vies en in ovefleg met den huiearte worden ook wol maatrogelen geno men voor uitzending van de patiën ten, voor wie dit noodig wordt ge acht. HA A RLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. R.-K. SchooL Met den bouw van do R.-K. Scliool te Halfweg, met overdekte speelplaats, is een begin gemaakt. Het schoolgebouw zal be staan uit 7 lokalen en wordt voorzien van centrale verwarming. De bouw is bii onderbanosche aanbesteding opgedragen aan de aannemers Met selaar en Zn. te Haarlem voor de som van f 98000. Architecten zijn de heeron Jos. en Pierre Cuypers van Amstordam. Personalia. De heer C. van Keulen, kantoorbediende 2e klasse ten postkantore al-bier, wordt overge plaatst als kantoorhouder van het huip-jjostkantoor te Sloten. Mej, D. van Dijk, tijd. onderwij zeres aan de O. L. school te Halfweg is benoemd tot onderwijzeres te Eg- jnoiut aun Zee. Wereldreizigers. Al hier passeerden 2 Zwitsers genaamd Werner Doebeli en Walter lenzer. die per voet de wereld rondtrekken. Door ?er rooy van prentbriefkaarten trach ten zij in hun onderhoud te voorzien. Rijwieldiefstal. Ten na- Jeele van W. S. te Houtrakpolder is een heerenrijwiel ontvreemd, terwijl op pl.m. 100 M. afstand van diens woning in een sloot een ander rijwiel werd gevonden. aar is. an school KERKELIJK VROUWENKIES RECHT. het kerkbestuur der iler- yoiuuie gemeente te Beetgum heeft besloten, voor de vrouwelijke leden hel passief en actief kiesrecht in te voeren. EEN KRASSE KERKVOOGD. Als kerkvoogd bij de Ned. Ilerv. kerk te Vcenhuizen (N.-H.) is voor 3 juar benoemd de heer G. Smit, die thuns reeds 87 jaren telt. Met genöfegen nam hij <le benoeming weer aan. NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Uitwierda (Gron.) door ds. B. W. Bloemhoff te Hark- stede-Scharrner (Gr.) GEREF. KERivEN. Beroepen te Brussel ds. P. Deddens te Briella Sport en Wansü-jjUen DAMMEN. .WEDSTRIJD OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM EN OM STREKEN. Do eerste ronde van dezen wedstrijd werd Maandagavond jl. voortgezet. De partij J. Lyeklema-J. W. van Dartelen werd door eerstgeuoemde gewonnen. In de partij W. van Danlen-P. J. van Dartelen is thans na 8 uur spe len nog geen beslissing gevallen. Do stand is van Dartelen 2 dam men en 3 schijven en van Daalen 2 dammen, maar do partij is vermoede lijk, niettegenstaande van Dartelen 3 sobijveu meer heeft, niet te winnen. In deze partij zijn nu reeds ruim 120 zetten gedaan, wat zeer zeker een unicum in de damgeschiedenis \s to noemen. VOETBAL. Een nieuw terrein voor Haarlem. Het bestuur van Haarlem lieen zich genoodzaakt gezien, er een stuk land bij te huren, omdat er soms drie en meet wedstrijden op één Zondag op het Haai- lem-terrein worden gespeeld, waardoor dit te lijden heeft. Speciaal voor !ic; oefc. een der adspirauten en voor H, V. B.- wedstiijden wordt op dit stuk land gelegen ongeveer honderd meter verder aan den straatweg aan den rechter&ant een voetbalveld van normale afme tingen aangelegd. HET NEOERLANDSCH ELFTAL. Men meldt uit Amsterdam aan de N. Ron. Crt. Holdijk en Pelser zullen hoogstwaar schijnlijk toch met het Nederlandsch elf tal naar Bern gaan. Pelser heeft een plaatsvcrvangr voor zijn zaak gevonden en Hordijk beeft na het bekend worden van zijn bezwaren de gewenscata irede- vcrking van zijn werkgever ondervon den. EEN KWESTIE. Do heer II. A. Meerum Terwogt, oud-scheidsrechter en sportredacteur der N. R. Ct., heeft in de ,£tevue der Sporten" o.a. het volgende geschre ven: „Maar mogen wij dan den heer Keesier vragen, wat hij dan wel denkt van een vereenigine, die opzettelijk een wedstrijd niet wil winnen met het doel een der clubs tegen welke men in de competitie speelt voor de gradatie te eauveeren en daardoor een andere club te dupeeren? Want het staat vast ook al zou alleen getuigenverhoor het kunnen bowijzen dat H. V. V. onder leiding en aan-1 voering van mr. J. H. H. eKsslor twee „Dat is onmogelijk, dwaze jon gen! Dat zou waarlijk dwaasheid zijn, Charles! Ik zeg je, dat je hier veilig verborgen blijft, tot je weer heelemaal op je verhaal gekomen bent!" „Nee Bet, dat doe ik nietl Zou ik mii achter jou rokken verbergen, ter wijl je er ieder oogenblik van be schuldigd kunt