HAARLEM'S DAGBLAD Kerk en School Buitenlandsch Overzicht Letteren en hnnst UeuiïletoH BETTY DINSDAG 14 NOVEMBER 1922 - TWEEDE BLAD Rubriek voor Vrouwen. WILD EN GEVOGELTE. Konijnen ais volksvoedse!. Haas en hazepeper. Andera wlldgerechten. In de distributie werd er heel wat reclame voor gemaakt om meer konij nen iu plaats van vleesch te gaan eten, maar of het hier zeer veel ingang heeft gevonden, staat nog te betwijfelen. In Frankrijk was dat anders: daar werd er van overheidswege zoo op aangedron gen dat het gebruik er werkelijk veel grooter door werd. Maar bij velen is hier het bezwaar, dat zij konijnen- vleesch niet smakelijk genoeg vinden, vooral doordat het te weinig sappig is naar hun smaak. Dit is wel zoo wan neer het n.et geheel volgens de regelen der kunst is gebraden: maar is dit wel het geval, dan doet een versch, malsch konijn niet onder voor onze meer-ge- bruikclijke vleeschsoorten. Het kwaad ligt meestal hierin, dat de kookster zich niet voldoende tijd gunt en denkt, dai het dier bij snkl, heet braden precies evengoed gaar wordt dan wanneer zij het wat langzamer doet. En dat is toch niet zoo hoe langer het in de boter zachtjes braadt hoe beter gaar het wordt en hoe malscher het ook blijft, de korst wordt dan niet al te hard, en het vleesch er onder droogt niet uit, door dat de hilte-toevocr gematigd is. En dan is voor velen ook het sqzjden een bezwaarzij kerven maar zoo wat, en dan is het lang niet gemakkelijk om er mooie, regelmatige stukken af te krijgen. Een scherp, puntig mes is het eerste vercischte om wild goed te snij den. Daarmee worden dan eerst de poo- ten afgesneden, en de kop, daarna de romp 111 stukken verdeeldsommigen snijden bii dezen laatste het vleesch ei in dunne plakjes af, zoodat tenslotte alleen hel karkas overblijft. Als algemeene regel bij het braden gcidt dus allereerst, dat het langzaam moet gaan, en dan moet het vleesch ook telkens met de boter overgoten wor den bij braden in den oven is dit na tuurlijk onvermijdelijk, maar boven op het fornuis is het aan te raden om I wild lekkerder van smaak te maken. Nu is het bereiden van konijn wel een der eenvoudigste omdat het ook tot de gewonere soorten van wild behoort hoe fijner het vleesch hoe meer zorg er voor noodig is en hoe meer ingre diënten er bij te pas komen. Het bereiden van haas kost dan ook meer moeite, en omdat wij veronderstel len dat het recept van dezen schotel wei bekead zal zijn, willen wij liever dat van hazepeper geven, en dan bereid var. het rauwe vleesch. De meeste men- schon maken hazepeper öf van het vooraf gebraden dier, öf van de res ten vac een hazcnschotel, maar wan neer de baas diicct als peper gegeten moet worden, is het nog zindelijker ze xauw zóó te bereiden. Het recept is berekend voor zes per sonen, waarvoor genomen wordt een haas, een marinade van z d.L. azijn, 2 d.L. water, 1 d.L. olijfolie, een groote ui, wat lakjes peterselie, thijm, 125 gram boter, 125 gram versch spek, 3 uitjes, 50 gram bloem, 3 d.L. water, 3 d.L. roode wijn, 1 d.L. marinade of azijn, zout, peper, wat suiker. De haas wordt in niet al te groo'.e stukken gesneden, en twee dagen in de marinade gelegd, onder af en toe be druipen. Dan worden de stukken met een doekje afgedroogd, met peper en zout ingewreven; het spek wordt aan kleine stukjes uitgebakken, de uitje» hierin gefruit, waarna kaantjes en ui er uit gehaald worden. In het spekvet worden au de stukken haas gebraden, en onder het braden dc stukjes boter toegevoegd. Zijn de stukjes mooi bruin, dan worden zij met het hart en de lever nog gedurende een uur te stoven ge zet, onder steeds bedruipen. Is dit klaar, dan wordt een donkere saus gemaakt van een half ons bloem cn een half ons boter, vermengd met 9 dec:!:!