Of ©piücïlielijfc eigenlijk niet. En i; hel uu niet opmerkelijk, dal krt Duitsche vcldtochlsphm gewijzigd geworden het tijdstip, waarop Ne derland begon zich een veldleger te scheppen? Zeer verklaarbaar. Want voordeel, d. i. tijdwinst, leverde die doortocht slechts op indien er geen weerstand geboden kon worden. Zoodra cr op weerstand moest worden gerekend, verviel het voordcel; trad er allicht een nadeel voor in de plaats. Daarom werd onder •Von Molike II het veldtochisplan ge wijzigd, zoodra bleek dat Nederland in slaat zou zijn om weerstand van bc- teokcnis te bieden. Zoo bleef ons land voor de rampen van den oorlog bewaard, omdat he. een be hoor 1 ij k leger bezat. Maar, zal men zeggen, Duitschland heeft nu geen leger meer, dus bet gevair is ihao-, geweken. Wie zóó spreekt mist elk inzicht in den gevaarlijken politieks» toestand van Europa. Die is niet minder gespannen dan in 1914. maar eerder nog gevaarlijker. Eu al moet dan ook bij het leger wor den weggesneden wat niet essentieel is, al zal ook daar zelf oezuinigd moeten. wok'cu op datgene wal op zichzelf voor de defensie nuttig is, toch is bier een absolute grens aan te wijzen, waar be neden men niet gaan kan: Wij moeten in stam blijven te doen wat uit onze ver plichtingen als neutrale Slaat tegenover de gemeenschap der volkeren voort vloeit, cn wij moeten dat zoo afdoende kunnen verrichten dat er voor een der oorlogvoerende 1 geen aanleiding be staat ons die t ak ui', banden te nemen. Want dat bete kent. overbrenging van den oorlog op ons eigen terrein. Gemengü flieuws GEEN ALCOHOL IN TURKIJE. Een van de eerste daden van de Tur ken, nadat zij Broessa hadden bezet, Is geweest, dat zij daar de wet tegen het. alcoholgebruik hebben toegepast, die door de Nationale Vergadering te Angora is aangenomen. Allo slijte rijen zijn gesloten en aan allo bewo ners, van welk© nationaliteit of gods dienst zij ook zijn, is het voortaan ver boden alcohol-houdende dranken te gebruiken, ook als geneesmiddel, op straffe van vijftig Turksche ponden voor iedere overtreding. Door dezen maatregel zijn nu zoowel de christe nen ;Us de Joden evenals de Moham medanen onderworpen aan do wet van den Profeet, die, zoouls men weet een van do eerste drankbestrijders is geweest. DE VERDWENEN MUNITIE-VOOR RADEN TE WLAOIWOSTOK. Voor den Krijgsraad in de Japan- sche 6tad Kumainoto nabij Nagasaki, heeft in de afgeloopen week majoor 1-1 ara terecht gestaan, de Japansehe officier, die verantwoordelijk Ls voor de verdwijning der mumtie-voorra- den te Wladiwostok, welke nog af komstig waren van de Tsjeoho-Slo- waaksclie troepen, die geruimen tijd ge.eden aldaar hebben vertoefd. Majoor llara heeft Zaterdag j.l. be kend, dat hij, die verantwoordelijk gesteld was voor het bewaren van de- te munitie, ze buiten medeweten van zijn superieuren heeft afgestaan aan de Russische „Witte" troepen. Het waren 011 ge voer honderdduizend hand granaten en een klein aantal projec tielen. Omtrent de bewering, dat Hara een dee, dezer munitie zou hebben doen toekomen aan den Chineesohen bevel hebber Tsjang tso-lin, ie in den loop van het proces niets nader gebleken. Een tragische omstandigheid is, dat de echtgenoote van majoor Hara, die scheep was gegaan naar Wladiwostok om haar echtgenoot te helpen, onder weg overboord is gesprongen. DE DEENSCHE KROONPRINS AAN DEN OOOD_ ONTSNAPT. Nnur uit KopuTv j) aan de £n- grisehe b.'aden wordt gemeld, is de i-'eensche kroonprins Maundagavonö aan cc-11 groot gevaar ontsnapt. Hij reed namelijk met zijn auto in volle vaart tegen den slagboom van een overweg, die was neergelaten, omdat een trein den weg moest oversteken, en wel juist op liet oogenblik, dat de auto passeerde. De auto werd zwaar beschadigd, doch de kroonprins bleef ongedeerd. Hij had blijkbaar het, licht van den slagboom aangezien voor dat van een auto, die op eeni gen afstand voor hem uit had gere den. TAR1EFVERLACINC BIJ DE BRITSCHE SPOORWECEN. De Britsche spoorwegmaatschappijen verminderen hun tarieven met een ze vende. overeenkomende mei een fnrthine per mijl. Hierdoor is Je tariefverlioogiag gedurende den oorlog van vijfenzeventig pCt. tot vijftig pCi. boven bet tarief van vóór den uorlog teruggebracht. De maatschappijen leggen ei den nadruic op, dat ofschoon de nieuwe tarieven vijftig percent hooger zijn dan voor den oorlog, de exploitatie-lcostcn, in het bij zonder dc loonen, naar verhouding nog veel hooger zijn, weshalve gehoopt wordt, pracht van een bezitting, dio erfenis Van je, oompje! Veel geluk cr mee! Wat een verschil met vechten en kampeeren hè?" „Het is een groote verandering, jon gen, groot en onverwacht. Maar over veranderen gesproken, Pancras, ik zou .