Rubriek van den Arbeid. GEMENGD. NIEUWS DOOD GEVONDEN. Sinds eén week werd te Jubbega de 30-jarige F. Baas vermist. Zaterdag is zijn lijk in eeu sloot bij dat dorp gevonden. OOK EEN VADER. Het kwam den laateten tijd herhaaldelijk voor, aldufi het ,,U. D.", dat het politierap port van Utrecht melding maakte van gevallen van diefstal uit bodewagens: Meestal verdwenen er doozen met cho colade, met suikergoed en andere snoeperijen, niet terwijl de wagons op hun standplaats stonden, maar ge durende de rit. Tot nog toe mocht de politie er niet in slagen, om <le dader van deze diefstallen te vinden, die hun bedrijf met groote brutaliteit ichier eiken dag weer voortzetten. Zaterdag echter ia dat mysterie plot seling opgelost. Een Utrechtenaar, die verbonden is aan den Voogdijraad, was des ochtends op bezoek bij een gezin op het Prinsen hofje (Nieuwe Gracht). Daar trok het zijn aandacht, dat <lo kinderen doorloopend chocola de en bonbons zaten te eten, iets wat hein tamelijk onverklaarbaar voor kwam. Hij waarschuwde daarom do politie, en een rechercheur ging op onderzoek uit. Dezo ontdekte in het bewuste huis een groot aantal kisten en doozen, deels ledig en deels gevuld nut allerlei snoeperijen. De bergplaats van de gestolen goe- ieren was ontdekt. Maar er werden nog meer ontdekkingen gedaan. Het bleek namelijk, dat de diefstallen wer- jen verricht door een Ll-jarig jonge tje! Niet echter uit eigen initiatief, maar daartoe aangezet door zijn va- dor een bekende van de politie die hem eiken dag de deur uitjoeg mei de bedreiging, dat hij een flink pak slaag kon krijgen als hij 's avonds oiet het noodige meebracht I Vader en zoon zijn door de politie gutioord. De Jongen is weer op vrije voeten gesteld, maar de vader is in verzekerde bewaring gehouden. MOEILIJKE ARRESTATIE. Zon dagavond omstreeks negen uur wil den een paar agenten op den Nieuwen dijk, ter hoogte van de Beurspassage te Amsterdam, een dronken inan ar- resteeren. De man verzette zich en hel publiek drong zoodanig op, dat de agenten in het gedrang kwamen en geen gelegenheid hadden naar de wa pens te grijpen. Een der agenten kwam te vallen en werd door de ar restant 111 de hand gebeten. Intue- sdien bud iemand uit liet publiek de politie bureaux St. Pietersha! en War moesstraat gewaarschuwd en een de tachement rukte aan. Met de sabels werd ruim baan gemaakt en de be- echonkene kon naar het bureau wor den gebracht. De gebeten agent is verbonden; de wond bleek niet van erristigen aard. EEN IIOND ALS BRANDALARM MAKER. Het Hbld. meldt: In den nacht van Zaterdug op Zondag om half vier werd een bewoner van het Oosterpad te Busaum gewekt door het aanhoudend gehuil van een hond on der zijn raam. Hij stond op en zag dat de rneubelmakerswerkpiaats van C. C. Kerkenaar in lichte laaie stond. De hond had in de werkplaats vast gelegen, zich bevrijd en was dooi een raam naar buiten gesprongen toen het vuur uitsloeg. Zijn baas had hij niet wakker kunnen krijgen, bij den buurman had hij meer succes. De waakzame hond heeft waarschijnlijk een groot onheil voorkomen. De groo te steenen loods, waarin de werk plaats gevestigd was, was ingebouwd tuxschen het Oosterpad en de Flora- lia»aan. Bij niet tijdige ontdekking hadden de aanliggende huizen in bei de straten in vlammen kunnen op gaan. Een begin van brand in de Floralialaan kon nog tijdig worden gedoofd. De loods met grooten voor raad hout en meubelen brandde ge heel uit. De politie met brandblusch- matenaal was vrij apoedig ter plaat se-, ook de brandweer heeft dienst ge daan. De loods met inhoud was ver zekerd. Zes meubelmakers zijn door den brand werkloos. De ooi-zaak onbekend. GRONDWETSHERZIENING. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Vöurlüopig Verslag der Tweede Kamer. Het volgende is er aan ontleend: Naar aanleiding van de opmerkin gen bij de algemeene beschouwingen wordt toegegeven, dat een samenval len van de ontbinding krachtens .art. 195 der grondwet met de algemeene verkiezingen, de aandacht van de ge wichtige vragen, welke de Grondwets herziening oproept, kan afleiden. Daartegenover staat echter, dat de continuïteit van vertegenwoordigende lichamen zoo min mogelijk dient te worden verbroken terwijl ook de moei te en al de kosten aan algemeene ver kiezingen verbonden, niet licht te hoog kunnen worden aangeslagen. Met het gevoelen d'er leden dat Grondwetsherziening niet al te veel vuldig aanhangig moet worden ge maakt, kan de regeering zich ver eenigen. Voorts wordt opgemerkt, dat Inder daad onder zekere omstandigheden en in sommige tijden het recht om af stand van den troon te doen, wel eeiis is betwist. Intusschen kan het land bezwaarlijk gobaat zijn meit behoud van een vorst, die zelf het oogenblik gekomen acht om het bewind neer te leggen en, daar onze Grondwet geen belemmerende be paling dienaangaande behelst, moet men aannemen, dat zij het recht van afstand aan het vrije arbitrium van den koning heeft overgelaten. De afstand te binden aan vooraf gaand overleg met de Staten-Generaal sou de vrijheid des Konings in deze allicht aan banden leggen. Mot de re- Seering van 1848 is de minister van oordeel, dat de afstand van de Kroon jen „zoo buitengewone, belangwek kende en manifeste daad is, dat om trent haar bestaan in bewusten zin, geen redelijke twijfel denkbaar is". Verder ligt het in de lijn van de on derhavige voorstellen, om den nako melingen van een koning, die afstand deed van den troon, geen rechten op den troon te verzekeren. Met do vele leden, die verder de voorgestelde verhooging vande civiele 'ijst krachtig verdedigden, blijft de regeering haar voorstel cisoh van noodzakelijkheid achten. Hetgeen thans wordt voorgesteld, mag onge twijfeld nog slechts oen bescheiden in komen heeten, terwijl voor de beoor- ke Bronnen van inkomsten de Kroon uit anderen hoofde toevloeien. Intusschen is de regeering geenszins voornemens de opbrengBt van het Kroondomein geheim te houden en zullen eerlang dienaangaande inlich tingen verstrekt worden. Ten aanzien van het vrouwenkies recht merkt de minister op, dat de op neming van dit kiesrecht in de Grond wet slechts regularisatie beteekent van hetgeen de gewone wetgever be paalde. Wat betreft het evenredig kiesrecht voor de Eerste Kamer, wordt gezegd, dat dit op bekende gronden is afge stuit en dat de tijd ontbrak om tege lijk met de Grondwetsherziening een nieuw voorstel aanhangig te maken. De minister heeft echter aanstonds de mogelijkheid onder de oogen gezien om aan de gerezen bedenking tege moet te komen, en zonder vooruit te loopen op den inhoud van een nog in te dienen wetsontwerp, durft hij ver klaren, dat, naar hij zich vleit, een regeling kan worden getroffen welke aan redelijke wenschen, ook wat be treft hot behoud van het provinciaal verband, beantwoordt. Wat de schadeloosstelling van 5000 voor de leden der Tweede Kamer be treft, wordt opgemerkt, dat een Ka merlid slechts op uiterst bescheiden wijze van deze sohadelooeste'ling zal kunnen leven, terwijl bet ook niet aan gaat te speculeeren op de omstandig heid, dat nevens het Kamerlidmaat schap nog andere werkzaamheden kunnen verricht worden. VISSCHEN IN DIENST DER MA LARIABESTRIJDING. Zooals be kend vormt nog altijd de malaria de 'grootste hinderpaal voor de algeheele ontwikkeling in het zuiden der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. Het is dan ook te begrijpen, dat al het mogelijke gedaan wordt om deze gs- vreesde ziekte meester te worden. Tot nu toe hield men zich bezig met de vernietiging van de malariaverwckkets, de muskieten, door vijvers en andere wateren met petroleum of andere olie te overgieten, waardoor de muskieten larven gehinderd worden in hun adem haling aan de oppervlakte en ten gron de gaan. Afdoende helpt deze wijze van vernie tiging niet. Men heeft thans een biolo gische bestrijding gevonden door de hulp van natuurlijke vijanden. Aldus Sterner in het Novembernummer „Kosmos". Er zijn n.l. een aantal visschen ge vonden, die voor dit doel zeer ge schikt zijn, levende vooral in de boven lagen van het water. Het zijn een drie tal karpersoorten: Gambusia affinis, Heterandria formosa, Fundulus notti en Fundulus