<-r kooknat van dc haa«. In deze saus, die naar smaak wordt afgemaakt, desnoods met wat suiker, worden de stukjes baas nog even nagestoofJ, waarna het gerecht kan worden opge diend. Het is waarschijnlijk wel bekend, dat duinhazen wat grooter zijn dan hei hazen, maar de laatste vallen ook meest al meer in den smaak, omdat zij wat pittiger zijn. En dan is het misschien betei van een duinhaas peper te ma ken en de heihazen gewoon te braden. Zoo langzamerhand komen wij nu ook in den tijd van de kalkoenen, hei Keruraaal. Deze worden altijd opge- vuid, wat ze natuurlijk zwaarder maakt dan ander wild, en dan liefst met kas tanjes, of met appelmoes en kastanjes. De kalkoen wordt goed gewasschen, de uiteinden der poolen in het vel bij den staart gestoken, terwijl de vleugels los blijven hangen. Een paar dunne stui ken lardeerspek worden over de borst gebonden, en het dier dan opgezet mei «at kokend water en zout. Iu dien tijd worden de kastanjes gekruist, ongeveer acht minuten gekookt en dan geschild. Hiermee wordt de kalkoen na a uur ko ken, opgevuld, dichtgebonden en in de lichtbruin gebraden boter gelegd; He', dier wrordt nu nog ruim een uur lang gebraden in een open pan, zoo nu dan gekeerd en bedropen, en dan in een dichte pan met wat water er bij ge braden, totdat hij klaar is. Het spek wordt dan van het dier gehaald, en de jus met kooknat of bouillon afgemaaki. De kalkoen wordt daarna getrancheerd, en op een schotel gelegd met de jus eroverheen, en een rand van kastanjes er om. Is het dier ook met appelmoes ge vuld, dan hoort er natuurlijk geen com- póte bij, anders wordt dit er apart bij gepresenteerd, op kleine bordjes of kristallen schoteltjes. Maar een kalkoen is een zeer weelde rig gerecht, en er zijn toch ook nog wel gevogelte-soorten die wat minder in prijs zijn. Daarbij zijn dan ook de eenden, die natuurlijk gewoon gebra den worden, of waarvan ook een ragout- wordt gemaakt. Een zeer smakelijke wijze van bereiden is de salmis van eend, die van eendenresten gemaakt wordt. Daarvoor worden de stukken even gewarmd in drie deciliter geurige bouillon, en in kleine blokjes gesneden. Een laurierblad, wat kruidnagelen, pe perkorrels, een uitje, thijm en peterseL'e worden in boter bruin gefruit, dit ge zeefd en hierin een paar lepels meel lichtbruin gebrand. Dan wordt er onder goed roeren de bouillon bijgegoten, de saus gaar is gaan de stukjes eend er in en tenslotte wordt de ragout af gemaakt met Madeira. Een dergelijke ragout kan ook uitstekend dienst doen als lunchgerecht, bijvoorbeeld rijstrand of met macaroni. Tenslotte geven wij nog een andor gerecht van eend (ook van gans kan dit bereid worden) en wel cassoulet. Daarvoor wordt de eend gebraden m weinig reuzel, totdat ze mooi bruin is het vet wordt dan voor het grootsti deel uit de pan geschept, en kan voor het braden van ander vleesch weer ge bruikt worden. Bij de eend worden nu een gebakt uitje, wat water cn een paar lepels tomatenpurée gevoegd, het dier hierin verder gaar moet smo ren, gedurende zoowat twee uur. In dien tijd wordt een pond witte boonen gaar gekookt, en na het uitlekken, een half uur met de helft van de jus ge stoofd. De eend wordt dan midden op een grooten vleeschschotel gelegd, boonen er omheen en alles bedekt met de overgebleven jus. Dit recept, dat uit het buitenlandsche kookboekje is van mevrouw BlesThuring, is natuurlijk niet licht verteerbaar, maar als wintei kost lang niet te versmaden. En ho- wel een Amerikaan beweerd schijnt te hebben, dat veel en zwaar eten in den winter niets helpt tegen de koude, zal er toch menigeen zijn die zich daarbij veel behaaglijker voelt dan na een toe gemeten portie van lichte kostjes en daar behooren wild en gevogelte-ge- redhten meestal ook niet toe. E. E. PEEREBOOM.- HET JUBILEUM VAN PROF. DR. KAMERLINGIl ONNES. Het 40- jnrig ambtsjubileum van prof. dr. H. J. Kamerlingh Onnes is Zaterdag te Leidien met grooten luister gevierd. Namens het wetenschappelijk en tech ïlich personeel van het laboratorium werd den hoogleeraar een marmeren gedenkplaat aangeboden en namens de huldigingscommissie een gedenk boek aanmaande het natuurkundig la boratorium der Leidsche universiteit. Daarbij voerde prof. Zeeman het woord. Vorder hield de hoogleeraar een druk bezochte receptie. NED. HERV. KERK. Beroepen te Maassluis ds. J. H. Pop, te Put- t-n-ïhoek, te Oostwolde (toez.) de heer J. van Amstel, cand. te Zeist. Aangenomen het beroep te Overdin- fcel (toez.) de heer R. Schellenberg, cand. te Amsterdam: te Ootmarsum (toez.) de heer H. W. Obbink, cand. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen te Engwierum de heer J. J. Dijk, cand. te Bnssum; te Ten Boer de. C. J. Bos te Zuidwolde. Aangenomen het beroep te Oudega (Small.) ds. J. S. Post te Koog-Zaan dijk. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Hilversum ds. A. M. Bcrckhoff te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor het beroep te Opheusden ds. K. A. Mlnderman te Dirksland. EVANG. LUTIl. KERK. Drietal te Middelburg-Vlissingen: da. D. J. Lcepel, O.-Ind. pred. met verlof, te Hilversum; ds. W. Al. Dniijker, te Tiol en ds. H. Snijder, te Arnhem. OE ONEENICHEIO TUSSCHEN ENCELANO EN FRANKRIJK OVER DE BALKAN-QUAE8TIE8 NEEMT EEN ERNSTIGE AFMETINC AAN. DE BALKAN-VREDESCONFERENTIE BEDREIGD? ONLUSTEN EN STAKINGEN IN DUITSCHLAND. Het Balkan-probleem is heel moeilijk, op te lossen, Nu worden de geallieerden het ook onderling oneens. Men kan zeggen dat de spanning, dia Is ont staan tusechen Londen en Parijs naar aanleiding van de conferentie van Lausanne, zoo ernstig is, als zij vroe ger tijdens Lloyd George's schap ooit geweest is. Gedurende de laatste dagen hebben Poincaré en Curzon beiden aange stuurd op hun afzonderlijk doelde eerste op handhaven van den oorspron- kelijken datum der conferentie; de twee de op het uitstellen ervan, beiden over tuigd dat de ander wel toegeven zou. Het is Poincaré, die in dezen heeft moeten zwichten, aangezien het duide lijk was dat de Fransche gedelegeerden op hun eentje toch te Lausanno niets zouden hebben kunnen uitrichten, nu ten slotte de Italianen er ook niet zou den zijn. .Daarom heeft Poincaré nu toegestemd in de verdaging tot 20 No vember, ofschoon van Engelsche zijde nog niet definitief gezegd is dat men zelfs dan al aanwezig zal zijn. Curzon wil eerst met Frankrijk en Italië tot volkomen overeenstemming komen aangaande de tegenover de Tur ken te volgen gedragslijn. Poincaré ge voelt daar niets voor, omdat hij zich bij voorbaat do handen wil binden, al erkent hij het nut van voorafgaan de besprekingen, waarvan de resultaten echter volgens zijn opvatting door de onderhandelingen met de Turken no-ï gewijzigd kunnen worden. Vandaar di- verschil zoo stint de Parijscbe cor respondent van het Alg. Handelsblad. Daarbij komt dan nog de oneenig- heid over do plaats der besprekingen, daar Curzon wil dat Poincaré, die toch pas Vriidag weer in de Kamer spreken moet, in dien tusschcntijd even naar Londen komt, terwijl Poincaré vraagt dat Curzon, die immers toch naar Lau sanne moet, dan één dag eerder naai Parijs zal komen, hetgeen hem, Poin caré, gelegenheid zal geven met hem naar Lausanne te reizen (want de Fran sche premier heeft thans besloten ook voor een paar dagen te gaan), en in den trein do gevraagde bespreking te houden. Men betwijfelt echter dat Cur zon hierin zal toestemmen, aangezien hij een onderhoud te zamen met de Italianen zal willen, en men voorziet dat Poincaré ook op dit punt wel zal moeten toegeven om wille van den lie ven vrede. Dit geeft Tardieu dan wel gelegenheid nog weer eens te smalen over Poincaré's quasi onverzettelijk heid, maar over het algemeen keurt men het hier zeker niet af dat deze de zaken niet al te veel op de spits drijft toegeeft, waar het geen essentieel© quaesties betreft. Vooral in meer linksche kringen, tot •elke Poincaré in zijn laatste rede toe nadering getoond heeft, oordeelt men sympathie over zijn streven, de confe rentie zoo spoedig mogelijk te houden, aangezien elk uitstel dc gavaron voor don vrede In hot Oosten ergroot. Welk een ongelukkigen ia- druk moet het wel op Ismet maken, zoo betoogt men algemeen, thans te Lau sanne aan te komen en er niemand tc vinden. Moet hij zoodoende niet geloo- ven in een valstrik geloopen te zijn? De eenige politiek, die Frankrijk tegenover de Turken te voeren heeft, is die van absolute openhartigheid. Een correspondent van de „Matin" heeft Ismet bij diens aankomst feerde hij aan de vertegenwoordigers te Parijs en Rome om onmiddellijk naar Lausanne te komen. Men ver wacht te Parijs dat hij daarna toch wel naar Parijs zal gaan. Pertinax, die, nu de conservatieven in Engeland aan