PLANTA PLANTENBOTER mmm visclihandel zij tenslotte nog ont- loend, dat het aantal ingeechreven hai lielaren op 31 December 1921 be lt: ecg 222, waaionder niet begrepen «le ongeregelde bezoekers der haring- veilingen en de koopera beneden een bedrug van f 100. De reeds langer gevestigde zaken konden met uitzon dering van enkele, die moesten liqui deeren, blijven bestaan. In de alge- uieenen toestand van den vischhandel uvam in het venslagjaar geen groote verandering. Wegens het verloren gaan van Duitschland als afzetgebied verd de verzending naar België en andAe landen grooter en nam ook de vischverzending in het binnenland aanzienlijk toe. Uit het politierapport. De politic hecfi een Engclschman, opvarende van jen der Engclsche schepen die in haven liggen, tijdelijk opgeborgen gens dronkenschap. Door de rijks veld wacht is aan oureau gebracht E...K., die nog stiaf moest ondergaan, subs, boete betaleo. Hij verkoos bet laatsie en is daarna weer op vrije voeten gesteld. Gevonden voorwerpenkinder- brockjc, kindermuts, mantelceintuur. Vergunning Hinderwet. Aan de N.V. Maatschappij tot Exploi tatie van Ijsfabrieken in Nederland is vergunning verleend tot het op richten van een inrichting tot het be reiden van droge verfstoffen, waar in gebezigd zullen worden 2 electro- motorc-n van 1—2 P.K. in het per ceel Industriestraat 33. Binnenland DE ELECTRIFiCATIE VAN HET GOOI. llel Hbld. 6chrijlt: De stapel van bezwaarschriften te gen de etectrocutie, die zich in een der Kamers van het departement Waterstaat bevindt, heeft thans de hoogte van een meter bereikt. Indien alle personen, die verzoch ten een mondelinge toelichting te mo gen geven, gehoord zouden worden, zou de minister gedurende drie maan des audiënties moeten houden. DE GAS F ABRI CAT IE. Het tijdschrift „Water en Gas" geelt een overzicht van de vele uit vindingen, om gas te maken. Men vindt o.a. vermeld, de fabricage van jas uit bladeren, gas uit bruinkolen an gas uit rioolslik. In Duitschland heeft men gas ge maakt uit allerlei boombladeren, houtafval, dennenaalden. keukenaf val, stroo, gebruikte run of andere looimiddelen, enz. Vooral heeft de „ueutöCne uas AKtieugescbieuait te Hannover aanaaent gocaonaen aan üe gus-iabricage uit Planeren. Het bl&ucrgaa bezit een warmtewaarde ran Jouu caloneen, hetgeen vrijwel overeenkomt met steeuaolengas uit kolen, met oen yerbrandaagawaarde van 5000 calorieën. Bladergas voldoet even goed voor rer.ichüngs- en tenvarmings-doelcin- den als koleugas en watergas. Maar het bdhoeCt niet gezuiverd te worden, want liet bevat geen ammonia, zwa velt erbindingen of cyaanverbindin- gen. In Canada is lnen druk bezig om goede inrichtingen op te richten voor de gasfabricage uit aldaar opgedol ven uruiuiioion. l.ut „Bureau of Mines" zal zich l»e- lasien mei net tecwuscne en liet piot-f-oudervindelijke geueelte, terwijl tic ionusen, die noodzakelijk bijeeu- gebracnl moeten worden, zullen vei- etrekt woruen door particuliere be langhebbenden. Under de vole uitvindingen om gas te maken o.a. voor gasmotoren, is geen enaele waarschijnlijk meer onge woon en meer eenig dan die, om het te bereiden uit rioolslik. Een En gel scli ingenieur bepleit deze werk- wipe eohtec ernstig. Na in herinne ring gebracht te hebben, dat deze uit vinding in geen geval nieuw is, daar er reeds voor meer dan 25 jaren-ge leden een „septic tank" georuikt is voor de verlichting van riool werken, geeft bij-oen opsomming van eenige van zijn eigene proefnemingen en on derzoekingen. Hij had het Matunga Leper-Asyl te Bombay in het begin van 1920 