HAARLEM'S DAGBLAD Buitenlandsch Overzicht MAANDAG 16 OCTOBER 1922 TWEEDE BLAD LLOYC GEORGE HIELD TE MANCHESTER EEN CROOTE POLITIEKE REOE OM DF. HOUDING VAN ENGELAND IN HET BALKAN-CON FLICT TE VERDEDICEN. DE ENGELSCHE PREMIER DENKT NIET AAN AFTREDEN. DE KIEZERS ZULLEN OVER ZIJN LOT MOETEN BESLISSEN, DE FRANSCHE BEDENKINGEN TEGEN DE PLANNEN VAN BRAD BURY OVER DE VERMINDERING DER DUITSCHE SCHADELOOS STELLING. HINDENBURG ALS PRESIDENT DER DUITSCHE REPUBLIEK? Als Lloyd George do Engelsche premier en feitelijk ook eea der wereld regeerders jpxeekt, hoort men altijd iets bijzondei; Zaterdag heeft Lloyd George oen groote poli tieke rede gehouden te Manchester. Over de Turksche quaes tic zei hij Men moet niet gelooven, dat de regce- ring getracht zou hebbeu dit land in een oorlog te wikkelen. Wij zijn geen oor logsin rtkers geweest, maar i redemakers. I-Iet Britsche volk beschouwt integeu- deei deze laaghartige beschuldiging al3 laster. Wij hebben den eemgen weg naar den vrede bewandeld en wij hebben ons doel bereikt. De onderhandelingen, moei lijk, delicaat en gevaarlijk als zij wa ren, zijn gevoerd onder omstandigheden, die gelukkig zonder precedent in dit land zijn. Lloyd Gvoxge protesteerde daarbij te gen de wijze, waarop de oppositie de legeering had bemoeilijkt bij haar zeer gevaarlijke buitenlaudsche onderhande lingen. Hij wees er op, dat zoo iets nim mer te voren gebeurd was. Maar hij ver klaard® ook, dat hij de zekerheid had, cat de natie zich verzet tegen dit op treden der oppositiepartijen. Op het ©ogenblik, waarop de oppostie haar pro testen tegen de regeering liet hooren en haar betichtte van ooriogszuchtigheid, was het kabinet niet in staat om deze beschuldigingen te weerleggen. Evenals Chamberlain wees Lloyd George in zijn rede ei op, dal de oog merken der Britsche regeering warcu: ie. om de vrijheid van dc zeesnaten voor den handel van alle landen te waarbor gen ze. om te voorkomen, dat de oor log naar Europa zou worden overge bracht met al de daaraan verbonden mo gelijkheden ran uitbreiding tot andere landen en 3c. om :e beletten, dat in Constantinopel eu in Griekenland de gruwelen herhaald zouden worden, die zich gedurende de laatste zeven jaar in Klein-Azie hebben afgespeeld. De premier zeidc voorts Ik heb niet veel te zeggen over de zee-engten. Het is onnoodig om er op te wijzen, hoe nood zakelijk het is om de zee-engten te be veiligen tegen een herhaling van hetgeen in 1914 geschied is. Daardoor werd de Europecsche oorlog met twee jaar ver lengd en was bijna de zaak der gealli eerden in een volkomen mislukking ge- etndigd. Maar afgezien daarvan, vor men de Dardanellen den eenigen toe gang naar de Zwarte Zee, van waar ge heel Europa grondstoffen en voedings middelen moet betrekken. Di' gedeehe van den wereldhandel is altijd voor een derde in handen van de Britsche com- mercieele scheepvaart geweest. Wat de uitbreiding van den oorlog Haar Europa betreft, behoef ik u maar te wijzen op de mogelijkheden, die zich zouden kunnen voordoen, wanneer hei overwinnende Turksche leger de Bos porus zou oversteken, Thracië binnen trekken ea Constantinopel bezetten zonder weerstand te ontmoeten. Zouil gij verwacht hebben, dat het Turksche leger in Oostelijk Thracie gebleven zou zijn? Kunt gij u niet voorstellen wat in Constantinopel geschied zou zijn? Sir Charles Harington heeft gcwaai- ecauwd, dat er 15.000 a 20.000 gewapen de Turken in Constantinopel zijn. De bevolking van Constantinopel is slechts voor dc helft Turksch. Er ziju honderd duizenden Armeniërs en Grieken in die stad. Ik zal mij niet begeven in de vraag, wie er verantwoordelijk is voor de verwoesting van Smyrna. Ik wil geen discussie beginnen over het probleem, of de Turken de Grieken hebben ge provoceerd, dan wel omgekeerd. Ik acht het noodig om de aandacht te vestigen op het feit, dat in 1914 volgens offi- cieelc