het bewind zijn, veel meer dan vroeger toe nadering tot Londen zoekt, zou dit jammer vinden omdat alle voorafgaan de besprekingen, die de Fransche re geering met de Turken heeft, in Lon den wantrouwen kunnen wekken. De zelfde opvatting vindt men ook in an dere Fransche bladen terug, terwijl men in de linkscbe juist tegen de Engel sche opvattingen betreffende een uit stel der conferentie ingaat en de zaak der Turken bepleit. Men stemt daar mede in Poincaré zijn handen niet bij voorbaat te wllen binden en den Tur ken zooveel mogelijk concessies te wil len doen. Hoe het verschil met Engeland af- loopen zal, is thans nog moeilijk te zeg gen, al vermoedt men te Parijs wel dat Poincaré het tenslotte op dit punt, zelfs al heeft hij gelijk, het niet tot een bot sing en een dreigende breuk zal laten komen nu Curzon Zaterdag naar Pa rijs te willen laten kojnen in plaats van zelf naar Londen te gaan, acht men algemeen echter volkomen logisch. De laatste berichten over deze qui tie tusschen Engoland en Frankrijk dee- len mede, dat de kans nu groot dat de coiifeientie te Lausanne ook op 20 November nog niet bijeen zal kun nen komen. Intusschen worden de Turken niet toegevender. Willen ze in troebel water visschen? Er komen mededeelineen over de Crleksch* debacle De „Morning Post" bevat een van officieuze zijde uit Athene ontvangen telegram, behelzende de voornaamste punten van beschuldiging, ingebracht tegen de gearresteerde Grieksche oud ministers. ingevolge bet rapport van do commissie belast met het instel len van een onderzoek naar de schuld aan de catastrofe in Klein-Azië. Van die punten vermelden we Lier de vol gende: 1. De beschuldigden hebben, on danks de geallieerde nota van 3 De cember 1920. een plebisciet uitge schreven in zake den terugkeer van ex-koning Constantijn, en beweerden na afloop van dien valschelijk, dat 90 pCt. van het volk vóór den terugkeer had gestemd. 2. Zij hebben niet de noodige maat regelen getroffen voor de annexatie van Noord Epirus en den Dodecane se, welke bij beslissing dier geallieer den aan Griekenland waren toegewe zen. 3. Zij hébben de geallieerde nota van 8 December 1920, waarin een eco nomische blokkade ingeval van Con- stantijn's terugkeer werd aangekon digd, geheim gehouden. 4. Zij hebben aan het hoofd, van aanzienlijke legerafdelingen onbe kwame officieren geplaatst. 5. Ofschoon de geallieerde minis ters meer dan eens openlijk hebbon verklaard, dat Griekenland op geo- nerlei hulp moest rekenen, zoolang Constantijn op den troon zat, hebben zo niet aangedrongen op een abdica tie van den koning, hielden ze de waarheid voor het volk geheim. 6. Zij gelastten van uit Londen, in Maart 1921, het inzetten van de cam pagne in Klein-Azië, zonder dat te voren een regelmatige mobilisatie had plaats gehad, iets waardoor de Lausanne gesproten. Ismet sprak eerst nederlaag 'der- Grieten werd inpwp 7rw-r in n*»t W.1CP hlllVpmi. (101 hoewel zeer in het vage blijvend, berichten tegen omtrent de anti-Fran- schc beslissingen, die Angora zou heb ben genomen, en betoogde daarna uit voerig dat een uitstel der conferentie een groote fout was van de verbonden regeeringen. Te Konstantinopel kua- nen elk oogenblik ernstige conflicten voorkomen. Is het daarom niet beter, voegde Ismet er uiterst politiek aan Turken, daar waar direct het gezag terug te geven, aangezien we dat op den duur toch weer terugkrij gen? En wat dreigend voegde hij er aan toe: Go moet wel bedenken, dat ge een vrij volk tegenover u hebt en geen vazallen of kolonialen. Als gij, Fran- schen, de wedergeboorte van ons volk maar goed begrijpt, zullen wij uitste kend kunnen samenwerken en behoeft gij liet oude regime niet te betreuren. Toen Ismet de uitnooodiging ontving direct door te reizen naar Parijs om daar alvast met Poincaré dc voorbe reidende besprekingen te houden, wei gerde hij dit met hel uiterlijk van iemand, die vreest in een valstrik ge loopen te zijn. Hij stapte uit, begaf zich naar zijn hotel om met zijn raads lieden te confereeren. Daarna telegra- vercorzaakt. 