Dr. A. H. DE HARTOS OM ONS HEEN Stadsnieuws Binnenland 40e Jaargang No. 12061 Verschijnt dagelijks, behalve op 2on- en Feestdagen WOENSDAG 4 OCTOBER 1922 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland 13.87Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken 10.571/,franco per post 10.65. Pos» Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENT1EN: Van 1—6 regels f 1.75iedere regel ineer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bit abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie t Groote Houtstraat 83. Teleloonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Veiseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHUIZERKERKWEG 2, V ELSE .si, TELEFOON 3521 pit nummer bestaat uit ACHT bladzijden. EERSTE BLAD WOENSDAG 4 OCTOBER. Schouwburg' Jansweg„Baron von Haiierniks". 8 uur. Tea room, Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 8—10.3U Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Grooic Houtstraat 69 Tentoonstelling van dier- Studies, door J. P. v. d. Berg, 106 uur. Cinema Palace, Foyer: Middag en Avondconcert 3-5j en 811 uur. Bioscoopvoorstellingen. DONDERDAG 5 OCTOBER. Stadsschouwburg, Wilfeonaplein Kaïncrmuztekavond van Toonkunst, 8 uur. Bovenmat Gemeentelijke Concert zaal Gastvoorsteü ing van Prof. Ma- lini. 8 uur. Tea room Luxor Theater. Groote Houtstraat: 's middagB 8.30—5.80 en 's avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit. Groote Houtstraat 69Tentoonstelling van dierstudies, door J. P. v. d. Berg, 10—6 Cinema Palace .Foyer: Middag- cn Avondconcert 3 1/25 1/2 en 8—11 u. Luxor-Theater, Groote Houtstraat BkfoeooDvoonstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Groote Mark'; Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema-Palace. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater Kleine Houtstraat 77 BioeoOonvocf 6tel I ing. 8 uur. Flora-Theater, Kleine Houtweg Bioscoopvoorstelling. 8 uur. moeten worden. Naar mij verzekerd is. behoort de bedoelde inspecteur tot de andere soort. Zijn opvolger is evenwel geen ge heel-onthouder en diens beide mede werkers ziin het ook niet. Wanneer dat een gedeelte van de bevolking ge rust stelt, hoop ik maar, dat het een ander gedeelte niet zal mishagen Maar scherts ter zijde. Laat ik mo gen herinneren aan de drie eerste re gels van ©en bekend versje: ]>e mansck lijdt dikwijls het meest. Door 't gene dat hij vreest En dat nooit op komt dagen J. C. P. Controle op de Drankwet. De contiöle op de naleving van de idrunLwet door de politie schijnt ix> liuignebbanden en andere menschen eeingszins te prikkelen. Wij hebben genen, dat voor het kantongerecht een zaak behandeld is ter zake van het al leveren van sterken drank zon der vergunning, een overtreding, die uoor den be'anghebbende wordt ont- iKend; daarna is in ons blad een uit voerige klacht verschenen van een anderen belanghebbende in den •vorm van een ingezonden stuk en overigens wordt onze redactie door briefjes en particuliere gesprekken wel gewaar, dat, er een zekere Vreesachtigheid schijnt te heerschen, wegens de invoering van een eenigs- zins verscherpte contrölc. Ik geloof dat wij, om ons een gc voorstelling van deze zaak te maken, vooraf een woord moeten zeggen over de drankwet zelf. Zij is indertijd in het leven geroe pen met de bepaald uitgesproken bo- bedoeling, ora het aantal vergunnin gen 111 Nederland te verminderen en stond dus van meet af aan, niet al leen regelend maar ook afbrekend, vernietigend, als men wil, tegenover !de vergunninghouders. Vanzelf moest dit bij dezen, zooal geen verzet dan toch zeker verbittering uitlokken. Men kan over drankbeperking den ken zooals men wil (niemand zal iwenschen, dat er in Nederland beperkt drank geschonken kan wor den door en aan iedereen) maar men moet in 't oog houden, dat hot be staan van vele gezinnen gemoeid