getuigen de Turken in koelen bloede 1.500.000 Armeniërs en 500.000 Grieken zonder eenige provocatie heb ben vermoord. Men heeft ons loege.ocgd, dat wij ons met zaken bemoeien, welke ons niet aangingen. Het doet mij leed om :e moeten zeggen, dat ook liberalen heb ben iArtoogd, dat wij ons buiten de kwes tie lusschen de Turken en hun slacht- offeis moesten houden. Dat is niet de oude libeiale leer. Ik blijf beweren, dat de politiek, die wij volgden, in overeen stemming is mei de hoogste belangen en heeft zich zelf een air gegeven als zelfs zijn grootc vader in zijn allerbestcn tijd niet deed. Gladstone heeft ons allen ge ëxcommuniceerd. Welken dienst heeft hij daarmede aan hel liberalisme bewt- zen? Zoo lang als ik een zwaard in mijn hand heb en God mij de kracht geeft om het te gebruiken, zal ik het gebrui ken. Ge kunt als ge wilt zeggen, dat ge niet dreigen wilt. Het is altijd een fout om te dreigen, tenzij men voornemens is de bedreiging ten uitvoer te brengen. De Turken wisten, dat wij het meenden en daarom hebben wij nu vrede. Er is mij gezegd, dat wij van de manieren der oude diplomatic zijn afgeweken. De oude diplomatie heeft ons in den meest rampzaligen oorlog gedompeld, dien de wereld ooit gezien heeft. De amateur-di- plomatie van >922 heeft ons ten minste den vrede gebiacht. Bij de actie, die wij hebben ondernomen, hebben wij niet alleen een onbloedigen vrede verkregen, maar een vrede, waarvoor Groot-Brii- taunië zich niet behoef* te schamen. Verder besprak Lloyd George de bin- nenlandsc'ne politiek van Engeland, waarover hij o.a. zei Er zijn die-hards aan beide kanten. Er zijn er, die ook mij spoedig tot een die-hard zouden willen maken. Ik ben langen tijd aan het bewind geweest «*n heb een moeilijken tijd gehad. Ik houd vand e vrijheid. Drie jaar geleden had ik mijn ontslag willen vragen en ik heb toen aan Bonar Law verzocht om mijn taak over te nemen. Hij weigerde. Ik heb niet gewenscht mijn positie te behouden, maar ik wil mijn land met al mijn krachten dienen. Maar als er een verandering moet kj- men, dan is er niemand, die dat vuriger zou wenschen dan ik. Regeeren is een zéér zware taak. Ik heb niet mijn te genwoordige positie gezocht. Ik heb bij het begin van dit jaar aangeboden om af te treden, maar mijn collega's wilden dat niet. Wanneer ik afgetreden zal zijn, zal iV •erschillende dingen met belangstelling afwachten. Ik ben er benieuwd naar, hocveegl er aan Duitschland van zijn schadeloosstelling zal worden kwijtge scholden, terwij! men toch weet te ver krijgen, dat Frankrijk ons meer dan ooit genegen blijft. Ik ben er benieuwd naar, hoe wij de Ver. Staten alles, wat wij verschuldigd zija, zullen betalen en aan alle andere anden kwijtschelden, wat zij ons schuldig zijn. Het zou zeer belangwekkend voor mij zijn om te zien, hoe anderen het doen. Dat is een van de dingen, die k mij zelf beloofd heb. Ik heb veel vrienden, conservatieven 1 liberalen, en ik geef mijn lot in han- ;n van het volk, wiens zaak ik nooit heb verraden, gedurende 32 jaar van openbaar leven. Ik ben niet van plan mijn ontslag te nemen. Ik ben niet bevreesd voor de toekomst. Ik zal met al mijn macht elke reger- ring steunen, die haar energie gebruilt voor de taak van de pacificatie van de naties, zooals 2ij het eigen land er geen kwaad mee doet. Dit beteekent niet, dat ik mij verplicht om gebrek aan r- tiviteit in eenige regeering te steunen, maar een regeering, die een dergelijke tactiek volgt, zal ik met al mijn kracht wcer.taan. Dit is mijn politiek. Tot zoover Lloyd George. Hij wil dus dc kiezers bij de a.s. stembusstrijd laten beslissen of hij zal aanblijven of heen gaan. Het plan Bradbury over tl e Duitsche schadeloosstelling trekt steeds meer de aandacht. Kader wordt gemeld- Do voorstellen welke Sir John Bradbury bij de Commissie van Her stel heeft ingediend, teneinde het aan