Dr. ALETTA JACOBS. Het bericht, dat dr Aletfca h. Jacobs failliet was verklaard, heeft nog al ver bazing gowekt. Aan het „Hbld." werden over het faillissement do volgende inlichtingen verstrekt Aals aandeolhoudstcr in een onder neming had dr. Jacobs zich evenals de andere aandeelhouders, hoofdelijk aansprakelijk gesteld, voor het totaal der finaneieele verplichtingen dier on derneming- - Dr. Jacobs, zoo goed als eenige an dere aandeelhouders, hadden sinds lang volkomon aan hunne persoonlijke verplichtingen voldaananderen echter bleven in gebreke hetgeen ten gevolge had üat reeds in den afgeloo- pen zomer het faillissement van dr. Jacobs werd aangevraagd De rechtbank weigerde evenwel die aanvrage en dr. Jacobs verkeerde in de meening, dat de zaak daarmede was afgeloopen. Geheel onverwacht vond zij echter, then zij Vrijdag j-1. thuis kwam een door haar dienstbode voor ontvangen getcelcende dagvaarding, houdende de mededeeling, dat op haar bezittingen beslag zou worden geegd, indien niet binnen twee dagen een bepaald bedrag de schuld der onderneming, waarvoor dr. Jacobs zich aansprakelijk had ge steld, was voldaan. Den vrienden van dr. Jacobs was intusschen tor ooro gekomen, dat van zekere zijde er op werd gespeculeerd, dat indien dr. Jacobs zelve niet in staal was te betalen, anderen voor haar in de bres zouden springen. Dit wetende, achtten die vrienden in over leg met de bij de zaak betrokken des kundige raadslieden en in de eerste plaats in overleg met dr. Jacobs zélf, het beter, dat zij zelf haar faillisse ment ging aanvragen omdat daardoor kon worden voorkomen dat op haai' be zittingen beslag werd gelegd. Dat is toen, onmiddellijk den vol genden dag geschied. Naar men het blad verzekerde mocht dr- Jacobs siuds het bericht van haar faillissement werd gepubliceerd vele blijken van sympathie on waardeering ontvangen, K.Cz. DE BOER, 70 JAAR. Heden, don lOden October, herdenkt de heer K.Cz. de Boer to Assendelft zyn: 70steu geboortedag. Dat die dag voor hem tot een onver getelijke zal worden gemaakt, zal veler wenseh zyn, schrijft de heer H. Klerk Jr., burgemeoster van Krommenie in het Alg. jNcd. Landbouwblad. Allen, die weten wat Hij gedaan heeft voor de bevordering van 's Lands be langen, inzonderheid voor den Landbouw, zallcn behoefte gevoelen hem daarvoor liuu erkentelijkheid te betoonen. Het zy vergund even uit te wyden over! den .nnbtclyken loopbaan over meer dan 40 jaren. ,/n 1879, op 20-jarigeu leeftijd werd de I heer De Boer benoemd tot Burgemeester ■van Assendc-lft. Dit ambt is hjj blijven bckioeden tot 191S, alzoo 39 volle jaren. Do gemeeuto Assendelft is hem ten zeerste dankbaar, voor zijn intensen ar beid en denkt met grootc voldoening aan die jaren onder zyn bestuur doorgebracht terug. Do Noord-ïlollandsche collega's zullen zich nog zijn v-riendelykon omgang herin neren en het was mjj een groot voorrecht enkele jaren met hem te mogen samen werken. In 1SSS kwam k*y" als Lid van de Pro vinciale Staten zitting nemen en opende zich de gelegenheid in ruimer mate uiting te kunnen geven aan zyn behoefte de bel tngen van den Landbouw, die hem nog heden ten dage zoo na aan 't harte liggen, to steunen en te bevorderen, waar noodig to verdedigen, wat hy ook tooude als lid van do Hoilandache Maatschappij van Landbouw. Toen in 1894 de verkiezingen den heer De Boer naar de Tweede Kamer brachten, hadden de kiczors goed gezien. Het land bouwende Noord-Holland had groote be hoefte aan zulke vertegenwoordigers in de Kamer en in den heer De Boor had men oen man gevonden, met heldere be grippen en vooruitzieudou blik, en dit in do moeilijke jaren voor den boerenstand. Hij stond dan ook spoedig en vele raaien op de bres, wanneer het gold het heil der groote categorie vaa plattelanders, waarvan ten slotte toch stad en volk, ja de geheele Neilerlandsebo natie afhanke lijk was en wat in latere jaren nok zoo ondubbelzinnig is gebleken.. Het verhoogeu van het voortbrengings- vormogen van don bodem tot bloei van, do landbouwende bevolking beschouwde hy als oen der hoogste plichten, en van zijn hand verschenen dan ook leerrijke en warmgestelde bijdragen, waarnit sprak zyn liefde voor- en zijn belangstelling in den