is bij liet bezit van dat vergunnings recht. De wetgever, altijd tuk op de vermindering van het aantal vergun ningen, stelde, een groot aantal kl'eï- nigheden strafbaar en voegde er meteen de draconische bepaling aan toe, dat, wanneer de vergunninghou der tweemaal in den tijd van vijf jaar of viermaal in tien jaar (afhan kelijk van de soort overtreding) defi- ïniticf veroordeeld was, de heelc ver gunning van rechtswege kwam te Jverva'len en de eigenaar dus zijn broodwinning verloor. Wat gebeurt nu in Haarlem! Nadar ge ruimen tijd de contróle op al deze drankwetbepalingen wel niet versloft, dan toch wel verzwakt was, heeft de tegenwoordige Commissaris besloten, om dit toezicht weer ter hand te ne men en daartoe den eenig mogelijken weg gevolgd, namelijk ds geregelde systematische contróle. Een inspecteur en twee agenten zijn daarvoor aange wezen, dat wil zeggen; niet daarvoor uitsluitend, maar daarvoor onder an deren, omdat zij hun gewone werk nog moeten blijven waarnemen. Zij bezochten tientallen vergunningen en verlofszaken. Den eigenaars slaat de schrik om 't hart., zij herinneren zich de funeste mogelijkheid van 't. verlies der vergunning, die hun bestaan vormt, er beginnen wilde geruchten te loopen (men denke aan 't verhaal van het meisje, dat haar vriendinne tje kwam halen) het schijnt wel, als of de politic de vergunningen, daar de vermindering niet hard genoeg gaat, bij bosjes zal neersabelen. Langs dezen weg is de opwinding, als ik die zoo noemen mag, die er thans onder de houders van vergunning en verlof heerscht, te verklaren. Heelt de politie inderdaad derge lijke woeste plannen? In de laatste dagen deze zaak nagaande, heb ik herhaaldelijk commissaris Tenckinok gesproken en in geenen deele don in druk gekregen, dat het hem om een groote opruiming van vergunningen te doen zou zijn. Maar aan den an deren kant wil hij evenmin, dat er toet de wet een loopje genomen wordt - „het was", zoo vertelde hij mtj, „zoover gekomen dat kruideniers over de toonbank aan hun klanten sterken drank afgaven op het weekboekje en dat een groentenhandelaar cognac verkocht." Inderdaad, zooiets wijst op algemeen© verslapping. En men kan toch niet wensohen, dat een politie commissaris een ledepop is, die zich door iedereen op zij laat duwen. De schrik is vooral gekomen na het geval van den heer H. in de Kleine Houtstraat, dat herhaaldelijk door ons ia vermeld. In de vraag, of vergun ningen mogen worden verkocht (ver pacht) begeef ik mij niet. Dit is een geval op zichzelf, dat in rechten tot in hoogste instantie zal moeten wor den uitgevochten. Ais het juist is, dat in Haarlem vele van deze soort ver gunningen bestaan als die van H., dan wil ik nog wel eens zien, of in derdaad de rechter een vonnis zou wijzen en doen uitvoer waardoor laat ons zeggen eenige tien tallen vergunninghouders hun brood winning zouden verliezen. Ik geloof er niets van. Toen indertijd burge meester Boreel de veranderde Zon dagswet wilde toepassen, is er ook wel een wenk uit den Haag gekomen, dat hij die maar liever moest laten rusten. De wetgever is ten slotte geen ache rprech ter. Deze zaak staat dus op ziohzelf. Het is niet de Commissaris met zijn drank- wetpoiitie, die haar beslist. Maar wat deed de politie ten opzichte van drankwetovertredingen? Laten wij het geval H. ter zijde, evenals het zooge naamde proces-verbaal over het meis je, dat achteraf bleek een waarschu wing te zijn geweest, dan blijft er een reeks van waarschuwingen over, voor sommigen die niet te vlug van begrip waren, op schrift gege ven, adviezen hier en daar. Op dra conische maatregelen wijst dit alles nog niet. Tegenover deze vierhonderd waarschuwingen staan eenige proces sen-verbaal, opgemaakt tegen perso nen, die niet wilden meewerken. Ja, maar hoe is het dan eigenlijk met on ze wetten? Kan men zich maar hou