Duitschland mogelijk te maken zijn begrooting in evenwicht te brengen en de mark te stabilisecren, houden het volgende in le. Bijna algeheele ontlasting van 't Duitsche budget van de uit het vredes verdrag voortvloeiende financieelc verplichtingen voor den tijd van twee jaar en misschien zelfs voor vier jaar, aardoor Duitschland in staat zal le uadities van dit land. Lord Gladstone worden gesteld credieten te verkrij gen, ten einde zijn nitgaven te dek ken. 2e. Stabiiiseei ing vau de mark door middel yau een regeling, volgens welke de Rijksbank goud zou verkoo- pen in ruil voor papiergeld, zulks te- vasten koers, door eea ge mengde commissie te bepalen. Reorganisatie van de Commissie van Herstel en verplaatsing van haar zetel naar Berlijn. Frankrijk wil van deze plannen even wel niet veel weten en heeft daarom tegenvoorstellen ingediend. Daarover wordt uit Parijs geseind De Fransche tegenvoorstellen op het plan-Bradbury zijn nog niet geredi geerd, maar de gedachte, die er aan ten grondslag ligt, is deze, dat Frank rijk vurig verlangt naar een algemeen debat te Brussel over de Duitsche en de intergeallieerde schulden. Het is bereid om onmiddellijke maatregelen te overwegen ten einde den val van de mark tot staan te brengen, mac is niet te vinden voor eenige discussie over een nieuw moratorium alvorens de conferentie van Brussel bijeen is Omtrent het tegenvoorstel van Bar- thou wordt gemeld, dat hij als onder pand voor den rente-dienst der bul- tenlandsche leening, welke alleen een saneering van de Duitsche financiën tot stand kan brengen, de inkomsten van Duitschland uit de douanerechten n de indirecte belastingen zal verlan gen. Van Fransche zijde wordt voorge steld of de plannen van Bradbury ver der gaan dan tot heden gepubliceerd is. Zij behelzen namelijk de drie vol gende punten 1. Opschorting gedurende vijf ja ren van de betalingen in baar en ver vanging daarvan door schatkistwis sels met een looptijd van vijf jaar, welke de betrokken crediteurstaat met de te zijner beschikking staande mid delen kan verdiseonteeren. 2. Voor de betalingen in natura zou Duitschland wissels moeten uitschrij ven, die vooral zouden moeten wor den geteekend door die landen, welke schadevergoedingen in natura ontvan gen. Duitschland zou op zijn beurt die wissels moeten verdiseonteeren bij buitenlandsche banken, ten einde de Duitsche fabrikanten schadeloos te kunnen stellen en wel met buitenland- sche devisen, zonder zijn toevlucht te nemen tot inflatie. Ten einde de mark ts stabiliseo- ren zou besloten worden, om het ge bruik van de papiermark in het ruil verkeer aanzienlijk te beperken en te vervangen door de goudmark. Pierpont Morgan is te Parijs aangekomen. Volgens zijn verklaring staat zijn aankomst te Parijs in verband met de a.s. bij'ecn- ï'oeping van de bankierscommissie, die zich met de kwestie van een interna tionale leening voor Duitschland zal bezig houden. De plannen voor de hulp aan Oostenrijk worden verder uitgewerkt. Volgens de „Ncue Freie Presse" heeft het Londensehe bankhuis Ba ring Bros. Comp. aan de Oosten- rijkscho regecring aangeboden een post van de door de mogendheden aan Oostenrijk gegarandeerde leening over te nemen. De Oostenrjjksche re- geering heeft de gedelegeerden van den Volkenbond van dit aanbod in kennis gesteld. Aangaand© het sanecringsprogram- a wordt medegedeeld, dat aan do staatsbedrijven niet alleen geen sub sidies zullen worden verstrekt, maar dat zij ook verplicht zullen worden om aanzienlijke bedragen als bedrijfs winst aan de staatskas af te dragen. De belastinghervorming wordt geba seerd op de goudparitoit. Dinsdag komen de financieele gede legeerden van den Volkenbond te Wec- nen aan. De regeering zal bij den nationalcn raad tot dekking van de uitgaven tot aan het eind van het jaar een nieuw crediet van ongeveer 1000 milliard kl o nen aanvragen. Als