40e Jaargang No. 12CB0 Verschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Feestdagen DINSDAG 7 NOVEMBER 192Z ADVERTENT1ENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 55 Cts. Reclames 60 Cts per reeel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. 1 waailstuivers-adverlenlién van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 CU» iuatreerd Zondagsblad,' voor Haarlem en omstreken I0.571/,franco per post 10.65. Poat Giro 38810. II per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant buiten het Arrondissement dubbele prijs. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Oirectaur-Hooidredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 II Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonr.rB. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Kantpoort, Velsen, Velseroord, Wijkteroog, IJmttidea, Beverwijk ens. DRIEHÜiaERKËRKWEG 2, VELSE.V, TELEFOON 3S21 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.671/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers 10.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,franco per post 10.65. Post Giro 38810. dit nummer bestaat uit acht bladzijden. EERSTE BLAD Agenda HEDEN DINSDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg. Het Schouwtoo- peel: Het leien is een Droom, 8 uur. Earner van Koophandel on Fabrie ken. Vergadering, "7 uur. Museum van Kunstnijverheid: Bin nenhuiskunst 104 uur. Tea-roori Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en *6 avonds 810.30. Concert. Cinema Palace: Foyer, Middag- en Avondconcert 3 1/21/2 en 811 u. Bioscoopvoorstellingen. WOENSDAG 8 NOVEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein. N-V. Comoedia: „Dat wat jo niet hebt'. - Gemeentelijke ConcorUaalVolks concert der Haarlemache Orkestvor- eeniging, 8 uur. Gebouw ProtestantenbondBij zondere samenkomst der Evangelische Maatschappij, 8 uur. Museum van Kunstnijverheid: Bin nenhuiskunst, 104 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 'e avonds 8—10.30 uur: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- en Avondconcert 31/25 1/2 en 8—11 u. Luxor-Theater, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling 's nam. 2-30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2-30 en 's avonds 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2-30 en kans, dat zij daardoor minder bui- tenlanasche orders zal kunnen uitvoe ren en de Nederlandsche industrie weer iets meer te doen zal krijgen. Maar in 't algemeen zijn de voc uitzichten toch niet gunstig en, als er van herstel sprake ia, zal dit zich on getwijfeld zeer langzaam voltrekken. Vau andere zijde vernamen wij nog, datin den laatsten tijd de werkloos heid onder de schilders, de Btucadoors en de transportarbeiders weer is toe genomen, vooral in de laatste week zijn er weer veel schilders zonder werk gekomen. Stadsnieuws HOE STAAT T MET de werkloosheid? Wij informeerden nog cons naar den stand van de werkloosheid (thans bij den heer Van derWinden, secreta ris van den Algem. Neder). Me- taalbewerkersbond) en vernamen daarbij, dat de toestand niet beter is dan eenige weken geleden, eerder slechter- De Haarlemsche staalfabrie ken ontslaan wekelijks werklieden, behalve de N.V. Haarl. Machinefa briek v.h. Gebrs. Figée, die juist, omdat zii zich op één artikel beeft ge specialiseerd en daardoor ook do bui- tenlandsche concurrentie het hoofd kan bieden, een zeer gunstigeu tijd doormaakt. Het aantal werklooze metaalbewer kers is in de laatste 14 dagen met 20 toegenomen. Een zeer ongunstig feit voor de Nederlaudsche industrie is bet, dat de Duitsehe fabrieken haar capaci teit tot