ir&ek van den Arbeid. ue politieke crisis in itafie. De beraadslagingen van den minis tc:- ic.ad ov.'r den binntnlandschcn toesiacd duurden eenige dagen. Tea slotte kwant men tot de conclusie, dat het kabinet niet zal aftreden, en dat er omvangrijke maatregelen zullen worden genomen tor handhaving van de orde. Aan den eisen der fascisten tot ontbinding van de Ka mer en het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen kaa reeds wegens den catego- rischea vorm waarin die eisch is gesteld, geen gevolg worden gegeven. Het par lement zal echter spoedig bijeen komen en ook over de kiesrechthervorming be raadslagen. Men hoopt, dat de fascisten zich bij dit besluit zullen neerleggen, daar de re geering en ook de politici der rechter zijde een kalmeerenden invloed op hen trachten uit te oefenen. Inmiddels hebben de regeeringsautori- teiten in Zuid-Ti rol, gouverneur Credaro en sena or Sa'.ata, hun ontslag ingediend, ten einde gevolg te geven aan het langen der fascisten. Van Trient uit hebben de fascisten aan sen blad te Innsbriick een brief gezon den, waarin zij de Duitschers „aan deze tijde van de grens" met wraak voor alle "■roegtre onrecht ea baibaarschheid bi Va*Sf5*s$d eieuws HET PROCES-RATHENAU. Een poging om aenige be- klaagdan te vergiftigen. Uit Leipzig wordt gemeld -. Er is een poging gedaan om den be klaagde Giinther tc vergiftigen. De aan vang der ïitcing van Zaterdag werd minuut tot minuut uitgesteld. Men zag de verdedigers druk met elkaar spreken en over de zaal lag een nerveuze onrust. Tegen half tien verscheen dc gerechte lijke geneeskundige dr. Schütz en deelde mede, dat de beklaagde Günther een doos pralines toegezonden had gekregen. Na hiervan te hebben gegeten, is hij ziek geworden. Ook Tillesen, Warnccke Techow Jr., die er eveneens van hadden gegeten, waren onwel geworden. Het waren Sarotti-praünes, die Gtiniher uit Berlijn had gekregen. De rest van de pralines is in beslag genomen cn wordt onderzocht. De president, dr. Hagen, deelde mede, dat de arts van oordeel was, dat Gün- :her cn Techow niet bij de behandeling aanwezig bonden zijn, zoodat de zit ting werd opgeheven en tot Maandag verdaagd. Nader wordt geseind Zaterdagmorgen gevoelden de be klaagden, bij wie zioh vergiftigingsver schijnselen hadden voorgedaan, iets be ter, zoodat zij van de politiegevangenis naar het gerechtshof konden worden overgebracht. Warnecke daarentegen, die zich zeer zwak voelde en er zeer bleek uitzag, werd te voet naar de zittingszaal gebracht. Onderweg zakte hij echter in elkaar, zoodat er toch een rijtuig moes- worden gehaald, dat hem naar het ge rechtsgebouw bracht. Het onderzoek, ingesteld door den scheikundige van het gerecht dr. Ono Schulze heeft uitgewezen, dat het niet wel zijn der gevangenen niet het gevolg is van het nuttigen van jrevangenis-eten. Ook Ilsemann had een pakket gekre gen met chocolade-pralines. De pakket ten waren z.g. liebesgaben. Of zij van particuliere zijde komen, dan wel of zi] direct van de fabriek komen, staat nog niet vast. De directeur der gevangenis ontkent ook ten sterkste dat het niet wcl-zijn der gevangeuen het gevolg is Tan het ge bruiken van gevangeniskost. Indien dit het geval was, dan zouden de ziektever schijnselen zich ook hebben voorgedaan bij de andere honderd gevangenen, die allen van dezelfde zending haringen ge geten hebben. Geen een van hen heeft echter over niet wèl zijn geklaagd. De obcrrcicksanwalt dr. Ebermayer is van meening, dat de ziekteverschijnselen bij de moordenaars van R-athenau ooit een andere oorzaak kunnen hebben. Erg waatschijnlijk is dit echter niet. Naar het oordeel van dea gerechtsarts is het ook mogelijk, dat in de pralines stoffen wa ren, bij het gebruik waarvan zich ziekte verschijnselen voordoen, maar die toch niet beslist vergiftig behoevëcn tc zijn. Het is b.v. mogelijk, dat de beklaagden op de nuchtere maag tc veel van de met cognac gevulde bonbons hebben gege ten, zoodat hua maag dit niet kon ver dragen. In elk geval zal hèt onderzoek van deh gerechtsarts binnenkort hier over opheldering geven. De „Yossische Zcilung" meldt ui. Leipzig, dat de toestand van den be klaagde Warnecke ernstiger is geworden, 's Morgens gaf hij bloed op en daar na had hij zware koorts. Techow Jr. lijdt aan u2nvallca van dui zeligheid cn hartkloppingen. De zaak is ter verdere behandeling in handen van dert procureur-generaal gegeven. Het heeft de aandacht getrok ken, dat de beide pakjes met bonbons de controle der gevangenis niet zijn ge passeerd. WEER RUSSISCHE AVONTUREN IN ■T VERRE OOSTEN? De Sovjet-regeering heeft aau acht di visies infanterie en aan het corps cava lerie dc: Kugiezen last gegeven om naar net Verre Oosten te vertrekken. Men verklaart dezen order uit het verlangen der rcgcering om Wladiwostok en de kustprovincies te bezetten, welke weldra door het Japausche leger zullen ontruimd zijn cn die thans onder het bewind staan van anti-bolsjewisiische strijdkrachten. DE DUITSCHE SCHADELOOS STELLING. Uit Berlijn wordt gemeld De onderhandelingen, welke over dc uitvoering van de overeenkomst Sliu- ncsDe Lubersac zijn begonnen, soh j- ncn tot overeenstemming- met Frankrijk to hebben geleid inzake de belangrijke kolenkwestie. Naar verluidt, zal Frank rijk namelijk een deel van de kolen, welke Duitschland op grond van het vredesverdrag moet leveren, tegen den Duitschcn binncnlandschen prijs aan Stmnes terugverKoopen. rracnsch zat cm dus neerkomen op het vrijgeven van een deel der kolen op rekening van do scha deloosstelling, welke dan zullen worden gebezigd voor de productie van de bouw materialen, die op grond van het ver drag aan Frankrijk moeten worden ge leverd. ENCELAND EN RUSLAND. Het Russische Telegraaf-agentschap meldt, dat dc Raad van Volkscommissa rissen besloten heeft het op 19 Septem ber te Berlijn, door Urquhart en Krassin onderteekende voorloopigo verdrag niet te ratificeeren, daar dc Engelsche rc gcering een gelijkgerechtigdheid van Sovjet-Rusland wat de quaesties van het Naburige Oosten en de Zwarte Zee be treft, niet erkent. Van hier en daar. HET CONFLICT IN DE SICAREN- I INDUSTRIE. De ontsla gaanzegging. Naar liet Hbld. verneemt, hebben thans vrij alle werkgevers in d-e si- garenindustrie den arbeiders, die nog werken, medegedeeld, dat zij Zater dag 14 October ontslagen zullen zijn, als niet vóór dien datum de werk nemers-organisaties zich in principe bereid hebben verklaard de 48-urige werkweek en een verlaging van het uurloon en van het stukloon te aan vaarden. Het patroonsstandpunb Een percoinmuiiiquó van Patroons bonden meldt: In de conferentie van 19 September j.l. tusschen patroons en werklieden werden aan de werklieden reeds een tweetal concessies gedaan, n.l. een vermindering van het percentage van aftrek op de sigarenloonen van 5 op 4 en het vastleggen van deze regeling, op verzoek der werklieden, tot 1 April 1928. Nu gaat het toch niet aan van de patroons te eischen, dat zij opnieuw een verlaging in discussie zullen bren gen omdat partijen „gelijk berech- tigd" zijn. Op die wijze kunnen de arbeiders steeds een nieuwe concessie voorstel len en gedeeltelijke inwilliging eischen, zóólang, totdat er niets meer het oorspronkelijke voorstel over blijft. De hoofdzaak, waar het om gaat, wordt aldus verdoezeld en deze hoofd zaak is: le. dat de vertegenwoordi gers der arbeidere zéér goed wisten, dat na de gedane concessies het ge wijzigde patroonsvoorstei was aan te nemen of te verwerpen; 2e. dat dit voorstel, bij een 48-urige werkweek, een netto grooter weekloon liet van 1 1/4 tot 2 1/4 dan de 45-urige werkweek bij de loonen van vóór 1 Oc tober vergeleken. Wij houden ons er van overtuigd, aldus eindigt het schrijven, dat, wan neer de leiders beide punten voldoen de onder de aandacht hunner leden gebracht haddein, deze voel meer voor de patroonsvoorstellen zouden ge voeld hebben. Steunbeweging. Wij lezen in „De Arbeid" dat het N. A. S. ten bate van de slakenden, leden van de bij die vakcentrale aan gesloten federatie van sigarenmakers, een steunbeweging heeft georgani seerd. Het N. A. S. bestuur adviseert dat de leden iedere week minstens een half uur loon zullen storten