dekking verdis conteert do regeering schatkistbiljet ten bij de Oostenrijk-Hongaarscfce Bank, die nog do beschikking heeft over het resteerende gedeelte var» het Fransche en Italiaansche crediet, als mede over 31 millioen goudkronen. In Oostenrijk zijn de prijze-i der noodzakelijke levensbehoeften de laat ste weken voor het eerst sedert gerui- men tijd eenigszins gedaald. Verspreid! nieuws HET PROCES-RATHENAU. Do vonnissen. liet vonnis in het Ralhenau-procea is Zaterdag geveld. De volgende etrai- fen werden uitgesproken: Ernst leehow, de cxiauifeur van den auto, 15 jaar lucntnuisstraf en jaar eerverlies; Hans Tedhow, met het oog op den jeugdigen leeftijd, jaar en 1 maand gevangenisstraf; W. Gunther, 8 jaar tuchthuisstraf; Tillee- een 3 jaar gevangenisstraf; de detec tive Niedng 5 jaar tuchthuisstraf, de Duitsoh-Nationale propagandist Yon Salomon, 5 jaar tuchthuisstraf; Plasö twee jaar gevangenisstraf en Schütt en Dies tel twee maanden gevange nisstraf. VVarnocke, Steinbec^, Ilsemann en Voss werden vrijgesproken. De kasten van het prooes komen ten laste van de veroordeelden. Daar Schütt en Dies tel reeds twee maanden in voorarrest hadden ten, werd hun invrijheidsstelüng go- last. De door het etaatsgejieohtsiiof Leipzig opgelegde straffen zijn bijna alle lichter dan door den Oberreichs- anwail was geeischt. Opgemerkt dient te worden, dat de bepalingen van de wet ter bescherming van de republiek in dit proces niet zijn toegepast, daar anders niet alleen Techow Sr., maar ook anderebeklaagden terdood zouden zijn veroordeeld. De beklaagden wer den veroordeeld krachtens de algemeo ne bepalingen van het Duiteche straf recht, daar de moord op Rathenau plaats had voor do afkondiging der wet tor bescherming van de repu bliek en de bepalingen dezer wet geen terugwerkende kracht hebben. Nadat de president de vonnissen had voorgelezen, werden de gevange nen, die niet ln vrijheid zijn gesteld, weggeleid. Van het vonnis van het staatsgereehtshof bestaat geen hooger beroep. Uit de motiveering van het velke de president van het staatsge reehtshof voorlas, blijkt, dat staatsgereehtshof niet aanneemt, dat aan den moord op Rathenau 'n samen zwering van een georganiseerde moor denaarsbende ten grondslag lug, riaar welker aanwijzingen ieder der beklaagden zon hebben gehandeld. De mogelijkheid van het bestaan van zulk een geheime organisatie, welke tot den moord op Rathenau heeft aange spoord, is aanwezig. Het bestaan er van valt echter niet te bewijzen. De moord wordt genoemd de meest vloek waardige misdaad, welke de geschie denis gekend heeft. De hoofddadere Kern en Fischer hebben zich door zelfmoord aan het gerecht onttrokken. De beklaagden, die slechte de jongere helpers van Kern waren, die als oude re officier met hen in roekelooze koel bloedigheid omsprong en hen aan hun lot overliet, verdienen een zeker me delijden, ondanks het gevoel van ver achting voor hun laffe onderworpen heid en gebrek aan ethisch bewust zijn. Achter de .moordenaars en bun medeplichtigen echter komt 't gezicht van den hoofdschuldige, het onverant woordelijke, fanatieke anti-semieiis- ie, te voorschijn. Moge de dood van Rathenau dienen, dat de verpeste politieke at mosfeer in Duitechland gezuiverd wordt, EEN NIEUWE VERVOLCINC? Naar verluidt, is op het oogenblik een instructie gaande tegen Tiïlessen, den beklaagde uit het Rathenau-pro- ces in verband met de ontvluchting van Boldt en Dittmar. Zooals de Obcr- reielisantwait reeds aanduidde bestaat de verdenking dat Tiïlessen te zaïnen met Kern, liolcfct en Dittinar uit de gevangenis beeft bevrijd. In verband hiermede is Tiïlessen reeds door do Polizeianwalt verhoord. FRANKRIJK EN RUSLAND. Er is eprake van het zenden eener missïe-Païnlevé naar Rusland ten ein de in het belang eener hervatting der handelsbetrekkingen tusschen Frank rijk en Ruel3nd werkzaam te zijn. DE AMNESTIE VOOR DE IERSCHE REBELLEN. Een aanzienlijk aantal rebellen in het Westen van het graafsdiap Cork heeft gebruik gemuakt van bet aan bod der lersciie regeenng tot het ver- leenen van amnestie en hun wapenen ingeleverd. Het aanbod vervalt heden en dan begint de bevoegdheid van de krijgsraden ter berechting van perso nen, die gewapend worden aangetrof fen of zich met de wapenen tegen de regeering kanten. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND. Over een candidatuur Hin denburg. Op een vergadering van de Duitsch- uationale volkspartij, welke door de katholieke commissie was belegd, werd bet woord gevoerd doir den •oorzitter der partij, oud-minister Hergt, die een uiteenzetting gaf van het 8landpunt der Duitsch-nationalen inzake de presidentsverkiezing. Naar de „Lokal Anzciger' meldt, zeide Hergt o.m.„Wij Duitsch-natio nalen hebbeen er nooit aan gedacht, Hindenburg candidaat voor het presi dentschap te stellen. Wij moeten ech ter uit het diepst onzer ziel zeggen, ons standpunt een verkiezing van Hindenburg met vijandig is, daar hij aan a! onze ëischen voldoet. Hij moet echter eerst zijn terughoudendheid Ja ten varen, Van uit liet volk moet de roep om hem tot hem doordringen. Uitstel van de Presidents verkiezing? De rijkskanselier heeft de leiders der drie coalitiepartijen en van de Duit sche volkspartij tot een nieuwe bespre king van de kwestie der presidents verkiezing uitgenoodigd. Deze bespre king zal Maandagmorgen plaats heb ben. Het schijnt, alsof het standpunt de Duitsche volkspartij, dat de presidentsverkiezing tot 1924 moet worden uitgesteld, door een groot deel van het centrum wordt gedeeld en dat ook een deel der democratische fractie niet absoluut aan de verkie zing in December wenscht vast te houden. Het is daarom niet omnoge lijk, dat Maandag overeenstemming zal worden verkregen omrent hot uitstel de verkiezing. Stadsnieuws LEZING PROF. MARTIN. Vrijdagavond heeft Prof. Martin, anthropoloog te Müuchen voor genoo- digden een lezing gehouden over lichaamsbouw en lichaamsontwikke ling. Het was op verzoek van de me dische vereeniging voor lichamelijke opvoeding en het Kennemer-instituut voor lichaamsoefeningen, dat Prof. Martin naar Haarlem was gekomen. Breemen opende deze bijeenkomst en gaf zijne bewondering te kennen dat zoo weinig heeren doc- toreu hier aanwezig waren. Volgens spreker zijn de meeste medici te wei nig op de hoogte met de lichamelijke opvoeding. Nederland staat in deze verre achter bij andere landen alB Duitschland, Engeland, Zwitserland, Amerika, waar de lichamelijke oefe ning wel degelijk deel uit maakt van de opleiding tot medicus- In Duitschland moet ieder student een proef afleggen in lichamelijke vaardigheid (turnen, zwemmen, berg- kliinmen, athletiek). Nu de regeering haar plan tot stich ting van een centraal instituut heeft laten varen, juicht spreker het toe dat in Haarlem, is opgericht het Kennemer- instituut tot opleiding van de acten lichaamsoefeningen. Spreker zette uit een dat een betere opleiding tot leeraar(es) in lick. oef. noodig is 011 een wetenschappelijke basis een eerste vereiscbtc. Toen was 'fc woord aan Prof. Martin. Prof. Martin heeft zijn onderzoekin gen voortgebouwd op 30-jange vor- ichingen van verschillende anthropolo- gen. Spr. behandelde den lichaams bouw en ontwikkeling van schoolkin deren, ambachtsieden, studente.1 en sportsmen. Tot het verkrijgen van eei> juist overzicht van den menschelijken 'chaamsbouw is het noodzakelijk, om alle deelen te meten. Voor dit doel is een apparaat uit messing vervaardigd en bestaande uit 4 deelen, te zamen vormende een staaf van 2 M. lengte, aan één einde bevindt 2ich een metalen dwarsstaaf, terwijl langs de Staaf een erschuifbaar gedeelte is aangebracht- De geheele sthaf is in een schaal ver deeld van 0200 c.M., zoodat dus elk lichaamsdeel gemeten kan worden, zoo