het uiterste opvoereu en mas sa's orders hebben. Misschien zal hierin eenige verandering komen, nu het contract Stinnes-De Lubersac is afgesloten, waardoor de Duitsehe in dustrie weer overstroomd zal worden met orders voor levering in natura roor de verwoeste gebieden. Er is GROEI. In April van dit jaar publiceerde Haarlem's Dagblad ten behoeve zij ner adverteerders, die er reent op hebben, te weten in hoeveel exempla ren hun advertentie wordt verspreid, een attest, onderteekend door twee der meest bekende Nederlaudsche ac countants, ae heeren G. Smits, alhier en W. H. Elles (fa. Elles en Hamel berg! te Amsterdam. Deze heeren verklaarden, dat Haarlem's Dagblad op 28 April 1922 ruim 15000 betalen de abonnés bad. Op 31 October j.l., dus zes maan den later, hebben dezelfde heeren op nieuw de boeken en bescheiden van ouzo abonnementen-administratie ge controleerd- En het accountantsattest; dat daarop volgde vermeldt dat Haarlem's Dag blad op 31 October 1922 ruim 15500 betalende abonnés telde. Eene toeneming dus van honderden abonnés in enkele maanden. En deze stijging blijft steeds doorgaan. Mnziefc Iiiederavond Mia Pelten burgHendrik Andriessen. Schouwburg Jansweg. Wie de ontwikkeling van Mia Pelten- burg als zangeres volgde, heeft kunnen nagaan hoe ze aanvankelijk, wat betreft bare programmakeeze, van 't eene uiter ste in 't andere vervieL Men herinnert zich nog de fijn-geestige voordracht van Loots' Kinderliedjes on het gevoelige timbre barer ontwikkelde meisjesstem in eenvoudig melodieuze liederen van Morfcelmans e.a. Kort daarop kwam zij met het allermodernste, en het zij met alle respect gezegd zij voeldo het volkomen aan en wist door hare interpre taties steods to overtuigen, maar wjj hebben toch dikwijls verlangd naar dat kinderlijk lyrische, dat hare jeugd zoo paste, en dat z^j nu als bij opzot scheen te verwaarloozen. Maar gelukkig, met het rijpen barer kunst is ook de terugkeer gekomen, langzaam aan, over Wolf, Brahms naar Schubert, den eeuwig zon- uigen melodist, waarmee wij haar nu weer eens gehoord hebben zooals ons dat nog herinnert van vroeger, maar nu oneindig mooier nog, met volle beheersching van haar benijdenswaardig orgaan, en rijker van artistiek vermogen. Wat Schubert zoo schijnbaar zorge loos heeft neergeschreven is nog lang niet versleten, de begenadigde componist moet wol slerk van ziel geweest zy"n om met zulke fijne intuïtie zijn dichters te ver klanken, zoo dat zjjne liederen na een eeuw nog niets aan waarde verloren heb ben. Er schuilt in die muziek een onbe wuste kracht die met intellect niets te maken heeft, daarom ook vloeit ze zoo gemakkelijk en spreekt ze zoo direct ann. Stel u nu die gezonde natuur-lyriek oor, verklankt door 'n zangeres met echt ara- ziknlo begaafdheid als Mia Peltenburg, die het technische der zangkunst zoo be- noerscht dat zij zich vrij-nit kan laten gaan, en die van zichzelf dat rijke zan gerige sentiment bezit dal Schubert als componist zoo groot maakte, die onge kunstelde wijze van voordragen, dat rake psychologisch begrip, of beter gezegd, dat vermogen, want ovenals Schubert het dood, accentueert zij veelal onbewnst maar juist Ik heb het deol voor de pauzo, dat aan Schubert gewyd was, als iets heerlijks in m\j opgenomen, dat ik in zoete herinne ring lang met rnjj meedragen zal. Na de pauze zong de zangeres drie Götbe- en vier Möriche-liedercn van Wolf, zangen geweld uit een diep ge moed, maar meiischelijker en hartstochte-, ly'ker dan Schubert, muziek die als „ver- küirt" uit nood en strijd geboren werd. Mia Peltenburg Hot ons liederen hooreD in al hnnno schoonheid en dramatische