voor hun ne stakende kameraden, berekend op de basis van het verdiende weekloon cn omgeslagen naar den maatstaf van een 45-urige werkweek. De werkloozenuii- keering geëindigd. Het persbureau Vos Diaz meldt uit Utrecht: Naar uit een hier ter stede ontvan gen telegram blijkt, heeft do regee ring order gegeven de uitkemng van uitgetrokken kastrokkende werklooze sigarenmakers te doen eindigen, zulks in verband met de uitgebroken sta king der sigarenmakers, omdat thans dcor deze staking de werkgelegenheid in dat bedrijf is verruimd. Een mededeeling vanden heer Kalf f. Wij hebben melding gemaakt van do mededeeling van de directie dei- spoorwegen, dat de loonen met Wa ,-eiiaagd moeten worden, 'tzij di rect, 't zij door korting voor pensioen premie. Naar het Weekblad" van de Xed. Ver. van Sp. en Tramwegpers. thans meldt, is de mededeeling hier- gesehied in een conferentie met de directie gehouden op 3 Oct. De heer Kal ff heeft daar, alvorens aan dc be handeling der gewone zaken tc l>egm- nen, ongeveer het volgende medege deeld: „Ten einde een beteren toestand in het bedrijf te verkrijgen zijn wij ver plicht een loonsverlaging aan to kon digen. Deze loonsverlaging zal moe ten bedragen. Wij kunnen ons niet aansluiten de Rijksregeling, om op do loonen oVa voor de eerste 3009 en 3 voor liet geheele loon te korten pensioenpremie. Stond ons niet te wachten, dat ons woordbreuk zou worden verweten, dan zouden wij wel bereid gevonden worden de pensioenkorting in te voe ren. Wij zeggen dus nadrukkelijk, dat wij geschreeuw over woordbreuk niet wenschen af te wachten en daarom o.i. beter kunnen invoeren een verla ging van het loon met S',i Indien een dezer regelen tot stand is gekomen, beoogen >vij te bevorde ren, dat de nieuwe pensioenregeling zoo spoedig mogelijk wordt inge voerd. Het is duidelijk, dat een algemeene vermindering van bet loon met S'/j voor ons veel eenvoudiger is en veel minder werk en berekeningen ten gevolge heeft. De voorgestelde regeling geldt ook voor het werkpiaatspersoneel. Wij moeten ten slotte van de Orga nisaties weten, of er bij liet personeel de wensch bestaat of .do promie weer zal worden gelieven, of dat de loons- erl aging wordt gekozen. Kiest men het eerste, dan dient daarbij tevens de verklaring, dat ver wijten van terugkomen op vroegere- beslissingen zullen worden nagelaten, er te worden bijgevoegd". Verder is nog medegedeeld, dat bet niet de bedoeling is binnen het jaar met nieuwe voorstellen tot loonsver- ag-ing te komen, tenzij de regeering Oor 'net Rijkspersoneel "•maatregelen van dergel ij ken omvang zaï nemen. De classificatie standplaatsrege- ling zal worden herzien en doorge voerd, evennis andere bezuinigingen o.a. ten aanzien van de kleeding". B. teekent daarbij in het weekblad m, dat de Hoofdbesturen nog niet .verleg hebben geipleegd, doch dat wol als zeker mag worden aangeno men, dat de Ned. Vereeniging afwij zend staat tegenover het één zoo goed tegenover het ander. EEN ttJACHTCELDGOMMISSIE. Bij Kon. beshiit is ingesteld een commissie, als bedoeld in artikel 12, tweede lid van het Kon. besluit van 3 Augustus 1922 (Staatsblad no. 479) (besluit tot regeling van de toeken ning van wachtgeld aan burgerlijke r ij ks ambten aren) In die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: mr. C. J. H. Schepel, Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; tot leden: mr. dr. J- Donner, raadadviseur bij het depar tement van Justitie, mr. R. van Veen, -ooaat en procureur, oud-lid van do Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Met de waarneming van het secreta- laat dier commissie is belast: mr. E. G. van Bissolinck, oommissie bij den Pensioenraad. DE OVERGANGSBEPALING IN HET SL ACERSBED RI-JF. Do besturen der Neutrale, Moderne, li. K. en Christ., Slagersgezel lenbon- den hebben den Minister van Arbeid vcrzQOht de overgangsbepaling in te trekken, waarbij wordt bepaald, dat in het slagerebedrijf 50 en 55 uur per week kan worden gewerkt. De meening werd uitgesproken, dat de patroons hun bedrijf in die twee jaar thans wei zoodanig hebben kun nen inrichten, dat-werktijden als voor fabrieken en werkplaatsen zijn be- 1 .