b.v. van af den voet tot knie, hand, heup, elleboog, Behouders, hoofd, schouderbreedie en borstwijdte, voor omvang van spieren en spiergroepen een passer noodig en voor den borst- omvang een maatlint. Om een geheel juist beeld van de to meten persoon erkrijgen, wordt deze gelijktijdig gefotografeerd.Hij staat hiertoe op een draaibare plaat, waardoor het mogelijk is in een houding te fotografeer© on face, en profiel en van achteren. Ook wordt hij gewogen- Prof. Martin heeft te Munchen reeds 4200 metingen gedaan. Alles wordt nauwkeurig aangeteekend op speciale tabellen en in een archief be waard. Bij de lichtbeelden zagen we hee» duidelijk hoe de mensehen in Duitsch land geleden hebben. Spreker vertel de dat normaal de kinderen 4.4 c.M. kleiner zijn en 5 pond lichter dan vóór den oorlog- Het meest hebben van on dervoeding geleden de kinderen gebo ren in omstreeks 1916. Verder toonde spreker verschillende tabellen o.a. over den bouw van een licht-athleet, een korte afstand-looper een langen afstandlooper, een worste laar en zweinmer.Hierbij ziet men goed den slanken bouw van den looper iding, de ingezonken b'orstkat. ronde® rug enz. Na de interessante lezing stelde; Prof. Martin de gelegenheid open tot het stellen van vragen, van welke ge legenheid door enkele der aanwezigen werd gebruik gemaakt. Dr. van Breemen dankte namens al len den spreker voor zijn leerzame, duidelijke rede. Onder dc aanwezigen merkten we _j o.a. den directeur van den dienst voor lichamelijke opvoe ding, den heer Warnier, vele be kende medici, directeuren van ver schillende inrichtingen van middelbaar onderwijs en hoofden van lager cn bijzonder onderwijs. Moge deze lezing bijdrage tot de belangstelling in het nog zoo kort ge leden opgerichte instiuutvoorze ker zal een goed geleid instituut een krachtigen steun voor de lichamelijke opvoeding in ods mnd zijn- Uitgaan MADAMF. SANS-GèNE. Vrijdag 20 October geeft de Kon. Ver. „Het Nederlandsen Tooneel" in den Stadsschouwburg een enkele op voering van Madame Sans-Géne, met mevrouw Magda Janseens in de titel rol en Hubert la Roche als Napoléon. DRANKBESTRIJDING. Doge .Plaats voor allen" der I. O. G. houdt Dinsdagavond een cursor avond in het Gebouw van den Noieri. Protestantenbond. Als Bpreker zal dioa vond optreden de lieer Mr. J. L. C. van Meerwijk te Heemstede, met het onder- Werp: „De gceetewjtroomiugeii van dozen tjjd." Deze cuisu* vond is koeteloos toe gankelijk. JUBILEUM N. J. PFAFF. Zaterdag herdadht de heer N. J. TIa.it, smid aaa de Centrale Werkplaate der Ned. Spoor wegen alhier, den dag, waarop hij vóór. 50 jaar bij As Spoorwegen in di6nst trad. De jubilaris ontving een gratificatie unene de directie eu werd gccomplim< s teerd door den chef vau de werkplaats 1 de ingenieurs. PERSONALIA Voor het examen acte L. O. zijn te Amsterdam geslaagd de dames P. J. an den Berg L. W- C. Brinkman en M. P. Viersen, allen van Haarlem. GEMEENTERAAD. Vergadering mi 1 der z"- meente Haarlem op Woensdag', 18 October 1922. des namiddags ten H •e. in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden creste'd: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift mej. J. do Bruin, om ontslag als vakonderwij- aan vervolgcursus nr. 4. Proces-verbaal van opneming kas en boeken Gem Ontromrer, 3« kwartaal 1922. 3. Voorstel B. en W. tot goedkeu ring ba'ans, winst- en verliesrekening Coóp. Woningveroeniging voor gemeentepersoneel (u arbeiderswo ningen). 4. Voorstel B. en W. tot inbreng r. m. Buiten-societeit „Trou moet Bly- cken"in het gem. woningbedrijf. Voorstel B. cn W. inzake afkoop eeuwigdurende rente door Erven Zwart. 6. Voorstel B. en W. verleen en sub sidie aan do Vereen, voor kinderb»- aaxplaatscn enz., dienst 1922. 7. Voorstel Commissie, bedoeld ln art. 166 der Gemeentewet, tot vaststel- ling eener Verordening, regelende het eemarkttoezicht. 