bezocht, waar hij een klei ne machine gezien had, die reeds se dert 1907 gcoreven werd door gas int riooibezitiksei verkregen en vatte het plan op, het arbeidsvermogen van rioolgas na te gaan in een kouder en meer veranderlijk klimaat. Er werd op de „Cole Hall Sewerage Farm" bij Birmingham een gelegen heid gevonden, waar een zuiggasfa- briekje werd ingericht met geringe kosten. Dit fabriekje bevatte een ho rizontalen motor van 34 P.K., een een trifugaalpomp van 5 Eng. duimen wijdte om a'ik op te pompen, een kleine waterbron, een tank voor de ontleding van het slik en een gashou der. Vooreerst was de te verkrijgen rioolslik zeer waterig, want zij bevat te niet meer dan 3 percent vaste stof fen, doch een dikker materiaal, dat ongeveer 10 percent vaste stof bevat te, zou binnenkort door een nieuwe buis aangevoerd worden. Zelfs met de meer vluchtige vloeistof bracht men echter een belangrijken goeden uitslag tot stand, nl. om er genoeg kracht uit af te leiden, om de pomp te drijven. Te Cole Hall werd de grootste hoeveelheid van het rioolslik door de boeren voor mest gekocht, terwijl slechts de hoeveelheid noodig voor kracht onderworpen werd aan fermentatie. Er Weef nog over om te overwegen, of er voordeel te behalen was, het bewijs daarvan leidde daarom tot het plan om rioolgas als zuiggas toe te pa.--en. F.r werd reeds benaald, dnt er een gasopbrengst van 25.000 kub. voeten te verkrijgen was uit vier ton vaste stof op de boerderij te Cole Hall, terwijl dit een gasopbrengst van 18 percent van het slik beteeken- de. BEZUIN ICING. Dp een vergadering van vertegen woordigers van de ló belangrijkste ge meenten in Noord-Brabant, te 's-Hertv genbosch gehouden, is de vraag bespro ken, in welk opzicht bezuinigd kan-wor den op de uitgaven voor het personeel der gemeenten. De vergadering achlte het vooral in dezen i:jd dringend noodzakelijk dat het aantal ambtenaren en werklieden zooveel moireliik »ordt beperk Om dit te bereiken, adviseert de ver gadering den werktijd der geaieen.e- wcrklieden zoodanig uit te breiden, als de geest der Arbeidswet toestaat, en er daarbij rekening mede te houden, dat voor arbeid buiten fabrieken en werk plaatsen een langere werktijd is toege staan dan voor anderen arbeid; het spreekt wel vanzelf dat deze vermeerde ring van werkuren geen verhoogmg vaa het weekloon ten gevolge dient te heb ben. Voor de administratieve ambtenaren meende de vergadering te moeten viseeren, over te gaan tot invoering van een werkdag van 7% uur en 's Zaterdag; van 4 uur. Voor toekenning van vacanticbijslag achtte men geen voldoende reden aan wezig. Betaald overwerk keurde men at voor ambtenaren. De vergadering ver klaarde zich tegen peusioensafnek. EEN NETTE DAME. Voor den po litierechter te Amsterdam dienden iwa zaken tegen een 40-jarige ongehuwd bewoonster van de De Lairessestraat, dio zich te verantwoorden had, wegens een voudige beleediging van twee rijks telefonisten, terwijl zij in de rechtmatige uitoefening harcr bediening waren e wegens mishandeling van een polith agent. De telefonisten had zij op ordinaire wijze uitgescholden voor al wat leelijk is, toen zij niet gauw genoeg verin; ding had gekregen bij een nachtelijk te lefoongesprek. Het andere feit speelde zich 's pacal in de Rembrandtplein-buurt af. Zij ws toen dronken en zat in dien toestand achter het stuur van een auto, welke te gen een boom was aangereden De „dame" weigerde met agenten mee te gaan, waarop de agenten haar meesleepten. Plotseling beet beklaagde den eencn agent, die het laatste er bij ge komen was, in den