vooruitgang van den boerenstand. Kortom hy was een der beste pleitbezor gers voor den landbouw. Nadat vele jaren in uo Tweede Kamer waren gearbeid werd hy herkozen tot Lid van de Eerste Kamer. Zonder twijfel werd gowaardeerd wat deze self-mado man in de vertegenwoordi gende lichamen alzoo had gepresteerd. Niet door op do groote trom te slaan, maar door stillen arbeid en door zyn door dachte en aan studie zoo Tjjke en door er- variug gesteunde adviezen, dwong zyn wecken eerbied en achting af. Hy was ook hier oen geziene persoon lijkheid, il ie niet wend voorbij gegaan, wanneer deskundige voorlichting noodig Was, integendeel! EEN MERKWAARDIGE KLOK. 'Misschien zullen vele lozers zich nog de Wereld klok van den uurwerkmaker-me- chnn-.cns Aug. Noll uit Villingen (Schwarz- wald) herinneren uit don tijd, toen hij daarmee een rondreis door ons land deed. Dat was n.l. in 1904. Thans is dozo klokkenmaker met zyn merkwaardig uurwerk, waaraan hy ze ven jaren heeft gewerkt, to Rotterdam teruggekomen, waar hij hot heeft geëx poseerd. Ziehier een korte beschrijving van de „wereldklok". zooals de vervaar diger haar noemt. Het uitwendige van dit merkwaardige uurwerk, dat niet minder dan 4.5 meter hoog, 4 meter breed en 1.5 meter diep is, un do talrylco uit hout gesneden figuren zyn vervaardigd door een-altaarbeeldhou wer. Het geheele ingewikkelde on kun stige mechaniek heeft de heer Noll zelf bedacht, uitgewerkt en tot stand ge bracht. l-.r is op deze klok van alles te vinden. •1} wyst do uren on minuten aan, don dag, de maand en hot jaar, don New-Vork- aehmi tijd en dien in Calcutta. Zjj slaat' iedere minuut, ieder kwartier, ieder uur. Teder kwartier gaan boven links deuren open en treedt het eerste kwartier oon kind, het tweede oen jongeling, het derde een man en hot vierde een grijsaard te voorschijn. Zy schrijden langs den dood, die by den laatste driemaal waarschu wend de zeis opheft. Als hot uur slaat, komen de twaalf apostelen to voorschijn. Zy gaaa langs Jezus, naar wion zy het hoofid neigen en die hen allon zegent, ai- leen den laatste, Judas niet. Driemaal per dag luidt een monnik de gebedsklok en gaan biddende monniken naar de ka pel. Het orgel, dut zich ia de klok bevindt speelt een koraal, driemaal per dag, nis de deuren van het groote middcnportanl zich openen en het interieur van een kerk laten zien, waarin zich oen aantal per sonen in volkskleederdrachten beweegt. Er zyn nog nndere merkwaardigheden aan dit kunstwerk, o.m. oen trompetter, die byjiet begin van eca nieuw jaar een solo speelt, een nachtwacht, die het aan tal uren blaast. Do christelijke fcestdageu worden aangekondigd en boven het kerk portaal bevinden zich veranderlijke schil derstukken betroffendo don Kerstnacht, do kruisiging, enz, Bovendien ia aan den voet nog een tel lurium opgesteld, met aarde, maan en zou, die van het hoofdwerk uit in beweging worden gebracht. Persoverzicht HET BEZUINIGINGSVERSLAG. De „N. R. Ot." vat zijn meening over bet tweede bezuinigingsverslag als volgt samen Uit het geheele verslag spreekt de stille strijd van de bureaucratie tegen de commissie, die terecht bij haar po gingen tot bezuiniging in dc eerste plaats het aantal ambtenaren in oogen- schouw heeft genomen. Ook onzes in ziens is het beter" de noodzakelijke be zuiniging in beperking van het aantal dan in algemeene vermindering van bezoldiging te zoeken. Een Klein, goed geschoold en goed bezoldigd corps ambtenaren zal voor het land van ou- eindigd meer nut zijn, dan een groot corps, dat dan vanzelf minder zal moeten worden geremuuereerd. En hier had nu, dunkt ons, de regeering, en elke minister voor zijn departement, kleur móeten bekennen, richting aan geven cn zijn wil aan de hom brieven met uitvluchten en verontschuldigin gen voorleggende ambtenaren moeten opdringen, llier had de regeering de lijn moeten aangeven en dc leiding be lmoren te nemen. Er had van haar .nitiatie uit kunnen gaan zij had er prijs op moeten stellen, de opmerkin gen der commissie te voorkomen en naar aanwijzingen overbodig te ma ken. Van dit aJles echter ontdekt men geen spoor. Noch uit het verslag der commissie, noch uit de begrooting, valt ééne aanwijzing op te diepen van een minister, die