenljjk meer werd ingegrepen, niet valt in te zien, waarom het anders zon moeten zijn bij tusschentjjdscho herzie ning van de voorschriften en by be oordeeling van hunne toepassing. Do practyk beweegt zich trouweDs reeds in deze richting. Een en ander pleegt maandelijks en zoo noodig vaker sprekingen tnsschen Directie en vereeni- gingen te worden behandeld, of, als het bijzaken betreft, tusschen do hoofden van dienst of eerstaanwezende ambtenaren en do vereenigingen. Of het ook aldus zal kunnen worden wat betreft toepassing van de bepalii gen omtrent dienst- eu rusttijden, waar omtrent het Bykstoezicht een meer actief karakter heeft behouden, meent de com missie niet met zekerheid te mogen voor spellen. Bepaaldelijk wat de overige personeel belangen betreft, meent de commissie deze natuurlijke ontwikkeling to bespeu ren, dat de behandeling van deze aange legenheden, waarin aanvankelijk Regee ring en Rijkstoezieht een actieve rol ver vulden, meer en meer geschiedt, door over leg tusschen Directie en vereenigingen tengevolge waarvan de taak van het toe zicht bescheidener is geworden. Deze ontwikkeling volgende, zou die behan deling ook voortaan in hoofdzaak in den boezem van hot bedrijf zelf kunnen go- sehieden, zoodat van Begeeringswege van medobemoeiing meer en meer kan worden afgezien. De commissie ziet niet de juiste oplos sing in het voor en na geopperde denk beeld, dat in het Begeeringstoezicht, o von nis vroeger blijvende buiten het bedrijf, de Vak vereenigingen plaats zou wor den ingeruimd en invloed gegeven. Do Commissie stelt zich voor, dat, in de richting van hetgeen op het gebied georganiseerd overleg by de spoor wegen reeds plaats vindt, verder kan worden gegaan door als onderdeel van het bedryf een bestendig orgaan te schep- ich met het maken en toe- de voorschriften omtrent per soneelbelangen onledig houdt en aan welks werkzaamheid dé vakvoreenigingen geregeld deelnemen. Mochten slappen in deze richting t don gedaan, dan zou tevens kunneu <len besloten tot eou thans meer <lan v eer voor de hand liggende wijziging zak© het secretariaat der scheidsgerech- eu voor spoorwegpcisoneeL Do Commissie ziet geen gTOnd voor •rees, dat door herplaatsing in het be drijf personeelbelangen v^zeulyk ge schaad zouden kunneu worden. Voor zoo ver noodig kunnen trouwens maatregelen oorkoming daarvan getroffen wor den door ovorlog tusschen directio en -ak vereenigingen. KANALENCO MITé DE DRIE PROVINClëN. Te Groningen heeft liet bestuur van liet Kanalencomité „De drie Provin ciën" vergaderd, met verschil lende corporaties uit het gebied der kana len, die zoo dringend behoefte aan verbetering hfebben. O.a. waren te genwoordig de heer Van Asperen der Veraeniging van Handeldrijv enden en Industrieelen te Dracihten en de heeren Sikkens en Wioherink der commissie uit de moderne vakbewe ging tot bestrijding van de werkloos heid. Besloten werd dat het kanalen- oomité met deze en andere belang hebbende vereenigingen zal samen werken om de spoedige uitvoering der kanaalplannen te bevorderen, die vooral uitstekend dienstbaar kunnen worden gemaakt aan productieve werkverschaffing. Daartoe zal overleg worden gepleegd met de colleges van Ged. Staten van Groningen, Fries land en Drente en de Ministers, wier departementen rechtstreeks bij de zaak zijn betrokken. Tevens zal een krachtig beroep I DE VREDESTAAK VAN HET ROODE KRUIS. De besturen van de R.K. Diocesnne- Vereenieingen van het Wit-Gole Kruis, werkzaam <w hot gebied der Volkegeeondheid en