noiatus, visschen die goed kunnen tegen verontreinigd wa ter en tegen hooge temperaturen. Plan tengroei hindert hen niet. Van hen schijnt Gambusia affinis voor de nietiging van muskictenlarven en pop pen de belangrijkste te zijn. Deze soort verslindt groote massa's van ds vermelde larven en poppen en vermeer dert zich zeer snel. Proeven hebben getoond .dat deze visch, zoodra zij in een vijver overge bracht werd met groote muskietenoe- volking, het water in korten tijd van de dieren bevrijdde. Gambusia is bo venal een visch, die zich in de bovenste regionen van het water ophoudt, dus waar zich Vooral de muskietenlarven op houden. Een ontwérp-propram v .n economische politiek. OP WELKE WIJZE DE OVERHEID DE INDUSTRIE KAN HELPEN. MIDDELEN OM DE KAPITAALVORMING TE BEVORDEREN- ONZE HANDELSPOLITiE- EN HET HANDELSCREDIET. DE TE VOLGEN POLITIEK TEN AANZI EN VAN DE WERKLOOZEN- UITKEEKINGEN. Het R.K. Verbond van Werkge- versvakvereenigiugen publiceert net volgende ontwerp progiam betrefien- fende zijn Economische Politiek, waar omtrent het eeu onaerhoud heelt ge vraagd met de Katholieke Kamer- club. I. Over de wijze, aarop de Over heid in het algemeen de industrie helpen kan. De overheid moet een zeer nauw contact onderhouden met do organi saties der mdustrieelen en met de ïn- dustrieelen zeil. Het zal uoodig zijn, dat de aideehng „Handel" van het Dep. van L. N'. en H., de Arbeidsin spectie, de Dieust der Werkloosheids- zekering en Arbeidsbemiddeling, de Directie van den Dienst voor Eco nomische Zaken aar. het Departe ment van Binnenlandsche Zaken ge regeld overleg plegen met de indus trie. liet verdient aanbeveling, dat de advies colleges der Regeering dusda nig worden gereorganiseerd, dat geen dubbel werk wordt gedaan. Deze ad vies-colleges moeten geea ambtelijk karakter dragen- Op de-c w:ize kan de Overheid zich steeds snel en vol ledig orienteeren omtrent den omvang der malaise, de middelen tot verbe tering en de wijzigingen i-» den alge- meeuen toestand. II. De miuuelen door de Regeering toe te passen. A. Middelen om den kostprijs der industrieproducten verlagen. a. al naar behoefte van de indus trie werktijdverruiming voor minstens één jaar, met verlenging telkenmale van een jaar. Men bereikt hiermede besparing op productief loon en da ling der algemeene onkosten. b. de wetgever verplichte de jonge ongehuwde arbeiders, die geen kost winners zijn, bij te dragen in een fonds, waaruit aan gehuwde gezins hoofden kindertoeslagen betaald kun nen worden c. de overheid bevordce in samen werking met de middenstands-organi saties, de coöperatieve verbruiksver- eenigingen en de werkgevers-orgaui- saties een snelle daling der kosten van levensonderhoud d. de overheid dient nauwkeurig na to gaan, of de belastiugdruk op de industrie niet verlicht kan worden (af schaffing zakelijke bedrijfsbelas ting) e. door een soepele toepassing der Veiligheidswet blijve de uitvoering dezer Wet beperkt tot het strikt noo- digo f- bij de doorvoering van de zoo nc.o- dige bezuiniging in den ovm-beids- di< nst, vermijdt- men lasten op de in dustrie af te wentelen (Stnomwct, Administratiekosten, Invaliditeitsver zekering) g nu alles in prijB daalt, moe: en oor de pr jtlootc.1 en praezsaties der mert.cicisbec.rij ven en overneidsdian- ten goedkntper worden tarieven vat. dc post, ce'cgiafic en telefoon. b verlaging der kosten voor de ge- heele sociale verzekeringen door in voering an eei stelsel vau admm.s tratio der sociale verzekering, wai.r by de c ring gelegd wordt in landen van belanghebbenden cn waar l:ij de arbeiders een deel de*- preaue zed betalen. B. Middelen om de kapitit-o mine "e bnvc» deren. a. door belastingverlaging de kn- pitaalvlueht tegengaan b. de loonpolitiek in do overheids- en daarmede gelijk te stellen bedrij ven en in de takken van overheids dienst zich doon aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden c. niet zonder meer groote bedra gen aan het buitenland leenen C. Middelen om de werkgelegen heid in het eigen land te verruimen: o. productieve werken uitvoeren. b. voorkeursrechten