-.ild, kunnen worden vastgesteld. De Minister schijnt echter van mee ting, de overgangsbepalingen weder om voor een jaar te bestendigen. va riff» Op de textielfabriek v.h. gebre. Driessen te Aalten wordt voortaan Vrijdag en Zaterdag het werk stop gezet. De ongehu-wden krijgen een stool minder en de nog werkende Duitsohera worden ontslagen. liet geheele personeel der elek trische tin fabriek te Vliasingen, waar de werkzaamheden eerst enkele maan den geleden opnieuw zijn begonnen, is weder tegen de volgende week ont- Bij Kon. besluit is de commissie inzake verruiming en regularisatie van werkgelegenheid, ingesteld bij Kon. besluit van 15 Mei 1920, ontbon den, onder dankbetuiging aan haar voorzitter, de leden en de secretaris sen voor d® als zoodanig bewezen diensten. De arbeiders der wandelstokken- fabriek W. de Gussinklo, te Aalten, zullen geen genoegen nemen met de aangekondigde loonsverlaging van 10 zoo woirdt aan de Tol. gemeld. Binnenland HET BEWAREN VAN AARD APPELEN. Zoowel voor huishoudens als voor groote ondernemingen is het van veel belang om aardappelen goed te kunnen houden, en tal van dwalingen bestaan er aangaande de middelen, die men daar voor te baat moet nemen. Een der leden heeft in een j'ongsie vergadering van de Société d'Agriculture de twee eenige systemen uiteengezet, die men moet aan wenden. Wanneer er bijvoorbeeld in een huis houden slechts sprake van is om ecni-1 ge hectoliters aardappelen te bewaren, dan moet men zich tevreden stellen met de putten er uit te steken, met behulp van den bovenkant van een pen. In dezen toestand kan een aardappel verscheidene jaren lang bewaard wor den; hij droogt uit en versuïkert en de suiker, die hij dan bevat, is niets anders dan rietsuiker, van dezelfde soort als beetwortelsuikcr. De behandeling, met de hand verricht, duurt overigens niet 7.00 lang als men wel geneigd zou zijn te gelooven; op een werkdag van 10 uren kan een niet geoefend man 150 K.G. aardappelen op deze wijze behandelen, hetgeen ongeveer neerkomt op 2 H.L. Wanneer er sprake is van groote hoe veelheden te bewaren, moet men zijn toevlucht nemen tot een chemisch, pro ces, dat hierin bestaat, dat men de aard appelen gedurende tien of twaalf uren in water kan liggen, dat, al naar de varië teiten, per hectoliter een of twee liter zwavelzuur bevat van 66 graden. Daar op worden zij afgedroogd en in een goed van lucht voorziene ruimte opgestapeld. KADASTRALE STUKKEN 3!J DE GEMEENTEBESTUREN BERUS TENDE. De minister va? Binnenilandsoho Zaken heeft zich tot dé Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provin cies trorïeht met een brief, waar-in hij meedeelt, dat de minister van finan ciën oud ter ziin aandacht heeft ge bracht. dat tot nn toe steeds oeawaar is gemaakt tegen de goedkeuring van raadsbesluiten tot heffing van rech ten voor de raadpleging der kadastra le stukken, die bij de gemeentebe sturen berusten. De inwerkingtreding der wet. van 3 April 1922 (Stbld. 110. 166) waarbij o.in. de rechten voor verrichtingen ran do beweringen van de hypothe ken enz. aanmerkelijk ziin verhoogd, leidt er toe evengemeld standpunt te verhaten. Tengevolge van de verhoo- ging der rechten voor Inzage van kadastrale bescheiden aan de hypo fheekbewaringentrachten n.l. belang hebbenden rich voor do kasdast raio aanduiding van onroerende goederen in hunne akteu en stukken te he'^en met raadpleging der kadastrale ge- meentestukken, die gratis te hunnfcn diensten staan., Behalve dat 's Rijks schatkist door het mindere gébruik dat van de kadastrale stukken van de hvDOtheekbcwaringen wordt gemaakt, inkomsten derft en met moer uitgaven wordt belast, oradtat de gemeantcstuk- ken, waarvan de kosten van vernieu wing gedeeltolijk door hc-t Rijk wor den gedragen door het veelvuldlgcr cebruik zooveel eerder versleten zijn, levert het ontleen en der kadastrale aanduiding aan de gemeentelijke be scheiden een bron van fouten op, zoo wel omdat d'oze slechts kopieën van do oorspronkelijke stukken zijn, als wijl zij slechts eens per jaar woelen bijgewerkt. Het ligt daarom in. het voornemen, merkt de minister op om voortaan geen bedenkingen hmeor te opperen tegen gemeentelijke verordeningen tot heffing van rechten op de raad pleging der onder de gemeentebestu ren berustende kadastrale stukken, mils gemelde rechten niet geheven worden, als de raadpleging geschiedt: ten behoeve van den Rijks- of provin cialen dienstter uitvoering van de Laudorbeiderswet (1918) of overeen komstig artikel 15 der wet van 26 Mei 1870 (Sfcbld. 