Ziekenverpleging hebben, naar aanleiding van de cir culaire over de vredestaak van hot Roode Kruis, aan het hoofdbestuur een brief gericht, waarin zij uiteen zetten. dat het deel van de vredestaak van het Roode Kruis de zorg voor de Volksgezondheid aangegeven in deze circulaire, reeds jaren in den lande wordt behartigd door de neu trale organisaties Het Nederlandsohe Groene Kruis en hert, Witte Kruis (Noord-Holland)ea door de Roomseh- Katholieke het R. K. Groene Kruis (Limburg) en Wit-Gelo Kruis. Gaar ne willon zai den arbeid van 't Roode Kruis steunen, maar zij eta&n beolist on het standpunt, dat behartiging van die volksgezondheid in haar geheel uitsluitend tot de taak behoort van bovengenoemde vereenigingen. Een uitbreiding op dit terrein van de actie van het Roode Kruis kan h-i. niets andere dan versnippering van krach ten en verlies van geld brengen ten nadeele van genoemde vereeniging. Naamsverandering van don Vrijheidsbond? Wij lezen in de N. R. Grt.: Een groep Haagsche leden van den Vrijheidsbond heeft voor de eerstvol gende vergadering een voorstel inge diend van den volgenden inhoud: „De partij zij liberaal in doel, werk wijze, inrichting cm naam". Daartoe worde besloten: I. het beginselprogram alleen doen bestaan uit liet duidelijk omsehre ven beginsel van liberaal staatsbeleid en wat daaruit onmiddellijk ten aan zien van bestuur en wetgeving voort spruit; II. liet program van actie daarmee in overeenstemming te brengen en het in de voornaamste plaats krachtige bc-ghiselverbreiding te doen voor schrijven; III. statuten cm reglementen zooda nig te wijzigen, dat: a. de macht der besturen zich niet verder uitstrekke dan tot hetgeen noodig is voor de ver vulling van de bestuurstaak in den strikten zin; b. kiesvereeniging en ge kozenen zoo on afhankelijk mogelijk in elkaar zijn; IV. den naam te wijzingen in Vrij zinnige Staatspartij; V. een commissie to benoemen drie gewone leden tot het maken d-e ontwerpen, noodig voor de uitvoe ring van het voorafgaande". In do toelichting tot dit voorstel, dat door ongeveer dertig leden is ge- teekend, wordt o.a. gezegd, dat, wel ke andere partijen zich ook bij den bond hebben aangesloten, deze toch zeer zeker is te beschouwen als een vereéniging van vrijzinnige vrouwen en mannen; dat in weerwil daarvan alle ge schriften, waarin de grondslagen van de partij zijn neergelegd, de woorden „liberaal" en „vrijzinnig" angstvallig vermijden en trouwens in heel den verkiezingsveldtodht, voor zoover die door de voornaamste leiden werd be- lieerscht, het vrijzinnig beginsel in bet geheel niet werd besproken, laat staan gepropageerd; dat daarentegen andere vooraan staande mannen en vrouwen uit de partij 't eeuwige vrijzinnige beginsel met hart en ziel verdedigden als in den besten tijd van het liberalisme. De voorstellers willen dezen toestand -an verwarring en onzekerheid doen ophouden alvorens den nieuiwen ver kiezingsveldtodht aan te vangen, die naar hun meening, ook met meer hoop op goeden uitslag kan worden aan vaard, wanneer voor- en tegenstan ders weten zullen, wat men aan den Vrijheidsbond heeft, in de eerste plaats, of hij al dan niet vrijzinnig is. DE GESTRANDE DRIEMAST- ECHOENER De op de Noorder- haaks bij Den Helder gestrande drie- mastschoener Bitta.op reis van VIaar dingen naar Wyborg, is Dinsdag avond door- de sleepbooten Hector en Cycloop v'olgesloepl en te Nieuwediep binnengebracht Het schip heeft worden gedaan, op de belangstelling 1 oogen-schijnlijk geen schade. HET MULTATU Li MUSEUM. net