den, alsof zij niet bestaan? Dan zui len wij binnenkort wol den maat- sohappelijken chaos hebben, daar dan ieder zal gaan loopen over een wet, die hun in 't bijzonder onaangenaam is. Men moet dan wel begrijpen, dat daarmee eerst de wetten zouden ver dwijnen, daarna de politie die hen handhaafde en ten slotte de orde in de maatschappij, die door wet en po litie (justitie) in stand gehouden wordt. Daarom zou ik tot de vervniiuiirig- liouders willen zeggen„maakt u niet zenuwachtig, uw broodwinning loopt geen gevaar." AI zijn <ie staaltjes van gevallen waarin men de wet over treedt. meegedeeld door den heer V au Totering. soms ware bepalingen van koning Draoo. De heer van Tetering gaf mij nog een paar anderen op, die er ook mogen wezen. Maar de vraag is: zal inderdaad op deze en derge lijke kleinigheden, wanneer die voor komen bij iemand, die zooveel moge lijk e.r toe meewerkt ooi de wet te handhaven, prooes-verbaal worden opgemaakt en zal daarop een veroor deeling volgen? Daar komt het op neer en dat dit gebeuren zal is nog niet geblekenin tegendeel. persoonlijk heb ik den in druk^ gekresen, dat dit de bedoeling van den Commissaris niet is. Noch die van het speciaal voor het toezicht aan gestelde politiepersoneel. Onze poli tieverordening bevat ook immers honderde verbodsbepalingen, waarte gen straf wordt bedreigd en hoe ge ring i6 liet aantal dat in de practijk wordt toegepast Oindat vele ver ouderd ziin of in het licht van het da ge! ij ksch leven te fel. Meent men in derdaad. dat de Drankwet, zoo zij op nieuw samengesteld moest worden, ge lijk zou zijn aan de tegenwoordige? Llaat ik er bij zeggen, dat, zoo in derdaad de politic als een zwaard zon der genade er op uittrok om de ver gunningen van wel-willende men schen te gaan afmaaien, hiertegen in deze rubriek zeker een protest zou op gaan. Nu zeg ik tot de vergunninghou ders: ..houdt het hoofd koe), volgt zoo goed mogelijk de voorschriften op 1 vreeet niet voor de toekomst!" Het schijnt bovendien als een ge wichtig bezwaar te gelden, dat de eerste inspecteur, die met dit toezicht belast was, een geheel onthouder is geweest. Er zijn evenwel twee soorten geheel onthouders, propageerendo en andere, die het alleen voor en om zichzelf ziin en geen proselieten wen sohen te maken. Onder de eerste soort komen inderdaad fanatici voor, die maar liever niet met het toezicht op de uitvoering van een drankwet belast HOE STAAT T MET Nu er steeds meer huizen in Heem stede gebouwd worden, hebben we eons aan den opper-brandmeester den heer J. Schelling, gevraagd, of de brandweer in haar ouden vorm nog voldoende is, ais er onverhoopt eens ergens een brand van eenige bet eeke nis mocht uitbreken. De heer Schelling meende deze vraag toestemmend te mogen beant woorden. maar hii voegde er aan toe. dat reeds langen tiid plannen voor uitbreiding worden beraamt, wier verwtiaanlijfctag eigenl ijk nog maar op één ding etuiten. namelijk ge brek aam geld. „Als je", zei de heer Schelling, „de brandweer goed wil li ebben, zou die eigenlijk moeten wezen zooals in Am sterdam en Den Haag. Maar d&t kun nen we hier natuurlijk niet doen. Sinds we evenwel hier de waterleiding gekregen hebben, is liet toch wel veel verbeterd. Het ie hier nog niet zoo ere bebouwd. En dan. in de 12 1/2- iaar dat ik hier woon, heb ik nog geen emstigen brand meegemaakt. Het is hier in Heemstede op het gebied van branden gelukkig nogal kalm. De ern stigste was in een hooiberg van de modelboerderij Bnonsteê; dat was midden in den nacht, maar dien brand hadden we gauw gebluscht" „Welk materiaal heeft de Heem- eteedschje brandweer!" vroegen we, „en waar staat dat?" „Om te beginnen", antwoordde de heer Schelling, „staat er een slangen- wagen bij den politiepost in de Boe kenrodestraat op Bosch en Vaart. Ook staan er nog een paar oude hand spuiten. Die hebben we daar