OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht BETTY HAARLEM'S DAGBLAD OONDERDAG 19 OCTOBER 1922 - TWEEDE BLAD No. 3100 Nabetrachting van den Gemeenteraad DE£ OOSTELIJKE AGENT VAN POLITIE AFWEZIG HET ARMOE- STUUR GESMAAD DE MOTIE-PEPER AFGEWEZEN HET LE- VENLOOZE PUBLIEK HET TREUZELENDE DEN HAAG EEN GOED VOORBEELD NIET GEGEVEN WONINGBOUW DOOR DE GEMEENTE ALLEEN EEN BELANGRIJKE VERKLA RING VAN Mr. SLINGENBERG— EEN VERSLETEN SCHOOL EN EEN KRACHTELOOS GEMAAKTE MOTIE EEN CENTRALE. VERWARMING OF 36 KACHELS? Dc agenda voer do Jiaaüsvorgaueiuig van Woensdag zag er zoo d.oaonschul- tüg uit, dat ue agent van politie aan den kant van de Groote Alarkt, die anders moet zorgen voor do veiligheid van li. en W., den Baad, de stenogra fen, do boden en de pers dezen keer heelemaal met aanwezig v as, orschooi» in den loop van den middag de voor zitter dreigen zou met ontruiming van de tribune weliswaar kon d* afwe zige agent dufc niet weten en ik ga er voorloopig ook niet op door, omdat het zaak is in behoorlijke volgorde over het gebeurde te vertelle.u Zeven van de Uen ^unten gingen er gladjes door, verschil van meeniug kwam pas bij punt de rekening over 1921 van het Burgerlijk Armbestuur, de suppletoire begrooting over den dienst van 1922 en üe begrooting voor 1923. Toen het eerste Burgerlijk Arm bestuur in dc wereld werd opgericht, ontstond op hetzelfde oogenblik ook de eerste steen des aanstoofen sedert dien tijd is dat zoo gebleven. Het prin cipieel verschuil lusschen dat bestuur eu do belaughebbeudcn is het beroeps- wantrouweu van iet eerste en de snel heid, waarmee dc. ïaatsten wenschen te worden geholpen, om te zwijgen van de bedragen, die men geven en ont vangen wil. Dat wantrouwen is de vrucht van veeljarige ondervinding, daar het ongelooflijk is, welk een fan tasie cr heersclit in het voorstellings vermogen van sommige personen, die den steun van het Armbestuur komen inroepen en daar de goeden het in de wereld nu eenmaal inet do kwaden moeten ontgelden, kan het bestuur er niet toe komen, zijn steun te verleenen voordat de waarhek van de aange- voci motie1. "boorlijk is MiUer- ZO .i.i» *-- -uu Zeggen, uat (lit loUeiiJii. 1S- JNiuuemin had de heer Peper een reeks van voorbeelden, dio moesten aautoonen, dat het Armbestuur zijn taak verkeerd opvat of zijn piicht niet doet, gevallen van één kant vernomen, door den spreker goedia en zonder nadere informatie aanvaard en waar aan dus wethouder Heerken.» Thijssen terecht geen waarde hechtte. Wie grieven tegen een gemeentelijke in stelling heeft, moet beter beslagen ten ijs komen. En de moc.e waarmee de lieer Peper zijn lange rede besloot, had wij wisten het van te voren geen schijn van kans, namelijk om aan de werkloozen het gemiddeld week loon als minimum uit te keeren. „Als de uitkeermg even groot was als het gemiddelde weekloon", zei de beer Poppe, „dan zouden velen niet meer willen werken. Arbeiders zijn even min engelen als kapitalisten. En do ar beiders-centrales zijn er, behalve de ByndicaliBten, allen tegen". Bij de stemming stond dan ook de heer Pe per met zijn voorste! alleen. Tijdens de discussie onweerde het al zoo'n beetje op de publieke tribune. Wij hoorden achter onzen rug me destanders van den heer Peper sissen van verbazing, halfluid zeggen„dat liegt ic" en tenslotte met de voeten stampen, toen de spreker aan het slot van zijn rede kwam. Dit was den voor zitter tc veel. Hij had al eens geha merd en nog weer gehamerd en riep ten slotte boos: „als het publiek nog één keer teeken van leven geeft, zal ik do tribune laten ontruimen, ik wensch dnj, niet". Ofschoon ook toen dc hoorders zich nog niet dood hiel den, hetgeen ook wat veel gevergd was, kwam er geen hinderlijke demon stratie meer voor dan deze, dat zij na dc verwerping van de motie, met vrij- wat lawaai vertrokken. Inmiddels had mevrouw Willekes Macdonald het Burgerlijk Armbestuur geprezen voor zijn werk cn de heer Poppe de opmerkijg gemaakt, dat dc heer Peper voortdurend de