bestuur dor Vereeniging „Het Muita- tulimuseum" heeft aan mevrouw de wed. Douwes Dekker een door den heer Andre Vlaanderen vervaardig de oorkonde overhandigd, als be krachtiging van het haar eenigen tijd geleden aangeboden eerelidmaatschap DOODGEVALLEN Dinsdag is to Heumen bij de werkzaamheden aan het Maas-Waalkanaal de 25-jarige ongehuwde Loeffen uit Wijchen van een 12 M. hoogen muur gevallen en dood DE CLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. Op initiatief van de commissie van georganiseerd overleg was ongeveer oen jaar geleden een z.g. clasaficatie- commissie ingesteld tot onderzoek van de mogelijkheid van een nieuwe classes ring der gemeenten met be trekking tot de loongrenzen. Deze cominbsie, welke tot nu toe nog wei nig van zich deed hooren is thans uitgebreid met 3 afgevaardigden van de spoorwegdirectie en 3 afgevaar digden van de spoorwegpersoneel- organisaties. ONZE GEZANT BIJ DEN PAUS. De Nederlandsche gezant bij den Pauselijken stoel, jbr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, die eenigen tijd met verlof in ons land heeft door gebracht, is naar zijn post terugge keerd. OPENSTELLING VREDESPALEIS Hert Vredespaleis zal voortaan tot na dere aankondiging ook Zaterdags en Zondags dee namiddags van 2 tot 4 uur voor het publiek te bezichtigen zijn. EEN NIEUWE TRUC. De L. K. meldt: Net gekleed heer vraagt bij een rijwielhandelaar te Roermond een fiets te huur, praat veel over de stad en waai- hij heen zal rijden. Hij ontvangt zijn karretje, trapt een straatje om, maar brengt dit naar een tweeden rijwielleparateur voor nieuwe handvatten, kutting, binnen band enz. doch hij heeft veel haast, en vraagt om even een anderen tweewie'er te leenen. De baas niet beter wetende, geeft een mooi rijwiel in huur-ruih De beleefde en gehaaste meneer komt echter niet terug. Hij bezit nu een degelijke fiets. ONDER DE TRAM. In de Nobel- straat te Utrecht werd het 16-jarig meisje R. v. K. uit Zeist, door den laatstcn volgwagen van den Zeister- tram-trein, waarmede zij zich voor schoolbezoek naar Utrecht had be geven, overreden. Zij had, toen de tram bij een halte atond, van een voor- op een achterbalcon willen over stappen. Door het aanzetten van de train is zij gevallen, tengevolge waar van liet linkerbeen onder de wielen geraakte en even onder de knit werd versplinterd. DE MANOEUVRES IN ZUID- LIMBURC. De minister van Oorlog heefrt aan de Officieren van don General en Stal opgedragen een onderzoek in te stel len naar de beide voorvallen tijdens de manoeuvres in Zuid-Limburg n.l. het ongeval op den Cauberg en het schieten met 6cherpe patronen bij een mitrailleursoefening nabij Ambij. GOEDKOOPE GROENTEN. Het Volk meldt dat te Amsterdam een schuit met dirkjesperen en andijvie en roode kooien in do grachten voer. Er werd verkocht drie kilo peren met twee roode kooien toe voor een kwartje! Van hier en daar. DE GEMEENTE EN DE WERK LOOSHEID. Op de negende Katholieke Sociale Week te Eindhoven, sprak m\ A. van Jole, die verbonden is aan het R. K. Vakbureau te Utrecnt, over de gemeente eu de werkloosheid. Hij ver dedigde de volgende stellingen: I. Het werkloosheidsverschijnsel ls ten deele een historische ten dcele een economische categorie. II. Ook als historische categorie is, bij vrijheid van arbeid, vrijheid van verbruik in verbinding met een in ternationaal verzorgingsapparaat, zooals deze thans aanwezig zijn, de werkloosheid een kwaal waarvan af doende voorkoming en bestrijding door overheidsmaatregelen uitgeslo ten