7. Ondanks het feit, dat de bevoeg de opperbevelhebber zulks afried, be sloten rij In samenwerking met den ex-koning, tot do campagne tegen Angora, waardoor het moreel van het leger werd geschokt. 8. Zij droegen den koning, die ten onverantwoordelijk element waa, een effectief commando op. 9. Hun financieele maatregelen be roofden de schutkist van een groot dool harer inhoud, juist op het oogen blik, dat het leger dringend aan geld behoefte had. 10. Ondanks een resolutie der Na tionale Vergadering, waarin werd ge zegd dat het Verdrag van Sèvres het minimum der nationale eischen ver tegenwoordigde, gaven zij den mo gendheden, aan wie zij de liemidde- ling toevertrouwden, carte blanche" 11. Zij benoemden tot opperbevel hebber van liet leger generaal Hadjia- nestis die bekend stond als een zeer wankelmoedig iemand. 12. Zij ven-nipperden de strijd krachten in Klein-Azie, waardoor de vijand met succes een offensief kon 13. In eéri overeenkomst met Groot - Brittannië zagen ze af van een ge deelte der door dc geallieerde beloof de credieten. Eindelijk hebben zij goed gevonden dat er zich een regeering achter de ftoliermeii vormde, waarin prins Ni- colaas, Streit, generaal Dousmanis e.a. zitting hadden, welke nevenre- geering het land terroriseerde door moorden, bedreigingen en aanvallen op vreedzame burgers. Zij hebben ge maakt, dat Rballis zich niet aan he hoofd van Griekenland'a diplomatieke vertegenwoordiging in den vreemde heeft kuniym stellen en dat Venize- los niet kon optreden als vertegen woordiger van de nog onder vreemd juk zuchtende Grieken. De Commissie van Herstel is te Pa rijs aan het beraadslagen over de Duit- sche voorstellen inzake de schadeloos stelling. De Duitschers blijken tot verder gaande concessies geneigd, om daar mee de kans te vergrooten om een af wijzing te voorkomen. De quaestie der schadeloosstelling oet eindelijk over het doode punt heen. Zoo kan het niet blijven, maar zinkt de mark steeds meer. Naar de „Vorwarts" mededeelt, heeft de commissie, ingesteld door de partijen van den Rijksdag, ter opstel ling van een program inzake de Dultsche valuta- politiek, haar werkzaamheden beëindigd. De gezamenlijke, in de commissie vertegenwoordigde partijen, waaronder ook de Duitsche Volkspartij en de Beiersche Volkspartij, zijn het omtrent bepaalde punten eens geworden, op voorwaarde, dat de respectieve fracties in den Rijksdag zich daarbij aansluiten. Deze conclusies zouden eigenlijk aan het kabinet als basis dienen voor de, aan de vertegenwoordigers der Kricgs- lasten Kommission te richten instruc ties. Het is echter waarschijnlijk, dat de regeering nog vorder gaat dan de door de partijen aangegeven grenzen en meer vér-strekkende instructies naar Parijs zendt. De „Deutsche Nachrichten Agentur" bericht hieromtrent nog het volgende: „Maandag heeft een zitting van bei kabinet plaats gehad, waarin meer in 't bijzonder besloten werd een nieuw aanbod aan de Commissie van Herstel te doen. Dit aanbod zal in den vorm van een nota worden aangeboden, rike Dinsdag zal worden opgeste.d. Naar verluidt, zal aan de Commissie van Herstel medegedeeld worden, dar de Rijksbank rich officieel bereid heeft heeft verklaard, om met een belangrijk, de millioenen loopend bedrag aan goudmarken, aan een leening deel te nemen, welke door buitenlandsche ban kiers zou worden verstrekt. Deze lee ning zou de stabiliseering der mark ten doel hebben." Verder wordt nog gemeld De rijks kanselier heeft van het directorium van de rijksbank een schrijven ontvangen, waarin wordt verklaard, dat de bank de actie tot stabiliseering der mark wil steunen met goud uit den goudvoor raad van de rijksbank op voorwaarde, dat aan Duitschland voor zijn betalin gen inzake de schadevergoeding een moratorium zal worden verleend cn op voorwaarde, dat de buitenlandsche fi nancieele wereld aan de actie voor Je stabiliseering eveneens zal deelnemen tot eenzelfde bedrag als waarvoor de rijksbank zich wil verplichten, nj. 500 millioen goudmark. Verder worden nog door het rijks bankdirectorium zekere politieke en economische maatregelen in bet bin nenland verlangd. Verspreid nieuws ONLUSTEN IN DE DUITSCHE RIJNSTREEK. V/lldo stakingon. Een telegram uit Dusseldorf maakt meldcg