gewone be deelden van het Burgerlijk Armbe stuur met de uitgetrokken vakarbei- Icrs verwarde. Deze opmerking her innert ons aan dc discussie In een vo rigo vergadering over het maar niet afkomen van een toezegging dor P,e- ge'ering over subsidie in dc kosten van het doen verrichten van nuttigen ar- boid door werkloozen. Die toezegging is er ui nóg niet. En wij moeten ons maar eens in de plaats stellen v,n mcnschen, die niets liever willen dan arbeiden, terwijl er geen arbeid aan vvczig is. Bet getreuzel in Den Haag in be langrijke aangelegenheden is vair'ij* beneden critiek. En daarnaast moet de juistheid beaamd worden van ecu Opmerking van den heer Peper „Als arbeiders liever niet willen werken zei hij, „dan is dat de schuld van de kapitalisten, die het hnn geleerd lub ben" Ik laat die uitdrukking „via do kapitalisten" voor wat zij waard is, maar één ding valt nie^ te ontken nen hot heeft vele jaren lang voor de hoogste zaligheid op aarde gegol den, zooveel geld te verzamelen, dat men niet meer behoeide te werken of zoo spoedig mogelijk met een hoog pensioen in de rust te gaan. Wanneer nu aan arbeiders wordt verweten, dat zij de liefde tot het werk verloren heb oen, dan moot daartegenover geste io worden, dat men hun het voorbeeld ..aartoe maar al te vaak met gegeven heeft. De begrootiug van het B. A. werd tot do behandeling der gemeentcbe- grooting uitgesteld. Aan het voorstel van B. en W. om een voorschot te verleenen voor den ,ouw van 120 arbeiderswoningen aan do vereeniging Bloemenhoi, hechtte do heer Üroenendaal weinig waarde, omdat van het Rijk toch geen steun meer to wachten is. Hij stelde daar om voor, aan B. en W- op te dragen, plannen te ontwerpen voor den bouw van 190 arbeiderswoningen, voor re kening van dc gemeente, .vanneer het Rijk aan het voorgestelde zijn steun onthouden mocht. Wethouder Slingenberg wanhoopte nog niet aan steun van het Rijk en wensclite de motie naar B. en W. te renvoyeeren om praeadvies. Daar kwam ongedacht zijn buurman aan de groene tafel, wethouder Bom an s tegen op. Praeadvies was onnoodig. B. en W. zouden toch, op de meest stellige manier, de aanneming van de motie ontraden. En daarbij keek hij zoo verwoed, alsof hij ieder, die de gemeentekas naderen durfde, met huid en haar zou willen verslinden. Toen bleek een principieel verschil. Ronduit verklaarde wethouder Slin genberg, dat hij niet onder alle om standigheden 't bouwen van arbeiders woningen door de gemeente zonder Rijkssteun zou wilen afwijzen. Dit is een belangrijke verklaring. Als do sociaal-democratische fractie met haar denkbeeld aldus steun vindt m het College zelf en de heer Boes dit maal (wat niet onwaarschijnlijk is)' met zijn partijgenoot meegaat, dun heeft het denkbeeld in den Raad groo- te kans van aanneming. Wethouder Bomans kon dan ook. niet dadelijk een beslissing krijgen, over de motie-Groenendaal. Ze ging' toch naar B. en W. out praeadvies intusschen zal het Col lege dc gelegenheid wel niet laten voorbijgaan om uit Den Haag, als 't kan, finaneieelen steun te krijgen \oor het bouwen van arbeiderswonin gen. Ofschoon er een slechte wind waait in de residentie. Na een korte gedachtenvvisselingj lusschen Mevrouw Macdonald en wet houder Brucli, over de positie van do overbodig geworden vakonderwijze- resson, waarbij de wethouder in keu rige termen aan de vraagster duide lijk maakte, wat haai- aanging en, wat niet, kwam er vrij onverwachts nog een schooldebat. De heer Koppen stond er ojj, dat nu eindelijk de sciiool in de Stoofsteeg eens buiten gebruik zal worden gesteld eu was niet tevre den met de toezegging van wethouder Bruoh, dat dit zoo spoedig mogelijk geschieden zal. Het was hem al vroe ger beloofd en moest dan nu maar eens gebeuren. IJij was namelijk niet gerust op de behartiging van do be langen van het openhaar onderwijs. Deze ongeschikte lokalen Lieven maar in gebruik, er was nog altijd geen school in de druk bewoonde Slacht- Imisbuurt en van de lang beloofde opgave van aanwezige