is. III. De gemeente is het aangewe zen lichaam tot het verrichten van pionierswerk bij het treffen van do mogelijke overheidsmaatregelen tegen de werkloosheid. IV. Zoodra echter dc werkloos heidsproblemen zich als kwesties van grooter territoir doen voelen en de arbeidsmarkt tevens voor ton rege ling van territoriaal-ruimere strek king overzichtelijk genoeg is gewor den, dienen de gemeentelijke regelin gen met elkander in verbinding te worden gebracht of te wijken voor regelingen van een hooger gezag. Blijkens het verslag in de Maasbo de, zeide spr. in de toelichting op deze stellingen onder meer het vol gende In theorie springt het reeds in het oog, dat do gemeente de pionier moet zijn bij het treffen van maatregelen, De gemeente voelt den socialen nood immers veel directer eu tegenover haar uiten de volksgenooten dien nood ook 't eerst. Daar komt bij, dat een gemeentelijke maatregel een ter rein bestrijkt, dat overzichtelijker is dan het heele land, terwijl wanneer de te regelen materie niet overzien mocht kunnen worden, de consequen ties van een gemeentelijke regeling nimmer zoo ernstig zijn ais dit bij |cu rijksregeling het geval zoude zijn. Bij oen gevoelig terrein als dat der arbeidsmarkt is het pionierschap der gemeente daarom dubbel gewenscht. Der ervaring verleent aan het hier gezegde instemmingzoowel de regu- larisatie van werkgelegenheid, als de arbeidsbemiddeling, als de be roepskeuze, als de werkverschaffing en de verzekering zijn in het alge meen het eerst door de gemeente ter hand genomen. Zoodra echter do gegeven theoreti sche gronden voor gemeentelijk op treden op zij gedrongen worden, door dat de werkJoosheidsnooden en do be hoefte aan een bepaalden maatregel zich ook als nationale nooden en nationale behoefte doen gelden; wan neer daarenboven do mogelijkheid van het treffen eener u.-Lionale rege ling niet belemmerd wordt door bijv. tactische onbekendheid met de te re gelen materie, dan is met het verval len van de argumenten yoor gemeen telijke verordening do wenschebjkheia vau een regeling over nationaal ter ritoir duidelijk, waarbij de gemeente wellicht nog als orgaan vau zelfbe stuur diensten bewijzen kan, wanneer de betrokken maatregel zich niet tot een uitvoering op bedrijfscorporatie- ven grondslag leent. RIJKSAMBTENAREN EN SPOOR WEGPERSONEEL. Het comité voor overheidspersoneel heeft een uitnoodiging gericht tot alle personeelorganisatien van de rijksambtenaren en het spoorwegper soneel voor een bijeenkomst, om te trachten tot overeenstemming te ge raken omtrent de houding, welke meu dient aan te nemen tegenover de plan nen van regeering en spoorwegdirec ties met betrekking tot de maatrege len, welke als een verslechtering van de arbeidsvoorwaarden worden be schouwd. Deze bijeenkomst zal he den, Donderdag, in Den Haag plaats hebben alle centrales van overheids personeel cn het comité van actie uit de vijf spoorwegorganisar -zul len deze vergadering bijwonen, te za men vertegenwoordigende ongeveer 150.000 léden. ONTSLAG EN LOONSVERLAGING BIJ DE ROTTERDAMSCHE BANK. Naar hot Haagsche Corr. Bur. ypr- neemt is tegen 1 Januari a.s. aan een aantal leden van het personeel der Rotterdamsche Bankvereeniging te 's-Gravenhage (meerendeels ongehuwd OP geen kostwinners) ontslag gegeven en wordt met genoemden datum te vens voor het overige personeel een algemeene loonsverlaging toegepast. KINDERTOESLAGEN OP DE SA- LARISSEN DER RIJKSAMBTE NAREN. De secretaris van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, de heer Yan Alfen, deelde op de Dinsdag te 's-Hertogenbosch gehouden algemee ne vergadering van dien bond mede, uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat de regeering ernstig er over denkt, den kindertoeslag op de salarissen der Rijksambtenaren ia fe trekken. SLAGERSBEDRIJF EN ARBEIDS WET. De besturen van den Nederl. Bond van arbeiders in de slagers- e-i aan verwante bedrijven, der Nederl. R.