kracht. Overweldigend mooi werd het „An die Geliebte", prachtig van plasti sche zeggingskracht was „Frage und Ant- wort" en subliem van warm enthousias me het slotlied „Neue Liebe". In het succes der zangeres mocht haar begeleider en muzikale mentor, Hendrik Andriessen, met reelit deelen, wat ods op den liederenavoad zoo opgetogen stemde was ook voor een groot deel te danken aan hem. JOS. de KLERK. Uitgaan CONCERT Donderdag a.s. hoopt het Geref. Gemengd Koor „Door Zang Vriend schap" haar 10-jarig bestaan te her denken met het aanbieden van een feest-ooncert in de Gem. Concertzaal, met medewerking van bet Geref. Gemengd Koor van Amsterdam en het Chr. Kinderkoor „De Lofstem". heido onder directie van den heer Pijlman. Als soliste hoopt op te treden mej. Jo Vincent en als pianist de heer b. H oogeveen van Amsterdam. MUSIKALXSCHE KAMMERSPIELE. Zondagmiddag zal in den Schouwburg Jaasweg een matinéo plaats hebben van do „Musikalischo Kammerspiele" welke te Amsterdam zoo'n enorm succes be haalde Hetzelfde programma zal ook te Haar- loin worden uitgevoerd. Do reeeueenten van de Amsterdauische couranten schreven vol lof over deze uit voeringen en lezen wij o.a. in het Nieuws van den Dag: „Het was een onbedaarlijk lachsucces. De muren van het overvolle zaaltje daver den. Het nieuwe genre slaat in!" FILMAVOND. Donderdag 9 Nov. a.s. zal de heer Melling, leeraar in de plant- en dierkunde alhier in de Nijverheid een filmavond geven voor de vereenieing vau oud-leerlingen der Rijkstuinhouwcursussen, Haarlem en omstreken. Vertoond zullen worden film» op plantkundig gebied. NIEUWE ZAAK. Hedenavond wordt door den heer J. J. van Kooten in het perceel Houtplein 22, hoek Wijde Geldeloozepad, waarin vroeger een winkel in bloemzaden enz. ge vestigd was, een nieuwe zaak geopend in rijwielen en motoren. Het perceel hoeft daarvoor een geheele verbou wing ondergaan en is zoo mooi ge- I worden, dat hot niet meer te herken nen is. Rijwielen van veerschillende I merken staan in het ruime winkel huis netjes uitgestald, zooals „Veld post", „All Steel" en „Netco" van The New Elswicck Trad® Comp. te Deventer (onder-afdeeling van de Burgers E. N .R.) en „Union" van de bekende fabriek te Dedemsvaart. Verder prachtige motoren van de mer ken „Douglas", „Henderson" en „Burgers E. N. R." Natuurlijk ver koopt de heer Kooten ook verschil lende onderdee'en en electrisoli© lan taarns voor rijwielen en motoren. We zagen in de mooie, ruime étalage mooie lantaarns, die vanavond, wan neer de fraaie verlichting wordt ont stoken, een glimmennen en blinken den aanblik zullen opleveren. Achter den winkel is een werk- plaats, waarin alle mogelijke repa ratie*? aan rijwielen en motoren wor den verricht. Tevens heeft, de 'heer Knoten nog de beschikking over een f'inke overdek te ruimte, waarin te al'en tijde gele genheid Is voor het stollen van auto' motoren en rijwielen. Deze zaak kan een aanwinst voor het Hontnlein genoemd worden. DE INVOER VAN BLOEMBOLLEN EN PLANTEN IN AMERIKA. De N'ed. Kamer van Koophandel te New-York zendt ons onderetaand communiqué: De Amerikaansche Minister van Landbouw heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een wijziging van regeling 7 van de bepalingen, uitmakende Quarantaine 37, omtrent het bevrij den der te importeeren planten van aarde, zand, etc. Het amendement zal van kracht ziin van 13 Oct jl. af en luidt a's volgt: De invoer van kweekeremateriaal «n andere planten en zaden uit lan den, die een inspectiedienst hebben, is niet geoorloofd, tenzij de factuur ls vergezeld van een origineel bewijs en verder alle kisten van een eopio van zulk een bewijs, opgemaakt dooi