worden, een rebel te huisvesten? Nee, nee, nooit „Ik zal uitmaken wat er gebeurt, Charles. Wat het gevaar betreft, ik ben je zuster en er trotsoh op, het gevaar met je te mogen deelen". Daarop kuste hij liaar hartelijk en viel opnieuw op zijn maal aan. „Over drie of uiterlijk vier dagen, mort ik de zee bereiken Betty. En ik ben vastbesloten de poging vandaag of morgen te wagen. Wat het risico, betreft bah! Ik ben zoo gewend aan verstoppertje spelen, dat ik een heel regiment om den tuin kan leiden! En met geld in mijn zak en geen noodzaak tot stelen en stroopen! Over stroopen gesproken, ik zou nu al op weg nant de g -vangenschap zijn als niet een buurman van je „Buurman, Charles?" „Ja lang. scherp© oogen, zachte stem en buitengewoon kalm; een heer, niettegenstaande zijn rnnnko heen en afschuwelijke oude jas ,fiY'. zei Beiiy zachtjes, ..je be doelt majoor è'Arcy, natuurlijkst Jaar geleden legen Sparta fa Rotter dam spelende, niet heeft willen win nen, teneinde Sparta te eauveeren, wat niet gelukt is, maar dat doet er natuurlijk niet toe, maar waardoor andere clubs uit do competitie gedu peerd zijn geworden". Naar aanleiding hiervan heeft de heer Jac. F. Lamcy, afgevaardigde ter algemeen© vergadering van den N. V. B., de volgende schriftelijke vragen gericht: „Wat meent het bestuur in dezen te moeten doen? „Acht het bestuur het gewenscht en noodzakelijk in dezen een ernstig en nauwgezet onderzoek in te stel len? „Acht het bestuur met mij deze aanwijzing, zoo zij ongegrond blijkt of niet met voldoende bewijzen kan worden gestaafd van dien aard, dat o ogenblikkelijke verwijdering van den beschuldiger uit allo verband van den N. V. B. noodzakelijk is? „Zoo ja, op welke wijze meent het bestuur, dat afdoende maatregelen kunnen worden genomen opdat be wuste persoon zich in de toekomst niet opnieuw zal indringen bij ver- eenigingen of bonden? „Is het bestuur met mij van oor dcel, dat in het bovenbedoelde geval \au de zijde van den N. V. B., aan den heer Meerum Terwogt voortaan in alle omstandigheden alle facilitei ten als persman moeten worden ge weigerd en zal dit alsdan met. opgaaf van redenen aan den hoofdredacteur van de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" worden bericht". Stadsnieuws SCHILDERIJENTENTOONSTEL LING IN AERDENHOUT. Ten huize van den heer en mevr. Frensel Wegener „de Distel" Aerden hout zal een tentoonstelling gehouden worden van schilderijen van Gerara Westermann. De tentoonstelling zal Zaterdag 11 November half drie geopend worden voor belangstellenden en dagelijks te bezichtigen zijn van 1012 en 2J— 4) uur tot en met Zaterdag 18 No vember. SYN AGOGÏÏDIENSTEN". NED. ISR. GEMEENTE. Vriidacavonddienst bij den Ingang te 4 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middasi.14en.gt te 1 uur. Avonddienst te 5.2 uur. Werkdagen Ochtenddiensten "s Zondags te 7 1/2 uur. Anders te 7 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah Sabfcath: 12—1 uur. Werkdagen 's Avonds te 7.15 uur. Zondtaf© te 7 uur. De ochtend- en avonddiensten op de werkdagen, aJsmeïte Talmoed To rah. worden in liet Geeneent eeebo-uw gehouden Kaatocgeresht. UITSPRAKEN. J. _W- J. H. vrijgesproken. A. J. de het to Haarlem eene straat in de verkeerde richting inrijden f 2 subs. 1 week plaatsing in een tucht school. J. S. v. d. B., overtreding Motor- en Rij" wiel wet f 3 subs. 3 da gen hechtenis. A. F., idem 1 week tuchtschool. Ch- J. o. idem f 2 subs. 1 week tuchtschool. J. v. D., idem, idem, L. M. v. d. T. idem idem, A. A. het loopen op verboden grond 2 subs. 1 week tuchtschool. i. M. A. D., a. A. D., ide.ro, de re te ruggeving aan de ouders, z. f z subs. 1 week tuchtschool. A. G. P., idem, f 2 subs. 1 weck tuchtschool; S. K., overtre ding Arbeidswet, f 5 subs. 5 dagen hech- tcuis; J. C. L., idem, f 4 subs. 4 dagen hechtenis J. L. L., idem, 5 subs. 5 da gen hechtenis; H. W., idem, 2 maal f 3 subs. 3 dagen hechtenis voor elke boete; J. G. K., idem, f 4 subs. 4 dagen hech tenis; A. K., idem, f 5 subs. 5 dagen hechtenis; A. N-, idem, f 4 subs. 4 da gen hechtenis. H. J. 6. overtreding Quuroommissio- wet 2 maal f 25, D. H. het rookou 111 oen spoorwegcoupé f 3 subs. 3 dagou hechte nis, P. J. K. overtreding spoorwegreglc- uienfc 3 subs. 3 dagen hechtenis, H. V. idem f 4 subs. 4 dagen hechtenis, T. W. idoni f 3 subs. 3 dagen hechtenis, M. v. d. K. eon wapen by zich hebben f 2 subs. 2 dagen hechtenis, Cr. H. overtreding Kouring8verordening f 75 subs. 10 dagon hechtenis, I. K, idem f 50 subs 10 dagon hechtenis. M. M. B., overtreding winkelslui ting-verordening f 4 eufce. 