- K. Slagersgezellenbond St. Joris, INGEZONDEN MEOEDEELINCEN k 60 Ot*. per regel. """"B Onvoidoende voeding behoeft niet alleen het gevolg te «ijn van armoede, ook een zwakke maag kan de oorzaak ziju. Vult het daardoor ont stane tekort aan inothet, bij apothekers en drogisten ver krijgbare, zelf6 voor de zwak ste magen verteerbare middel PHYTIME den Neutralen Rond vau personeel iu de voedingsbedrijven eu den Nod. (Jentralon Bond vau Ohr. arbeiders in de bedrijven van voedings- en ge notmiddelen hebben den minister van arbeid verzocht, van 24 October al de in de Arbeidswet bepaalde werk tijd voor fabrieken en werkplaatsen, voor het slagersbedrijf geldend te ver klaren en dus den vroeger toegesta- nen overgangstermijn niet tc verlen gen. GEëINDIGDE STAKING. De Centrale Bond van Transport arbeiders bericht, dat op 25 Septem ber de staking bij de firma .Vare kamp, veerdienst AmsterdamDen' Haag, is geëindigd. Uil de Pers BEZUINIGINGSMAATREGELEN. In „Het Rechte Spoor" orgaan van St. liaphaël een paar opmerkin gen naar aanleiding van de Troon rede. Het blad schrijft „Het evenwicht tusschen 's lands inkomsten en uitgaven is verstoord, zegt de Troonrede- Dat was een pu bliek geheim en daarom is het ook geen vraag meer of er bezuinigd zal moeten worden. Daarover is het vrij wel iedereen eens. Het verschil loopt in hoofdzaak over dé vraag hoe, en op welke manier kan 't eerst en het best bezuinigd worden. Uit de Troonrede kunnen wij do plannen der Regeering niet opmaken. Als echter gezegd wordt, dat ingrij pende beperkingen op de publieke uitgaven onvermijdelijk zijn, of, „de bedrijven van den Staat on de zoo danige welke daarmee op één liju to stellen zijn, zullen aldus in te be- heeren, dat nadeelige Blo-en worden vermeden", dan kunnen wij na al het geen vooraf is gegaan toch wel iets verstaan van die taal. Vooral het laatste is voor _iet spoor wegpersoneel vau belang. Immer» wij gelooven de plank niet mis te slaan, als wij aannemen, dat de re geering het spoorwegbedrijf op één lijn stelt met een bedrijt van den Staat. Het spoorwegbedrijf moet dus zoo beheerd worden, dat nadeelige sloten worden vermeden. Zoo wil 't de Ro- geering. Als 't kan moet dat ooke» is zelfs alles voor een voordeelig slot. Hoe do rogeering zich voorstelt die nadeelige sloten te vermijden, wordt er niet bij vermeld. Als men nu de nadeelige sloten van het spoorwegbedrijf niet in alles en voor alles wegwerkt door nadeeligo sloten op de'inkomsten en uitgaven van het spoorwegpersoneel te bron gen, dan kan men zich van cie mede werking van het personeel bij voor baat verzekerd houden." Uit de raededeeiing in de millioe- iiuiwota aangaande het gebruik ma ken van de in de pensioenwet gegeven bevoegdheid tot korting der wedden, leidt het blad af, dat de Regeefing heeft besloten het premievrij pensioen te laten vervallen. Het merkt naar aanleiding daarvan op Het Rijkspersoneel zal in de toe komst voor eigen en weduwen- en weezenpeusiocn 8 1/2 pet. premie hebben te betalen. De inkomsten verminderen dus met evenveel procenten. Als nu het spoorwegbedrijf met een staatsbedrijf