neerge zet voor het geval er eens brand mocht uitbreken aan de Houtvaart, waar nog geen waterleiding is. Een slangenwa- gan en een handspuit staan aan de Koediofslaan. Verder bij dè apenbare lagere school aan den Voorweg een slangenwagen en een paar handspui ten en tenslotte een slangenwagen met een spuit aan de Glip." ,En hoe staat het met het pers» neel ..Voor iedere spuit hebben we zes tien vaste manschappen, onder leiding van een brandmeester. Dat vinden we genoeg. Het ij gelukkig niet meer zooals vroeger, toen bij een brand de geheele gemeente opgetrommeld werd, toen stonden et soms wel negentig pompers bij een spuitHoe minder alarm er gemaakt wordt hoe beter dit is. Wij hebben nu twee zoogenaamde „wekkers", die dadelijk bij een bramd door ^de telefoonjuffrouw of door de politie gewaarschuwd wor den. Die wekkers weten dan precies welke menschen verder gewaarschuwd moeten worden." De heer Schelling deelde tenslotte nog mede. dat door de brandweer min stens tweemaal in een jaar een oefe ning wordt gehouden en dat door spe ciaal daarvoor aangewezen personen, de materialen behoorlijk worden ge controleerd. Dank zij de waterleiding, die een groeten druk kan ontwikke len, kan men ten opzichte van de Heemsteedsche brandweer dus gerust ziin. NU GEEN 50, MAAR 45. Onze redacteur, die Maandag uit 't belastingkantoor op het Heiligland vluchtte, omdat vóór hem nog 50 men schen aan één loket geholpen moesten worden, is er Dinsdag weer heen ge gaan en vond toen 45 geduldig wach tende zielen, natuurlijk weer voer één loket. Hij heeft toen opnieuw het hazenpad gekozen. Waarschijnlijk zal men zeggen, dat s opening van een tweede loket wordt nagelaten uit prijzenswaardige zuinigheid. Laat ons eens uitrekenen, hoeveel geld de menschen die wach ten er bij inschieten. Willen we zeg gen: ieder een halfuur gemiddeld? Te veel is dat toch niet. Stel het uur op tachtig cents door elkaar. Dan ver speelt de kolonne die wij Dinsdag za gen wachten due achttien gulden of beter gezegd de samenleving, die haar arbeid moet derven. Hoeveel kolonnes er in een jaar zijn, kunnen wij niet berekenen. Maar dat zij samen eenige malen zooveel ver liezen als een ambtenaar méér kost, is wel heel zeker. Zonder het morecle voordeel, dat er gelegen zou zijn, wanneer het pu bliek het belasting betalen iets min der onplezierig vond! PERSONALIA. Bij het examen vrije- en orde oefeningen slaagden te Amsterdam de dames G. F. Smit cn J. H. Kroo- nenberg, beiden van IJmuiden. Wij hebben reeds gemeld, dat he den, den 4en October, Dr. A. H. de Hartog, de stichter en leider van de vereeniging „De Middaghoogte", wel ke vereeniging vandaag een hcrinnc- ringsavond houdt ter gelegenheid van haar 12 1/2-jarig bestaan, zou gehul digd worden. Gedurende eenige jaren was Dr- de Hartog, die thaus te Amsterdam woont, toen hij te Haarlem predikant was, in onze stad een bekende en ge ziene figuur en wij willen daarom, bij zijn portret, op dezen herinnermgsdag het een en ander mededeelen van het leven en werken van dezen bekwamen lan, dezen vurigen strijder. Arnold Hendrik de Hartog werd 11 April 1869 te Rotterdam, waar ijn va der toen predikant was, geboren. Hij bezocht scholen te Rotterdam en te Amsterdam en was daarna eeuigeu tijd leerling van de school der Hern hutter Broedergemeente te Neuwieö. Door heimwee gedreven kwam hij spoedig terug en ging toen op kost- Bchool (het Instituut Bijleveld te Rotterdam). Op 17-jarigen leeftijd kwam hij in het ouderlijk huis terug, kreeg eenigen tijd privuatonderricht en begaf zich daarna eerst in den boek handel, later in den effectenhandel. Deze levensrichting bleek echter in strijd te zijn met ziju wetenschappelij- ken en wijBgeerigen aanleg. Op 24-jarigen leeftijd vatte hij nog de studie op en moest, daar hij geen klassieke opleiding had genoten, eind examen Gymnasium doen