zich boven het vraag stuk heeft weten te. stellen en een go- wijzigde richting uit te stippeleu. Beide stukkeu maken den indruk van volkomen ministeneele passiviteit ten aanzien van het vraagstuk MAATREGELEN TEGEN VALUTA- OONOURRENTIE. Beurs en Bedryf sehryft: De ro- geering stelt haar eersten maatregel te gen do valuta-eoneurrentie: do goedkoop ste Duitscho sigaren zullen extra worden belast. Do bedoeling is, eenigo duizenden werklooze sigarenmakers woor aan den arbeid te brengen, waardoor èn dozen èn de gemeenschap gebaat zouden zyn, omdat er minder uitkecringeu behoeven te worden opgebracht. Wanneer men overtuigd is, dat alleen vryhaudel een deugdelijke economische politiek is, dan zou men in do huidige abnormale omstandigheden zyn principes wel een poosje kunnen opbergen, nuts men bevestigend antwoordt op do vraag: „Zal 't batenf" Zal mon werkelijk de Nederlandscho industrie helpen, door de Duitsche sigaren buiten do grenzen te si niton 1 En dan lykt ons een volmondig „ja" wel by na ondenkbaar. Terwijl, als men weifelend antwoordt, dat waarschijnlijk een aantal werklooze sigarenmakers toch wel 'weer werk zullen krijgou door den voorgèstelden maatregel, men volstrekt, nog niet klaar is, omdat wellicht de moei lijkheid zich slechts naar een anderen bo- drjjfstak verplaatst. Eigenlijk is 't al een naiove gedachte,,1 dat een geheel volk van zestig millioen uienschen zou kunnen verarmen, zoudor1 dat de omringende volken in die ftecr- 'gaande beweging zouden worden noergo-1 trokken. De huishouding van de 20e eeuw is toch wel te intcrnutiuuaal, dan dat men door hot optrekken van couigo muurtjes het groote geheel zou kunnen verdoelen in een aantal kleino huishoudinkjes, die van elkaar geen last zouden hebben. Torwyi het dus een internationaal be lang is, dat Duitschlacd zich herstelt, neemt men maatregelen, om het nog die per lo doen ziukeu. Indien hot lukt, do Ncdorland6cho Bi- garenmakers te helpen door protectie te genover Duitscho sigaren, dan moet het gevolg zyn, dat Duitsche sigarenmakers werkloos worden. Gevolg, regccringsstoun door middel van do baakbiljettoupers,! verdere daling van de valuta, nieuwe j concurrentie. Ander gevolg: do nog grootcre armoede in Duitschland werkt invoer van Neder landscho producten ten sterkste tegen of belet het herstel er van. Hoe vele onzer thans soms bijna wanrdeloozo tuinbouw producten zouden een groote som gold in het land brengen, indien do Duitschers meer koopkracht hadden! Om van viscb en andere producten niet eens te sproken. Do regeering neemt dus van den een weg, wat ze aan den ander geeft, en aan gezien do een do klant van den ander is, geeft zo niots, want die klant koopt dan minder sigaren. Mogelyk is ook, dat ds Duitscho fabri kanten compensatie zoeken in het buiton land. Hierdoor wordt aan do Nederland- sehe industrie dau een nieuwe moeilijk heid in den weg gelegd, daar deze toch voor een belangrijk deel op export is aan gewezen. Het mag dus mogelyk zyn, dat oon be paalde fabriek, die speciaal veel last, heeft van de valuta-concurreutie, by het regceriagsvoorstel baat vind!, het Neder- landsche bedrijfsleven in zyn geheel en zelfs de sigaren-industrie over do heole, ljjn zal er geen voordeel van ondervinden. Reeds vraagt men in Eindhoven om het voorgestelde recht to verfioogen. Spoedig na invoering zou blyken, dat het alweer verhoogd moest worden. Omdat het doel, niet zal worden bereikt. Het zal uiet baten, DE SUBSIDIEERINC VAM OEN WONINGBOUW. De N*. Rott. Ct. leven eenigo be schouwingen over" de subsidiec-ring van tien woningbouw en merkt daar bij o.a. op, dat zoo ook de voor I'j23 aangevraagde eredïeten zullen zijn verbruikt, sedert 1905 rond f 830 mil- iioen ter .verbetering" van de volks huisvesting zullen zijn besteed. „Het is er ver van af, aluus het blad, dat men hier ten volle met produc tieve uiigaven te doen zou hebben. De premies aan de particuliere bouv.mj- verneid zijn verstrekt a lonus peruu, en ol de aan die nijvemeid verstrekte hooge Hypotheken gedekt zijn, mug betwijfeld worden. Het grootste risico is echter gele gen in ue voor gemeentelijken en ver- eenigmgsbouw veistrekte voorschot ten. Uu een in de Augustus-afleve ring van het