4 dagon hechtenis: A. M. C. A. B. idem. f 4 eubs. 4 dagen hechtenis; W. B. liet to Beverwijk met een motorrijtuig harder rijden cKan 20 Jv.M. per uur. f 3 subs. 3 dagen hechtenis -. W. V. ide:n f 4 subs. 4 dagen hechtenisIL S. het te Blo&mendacl eon weg in de verkeerde richting inrijden f 2 6ul». 2 dagen hechtenis. J. H. L. het te Heemstede als be stuurder van een rijwiel zich vast houden aan een in beweging zijnd 1110 torrijtuig f 3 subs. 3 dagen hechtenis. C. W. O. het te Heemstede met oen motorrijtuig op een voetpad rijden „Dat was zijn naam, geloof ik cu 1 dank zij heui „Vertel eens, Charles". „Nou dan, ik had een konijn ge stroopt. Bet. De boscuwachter zag mij ik sloeg hem neor en liep weg. Ande re bosehwachters trachtten mij in tc sluiten maar ik rende als Oen luias, brok door een heg, en liep midden in een gezelschap %an drie met kant beladen heerschappen, die daar lie pen te lanterfanten of zij in een Lon- densch park waren en Bet, wio waren het? Alton, Marchdule en Al- vaston! Toen zij mij 111 lompen za gen en de boschwaclitom hoorden schreeuwen, gingen zij mij onmiddel lijk achterna. IJc heb het ze niet ge makkelijk gemaakt! O Betty, ik lei<kio hen door moerassen en zij Scheurden hun klecren aan doorns en zoo, voor zij me te pakken kregen cu toen wist ik Alton nog neer te slaan en Alvaston on Marchdale elk een mop op hun neus te gaven. Tenslotte sleep ten de boschwachters mij naar oen gewichtig d oenden vent met een loo- lijke pruik en rood gezicht, die zich Rington noemde. Intusschcn was er con oploop ontstaan c-11 hot was la iaat voor mijn plan. om Alvaston to zoggen wie ik was. Kr stonden teveel menschep om mij heen. Toen brach ten zo mii in triomf naar majoor d'Arcy, don landheer, die met een glimlach dreigde Rington dood te f 3 subg. 3 dagen hechtenis. G. J. S. het te Velsen op een heli zitten f -i subs. 4 dagen hechtenis. W. W. het te Velsen zich op een rijwiel laten voorttrekken door een motorrijtuig f 3 sul». 3 dagen hechtenis. J. N. H. hvr. te Wijk aan Zee, vuil nis op den weg %yerj>en f 3subs 3 da gen hechtenis. W. K. id id. C. M. B. rijden zonder liaht f 3 sub 3 dagen hechtenis. J. C. id. id. Ch. E id. id. W. D. id. id. I-I. D. loopen over verboden grond f S sub 3 dagen hechtenis. R. B. id. id. W. H. id. id. R. Wh v. S. overtreding art. 427 5o Str. f 3 sub 3 dagen hechtenis. Binnenland VERVOER VAN ONTPLOFBARS STOFFEN. Ingevolge het desbetreffend artikel van het reglement op het Vervoer van Ontplofbare Stoffen moet eik vervoer van deze stoffen, de 'hoevoclheid van 100 K.G. niet te hoven ganndo, gedekt zyn door oen geleibiljet, afgegovon door doa burgemeester der gemeento van afzon- ding, of by invoor of rechtstroekschen doorvoer, van de gemeento van binueo- komst hier te lande. Voorts moet krach tens bodoeld artikel van elk afgogeven geleibiljet gelijktijdig door don betrokken burgemeester oen duplicaat gezonden worden aan den burgemeester van de plaats van bestemming, of, ingoval al daar een hoofd-oommissnris of commis saris van politie is, aan dezen, en aan den commandant van het korps geleiders van ontplofbare stoffen. Volgens art. 36 mogen verder voor het vervoer alleen overdekte, aan alle zijden gesloten voertuigen met voeren, worden gebezigd en volgens artikel 28 moeten de voorwerpen, waarin do ontplofbare stoffoa zyn gepakt, in do vervoermidde len zijn geplaatst op en overdekt mot ha ren of wollen dekens. Zy moeten zóóda nig vastgezet zyn, dat geen wrijving op hout of op metaal kan ontstaan. De Ministers van Landbouw, Nijver heid on Handel en van Binnoulandsche Zaken hebben aan de burgemeesters in herinnoring gebracht, dat op 6 Oct. j.l. by het Nederlandeche douanekantoor aan do Poppe tnsschon Bonthoim en Olden- zaal oen grooto party kualkurken (arti kel 1 van het Reglement op het Vervoor van Ontplofbare Stoffen is