verleenen aan de eigen industrie bij levering aan de overheid. c. zorg dragen, d t allo overheids diensten en -bedrijven bekend worden gemaakt met de capaciteiten van de eigen industrie el. samenwerking tot stand brengen met de Ned. Ind. Regeering, tenein de ook deze to bewegen een gelijke gedragslijn te volgen. D. Middelen van handolspolilischen deeJing van de hoegrootheid van dit aard bedrag het ook onverschillig is, wel- a. krachtige vertoogen richten tot Regeeringeu, die den invoer van Ne- deriandsc.ie producten beletten en be lemmeren (desnoods dreigen met in voerverboden onzerzijds). b. doelmatige afweer van abnorma le valuta-coiicurrenue, hetzij door in voerverboden, hetzij door verhoogde invoerrechten. c. bij invoer van Nederh producten naar Ned. indie, teruggave van de ïuvoerrechteh, die op de grondstof- ien zijn betaald. d. net in evenwicht brengen van de handelsbalans- E. Middelen om buitenlandscbe markten te openen. a. doelmatige inrichting van export- credicten c-oniorm de voorstellen van het R.K. Verbond van Werkgevers- vakvereemg.ngeu. b. aauknoopen van handelsverte genwoordiging met Rusland. c. algeheele hervorming van het Departement van liuitenlandscLe Za ken, waardoor de diensten vau het consulaire korps beter dan thans het geval is aan de industrie ter goede F. Middelen op het gebied van het nandelscrediet. a. het instellen van een interme diair tusschen de credietbanken en de industrie, teneinde ccn vlugge li quidatie van overmatige credietge- ving te bevorderen- b. het verstrekken van reutelooze voorschotten (of van voorschotten te gen lage rente) aau levens vatbare be drijven, die na afwikkeling der bank- schulden nieuw kapitaal behoeven (in navolging van net Nederiaudsch crediet aan de Duitsche industrie). G. Middelen op het gebied de- werk ïoozenpolitiek. a. nauwkeurige controle op be staande misstanden bij de werkloo icnaitkeeringen, b. stopzetten van alle uitkeeringen bij stakingen en uitsluitingen. c. wegnemen van beletselen, in de werkloozenuitkeeringeL gelegen om noodzakelijke verlagingen der loonen te bereiken. d. zoolang de Nederl. industnepra ducten niet beschermd zijn tegen in voer van goederen uit valuta-zwakke landen, dient ook aau buitenlandscbe arbeiders gelegenhoid gegeven te worden, in ons land te komen werken. e. onttrekking der werkloosheids verzekering aan die werkloosheids- kassen, welke hun reglementaire uit keeringen, ook wanneer deze door de Overheid gesubsidieerd worden met 200 %,-niet meer kannen doen en overbrenging der zorg voor do werk- loozen naar de gemeentelijke open bare kassen. f- geleidelijke vermindering en af schaffing der markentoeslagen. Vsn hier en dss-r. DE CONTRACTONDERHANDELINGEN IN DE BOUWVAKKEN. Verleden week heeft, meldt Het Volk, oen voorloopige bespreking plaats gehad tnsschcn do werkgevers in do bouwvak ken veroenigd in den Ii.K. Patroonsbond, Alg. Patroonsbond en den Ned. Aaune- mersbond en de besturen van den Ned. Christelijke Bouwarbeidersbond, R. K. Hauw-arbeidersbond on onzen modernen Bouwarbeidersbond. De patroons hadden voorgest-Id in het nieuw af te ahriten contract den 81/2- urendag op te nemen. Verder worden voor alle loon klassen loonsverlagingen voorge steld van 6.6 pet. tot 11-1 pet. voor de geschoolden, van 8 pot. tot 21 pot. voor de geoefenden en van 6.0 pet. tot 16.6 pet. voor do ongeschoolden. Torwjjl ten slotte wordt gewenscht, dat voor het ge- hecle land een eensluidend contract zal gelden een de klaaaenljjst een verandering zal ondergaan. De Bouwarbeidersbond had bericht be reid te zijn de overeenkomst opnieuw aan te gaan indien: Het voor de bestaande overeenkomst, ingediende voorstel inzako de vacantie, thans in de collectieve overeenkomst wordt opgenomen. In artikel 14 de woorden: „uitgezon derd vorat on do gevolgen van vorst", komen te vervallen. In artikel 7 inplaats van 8 3.'4 uur, 8 uur wordt gelezen. Plaatsen waarvan dit wensebelgk mocht blykea, alsnog in eeu hoogere klas se geplaatst worden. In de conferentie is door do verschil lende vertegenwoordigers «en nfteeMel ting