schoolruimte kwam ook maar niets. Wethouder Bruch had zijn volle vertrouwen, maur er waren ook anderen, die wat te zeggen hadden in 't College Wethouder Bomans," aldus vrij dui delijk aangewezen, verklaarde In te stemmen met de opmerking van zijn collega Bruch, dat zoo spoedig mo gelijk de lokalen in de Stoofsteeg buiten gebruik zuilen worden ge steld. Maar de heer Koppen was niet te vermurwen. Hij hield vast aan zijn motie, waarbij B. en W. werden uit- genoodigd, de school aan de Stoof steeg te ontruimen en buiten gebruik to stellen. Wel wees de heer Loosjes er op, dat de motie na wat wethouder Bruch gezegd had, onnoodig was, maar de voorsteller handhaafde zo en voelde het waarschijnlijk als een nederlaag, toen B. en W. haar ten slotte overnamen; althans hij verze kerde dat wanneer de school nu niet gauw ontruimd werd, hij telkens met de zaak in den Raad terugkeeren Gelijk Cato in den Romeinsclien Senaat: de school aan de Stoof steeg moet verwoest worden. Uit het debat kan nog worden aan- geteekend, dat de wethouder van on derwijs aan een school niet zes plus een, maar zeven klassen wenschte te maken.Het aandachtig gehoor scheen 'dit onderscheid niet volkomen ïe be grijpen. Toen wij te 5 uur heengingen bleef de Raad nog een poosje vergaderen misschien wel tot halfzes, dus gere kend van half twee af. drie en een half uur plus een half uur, hetgeen, volgens de moderne rekenkunst, iets anders moei wezen dan vier uur. Maar van rekenen gesproken zou men op 't Stadhuis willen overwegen, of men geld uitgevende voor een verbe tering, niet goedkooper uit zou zijn? Er zijn 26 gewone kachels in het go- heele complex, benevens tien gas- en eiectrische kachels. Samen zee en der tig. Deze drie dozijn moeten worden, aangelegd, onderhouden, gedoofd oi uitgedraaid worden. Zou het niet goedkooper zijn, cen trale verwarming aan te leggen? In de bediening toch zeker en in de be- noodigde brandstof hoogst waar schijnlijk. De kosten van aanleg en de rente en afschrijving kan ik na tuurlijk zoo zonder meer niet beoor- deelen Maar het vernieuwen van zes dertig kachels kost ook een hand met geld! Eu dan zijn met kachels koud gele gen vertrekken, zooals de kamer van den burgemeester en die van den se cretaris, nauwelijks te verwarmen J. C. P. DE VOORBEREIDINGEN VOOR DE BALKAN-CONFERENTIE. DE NOOD DER VLUCHTE LINCEN VAN THRACIë. DE VERWARDE POLITIEKE TOESTANDEN IN EKCELAND EN ITALIë. Het Balkan-vraagstuk i is nog verre van geregeld. De vorige weck heeft Poincaré aan lord Curzon geschreven. Curzon had voorgesteld, de vredesconferentie tegen de eerste dagen van November te Lausanne bijeen ie roepen. In zijn antwoord bad Poincaré gevraagd, de conferentie tegen 30 Oc tober bijeen te roepen, en wanneer de Turken met de keuze van Lausanne ge noegen nemen, had hij daartegen geen bezwaar. Op deze Fransche nota heeft de Bri.- schc regeering nog niet geantwoord, doch zij heeft door russchenkomst vau haar gezanten te Parijs en Rome eea voor-conferentie voor geallieerde des kundigen voorgesteld. Deze zou, naar verluidde, tegen zo October te Londen worden bijeengeroepen, doch, naar de Engelsche berichten melden, niet vóór het midden van de volgende week be ginnen. De deskundigen zouden de eco nomische en financieele bepalingen van .et op te stellen vredesverdrag moeten onderzoeken, zonder echter hun respec tieve regeeringen aan bepaalde voor stellen te binden. Van Fransche zijde gevoelt men zeer weinig voor deze voor-conferenlie, daar hierdoor ie. de vredesondet! andelingen worden uitgesteld en zc. de Tuiken wan trouwig worden gemaakt. De economi sche en financieele kaesties zijn daar enboven reeds zeer vaak bespr'.ken. Ondanks de bezwaren van Frankrijk tegen de voor-conferentie, aldus de Temps", heeft Poincaré toch niet wil len wcigereu, up het voorstel van Cur zon in -e gr.?n. Alleen heeft Vj in een schrijven .iau den Bri'irhe» gezanr, lord Hardinge, opgemerk', dat "arijs zich veel beter voor deze conferentie leent dan Londen. De