op knaikur- kon van toepassing), geborgen in 50 kis ten, zyn ontploft, tengovolge waarvan twee menschenlevens verloren gingen. Uit oen ondorzoek is gebleken, dat voor do ingevoerde partij kualkurkon door doa bnrgemoester der gemeento van binnenkomst hier te laado geen geleibil jet was afgegeven (ook niet voor den in voer van vorige partyen) en dat de par tijen kualkurken niet werden ingevoerd met voortuigen als bovon bedoeld, doch mot vrachtauto's, hetgeen naar het oor deel van den Minister \an Laudbunw, enz. niet had mogen geschieden. Artikel ■14 van bedoeld reglement regelt welis waar het vervoer van ontplofbare stoffen per auto, evenwel voor hoeveelheden do 100 K.G. aan ontplofbaro stof te boven gaande (hoofdstuk II van het reglement). Voor het geval per auto wordt vervoerd, moet aan alle terzake by genoemd hoofd stuk gestelde eischen worden voldaan. I11 verband met het bovenstaande heb ben de Ministers van L. N. en Handel en van Binnenlandsche Zaken de burgemees ters mot nadruk uïtgenoodïgd in aan merking komende ambtenaren en bonmb- ten van do noodige instructies te voor zien, opdat in den vervolge eon juiste uitvoering der desbetreffende voorschrif ten verzekerd zy. Mr. M. W. F. TREUB TE PARIJS. Men gchryft uit Parijs aan de N. R. CL: Op aanstichting van de Monde Nou veau is de heer Trenb vóór zyn vertrek .aar Indiö door bestuurderen van de Union nationale du commerce do 1'indus trie et dos arts rondgeleid langs do vor- schillondo afdeelingen van het gobonw, waarbij alle gewenschto inlichtingen werden verschaft. Gezant London verge zelde daarbij zyn oud-ambtgenoot. Bei den namen met levendige belangstelling kennis van de aanvullende leergangen in het papiervak die daar aan jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar ongeveer go- geven worden, waarbij aan mr. Treub een pronkstuk van hmi bokwaamlioid in het vervaardigen van 6icrdoozen aange boden werd. Deze lessen zyn niet alleen kosteloos, zelfs worden de noodzakelijke onkosten van tram en trein vergoed. Staats- en gemeentesnbsidio stellen het bestuur daartoe in staat. De cursus wordt in het algemeen in de avonduron gege ven. 'a Woensdags verocnigeii alle leer lingen, ten getale van tcgon do tweehon derd, zich tot één les. Do uitblinkenden worden met prijzen, onder andere medail les, beloond. Ia het gebouw is ook eea tooneelzaal, welke, aan 800 toeschouwers plaats biedend, aan gezelschappen wordt verhuurd. Ter eere van hot bezook wor den do drio stellen schermen gotoond, dio op last van de politie op plaatijzer zyn aangebracht. Daarna namen do beide genoodigden .plaats in het directoria'.o bureau, iu te genwoordigheid van directeur en hoofó- redaetour V3n do Monde Nouveau, waar na do directeur hot doel van de Union uit eenzette en aan mr. Tronb do vraag voor legde, of niet ten onzent een ovoreen- komstig lichaam te vinden is, waarmee schieten, de geueele ca', ulcado weg zond, bij wijze van spreken en mij naar de keuken stuurde om mijn won uen uit te wasschen en wat to eten. Daarna werd ik opgesloten. Den vol genden morgen inaaluo hij mij vroeg wakker, gat mij wat goeden raad, geld en de vrijheid en hinkte tevreden weg". Hierna eindigde Lord Mediiurst zijn maal, terwijl Betty, met de kin in de hand, voor rich uit staarde naar l:ei venster, waardoor de ondergaande zon haar laatste stralen zona. „Morgen 13 er geen maan. Ik ga morgen weg, Bet". „Geen kwestie van, Oharlcsi" „Dat zul je eens zien. Hoor eens Be;, ik ben vastbesloten „Hoor eens Charles ik ook" „Nonsens, meisjel" zei hij en keek waardig. „Onzin, jongenl" zei ze en kuste hem. „Nee maar, Bet, ik bon op jou vei ligheid bedacht en daarom „Maar beste Charles, je hebt geen gei tl op zak en daarom!" „Ja. dat is waar, helaas", zei hij spijtig. „Du», ik zeg, wat er gebeurt, jon gen en je blijft hier, tot ik vind, dat je kunt reizen". „Maar de bedienden?" „Dit deel van het huis is leeg en ik belast rnij met de bedienden!" liet Franscïïo zich tot Fevonlerlüg vaii don voorspoed van beido landou in ver binding zon kunnen stollen. Do heer Treub schotste uitvoorlg, dat Nederland twee bonden rjjk is, in den .bedoelden zin, gaf hot verschil tusschen beido aan, kenschetste den oen en den ander, wees terloops op bezwaren van persoonlyken aard met hot oog op samen- werking in verband met den omvang des land», verzekerde de heeren mot nadruk van zyn belnngatolling voor hun stre ven on eindigdo met hun, wat Nnd.