bovenarm, wat een bloedende wonde veroorzaakte Zij liet niet eerder los, vóór de andere agent haar neus dichtgeknepen had. Een oogenblik later werd zij door de agen ten weer beetgepakt, maar de beklaagde bleef zich verzetten, bij welk verzet haar arm uit het lid geraakte. De politie-rechier heeft haar tot 3 ken gevangenisstraf veroordeeld. EEN MOEDIGE REDDING. De secretaris der N. Z. Hollandsche Red dingmaatschappij, Antstel 342. Amster dam, heeft het volgende sohiijven on - vangen van den gezagvoerder van de Ketch „Alford", waarvan de bemanning op 19 September 1922 onder moeilijke omstandigheden door de reddingboot en de sleepboot te Helder werd gered. Waarde Heer, Ik zou het zeer op prijs stellen, het publiek kon worden bekend gemaakt met het moedige gedrag van de sleep boot en de bemanning der reddingboot te Helder. Toen mijn schip gestrand was, sloegen mijn twee booten vol ter en wij overboord. Ik en de jongste matroos bereikten het schip weder en de stuurman slaagde cr in op de kiel van de omgekeerde boot te komen en dreef auar zee. Ik dacht voorzeker, dat wij verloren waren, maar toen kwam de sleepboot, die niet bij ons kon ko men, terug met de reddingboot en ik zal nooit vergeten hoe moedig ze door de verschrikkelijke zeeën vochten, tel kens weer terugkomende om mij een lijn toe te werpc-n, die ik verscheidene malen miste. Ik ben ervan overtuigd, dat ze geheel op moeten geweest zijn, toen we aan land kwamen. Hun flink en moedig werken en de kloeke gewaagde poging van de sleepboot om dert stuur man te redden, was een schitterend stukje menschenrcdden, en we danken ons leven geheel en al aan hun pogin gen, hetgeen weer bewijst, hoe wij mec- schen toch allen van elkaar afhangen. Ik krijg deze week een ander schip, een schoener, de „Cobdea" van Ply mouth, en het is niet onmogelijk, dat wij elkander onder gelukkiger omstandig heden weder ontmoeten. G. H. Gush. p.S. Kunt u mij een foto zenden van de bemanning der reddingboot, ik die graag willen hebben voor mijn fa milie en w ilt u mij mededeelen of u dezen orde heeft ontvangen." De bemanning der reddingboot was bij deze gelegenheid samengesteld als volgt: C. Bot, schipper; A. Y. Kuiper, j. Bijl, G. Oostendorp, F. de Bruin, K. Bijl, J. Steeman, P. C. Kooger, M. Bakker, II. Post en J. de Ruiter, roeiers. De sleepboot „Cycloop" werd gecom mandeerd door kapitein B. Kuiper. ARME KLEINEN. Tal van schoolkinderen uit de Duiteche grens plaatsen, komen af en toe in de Ooet- Groningtsche dorpen vragen, om... oude kousen, die zij bij het koude jaargetijde zoo noodig hebben. Vele kinderen gaan reeds maandenlang tengevolge der duurte blootsvoets ter school. SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Te Keulen heeft de politie vijf perso nen gearresteerd, die 16 wagons prui men, voor het Duiteche industriege bied bestemd, naar Nederland hebben gesmokkeld. Er Is ook een Hollan der bij. DOODELIJK ONGELUK. Met den D.-trein, die nu des namiddags te 5.13 uur uit Nieuweschans naar Amsterdam vertrekt, is Woensdag een dame uit Bremen, tengevolge van het te vroeg uitstappen, overreden en gedood. WAARDOOR BRAND ONTSTAAN KAN. Uit Hengelo werd gemeld, dat aldaar bij den heer W. op een der slaapkamers een sterke brandlucht be merkte. Bij onderzoek kwam men tot een eigenaardige ontdekking. Van een haar kam op de waschtafcl stegen n.l. lustig rookwolkjes omhoog. Die kam lag ach- een door de zon beschenen karaf met water, en deze functionneerde zóó itstekend voor brandglas, dat de kam reeds geheel week was geworden er. enkele tanden reeds waren