©u bijna niet herkennen, je ziet ir heel anders uit dan toen ik je het laatst zag". „Bewaar me, oompje, dat is te ho pen 't is vijf lange jaren geleden en Ik ban mijn eigen baas sedert mijn va der op de jacht verongelukt is jam mer dat hij eerst mijn moedcr's hart gebroken had de arme, geduldige ziel. Weet u nog dat u hem eens da deur uitgezet heeft?" ..Hij is dood Pancras", zei de mi joor blozend. „E11 m leeft, en ik leef en de ser geant hier ook. Hoe gaat het er mee, Zel> goeie oiiwo Zeb hoe staat het leven, sergeant Zeb?" En de Vis count stak zijn hand uit, waaraan cUelijke ringen schitterden, en schud de die van den sergeant hartelijk, „l.'jk hem eens aan, ©mopje, bekijk hem eens goed nog dat/elfde vier kante gezicht geen haar veran derd sinds hij met u. van uw tochten terug kwam] Weet je nog, Zeb, dat je houten zwaarden voor 1110 maakte, éi) me leerde sohermen, zegt" „Jawel, ik weet het nog best, me neer l" knikte de sergeant glim- dat uc otiderhandeliagen met de spoor-1 wcgvakvcrecni gingen tot verdere loons verlaging zullen leiden, alsook dat het verkeer zal toenemen, waardoor de tien millioen pond sterling zal worden teruggewonnen ten gevolge van ver minderde inkomsten door taricfverla- gingcu. DE NAUWGEZETTE DIEF. Maandagavond, even na 11 uur, werd de redactie van de „Daily Mail" op gebeld. Een ï-ustige, onbekende stem zei: „Wilt u een bericlitjo opne men?" Men vroeg natuurlijk waar bet over was en kreeg ten antwoord: ,,lk heb een auto gestolen en ik wil uw blad de primeur ervan geven" „Waar hebt u die gestolen!" „In Store-street, bij Tottenham Court-road. De wagein behoort aan dc Daimler Hire Cy". „Wat lteb u ermee gedaan?" „O, ik heb hem a.woer in den steek gelaten. Hij staat nu in Holder's Green, bij het crematorium. Ik pro beerde de magneet eruit te krijgen, maar dat lukte niet en toen heb ik de kar daar maar achtergelaten. De lampen zijn aan". „Waarom hebt u de auto gesto len S" „O, omdat ik slecht bij kas ben en een magneet noodig bad. Geef me 5 minuten tijd en bel dan do Daimler Hire Cy op en zeg zo waar de auto stant". De redactie van de „Daily Mail" belde daarop bedoelde maatschappij op, om mee te deelen, dat men haar een 6-CyIlnder 1922 landaulett© had ontstolen en dat die, met de lampen aan, bij het crematorium in Golder's Green stond. De Daim er Cy. stelde de politie ermee in kennis, onder wier leiding de auto door een vertegenwoor dïger der firma werd teruggereden EEN DURE KUS. Jonge mannen moeten leeren, dat fatsoenlijke vrou wen op 6traat en in de parken kun nen wandelen, zonder te worden ge molesteerd, verklaarde dc realiter van Old Daily, toen hij dezer dagen een zeventienjarig jongmensch met 10 pond beboette en veroordeelde tot het betalen van de kosten van bet geding voor een zelfde bedrag wegens het aanranden van de vrouw van een dokter te East Shean. Smith, zoo heet te het jongmensch, volgde zijn slacht offer mrs. Drinonet, toen zij op de Thomtonroad liep, sloeg zijn armen om haar halö en kuste haar. Do ver dediger van Smith bood namens zijn cliënt aan mrs. Drinonet verontschul digingen aan. De rechter was van mee ning, dat mrs. Drinonet, door een ver- vo.ging in te stellen, heelt gehande.d, zooals men van een eerbare vrouw kon verwachten. EEN DREIGENDE REVOLUTIE IN PORTUGAL. Reizigers dio uit Lissabon to Madrid 1 aankomen, verklaren, dat aldaar opnieuw' het gevoel van onrust ou onzekerheid heerscht, dnt meestal een rcvolutionnaire beweging vooraf gaat. Er dreigen troo- oeleu van