een daartoe aangesneld ambtenaar van bet land van uitvoer, dat het kweekersmateriaal en andere planten en zaden genoemd in het bewijs gron dig onderzocht zijn geworden door hem persoonlijk of door beambten onder zijne leiding, toen de verpak king plaats vond en zijn vrij bevon den. of worden geacht vrii te zijn van alle nadee ige plantenziekten en scha delijke insecten. Alle kweekersmateriaal en andere planten en zaden aangeboden voor invoer mosten vrij zijn van zand, grond en aarde en alle plantworte len. bollen of knollen moeten daar van bevriid worden door wasschen of door andere middelen en er moet door een daartoe gemachtigd inspec teur van land van herkomst ver klaard worden, dat aan deze voor waarde is voldaan, met dien verstan de, dat het geoorloofd zal ziiai zand of grond of aarde te gebruiken voor het verpakken der hollen of plantworte len, mits die grond of aaide is geste riliseerd of door andere handelwijze kan gegarandeerd worden vrij van gevaar te zijn, een en ander volgens de methoden voorgeschreven door de Federal Horticultural Board - en dan ook als zoodanig -te zijn ver klaard door een daartoe gemachtig den inspecteur van het land van oor sprong. Het gebruik van zand of grond of aarde voor het verpakken van planten behalve voor bollen of wortelen is niet toegestaan. Alle verpakkingsmateriaal in ge bruik voor invoer van kweekersgoed en andere planten en zaden moet voor zulk gebruik worden goedge keurd door de Federal Horticultural Board. Zulk verpakkingsmateriaal mag niet tevoreD zijn gebruikt ge worden voor verpakking of anders zins van levende planten, met uit zondering zooals vastgesteld b. de vorige paragraaf van bollen en lenwortelen en moet vrij ziin van zand, grond of aarde en moet ver klaard worden aan deze voorwaar den te voldoen door een gevolmach tigd inspecteur van bet land van her komst. Kweekersgoed en andere planten of zaden van landen die geen inspec tiedienst hebben, mogen niet aan den importeur of geadresseerde afgete- ven worden vooraleer zij onderzocüit zijn geworden door een inspecteur van het departement van Landbouw en bevonden worden vrii te zijn van plantenziekten en schadel'ïke Insec ten of, in geval van besmetting, on schadelijk gemaakt kunnen worden door ontsmetting. Alle invoer onder deze paragraaf moet ook voldoen aan de ontsBietting"=eischen van regeling 9. Kweekersgoed. en andere zaden en planten, geïnspecteerd zooais hier vastgesteld en die bevonden worden plantenziekten of schadelijke insecten te bevatten en die volgens 't oordeel van den inspecteur niet door ont smetting of behandeling gereinigd kunnen worden, zullen niet worden toegelaten. Alle onkosten in verband met Lnspectie of ontsmetting, buiten den gewonen dienst van den inspec teur, komen op rekening van den im porteur. Wanneer een voorraad kwec-l cis- goed en andere planten en zaden voor invoer aangeboden tevens bevat een verboden artikel, of /anneer ton plant niet bevriid is van aarde, dan zal het geoorloofd zijn de geheele zen ding te weigeren. Tedere kist of doos of andere ver pakking of bedekking van kweekers goed en andore planten en zaden aan "©boden voor toelating moet duide lijk en juist gemerkt zijn met het nummer van de vergunning, het al gemeen karakter en de hoeveelheid van den inhoud, het distriet, de plaats en het land waar zij gekweekt ziin, den naam en het adres van den exporteur en den naam en liet adres van den koojoer. Opmerkingen uit de Burgerij NET HUWELIJK VAN DEN DUIT- SCKEN EX-KEIZER, Wii ontvingen eenige ingezonden stukken waarin verschillende opmer kingen gemaakt worden over de hu welijksplechtigheid, die