Tijdschrift voor de Volks huisvestiug opgenomen overzicht blijkt, dat door het rijk van 1 Jan. 1915 tot 1 Juli 1922 aan dc gemeen ten maximaal ruim f 8.600.000 aan jaa.rlijkscke bijdragen in de betaling van do annuilelten van de voorschot ten zijn verleend ter tegemoetkoming in tekorten op de exploitatie, vu» welke tekorten de gemeenten daaren boven ook harerzijds een deel hebben te dragen naar een maatstaf, die in de laatste jaren herhaaldelijk gewis seld heeft. Mem beeft zich wel eens gevleid met de gedachte, dat deze rijks- en gemeentelijke bijdragen, geleidelijk door hnurverhooging zouden kunnen worden weggewerkt, maar daarbij, evenals trouwens bij de geheele offi- I cieele woningpolitiek, buiten de eco nomische omstandigheden gerekend". Nu de gevolgen van de kunstmatige opdrijving van het woningtype lang zamerhand geheel zichtbaar worden, aciit de N. Rott. CL, die herhaalde lijk voor het gevaar daarvan de aan dacht heeft gevraagd, zich gerech tigd aan eventueeie pogingen om met liet voeren van een onverantwoorde lijke woningpolitiek voort te gaan bij voorbaat oen krachtig halt toe te roe pen. Ze schrijft: Met de subsidieoring van-den wo ningbouw behoort bet naar onze moe ning zeer binnenkort geheel uit te zijn. De premie van ten hoogste f G00 per woning, die thans nog aan dc particuliere bouwnijverheid wordt gegeven, is trouwens naar onze mee- nlng voor het grootste deel een tege moetkoming in do loonen van de bouw vakarbeiders, waarvan het „op peil houden" allerminst op den weg v an den slaat ligt. Van dat subsidie aan de particuliere ondernemers komt men echter niet af, als men voort zou gaan met het verleenen van jaarlijk- sche bijdragen voor nieuwe plannen tot gemeentelijken en vereenigings- bouvv, waarom ook hiermede behoort te worden gebroken, mede in het be lang van „de gaafheid van den gul den". Ter voorziening in de woning behoefte van de onderste lagen clor maatschappij kan men waarschijn lijk niet geheel aan liet verleenen v an voorschotten en biidragen ontko men, doch daartoe behoort naar on ze meening de bemoeiing van den staat binnenkort dan ook beperkt te blijven. Men stelle zich vooral niet voor, dat men voorshands voor den woningbouw meer zou kunnen doen dan vóór 1914. Met het lophouden van die subsi- el leering zullen van zelf ook de over dreven decreten omtrent het woning- typ® krachteloos worden. Men zal dan slechts dat soort woningen bou wen, dat belooft rendabel te zijn c-n de oraring van de laatste jaren zal overigens wel hebben laten zien, hoc men het niet moet doen. Letteren en Knnst „REIGEN" De Rotterdamsche gemeenteraad verwierp met 19 tegen 14 stemmen een motie van het I'd Van Ravesteyn, waarin als het oor- deei van den Raad werd uitgespro ken nat het uitoefenen van censuur dooi den burgeraester op het toom el- stuk Reigen achterwege had moeten blijven. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. In „Eigen Haard" een kroniek van D. waarin veel pittigs on raaks wordt opgemerkt. J. Stamperms be gint een nieuwe reeks herinneringen met oen schets over Kinderleed, die heel aardig geschreven is. Van Tom Schelpervaat een artikel: „Week ends" per motorvoertuig; van G. van Huizen een reisschets. Tusschen den tekst twee vereen: Zwanenspreng van Joannes Reddingius en Avondlied je van Antoon Bon. Een nummer dus met een rijke verscheidenheid. In „Gewapend Beton" maand blad voor beton en gewapend beton bouw, een artikel van kapitein P. W. Schaoroo over de nieuwe kolenvvas- scherij van de Staatsmijn Hendrik te Rurnpen, die geheel in gewapend' beton is geconstrueerd en een artikel over een ontwerp voor een water to ren in gewapend beton door J. A. Visser; beide met afbeeldingen. In „ïnöië" schrijft 't Hoen over Stierenwedirennon op Madoera en in Resoeki. 