Italiaansche regeering heeft het Engelsche voorstel zonder meer aanvaard en reeds baar gedelegeerden benoemd. ilet is dus aan te nemen, dat deze tor-conferentie spoedig te Parijs zei bijeenkomen, want men acht het hier zeer onwaarschijnlijk dat Engeland te gen het Fransche amendement betref fende de plaats van bijeenkomst be zwaar zal hebben. Het welslagen van de voor-conferentie hangt, volgens Je „Temps", geheel af van den geest, waa:- mede Engeland aan de conferentie z.T deelnemen. De ontruiming van Thracië gaat met moeilijkheden gepaard. Volgens te Athene ontvangen berich ten neemt de Christenbevolking van Thracio de vlucht, in weerwil van don raad der Grieksehe autoriteiten, en heeft zich een paniek van haar mees ter gemaakt. De autoriteiten waren dan ook verplicht, maatregelen te ne men voor de inscheping in do havens van do Zwarte Zee, de Zee van Mar- tnora en de Aegeïsche Zee. Naar schat ting zullen zich in die havens 138.000 personen moeten inschepen, bij welk getal nog niet zijn inbegrepen do vluchtelingen in het binnenland, die nog op spoorwegvervoer wachten. De ze vluchtelingen verzamelen zich op de stations onder bescherming van de ge alileerde troepen en de Grieksehe gen darmerie. Er is voor de vluchtelingen hulp noodig. Veuizelos schreef o-a. dat meer dan één millioen vluchtelingen, die zonder middelen van bestaai. zijn en die vau al hun bezittingen zijn beroofd, naar Griekenland komen, waarvan de tota- Ie bevolking weinig meer dan 5 mil lioen zielen bedraagt. Uit Londen wordt geseind: Het raagstuk van de Grieksehe vluchte lingen uit Oost-Thracie ei Klein-Azie houdt op bet oogenblik de Engelsche en andere buitenlandsehe steunorgani saties ernstig bezig. Al het mogelijke wordt gedaan om aan de vluchtelin gen steun te verleenen. De toestand, waarin deze verkeeren, blijft echter z»er ernstig. Hun overbrenging uit Klein-Azie werd voltooid onder toe zicht van de Engelsche marine-autori teiten, daarin bijgestaan door de Amerikaan8che vloot-autoriteiten. Dc Grieken konden niet over voldoende schepen beschikken om zulk een groot aantal personen te vervoeren en daar om zijn door de Britsche regeering nog een aantal andere vaartuigen ge charterd, hetgeen aan de regeering reeds een bedrag van 20-000 pond sterling heeft gekost. Het aantal Griek sehe vluchtelingen uit Klein-Azië, dat op deze wijze naar Griekenland is overgebracht, beloopt ongeveer een half millioen. Onder de vluchtelingen bevinden rich zeer weinig volwassen mannen of jonge vrouwen. Het zijn meerendeels kinderen of personen op leeftijd. Bijna allen ver keeren in zeer uitgeputten toestand. Do hygiëne onder de vluchthelingen laat zeer veel te wenschen over en veel moeilijkheden werden ook veroor zaakt door het feit dat de leden van de gezinnen overal van elkander zijn gescheiden. Het Britsche steuncomit te Athene, in welks hoofd de Engelsche gezant 1 diens echtgenoote aldaar staan, heeft gedurende de afgeloopen weken met vee) energie geweTkt. De „All British AppeaP'-hulporga- nisatie heeft van de regeering voor een waarde van 10.000 pond sterling geneesmiddelen ontvangen- Ook zijn aanzienlijke bedragen van parti culiere zijde verkregen. Er is reeds een bedrag van 16.000 pond sterling ter beschikking van dr. Nansen gesteld als een gedeelte van het. -Jedrag, dat door de Britsche regeering is toege- egd aan den Volkenbond, op voor aarde, dat de andere regeeringen een overeenkomstig bedrag zullen schenken. Een speciale trein met medicamen ten en levensmiddelen wordt door de Engelsche r'eliefoiganisaties naar Gric kenland gezonden. Honderden vrijwil ligers werken op het oogenblik in het Naburige Oosten onder groote span ning om het l'jden der vluchtelingen tc lenigen. Geschenken der Indische Mohammedanen aan de Ke- maliston. Blijkens bericht uit Delhi zijn vooraan staande Mohammedaansche leiders, vor mend liet centraal-comiié van het khali- faat, aldaar bijeengekomen ter bespre king van den toestand in het naburige Oosten sedert