Zondag te Doorn plaats had. S. schrijft o.a. Waarom mag de es.keizer op Zon dag trouwen, terwijl het aan ons, Nederlanders niet wordt toegestaan en dan nog wel niet op het Stadhuis, maar dat de bevoegde autoriteiten aan huis worden ontboden. ..Waarom is iemand belasting vrij, die zeer zeker over de noodige mid delen beschikt en een rentenier is, terwijl wij als Nederkuudtsche staats burgers van ons bescheiden inkomen ongeveer 20 i>ri. moeten afstaan aan AGHT DAGEN 3fti BERLIJN Met goedkoope levoranties van be langrijke zaken, machines en derge lijke, raakt het in Duitschland lang zamerhand gedaan. Nog altijd kon het land door zijn lagen geldkoers gemakkelijker leveren, dan Engeland en Amerika, maar de fabrikanten ko men er toe, zich af te vragen, wat zij moeten uitvoeren met al de bijna waardelooze marken, die zij voor hun fabrikaten terugkrijgen. Daarom leveren de meesten nu, geheel of ge deeltelik, in guldens naar Nederland, in ponden naar Engeland, kortom in de munt van het land zelf. Daarbij hebben velen de gewoonte aangeno men om te rekenen op de basis van den dollar, waardoor do koers van de mark in de eerste plaats in haar ver houding tot den dollar wordt opgege ven en deze munt-eenheid den indruk maakt van een soort geheimzïnnigen afgod in de verte. In een rovuo te Berlijn werd dit verschijnsel niet on aardig geparodieerd „menuchen", zei de compère, „nu zal ik jelui eens iels prachtigs, iets hoogs, iets onver gelijkelijks Laten zien: „een dollar, een dollar, EEN DOLLAR I" Of de menschen al om hun eigen toestand lachen maakt dien evenwel niet beter. Er wordt geklaagd over het leegkoopen van Duitschland door de vreemdelingen, maar handel be- teekent toch overgang van eigendom, en zooiang er grondstoffen te krijgen zijn, verarmt een land niet door ex- Port, waarop immers iedereen rich zooveel mogelijk toelegt. Maar sedert :en maand of wat ls er in Duitsch land iets ve>el ernstigere aan den gang xiiet, dat buitenlanders aan deelen koopen in Duitsehe industrie, omdat zij daar Immers nieuwen steun, nieuwe belangstelling en nieu we klanten mee krijgt. Ik bedoel, dat overal in de kleine en groote sle den de bsate en grootste woonhuizen door buitenlanders worden opge kocht. In en na den oorlog zijn in Duitsch land evenals hier de huurders door do Reeoerjr.s teiren de huisoiirenanrs beschermd. Wel zijn de huren ver hoogd, maar lang niet in verhouding tot de daling van de mark ook is daar toegepast wat bij ons in het voorloopig onderzoek bleef steken, nameiijk, dat de overheid menschen, die gem woning hadden, eenvoudig kamers heeft aangewezen in huizta, waar ruimte ever was. Langzamer hand is het zoo geworden, dat de kosten van onderhoud en de hooge belastingen de huur overtreffen waarom zouden de eigenaare dus nog prijs stellen op hun bezit? Te meer, omdat de onveiligheid midden ia Herlijn zelfs meebrengt, dat alles wat in het gezamen ij'ke trappenhuis aanwezig is, door dieven wordt mee genomen. Wie zor'n huis binnengaat vindt er dan ook geen enkelen trap- looper meer. Roovers hebben dien ge-1 stolen oi de eigenaars brachten hem in veiligheid. Men moet ziclx deze Berlijnsche hui zen voorstellen als groote gebouwen met winkels op den beganen grond en tientallen huurders op de vier of vijf verdiepingen. Kazernes ale men wil, naar gelang van stand en inrichting, per appartement voor lagen of Imo gen prijs verhuurd. Nu deze gebou wen vaak geen redelijke rente meer opleveren, beginnen de zorgen, die altijd aan het bezit verbonden zijn, de eigenaars te drukken, zoodat zij uitzien naar koopers. Er zijn er ge noeg. Weinig of geen Duitschers, maar des te meer