van hun standpunt gegeven. De be sprekingen zjjn niet ten einde gebracht, zoodat over 14 dagen een nieuwe confe rentie zal plaats hebben. HET ARBEIDSCONTRACT IN DB In de Maandagmorgen onder voorzit terschap vnn den heer H. Diemer, in Parkzicht" te Amsterdam gehouden vergadering van vertegenwoordigers van deD Bond van Boekdrukkerijen, van an dere patroons vereenigingen in de grafi sche vakken en van de verschillende ty- pografenorgamsaties, is, zoo meldt het HblcL in eerste lezing overeenstemming in zake het nieuwe collectieve arbeids contract bereikt. De voornaamste bepalingen daarvan zijn: invoering van de 48-urige werk week en verlaging van twaalf procent van bot uurloon, dn. ougeveer zee pro eent van het weekloon. Het contract zal worden aangegaan voor den duur van twee jaar. De beslissing is, bij deze eerste lezing, niet genomen met algemeene stemmen. De ontwerp-overeenkomst zal nu aan de le denvergaderingen der verschillende or ganisaties worden voorgelegd. In die al- 'femeene vergaderingen wordt Sé eïndbe- eüssiug genomen. DE UITSLUITING IjN DE TEXTIEL - INDUSTRIE. Do bontweverijen der „Koninklijke Weefgoedereafabriek", „Twentsche Bont weverij" en „Insulinde" te Hengelo, ble ven Maandag, in verband met de staking aan de Eerste Nederlandsen# Knufa briek, gesloten. De uitsluiting is dus be gonnen. Deze uitsluiting zal omvatten de fa brieken van alle leden, aangesloten bij de Twentsch-Geldersche Fabrikantenver- eenigingen. Op deze fabrieken zijn in to taal ongeveer 5000 arbeiders werkzaam, waarvan ongeveer de heiffc georgani seerd is. Het boricht van De Standaard, dat de directie van de Nederl. Spoorwegen reeds b(j den loonraad een voorstel tot alge heele loonsverlaging van 81/2 percent aanhangig gemaakt zou hebben, is, naar men aan de N. B. Ct. meldt, onjuist. De minister van waterstaat heeft de organi satie bericht, dat hij niet verder kon gaan, dan zooals reeds door de directie beslist. EEN POCINC TOT VERCIFTICING VAN DEN LONOENSCHEN HOOFD COMMISSARIS. De theorie der do. ltie tem aanzien van de oo?ing tot vergiftiging van den Londenachen hooiaconinrissario. Sir William Uorwoord. volgens de ..Evening Standard", dat de vergiftig de choooloadjes hein zijn toegezon den door een krankzinnige. Men ge looft dat er 'n krankzinnige loc loopt, die bezig is te trachten lukraak bo- kende inensohen te vergiftigen, wier namen hii tegenkomt. Zoo iemand komt onder de obsessie van eeu be paald denkbeeld en begint don, zon der eenige reden hoegenaamd, dreig brieven en soms bedelbrieven te zen den aan de mensahen. die zijn aan dacht hebben getrokken. De chef der recherche van Scotland Yard sir Wvndham Childs toonde zich Zater dag zeer gebelgd over het feit, dat een blad (de „Daily Maii") dienselfden morgen had meegedeeld, dat de ver giftiging welke Donderdagavond plaats had was veroorzaakt door anoniem oer post toegezonden vergif tigde chooolaadjes, waardoor volgens hem liet opsporingswerk der politie was benadeeld. Men liad- het stil willen houden in het belang van het onderzoek. Waarom dit dan niet aan de pers meegedeeld? zou men kun nen vragen. Six Wyndham ontkende de mede deel ing ven de „Xteilv Maii" dat er reeds vroeger een dergelijk pakje was ontvangen, maar bevestigde het verhaal dat de particuliere secretares se van den hoofdcommbaura in een der chocotaadjes had gebeden, maar het w-er had weggeworpen omdat de smaak haar niet beviel. liet was een pakje van twee Enge'sohe pondien en werd door de secretaresse geopend, die het ter hand stelde aan Sir Wil liam Iïarwooi. Deze at er een paar van. Gemeld wordt nog dat de choco laadjes areenicum bevatten, dat het Pikje 't poststempel Londen droeg en dat bet adres blijkbaar met een ver draaid» hand was geschreven. Een hoofdambtenaax van Scotland Yard noemde het tegenover de „Dailv Mail" buitengewoon, dat de aanslag moest gelukken tegen iemand, die zoo nauwlettend en zorgvuldig: bewaakt werd. Maax het middel van den aan slag was iets, zoo voegde de zeesman van het Wad er aan toe. dat aan Sir William Horwood werd gezonden, dat hii op dat