den wapenstilstand. Beslo ten werd aan Kemal een zwaard en aan de regeering van A.ngora twee vliegtui gen aan te bieden uit waardeering voor dc Turksche ovenvinning. De deputa te vertrekt naar Angora voor de aanbie ding der geschenken De kosten der Britsche vlootversterklng. In tegenspraak niet persberichten deelde de minister van Oorlog mede, dat de kosten der vloot versterking het Naburige Oosten de 2'A millioen pond niet te boven gaan. De reds van Lloyd George. te Manchester heeft te Kcostantinopcl onder de voteelineen der KemaJioten sensatie gewekt. De vertegenwoordi ger der Kemalisten zeide dat zij vol komen het vertrouwen vernietigt, dat men in Groot Brittannië stelde 11a zijn verzekeringen aan de Turken te Moe- donia. De zinsnede in de rede, waarin de Turken werden vergeleken bij oor logszuchtige dieren mishaagde den national ist techen gedelegeerden in het biizcmder. (Lloyd George heeft van de Turkon niet als van „warlike animals" ge sproken, maar van eerste klasse (figh ting animate", die zich niet lieten overbluffen.) In do Engelsche politiek duurt de spanning voort. De belangstelling in de bijeenkomst der unionistische uarlem entsleden op heden Donderdag biijft zeer levendig. Het wordt mogelijk geacht, dat Cham berlain's gezag onvoldoende zal blij ken om een volledige aanvaarding •an de door hem aanbevolen politiek te verkrijgen. De aard der scheuring hangt af van de factoren, waarvan de werking nog niet kan worden over zien. Een der voornaamste is de peei- Ike Bonar Law zal innemen in verband met zijn gezondheid welke hem in Maart van het vorige jaar noopte zich uit het politieke leven terug te trekken. Sedert dien tiid hoeft hij op dokter's advies gehandeld, waarvan afhangt of hij de vergade ring al of niet bi'woont om zijn poli tieke werkzaamheid te hervatten. Ziin rol in de vereader ine zal waar schijn li ik zijn de groote! mogelijke eenheid te bewaren. Het is nu bijna zeker, dat het land Zaterdag defini tief de voornemens van den premlo.- zal kennen ten aanzien der alge-mee ne rkiezingen. Hii spreekt Zaterdag te Leeds, wanneer de positie door de ergadering der unionisten erooten- deete opgehelderd zal ziin. Dinsdag werd te Londen groot vertrouwen uit gesproken dat Chamberlain in de unionistische bijeenkomst een meer derheid zal weten te vcrlcri-ccji. Hij heeft den krachtigen steun van bijna alle unionistische ministère. Stanley Baldwin is de voornaamste uitzonde ring. Eenige bladen schrijven aan de mi nisters het voornemen toe. te trachten de algeineene verkiezingen tot Ja nuari uit te stellen wegens het risico een volledige scheuring in de con servatieve partij en het gevaar, daar door veroorzaakt voor de vooruitzich ten der regecring van Lloyd George. Het parlementslid Foreman heeft te Hammersmith gezegd, dat hij dacht dat er geen verkiezing zou zijn vóór April. Hij had reden te gdooven. dat. indien de huidige regeeriTig werd toegestaan voort te gaan er een groote verrassing voor den boeg zou zijn in den vorm van belastingverlaging in het voorjaar. De minister van Oorlog:, Sir Wor- thington EvaDS, heeft zich uitgesproken het onmiddellijk houden van ver kiezingen. De politieke crisis in Italië vordert weiuig. De ministerraad verwierp het plan tijdens de vacantie van de Kamer af te treden. De Kamer is tegen den tyden November bijeengeroepen, opdat door debat en stemming de toestand opgehc'- derd wordt en eventueel een regeering-;. wisseling op constitutioueelen grond slag plaats kan vinden. Deze opvatting, welke Facta in den inisterxaad wist te doen zegeviercD, stemt overeen met de meening van G10- litti. Deze heeft aan den aandrang van zijn vrienden weerstand geboden en ge cijferd tijdens de vacantie van de Ka mer een nieuwe regeering te vormen. Men vernacht thans met spanning hoe de fascisten het afwijzen van huu eischen zullen opnemen. Intusschen neemt de regecring maatregelen, om te voorko men, dat het groote fascisten-congres, tic volgende week in Napels te houden, ver