vreemdelingen. Roemenen, Amerikanen, Scandma- viërs, Zwitsers, Spanjaarden, Neder landers hebben in het laatste half jaar honderde, zoo niet duizende groote huizen gekocht in de meest be- teekenende Duitsehe steden. Wat be duidt voor hun hooge valuta 't betalen van miilioenen marken? Voor een duizend gulden of wat koopt menige! Nederlander in Duitschland een huis als een paleis. j Heelt de verkooper daar voordeel' van? De buitenlander kan het zich nauwelijks voorstellen, zeker niet i wanneer hij hoort, dat de man ook neg hooge belasting op de waarde heeft te betalen. Maar de kooper pro fiteert evenmin. Hij moet een verte-! gemvoordiger aanstellen, die de huur voor hem ophaalt en het huis laat onderhouden, ls dat een onbetrouw baar of een oirdcloos man, dan kan de buitenlandsche eigenaar zijn ellen de niet overzien. Ook als hij de eer lijkheid zou zijn in eigen persoon, dan blijft or niets over. Mogelijk moet er zelis nu en dan wat bij. Rente haalt de eigenaar dus niet van zijn bezit, zijn eenig doel is een specular tie op de toekomst. „Eens moet de toestand toch beter worden, dan is mijn bezit meer waard", zoo redeneert hij. Reeksen huizen op den Kur-| fïnwtcndanim en andere priina buur ten zijn zoo het eigendom van vreem delingen geworden. Duizende Berlij- ners moeten huur betalen aan buiten landers. Wanneer dit eindigen zal rn hoe, kan niemand zeggen. Er is geen enke le reden, waarom bij wijzo van spre ken half Bemin niet in de handen vun vreemdelingen zou overgaan. Zoolang de toestand van Duitschland zorgelijk blijft, zal de Regeering wel niet, ingrijpen: ze heeft wel wat an ders te doen Maai- wanneer na vei- loop van jaren de financieel© p-sitic van het Duiteclie Rijk gu-i^'ger wordt, zal dan de Rcgeeritig dul den, dat een groot gedeelte van ue vaste goederen in de Duitsehe steden in handen van vreemdelingen is? Ik geloof, dat zij daaraan een einde ma ken moet. Dit verdraagt geen en kele Regeering, wanneer zij het ver anderen kan. Dn men mag nu zeg gen, dat ieder bestuur het eigendom van vreemdelingen zal eerbiedigen, dat het onfatsoenlijk zou zijn om in te grijpen als het er op aankomt, ziet geen enkele Regeering er tegen op, een maatregel te nemen, die het eigen volk bevoordeeit, ook al is die een schade voor den buitenlander. De publieke opinie, een votum van de Kamer, kunnen zelf3 een wederstre vende Regeerlng in deze richting dwingen. Wat zal de vreemdeling aoer.. neer de Duitsehe Regeering een bij zondere onteigeningswet uitvaardigt voor eigendommen, die laat ons zeg gen van 1 Januari 1922 af in de han den van vreemdelingen zijn overge gaan? Wat zal hij zeggen, al6 de Regee ring de schadevergoeding bepaalt op de som die hij in de valuta van zijn land voor zijn bezit betaalde, des noods vermeerderd met een beschei den rente tot het oogenblik, dat de wel in werking komt? Zal hij bij de Regeering van z ij n land op re presailles aandringen? Maar de Duitschens hebben met hun 6lechte inarken weinig af geen vaste goede ren in andere landen kunnen koo pen: de weerwraak zal dus een slag in de lucht zijn. Daarom geloof ik niet, dat Neder landers, die nu in Duitsehe gebou wen speculeeren, daar ooit de groote winsten van zullen opstrijken. Met tranen in de oogen staan, door den nood gedwongen, nu de Duitschere hun huizen aan den vre«nde!ing af „für ein Butterbrot", aooals zij bit ter zeggen. Voor een appel en een ei. Zoodra men in Duitschland weer een veer van den mondl kun blazen, neemt men die huizen terug. Iedere Regiering zal cüaartoc ged-wongcn zijn. Wie dat niet gelooft, zich vergaapt aan zijn droomen van enorme win sten in de toekomst, moet