oogenblik verwachtte te ontvangen en dat hii dus zonder arg waan in ontvangst nam. DE AARDBEV1NC IN ZUID- AMERIKA. Volgens berichten uit Buenos Aires werd het reddingswerk in Chili zeer bemoeilijkt door een hevigen etorin, die gepaard ging met verdere aard bevingen en r.iei minder dan vijf jiseuwe vloedgolven. Oorlogsschepen van die Chileansche regeering varen iungs de kust en doen vereohillende havens aan, om de slachtoffers van vüvzongmidideleii te voorzien. In het geheel zijn, volgens raming, ruim 35.000 personen door de ramp dakloos geworden .terwijl er meer dan 1000 slachtoffers zijn te betreu- EEN ONTPLOFFING NABIJ RIJSSEL. In de werkplaatsen van de Fran sclie Noorderspoorweg-maatsohappij te Heliemmes, nabij Ripsel, heeft een ernstig ongeluk plaats gevonden. In de locomotievcn-nfdeeling sprong plot stling met o?n geweld gen knal oen der smidsovens uit elkaar. Van de twee werklieden, die aan dien oven bezig waren, werd één doodelijk ge wond en stierf vyeldra, de ander zwaar, maar niet hopeloos, verwond. Een juist voorbijgaande arbeider, werd op lag gedood, terwijl twee andere arbeiders kwetsuren opliepen. Men vermoedt, dat een kop van een granaat tusschen de kolen van den oven is geraakt en ontploft EEN ONTPLOFFING IN EEN DROOGDOK. Uit Ghester (Peimsylvaniè) -wordt gemeld: Door een ontploffing, waar van de oorzaak nog onbekend is, is aan het stoomschip Pew, dat zich in hot droogdok bevond, een schade van een half millioen dollar aange richt. Twee man worden vermist. SCHANDELIJKE BALDADIG HEID. Op de spoorlijn der Londen and South Western nabij Guildford heb ben schooljongens, bij wijze van „grap" een steen naar de locomotief van een passeerenden trein gegooid, waardoor het glazen zijvenster werd getroffen. Dc ruit werd verbrijzeld en door de binnenvliegende stukken glas werd de machinist zoo ernstig aau het gelaat verwond, dat hij zijn dienst niet verder kon waarnemen. I)e stoker nam dien over en bracht den trein tot stilstand. De kwajontrcDS. die deze ergerlijke baldadigheid nebben bedreven, ston den voor den politierechter terecht. Deze heeft er bij de behandeling op gewezen, dat eeu paar jaar geleden, bijna op dezelfde plek, een gelijksoor tig geval plaats vond, waarbij de glas scherven de oogen van den machuust troffen en zoo diep m het hoofd door drongen, dat de man bijna orunid- deiiijü stierf. EEN SNELHEIDSRECORD. De „Mauretaiua" van de Cunard- iijn die Zoncua«avond te Plymouth aankwam, heelt blijkens eeu draad loos N. T. A.-berioht, eesi nieuw traiioatlantisch reoord gemaakt m weerwil van een storm van drie ca- een. Het schip liep gemiddeld 24.4 knoopen. Zondagmiddag passeerde het_ stoomschip het lichtschip van Bisho:: s Rock en had toen 4 dugon 2o uur en 15 minuten gevaren. Met heeft het Duitsche reoord met bijna 5 uur over een langere route, geslagen. DE POKKEN IN ENGELAND. Te Londen werd Zaterdag oen nieuw geval van pokken aangegeven. In dit geval was de patient een kind je van negentien maanden in North Lambeth, een volkrijk district. Twee nieuwe sterfgeva'len vielen voor, bei de in Poplar. Sinds 1 November zno er 51 gevallen aangegeven, waarvan 44 in Poplar. Tot dusver zijn er zes tien dooden, waarvan vijftien in Po plar. WILSON, Juist op Armistice Day heeft oud- president Wilson dc eerste redevoe ring sinds zijn ziekte gehouden Hij verweet sommige politieke groepen in den Senaat, dat ze liever partijbe langen vorstonden, dan den woreld- WilBon zei in zijn reüe o.a., dat de Ver. Staten zich op het oogenblik tevreden stellen met een gewonen wapenstilstand e dat ze geen enke len stap hebben gedaou om tot den wereldvrede te komen „De Ver. Staten", zoo. zei hij ook, „zijn altijd de verdedigers geweest van het recht, en de dwergen, die hun thans beletten willen die traditie getrouw te blijven, zuüen weldra ont dekken, dat ze veel to zwak zijn om den voorwaartschon gang van bet lot tegeu to houden. Met is zeker, dat het Amerikaansche volk levendig ver langt bij te dragen tot het verzeke ren van een duurzamen vrede aan de wereld-" SCHEEPSBRAND TE HAMBURG. Maandagmorgen