-Indiö aangaat, het karakter van den onderne- moreraad bloot te leggen, die geknipt is voor het beoogde doel. Mr. Treub kruidde zijn lovendigo improvisatie mot vermel ding van zyn ervaringen, do laatste tunauden by zyn verblyf te Kopenhagen ter gelegenheid van do Nederlandscho wock, evenals gedelegoerdo ter inter parlementaire confercntio te Woeneu en ter vergadering van den Volkenbond op gedaan. Uitdrukkelijk drong hy uan op verlnging van de lariefmuren, waar de Fransehe heeren zich evoneens voorstan. ders van betoonden, en hy memoreerde do noodzakelijkheid van oconoiuische her leving van Midden-Europa, zondor wolke West-Europa niet kan bloeien. VES TINGS TELSEL. Ingediend is de begrooting van uitga ven ton behoeve van do voltooiing van het vestingstolsel, dienst 1923. In de momorie van toelichting wordt opgemerkt dat alleen golden worden aan gevraagd, noodig voor noodzakelijk on derhoud van het bestannde en voor eenige onvormydelyke voorzieningen. Van hot uitgetrokken bedrag voor het verbeteren van inundatiemiddelen in de geheels linie is f 24.000 bestemd voor het dringend noodig vernieuwen V3n ue waaierdenren aan een inundatiesluis by Asperen en f 7500 voor het doen uitbag geren, weder onder het vereischto profiel brengen van twee iuundatieknnalen. Het overige van dat bedrag is bestemd voor het bonwen van een slnisjo in hot noor- delyk deel der Nieuwe Hollandsche Wa terlinie, hetgeen zeer 'urgent is geblekeh. In het geheel zullen drie sluisjes moeten worden gemaakt, waarmoe oen uitgaaf van f 140.000 gemoeid zal zyn. Een oorste tormijn daarvan ten bedrage van f 46.600 wordt thans aangevraagd. Het voorne- mon bestaat, de verder benoodigdo som aan te vragen op de vestingbegrootingen voor de volgende twoo dienstjaren. Mot het oog op de afsluiting in oor logstijd van belangrijke toegangswegen naar Kaarden moeten tor plaatse eenige oenvoudige betonworkjes worden ge mankt, waarvoor als eerste tormyn een iwdrag van f 15.800 noodig is. Het ligt in het voornemen, do overige daarvoor becoodigde gelden, bedragende in totaal f 47.400, aan to vragen op de vestingbe grootingen voor twee of meer volgende dienstjaren. Op het te sloopen pnntserschip Hr. Ms. Koningin Regentes bovindt zich oen com- mandotersn, welke voor de landsverdedi ging nog oen nuttige bestemming kan krijgen. De toren zal door hol departe ment van marine uan dat van oorlog worden overgedragen, waarbij de uït- sloopingskosten ten laste van laatstge noemd departement gebracht zullen wor den. Voor hot vervoer van den toren naar de opstellingBplaats en hot opstellen daar van op een daartoe te maken betouvoet c.a, is een bedrag van f 4000 noodig. RIJKSBIJDRAGEN IN KOSTEN VAN REINIGING EN ONTSMET TING. Volgens artikel 5 b van do Wet op do Bcemettelijke Ziekten verleent de Staat aan de gemeenten een bijkHrage van vijftig ten honderd in de kosteji van oprichting: en uitbreidin? van gemeentelijke ontemeMirwwlioosten, in de jaarlijkscbe uitgraven yoor rei niging: en ontsmetting, in de opleï- dónsiskosten tot ontsmetten- en in de kosten voor deskundige leiding: van den ontsmettinssdienst. De minister van Arbeid lieeft thana voor de berekening deaer bijdragen het volgende aan dc gameentdbetuxen medegedeeld1. Van het totale bedrag der jaar- li jksche uitgaven voor den ontemet- tinffsdienst wordt afgetrokken het be drag der baten., die niet hun ontstaan te danken hebben aan die verrich te ontsmettingen. Het resteerendie be drag weengevende de zuivere onkos ten van den dienst wordt eedeeld door het aantal ziektegevallen, waar bij ontsmet werd-, waardoor de ge middelde koeten, aan de ontsmetting van 1 ziektegeval verbonden, bekend worden. Dit laatste bedrag wordt ver menigvuldigd met liet getal, weerge vend het aantal ontsmettingen bij in de wet genoemde ziekten. Van het verkregen bedrag worden de baten afgetrokken, welke voortvloeiden uit de ontsmettingen verricht bij in de wet genoemde ziekten, waarna het bedrag is verkregen, dat voor toeken ning