als extra neus, waarvoor hij binnen de 2 jaar slaagde. Intus8ohcn ouderloos geworden werd hij eerst student aan de Yrije Uni versiteit te Amsterdam, waar hij drie jaar theologie studeerde ouder de bij zondere leiding van Dr. A. Kuyper. Toen hij zich niet langer kon vereeni gen met de verstaudelijke richting der Gereformeerde theologie ging hij over naar de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar bij in 1903 cum laude promoveer de tot doctor in de theologie op het onderwerp„Het probleem der wils vrijheid naar Schopenhauer". Zijn eerste standplaats was Omme ren, bij Tiel in de Betuwe, Dr. de Hartog was hier iets langer dan twee jaar predikant. Januari 1906 vertrok hij naar Heemstedena 4 jaar werd hij te'Haarlem beroepen, waar hij 17 April 1910 zijn intreepreek hield. In September 1917 nam hij een beroep naar Amsterdam aan op 23 Septem ber hield bij te Haarlem in de Groo te Kerk zijn afscheidspreek. De kerk was daarbij zoo ontzaglijk vol als zij nog nooit te voren was geweest. Uit deze dagen zijn bekend de groo te debatten, die Dr. de Hartog hielo met den heer F. Domela Nieuwon- huis over „De godsdienst door de we tenschap gehandhaafd. Naar aanleiding van deze debatten werd de vereeniging „De Middaghoog te" (tegenhanger van „De Dageraad") opgericht, die thans afdeelingen heeft in Haarlem, Den Haag, Alkmaar, Amsterdam, Leiden en Rotterdam en ten doel heeft aan te toonen dat de godsdienst door de wetenschap werd gehandhaafd. Tijdens zijn verblijf te Haarlem werd Dr. de Hartog op de voordracht ge plaatst voor Kerkelijk Hoogleeraar de theologie te Utrecht, *>A opvol- _._r van Prof. Cannegieter. maar bij staking van Btenunen moest het lot be slissen en dat viel op Dr. J. R. Slo- temaker de Bruine. Sinds 3 October 1917 staat Dr. dc Hartog als Hervormd predikant «te Amsterdam. Velen hadden verwacht, dat hij zou benoemd worden tot opvol ger van Prof Bolland. Dit is echter niet geschied. Zoo is, in korte trekken geschetst, Dr. de Hartog'- loopbaan geweest. Hij heeft gedurende a! de jaren, na dat zijn overtuiging gerijpt was, ge leefd en gestreden voor wat hem waarheid was, de waarheid, die hij diende en die hij verdedigde en voor- Btond, waar hij kon. Bewonderenswaardig, zelfs voor zijn tegenstanders, is de verbazende werk kracht en werklust, waarmede hij Is bezield en die hem voortdrijven om ra geschriften, in lezingen, Schatten, cursussen en predikatiën te trachten, iedereén te bereiken en te overtuigen. De nu reeds verschenen 14 jaargangen van het tijdschrift „Nieuwe Banen", zijn bijna geheel door hemzelf gt>- vuld. De" titels van de werken van zijn hand vormen een lange lijst. Onze Stadsbibliotheek heeft een genoeg complete verzameling van zijn werken, waarvan zelfs een afzonder lijke cataloguB bestaat. Zyu groot gevoel voor recht is bo venal een hem kenschetsende eigen schap en het is niet te verwondereu, dat aan iemand, die zoo nauwgezet leeft als hij, vele teleurstellingen zijn ten deel gevallen. Hij heeft een aan geboren last om „alles recht te willen zettendie soms in liet practische leven op eigenaardige wijze tot uitiug komt en op velen vaak den indruk van „bemoeizucht" heeft gemaakt. Zijn temperament bréngt hem er soms toe, harde woorden te gebruiken maar steeds is hij ook bereid, ongelijk te erkennen en vergeving te vragen. Hij is een meesloepend redenaar die vaak zware en donkere tonen gebruikt bij het vertolken van zijn gedachten, maar ook door plotselinge wendingen, vol rake levendigheid, zijn toehoor ders luide doet lachen. Hij raast en stormt in zijn redevoeringen, maar hij kan ook zacht zijn en smeeken cn bidden als een kind. Zijn eerste geschrift was: „De His torische Critiek en het geloof der Gemeente" en van de verschijning van dit geschrift af heeft het. Dr. de Har tog aan felle en onophoudelijke bestrij ding niet ontbroken