110. 82) betrekkelijk de grondbelasting. os sraaiinveer Id Dnitscbland OVER NEDERLANDSCHE HAVENS? Uit Berlijn wordt aan de Tel. ge meld H.et Duiteohe riiksecaanibureau heeft het voor de Nederlandsohe havens verb tijde mie besluit genomen, dat de graanuitvoer ven zee uit over Nederlandsche havens zal worden ge leid. Deze maatregel wordt gemoti veerd door de overweging, dat ar op het oogonblik in de haven van Ham burg gebrek is aan opslagruimte. Van Ilamiburgsche zijde wordt ech ter verklaard, dat het rijkegraanbu- reau hetzij verkeerd is ingelicht, hot- j zij zich heeft doen inlichten dcor per sonen, die er belang bij hebben, dat de gr aan invoer over Nedterlandsche havens wordt geleid. De Hamburgsche Kamer van Koc/p- andel heeft reeds tegen aten graan- -ivoer over Nederland geprotesteerd. In de naaste toekomst worden verde re stappen van Hamburgocho zijde verwacht. AARDBEIEN. Te Kapel-Avezaath, bij Tiel, staan bij J. J. v. d. G. de aardbeien op den kouden grond voor de tweede maal dit jaar volop in bloei. KATHOLIEKE STAATSPARTIJ. Naar het Huisgez. verneemt, beeft prof. dr. J. A. J. Barge te Leidien het voorzitterschap aanvaard van de commissie, die zich zal belasten met het ontwerpen van een algemeen kies reglement voor de Katholieke Staats partij. DE DEMOCRATISCHE PARTIJ. Zaterdag 28 dezer zal te Amsterdam een algemeene ledenvergadering ge houden worden van de Democratische Partij. De agenda vermeldt o.m. voor stel lót deelneming van de verkiezin gen voor «ie Provincale Staten en ge meenteraden. DE ONTHULLINC VAN HET MARINE-MONUMENT TE KELDER. Inzake de plechtige onthulling van het marine-monument te Helder, dat opgericht is ter nagedachtenis aan de oorlogsslachtoffers op Zaterdag 14 dezer, kan nog gemeld worden, «lrit de plechtigheden aanvangen met een kransl egging op de graven op het kerkhof te Huisduinen (Helder). De Koningin, waarschijnlijk verge zeld door den Prins, arriveert per extrairein te 12.49 en zal zich na door een zangkoor begroet te zijn, naar het. stadshuis begeven, waar 7,ü door het gemeentebestuur en den Raad' ontvan gen zal worden. Vandaar gaat de Koningin na een kleinen rijtoer door de stad. naar het Havenplein, waar te 2 uur des middags de onthulling plaats heeft Bii deze gelegenheid zal de Leidsohe hoogleeraar, prof. Blok, het woord voeren. Na do onthulling worden 5 saluut schoten gelost, waarna gedurende ec-n minuut stilte zal heerechen. Een zang koor zal vervolgens een speciaal voor deze gelegenheid geoomponeerde can tate zingen. Daarna heeft de kransbg- «dnc plaats gevonden door een defuo langs het monument van deputaties van schepen en vereenigingen. DE VOLKENBOND EN DE VREDE. Op de algemeene vergadering die de Vereeniging voor Volkeribondenvrede te Den Haag hield kwamen aan de orde een voorstel van de afdeeling Nieuw-Amsterdam om te trachten van de verschillende staatkundige partr.on en uitspraak te verkrijgen. Naar aanleiding van dit voorstel had het hoofdbestuur een schriftelijk pr&eadvies uitgebracht, waarvan de strekking was. dat het zich tot de po litieko partijen zou wenden en, voor zooveel mogelijk onder verwijzing naar de betreffende paragrafen van haar staatkundige programma's de vra3g te stellen, dat regelmatig die punten od de vergadering dier partijen worden ter sprake gebracht en diat de verwezenlijking dier punten wordt bevorderd in den geest van de betref fende politieke partij. De vergadering nam dit preadvies zander discussie aan- Daarna hield prof. Van Eyslaga een rede over de vergadering van den Volkenbond te