verschillende zijden. Het le ger is ontevreden over het gevangen hou den van verscheidene officieren in ver band met het sleependc gerechtelijk on derzoek naar de politieko moordon van een jaar geleden. Ook is het leger ontevreden, omdat de extra-toelage wegens do duurte word ver minderd. De regeering zag zich voorts genoodzaakt tot het ontslaan van amb tenaren en beambten, dig hot groote aantal wcrldoozen nog zullen vermeer deren. Ten slotte wokkon oolc do steods stijgendo kosten van hot levensonderhoud ontevredenheid, zoowel ondor liet prole tariaat als in hot leger eu in do ambte naarswereld. Het postpersonool is to Lis sabon, Oporto on in nog eenigo andere plaatsen in staking gegaan. Hot eisclit een loonsverbooging van 100 pet. en oen 200 pet. hoogere betaling voor overwerk. NIEUW SNELHEIDSRECORD. Uit Mount Clemens wordt ons geseind: Luitenant R. L. Maug.on van hol mili tair vliegcorps heeft een K.M. gevlogen met een gemiddelde snelheid van 243.5 mijl per uur. Dit is 27 mijlen sneller per uur dan het laatste niet-erkend snelheids record. EEN VROOLIJKE SCHIPBREUK. De passagiers en Je bemanning, bij elkaar 230 personen, van het s.s, „Citj of Honolulu", (een vroeger Duitsch j schip), dat de vorige weck op zee .n J brand vloog, zijn aan boord van hel transportschip „Thomas" te Los Ange los aangekomen. Dank zij de snelle hulp, door draadlooze seinen ontboden,- konden ?ij hun schipbreuk een zeer vc-j uiakkelijk avontuur noemen. Alles w.is 700 goed .jreregeld, aldus een der >p-; varenden, dat het den indruk maakte van can repetitie voor de film. De brand brak overdag uit en cegon zich uil te breiden. Op de muziek van een „jazz band" gingen de passagiers in dc red dingsbooten. Zij roeiden rond en zagen hoe de zee wolken van stoom deed op stijgen rond den roodgloeicnden romp en hoe de schoorsieenen eu het boven werk in het sohip neerstortten. Toen werden zij opgepikt door een trampboot en I ry daarna overgebracht naar de lachend „het is nog niet zoo lang geloden. „En over schermen gesproken, oom neem me niet kwalijk, dat ik liet zeg, maar ik hob or wei een bee tje verstand van uw stijl is een beetje verouderd! „Werkelijk, neef?" „M'n kop er af als 't niet waar is. Er ontbreekt een zeker iets aan, een elegance van houding, een „je ne sais quoi", dat op 't oogenblik in de mode is." „Dus jij schermt ook?" „Natuurlijk oompje, dat doen we allemaal t ia mode: Ik scherm eiken [dag mot den grooten Mauchil", „Zoo, is die tegenwoordig „groot?" „Kent u hem dan, oom?" „Jaren geleden heb ik In Vlaande ren veel tegen hem geschermd". „En?" „ïk vond hem te ruw „O, lieve holpl Zijn aanval is schitterend, laat ik het u eens wij zen!" Dit zeggende gooide de Viscount zijn hoed in een hoek, nam dc degen van den sergeant over en ging in een elegante schermhouding staan. „Kom, oompje eu garde!" riep hij. Glimlachend salueerde dc majoor. „Zóó staal hij, ziet u, dc punt van z'n degen zóó cn voor u het weet „Kom ik zóó!" zei de majoor. „Heb Je ooit"» riop zijn neef ver-1 ./rnomas", ïunder dat Icmaad zelfs natte voeten kreeg. De schipbreukelingen -.varen veel min der opgewonden dan hun reddeis eu toen zij dc „Thomas" bereikten, begon hun eigen orkest te spelen en moesten dc redders als partners voor den dans fan» geerent DE ONDERSTEUNING DER WERK- LOOZEN IN DUITSCHLAND Daar de Duitsche vereeniging tot bestrijding dcrwerkioosheid niet over de geldmiddelen beschikt om ecu vertegenwooaxliger te zenden naar de conferentie der internationale veree- n.ging ter bestrijding der werkloos heid, die op 20 October te Genève ge houden wordt en de rijksminister van financiën een verzoek tot ver gooding der reiskosten van do hand heeft gewezen, heeft de voorzitter der Duitsche vereeniging, geheimraad dr. Freund, de aandacht der conferentie gevestigd op het feit, dat een groot aantal werkloozen uit landen met een sterke valuta, speciaal uit Neder land, Engeland, Italic en Zwitser land, naar Duitschland komen en in de grensdistricten van hun werkloo- zenondersteuning een goed leventje leiden. Dr. Freund stelt daarom voor, dat de conferentie