op één lijn gesteld wordt, dan kan het spoorwegperso neel wel uitrekenen, wat zulks in dit geval te beteekenen heeft Daarover zal echter nog wel een woordje te spreken zijn. verzekeren, dat het vergeefsche. moei te zou zijn, nog langer te wachten. Sir Griffith „O, neen. Ik heb sir Griffith al ver leden week geïnterviewd. Deze week stond mijn stukje reeds in de Wo man's Age. U moet het bepaald lezen. Hot is werkelijk niet kwaad", zei Lu cille met een vroolijke tinteling in haar oogen. „Vandaag heb ik iets anders met sir Griffith te bespreken. Hij zal or wel dadelijk zijn, anders xou hij geen orders gegeven hebben, mij te vragen, hier te wachten. O, laat ik u even helpen, die papieren op Ie rapen. Ik zie, dat u ook niet van rommel houdt. Een vrouw is echter zooveel handiger dan een man met zoo iets". „Geeft u zich toch geen moeite", zei meneer Askew, maar Lucille lag reeds op haar knieën en raapte met een vroolijken lach, zoo snel zij kon, de verspreide papieren op, die zo daarna weer in de mand liet vallen. Meneer Askew deed nog een poging, orn de papiertjes, die hij onder zijn voc-t had, ongemerkt te confisceeren» maar Lucille was riem te vlug af. Ze greep oei deze en w ierp ze de andere achterna. Het liefst had zij ze eerst tot een propje gemaakt, maar dat durfde zij niet. Ze was toch al bang. dat zij meneer Askew's argwaan had opgewekt. Zij had echter verhinderd, dat hij die snippers meenam, en daar j kwam het toch maar alleen op aan. „Zie zoo, dat staat veel netter", zei ze, terwijl zij de mand wear op haar plaats zette. „Als sir Griffith terug komt zal hij niet weten wat hij ziet. Bent u mij niet dankbaar, dat ik u zoo goed gdholpen heb?" „Zeer dankbaar", antwoordde me neer Askew droogjes. „Mocht ik sir Griffith ontmoeten, wie zal ik dan zeggen, dat op hern wacht?" „0, dat TOt hij wel. Geeft u zich dus geen moeite". „Ik begrijp niet, dat ik uw naam niet onthouden heb", zei meneer As- kow, steeds zijn best doende niet te toonen, iioe woedend hij inwendig was. „Wilt u mijn geheugen niet even te hulp komen?" Lucille was zoo onvoorzichtig te antwoorden: „Ik ben een kennis van een goede kennis van u". „Is die kennis een man of een vrouw?" „Een vrouw". „Dat wordt wel wat moeilijk. Ik heb zooveel dameskennissen". „Ze was eigenlijk nog wat meer dan een kennis, geloof ik. Haar naam is Marion Bridges". Terwijl zij dit zei, hield Lucille den man scherp in het oog en zag, hoe een donkere blos zijn gelaat bedekte bij het hooren van den naam. Te laat bedacht het meisje, dat het een groote dwaasheid van haar was, op dcce wij ze hem tot haar vijand te maken, om dat zij daar toch feitelijk nieita mee he reikte en er Marions zaak geen goed mee deed. Meneer Askew had zich dadelijk weer hersteld. „Juffrouw Bridges? O, zoo, is dat een kon nis van u? Als ik me goed herinner, ie zij een tijdlang als typiste bij mij in betrekking ge weest". „Juist", zei Lucille, „en gelukkig heeft zij vrienden gevonden, die zich haar lei hebben aangetrokken". „Daar ben ik Wij orn", antwoordde meneer Askew, „tan minste voor haar. Als typiste beteekende zij helaas niet veel en zo was er bovendien niet erg waarheidlievend bij". „Een paar weken geleden," ging Lucille voort, „deed zij een poging, om zich liet leven lc benemen, omdat de man dien zij lietliad, haar bedro gen c-n verlaten had". „Van juffrouw Bridges' particuliere leven weet ik mets af", zei meneer Askew, „dat zijn zaken, waarmee ik mij nooit bemoei". „Ik hen van plan, sir Griffith om raad voor haar te