1-Iet artikel is met verschei dene mooie afbeeldingen, die ©en dui delijk beeld geven van dit aloud Madocrocsch volksfeest, geïllustreerd. Marie Jacques gcefl een vervolg van Tijger-verhalen uit West-Sumatra. „Floralia" weder eenige nuttige wenken over de cultuur van Varens en behandelingen ervan. Verder de rubrieken: Groenteteelt, Fruitteelt en Plantenziekten! oer. In „Avicultura" van M. I,. Spruyt een artikel over dc afstam ming van hoenders en een van '1. Geerlings over eierleggen. Voorts bij dragen over honden en konijnen. In „Onze Vloot" behalve het ar tikel naar aanleiding van de benoe ming van den nieuwen minister van marine, waarvan wij reeds onder Pers- Overzicht een uittreksel gaven, een vervolgartikel over de expeditie naar het Centraal Gebergte van Nieuw- Guinea een vervolgartikel over ouzo zeemacht tijdens den Spaans chef Erf- opvolgingsoorlog on een bijdrage over het bezoek van Hr. Ms. „Zeeland" aan Paramaribo. In „Vrije Arbeid" schrijft dr. J. Rutgers over Darwins evolutieleer en' onze wereldbeschouwing; de heer J. Visscher over oïïzë 'dure Schoolwet; verder in dit nummer de gebruikelijke rubrieken. „Ons Leger" opent met een por tret van generaal Snijders, die den 29en Septomber riju TOen verjaardag vierdeen geeft verder een portret van den heer W- Dyserinck, die tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd. J. van de Wall schrijft over volkszang in het leger. Voorts een artikelOude Historie. Rcclitszaksn DOOR EEN SLECHTEN VRIEND OVERGEHAALD. In Augustus 1.1 zag een politieagent een kantoorbediende op de Keizers gracht te Amsterdam op verdachte wij ze in gesprek met een berucht jong- mcnsch, J. Ph. T. B., die reeds meer malen werd veroordeeld. Hij had den kantoorbediende al dikwijls met B. zien staan jiraten en hij besloot daar om den kantoorbediende eens te vol gen- Op een gegeven oogenbük zag hij, dat de kantoorbediende een pakje aan B. gaf. Toon nu hierop de kantoorbediende op een politiebureau aangifte kwam doen, dat hij f 8250, geld dat hij voor .i.in patroons, com missionairs in ef fecten. was wezen ontvangen, lewijt was geraakt, werd l.i„ vastgehouden. Vervolgens werd x>. opgespoo. in wiens bezit zich de 8250 bevonden. Het bleek, dat B. den jongen over gehaald had, het geld te stelen. Dit individu was hem iederen ochtend ko men opwachten om hem over te halen. De kantoorbediende verzette zich fteeds. Maar toen hij de onvoorzichtig heid had om aan B. te schrijven, dat hij niet wenschte over te gaan tot het plan om diefstal te plegen en de op brengst samen te deeien, maar dr„ hij B. wel op een andere manier van dienst zou zijn, dreigde B-, dat hij den patroon van den kantoorbediende met dit schrijven in kennis zou stellen. Door dien zwareu druk me steeds op hem werd uitgeoefend, is de kan toorbediende tot do daad overgegaan, evenwel met de stille hoop, dat de toeleg van B. per slot van rekening toch nog mislukken zou. Wegens verduistering en heling heb ben de 19-jarige kantoorbediende en de 23-jarige B. voor de Amsterdsm- sche rechtbank terecht gestaan.-Don derdag is, meldt het N. v. d. IX, de kantoorbediende veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en B. tot 2 1/2 jaar gevangenisstraf. PER HUWELIJKSADVERTENTIE. De man, die door middel van een hu welijksadvertentie in kennis kwam mat een 46-jarige trouwlustige weduwe, zich met dio vrouw verloofde en haar in den verlovingstijd verschillende gelden af handig wist te maken onder aileilei val- sche voorwendsels is door de Vierde Ka mer der Rechtbank te Amsterdam ver oordeeld conform den eisch van het O. M. wegens het voortgezet misdrijf van oplichting tot i jaar gevangenis straf. ERNSTICE INSUBORDINATIE. Het Hoos Miita.li- Gerechtshof deed uitr-praak in de zaait tegen den mili- ci en-kanton reokterv*edmv ierf--9 C cl en-kanonnier 4e res. vesting-artille rie. thane gedetineerd, die in eersten aanleg- doo rden Krijksraad: te 's-Gra- venkase was veroordeeld tot eon jaar militaire eevangenistxaf, met ontzeg ging- van het recht om bij de gewa pende maoht of als militair geëmplo yeerde te den en voor d en Uid van vijf jaren, tor zako dat kii te Den Hel der on 1 April opzettelijk een 2e-lui- tenani eon slag- in het gezicht heeft ge geven. waardoor de luitenant zijn evenwicht verloor ©11 achterover tegen den grond viel, toen heeft beklaagde den luitenant uitgescholden. Zooab wij indertijd meldden, vroeg de advocaat Piek aal bc-kL veroordee- liug tot zes maanden militaire gevan genisstraf, zander ontzegging. Jdr. R<o- lundus Hogcndoorn uit Den Haag concludeerde tot vermindering der straf of voorwaardelijke veroordee- Ling. liet Hof veroordeelde