8. Voorstel B. en W. tot goedkeu ring van de rekening en ^rantwoor- ding, dienst 1921, suppletoir© begroo ting, dienst 1922 en begrootbar dienst 1923, Burgerlijk Armbestuur. 9. Voorstel B. en W. tot verleenen voorschot voor den bouw van 120 ar beiderswoningen aan de Woning- bouwvereeniging „Bloemenhof 10. Benoeming van: a. twee Rregen- n van het St. Elisabeth's of Grooto Gasthuis, b. een leeraar aan het Gym- >iums, c. drie tijd. leeraren aan liet Gymnasium, d. een tijd. leeraar aan de Meisjesschool voor M. O. e. een tijd. leeraar aan de 2e H. B. S. met 5-j. c. f. een learaar aan de Avond school voor handelsonderwijs, g. tex1 tijd. onderwijzeres aan den Vervolg* cursus No. 4. RAADSSTUKKEN. Voorgesteld wordt te benoemen: tot tijdelijk leeraar in de Duitscne taal aan de 2e II. S. met 5-jarigem cursus den heer C. P. Henntng, nb hier; tot tijdelijk leeraar in de kunstge schiedenis aan de meisjesschool voor M. O. met 5-jarigen cursus den heen J. H. Pfersich, alhier, tot tijdenjk onderwijzeres in de nut tige handwerken aan den vei velg- cursus ncv 4 oiej. S. M. Hulshoff, al hier; tot tijdelijk leer ar ca in de oude ta- ien aan het gymnasium mej. C. J. Hengveld; tot lijdelijk leeraar in ut ■etaül®ton BETTY door JEFFERY FARNOL. (Geautoriseerde vertaling uit het Engelecb.) (Nadruk verboden.) 2) Well" riep de majoor weer. „Wat wilde u zeggen, meneer zei de verschijning ernstig. „Of is het beter, dat ik dat niet lioor?" De majoor bloosde. „Jongo vrouw", begon hij. „Oude man!" „Mevrouwl" „Meneer!" De majoor zweeg een poosje en staarde naai' de ernstige blauwe pogen daar boven den muur. „Vertelt u me eens", zei hij tenslot te. „Waarom steelt u mijn kersen?" „Om u de waarheid te zeggen, me neer, omdat ik zoo vreeselijk veel van kersen hond". Hier begon sergeant Tring te la chen verslikte zich, kuchte en toen hij merkte dat de majoor naar hem keek, ging hij onmiddellijk met-een vuurrood gezicht stram in de bou- en zwemmer, den breeden gedrongen bouw van den worstelaar euz. Foto's van een kogelstoter toonden de bijzon dere ontwikkeling van arm-, schou der en rompspieren. Tenslotte volgde een 4-tal houdingstypen, de «ersto een normaal, waar de as van den romp valt in het verlengde van de as der beenende volgenden minder goed. IJC»H,IWU, WL LIJUC11|A ICCiUcll Ut UC terwijl de laatste toonue de slappe hou 1 natuurkunde Ir. B. Wigersma en tot ding staan. De majoor wreef eens langs zijn kin en keek Tring aan. „Sergeant, je kunt gaan", zei bij, waarop ue sergeant-, salueerde, rechtsomkeert maakte en snel weg liep. „En", vroeg de majoor waer „wie is u eigenlijk?" „Een meisje, meneer". „Hm", zei hij c„en wat zou uw meesteres wel zeggen als ze wist dat u er de gewoonto op na hield om mijn kersen te stelen en op te eten?" „Mijn meesteres?" De oogen sche nen nog grooler te worden. „Ja", knikte de majoor, die deftige dame uit Londen. „U is immers haar dienstmeisje haar kamenier, als ik het goed begrepen heb?" „Ja zeker, meneer, ik ben haar ka menier". „En als ik haar nu eena vertelde; wat u gedaan hadt?" „Dan zou ze mij een flink Btandje geven". „Zou ze dat werkelijk doen?" „O meneer, dat doet zo dikwijls en. zo stampvoet tegen me en maakt me ochtend, middag en avond uit voor al wat leelijk is". „Arm kind!" zei de majoor. „Heusch, meneer, soms ben ik wel eens bang dat zo me iets doen zat, maar zo houdt te veel van 111e." „Houdt zo dan van u?'5- „-«eer dan van iemand anders ter danigheid mot uitstaan bij paarden zo er zelf aangenaaidl" wereld.! Zo houdt van mij als van, haar zelve, meneer". „Vrouwen zijn toch merkwaardige wezens zei de majoor verbaasd. „Misschien hee-ft u veel over mijn meesteres hooren spreken?" 