verkoold. Hadden de zonnestralen zich geconcen treerd op een licht ontvlambare stof, dan was er waarschijnlijk op onverklaarbare wijze brand ontstaan. KNALKUREEN. De gemjuite- pclitie te Almelo heeft aldaar bij den grossier O. Simon op grond van art. 23 der Hinderwet ongeveer ander.utlf millioen knalkurken in beslag geno men. Voor dezen grossier waren ook bestemd de jongstleden Vrijdag te de Poppe ontplofte. E ESS TE KA MEE. Do Eerste Kamer is tegen 2-1 October de3 avonds te halfnogon ter verga ler-ng opgeroepen. - - fNCEZONDÉN MEDEDEELINCEN S 60 Cts. Ptf rogel. lllllllllllllllllllllllllllllllllllffl JURGENS' VOEDZAAM HEERLUK V00RDEELIG Rubriek van dan Meid. Van hier en daar. HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De bemiddeling. Wij hebben reeds medegedeeld, dat vijf patroons bondan den commissaris eter Koningin in Noord-Brabant be richt hebben voonloupig van diens voorstel tot bemiddeling geen gebruik kunnen maken. De Vereenjgin# van Sigarenfabri kanten „Einctboven" besloot evenwel in haar spoedvergadering van Don derdag om ook aan do aangesloten Vereeuigmgen bij het Verooud var gureufabrixantenvereeiugingen Nederland, te verzoeken het bemid- deiiugtsvoorstel van den Commissaris der Koningin wel aan te nemen er dienovereenkomstig aan ihet hoofdbe stuur te adviseeren. De Algeni. Nod. Bond van sigaren makers en Tabaksbewerkers heeft aan den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant medegedeeld, dat do Bond bereid is bemiddeling te aan aarden. De stopzetting der uit keeringen. Het bestuur van het N. V. V. zond een adres aan do Regeering, waarin aanschrijving aan de gemeentebe sturen inzake de stopzetting der uit- keeringen wordt gecritiseerd. Het .•erzoekt verder om aan de uitge trokken sigareumakera steun te blij ven verieenen. Inmiddels vinden wij in de Tijd van Vrijdagavond onderstaand: be richt: „Het stopzetten der steunverlcening an uitgetrokken werklooze sigaren makers, op grond Mervan, dat er we gens de staking in het sigarenbedrijf kgo.egenheid zou bestaan, blijkt gedurende de vacantie-afwezigheid Minister Ruys de Bearenbrouck door een der hoogere departements ambtenaren te zijn afgekondigd, heel in strijd met de inzichten van den Minister. Spoedig intrekking deubalve te verwachten". HET CONFLICT IN DE AMSTER- DAMSCHE HAVEN. Een ullimatumder werkgevers. Het conflict in de haven van Am sterdam duurt voort. Inmiddels onderstaand manifest vanwege echeepvaartvereeniging „Noord" do havenarbeiders uitgereikt. „Wij brengen te uwer kennis, dat do werkgevers voorbereidingen tref- om in het begin der volgende week den arbeid in do haven alge meen te doen hervatten met werkwil ligen, die zich van alle zijden in groe ten getale aanmelden. Vastgesteld is, dat, indien gij as. Maandag het werk niet hebt hervat, do werkwilligen eenmaal te werk ge stold, voorloopig niet uit de haven zullen vertrekken en aan den arbeid zullen worden gehouden." Naar Het VoJk verneemt, hebben zich in de laatste dagen uit verschil lende deden van het land bij de Sclteepvaartvereeniging personen aangemeld, die bereid zijn in de ha ven te gaan werken. BESCHERMING VAN ONZE INDUSTRIE. ,De Strijd", orgaan van het N. V. schrijft in een artikel, waarin het blad uiteenzet, dat indien de Ned. industrie kwijnt, daaronder ook do ai-beidende klasse lijdt, en dat dus de toestand van de Ned. industrie de arbeideis niet onverschillig kon laten, het volgende: ,,Naar wij vernamen is de regeering bezig te trachten, bij do rogeeringen der verschillende landen, die invoer- belemmerende bepalingen