van een rijksbijdrage in aan merking komt. Voorts vestigt de minister er de aandacht on. dat de opgavo van kos ten voor deskundige leiding slechte betrekking mag hebben op één per soon. De tractementen dar overige aan den dienst verbonden personen behooren onder de algemeone uitga ven ie worden gebracht. Is de des kundige leider tevens verbonden aan een gezondheidcdieaiat, een genees- „Dan ia or tante Belinda, die heeft een scherpe neus. Bet". „ik zorg voor tante Belinda". „En dan Dalroyd". „O", zei Betty en fronste do wenk brauwen, „daar zorg ik ook voor". „Hoor eens Bet, ik geef toe, dat je niet. dom bent, maar die kerel is ge vaarlijk". „Hoe zoo, Charles". „Nou, hij is niet bang voor spoken, bijvoorbeeld" „Spoken?" „Zie je Bet, toen Ik Westerham be reikte was het een moeilijk probleem hoe ik je te spreken zou krijgen en gedurende den eersten dag en nacht Jiicld ik mij in den ouden molen ver borgen. En aangezien ik niete betere te doen had, amuseerde ik mij er meo voor spook te spelen. Met behulp van een oude zak, en ©en paar rarnhorens ging dat waarlijk heel goed". Hier kon Charlsa niet nalaten to glimla chen. „Dat was dwaasheid, Charles". „Dat was het ook en tooh Char- Ids glimlachte weer. „Maar wat heedt Dalroyd daarmee te maken, Charles?" „Wel. hij toonde zulk een belang stelling In het spook in den molen dat ik er weg moest en toen ging ik op liet kerkhof spoken ik verborg mij in een oude grafkuil „Charles!' riep Lady Betty en zij 'juTKÜgën dienst of een reinigings dienst .dan mag hoogstens 1/4 van liet tracts ment ten laste van den ont- amettiingsdiienst worden gdbvaoht. Renten en voorschottenaan den ontsmetti'ngsdienst veretrokt, hlijlven bij de vasstelling der bijdrage buiten beschouwing. Tenslolie deelt de minister mode. dat geen bijdrage wordt verleend voor uitbreiding en oprichting van een ontsinettïngsdlenet en voor do over solixijiding der door den minister goed gekeurde begrooting voor uitbreiding en oprichting. indien voor de uit breiding en oprichting of voor de ovor aohrijding 's ministers goedkeuring niet vooraf is verkregen. BEZUINIGING MILITAIR-RECH TERLIJKE MACHT. Blijkens het voorloopig verslag dor Tweede Kamer op het wetsontwerp, houdend© ©enige maatregelen van be zuiniging betreffende de militair-rech terlijke macht, meerden sommige leden van deze gelegenheid gebruik te moeten maken om opnieuw uiting te geven aan hun opvatting, dat de mi litaire rechtspraak geheel dient te \vord-en afgeschaft. op grond waarvan zij tegen dit wetsontwerp zouden stemmen. Aadere leden, die niet zoover wil den'gaan. zoudem. wanneer de regee ring den tiid niet gekomen acht de specifiek militaire rechtsbedoeling af te schaffen, deze gemaakt willen zien tot een adlministratief onderdeel van de overige rechtspleging. Van andere zijde was men even wel van meening. dat na de reed» in de Kamer gevallen beslissingen het behoud der militaire rechtspraak een uitgemaakte zaak moet v.crden ge acht. Stemmen tegen dit ontwerp, zou een poging zijn tot het tegenhouden van noodzakelijk en mogelijk geble ken bezuinigingen op dit instituut. Verscheidene leden oordeelden, dat het Hoog Militair Gerechtshof ge voeglijk zou kunnen worden opgehe ven en zijn werkzaamheden zouden kunnen worden ongedragen aan een der bestaande gerechtshoven, met welke beschouwing andere leden zicli geeneams konden vereenLgon, aange zien den militairen rechter eu die van den burgerlijken strafrechter h.i. te zeer van elkaar verschillen. Terugbrenging van het aantal Krijgsraden tot één, welke dan te Utrecht gevestigd zou kunnen wor den. komt der commissie van rappor teurs zeer aanbevelenswaardig voor. OE ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF. In hun praeadvies van 1 September j.l. op eenige adretsen, die hetzij in trekking, hetzij een bepaalde wijzi ging van de verordening op de hef fing van een zakelijke belasting op 't bedrijf beoogden, hebben B. en W. van Amsterdam den raad ten sterkste ontraden, tot intrekking van deze he- lasting le besluiten. Voorts spraken zij als hun meening uit, dat een wij ziging van de verordening in dien zin, dat voor arbeiders, wier jaar loon beneden een zeker minimum bleef, geen belasting zou