de betrokken landen in overweging geve te bepa len dat de werkloozenondersieuning alleen wordt gegeven zoolang do werklooze in eigen land verblijf houdt. UIT DUITSCHLAND. EEN TEEKEN DES TIJDS Een berioht, dat den noodtoestand in Duitschland karakteriseert, is, dat de ziekenfondsen te Berlijn met in staat zijn het op 15 October verval lende honorarium voor de doktoren uit te betalen. Het betreft het honora rium voor de maanden Juli tot Octo ber, in het geheel meer dan 1(10 mil lioen mark. DE RAMP VAN DE „H AM M O NI A". De Hamburgsche Raad voor de Scheepvaart beeft uitspraak gedaan inzake den ondergang van de stoom boot „Hammonia". Volgens den Raad treft de scheepsleiding geen schuld. ESPERANTO OP DE SCHOLEN TE DRESDEN. Voor Esperanto onder richt op deVolksscholen le Dresden lieten zich pl.in. 1200 leerlingen van 11, 12 en 12 jaar inschrijven. In 3G cursussen za! het onderwijs op de ver schillende scholen na de Paaschva- eantie in 1923 beginnen. Volgens besluit van het „Schulamt" wordt Esperanto als schoolvak be schouwd en tijdens de schooluren aan leerlingen van het 7de en 8ste school jaar facultatief onderwezen. TREINBANDIETE'N. Uit Bilbao wordt gemeld: Drie bandieten dron gen o<p het moment van het vertrok van den trein naar Portugalette in een eerste klas-coupé. Zij overweldigden er beroofaen verschillende reizigers, o.w. een beambte van de Maatschap pij voor maritieme werken, die een tasch bij zich droeg bevattende 00.000 peseta's. De bandieten ontvluchtten, waarbij zij een spoorwegarbeider dood den en een carabinier, die hen ver volgde, ernstig verwondden. HET VREEMDELINGENVERKEER IN OOSTENRIJK. Het vreemdelingen verkeer te Weenen is snel verminderd, zoodat meer dan de helft van de ho tels te Weenen leeg staat. De oor zaak hiervan is, dat men te Weenen thans duurder leeft dan in het buiten land. DE BOTSINGEN TE BERLIJN. De wegens de botsingen bij het cir cus Busch gevangen genomen redac teuren van de „Rote Fahne" zijn be halve de ohef-redacteür Suesskind, die buitenlander is, weer uit de hechtenis ontslagen. EEN ZONDERLINGE VERGISSING Te Amritsar kwam dezer dagen het merkwaardig feit voor, dat een aan tal gevangenen voor eenzelfde over treding tweemaal gestraft werden. Er kwam daar een groep van honderd reeds veroordeelde In dis oho opstande lingen aan, op hetzelfde oogenblik, dat een andere groep opstandelingen voor don rechter zou worden gevoerd. Da autoriteiten zonden per ongeluk 'de eerste groep voor den ••echter, ter wijl de tweede groep zonder eenigen vorm van proces in de gevangenis werd opgesloten. De fout werd ook daarna nog niet on-dekt, omdat de get vangenen voor den rechter weigerden, hun namen te noemen. Eén enkele was er, die er tegen protesteerde, dat hij voor do tweede maal zou worden veroordeeld voor hetzelfde misdrijf, doch hij kreeg een waarschuwing van den rechter, waarop ook hij zich ver der stil hield. Oschoon ook de andere gevangenen zeer verbaasd waren, duurdo het toch nog geruimen tijd, alvorens de vergissing aan het licht kwam. baasd uit „Wat hoe laten we het nog eens doen". Weer kletterden de sabels; de Vis count viel onmiddellijk aan; de ma joor ging achteruit en een oogenblik later vloog het wapen van den Vis count hem uit de handen en viel kletterend op den vloer. „Heb ik ooit van m'n leven!" riep hij, terwijl hij naar zijn degen staar de „hoe heeft u hem dat geleverd? Sergeant Zeb je lacht me uit!" „Ja meneer", antwoordde de ser geant, terwijl hij het wapen opnam „dat deed ik". „Onhebbelijk van je! En hoe heeft hij tegen Mancini geschermd?" „Net zoo als tegen u, meneer, maar „Maar?" „Do overwinning ging niet zoo vlot". „Zoo! Maar Mancini is een van de beste schermers „De majoor ook, meneer". „O!" zei de Viscount „en hij hijgt- niet en hij is niet warm gewor den o!" „Ik ben er aan gewoon, neef". ,,'t Komt ook door de frisache lucht, ziet or even jong uit als vijf jaar geleden neen, nog jonger. En kijk ik nou eens slechte eetlust be dorven maag zenuwen! O lieve help een zwak vat hoor!" De majoor keek hem eens aan en' Binnenland TECEN DREICEND REVOLUTIE- GEVAAR, Het