bekl. met te- nictdoentng der OGitzeeging, tot een jaar militaire gevangenktraf, met af- tresk van het voorarrest ecd'ert 1 April. Rubriek voor vrapa VRAAGIk ben milicien van 1919. Op 28 Februari 1920 ben ik afge zwaaid en liet op 2 Maart mijn zak- ..jc door den burgemeester van Haarlem afteckeneu. Op 18 Septem ber 1922 ben ilc voor twee weken her halingsoefeningen opgekomen en keer- do 30 September 1922 weer terug, dus wederom met groot verlof. Moet ik nu wéér mijn zakboekje laten r.ftee- keuenl ANTWOORDBij het afzwaaien worden, of liever moeten, de verplich tingen van groot verlofgangers nog eens worden besproken. Gij zult goed doen met liet zakboekje u nog eens te vervoegen ten raadhuize, om c. q. de pas to laten afteekenen. VRAAGIs iemand, die een num mer even over de vijfhonderd geloot heeft, dienstplichtig? ANTWOORDDit is nog niet be kend, docli wordt «te zijner tijd be langhebbende bericht. VRAAG Is No. 655 van de militie- loting te iïuarlem vrij van dienst ANTWÓORD: Is nog niet bekend- To zijner tijd wordt - belanghebbende daarmede in kennis gesteld. VRAAG Wij zijn met ons drieen broers. De oudste is reeds in militai ren dienst geweest. Wie moet. nu nog dienen? Of hebben alle twee broeder- dienst? ANTWOORD-; Dit is zoo niet, te bepalen. Wanneer bet voor de lichting 1923 is, kunt ge dit op bet raadhuis, afd. Militaire Zaken, vc-memen. VRAAGWaar moet ik mij vervoe gen, om op Rijkskosten opgeleid te worden tot adspirant-machinist voor de pakctvaait op Ned.-Indië? ANTWOORD Vervoeg u eens aan het Schecpvuarlhuis,, Prins Hendrik kade, Amsterdam. VRAAG: Als typograaf werkzaam zijnde te Amsterdam, ontving ik in de maand Juni over het belastingjaar 1921"22 hot aanslagbiljet voor rijks inkomstenbelasting enz., naar een zuiver inkomen van2019. Ik heb geen minderjarige kinderen. De aanslag is als volgt: Rijks inkomstenbelasting 33. Opcenten Rijk enz. f 46.86 VcrdedigingsbeJaating II 6. Gemeentelijke Inkomstenbelas ting 78.— Totaal 163.86 Is de aanslag juist? Ik meen dati ik voor de gem. inkomsten 42 te veel betaal ANTW'OORD: Indien u te Amster dam als forens zijl aangeslagen, moet liet bedrag der opcenten zijn 35.86 en de gemeente inkomstenbelasting f 52.-. Gemengd nieuws EEN BERUCHTE DIEVEGGE GEARRESTEERD. To Wolkeredorf by do Oostenrykscli- Höagaarscho grens ie, uaar de „Daily Mail" uit Weonen verneemt, een meisje gearresteerd, dat verschillende oplichtin gen op haar geweten hoeft en waarnaar de Weenschs j>olitio reeds sedert twee jaar zocht. Zy is de dochter van een wis selwachter. Door middel van valscho ge tuigschriften slaagde zy er in con be trekking te krjjgen by ryke families. Zy won het vertrouwen dier families en ver dween daarna met alles wat zjj machtig kon worden, voornamelijk juweclen en bont. Haar ware naam is Marie Mitringer, maar zy 6taat by de politie speciaal be kend onder den naam van Anna Mayer. Zy heeft con bekoorlijken glimlach en truedt op zelfbowusto wyze op. Zy bozit ologanee en ontwikkeling ver bovon haar. stand. Haar laatste daad, \i elke zy oen week geleden bedreef, waa zoo goed gelukt, dat er een belooning op haar aanhouding werd gesteld van het voor Oostenrijk enorme bedrag van 10 inillioen kronen. Honderden personen gaven aan de politie verkeerdo inlichtingen on wezen meisjes aan, die volstrekt geen overeenkomst toonden mot de dievegge. Eén vrouw werd zoodanig aangelokt door de hoogte der belooning, dat zjj kwam verklaren, dat haar dochter het gezochte meisje moest ijjn en haar begeeriglieid veroor zaakte de politie heel wat laat. Men vond Marie by ee» man, Wein- stein genaamd, met-wion zy op gemeubi leerde kamers woonde. De dochter van haar hospita koester de argwaan en zal thans de belooning krjj- gen. Detectives omringden het huis en Marie opende de deur. Zjj verklaarde op kalmen toon, dat zjj niemand anders was dan Frau Weinstein, £otdat zjj werd hor kend door het zoontje van een barer slachtoffers, dat de politie mee had ge bracht. Weinstein, een kleine, dikke, kaolhoofdigo Hongaar van 30 jaar, ont kwam door het vonstor en mon moest hom verscheidene mjjlen ver achtervol gen, voordat hjj word gearresteerd. Hjj huilde, toen men hem aanhield. In de met de gestolen goederen