rassingen brengt. Te Milaan is een belangrijke samen komst gehouden van fascistische leiders, waaronder ongeveer 50 redacteuren vao fascistische bladen, vermoedelijk ter bespreking van de kwestie, of de fascis ten zitting zullen nemen in een nieuw kabinet met hetzij Giolitti, hetzij Orlan do als premier. Mussolini had enkele dagen geleden een onderhoud met d'Annunzio, die vol gens betrouwbare berchien verklaarde, dat hij fascist noch anti-fascist is, so cialist noch anti-socialist, maar slecu-s een trouw patriot, wiens eemgc wensch is, dat het Italiaansche volk vreedzaam kan werken. Het gesprek was hartelijk, maar de dichter verklaarde ten slot e, dat hij in geen geval gewelddadig op treden zal steunen. Onmiddellijk 11a deze ontmoeting gaf d'Annunzio aan zijn vermaard legioen bevel, dat voortaan een nieuwe discipline m acht moet wor den genomen en dal alle leden van het legioen den binnenlandschen vrede moe ten bevorderen en alle sociale en pol- tiekc onrust verhinderen. Een comité door den dichter benoemd, zal het 1 gioen rcorganiseercu. De Dudselma'.ioiiale pe/l is inel do uitspraak in not proe' tegen do moordenaars vM Eathenau niet erg tevreden. De „Deutsche JSeitung» noomt do opgelegde straffen „bcjtaaV afgrijselijk" c-u spreekt van de bénie To chows als van „kinderen, die in een ven beteringsgesticht hoorenVolgons ha bind heeft het gerecht „zich aaugcaloto* by het stoken tegen rechts". De „Deutsche Tageszeitung" xict h» hoofdresultaat daarin, dat de „lasterlijk' stokerij" tegen reehtsche organisatie* moreel was vernietigd. In dc beklaagdci ziet de reehtsche pers sloehts oen troepji crfelyk-belaste jonge nieneelien, dio vooi do pathologische grondslagen van hun iptreden het meest mogelijke begrip zou den vinden, wanneer zjj 1 u plaats van uir links naar rechts hadden gemoord. Do „Germanis" wijst op de ernsiigo iee in het proces voor school en onderlijk :is om „de jeugd in dun waren Duit- schen geest op tc voeden en verre te hc de broedplaatsen der nationale stokery". Het cectruniblad voegt hier toe: „Voor de mannon tot wie het opgroeiende geslacht mot bewonde ring opziet ontstaat de- plicht om hun deelnemen aan de openbare zaak zoo in te richten, dat zy werkelijk als voorbeeld natie kunnen gelden. Maar ook hier wordt voel Dagelaten. Zoo is het bijvoor beeld niet voor het eerst, dat de naam Ludendorff genoemd wordt in een pijnlijk verband. Men kan natuurlijk niemand op don bsÖ6tii van zijn ban zien, aar het doet toch onaangenaam aan als in bekend oplichter als Gürrther kan op- jjden met een dozijn door Ludendorff in hem gerichte brieven". De democratische „Berliner Volkszei- *.ung" verklaart, dat wjj pas aan het eind de eerste afdeeliug zjjn en verlangt krachtige vervolging in «ie aangele genheid der vergiftigde pralines Do .Yossischo Zeitung" spreekt van het onbevredigende als griezelige gevoel, dat do draden van den geregeld en strijd, Duïtschland tegen de republiek gevoerd, on ontward bljjvcn. Do .Berliner Börsen-Couriernoemt bet wreed noch zacht, maar demoera- n de socialistische „Vorwarts" le vraag op of het stantsg -reet zijn streven naar objectiviteit, zacht is geweest. „Wij vreoten jchriift het blad dat doze vraag door de meerderheid in binnen- en 'buitenland bevestigend zal worden beantwoord. Jui'l oet democratische buitenland r.nl niet begrijpen, dat een opzettelijk, ter be- leherming der republiek ingesteld ge rechtshof, zulke liéhto straffen heeft op gelegd." De „Rote Fahne" noemt het staatsge- rechtsbof een „klasse-werktuig der bour geoisie." Rusland gaat zich aanpassen aan bes<aande toestanden. Door het volk- commissariaat voor den buitenlandschen handel wordt thans een plan uitgewerkt voor Die plan wordt een groote star voor waarts geacht op den weg naar afschaf fing van het regeeringsmonorol— voor buitenlandschen handel. werkzaamheden van de Russische hnitenlandsche handelsvertegen woordi- gers zullen nog worden -oortgezev, aar in 't ontwerp wordt toegestaan, da' centrale en