tot het nemen van maatrege len tegen dreigend revolutiegevaar in Februari 1919 opgerichte hoofdcomité van actie, gevormd uit en door de Christelijke sociale organisaties van werkgevers, boeren, middenstanders en arbeiders, in verband met de ver anderde omstandigheden met ingang van Januari 1921 tijdelijk stopgezet, zoo meldt de N. R. Crt., in aanmer king genomen do nadien gewijzigde omstandigheden, zijn vroegere werk zaamheden hervat. DE NOOD IN RUSLAND. Ket Nederlandsch Naneen-Comité zendt ons de oopie van een schrijven, dat het van zijn vertegenwoordiger in Ruston ontving, die toezicht op de verdeeling onzer levensmiddelen houdt Samara, 27 September 1922. Ik bevestig mijn schrijven van giste ren en kan er niet genoeg op aan dringen, de actie niet te verslappen, daar er weer verschrikkingen voor de deur staan zoo na Nieuwjaar. Reeds thans zouden zich gevallen van menscheneterij voordoen. Men komt ons voortdurend van alle kanten om hulp smoeken, doch wij durven voorloopig niets meer aannemen. Het heeft geen nut eenigen tijd zeer velen te helpen en dan te eindigen, om daarna allen le laten omkomen. Dat is juist, wat ik in het Zweedsche sy steem steeds heb toegejuicht n.l. uit rekenen hoever de pols reikt en nitt verder springen. Dan wordt een dee» der bevolking werkelijk geholpen en gaat niet ten gronde. Hoe spoediger geholpen wordt, hoe beter, het is zeer gewenscht ons steeds te laten weten welke middelen beschikbaar komen, opdat wij op basis daarvan tijdig kunnen uitbreiden. Dit jaar is een groot deel van de Holland-che hulp laat gekomen, zoo dat eerst laat uitgebreid kon worden. Toen waren de menschen al zoo diep gevallen, dait opbeuring voor dit jaar niet meer mogelijk was. Een naar maanden vroeger hadden wij met 'e- vensmiddelen en zaaigranen kunnen bereiken, dat vele menschen, die wij nu verder moeten voeden, op eigen beenen hadden gestaan. Door het ont breken van werkkracht en van zaaigraan in het vroege voorjaar is ®er niet gezaaid en gewerkt. In de Zweedsche en de eerste Hollandschc districten is de toestand naar om standigheden nu vrijgoed en zal daar bijna geen huip meer noodig zijn. Het Nansen-Comité teekent bij dit schrijvc-n aan: Wij moeten deze hulp aan de honger districten nog eenigen tijd voortzetten. DE KOSTEN VAN DEN VOLKENBOND. Bij de Tweede Kam® is ingediend een nota van wijziging op liet wets ontwerp tot goedkeuring van con aantal wijzigingen van net Volken- bonösverdrag, aangenomen door oc Vergadering van den Volkenbond ln haar Tweede Zitting 3961. Blijkens de toelichting vinden de voorgestelde wijzigingen, met uitzondering van een enkele, welke uitsluitend een ver duidelijking van redactie beoogt, haar oorzaak in dc besluiten van dc Der de Zitting van de Vergadering van den Volkenbond, welke van 30 Sep tember 1.1. te Genève bijeen was. Alle hebben deze betrekking op de ver deeling der kosten van den Volken bond. Hoewel bij dit ontwerp van wet geen beslissing wordt gevraagd no pens het aanvaarden van do door de Derde Vergadering goedgekeurde nieuwe verdeelingsschaal, wordt on gemerkt, dat deze nieuwe schaal» evenals die, neergelegd in het amen dement van de Vergadering van 1921 voor Nedprland eene vermindering in de bijdrage beteekent. Terwijl Ne derland volgens de verdeeling van do Postunie over het jaar 1923 zou moe ten bijdragen de som van oiwevecr 750.009 goud franken, wordt dit aan deel door de nieuwe verdeeling, welke thans door dc Vergadering is croedgc- keurd, teruggebracht tot ongeveer 550.000 goud franken. HET NEQERLANDSCH-DUITSCHE CREDIET. Mr, S. de Vries, dc regceringscom- missaris voor het Nederlandsch-Duii- scho crcdiet, schrijft in „Ec. Stat. Her." o.m. Het valt niet te ontkennen, dat, wan neer met 3 of 4 maanden, gelijk men in Duitschland verwacht, of met 6 maan den het geheele crediet van f 140.000.000 zal zijn toegekend, dit een belangrijke vermeerdering van Nederlands vlotten de schuld met zich zal brengen. Een belangrijk deel van de Duitsche indus trie zal dan arbeiden met Nederlandsch iJeld. Eenigszins pijnlijk is daartegen over te moeten