zich even in het tegenovergestelde denken. Neeii» aan, dat door een samenloop van omstandigheden Duitschers in Nederland tienduizend© woningen hadden opgekocht voor een tiende van den prijs stel, dat vijf jaar latei de waarde van de huizen belangrijk steeg; zou dan onze Regeering den hatelijken toestand, dat een deel vun de bevolking woont bij de gratie van vreemdelingen, een dag langer dan noodig was, verdragen I Ik geloof het niet, en Ik hoop het ook niet Sommige toestanden zijn onnatuurlijk en mogen dus niet zijn. Dat Nederlanders heeïe straten zou den bemachtigen in Berlijn kan niet bestaan. Tijdelijk wel, op den duur do schatkist. Een en ander stemt raij en zeer zeker meer lezers, verre van aangenaam." De G. schrijft ongeveer in dezelfden geeet. Hij voegt er aan toe: ..Ik pro testeer er tegen, dat iemand die zijn bruid een geschenk geeft van 800 niil- Lioen mark, dat is ongeveer f 350.000, vrijgesteld' wordt van belasting." L. L. verwondert er zich over, dat twee Haarlemsche winkeliers als ver tegen vroor.'mere van de Duitsch Na tionale Partii naar Doorn ziin gegaan can daar een bloemstuk aan te bieden. ..Wekt het geen bevreemdine," zoo schrint hii, „dat Haarlemmers als officieele vertegenwoordigers optro den voor een specifiek politieke partij in Duitschland?" De heeren Holahaue en Mathot, aan wie we naar aanleiding hiervan om inlichtingen vroegen, wenschten zich hierover niet uit te laten. De lezer zal zich herinneren, dat wij onlangs rcerir, onze bedenkingen uitten over dezelfde punten, die door de eerste i men dons worden aange roerd. RED. RÖOMSCH KATHOLIEKE KIES VEREENIGING De R. K. Kiesver eeniging te Haarlem houdt Vrijdag 17 November, een ledenvergadering. De agenda meldt o.in.: Verkiezing van 2 bestuursleden, wegens bedan ken van de heeren W. Robbers en Mr. J. B. Bornans. „Een der te verkiezen bestuursleden, zal als Secretaris rn ten optreden." Bespreking, naai aan leiding van een ingekomen schrijven van de heeren P. Dijt, J. P. Dammc-. J. Ph. H. Castricum en 16 andere den der Kiesvereeniging. Bespreking nieuw reglement voor de R.K. Kics- vereenigingen in den Prov. Kieskring. Aanwijzing van afgevaardigden naar die Kiesvereeniging. Bespreking over de stemtechniek bij de vaststelling der groslijst voor de a.e. Statenver kiezing le volgen. Opgave van candi- daten voor de groslijst voor de Prov. Staten. OVERLEDEN. De hear G. K., dia Dinsdag 24 October, des avonds zes uur, op het Haarlemsche station uit den trein komende van Beverwijk, sprong, toen doze nog niet stilstond, tengevolge waar van hjj tus8chcn het perron en den trein viel en eenige wagens zjja linker boven arm verbrijzelden, is Maandag aan de gevolgen daarvan overleden. HET GEMEENTEVERSLAG. Wij vei-nr-men. dat hot gemeentever elag (over 1921) binnen eenige diigci: zal verschijnen. DE CRENSRECELINC. Naar wij vernemen beeft het colle ge van B. en W. Donderdag jl. te s-Gravenhage een onderhoud gehad met den minister van binnenlandsche zaken, over de grensregeling, met het doe! o.m. op spoed aan te dringen ten opzichte van deze quaestie. PERSONALIA Voor het examen vrije- en ordeoofe- nmgen is geslaagd mej. G. A. Duin- kei- te Velsen. Op hét viertal voor predikant bil de Geref. Kerk van Amsterdam komt voor ds. H. Brouwer H.Mzn., te Heemstede. Berlijn is een stad van hooge hui- aai, van breede en lange straten en van boeiden. Overal waar het moge- ujk was en de bouwheer er geld voor over bad, zijn gevels versierd met beelden. Als ik versierd zeg, is dat uit beleefdheid. Het komt ook wel eens anders uit. Ergens heb ik een dwars aangebrachte figuur tegen een facade zien hangen, het