vragen", wm Lu cille, geprikkeld door den onverscliil- ligen toon van den under. „Misschien zal hij op dien man zijn invloed wel willen laten gelden". „Dat zou ik u zeker raden", zei meneer Askew op spottenden toon. „Sir Griffith is nog aJ goed geloovig en zal zich heel gemakkelijk wat op den mouw laten spelden. Nu, adieu, dame zonder naam". En met een spottende buiging verliet hij do kamer, Lucille achterlatende in het onzekere, of zij haar vijand verslagen had of niet. In ieder geval had zij verhinderd, dat hij de papieren meenam, om daar mee sir Griffith sdiade te berokkenen. Haar eerste gedachte was, de bewuste snippers uit de prullenmand te halen, maar toen schoot het haar te binnen, dat, als Sir Griffith er haar meo be zig vond, hij haar handelwijze allicht verkeerd zou kunnen uitleggen. Nau welijks zat zij weer ruetig op een stoel, toen sir Griffith de kamer binnentrad. „Het epijt mij meer, dan ik u zeg gen lean, dat ik u zoolang lieb laten wachten", zei hij, terwijl hij met uit gestrekte hand op haar toekwam. „O, maakt u toch geen excuses", zei Lucille, en. toen barstte zij tot haar eigen verbazing en Kniglits ontstelte nis in een heftig snikken uit. Zij zocht naar haar zakdoek, doch liet .deze, zoodra zij hem gevonden had, bij on geluk vallen. Knight raapte hem op cn gaf hem haar. „Zegt u toch, wat er aan scheelt?" zei hij sineekend. „Heb ik iets mis daan juffrouw Ames?" Bijna had hij Joan gezegd, maar hij bedacht zich nog bijtijds, i Op eens begon Lucille te lachen. „Dc geloof, dat ik het op mijn zenu wen ga krijgen", zei ze. „Och, doet u dat niet, als 't u blieft, want dan zou ik niet weten, wat ik beginnen moest. Zegt u mij liever, of Askew, die mij daar juist vertelde, dat u op mij zat te wachten, misschien onbeleefd togen u is geweest". „Neen, integendeel jhfóejj beleefd. Daarom schrei ik, geloof ik, of eigen lijk weet iik niet, waarom ik schrei. Ik denk, dat ik u alles maar eerlijk za! moeten vertellen", en zij keek bo ven haar zakdoekje uit met de tranen nog in de oogen. „Ja, dat zal zeker het beste zijn, stemde hij toe. „Bent u een groot vriend van me neer Askew?" „Neen. Om u de waarheid te zeg gen, kunnen wij het den laatsten tijd niet te best meer samen vinden." „Wec-t u, dat hij daar straks, toen hij dacht, dat hier niemand was ik zat achter do gordijntjes op een der zitjes hij den schooreteen uw prul lenmand ging doorzoeken? Ik kwam gauw uit mijn schuilplaats te voor schijn, toen hij een paar stukjes pa pier aan elkaar ging passen en bood aan, liem te helpen, den rommel op te ruimen. Hij kon toen natuurlijk niet meer met zijn werkje doorgaan. Vindt u het niet vreemd, dat hij zoo iets deed ?h „Neen, niet zoo heel vreemd, maar ik dank u zeer voor wat u gedaan hebt. juffrouw Ames". „Zou het niert het beste zijn, als u de papieren even in den haard gooide en verbrandde? Hij mocht nog eens terugkomen". Knight glimlachte, doch zei op bit teren toon: „Het is erg aardig van u, u er ze* voor te interesseeren, maar de kerel mag met mijn papieren doen, wat hij' wil. Ik heb gelukkig niets te verber gen". „Doet u liet dan alleen maar om mij te plezieren. Na al de moeite, die ik mij gegeven heb „O, dat maakt een versohil. Als u het graag wilt, doe ik hot natuurlijk", en hij nam de prullenmand, ledigde die in den haard en stak er een bran dende lucifer in. Lucille en hij bleven daarna, zonder een woord te spreken, naar de vlam- men kijken, totdat al het papier ver teerd was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6