locale economische orga- saties van den staar zelfs'andïe isi 't buitenland handels-operaties kunnen ir:- •oeren door middel van hunne biizon de re verlegenwoofdigers. Deze orvan tics zijn echter verplicht van iene-c. voor genomen operatie vooraf het conimissa- iaat op de hoogte te stellen. De genoem de organisaties verbinden zich door haar onderteekening van de te sluiten over eenkomsten. Zij zullen tol da doel van een bij'zondere volmacht worden voor zien door het centrale uitvoerend co mité, door den raad van volkscommissa rissen of dien van arbeid *n verdedi- ing. Voor de gesloten overeenkomst an alleen de betrcifende organisa'i*» 'crantwoordeliik worden geste''1 Volgens het ,Acht Uhr Ahendblai'." zouden te Berlijn tusschen vertegenwoor digers van Tsjecho-Slowakiie en van de Russische Sovjet-regeering besprek n- gen hebben plaats gevonden, welke door liet blad in verband worden griiracbt dc onderhandelingen ove: dc her vatting van de handelsbetrekkingen tus schen Frankrijk er. Rusland. Hermt namelijk ook op ziin terugreis naar ikrijk te Praag belangrijke bespre kingen hebben gevoerd voor deelneming de Tsjecho-Slowaaksche industrie hel Frar.sch-Russischc plan. «tfeow» HET TERUGTREKKEN DER AMERIKAAHSCHE TROEPEN. Ais rede 11 voor het tenictroxiten der Amerikaansche troepen aan een itiin wordt uit Washington ge me Ui De huidige toestand van Duitsch- land maakt een verdere aanwezigheid van de Amerik3aiisohe troepen onmo treüjk. De bezettinsskoeten zijn séste- gcTi tot 60 millioen pónd sterii::- wel ke soheei door dfc Amerlkeaiische re- geerine betaald worden. Feuilleton J EFFERY FABNOL. (Geautoriseerde vertaling uit het EngeLsch.) (Nadruk verboden.) 5) „O, een konijn?" zei de majoor. „En een schurk, meneer. Ik heb nog nooit zoo'n vreesdij ken schurk met zulke lango beenen gezien en het heeft ons heel wat moeite gekost orn hem te pakken, zag, dat verzeker ik u! Over heuvelen, door dalen, over heggen en muren, door boschjes, zag! Nooit van m'n leven heb ik zoo op een vos gejaagd en er was niemand anders bij dan Alvaston. Marchda- le. ondergeteekendc en een paar, jachtopzieners verduiveld vlujj ffing het meneer ongeloofelijk!" „En", vroeg de majoor „met ynen heb ik eigenlijk het genoegen?" .,0 ja, dat is waai* ik ben Alton uw onderdanige dienaar dio Pioneer daar die ziüi nens snuit als een trompet is mijn vriend Tonv Marchdale van Marchdale en dio kerel met die roode jas en roode neus is Sir Benjamin Tripp" Sir Ben jamin boog en mompelde iets; „dia meneer met de syillebeenen is Lord, Alvaston" (Lord Alvaston boog en vloekte zonder boos te worden), „die barbaarse!ic kerel met de haakneus is kapitein West van de Garde die sontiraenteele meneer ijj die paarse met goud is Dalroyd wie die dik kerd is met die vreeselijke pruik, die er uit ziet of hij per ongeluk een ci troen heeft opgegeten, weet ik nieti nu dat zijn we, zag!" „En ik heoren, ben John d'Arcy om u te dienen. Wat kan ik voor u doen?" „O meneer, 0111 je stap te lachen wij hebben al iets voor u gedaan. We hebban dien schurk voor u gevangen, overal achternagezeten, hoog en laag, door boschjes hier en daar en overal, door stof en vuil, meneer!" „Ik zou graag willen", zei de ma joor „dat u zich wat duidelijker uitdrukte Maar nu kwam het dikke manne tje met de korte pruik naar voren en baande zich een weg door de boeren die vooraan stonden. Opgewonden vroeg hij: „Is u majoor d'Arcy?" De majoor boog. „Nu mijnheer, sfa mij dan toe 11 te vertellen dat wij zoo buitengewoon gelukkig zijn geweest op uw land een strooper te pakken. U kent mij na tuurlijk. Ik ben Sir Oliver Rington van Chevening". „Neon", zei de majoor. „Dan heeft u toch wel van mij ge hoord?" „Ik vrees van niet". „Meneer, ik ben kamerafgevaardig de voor deze streek, en „Het doet me veel genoegenl" „Een bovendien rechter". „Ik feliciteer ul" „En als zoodanig, meneer, ben ik op het oogenblik bezig om er een wet door te krijgen waarin strenger wordt opgetreden tegen stroopers „Ben goed