ontstond op de in de haven iiggende Noorsche stoom boot „Hoiig Lrik", brand in de ka- juit( die zich met groote snelheid uit breidde en waarbij een Noorsche loods, een kok en een stewart, door verstikking om het leven zijn geko men. Ais oorzaak van don brand wordt ermeld, dat een man vafl de equipa ge met een brandende kaars in de nut van een kameraad ging eu bij ongeluk een cartounen doos in brand stak. De vlarrn. en grepen zoo snel om zich heen dat aan blusschen niet meer te denken viel. Degene^ die deze misdadige onvoor zichtigheid heeft begaan, zal gorech lelijk vervolgd worden. De materieele schade was aanzien lijk. BIOSCOOPBRAND TE MON- ..EU X. Naar uit Geuève aan de Matin" wordt gemeld, werden de inwoners van Montreux opgeschriut door een geweldige ontploffing. Deze had plaats in het Cmema-Palace, waar brand was uitgebroken, welke zich spoedig uitbreidde tot het onder- grondsche filmmagazijn, dat met een hevigen knal mteensprnng. Dertig personen werden gewond, van wie dertien ernstig. Het theater zelf werd totaal ver nield. In de geheele buurt werden al le ruilen verbrijzeld. In de Kursaal, dicht bij het tooneol van de ramp ge legen, was na dc ontploffing geen ruit en geen spiegel meer heel. DE BKA>TD TE NAPELS. Do schade loopt in de millioenen. Ouitroat de uaft3braad in het arsenaal te Napel», waarbij 'de vlammen zjjn over geslagen op eenige schepen in de haven, wordt aan de Fransche bladen nog ge meld: De brand ontstond door het vallen van gloeiende sintols iu eeu tank, dio gevuld was n>et nafta. Woldra laaiden de vtam men hoog op, en :n een minimum van tpd sloeg het vunr over op drie oorlogs schepen, het linieschip Marsala", de lichte kruiser „A4'Jü®" en een torpedo boot, De heele haven van Napels was één rook al rook. Iedere poging, om het vuur meester to worden mislukte. Weldra vatten ook de houtopslagplnat sen ia de nabijheid van het arsenaal vlam. Terwij! de groote oorlogsschepen slechts geringe schade beliepen, branden boven genoemde on nog drie audcre torpedoboo ten en do kanounoerbooten .Jlosso" en „Torre-dcl-Greeor volkomen niL De geheele zee, zoover bot oog reikt, staat iu vlammen. De brandende sche pen zijn naar do open zee gesleept, op- dat zo voor de andere vaartuigen in do 'haven geen gevaar zullen opleveren. Ma trozen en infanteristen honden do me nigte van het arsenaal verwijderd, iily. kona de jongste berichten verwacht men, dat het vuur zich ook zal meester makoa van de munitiemagazijnen. Het aantal slachtoffers is nog onbe kend. De schade loopt in do tientallen millioenen. EEN TREINBOTSING BIJ ANT- Maandagochtend is een personentrein \an Boom naar Antwerpen in het ela tion Nie! in botsing gekomen met een goe derentrein. De beide locomotieven Hopsa op elkaar in en de drie eeritq wagons van een personentrein aehoven ineen. Vor- schillende personen werden gewond. Op het oogenblik zouden er reeds acht doo den De machinist van den perso nentrein verbrandde onder zqn locomo tief. Soldaten zijn bezig met de puin- hoopen op te mimen. Omtrent de treinbotsing wordt aaa de Telegraaf gemeld: Oorzaak van de botsing schijnt de zuer dikke mist geweest te zijn. De berichten, van het terrein der ramp komen, zijn nog zeor verward. Voorloopig echter kan worden bevestigd, dat het aantal van acht dooden overdreven is. Op het oogen blik bevinden zieh in het militair hos pitaal te Antwerpen zeventien vrq zwaar gewonden, bqna alle personen uit Boom en omliggende dorpeD. Een vronw is overleden, maar men vroest, dat onder de puinlioopen van den bjjna geheel in elkaar gedrukten reizi gerstrein nog drie of vier dooden liggen. Bovendien wordt ernstig gevreesd voor het leven van verschillende gewonden. In het bijzonder geldt dat voor don machi nist, die vreesclijke brandwonden heeft opgeloopen. Voor zoover bekend is, ztju er bg bet spoorwegongeluk geen Hollanders betrok ken. Dit ligt ook voor de hand, daar de personentrein de locale vrocgtrein vaa 7.50 was, die 's morgens uit Boom ver trekt en tal van arbeiders uit deze streek naar Antwerpen brengt. Onder de ergste gewonden