van het uitbreken van wilde stakingen in verschillende fabrieken in Rath, Oberbilk en Ober Kassei. In Rath ligt dientengevolge de aibeid in de metaalindustrie stil. In enkelo fa brieken 15 al het personeel ontslagen. In verschillende voorsteden van Keu len zijn in den loop van den Zaterdag en Zondag ongeregeldheden in de stra ten ontstaan, die reeds Vxijadgavond in de op dea lechter-Rijnoever gelegen voorstad Kalk begonnen waren. Ia kantoren werden dc ruiten ingegooid cn andero schade aangericht. De toe snellende polrtie werd met steencn ge worpen, zoodat zij zich genoodzaakt zag met dc blanke wapens op te treden. Naar het heet zijn het duurte-opsloot- jes, maar onder de talrijke gearresteer den bevinden zich vele beroeps-op ruiers en z.g. werkloozen, die er op uit zijn onder alle omstandigheden rei- letjes te doen ontstaan. Plunderingen zijn nog niet voorgekomen; de verster kingen der politie hebben voorloopig aan do ongeregeldheden een eind ge maakt. Het betreft hier dergelijke gebeurte nissen als te Dusseldorf. Een aantal agitatoren, met wie de meerderheid der arbeiders niets tc maken wil heb ben, trachten een stakingsbeweging on der de arbeiders te ontketenen. De gisting in het industriegebied op dea linker-Rijnoevcr is buitengewoon sierx. ook ac nczonnen aröeiaersJetöew yxeezen dat zij de inasia's niet mes* m bedwang 2ullen kunnen houden ea cat het tot een ernstige beweging zal komen. De teneur onder dc arbeidc:» wordt bevorderd door het gebrek aan geld. De bedrijven hebben dc grootst© moeite om, zij het slechts een deel van het loon, uit te betalen, daar de rijks bank en daarmede in verband natuur lijk ook de particuliere bankinstellin gen, niet in s:aat zijn het dagelijks ia de milliarden loopendc bedrag voor enkele plaats beschikbaar tc stellen. In Dusseldorf trokken Maandagoch tend verschillende troepen door Ja straten, die de arbeiders in dc verschil lende bedrijven trachten te bewegen het werk neer te leggen. De agitatoreu geven openlijk toe, dat voor de eerst komende dagen een uitgebreide actie over geheel Duitschland ia bet voorne men ligt. De positie van de autoriteitea ten aanzien van een dergelijke agita'ie is buitengewoon moeilijk, daar eer groot deel der bevolking baar tegen erkt. Het persbureau te Dusseldor deelt mede, dat afdeelingen van de Ar beiterunion en de communisten in Dus seldorf een proefmobilisatie hebben ga- houden, teneinde daarop de algemeene staking te kunnen laten volgen. De politie was bij haar geringe sterkte niet staat hiertegcu iets te doen. Het ver zoek van den regeeringspresident om 300 politiebeambten van buiten te mo gen laten komen, werd door den be- zettingscommandant geweigerd met de opmerking, dat men met een dergeltik verzoek zich moest wenden tot den op- j>ercommandant van de geallieerde troepen in Mainz. Daardoor wordt dr quaestie van de politiebescherming na tuurlijk zeer vertraagd. Daaarna is dl toestand aanmerkelijk verergerd. Verschillende benden trachtten met geweid de fabrieken stop te zetten en de werkwilligen te mishandelen. De politie zegt in haar officieel be richt, dat men op ordeverstoringen e» plunderingen moet rekenen. Volgen» een nader telegram moest reeds eei» aantal fabrieken wegens de terreur dm- stakers worden stopgezet, zooals do nn Robrwerke ca de Rheini- sche Metall- und Maschinefabrik, ter wijl ook de afdeeling van de Phoenix te Dusseldorf haar poorten zal sluiten. Bij de geheele aangelegenheid valt op merken, cat vele buitenlanders aan ongeregeldheden deelnemen. Nader wordt geseind De duurte-onlusten in Kcuicn-Ka.k vau Zaterdag, zijn ook naar andero voorsteden van Keulen overgeslagen. Duizenden betoogers trokken onder 't zingen van de arbeiders-Marseillaise door de straren. Vensterruiten werden stukgeslagen en er werd mei steencn naar dc politie geworpen, waarbij eeni ge politie-agenten gewond weiden. Dc politie, welke van de blanke sabel moest gebruik m3ken, heeft aan aantal arrestaties verricht. Eerst uadat bere den politie ten tooneele verschenen, ge lukte het de menigte te verspreiden. Dc socialistische hoofd-comraissari» n politie heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin hij het publiek tol kalmte aanmaant. Heden hadden de stedelijke autoritei ten besprekingen met de regeering, ten- einde maatregelen te beraden om een herhaling van de onlusten te vermij den. Dok in Dusseldorp gist liet onde* de arbeiders. De metaalbewerkers zijn tengevolge van de duurte iu oproer ge komen. In de vroege morgenuren hiel den duizenden stakende arbeiders een optocht door het centrum van dc stad. Trambestuurders, die na 11 uur nag dienst deden, werden door hen bcdieigd. Van links-radicale zijde wordt ge tracht een algemeene staking over hel geheele Duitsche Rijk te verwekk». DE REGEERINGSQUAESTIE IN SAKSEN. Nu de verkiezingen in Saksen vrijwel geen verandering hebben gebracht a den toestand en de socialisten afhan kelijk blijven van de communisten, heel» dc soc. fract-.e van de vereenigde soc. partij beraadslaagd in welke richting de vorming van de regeering gezoebt moet worden. Hoewel nog geen beslis sing is genomen, bleek de meerderheid voor een zuiver soc. regeering te zijl». Voorwaarden van de communisten vooi toetreding tot de regeering zijn o.a. verbod van de tecbniscbe noodhulp, ees linksgeoriënteerde amnestie, vorming 'an een arbeidersweerbaarheid, de voor- legging van alle wetten aan een land-s- bedrijfsradencongres, invoering van al gemeene arbeidsplicht van alle daartoe geschikte personen van 18 tot 58 jaa* iz. VOOR AANSLUITING BIJ DUITSCHLAND. Naar het Wolff-Bureau uit Weenen meldt, heeft een uit vertegenwoordiger* van alle Oostennjkschc Kamers van Koophandel samengesteld college al9 einddoel van het politiek en economisch even van Oostenrijk do vcieemgmg het Duitsche volk aangewezen. PROF. DR. P. ZEEMAN. Naar een D.-bericht meldt, heeft de Royal So ciety t« Londen aan prof. dr. P. Zn©- thans rector magnificus er (Je- meenteluke Universiteit van Amsterdam, do Runiford-Mcdatlle voor z(ju optisch* onderzoekingen toegekend. JEFFERÏ FARNOL. (Geautoriseerde vei taling uit het Eiigelêoh.) (Nadruk veroodsn.) 25) Terwijl lrij zoo stond viel er tot rijn groote verbazing een voorwerp uit d© hoogte op liet gras, lrij liep er heen en raapte een versleten «hoen op. Vau dit treurige ding ging zijn blik naar boven en eten la ter ontdekte hij een gestalte dio zich hal,' uit een klein dakraampje onder tie pannen had uitgewerkt en niette genstaande de gevaarlijke situatie, Vroolijk tegen hem wuifde. „Oho!" riep de Viscount uit, en keerde zich naar lJetty. „Dus je hebt hein hier, net als ik dacht!" Maar toen hij terug wilde wuiven naar Lord Medhurst. hield Betty hem te gen. „Do bedienden. Panwaar schuwde ze hem. „Maar je brengt me tocli bij hem. uy« Ik mag den j'ongen toch wet zien? vroeg de Viscount. „Ik heb een plan gemaakt om hem naai- mijn buiten in Susscz te brengen en van daar uit over de zeo „Poe!" riep freule Betty uit. „En dun zaten jij en hij binnen een week in een keil,er opgesloten. Hoe wist je dat hij hier in de buurt was? Ze ker ran majoor d'Arcy!" „Ja, hij heeft er over gesproken en bovendien „O!" riep het meisje boos uit en stampte op den grond, „moet hij er nu al over praten 1" „Nou, togen mij, Betty waarom niet? En al is hij een Whig „Een dwaas!" riep Betty uit ,A1 is hui een Whig, zeg ik, toch is hij even bereid om Charles te hel pen ontsnappen als jij en ik. „Hm!" zei Betty, terwijl ze glimla chend naar haar rozen koek. „Waar om zou oen conservatieve soldaat zoo veel willen wagen voor Charles, dio een vreemde voor hem is?" „Omdat de majoor de beste, dap perste en meest onzelfzuchtige man is dien ik ken", zei do Viscount. „Liee Pancras!" zuchtte zo „Jc wi'.de Charles Immers spreken nu, ga dan meer mee, maar stil zijn, hoorl" Zc nam hom mee in huis en bracht hom met den vinger op do lippen langs achtertrappen en weinig ge bruikte gangen naar een kleine, maa r bijzonder sterke deur. hier bleef zo stil staan om een sleutel uit een donker hoekje te halen, een sleutel van ongewone afmetingen. De Vis count floot toen hij hem zag. „Zio je. Pan", zei ze. toen zc den sleutel in het slot stak, „Charles is vast besloten dat hij (er wille van dadelijk weg te gaan, maar ik ben vat besloten dat