behoeven te worden betaald, hun wettelijk niet geoorloofd voorkomt en ook overi gens geen aanbeveling verdient. Na het uitbrengen van voormeld praeadvies is van verschillend© zijden de waag naar voren gebracht, of niet door een wijziging in het tarief der belasting zou kunnen worden tege moet gekomen aun de grieven van hen, die de belasting in het bijzonder voor de kleinere bedrijven te druk kend achten en die het als con be zwaar voelen, dat. terwijl voor be drijven met 9 arbeiders {wier jaairloon minder dan f 2500 bedraagt) geen belasting wordt betaald, voor een bedrijf met tien zoodanige ar beiders opeens f 120 verschuldigd is, zonder eenigen overgang. B. en W. ineenen, dat die bezwaren, zij het ook ten koste van een gedeelte van de opbrengst van de belasting, zijn te ondervangen dcor in liet tarief voor do kleine bedrijven ©enige de- gressie aan te brengen. Deze gedach te vindt uitdrukking in een nieuw artikel 10 van de verordening op de heffing van de belasting, dat zij den raad ter vaststelling aanbieden. Vol gens dut artikel zal nadat een be drijf met 9 arbeiders vrijgesteld blijft "voor een bedrijf met 10 arbeiders worden geheven f 24 (volgens het gel dend tarief f 120) en derhalve per ar beider in stede van f 12, f 2.40; voor een bedrijf met 11 arbeiders f 4S (thans f 132), of per arbeider pl.m. f4.33; voor een bedrijf met 12 arbei ders f72 (thans f Ui, of per arbeider f 6; voor een bedrijf met 13 arbeiders f 96 (thans f 156, of per «beider pl.m. f 7.38; voor een bedrijf met 14 arbei den f120 (thans f 188), of per arbei der pl.m. f 8.o7; voor een bedrijf met 15 arbeiders f 144 (tlians f 180), of per arbeider f 9.60; voor een bedrijf met 16 arbeiders f 1G3 (thans f192), of per arbeider f 10.50; voor een bedrijf met 17 arbeiders f 192 I.thans f 201) of per arbeider pl.m. f 29, en verder als onder het bestaande tarief f 12 per arbeider. Wat de wettelijke toelaatbaarheid van dusdanig© degressie aangaat zijn huiverde. „Tenslotte wisten zijn helpers en hij mij daar ook uit te jagen en nu ben ik hier. Spoken hebben hun be zwaren en mij zou een boel ongemak bespaard rijn gebleven aLs je den brief liadt ontvangen, dien ik door dat kleine meieje wou laten bezor gen". „Vertel mij nog eens wat daar m stond, Charles". Charles fronst© d© wenkbrauwen en krabde zich achter do ooren. „Zoover ik mij herinner, Bet, schreef ik deze woorden: Ontmoet inij te middernacht in je tuin met 50(1 gul den voor je liefhebbenden en onfor- tuinlijlcen vluchteling, Charles". Lady Betty liet haar kin op haar vuist rusten en staarde haar broer zco doordringend aan, dat hij zich haast in den lanlsten hap van zijn maal verslikt© cn protesteerde: „Bet. waarom zit je m© zoo aan te staren. Waar d'enk je nu weer aan?" „Dat wij hoe langer hoe meer op elkaar zijn gaan lijken liet is merkwaardig! Ja, merkwaardig", ver volgde zij peinzend, „hoewel j© stem natuurlijk zco niet kan!" „Stem, Bet? Waar denk je toch aan?" „Dalroyd in de eerste plaats, Char les". „Wat heeft de kerel or mee te ma ken?" B. en W. van oor de©', dat, hcewel 2 ij in het algemeen in een zakelijk? be lasting, strikt genomen, wellicht minder op baar plaats is, zij in het onderhavige geval bij de Kroon ver moedelijk niet op bezwaren zal slui ten. De degressie toch voor de kleine re bedrijven ligt in de lijn van de in artikel 242o van de Gemeentewet vastgelegde vrijstelling van de bedrij ven met minder dan tien arbeiders. SPOORWEGPERSONEEL. Naai- do Stand, verneemt, heeft de directie van de NeJci-Landschc Spoor wegen. daar zij niet tot overeenstem ming eekomeu is met de spoorwegor ganisatie thans een vooretcl tot al- ?eneeJe loonsverlaging van 8 1/2 pet. 1 don Loon raad ingediend, die naar verluidt, binnen 14 dagen ziin ad vies zal geven. MET EEN MES GESTOKEN. Bij een vechtpartij te Kaatsheuvel, Wawr l^'ia^tgo N. den 19 jarigen v. met een fcdliartqueu gedreigd zou hebben, heeft de laatste, naar De lel. meldt. N. zoodanig met een mes in de borst gestoken, dat deze aan die gevolgen overleden is. Van W. is gearresteerd en heeft volledig be kend. DUITSCHE BAiXIDIETEN. Dinsdagmiddag vervoegden zich t Ja. miize van den d agloon er-Land houwer W. te Didam drie Duitsohers. De vrouw