en hij is het ant woord nooit schuldig gebleven, steeds ridderlijk strijdend, met open vizier- Het 1b een merkwaardig, talentvol, ja volgens velen een groot man, als wijsgeer steeds ernstig naar waarheid zoekend, als predikant ook de kleinste plichten welke zijn ambt hem oplegt, niet gering schattend, die heden zal worden gehuldigd. Bij gelegenheid van het herdenkings feest van „De Middaghoogte zal aan Dr. de Hartog een exemplaar ™™eo aangeboden van het door de Dr. A. H. de Havtog-stichting uitgegeven werk: „Grondbeginselen der Dogma tiek" door Dr. A. H. dc Hartog (over gedrukt uit „Nieuwe Banen en van een door Jacs. Rustige samengesteld gedenkboek, dat verlucht is met een welgelijkend portret van den stichter van „De Middaghoogte". „ZANG EN VRIENDSCHAP". Op de Maandagavond gdhouden bestuursvergadering der Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" zijn ue velschillende functies aan de volgen de hoeren opgedragen: voorzitter: Dr. E. Broese van Groenou, vice- voorzitter: J. Kuiper, le secretaris: C. Warnier, Nic. v. d. Laanstraat 20, 2e secretaris F. \V. Grimberg, pen ningmeester: W. F. Bremer Jr., bi bliothecaris-archivaris J. v. d. Vel den, Commissarissen: K. v. Eden. 1). Langeveld, J. Lomans, H. P. Loots, G. A. Ooetenbroek. PERSONALIA. - De heer II. M. E. van Dobben te Haarlem ïb benoemd tot lid van het be stuur van de Ned. Vereeniging voor den Volkszang. BOtrWV BREENIG1NG ONS GENOE GEN. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer L. Rejjnders gekozen werd tot penningmeester der vereeniging. Dat zyn werk op hoogen prijs gesteld wordt, toon den bestuur cn leden door hom op de le denvergadering op passende wijze te hul digen. GEMEENTELIJKE DIENST LICHA MELIJKE OPVOEDING. Iu het tijd vak 15 Sept 1 Oct. zyn in de gem. zwem- en badinrichtingen 551 baden ge nomen, verdeeld als volgt: Abonuó's, mannen 295, idem vrouwen 130, 35 cts. baden mannen 7, idem vrouwen 5, 10 cts. baden mannen 11, idem vrouwen 10, kosteloos baden mannen 53, idem vrouwen 40, totaal 551. Gedurende het seizoen 15 Mei1 Oct. z\jn in totaal genomen 169651 baden. Hst conflict In de Sigaren- industrie. CEEN OVEREENSTEMMING OP DE CONFERENTIE BEREIKT. E£N DREIGENDE UITSLUITING? In aansluiting op onze mededc-eün- gen aangaande het conflict in de Rubriek van den Arbeid, melden wij w> dat de conferentie, die Dinsdag middag te Utrecht is gehouden lus- sohen dc samenwerkende werkgevers organisaties van Noord en van Zuid en do vier werknemersorganisaties, niet tot een resultaat geleid, zoodat het conflict nog onveranderd voort duurt. Aangaande een loop van de confe rentie lezen wij in het Hbld. Let vol gende: Namens de patroonsorganisatie erd van de arbeidersvertegenwoor digers gevraagd de verklaring, dat zij principieel waren vóór de 48-urige werkweek met loonsverlaging. Was deze verklaring afgelegd, dan zou over de verdere patroonseischen kun nen worden onderhandeld. De bestuurders van de vakbundex zeiden voor een dergelijke verklaring geen mandaat te hebben en voort? dat zij, als de patroons dc verklaring hieven eischen, de conferentie als ge ëindigd zouden moeten beschouwen. Een van de werkgevers uit het Zui den des lands deelde daarop mede, dat als de werknemers een loonsver laging in principe niet wilden aan vaarden, de patroons zich genood zaakt zoutten zien de fabrieken in het geheeie land over twee weken stil te leggen. Van de zijde van den modernen bond werd hierop gezegd, dat de ar beiders organisaties niet gaarne zou den zien, dat deze conferentie niets opleverde. Zij konden de gewensohie verklaring niet geven, maai- waren bereid voor een compromis. De Christ, werknemersbond deod nu het volgende voorstel: De arbei dersorganisaties aanvaarden de 48- urige werkweek, doch de patroons schorten de loonsverlaging twee we ken op. Werd dit voorstel aangenomen dan zou het