gestof feerde kamers werd een groot aantal praohtigo lceren tasschen gevonden. In lucifersdoozen waren do prachtigste ju- woelen verborgen. Het meisjo verklaarde, dat zjj de juwee- Ien, welke zjj den lantsten keer had buit gemaakt, by ongeluk in de train had la- ton liggen. De buit, die in Marie's woning werd aangetroffen, vulde twee politie-auto's. Zjj beweerdo inet nadruk, dat zy, toen zjj te Weenen in betrekking was, Weinste;n vertelde, dat zjj op bezoek ging bjj vrienden in Hongarije en dat zjj hem een week geleden 6chroef om haar aan het station to Woonen af te halen, voorge vende, dat zjj eoo juist uit Boedapest was teruggekeerd. Haar eenige vereook was om hem vrjj uit te laten gaan. TERUGGEVEN? Er is, zooals men weet heel wat te doen over de kwestie van het teruggeven nan de Duitsche eigenaars vaa do voor worpen, die indertijd, kort vóór het" uit breken van den oorlog, werden afgestaan ten behoeve van de tentoonstelling te Lyon. De Franschen hobben het tentoon gesteld© in beslag genomen en willen hot uu in 't openbaar verkoopen, ter betaling van degenen die finaneieele vorderingen op die ontjjdig geëindigde tentoonstel ling hebben. In Duitschland is tegen dit optreden geprotesteerd en de Duitsche regeering hoeft officieel stappen gedaan om de teruggaaf te verkrijgen, althans van de zeldzame stukken, o.n. hot manus cript van do Faust, dat door het Qoethe- museum te Frankfort op de tentoonstel ling te Lyon was ingezonden en andere Goetbe-herinucriagcn. De veiling van de ia beslag genomen voorwerpen was bepaald op 29 October, maar de Fransche justitie heeft nu be paald, dat van die veiling zullen worden uitgesloten do belangrijke stukken, op Goethe betrekking hebbende, over wier teruggaaf de beslissing berust bjj hot de partement van buitenlandsche zaken. Volgens het „Journal des Débats" zul len op de veiling alleen ten verkoop wor den aangeboden die voorwerpen, die niet vallen onder de rubriek van hetgeen vol gens belofte moet worden teruggeven, o.a. eenige bewerkte metalen voorwerpen, die als gouden voorwerpen waren ingezon den, inaar bij under onderzoek uit onedel motaal bleken to bestaan. EEN PORTUCEESCH DIFLOMAAT. Te Parijs overleed na een langdu rige ziekte de bekende Portugce-sane diplomaat markies de Soverae. De overledene was een zeer gezie ne figuur te 1-onden, waar hij bijna veertig jaar woonde. Hij kwam in 1885 naar de Engelsclie hoofdstad als eerste secretaris van do Portugeesche legatie.. Tien jaar later werd hij be noemd tot minister van Buitenland sche Zaken. In 1897 keerde hij als ge zant van Portugal naar Londen te rug, welke functie liij eerst hij ïict uitroepen van de Portugeeschc repu bliek in 1910 neerlegde. Hij bleef een trouw aanhanger van den afgezetten koning van Portugal en liehoord© tot do persoonlijke vrienden van wijlen koning Edward. EEN AVONTUURLIJKE KNAAP. Bij dc aankomst van do „Elisabeth- ville", tc Antwerpen, werd, zoo ver telt. „Het Laatste Nieuws", door de politie een knaap van 14 jaar aan wal gebracht, en in handen gesteld zijuer ouders, die hem op de kade af wachtten. Deze knaap, afkomstig uit Tisaclt, bij Mecheleu, was een ijverig leerling, die een bijzonder zwak had voor de aardrijkskunde, en wiens grootste ver langen was de wondere, geheimzinni ge streken waarvan Jules Verne zoo spannend wist te vertellen, ook eens te mogen bezoeken. Zooals hij nu heeft bevestigd, werd het verlangen om te reizen hem t« sterk. Hij wist op een goeden dag een spaarpot van 80 frank tc bemachtigen, en, terwijl zijn ouders meenden dat hij m de school was, zat hij in den suel- trein naar Parijs. Ju de Fransche hoofdstad geraakte bij, na de feesten van „quatorzc juil- let", die hij meevierde, zonder geld. Hij vond er toch een middel oj> om zijn plannen uit te voeren, en 6prak een stationsoverste aan, wien hij vertelde dat hij verdwaald w as geraakt en zijn tante had verloren. De stationschef liet zich verteederen en maakte het mogelijk dat de jongen zonder rois- kaartje te Rouaau kwam. Daar wist hij door allerlei middelen aan den kost te komen, en slaagde er na eenige da gen in, te Lyon aan te landen, cn ver der Marseille te bereiken. Hier zou hij zich inschepen om tot bij de „wilden" te geraken. Hij maak te een kajiitein wijs dat zijn moeder hem in Marokko verbeidde en... stap te op zekeren dag te Agadir aan wal. Daar sloot hij zich aan bij een groej Marokkanen, en leidde met hen eet avontuurlijk loven te paard, op kar ren, 's nachts slapende in een tent, legde hij ongeveer 100 K.M- af, ia Oostelijke richting. Wellicht zou hij het nog verder hebben gebracht, had de grens tusschen Frankrijk ea Spaansch Marokko hem niet tot den terugkeer gedwongen. Hij kor zich aansluiten bij een afdeehng soldaten, die naax Casablanca terugkeerden. Daar eindigde zijn avontuurlijke reis. Zijn ouders werden gewaarschuwd en liij werd ingescheept op de „Eliaa bethville", waarmee hij Zaterdag te Antwerpen is aangekomen. Ondanks alles heeft de avontuurlijke knaap al beweert hij thans berouw te hebben toch het genoegen ge smaakt, waarnaar hij zoozeer ver langde. Natuurlijk waren zijn ouders zeer verheugd over de terugkomst van der verloren zoon. BOSCHBRANDEN. Uit Quebec wordt geseind Tot dusver zijn er 33 dooden ak govolg van boschbranden in liet Co. balt-district. Verscheidene personen worden vermist. De branden woeden in twee ver uiieen gelegen ge bieden in Ontario en Quebec. On danks den reo-en wordt voor uitbrei ding ge\~reesd. DE STAKING DER „INbvRlTS" IN FRANKRIJK. Blijkens bericht uit Marseille hebben een groot aantal gezagvoerders van de groote vaart zich ter beschik!; - van de reeders gesteld. De „Syria", van de compagnie Fabre, is uitgeva ren met een bemanning, die de voor waarden van het besluit van onder minister Rio beeft aanvaard. Ver schillende andere schepen worden voor het vertrek gereed gemaakt. De „Eugene Pereire", die uit Mar seille was uitgevaren met eei. beman ning uit verschillende elementen sa mengesteld, o.w. eenige „inscrits' uit Marseille, die de voorwaarden van het besluit Rio hadden aanvaard, is op 60 mijl van de haven van Algiers door averij aan de machine genoopt te blijven stilliggen. Draadloos werd van het schip om hulp gevraagd van sleep- booten en om politie, .laar men hier volgens den gezagvoerder ongetwijfeld met sabotage te doen bad LOONSVERLAGING IN DE TEX- TIELLXDUSTRIE IN" TSJECHO-SLO- WAKIJE. Naar liet „Pragc-r Tag- blatt" meldt, besloot de vereeniging van werkgevers in de textielindustrie de duurt et oeslagen met ingang vim 15 OcL met 30 te verlagen. De ar beiders verklaarden hiermede genoo- gen te nemen. NOG MIJNEN. Een vischtrawler kreeg in de nabij heid van Gothland een geheel mijn- veld in het net. Men kor. zien s.'ci l rs van de mijnon bevrijdSu, door liet net to laten zinken- Do Jiajuo van het wc ter te: plaatse v.as o-ntrev. li va dem EEN KINDERMOORU, .Vis verdacht van den noord op dc klc-me Susanne Barbala, net 11-jarig meisje, wier lijk onlangs onder bet tooneel van liet Madolon-bioscooj)- 1 heater te Parijs werd gevonden, la de technische directeur van dat hea ter, Ciuvelier gearresteerd. Voorioopig zijn de bewijzen rog niet van dien aard, dat hij in voor ioopig arrest kan wor.len gestold, hetgeen echter toch wel zai gebeuren op grond van de beschuldiging dalec- tend van 1914, toen hij nog te Reims woonachtig was, waar hij zioli aan do aanranding van minderjarige meisjes had schuldig gemaakt. Door den oorlog werd indertijd het pro ces tegen liem niet voortgezet. l)e ver dachte is reeds ouder dan 50 jaar. DE IMMIGRATIE lfcUE VER LENIGDE STATEN. Meer dan twee milli >en jiersauoö vertoeven in dc Vereenigde Slaton, waarvan de helft in New-York, dio afkomstig zijn uit Rusland, Roemenie, Gahriè, Polen en Oostenrijk. Het zijn voor het meerendeel Joden, die uit hun woonplaatsen in Europa gevlucht zijn. ARRESTATIES VAN OFFICIEREN „Czesko Slowo" meldt volgen» een bericht uit Praag: Te Bri'mn zijn ocinige officieren van liet Tsjecho- Slowaaksclie leger, die in buitenland- schcn dienst stonden, gearresteerd, o.a. de adjudant van generaal l'oli- winnki, genaamd Nowakowski. De redenen der arrestaties worden niet opgegeven, maar het staat vast, dat de betrokkenen gevaarlijk voor den staat worden geacht. Het onderzoek en de arrestaties worden voortgezet, daar men hier te doen heeft met een .wijdvertakte organisatie.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7