troffen, gedaan to krijgen, dat do bepalingen niet voor Nederlandsche waren zul len gelden. Zulks wordt dan geëischt, omdat ook Nederland den uitvoer uit die landen geen belemmeringen in den weg legt. Zouden deze pogingen succes bob ben, b.eek dat deze vogels te vangen waren, d-an zou ons dat verheugen zouden we niet gaarne aan eenige m- voerbelemmering meewerken. Maar wanneer deze vogols niet te vangen zijn, dan aal ernstig overwogen moe ten worden, of invoe.nbelemmeri ngen ons baat kunnen brengen." DE ACTIE VAH NET HAACSCHE TRAMPERSONEEL. In een vergadering van de llaag- eche afdceiing van den Prot. Cliriste- lijken Bond van Trampersoneel kwam een verzoek ter tafel van de Nederi. Voreentging van Spoor- en Tramwegpersoneel om inzake de ac tie van het tramwegpersoneel bij de H. T. M. tot samenwerking le komen. Een schema van een programma daarvoor was er bij gevoegd. Na uitvoerige bespreking werd aan genomen, dat de onderhandelingen zoowel met de Directie als met de Raadsfracties en met het gemeente bestuur van de zijde van het perso neel nog niet als geëindigd kunnen worden beschouwd en dat deze sprekingen moeten worden voortge zet zonder dat men zich ten deze in eenig opzicht aan banden legt. Wanneer echter blijken mocht, dat deze bespraJangen niet het gewenseh- te resultaat zuilen opleveren, zal om trent het verzoek 0111 gemeenschappe lijk actie te voeren „door middel van staking kracht achter de beweging te zetten" ulsnog nader een beslissing genomen worden. DE WERKLOOSHEIDSVER ZEKERING. Het hoofdbestuur van den Chr. Zee- üedenbond 2ond aan de Twocde Ka mer een adres waarin het aandringt op de tot etandkomïng van een nood- regeltng. „Wij zonden zegt 't in ovorsre- fPAg geven, uit de auiir of nicer noodl etende werkioiozenlcasBMi geen uifckoerhi- gen te verstrekken, doch voor de contri- bueerende leden een steunregeling in hot leven to roepen, die rekening houdt inet gcziiisinkomslen en bdhoeften, alsmede met do normale bedrijfsresultaten; terwyl deze steun zooveel mogelyk zou moeten bestaan in bysiag op de loonen of het verschaffen van productiever! nrbo-d en zoo weinig mogelijk, in geldelijke uitkee- rivgon." BEVORDERING DER NED. INDUSTRIE Door het bestuur van den Kring D ventor van do Algemeens E. K. Werkge versvereniging is een adres aan den ge meenteraad van Deventer gezonden, waar in wordt verzocht by do belangrijke wc ken, die de gemeente onderhanden heelt' en binnen afzienbaren tjjd zal nomen, de Nederiandacfhe industrie niet to passee- ren, maar, indien eenigszins uiogeiyk, te bevoordeelen, DE MALAISE IjN DE INDUSTRIE. Het bestuur van. dien Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Meren- rins" heeft in een adres aan den mini ter van Arbeid verzocht om tot de bespre kingen 0 var de malaise met vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers in onderscheidene industrieën ook de val a organisatie der kantoorbedienden too te laten. Uit do Pors VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Aangaande het voorstel van de Di rectie der Spoorwegen schrijft „Het Seinlicht", orgaan t an den P. C. B.: De zaak staat dus nu zóó, dat ten gevolge van „de dringende economische nood zakelijkheid" het spoorwegpersoneel voor de keus wordt gesteld: loonsverlaging van 8J procent wederinvoering pensioenstortingi te aanvaarden. Laat de Regeering of beter het Ministerie van Financiën de spoor wegen en het personeel nu verder mot rust, dan zal de Directie .