des huizes, die alleen thuis wan, werd door de mannen vastgegre pen en gebonklten, waarna de bezoe kers het aanwezige gold vergaarden en daarmee verdwenen. Vermoedelijk zijn zij over de grens gevlucht. OVERTREDING DER ARBEIDS WET. Naar Het Volk verneemt, hebben een dezer dagen ambtenaren van d© Arbeidsinspectie prooes-verbaal opge maakt tegen de heeren Wijnkoop. Ceton en Posthumus, resp. voorzitter en lid van de drukkcrij-commiseia van de Tribune-drukkorij, en chef van dit bodrijf. Er is namelijk bij herhaling gecon stateerd, dat ter zetterij van het com munistische dagblad door zebters- nersoneel in twe© ploegen, van des morgens ze3 uur tot des avonds tien uur. arbeid wordt verricht. Dit wordt geacht in. strijd te zijn met de bepa lingen van de Arbeidswet, aangezien de Tribune behoort tot die bladen, welke uitsluitend met een avond-edi tie verschijnen. Binnenkort zullen een of meerder© der hierboven genoemde personen, die voor deze overtreding van de Ar beidswet door het openbaar ministe rie verantwoordelijk worden geacht, zich voor den kantonrechter te ver antwoorden höbben. DIEFSTAL IN EEN POSTKAN TOOR. Te Zaandam wilde een juffrouw aan het postkantoor een postwissel beta len. doch had verzuimd het formulier van een zegel te voorzien. Nadat zij hieraan had voldaan en weer voor het loket kwam. kwam zij tot haar schrik tot de ontdekking dat haar Dortemonnai© met t 85 aan geld. die zij li3d laten liggen, verdwenen was. Van den dader was geen spoor te ont dekken. MOORD. In het z-g. 2e Straatje te Ka.-.lsheu- vel heeft een moord plaats gehad. Zekere D. N. en van W. hadden bij de weduwe B. zitten praten. N. ver trok het eerst, gevolgd door v. W. Er schijnt tusschen beiden een twist te ziin ontstaan, waarbij N. con diepe steekwonde in de borsrt ontving en ter aarde stortte. De dad.ir vluchtte. De ontboden geneesheer kon slechts den dood oonstateeren. Van W. werd hij zijn ouders thuis gearresteerdhij be kend© liet feit en verklaarde door Nw met oen knuppel .te ziin geslagen, waarop hii zijn aanvaller mei een knipmes had gestoken. BANK VAN LEENING. De raad van Maastricht besloot tot opheffing van de g>2moentel::Vo Bank van Leening, CLASSIFICATIE EN FENSIOEN- KORTJNG. Do heer Braat heeft den Minister van Fmaiieiën gevraagd: lo. Is do Minister bereid, nu crscliil- lende berichten worden verspreid over nieuwo classificatie (lor genie cd to 11 ia ver band met do salarissen dor Rijksambtena ren, do Kamer in te lichten welke voor stellen de voor deze classificatie inge- stelde commifsio heeft gedaan? 2o. Kan do Minister mededeel en hoe veel ambtenaren, in plaatsen eer 1ste klasse, buiten de nieuwo classificatie blyven, zoodut op hun salaris geen aftrek plaata vindt, noch zal plaats vindon? 3o. Is do Minister niet van meening, dat dit voor de betrokkenen boleekeui eea verkapte verhoogiug, daar toch niet tegen te spreken zal zyn, dat dóór veol prijzen gedaald zyn? 4o.. Mag men aannemen, dat do iniee- ling der gemeenten door de classificatie- commissie met kennis van tooftandon geschiedt, waar do ovorgroote meerder heid der leden van do commissio woont in „Ik wou, dat hij nooit bestaan had. Maar intusschen „Wat, Betty?" „Hoor, daar roept tante mij. Ik moet gaan. Je kuut op dc 1a»\ erJui- mers van dezen vleugel van het huls vrij roncïloopen, maar denk er om, als je me hoort fluiten, moet je je dadelijk verbergen". Dit zeggende, hief rij vermanend haar vinger op, glimlachte en ver dween. HOOFDSTUK XXVI. OverBacchusen deMuzen- Zeldan of nooit waa ©r in de groo to eetzaal van de Roode Leeuw zulk 'n schittering van mooi© kleeren, zulk een voorraad mooie konten, zooveel satijn brocaat en fluweel bij eikaar geweest, Sir Benjamin droeg een cos- tuum van roze met goud, Lord Alvas ton was in het paars met zilver, het licht van de vele kaareen werd weer kaatst door juweelen dasspelden en schoengespen en glimmende knoopen, het scheen op de glanzende krullen van groote pruiken, zwart, bruin en goud. Te midden van dit gezelschap sfond een kleine, dikke man, wijd- beensch en met een door de zon ver brand gezicht dat bijna even rood wa1 als zijn oudo uniformjas. (Wordt vervolad).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6