Genève. NEDERLANDSCHE INCENIEURS IN RUSLAND. Uit Petrog-rad wordt aaa De TeL gemeld Dc te Petrograd aangekomen delegatie van Nederlandsdie ingenieurs en kooplieden voert onderhandelingen over het pachten van verschillende onder nemingen. Haar voorstellen zijn reeds in beginsel door de bevoegde sovjet-auto riteiten goedgekeurd. De delegatie inte resseert zich in hoofdzaak voor de uit voering van. technische werken te Ps- trograd, cn vooral voor de uitbreiding en verdieping van de havens dier stad. Binnenkort vertrekt zij met toestemming der Sovjet-regeering naar het Maricn- kanaalcomplex, om aldaar den toestand nauwkeurig te onderzoekeu en even tueel een concessie voor het verdiepen van het vaarwater en het bruikbaar ma ken van het geheele kanaalstelsel te verzoeken. N.V. „DE TIJDGEEST". Trekking van 975 nummers cco overstaan vac Notaris A. G. Mulli. Vrijdag 6 October 1922. Prijs van I 1000 1089 2223 10251 14184 15701 19671 400 2177 2944 3064 6546 8749 19198 19312 200 3998 5938 13414 15958 16468 17352 2i087 100 2309 2937 5277 6455 6883 11108 12353 12625 14020 16214 2C097 20166 20208 Prijzen van 90.- eigen geldj 111 2778 5033 7329 9511 12258 15173 16892 19417 40 2876 45 67 9868 66 96 93 24 255 2962 62 7482 10059 12415 15210 16943 72 92 3065 5124 7643 10138 74 15374 60 19574 400 3272 5319 84 69 12845 82 17157 19914 38 80 42 7728 71 12924 1542317202 97 589 3530 97 78S4 85 34 15653 17361 20012 656 53 5587 8008 10281 13358 61 17508 41 704 3646 5848 37 10324 59 15753 17644 20175 814 3703 6224 8205 10601 13416 16098 17851 20361 1211 47 36 10 10776 43 16133 67 77 68 88 6410 8385 108C8 13527 60 17947 84 76 96 35 93 11266 13616 96 18000 20482 1338 97 6510 8456 67 68 16370 18106 20510 79 3866 48 8535 11388 13718 16411 18202 02 1400 3931 70 83 11451 13877 16506 1S317 83 1529 40 6666 8879 93 14074 38 1344020685 75 95 63 8758 11615 94 81 185S7 20741 1692 4084 6910 8919 68 14165 16621 18679 74 1967 95 7072 9142 11799 14281 2418708 20652 2026 4303 7131 9205 1193414673 3418866 87 2129 4511 44 59 12013 97 43 19120 209C8 51 21 78 93S6 58 14726 59 31 21 2316 36 79 9410 76 14940 16711 19206 42 81 4765 97 51 89 66 16812 19333 61 2642 4923 7239 85 1224715034 30 84 Later aflosbaar. 38 2284 4956 7199 935411495 13SS4 16495 18862 47 2339 58 7266 57 11655 13941 ltóOU c3 75 54 64 88 58 56 66 74 19020 77 83 5002 93 74 80 96 76 19127 81 2407 5 97 84 83 14051 80 35 113 66 14 7319 8511710 82 93 66 36 72 15 46 97 66 14169 16632 70 57 86 43 77 9418 9/ 71 52 19208 74 2551 53 7407 6011853 75 56 20 81 69 63 15 72 77 92 80 64 86 75 51 tO 38 9508 93 1425416701 97 223 83 66 64 17 97 64 4 1930S 47 2862 97 84 3211901 72 27 23 70 95 5244 7537 63 4 93 94 30 344 2914 54 45 86 10 14360 16S89 89 433 25 5381 03 9631 32 14411 99 19445 57 65 83 00 95 3s 3616935 54 67 71 5426 80 071612009 50 95 ÓQ 551 3012 26 7601 2412141 53 17017 t>8 613 60 50 9 67 53 89 60 1950S 29 3140 65 44 77 77.14524 62 22 33 86 71 64 82 81 27 70 47 45 3250 80 7717 9803 92 3217117 19634 71 70 5569 39 73 12219 79 29 48 734 76 75 7832 74 52 07 59 87 45 79 5612 40 9907 67 14606 67 94 97 3301 29 51 42 72 26 17216 19710 851 8 92 78 45 95 65 46 19822 54 3407 5714 92 7412306 81 66 26 94 57 40 7978 91 66 14767 17376 46 909 86 97 8002 10019 77 75 91 86 29 3524 5829 48 32 84 79 1742919916 44 35 38 76 33 87 80 72 58 63 41 5949 86 82 12417 14887 95 74 85 42 82 8110 10124 191491317514 2O0Z7 1035 83 6027 64 32 40 15011 19 61 94 86 74 69 10239 61 20 31 83 97 89 88 81 6! 6615146 41 91 1109 3643 6141 8217 10317 92 79 7320111 24 45 79 36 20 12514 15248 17621 18 78 68 6205 89 49 12629 69 56 06 97 82 57 8315 62 12708 91 95 54 1209 90 64 21 90 34 15332 17703 68 65 3724 6373 43 10439 47 53 4 20204 1301 e8 85 83 6912833 86 62 78 32 3630 93 8402 10510 4115448 77 79 37 41 6471 4 37 51 51 17876 20300 64 3914 74 20 58 52 64 81 6 1405 54 80 38 99 62 71 17934 20 40 56 6500 8560 10640 63 15507 53 28 43 57 51 861/ 45 79 15620 56 40 97 4040 71 25 92 94 31 71 86 1585 73 6629 701079912S98 58 99 94 1604 83 62 8700 10816 18031 15708 18006 i8 14 4134 74 11 10919 08 15 «7 20116 1705 64 84 43 