„op grond van de bedrijfsre sultaten in 1923 tot het nomen, van maatregelen van dergeltjken omvang" niet meer overgaan. Met deze> toezegging is diooir het krachtig optreden der samenwerken de Bonden inderdaad het een en art der bereikt! En toch klemt de vraag óf het voor stel der Directie kan aanvaard wor den nu het werkplaatspersoneel met deze inkomstenvermindering in lo- taal dus 184 procent achteruit wordt gezet. Daarin kunnen we zoo maar niet berusten. Ons hoofdbestuur acht de beant woording dezer vraag dan ook vuti zóó groote betoekenis, dat het aan, alle afdelingsbesturen oen circulaire heeft gezonden met de mededeeling dat op Zaterdag 28 October a.s. te Utrecht eeue buitengewone (huishou delijke) algwneene vergadering zal worden gehouden. Gehoord het advies van het Comitë uit do samenwerkende Bondien zal dan onze «eheele organisatie een uit spraak kunnen doen welke houdi: liet hoofdbestuur ten deae zal aanne men en hoedanig antwoord aan de Directie moet worden gezonden. Wij staan alzoo voor eene beslissing die itoe ze ook uitvalt, verstrekkende gevolgen kan hebben. Laat elk lid van de orgumsatie daar xn toch goed overtuigd worden. De situatie, waarin ook de leiders der Vakbonden verkeeren, is veel In gewikkelder dan menigeen oppervlak kig wel meent. Wat vooral daarop van invloed ge weest is, is de omstandigheid dat in de spoorweg-politiek tot dusver elke vaste lijn ontbroken heeft. Uit alles blijkt immers meer en ineer, dat én de ltegeering en de Di rectie geen kans hebben gezien, om met oen wel omschreven vast werk plan de spoorwegen uit de misère le redden, en nu bezig zijn stap voor stap maatregelen te nemen op hoop van zegen dat de economische ver houdingen spoedig zich zullen her stellen! Zóó is aiet misschien óók te verkla- jij, dat de Minister en de Directie in betrekking tot het aanhangige- voorste', elkander weer hebben ge vonden, en is het te vreessen hoe het personeel ook moge beslissen, dat een vermindering van inkomsten wel niet te onUoopen zal zijn, te meer nu hier en daar in den reactionnairen hoek al reeds stemmen opgaan dat met <le .wensdien" van de „Vakbonden" weer ,,te veel rekening wordt gehou den". ïan it Politieke Tonr- nooiiell TWEEDE KAMER. 13 October. De wettelijke regeling van het levensversskermgbedrijf aanvaard. Men wil wol eens beweren, dat het 6-v entreffan van oen Vrijdag en van don dortionden oenor maand eön bijzondere ongeluksdag botookent. Om dat te geloo- wcl erg bijgcloovig /.yn. Voor ininistor Heemskerk is deze Vrijdag althans een allesbehalve ongelukkige dag fowocst. Hjj toch zag het ontwcrji-! onsverzescringwet dat au wel m. zjjn persoonlijke schepping was, maar dat toch zpa haJidtockcDing draagt en dat door hom gohoe-1 is verdedigd dozen zonder hoofdelijke stemming on zonder oppositio .aangenomen. Wat se dert 1885 vijlt malen van rogeeringszyde malen mislukt, kwam ditmaal eindelijk, nu tamelijk plotseling gemakkelijk, tot stand. Eu verwacht worden, dat het ontwerp nu ook in dciT Senaat spoedig do gowenschto sanc tie zal verkregen. Kenmerkend voor do dogolykheid van hot werk dor conunissio-N iemeyer, dio den grondslag voer dit ontwerp legde ou dio haar voorstellen feitelijk ongewijzigd hot wetsontwerp mocht zien overge bracht, is zeker ook do omstandigheid, dat bij de algemoane beraadslaging slechts .-prekort., n.i. do heeren Vau Braambeek, Van Gyn en Troeistra eenige bezwaren hebben gooppend en dat dezo bezwaren "Og geenszins van principieelen aard w. doch slechte eenige uitbreiding be oogden. Minister Heomskerk heeft evenwel dui- dolyk doan weten dat uitbreiding dezer materie weer nieuwe gevarou zou schep pen en dat de bclanghebben-dien (dat zyn in do oersto plaats de verzekerden) dan nog langer op de totstandkoming eeu-cr algeineece Staatscontrole vnu hot lever..