hij ter wille van zichzelf nog blijft, tot ik vind dat hij genoeg opgeknapt is en hoor lieon nu eens, Pun hoor dat stoute kind nul" Ze lachte toen van binnen met een vnist ongeduldig op do dikke deur geslagen werd en ze een ge dempte slem hoorden. „Stil!" com- mandconle ze. Er klonk een ontevre den gebrom, de deur ging open en Lord Medhurst kwam vroolijk en op gewonden te voorschijn. „Zoo Pan" riep hij uit. „Zoo Tom! Hoe vind je toch dat ze mij behan delt?" „Stil!" riep liet meisje uit cn deed de deur wear dicht. „Maar Charles!' riep de' Viscount uit, jo bent mager en bloek gewor den, ben je zoo gewond?" „Neen. neen, ik ben heel gezond, Tom „Maar je bent vreeselijk mager ge worden ..Ja, ja ik zie er uit als een geest hè Tom bah ha je hebt gelijk hoor een geest! Maar vertel me eens wat zijn do laatste berichten uit de stad? Wie is er thuis en wie uit? Staat Londen nog „Neen Charles, in de eerste plaats bon ik hier om je naar mijn huis in Sussex te brengen, waar ik jo ver bergen kan tot je naar Frankrijk kunt vluchten. Het zal zoo eenvou dig mogelijk zijn, Charles ik zal omstreeks middernacht met een paar vlugge paarden luer in de buurt ko men en don kunnen we ongeveer Lij het aanbreken van den dag bij mijn huis zijn. Wat zeg je daarvan?" „Het is allemaal erg mooi", zei Charles, „maar je vergeet een ding". „En dat is?" „Dat je zelf gevaar loopt. Pan!" „Malligheid!" riep do Viscount uiL „Ja zeker, Tom", knikte Charles „maar denk jo dat ik op die manier ooit misbruik zou maken van jouw trouwe vriendschap? Wat zeg jij, Bet ty?" „Ferm gesproken, Charles!" ant woordde ze, sloeg haar arm om hem hoon en legde haar wang tegen de zijnci en toen de Viscount van den een naar den ander keek. deed hij verbaasd een stap achteruit. ,,Nec-n maar!" riep hij uit. ,,Tk heb jo in jaren niet met ©en pruik ge zien, Charles en nu nu lijk je meer op Betty dan ooit he* is won derbaarlijk! Dezelfde trokken, dezelf de gebaren, even lang „Neen, ik ben drie centimeter lan ger, Tom „Maar de gelijkenis is bijzonder treffend „Behalve zijn stem", zuchtte Betty, „en datstil daar komt het rij tuig tante is al terug vun Scve- uoaks!" Dit zeggende liep ze naar het raam en keek naar bruten. „Mijn he mel!" riep ze uit, ,.ze moeten razend vlug gereden hebben, de paai den zijn heek-maal met schuim bedekt. Wat zou er „Bettyl" riep ecu stem „Bettyl" „Bewaar ons!" riep Betty en liep naai- de ueur cn draaide den sleutel om „zc komt boven!" Betty!" riep Lady Belinda op het portaai. „0 Bettv, laat rac binnen, laat me binnen, laat me binnen!" En zc rammelde aan do sterke deur. „Laat me er in Betty, it: weet wie er is ik weet liet al dagen lang. Laat me er in want o ik heb zulk vree- seiijk nieuws vlug, maalt do deur open!" Lady lictty gehoorzaamde, dadelijk en Lady Belinda kwam binnen, deed dc deur weer dicht en bleef cr buiten adem tegen aan leunen. „Charles!" riep ze uit. „O jij slech te jongen! O >k va! flauw, ik val flauw!" Maar I.adv Belinda viel niet flauw ze trok haar neef naar zich toe. hustoi hem en sprak: „Kinderen, er ziin bij Severn;.i-oldalcu die on zen vluchteling zoeken ze kunnen leder oogonbhk hier komen!" „Drommels!" riep do vluchteling uit. „Er moet iets gedaan worden!" zei de Viscount. „Dat zal cr ook", knikte hetmeisjo HOOFDSTUK XXVIIL Kolonel Lord George Cleevo zat schrijlings op een stoel hoven op de schrijflal In een hoek en keek too terwiil de majoor en Sergeant Zebe- deo zich klaar maakten voor hun schrmipartijtje. ,.lk zal wel erg onhandig doen. Zei), na vannacht", zei dc majoor. „Och, er zijn wel eens meer van dio nachten geweest, majoor, maar on handig heb ik 11 nooit kunnen vin den", antwoordde do sergeant, ter wijl hij salueerde en den striid be gon. De majoor schermde licht en vol gratie, de sergeant liep Op zijn kou sen en was vlug en vol enthousiast no en kracht. Toen zii or meer in wa ren. scheen het alsof hun wanen* een deel van hen zelf waren, alsof dio dunne roepie» staal leefden, de ©ene uitval volgde de andere, de kolonel ■.oog zich voorover in ziin stoel, uitte binnensmond* »ïin varrukkincc

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5