3313151 24 18102 41 70 67 97 50 11002 55 68 45 79 75 68 6809 92 11 81 70 46 20506 1823 4217 19 95 42 85 84 43 56 28 24 20 93 66 13269 15S4S18221 84 75 71 22 8803H101 1U 76 74 85 80 73 6904 60 68 - 35 84 18324 2C618 81 81 26 66 70 37 94 51 43 83 4304 71 8900 11231 75 15918 90 55 91 70 73 24 34 89 43 18441 65 1943 4438 85 39 62 99 47 60 67 60 72 90 49 71 13300 16053 95 20706 70 93 7001 S003 86 70 56 18528 7 2002 4523 41 93 11301 76 66 58 18 23 34 61 0101 72 13432 88IS605 20878 75 4643 81 32 7413546 16138 27 20yi3 78 44 7105 48 79 87 67 66 19 99 74 17 86 95 98 99 82 20 2133 475'J 43 07 11425 13602 16251 18759 22 34 60 51 9200 2613727 16332 69 25 85 68 53 18 46 49 71 82 2» 2217 4913 64 44 53 74 91 91 38 35 76 68 76 13813 16464 18842 47 42 89 86 89 T3 66 54 Vorige lijst stond 32S2 m.z. 3283 5575 m.z. 5875 d-H-P m.z. d-594 Lijst van 4 October 11649ua ontbreekt. GODSDIENSTWAANZIN. Na door de justitie in verhoor geno men to zgo, is de arboider G. V. uit Erica, gemeente Emmen, aangehouden als ervan verdacht zgn pas geboren zoonljo te heb ben geofferd, weer op vrije voeten ge stéld. „HET KANTOOR' Zaterdagmiddag werd in liet „Paleis voor Volksvlijt" to Amsterdam geopend de Internationale Tentoonstelling van Moderne Kantoorinchtingen 0:1 Adminis tratiesystemen „Hot Kantoor", die daar gehouden zal worden tot en mot 22 Octo ber. Do heer dr. F. E. Posthuma, presi dent-directeur van Centraal Bohoer, openr de met een rede do tentoonstelling, waar na een rondgang op de tentoonstelling werd gemaakt. naves van de Evening Recorder word meneer Askew misschien niet tot hoofdredacteur zal benoemen", zei Lucille. „Nu, daarin kon u wel eens gelijk hebben. Meneer Askew is geen fuU-ioenlijk man cii dus niet de per soon, 0111 a's hoofdredacteur van een courant als de Evening Recorder op te treden. Hij heeft een meisje, dai ik ken, Marion Bridges heet ze, -johan deiijk behandeld. Zij trachtte van wanhoop zich hot leven te benemen, maar werd daarin gelukkig verhin derd. Toen ik dit meneer Askew ver telde, liet het hem cohter volkomen koud". „Morion Bridges?" herhaald© me neer Smith, „dien naam heb ik, dunkt mij, al eerder gehoord". ..Ik heb net voorrecht gehad", ging Lucille voort, „juffrouw Bridges er weer boven op te helpen. Zij heeft nu een goede betrekking en zal, hoop ik, weldra al het leed, dat meneer As kew haar aangedaan heeft, vergeten zijn. Zij was gedurende cc-nioon tijd zijn particuliere typiste". ,.L' bedoelt Sir Griffith's typiste, toen hij zijn boek over Engelsch-In- dfë schreef'. ..Neon, meneer Askew'a typiste, Sir Griffith kende zo niet", zei Lucille. „Ze had hem zelfs nooit ontmoet". bent bepaald verkeerd inge licht". zoi meneer Smith ongeduldig. „Tk heb zelf brieven gezien, die door Marion Bridge aan Sir Griffith ge- sclireven waren". „Dan waren die brieven vervalsoht". „ik heb ze toevallig nog en tal ze u zelf laten lezen", 1-1 ij trok een lade open en haalde een bundeltje brieven te voorschijn, die met een elaetiek bij elkaar gehou den werden. „Is dit het schrift van juffrouw Bridges?" vroeg txi), haar de laatste bladzijde van een dcc brieven voor houdend. „Ja, ongetwijfeld", zei Lucide, ,„maar waarom zijn ar geen envelop pen om, en hoe weet u, dat zo aan Sir Griffith Knight geschreven wer den?" „Omdat zo alle vier beginnen: „Liefste Griffith". Ilij gei Lucille nu de brieven, die zo zorgvuldig bekeek. „Er is hier iets weggekrabd', zei ze, „waarschijnlijk eein komma, en. Griffith is er later bijgevoegd. Ziet u maar zelf, do brieven zijn haastig en niet al te netjes geschreven, terwijl do naam Griffith in alle ader als ge- teekend is". „U moet detective worden", zei me neer Smith vol bewondering, „maar u hebt mij nog niet ten volle over- ligd. Het zijn nog maar gissingen". „Iioe lang kent u meneer Askew al?" vroeg Lucille nu. „F.en jaar of zes, denk ik. net zoo lang als hij reeds in Engeland is. Hij hud in Australië een boek geschre ven, dat veol opgang in Engeland maakte en dat deed liem besluiten hierheen te gaan". „Was -dat de eenige redien?" vroeg Lucille. „Ik dacht, dat ik nog iels