-,- verzekeringswezen zonden moeten wi»< ton. (Hot bestaande noodwetje geldt, naar men weet, slochte voor bepaalde maat schappij ze, die roods op do oen of andere wyzo ïu déconfiture zyn geraakt of droi gen te geraken). De. heer van Gijn heeft niet zyu amen dementen al bittor weinig succes góhad Bon uuicndament van zyn hand" tot bc- vocgdverklarirug der verzekeringskiuuei tot publicatie dor met verzekeringmaa 1 schappijen of -vennootschappen door die .tauier govoendc correspondentie aahlto de overgrooto meerderheid dor Kornet te verregaand; het werd mot 75 togen 3 stommen ver worpen. De kern van 's heeren Vau Gyus aaien- denieiiton-serio zat in do invoering van een voorrecht voor de verzekerden op tv.vn afzonderlijk to bdheoreu proraia-reeervr» fonds als gewaarborgd executie-object bij binnculandscflio ondernemingen, altnnedc .n de verplichte bewaring der premie- reserve ia goval van herverzekering op ecu buitenlaiuteehc maatschappij. Wat het eerste betreft ondervond do hoer Van Gijn zelfs van zyn eigen partij- genooteu tegenstand. Do heer Visser van XjMoudoom gevoelde niets voor zulk oen voorrecht, waarvan do instelling onmogi lyk zou zijn zender het houglyko beginsel van „vrijheid en openbaarheidwaarop het ontwerp berust, aam to tasten. Minis- eemskerk betoodo dat aanneming geheole omwerking van het ontwerp tengevolge zou moeten hebben en hjj wist den heer Van Gyn ertoe to bewegen het le amendement in to tTofckon. Het twoedo amendement werd door don minister Idem ontradon wegens hot daaraan bonden gevaar vau uitbreiding van de taak en van het karakter der verzeke ringskamer, waarna het inct 59 togou 17 stommen kelderde. De overige amendementen waren van geen beteekenis; zy werden overgeno men of ingetrokken. Zooaie ik reeda zeido, het ontwerp werd zonder stemming aangenomen. Dinsdag zyn de wycigingeu der trfop« volgingsbepalingen aan de orde. Daarna do interpellatie-Van Braambeek over hei tekort by de spoorwegen. INTIMUS. DE TOEPASSING DER NIEUWE DRANKBEPALINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Wat de toepasi-ug betreft vau het drankverbod ten aanzien van buiten- lengreus, zou Mellou, de staatssecrcta- len-grcns, zou Meiion, de statsseereta- ris van Financiën, op het standpunt staan, dat geen algemoene politiek van inbeslagneming \,wi de schepen, die bet verbod overtreden, dient lo wor den gevolgd. Ofs uoon de ambtenaren van bet tic partem e ut van Justitie zeg gen, dat een dergelijk optreden ge rechtvaardigd zou kunnen worden, verklaarde Mellon, dat bij van oordoei was, dat de uitspraak van rar. Dan- gherty zou kunnen worden toegepast door do enkele inbeslagneming van den sterken drank en door het opleg gen van boeten. Buitonlandsehe sche pen, dio door bet Fanamakanaal va ren, zullen vrijgesteld zijn van dr nieuwe bepalingen. De Ounard- en Anchor-scheepvaart- maatschappijen hebben zich tot het distrietsgerechtsbof der Vereenigdo Staten gewend tot hot verkrijgen van een rechterlijke uitspraak, dio den re- geeringsambtenaron verbiedt, hetzij hun schepeu, hetzij den zich aan boord bevindende sterken drank, op de open zee in beslag te nemen. Do rechter, mr. Hand, weigerde voorloopig een uitspraak te geven, doch verzocht aan de Bondsauloriteiten, de redenen aan te geven, waarom de cisch der scheep vaartmaatschappijen niet dient J 3 wor den toegewezen. Den lBden October zal de rechter partijen hooren. De schepen van beide maatschappijen zijn n