werk!" zuchtte de ma joor. „En de hoeren hier in buurt steu nen rne daarbij zeer. U is hier geloof ik vréémd?" „Ik woon hier precies een maand en twee dagen". „Dan zal ik u vertellen dat de hoe ren hier in de buurt elkaar altijd hel pen tegen zulke ellendige misdadigers als dezo schurk van een strooper". „U is toch flink in de meerder heid, zou ik zoo zeggen", zei de ma joor, terwijl hij van het met bloed besmeurde gezicht van den gevangene keek naar de menigte omstanders. „We zijn vastbesloten om ons met kracht tegen dergelijke streken te' verzetten", zei Sir Aliver. „Ik heb al kunnen bewerken dat vier van zulke boosdoeners tot levenslange verban ning veroordeeld zijn". „Voer een onnoozel konijn!" riep Lord Alton uit „Je vergeet, Alton", viel Dalroyd in, „je vei geet dat liet konijn misschien de volgende week een «schaap wordt cn dan een paard en dan je geld en...' „En dit, meneer, was meen ik, alleen maai- een konijn, dat mijn eigendom is", zei de majoor terwijl hij zich omkeerde en den Ïaatsten spreker aonkeek. Dalroyd was lang en slank en had een interessant bleek gezicht van zijn zwarte pruik tot zijn elegante rijlaarzen zag hij er keurig uit, hij had een zachte stem en maakte hee lemaal een zeer gedjSÜhgeèrden in druk. Met halfdichte oogen keek hii naar den majoor. Zoo bleven zo even staan de majoor ernstig met zijn handen 111 dc zakken van zijn ver sleten Rauiillie-jas, Dalroyd koel en critiscii. Langzamerhand veranderda de uitdrukking op het gezicht van den majoor, hij fronste de zwarte wenk brauwen. keek Dalroyd oplettend, aan, haalde een hond uit zijn zak cn begon langs het litteeken op zijrf slaap te wrijven, toen glimlache Dal royd flauwtjes en keorde hem zijn rug toe. „Heeren", zei hij, „de jacht ts af geloopen, de rest is vervelend, laat ons weggaan". Sir Oliver Rington liep naar den majoor toe en sloeg hem 111 zijn op- inding met zijn rijzweep op den arm. Als u het goed vindt, majoor, zal dezen schurk in iliet blok laten! zetten en daarna achter slot en gren del. U zult hem natuurlijk laten ver volgen". Heel irustig duwde de majoor dc* zweep van Sir Oliver wes en hinkte naar den gevangene toe. „Hij ziet er nogal jong uit", z«4 hij. „Een misdadig type!" knikte Sir Oliver, „ik heb er zoo al heel wat er oord cold een brutale, onverbe terlijke schurk". „Hij ziet er vreeselijk uit", zei do majoor. „Zijn verdiende loon", bromde Sir Oliver „hii heeft bet ons lastifl genoeg gemaakt." „En hij lijkt wel half bewusteloos". „Een appelflauwte, meneer, de rak ker stelt zich aan". „En stoffig!" „Ja, smerig is hij!" stemde Sir Oliver foe. „En hij ziet er hongerig uit. Hij moet ecr.-t maar gewasschen worden en wat eten „Wasschen eten hoe wat bedoelt u. meneer?" „Sergeant!" „Meneer!" antwoordde do .sergeant die kaarsrecht in de houding stond. „Noem dien jongen moe naar del stallen en geef hem wat te eten als :j gewasschen is!" „Goed meneer!" Dit zeggende liep de sergeant naar den gevangene toe groep hem bij den versleten kraag, cn liep met hem weg. ,Heb ik ooit van m'n leven!" riep de Markies uit. „Allemachtig!" riep Sir Oliver uit, rwijl de zweep in zijn hand trilde. „Wou u zeggen, meneer wou v| zeggen hij stikte bijna in ziin woorden. „Ik wil zeggen, dat ik over den i:-> vangen© beschikken zal zooals het miy goed dunkt, want hij heeft tenslotte :jn eigendom gestolen „U goed dunkt, meneer u goed dunkt!" sputterde Sir Oliver. „Zooals het mij belieft, meneer". „U meneer u!" hijgde Sir Oliver plotseling razend van woede „cn w ie is u dan wel dat u zioli tegen de wet durft te verzetten een gepen» sionneerde soldaat „Ik verzoek u, meneer!" 1 iep da Markies uit, terwijl hij Sir Oliv er te- een hield, „wees toch een beetje bo- leefd, eon klein beetje maar denk" er aan dat u niet in de Kamer is, me ntor! Mopperend Het Sir Oliver toe dat hij een eindje op z.ii getrokken werd, toen stond hij plotseling sül, draaide z»ch om «1 wee3 mei zijn zweep oi»

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5