constateeren, dat vele takken der Nederlandschc industrie kwijnen door gebrek aan werk. Reeds het feit, dat van onze vlottende schuld i thans slechts weinig ondergebracht is zag de jeugdige kaarsrechte gestalte, de vastberaden mond en kin, de hel dere oogen en hij glimlachte. „Je je gezondheid laat dus veel to wenschen over?" „O, ontzettend veel". „Arme Pancras!" zei de majoor. „Neen, neen, noem me in vredes naam niet zoo 't is een afschuwelij ke naam, ik kan hem niet uitstaan. Noem mo Tom Tom is kort en krachtig al m'n vrinden noemen me Tom, dus noemt u me ook maar Tom!" „Goed, Toni. En je bent hier dus buiten gekomen voor je gezondheid?" „Jawel oom. Er gaat niets boven het platteland, die heerlijke lucht zoc versterkend kijk eens naar die ploegers zo eten en dirinken en slapen en eh „Ploegen", zei de majoor op ernsti- gen toon. Ja zeker dat doen ze ook. En bovendien, ik ben dol op de natuur - beekjes en bijen, ook kool, ziel u -- koeien, weet u, en weilanden en zoo". „En de koekoek. Tom". „Ja en de koekoek", zei de Viscount ernstig. „Hier buiten is het buitenge woon mooi en daarom ben ik geko men om „Diobt bij haar te zijn, nee tl" „Hè? O help!" DU zeggende nam Viscount Merivale een druk versierde gouden snuifdoos uit zijn zak, keek er oïj dc Nederlandschc Bank en het over»' groote deel plaatsing heeft gevondteu bij het publick, wijst er mede op, dal handel ea industrie te weinig emplooi vinden voor het eigen kapitaal. Wan neer Nederlandschc industrieeleu dan ook zouden wijzen op het pijnlijke vau de verhouding, dat Nederland aan de Duitsche industrie geld leent, terwijl die' Duitsche industrie door de Duitsche va luta de concurrentie-mogelijkbeid voor de Nederlandschc industrie vrijwel weg neemt, dan zou daaitoe, oppervlakkig beschouwd, zeker aanleiding bestaai». Het moet echter ter cere van dc Trcü- handverwallung te Berlijn gezegd woe den, dat ze zooveel mogelijk vermijdt, om voor het crcdiet industrieën in aan merking te brengen, die met de Neder- landsche concuireercn. Sedert mijn op merking bijv., dat de Nederlandschc si garenfabrieken vrijwel tot werkloosheid zijn gedoemd door dc concurrentie met dc Duitsche import-sigaren, worden geea sigarenfabrieken meer voorgedragen voor een deel van het crediet, ten einde daarmee hun inkoopen van ruwe tabak te financieren. En wanneer het juist is, dat reeds thans, maar straks nog meer, een groot deel der Duitsche industrie zijn krachten kan ontplooien, omdat het door het Nederlaiidsciie crediet in staat is zijn grondstoffen in te kóopen, dan mag toch niet worden ontkend, dat dit óok mede hei uitgesproken dooi van ha. verdrag i3 geweest. ONBARMHARTIGE ZUIN1CHEID. De Haagsche redacteur van de (A.-R.) „Roitcrdammei" schrijft: De Verzekeringsraad heeft een bezui niging voorgeschreven, die o. i. niet door den beugel kan. Hij heeft n.l. bepaa'd, dat zij, die voor rekening van de Raden van Arbeid naar een sanatorium woi- den vervoerd, van de derde klasse dei spoorwegen gebruik moeten maken. Zoo werd dezer dagen een meisje naar bet sanatorium te Hellendoorn per derie klasse vervoerd, hoewel de dokters vau het Ziekenhuis transport per auto nood zakelijk achtten. Dat geschiedde uit em oogpunt van bezuiniging. Men denke zich het geval eens in. Een lijderes aan een ernstige ziekte, die de laDge reis van Den Haag naar Hellen doorn, s urc-n sporens, moet afleggen, gezeten op de harde banken eencr derde klasse coupé. Bezuiniging is best en als de hoeren van den Verzekeringsraad op hun in spectie-reizen van deze klasse gïbru-.s. willen maken cn de eerste klasse ver smaden, dan zullen we dat gaarne waar- deeren; maar zelfs in dezen tijd ach» j ten wij voor hen, die sanatorium-verple-1 ging noodig hebben, ver/oer in de tweede klasse noodzakelijk. En dat voor al in een senti-iijksvoertuig, want als et verlies geleden wordt, moet de Staa s- kas het ten slote toch bijpassen Het bovenstaande lijkt ons daarom een voorbeeld van „onbarmhartige bezuini ging". DRANKSLACHTOFFER. Te Em mer Compascuum is de arbeider J. Zwiers in een wijk geraakt en ver dronken. Ali&bruilc