beeld was naar schatting twintigmaal de na tuurlijke grootte en je werd er bang YEll». Nu moeten wij Nederlanders bij de beoordcoling van beeldhouwwerk nooit vergeten, dat wij daar de ware vreugd niet aan hebben. Zeker niet aan marmeren beelden, 't Kan wezen, daf die te wit zijn in ons zoo dik wijle grauwe landschap. Maar aan bronzen beelden ook niet, daarom ziin onze monumenten schaars en lang niet altijd mooi. De Duitschers overdrijven dat aan den anderen kant, hef wemelt in Berlijn van standbeelden, meestal aan oorlogs helden gewijd, met dezelfde bedoeling als waarmee de meoster op school en de onderofficier in de kazerne leer lingen en miliciens africhtten: de be volking moest doordrongen raken van de voortreffelijkheid van het mi litairisme. Er is nauwelijks een plein van eenig© beteekenis in de hoofd stad, of er staat een heer op met een gepantserde vuist, te voet of te paard en kijkt norseh over een ver onderstelde menigte. Maar dit was den ijdeien pronker, die de derde en laatste keizer van het vcr- ccnigde Duitsehe Rijk was, niet genoeg. Een te gelijk ging hem te langzaam. En hij schiep de S i e g e s a 11 e e, dc laar. der overwinning. Twee en dertig vorsten uit het huis Ilohcnzollern, elk met zijn voornaamsten vechtgeneraal en niet den grootsten geleerde uit zijn tijd, zijn daar geplaatst langs het wandelpad. Dc bank, die er bij elk slaat gezet en de rijksadelaar zijn telkens in den stijl van hun tijd gebeeldhouwd de serie begint met Albrecht der Bhr en eindigt met Wilhelm I. Zonder twijfel zijn er mooie onder. Alles wat op het gebied van de becid- houwkunst naam in Duitschland had, heeft cr aan meegewerkt, tnaar dc massa werkt verbijsterend en op dra duur lachwekkend. Al die Hohenzollems zouden dan helden, veroveraars en over winnaars zijn geweest? Het is als een oploop, een gedrang ^an helden. „Pu;> penallee", zegt de Beiiijner spottend/ Ook hij, vroeger anders wel aan mili- taire grootheid gewend, kwam van znc- veel mannen en gros niet onder dea indruk. Toch is alles gedaan, om zoo'n im- pre ie te geven. Tegenover de Sieges- allee staat het Rijksdaggebouw, in de zelfde lijn een soort van toren, die Sie- gessaülc (zuil der overwinning) versierd met de vergulde loopeu van kanonnen, die in den oorlog van 187071 zijn buit gemaakt. De bouwmeester heeft ze ia de lengte naast elkaar gezet. De nuch tere toeschouwer weet nauwelijks wat bij ziet. En vindt het niet mooi. Maar erkcnd_ moet worden, dat het park waarin dit alles staat, weer cc-i bewijs is van durf en zin voor breedheid en ruimte. Het is bijna 4 kilometer lang en 1 kilometer breed, een wandel park van den eersten rang. De kunst van Duitschland is eenmaal zeer verschillend. Hoog staat vooral dc muziek, ook de letterkunde heeft veel schoons voortgebracht cn het genie Goethe is een Duitscher geweest. Dc bouwkunst in Duitschland staat evenwel veel lager: zij zoekt het in 'l groote, bo-i- te, pompeuze. Zware kolommen, kleu rige wanden en zolderingen vermoeien :-i menig groot gebouw het 00g. De schilderkunst heeft in Duitschland groote talenten aan den arbeid gezet; Albrecht Dürer was een baanbreker, dc naam van Adolf Menzel telt mee onder de allergrootsten Maar dc vreemdeling die de Friedrichstrasse doorwandel:, schrikt terug voor de horreurs, die ia den kunsthandel worden uitgestald. Ik vroeg aan een Duitsehe dame, hos dat zoo kwam. „Och," was het antwoord, „u moet de musea gaan zien. Daar is veel moois. Die dingen in de Friedrichstrasse han gen daar maar voor den verkoop ,.Eben deshalb," dacht ik, „juist daar om." J. C, Pd

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1