Brittannië geregistreerd. De Matin" is de directie van de .Compagnie générale transatlantique" jaan vragen, wat deze van de ver bodsbepaling donkt. Zij verklaarde 't blad, dat de schade, welke de bepaling aan haar belangen toebrengt, zeer groot is. De maatschappij bezit op haar schepen wijnbergplaatsen van groote waarde. Zij heeft bijna een oude champagne en kostbare Bourgogne-wijnen- Zou men deze dran ken allen over boord moeten werpen op drio mijl afstand van de Ameri kaansche kust? Wat de gewone wijnen betreft, zoo nemen de schepen altijd een hoeveel heid wijn voor de heen- en tcrugreir mede-Thans zal de hoeveelheid voor d* terugreis over boord moi -en worder geworpen of niet moeten worden mee genomen. Het is echter van te veret moeilijk vast te stellen, hoeveel wijn voor dc terugreis moet worden be stemd. De Fransche regcering hc-.t be sloten de betrokken scheepvaartmaat schappijen voorloopig alleen te laten optreden tegenover den toestand, wel- ko door de bepaling tegen het ver- oer van sterken drank door schepen a de Amerikaansche wateren is ont staan. De regoering zal niet tusschcnbeï- den komen, vóór dat een speciaal ge val als proeve gerechtelijk is behan deld, of een FranscL schip in beslag is genomen. Dan zullen vertoogen tot Washington worden gericht. EEN GEHEELE BUREAU- INRICHTING GESTOLEN. De Berliinsche dieven staan niet voor veel! Zij beginnen lan°rsa- nierhand een wereldberuohtheid t< krijsen. Dagelijks Iwatten de blader verhalen over ndemve bravounstuk- J'ien onkc. nil vele. Op den Kurl'urwtcndamin 19 deze. dagen op klaarlichten dag1 een geheel Icntoor leoggx-haa-ld. Op no. 260 hai een koopman een santoor gevestigd teiwiil hii zelf el ders woonde. Op een goeden dag. dat hii ziek tc l>s>i lag. meldt zich aan zijn Kantoor de chef van ccn verhuisonder- neming met de vraag aan de huisjuf frouw of mijnheer al gesproken heeft >ver het weghalen van jzijn buruau- nrlchting. Zoo niet, dan zou hij wel spoedig telefoneeren, daar alles was afgesproken. Een oogenblik later hemden drie lannen met een handkar stil voor het kantoor, om een cn aiidc.r op te adAi Een uur later vertrekken zij 11a het kantoor totaal leeggehaald U hebben schrijftafel. clusiauteuiIs correspondentie, het schrijfpapier niets was vergeten. Toen cie koopman den volgenden dog weer op zijn kan toor kwam, vond liij dit loog. Van d< laders geen spoc.-. EEN DUITSCHE SCHRIJVER WE- CENS CODSLASTING VEROOR DEELD. De schuiver Ka.-l Emsten. heeft een-gen jd geitden Lj een Herlijn- ■ohe.i uitgever een 'mek het licht doer, zien. Wegens dit w?, werd «vn aanklacht in zake godslastering te- _en hout ingesteld. Hij werd veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf de uitgever tot drie weken. Deze straffen werden echter gewijzigd in boeten van tienduizend en vijfdui zend mnrh. Dit is het eerste proces wegens gods lastering, dat in de Duitscho repu bliek, is gevoerd DE DUITSCHE GRAAN PO LI Tl EK. De rijksraad nam zonder debat met W tegen '13 ^temmen toet wetsont werp aan, krachtens hetwelk de prij» zen voor het eerste derde gedeelte der verplichte graanleveranties aan merkelijk worden verhoogd. O.a. wordt de prijs voor een ton rogga van 6.900 mark tot 20.500 mark ver hoogd. De overigo prijzen worden naar ovenredigtoeid vastgesteld. Al*, basis voor do prijsbepaling heeft men do indexcijfers genomen. De prijzen voor de verplichte leveringen zullen ook na deze verhooging nog slechts een vijfde van de op 10 October op de vrije markt goldende prijzen be dragen.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6