van sterken drank ia de oorimak van dit ongeva'. UIT DE WIEG GEVALLEN. Te Hoogkerk te een kindje van den ar beider 11. W. uit de wieg gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. OPLICHTING. Woensdagmid dag beeft in den trein van Leiden naar Rotterdam een als officier ge kleed persoon tweo schippers uit Lei den opgelicht voar een bedrag van f 250 en eenige geldswaardige papie ren, onder voorgeven, dat hij hun een betrekking zou bezorgen bij een der groote stoomvaartmaatschap pijen te Rotterdam. Het ie gebleken, dat deze persoon reeds eenigen tijd deze praktijken uitoefent en daarom door de pol'tie wordt gezocht. De po litie te Leiden is er thans in geslaagd, zijn juisten naam te weten te komen. PORTVRIJDGM. De Vereeniging van Archivarissen heeft tot den Minister van Landbouw eeu adres gericht, waarin zij verzoekt den portvrijdom voor archivadia bocu- werken enz., welke archieven en biblio theken elkander doen toekomen, le be houden. NIEUWE BEDRIEGERSTRUC. •Men maakt in het ,.U. D." melding van een nieuwe bedriegerstruc, wel ke in Utrecht slachtoffers maakte. Daarbij gaat het a's volgt: Een boodschappenjongen belt bij iemand aan eil als mijnheer of me vrouw toevallig opendoet, zegt luj: „Mijnheer (Mevrouw)), ik heb hier een pakje boter voor Mevr... (volgt naam van boven- of naastwonende buur), maar dio is niet thuis, zoudi U dat niet zoolang in ontvangst wil len nemen, dan behoef ik niet terug te komen?" Bij toestemmend ant woord volgt, dan „Zou U hel ook wil len betalen, want voor mijn baas mag ik dc boter niet zonder geld af geven; 't is f 1.80". 'atuurlijk bleken d«» buren die meestal wél thuis zijn, absoluut go en boter besteld te hebben terwijl de gedienstigen met een minderwaardig of onbruikbaar product zitten en hun geld kwijt zijn. naar, tikte er op en stak hem weer weg. „Oompje", mompelde hij, ,,u is zoo! vreeselijk bij do liand, dat ik u wel durf te bekennen, dat ik de laatste zes maanden mooie Betty heb aange beden „Er zijn c-r geloof ik, wel meer, die dat doen", zei de majoor, terwijl hij zijn wapen aan den sergeant gaf. „Helaas wel. De heele stad ie gak op haar en geen wonder. Ze is oen ideaal, oompje, een parel van grooie waarde een godin, een echte „Vrouw!" zei de majoor. „Ja, oompje en dat pronkjuweel van haar sekse groeit en bloeit hier naast. Heeft u haar at gezien?" „Een paar lieer, Tom". En vertelt u me nu eens is zo nief het liefste schepseltje het mooi ste meisje een toonbeeld Ze is een schat en toch een ondeugende klei ne heks en ik ben vol hoop"* „Is zo zoo vriendelijk, neef?" „O, oom, ze spot altijd met me". „Met je spotten?" „Ja, voortdurend, gelukkig. Als ze vriendelijk is ben ik wanhopig". „N'oen maarl" riep de majoor uit. „Daar heb je bijvoorbeeld Tripp die goeie Ben met z'n roode neus tegen hem lacht ze en ze laat hem haar waaier dragen, de ongelukkige En dan Alton door wicn ze zich al lerlei attenties laat bewijzen eu dia MR. TREUB NAAR ÏNDIë. Mr. Trcub, de voorzitter -ran den Onder* nemersraad voor Nederl.-Indié, zal do volgendo week Zaterdag of Zou- dag "s Gravenhage verlaten tot' liet aanvaarden van zijn voorgenomen reis naar Indie. De lieer Treub zal eerst nog oenigen tijd te Parijs ver blijven» om den 7en November to Genua scheep le gaan. MOORD. Men seint uit Winscho ten aan Het Volk: De uit Lartgeoog afkomstige smids knecht N. Renke heeft blijkens eeu Dinsdag to Nieuwe-Schans ontvangen bericht op reis naar familie ie Lü- beck til Duitschland, aldaar zijn vrouw en twee kinderen vermoord. INTERNATIONALE BIJEENKOMST VOOR KANKERSTUDIE. Men schrijft ons: In den loop dezer maand zal in he» Antoci van Leeuwenhoek-huis te Amsterdam een bijeenkomst van on derzoekers op 't gebied van den kan ker plaats vinden. Op initiatief der vereeniging „Het Nederlandsch Kan- kerinstituut" rijn een elftal geleer den uit naburige landen uitgenoo- digd in Amsterdam te komen, ten einde wederzijds elkanders uitkom sten te toonen en elkanders ïneenin- pen te vernemen. A'le genoodigden zegden met volle sympathie liun me dewerking toe. Als eerste proeve van zulk een bij