gehoord luid van een maatschappij, waarvan hij commissaris was en die bleek zwendel te zijn". „O, ja, maar daaraan had hij niet dc minste schuld. Men had hein er in laten loopen, doch zoodtra hij be merkte, hoe de zaken stonden, nam hij zijn ontslag als commissaris. Hij vertelde Knight indertijd) de geheele geschiedenis". „Ik heb eenige papieren in mijn bezit", zei Lucille, „die, als ik mij niet vergis, een anderen kijk op dc. zaak geven. Die papieren kwamen juffrouw Bridges indertijd met eenig werk, dat zij typen moest, bij toeval in tuinden. Ze durfde ze niet vernie tigen en ook niet aan meneer Askew terug geven, omdat hij natuurlijk woedend zou zijn geworden bij de gedachte, dat zij ze gelezen had. Zij heeft hem alles, wat hij haar aange daan heeft, vergeven en wilde mij dus eerst de papieren niet afslaan. Eindelijk stemde zij toe, doch op voorwaarde, dat ik ze alleen nnn de betrokken personen zou laten zien. Als 11 het goed vindt, zal ik ze even van boven halen". „Ik begrijp niet goed, wat ik met die papieren te maken heb", zei me neer Smith. „U hebt ea- juist mee te maken. Als u ze leest, zult u zien, dat meneer Askew wist, dat die heeJe maatschap pij zwendel was, en zelfs meehielp, om het bedrog op touw te zetten. Ik hoop, «lat u er door overtuigd zult worden, dat hij niet iemand is, om als hoof«iredacteur van een fatsoen lijke courant te worden aangesteld. Misschien zult u daarna ook. meet ooren hébben, om mij do Evening Re corder te verkoopen". „Haalt u nu maar eerst die pa pieren", zei meneer Smith, „daarna zullen we verder zien. Vergeet echter niet, dat ik nog niet eens een bewijs heb, dat u werkelijk juffrouw Chand ler en geen oplichtster bent." „Het zal zeker nog -wel een goede week duren, voor mijn oom en d'e zaak waarnemer er zijn", zei Lucille, „en u moet uiterlijk morgenochtend een beslissing nemen terwillo van meneer Levy. Dat is werkelijk een leolijk ding". „Is er dan niemand in Londen, die weet. dat u juffrouw Chandler bent?" „Er is wel iemand, die er een eed op zal kunnen doen, dat ik niet Joan Ames ben", zei Lucille lachend, „on die iemand is meneer Fred. N. Cliuuncey van do New Vork Democrat Impressionist. U hebt hem toch ont moet niet waar? Hij werd, naar ik meen, door meneer Levy op u afge stuurd, voor deze zelf iu Londen was". „Ja, maar -wat heeft u met hem te maken Daarop vertélde Lucille allies, wat er de laatste drie maanden had plaats gehad, beginnende met de afspraak, die zij met Joan Ames in het hotel te New York gemaakt had en eindi gende met haar gaan naar Duitsch land met het dool van Marion Brid ges de voor meneer Askew compro- mitteerend'e papieren in bezit te krij gen. „Sir Griffith mag u wel dankbaar zijn voor ales, wat u voor hem gedaan hebt zei meneer Smith. „Als u mij de courant niet ver koopt, is al mijn moeite vergeef sell geweest", zei Lucille, „en heeft sir Griffith mij niets te danken". „O, zoo, maar zou u nu maar niet liever gauw de papieren heden? Voor dat ik die gelezen heb, kan ik niets beslissen." Lucille zette haar pruik en haar mutsje weer op en begaf zich naar de deur, maar opeens viel haar Iers in, en keerde zij nog even terug. „Hoe heet de Amerikaansche con sul?" vroeg zij. „Generaal is op het 0ogenblik consul." „Generaal O, wat een geluk! Die is nog een oude vriend van Va der, en mij kent hij ook heel goed. Ik zal dus morgenochtend reeds mijn indentSteit kunnen bewijzen," en' daarop snelde zij naar boven. HOOFDSTUK XXVII. Het was Zaterdagmiddag. Sir Grif fith Knight was op zijn kantoor bezig den lessenaar leeg te ruimen, die weldra door een ander in gebruik zou worden genomen. Zijn boeken had hij reeds ingepakt. Knight wiet nog altijd niet, of de courant reeds in andere handen was overgegaan maar dat was voor hem nu betrekkelijk bijzaak. Hij had zijn ontslag als hoofdredacteur genomen en dus niets meer met de Evening Recorder uit te staan.. Hij gevoeld» zich zeer gedrukt, want zijn weric was hem lief geweest, en het was hen}' hard gevallen, het te hebben moetei opgeven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6