werk allerwege worden her- ■at en de werknemers-organisaties hadden veertien dagen tijd, om te antwoorden op de vraag, of zij het principe van loonsverlaging konden aanvaar dien. De werkgevers gingen op dit be- mjddelingsvoorslel niet in en hand haafden hun eisch: principieel© te-, reidverklaring tot 48 uren te werken met loonsverlaging. Ie aïhdiderisvartegem woordigers betoogden dat deze eisch te vaag was. Moest deze zoodanig worden op gevat, dat de patroons eventueel min der zouden verlagen, dan aanvanke lijk was gezegd, minder dus dan 4 pet. voor stukwerkers en dan 5 pet. voor vastgeld werkers? Een antwoord op deze vraag werd niet gegeven. De afgevaardigden der vakbonden deelden toen mede, dat zij de confe rentie als geëindigd beschouwden. Zij zouden den eisch van de patroons in hun hoofdbeet uren hespreken en een antwoord vaststellen. De moderne bond zal pogen nog deze week een conferentie te beleggen van de hoofdbesturen dc-r 4 vakbon den (modernen, federatie, R.-K. en Christ.) Mocht op die conferentie het principe der loonsverlaging worden aanvaard, dan zal tevens worden ge- I>oogd gemeenschappelijk vast te stel len, welk percentage verlaging men als minimum wil accepteeren. Wij dcelen in de Rubriek van den Ar beid mede, een aan De Tel. ontleend bericht, dat inhoudt dat de directie der Ned. Spoorwegen in de confetenlie met de bestuurders ter kennis gebracht heef:,- dat zij* 1 Januari 1923 8)4 loonsver laging of premiestorting voor het pen sioen zou invoeren ter keuze der or ga- De directie wenscht 200 meldt da* blad nader de verlaging in den vorm van premiestorting alleen in te voeren indien zij gevrijwaard is voor de be schuldiging, dat zij het eens gegeven premicvrije pensioen weder inslikt. Iu- dien dc organisaties dit aanvaarden xal dc nieuwe pensioenregeling, los van de uitkomsten van hel bedrijf, zoo spoedig mogelijk worden ingevoerd. Deze loons verlaging staat buiten hetgeen de clas< sificaticcommissie voor den standplaat- aftrek zal besluiten, zoodat de directe hierin vrijblijft. De maatregelen omtrent loonsverla ging blijven verder afhankelijk van wat de rcgcering doen zal. Dc ongunstig» bedrijfsuitkomsten zullen hiertoe geen aanleiding meer vormen, alleen wanneer dc economische verhoudingen dit ischen, wordt opnieuw ingegrepen. Ook de voorgestelde verhooging houdt daar mede verband en staat los van de be drijfsuitkomsten. Omtrent de resultaten eer bezuiniging werd heden medegedeeld, dat het ont slag- van het personeel met 2000 man esn bezuiniging van 4'A millioen per jaar, de inkrimping van de dienstkleeding millioen en de io561oonsverlaging van het werkplaat spersoneel 1 millioen ge ven. Dc 8)4 premiestorting zal een bezuiniging van 7 millioen geven. Di» alles in ronde cijfers. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Op Zaterdag 30 September li. is u Utrecht gehouden de jaarlijksche ^A1 gemeenc Le :i«r.vergadering der Ver oen ia ing tot liet houden van Jaarbeur zen in Nederland. De door het Algemeen Bestuur overgelegde balans, verlice en winst rekening overshot seed© vereeniging> ar werd goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijn de leden van het Algemeen Bestuur de heeren J. Schaepkcns ven Riemprt. H. J. F. Smulders, I. Useel de Schep per, Ir. E. A. Hamburger. Mr. Q. J. Terpetra, J. C. Rijk Pzn.. C. R- Th. Baron Krayenhoff, Jhr. Mr. If. Smisaaert. E. M. Alberts. F. W. C. JL Baron van Tuvh van Serooakerkon, B. J. C. Home. H. Polak, Prof. Ir. I. P. de Vooys, Simon A. Maae eet Jan Verheven werden allen herkozen. In dc aan de ledenvergadering voor al gegane vergadering \..n het Alge meen Bestuur is het beeiuit «mooien, om de 8e Nederlondsche Jaarbeurs m houden van Dinsdag 13 tot cn met Donderdag 22 Maart 1923, met mach tiging voor den Raad van Beheer, om

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1