eenkomet na den oorlog werd een klein aantal uitgenoodigd en wordt slechts één onderwerp in •behande ling genon.cn; „de experimenteel op te wekken teerkanker". Echter be- bestaat e> gegronde hoop, dat het kleine begin de kiem tot uitgebreider internatonale samenwerking zal vor men. Deze is noodzakelijk, om de slu die van het zoo uiterst moeilijk, doen belangrijk onderwerp tot een goed einde le brengen. De bijieenkomst zal een eenvoudig karakter dragen, ten eerste 0111 zoo veel moge'iik tijd aan den arbeid te kunnen geven, ten tweede, om haar zooveel mogelük Ie doen aannamen aan de moeilijke omstandigheden, waardoor zoovee' wc1,enschs>w»u;''e werkers hebben te lijden. Het woord contrres is zelfs verme den, daar inen dit zoo gemakkeliik vastkoppelt aan de herinnering aan reeksen van officieele plechtigheden en pompeuze feestelijkheden. Het drama te Duiven HET VERHAAL VAN EEN OOC- O^TH»-"*. De correspondent vau De Telegraaf te Arnhem heeft nadere informaties in gewonnen over het daar gebeurde, waar bij de landbouwer P. van Goikom, die een weduwe met 3 kinderen nalaat, ooi het leven is gekomen. Een oggetuige, Z., zeide, dal bet voorval zich ongc- ceer als volgt heeft toegedragen Van Gorkom, die bezig was appelen le plukken, zag op een gegeven moment een volwassen man en een jongen van naar schattig 14 jaar op zijn land ver schijnen. Dc man droeg een geweer, ter wijl de jongen een polsstok met zich voerde. Uit een en ander meende v Gorkum tc moeten opmaken, dat hij hie: met jagers te doen had. Op een vraag van Van Gorkum of h'j het „schild" van den jager mocht zien, antwoordde dezo ontkennend. Beide mannen werden tan slotte handgemec. De jager, die kwam te vallen, richtte zich echter plotsclinj op en loste toen op eenige meters af stand een schot in de richting van V.m Gorkum, die onmiddellijk <"r -Ie storftte. Dit alles speelde zien in een minimum van tijd voor de oogen van Van G.'s vrfoiuv af, die. aldus de ooggetuige wonder boven wonder niet gedeerd wer-t, niettegenstaande zij eenige meters ach ter haar man stond. De getuige Z., dio bemerkte, dat Van Gorkum zich naar den jager V. spoedde om zijn schild ta vragen, riep zijn buurman nog toet „Piet, wees voorzichtig, want hij is :n staat je neer te schieten." De waar schuwing kwam eohrer te laat, want voor Z. eigenlijk wist wat er gebeurd was. lag Van Gorkum reeds badende in zijn bloed op den grond. Van de verwar ring, welke onder dc inmiddels tnegiv schoten bewoneri hccrschte, maakte V. gebruik om kalm, alsof er nicls ge beurd was, weg te gaan. Later heeft hij zich bij den commis saris van politie te Vclp aangemeld cn werd hij in voorlooptge bewaring ge steld. DE CHRISTELIJKE AMSTER DAMMER. Mr. H. J. Biedcrlack heeft bedankt voor zijn benoeming tot curator in het faillissement van de N.V. tot Exploita tie van de Amsterdammer Christelijk Volksdagblad. De rechtbank heeft in zijn plaats benoemd mr. J. van Wouden berg Hamstra. OVERREDEN. Te Werkendam is een 72-jarige man door een wielrijder tegen den grond gesmakt. Aon de gevolgen van dien val te de grijs- aard overleden. haar naar haar rijtuig mag brengen» d- 'armoi En dan West en Marchdale daar praat ze soms wei eens mee in een hoekje, de stampers I En dan Dalroyd „Die kwijnend® meneer?" zei d« majoor. „O, die is dol op haar eeu smou tend vuurtje, geloof me. En tegea hem zou ik wel willen dat ze vriende lijker was. Maar tegen mij, oompjtv tegen mij raast ze, doet zo onvrien delijk en minachtend en ze kibbelt met me c-n daarom ben ik vol hoop!" „Hm!" zei dc majoor, terwijl hij zijn pruik opzette. En ik hoop vurig, dat ze nog voot. het eind van dit jaar mijn Viacouiv tesa za.l zijn en O goeie genade!" „Wat is het neef?" „Ja, dat mag u wel vragen waJ is het? Het kan van alles zijn". „Bedoel Je mijn pruik, Tom?" vroeg de majoor lachend, maar nieltemiA blozend. „Pruik? mompelde do Viscount „Nu ik er goed naar kijk heeft het wel lets van, maar toch weinig.^ V gaat toch nooit met dat ding uitl" „Waarom niet?" ,,'v Zou gewoon ongepast zijn!" (SVordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 10