1 iv o eet zeiis nitt 110e ze heet!" „Nooit gehoord van Lady Elizabeth Cariyon!" en 111 geringschattende ver bazing trok zo haar wenkbrauwen op. „Ik heb in mijn heele leven maar diio vrouwen gekend, eu een daarvan was mijn moeder." „Dat klinkt nogal somber, vind ik. Maar u heeft Mylady toch zeker wel eons in de stad zien rijden?" „11c kom zelden in ixmden". „Meneer ik geloof dat u erg oomher en vreeselijk saai bent!" „Saai?" herhaalde de majoor na denkend. „Ja, misschien wel en dat is niet meer dan natuurlijk, oud<l mannen zijn het dikwijls, geloof ik. „En uw pruik staat heelemaall scheef!" „Ja, dat is meestal zoo!" zuchtte de majoor. „En u hebt een vieze jas aan". „Ja, ik vrees dat die jas zijn beste dagen gehad heeft!" zuchtte de ma joor, terwijl hij het versleten kleev dingstuk nog eens goed bekeek. „O, man", riep ze uil, terwijl ziV het hoofd schudde, „wees niet zoo .vreeselijk onderdanig, ik kan onder- bij mannen" „Onderdanig? Ben ik dat?" vroeg de majoor en begon aan zijn kin over de zaak na te den ken. «D.V knikte zij „ik word er akelig van, bah!" „Kind", antwoordde ihij glimla chend, „hoe moet een man dan wel zijn?" „Grootvader"', antwoordde ze, „hij moet lang zijn en sterk en dapper maar in de eerste plaatsmoet hij krachtig optreden". „Dus eigenlijk nioet hij een bruut zijn", antwoordde hij kalm. „Ja", knikte zo heftig „dat nogt liever dan een een „Een oude man met een vieze jas die onderdanig is", opperde hij la chend. waarop zij de wenkbrauwen fronste en met haar sterke witte tan den op de linten van haar hoed beet. Toen riep ze uit: ,,'t Is een monster van een jas! Vol vlekken, verkleurd, rafelig en ge- sóhcu rd. „Gescheurd?" riep de majoor uit, terwijl hij zichzelf nog eens bekeek, „en sergeant Zebedcc heeft hem pas een week geleden gemaakt!" „En de kjOOOpm hangen nog aan eon draadje!" „Ja, maar zo vallen er niet af", zei de majoor vol vertrouwen, ,ik hel* „U ze er aangenaaid, u!" en zo lachte uitbundig. „Dan verwondert 't zijn lian.4 me dat ze er niet hier onder mijn! oogen afvallen. „Juffrouw", zei hij op ernstiger* toon ik heb weinig gaven en talen ten maar ik durf toch wel te zeggen oat ik tamelijk handig met dc naald ben". Daarop ging dc verschijning heel handig bovenop den muur zitten en keek hem van dnaiult koel en min achtend aan. En toen ze hem zoo oen boelen tijd aangekeken had, zei ze: „O, ik had het wol kunnen weten." De majoor streek door de krullen van rijn gxootepruik en keek haar eenigszins verschrikt aan. Eindelijk vroeg hij: „En, wat had u dan wel over mij kunnen weten?" „Een man dio zijn eigen knoopen aanzet is eon schando voor zijn ge slacht", antwoordde ze. „Maar aJ6 hij nu gcon vrouw heeft om het voor hen» te doen „Dan moet hij zorgen dat hij een krijgt!" „Hm" zei de majoor nadenkend; „een naald is een scherp instrument en je kunt er je leelijk aan prikken maar tod» zijn er mannen die nog liever met een naald te doen hebben dan met oen vrouw." 1 „En u," riep ze uit, terwijl ze yol alkeer do oogen neersloeg „u iz een soldaat!" „Geweest!" antwoordde hij. „Ze zeggen dat soldaten dapper zijn," zei zij. „Dat is heel vriendelijk," zei de majoor met een buiging. „U is, geloof ik, die arme, oude, gewonde majoor d' Arcy die ginds io dat groote huis woont.''' vroeg zij. „Ja, om u ts dienen, juffrouw, dat arme versleten wrak ben iken met ziju hand op zijn hart maakte hij een sierlijke buiging. En heeft u nooit het groote ge noegen gehad om Mylady Elizabeth Cariyon te ontmoeten?" „Hm 1" zei de majoor peinzend; „hoe riet ze er uit." Het meisje sloeg dc handen in el kaar, keek met haar donkere oogen naar den hemel en zei vol overtui- ging: „Zo zeggen dat ze heel mooi is 1 Iedereen die haar ziet aanbidt haarl Zo is mooi, geestig en nog duizend an dere dingen En elegant I En een mooio oogopslag! Ze is o, ze is onweer staanbaar 1 „Ja", zei dc majoor, terwijl hij naar het mooie gezïehtje boven hem keek, „de beschrijving is juist rui ar mis schien niet geheel volledig!" Dc donkcro pogen werden plotseling

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5