sga, naar verluidt, twee zusters uit Boom, ben» veils een arbeider uit dezelfde plaats. De botsing had plaau op ongeveer 70C Meter van het stat on Niel. De eerste rijtuigen van den personentrein waren bgna leeg, waaraan het te danken is, dat de ramp niet zoo ernstig is geworden als anders het geval zou zgn geweest. De machinist van den personentrein remde onmiddellijk, maar de machine van den goederentrein reed op den personen- troin in; beide locomotieven drongen met groote hevigheid ui elkaar. De schok waa geweldig en onmiddellijk daarna klonken alle zijden hartverscheurende wan hoopskreten. Hulp was spoedig ter plaat se, doch men had, ten gevolge van den novigcu schok, waardoor ook de wagons geheel in elkaar gedrongen waren, do grootste moeite oni do gewonden to be- 'ryden. In den tweeden wagon werd oen arbeider gevonden, dio op slag gedood block te zgn BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TKAM Op den weg van Tienen naar St. Prond te Brussel had een botsing plaats tussclmu tram en een vrachtauto, waarbij de chauffeur van den auto werd gedood. Twee tramconducteurs werden ernstig gewond. De materieele schado is vrij groot. EEN BELGISCHE AVIATEUR GEDOOD. Uit Brussel wordt gomcld: Maandag middag is de Bolgische aviatenr Labor.e van de Société de Propaganda Aeropeoti- que te Saintcs met zgn toestel van eca hoogte van 20 Meter neergestort en ge dood. BIJ TWIST GEDOOD. Dezer dagen kreeg een villabewoner nabij Wiesbaden twist met oen in zijn woning ingekwartierd Fransch majoor. De majoor schoot eenige malc-n op hem, met hot gevolg, dat de man in hopeloo- en toestand naar het ziekenhuis moest orden gebracht. De Duitsche politie heeft den majoor gearresteoH EEN CEVmaKLIJK Sr EL. Een tragisch ongeval heeft zich ie Gravesend afgespeeld, waar een jeug dig echtpaar woonde, de i8-jarige Don- gias Aston cn dc 20-jarige Maisy As- 1, die nog geen drie maanden ge trouwd waren. De jongeman was bezig inec ccn automatisch pistool uit elkaar te halen, om het mechanisme te zien. Hij wis:, dat het geladen was en daarom had hij de pa! er op gedaan, omdat de haan moest worden overgehaald. Zijn vrouw nain het wapen in haar handen en hij waarschuwde haar om c: voorzichtig mee ic zijn. „Nu" moet jij net doen ol je een inbreker bent," zei ze. ..Dan sluip ik naar mijn t3scb. waarin de rc- •olvers zijn" antwoordde dc man ,ca dan zal ik net doen of ik daar iets ■it weg neem." Het vrouwtje mikte op hem ruet het automatische pistool en zei „Handen op, mijnheer de inbreker t" De man nam [oen vlug een nader revolver uit de tasch, dat naar hij dacht ongeladen was. Hij haalde de haan over, om 11 laten zien, dat hij, wanneer het cinst was geweest, „gewonnen" zou hebben. Tot zijn ontzetting ging het schot mei een geweldigen knal af. Doodstil bleel hei vrouwtje staan, alleen bracht ze de handen naar haar borst. „Groote God riep de man zeg niet, dat ik je ge raakt beu." En zij antwoordde, heet il„Ja, lievebng, dat heb je wel, hol n een dokter." Het waren haar laatste woorden. Do jonge echtgenoot kon haar nog juist in zijn armen opvangen. Toen was dit jongste en vermoedelijk helaas niet het laatste slachtoffer van het gevaarlijke spelletje overleden. Snikkend vertelde hij dit aiies aan do jury, die niet den moed vond om bem nog meer straf op te leggen. DE BINNENLANDSCHE POLITIEK VAN MUSSOLINI. Mussolini, wiens streng profiel va* Romeiasch keizer, wiens masker vol somberen hartstocht, den medewerker dc „Echo de Paris" nog kort ge leden hadden getroffen, is volgens de zen zelfden medewerker in een waar staatsman veranderd. Indien ge hcra iets vraagt, antwoordt hij met de om zichtigheid en de fijnheid van een di plomaat. Het fascisme, aldus Mussolini, duldt geen stakingen in de openbare, dien sten. Bij dc eerste poging zal ik allo leiders doen gevangen nemen. Wan neer het daarentegen een particulier conflict tusschen kapitaal en arbetd betreft, zal de Staat slechts tusschenbci- den komen om te bemiddelen of om ongeregeldheden den kop in te drun ken.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7